Korfu

Korfu

Zelený smaragd Grécka

Stiahnuť PDF

Korfu alebo po grécky Kerkyra je po Kefalónii, druhým najväčším gréckym ostrovom v Iónskom mori. Priliehajú k nemu tri ostrovčeky: na severozápade Erikoussa, Othoni a Mathraki a na juhovýchode ostrovy Paxos a Antipaxos. Je najzelenším ostrovom zo všetkých 2000 gréckych ostrovov a údajne i jedným z mála na svete s týmto zeleným bohatstvom. Za túto skutočnosť vďačí olivovým stromom, vďaka ktorým je tiež podnebie na ostrove veľmi príjemné pre všetkých turistov aj pre miestnych obyvateľov. Vďaka vlhkosti, ktorú tieto stromy neustále udržujú,  je tu  zima,  a tiež aj leto veľmi príjemné. Ostrov má svoju zvláštnosť nielen v tom, že je neobyčajne zelený, ale i v tom, že je veľmi rôznorodý. Každá strana ostrova má úplne odlišný ráz a je stále na čo pozerať.

Na úplnom severe sú pláže piesočnaté s úplnou rovinou. Smerom do stredu ostrova začínajú kopce a je tu tiež najvyšší vrch ostrova Pandokrator vo výške 906 m n. m. Západ ostrova s centrom v Paleokastritsi očarí krásnym skalnatým pobrežím, ktoré stojí za to v každom prípade vidieť a  ktoré je opradené bájami a povesťami nielen o Odysseovi, ktorý tiež na ostrove určitú dobu pobýval. Východ ostrova s rybárskou dedinkou Kassiopi je podľa väčšiny návštevníkov najideálnejším miestom pobytu na kúpanie, spojené s pešími túrami do hôr. Nad dedinkou Kassiopi je najužšie miesto medzi Albánskom a ostrovom Corfu, len 2 km cez more. Juh ostrova má úplne iný ráz. Zatiaľ čo na severe sú okrem olív tiež cyprušteky,  na juhu sú zastúpené väčšinou olivy. Ten, kto by chcel spoznať typické prostredie ostrova s tradičným, pre nás dosť zaostalým spôsobom života, mal by ísť práve na zmienený juh. Tu človek na ceste skôr stretne somára či starenku, nesúcu úrodu i nákup na hlave, než autá či dodávky.

Dovolenky na Korfu

Top lokality

 

Dassia

Dassia je jedno z najväčších a najstarších letovísk nachádzajúce sa vo východnej časti ostrova, pod strmým pohorím Pantokrator. Obľúbené letovisko obklopené píniovými hájmi je vzdialené od hlavného mesta Korfu, Kerkyra, len cca 11 km. Patrí k väčším rezortom a ponúka kvalitné služby v pohostinstve, v športe aj v zábave. Transfer z letiska trvá cca 20 min

Paleokastritsa

Prímorské mestečko Paleokastritsa obklopujú vysoké útesy, zátoky a strmé svahy s olivovými hájmi a citrusovými sadmi. Je tak trochu bizarnou kombináciou plážového letoviska a mníšskej komunity. Kláštor Panagia Theotokos bol pôvodne založený už v roku 1225, ale existujúce budovy pochádzajú z obdobia okolo 17. storočia. Malé múzeum je plné najmä náboženských článkov a kníh. Hlavným lákadlom je ale čistá piesčitá pláž s teplou vodou. Na každom konci pláže kotvia lode, ponúkajúce výlety do blízkych jaskýň. Zážitkom je sledovanie západu slnka, pri ktorom vám nad hlavou prelietavajú lietadlá smerujúce na blízke letisko.

 • vzdialenosť od letiska (Korfu) – 19 km

 Paleokastritsa

Acharavi

Stredisko, ktoré vyrástlo pri severných brehoch ostrova, lemujú zaujímavé pláže, promenády plné obchodíkov, kaviarne, reštaurácie a nočný život. Acharavi spája zábavu i relax, je vhodné pre všetky vekové kategórie. Pláže s pozvoľným vstupom do mora sú ideálne pre rodiny s deťmi. Transfer z letiska trvá cca 1,5 hod.

Glyfada

Glyfada sa nachádza na západnom pobreží ostrova, cca 15 km od hlavného mesta Korfu. Patrí medzi najobľúbenejšie letoviská z celého ostrova hlavne kvôli dlhej piesočnatej pláži s pozvoľným vstupom do mora a ideálnym podmienkam na kúpanie a relax. Typické grécke taverny, prekrásna príroda, strmé skaly, olivové háje a tyrkysové more dodávajú miestu nezabudnuteľnú atmosféru. Transfer z letiska trvá cca 35 min.

Agios Georgios Pagon

Obľúbené letovisko sa nachádza asi 40 km severozápadne od mesta Korfu. Je známe nekonečnou plážou, ktorá je ocenená Modrou vlajkou za svoje krištáľovo čisté vody a fantastické prostredie. Okolité útesy a typické dedinky sú ideálnym miestom pre pešiu turistiku. Reštaurácie a taverny ponúkajú krásny výhľad na západ slnka. Agios Georgios Pagon je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Poskytuje mnoho možnosti zábavy a relaxu pre deti aj dospelých. Transfer z letiska trvá cca 70 min.

Agios Gordios

Tí, ktorí milujú vôňu píniových lesov, vedia si vychutnať príjemnú pláž, pokoj a  umenie mora, si tu určite prídu na svoje. Letovisko je na západnom pobreží ostrova a cestou na pláž  sa nachádza malá promenáda s obchodíkmi, tavernami a kaviarničkami s vôňou typických gréckych špecialít, okorenené známou pohostinnosťou domácich.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 19 km

Agios Gordios

 

 

Pelekas

Miesto určené predovšetkým pre romantikov. Nachádza sa na západe ostrova a je to najkrajšie miesto pre sledovanie západu slnka. Horská dedinka s bielymi domami, obklopená olivovými hájmi, stojí na kopci pri západnom pobreží. Napriek rozvíjajúcemu sa turizmu si zachovala svoj pôvodný charakter. Nájdete tu obchodíky, v tavernách ochutnáte tradičné jedlá a nápoje. Očarí vás vyhliadka Cisársky trón, obľúbené miesto  cisára Wilhelma II., kde rád trávil večery so svojou družinou a kochal sa pohľadom na zapadajúce slnko. V blízkosti sa nachádza aquapark a jedna z najkrajších pláží ostrova – Glyfada.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 15 km

pelekas

Gouvia

Letovisko Gouvia leží na východnom pobreží ostrova Korfu v zálive Gouvia. Stredisko leží 10 km severne od Kerkyry. Veľký význam tu mal v minulosti tamojší prístav vybudovaný Benátčanmi koncom 17. storočia, z ktorého sa zachovali celé klenby a ktoré vytvárajú nadhernú atmosféru dávnych dôb. V Gouvii nájdete aj pozostatky hradu s benátskeho obdobia. Dnes sa tu nachádza niekoľko hotelov, penziónov, obchodov, reštaurácií, barov a diskoték. Gouvia je obľúbená najmä u rodín s deťmi, ktorým ponúka tri krásne kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 10 km

gouvia

Kouloura

Dedinka, nachádzajúca sa hneď vedľa Kalami. Je tu krásny záliv v tvare kruhu – Kouloura, ktorý je krásne vidieť aj z cesty. Na výčnelku  zálivu sa nachádza krásna vila rodiny Agnelli, majiteľom koncernu Fiat.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 10 km

Lefkimmi

Mesto a letovisko Lefkimi je druhé najväčšie mesto na Korfu. a je hlavným správnym centrom južnej časti ostrova. Lefkimi je známe niekoľkými zaujímavosťami. Sú tu dva prekrásne kláštory, kláštor svätého Theodorora a kláštor svätého Arseniosa, a je tu prekrásne úrodné okolie s vysoko kvalitným viničom. Vďaka čomu je Lefkimi známe výrobou veľmi dobrého vína.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 40 k

lefkimmi

Kavos

Rušné stredisko leží na najjužnejšom cípe ostrova Korfu. Každoročne sem prichádzajú hlavne mladí za nočnou zábavou. Tomu samozrejme zodpovedá i zameranie celého rezortu, najmä množstvo a rozmanitosť tunajších taverien, barov a reštaurácií. Miestne pohostinské služby sú na naozaj vysokej úrovni. Obľúbené sú tu hlavne diskotékové kluby a tanečné bary, ktorých je tu pomerne veľké množstvo. Aj rozmanitosť hudobných štýlov je veľmi široká - od rocku, cez hip hop až po soul a tradičnú grécku hudbu. Stredisko je, podobne ako väčšina ostrovných turistických letovísk, obklopené olivovými hájmi a ponúka výhľad na tyrkysové more a pobrežie Albánska.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 50 km

 

Liapades

LiapedesMenšie romantické stredisko Liapades sa rozprestiera v rovnomennej zátoke na západnom pobreží ostrova Korfu, v severnej časti údolia Ropa. Celá táto oblasť je poľnohospodárskym centrom ostrova, preto tu môžete uvidieť mnoho viníc, polí a fariem a tiež každodenný život miestnych Grékov. Jeho kontrastom sú potom turisticky obľúbené pláže na pobreží - v okolí sa nachádza viac ako 15 malých skrytých plážíktoré sú dostupné od mora.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 21 km

Roda

Na zlatistom severnom pobreží "smaragdového ostrova" Korfu sa rozkladá vedľa rušného letoviska Sidari a o niečo menej bujarého letoviska Acharavi aj malá a nepomerne pokojnejšie turistická oblasť zvaná Roda, ktorá ponúka svojim hosťom jedinečnú kombináciu gréckej tradície a kvality ponúkaných služieb v oblasti hotelierstva, pohostinstva, športu a zábavy. Aj okolitá príroda má čo ponúknuť - výhľady na tyrkysové more a večerné západy slnka nad obzorom sú obzvlášť pôsobivé. Obchodíky, taverny a bary sa tiahnu od pláže až do centra letoviska, kde sa nachádza kostol sv. Georgiosa a neďaleko aj zrúcaniny dórskeho chrámu zasväteného Apollonovi. 

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 40 km

Hlavné mesto

Korfu (Kerkyra)

Úzke uličky starého mesta Korfu sú naplnené všetkým od obchodov so suvenírmi až po remeselné dielne, rezbárov, predajne potravín a kaviarne. Aj keď je ľahké stratiť sa v krivoľakých uličkách, stojí to za to. Nakoniec, vždy sa nájde niekto, kto vám pomôže vymotať sa z tohto labyrintu. Aj zvyšok hlavného mesta je plný zaujímavostí. Archeologické múzeum v meste je jedno z najväčších v Grécku. V kostole z 15. storočia sídli zasa byzantské múzeum s príkladmi jemnej rezbárskej práce a ikonami. Kostol Ayios Spiridon je miestom posledného odpočinku svätého Spiridona, patróna ostrova. Nachádza sa v srdci Starého mesta a je jednou z hlavných atrakcií. K najlepším múzeám patrí aj Múzeum ázijského umenia, kde sa ukrýva viac ako desaťtisíc vzácnych kúskov zhromaždených na Ďalekom východe. Nádherný pohľad na mesto sa každému naskytne zo Starej a Novej pevnosti. V komplexe Starej pevnosti, stojacej na malom skalnatom polostrove, je kostol postavený Britmi. V Novej pevnosti sa ukrýva malá kaviareň.

 • vzdialenosť od letiska (Korfu) – 2 km

Hlavné mesto kerkyra na korfuUličky hlavného mesta očaria každého návštevníka. Foto: archív CK SATUR

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

História

Angelokastro

Zrúcaniny byzantskej pevnosti, západne od Paleokastritse. Táto mohutná byzantská pevnosť bola založená približne začiatkom 13. storočia Michaelom I. a neskôr ešte rozšírená Anjou a Benátčanmi, pre nich bolo Angelokastro až do 18. storočia popri Kerkyre najdôležitejším opevnením na ostrove. Za tureckých nájazdov v 16. a 18. storočí sa tu úspešne bránilo niekoľko tisíc ostrovanov. 

História

Kláštor Vlacherna

Výbežok ostrova nachádzajúci sa asi 3 km nad hlavným mestom, odkiaľ je krásny výhľad na Myší ostrovček a kláštor Vlacherna. Kláštor pochádza z konca 17. storočia a je zaujímavý tým, že leží na malom ostrovčeku a zaberá väčšinu jeho rozlohy. Dostanete sa tam však i po súši, lebo je spojený s pevninou mólom. Vo vnútri kláštora je možné navštíviť malý kvetinový dvorček, kaplnku a obchod so suvenírmi. V tomto kostole sa koná najviac svadieb a krstín. Cestou na Kannoni sa môžete zastaviť na vykopávkach antického mesta s chrámom zasväteným bohyni Artemis.

Iné atrakcie

Bella Vista

Výnimočná vyhliadka na západné pobrežie nad Paleokastritsou. Nezabudnuteľný zážitok pre každého z nás. Tento pohľad je možné vidieť tisíckrát a stále je niečím novým.

História

Zámok Achilleion

Je jednou z najnavštevovanejších pamätihodností ostrova. Leží len niekoľko kilometrov od hlavného mesta a je pamiatkou na krásnu a slávnu rakúsku cisárovnú Sissi. Palác Achilleon leží desať kilometrov od hlavného mesta Korfu. Bol postavený v roku 1890 ako letný palác cisárovnej Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Cisárovná nemala ľahký život a po samovražde svojho syna sa zámoček na Korfu stal jej útočiskom. Pri jeho pomenovaní sa inšpirovala svojím obľúbeným antickým hrdinom Achilesom. Niekoľko jeho sôch je ešte aj dnes možné vidieť v záhradnom parku, ktorý je súčasťou areálu. Keď sa v roku 1898 stala obeťou atentátu v Ženeve, prechádzal zámoček od jedného majiteľa k druhému. Napokon pripadol štátu, ktorý ho neskôr otvoril pre verejnosť. Vo vnútri môžete vidieť dobový nábytok, obrazy a dokonca aj niektoré kúsky z šatníka cisárovnej.

PONTIKONISI, Grécko

Iné atrakcie

Pontikonisi (Myší ostrov)

Južne od hlavného mesta Korfu leží malý ostrovček Mouse Island (Myší ostrov). Stojí na ňom kláštor Pantokrator, ktorého dlhé biele schodisko z diaľky vyzerá ako myší chvost, podľa čoho dostal ostrov pomenovanie. K ostrovčeku sa viaže ďalšia z gréckych legiend, podľa ktorej boh Poseidon premenil Odysseovu loď práve na tento ostrov. V letných mesiacoch premávajú k ostrovu výletné lode z prístavu v Kanoni. Obzrieť si ho však môžete len z lode, pretože vstup na ostrov ani do kláštora nie je povolený. Jedinou výnimkou je 6. august, kedy sa oslavuje vzkriesenie Krista.

MON REPOS, Grécko

HistóriaIné atrakcie

Mon Repos

Klasicistický zámok so 180 tis. m2 rozľahlým parkom na vrchole kopca Analipsis neďaleko mestečka Kanoni. Prvým novodobým majiteľom bol anglický vysoký lordský komisár Sir Frederick Adams, ktorý tu svojej žene nechal postaviť vyššie zmienený zámoček. Po zjednotení Grécka prešlo Mon Repos do vlastníctva gréckeho kráľa. V roku 1921 sa tu narodil princ Philip, knieža z Edinburgu. V roku 1994 bol areál takmer po štvrťstoročie napriek protestu v exile žijúceho kráľa Konštantína opäť sprístupnený verejnosti. Zámoček bol v úbohom stave a park vyzeral skôr ako džungľa. Po rokoch sa zmenil na krásne romantické miesto s obrovským parkom. V súčasnosti je otvorený pre verejnosť a láka aj na príjemné múzeum s Iónskymi pokladmi.

HORA PANTOKRATOR, Grécko

Iné atrakciePríroda

Výstup na Pantokrator

Najvyššia hora ostrova je vysoká 906 metrov. Už samotná cesta na vrchol je ojedinelým zážitkom. Stúpate smerom od južného úbočia po serpentínovej ceste cez dedinky Spartyla a Trinilas, až sa dostanete k samotnému vrcholu. V dnešnej dobe vedie asfaltová cesta až hore, takže je možné sa sem dostať akokoľvek - autom, na bicykli, na motorke, na somárovi, okrem autobusu. Na vrchole je nádherný výhľad na celý ostrov, na Albánsko a grécku pevninu. Žiaľ je tu umiestnená vysielajúca anténa, ktorá trochu kazí dojem, ktorý ale napraví kláštor, v ktorom dodnes žije jeden mních. Ešte nedávno tu žil skutočne starý, „rozprávkový mních“ so svojou sestrou, ktorí nemali takmer ani čo jesť. Dnes je tu mladý tridsaťročný mních, ktorý nechal kláštor opraviť, ale okrem toho tu nechal vybudovať kaviareň, občerstvenie a sú tu aj stánky so suvenírmi.

História

Stará pevnosť

Pevnosť Palaio Frourio sa nachádza v hlavnom meste. Pri vstupe do pevnosti musíte najprv prekonať umelý kanál, oddeľujúci polostrov, na ktorom sa pevnosť nachádza, od ostrovnej pevniny. Dnešný kamenný most bol vybudovaný začiatkom 21. storočia a nahradil predchádzajúci drevený most z obdobia anglickej nadvlády. Benátčania sa z pevnosti dostávali pomocou padacieho mosta. V rámci posilnenia pôvodnej pevnosti boli v druhej polovici 16. storočia vybudované po oboch stranách západnej vstupnej strany dve mohutné bašty. Nové opevnenie bolo vybudované aj vo východnom výbežku polostrova – mys Sidheros. Po celej pevnosti sa máme možnosť stretnúť s viac, či menej zachovanými benátskymi Markovými levmi a nápismi. Návšteva pevnosti sa oplatí už len kvôli krásnemu výhľadu, ktorý sa vám naskytne zo 65 m vysokého západného pahorka pevnosti. Určite sa oplatí trochu si privstať a pevnosť navštíviť za ranného úsvitu, keď je výhľad najkrajší.

História

Nová pevnosť

Táto pevnosť, bola postavená v druhej polovici 16. storočia a je najväčšou vojenskou stavbou Benátska mimo územia republiky. Svojou mohutnosťou prekvapí i dnešných návštevníkov. Vo vnútri pevnosti bohužiaľ nie je umiestená žiadna expozícia. Pevnosť bola v roku 1994 zreštaurovaná a boli sprístupnené ďalšie, doposiaľ uzavreté priestory. Inštalovaná bola tiež galéria a obchodíky so suvenírmi. Hlavne dolná časť pevnosti je využívaná armádou ako kasáreň. Za prehliadku stojí tiež dobre zachovaná brána pri Starom prístave, na nej je rovnako ako na niektorých miestach obvodových múrov zachovaný znak benátskej republiky – Lev Sv. Marka. Nová pevnosť je aktuálne zatvorená.

História

Kostol v Agios Spiridon

Tento, snáď najznámejší kostol na Korfu bol postavený v roku 1550 patrónovi ostrova svätému Spyridonovi. Vysoká zvonica bola postavená podľa benátskeho vzoru v roku 1595. Tento svätec sa narodil v roku 270 na Cypre a predtým, než sa stal Tremithonským biskupom, bol pastierom oviec. Pred svojou smrťou r. 346 sa zúčastnil konzolu v Sardách. Na Cypre jeho pozostatky odpočívali až do konca 7. storočia, keď boli premiestnené do Konštantínopola. Po dobytí tohto hlavného mesta Byzantskej ríše Turkami sa cez Ipiros dostali relikvie až na Korfu. Ešte v rovnakom roku bol Spyridon vymenovaný ako svätý ochranca mesta a dodnes je natoľko obľúbený, že takmer každý druhý muž na ostrove sa volá Spyros. Päťkrát v roku sa konali na jeho počesť slávnosti. Relikvie svätého sú uchovávané v bočnej kaplnke vo dvojitom sarkofágu. Po celom kostole sú dary veriacich, ktorých prosby k Svätému Spyridonovi boli vypočuté.

História

Palác Svätého Juraja a Michaela v Kerkyre

Na jej najsevernejšom kopci nad hlavným mestom, v mieste bývalého benátskeho lazaretu, Angličania postavili honosný palác Svätého Juraja a Michaela. Budova navrhnutá sirom Georgom Whitmorom bola postavená v rozmedzí rokov 1819 – 1823 v neoklasicistickom štýle z pieskovca, dovezeného za týmto účelom z Malty.  V období anglickej nadvlády i po zjednotení Grécka plnil palác rôzne funkcie. Dnes je tu umiestnené Múzeum ázijského umenia. Pred palácom stojí bronzová socha druhého vysokého lordského komisára, sira Fredericka Adamsa, ktorý sa zaslúžil o zavedenie vodovodu na Korfu.

Iné atrakcie

Štvrť Liston v Kerkyre

Popri benátskych domoch v severnej časti Spianady nechali Francúzi počas svojej krátkej nadvlády postaviť v roku 1807 dva bloky arkádových domov, nazývaných tiež Liston – v novom vznikajúcom stavebnom slohu, ktorý sa v tej dobe vyvíjal v Paríži. Arkádové domy nielenže ladia s pôvodnou mestskou zástavbou, ale sú jej vkusným doplnením. Miestne kaviarne sú miestom, kde sa ľudia dozvedajú najnovšie informácie, kde sa vyjednávajú obchody, kde sa jednoducho žije. Rozsiahla trávnatá plocha, rozkladajúca sa pred Listonom, je kriketovým ihriskom. Tento šport sem priviedli Angličania, od nich ho neskôr prevzali i ostrovania, ktorý sa mu dnes venujú s prinajmenej rovnakou náruživosťou. Na protiľahlej strane námestia, pred vchodom do Starej pevnosti, stojí mramorová socha hrdinného záchrancu ostrova, nemeckého kniežaťa Johanna Matthiase von der Schulenburg. Socha tu bola umiestnená v roku 1717, ešte za jeho života, pre jeho zásluhy a porážku Turkov roku 1716. Uprostred Spianady bola umiestnená benátska fontána z roku 1710, ktorá sa pôvodne nachádzala v dedine Doukades.

Gastro

Nostos Delicatessen

Výborná káva, koláče i zmrzlina na jednom mieste. Spríjemnite si prechádzku mestečkom Palaiokastritsas osviežením a milou obsluhou v kaviarni.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže na Korfu

Až 30 pláží ocenených modrou vlajkou nájdete na 217 km dlhom pobreží Korfu.  Medzi tie najkrajšie pláže patria: Glyfada, Mirtiotissa, Paleokastritsa, Arkoudilas,  Arillas, Porto Timoni Beach, Barbati, Agios Ioannis Peristeron, Ipsos a Halikounas.

Paleokastritsa Beach

Pláž, ktorá na prvý pohľad pripomenie skôr Thajsko a známu filmovú pláž. Nedotknutá príroda, zelenomodré zafarbenie mora,  romantické zákutia a na každom konci pláže kotvia lode, ktoré ponúkajú výlety do blízkych jaskýň. Najznámejšou je morské oko, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Niet preto divu, že sa môže pýšiť modrou vlajkou. Na pláži sú k dispozícii aj slnečníky, ležadlá, toalety a sprchy. Pláž je vhodná aj pre invalidov. Miestne vody priamo nabádajú na šnorchlovanie, pri ktorom objavíte mnohé podmorské krásy. Nechýba tu samozrejme promenáda s tavernami a barmi pozdĺž pobrežia, ktoré ponúkajú všetko potrebné k plnej spokojnosti svojich klientov.

Paleokastritsa Beach. Foto: depositphotos.com

Porto Timoni Beach

Známu "Dvojitú pláž" Porto Timon, nájdete v malebnom letovisku Agios Georgios. No pozor nepatrí medzi najdostupnejšie. Vedie k nej úzky, nebezpečný a strmý chodník po hrebeni tunajších skál, alebo môžete využiť bezpečnejšiu formu - člnom za 20 €. Porto Timon je je rozdelená na severnú a južnú. Na jednej pláži prevažujú okruhliaky, druhá je skôr piesčitá a od seba ich delí trávnato vresový kopček. V okolí je niekoľko skalísk, do ktorých morský príboj vyhĺbil jaskyne, a tak je toto miesto aj cieľom potápačov.

Porto Timoni Beach. Foto: depositphotos.com

Pláž Glyfada

Jedna z najkrajších a najznámejších pláží na ostrove sa nachádza na západe ostrova hneď pod Pelekasom. Pláž v Glyfada je čisto piesková a odraz slnečných lúčov ju zafarbuje dozlatista. Do mora prechádza pozvoľna, takže je určená aj pre neplavcov a malé deti. V niektorých miestach ďalej od brehu je ale potrebné si dávať pozor na spodné prúdy, ktoré sú pre západné pobrežie typické. Hlavne rodičia by mali na svoje deti dohliadať. Pláž je vcelku bezpečná, lebo leží mimo rušnej cesty.. Voda je ale priezračne čistá, a tak nie je divu, že sa môže pýšiť Modrou vlajkou. Pláž je strážená plavčíkmi, nechýbajú tu ani bary a reštaurácie s občerstvením a poskytuje všetok komfort - ležadlá, slnečníky, toalety, prezliekarne aj sprchy. Tí, ktorí dávajú prednosť aktívnejší dovolenke, tiež nebudú sklamaní - môžu využiť širokú ponuku vodných športov od potápania, cez vodné lyžovanie, až po windsurfing alebo jazdu na člne. Dobrodružné povahy môžu vyskúšať skoky do vody z okolitých skál. Na súši sa potom často hrá plážový volejbal. Nechýba tu dokonca ani vybavenie pre postihnutých.

PLÁŽ GLYFADA, GréckoPláž Glyfada. Foto: depositphotos.com

Pláž Mirtiotissa

Pláž je tu takmer nedotknutá, pokrytá pieskom a dostupná len po strmom chodníku. Aj vďaka tomuto neľahkému prístupu veľa turistov výlet na toto miesto vzdá. No aj cesta od dedinky Pelekas je krásna, plná olivovníkov. Jarný príliv vždy prinesie na pláž čerstvý piesok, ktorý nahradí ten pôvodný. Pláž je ohraničená útesmi pokrytými borovicami, myrtou a kríkmi tymiánu. Neďaleko pláže sú ešte dva malé zálivy s malými plážami, na ktorých je síce neoficiálne, ale povolený nudizmus. Z okolitých kopcov steká voda a tvorí na pláži potôčiky, ktoré sa vlievajú do mora.

Pláž Mirtiotissa. Foto: depositphotos.com

Arkoudilas Beach (Kavos)

Kavos je tri kilometre dlhá pláž v južnej časti ostrova. Obľúbená je najmä medzi mladými pre bary otvorené až do skorých ranných hodín. Pláž má vybudovanú výbornú infraštruktúru s tavernami, barmi, klubmi, slnečníkmi, ležadlami, sprchami, reštauráciami s medzinárodnými jedlami a kaviarňami.

Arkoudilas Beach. Foto: flickr

Arillas

Pláž leží v malej zátoke je pokrytá jemným pieskom. Povrch sa zvažuje do mora len mierne, čo ocenia najmä neskúsení plavci a deti. Aj táto pláž sa radí medzi ocenené Modrou vlajkou. Pláž je vybavená - nechýbajú tu slnečníky, ležadlá, bary a reštaurácie s občerstvením a studenými nápojmi. Časť pláže ponúka priestor aj pre nudistov.

Pláž Arillas Foto: depositphotos.com

Pláž Barbati

Miestne kamienková pláž, umiestnená mimo centrum a cesty, ponúka okrem už tradičného prenájmu ležadiel a slnečníkov aj niekoľko taverien, barov a obchodov. Mimo to je pláž pravidelne udržiavaná a je plne vybavená pre úplný komfort návštevníkov sprchami, toaletami a šatňami. Pýši sa modrou vlajkou. Vstup do vody je pozvoľný, a preto je vhodný aj pre deti a neplavcov. Vodné športy sú vo všetkých letoviskách už nepísaným štandardom, takže aj tu sa nájde veľa možností, ako rozprúdiť krv, napríklad vodné lyžovanie, jazda na banáne alebo na zapožičanom člne. Popri mori tu môžete využiť i bazéniky, ktoré sú súčasťou niekoľkých miestnych barov, za predpokladu, že si zakúpite aspoň niečo malé na osvieženie. Pri pláži sú rozmiestnené taverny a reštaurácie, ktoré okrem dobrého jedla umožňujú aj nádherný výhľad na vzdialené pobrežie Albánska.

Pláž Barbati. Foto: greeka.com

Ipsos beach

Dlhá pláž je tvorená pieskom a kamienkami a umožňuje prevádzkovanie mnohých vodných športov (jazda na člne, vodné bicykle a ďalšie). Nechýbajú ani bary, taverny a obchodíky. Voda je tu krištáľovo čistá, preto si tiež vyslúžila ocenenie modrou vlajkou. Pláž je pravidelne udržiavaná. Do mora sa zvažuje veľmi pozvoľna, takže je vhodná aj pre menej zdatných plavcov a deti.

Pláž Ipsos. Foto: depositphotos.com

Pláž Halikounas

Pláž s dĺžkou až 3 kilometre leží na juhozápadnom pobreží ostrova. Tiahne sa pozdĺž jazera Korission, ktoré oddeľuje od mora. Drevenou cestičkou sa dostanete až k miestu, kde sa jazero vlieva do mora. Vďaka poveternostným podmienkam je pláž rajom pre milovníkov windsurfingu a kitesurfingu, ale aj nudistov.

Pláž Halikounas. Foto: depositphotos.com

Agios Ioannis Peristeron

Dlhá úzka kamienkovo-piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do krištáľovo čistého mora je ocenená Modrou vlajkou. Obklopuje ju všadeprítomná zeleň olivových hájov a pokoj. K dispozícii sú aj ležadlá, slnečníky a nechýba ani široká škála vodných športov.

Pláž Agios Ioannis Peristeron. Foto: greeka.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Aquapark Hydropolis

Množstvom vodných atrakcií, toboganov, ale i oddychovej zóny a ZOO ponúka vodný park Hydropolis. Nachádza na severnom pobreží ostrova Korfu v blízkosti mesta Acharavi, len necelých 40 km od hlavného mesta. Hydropolis je pomerne malý park, ale má dobrý výber šmýkačiek, lenivú rieku a iné atrakcie. V celom parku sú k dispozícii ležadlá zdarma, jedlo a pitie sú k dispozícii na mieste a v pondelok a vo štvrtok ponúkajú aj all inclusive dni. Od sezóny 2018 je Hydropolis otvorený len pre hostí rezortu a kúpeľného hotela Gelina Village.

Aquaparky deti milujú. Foto: archív CK SATUR

Aqualand v Kerkyre

Vodný park, ktorý leží 10 km juhozápadne od mesta Kerkyra v centre mesta Korfu. Aqualand ponúka všetky atrakcie, ktoré by ste očakávali od moderného aquaparku. Pre malé deti je k dispozícii pirátske ihrisko. Najlepšie časy, ako sa vyhnúť davom, sú skoro ráno a neskoro popoludní. Aqualand má tiež svoj vlastný hotel, takže tu môžete stráviť aj celú dovolenku.

Aquapark nájdete aj v hlavnom meste ostrova. Foto: aqualand-corfu.com

Múzeum mušlí

Múzeum sídli v modernej budove asi 2 km pred dedinou Benitses, obľúbeným turistickým letoviskom na Korfu. Toto zaujímavé múzeum je súkromnou iniciatívou potápača a zberateľa Napoleona Sagiasa, ktorý žil v Austrálii viac ako 20 rokov a vrátil sa v roku 1989 do svojej vlasti na Korfu. Keďže mal veľkú zbierku mušlí a fosílií rýb, rozhodol sa otvoriť toto múzeum, ktoré teraz riadi jeho rodina. Počas jeho potápačských dobrodružstiev v Tichom a Indickom oceáne so svojím tímom získal veľkú zbierku mušlí, skamenelín, špongií, koralov, rýb, žralokov a žraločích zubov, homárov, krabov, morských ježkov, morských hadov a mnoho ďalších zaujímavých kúskov, ktoré sú teraz vystavené v múzeu. Najdrahšou a vzácnou mušľou múzea je Cypraea fultoni, ktorej cena sa odhaduje na 22 000 USD. Návštevníci môžu vidieť aj mušľu Tridacna gigas, ktorá váži 65 kg, a Haliotis iris, ktorá je vraj najkrajšou na svete a pochádza z Nového Zélandu.

Múzeum pre deti, ktoré nielen rady zbierajú, ale aj obzerajú mušle. Foto: greeka.com

Corfu Aquarium

Akvárium Corfu ponúka fascinujúci spôsob, ako preskúmať podmorský svet v Stredozemnom mori. Corfu Sea Discovery bolo založené v roku 2008 na poznávanie pobrežia Paleokastritsa. Toto jedinečné miesto s krištáľovo čistou vodou, nádhernými jaskyňami a fascinujúcim morským životom, môžete sledovať cez podmorské okná.

Všetko, čo ponúka podmorský svet na jednom mieste. Foto: facebook.com/corfuaquarium/

Podvodný svet Nautilus

V Paleokastritsa objavte všetky podvodné zázraky Iónskeho mora na super modernom námornom plavidle, postavenom so špeciálnym a nepriestrelným skleneným dnom o rozlohe 2 x 3 metre.

Cez sklenené dno môžete sledovať podmorský život. Foto: paleokastritsa.biz

Záchranné centrum pre oslíkov

Napriek tomu, že na Korfu sú ešte oslíky využívané aj na prácu, ich využívanie na ostrove rýchlo klesá. Mnohé sa stali zbytočnými pre ich majiteľov a mali byť predané na taliansky trh s mäsom. Cieľom centra je zastaviť vývoz tým, že sa o staré, zranené a choré oslíky postarajú. Okrem 39 oslov je tu aj 60 mačiek, 1 mulica, psy a králiky.

Zvieratiek, nielen oslíkov, je na tejto farme je viac než dosť. Foto: corfu-donkeys.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Dovolenka na Korfu by nebola úplná bez toho, aby ste vyskúšali niektoré z tradičných pokrmov ostrova. Cez deň aj večer sa ulicami šíri úžasná vôňa jedál zo stredomorskej kuchyne. Prevahu má mäso, ryby, olivový olej, zelenina a syr, dôležité sú tiež tradičné výrobky ako miestny med, extra panenský olivový olej a ovčí jogurt.

Tradičné jedlo na Korfu je sofrito – teľacie mäso varené vo víne s cesnakom a bielym korením. Stifado - teľacie mäso na omáčke z červeného vína a s malými cibuľkami.Ak sa rozhodnete pre pastitsadu dostanete na tanieri teľacie alebo kuracie mäso varené s čerstvými paradajkami, škoricou, vínom, cibuľou a rôznym korením. Podáva sa s cestovinami alebo zeleninou.

Pastisada na korfuTeľacie alebo kuracie mäso s čerstvými paradajkami, škoricou a vínom sa podáva sa s cestovinami. Foto: depositphotos.com

Len na Korfu si pochutíte na numbulo, šunke pripravovanej údením bravčovej panenky alebo burduni, ktorá vyzerá ako saláma, ale je vyrobená z bravčovej krvi, pečene, cibule a korenín. Podáva sa vyprážaná a nakrájaná na malé kúsky. Samozrejmosťou sú jedlá z rýb – bourdeto je rybacia polievka s pikantnou omáčkou, paprikou, cibuľou, soľou a extra panenským olivovým olejom. Bianco sa skladá z rôznych druhov rýb, varených s vínom, citrónovou šťavou, cesnakom a octom. Savuri sú vyprážané ryby podávané s cesnakovou omáčkou, rozmarínom, octom a hrozienkami.

Okrem olív sa tu pestujú citrusové plody, najmä pomaranče, citróny, mandarínky, ale i zvláštny čínsky pomarančovník – kumquat, ktorý najmä v zimnom období žiari medzi zeleňou olív svojimi jasnými farbami. Z kumquatu sa vyrába alkoholický nápoj rovnakého mena, ktorý je špecialitou ostrova Korfu. Nakladaný s anízovým korením je vynikajúcou delikatesou podávanou k dezertom.

Nápoj z ovocia kumqvat na korfuZ týchto citrusových plodov sa pripravujú aj alko i nealkoholické nápoje na Korfu. Foto: depositphotos.com

Vo väčšine reštaurácií dostanete k jedlu chlieb. Nie je tu zvyk ako u nás, aby súčasťou porcie bolo zeleninová obloha. Predpokladá sa, že si Gréci objednávajú šalát, najlepšie Choriatiki – grécky šalát (uhorka, rajčina, paprika, olivy a syr feta), alebo Tonosalata – tuniakový šalát (uhorka, rajčina, paprika,  tuniak). Najčastejšie dezerty sú giaoúrti kai méli (jogurt s medom resp. i s orechmi) a Fréska froúta (čerstvé ovocie).

Reštaurácie

Na Korfu je vzhľadom k rozvinutému cestovnému ruchu veľké množstvo reštaurácii a kaviarní, zatiaľ čo v kaviarňach je jedálny lístok väčšinou zastúpený tradičnou gréckou kuchyňou, v reštauráciách je výber jedál bohatší a veľakrát prispôsobený medzinárodnému zloženiu hosťov. Kaviarne sú menej formálne a okrem dobrého jedla a pitia bývajú i miestom pre zábavu vrátane ukážok národného folklóru.

Sprepitné

Väčšina taverien si v cene účtuje obsluhu /10%/. Mladíci, ktorí často vypomáhajú však i napriek tomu očakávajú sprepitné, ktoré je často ich jediným zdrojom príjmu. Taxikári, ako aj hoteloví pracovníci, tiež nepohrdnú sprepitným - je len na vás, ako sa rozhodnete.

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity, šport

Vodné športy takmer na každej pláži

Potápanie, šnorchlovanie, paragliding, windsurfing, kiting – to všetko a ešte o mnoho viac. Vodné športy sú takmer povinnou výbavou pláží na Korfu, a tak si môžete vyskúšať prakticky ktorýkoľvek z nich.

Windsurfing na korfuAj pre windsurfing sú na ostrove podmienky. Foto: surfcentercorfu.com

Potápanie

Korfu ponúka viaceré miesta, ktoré sú ideálne pre potápanie, je jedným z mála ostrovov Stredozemného mora s krásou aj pod vodou. Na ostrove existuje mnoho potápačských centier, ktoré ponúkajú vybavenie a organizujú bezpečné potápanie v tých najkrajších zo svetových podvodných lokalít.

Cyklistika na Korfu

Ostrov je svojou rozlohou ideálny aj na poznávanie na bicykli. Ak ste si ten svoj nepriviezli požičať, alebo zakúpiť si ho viete aj na ostrove. Najznámejší obchod s horskými bicyklami je v mestečku Dassia.

Golfové ihrisko

Golfový klub Corfu leží pár kilometrov od Ermones, v údolí Ropa. 18-jamkové ihrisko bolo založené a navrhnuté v roku 1971 švajčiarkym architektom Donaldom Harradinom. Harmonicky kombinoval prírodné krásy údolia Ropa s vlastnými zásahmi, aby vytvoril ihrisko, príjemné pre pokročilých aj začiatočníkov. Dnes je to magické miesto so stromovými hájmi okolo  rybníkov, potokov na pozadí okolitých kopcov.

Golfový klub na korfuMilovníci golfu si môžu vyskúšať aj 18 - jamkové ihrisko na Korfu. Foto: 1Golf.eu

Jazda na koni v Roda

Ak milujete jazdu na koni, vyberte sa do letoviska Roda, kde nájdete jazdeckú školu, neďaleko oblasti Karniaris, východne od rezortu Roda.

Výlety na plachetnici na Korfu a lode na prenájom

Súkromná plavba na plachetnici, ale aj veľký výber motorových člnov na prenájom s rôznymi veľkosťami motorov, nájdete takmer všade na ostrove. Najznámejšie požičovne sú v Agni a Nissaki v severovýchode Korfu.

Podujatia a kultúra

Korfu je živý kozmopolitný ostrov s 120 000 trvalými obyvateľmi a porovnaním obyvateľstva a veľkosti je po Aténach a Solúne tretia najhustejšie obývaná časť Grécka. Obyvatelia ostrova sú od prírody veselí a milujú oslavy, festivaly a všetky druhy kultúrnych podujatí, ako sú divadelné predstavenia, umelecké festivaly, ktoré sa počas letných mesiacov konajú takmer denne.

Karneval na Korfu

Staroveké oslavy na začiatku jari, ktoré sa konali na počesť Dionýsa, boha vína a zábavy, dúfajúc v dobrú úrodu a úspešné hospodárenie sú predchodcami dnešného karnevalu v Grécku. Na Korfu oslavy získali silný benátsky vplyv, a to robí dnešný karneval na Korfu úplne odlišným od tých v iných častiach Grécka. Karnevalu vládne satira absolútne všetkého - politikov, aktuálneho diania aj minulosti.

Karneval na korfuNa Korfu oslavujú karneval na benátsky spôsob. Foto: greekreporter.com

Petegoletsa

Na posledný štvrtok karnevalu ožíva veľmi stará tradícia, neoddeliteľná súčasť karnevalu v Korfu, nazýva sa Petegoletsia, v preklade klebety a tie sú ústredným motívom divadelných predstavení priamo v uliciach a na balkónoch miest. Je to populárne pouličné divadlo, ktoré sa koná na verejnosti, medzi balkónmi starého mesta pozdĺž úzkych uličiek. Petegoletsia sú každoročne sledované tisíckami ľudí, satirizujú politikov aj tým, že vystavujú svoje osobné životy a škandály na verejnosti, a to na národnej i miestnej úrovni. Miestni poslanci, starostovia a iní verejní činitelia musia počúvať a prinajmenšom predstierať, že im to nevadí.

Karneval v dedinách na Korfu

Rovnako ako v hlavnom meste Korfu, tak aj v dedinách sa konajú rôzne festivaly a karnevaly, ktoré si často zachovali veľmi zaujímavé a zábavné tradície, ako sväté manželstvo – pri ktorom zinscenujú svadbu, pričom za nevestu je prezlečený muž, ideálne s fúzmi, zvyk Vlachovcov a tanec kňazov

Festival folklórnych skupín na Korfu

Festival folklórnych skupín na Korfu sa koná každoročne koncom marca v Mestskom divadle na Korfu. Ide o festival skupín z celého Grécka, dospelých a detí, v posledných rokoch získal tento festival veľkú prestíž a dúfa, že sa stane jednou z najdôležitejších kultúrnych udalostí ostrova.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Old Perithia

Vysoko v kopcoch v blízkosti hlavnej cesty medzi Kassiopi a Acharavi, stojí opustená dedina Old Perithia. Kedysi v nej žilo asi 1200 obyvateľov, no od roku 1960 je opustená. Každý, kto sem príde má pocit, akoby sa ocitol v stredovekej časovej kapsule. Keď sa unavíte putovaním po dláždených uliciach, dobre padne posedieť si v niektorej z taverien, ktoré tu pre turistov momentálne fungujú.

Opustená dedinka stojí za návštevu. Foto: depositphotos.com

Korfský chodníček

Ak ste vášnivý turista (ale aj keď nie ste) oceníte skutočnú krásu ostrova pri prechádzke „korfským chodníčkom“. Vedie po celej dĺžke ostrova, dlhý je až 220 kilometrov a ideálny na pešiu turistiku. Vedie do krajiny nedotknutej masovou turistikou, na miesta, kam by sa inak návštevníci zatúlali len zriedka. Každý kúsok krajiny ukrýva niečo iné – rozľahlé pláže a borievky na juhu, zvlnené olivové háje v centrálnej časti, krasové plošiny a drsné tiesňavy na severe.

Spoznajte počas túry miesta, na ktoré sa nedostane každý. Foto: archív CK SATUR

Po stopách Durrellovcov

Ak ste fanúšikom seriálu o Durrellovcoch, na Korfu si môžete obzrieť viacero lokácií, kde vznikal. Britská komediálna dráma zachytáva život anglickej rodiny v rokoch 1935 – 1939, ktorá sa presťahovala na grécky ostrov a je založená na troch autobiografických knihách Geralda Durrella. Seriál sa natáčal aj na Korfu, napríklad v dedinke Kalami, pričom najmladší z Durrellovov - Lawrence, bol neskôr známym zoológom na ostrove. Navštíviť môžete aj jeho dom v dedinke Bella.

Seriál, podľa skutočnosti o britskej rodine, ktorá sa presťahovala na grécky ostrov. Foto:

Jazero Korrision

Slané jazero je dlhé 5 km a široké asi 1 km a nachádza sa v južnej časti ostrova neďaleko Chlomos. Od mora ho delí len tenký pás pobrežia. Hneď vedľa sa nachádzajú veľké piesočnaté duny, za ktorými leží krásna dlhá a široká piesočnatá pláž.

Canal d 'Amour, Sidari

Miesto pre osamelých i zamilovaných. O kanále lásky existuje legenda, ktorá hovorí, že kto ním prepláva, nájde muža alebo ženu svojich snov alebo o toho, ktorého už našiel nikdy nepríde. Nachádza sa v mestečku Sidari na severe ostrova a v jeho blízkosti sa nachádzajú pieskovcové útvary so zálivmi s krištáľovo čistou vodou.

Miesto opradené legendou. Uveríte? Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Administratívne je Korfu samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.

Rozloha a populácia: Ostrov sa rozprestiera na ploche 590 km2 (ostrov meria 68 km na dĺžku, 25 km na šírku v najširšom a 8,5 km v najužšom mieste). Má 120 000 obyvateľov, z toho 40 000 v hlavnom meste.

Jazyky: Na Korfu je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).

Náboženstvo: Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

V hlavnej turistickej sezóne sa počasie vyznačuje priemernými dennými teplotami okolo 27 až 29 °C, no tieto mesiace sú na Korfu pomerne veterné. Teplota mora sa pohybuje okolo 25°C. Práve vďaka severnej polohe ostrova sú letá o niečo miernejšie ako v ostatných gréckych regiónoch.Letisko a dĺžka letu

Letisko na ostrove Korfu sa môže pochváliť najkratšou pristávacou dráhou v Európe. Nachádza sa približne 3 kilometre od mesta Korfu. Z Bratislavy premáva na ostrov Korfu aj pravidelná linka nízko nákladovej spoločnosti. Počas letnej dovolenkovej sezóny lietajú zo Slovenska na ostrov Korfu turistické charterové lety viacerých leteckých spoločností. Let na ostrov Korfu trvá približne 1 h 55 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Doprava

Lodná

Z ostrova sú pravidelne uskutočňujú celodenné výlety loďou k ostrovom Paxos a Antipaxos, malebnému pevninskému prístavu Párga a do albánskeho prístavu Saranda. Cestovné lístky je možné zakúpiť vo väčšine cestovných kancelárií. Sú tu tiež ponúkané jednodňové výlety malými loďkami (pre asi 30 cestujúcich) pozdĺž pobrežia, spojené s kúpaním a občerstvením na pláži. Malé motorové loďky je tiež možné zapožičať.

Autobusová

Na Korfu majú dvedruhy autobusovej prepravy - modré (označené "Blue bus") a zelené autobusy ( "Green bus"). Tieto označenia objavíte aj na zastávkach jednotlivých liniek. Na zastávkach, ktoré nie sú vždy celkom zreteľné, sú vyvesené aj cestovné poriadky. Tu je však nutné brať do úvahy, že časy tu uvedené sú časy odchodu autobusov z východiskových staníc, a tak je treba ešte pripočítať dobu, za ktorú autobus dorazí do stanice, na ktorej sa práve nachádzate. Nápomocné vám môžu byť údaje o vzdialenostiach jednotlivých miest na ostrove. Do autobusov sa nastupuje hlavne zadnými a strednými dverami, pomocník vodiča vám potom predá lístok. Okná sa dajú takmer úplne otvoriť, a tak je cestovanie aj v tom najväčšom teple celkom znesiteľné. Vzhľadom k tomu, že sa nachádzate v Grécku, sú časy odchodu pomerne variabilné. Rozhodne by ste mali byť na zastávke minimálne desať minút pred odchodom a nemali by ste strácať nervy ani pri dvadsaťminútovom meškaní. Autobusová doprava nie je síce tou najpohodlnejšie, ale je najlacnejší.

Taxi

Taxíky sú neporovnateľne drahšie ako autobus. Ich výhodou je však rýchlosť, pohodlie a flexibilita. Pred nastúpením do auta si však vopred zistite približnú cenu plánovanej trasy a dohodnite si ju s taxikárom. Každopádne trvajte na zapnutie taxametra. Ak idete na väčšiu vzdialenosť, môžete sa pokúsiť o cene zjednávať.

Automobil a motocykel

Na ostrove platí medzinárodné dopravné značenie i predpisy. V praxi však nebývajú dodržiavané. Grécky temperament sa na cestách prejavuje veľmi zreteľne. Predbiehanie cez dvojitú plnú čiaru, sprava a v noci bez svetiel nie sú žiadnou výnimkou. Pred neprehľadnými zákrutami sa doporučuje trúbiť - klaksón je tu najdôležitejšou súčasťou auta.

Požičovne automobilov a motocyklov

Po celom ostrove sa nachádzajú požičovne automobilov a motocyklov. Väčšina požičovní vám auto zadarmo pristaví a zase odvezie priamo od vášho hotela. Medzi cenami jednotlivých požičovní môžu byť veľké rozdiely, čo je dané podmienkami, za akých si vozidlo zapožičiate. Informujte sa preto vopred o cenách a podmienkach zapožičania. Automobily a väčšie motocykle je možné si zapožičať spravidla od 23 rokov, mopedy od 17 rokov.

Shopping a suveníry

Shopping a suveníry

Olivový olej, výrobky z tvrdého a ťažkého olivovníkového dreva, to je len časť z možných suvenírov, ktoré si turisti odnášajú z tohto ostrova. Možno ešte častejšie sú fotografie pred zámočkom, v ktorom žila cisárovná Sissi, alebo na skalných útvaroch Sidari.

Z pochutín si môžete priviezť orechy v mede a ďalšie medové výrobky. Obľúbeným suvenírom je tzv kombolói, čo je retiazka s korálkami. Ďalšie obľúbenou ozdobou je matóchandro - symbol „Modrého oka“, ktorého účelom je chrániť svojho majiteľa pred zlými silami. Táto ozdoba je z fúkaného skla alebo z drevených koralov. Milým suvenírom sú aj rôzne alabastrové sošky. Pekným darčekom je aj kozmetika s olivovým olejom a výlisky olív alebo výrobky z olivovníkového dreva. Obľúbené sú tiež kožené výrobky – pre Korfu sú typické ploché sandále, ktgoré nájdete napríklad v obchodíku Corfu Sandals.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 12,50 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 20,00 €
Mlieko 1,45 €
Chlieb  0,90 €
Miestny syr 9,00 €
Fľaša vína 3,00 €
Domáce pivo 3,00 €
Kapučíno 2,75

Sviatky

Sviatky:

Sviatky na Korfu sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR