Portugalsko

Portugalsko

Moreplavci, futbal a víno

Stiahnuť PDF

Portugalsko je o fantastickom jedle, víne, dávnovekej histórii, architektúre a samozrejme aj o nádherných plážach. Je najzápadnejšou krajinou Európy ležiaca pri Atlantiku s bohatou kultúrou miešajúcou sa s európskou, arabskou a africkou.

Rozprestiera sa na západnej strane Pyrenejského polostrova, kde každé jedno jeho mesto je v súčasnosti atraktívne, a to v ktoromkoľvek ročnom období. Vytvára zmes starého a nového, pričom všetko staré si zachováva tradičnú kvalitu, na ktorú nedajú Portugalci vonkoncom dopustiť, a zároveň ju oceňujú aj cestovatelia. Gotické katedrály, historické kaviarne v modri kachličiek, roztomilé staromódne električky, úzke uličky, portské víno, čerstvý oceánsky vánok a nekonečné vody Atlantiku.

Replika električky v Lisabone
Staromódna električka v Lisabone. Foto: archív CK Satur
 

Názov krajiny pochádza z rímskeho označenia Portus Cale, z ktorého sa vyvinulo neskôr pomenovanie Portugalsko. Toho istého pôvodu je názov mesta Porta. Krajina s dlhým tvarom zaberá plochu 92 000 km2 a populáciu tvorí 10 miliónov obyvateľov hovoriacich portugalsky. Dnes viac ako 200 miliónov ľudí na svete hovorí týmto jazykom. V Južnej Amerike je to najpoužívanejší jazyk a vo svete šiesty najrozšírenejší. Známy brazílsky spisovateľ ho opísal ako „posledný latinský kvet, divý a prekrásny“. Aj typické portugalské piesne „fado“ znejú v portugalčine zaujímavo, aj keď sú mierne nostalgické a dramatické.

História krajiny je veľmi pestrá, pretože bola poznačená fenickou, keltskou, gréckou, rímskou a arabskou kultúrou. Samotné Portugalsko vzniká v 11. storočí. Prvým kráľom sa stal Alfons I. v roku 1139. V 15. storočí začínajú objavy a to vďaka húževnatosti Henryho Moreplavca. Získavajú kolónie v Indii, Južnej Amerike. Tu sa zrodili tí najznámejší objavitelia, ako Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, Pedro Álvares Cabral a iní. Pamätník moreplavcov sa nachádza v časti Belém v Lisabone. V 18. storočí zasiahlo Lisabon silené zemetrasenie, preto bolo mesto postavené celkom nanovo. Od tej doby až dodnes pôsobí skutočne veľkolepo. 

Lode v meste Porto na rieke Douro

Panoráma mesta Porto, typické lode na rieke Douro. Foto: depositphotos.com

Krajina, ktorá má svoj povrch mierne zvlnený sa vyznačuje zaujímavou flórou. Čím viac na juh, tým sa tam objavuje viac paliem, banánovníkov, figovníkov, citrusov. Na severe prevláda dub, buk, pínie a často sa vysádza eukalyptus. V centrálnej časti rastú olivy a korkový dub. Samozrejme všade kde je to len možné sa pestuje hrozno. V Portugalsku sa nachádza 13 národných parkov. Najvyššie pohorie Serra da Estrela dosahuje výšku skoro 2000 m. Nachádzajú sa tu jazerá, riečky, kaňony. Na lúkach sú farmy, kde sa pasú ovce. Tu sa zrodil vynikajúci ovčí syr „serra“, ktorý sa vyrába stovky rokov podľa overenej tradičnej receptúry. Dokonca tu nájdete aj jedno lyžiarske stredisko.

Portugalci sú hrdý národ. Sú pyšní na svoju kultúru, ktorú vytvorili portugalskí moreplavci a dobyvatelia, ale taktiež aj futbalisti, príkladom je Ronaldo, ktorý pochádza z ostrova Madeira. Sú silne veriaci a viac ako 80 % vyznáva rímsko-katolícke náboženstvo. V krajine je veľké množstvo nádherných kostolov, pútnických miest, ktoré sú známe po celom svete. Portugalsko sa preslávilo nielen vínom, ale tiež vývozom korku, a sardiniek.

Mesto Fátima v Portugalsku

Pútnické mesto Fátima je jedno z najznámejších katolíckych pútnických miest na svete. Foto: depositphotos.com

Aj napriek tomu, že život je viac dynamický ako pred rokmi, stále sú u Portugalcov dôležité tradičné hodnoty a ich vnímanie času je tak ako inde u stredomorských národov nemenné. Majú jednoducho čas. Majú radi svoje trojhodinové siesty, posedenia u dobrej brazílskej kávy s novinami alebo len tak sa radi rozprávajú, najlepšie na ulici. Najdôležitejšia je pre nich rodina, s ktorou trávia najviac svojho času. Okrem toho, že si jedlo radi vychutnávajú sa pri ňom aj veľa rozprávajú. Svoj čas radi trávia vonku, za čo má zásluhu iste príjemná klíma.

Top lokality

Porto

Druhé najväčšie mesto Portugalska leží v jeho severnej časti pri rieke Douro a radí sa medzi najkrajšie mestá sveta. Mestské hradby zo 14. storočia, nádherné mosty, kostoly, stredoveké veterné a rušné ulice, farebné domy, zvonice, typický modrý obklad na každom rohu tvoria kolorit Porta. Pri riečnej promenáde Placa da Ribeira s loďami a kaviarňami je vždy rušno. Neďaleko stojí aj krásna budova z 19. storočia Palácio de Bolsa, Episkopálny palác a katedrála Sé. V južnej časti od Porta ležia tie najlepšie vinárne krajiny, odkiaľ ide známe portské víno ďalej na vývoz. Ulica Rua das Flores je plná reštaurovaných budov, obchodov, barov a kaviarní. V západnej časti Porta leží pláž Praia de Matosinhos s tými najlepšími rybími reštauráciami a krásnou pobrežnou promenádou. Tiež skvelé miesto pre surfistov. 

Mesto porto v portugalskuFoto: depositphotos.com

Algarve

Nielen pre milovníkov dovoleniek a pláží, ale je zaujímavý aj na spoznávanie a to celý rok. Učarujú vám zlaté pieskové pláže ťahajúce sa až kam oko dovidí. Vhodný je pre milovníkov golfu. Vychutnajte si pláže Paria da Marinha, Praia Da Cordoama, Odeceixe, Praia dos Tres Irmaos, región Algarve objavujte na jeepoch, alebo si vychutnajte zastávku v miestnych viniciach. V Lagose navštívte žlto zlaté pobrežné skalné formácie Ponta Da Piedale, ktoré sa dvíhajú do výšky 20 metrov.

Pobrežie algarve v portugalskuFoto: depositphotos.com

Aveiro

Portugalské Benátky, také je Aveiro. Mesto, ktoré si dodnes nesie pečať námorných časov je skvelým miestom ak ste priaznivci prechádzok medzi šarmantnými ulicami, a krásnymi kanálmi, na ktorých sú farebné lode. Religiózne umenie, budovy v štýle „Art Noveau“ v centre mesta, alebo aj pieskové pláže dotvárajú krásu Aveira, ako je napríklad pláž Nova s farebnými domami.

Mesto aveiro v portuglaskuFoto: depositphotos.com

Obidos

Staroveké opevnené mesto Obidos leží v provincii Estremadura a patrí medzi najobdivovanejšie mestá krajiny. Už v 13. storočí, portugalská kráľovná Isabela ním bola nesmierne unesená, že jej manžel, kráľ Denis I. jej ho daroval. Táto tradícia darovania mesta kráľa svojej kráľovnej tu mala svoju tradíciu. A keď ho navštívite, určite pochopíte, prečo sa kráľovná do mesta tak zamilovala. Prechádzka historickou časťou, či stredovekým hradom Castelo de Obidos, alebo ulica plná obchodov a reštaurácií Rua Direita vo vás zanechá pokoj, obdiv a krásu.

Obidos v portugalskuFoto: depositphotos.com

Sagres

Divoké pobrežné mesto, ktorá láka surfistov a hľadačov poznania portugalskej kultúry. Vyhľadávajú ho nielen digitálni nomádi, „hippies“, ale aj dobyvatelia pokoja a relaxu. Nádherné pieskové pláže Martinhal alebo Mareta a skalné útesy vyzerajú úchvatne. Vydajte sa za poznaním cípu Saint Vincent, ktorý je na juhozápade krajiny.

Évora

Historické mesto zaradené na zoznam UNESCO leží v regióne Alentejo. Biele domy, 2000 rokov starý chrám Templo Romano, akvadukt zo 16. storočia, ktorý má viac ako 8 km a krypta Capela da Ossos, kde sú uložené pozostatky viac ako 5000 evorských obyvateľov.

Evora v portugalskuFoto: depositphotos.com

Coimbra

Kedysi hlavné mesto Portugalska, sa nachádza na brehu rieky Mondego a je domovom jednej z najstarších univerzít nielen Portugalska, ale Európy. Mesto je plné historických skvostov, ako je románska katedrála, baroková knižnica, zvonica z 18. storočia. 

Nazare

Snáď najznámejšie rybárske mesto v strede krajiny, ktoré však nepreslávili architektonické pamiatky, či grandiózne monumenty ako v iných portugalských mestách, ale rybári, čo každý deň lovia ryby a ich ženy, ktoré opravujú siete alebo sušia ryby na pláži. Miestni rybári dodnes používajú k lovu farebné lode. Kedysi tieto lode ťahali z vody voly.

Braga

Najväčšou atrakciou mesta Braga je barokové schodisko s bazilikou Bom Jesus do Monte z roku 1725 a nádherné okrasné záhrady. Ku bazilike sa dá vyjsť po schodisku alebo aj lanovkou, ktorú poháňa hydraulika a je najstaršia na Pyrenejskom polostrove. V stredoveku bolo mesto aj so španielskym mestom Santiago de Compostela veľmi významné. Za bazilikou sa nachádzajú chodníky vedúce cez les, jazero, pri ktorom si môžete príjemne posedieť.

Mesto braga v portugalskuFoto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Lisabon je jedno z najkrajších európskych miest ležiace na ústí rieky Tagus pri Atlantickom oceáne, ktoré bolo postavené na siedmych pahorkoch sa dnes pýši strmými, úzkymi uličkami s typickými električkami a výhľadmi doďaleka ponad farebné domy cez šarmantné ulice a honosné námestia. Srdce Lisabonu tvoria štvrte Alfama, Chiado, Barrio Alto, Belém, ktoré žiaria priateľskou a otvorenou atmosférou. Úzke dláždené uličky a staré domy v jednej z najstarších štvrtí, v Alfame sú posiate tradičnými umeleckými obchodíkmi a malými kaviarňami s fantastickou brazílskou kávou. Štvrť Bairro Alto je tým pravým portugalským dúškom s bohémskou noblesou.

Staré budovy v Lisabone

Staré budovy v Lisabone. Foto: depositphotos.com

Panoramatický výhľad si vychutnáte z vyhliadky Miradouro da Senhora do Monte, ale učarí vám romantická panoráma Miradouro da Santa Lucia, ktorá vás celkom prenesie do stredovekých čias. V kaviarni Mantegaria ochutnajte lahodné lisabonské krémové koláčiky „pastel de nata“, tak ako to robia aj domáci. V časti Belém obdivujte Belémsku vežu ako dôkaz moreplavcov a kláštor Jeronimos, ktorý je architektonickým skvostom. Nádherne pôsobí aj socha Krista nad riekou a most pripomínajúci ten zo San Francisca. Ten najdlhší európsky je elegantný most Vasco de Gama.

Belémska veža
Belémska veža v hlavnom meste Lisabon ako dôkaz moreplavcov. Foto: archív CK Satur
Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Sintra, Portugalsko

HistóriaKultúra

Sintra

Sintra je mestečko v Portugalsku, ktorého počiatky siahajú až do stredoveku. V meste sa nachádzal celý rad stavieb islamskej architektúry, avšak po jeho dobytí križiakmi v 12. storočí bola väčšina zničená a boli postavené nové budovy. Veľa z nich stojí dodnes, čím robia zo Sintry jednu z najvýznamnejších pamiatkových oblastí Portugalska. Od roku 1995 je Sintra aj s priľahlou oblasťou zapísaná na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Cabo da Roca, Portugalsko

PrírodaIné atrakcie

Cabo da Roca

Mys Cabo da Roca je najzápadnejším pevninským výbežkom Portugalska a kontinetálnej Európy. Súradnice mysu, 38°47′ s. š., 9°30′ z. d., sú vytesané na pamätníku na útese, ktorý sa vypína približne 140 metrov nad hladinou Atlantického oceánu. Na myse je maják, obľúbená turistická atrakcia.

Cascais, Portugalsko

Iné atrakcie

Cascais

Mestečko v juhozápadnom Portugalsku, ktoré má v súčasnosti 33 000 obyvateľov, bolo pôvodne starou rybárskou dedinou, ktorá sa stala známou ako kúpele v 19. storočí.

Guimaraes, Portugalsko

HistóriaKultúra

Guimaraes

Guimaraes je očarujúce historické mesto, ktoré sa ponúka ako výlet z Porta. Mesto je považované za miesto vzniku celého Portugalska a táto rozsiahla história sa odráža v rozmanitosti národných pamiatok a historických budov nachádzajúcich sa v tomto meste. Je skvelým príkladom tradičného a pokojného severného portugalského mesta a môžete tu vidieť očarujúce centrum mesta plné gotických budov, tradičných domov a nádherných námestí.

Rieka Duoro, Portugalsko

Príroda

Rieka Douro

Známa rieka tvorí z časti hranicu medzi Portugalskom a Španielskom. Pramení v Iberskom pohorí v Španielsku a ústí na dolnom toku v Portugalsku. Rieka preteká širokou dolinou medzi horami a končí v prímorskej nížine, pričom ústi do Atlantického oceánu - práve tu sa nachádazjú vinice mesta Porto.

 

Amarante, Portugalsko

HistóriaKultúra

Amarante

Na všetkých návštevníkov Amarante určite zapôsobia dve impozantné prírodné črty, pohorie Serra do Marao, ktoré vystupuje nad mestom v rade majestátnej krajiny a rieka Tamega, ktorého cesta začína v Galícii a preteká srdcom Amarante. Most v Amarante zachováva spomienku na hrdinskú odolnosť miestneho obyvateľstva proti napoleonským vojakom, ktorí napadli Portugalsko na začiatku 19. storočia. Okrem histórie nadchnú určite niektorých turistov najmä koláče a sladkosti typické pre toto mesto.

Fátima, Portugalsko

HistóriaKultúra

Fátima

Jedno z najznámejších katolíckych pútnických miest na svete. Fátima priťahuje veriacich z celého sveta. Stala sa známym pútnickým miestom po tom, ako sa tu v roku 1917 zjavila trom malým deťom – pastierikom nadprirodzená bytosť, ktorá sa neskôr predstavila ako „Pani Posvätného ruženca.“ K prvému zjaveniu došlo počas 1. svetovej vojny 13. mája 1917. Zjavenia pokračovali až do októbra, vždy 13.deň v mesiaci, v tú istú hodinu. Katolícka cirkev uznala pravosť zjavení v roku 1930. Pútnici sa zhromažďujú v Cova da Iria, na veľkom priestranstve, kde je vybudovaná kaplnka na mieste zjavenia. Na vzdialenejšej časti priestranstva je vybudovaná gigantická bazilika v neoklasicistickom štýle s centrálnou vežou vysokou 65 metrov, ktorá sa začala stavať v roku 1928. V bazilike sú hrobky dvoch z troch detí, ktorým sa Panna Mária zjavila.

 

Sortelha v portuglasku

História

Sortelha

Historická dedina v severovýchodnej časti Portugalska susedí so Španielskom. Považuje sa za najstaršie mesto regiónu. Pri prechádzke budete mať pocit, že sa skutočne nachádzate v stredoveku. Nájdete tu stredoveké hroby, renesančné kostoly, ulice a aleje stále znejúce v ozvenách portugalskej histórie. 

Maják vo faro

História

Faro

Hlavné mesto regiónu Algarve je plné turistických atrakcií. Zaujímavý je ranný trh plný rýb, historické centrum mesta, kde sú historické budovy, katedrála, radnica, biskupský palác. Tri ostrovy v okolí, ktoré sú ľahko dostupné loďou, majú zlaté pieskové pláže. Ulica Rua de Santo Antonio je plná obchodíkov a ruchu. Pokojnejšiu atmosféru nájdete v záhrade Alameda Joao de Desus.

Stiahnuť PDF

Pláže

Praia da Marinha

Jedna z najúžasnejších pieskových pláži Algarve leží na juhu Portugalska. Nachádza sa v časti Caramujeira a je zaradená medzi 100 najkrajších pláží sveta. Ideálna je aj na šnorchlovanie alebo potápanie. Skalné útesy ju oddeľujú od ďalších krásnych pláží. Tvoria ju unikátne skalné formácie, jaskyne a skalné bazény. Spoznávať ju môžete aj na jachte, či pirátskej lodi a možno sa vám podarí vidieť aj delfíny. Letné teploty tu dosahujú 35°C, ale morský vánok je tu osviežujúci.

Pláž Praia da MarinhaPláž Praia da Marinha. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Praia da Rocha

Patrí medzi najobľúbenejšie pláže v Portugalsku, ktorú navštevujú domáci ako aj zahraniční turisti pre nádherný oceán a bizarné a dramatické vápencové útesy, čo ju preslávili. Najbližšie mesto Portimao leží 3 km od pláže a najbližšie letisko je Faro, 70 km na východ.

Pláž Praia da RochaPláž Praia da Rocha. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Praia de Dona Ana

Táto pláž je pomerne malá ale veľmi obľúbená pre podmanivú krásu na pobreží Algarve. Patrí medzi najfotografovanejšie pláže pre svoje okolie. Pláž je tu plná mušlí. V blízkosti sú dve zaujímavé pláže Ponta de Piedade a Praia de Camilo a pre svoju priezračnú vodu sú vhodné ku šnorchlovaniu. Na pláž sa dostanete po zostúpení asi sto schodov, ale výhľad je neskutočný.

Praia da Amoreira

Nádherná dlhá pláž s ešte krajšími západmi slnka je súčasťou Algarve. Má perfektnú kombináciu zlatého piesku a čistej vody. V okolí sa dajú pozorovať aj prírodné krásy, rôzne skalné útesy s bazénmi.

Pláž Praia da AmoreiraZdroj: flickr.com

Salema

Salema je pokojné plážové stredisko, ktoré sa nachádza na juhu pri cípe Sagres. Okrem krásnej pláže, ešte čiastočne nedotknuté turizmom, tu nájdete lokálne reštaurácie, otvorené trhovisko, malú hlavnú ulicu a architektonicky zaujímavé domy. Táto pokojná rybárska dedina leží medzi dvomi útesmi.

Pláž SalemaPláž Salema. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Praia da Rocha Baixinha

Pláž, ktorá nesie status „Modrej vlajky“ sa nesie v znamení zábavy. Leží v blízkosti mesta Albufeira. Nájdete tu skvelé možnosti na lodný výlet, golf, či potápanie sa vo vodnom parku Ocean Revival, kde sú štyri potopené vojnové lode. 

Pláž Praia da Rocha Baixinha Zdroj: flickr.com

Ostrov Tavira

Ostrov, ktorý je dostupný loďou z malého mesta Tavira, ktoré sa nachádza na pobreží Algarve. Nachádza sa tu veľmi pekná pláž vhodná ku leňošeniu a relaxu.

Pláž na ostrove Tavira
Stiahnuť PDF

Pre deti

Kníhkupectvo v Porte

Rozprávkové kníhkupectvo Livraria Lello & Irmao je pripomienkou na Harryho Pottera. Miestami sa tu budete cítiť ako v rozprávke.

Kníhkupectvo Livraria Lello & Irmao

Rozprávkové kníhkupectvo Livraria Lello & Irmao v Porte. Foto: flickr.com

Lanovka v Porte

Vezmite deti na krátku lanovku v Porte, kde sa vám naskytnú krásne výhľady na Porto a rieku Douro a pozrite sa s nimi na fantastický výhľad z mosta Dom Luis. Zážitková je i jazda v historickej električke. 

people riding on white and brown tram during daytimeElektrička v Porte. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Kúpanie v oceáne

Deti milujú vlny a v Portugalsku o ne nie je núdza. Pobrežie Algarve je vhodné pre letnú dovolenku pre rodiny s deťmi. Nájdete tu skvelé hotely a služby.

Pláže Algarve. Portugalsko. Pláže Algarve. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Jazda na tuk-tuk

Užite si s deťmi skvelú jazdu na tuk-tuk v Lisabone, v Porte alebo aj v Sintre.

Tuk Tuk v meste Lisabon

Tuk-tuk v hlavnom meste Lisabon. Foto: pixabay.com

ZOO v Lisabone

V portugalčine známe ako Jardim Zoológico, kde sa dá stráviť celý deň a objavovať viac ako 300 druhov zvierat z celého sveta.

Ocenárium v Lisabone

Jedno z najväčších európskych akvárií s obsahom 5 miliónov litrov slanej vody sa nachádza v modernej časti Parque das Nacoes.

Ocenárium v Lisabone. Portugalsko.Ocenárium v Lisabone. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Zoomarine Algarve

Morský tematický park v Algarve je výbornou voľbou pre celú rodinu od skvelých jázd cez rôzne vystúpenia delfínov.

Záhrady v Quinta da Regaleira v Sintre

Nielen palác ale aj nádherné a tajuplné záhrady, ktoré majú rôzne zákutia, tunely, skryté vodopády. Miesto, ktoré nadchne malých i veľkých.

white and blue concrete building under blue sky during daytime

Nádherné záhrady a zámok v Sintre. Portugalsko. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Portugalská kuchyňa je najmä o rybách a morských plodoch ako sardinky, treska, tuniak, chobotnice, krevety, sépie, langusty, mušle, ustrice, kalamáre, ale milujú aj bravčové mäso. Je zdravá, pestrá a je zmesou viacerých svetových kuchýň, keďže Portugalci mali vo svete viacero kolónií. Používajú šafran, škoricu, čili papričky, bylinky, olivový olej. Syry sú fantastické v celej krajine ale aj na ostrovoch ako Madeira a Azory.

Výborné sú miestne dezerty ako „pastel de nata“ s vanilkovým krémom posypaný škoricou, „arroz doce“ sladká ryža s mliekom, škoricou a citrónom alebo sladký puding.

Samozrejmosťou sú typické portugalské vína. Tie sú biele, ružové, červené ale aj mladé zelené kyslejšie víno. Portské víno je silné, dezertné a vyrába sa z viacerých druhov. Z pív sú známe značky Sagres a Super Bock. Višňový likér Ginja sa pije v Lisabone a okolí.

Feijoada

Feijoada je jedlo, ktoré sa pripravuje z dusených fazúľ, hovädzieho a bravčového mäsa v hlinenom hrnci. Ako príloha sa podáva ryža a klobása.

Tmavé fazule

Feijoada robená v hlinenom hrnci. Foto: unsplash.com

Bacalhau

Nasolená treska, ktorá sa pripravuje na stovky rôznych spôsobov. Výborne chutí napríklad zapečená so zemiakmi. „Bolinhos de bacalhau“ sú vypražené guľky z tresky, zemiakov a vajíčka.

TreskaTreska. Foto: unsplash.com

Caldo verde

Najznámejšia polievka zo zemiakov, cibule a kapusty, kde sa pridáva klobása „chorizo“. Podáva sa s kukuričným a pšeničným chlebom „broa“.

Arroz de marisco

Podobá sa španielskej „paelle“. Pripravuje sa z ryže a morských plodov.

Stiahnuť PDF

Zábava

Lodný výlet na spoznávanie rieky Douro a okolia

Netradičný ale mimoriadne zaujímavý výlet nielen pre milovníkov vína ale aj milovníkov nádhernej prírody. Kopcovitý terén všade dotvárajú historické usadlosti a pestovanie hrozna tu je neodmysliteľnou súčasťou už niekoľko storočí. Výlet môžete spojiť aj s ochutnávkou vína a skvelého portugalského jedla.

Vinice v údolí rieky Douro

Vinice v údolí rieky Douro. Foto: depositphotos.com

Zvezte sa na gondole

Romantiku na gondole môžete zažiť v meste Aveiro, kde sa necháte unášať na farebnej gondole cez tradičné mestské časti. Potom si zájdite na vynikajúce jedlo do reštaurácii Salpoente, ktorá predčí všetky vaše očakávania.

Surfovanie

Portugalsko ponúka tie najlepšie miesta na surfovanie na svete vôbec, ako napríklad Sagres, alebo pláže Praia do Baleal, či Praia do Norte v Nazare.

Praia do Creiro

Pokojná a nerušená pláž s čistou vodou a pieskom a tiež úchvatnými kopcami neďaleko mesta Setúbal. Veľmi vhodná aj pre rodiny s deťmi. Spoznávať sa dá aj pláž Galapinhos v blízkom okolí. Na pobreží je niekoľko rybárskych mestečiek, ktoré stoja za návštevu. Národný park Arrabida ponúka návštevníkom stredomorskú prírodnú krásu. Nájdete tu aj staré kláštory, turistické chodníky, po ktorých môžete obdivovať okolie.

Nočné Porto

Preskúmajte Porto vo večerných hodinách, zažite miestny ruch, v portskej kaviarni pri rieke si vychutnajte nielen krásny výhľad ale aj vynikajúce víno a syr.

Jaskyňa Benagil

Na pobreží Algarve v časti Caramujeira je úchvatná jaskyňa Benagil, ku ktorej sa dostanete na lodi. Loďou sa dostanete na miesta, ktoré patria medzi najkrajšie a dostupné od mora.

Jaskyňa Benagil

Úchvatná jaskyňa Benagil dostupná loďou. Foto: flickr.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná republika.

Rozloha a populácia: Rozloha: 92.152 km2. Počet obyvateľov: 10 637 000. V krajine žije cca 395 tis. príslušníkov iných národností (najviac z Brazílie, Ukrajiny, Kapverd, Angoly, Moldavska a Rumunska). Hlavné mesto Lisabon: 2 150 000 obyvateľov.

Jazyky: Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky. 

Náboženstvo: Rímsko-katolíckeho vierovyznanie (81 %) katolíci, 3 % iné kresťanské vierovyznanie, 0,6 % iné náboženstvo, 6 % ateisti a ostatné – nešpecifikované.

Vakcinácia: Nie je povinná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Portugalsko má oceánsku klímu, na severe mierna a vlhká, na juhu suchšia a subtropická. Priemerná teplota vzduchu na juhu v lete cca 26 ℃, teplota vody cca 19-20 ℃. Na poznávanie krajiny je vhodná doba od jari do jesene. Ideálna doba na kúpania na juhu krajiny alebo na západnom pobreží je v letných mesiacoch. 

Letisko a dĺžka letu

Hlavné letisko je Lisabon so spojmi do najdôležitejších krajín západnej a strednej Európy, do severnej Ameriky a Afriky. Pravidelné letecké spojenie je na trase Viedeň – Lisabon, s dĺžkou letu cca 3,40 h. Ďalšie letiská s medzinárodnou dopravou sú v Porto, Faro a na Madeire (Funchal a Porto Santo). Hustá sieť spojov vedie na Madeiru (čas letu 1,30 h) a na tri letiská na Azorských ostrovoch (do Santa Maria a Sao Miguel sa letí sa 2,10 h, na Terceiru 2,50 h). Hlavnou leteckou spoločnosťou je TAP. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko

Tel: +351 213583300
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)
Email: emb.lisbon@mzv.sk

Víza a doklady

Portugalsko je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:

Tabakové výrobky:

 • Cigarety – 800 kusov
 • Cigary – 200 kusov
 • Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov

Alkoholické nápoje:

 • Liehovinové nápoje – 10 litrov
 • Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
 • Pivo – 110 litrov
 • Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)

Doprava

Verejná doprava

Funguje spoľahlivo. Sieť železničnej aj autobusovej dopravy je pomerne hustá. Portugalské štátne dráhy (Caminhos de Ferro Portugueses) premávajú do všetkých miest. Medzi väčšími mestami premávajú vlaky v hodinovom cykle, presadanie zaberie len pár minút. Z Lisabonu premávajú pravidelne vlaky do turistických oblastí Cascais a Sintra. Pre turistov je výhodná karta tzv. Lisboa-Card na jeden, dva alebo tri dni s platnosťou pre všetky druhy MHD a mnohé lisabonské múzeá. Lisabonské metro je čisté a spoľahlivé. Taxislužba nie je predražená, bežný presun v rámci mesta stojí 5-10 Eur, pri cestách z letiska je však treba trvať na zapnutí taxametra.

Prvá pomoc

Spoločný dispečing polície, zdravotníckej a požiarnej služby = 112

Portugalský automobilový klub (ACP) - 24-hodinová služba pomoci cudzincom:

Lisabon a juh = 219 429 103

Porto a sever = 228 340 001

Informácie = 118

Sviatky

01. január Nový rok
12. február Štátny sviatok
marec/apríl Veľkonočné sviatky rovnako ako na Slovensku
25. apríl Štátny sviatok
01. máj Sviatok práce
15. august Štátny sviatok
08. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR