Amsterdam

Amsterdam

Plný pestrých uličiek, kanálov, bicyklov a zábavy

Stiahnuť PDF

Amsterdam je mestom tolerancie a rôznorodosti. Má všetky výhody veľkomesta od bohatých kultúrnych možností, zábavných podnikov, zaujímavých múzeí až po pestré pouličné nákupy. Najvhodnejším dopravným prostriedkom na spoznanie hlavného mesta Holandska je jednoznačne bicykel, a to najmä pre podmanivú atmosféru. A údajne je v Amsterdame viac bicyklov, ako obyvateľov. Tiež vyniká aj zelenými parkmi, ktorých je tu 30. 

landmark photo of building beside body of waterAmsterdam. Foto: unspalsh.com

Poznávacie zájazdy v Amsterdame


Hlavné mesto Holandská má 1400 mostov
a voda ho tu delí na 90 ostrovov a 160 grachtov. Najskôr vznikol ako rybárska dedina v ústi rieky IJ a Zuiderského mora v roku 1275. Keď sa však Zuiderské more zanieslo pieskom, ľudia zachránili prístav stavbou Severomorského kanálu v dĺžke 27 km. Amsterdamský prístav je druhý najväčší v Holandsku a piaty najväčší v Európe.

white and brown concrete building beside body of water under blue sky during daytimeFarebný Amsterdam. Foto: unsplash.com

Epochu rozkvetu si Amsterdam zažil v 17. storočí, kedy sa začali stavať kanály - grachty. Ich stavba trvala veľmi dlho a bola to metóda omylov a pokusov. Dnes je tu hustá sieť kanálov, kde sa voda každú noc obnovuje komplikovaným systémom priepustí a čistiacich zariadení. 

assorted-color canoe on calm body of waterAmsterdamské kanály. Foto: unsplash.com

Amsterdam pôsobí pokojne, malebne, je menšieho rázu, než iné veľkomestá, ale aj vďaka kanálom pretkaným ulicami, má človek pocit, akoby bol na dedine. Domy sú v ľahkom predklone kvôli dažďu, čím sa tak ochraňuje fasáda. Všetky budovy stoja na stĺpoch, ktoré prenikajú 12 až 15 m vrstvou bahnitej pôdy k pevnejším vrstvám. Ešte začiatkom 20. storočia sa používali stromy, dnes betón. Najstaršou pamiatkou v meste je Starý kostol "Oude Kerk", ktorý sa nachádza v blízkosti Red Light District. Je to goticko-renesančná stavba so zvonicou, ktorá bola kedysi pre námorníkov orientačným bodom. V letnom období sa tu konajú koncerty. 

assorted-color buildings beside body of waterMestské domy v Amsterdame. Foto: unsplash.com

Skutočné centrum mesta je námestie Dam, ktoré pochádza z 13. storočia, kedy sa postavila hrádza na rieke Amstel za účelom ochrany mesta pred vodami Južného mora, ktoré je južnou úžinou Severného mora. Nachádza sa tu Kráľovský palác. V ňom kráľovská rodina ale nebýva. V roku 1903 tu bola plodinová burza. Architektom bol Hendrik Petrus Berlage. Dnes je tu múzeum na rôzne témy a výstavy. 

brown concrete building under blue sky during daytimeKráľovský palác. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Oproti palácu stojí pamätník postavený ako spomienka na holandských vojakov a členov národného odporu, ktorí umreli v 2. sv. vojne. Pamätník bol odhalený v roku 1956 a vo svojich útrobách obsahuje pôdu zo všetkých holandských provincií ako aj z Východoindických kolónií. V zadnej časti obelisku sú tiež erby všetkých holandských kolónií. 

Obelisk na námestí Dam. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Významným múzeom je i Dom Anny Frankovej, ktoré je venované židovskej dievčine, ktorá žila v období 2. sv. vojny. Jej otec, ktorý prežil vojnu, vydal denník svojej dcéry Anny. Bol vydaný aj knižne a preložený do 50 jazykov. Zahynula tak, ako ďalších 100 000 holandských židov. Umrela týždeň pred oslobodením. Múzeum je otvorené od roku 1960. Izby sú v pôvodnom prevedení. V dome sa ukrývali v hornej časti schodiska, kde je akoby ukončená knihovňa, ale to je len ilúzia, lebo to je stena, ktorá umožňuje prístup zo zadnej časti domu. Milovníci Van Gogha si prídu na svoje v múzeu Van Gogh.

gray glass building during daytimeVan Gogh múzeum. Foto. Unsplash.com

Za poznaním námorného života sa môžete vybrať do Národného námorného múzea, ktoré sa tiež nachádza v Amsterdame. Budova dnešného múzea bola postavená v roku 1656 ako námorný sklad pre laná, plachty, zbrane a muníciu. Od roku 1973 je múzeom. Podáva opis 500 rokov námornej histórie Holandska. Nachádza sa tu i replika lode Amsterdam, ktorá je prístupná. 

white concrete structure during daytimeNárodné námorné múzeum. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Stedelijk sa nachádza na námestí Museumplein v Amsterdame. Prvý krát bolo otvorené v roku 1895, a je najväčším holandským múzeom moderného a súčasného umenia a dizajnu. Zbierka obsahuje mimoriadne umelecké diela svetoznámych umelcov, vrátane veľkého množstva diel významných holandských umelcov 20. storočia.

people walking on sidewalk near building during daytimeMúzeum Stedelijk. Foto: unsplash.com

Amsterdam sa pýši aj veľmi elegantnou budovou Eye Film Museum, ktorá je úžasným verejným priestorom pre mesto, kde sa konajú výstavy s filmovou tematikou. Sú tu 4 obrazovky, hľadisko a reštaurácia s barom. Táto budova nahradila tak staré filmové múzeum, ktoré bolo vo Vondelparku. Budovu otvorila v roku 2012 kráľovná Beatrix. Navrhla ju rakúska architektonická firma Delugan Meissl. Nízkopodlažná geometrická štruktúra je pokrytá bielymi hliníkovými dlaždicami, ktoré jej dodávajú výnimočný vzhľad na nábreží.

white and blue building under blue sky during daytimeEye Film Museum. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Za nákupným centrom Bijenkorf, na ulici Damrak sa nachádza budova starej burzy - Burs van Berlage. Dnes slúži ako koncertná hala a výstavisko. 

brown concrete building beside road during daytimeBeurs van Berlage. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Amsterdam sa radí medzi najvodnatejšie miesto na svete. Kanály a prístavy zaberajú štvrtinu rozlohy. A sú tiež základným elementom jeho bohatstva. Je považovaný aj za akési "Benátky na severe". Domy a mosty sú večer vysvietené. Mesto robí aj rôzne opatrenia, a preto je v kanáloch aj fauna a flóra. Žije tu 20 živočíšnych druhov rýb a rakov. Zaujímavý je napríklad most Python či Anaconda z roku 2001 a v dĺžke 93 metrov. V roku 2002 vyhral Medzinárodné ocenenie mostov. Čarovne pôsobia aj malé mosty priamo v meste. 

lighted city near on bridgeNočný Amsterdam. Foto: unsplash.com

Z celkovo 1280 amsterdamských mostov, je most Magere alebo "Štíhly most" tým najpopulárnejším. Je to tradičný dvojkrídlový most spájajúci 2 brehy rieky Amstel. Most sa otvára cca každých 20 min a vpúšťa lode do mesta. Most sa staval v roku 1670, ale po náraste dopravy na rieke Amstel bol postavený nový a širší. 

boat in body of water near a bridge during daytimeMost Magere. Foto: unsplash.com

A´Dam Toren je 22. poschodová veža, ktorá je jednou z ikon Amsterdamu. Vypadá ako nová, ale bola otvorená už v roku 1971, keď tu sídlila naftová spoločnosť Royal Dutch Shell. Vďaka niekoľko miliónovej oprave bola začiatkom roku 2016 otvorená. Nachádza sa tu Swiss Boutique Hotel, Night Club, otáčajúca reštaurácia na 19. poschodí. Na Top Floor je vyhliadka - cca vo výške 100 m, ktorá je otvorená od 10 do 22 hod. V jej blízkosti sa nachádza futuristická biela stavba - Eye Film Museum. 

white and gray sailboat sceneryA´Dam Toren. Foto: unsplash.com

V provincii Noord Holland sa nachádza časť Haarlem ležiaca asi 20 km od Amsterdamu. Podľa tejto časti bola pomenovaná aj slávna štvrť v New Yorku. Dnes už táto štvrť je súčasťou Amsterdamu. Nachádza sa tu radnica, kde bolo sídlo holandských vojvodcov. V kostole sv. Bava sú varhany, kde hral Mozart. Svoje tajomstvá ukrýva aj amsterdamská štvrť Jordaan, ktoré je lemovaná záhradami, ktoré boli vytvorené už v 17. storočí bohatými mecenášmi pre chudobných seniorov. Názov Jordaan je trochu záhadný. Pochádza z francúzskeho slova "jardin", čo značí záhrada. Veľa ulíc v tejto štvrti nájdete pod kvetnatými názvami ako "Palmová", "Kvetová", či "Sladký vres".

Jordaan. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Pôvodne tu bývali európski prisťahovalci a žili tu hlavne remeselníci. Dokonca aj Rembrandt. V 19. storočí bola táto časť veľmi znečistená, boli tu zlé životné podmienky, málo pitnej vody, kanál bol znečistený a upchatý. Po 2. sv. vojne za mala štvrť zbúrať, avšak našťastie sa podarilo štvrť zachrániť a obnoviť. Dnes sú tu kaviarne, reštaurácie a práve tu sa zrodila aj holandská hudba - folklór "Café - Nol". Ulica Haarlemmerstraat je predĺženie ulice Jordaan a je plné obchodov, butikov a barov. 

black bicycle leaning on black metal fenceV uliciach Amsterdamu. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Damrak

Pešia zóna Damrak je považovaná za jednu z najobľúbenejších zón nie len medzi turistami ale aj medzi domácimi. Damrak je dokonca považovaný za akýsi červený koberec v Amsterdame. Názov Damrak vznikol spojením dvoch slov. Dam znamená v preklade priehrada a rak je starý holandský výraz pre rieku. Damrak bol kedysi nie len veľmi rušnou ulicou ale aj rušným prístavom, v ktorom boli ukotvené lode hneď vedľa seba. Na tomto mieste sa vykladal tovar od výmyslu sveta, ktorým boli zásobované miestne obchody.

Damrak. Foto: unsplash.com

Kalverstraat

Milovníci nakupovania po celom svete majú na zozname prianí nákupy na rušnej obchodnej ulici Kalverstraat v Amsterdame. Ulica sa stala známou pod menom Kalverstraat ("teľacia ulica"), vďaka trhu hovädzieho dobytka, ktorý sa tu konal od roku 1486 do roku 1629. Najznámejšie módne značky sídlia na tejto ulici a určite si po jej návšteve odnesiete veľa tašiek a darčekov.

black vintage sports carAmsterdam a nákupy. Foto: unsplash.com

Štvrť červených svetiel

Väčšina ľudí počula o štvrti červených svetiel ešte pred návštevou samotného Amsterdamu. Táto ulica je známa tým, že si lásku môžete kúpiť skoro v každom dome. Kontroverzná štvrť, ktorú preslávili prostitútky, drogy a kriminalita, je obrazom, ktorý patrí k slobodomyseľnému štýlu života Holanďanov a každoročne privíta davy zvedavých turistov.

Image
Štvrť červených svetiel. Foto: depositphotos.com

Nieuwmarkt 

Nieuwmarkt je jedno z najdôležitejších námestí, ktoré sa považuje za časť čínskej štvrte v Amsterdame. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa mnohé budovy na námestí zdemolovali, aby bolo miesto na metro, ktoré bolo predmetom protestov. Metro však bolo postavené a Nieuwmarkt má vlastnú stanicu. Každý deň tu nájdete trh a viac ako 20 kaviarní. Soboty patria biotrhu, v letných mesiacoch môžete hľadať perly medzi starožitnostiami a obľúbená je aj burza kníh.

Image
Nieuwmarkt. Foto: depositphotos.com

Námestie Dam

Námestie Dam, ktoré bolo vybudované už v 13. storočí, je kľúčovým miestom Amsterdamskej, ale aj Holandskej histórie. Práve tu sa odohralo oficiálne privítanie Napoleona Bonaparte po tom, čo v roku 1808 s jeho armádou prevzal moc nad týmto mestom. Momentálne na námestí nájdete veľké množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, reštaurácie, či obchody.

lighted carnaval during nighttimeNámestie Dam. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Kostol Saint Nicolaas, Holandsko

Kostol Saint Nicolaas

Katolícky kostol je zasvätený svätému Mikulášovi, ktorý je patrónom námorníkov, a možno aj to je dôvodom, prečo je to jedným zo symbolov Amsterdamu. Samotný kostol je kombináciou viacerých štýlov, najvýznamnejšie sú neo-barokové a neo-renesančné prvky. Vnútri nájdete najstarší zvon mesta, či Müllerov orgán. Atmosféru troch veží, zrkadliacich sa na pokojnej vodnej hladine, si určite zamilujete.

Kvetinový trh, Holandsko

Iné atrakciePríroda

Kvetinový trh

Na vodnom kanále Singel každým dňom rozkvitne srdce Amsterdamu. Mnoho miest na svete má kvetinový trh, no ten Amsterdamský sa od všetkých líši hlbokou tradíciou a tiež je jediným plávajúcim trhom na svete. V minulosti sa dovážali kvety cez celé mesto na lodiach a bolo nepraktické ich vykladať z lodí. Sezónne kvietky sú doplnené vládnucou cibuľovitou rastlinou- Holandskými tulipánmi

Rembrandtov pomník, Holandsko

Rembrandtov pomník

Tento pomník z roku 1852 je najstaršou sochou Rembrandta v Amsterdame. Myšlienka vzniku sochy pripadá na rok 1841 a jej tvorcom je Louis Royer z Belgicka. V čase, keď bola socha umiestnená na dnešné miesto, námestie bolo nazývané Botermarkt ("trh s maslom"). Neskôr v roku 1876 námestie premenovali na Rembrandtplein.

Rijksmuseum, Holandsko

HistóriaKultúra

Rijksmuseum

Už v roku 1800 vzniká rozsiahla a veľkolepá zbierka svetových umelcov a maliarov. Múzeum má v expozícii diela majstrov ako sú Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, no úplne najslávnejším exponátom je Rembrandtova Nočná hliadka. Galéria sa po rozsiahlej rekonštrukcií znova teší veľkému záujmu ľudí a môže konkurovať velikánom ako je Louvre v Paríži.

Múzeum Heineken experience, Holandsko

Gastro

Múzeum Heineken experience

Raj pre milovníkov piva sa nachádza v pôvodnom pivovare Heineken. Budova z roku 1867 Vám ponúka možnosť porovnania súčasnej výroby piva s pôvodnými výrobnými procesmi. Premietanie všetkých natočených reklám tejto značky si môžete vychutnať v pohodlí kinosál. Čo tak zakončiť prehliadku múzea vychladeným pivom?

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Zandvoort

Necelých 40 km od Amsterdamu sa nachádza krásna pláž Zandvoort. Nájdete tu zlatý jemný piesok a pozvoľný vstup do mora. More je i v letných mesiacoch svieže a maximálne teplota vody v Severnom mori je cca 20 ℃. Na pobreží a v meste je možnosť ubytovania v hoteloch, apartmánoch a kempoch. V južnej časti pláže je aj nudistická oblasť.

sea waves crashing on shore during sunsetZandvoort. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Vondelpark

Najväčší a najnavštevovanejší park v Amsterdame je pravým miestom na piknik, príjemnú romantickú prechádzku a užívanie slnečných dní v prírode. Park je pomenovaný po holandskom básnikovi Joostovi van den Vondelovi. V parku je populárne aj filmové múzeum, v ktorom je zbierka 30 tisíc titulov, ktoré sa premietajú počas letných večerov. Dôležitý je i ostrovček, na ktorom stojí pódium pre hudobné i divadelné predstavenia.

grey bird on water during daytimeVondelpark. Foto: unsplash.com

ZOO v Amsterdame

Zoologická záhrada Artis bola založená v roku 1838. A je vraj stále rovnako čarovná ako skoro pred dvesto rokmi. Je nielen oázou pokoja priamo v srdci mesta, ale aj domovom pre 700 druhov zvierat a 200 druhov stromov, z ktorých sú mnohé veľmi vzácne. Artis je nevšedná zoologická záhrada, pretože sa v jej areáli nachádzajú aj chránené budovy ako, Veľké múzeum, knižnica a akvárium, všetky pochádzajúce z 19. storočia.

ZOO Artis. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Nemo

V centre Amsterdamu stojí moderná zelená budova od talianskeho architekta Renza Piana. Jedná sa o najväčšie holandské vedecké múzeum Nemo. Z jeho strešného námestia sa vám naskytne krásny výhľad na mesto. S deťmi môžete objaviť mnoho výnimočných vecí, ako napríklad fungujú mosty, prečo niekedy vidíme veci, ktoré tam nie sú, alebo ako vznikajú blesky.

people walking on gray concrete bridge during daytimeNemo. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Holandská kuchyňa je pomerne pestrá. Obsahuje množstvo rýb. Typické sú slede, ktoré sú čerstvé od mája do júla a podávajú sa v sendviči s uhorkami a cibuľou. Lahôdkou sú aj údené úhory. Pripravujú sa aj tak, že keď sa očistia, na celú noc sa dajú do slanej vody a potom sa údia. Obľúbené sú i rôzne zeleninové sendviče. Zájdite si aj do miestnej pekárni ochutnať skvelé čerstvé pečivo.

baked pastries on brown wicker basketPekáreň. Amsterdam. Foto: unspalsh.com

Ryby, či už slede, slanečky sa v reštaurácii podávajú čerstvé a dobre spracované a mnoho spôsobom – grilované, vo vývare, s hubami, s vínnou omáčkou. V typickej holandskej pekárni sa oplatí ochutnať napríklad toast s krabom, paštikou či udenáčom, alebo chlieb so šunkou. Holandsko vyniká vo svete najmä pre svoje vynikajúce syry a to "Gouda" a "Eidam".

Amsterdam Cheese Deli storeHolandské syry. Foto: unsplash.com

Tradičným nápojom je čierna káva, ktorá sa podáva s kanvičkou nesladeného kondenzovaného mlieka. Holandsko sa do sveta dostalo aj pre svoje slávne pivá, ako Heineken, Amstel, Grolsch. 

beer can lot with ice cubeHolandské pivá. Foto: unsplash.com

Vyskúšajte napríklad obed či večeru v reštaurácii Pllek. Nachádza sa tu i umelo vytvorená piesková pláž v Amsterdame. Nájdete tu reštauráciu, piknikové stoly, ležadlá či hojdacie siete a dokonca aj staré člny, ktoré boli prerobené na sedenie. V letných mesiacoch je na pláži rušno, je tu kino, kurzy jogy, konajú sa tu rôzne umelecké výstavy ako aj programy pre deti. Pllek sa nachádza v bývalej starej lodenice NDSM Wharf. Má rozmery ako 10 futbalových ihrísk. V posledných rokoch je vibrujúcim miestom zábavy. 

wine bottle lot on shelves inside abrPllek. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Bijenkorf 

Nákupné centrum Bijenkorf v Amsterdame má až 5 podlaží, na ktorých okrem skvelých nákupov môžete zažiť ja veľké množstvo zábavy. Pre svojich návštevníkov si nákupné centrum pravidelne pripravuje bohatý sprievodný program a ohromné zľavy. Nájdete tu veľmi exkluzívne značky s ich najnovšími kolekciami, takže domov môžu prísť najmä dámy úplne vymódené. Nachádzajú sa tu značky ako Cartier, Givenchy, Gucci, Kenzo, Saint Laurent, BURBERRY a viaceré iné.

Bijenkorf. Foto: unsplash.com

Dreváky ako suvenír

Typickým suvenírom z Holandska sú dreváky, bábky v krojoch či mlyny. Dostať ich kúpiť aj v centre mesta a to v rôznych farbách. Odkiaľ presne dreváky pochádzajú je nejasné. Známe sú aj z Grécka, tiež od Keltov a Germánov. Najstaršie dreváky boli nájdené práve v Amsterdame a Rotterdame a datujú sa do 13. storočia. V 20. storočí začala strojová výroba. Nosia sa stále na dedinách. Existujú nielen pracovné ale napríklad aj tanečné. Dokonca v roku 2010 boli aj v kolekcii Chanel. 

blue green and red shoesDreváky aj ako dekorácia. Foto: unsplash.com

Spoznávanie Amserdamu z vody

Využite niektorú z lodí "či kanálových autobusov" a spoznajte mesto z vody. Kanálové autobusy, premávajú každých 40 min po 3 hlavných trasách. Denný lístok platí do 12 hod. nasledujúceho dňa. Na týchto trasách uvidíte všetky hlavné amsterdamské atrakcie. 

boats on body of waterAmsterdam z vody. Foto: unsplash.com

Madame Tussaud Amsterdam

Svetoznáme múzeum voskových figurín treba už len málokomu predstavovať. Hlavné sídlo je v Londýne, no pobočky má v Hongkongu, Las Vegas, New Yorku, Viedni a v neposlednom rade v Amsterdame. Z hudobného sveta sa stretnete s Taylor Swift, Adele, Madonnou, Justinom Bieberom, zachráni vás Thor a Hulk, na fotke Vám bude pózovať Kate Moss, filmový priemysel ponúkne Georga Cloneyho, Angelinu Jolie, Ryana Goslinga a mnoho ďalších celebritných hviezd.

Madame Tussaud Amsterdam. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Múzeum sexu

V Amsterdame sa nachádza údajne najstaršie múzeum sexu na svete. V múzeu nájdete rôzne litografie, olejomaľby, porcelán, fotky, filmy ako aj rôzne kuriozity. 

Múzeum marihuany a hašišu

Ak vás zaujíma história drog v tomto múzeu nájdete rôzne zaujímavosti. Veď práve Amsterdam je mestom tolerancie, kde aj počas dňa sú dostupné ľahké drogy, marihuanové lízanky, koláče tzv. "space cake" a halucinogénne huby. Amsterdam má svoju jedinečnú atmosféru aj pre svoje typické kaviarne tzv. "coffeeshops", ktoré sú magnetom pre turistov, lebo je tam povolený predaj malého množstva marihuany. Predaj je povolený od 18 rokov a max. 5 g. 

black and white coffee shopCoffeeshop. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Leidseplein

Leidseplein je najpopulárnejším centrom nočného života. Nájdete tu reštaurácie, kluby, bary, kiná, divadlá. Často tu vyhrávajú pouliční muzikanti, hltači ohňa a iní umelci. Dominantou námestia je novo-renesančná budova Stadsschow Burg z roku 1894. Do roku 1986 tu sídlil národný balet, ktorý bol premiestený na námestie Waterlooplein. Z tejto budovy z balkóna máva fanúšikom futbalový klub Ajax Amsterdam ak vyhrajú zápas. Tiež je tu secesná budova 5* hotel American z roku 1902 s hranatými vežičkami. 

people walking near brown concrete building during daytimeLeidseplein. Foto: unsplash.com

Amsterdamské trhy

V Amsterdame nájdete aj rôzne špecializované trhy. Najväčší bežný trh je na juhu od centra v Albert Cuypstraat, kde je možné nakupovať od pondelka do soboty. 

people walking on street during daytimeAlbert Cuypstraat. Foto: unsplash.com

Nájdete tu aj vynikajúce kaviarne, kde si môžete posedieť a vychutnať čerstvý sendvič a kávu. Napríklad veľmi chutné sendviče ponúka Rise Bakery. 

person in black t-shirt holding breadRise Bakery. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 219 km2
741,636 obyvateľov

Jazyky: holandčina

Náboženstvo: rímskokatolícke, protestantské, moslimské, iné a bez vyznania

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Podnebie je ovplyvňované Severným morom a Golfským prúdom - mierne zimy bez snehu, chladnejšie letá (priemerná letná teplota je 16° C) a časté dažde. Ideálne na poznávanie je obdobie jari. 

Letisko a dĺžka letu

Doprava do Holandska je možná letecky z Viedne priamo do Amsterdamu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu, Parkweg 1, 2585, JG Den Haag

Tel: +31704167777
Email: emb.hague@mzv.sk

Víza a doklady

Od štátnych príslušníkov EÚ sa pri vstupe vyžaduje platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR