Santorini

Najromantickejšie miesto na svete, či bájna Atlantída?

Stiahnuť PDF

Mnohí tvrdia, že najpôvabnejší z gréckych ostrovov je práve Santorini - jeden z 220 ostrovov Kykladského súostrovia severne od Kréty. Strmý ostrov v tvare „croissantu“, ktorí už starí Gréci označili aj „kallisti“, čiže najkrajší, má vďaka svojmu vulkanickému pôvodu a čiernemu lávovému piesku na plážach prívlastok aj čierna perla Egejského mora. Napriek svojej malej rozlohe, ktorá je 76 km2, je Santorini neskutočné bohatou klenotnicou. Východné pobrežie sa pýši dlhými plážami, západná strana – kaldera - je dielom prírody a ľudskej fantázie. Pri príchode na Santorini loďou návštevníka vítajú strmé steny farebných skál, vypínajúce sa nad morom a na vrchole biele domy pôsobiace ako vrstva čerstvo napadaného snehu.

Zobraziť viac

Mnohí tvrdia, že najpôvabnejší z gréckych ostrovov je práve Santorini - jeden z 220 ostrovov Kykladského súostrovia severne od Kréty. Strmý ostrov v tvare „croissantu“, ktorí už starí Gréci označili aj „kallisti“, čiže najkrajší, má vďaka svojmu vulkanickému pôvodu a čiernemu lávovému piesku na plážach prívlastok aj čierna perla Egejského mora. Napriek svojej malej rozlohe, ktorá je 76 km2, je Santorini neskutočné bohatou klenotnicou. Východné pobrežie sa pýši dlhými plážami, západná strana – kaldera - je dielom prírody a ľudskej fantázie. Pri príchode na Santorini loďou návštevníka vítajú strmé steny farebných skál, vypínajúce sa nad morom a na vrchole biele domy pôsobiace ako vrstva čerstvo napadaného snehu.

Kaldera – západné pobrežie ostrova s vysokým vulkanickým útesom, hlavným mestom Fira (alebo aj Thira), dedinkami Oia, Imerovigli či Firostefani, patrí k najfotografovanejším miestam v Grécku. Santorini je skutočným skvostom – nielen vďaka svojmu tajomnému pôvodu, unikátnej architektúre, magickým západom slnka, ale i vďaka objavom v Akrotiri. Tie mu vyslúžili prívlastok „Pompeje Egejského mora“. Pri návšteve určite nevynechajte bývalé hlavné mesto ostrova Pyrgos či južný cíp Santorini s majákom. Ostrov však patrí bezpochyby v prvom rade medzi jedno z najromantickejších miest na svete. Potvrdilo to aj hlasovanie fanúšikov turistiky z 220 krajín sveta. V súboji o najromantickejšie miesto planéty skončil tento grécky klenot na druhom mieste. Santorini je ako stvorené na svadbu či svadobnú cestu.

Dovolenky na Santorini

Top lokality

Imerovigli

Poloha dedinky blízko útesov, ako aj jej meno „Denná stráž“ poukazujú na to, že v časoch pirátskych nájazdov bola každodennou pozorovateľňou. Viglator = strážca pozoroval more a keď sa objavili piráti, varoval obyvateľov pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Zaujímavý je kostol Panaghia Malteza. Práve na Malte našiel kapitán zo Santorini obrázok sv. Panny, ktorý sem priviezol a postavil kostol.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 8 km
Dedina Imerovigli na Santorini

Ďalšie z dokonalých mestečiek na Santorini. Foto: depositphotos.com

Oia

Malé domy v skalách so schodiskami a v neoklasickej architektúre, s bielymi stenami zdobenými kamienkami a kvetinami vytvárajú harmonický a veľmi pôsobivý obraz celej dediny. Námestie je vlastne balkónom hľadiacim na kalderu. Bohatstvo miestnych obyvateľov v minulom storočí je zdokumentované exponátmi Námorného múzea.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 17,5 km
Dedina Oia na Santorini

Bielo-modrá architektúra je hlavným poznávacím znamením ostrova Santorini. Foto: depositphotos.com

Perissa

Pokojnejšie letovisko, ktorého popularita však stúpa každým rokom. Dlhá pláž Perrisy je charakteristická tmavým hrubozrnným pieskom s množstvom slnečníkov a ležadiel. Vstup do mora je mierny. Dlhá pobrežná promenáda je plná dobrých reštaurácií, príjemných barov a obchodíkov so suvenírmi, no stále si zachováva pokojnejší ráz. Stredisko z jednej strany končí obrovskou skalou, v ktorej asi v polovici doslova čupí malý biely kostolík a ruiny starovekej antickej Thery. Táto skala končí v mori a oddeľuje Perissu od Kamari - počas leta sa môžu turisti rýchlo a pohodlne dostať z jedného strediska do druhého po mori loďkou (po ceste je to asi 4 km) – vodný taxík jazdí každú štvrťhodinu, cesta trvá cca 10 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 13 km
Pláž Perissa na Santorini

Čierna pláž láka dovolenkárov nielen do Perissy. Foto: depositphotos.com

Kamari

Moderné turistické stredisko, ktoré sa stále rozvíja. Dominantou je kostol Myrtidiotissa. Na tomto území sa našlo množstvo starobylých artefaktov. Bola tu totiž starobylá Oia, prístav vtedajšieho hlavného mesta Théry. S miestom archeologických vykopávok v starej Thére Kamari spája slušná cesta. Väčšie a hektické letovisko s 5 km dlhou čiernou štrkovo-kamienkovou plážou premiešanou s hrubozrnným pieskom. Nechýba možnosť venovať sa vodným športom. V minulosti bývalo prístavom hlavného mesta ostrova. Promenáda lemujúca pláž je cez deň pokojnejšia, večer však ožíva stovkami turistov, ktorí večerajú v niektorej z vychýrených taverien. Obchodíky so suvenírmi, oblečením, početné bary a kluby dotvárajú atmosféru rušného letoviska.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 6 km
Mesto Kamari na Santorini

Známe mestečko sa pomaly mení na raj dovolenárov. Foto: depositphotos.com

Pyrgos

Impozantné miesto so svojimi bielymi domami bolo hlavným mestom ostrova do r. 1800. Donedávna ospalé mestečko, všetkými zabudnuté, kde len pred niekoľkými rokmi začali s podporou cestovného ruchu, otvorili niekoľko reštaurácií a butikových hotelov. Tradícia hovorí, že Pyrgos bol jedným zo sídiel starovekej Théry. Nájdete tu aj zachované ruiny stredovekého benátskeho hradu v centre mesta. Na vrcholku hory je tzv. Kasteli, ktorý pre svoj prekrásny výhľad vhodný k odpočinku. Kostol Theotokos je stavba z 10. storočia. Kaplnka je najstaršou stredovekou stavbou celej oblasti. Kostolov je tu veľa a všetky sa vyznačujú nejakou zaujímavosťou. Mesto obklopujú vinárstva, z ktorých mnohé ponúkajú ochutnávky svojich vín. Dezertné víno Vinsanto pochádzajúce z tejto oblasti je považované za jedno z najlepších v Grécku.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 7 km
Pyrgos Santorini

Kostolov je v Pyrgose viacero a všetky sa vyznačujú nejakou zaujímavosťou. Foto: depositphotos.com

Emporio

Dedinka uprostred planiny, odkiaľ je výhľad na obe strany ostrova. Stopy po stredovekom hrade tu zostali do dnešných dní a spolu s krátkymi malebnými uličkami a starými usadlosťami dotvárajú krásu tejto starej dedinky. Severne od nej sa nachádza „goulas“ - mohutná veža, v ktorej obyvatelia nachádzali útočisko a ochranu pred pirátmi. Pozdĺž kopcov je možné vidieť veterné mlyny Gavrilosu.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 11 km
Dedina Emporio na Santorini

Romantické uličky dotvárajú atmosféru romantického Emporia. Foto: depositphotos.com

Vothonas

Okrem domov zapustených do skaly je v mestečku zaujímavý kostol Panaghia, vystavaný na vŕšku, na vyvýšenom parapete zvanom „trafos“. Používal sa ako útočisko obyvateľov počas pirátskych nájazdov. Akonáhle ľudia vyliezli na parapet, vytiahli za sebou drevené rebríky. Od zeme ich oddeľovalo 20 m, čo im poskytovalo dostatok ochrany.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 3 km

Thirassia

Ostrov Thirassia je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať dovolenkovú atmosféru bez davov iných turistov. Najväčšia z piatich malých dediniek na ostrove, tiež pomenovaná Thirassia, má len približne 150 stálych obyvateľov. Malý ostrov sa môže pochváliť rovnako malebnou architektúrou ako Santorini.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 13 km
Ostrov Thirassia na Santorini

Aj na ostrovčeku neďaleko Santorini môžete stráviť príjemnú letnú dovolenku. Foto: depositphotos.com

Foinikia

Dedina, ktorá predstavuje dokonalý príklad klasického usporiadania santorinskej dediny. Domy postavené tradičným spôsobom, opierajúce sa vzájomne o seba v malebnej harmónii, ukazujú dokonalý súlad tradičnej architektúry. Čierny kamenný múr sa dvíha ako ohrada blízko vchodu do dediny. V oblasti Gonia je archeologické nálezisko.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 17,5 km

Athinios

Jediný prístav pre veľké lode na ostrove. Má staré kupolovité domy vytesané vo vulkanickej skale, čo sú jediné tunajšie objekty hodné pozornosti. Malá pláž pokrytá štrkom je vhodná na plávanie.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 11 km
Prístav Athinios na Santorini

Výletné lode smerujú do prístavu Athinos na Santorini. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Fira

Priamo nad kalderou sa týči mesto Fira s bielymi domami a terasami, krivolakými uličkami, námestiami a kostolmi. Hlavným mestom sa stalo v 19. st., keď nahradilo v tejto funkcii Pyrgos Kallistis. V súčasnosti je rozvíjajúcim sa mestom s cca 1 500 obyvateľmi. Typické sú tu malé domčeky, zapustené do skál, jedno alebo dvojpodlažné s výhľadom na more či do krajiny. Mnohé z nich stoja na útese aj tristo metrov nad kalderou. Z prístavu sa dá do mesta dostať niekoľkými spôsobmi. Tým prvým je vyjsť hore pešo po strmom a kľukatom schodisku s 587 schodmi. Prenajať si môžete aj oslíka a odviezť sa na jeho chrbte alebo sa vyviezť lanovkou. Terasy domov nie sú vlastne terasami, ale balkónmi s klenbami a arkádami. Priama línia je neznáma, všetko je zakrivené, čo im dáva unikátny architektonický dizajn. „Skafta“ (výkopy), tak im hovoria miestni, sú vystavané z kameňa a pôdy ostrova. Stavby nemajú výšku, majú hĺbku. V meste nájdete aj tržnicu a početné obchody, ktoré ponúkajú tovar od najlacnejšieho po najdrahší. Fira žije z cestovného ruchu a mnoho jej budov slúži v súčasnosti ako malé hotely, apartmány, reštaurácie, kaviarne, obchody so suvenírmi alebo klenotníctva. Tesne vedľa hornej stanice lanovky sa nachádza Archeologické múzeum s nálezmi z oblasti Ancient Thira. V Múzeu prehistórie sú zasa uložené archeologické predmety z náleziska v Akrotiri.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 6 km

Hlavné mesto fira na santorini Fira žije z cestovného ruchu a mnoho jej budov slúži v súčasnosti ako hotely, reštaurácie a obchody so suvenírmi. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Iné atrakcie

Najkrajší západ slnka v meste Oia

Oia vytvára obraz dokonalej dediny s obielenými domami s modrými okenicami, z ktorých niektoré boli prerobené na malé butikové hotely s infinity bazénom a výhľadom na kalderu. Hotely sú o niečo luxusnejšie ako tie vo Fire. Nachádza sa na vrchole impozantnej skaly a ponúka výhľad na ďalšie ostrovčeky – Palia a Nea Kameni. V minulosti bola domovom prosperujúcej námornej flotily a obchodovala s krajinami v Stredozemnom mori. Hoci časť bola zničená silným zemetrasením v roku 1956, zvyšky jej námornej minulosti je vidieť v elegantných námorníckych domčekoch v najlepšej časti mesta. Oia je známa predovšetkým pre svoje západy slnka, ktoré lákajú každý večer návštevníkov z celého ostrova.

Príroda

Nea Kameni

Veľká erupcia sopky nastala pred vyše 3600 rokmi, pričom sa jej vrchol zrútil. Sopečný kráter zaplnila morská voda a vytvorila kalderu. Uprostred sa nachádzajú dva sopečné ostrovy Nea Kameni a Palea Kameni. Ostrov Nea Kameni po celé leto navštívia denne desiatky turistických lodí. Turistov potom čaká asi dvadsať minútový výstup na 130 metrov vysoký vrchol ostrova. V celej oblasti je cítiť sírou a pôda a kamene sú na mnohých miestach horúce.

STAROVEKÁ THERA, Santorini

História

Staroveká Théra

Medzi plážami Kamari a Perissa stoja na vysokom útese vyčnievajúcom do mora ruiny starovekého mesta Thera. Vidieť môžete staré hroby, pamätníky, pozostatky domov, kostolov, ruiny helenistických chrámov, základy rímskych a byzantských stavieb. Keď sa prejdete po hlavnej ulici, miniete rímske kúpele, staré mozaikové domy a dokonca aj staré trhovisko. Mesto je prístupné zo spomínaných pláží, autom alebo autobusom. Kedysi hlavné mesto starovekej Théry, sídlo mýtického kráľa Therasa je v súčasnosti známe pre archeologické vykopávky, práce tu začali v r. 1895 a pokračujú dodnes, vynášajú na povrch artefakty z doby, ktorá bola ešte pred pár rokmi považovaná za čisto mytologickú.

História

Kláštor Profitis Ilias

Nachádza sa na vrchole hory s rovnakým názvom. Stavbu začali v r. 1771 mnísi Jáchym a Gabriel. Nový kláštor vyrastal pod duchovnou ochranou Patriarchátu a niesol titul Patriarchálny kláštor. Dnešná stavba je väčšia než pôvodná, lebo grécky kráľ Othon pri návšteve Santorini bol tunajšou krajinou natoľko očarený, že dal popud k rozšíreniu kláštora. Kláštorné múzeum oplýva bohatstvom cirkevných predmetov nevyčísliteľnej hodnoty. Kláštor tiež v sebe ukrýva Etnografické múzeum.

HistóriaIné atrakcie

Prechádzka z Firy do mesta Oia

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete na Santorini podniknúť je táto „túra“. Trvá približne dva až päť hodín, v závislosti od toho, ako rýchlo a kráčate a koľko fotiek si chcete cestou urobiť. Výhľady sú tu totiž absolútne bezkonkurenčné. Prechádzka sa začína v hlavnom meste, odtiaľ vedie na sever cez Firostefani a Imerovigli (táto časť pôsobí skôr ako dedinský chodník). Od Imerovigli do Oie je po ceste len niekoľko obchodov a reštaurácií. Trasa síce nie je veľmi značená, ale smer pochopíte aj intuitívne – stačí zostať na ceste, ktorá je súbežná s okrajom kaldery a ísť na sever.

Príroda

Koloumbos

Druhý vulkán na Santorini, ktorého kráter je pod vodou. Erupcia tohto vulkánu v r. 1650 bola sprevádzaná zemetrasením, prílivovými vlnami a výronmi jedovatých plynov. Obdobie sopečnej činnosti bolo obyvateľmi nazvané „Zlá doba“. Keď znova nastala éra mieru a pokoja, vybudovali miestni obyvatelia kostol Panaghia tou Kalou. V oblasti mysu sú v skalách vytesané podoby zvané „bunky“. Sú to venovania a nápisy s menami bohov a hrdinov a sú pre Santorini charakteristické.

História

Episkopi Gonias

Tento kostol v byzantskom štýle zasvätený Nanebevzatiu Panny Márie leží v oblasti dediny Mesa Gonia. Všetky náklady na výstavbu hradil byzantský cisár Alexios Komnenos. Budova, ako ju dnes vidíte, je zmenená neskoršími prestavbami.

Archeologické nálezisko Akrotiri, Santorini

HistóriaIné atrakcie

Archeologické nálezisko Akrotiri

Dávne minojské mesto pochoval výbuch sopky. Veľa jeho častí ostalo vďaka sopečnému popolu zakonzervovaných a preto sa mu hovorí aj „minojské Pompeje“ alebo „Pompeje Egejského mora“. Vykopávky a rekonštrukčné práce pomohli lepšie pochopiť, ako vyzeralo mesto v priebehu doby bronzovej. Ulice sú dnes sprístupnené verejnosti, mesto sa nachádza v južnej časti ostrova. V Akrotiri sa našla aj zaujímavá freska zachytávajúca podobu ostrova pred výbuchom sopky. Zobrazenie na freske sa veľmi podobá na bájnu Atlantídu.

História

Skaros

Stredoveké hlavné mesto Santorini bolo vybudované na odľahlom a neprístupnom mieste. Hrad postavil rímsky šľachtic Scaurus, guvernér ostrova. Hrad bol jedným z piatich hradov na ostrove a sídlom benátskych archontov a katolíckych biskupov. Pozostatky hradu a benátskych stavieb sú ešte patrné. Kostol Theoskepasti je tiež zaujímavý. Bol postavený námorníkom, ktorý veril, že vo veľkej búrke ho zachránila pomoc svätej Panny.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Santorini

Pláže všetkých farieb a materiálov objavíte na ostrovoch Santorini. Medzi ti najkrajšie patria: Kamari beach, Červená pláž, Biela pláž, Perissa beach, pláž Perivolos, Monolithos beach, pláž Baxedes, Pori beach, Mesa Pigadia, pláž Agios Georgios a zátoka Amoudi bay.

Kamari beach

Najväčšia a najpopulárnejšia pláž na Santorini je Kamari beach. Tiahne sa pozdĺž pobrežia v dedine rovnakého mena. Dedinka aj pláž dostali meno podľa malého oblúka, „kamara“, na južnom konci pláže, kde sa nachádzajú pozostatky svätyne venovanej Poseidonovi. Kamari s čiernym pieskom a okruhliakmi je najviac rozvinutou plážou na ostrove. Lemujú ju hotely, bary a nočné kluby. Okrem opaľovania sú obľúbenými aktivitami potápanie a šnorchlovanie.

KAMARI BEACH, SantoriniKamari beach. Foto: depositphotos.com

Červená pláž

Len kúsok od starobylého Akrotiri sa nachádza Červená pláž (Red Beach), ktorú tvoria červené a čierne sopečné kamienky. K pláži sa dostanete autobusom z mesta Fira, následne je treba ísť pešo cez skalnatú cestičku (alebo sa sem dopravíte lodným taxíkom). Názov získala pláž podľa červenej farby piesku a červených, železom obohatených skál na útesoch nad plážou. Býva plná turistov. Na pláži je možný prenájom lehátka a slnečníka. Opaľovanie hore bez je tolerované. Z pláže je pohľad na vzdialené jachty, hlavne pri západe slnka vyzerá pláž naozaj romanticky. Vhodná je aj na šnorchlovanie. Rovnako ako na všetkých plážach sa aj tu o občerstvenie starajú plážové kaviarne a taverny. Tehlovočervené útesy a akvamarínová voda vytvárajú dokonalý kontrast, ktorý nemôže chýbať na vašich fotkách z dovolenky na Santorini.

Červená pláž, SantoriniČervená pláž. Foto: depositphotos.com

Biela pláž

Zátoka v tesnej blízkosti Red beach na južnej strane ostrova je známa ako Biela pláž (White beach). Obe sú si veľmi podobné, s tým rozdielom, že White beach je obklopená bielymi útesmi. Pláž je prístupná loďou alebo prechádzkou z Red beach. Je menej populárna ako jej suseda, preto je aj pokojnejšia.

BIELA PLÁŽ, SantoriniBiela pláž. Foto: .santorini.tips

Perissa beach

Pláž je takmer zrkadlovým obrazom Kamari. S menším počtom reštaurácií, barov a klubov je pláž o niečo menej rozvinutá a trochu menej navštevovaná. Leží na juhovýchodnom pobreží medzi dedinami Perissa a Perivolos. Šesť kilometrov dlhý úsek jemného čierneho piesku obklopujú tamariškové stromy. Ležadlá a slnečníky sú na prenájom. Pri azúrovo modrej vode si vychutnáte pokojnú atmosféru. Zájsť sa dá do početných taverien, barov a reštaurácií servírujúcich čerstvé ryby a miestne špeciality. Veľmi dobre organizovaná pláž ponúka veľké množstvo vodných športov ako windsurfing, vodné skútre alebo potápanie.

PERISSA BEACH, SantoriniPerissa beach, Foto: depositphotos.com

Pláž Perivolos

Neďaleko pláže Perissa je situovaná aj ďalšia krásna pláž Perivolos. Pláž má svetlejší piesok ako Perissa a je na nej veľmi príjemne, keď veje severný vánok. Nájdete tu plážové bary a reštaurácie, ktoré dodávajú pláži nádych denného plážového klubu. Pri azúrovo modrej vode si vychutnáte pokojnú atmosféru. Zájsť sa dá do početných taverien, barov a reštaurácií servírujúcich čerstvé ryby a miestne špeciality. Veľmi dobre organizovaná pláž ponúka veľké množstvo vodných športov ako windsurfing, vodné skútre alebo potápanie.

 

PLÁŽ PERIVOLOS, SantoriniPláž Perivolos. Foto: depositphotos.com

Monolithos beach

Táto pláž je pokojnejšia a tichá, ale dobre vybavená pláž so všetkým komfortom, ktorý ponúkajú aj iné pláže, ako kluby, reštaurácie a slnečníky.

Monolithos beach. Foto: santorini-view.com

Pláž Baxedes

Hlavná pláž v severnej časti ostrova. Ide o pokojné miesto s čiernym pieskom, pripomína skutočné Santorini, ako vyzeralo skôr, ako ho objavili turisti. Občas tu pofukuje severný vietor. Najvhodnejší spôsob dopravy je autom alebo motocyklom.

Pláž Baxedes. Foto: whichgreekisland.co.uk

Pori beach

Obľúbená pláž vo východnej časti ostrova, kde skaly majú jedinečnú červenú farbu. Vhodné miesto pre tých, ktorým nerobí problém trochu chôdze, aby sa k nej dostali. Nenájdete tu však žiadne reštaurácie či ležadlá.

Pori beach. Foto: santorini-view.com

Mesa Pigadia

Nádherná skalnatá pláž pri meste Akrotiri. Asi 800 m od hlavnej cesty nájdete aj reštaurácie priamo na pláži. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa k pláži dostať, napr. autom, bicyklom alebo malým člnom z Akrotiri.

Pláž Mesa Pigadia. Foto: depositphotos.com

Pláž Agios Georgios

Na južnom okraji ostrova ponúka táto pláž všetko od vodných športov až po bary. Je tu niekoľko taverien, je to dokonalé miesto, ak si chcete pokojne zaplávať a vyhnúť sa davom. Dostanete sa k nej autom z Emporio a Perissa, prípadne pešo.

Pláž Agios Georgios. Foto: greeka.com

Amoudi Bay

Keď zostúpite tristo schodov z mesta Oia, prídete k malému prístavu Amoudi Bay. Malá rybárska oblasť obklopená strmými útesmi poskytuje niekoľko taverien, kde sa servírujú morské plody a ryby ulovené v ten deň. Je to príjemné miesto, kde si môžete užiť trochu slnka a plávania, no pláž je kamenistá, preto sa určite hodí aj obuv do vody.

AMOUDI BAY, SantoriniZátoka Amoudi Bay. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Špeciality ostrova Santorini zahŕňajú biely baklažán, „favu“, rôzne paradajkové „keftedes“ (mäsové guľky) s plátkami paradajok upečených v cestíčku, „dolmades“  plnené vínne listy. Ochutnať by ste určite mali aj ugrilovanú čerstvú rybu, predovšetkým v tavernách v blízkosti mora. Ovocie sa dováža z Kréty, príp. iných miest, ale určite ochutnajte malé suché melóny, ktoré sa pestujú priamo na Santorini.

Grécka kuchyňa je veľmi rôznorodá aj keď vody okolo Santorini nie sú veľmi bohaté na ryby treba vyskúšať aspoň miestneho mečúňa - veľká ryba, ktorá sa filetuje a je bez kostí čo privíta veľa ľudí. Potom je tu typická grécka plodina fava – strukovina, z ktorej sa robí kaša, tiež sa volá fava a trochu to pripomína našu hrachovú kašu. Servíruje sa s olivovým olejom a karamelizovanou cibuľkou. Ostrov je známy aj svojimi sladkými cherry paradajkami -  vyskúšajte santorínsky šalát kde sa dávajú práve tie cherry rajčiny, kaparové listy a kapary.

K jedlu sa podáva vynikajúce miestne víno. Vnútrozemie Santorini pôsobí nehostinne, avšak opak je pravdou. Tvoria ho úrodné polia s pistáciami, olivami, vyhľadávanými kaparami, paradajkami a viničom. Na Santorini sa hrozno nepestuje tradičným spôsobom ako inde vo svete, ale vinič je točený pri zemi do kruhu či akejsi pyramídy. Ťažké sladké víno Vinsanto získané z hrozna vypestovaného v úrodnej lávovej pôde pod horúcim slnkom patrí medzi svetoznáme. Výroba vína na Santorini siaha až do rímskych čias a je stále jedným z hlavných miestnych produktov. Vulkanická krajina dodáva vínu špeciálnu príchuť. Známych vinárstiev je hneď niekoľko. Vinárstvo Boutari vyrába grécke najpopulárnejšie víno už od roku 1989. Je ľahko dostupné, leží na ceste medzi Therou a Akrotiri v mestečku Megalochori. Vinárstvo poskytuje výklad celého procesu výroby vína a samozrejme ochutnávku. Známe sú tiež vinárstva Santo či Venetsanos a Múzeum vinárstva Koutsogiannopoulos.

Reštaurácie a bary

Reštaurácií je na ostrove veľa a záleží na chuti a financiách pre ktorú sa rozhodne. Ak sa rozhodnete najesť v reštaurácii s výhľadom na kalderu či západ slnka, počítajte s vyššími cenami ako v podobnom zariadení trebárs v bočných uličkách – za výhľad sa platí, ale stojí za to.

Ak uprednostňujete stredozemskú kuchyňu (čerstvá ryba, zelenina, ľahké mäsové jedlá), stredne drahé reštaurácie nájdete v Imerovigli, Oia, Fira. Ak chcete ušetriť peniaze, vyhýbajte sa turistickým miestam a vyberte si radšej malé rodinné taverny v blízkosti menších pláží či vo „vnútrozemských“ dedinkách bez čarovných posedení priamo nad morom.

Metaxí Mas - tradičná reštaurácia s krásnym výhľadom nemá nič spoločné s Metaxou, grécky to totiž znamená to „Medzi nami“.

Melenio - kaviareň s najlepšou cukrárňou na ostrove, ktorá je priamo v Oia a práve s tým krásnym výhľadom nad modro bielou kopulou kostolíka je ideálna pre milovníkov zákuskov a výbornej kávy a krásnych výhľadov.

Selene - ohromujúca je aj miestna kuchyňa. Ak si chcete dopriať trochu nóbl zážitok, zájdite do reštaurácie Selene v Pyrgose. Podáva jedlá pripravované najmä z domácich produktov a pomocou inovatívnych kuchárskych techník. Pre istotu si však stôl rezervujte vopred.

Sprepitné

Väčšina taverien si v cene účtuje obsluhu /10%/. Mladíci, ktorí často vypomáhajú však i napriek tomu očakávajú sprepitné, ktoré je často ich jediným zdrojom príjmu. Taxikári, ako aj hoteloví pracovníci, tiež nepohrdnú sprepitným - je len na vás, ako sa rozhodnete.

Stiahnuť PDF

Zábava

Podujatia a kultúra

Počas letnej sezóny Santorini sa na ostrove koná viacero slávností a festivalov – tie najvýznamnejšie sú:

Júl - Jazzový festival Santorini

Jazzový festival Santorini sa koná v júli a láka milovníkov jazzovej hudby z celého sveta. Slávni umelci z gréckej alebo medzinárodnej scény vás zabavia svojimi jazzovými rytmami.

August

Festival Megaron Gyzi

Festival Megaron Gyzi sa koná prvé tri augustové týždne v kultúrnom centre Gyzi v meste Fira. Zahŕňa rôzne podujatia, najmä hudobné koncerty jazzovej a klasickej hudby a výstavy výtvarného umenia.

Festival Ifestia

Festival Ifestia sa koná každý rok na ostrove Santorini. Zahŕňa prezentáciu erupcie ostrova sopky s ohňostrojom a rad zaujímavých udalostí, koncertov a tanečných vystúpení.

September - Medzinárodný hudobný festival

Medzinárodný hudobný festival víta umelcov z medzinárodnej hudobnej scény, aby vystúpili počas dvoch týždňov vo Fire počas septembra.

Aktivity, šport

Potápanie a šnorchlovanie

Na Santorini je asi 5 požičovní zameraných na potápanie. Ceny sa pohybujú okolo € 80 za 2 ponory, v cene je zahrnutý výstroj, doprava, príp. ľahký obed. V prípade záujmu a informujte u zástupcu nášho partnera. Viditeľnosť v mori je vynikajúca, ale v tunajších moriach nenájdete toľko rýb ako v iných lokalitách. Lokality na potápanie zahŕňajú blízkosť sopky, podmorské jaskyne, útesy, potápanie po stene. Hlavne potápanie pozdĺž útesov resp. stien je veľmi zaujímavé. Nie je nezvyčajné vidieť chobotnice. Všetky požičovne vodia klientov potápať sa na rovnaké lokality, aby sa minimalizoval negatívny vplyv  na životné prostredie. Je preto lepšie zavolať vopred v prípade, že máte záujem o nejakú špecifickú lokalitu na potápanie.  Na šnorchlovanie sú najvhodnejšie pláže Mesa Pigadia, pláž južne od Oia, Perissa. Vhodné miesta nájdete aj medzi plážami Perivolos a Vlichada. Tiež pláž na ostrove Thirasia ponúka zaujímavé šnorchlovacie možnosti. Ďalej treba spomenúť kalderu (v blízkosti Akrotiri), kde nájdete tiež pár pekných miest. Ak budete ísť pešo na pláž Kaldera, uvidíte niekoľko skalných formácií priamo v mori. Práve okolo nich je šnorchlovanie najkrajšie. Väčšinou všetky plážové obchody predávajú šnorchlovací výstroj (plutvy a okuliare).

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Pláž Vlychada

Malý rybársky prístav kde naľavo je prístav s lodičkami rybárov a malé jachty a sprava krásna dlhá čierna pláž. Jedná sa naozaj o čierny piesok a v pozadí tej pláže sú krásne biele vápencové útesy, ktoré vďaka erózii získali také zvláštne tvary. Kombinácia toho čierneho piesku a bielych vápencových skál je veľmi zaujímavá.

Pláž Vlychada. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Santorini samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.

Rozloha a populácia: Na súostroví žije takmer 16 000 obyvateľov a rozloha (5 ostrovov) je 92,5 km².

Jazyky: Na Santorini je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).

Náboženstvo: Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Grécky ostrov Santorini je zárukou dokonalej letnej dovolenky s množstvom slnečných dní. V letných mesiacoch sa teploty pohybujú okolo 30ºC, niekedy stúpnu i vyššie. Ostrov Santorini má príjemné stredomorské podnebie - letá sú tu dlhé, teplé a suché. Len zriedkakedy sa vyskytne dažďová prehánka. Najlepšie obdobie na návštevu ostrova je preto od júna do polovice septembra.

Letisko a dĺžka letu

Letisko Santorini – Santorini Airport je medzinárodné letisko známe aj pod názvom Letisko Thira – Thira Airport. Priame lety na ostrov Santorini sú prevažne charterové lety z rôznych európskych miest. Na letisku je zabezpečená 24 hodinová preprava osôb z letiska na priame miesto ich pobytu. Priamy len z Bratislavy, Viedne i Košic trvá cca 2 hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Dopravné podmienky vo vnútrozemí ostrova sú veľmi dobré. Široká sieť ciest spája dediny, archeologické náleziská aj pláže s hlavným mestom. Keďže väčšina ľudí na Santorini sú turisti, premávka na cestách môže byť trochu bláznivá, lebo každý jazdí podľa predpisov svojej vlastnej krajiny. Cesta autom z jedného konca ostrova na druhý trvá cca 50 min.

Cestná doprava

Autobusy (KTEL) jazdia z Firy podľa autobusového poriadku cca každú polhodinu. Ceny za lístok sa pohybujú od 1.40 do 2.00 €. Rozšírené sú aj tzv. „hop on hop off“ súkromné autobusy, keď zaplatíte za jednodenný lístok a môžete nastupovať a vystupovať podľa ľubovôle. Pri prenájme auta sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz. Rovnako ako pri prenájme štvorkolky či skútra.

Taxislužba funguje nielen vo Fire, ale aj v menších dedinkách. Odporúčame rezervovať si taxi vopred, nakoľko ich počet na ostrove je obmedzený, hlavne počas sezóny. Cena za prepravu sa delí medzi viacerých pasažierov, to znamená že taxíky zvyknú po ceste priberať ľudí.

Obľúbeným spôsobom prepravy je prenájom štvorkolky (ATV), ktoré jazdia po cestách ako bežné autá. Ostrov je dostatočne malý, takže je pohodlné celý ho prejsť štvorkolkou. Ide o menej nákladný spôsob, ako preskúmať aj jeho vzdialenejšie zákutia. Miesta prenájmu sú roztrúsené po celom ostrove, najlepšie urobíte, ak sa o najbližšej požičovni informujete vo svojom hoteli alebo u nášho zástupcu. Je potrebný vodičský preukaz, odporúča sa helma.

Santorini nie je veľmi naklonené bicyklom – nie sú tu cyklistické trasy. Okrem toho je ostrov kopcovitý. Napriek tomu je možné nájsť pár miest, kde sa bicykel dá prenajať.

Lodná doprava

Medzi väčšími sídlami na ostrove premávajú aj lode, hlavne z prístavu Athinios a starého prístavu Thira Bay. Je aj možnosť prenájmu člnov, a to motorových či plachetnice.

Aj iné spôsoby dopravy...

Do zálivu vo Fire sa môžete dostať aj lanovkou alebo na somárovi. Ich sedlové brašny sú zdobené farebnými prikrývkami „Kilimia“, hrivy pretkané farebnými korálikmi, ktoré im dodávajú radostný výraz, typický pre celý ostrov.

Shopping a suveníry

Shopping

Počas sezóny sa nemusíte báť žiadnych obmedzení v otváracích časoch obchodov. Či supermarkety, obchody so suvenírmi alebo lekárne sú k dispozícii celé dni. Iba v meste Limenas sa vám môže stať, že v pondelok popoludní budú niektoré objekty zatvorené. Mimo sezóny sú spravidla otvorené obchody v pondelok, v stredu a v sobotu od 8:30 do 14:00 h, v utorok, vo štvrtok a v piatok sú obchody otvorené od 8:30 do 14:00 a od 17:30 do 20:30 h. V nedeľu je zatvorené. Neplatí to pre obchody so suvenírmi, supermarkety a minimarkety, ktoré sú otvorené celý deň. Múzeá a archeologické objekty sú otvorené od 8:30 do 15:00 h, významné objekty majú otvorené i dlhšie.

Suveníry

Ak si chcete zaobstarať preslávenú santorínsku favu, dajte pozor a nekupujte ju v obchode, s veľkou pravdepodobnosťou je importovaná. Najlepšie je ju kúpiť priamo od výrobcu.

Santorini je jeden z prominentných vínnych  regiónov v Grécku. Metóda pestovania hrozna (vinič blízko pri zemi a jednotlivé sadenice v určenej vzdialenosti od seba) je jedinečný pre tento ostrov a špecifickej chuti vína napomáha aj suchá zemina a veterné podnebie. Po celom ostrove je množstvo vinoték otvorených pre verejnosť. Víno odporúčame kupovať len vo fľašiach alebo priamo od výrobcu.

Ak sa vyberiete do mesta a prídete až k tržnici, nezabudnite si zobrať tašku, pretože určite neodoláte olivám, rybám, rôznym obilným pochutinám. To platí i pre oriešky – búrske, vlašské, pistácie, sušené ovocie – figy, hrozienka, ananás, marhule, čokoládu, med a jogurt.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 12,50 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 20,00 €
Mlieko 1,45 €
Chlieb  0,90 €
Miestny syr 9,00 €
Fľaša vína 3,00 €
Domáce pivo 3,00 €
Kapučíno 2,75 €

Sviatky

Sviatky na Santorini sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR