Salalah

Od zlatej púšte ku tyrkysovým brehom cez kadidlo a kokosy

Stiahnuť PDF

Mesto Salalah je hlavným mestom provincie Dhofar, ktorá leží na juhu Ománu. Nachádzajú sa tu horské masívy a nádherné prírodné piesočnaté pláže s tyrkysovou farbou Arabského mora. Je miestom s množstvom zelene, prírodných krás, historických pamiatok a archeologických nálezísk. 

Pláž
Pláže južného Ománu v Salalah. Foto: CK SATUR

 

Dovolenky v Ománe


Provincia Dhofar susedí na západe s Jemenom a Saudskou Arábiou zo severu. Väčšinu územia zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty.

Ťavy v Salalah
Tradičný južný Omán, ku ktorému patria ťavy. Foto: CK SATUR

Ománsky Dhofar je zelenou krajinou v čase monzúnov, kedy ho navštevujú najmä Arabi, ktorí sa tu prídu osviežiť pred horúcim letom. Turistická sezónu tu začína od októbra a trvá až do mája. Teploty sa v tomto období pohybujú pri pobreží okolo 30℃ a teplota mora dosahuje príjemných 26℃. Je to jediná oblasť celého Arabského polostrova, ktorý má rozlohu viac ako 3 mil. km2, kde rastú tropické rastliny a pobrežie spestruje viac ako pol milióna paliem kokosových. 

Loď na pláži
Pobrežie v oblasti Salalah a kokosové palmy. Foto: CK SATUR

Smerom do vnútrozemia, teploty v lete stúpajú a šplhajú sa cez 50℃. V zime teplota v noci klesá aj na 0℃. 200 km od Salalah smerom na sever leží nehostinná, najrozsiahlejšia piesková púšť a jedno z najmenej obývaných miest na zemi, Rub Al Khali. Avšak jej nekonečný zvlnený oceán piesku patrí medzi svetové unikáty, keďže pieskové duny tu presahujú výšku 200 m. Je to púšť vo veľkosti Francúzska, Belgicka a Holandska dohromady a nachádza sa na území nielen Ománu, Jemenu, ale i Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.

Rub Al Khali, Omán
Zlatistá púšť Rub Al Khali v Ománe. Foto: CK SATUR

Dhofar je známy najmä svojimi atraktívnymi a bohatými plážami. Narazíte tu na veľké množstvo lagún s výskytom plameniakov, rovnako ako na jaskyne s malebnými vstupmi. Najvýznamnejšie pláže sú Al Maghsayl, Raysut, Al Hafah a brehy vo Wilaya Taqah, Mirbat a Sha, ktoré vynikajú čistotou piesku a krásou okolitej skalnaté a scénické prírody. Medzi prekrásne lagúny potom patrí Sawli, Al Baleed, Ad Dahareez, Atheeb and Salalah. Aj milovníci potápania a vodného lyžovania sa tu budú cítiť ako doma.

Dhofarské pobrežie na juhu Ománu
Dhofarské pobrežie s tyrkysovou zátokou na juhu Ománu. Foto: CK SATUR

Z geologického hľadiska je Dhofar veľmi zaujímavý, avšak dodnes stále málo preskúmaný, keďže Omán sa začal vedecky viac skúmať od 70. rokov minulého storočia. Vedci však zistili, že v čase treťohôr boli vyzdvihnuté na koralové vápence vysoko nad hladinu mora a pozvoľna sa zvážali do vnútrozemia. Erózia vápence rozbrázdila do hlbokých údolí, kde vznikli jaskyne a priepasti. Najvyšším bodom je tu hora Samhan s výškou 2100 m. V Dofare sa nachádza najvyššia vyhliadková plošina na svete, vo výške 800 m. V čase monzúnov, ktorým sa hovorí „charíf“ je tu vlhko a hmla.

Satelitná snímka na pohorie Dhofar v Ománe
Satelitná snímka na pohorie Dhofar. Foto: unsplash.com

V letnom období sa vnútrozemie rozpaľuje a horúci vzduch vytvára tlakovú níž. Naopak, nad Indickým oceánom sa v tejto dobe tvorí tlaková výš, odkiaľ začne prúdiť chladnejší vzduch smerom na kontinent. Veľké pohybujúce masy vlhkého vzduchu narážajú na hradbu dofarských hôr a musia stúpať vyššie, pritom strácajú teplotu, vzniká tak hmla a dážď. Teploty sa vtedy pohybujú v priemere okolo 28℃. Prší a všade cítiť vodu, plnia sa vodopády a je to obdobie, kedy sa Dhofar skutočne zelená. Po dažďoch krajina opäť vyschne. 

Salalah v období monzúnov
Zelený Dhofar v období dažďov. Foto: CK SATUR

Pri Salalah sa nachádzajú prírodné pramene Ain Razat, ktoré sa v období dažďov plnia a okolie sa tiež zelená. Miestni sme radi zájdu na výlet s rodinou. V okolí sa nachádza pár chodníkov, ktorými sa dá prejsť ku pekným vyhliadkam a malé jaskyne, ktoré kedysi využívali pastieri. 

Prameň v Salalah
Prírodné pramene Ain Razat pri Salalah v období sucha. Foto: CK SATUR

Pohorie Samhan je v Dhofare tvorené náhornými plošinami prerušovanými úzkymi a hlbokými roklinami s hĺbkou približne 1000 m. Rastú tu akácie a gumovníky. Úzke horské priesmyky majú síce málo vody, ale množstvo potokov zabezpečujú zdroj vody pre väčšinu živočíchov. Okrem vzácneho arabského leoparda, tu žijú gazely, líšky a kozorožec núbijský. Arabský leopard sa najlepšie dokáže prispôsobiť okolitému prostrediu. Sú menšie a svetlejšie ako africké druhy. Dlhú dobu dokázali arabské leopardy prežiť v severnom pohorí Arabského polostrova.

Dhofarské pohorie a pobrežie
Dhofarské pohorie v čase monzúnov a morské pobrežie. Foto: CK SATUR

V Dhofare je niekoľko významných „lagún“, ktorým sa arabsky hovorí „khor“, a ktoré boli zriadené ako prírodné rezervácie. Khor Rori je najväčšou a považuje sa za najatraktívnejšiu pre známy prístav Sumharam. Prístav sa spomínal v gréckych a arabských historických zvitkoch, keďže bol hlavným prístavom pre vývoz kadidla v Dhofare. Pre svoj význam je zaradený aj na zoznam UNESCO. Táto prírodná rezervácia pomáha udržiavať biologickú rovnováhu, kde žijú ryby, vtáky a rastú rôzne rastliny. Khor Rori je spojený s údolím Darbat.

Zelený Salalah v čase monzúnov
Zelené údolie Darbat. Foto: CK SATUR

Khor Al Baleed nesie názov podľa starobylého mesta, ktoré leží na brehoch lagúny. Kedysi bola spojená s morom a využívala sa ako prírodný prístav pre dostatočnú hĺbku v niektorých jej úsekoch. Dnes je taktiež na zozname UNESCO, keďže ho charakterizuje história a príroda. Archeologický park je považovaný za prvý svojho druhu v sultanáte.


Archeologický park Khor Al Baleed v Salalah. Foto: CK SATUR

Khor Sawli sa nachádza v meste Taqah, neďaleko od Salalah. Lagúna je známa pre faunu a flóru a tiež zohrala dôležitú úlohu v staroveku. Khor Taqah leží pri západnom pobreží mesta Taqah na ploche 2 km2 a tvoria ho rastliny, ktoré prispievajú k prítomnosti bohatej diverzity. Khor Awqad leží na okraji starobylého mesta Awqad na ploche 16 ha a je jednou z lokalít, kde počas roka hniezdia volavky. Khor Ad Dahareez sa nachádza vo východnej časti Salalah a je miestom pre sťahovavé vtáky. 

Lagúny a vtáctvo v SalalahLagúny zvané "khor" a vtáctvo v oblasti Salalah. Foto: unsplash.com

V pohorí Dofar sa vyskytuje 600 druhov rastlín, z ktorých je 145 endemitov presahuje i do Jemenu. Rastie tu jedinečný baobab prsnatý, vedecky známy ako Adansonia Digitata. Miestni mu hovoria Ankiji alebo Al Mashwa. V Dofare rastie okolo 200 baobabov. Tieto stromy môžu dorásť do výšky 25 m a šírkou až 2 m. Zavlečené boli aj na Madagaskar. Drevo baobabov nemá letokruhy, ale vrstvy. Kvitne veľmi krátku dobu. Jeho kvety sú krásne voňavé. Má i plod, ktorý sa využíval pri horúčke. Vedci zistili, že veľký baobabový les tu vyschol v poslednej dobe ľadovej. 

Baobab v pohorí Dhofar, Salalah
Kvitnúci baobab v pohorí Dhofar. Foto: CK SATUR

Suchšie prostredie obľubuje kadidlovník pravý, ktorý rastie v Ománe, Jemene a v Somálsku. Jedná s o polopadavý strom so silným kmeňom, ktorý môže dorásť do výšky 8 m. Pre svoju jedinečnosť sa nachádza od roku 2015 v Červenej knihe, keďže je blízko ohrozenia, lebo prežívajú najmä staré stromy bez regenerácie. Zber kadidla samotný strom neohrozuje. V oblasti Dhofar rastú v údolí Dawkah, ktoré je súčasťou chráneného územia "Kadidlová cesta" a zapísané i na zozname UNESCO. 

Kadidlovník v Dhofarskom regióne
Kadidlovník pravý v Ománe. Foto: CK SATUR

 

Top lokality

Údolie Darbat

Údolie Darbat je jedným z najkrajších miest v regióne a je obľúbený pre miestnych obyvateľov, ktorí tu radi trávia voľný čas s rodinami. Nachádza sa tu prameň s podzemnou vodou, ktorá formuje krásne jazero a množstvo malých vodopádov. Môžete si tu zajazdiť na kajaku a pritom pozorovať ťavy či kozy.


Údolie Darbat. Foto: CK SATUR

Tawi Attair

Z údolia Darbat cez otvorenú krajinu a cez miestu dedinku Jaballi vedie cesta ku Tawi Attair, miesto známe ako „studňa vtákov“. Jedná sa o vápencový útvar s hĺbkou 211 m, čo je veľkosť ako 60-poschodová budova. Nachádza sa tu pekné vyhliadkové miesto, ktoré dotvárajú ozveny lietajúcich vtákov, keďže sa ich veľké množstvo uhniezdilo v stenách tejto veľkej vápencovej plošiny.

Údolie Dawka

Údolie Dawka je prírodný park slávnych kadidlových stromov, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto údolie v regióne Dhofar v Ománe je kamenisté a rozprestiera sa až na ploche 5 km2. Údolie Dawka je biotopom pre strom Boswellia sacra - kadidlového typu - rodiny Burseraceae, z ktorého sa zberá kadidlo. Kadidlo z tohto stromu je považované za najlepší druh kadidla na svete. 

Wadi Dawka, Omán
Údolie Dawka. Foto: CK SATUR

Púštne mesto Ubar

Karavánna oáza známa ako Ubar alebo Šisr leží 170 km vo vnútrozemí, na začiatku púšte Rub Al Khali. Podľa niektorých vedcov táto oáza je bájnym strateným mestom, o ktorom sa píše v Koráne. Mnoho výskumníkov ho hľadalo veľmi dlho, preto sa mu zvykne hovoriť "Atlantída púšte". Objavené bolo pomocou satelitnej fotografie a tri roky trvalo, kým boli objavené pozostatky mesta v hĺbke 12 m. Dnes ju tvorí pár domov, mešita a v okolí pár fariem s ťavami. Kedysi tu boli vysoké strážne veže, prameň, palmy a obchodný ruch kvôli kadidlu.

Ubar v Ománe
Mesto Ubar v Ománe. Foto: CK SATUR

 

Hlavné mesto

Salalah

Salalah je hlavným mestom najjužnejšej časti Ománu, provincii Dhofar, ktorá hraničí s Jemenom. Kedysi tadiaľto prechádzala významná obchodná trasa, označená podľa najdôležitejšej komodity, po ktorej sa prepravovali "kadidlová cesta". V tejto oblasti sa hovorí jazykom „jibbali“. Svoj rozkvet mesto zažilo počas 13. storočia. V 19. storočí spadalo pod sultanát Muskat. Medzi rokmi 1923 a 1970 bol Salalah hlavným mestom Sultanátu Muscat a Omán pod vedením Saida bin Taimura. Po Jeho smrti, jeho syn Qaboos nastúpil na trón, ale rozhodol sa hlavné mesto presunúť do Muskatu. Sultán Qaboos Salalah miloval a často ho navštevoval, pričom sa stretával aj s miestnymi vodcami. 

Záhrada pre kráľovským palácom v Salalah
Záhrada pred kráľovským palácom v Salalah. Foto: CK SATUR

Salalah je označovaný aj ako hlavné mesto kadidla. Od hlavného ománskeho mesta Maskat ho delí 1000 km. Je druhým najväčším ománskym mestom. Salalah má okolo 200 000 obyvateľov. 

Mešita v Salalah, Omán
Mešita sultána Qaboosha v Salalah. Foto: CK SATUR

Tu sa narodil aj sultán Qaboos, ktorý bol osvieteným panovníkom. V centre mesta nechal postaviť v roku 2009 mešitu, ktorá nesie jeho meno. Veľmi elegantná mešita má priestranný vnútorný priestor, ktorý zdobí zelený koberec a veľký luster. 

Interiér mešity v Salalah
Interiér mešity sultána Qaboosa v Salalah. Foto: CK SATUR

V Salalah sa nachádzajú významné svätyne spojené s tradičnou náboženskou kultúrou. Na ulici Daqah neďaleko Hodinovej veži je zastrešená svätyňa, kde v skale je stopa veľkej ťavy, ktorá patrila Sálihovi. Bol jedným z prorokov a podľa legendy Alah poslal Sáliha ku kmeňu Thámudovcov, aby kázal proti vykorisťovaniu. Thámudovci mu uverili, prostredníctvom božieho zásahu a stopy, ktorú zanechala ťava. 

Skamenená stopa Sálihovej ťavy v Salalah
Kamenná stopa Sálihovej ťavy v Salalah. Foto: CK SATUR

Pri starom letisku, ktoré dnes v meste užíva armáda je ešte jedna dôležitá svätyňa. Je ňou hrobka proroka Al Nabi Umran, ktorý tu umrel a zároveň bol pochovaný. Keďže sa nikdy nezistilo, na ktorom mieste presne umrel, kamenný sarkofág tak dosahuje 33 m. Jedná sa tak o najdlhšiu hrobku na svete. 

Hrobka Al Nabi Umran v Salalah
Hrobka proroka Al Nabi Umran v Salalah. Foto: CK SATUR

Ako všade v arabských mestách je centrom ruchu a stretnutí miestnych obyvateľov tradičný trh. V Salalah sa nachádza trh Al Husn, kde sa dajú kúpiť suveníry, parfémy, keramika, kadidlá a rôzne oleje a mastičky. Miesto radi naštevujú nielen domáci, ale je lákadlom aj pre turistov. 

Ománske kadidlo
Ománsky poklad - kadidlo. Foto: CK SATUR

Salalah je mestom kokosových paliem a banánov, ktorú tu rastú pozdĺž pobrežia. Na miestnych trhoch preto dostať kúpiť čerstvú kokosovú šťavu či vynikajúce sladké banány ako i iné tropické ovocie. 

Trh s ovocím v Salalah
Trh s ovocím v Salalah. Foto: CK SATUR

Ulice Salalah sú typicky arabské, postavené v jednoduchosti avšak priestranné. V nich nájdete množstvo obchodov, reštaurácií, čulého ruchu, ktorý je pravým dôkazom arabskej atmosféry. Tu tu dotvárajú aj prisťahovalci z Pakistanu, Indie, Srí Lanky, Bangladéšu a z Afriky, ktorí sem prichádzajú za prácou. Nechýba ani moderné nákupné centrum. 

Ulice mesta Salalah
V uliciach Salalah. Foto: CK SATUR

 

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Rub Al Khali, Omán

Príroda

Rub Al Khali

Rub Al Khali je najväčšia priľahlá piesočná púšť sveta, ktorá sa rozprestiera na väčšej tretine južného Arabského polostrova. Púšť sa rozprestiera v oblasti Saudskej Arábie, Ománu, Spojených arabských emirátov a Jemenom. Púšť je klasifikovaná ako extrémne suchá, pretože ročne na tomto území padne len 35 mm zrážok. Denná teplota sa tu pohybuje v rozmedzí 47-51°C. Život by ste tu hľadali márne kvôli extrémnemu počasiu, no nachádzajú sa tu najmä rôzne druhy pavúkov, škorpióny a hlodavce. Nachádza sa tu aj najväčšie ropné pole sveta, Ghawar, ktoré sa rozprestiera od najsevernejších častí až po prázdnu štvrť.

Sumharam, Omán

HistóriaIné atrakcie

Sumharam

Sumaharam predstavuje nálezisko starého mesta s okolí Salalah. Sumharam možno budete poznať aj pod názvom Khor Rori. Toto malé opevnené mesto bolo založené ako základňa pre kráľovstvo Ḥaḑramawt okolo 1. storočia. Lokalita vykazuje znaky osídlenia Ḥaḑramite až do 2. storočia pred nl. Osada bola pravdepodobne opustená v 7. storočí. Sumhuram prvýkrát objavil James Theodore Bent počas svojich ciest v regióne koncom 19. storočia. Niektorí mormonskí učenci veria, že toto je krajina, kde Nefi z Knihy Mormonov zostal počas svojich ciest z Jeruzalema.

Múzeum kadidla, Omán

HistóriaKultúra

Múzeum kadidla

Kadidlo je vonná živica, ktorá sa pripravuje z tzv. glejoživice, ktorý sa získava z kmeňa kadidlovníka a spája sa s myrhou a balzamom. Pri jeho pálení vzniká veľmi aromatický korenistý dym. Kadidlo ste určite videli a cítili najmä pri rôznych náboženských obradoch ale táto vôňa sa používa aj pri meditáciách. Na mieste, kde sa nachádza múzeum kadidla sa kedysi nachádzal prístav, z ktorého boli vysielané tieto suroviny do celého sveta. V múzeu môžete vidieť rôzne zaujímavé expozície, ktoré vám napovedia niečo viac o histórii kadidla.

Mirbat, Omán

HistóriaIné atrakcie

Mirbat

Mirbat bol kedysi v dávnych dobách hlavným mestom Dafáru. Mirbat je ideálnym mestom pre potápanie. V miestnych vodách sa nachádzajú nádherné korálové útesy a zaujímavé vraky lodí. Samozrejmosťou sú viaceré druhy morských živočíchov ako napríklad sépie, murény, tuniaky, ale takisto aj žraloky, delfíny či chobotnice. Morský život je tu naozaj pestrý a stojí za to prekonať strach a potopiť sa. Mesto Mirbat je známe aj svojou pevnosťou či neďalekou hrobkou Mohameda bin Aliho.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Mughsail a gejzíry

Mughsail patrí medzi najznámejšie pláže v oblasti Salalah, od ktorého je vzdialená cca hodinu jazdy. Obľúbená je medzi domácimi obyvateľmi, ktorí sem radi zájdu na piknik. Je dlhá 7 km, má krásny piesok a tyrkysovú farbu mora. Scenérie dotvárajú hory. Na jednom konci pláže nájdete skalný previs Marneef. Tu vďaka príbojom vody vznikli v skalách diery, z ktorých pri prílive striekajú gejzíry morskej vody do výšky až 12 m. Úchvatné sú aj západy slnka. 

Mughsail pláž
Norika Fedorová na pláži Mughsail. Foto: CK SATUR

Pláž Fazayah

Fazayah patrí medzi najkrajšie pláže v Ománe. Cesta ku nej je plná krásnych výhľadov. Túto panenskú pláž obklopuje majestátne pohorie Dhofar. Charakterizuje ju jemný biely piesok a krištáľovo čisté more. Niekedy je tu možné vidieť korytnačky. 

Fazayah pláž
Pláž Fazayah. Foto: CK SATUR

Skrytá pláž

Pláž s prívlastkom "skrytá" Hidden Beach sa nachádza za plážou Fazayah. Táto oblasť sa vyznačuje tými najkrajšími plážami na svete. Fazayah má 77 m a pravdepodobne je najmenšou ománskou plážou. Tyrkysová farba mora a jemný piesok sú ideálnym miestom na oddych v panenskej ománskej prírode ako i nádherné výhľady na okolie. 

Skrytá pláž v Dhofarskej provincii pri Salalah v Ománe
Skrytá pláž pri Salalah, v provincii Dhofar v Ománe. Foto: CK SATUR

Pláže pri hotela Fanar and Residences

Východne od Salalah leží turistické stredisko s hotelmi, pekným prístavom, s krásnymi dlhými, pieskovými plážami s pozvoľným vstupom a nádhernými výhľadmi na Arabské more. Fanar Hotel and Residences 5* je jeden z najšarmantnejších hotelov v Salalah, ktorý ponúka hneď tri pláže, dve lagúny s pozvoľným vstupom do mora a bez vĺn, ako i dlhú pieskovú pláž pri otvorenom mori s radom kokosových paliem, kde sa vyskytujú aj väčšie vlny, preto treba byť opatrný. Kúpanie tak môže byť hravé a niekedy aj bláznivé, keď využijete vodné športy, napríklad taký banán. No a bonbónik, na konci móla je možnosť vidieť v otvorenom mori delfíny. Na pláži poctivo sedia a sledujú kúpajúcich plavčíci.

Pláž pri hoteli Fanar v Salalah
Pláž pri hoteli Fanar v Salalah. Foto: CK SATUR

Sladkovodná lagúna aj slaný oceán

Luxusný Al Baleed Resort Salalah by Anantara 5* s prvotriednymi službami leží priamo medzi nádhernou piesočnou plážou a sladkovodnou lagúnou a v blízkosti archeologického parku Al Baleed. Pláž je rozľahlá, lemujú ju palmy a má pozvoľý vstup do mora. Užiť si tu môžete nádherné prechádzky pozdĺž pobrežia. 

Pláž
Pláž hotela Al Baleed v Salalah. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Surfovanie v oceáne

Pre väčšie deti je zážitkom surfovanie, ktoré si môžu vyskúšať v Salalah. Práve táto lokalita je na surfovanie vhodná, pre začiatočníkov ako i pokročilých. 

Surfovanie v Salalah
Surfovanie v Salalah. Foto: CK SATUR

Mini zoologická záhrada 

V hoteli Fanar Hotel and Residences 5*  je malá zoologická záhrada, kde deti poteší už len pohľad na prívetivé ťavy, kačky, husi, kozy, ktoré si žijú skoro na pláži. Ak prechádzate okolím Salalah nie je vôbec výnimkou, že narazíte na ťavy. 

Mini zoologická záhrada v hoteli Fanar v Salalah
Neodolateľný ťaví pohľad v hoteli Fanar. Foto: CK SATUR

Akvapark

Pri hoteli Fanar Hotel and Residences 5* vyrástol akvapark Hawana Aqua Park, kde si deti užijú dostatok toboganov, šmykľaviek a zábavy aj so slovenskými animátormi Planet Fun v čase hlavnej sezóny. 

Aquapark pri hoteli Fanar v Salalah
Akvapark pri hoteli Fanar v Salalah. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Srdečné privítanie v Ománe začína dvoma prvkami: kávou s kardamónom a datľami. Sladké datle pôsobia proti silnej káve, ktorá býva pomerne horká. Podobne ako iné púštne krajiny, aj Omán je bohatý na datle. Zážitok z pitia ománskej kávy s datľami je tak priamym dôkazom, že ste v čarovnej Arábii.

Ománska pohostinnosť v Salalah
Ománska pohostinnosť v Salalah. Foto: CK SATUR

Definovať ománsku kuchyňu je možné aj prostredníctvom geografickej polohy a histórie, ktorú tvorilo Portugalsko, India a Zanzibar. Indické korenie, škorica, rasca, kurkuma patria do ománskej kuchyne vďaka stredovekému obchodu a cestovaniu. Granátové jablká, okvetné lístky ruží a šafran z Iránu sa často používajú v ománskych ryžových jedlách a dusených pokrmoch. Zanzibarská láska ku kokosu a čili sa presadila v celej krajine a Salalah je mestom kokosov.

Čerstvá kokosová šťava v Salalah
Čerstvý kokos v ománskom Salalah. Foto: CK SATUR

Južná časť Ománu v blízkosti Jemenu, mala silný vplyv na gastronómiu a hlavne na prípravu ťavieho mäsa. Rybie a jahňacie karí sú súčasťou dhofarskej kuchyne. Rybiu verziu nazývanú arabsky „bablo“ tvorí rybí vývar, ktorý sa pripravuje s rýb ako tuniak, homár, či mahi mahi, alebo z morských plodov. Do vývaru sa pridáva kurkuma. Mäso a ryby Ománčania konzervujú sušením, alebo nakladaním. 

Ománske špeciality - chlieb, ryža a grilované mäso
Ománske obľúbené mäso, ryža a tenký chlieb. Foto: CK SATUR

V ománskej kuchyni sa často používajú sušené limetky, ktoré dodávajú jedlám citrusovú a kyslastú príchuť. Známa je i polievka zo sušených limetiek, kde sa pridáva napríklad i škorica. Pri pobreží sa podávajú kalamáre s datľami, či tuniak na karí a tamarind. Do dusenej hovädziny sa pridáva často kurkuma.

Sušené limetkySušené limetky často používané v ománskej kuchyni. Foto: unsplash.com

„Shorbat Harees“ je polievka z drvenej pšenice, ktorá je lahôdkou obzvlášť počas chladnejších zimných nocí. Podáva sa s chrumkavými píniovými orieškami, štipkou citróna a olivového oleja.

„Gabooli“ je ryža s mäsom a deviatimi koreninami, podávané z granátovým jablkom, šafranom karamelizovanou cibuľou a zlatými sušenými hrozienkami. Mäso sa varí vo vode, čím vzniká vývar, ktorý sa použije na varenie ryže. Údajne toto obľúbené jedlo sem priniesli obchodníci z afganského Kábulu a Ománčania si ho veľmi obľúbili ale pridali viac korenín a citrón, tak si vytvorili svoju vlastnú verziu.

Ryža s mäsom a koreninami.Ryža a mäso s koreninami. Foto: unsplash.com

Tradičné ománske jedlo je „shuwa“. Jedná sa o pomaly pečené jahňacie mäso, čo trvá niekoľko dní. Po 24-hodinovom marinovaní sa jahňacina zabalí do banánových listov a varí sa v podzemnej jame aspoň deň. Shuwa sa podáva sa ryžou s medom a ghee. Celé jedno je doplnené o rôzne koreniny.

Jahňacie špecialityJahňacie špeciality. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené špeciality patrí „kabsa“. Je to ryžové jedlo s mäsom, ktoré pripomína „biriyani“. V Ománe sa často používa na jeho prípravu kuracie mäso, šafran, škorica, klinčeky, muškátový oriešok a kardamón.

Obľúbené ománske recepty s ryžou. Foto: unsplash.com

„Sambusa“ pravdepodobne vychádza zo zanzibarského originálneho receptu, ktorý sa do Ománu dostal, keď ostrov patril pod kontrolu sultanátu. Jedná sa o vyprážané pečivo, ktoré sa plní okoreneným mletým hovädzím alebo kuracím mäsom, s cibuľou, kapustou, rascou, kardamónom a tamarindom.

Vyprážané plnené pečivoPlnené vyprážané pečivo. Foto: unspalsh.com

Zo sladkých dezertov Ománčania obľubujú vyprážané guľky „lokhemat“, podobné našim šiškám. Podávajú sa s kardamónom a datľovým sirupom, zvyčajne po večeri spolu s kávou. Neodmysliteľnou súčasťou ománskeho sveta sú datle, ktoré sa jedia samostatne alebo napríklad s orieškami, či v čokoláde. 

Datle s orieškamiDatle s orieškami. Foto: unsplash.com

„Halwa“ je ománska sladkosť vyrobená z hnedého cukru, kukuričného škrobu, vajec a ghee. Tradičné recepty sú ochutené šafranom alebo ružovou vodou. Je to želatínový dezert, ktorý sa pripravuje na mnoho spôsobov. Kombinuje sa s kávou. Obchody bežne predávajú tento dezert v miske.

Obľúbený arabský želatínový dezert s orieškamiObľúbený arabský želatínový dezert. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Zábava v púšti

Nenechajte si ujsť zlatú púšť a nekonečný oceán piesku v Rub Al Khali, ktorá sa nachádza cca dve hodiny jazdy od Salalah. Spoznať ju môžete počas dňa a potom čakať na úchvatný západ slnka.

Púšť Rub Al Khali v Ománe s CK SATURCK SATUR na púšti Rub Al Khali v Ománe. Foto: CK SATUR

Nechajte sa voziť skúseným šoférom po pieskovým dunách, vyjdite na zlatú dunu a pozorujte horizont, zaborte si bosé nohy do jemného piesku alebo sa bláznivo pustite dolu pieskovým kopcom.

Jazdenie po púšti Rub Al Khali v Ománe
Jazdenie na jeepe po púšti Rub Al Khali v Ománe. Foto: CK SATUR

V dhofarskej provincii sa často túlajú ťavy. Existuje tu mnoho fariem, ktoré stoja za návštevu a vy môžete tieto štvornohé krásavice pohladkať. Dostanete sa k nim počas výletov napríklad do púšte Rub Al Kahli, kde sa po ceste v blízkosti bájneho mesta Ubar nachádza jedna z nich. 

Peťa Nawrocká na ťavej farme pri Ubare v Ománe
Delegátka CK SATUR Peťa Nawrocká na farme s ťavami v Ománe. Foto: CK SATUR

Púšť okrem krásnych teplých farieb zlata, oranžovej a žltej počas dňa, sa pri západe slnka mení na jedno "žiariace ohnisko", akoby sa všetky farby od neba až po zem dohodli, že budú na chvíľu oranžovo-žlté. Nenechajte si preto ujsť jedinečný západ slnka v púšti s toľkými púštnymi dunami ako je Rub Al Khali. 

Západ slnka s CK SATUR v Rub Al Khali v Ománe
Západ slnka v Rub Al Khali s delegátkou CK SATUR Peťou Nawrockou a animátormi Planet Fun. Foto: CK SATUR

Pozorovanie delfínov

Pri pobreží Salalah sa dá často pozorovať delfínov. Tunajšie teplé vody ich sem lákajú. Pri hoteli Fanar v Salalah sa nachádza dlhé mólo, kde ich často ráno prichádza veselá kopa. Za ich pozorovaním sa môžete vybrať aj na lodi. 

Delfíny pri pobreží Salalah
Delfíny pri pobreží Salalah. Foto: CK SATUR

Penová zábava na pláži

Hotely v Salalah prinášajú svojim hosťom okrem kvalitných ubytovacích služieb, all inclusive, aj množstvo zábavy. Počas sezóny v nami ponúkaných hoteloch sa o zábavu starajú naši slovenskí animátori Planet Fun a to nielen pre deti ale i dospelých. Rôzne animačné, zábavné a športové programy majú naplánované počas dňa ale i večer. 

Penová párty v Salalah
Penová párty pri hoteli Fanar s animátormi Planet Fun. Foto: CK SATUR

Rybolov pri Salalah

Oblasť Salalah je plná rýb, ktoré každý deň lovia miestni rybári z celého tunajšieho pobrežia. Ideálne obdobie na lov rýb je medzi januárom a marcom, keď je počasie miernejšie. V tejto dobe je sezóna tuniakov. Apríl a november je tiež rybárskou sezónou, kedy sem prichádza množstvo zahraničných rybárov. 

Salalah - rybolov Norika Fedorová
Šéfka CK SATUR Norika Fedorová na love v Salalah. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Pozorovanie vtákov

Khor Al Mughsayl leží na východnom konci Mesačnej hory „Jabal Al Qamar v dofarských horách v dĺžke 3 km a šírke 150 m. Lagúnu obývajú sťahovavé vtáky pre dostatok potravy počas celého roka. Niektoré migrujú z Afriky, Európy či z Indie, zatiaľ čo iné sú stálymi obyvateľmi. Na pozorovanie sa sem môžete vybrať kedykoľvek počas dňa.

Dhofarské lagúny a vtáctvoDhofarské lagúny a vtáctvo. Foto: unsplash.com

Jaskyňa Teeq

Jaskyňa Teeq leží v blízkosti „krátera“, ktorého priemer sa pohybuje v dĺžke 150 m a jeho hĺbka je 211 m. Jaskyňa pri vrchu krátera má veľkosť 170 tisíc m3 a má 6 vchodov, z ktorých najväčší je v jeho západnej časti. Dá sa ku nej prejsť malými cestičkami, ktoré vidieť aj z hlavnej cesty odkiaľ môžete obdivovať tieto obrovské „diery v zemi“.

Prenocovanie v púšti

Dobrodružná púštna cesta v púšti Rub Al Khali ponúka nielen jazdenie na dunách, západ slnka, ale aj nocovanie v stanovom tábore, ktorého súčasťou je i beduínska večera, posedenie okolo ohňa, vodná vajka, pozorovanie nočnej oblohy a čakanie na svitanie. 

Púšť Rub Al Khali v Ománe
Západ slnka v Rub Al Khali. Foto: CK SATUR

Nezabudnuteľná noc v púšti a typický stanový tábor vás prenesú do sveta beduínov a ich životného štýlu, ktorý je stále živý na celom Arabskom polostrove. 

Stanový kemp v Rub Al Khali v Ománe
Stanový tábor v Rub Al Khali v Ománe. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Omán je absolutistická monarchia a sultanát. 

Rozloha a populácia: Rozloha Salalah 3000 km2
200 000 obyvateľov

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islam

Elektrický prúd: 220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Mena: ománsky rial

Kurz: 1€ = 0.407OMR

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Na juhu, v oblasti Salalah, sa  strieda obdobie sucha s obdobím dažďov (monzúny z Indického oceánu). Vnútrozemie je naopak suché, tropické s púšťami. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať aj na 54°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Letisko a dĺžka letu

V čase sezóny priame lety z Bratislavy v trvaní cca 6,5 hodín. Lety z Viedne alebo Budapešti s prestupom v Katare.

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg

Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email:  alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom. 

V Ománe fungujú i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované.

Shopping a suveníry

Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu kadidlo v podobe vôní, parfémy, ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Sviatky

1.január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
  Eid al-Fitr (Uraza-Bairam),
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni),

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR