
Maďarsko
Krajina kúpeľov, vína a dobrého jedla
Na pomerne malom území Maďarska sa nachádza veľké množstvo rozmanitej prírody, pričom o jeho zachovanie sa snaží až 10 národných parkov, ktoré je celkom zaujímavé preskúmať. Nájdeme tu miesta, kde sa stretávajú rozličné kultúry a národy, o čom svedčí množstvo tradičnej vidieckej architektúry, kaštieľov z doby 18. a 19. storočia. Známe sú i maďarské vinohrady, vínne pivnice naplenené kvalitným vínom, čo dotvára krajinný charakter. Hlavné mesto Budapešť patrí medzi najkrajšie mestá na Dunaji.
Krásy Maďarska. Foto: unsplash.com
Východne od Dunaja a južne od pohorí Mátra či Buk sa rozprestiera najrovinatejšia i najtichšia oblasť Maďarska a zároveň najrozľahlejšia súvislá step v Európe – Veľká dunajská kotlina, ktorej maďarská časť je u nás známa ako „puszta" či „Veľká nížina". Tečú cez ňu rieky, zdobia ju národné parky, ako napríklad známy národný park Kiskunság. Pôvodne tu bola step, dnes je to jedna z hlavných poľnohospodárskych oblastí Európy.
Veľká nížina. Foto: unsplash.com
Národný park Kiskunság sa nachádza v strednej časti Maďarska, v ďalekých rovinách maďarskej Puszty, v blízkosti väčšieho mesta Kecskemét. Do Karpát je to odtiaľ pomerne ďaleko, môžete tu však zažiť príjemnú prestávku pri ceste do hôr a zlepšiť si tak dojem zo zdanlivo nudného Maďarska. Národný park bol založený v roku 1975 a je zároveň biosférickou rezerváciou UNESCO. Park sa skladá z niekoľkých oblastí, ktoré spolu priamo nesusedia. Leží v historickom regióne Kiskunság, ktorý sa do slovenčiny prekladá ako Malá Kumánie.
Čaro maďarského vidieka. Foto: CK SATUR
Jazero Tisa je druhým najväčším jazerom Maďarska a svojou rozlohou 127 km² sa k iným jazerám nedá ani prirovnať: meniacou sa hladinou a mozaikou prostredia predstavuje skutočný svet divokej vody uprostred Veľkej nížiny. K premenlivosti jazera prispieva nespočetné množstvo ostrovov, regiónov s mŕtvymi ramenami, dynamicky sa rozvíjajúce lesy a nedotknuté močiare. Je jedným z ukážkových častí Národného parku Hortobágy a je súčasťou Svetového dedičstva. Nájdeme tu i veterný mlyn, ktorý postavil majiteľ Andor Czékus v roku 1821. Veterný mlyn je jedným z posledných svojho druhu nachádzajúcim sa vo Veľkej nížine. Do roku 1920 sa používal na mletie obilia a neskôr na krmivo. Koncom šesťdesiatych rokov sa veterný mlyn zrútil, pretože bol zaplavený, ale následne v rokoch 1972-73 bol prestavaný s použitím pôvodných materiálov. Z toho istého dôvodu sa v roku 2005 znova zrútil a na konci roka 2006 bol obnovený. Vďaka piesni Pista Dankó sa symbolický veterný mlyn stal známym po celej krajine.
Veterný mlyn. Foto: depositphotos.com
Bugačská pusta, ktorá sa rozkladá na ploche 11 000 ha a je najnavštevovanejšou z deviatich častí národného parku Kiskunság, vyhlásilo UNESCO za biorezerváciu. V tunajších turistických strediskách sa pravidelne usporadúvajú jazdecké exhibície aj prehliadky obratnosti pastierov, jazdcoch a kočišov, z ktorých programu býva najatraktívnejšia krkolomná jazda záprahov piatich koní ("puszta-Otos") a ukážky pohoničskej práce so stádom.
Divoká jazda na koňoch. Foto: CK SATUR
Bakonský les milovníkom turistiky ponúka skutočný relax a zaujímavé pozoruhodnosti. Prechádzajúc turistickými trasami sa môžete stretnúť s divou zverou, započúvať sa do vtáčieho spevu a v neposlednom rade sú v tejto oblasti prítomné pozoruhodnosti, ktoré čakajú na objavovanie. Pri rybníku vytvorenom z potoka Cuha vznikla v 18. storočí botanická záhrada Opátstva v Zirc. Arborétum s rozlohou takmer 20 hektárov je dnes chráneným územím.
Maďarská príroda. Foto: unsplash.com
Krasová oblasť Aggtelek - lokalita svetového dedičstva - skrýva množstvo pokladov na povrchu aj pod zemou. Na území krasu sa nachádza takmer 300 jaskýň, ktoré boli zapísané do zoznamu UNESCO v roku 1995. Nachádza sa tu aj najdlhšia jaskyňa Maďarska - 2 milióny rokov stará jaskyňa Baradla dlhá viac než 25 km, ktorá prechádza aj štátnou hranicou so Slovenskom a je najznámejšou jaskyňou s najbohatšou kvapľovou výzdobou v Maďarsku. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj hudobno-svetelnej show v koncertnej sieni s vynikajúcou akustikou. Kdekoľvek sa v Maďarsku vyberiete, očarí vás tajuplná príroda a veľa prírodných krás.
Tajuplné Maďarsko. Foto: unsplash.com
Top lokality
Segedín
Segedín je s rozlohou 280,84 km² a 162 tisíc obyvateľmi štvrtým najväčším mestom Maďarska. Je hospodárskym a administratívnym centrom juhovýchodného Maďarska. Mesto je situované 165 km od Budapešti na juhu krajiny v tesnej blízkosti hraníc so Srbskom a Rumunskom. Najväčšie mesto maďarského juhu získalo svoje meno podľa slova "sziget", ktorým sa v Uhorsku označuje slovo "ostrov". V Szegede nájdete nespočetné množstvo reštauračných zariadení a krčmičiek. Od pivníc (sörözö) a vinární (borozó) až po luxusnejšie reštaurácie, kde k štandardnému vybaveniu patrí cimbalista a huslista. Segedínskou špecialitou však nie je segedínsky guláš (to je slovenský názov), ale rybia polievka (halászlé).
Segedín. Foto: CK SATUR
Pýchou mesta je veľkolepé Dómske námestie, na ktorom nájdeme symbol mesta - neorománsky votívny chrám. Súčasťou chrámu sú dve gigantické celkom 91 metrov vysoké veže a veľkolepá kupola v byzantskom štýle. Miestne chrámové varhany patria medzi najväčšie v Európe. Na druhej strane námestia si môžete prezrieť lodžie s pomníkmi a sochami významných osobností. Pri prehliadke mesta nemôžete vynechať synagógu s prvkami maurskej kultúry, ktorú zdobí sklenená kopula, symbolizujúce nebeskú klenbu. Zavítať môžete aj na ďalšie veľké Széchenyiho námestie, ktorého dominantou je novobaroková radnica pripomínajúca zámocké sídlo stredovekej šľachty.
Pannonhalma
Mestečko Pannonhalma leží medzi Györom a Veszprémom a preslávil ho benediktínsky kláštor. Založil ho v r. 996 knieža Gejza - otec Štefana I. Kláštor stojí na 282 m vysokom kopci a dominuje širokému okoliu – pripomína pevnosť. Nemožno sa čudovať, že vďaka svojmu historickému významu i zachovaným pamiatkam bol v r. 1996 zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi najnavštevovanejšie oblasti Maďarska.
Pannonhalma. Foto: depositphotos.com
Miškolc
Miškolc je maďarské mesto známe najmä pre jeho priemysel. V Miškolci sa nachádza veľmi veľa zaujímavých miestnych historických pamiatok ako napríklad Hlavná ulica a radnica s atmosférou maďarských miest z 19. storočia, gotický protestantský kostol Avas, gréckokatolícky kostol s najväčším ikonostasom v strednej Európe, Dom umenia s dvoma umeleckými kinami či Dom Kós navrhnutý Károlyom Kósom v secesnom a ľudovom štýle v roku 1931. Okrem týchto hlavných pamiatok môžete v Miskolci vidieť viacero iných zaujímavých miest.
Miškolc. Foto: CK SATUR
Egerszalók
Mesto Egerszalók v sebe ukrýva skvelé kúpele. Voda v týchto kúpeľoch je zložená z vápnika, sodíka a horčíka. Rovnako ako minerálne vody obsahujú vodík, ktorý má značný obsah kyseliny kremičitej. V roku 1992 Ministerstvo zdravotníctva označilo túto vodu za liečivú. Akonáhle sa zistilo, že miestna voda má určitú hodnotu, ihneď sa začal stavať kúpeľný rezort. Mnoho ľudí vyhľadáva tieto kúpele, pretože obsahujú vodu, ktorá je obzvlášť účinná pri poškodení kostí, kĺbových a reumatických poraneniach. Je možné aj jej pitie.
Egerszalók. Foto: CK SATUR
Šopron
Mesto Šopron je druhé najbohatšie mesto na historické pamiatky v Maďarsku. Dôvodov na návštevu mesta je hneď niekoľko. V okolí sa pestuje červené a biele víno. Obyvatelia mesta sú preslávení svojou pohostinnosťou a vernosťou, čo symbolizuje Brána vernosti. Mesto sa nachádza v prírodnom prostredí, čo ponúka rôzne možnosti napríklad návštevu Neziderského jazera. Mesto Šopron je oficiálne dvojjazyčné, hovorí sa tu maďarsky aj nemecky.
Šopron. Foto: depositphotos.com
Vyšehrad
Vyšehrad je malé mesto, ktoré sa nachádza severne od Budapešti na pravom brehu Dunaja. Napriek tomu, že história mesta Vyšehrad sa datuje až do roku 1009, svoje mestské privilégiá získalo až v roku 2000. V tomto mestečku sa nachádza Horný aj Dolný hrad a Kráľovský palác. Tieto tri atrakcie najviac priťahujú turistov do tohto mesta. Na tomto mieste cítiť vo vzduchu pravú históriu maďarského obyvateľstva. Horný a Dolný hrad vytvárajú Vyšehradský dvojitý hradný systém.
Vyšehrad. Foto: CK SATUR
Tokaj
Tokaj je historická vinárska oblasť nachádzajúca sa v severovýchodnom Maďarsku a na juhovýchodnom Slovensku. Región sa skladá z 28 dedín a 11 149 hektárov klasických vinohradov, v ktorých sa v súčasnosti nachádza veľké množstvo rôznych druhov hrozna. Tokaj bol vyhlásený za lokalitu svetového dedičstva v roku 2002 pod názvom Historická kultúrna krajina Tokajskej vinárskej oblasti. Tokaj je však už niekoľko desiatok rokov veľmi dobre známy najmä vďaka kvalitnému vínu, ktoré pochádza z tejto oblasti. Víno má typickú sladkastú a veľmi príjemnú chuť.
Tokaj. Foto: CK SATUR
Ostrihom
Mesto Ostrihom bolo do polovice 13. storočia hlavným mestom Maďarska. Na našom výlete neobídeme miestnu Baziliku, ktorá je najväčším kostolom v Maďarsku. Leží na hradnom vrchu a jej 72 metrov vysoká centrálna kupola je viditeľná už z veľkej diaľky. Bazilka je najvýznamnejšou stavbou maďarského klasicizmu. Táto budova môže byť dokonca považovaná za symbol mesta. Okrem toho Ostrihom láka turistov svojou nádhernou scenériou a početnými pamätníkmi.
Ostrihom. Foto: depositphotos.com
Kecskemét
Kecskemét bol kedysi obchodným mestom a spolu so Szegedom jediné, ktoré počas osmanskej okupácie nevyrabovali, a to vďaka tomu, že patrilo priamo pod sultánovu správu. Dnešný Kecskemét, okrem toho, že sa tu vyrába preslávená marhuľovica (okolo mesta vidno samé ovocné sady), je pozoruhodný svojimi secesnými stavbami s bohatou keramickou výzdobou a niekoľkými múzeami, najmä Galériou na Rákoczi utca a s kvetinovými námetmi prekypujúcim palácom Cifra. Kossuth tér s promenádou je presne to miesto, kde by sme si mali v pokoji posedieť pri káve a pozorovať ruch tohto veľmi milého miesta.
Kecskemét. Foto: depositphotos.com
Eger
Jedno z najnavštevovanejších miest v Maďarsku. Hlavným lákadlom mesta na turistov je krásne umiestnenie, množstvo historických budov, hrad, slávna história boja proti Turkom, termálne kúpele a samozrejme víno, veď kto by nepoznal Egri Bikavér.
Eger. Foto: CK SATUR
Szentendre
Szentendre, po našom Svätý Ondrej, je mesto rozprestierajúce sa na pravom brehu rieky Dunaj a aj keď sa to nezdá, žije v ňom viac ako 25 000 obyvateľov. Má krásnu promenádu popri Dunaji (korzo) a na hlavnej ceste je množstvo obchodíkov a reštaurácií, ktoré lákajú vždy prítomných turistov. Lákadlom mesta je najväčší skanzen ľudovej architektúry v Maďarsku. Na ploche s rozlohou skoro 60 hektárov tu nájdete viac ako 260 plne zariadených domov z 19.-20. storočia, ktoré sú rozdelené na 9 tematických okruhov, z ktorých každý jeden predstavuje jednu časť Maďarska. Na relatívne malej ploche tak spoznáte odlišnosti regiónov tejto rovinatej krajiny.
Szentendre. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Budapešť
Hlavné a zároveň najväčšie mesto Maďarska. Toto mesto so župným právom a taktiež správnym centrom Peštianskej župy sa rozprestiera po oboch stranách rieky Dunaj. Už v 1. storočí pred Kristom na tomto území sídlili Kelti a okolo roku 89 tu sídlili Rimania. Dlhé roky pod nadvládou Habsburgovcov bola Budapešť rozdelená na Pešť, Starý Budín a Budín. Od 1. januára 1873 boli tieto tri časti zlúčené a vytvorili tak viacmenej jednotnú Budapešť.
Budapešť. Foto: CK SATUR
Budapešť je nielen prekrásne mesto so zaujímavou polohou, ale je jediným hlavným mestom na svete, v ktorom sa nachádzajú horúce pramene. Dve miesta v Budapešti sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO: Dunajská panoráma Budapešti a Budínska hradná štvrť a historická štvrť v okolí ulice Andrássy út. Symbolom Budy je pahorok Gellért, ktorý poskytuje návštevníkom prekrásny výhľad. Na jeho vrchole sa nachádza Citadela a na jeho úpätí viacero liečebných kúpeľov. Najdôležitejšími pamätihodnosťami sú Kráľovský palác, chrám Sv. Matiáša, dom maďarských vín, Budínsky hradný labyrint a Rybárska bašta.
Večerná Budapešť. Foto: CK SATUR
V Budapešti sa na území mesta nachádza 123 liečivých prameňov, čo je celosvetový unikát. Spomedzi celoročne otvorených kúpeľov sú Széchenyiho liečebné kúpele a plaváreň v Európe najväčším a asi najkrajším kúpeľným komplexom s 15 bazénmi a nespočetným množstvom služieb. Vodu z prameňov využívajú mnohé liečebné kúpele, najznámejšie z nich sú Liečebné kúpele sv. Gellérta.
Széchenyiho liečebné kúpele. Foto: depositphotos.com
Pre priateľov železníc a MHD stojí Budapešť za návštevu už len preto, že si tu môžu pozrieť najstaršie metro vybudované na našom kontinente. Len britské hlavné mesto Londýn bolo vybavené podzemnou železnicou skôr než hlavné mesto Maďarska. Druhé najstaršie metro na svete a najstaršie metro v kontinentálnej Európe stojí pre cestovateľov za návštevu. Prvá zo štyroch línií metra M1, ktorá má 11 staníc a celkovú dĺžku 5 kilometrov bola otvorená už v roku 1896.
Metro v Budapešti. Foto: unsplash.com
Najobľúbenejším výletným cieľom je Margitin ostrov - Margit sziget, ktorý vytvára zelenú oázu. V stredoveku tu bol kráľovský lovný revír, v 13. stor., tu kráľ Béla IV. založil dominikánsky kláštor, v ktorom mala žiť jeho dcéra Margit. Z Margitinho mostu vedie mostík odkiaľ vidieť pamätník Centenaria, kasíno, ruiny františkánskeho kostola. V strede ostrova sa nachádza krásna záhrada ruží, zmes vôní a farieb z 2 500 ružových kríkov, ktorá je lákadlom pre tisíce návštevníkov.
Ruiny františkánskeho kostola na ostrove Margit. Foto: unsplash.com
Ako prvý spojil obidva brehy Dunaja. Gróf István Széchenyi investoval do tejto stavby svoj ročný príjem zo všetkých svojich statkov. Výstavbou mosta poveril Angličana inžiniera Williama Tierney Clarka. Most bol dokončený v roku 1848. Charakteristické znaky sú masívne oblúky a sochy levov. Na moste sa nachádza dvojprúdová cesta a aj chodníky pre peších. Rozpätie mosta je 202 metrov.
Széchenyiho most. Foto: unsplash.com
Tipy na výlety

Palác Cifra
Lakované dlaždice, vlnité čiary, keramické detaily, reliéfne dekorácie a hojnosť farby - tento palác je skvelým príkladom secesného štýlu. Bývalá herňa, ktorá sa dnes nazýva Veľká sála, určite stojí za návštevu a váš pohľad upúta freska zložená z rastlín a pávov na modrom pozadí.

Citadela
Pevnosť Citadely postavil Julius Jacob von Haynau, na pokyn habsburgského cisára Františka Jozefa I. Týči sa vysoko nad mestom, na vrchu biskupa Gellérta a poskytuje nevšedný pohľad na panorámu mesta. Citadela už vo chvíli svojho vzniku slúžila skôr na odstrašenie Maďarov po potlačenom povstaní, než na bojové účely.
Maďari ju dokonca po vyrovnaní požadovali zbúrať a až po intenzívnych debatách sa v roku 1960 rozhodlo, že bude turistickou atrakciou. Od roku 1987 je zapísaná aj do listiny Kultúrneho dedičstva UNESCO

Hradný vrch s Kráľovským palácom
Budínsky hrad alebo aj Kráľovský palác/hrad slúžil ako sídlo uhorských kráľov v Budapešti. Stojí na južnom svahu hradného vrchu, neďaleko starého hradného areálu. Miesto, na ktorom stojí súčasný Budínsky hrad, bolo po prvýkrát osídlené kráľovskou rodinou kráľa Bélu IV. v 13.storočí. Hrad sa počas nasledujúcich storočí neustále menil a prestavoval. Rozsiahlu rekonštrukciu Budínskeho hradu začala v polovici 18. storočia kráľovná Mária Terézia a v neskorom 19. storočí, počas vlády kráľa Františka Jozefa, získal Budínsky hrad svoj súčasný vzhľad.

Bazilika v Ostrihome
Bazilika je treťou najväčšou v Európe a predlohou k jej stavbe bola práve Bazilika sv. Petra v Ríme. Rozprestiera sa na ploche 5 660 m2 čím je najväčšou sakrálnou stavbou v Maďarsku a zároveň najvyššou pamiatkou krajiny. Bazilika má 3 zvony a v jej kripte sa nachádza cez 100 hrobiek stredovekých kňazov a ostrihomských arcibiskupov.

Bazilika sv. Štefana
Rímskokatolícka bazilika, ktorá bola postavená v rokoch 1851-1905. Pomenovaná bola na počesť prvého uhorského kráľa a neskôr aj svätca Štefana. V bazilike sa nachádza aj jeho mumifikovaná ruka, uložená v relikviári. Tento monument sa považuje za najvýznamnejšiu duchovnú stavbu Maďarska. Vysoká je 96 metrov a zmestí sa do nej 8500 veriacich. V bazilike sú uschované rôzne sochy, maľby na skle ale aj 6 zvoncov.

Rybárska bašta
Rybárska bašta bola pomenovaná po rybároch, ktorí ju bránili. Bašta bola navrhnutá architektom Frigyesom Schulekem a postavená v rokoch 1895-1902 ako symbol tisíc ročného výročia od založenia uhorského štátu. Po druhej svetovej vojne mal rekonštrukciu na starosti jeho syn János Schulek. Prekvapia nás mnohí umelci, ktorí sa na ulici nachádzajú. Z vrchu Rybárskej bašty sa nám naskytne prekrásny výhľad na Dunaj a peštiansku časť mesta.

Matejov chrám
Tento chrám je dominanta mesta Budapešť, týči sa na Hradnom vrchu na budínskej strane Dunaja. Pôvodný chrám bol postavený v 13.storočí, počas tureckej okupácie bol pomaľovaný výjavmi z Koránu a prestavaný na mešitu. V 18.storočí pri oslobodzovacích bojoch bol chrám vážne poškodený. Po oslobodení bol prestavaný a opäť sa stal rímskokatolíckym chrámom. Rok 1867 je známy korunováciou Františka Jozefa I., ktorý sa práve v Matejovom chráme stal uhorským kráľom. V interiéri chrámu sa nachádza krásna Loretánska kaplnka so sochou Panny Márie z červeného mramoru a mnoho ďalších pamiatok.

Matiášove múzeum
Múzeum kráľa Matiáša je domovom kráľovského paláca. Okrem budovy kráľovského paláca sa tu nachádza aj palácová záhrada, palácová kaplnka, či františkánsky kláštor. V tomto objekte sídli stála expozícia, kde možno sledovať ako starol kráľ Matiáš a možno tu takisto vidieť aj celú históriu Vyšehradu. Matiášove múzeum si pre svojich návštevníkov pripravilo celoročný program, takže ani počas Vašej návštevy sa určite nebudete nudiť. Prebiehajú tu napríklad ukážky lukostreľby či sokoliarstva.

Helikon
Palácový komplex Helikon tvorí palác Festetics. Christopher Festetics začal výstavbu paláca Festetics v roku 1745. Dvojpodlažný barokový palác s 34 izbami v tvare U bol niekoľkokrát prestavaný v 18. a 19. storočí. V rokoch 1883 a 1887 Tassilo Festetics II zničil severné krídlo a postavilo sa nové krídlo, ktoré bolo spojené so starým krídlom a centrálnou časťou. Vďaka tejto prestavbe palác takmer zdvojnásobil svoju veľkosť. Budova bola krytá manzardovou strechou a vybavená ústredným kúrením a inštaláciou. Po úpravách fasád a interiérov, najmä schodísk, získal palác svoju súčasnú podobu.
Pláže
Balaton
Najväčšie jazero strednej Európy s celkovou dĺžkou pobrežia 195 km hrdo nazývajú aj maďarským morom. Dávate prednosť sladkému leňošeniu alebo vyhľadávate aktívne dobrodružstvá? V letoviskách Balatonu si určite prídete na svoje.
Balaton. Foto: CK SATUR
Jazero Hévíz
Hévíz je najväčším biologicky aktívnym prírodným jazerom s liečivou termálnou vodou na svete. Je obkolesené 50 ha lesom, ktorý zaručuje nezvyčajnú, jedinečnú mikroklímu. Teplota vody jazera je výsledkom zmiešania studených a teplých prameňov vyvierajúcich z hĺbky zeme. V lete dosahuje teplotu 33 - 35°C, v zime 26 - 28°C, v závislosti od počasia.
Jazero Hévíz. Foto: CK SATUR
Tapolca
Názov Tapolca pochádza z maďarského Tapolcza, čo znamená vysoké miesto, kvôli polohe mesta na malom kopci ale i zo slovanskej Tapolče, čo znamená horúce pramene. Tapolca je liečivá jaskyňa v blízkosti maďarského jazera Balaton. Jaskynný vzduch má takmer 100% vlhkosť, vysoký obsah vápnika a konštantnú teplotu 20°C. Slúži na liečenie respiračných ochorení v pobočkách pod mestskou nemocnicou, ktoré sú v tesnej blízkosti jaskyne. Obsah radónu v jaskyni je príliš nízky na to, aby mal akýkoľvek vplyv na návštevníkov.
Tapolca. Foto: CK SATUR
Pre deti
Tropikárium
Najväčšie morské akvárium v strednej Európe, ktorého hlavnou atrakciou je žraločie akvárium s objemom 1,4 miliónov litrov slanej vody. Pláva v ňom 8 ks dvojmetrových žralokov a niekoľko stoviek rôznych druhov farebných rybiek. V jednej sále môžete vidieť ryby maďarskej fauny, medzi nimi sú aj chránené kusy v ich prirodzenom prostredí. V ďalšej sále sa ocitnete v dažďovom pralese s exotickými vtákmi lietajúcimi ponad hlavy návštevníkov a hravými malými opičkami, nehovoriac o zelených, žltých, červených a inofarebných hadoch.
Pestrý svet. Foto: CK SATUR
Aquaworld Budapešť
Aquaworld Budapešť je najväčším vnútorným vodným svetom v strednej Európe, v ktorom sa vyšantia všetci počas celého roka. Vodný svet je plný bazénov s rôznymi tobogánmi a atrakciami. Celkovo sa v areáli nachádza 19 bazénov a 11 tobogánov. Každý jeden si nájde to, čo mu vyhovuje. Počas víkendov a školských prázdnin si Aquaworld pre svojich hostí pripravuje zaujímavý sprievodný program. Ak si budete chcieť na chvíľku oddýchnuť, máte možnosť načerpať nové sily v saunovom svete, ktorý je oddelený od rušných bazénov s množstvom zábavy.
Vodný svet. Foto: CK SATUR
ZOO Budapešť
Jedna z najstarších zoologických záhrad sveta sa nachádza v hlavnom meste Maďarska, v Budapešti. Okrem rôznych druhov zvierat vás ZOO uchváti aj jedinečnou architektúrou a množstvom atrakcií. ZOO je rozdelená do rôznych zón, kde sa každá zóna venuje určitej oblasti sveta. Nájdeme tu indickú zónu, austrálsku zónu, zónu Savany, Madagaskaru alebo Motýliu záhradu. V každej zóne nájdete typických zastupiteľov ale takisto i menej známe druhy zvierat. Takmer každý deň sa tam konajú zaujímavé predstavenia ako napríklad šou tuleňov.
Zoo v Budapešti. Foto: depositphotos.com
Nyíregyháza
Zoo s oceanáriom a biosférou, kde sa každý rok deje niečo iné je na pozemku s rozlohou 35 ha. Vidieť tu môžete faunu a flóru rôznych častí sveta ako napríklad Tropický dom, Akvárium, Indonézsky ostrov a iné. Do vody v oceanáriu bolo použitých pre vytvorenie vhodných podmienok až 20 t soli. V tejto zoologickej záhrade nájdete ojedinelú raritu, pár varanov. Tých nájdete len v ďalších 6 európskych ZOO z celkového počtu 300. V otvorenej voliére pomedzi vás budú preletovať papagáje a ak sa vám prišťastí, niektorý si na vás možno i sadne.
Zoo a ocenárium. Foto: CK SATUR
Gastronómia
Maďarská kuchyňa známa aj v zahraničí, je pikantná a chutná. Typické maďarské jedlá ako maďarský guľáš, rybia polievka-halászlé, maďarská saláma, famózne tokajské víno, cigánska hudba sú atribútmi maďarskej kuchyne, ktoré so zvláštnou atmosférou mesta Budapešť lákajú turistov na opakovanú návštevu.
Maďarské špeciality. Foto: unsplash.com
Tak ako aj Slováci milujú trdeľník, aj u našich susedov je mimoradne obľúbený a nájdete ho všade počas rôznych festivalov a tiež i sviatočných trhov.
Maďarský trdeľník. Foto. unsplash.com
Békéšska Čaba (Békéscsaba) sa stala hlavným mestom klobásy. Dedičstvo a tradície známej a chutnej čabajskej klobásy chráni predstavuje projekt s názvom CsabaPark. Tento gastronomicko-turistický komplex okrem „starostlivosti" o dobré meno klobásy, ponúka aj priestor pre oddych a zábavu. Moderná infraštruktúra umožní aj organizovanie veľkých podujatí, festivalov a koncertov. Každý rok sa v meste koná Festival klobásy pre vyše 100.000 návštevníkov z okolia aj zo zahraničia a ponúka pestré programy, súťaže vo výrobe klobásy, ukážky tradičných zabíjačiek a samozrejme výnimočné gastronomické zážitky.
Maďarské klobásy. Foto: CK SATUR
V Maďarsku sa jej obyvatelia môžu pochváliť výbornými vínami. Egri Bikavér je zmes suchého červeného vína s farbou od granátovej červenej až po hlboký rubín. Jeho príchute a arómi majú bohaté korenené a ovocné charakteristiky bez akcentu tanínu. Egri Bikavér musí obsahovať aspoň tri druhy z odrôd Bíbor kadarka, Blauburger, Cabernet frank, Cabernet sauvignon, Kadarka, Kékfrankos, Kékoportó, Menoire, Merlot, Pinot noir, Syrah, Turán, Zweigelt. Bez žiadneho z týchto hrozien by Egri Bikavér jednoducho nemohol byť taký vynikajúci. Pre víno je charakteristická čerstvá ovocná aróma. Jeho farba je dokonca prirovnávaná ku býčej krvi.
Egri Bikavér. Foto: CK SATUR
Za tradičnou výrobou maďarskej marhulovice - pálinky Zwack sa môžete vydať do starého liehovaru Zwack Palinka, ktorý bol postavený na začiatku 20. storočia. Tu môžete sledovať video o tradičnej maďarskej produkcii palinky a príbeh rodiny Zwack. Nachádza sa tu aj modernizovaný liehovar, ktorý bol postavený v roku 1996 - tu už sa oboznámite s procesmi kvasenia a destilácie. Vo flaškovacej časti si prezriete ručné a mechanické fľašovacie stroje. A na záver vás čaká ochutnávka samotnej palinky.
Pálenica Zwack. Foto: CK SATUR
Niekoľko krokov od Baziliky svätého Štefana v Budapešti je nenápadne ukrytá reštaurácia Elso Pesti Rétesház, to znamená Prvý peštiansky štrúdľový dom. Nachádza sa v objekte historickej pamiatky z roku a jej cieľom je zachovávať, aktualizovať a popularizovať autentickú maďarskú tradíciu prípravy a konzumácie štrúdle. Štrúdle tu vyrábajú na základe pôvodných receptov, dlhoročných tradícií, používajú sa len prvotriedne suroviny pochádzajúce z Maďarska.
Štrúdľa. Foto: depositphotos.com
Okrem výbornej štrúdle ochutnajte aj marcipán a to celkom netradične, keďže Maďari majú aj netradičné Múzeum marcipánu. Marcipán je cukrárska hmota, z ktorej si môžete vytvarovať naozaj čokoľvek. Múzeum tejto cukrovinky otvorili už v roku 1996 a obsahuje viac ako 100 exponátov uložených za sklom. Najväčším vystaveným dielom je zámok Festetics vyrobený do najmenších detailov. Ak počas exkurzie po tomto múzeu dostanete chuť na sladkú dobrotu, čo určite dostanete, nemajte obavy. V múzeu sa nachádza malá kaviarnička, kde si môžete pochutnať na rôznych domácich koláčoch, tortách, zákuskoch či iných sladkostiach.
Marcipán po maďarsky. Foto: unsplash.com
Zábava
Hajdúszoboszló
V mestečku Hajdúszoboszló, neďaleko od Debrecenu sa nachádzajú najväčšie termálne kúpele v celom Maďarsku. Otvorené boli v roku 2010 a okrem liečivých prameňov ponúkajú aj pestrý vodný svet, určený pre všetky vekové kategórie. Zážitkové bazény, wellness, simulátor surfovania - to a omnoho viac nájdete na ploche 15 000 m2, s vodnou plochou 1600 m2 . Vychutnajte si aj vy čaro tohto komplexu, z ktorého odídete s nespočetným množstvom zážitkov.
Hajdúszoboszló. Foto: CK SATUR
Vianočné trhy
Vianočné trhy sú pravdepodobne najkrajšími a najčarovnejšími trhmi z celého roka. Vianočné trhy v Budapešti majú krásnu atmosféru. Vo vzduchu rozvoniava varené víno, perníky, medovníky a rôzne iné domáce a najmä miestne špeciality. Na Budapeštianskych vianočných trhoch je všetko zladené do najmenších detailov. Každý kúsok vianočnej výzdoby má svoje miesto. Hlavným miestom konania vianočných trhov je Vörösmartyho námestie, ktoré leží v úplnom centre mesta.
Vianočné trhy. Foto: CK SATUR
Festival mangalice
Tradičné podujatie spojené s predajom produktov z mangalice. Nájdete tu naozaj všetko od samotných prasiatok, až po rôzne produkty. Samozrejmosťou je možnosť ochutnávky, zapiť dobroty môžete pálenkou, pivom či vínkom. Súčasťou festivalu sú aj sprievodné akcie - prezentácie výrobkov, súťaže vo varení, vystúpenia folklórnych súborov a mnohé ďalšie.
Festival mangalice. Foto: CK SATUR
Park miniatúr
V tomto parku miniatúr nájdete 32 známych stavieb z celého Maďarska na jednom miestev dedine Kisbér. Nemusíte chodiť do Budapešti aby ste videli majestátnu budovu maďarského parlamentu či Námestie hrdinov. Cifrapalota v meste Kecskeméti, Víťazná brána vo Váci, kostol Jáki, Veľký kostol v Debrecíne, Mešita Gázi Kászima, Széchenyi mauzóleum, Katedrála v Szegedíne a mnohé iné pamiatky. Park miniatúr je krásne tiché miesto, kde uvidíte rôzne ministavby, ktoré zaujmú malých i veľkých. Park miniatúr je krásne tiché miesto, kde uvidíte rôzne ministavby, ktoré zaujmú malých i veľkých.
Park miniatúr. Foto: depositphotos.com
Aquarius
Zážitkový vodný svet Aquarius plný atrakcií je vhodný pre návštevníka každej vekovej kategórie. Doprajte si oddych a relax v bazénoch, hydromasážnych vaniach, jacuzzi, Kneipovom bazéne, rôznych saunách, na masážach či v soláriu. Kneipova liečba je prírodnou liečbou na zvýšenie imunity, usmerňuje prúdenie krvi a látkovú výmenu čo urýchľuje vyplavovanie toxínov. Užite si zábavu na viacerých šmykľavkách či tobogánoch. Pre deti je pripravený samostatný detský svet plný zábavy. Vodný svet je samozrejme bezbariérový.
Festival vína
V tomto historickom vinárskom kraji vznikla ako na prvom mieste v Maďarsku vinárska cesta Villány-Siklós, prechádzajúca cez osem obcí. S ich vinárskou kultúrou sa návštevník môže oboznámiť v Múzeu vín. Vyhľadávané miestne druhy červeného moku – modré porto, merlot, frankovka a kabernet – popularizuje každý rok v októbri festival červeného vína.
Vinárska oblasť Villány v Maďarsku. Foto:unsplash.com
Kúpele Raba Quelle
V maďarskom meste Győr, neďaleko slovenských hraníc sa nachádzajú liečebné, termálne a zážitkové kúpele, ktoré patria do mála bezchlórových kúpeľov na území Maďarska. Nachádza sa tu 5 zážitkových bazénov, 2 tobogany a nespočetné množstvo zážitkových elementov, jaskýň, vodopád, chrličov vody.
Kúpele Aqua-Palace
Hlavnou atrakciou maďarského kúpeľného mesta Hajdúszoboszló je najväčší kúpeľný komplex Európy. Z ponuky služieb krytých zážitkových kúpeľov Aqua-Palace si každý môže vybrať svoj vlastný fitness alebo wellness program podľa individuálnych požiadaviek, ktorý dokonale dopĺňa kúpanie a pobyt v saunách v trojposchodovom komplexe. Aqua-Palace Hajdúszoboszló poskytuje možnosti oddychu a regenerácie pre tri generácie.
Tajné tipy
Tihany
Malebné mestečko Tihany je od Bratislavy vzdialené necelé 3 hodiny cesty autom. Rovnomenný polostrov, ktorý na severovýchodnej strane vbieha do jazera patrí k perlám Balatonu a rozprestiera sa na východnej strane polostrova na 80 metrov vysokom návrší, odkiaľ sa naskytá jeden z najkrajších výhľadov na celý Balaton. Každý rok sa v mestečku koná aj festival spojený s levanduľou, na ktorom máte možnosť zakúpiť si rôzne produkty z tejto rastlinky.
Tihany. Foto: CK SATUR
Bukové vrchy
Sever Maďarska sa môže pýšiť najvyšším vrchom krajiny, množstvom turistických trás, sladkastými bielymi i plnými červenými vínami, pamiatkami UNESCO, či starými priemyselnými mestečkami, v ktorých akoby sa zastavil čas. Vydajte sa na túry v pohorí Matra, kde môžete zdolať najvyšší vrch Maďarska – Kékestető. O niečo východnejšie nájdete nádherné Bukové vrchy (Bükk) s lesnými chodníkmi a vodopádmi, kaštieľmi i parkmi.
Bukové vrchy. Foto: unsplash.com
Balatonská cyklotrasa
Hlavná Balatonská cyklotrasa (Balaton korüt) meria 210 km a vedie po bočných cestách alebo trasách určených výhradne pre cyklistov. Skoro v každom väčšom meste sa nachádza kompa, ktorou sa dá prepraviť na druhú stranu. Terén je rozmanitý, na svoje si prídu rodiny s deťmi, ale aj tí, ktorí majú radi mierne stúpania. Trasa vás povedie nádhernou krajinou cez vinice, novovybudované letoviská, termálne kúpaliská, hrady a zámky. Požičovne bicyklov sú v každom väčšom meste.
Krásne scenérie pri Balatone. Foto: depositphotos.com
Bekéšska Čaba
Zaujímavosťou je, že maďarskú obec Bekéšska Čaba založili slovenskí evanjelici v roku 1718 ako prvú obec na Dolnej zemi. V tejto malej dedinke sa nachádza viacero pamiatok, ako napríklad Slovenský dedinský dom, ktorý je múzeom slovenskej kultúry na Dolnej zemi. Ide o unikátnu farmársku usadlosť z roku 1858. Nachádza sa tu typický rustikálny nábytok, poľnohospodárske nástroje a ďalšie artefakty, ktoré sprevádzali históriu slovenskej komunity v tejto oblasti. Ďalej sa tu nachádza Veľký a Malý evanjelický kostol, Pravoslávny chrám a viaceré iné. Najzaujímavejšou udalosťou v tejto dedinke je klobásový festival.
Bekéšska Čaba. Foto: CK SATUR
Barlangfürdő
Jaskynný kúpeľ je skutočným pokladom. Tento prírodný wellnes bol vytesaný prirodzeným spôsobom z tvrdej skaly pod vodou po tisíce rokov. Unikátna jaskyňa Miskolctapolca ponúka jedinečný zážitok okúpať sa v teplej termálnej vode vyplývajúce z hlbín hory. Okrem toho bonusom je príjemný čerstvý a najmä čistý vzduch. Toto spojenie má liečivé ale najmä upokojujúce účinky. Jaskynná časť nepredstavuje žiadne preplnené termálne kúpalisko ale doslovný balzam na dušu. Na tomto mieste si zaručene odpočiniete a zabudnete na všetok denný zhon.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: republika
Rozloha a populácia: 93 030 km2
9 9580453
Jazyky: maďarčina
Náboženstvo: rímskokatolícke, evanjelické, gréckokatolícke
Mena: maďarský forint
Kurz: 1€ = 386.3HUF
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Budapešti, Stefánia út. 22-24, Budapest XIV. obv.
Tel: +36 14609010
Email: emb.budapest@mzv.sk
Víza a doklady
Občania SR môžu vstupovať na územie Maďarska ako turisti najviac na po dobu 90 dní s cestovným pasom alebo občianskym preukazom platným počas celého pobytu v Maďarsku. |