Olympská riviéra

Olympská riviéra

Krajina nekonečných morských brehov a divokých hôr

Stiahnuť PDF

Antické umenie, historické klenoty, more, slnko, krásne pláže, divoké hory a údolia sú pre každého cestovateľa veľkým lákadlom. Antickí básnici ho ospevovali kedysi tak, že po ňom zatúžilo mnoho očí, aby sa presvedčili o jeho dokonalej kráse už v období staroveku. 

Zobraziť viac

Antické umenie, historické klenoty, more, slnko, krásne pláže, divoké hory a údolia sú pre každého cestovateľa veľkým lákadlom. Antickí básnici ho ospevovali kedysi tak, že po ňom zatúžilo mnoho očí, aby sa presvedčili o jeho dokonalej kráse už v období staroveku. 

Dokonalá grécka antika. Foto: unsplash.com

Aj samotná grécka pevnina ako aj asi 3000 gréckych ostrovov má nespočetné množstvo pamiatok. Z Grécka vyžaruje akési spojenie antiky a dneška, ktoré ako v málo krajinách ostáva stále živé. Plochu viac ako 130 000 km2 gréckej pevniny obmýva tyrkysové more, kde je príjemná stredomorská klíma, ktorá je i tým pre turistov príťažlivá.

aerial view of green trees and blue sea during daytimePevninské mesto Parga v Grécku. Foto: unsplash.com

Grécko leží na Balkánskom polostrove, kde mu dominuje najvyšší vrch Olymp. Nájdeme tu plno kontrastov medzi dedinkami a mestami, medzi úrodnými políčkami a pustými skalnými masívmi ako aj v tradíciách jednotlivých regiónov. 4000 ročná história je roztrúsená po celej zemi a dokladá to najlepšie, čo sa zachovalo, od prehistorickej keramiky, minojských palácov a fresiek, cez mykénske stavby a poklady, cez tie najkrajšie antické sochy a chrámy až po byzantské stavby, ktoré i dnes dýchajú svojou nezameniteľnou atmosférou, ktorá tak robí Grécko Gréckom. Za jeho poznaním sa sem môžete vydať kedykoľvek, ale príťažlivé obdobie je od apríla do októbra.

brown mountain with grassGrécky Olymp. Foto: unsplash.com

Na území Grécka žije okolo 11 mil. priateľských, usmievavých, zhovorčivých a veľmi pohostinných obyvateľov. Od svojho začiatku, pri prvom osídľovaní, asi pred 7000 rokmi si Gréci vytvárajú svoj osud podľa seba a ostávajú sami sebou. Aj keď sa často menili ich hranice a mnohokrát im dobové udalosti hádzali polená pod nohy, vždy dokázali s hrdosťou čeliť prekážkam.

grey metal knights figurines during daytimeGrécki bojovníci. Foto: unsplash.com

Top lokality

Meteora 

Meteora je skalný útvar v Grécku, na ktorom je jeden z najväčších a najviac strmo postavených komplexov pravoslávnych kláštorov do výšky 100 až 150 metrov. Na ich vrcholoch vzniklo pôvodne 24 kláštorov. Prvý bol vybudovaný v 14. storočí mníchmi, ktorí hľadali samotu a rozjímanie. 

aerial view of orange brick castle near steep rock cliffJedinečná Meteora. Foto: unsplash.com

Šesť kláštorov je postavených na obrovských prírodných stĺpoch a kopcovitých balvanoch, ktoré dominujú miestnej oblasti. Meteora sa nachádza v blízkosti mesta Kalambaka. Toto miesto je takisto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Konglomerát bol vytvorený z usadenín kameňa, piesku a bahna z potokov, ktoré pretekajú do delty na okraji jazera, po milióny rokov.

brown and white concrete houses near green trees during daytimeKláštorný komplex. Foto: unsplash.com

Kláštory mali pôvodne klenbový stropy, kamenné steny a drevené balkóny postavených do neprístupnej výšky. Dnes je však možné kláštory pohodlne navštíviť vďaka modernej ceste a kamenným schodom, ktoré sú vytesané v skalnom masíve. I keď vystupovať hore v koši má tiež svoje čaro, tak ako to pôvodne robili mnísi. 

Tembi

Necelých 30 km od mesta Larisa medzi pohorím Olymp a pohorím Ossy sa nachádza údolie Tembi. Aj grécka diaľnica, ktorá spojuje hlavné mesto Atény s mestom Thessaloniki prechádza práve tadiaľto, popri rieke Pinios a patrí medzi najkrajšie prírodné krásy v krajine. Je akousi zelenou oázou plnou platanov, pínií, rododendronov sviežich prameňov, ktoré boli zasvätené krásnej bohyni Afrodite. Pôvodne tu stál aj chrám postavený pre boha Apollóna. Pri potulkách Tembi natrafíte aj na stredoveký hrad Orias, malebný kostolík Agia Paraskevi, či zelené údolie Platamonas, ktorý je bránou do severného Grécka. 

Krásy stredného Grécka. Foto: unsplash.com

Volos

Vo východnej časti pevninského Grécka leží príjemné prímorské mestečko Volos s nádhernými plážami. V centre mesta na každom kroku narazíte na mená ulíc antických hrdinov, aj pobrežná promenáda nesie meno „Cesta Argonautov“.

white sailboat on sea under blue sky during daytimeVolos. Foto: unsplash.com

Pilio

Husté pohorie Pilio týčiace sa nad mestom Volos je spojené s nezabudnuteľnou gréckou mytológiou. Vraj odtiaľto princ Iáson vyplával s Argonautami na výpravu za Zlatým rúnom a tiež silní Titáni odtiaľto ohrozovali Grécko. V pohorí je dnes ukrytých 24 dediniek medzi gaštanmi, olivami, jabloňami, broskyňami. Nádherná je tu miesta architektúra domov s kovovými dverami, malými oknami.

green trees on mountain during daytimePohorie Pilio a pohľad na mesto Volos. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

city with high rise buildings under blue sky during daytimeVznešené Atény. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Kalambaka, Grécko

HistóriaKultúra

Kalambaka

Kalambaka je mesto s malým počtom obyvateľov a nachádza sa na úpätí najvýraznejších Meteorských skál. Kalambaka je niekedy podceňovaná za to, že len zdieľa slávu z vrcholov Meteory, ktoré sa očarujúco rozrastajú na blízke pozadí. Je to však mesto s veľmi bohatou a dlhou históriou. Grécky nápis na stene jedného z najstarších kostolov mesta, svedčí o existencii starovekého gréckeho sídla na tomto mieste pod názvom Eginio. Nenechajte si ujsť starú malebnú štvrť mesta, s úzkymi dláždenými uličkami a tradičnými domami. Toto miesto je naozaj kúzelné.

Delphi, Grécko

HistóriaKultúra

Delphi

Delphi zaberá pôsobivé miesto na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri modernom meste s rovnakým názvom. Delphi bolo zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka jeho fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi bolo od dávnych čias miestom bohoslužby pre Gaiu, matku, bohyňu spojenú s plodnosťou.

Iné atrakcie

Most Rio-Antirrio

Most Rio-Antirio je najdlhší zavesený most na svete. Prechádza cez Korintský záliv pri Patrase, ktorý spája mesto Rio na Peloponézskom polostrove s Antirrio na pevninskom Grécku. Charilaos Trikoupis bol gréckym predsedom vlády v 19. storočí, ktorý navrhol vybudovať most v súčasnej lokalite, ale bohatstvo Grécka v tom čase neumožňovalo jeho výstavbu. Most bol slávnostne otvorený v roku 2004, týždeň pred otvorením letných olympijských hier v Aténach v tom roku. Olympijskí pochodnici boli prvými, ktorí ich oficiálne prekročili most.

Apollónov chrám, Grécko

HistóriaKultúra

Apollónov chrám

Zrúcaniny Apllónovho chrámu v Delphi, ktoré môžeme vidieť dnes pochádzajú zo 4. storočia pred naším letopočtom. Appolónov chrám bol postavený z viacerých častí. Prvý chrám Apolla bol podľa mýtu z postavený z vavrínu. Druhý Apollónov chrám bol z včelieho vosku a peria, tretí bol vyrobený z bronzu, štvrtý Appolónov chrám bol postavený okolo konca 7. storočia pred naším letopočtom a podľa Pausaniusa bol zničený požiarom v roku 548 pred našim letopočtom. Piaty bol postavený v rokoch 525-505 pred naším letopočtom a zničený buď požiarom alebo zemetrasením v roku 373 pred našim letopočtom. Šiesty a zároveň posledný Appolónov chrám bol dokončený v roku 320 pred našim letopočtom a práve tento chrám môžeme dnes vidieť.

Stiahnuť PDF

Pláže

Galaxidi 

Malebné mestečko Galaxidi, ktoré sa nachádza pri brehoch Korintského zálivu ponúka okrem príjemného mestského prostredia s prístavom aj pekné pláže s malými zátokami. Toto mesto najviac prosperovalo v čase 19. storočia kedy sa tu vyrábali malé lode, o čom svedčí aj tunajšie námorné múzeum. Ak vyjdete viac do hornatých kopcov, dôjdete do nádherných Delph, z ktorých sa vám naskytnú nádherné výhľady.

aerial photo of mountain during daytimePohľad z Delph na pobrežie. Foto: unsplash.com

Pelion

Polostrov Pelion vo východnej časti gréckej pevniny oplýva okrem nádherného horského pásu s najvyšším vrchom Pourianos Stavros aj bohatým zeleným vnútrozemím so starými kamennými domami a balkónmi a skvelými malými plážami ako je napríklad pri Horto a Milina, alebo pieskové pláže Plaka a Papa Nero pri meste Agios Ioannis. Pekné pláže nájdete aj v Afissose či v Platanias. 

seashore near rock formation at golden hourPelion. Foto: unsplash.com

Nafpaktos

Historické mesto Nafpaktos v Korintskom zálive okrem bohatej histórie ponúka aj peknú pláž Psani. V jej okolí nájdete príjemné grécke kaviarne a reštaurácie. Vychutnať si tu môžete aj pekné výhľady pri západe slnka. 

panoramic photography of buildings near body of waterNafpaktos. Foto: unsplash.com

Preveza

V západnej časti pevninského Grécka sa nachádzajú dlhé pieskové pláže, ako aj malé zátoky a jaskyne. Od historického mesta Parga až po mesto Preveza nájdete pozdĺž pobrežia Iónskeho mora veľa pekných, upravených pláží. Ak uprednostňujete kľudnejšie miesta, nájdete ich tu veľa. 

patio umbrellas on beachZápadné pobrežie Grécka. Foto: unsplsh.com

Thessaloniki

Krásne historické mesto Thessaloniki je okrem byzantského umenia, šarmantných uličiek, skvelých kaviarní a reštaurácií vhodné aj ku spoznávaniu jeho pobrežia. Za dobrými plážami sa môžete vydať južne od mesta, ku mestu Epanomi, kde sa nachádza dlhá piesková pláž Faros a Potamos s úžasnou čistou vodou. Obe strediská sú v letnej sezóne živé, plné hudby, kaviarní a nechýbajú ani športové aktivity. 

aerial view of ocean wavesThessaloniki - pobrežie. Foto: unsplash.com

Paralia - Katerini

Veľmi obľúbená Olympská riviéra vo východnej časti Gréckej pevniny sa nachádza pod legendárnym Olympom, kde sídlili kedysi grécki bohovia. Nájdete tu dostatočné množstvo barov, reštaurácií, kaviarní, obchodníkov a športového vyžitia na tunajších pieskových plážach. 

aerial view of water wave on shoreParalia. Foto: unsplash.com

Alexandroupoli

Vo východnej časti pevninského Grécka smerom na Turecko nájdete tiež pekné pláže ako napríklad pri meste Alexandroupoli, kde sa nachádza pláž Demirali. 

body of waterAlexandroupoli a krásny západ slnka nad Gréckom. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Karpenisi

Medzi mestom Lamia a jazerom Kremasta sa nachádza pekné horské stredisko Karpenisi, kde je možné aj lyžovať a to v priateľskej atmosfére. Tunajšia prefektúra Evritania priam pozýva na spoznávanie krásnej hornatej krajiny. Aj v lete si tu môžete s deťmi užiť športové aktivity, ako je rafting alebo kanoe, lozenie po skalách či bicyklovanie. Odtiaľto sa môžete vydať na spoznávanie gréckeho pobrežia, pričom si nenechajte ujsť s deťmi obľúbené kajaky a obdivovať tak krásy prírody z mora.

man in yellow kayak on body of water during daytimeKajaky. Foto: unsplash.com

Rieka Acheron, rafting alebo paragliding

V západnej časti Grécka sa nachádza plno mýtov a legiend, ktoré s deťmi môžete celkom ľahko vystopovať. Zaujímavá je návšteva horskej rieky Acheron, ktorá je priezračne čistá a je možné ňou sa i brodiť. Ak však máte záujem o nenáročný rafting s deťmi zájdite si do dedinky Glyki a odtiaľ potom na horské a vodné spoznávanie. Tiež je tu možnosť jazdy na koni. Na lodný výlet si môžete zájsť do dedinky Ammoudia, kde vám miestny námorník porozpráva krásne príbehy z gréckej mytológie. Keďže západné Grécko je hornaté a ponúka krásne výhľady, milovníci paraglidingu si tak prídu na svoje. 

people on green grass field under blue sky during daytimePragliding. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Pri ceste kdekoľvek v Grécku nie je možné vynechať tunajšiu vynikajúcu kuchyňu, ktorá má základ v čerstvých surovinách. Samozrejmosťou je všadeprítomný olivový olej, ktorý patrí aj medzi tie najkvalitnejšie na svete. Gréci milujú ryby, plody mora, jahňacie, či bravčové pripravené na mnoho spôsobov. Ich najznámejšie jedlá sú gyros, tzatziki, mousaka, grécky šalát, pečené jahňacie alebo kozacie mäso, či bravčové alebo kuracie mäso na paličke - souvlaki. 

Mestečko Messoghia určite pri ceste za gréckou gastronómiou nevynechajte, pretože je vyhlásené hlavne pre množstvo výborných taverien s dobrým vínom a špecialitami gréckej kuchyne. 

barbecue and potato friesGrécke souvlaki. Foto: unsplash.com

Až budete v prístave Pireaus zájdite na nábreží do miestnej taverny, kde ochutnajte nejaký čerstvý úlovok z mora. Skvelý je ostriež alebo grilovaná pražma. Vynikajúco vedia pripraviť aj slávky, ktoré jedia s čerstvým bielym chlebom. 

sliced lemon on black plateNa čerstvé ryby nedajú Gréci dopustiť. Foto: unsplash.com

V Grécku či na pevnine alebo na ostrovoch nájdete rozprávkové taverny, kaviarne a bary, ktoré sú nesporne veľmi lákavé a to nielen pre svoje zariadenie a útulnosť ale aj pre fantastické jedlo, ktoré ponúkajú. Milujú ich turisti ako aj domáci. 

pink flower tree on white concrete buildingČarovné zákutia, kde nájdete výborné jedlo a to kdekoľvek v Grécku. Foto: unsplash.com

Všade v Grécku sa stretnete s kávou. Gréci jednoducho tento lahodný nápoj milujú aj studený aj horúci. Ochutnajte silnú grécku kávu pripravenú tradičným spôsobom. 

coffee on coffee pot with beansGrécka káva. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Parnassos

Z čarovnej dedinky Arachova vedie cesta k lyžiarskemu stredisku Parnass v oblasti Fterolakas, ktoré je v nadmorskej výške 1650 - 2000 metrov. Aj v Grécku okrem slnkom zaliatych pláží nájdete skvelú lyžovačku. Pričom po ceste uvidíte slávne Delphi. 

two person riding cable carHory lákajúce na lyžovačku v Grécku. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Jazero Plastiras

V západnej časti Thessalie sa v blízkosti mesta Karditsa nachádza v krásnom prírodnom prostredí, ktoré je plné zelene jazero Plastiras. Grécko má prekrásne morské pláže ale tiež prírodné jazerá, v ktorých sa dá i kúpať. 

green trees on mountain during daytimeJazero Plastiras. Foto: unsplash.com

Osios Loukas

V 11. storočí vznikol na pevnine v Grécku krásny byzantský kostol Osios Loukas. Kostol sa môže pýšiť dokonalou architektúrou a nádhernými mozaikami, čím sa radí medzi najkrajšie byzantské stavby v Grécku. Z terasy sa vám naskytnú nádherné výhľady na údolie. Nájdete ho na ceste do antických Delph. 

virgin mary and jesus christ paintingHistorická freska. Foto: unsplash.com

Arachova

Len pár kilometrov pred Delphami vedie cesta cez horskú dedinku Arachova. Je malebná, útulná, s krásnymi výhľadmi, v centre plná obchodíkov. Známa je najmä ľudovými remeselnými výrobkami, ktoré si tu môžete zakúpiť, ako napríklad vlnené prikrývky. 

lighted string lightsDedinka Arachova. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná republika. 

Rozloha a populácia: 131 957 km
10,72 mil. obyvateľov

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina, v turistických centrách sa dohovoríte aj anglicky.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Na poznávanie Grécka je ideálny čas na jar a na jeseň, avšak obľúbené sú i poznávacie zájazdy v letných mesiacoch, pričom je možné sa kúpať na nádherných gréckych plážach. 

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy alebo z Viedne trvá cca 2 hod. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Doprava

Pri Aténach sa nachádza medzinárodné letisko Eleftheria Venizela. Z Bratislavy alebo z Viedne sa dá letieť do mesta Thessaloniki ako aj do mesta Preveza počas letnej sezóny. 

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki. 

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR