
Azorské ostrovy
9 perál v srdci Atlantiku
Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Celé súostrovie je sopečného pôvodu, vynorené z mora. Z geologického pohľadu nie sú až také staré, najviac tak 40 miliónov rokov. Ležia medzi Európou a Amerikou v Atlantickom oceáne, 1500 km od Lisabonu a 3500 km od Severnej Ameriky. Rozkladajú sa v dĺžke 600 km. Celkom 9 ostrovov sa nachádza na severoamerickej, euroázijskej a africkej doske. Zaberajú plochu 2333 km2 a žije tu 247 000 obyvateľov. Najväčší ostrov Sao Miguel má 130 000 obyvateľov a v zeleni si tu pokojne žije 260 000 kráv. Na ostrove Pico leží aj najvyšší vrch nielen ostrovov, ale aj Portugalska a dosahuje výšku 2351 metrov. Azorské ostrovy tvoria unikátnu botanickú oblasť Makaronézie, kde rastie veľa druhov endemických rastlín.
Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Celé súostrovie je sopečného pôvodu, vynorené z mora. Z geologického pohľadu nie sú až také staré, najviac tak 40 miliónov rokov. Ležia medzi Európou a Amerikou v Atlantickom oceáne, 1500 km od Lisabonu a 3500 km od Severnej Ameriky. Rozkladajú sa v dĺžke 600 km. Celkom 9 ostrovov sa nachádza na severoamerickej, euroázijskej a africkej doske. Zaberajú plochu 2333 km2 a žije tu 247 000 obyvateľov. Najväčší ostrov Sao Miguel má 130 000 obyvateľov a v zeleni si tu pokojne žije 260 000 kráv. Na ostrove Pico leží aj najvyšší vrch nielen ostrovov, ale aj Portugalska a dosahuje výšku 2351 metrov. Azorské ostrovy tvoria unikátnu botanickú oblasť Makaronézie, kde rastie veľa druhov endemických rastlín.

Ostrovy vznikli vďaka podmorským sopkám, zemetraseniam a láve. Tým, že sa oddialili vznikla erupcia, ktorá pred 3 miliónmi rokov spôsobila v hlbinách mora vznik gigantického horského pásma, ktoré sa na niektorých miestach dostalo až nad hladinu oceána. Posledný ostrov, ktorý vystúpil z morských vĺn pred 300 000 rokmi bol Pico. Výstup na tento sopečný kužeľ je 4 hodinová cesta, z ktorej vidieť pri dobrom počasí na 5 centrálnych ostrovov. Vulkán má bielu snehovú čiapku a pri svojom prebudení tryská lávu. Posledný taký výbuch bol v roku 1963.
Geologicky najstarší ostrov Santa Maria bol objavený ako prvý v roku v roku 1427. Prvými obyvateľmi sa tu stali ovce, kravy a prasce. V roku 1493 sa tu zastavil Krištof Kolumbus na jeho prvej spiatočnej ceste z Ameriky. Tu vzniklo aj prvé hlavné mesto Vila Franca. Dnes má 6000 obyvateľov. Je najjužnejšie položený, a tak má aj najteplejšiu a najsuchšiu klímu. Má svetlé pláže, a to aj preto ho v letnom období využívajú domáci na kúpanie. Ako druhý bol objavený ostrov Sao Miguel, tretí bol ostrov Terceira, ktorý však najskôr niesol názov Jesus Crist.

Zelené azorské ostrovy. Foto: archív CK Satur
Nasledovali centrálne ostrovy Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial. Ostrov Faial zažil veľkú erupciu v roku 1957, kedy sa tak vytvoril nový ostrov pod názvom Vulcano dos Capelinhos. Nachádza sa tu starý maják a zároveň je tu expozícia, ktorá danú erupciu zachytáva. Faial má najviac modrých hortenzií. V meste Horta kotvia luxusné jachty. Sao Jorge je ostrov spojený s pešou turistikou pre nádherné scenérie, zeleň ako aj strmé útesy. Tu sa vyrába vynikajúci syr, ktorý nesie názov ostrova. Graciosa je pokojný ostrov, ktorému dominujú veterné mlyny. Námorníci ho objavili v roku 1450.
Nakoniec boli objavené západné ostrovy Corvo a Flores. Ostrov Flores objavil v roku 1452 Diego de Teive, ktorý ho pomenoval Sv. Tomáš a Sv. Iria, ale nakoniec pre veľký výskyt žltých kvetov bol premenovaný na Flores. Na ostrove Corvo, ktorý má 17 km2 žije okolo 400 obyvateľov.

Tradičný veterný mlyn. Foto: depositphotos.com
Azory poznali už Feničania, neskôr Janovčania a od roku 1453 si ostrovy nárokovali Portugalci. V roku 1427 kapitán Gonҫalo Velo v službách Henryho Moreplavca objavil Azory. Henry Moreplavec prvý inicioval priviesť na ostrovy zvieratá a neskôr sa zakladajú aj prvé osady. V 15. storočí boli obsadené východné a stredné ostrovy a v 16. storočí západné. Žili tu skupiny Židov, Arabov, Flámov, Janovčanov, Britov, Francúzov a tiež otroci z Afriky. Názov „Azory“ je podľa jastrabov, ktoré vídali námorníci. Slúžili ako zásobovacie zastávky na ceste cez Atlantik a neskôr ako strategická základňa Američanov, a to hlavne ostrov Terceira. Dnes tu kotvia menšie plachetnice pri plavbách cez oceán. Nie sú tu davy turistov. Príroda je nádherná, panenská a divoká.
Na ostrovoch prevláda mierna až subtropická klíma, ovplyvnená aj Stredomorím. Nachádzajú sa tu lesy, ktoré tvoria tvrdolisté, stále zelené dreviny. Keďže sa zaraďujú medzi najmladšie ostrovy, vulkanická činnosť je stále živá. Azory pokrývajú aj jedinečné vavrínové lesy, rastie tu plané avokádo, vresovce, vlhké prostredie je vhodné pre papraď. Ostrovy preslávili fotografie s farebnými veľkými hortenziami, ktoré sem ale boli dovezené. Pre vlhkú klímu sa im tu darí veľmi dobre. Stali sa azorskou ikonou.

Hortenzie sa stali azorskou ikonou. Foto: depositphotos.com
Top lokality
Furnas
Azorské ostrovy sú veľkým lákadlom pre nadšencov sopiek. Je ich tu hneď niekoľko a Furnas je jednou z nich. Tento neaktívny stratovulkán leží na konci ostrova St. Miguel. Jeho posledná erupcia bola v roku 1630. Sopka je známa najmä kvôli viacerým horúcim prameňom a gejzírom, ktoré sa nachádzajú v jej okolí. Posledná vulkanická činnosť vytvorila niekoľko lávových útvarov ako napríklad dómov. Posledná erupcia mala katastrofálne následky, pretože si vyžiadala až 200 obetí.
Furnas. Azorské ostrovy. Foto: unsplash.com
Ribeira Grande
Malebné mestečko v severnej časti ostrova Sao Miguel, má bohatú históriu. Jeho prví obyvatelia sem prišli už v 15. storočí. Po založení tohto mestečka jeho obyvateľstvo dramaticky rástlo a v súčasnosti má približne 32 200 obyvateľov. Mesto má rôzne zaujímavosti ako napríklad blízke Lagoa do Fogo alebo Azorské emigračné múzeum, kde môžete vidieť históriu toho, ako prichádzali emigranti na Azorské ostrovy s cieľom nájdenia lepšieho života.
Malebné mestečko Ribeira Grande. Azorské ostrovy. Foto: CK SATUR
Sao Miguel
Najväčší ostrov, ktorý meria 759 km2 má oblé kopce pokryté zelenými pastvinami a úhľadne členené políčka. Nachádza sa tu bujná vegetácia, vodopády, jazerá, minerálne pramene, sírne bublajúce jazerá, čajová plantáž a tiež tu rastie ananás, z ktorého sa vyrába aj ananásový likér. Typické sú tu čierno biele budovy, ktoré dotvárajú miestny kolorit.
Foto: depositphotos.com
Terceira
Pod mohutnou horou Monte Brasil ostrova Terceira leží prístav Angra do Heroísmo, ktorého historické centrum zo 16. storočia je na zozname UNESCO. Aj keď mesto bolo postihnuté zemetrasením, koloniálne budovy boli opravené, medzi nimi aj katedrála a aréna na býčie zápasy. Adrenalínové slávnosti s divokými býkmi sa tu konajú každý víkend. Podobne ako v Španielsku, aj tu sa do ulíc vypúšťajú býky. Jedná sa najmä o miestu tradíciu spojenú so zábavou.
Foto: flickr.com
Povoação
Neveľké mesto na ostrove Sao Miguel bolo jedno z prvých, kde vznikla malá osada. Svoj rozkvet zažilo v 18. storočí hlavne pre stavbu lodí. V roku 1935 mesto zasiahlo zemetrasenie, preto je dnes zrekonštruované. Nájdete tu pokojné nábrežie, čarovné uličky a typické azorské kaviarne.
Ponta de Galera
Ponta de Galera tvorí 7 km dlhé pobrežie na juhu ostrova Sao Miguel. Je chránenou oblasťou, pretože sa tu vyskytujú lagúny, zálivy, endemická vegetácia. Zároveň morské pobrežie je tu fascinujúce, pretože tu žijú delfíny, careta-careta, sviňucha tuponosá , ako aj rôznorodé vtáctvo.
Lagoa
Mesto Lagoa má chránený záliv vhodný pre prístav, ktorý tu vznikol pri osídľovaní medzi prvými. Od 19. storočia sa tu vyrába azorská modrobiela keramika, oleje, mydlá. V centre mesta sa nachádzajú šľachtické domy z 18. storočia, kedy sa pri stavbe použili lávové skaly
Hlavné mesto
Ponto Delgada ostrova Sao Miguel je hlavným mestom celého regiónu Azor. Vyniká zaujímavou architektúrou a typickou ostrovnou fasádou, ktorú tvorí čierny sopečný čadič s bielou omietkou.

Tipy na výlety

Sete Cidades
V sopečnom masíve Sete Cidades na Azorských ostrovoch sa nachádza nádherné dvojité jazero. Pozostáva z dvoch malých, ekologicky odlišných jazier spojených úzkym prielivom, cez ktoré prechádza most. Jazero v Sete Cidades je najväčším vodným zdrojom v regióne a je jedným z najdôležitejších sladkovodných zdrojov v súostroví. Napriek tomu, že sa v roku 2000 kvalita vody v jazere zhoršila vplyvom baktérií, postupne bol jej ekosystém obnovený a jazero je opäť zdravé.

Lagoa do Fogo
Jazero, ktoré sa v preklade volá aj Ohnivé jazero alebo Lagúna ohňa je najväčšou vodnou plochou na Azorských ostrovoch - dlhé 3 km a široká 2,5 km. Okolo tohto najvyššie položeného jazera na ostrove St. Miguel je zakázaná akákoľvek výstavba. Okolie jazera je vhodné na prechádzky a skúmanie miestnej prírody pre zvedavé oči malých i veľkých návštevníkov. Okrem rastlín tu môžete vidieť rôzne druhy morských a suchozemských vtákov.

Botanická záhrada Terra Nostra
Údolie Furnas sa stalo mimoriadne populárne od 18. storočia pre využívanie minerálnej vody. Bohatý obchodník z Bostonu už vtedy nechal postaviť letný domček s bazénom a ostrovčekom uprostred. Postupne vzniká aj botanická záhrada, kde dnes môžeme obdivovať nádherné stromy a rastliny z rôznych krajín sveta. Je to jedna z najkrajších botanických záhrad v celom Portugalsku. Vysadené sú tu bambusové záhrady, magnólie, rododendrony, sekvoje, araukárie, vodné rastliny, gigantická ľalia. V Terra Nostra okrem botanickej nádhery môžete relaxovať v minerálnych bazénoch.

Pevnosť Forte de Sa͂o Brás
Renesančná pevnosť zo 16. storočia, používaná portugalským námorníctvom. Dnes tu sídli Azorské vojenské múzeum. Prehliadka vás prevedie cez azorskú námornú históriu.

Convent Nossa Senhora da Esperanҫa
Stále funkčný ženský františkánsky kostol a kláštor. Postavený bol v roku 1541. V kaplnke sa nachádza vzácne plátno z 18. storočia. Slúži k uctievaniu Krista Zázrakov. Oltár je drevený a pozlátený. Taktiež je tu vzácna socha Ecce Homo, ktorá sem bola dovezená v 16. storočí.

Igreja Sa͂o Sebastia͂o
Pôvodne z malej kaplnky v Ponta Delgada v 16. storočí vzniká kostol z čierneho bazaltu. Exteriér kostola je v manuelskom štýle. V 18. storočí boli pridané barokové prvky a baroková veža. Sakristiu tvorí pozlátené drevo. Väčšina nábytku je z exotického dreva dovezeného z Brazílie.

Portas da Cidade
Pôvodná mestská brána Portas da Cidade sa nachádzala pri starom nábreží. Dnes je prenesená na námestie Gonҫalo Velho Cabral. Skladá sa z troch oblúkov. V strednom je kráľovský a mestský erb.

Caldeira Velha
V severnej časti vulkánu Fogo na ostrove Sao Miguel sa nachádza vodopád s minerálnou železitou vodou, kde sa dá príjemne relaxovať.

Kostol Nossa Senhora da Vitórias
Romantický kostol ležiaci pri jazere Lagoa das Furnas na ostrove Sao Miguel, ktorý nechal postaviť José de Canto pre svoju milovanú ženu Máriu. V jeho testamente z 19. storočia sa uvádza, že kostol zasvätil Panne Márii Víťaznej. Nachádza sa tu mauzóleum, kde sú obaja manželia pochovaní. Celé miesto pôsobí veľmi pokojne a hlavne je v nádhernom prostredí.

Záhrada José do Canto
Krásnu botanickú záhradu nájdete v severnej časti mesta Ponta Delgada. Tvorí ju náučný chodník, ktorý vás zavedie k zaujímavým miestam s príbehmi a za poznaním exotických drevín a rastlín, ktoré sem boli dovezené. Nachádza sa tu príjemná kaviareň, kde určite ochutnajte maracujový likér.

Cha Gorreana
V rámci Európy sa čaj pestuje len v Británii a na Azorských ostrovoch. Čajovú plantáž Cha Gorreana nájdete v severnej časti ostrova Sao Miguel. Vznikla už v 19. storočí, keď si prvý majiteľ nechal doviesť čaj z Indie. Ročne sa tu vyprodukuje až niekoľko ton prvotriedneho čaju. Môžete sa tu prejsť aj medzi čajovníkmi, ochutnať čaj a zároveň si pozrieť krátky filmy o miestnom čaji.

Pico da Vara
Najvyšší vrch na ostrove Sao Miguel dosahuje výšku viac ako 1000 metrov. Leží v pohorí Serra da Tronqueira. Sú tu prašné cesty. Vyjsť sa dá asi do výšky 900 mnm a potom pešo po chodníku Malhada. Spozorovať tu môžete aj endemického vtáčika „Priolo“.
Pláže
Aj keď Azorské ostrovy nepatria medzi ostrovy, na ktoré sa chodí za kúpaním, predsa len aj tu sú pekné pláže, kde si môžete príjemne oddýchnuť a zrelaxovať, či už priamo na pieskových plážach alebo aj na kamenných plážach, ktoré sú však prispôsobené ľahšiemu prístupu, ako napríklad v meste Ponta Delgada.
Pláž Milícias
Ľahko dostupná pláž je známa aj pod názvom „Big Beach“. Oceán je tu pomerne pokojný, ale je vhodná aj pre surfistov, začiatočníkov. Pláž je pokrytá vulkanickým tmavým pieskom.
Pláž Pópulo
Pláž, ktorá je ocenená aj Modrou vlajkou patrí medzi najobľúbenejšie medzi ostrovanmi. Vhodná pre milovníkov surfovania.
Pláž Santa Bárbara
Pomerne dlhá piesková pláž je obľúbená aj na surfovanie.
Pláž Água d'Alto
Malebná piesková pláž, ktorá leží v príjemnom morskom zálive na najväčšom azorskom ostrove Sao Miguel. Patrí medzi najpopulárnejšie pláže.
Pláž Fogo
Pláž s teplými hydro-termálnymi morskými prúdmi sa nachádza v mestečku Ribera Quente. Okolie pláže pôsobí veľmi exoticky, s nádhernými útesmi a sviežou zeleňou.
Pre deti
Gruta do Carva͂o
Starý lávový tunel na ostrove Sao Miguel v blízkosti mesta Ponta Delgada. Meria 1650 metrov. Pre verejnosť je sprístupnený v dĺžke 250 metrov. Nachádzajú sa tu stalaktity a lávové mosty. Zážitok pre dospelých aj deti, ktoré sa tu budú cítiť ako v dobrodružnom filme.

Jaskyňa v Gruta do Carvao. Foto: archív CK Satur
Pozorovanie veľrýb
Pozorovanie veľrýb patrí na Azorských ostrovoch k obľúbenému výletu. Ideálny čas od apríla do septembra. Vo vodách tu žije 25 druhov veľrýb. Najčastejšie je k videniu vorvaň. Až máte šťastie, možno sa vám podarí vidieť aj najsilnejšie zviera planéty a to je modrá veľryba.
Ananásová plantáž Arruda Aҫores Ponta Delgada
Ananás sem pôvodne doviezli Portugalci z Južnej Ameriky. Keďže tu nie je až tak teplo, pestuje sa v skleníkoch. Tu sa môžete dozvedieť o tom, ako rastlina rastie a čo všetko sa tu z nej vyrába. A okrem toho, chutí tu neskutočne sladko.

Gastronómia
Už od čias Krištofa Kolumba boli Azory dôležitou transatlantickou zastávkou, kde sa doplňovali zásoby. Ľudia sa tu venovali rybolovu a chovu dobytka a taká bola aj ich miestna ale sopečná kuchyňa, ktorá je typická dodnes. Miestni obľubujú pikniky v prírode, kde je veľa možností ku grilovaniu.
Chobotnica
Veľmi obľúbené jedlo, ktoré si pripravujú veľmi často doma aj miestni obyvatelia. Nesmie chýbať ani v jedálnom lístku azorských reštaurácií. Grilovaná chobotnica sa pripravuje na červenom víne s rôznym korením. Podáva sa s ryžou alebo s pečenými zemiakmi.
Morcela
Azorské krvavničky, ktoré sa tu jedávajú na exotický spôsob. Vyskúšajte ich napríklad s ananásom.
Cozido
Najznámejšie jedlo Azorských ostrovov, ktoré sa pripravuje v tzv. „fumaroloch“. Varí sa tak, že do jedného hrnca sa naloží zelenina a mäso, a vloží sa do zeme u teplých prameňov. Takýmto spôsobom sa varí aj pol dňa. Do hrnca sa vkladá kuracie, bravčové, hovädzie mäso a tiež azorské klobásy. Jedlo je mimoriadne sýte.

Najznámejšie jedlo Azorských ostrovov Cozido. Foto: flickr.com
Bolo lêvedo
Azorský typický chlebík v podobe muffiny sa zrodil v údolí Furnas. Domáci ho obľubujú s miestnym džemom z ananásu, marakuje, so syrom alebo aj ako burger.
Grilované ryby
Keďže more je všade navôkol, nie je divu, že všade sa podávajú ryby, ktoré tu robia na stovky spôsobov. Pripravujú sa na víne, s exotickým korením a podávajú sa s ryžou, so zemiakmi alebo s paradajkami.
Chicharros
Vyprážané makrely na masle patria medzi veľmi obľúbené jedlo. Tu sa jedávajú celé od hlavy po chvost aj s kosťami. Možno je to mimo komfortnej zóny, ale skúste ich jesť tak ako domáci. Servírujú sa s ostrou omáčkou „molho de vilão“, ktorá obsahuje korenie, soľ a pastu zo sladkej papriky.
Queijadas
Veľmi lahodné malé koláčiky sa zrodili v meste Villa Franca na ostrove Sao Miguel. Lahodné košíčky sú vyplnené plnkou a posypané cukrom.

Lahodné košíčky Queijadas. Foto: flickr.com
Azorské vína
Terras de Lava je vynikajúce mieste víno, ktoré určite ochutnajte. Biele hrozno sa pestuje na ostrove Pico, kde sa vyrába veľmi kvalitné víno. Tu stojí za návštevu Criação Velha, kde sa môžete dozvedieť o histórii azorského vína.
Káva z ostrova Sao Jorge
Je len málo mieste v Európe, kde sa pestuje káva. V tejto mikroklíme azorských ostrovov sa jej však dobre darí. Preto, keď tu budete nezabudnite ochutnať aj miestu kávu. Fãja dos Vimes je centrom, kde sa pestuje Arabica.
Všade obľúbená Kima
Na Azorských ostrovoch sa vyrábajú aj miestne malinovky. Kima je s príchuťou exotickej marakuje a Laranjada s pomarančovou.
Zábava
Azorská Tourada a corda
Je zápas s býkom na povraze, ktoré drží niekoľko silákov. Domorodci pred býkom utekajú. Ostrovania sú s býkmi vychovávaní a vedia o nich všetko a preto nemajú strach z týchto zápasov. Pravú „toruada a corda“ zažijete na ostrove Terceira.

Zápas s býkom. Foto: flickr.com
Potápanie ku vrakom lodí
Podľa starých janovských máp, boli Azory objavené na začiatku 14. storočia. Už v tomto období sa tu zastavovali na svojich cestách objavitelia nových kontinentov, vojaci i piráti. Mnohí z nich tu však stroskotali a tak na dne oceánu v okolí ostrovov tu ležia desiatky vrakov lodí, ktoré radi skúmajú potápači.
Festa do Senhor Santo Cristo dos Milagres
Najvýznamnejší festival v piatu nedeľu po Veľkej noci, keď sa vzácna socha Ecce Homo v zlatej róbe a posiata kvetmi prenáša z konventu Nossa Senhora na procesiu cez mesto Ponte Delgada. Ľudia držia sviečky, kvety a oslavujú Krista.

Najvýznamnejší festival Festa do Senhor Santo Cristo dos Milagres. Foto: flickr.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Portugalska. Azorské ostrovy tvorí 9 osídlených ostrovov s hlavným mestom Ponta Delgada na ostrove Sao Miguel, kde sídla miestna vláda a univerzita. Ďalšie správne strediská sú mesto Angra Do Heroísmo a Horta.
Rozloha a populácia: Rozloha ostrovov spolu činí 2333 km2. Na ostrovoch žije 247 000 obyvateľov (99 % Portugalci). Ponta Delgada má 64 516 obyvateľov.
Jazyky: Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky.
Náboženstvo: Rímskokatolícke (94 %).
Vakcinácia: Nie je povinná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.
Mena: euro
Časový posun: -1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Keďže podnebie Azorských ostrovov je oceánske subtropické s pomerne malými výkyvmi teplôt, avšak je aj nevyspytateľné, kedy aj v jeden deň zažijete slnko, mraky, dážď alebo aj lejak. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 17 ℃. Inak najvhodnejšia doba na spoznávanie ostrovov je jar až jeseň. V lete tu prší najmenej. Ostrovy sú vhodné pre surfovanie, ale aj možnosť pozorovať veľryby či delfíny. Najjužnejší ostrov Santa Maria je v letných mesiacoch obľúbený na kúpanie v oceáne. Minerálne pramene, kde sa dá relaxovať sú na ostrove Sao Miguel.
Letisko a dĺžka letu
Prílet priamym letom z Viedne do Lisabonu (v trvaní cca 3 h 40) a následne na Azorské ostrovy (ostrovy Santa Maria a Sao Miguel sa letí sa 2 h 10, na Terceiru 2,50 h). Hlavnou leteckou spoločnosťou je TAP.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko
Tel: +351 213583300
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)
Email: emb.lisbon@mzv.sk
Víza a doklady
Portugalsko je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.
Colné predpisy
Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:
Tabakové výrobky:
- Cigarety – 800 kusov
- Cigary – 200 kusov
- Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov
Alkoholické nápoje:
- Liehovinové nápoje – 10 litrov
- Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
- Pivo – 110 litrov
- Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)
Doprava
Verejná doprava
Všetky Azorské ostrovy okrem ostrova Corvo majú verejnú dopravu riešenú pomocou taxíkov a autobusov. Na ostrovoch si je možné požičať auto a prepravovať sa po vlastnej navrhnutej trase. V meste Ponta Delgada veľmi dobre a spoľahlivo fungujú minibusy.
Prvá pomoc
Spoločný dispečing polície, zdravotníckej a požiarnej služby = 112
Informácie = 118
Sviatky
01. január | Nový rok |
február | Karneval |
marec/apríl | Veľkonočné sviatky rovnako ako na Slovensku |
25. apríl | Štátny sviatok |
01. máj | Sviatok práce |
01. jún | Deň Azor |
10. jún | Deň Portugalska |
15. august | Štátny sviatok |
08. december | Nepoškvrnené počatie Panny Márie |
25. december | Vianoce |