
Madeira
Ostrov večnej jari
Ostrov Madeira je sopečného pôvodu (vznikol vulkanickou činnosťou pred viac než piatimi miliónmi rokov), ležiaci v Atlantiku necelých 1000 km od Portugalska, 6000 km od americkej Floridy, do afrického Maroka to máme niečo viac ako polcestu do Európy, teda 580km a na Kanárske ostrovy asi 400 km. Celé Madeirské súostrovie je súčasťou tzv. Makaronézie spoločne s Azorskými ostrovmi, Kanárskymi ostrovmi a Kapverdami. Madeirské súostrovie je tvorené vlastným ostrovom Madeira, ostrovom Porto Santo (Svätý prístav), neobývanými, ako prírodná rezervácia slúžiacimi (útočisko pre tulene a množstvo vtákov) štyrmi ostrovmi Ilhas Desertas (Deserta Grande, Bugio, Chão a skalisko Prego do Mar) a napokon 315 kilometrov vzdialenými (omnoho bližšie ku Kanárskym ostrovom) piatimi pustými ostrovmi tvorené Ilhas Selvagens.

Samotný názov ostrova Ilha da Madeira v preklade znamená Ostrov dreva. Toto pomenovanie si získal ešte v roku 1419 po znovuobjavení tromi moreplavcami pod vedením Joãoa Gonçalves Zarca, spolu s Tristãom Vaz Teixeirom a Bartolomeom Perestrellom. Len pre zaujímavosť títo traja moreplavci objavili ešte v roku 1418 ako prví ostrov Porto Santo počas silnej búrky, keď síce nechtiac, ale našťastie na ňom pristáli a z vďačnosti nazvali Svätým prístavom (Porto Santo). Tento ostrov je od Madeiry vzdialený iba 43 kilometrov, ale kvôli takmer päťkilometrovej hĺbke medzi ostrovmi vzniká často opar a aj za slnečného počasia je viditeľnosť z ostrova na ostrov veľmi zlá. Preto tak dlho trvalo, kým ho námorníci vôbec spozorovali a pripravili plavbu na Madeiru.
Madeira je na rozdiel od relatívne plochého ostrova Porto Santo skôr hornatá s množstvom útesov s možnosťou zakotvenia na východnom pobreží, preto aj prvé miesto vylodenia sa je logicky situované práve sem. Bolo to na mieste dnešného mesta Machico. A keďže Madeira bola na rozdiel od susedného pustého ostrova Porto Santo husto pokrytá vavrínovými lesmi, pomenovali ho ostrovom dreva. Dôležité je hovoriť o znovuobjavení Madeiry, nakoľko o ostrove vedeli už Rimania a súostrovie nazývali Purpurové ostrovy. Celé súostrovie počíta rozlohu 801 kilometrov štvorcových, z toho hlavný ostrov Ilha da Madeira 741 štvorcových kilometrov. Ostrov dosahuje hĺbku 4000 až 5000 metrov na dno Atlantiku, naopak najvyšším bodom je Pico Ruivo s nadmorskou výškou 1862 metrov. Dĺžka Madeiry zo západu na východ činí 57 kilometrov a zo severu na juh iba 22 kilometrov.

Druhým dôvodom prečo tento ostrov býva nazývaný ako Ostrov večnej jari (alebo aj Záhrada Európy či Večne zelený ostrov) je jeho nesmierne bohatá kvitnúca flóra. Každý jeden mesiac v roku tu nejaké rastliny kvitnú, podľa čoho obyvatelia vytvorili tzv. Kvetinový kalendár kvitnúcich rastlín. Obdobie január – marec kvitnú orchideje, Zlatý dážď, Kamélia japonská, Bugenvilei, azalky, rododendróny, akácie, mimózy, Koralovec nádherný, Spathodea (tulipánokvetý strom), apríl – jún strelície, jasmín, begónie, žakarandy, kamélie, ibišteky, durmany, tuberózy, kaly (známe ako kornútovky), antúriá, agapanty, Madeirské geranium ( žltá sedmokráska), v letnom období júl – september kvitnú hortenzie, stromy Tyčinkovce, antúrie, oleandre či dracény, v období október – december kvitnú kamélie, aloe, Vianočné hviezdy či vlnovce.
Kvety či dreviny môžeme obdivovať v neskutočne nádherných záhradách či parkoch po celom ostrove, predovšetkým v časti Monte nad Funchalom. Nájdeme tu rozprávkovú Botanickú záhradu, Tropickú či Orchideovú záhradu. V kontraste s madeirskou flórou je ale pomerne chudobná fauna. Vyskytujú sa tu iba živočíchy, ktoré sem priletia alebo priplávajú. Vďaka tomu tu ale nenarazíme na žiadne nebezpečné zviera, nežijú tu žiadne jedovaté živočíchy a vôbec sa tu nevyskytujú napríklad hady. Madeira svojou kvetinovou výzdobou v každom ročnom období pripomína skutočný raj.

Top lokality
Monte
Nad Funchalom leží luxusná rezidenčná štvrť v nadmorskej výške 300-800 m n.m.( vo Funchale vládlo v letných mesiacoch teplé podnebie, zámožnejší obyvatelia (predovšetkým cudzinci) si stavali svoje honosné rezidencie nad mestom. Takto vznikla táto na záhrady a krásne vily (tzv. Quinty) bohatá štvrť. Bohatých obyvateľov vynášali na nosidlách, nakoľko kopec bol pre ťažné zvieratá príliš strmý. No a nadol to od 19.storočia ide v originálnych ľahých prútených sánkach. Prútie bolo dôležité, aby čo najľahšie sane mohli carreiros na pleciach vyniesť zase nahor. Dnes sú carreiros i sane do kopca už vyvážané.
Krásne záhrady nad Funchalom. Madeira. Foto: unsplash.com
Okrem množstva záhrad tu začína jedna z najzelenších levád dos Tornos. Turistický chodník prechádza okolo niekoľkých fotogenických asi 3é metrov vysokých vodopádov. Najväčšou atrakciou Monte je určite návšteva pútnického kostola Igreja de Nossa Senhora, veľmi dobre viditeľný už z prístavu. V chráme je pochovaný posledný rakúsky cisár z dynastie Habsburgovcov Karol I., ktorý v Monte našiel svoj domov. Po tom čo musel opustiť Rakúsko pobýval najprv v hoteli Reid´s a neskôr vo vile Quinta Imperial, kde Karol napokon našiel aj svoju smrť (zomrel na následky zápalu plúc 1.4.1922). Jeho manželka Zita ho prežila o 76 rokov. Vila aj so záhradou sú verejnosti prístupné. Socha cisára Karola stojí vedľa schodiska pred chrámom.
Pohľad na Funachal a Monte. Madiera. Foto: unsplash.com
Faial
Návšteva mestečka Faial sa vyznačuje impozantnou zátokou vytvorenou kameňmi s nádhernou čadičovou stenou. Milovníci adrenalínu si v lete môžu skočiť do prílivových vĺn. Nájdeme tu tiež motokárovú dráhu.
Fail. Madeira. Foto: unsplash.com
Curral des Freiras
Údolie mníšok, alebo aj Stajňa mníšok, či Dvor mníšok je údolím, kde kedysi rehoľnice klaristky poskytli tieto pastviny pre dobytok. Dedinka vznikla schovávaním sa mníšok pred útokom pirátov na týchto miestach (vďaka kráteru a lesom) a odmietnutia vrátiť sa späť do Funchalu. Miesto je preslávené pestovaním čerešní a gaštanov a výroby likérov. Cestou sem doporučujeme zastaviť na vyhliadkach Pico dos Barcelos a Eira do Serrado.
Foto: flickr. com
Câmara de Lobos
Samostatné mestečko, ktoré ale s Funchalom spája prímorska promenáda. Názov v preklade znamená Debatný krúžok tuleňov alebo Parlament tuleňov, nakoľko v čase osídlenia v roku 1419 tu našli mnoho tuleňov stredomorských a miestny polkruhovitý záliv svojim tvarom pripomína amfiteáter alebo parlament. Okrem významného rybárskeho prístavu je mesto známe výrobou lodí. Najznámejšou bola replika lode Krištofa Kolumba Santa Maria vyrobená v rokoch 1997-1998 pre Wine Expo 1998 v Lisabone. V súčasnosti sa využíva ako výletná loď. V meste sídli aj jediný pivovar Coral (chmel je dovážaný z Čiech). Záliv si obľúbil aj Winston Churchil a počas trávenia svojich dovoleniek ho často maľoval (čo dosvedčuje niekoľko fotografií). Miestna krčmička nesie na jeho počesť meno Churchil´s Place. Historicky je lokalita známa po objavení sedemročným požiarom pre získanie prvej úrodnej pôdy na úkor lesa.
Foto: pixabay.com
Cabo Girão
Jeden z najvyšších morských útesov v Európe s výškou 580 metrov. Niekedy sa mylne uvádza jeho európske či nebodaj svetové prvenstvo, ale je viacero vyšších útesov ako nórske Hornelen(860m) či Preikestolen(604m), faerský Enniberg(754m) alebo írsky Croaghaun(688m). Svetové prvenstvo drží novozélandský Mitre Peak s výškou 1683 metrov. Cabo Girão je každopádne jedna z povinných zastávok počas okruhu Madeirou. Začínajú tu dve turistické levady. Od roku 2009 sa začalo s rekonštrukciou vyhliadky a boli tu osadené sklenené dlaždice, vďaka ktorým sa nám naskytne nádherný výhľad ako z lietadla (ak netrpíte strachom z výšok). Dole pod sklenenou vyhliadkou sa rozprestiera niekoľko zeleninových políčok Fajã. Pri vyhliadke je malé, voľne prístupné, múzeum s fotografiami z Madeirskej histórie. Krásny pohľad na útes z dola sa nám naskytne z mestečka Câmara de Lobos alebo z pláže pod útesom, kam vás dovezie lanovka Rancho. Útes sa rozprestiera 9 kilometrov od Funchalu.
Foto: CK SATUR
Ribeira Brava
Mesto označované ako sýpka Madeiry (kvôli pestovaniu obilia a cukrovej trstiny). Zaujímavosťou je okrúhla vežička malej pevnôstky São Bento, jeden z najstarších kostolíkov v krajine zo 16.storočia, vyhliadka sv.Sebastiána a prístav s majákom. Vynechať by sme nemali ani Etnografické múzeum sídliace v budove bývalého liehovaru. Dokonale približuje históriu rybárstva, pestovania cukrovej trstiny a remeselníctva.
Foto: CK SATUR
São Vincente
Mestečko na severnom pobreží, tvoriace pomyselnú hranicu medzi západom a východom. V meste sa nachádza nesmierne zaujímavý systém podzemných vulkanických jaskýň a dve cirkevné stavby Kostol sv.Vincenta s množstvom pozlátených dekorácií z dreva a malú sopečnú kaplnku s krížom na streche a zdobenú mozaikami – symbol mesta vedľa mosta s ústím riečky do mora.
Foto: CK SATUR
Ribeira da Janela
Dedinka známa vďaka svojim malebným vulkanickým skalami a ikonickou Skalou milencov.
Foto: CK SATUR
Seixal
V mestečku Seixal, situovaného medzi mestami Porto Moniz a São Vincente na severnom pobreží, je jedinou atrakciou mohutný vodopád Véu da Noiva, čo v preklade znamená Nevestin závoj. Miestnym obyvateľom po silných dažďoch totiž pripomínal závoj nevesty. V obci nájdeme vyhliadkovú plošinu.
Foto: CK SATUR
Machico
Machico je tretie najväčšie mesto ostrova a najstarším mestom, v ktorom sa roku 1419 vylodili traja objavitelia. Najstarším kostolom Madeiry je Kaplnka milencov z roku 1419 (postavenú objaviteľom Zarcom), podľa anglického mileneckého páru. Mesto nesie meno podľa Roberta Machida (jeden z milencov), ktorý svoju milenku Anne Dorset uniesol. Tá ochorela a zomrela, na čo Machido spáchal samovraždu a ich mŕtve telá oceán vyplavil na Madeiru. Mesto bolo známe pestovaním cukrovej trstiny a tropického ovocia na terasovitých políčkach, dnes tu nájdeme Akvapark a peknú piesočnú pláž z piesku dovezeného z marockej Sahary.
Foto: CK SATUR
Caniçal
Mestečko Caniçal leží na začiatku polostrova São Lourenço asi 40 km od Funchalu. Najväčšou atrakciou mesta je výborné Veľrybárske múzeum (Museu da Baleia da Madeira), od roku 2011 sídliace v novej budove (kam sa presťahovalo z miestnej radnice). Do roku 1981 (kým Portugalsko nezakázalo lov) bol miestny prístav centrom lovu veľrýb (ročne ich ulovili asi 300 kusov). Druhá atrakcia sa vypína na sopečnom pahorku nad prístavom a je ňou rybárska kaplnka Panny Márie Nossa Senhora da Piedade so vzácnou milostiplnou sochou Panny Márie zo 16.storočia. Každú tretiu septembrovú nedeľu sa koná obrovská procesia so soškou na rybárskych člnoch s prosbou o ochranu miestnych rybárov vyrážajúcich na lov (dnes hlavne tuniakov) a ich šťastný návrat domov. V meste sa natáčal film Moby Dick a nachádza sa tu fabrika na výrobu cestovín.
Foto: CK SATUR
Hlavné mesto
Funchal je so svojimi 112 000 obyvateľmi (podľa posledného sčítania obyvateľov z roku 2011) hlavným a najväčším mestom Madeiry (podľa počtu obyvateľov šieste najväčšie mesto celého Portugalska). Založené bolo v roku 1421 portugalským námorníkom a objaviteľom v službách princa Henrika Moreplavca (mladšieho brata kráľa Eduarda I. z rodu Avízovcov) Joãom Gonçalves Zarcom. Mestské práva získal Funchal od kráľa Manuela I. v roku 1508. Pomenovanie Funchal pochádza z portugalského slova funcho, čo v preklade znamená fenikel (ešte stále sa vyskytujúci na ostrove, v minulosti relatívne hojný predovšetkým v pobrežnej oblasti). Niektorí si ho mýlia s kôprom.
Najnavštevovanejším miestom mesta je tržnica Mercado dos Lavradores s jemne komerčne turistickým nádychom, dostanete tu ale naozaj všetko. Budova je postavená v átriovom štýle so secesnými prvkami. Návšteva tržnice je skvelým zážitkom aj v prípade, že si nehodláte nič kúpiť.

V dolnej časti vpredu nájdete prekrásne farebné, prevažne, rezané kvety tých najrôznejších tvarov, ktorými je Madeira tak preslávená, v zadnej časti - Rybieho trhu, sa môžete pokochať pohľadom na tie najzvláštnejšie ryby, žijúce v Atlantiku v blízkosti ostrova (ako sú mečúne, tuniaky či slávna ryba Espada). Na prvom poschodí objavíte lokálne, pre nás, exotické ovocie ako mango, marakuja, anona, guava či plody filodendronu. Nájdeme tu aj bylinkovú časť, sušené ovocie, Madeirské víno či suveníry. Každoročne 23.12. sa tu konávajú Vianočné nočné trhy s koledami.
Mesto je spojené aj so svojim najvýznamnejším rodákom Cristianom Ronaldom. V portugalčine sa jeho meno vyslovuje ako Krištjanu Ronaldu. Cristiano vyrastal na predmestí Funchalu vo štvrti Sao Antonio, kde bol v miestom kostole sv.Antona Paduánskeho aj pokrstený. Mnohí jeho fanúšikovia toto miesto navštevujú spoločne s múzeom CR7 v centre mesta, kde sa dozvedia rôzne zaujímavosti z jeho života.

Hlavné mesto Funchal ponúka obrovské množstvo atrakcií. Z múzeí možno navštíviť: Múzeum madeirského vína, Múzeum trstinového cukru, interaktívne Múzeum madeirskej histórie, Fotografické múzeum Vicentes, Múzeum sakrálneho umenia (v bývalom Biskupskom paláci a budove Seminára). V starobylej pevnosti sv.Jakuba (Fortaleza São Tiago) z rokov 1611-1614 so špecifickým žltým náterom a celé stáročia slúžiacej ako sídlo vojenskej posádky dnes nájdeme Múzeum moderného umenia.
Funchal strážili tri pevnosti, okrem Svätojakubskej aj pevnosť São Lourenço (dnes sídlo guvernéra) a hore nad mestom pevnosť Fortaleza do Pico, ktorej hradby ponúkajú prekrásny výhľad na mesto. Vrchná (neprístupná) časť pevnosti je v správe armády, ale v dolnej časti sa konávajú občasné výstavy fotografií. Za skutočné lahôdky môžeme považovať múzeá, sídliace v palácoch, ako sú Múzeum Universo de Memórias, Múzeum Quinta das Cruzes (v ktorej pobýval objaviteľ Zarco) a Múzeum Frederica de Freitasa (s jednou z najväčších zbierok azulejos). V susedstve objavíte Kláštor sv.Kláry/Convento de Santa Clara s hrobom samotného Zarca.

Pravdepodobne najznámejšou návštevníčkou Madeiry bola cisárovna Sissi (Alžbeta Bavorská), manželka cisára Františka Jozefa. Prišla sem na jeseň v roku 1860 a strávila tu asi pol roka. Vďaka príjemnej klíme sa tu liečila na tuberkulózu. Na mieste jej vily a záhrad už dnes stojí hotel s kasínom. Otázkou zostáva či na ostrove pobývala opätovne v roku 1893 inkognito. Jej sochu nájdeme pred budovou Casina (bývalá rezidencia Quinta Vigia). V dnešnej novej budove Quinta Vigia (so Sissi nemá nič spoločné), stojacej v susedstve sídli Madeirská regionálna vláda. V tesnej blízkosti nájdeme aj park Santa Catarina, Divadlo Baltazara Diaza, sochu objaviteľa Zarca či gotickú Katedrálu Sé z konca 15.storočia s bohatým interiérom. Zastávku si možno spraviť aj pri Pamätníku 500 výročia založenia Funchalu v podobe starej mestskej brány.
Samostatnú pozornosť by sme mali venovať prístavu. Ten ešte rozdeľujeme na hlavný, obchodný, jachtový či rybársky. Okrem pevností či reštaurácií tu nájdeme aj vyhliadkovú vežu či kópiu Kolumbovej plachetnice Santa Maria. Zaujímavou je aj stará rybárska štvrť Zona velha. Pre milovníkov umenia odporúčame návštevu umeleckej uličky Art street.
Treba zažiť

Zážitkový výlet na Monte
Atraktívnejšie, než vyviezť sa autobusom do luxusnej štvrte Monte nad Funchalom je určite jazda lanovkou. Najprv tzv. Veľkou lanovkou z Funchalu do výšky 560 metrov do časti Monte, odtiaľ pokračovať Malou lanovkou do Botanickej záhrady a po jej prehliadke od kostola Igreja Nossa Senhora do Monte si vychutnať jazdu originálnymi prútenými sánkami. Keďže na vrchu sa usídlilo niekoľko významných šľachticov a ťažné zvieratá nedokázali zdolať tento strmý kopec, bolo potrebné boháčov vynášať a znášať na nosidlách. V polovici 19.storočia sa istý Angličan rozhodol, pozorujúc pri práci prútikárov, vytoriť prútené sánky. Bolo potrebné aby boli ľahké a dali sa na chrbte vyniesť zase nahor. Sane tradične smú riadiť iba tzv. carreiros (funkcia je dedičná odovzdávaná z otca na syna). Dnes takto môžeme prekonať asi dvojkilometrový úsek.

Socha Cristo Rei
Socha Cristo Rei v dedinke Garajau má výšku 14 metrov, predstavuje Krista Kráľa a vybudovaná bola ešte v roku 1927, čo je o 4 rokov skôr ako socha v Rio de Janeiro a 24 rokov skôr ako socha v Lisabone.

Turistiku na polostrove São Lourenço
Jedná sa o nenáročnú a pritom nádhernú turistiku s krásnymi výhľadmi na skalné útesy madeirského pobrežia. Polostrov sv.Vavrinca (São Lourenço) je najvýchodnejšou oblasťou celej Madeiry. Celkový čas túry zaberie asi 3 hodiny s prevýšením približne 100 metrov. Na túru sa treba vydať na pekného počasia, nebezpečnými môžu byť vietor či hmla. Začiatok i koniec túry je na parkovisku Baía da Abra, kde končí asfaltový povrch. Túra nás dovedie až na najvýchodnejší bod ostrova na útes vo výške 146 metrov, prejdeme okolo Domu sardiniek. Počas prachádzky budeme vidieť pristávať lietadlá, nakoľko nad polostrovom prechádza pristávací koridor susedného letiska.

Porto Moniz
Mestečko Porto Moniz je najsevernejšou obcou ostrova a najviac vzdialeným mestom od Funchalu. Ponúka hneď niekoľko atrakcií. Jednak sa môže pochváliť jediným morským akváriom v krajine (sídliace v budove bývalej pevnosti, s 12 nádržami a 70 druhmi morských živočíchov) a prírodnými lávovými formáciami, ktoré vytvorili toto zvláštne kúpalisko Piscinas Naturais Velhas. Voda je pravidelne napĺňaná morským príbojom a voda zachytená v tomto kúpalisku je ohrievaná slnečnými lúčmi. Počas kúpania sa naskytne návštevníkom krásny výhľad na oceán i celé okolie. K dispozícii sú samozrejme toalety, sprchy, prezliekarne, lehátka či slnečníky. Medzi zaujímavosti mesta môžeme zaradiť aj kultúrne stredisko Centre Multiusos do Porto Moniz s interaktívnou expozíciou zameranou na madeirskú prírodu.

Túra za Strážcami Madeiry
Tak bývajú označované tri najvyššie vrcholy Madeiry, s výškou nad 1800 metrov. Túru možno začať na vyhliadke tesne pod tretím najvyšším vrcholom Pico do Arieiro (1818m), kam je možné doviezť sa autom. Jedná sa o kráľovnú všetkých túr na Madeire, celková dĺžka je 6-7 hodín (dve trasy 7km a 5,6km) za predpokladu, že sa vrátite na to isté východzie miesto. Cestou uvidíte druhý najvyšší vrchol Pico das Torres (1851m) a vyštveráte sa na strechu Madeiry Pico Ruivo (1862m). Pokiaľ chcete iba zdolať najvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo, odporúčame priviezť sa autom na parkovisko Achada do Teixeira, odtiaľ výstup a zostup trvá asi 3 hodiny. Možná je aj kombinácia, začať na Pico do Arieiro a poslať taxikára alebo šoféra s autom, aby vás počkal na parkovisku v Achade. Možné je tiež absolvovanie krátkej túry z Pico do Arieiro ku vyhliadke Miradouro Ninho da Manta s návratom späť. V týchto miestach možno pozorovať takmer vyhynutého vtáčieho endemita Freira da Madeira (v preklade Tajfúnnik madeirský). Pod vrcholom uvidíte radar (súčasť portugalskej kontroly letectva) a pod ním záchranársku stanicu ornitológov s múzeom plnom fotografií a filmov o lokálnej flóre a faune. Túru je odporúčané vykonať v ranných resp. dopoludňajších hodinách, nakoľko popoludní niekedy na vrcholky hôr môže padnúť hmla.

Santana
Mestečko preslávené svojim miniskanzenom s domčekmi v tvare písmena A Casas de Colmos so slamenými strechami siahajúcimi až po zem. Ďalšou atrakciou je skvelý zábavný park Parque Temático da Madeira, v ktorom možno stráviť aj celý deň (viac v sekcii pre deti).

Návšteva záhrad nad Funchalom
Pokiaľ sa na Madeire nezúčastníte Kvetinového festivalu Festa da Flor (konaného druhý víkend po Veľkej noci), rozhodne nevynechajte návštevu niektorej z unikátnych záhrad . Na výber máte medzi Botanickou záhradou Jardim Botânico da Madeira rozprestierajúcou sa na ploche 80 000 metrov štvorcových a počítajúca vyše 2500 druhov rastlín a voliéry s exotickým vtáctvom. Ďalšou záhradou je Tropická záhrada Jardim Tropical Monte Palace, čo je jeden z najnavštevovanejších parkov nad Funchalom. Na ploche sedem hektárov nájdete jazierka, vodopády či pereje v krásne upravenej záhrade s množstvom tropických drevín, vyhliadkových plošín, vodotryskov, chrámov či sôch. Zakomponované boli aj staré dreviny z 19. storočia ako pozostatok záhrad z panských víl. Záhrada Palheiro Gardens vo vlastníctve rodiny Blandy´s stojí rozhodne tiež za návštevu. Doporučiť možno aj dve orchideové záhrady Jardím Orquídea tesne pod Botanickou záhradou , vedená nemeckou rodinou Schön a v záhrade múzea Quinta das Cruzes. Z mestských parkov možno odporučiť návštevu Parku sv.Kataríny Jardim de Santa Catarina a Jardim Municipal.
Pláže
Hlavnou motiváciou návštevy Madeiry rozhodne nie je pobyt v plážovom letovisku. Jednak povrch vrátane pobrežia je relatívne hornatý s minimom pláží a teploty vody v Atlantickom oceáne sú síce o niečo príjemnejšie ako povedzme v nórskych fjordoch, ale vyšplhajú sa len niečo cez dvadsať stupňov. Na Madeiru sa jazdí predovšetkým za prírodou (najmä kvetmi, Kvetinové festivaly s alegorickými vozmi) a na túry. Napriek tomu sa tu ale niekoľko pláží nájde. Pôvodne existovala iba jediná piesočná prírodná pláž na Madeire a to Prainha (v preklade malá plážička) na polostrove São Lourenço.
Dnes už nájdeme viacero umelo vytvorených pláží či už kamenistých alebo z piesku dovezeného zo Sahary a ohradených betónovými vlnolamami ako napríklad Calheta, Caniçal, Machico alebo v hotelovej štvrti Funchalu známa pláž Praia Formosa. V juhozápadnej časti krajiny je najznámejšou plážou Madalena do Mar. Za najlepšou plážou súostrovia je ale potrebné vycestovať na susedný ostrov Porto Santo, na ktorom nájdete najväčšiu pláž dokonca celého Portugalska dlhú až 9 kilometrov. Miesto pláží sú populárne vnútrozemské kúpaliská ako napríklad Lido vo Funchale či jediný akvapark na ostrove v meste Machico, ale aj unikátne lávové kúpalisko v mestečku Porto Moniz.

Unikátne lávové kúpalisko v Morto Moniz. Foto: CK Satur
Pre deti
Najväčšou atrakciou je jazda v prútených sánkach z vrchu Monte nad hlavným mestom Funchal (viac v kapitolách Treba zažiť a Monte). Z ďalších atrakcií by sme nemali vynechať návštevu jediného akvaparku na ostrove v meste Machico, akvária v Porto Moniz, prehliadku sopečnej jaskyne Grutas Sao Vicente (vyhĺbenej mohutným prúdom podzemnej lávy, po prechode asi 700 metrov dlhých chodieb s vyvretými horninami a stuhnutej lávy nás ešte čaká Múzeu vulkanológie so zaujímavými 3D filmami o vulkanizme) či plavbu v slávnej lodi Bonita da Madeira popri ostrove s možnosťou pozorovania delfínov a veľrýb.
Zážitkom bude určite aj kúpanie v lávovom kúpalisku, napájaného morskou vodou priamo z Atlantiku taktiež v Porto Moniz, pozorovanie pstruhov na farme Ribeiro Frio, ktorá zásobuje pstruhmi celý ostrov či vypočuť si tradičnú maderskú hudbu a zatancovať si počas folklórneho večera. Perfektnou atrakciou pre deti je tematický zábavný park Parque Temático da Madeira čo je viac ako živý skanzen s ukážkou remeselníckych prác či tkania kobercov. Počas plavby loďkou prechádzate etapami ako objavitelia Madeiry s vypálením vegetácie pre získanie prvej pôdy, výstavby levad. Navštíviť môžete aj adrenalínový park v špeciálnom kine s otáčavým hľadiskom preletieť v rogale ponad útesy.

Gastronómia
Nakoľko je ostrov obkolesený Atlantikom, dominovať budú morské špeciality ako tuniak, mečúň, žralok, mušle, chobotnica či krevety. Obľúbený je najmä tuniak na všetky spôsoby, predovšetkým ako steak. Populárna je aj treska( portugalsky Bacalhau). Tradične sušená a nasolená vydržala v minulosti celé mesiace, pred tepelným spracovaním ju bolo potrebné dva dni namáčať a dôkladne odsoliť. Dnes sa podáva najmä v netradičnej forme so šľahačkou ako Bacalhau con Nata.
Popri špecialitách portugalskej kuchyne ako je rybacia Caldeirada de peixe (čo je tradičná rybárska polievka alebo guláš z viacerých druhov rýb a zemiakov), nájdeme aj miestne delikatesy. Najznámejšiu tvorí miesta úhorovitá dravá ryba čiernej farby a riadnymi zubiskami menom Espada (po slovensky Tkaničnica tmavá/atlantická alebo aj Pochva čierna). Žije v hĺbke dvoch kilometrov, ale v nočných hodinách ju pomocou reflektorov prilákajú asi do kilometrovej hĺbky a lovia na špeciálne udice s až kilometrovými lankami. Pripravuje sa na viacero spôsobov, ale tradične v cestíčku s pečeným banánom a krevetovou omáčkou. Ďalšou špecialitou je hovädzí špíz Espetada. Tú si môžeme vychutnať najmä na tradičnom vavrínovom špíze (v reštauráciách sa nahradzuje mnohokrát špízom kovovým) s bobkovým listom a soľou viac alebo menej prepečený. V stánkoch s občerstvením nájdeme chutný bochník z kukuričnej a žitnej múky Bolo de caco plnený cesnakovým maslom, klobáskou alebo sladkými zemiakmi. Zo sladkostí treba ochutnať tmavý madeirský medový koláč Bolo de mel s orieškami a kandizovaným ovocím, množstvo tropického ovocia ako guava, marakuja, mango, anona a pre Údolie mníšok typické gaštany na všetky spôsoby (koláč, polievka, chlebík či pečené).

Z nápojov treba rozhodne ochutnať tradične silnú sladkú čiernu kávu bica. Pre Madeiru sú typické aj skvelé likéry, zvlášť čerešňový Ginja a gaštanový z Údolia mníšok Curral das Freiras. Lahodné je aj mieste pivo značky Coral. Národným nápojom je tradičná Poncha – ide zmes miestnej pálenky Aguardente s medom a citrónovým džúsom (môže byť nahradený džúsom pomarančovým alebo marakujovým). Poncha sa používa aj ako liek proti prechladnutiu. Jeden z najznámejších suvenírov, ktorý si môžete z Madeiry odniesť je tradičné Madeirské víno.
Zvykne byť porovnávané so slávnym Portským vínom, tiež patrí medzi silnejšie vína s obsahom alkoholu okolo 19%. Jedného dňa ešte v 17.storočí priviezli z Madeiry zásielku vína svojmu najväčšiemu odberateľovi – Japonsku. Japonci ho ale odmietli so slovami, že je pokazené. Po návrate na Madeiru malo byť vyliate, ale námorníci ho podarovali miestnym chudobným ľuďom a pri skúške malo výbornú chuť. Po niekoľkých cielených pokusoch sa prišlo na to, že prechodom medzi teplejšími a studenšími klimatickými pásmami a neustálym miešaním (ako v sude na mori) plus pridaním pálenky (ako ochrana pred pokazením počas dlhých plavieb) vznikne skvelé víno. No a dne sa zvykne do tohto likérového vína pridávať brandy. Na rozdiel od portského po stočení do fliaš už nereaguje a preto možno získať aj staré kvalitné ročníky.

Zábava
Popri všetkých festivaloch a iných spomínaných atrakciách možno ešte odporučiť návštevu Funchalského kasína, svojim tvarom pripomínajúce vulkán. Navrhnuté bolo svetovo presláveným architektom brazílskeho pôvodu Oscarom Niemeyerom (navrhoval aj nové hlavné mesto Brasília či budovu OSN v New Yorku). Kasíno je otvorené od 15.00 do 3.00 ráno a je voľne prístupné všetkým od 18. roku života. Okrem rulety tu nájdete aj 200 hracích automatov a slávnu diskotéku Copacabana. Z ďalších siedmych diskoték v meste je najznámejšou Kool.

Populárne sú plavby spojené s pozorovaním delfínov či veľrýb, prípadne rybolov. Na rybolov sa vyráža na 6 hodín alebo 4, je možné sa pridať ku skupine alebo si prenajať celú loď. Madeira je výbornou adresou pre pokročilých surférov. Medzi tri najlepšie lokality južného pobrežia patria: Jardim do Mar, Paúl do Mar a Ponta Pequena, na severnom pobreži São Vicente. Z voľnočasových aktivít ponúka Madeira možnosti potápania, zo športov tenis, squash, futbal a golf. Golf sa dostal na Madeiru vďaka Angličanom. Dnes sa ostrovania pýšnia dvomi z najkrajších golfových greenov v Európe – Palheiro Golf a Santo da Serra Golf.

Videá
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Madeira je autonómna oblasť v rámci Portugalska s vlastným parlamentom, vlajkou i prezidentom. Portugalsko je zastúpené guvernérom. Autonómiu Madeira získala 30.04.1976.
Rozloha a populácia: Na ostrove žije približne 270 tisíc obyvateľov a jeho rozloha je 801 m². Tvorí ju hlavný ostrov Madeira, ktorý je 57 km dlhý a 22 km široký, sesterský ostrov Porto Santo meria iba 14 km po 8 km a ostrovy Desertas a Selvagens, ktoré nie sú obývané.
Jazyky: Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky. Napriek množstvu turistov z nemecky hovoriacich krajín sa nemčina ako cudzí jazyk veľmi neuchytila.
Náboženstvo: Dominantným je kresťanstvo rímsko-katolíckeho vierovyznania. V hlavnom meste Funchal nájdeme aj jeden anglikánsky kostol.
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.
Mena: euro
Časový posun: -1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Na Madeire je sezóna celoročne. Najčastejšie navštevovaná je počas jarných mesiacov (kvetinové slávnosti) a na jeseň. Madeira zvykne byť označovaná ako Ostrov večnej jari. Jednak vďaka príjemnému jarnému počasiu, čo zabezpečuje teplý Golfský prúd, prúdiaci okolo východnej strany ostrova a zemepisná šírka so subtropickým podnebným pásmom. Priemerná teplota v zimných mesiacoch je okolo 17 stupňov (obyčajne sa pohybuje medzi 15-21stupňov) a teplota vody neklesá pod 18 stupňov. No a v letných mesiacoch aj vďaka svojej polohe v Atlantiku tu nie sú žiadne letné horúčavy s priemernou teplotou 26 Celziových stupňov.
Letisko a dĺžka letu
Priamy let na Madeiru trvá približne 4,5 hodiny. Priame sú iba chartrové lety, prípadne linky z Viedne v hlavnej sezóne. Obyčajne sa na Madeiru letí s prestupom v Lisabone. Jediné letisko na ostrove leží vo východnej časti pri obci Santa Catarina. Slávnostne otvorené bolo v roku 1964 s dĺžkou pristávacej dráhy 1600 metrov, čo z letiska robilo jedno z najnebezpečnejších. Pristávacia dráha bola odvtedy už niekoľkonásobne predĺžená do oceána najprv na 1800, neskôr na 2781 metrov, piloti pristávajúci na tomto letisku však musia absolvovať zvláštne skúšky.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone:, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko
Tel: +351 213583300
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)
Email: emb.lisbon@mzv.sk
Víza a doklady
Madeira je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.
Colné predpisy
Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:
Tabakové výrobky:
- Cigarety – 800 kusov
- Cigary – 200 kusov
- Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov
Alkoholické nápoje:
- Liehovinové nápoje – 10 litrov
- Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
- Pivo – 110 litrov
- Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)
Doprava
Železničná doprava sa v súčasnosti na ostrove nevyskytuje. Jediná ozubená železnica premávala z Funchalu cez Monte až do Terreiro da Luta (do výšky 867 m) v rokoch 1893 – 1943. Po explózii parnej lokomotívy v roku 1939, ktorá mimochodom usmrtila 4 osoby, bola železnica v roku 1943 uzatvorená a koľajnice počas vojny požité v zbrojárenskom priemysle. Na Madeire ale funguje rozsiahla sieť autobusovej dopravy, najmä mestských autobusov vo Funchale. Medzimestské autobusy žiaľ nepokrývajú všetky lokality a turisticky zaujímavé miesta, niektoré sú prístupné iba prenajatým automobilom alebo taxíkom. Autobusovú prepravu prevádzkuje až päť rôznych spoločností, odlišujúcich sa farbou svojich karosérií (nakoľko používajú rovnaké čísla).
Možný je tiež prenájom auta (s/bez vodiča), či použitie taxi. Na Madeire jazdia žlté taxíky s dvomi modrými pruhmi (s tabuľkou TAXI výlučne po meste Funchal, bez nej aj do iných lokalít). Trajektom sa je možné dostať iba na ostrov Porto Santo (z Funchalu 75km, plavba zaberie niečo viac ako 2 hodiny, inak vzdušnou čiarou 43km), do Portugalska iba letecky (z Portugalska premávajú výlučne nákladné lode so zásobovaním).
Sviatky
1. január | Nový rok |
rôzne | Medzi pohyblivé sviatky patrí Veľká noc a od nej sa odvíjajú aj ostatné sviatky ako Fašiangy a s tým spojené karnevaly. Od Veľkej noci sa odvíjajú aj najväčšie ostrovné sviatky – svetovo preslávené Sviatky kvetov. |
rôzne | Najznámejšou slávnosťou krajiny s medzinárodnou účasťou je Festa da Flor, teda Slávnosť kvetov. Koná sa druhý víkend po Veľkonočnej nedeli. Oba dni prechádzajú ulicami mesta kvetinové sprievody s alegorickými vozmi, 300 metrov dlhým kvetinovým kobercom a bohatou florálnou výzdobou celého mesta, najmä Radničného námestia a centra starého mesta. |
25. apríl | Porážka diktatúry (z roku 1974) |
1. máj | Sviatok práce |
10. jún | Spomienka na básnika Luisa Vaz de Camõesa (autor Národného eposu Lusovci) |
rôzne | V júni sa konáva Madeirský hudobný festival s množstvom koncertov. |
1. júl | Deň Madeiry - výročie objavenia Madeiry |
15. august | Sviatok Nanebovzatia Panny Márie |
rôzne | Z náboženských slávností sa popri Veľkonočných sviatkoch oslavujú mnohé cirkevné udalosti ako púť romarías. Tretiu augustovú nedeľu sa koná púť v meste Caniçal, keď sprievod so soškou Panny Márie vychádzajúci od kaplnky Panny Márie de Piedade smeruje do prístavu a je sprevádzaný rybárskymi člnmi. Najväčšou madeirskou púťou je slávnosť Nanebovzatia Panny Márie 15.8. v Monte nad Funchalom za účasti obyvateľov zo všetkých kútov ostrova. Niektorí pútnici vystupujú po schodoch kolenačky. |
rôzne | Na začiatku septembra slávia miestni obyvatelia vinobranie, spojené so sprievodmi vo viacerých obciach. Najznámejší zo sprievodov začína v Câmara de Lobos a vrcholí vo Funchale. Ak navštívite Madeiru v októbri, môžete sa zúčastniť podobnej slávnosti - Slávnosti jabĺk v Camache. |
5. október | Deň republiky |
1. november | Sviatok Všetkých svätých |
1. december | Deň obnovenia nezávislosti |
25. december | Vianoce |
rôzne | Slávnostným ohňostrojom býva zakončený starý kalendárny rok. Ohňostroj vo Funchale sa radí medzi tie naveľkolepejšie, v roku 2007 bol dokonca vyhlásený za svetovo najkrajší. Celkovo miestni obyvatelia milujú slávnosti, ročne sa ich na Madeire koná vyše 200. |