Jordánsko

Jordánsko

Krajina čarovnej histórie

Stiahnuť PDF

Jordánske kráľovstvo je skrytá perla Blízkeho východu. Nikdy nebolo regionálnou veľmocou a vždy tvorilo iba súčasť nejakej veľkej cudzej ríše. Avšak skvelá poloha na križovatke obchodných ciest zabezpečila, že pri jeho návšteve zaplesá srdce každého milovníka histórie. Krajina, ktorej meno dala biblická rieka Jordán, sa rovnako ako susedný Izrael môže pýšiť pomenovaním „Svätá zem“. Je domovom príjemných a pohostinných ľudí, ktorí sú hrdí na svoju beduínsku pastiersku minulosť. Práve púšť, ktorá vypĺňa väčšiu časť krajiny, v sebe skrýva mnohé klenoty. Jednoznačne najznámejšou pamiatkou je skalné mesto Petra, ktorému zdatne sekundujú skalné útvary vo Wadi Rum. Jediným letoviskom krajiny je Aqaba, ktorá čerpá z bohatstva podmorského života Červeného mora. Vďaka svojej rešpektovanej kráľovskej rodine sa Jordánsko považuje za najstabilnejšiu krajinu Blízkeho východu. Ahlan wa sahlan! Vitajte v Jordánsku!

Zobraziť viac

Jordánske kráľovstvo je skrytá perla Blízkeho východu. Nikdy nebolo regionálnou veľmocou a vždy tvorilo iba súčasť nejakej veľkej cudzej ríše. Avšak skvelá poloha na križovatke obchodných ciest zabezpečila, že pri jeho návšteve zaplesá srdce každého milovníka histórie. Krajina, ktorej meno dala biblická rieka Jordán, sa rovnako ako susedný Izrael môže pýšiť pomenovaním „Svätá zem“. Je domovom príjemných a pohostinných ľudí, ktorí sú hrdí na svoju beduínsku pastiersku minulosť. Práve púšť, ktorá vypĺňa väčšiu časť krajiny, v sebe skrýva mnohé klenoty. Jednoznačne najznámejšou pamiatkou je skalné mesto Petra, ktorému zdatne sekundujú skalné útvary vo Wadi Rum. Jediným letoviskom krajiny je Aqaba, ktorá čerpá z bohatstva podmorského života Červeného mora. Vďaka svojej rešpektovanej kráľovskej rodine sa Jordánsko považuje za najstabilnejšiu krajinu Blízkeho východu. Ahlan wa sahlan! Vitajte v Jordánsku!

Petra v Jordánsku
Jednoznačne najznámejšou pamiatkou Jordánska je skalné mesto Petra. Foto: depositphotos.com
 

Top lokality

Petra

Symbol krajiny a hlavný ťahúň jordánskeho cestovného ruchu ohromuje západných návštevníkov už od svojho „znovuobjavenia“ v roku 1812. Medzinárodné uznanie jej významu sa ešte prehĺbilo v roku 2007, kedy bola zaradená na zoznam novodobých siedmich divov sveta. Z architektonického aj geologického pohľadu sa jedná o unikát. Hoci mestá vytesané do skaly môžeme nájsť aj inde na svete, tu svoju rolu zohráva výrazná ružová farebnosť pieskovcového masívu.

Pokladnica. Petra. JordánskoPokladnica v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Petra bola hlavným centrom tajuplnej civilizácie Nabatejcov, mimoriadne úspešných a sofistikovaných obchodníkov. Dnes o nich už veľa nevieme, no práve to pridáva Petre na jej tajomnosti. Návštevník vchádza do rozľahlého komplexu cez vyše kilometer dlhý kaňon, následne ho ohromí pohľad na esteticky dokonalú „Pokladnicu“, množstvo iných hrobiek vytesaných do skaly, veľké divadlo a niekdajšie mestské centrum, kde kedysi stáli veľké chrámové štruktúry.

Hrobky v Petre. JordánskoHorbky v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Klasická prehliadka predstavuje niečo vyše 7 km pešej chôdze, ku ktorým si nadšenci ešte môžu pridať výstup 700 schodmi ku „Kláštoru“, najväčšej pamiatke celého areálu, prípadne výstup na hlavné obetisko. Kto by mal chôdze akurát dosť, môže skúsiť jazdu na ťave, somárovi či na konskom povoze. Všadeprítomní beduíni zase ponúkajú množstvo tradičnej bižutérie či suvenírov. Pred niekoľkými rokmi pribudlo pri vstupe nové múzeum a svoje čaro má aj samotné mesto Wádí Músa, ktoré tvorí vstupnú bránu do Petry.

Kláštor v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Jerash

Niekdajšie staré rímske mesto Gerasa na severe dnešného Jordánska bolo začiatkom nášho letopočtu dôležitým obchodným centrom a žilo v ňom asi 15 000 ľudí. Zub času bol k tomuto miestu milosrdný a práve vďaka tomu sa dnešný návštevník podobne ako v Pompejach môže prechádzať s pocitom, akoby Rimania Jerash opustili len predvčerom.

Antické námestie v Jerashi. JordánskoPohľad na historický Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Pod nohami dokážete rozoznať ryhy uľahčujúce vozom cestu, nechýba typicky dokonalá rímska infraštruktúra a dobové „inžinierske siete“. Hneď na úvod prehliadky vás ohromí víťazný oblúk na počesť cisára Hadriána, kúsok ďalej pekne zachovaný hipodróm, ktorý bol v dobe najväčšej slávy dejiskom jedných z najpopulárnejších závodov konských vozov vo východnom Stredomorí. Dodnes sa tam príležitostne konajú rekonštrukcie veľkých hier, za účasti množstva miestnych komparzistov v dobových kostýmoch.

Divadlo v Jerasah. JordánskoDivadlo v meste Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Prehliadka vás ďalej zavedie na tvarovo neobvyklé elipsovité námestie, obdivovať môžete dokonalé rímske urbánne plánovanie so systémom ulíc, obchodov či fontán. Chýbať nesmie divadlo, v tomto prípade dokonca dve. Majú skvelú akustiku a dodnes sa v nich konajú koncerty. Z miestnych chrámov už ostali viac-menej len voľne stojace stĺpy, ktoré sa dokonca v prípade Artemidinho chrámu dajú aj rozhojdať a skvele tak demonštrujú „protiseizmickú“ architektúru.

man in red and white plaid dress shirt wearing red and black plaid hatHrajúci Jordánec v Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Aqaba

Jediné prímorské letovisko krajiny má zároveň aj štatút špeciálnej ekonomickej zóny, takže návštevníci môžu svoj pobyt pri krásnom koralovom mori spojiť aj s pomerne výhodnými nákupmi. Mestu dominuje jedna z najvyšších vlajkových konštrukcií sveta s vlajkou Veľkej arabskej revolúcie. Za pozornosť stojí historická pevnosť, hlavná tržnica, no a potápačov zaujme podmorské múzeum vojenskej techniky (prvé svojho druhu na svete).

silhouette palm tree near seashoreAqaba. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Hlavné mesto Ammán je domovom pre takmer 4,5 milióna ľudí, čiže fakticky takmer polovicu populácie krajiny. Pritom ešte do roku 1948 to bola v podstate bezvýznamná osada na niekoľkých pahorkoch, ktorá sa v staroveku stala obeťou kliatby židovského proroka a nikto jej nepredpokladal takúto skvelú budúcnosť.

Ammánska pevnosť. JordánskoAmmánska citadela a moderná časť s výškovými stavbami. Jordánsko. Foto: unsplash.com

No prišiel príval palestínskych utečencov a mestu k vzostupu pomohol aj úpadok Bejrútu počas občianskej vojny v Libanone. Ammán síce nemôže atmosférou a pamiatkami konkurovať Jeruzalemu, Káhire alebo Damašku, napriek tomu je to príjemné a veľmi rušné mesto.

high rise buildings during daytimeModerný Ammán. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Výhodou je aj doprava, ktorá je v porovnaní s inými blízkovýchodnými metropolami pomerne dobre organizovaná. Skvelý výhľad na husto zastavané mestské centrum a obrovskú vlajku pri kráľovskom paláci sa ponúka z Citadely, pozornosť si zasluhuje aj monumentálne antické divadlo. Milovníci dobrého jedla ocenia, že mesto ponúka skvelé možnosti pouličného stravovania.

Rímske divadlo v Ammáne. Jordánsko
Pohľad z pevnosti v Ammáne na antické divadlo. Jordánsko. Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Príroda

Noc pod hviezdami v beduínskom kempe

Dobrodružný zážitkový turizmus vo Wadi Rum prekvitá. Život kočovných beduínov je z nášho pohľadu romantický, ale vždy bol drsný a zbavený akéhokoľvek pohodlia. Chladné noci trávili v čiernych stanoch z kozľacej srsti, ležiac na koberci. Takémuto diskomfortu a prehnanému dobrodružstvu vás tu našťastie nevystavia. Stany síce vyzerajú úplne rovnako a sú aj z toho istého materiálu, teplota a komfort sú v nich však ideálne. V púšti panuje v noci neskutočný pokoj a ticho, čo pre uponáhľaného človeka z Európy môže predstavovať priam existenciálny zážitok.

Krst v jordáne

Iné atrakcie

Krst v rieke Jordán

Predpokladané miesto, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista, sa nachádza kúsok severne od Mŕtveho mora. Jeho biblický názov bol Betánia za Jordánom. Rieka Jordán tu končí svoju púť a kúsok odtiaľ sa vlieva do Mŕtveho mora. Je to takisto jedno z mála miest, kde sa do rieky ešte dokáže ponoriť dospelý človek, keďže jej vodný stav sa v posledných desaťročiach zhoršil. Pútnici po príchode na miesto si môžu obnoviť svoj krst ranokresťanským spôsobom, čiže ponorením celého tela. Symbolom tejto obnovy je biele rúcho, v ktorom vstupujú do vody.   

Petra, Jordánsko

HistóriaPríroda

Pohľad na Pokladnicu v Petre

Impozantná štruktúra majstrovsky vysekaná do pieskovcovej skaly sa znenazdajky vynorí po prekonaní úzkeho kaňonu. Hoci v Petre je momentálne registrovaných už viac než 3000 objektov a väčšina na svoje odhalenie ešte len čaká, žiadna štruktúra na základnej turistickej trase sa s Pokladnicou nemôže porovnávať. Existuje síce omnoho väčšia pamiatka (tzv. „Kláštor“), ale ten sa nachádza v pomerne veľkej vzdialenosti a nie každý si na výstup k nemu trúfne. Pokladnica pre znalcov predstavuje záhadu, nikto nedokáže presne určiť, či sa jednalo o chrám alebo hrobku, s určitosťou poznáme len dobu jej vzniku, čo bolo zhruba za života Ježiša Krista. Jej slávna fasáda sa objavila tiež v jednom z filmov legendárnej série o Indiana Jonesovi.

Púštne zámky

História

Púštne zámky

Púšť východne od hlavného mesta Ammán bola za čias ummajovského kalifátu (7. storočie) obľúbeným cieľom poľovačiek šľachty, ktorá si tam nechala postaviť niekoľko síce neveľkých, ale architektonicky zaujímavých zámkov. Za zmienku stojí hlavne Quseyr Amra s krásnymi freskami (ktoré zobrazujú pre islamský svet veľmi netypické figurálne motívy) a Qasr Azraq, ktorý používal slávny Lawrence z Arábie ako základňu pre boj proti Osmanom.

Múzeum pod vodou

Iné atrakcie

Vojenské múzeum pod hladinou mora

Potápanie v Aqabe predstavuje zážitok už sám o sebe, keďže táto časť Červeného mora (Akabský záliv) predstavuje vlastne najsevernejšie miesto na svete, kam ešte zasahujú koralové útesy. Bohatstvo podmorského života je enormné, Jordánci ho však ozvláštnili tým, že neďaleko pobrežia potopili 19 kusov modernej vojenskej techniky, hlavne tanky a obrnené transportéry. Všetko sa udialo s ohľadom na životné prostredie a múzeum predstavuje alternatívu voči potápaniu pri koralových útesoch.  

Mŕtve more, Izrael

Príroda

Mŕtve more

Slané bezodtokové jazero, ktoré leží na hraniciach Jordánska a Izraela. Je vôbec najnižšie položenou vodnou plochou na zemskom povrchu. Nie je len najnižšie položeným jazerom na Zemi, ale aj najslanším. Teplota vody je tak vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z Jordánu, sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Voda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Madaba, Jordánsko

HistóriaKultúra

Madaba

Madaba a jej okolie ukrývajú mnoho zaujímavých miest historického i náboženského významu a to len pár kilometrov od hlavného mesta Ammánu. Zhruba 10% obyvateľov Madaby je kresťanského vierovyznania, čo ho činí jedným z miest s najvyšším zastúpením kresťanov v Jordánsku. Madaba a celá oblasť má dlhú kresťanskú históriu pod rímskou a hlavne byzantínskou nadvládou. Práve z byzantínskeho obdobia pochádza mozaika v Chráme sv. Juraja (Saint George Church), ktorá vyobrazuje mapu Svätej zeme vrátane Jeruzalemu. Keďže mozaika je stará okolo 1500 rokov, ide o veľmi vzácne vyobrazenie súdobej podoby Svätého mesta a slúži ako zdroj archeológom a historikom. Aj keď táto mozaika je hlavnou atrakciou celého mesta, Madaba je plná ďalších mozaík, najmä z obdobia 5. až 7. storočia.

Kerak, Jordánsko

HistóriaIné atrakcie

Kerak

Kerak sa nachádza popri kráľovskej ceste medzi Ammánom a Petrou. Dominantou oblasti je križiacky hrad z 12. storočia. Tento hrad dal postaviť, ako súčasť sústavy opevnení, v roku 1132 Jeruzalemský kráľ Balduin I. Hrad však už v roku 1189 padol do rúk Saladinových vojsk.. Dobre zachovaná fortifikácia tejto križiackej pevnosti je dodnes zaujímavým cieľom pre návštevníkov Jordánska. Dozaista aj vy budete žasnúťnad jeho veľkoleposťou, rovnako ako tisíce turistov, ktorí do Jordánska na hrad Kerak ročne zamieria.

Wádí Rum, Jordánsko

HistóriaKultúraPríroda

Wádí Rum

Wádí je arabské pomenovanie pre vyschnuté koryto rieky, niekedy trvalo bez vody alebo tadiaľ tečie voda len sezónne v období intenzívnejších zrážok. V Jordánsku ide o púštne údolie, na ktoré sa vzťahuje ochranný status a teda je doňho limitovaný vstup motorovými vozidlami. Oblasť je obývaná beduínskymi kmeňmi, avšak život púštnych nomádov prešiel hlavne v 20. storočí razantnou zmenou. Dnes sa títo beduíni zapájajú vo veľkom do cestovného ruchu. Turisti sa môžu zúčastniť organizovaných výletov do púšte, spojenými so strávením jednej alebo niekoľkých nocí v stanových táboroch. Údolie Wádí Rum je spojené aj s činnosťou osoby T. E. Lawrenca, známeho aj ako Lawrence z Arábie. Tento britský dôstojník aj v tejto časti Jordánska organizoval s arabskými kmeňmi slávnu Arabskú revolúciu proti Osmanskej ríši.

Hora Nebo s výhľadom na Mŕtve more. Jordánsko

HistóriaPríroda

Mt. Nebo

Hoci počet kresťanov v krajine za posledné desaťročia prudko klesol, kresťanská tradícia je naďalej prítomná v meste Madaba južne od Ammánu. Jeden z mnohých kostolov v meste (Kostol sv. Juraja) ukrýva na podlahe obrovskú byzantskú mozaiku zo 6. storočia, ktorá veľmi podrobne zachytáva Svätú zem a jej dôležité centrá v danom období. Táto tzv. „mapa Svätej zeme“ tak pre historikov predstavuje neoceniteľný zdroj informácií. V Madabe dodnes pretrváva tradícia kvalitnej mozaikárskej výroby. Neďaleko od Madaby sa nachádza hora Nebo so širokospektrálnym výhľadom na okolie, v prípade dobrej viditeľnosti sa dá dovidieť až do Jeruzalema. Na tomto mieste mal podľa tradície umrieť a byť pochovaný prorok Mojžiš.

Aqaba, Jordánsko

HistóriaKultúra

Aqaba

Aqaba je jediné pobrežné mesto v Jordánsku a zároveň je aj najväčšie a najľudnatejšie mesto v zálive Aqaba. Strategická poloha mesta Aqaba na severovýchodnom cípe Červeného mora medzi Áziou a Afrikou priniesla ako prístav veľký význam a to v priebehu niekoľkých stoviek rokov. Mesto Aqaba sa nachádza medzi mestami Petra a Wadi Rum. Táto poloha ho zaradila do Jordánskeho zlatého trojuholníka, ktorý predstavuje to najlepšie z Jordánska. Centrum mesta tvorí niekoľko ulíc v okolí križovatky Corniche, kde sú reštaurácie, kaviarne, trh a prístup na verejnú pláž. V Aqabe sa nachádza mamlúcka pevnosť zo 14. storočia a múzeum s historickými artefaktami. Severne od centra sa rozkladá archeologická lokalita, časť Ayla z islamskej éry. 10 km na juh od Aqaby sa nachádza akvárium Morskej výskumnej stanice, kde je možné sa zoznámiť s podmorským životom. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Tala Bay, Aqaba

Jordánsko disponuje celkovo len 26 kilometrami morského pobrežia, čo je zďaleka najmenej zo všetkých arabských krajín. Okrem toho väčšiu časť pobrežia zaberajú priemyselné komplexy, prístav a prekladiská, južne od centra Aqaby zase výhradne verejné pláže s prístupom širokej verejnosti. Záliv Tala Bay úplne na juhu, tesne pri saudsko-arabskej hranici, je jednoznačne najlepšou lokalitou. Nachádza sa tu niekoľko hotelov so súkromnými plážami, zóna je veľmi pokojná a ideálna na strávenie príjemnej dovolenky. V snahe umelo predĺžiť pobrežie už dávnejšie prebieha projekt Ayla Aqaba, veľmi podobný snahám o umelé zásahy do pobrežnej línie v Dubaji. To je však stále len hudba budúcnosti.

Piesočná pláž v Aqabe. JordánskoPiesočná pláž v Aqabe. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Amman Beach, Mŕtve more

Tie najlepšie upravené a vybavené pláže pri Mŕtvom mori si môžete užiť v hoteloch Mövenpick, Dead Sea Spa Hotel, Marriott, Hilton, Kempinski či Crowne Plaza. Tie sú však k dispozícii výhradne pre hotelových hostí. Južne od nich sa ale nachádza pláž Amman Beach prístupná všetkým záujemcom. Má kvalitnú infraštruktúru, niekoľko bazénov, sprchy, prezliekárne aj možnosti stravovania.   

Pláž pri mŕtvom mori

Najlepšie upravené a vybavené pláže pri Mŕtvom mori si môžete užiť napr. v hoteli Kempinski Ishtar Dead Sea. Foto: archív CK Satur

Stiahnuť PDF

Pre deti

Jazda na ťave

Návšteva žiadnej arabskej krajiny by nebola kompletná bez pohľadu na svet z ťavieho chrbta. Tieto prívetivým dojmom pôsobiace prežúvavce sa pohybujú so sebe vlastnou gráciou, príjemným hojdavým spôsobom. Vstávanie ťavy zo zeme a zosadanie dokážu dvihnúť adrenalín, ale celkovo sa jedná o skvelú skúsenosť, diametrálne odlišnú od jazdy na koni. Beduíni síce v posledných desaťročiach začali používať autá a počet tiav dramaticky klesol (údajne ich sem museli začať dovážať až z Austrálie), ale dostatok tiav „premáva“ v Petre či na krásnych púštnych dunách vo Wadi Rum.

Ťavy a človek na púšti
Jazdu na ťave si môžete užiť v Petre aj na krásnych púštnych dunách vo Wadi Rum. Foto: archív CK Satur
 

Jazda džípom vo Wadi Rum

Toto je jedna z najlepších jázd, aké môžete s deťmi v púšti vôbec zažiť. Na rozdiel od klasického džípového safari, ktorého ste sa mohli zúčastniť v Egypte, Maroku alebo Emirátoch, tieto džípy nemajú strechu a ponúkajú tak ničím neobmedzovaný výhľad do širokého okolia. V mnohých prípadoch sa jednalo doslova o nezničiteľné veterány, hoci v poslednej dobe došlo k modernizácii vozového parku. Na výber je viacero okruhov rôznej dĺžky, počas ktorých objavíte napríklad prastaré skalné kresby, bizarné skalné útvary či kamenné mosty.

Jazda na džípoch po púšti

Džípy vo Wadi Rum nemajú strechu, preto si jazdu naplno užijete. Foto: archív CK Satur

Noc v púšti

Slnko zapadá a práve počas tejto fotografickej „zlatej hodinky“ nadobúda púšť svoje najkrajšie farby. Po západe slnka rýchlo nastupuje tma, preto treba rozložiť oheň a pochutnať si na špecialitách typickej beduínskej kuchyne. Ak k tomu miestny rozprávač pridá nejaký zaručene pravdivý príbeh, večerná idylka je dokonalá. V noci sú hviezdy neobyčajne blízko, človek má priam pocit, že by sa ich mohol dotknúť (podobne ako na Stredozápade USA). Svetelný smog úplne absentuje, pretože široko-ďaleko nie je absolútne NIČ. Beduíni majú k dispozícii veľmi dobré hvezdárske teleskopy a mnohí z nich disponujú vcelku serióznymi astronomickými poznatkami.

Noc v púšti. Wádi Rum. JordánskoNoc v púšti Wadi Rum. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Kúpanie v Mŕtvom mori

Na tento zážitok vás nedokáže pripraviť v podstate nič, lepšie je raz zažiť na vlastnej koži než stokrát o tom počuť. Či už ste olympijský šampión v plávaní alebo úplný neplavec, zrazu sa tu všetci ocitáte na prakticky rovnakej úrovni. S bezmocným pohľadom a úsmevom môžete skonštatovať, že snaha klasicky plávať je takmer nad ľudské sily. Preto je lepšie nechať sa len tak nadnášať, prečítať si na hladine časopis alebo pozorovať bizarné postavy turistov začiernené od hlavy po päty bahnom.

Ľudia v mŕtvom mori
Plávanie v mŕtvom mori je takmer nad ľudské sily. Foto: archív CK Satur
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ako je typické pre celý arabský svet, aj jordánska kuchyňa je zdravá a používa veľké množstvo čerstvej zeleniny (baklažán, cuketa, paradajky, cícer). Samotné šaláty sa používajú nielen ako príloha k jedlu, ale pokojne by obstáli ako hlavný chod. Obľúbenými jedlami sú aj mäsité, s použitím kuracieho, hovädzieho či jahňacieho mäsa. Pri pobreží Aqaby nechýbajú ani ryby a morské plody. 

Kebab a zelenina. Foto: unsplash.com

Šaláty – obľúbený je fattuš (z viacerých druhov zeleniny, dozdobený kúskami opečenej chlebovej placky), ďalej tabbuleh (známy aj z Libanonu), ktorého kľúčovou zložkou je nadrobno posekaná petržlenová vňať. Tieto a ďalšie šaláty sa na stole zjavujú naložené v početných drobných miskách, čím vzniká servírovanie typické pre celé východné Stredomorie = mezze. Medzi ďalšie špeciality patrí aj baklažánová pasta, ktorá sa podáva s čerstvým chlebom.

Baba Ghanoouf.
Baklažánová pasta. Foto: unsplash.com

Hummus – cícerová pasta dochutená cesnakom, tahínou, citrónom a olivovým olejom.

Hummus. Foto: unsplash.com

Molocheja – špenátová polievka známa aj z Egypta, „jedlo chudobných“

Mansaf – jordánske národné jedlo, ktoré sa však pre jeho náročnosť a drahé suroviny pripravuje len na špeciálne príležitosti. Jedná sa o kusy baraniny varené v jogurtovej omáčke. Ako príloha slúži petržlen, ryža alebo oriešky. Korení sa spravidla šafranom alebo škoricou.

Jordánske mansaf.
Mansaf. Foto: CK SATUR

Pečivo – trhací chlieb slúži v Jordánsku nielen na konzumáciu, ale tiež na naberanie alebo servírovanie iného jedla. Existuje viacero druhov chleba, najčastejšie je to šraktabun. Pečivo sa často predáva posypané zaatarom (zmes korenia) alebo sezamom.

Arabský chlieb
Arabský chlieb. Foto: unsplash.com

Šawarma – iné označenie pre kebab, narezané kúsky jahňacieho alebo kuracieho mäsa. Najrozšírenejšie pouličné jedlo v krajine.

Šawarma.Šawarma. Foto: unsplash.com

Falafel – vysmážaná cícerová gulička

FalafelFalafel. Foto: unsplash.com

Baklava - obľúbený dezert

Jedlo na tanieri
Sladká baklava rozvoniava na každom rohu. Foto: CK Satur
Stiahnuť PDF

Zábava

Jerash Festival

Tradíciu tohto festivalu položila v Jerashi už v roku 1981 kráľovná Núr. Odvtedy sa z neho stalo jedno z najväčších kultúrnych podujatí Blízkeho východu, ktoré každoročne navštívi zhruba 100 000 ľudí. Trvá dva týždne a organizuje sa v druhej polovici júla. Dve antické divadlá s dokonalou akustikou, Artemidin chrám či hipodróm predstavujú úžasné kulisy pre tie najväčšie hviezdy arabskej pop music, ktorých chytľavé rytmy ocenia aj európski poslucháči. Okrem toho prebieha aj verejné čítanie poézie a množstvo stánkov prezentuje arabské kulinárske špeciality.  

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Večerná Petra

Petra je veľkým zážitkom nielen počas dňa, ale svoju tajomnosť dokáže vytvoriť aj počas tmy. Niekoľkokrát do týždňa sa v Petre organizuje večerná prehliadka, ktorá začína od vstupného centra, pokračuje cez kaňon Siq a končí pri vysvietenej Pokladnici. Cesta je vysvietená sviečkami. Po cca 2 km od vchodu sa dostanete ku Pokladnici, kde sa celý exteriér chrámu pekne rozsvieti. 

Večerná Petra. Jordánsko
Večerná Pokladnica. Petra. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Jordánsko je konštitučná monarchia. Hlavou krajiny je kráľ Abdalláh II z dynastie Hášimovcov, v jeho rukách sa koncentruje výkonná moc. Zákonodarnú zložku predstavuje dvojkomorový parlament.

Rozloha a populácia: Krajina zaberá plochu vyše 89 000 km² a žije tam viac než 10 miliónov ľudí. Do tohto počtu sa však zarátava aj odhadovaných 1,3 milióna utečencov zo Sýrie, ktorí v Jordánsku prechodne žijú.

Jazyky: Úradným jazykom je arabčina (jordánsky dialekt je prakticky zhodný s palestínskym dialektom), dorozumieť po anglicky sa mimo odľahlých vidieckych oblastí dá ale prakticky všade.

Náboženstvo: Jednoznačne dominuje sunnitský islam (93% obyvateľstva), zastúpené je aj kresťanstvo (približne 4% obyvateľstva).

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V.

Mena: jordánsky dinár

Kurz: 1€ = 0.748JOD

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Letné obdobie (máj – október) zaručuje v krajine prakticky garanciu slnečného a horúceho počasia. Kým pri mori v Aqabe sú tieto teploty znesiteľné, hlbšie vo vnútrozemí (a špeciálne v hlavnom meste Ammáne a v jeho okolí) môžu byť nepríjemné. Zimné obdobie (december – marec) môže prekvapiť aj niekoľkotýždňovými obdobiami súvislého chladného počasia, pričom v posledných rokoch sa už takmer pravidlom stali aj snehové prehánky, hlavne vo vyššie položených oblastiach. Práve v zimnom období vzniká na púštnom juhu krajiny riziko tzv. „bleskových záplav“, ktoré prichádzajú aj odchádzajú veľmi rýchlo, môžu však spôsobiť veľké nepríjemnosti (opakovane sa miestom týchto záplav stala Petra či pobrežie Mŕtveho mora). Ako najvhodnejšie na návštevu preto prichádzajú do úvahy mesiace apríl - jún, prípadne jesenné mesiace september - november. Hotelové rezorty v Aqabe fungujú prakticky celoročne, v zimnom období ale teploty nemusia byť úplne ideálne. 

Letisko a dĺžka letu

Najdôležitejším letiskom je jednoznačne Medzinárodné letisko kráľovnej Alie (QAIA) pri Ammáne, ktoré nedávno prešlo rozsiahlou modernizáciou. Let z Viedne trvá približne 4 hodiny. Neďaleko od Aqaby sa nachádza Medzinárodné letiska kráľa Husseina, ktoré takmer výhradne slúži pre potreby charterových sezónnych letov do tejto prímorskej destinácie.   

Zastupiteľský úrad

Slovensko nemá v Jordánsku svoje veľvyslanectvo, v Ammáne sa ale nachádza Honorárny konzulát Slovenskej republiky. V prípade potreby sa o môžu občania SR obrátiť na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte (Libanon), pod ktorého správu spadá aj Jordánske kráľovstvo. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte, Weavers Centre, 12th floor, Clemenceau Street 464, Bejrút

Tel: +961 1367 422
Mobil: +961 81 313 423
Email: emb.beirut@mzv.sk

Víza a doklady

Pre cestu do Jordánska je nutný cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov po návrate s aspoň jednou voľnou stranou pre pečiatku. Pečiatka udelená pri vstupe nespôsobuje žiadne problémy pri neskoršej ceste do iných krajín, napríklad do Izraela. Turisti zo Slovenska potrebujú pre vstup do krajiny vízum, ktoré sa však dá zakúpiť priamo na letisku ešte pred pasovou kontrolou za cenu 40 JOD. Existuje viacero druhov turistických víz, jednorazové platí mesiac, vízum umožňujúce dva vstupy do krajiny platí tri mesiace. Toto vízum sa dá kúpiť takisto v aqabskom prístave po príchode loďou či na suchozemských hraničných priechodoch. Výnimkou je hraničný priechod Allenby Bridge na hranici s Izraelom (v tomto prípade sa vízum musí vybaviť vopred, keďže jordánska strana tento priechod neuznáva ako hranicu v pravom slova zmysle).

Colné predpisy

Všetci návštevníci prichádzajúci do Jordánska musia pri vstupe deklarovať hotovosť, drahé kovy či šperky, ak by ich hodnota prekračovala 15 000 JOD. Každá osoba staršia ako 18 rokov môže do krajiny privážať 200 ks cigariet, 1 liter alkoholu a drobné predmety/darčeky do hodnoty 200 JOD.

Doprava

Autobusová doprava

Národný autobusový dopravca JETT disponuje veľkou a pomerne modernou flotilou bielo-modrých autobusov, ktoré v pravidelných intervaloch odchádzajú z hlavnej stanice Abdali v Ammáne do všetkých kútov krajiny (napríklad aj do Wádí Músa, kde stoja na parkovisku priamo pred vstupom do Petry).

Taxi a autopožičovne

Taxíky sú doslova všadeprítomné, v Ammáne majú žltú farbu, v Aqabe sú zelené. Z Aqaby sa dajú prenajať aj na jednodňový výlet do Petry či blízkeho Wadi Rum. Pravidlom pre jazdu by mal byť spustený taxameter, taxikár vám však už vopred oznámi cenu v prípade cesty na dlhšiu vzdialenosť a vy by ste s ňou mali byť uzrozumení. Existujú dokonca taxíky čisto pre ženy. Podobne ako v okolitých krajinách, aj tu existujú zdieľané taxíky (volajú sa „servís“), chodia po vopred určených trasách a sú výrazne lacnejšie než klasické taxi. V krajine takisto funguje niekoľko miestnych sietí, kde si môžete auto požičať. Potrebný je medzinárodný vodičský preukaz, ktorého držiteľom ste viac než jeden rok a minimálny vek pre požičanie auta je 25 rokov. Treba si dávať pozor na takmer neviditeľné spomaľovacie prahy na ceste, na stáda zvierat a svojský štýl jazdy domácich. S požičaným autom sa v žiadnom prípade nedá opustiť krajina (ani pre prípad cesty na Západný breh Jordánu, napríklad do Jericha či Betlehema).

Ostatné druhy dopravy

Kedysi veľmi populárna železnica (Hejaz Railway), ktorá kedysi viedla z Damašku až do Medíny a križovala celé Jordánsko, už v súčasnosti nefunguje. Trať sa využíva len pre nákladnú dopravu, hoci občas sú vypravené špeciálne turistické historické vlaky. Preto je autobus či auto prakticky jediná možnosť, ako sa po krajine pohybovať... Ak teda nerátame ťaví chrbát alebo mulicu, či somára. Z prístavu v Aqabe premávajú lodné linky do Egypta.

Shopping a suveníry

Nakupovanie

Aqaba predstavuje v rámci Jordánska špeciálnu ekonomickú zónu, niečo ako obrovské duty-free. Preto sa na víkendové nákupy do Aqaby neváhajú vypraviť ani rodiny z hlavného mesta, ktoré pri návrate v colnom termináli aj poctivo skontrolujú, či neprekročili vnútroštátne colné limity. V Aqabe sa stretnete s obrovskými nákupnými centrami typu „shopping mall“, ktoré takmer pôsobia dojmom Dubaja, no najpríjemnejšou nákupnou zónou aj tak ostáva centrum mesta s tržnicou neďaleko mestského parku. Nachádza sa tu veľké množstvo zlatníctiev, obchodov s elektronikou či so suvenírmi. Skvelú povesť majú predajne orechov všetkých druhov (dovezené z Iraku), miestnych sladkostí (napr. tzv. „kamenná čokoláda“, čiže cukríky v podobe kamienkov) a iné zaujímavosti.

Suveníry

Jordánska kultúra sa dá jedným slovom charakterizovať ako kultúra beduínska. Tomu zodpovedá aj povaha suvenírov. U šperkov dávajú miestni prednosť jednoznačne striebru pred zlatom, celkovo je beduínska bižutéria zastúpená v mnohých tvaroch a podobách. Ozdoby, náramky, prstene či náhrdelníky môžu obsahovať aj ťaviu kosť, tyrkys či iné kamene. Špecialitou sú beduínske dýky, ku ktorým od predajcu dostanete aj certifikát umožňujúci vývoz.

Beduíni v Petre dotiahli do úplnej dokonalosti umenie napĺňať malé fľaštičky farebným pieskom a vytvárať ním zaujímavé ornamenty a tvary. Na počkanie môžu takto pieskom zvečniť aj vaše meno.

Ďalšou špecialitou sú mozaiky z Madaby, ktorá je doslova centrom svetového „mozaikárskeho priemyslu“. Ako ukazujú dodnes podlahy či steny bohatých rímskych víl, toto umenie pretrvá veky, je prakticky nezničiteľné a preto predstavuje trvalú hodnotu. Veľkosť mozaiky môže byť od malého rámika do poličky až po kompletný záhradný stôl. V prípade veľkej objednávky vám výsledné dielo doručia domov leteckou poštou aj s poistením. 

Pozor si treba dávať na falzifikáty historických mincí, ktoré sa bežne ponúkajú v Petre a sú na nerozoznanie od originálu. Pri vývoze by mohli spôsobiť problémy, podobne ako aj iné predmety historického charakteru.

Zjednávanie

V Európe je zaužívaná predstava, že arabskému predajcovi by sa obchod bez zjednávania vôbec ani nerátal a že zjednávanie je doslova akousi povinnosťou. To samozrejme nie je pravda, môžete zaplatiť hneď prvú navrhovanú sumu, predavač poďakuje Allahovi za štedrého zákazníka a vôbec sa s vami hádať nebude. Všeobecne platí, že sa nezjednáva v supermarketoch, reštauráciách, lekárňach a celkovo na miestach, kde má tovar zreteľne uvedenú cenovku. V suvenírových obchodoch vždy platí možnosť množstevnej zľavy a môžete sa pokúsiť cenu stlačiť na polovicu, prípadne 40% pôvodne navrhovanej. Neexistuje univerzálna príručka pre zjednávanie, človek by si mal prerátať cenu na eurá a rozhodnúť sa, či by túto sumu bol ochotný obetovať. Všeobecne sa pri zjednávaní treba zdržať akéhokoľvek agresívneho jednania a nezačať sa zbytočne zjednávať o cene veci, o ktorú v skutočnosti nemáte vôbec záujem. Zo žartu sa hovorí, že dobrý obchod sa uzatvorí vtedy, keď sa obidve strany rozchádzajú nespokojné.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii    5 JOD
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii   25 JOD
Mlieko (1 l) 1 JOD
Chlieb 0,30 JOD
Fľaša vína   15 JOD
Balená voda  0,40 JOD
Káva 2 JOD

 

Sviatky

V krajine sa slávia nasledovné štátne sviatky, ktoré sú nepohyblivé a sú zároveň dňami pracovného pokoja:

1.január Nový rok
1.máj Sviatok práce
25. máj Deň nezávislosti
25. december Vianoce (s rešpektom na kresťanskú menšinu)

Okrem týchto pevne vytýčených sviatkov však Jordánsko oslavuje s omnoho väčším dôrazom moslimské sviatky, ktoré sa riadia podľa moslimského kalendára. Moslimský rok má 354 dní, čiže o 11 dní menej než náš. Zjednodušene povedané, každý moslimský sviatok preto v nasledujúcom roku prichádza o 11 dní skôr než v roku predošlom.

Eid el Isra wal-mirádž – sviatok, ktorý pripomína tzv. „nočnú cestu“ proroka Mohameda do Jeruzalema, počas ktorej vystúpil až do nebies.

Ramadán – počas tohto mesiaca začal archanjel Gabriel Mohamedovi zvestovať Korán. Celý mesiac sa veriaci moslimovia od východu slnka po jeho západ prísne postia, zdržiavajú sa konzumácie akéhokoľvek jedla, nápojov, tabaku a vlastne čohokoľvek, čo by z ústnej dutiny pokračovalo ďalej do tela.

Eid al-fitr – sviatok, ktorý vyznačuje koniec pôstneho mesiaca Ramadán. Takisto dĺžka trvania sviatku sa môže líšiť až o jeden deň, keďže závisí od astronomických pozorovaní. Vo svojej veľkoleposti by sa dal prirovnať k našim Vianociam. Rodiny sa navštevujú, dávajú si dary a pripravujú slávnostné jedlá. Je to sviatok hojnosti a pohostinnosti.

Eid al-adha – veľký sviatok, ktorý je pripomienkou proroka Abraháma (Ibrahíma), ktorý chcel z poslušnosti voči Bohu obetovať svojho syna. Moslimovia kupujú ovce a rituálne ich obetujú, ich povinnosťou je pritom podeliť sa o mäso s chudobnými. Tento sviatok zároveň vyznačuje každý rok termín veľkej púte do Mekky.

Moslimský nový rok – prvý deň moslimského mesiaca Muharram

Mawlid an-nabawi – sviatok narodenín proroka Mohameda

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR