Atény

Atény

Mesto, kde kráčali bohovia

Stiahnuť PDF

.....a tak sa zrodili Atény. V polkruhu belasých vrchov zvažujúcich sa ku moru a dvoch kopcov Lykabettos a Akropolis vznikli Atény, keď bohyňa Aténa vyhrala spor s bohom mora Poseidónom o vládu nad Atikou a Aténami tým, že darovala ľudom olivu, kým Poseidón vodu. Prvý aténsky kráľ Kekrop, ako rozhodca určil za víťaza bohyňu Aténu, podľa ktorej je mesto aj pomenované. Hovorí sa o nej, že Grékov a najmä Aténčanov milovala, svojich verných nikdy neopustila a ochraňovala. Bola dcérou najvyššieho boha Dia, ktorá sa podľa mýtov zrodila z jeho hlavy a to hneď v plnej zbroji. V gréckom svete bola bohyňou múdrosti, vojny a spravodlivosti. Uctievaná bola ako „Aténa v zbrani“, „Aténa volajúca do boja“, „Aténa Panenská“ a „Aténa víťazná“.

Dovolenka v Aténach


Pred dvoma a pol tisícročiami boli Atény nádherným mestom, o čom nepochyboval ani Homér, ktorý to o nich tvrdil už predtým. Dnes tu síce chýbajú skvostné antické stavby a ani nestretnete uhladených mužov odetých do himationu (dlhý odev na vychádzky a spoločenský styk), ktorí sa rozprávajú o demokracii a tragédii, ale nepochybne i dnes vzbudzuje toto mesto údiv a to nielen jedinečnou Akropolis.

angel statue under blue sky during daytime
Bohyňa Aténa v Aténach. Foto: unsplash.com

Aj keď tu ľudia žijú už päť tisícročí dnešné Atény sú pomerne moderné s praktickými stavbami, kde dominuje biela farba a mramor. Hlavným mestom sa stali v roku 1834, keď sa Gréci oslobodili spod tureckej okupácie. Tej doby mali len dvetisíc obyvateľov. Srdcom mesta je námestie Syntagma, kde bola kedysi Záhrada Múz a slávny Lykeion, kde mal Aristoteles filozofickú školu. Dnes tu stojí budova parlamentu, pred ktorým je hrob Neznámeho vojaka, čo umrel za slobodu Grécka.

soldier wearing skirt standing infront of wall
Výmena stráží pred parlamentom. Foto: unsplash.com

V spleti aténskych uličiek, čo sa dvíhajú a klesajú ako v San Franciscu, sa človek ľahko stratí, no nakoniec vás vždy dovedú ku nejakému zaujímavému miestu. Ak zablúdite, stačí sa opýtať Aténčanov, ktorí ako sa zdá tu poznajú všetky cesty alebo sa len stále držia aténskeho zákona, že „neukázať cestu cestovateľovi sa trestá verejnou kliatbou.“

people walking on street during daytime
V spleti aténskych ulíc. Foto: unsplash.com

Niekedy sa zdá, že Atény sú viac miest v jednom. Od nablýskaného Kolonaki cez bohémsku časť Exarchia, historické centrum, pestrofarebné Monastiraki a čarovné uličky štvrti Plaka pod Akropolis, či najbohatšia štvrť Kifissia s cyklotrasami, peknými domami, nákupnými centrami a parkami, svieža štvrť Glyfada s plážami, nočným životom, obchodmi, luxusnými hotelmi a štyrmi jachtárskymi prístavmi a samozrejme ešte rušný prístav Pireaus. Áno, ten Pireaus, o ktorom svetovo slávnu pieseň „Deti z Pirea“ vytvoril Manos Hadjidakis.

city with high rise buildings under white clouds during daytime
Moderné Atény. Foto: unsplash.com

Top lokality

Aténska Akropolis

Krásne miesto, ktoré je príkladom súhry medzi prírodou a človekom - tvorcom. Na ploche 30 000 m2 bolo postavených niekoľko dokonalých antických monumentov. Počas svojej najväčšej slávy, patrila Akropolis medzi najdôležitejšie náboženské a kultúrne centrá. V súčasnosti je domovom dokonalej zbierky architektonických kúskov a to z obdobia najväčšieho aténskeho štátnika Perikla, z 5. storočia pred n. l. Na stavbe Akropolis sa podieľali Kallikrates a Iktinos. Nádherný Partenón vyniká nad všetky stavby. Stavba chrámu o rozlohe 69,5 m x 30,9 m so 46 dórskymi stĺpmi trvala len pätnásť rokov. Vnútri sa nachádzala Aténina socha, ktorú vytvoril zo zlata a slonoviny grécky sochár Feidias.


Dokonalá Akropolis. Foto: unsplash.com

Úchvatné sú však i Propyleje, vstupná brána z bieleho mramoru, ktorou sa aj dnes vstupuje do chrámového okrsku. Pri bráne sa nachádza malý mramorový chrám Atény Nike. V severnej časti stojí Erechteion, svätyňa, ktorú tvoria stĺpy stvárnené do ženských postáv - „kyriatíd“. Mnoho stavieb na Akropolis bolo zničených, či už Turkami, ktorí tu skladovali muníciu, pušný prach a mali tu rozmiestnené delá. Partenón patril Aténe, neskôr Panne Márii a tiež moslimom, ktorí tu mali aj minaret. V 17. storočí za vojny s Benátčanmi ho zasiahla delová guľa. Začiatkom 19. storočia vzal lord Elgin do Londýna sochárske výzdoby. Našťastie nie všetky, aj keď ich bolo dosť. Tie, čo ostali sú dnes vystavené v múzeu pod Akropolis.

Akropolis kyriatídy
Kyriatídy. Foto: unsplash.com

Jedno z najstarších divadiel na svete je divadlo Dionýza, boha vína a plodnosti, ktoré leží z južnej strany Acropolis. Tu sa konali predstavenia dramatikov - velikánov, ako bol Euripides, Sofokles a Aischylos, ktorý sa považuje za „otca tragédie“. V blízkosti tohto divadla sa nachádza odeion Heroda Atického z roku 161 n. l. Po rekonštrukcii, ktorá prebehla v 50 rokoch minulého storočia, sa využíva na festivaly, koncerty, kde hrajú najznámejšie grécke a svetové hviezdy.

aerial view of city during daytime
Odeion Heroda Atického. Foto: unsplash.com

Agora

Agora bola hlavným aténskym námestím, srdcom verejného života. Bolo to veľké otvorené priestranstvo, kde sa rozoberali sociálne, politické, obchodné a kultúrne aktivity. Aténska demokracia sa zrodila práve tu. Do dnešnej doby sú tu rozvaliny, ktoré kedysi boli verejnými budovami. Niečo skvostné sa tu predsa len zachovalo, a to je Teseion, chrám zasvätený bohovi Hefaistovi z roku 450 pred n. l. O tisíc rokov neskôr sa tu konali kresťanské bohoslužby a to až do roku 1834.

Aténska Agora
Agora v Aténach. Foto: unsplash.com

V zrekonštruovanej Attalovej stoe so symetrickým stĺporadím, ktoré pekne vytvára elegantnú líniu sa dnes nachádza Múzeum antickej Agory. Z vyrytých nápisov sa dozvedáme, že budovu nechal postaviť vládca Pergamonu Attalos II., ktorý ju daroval Aténam za vzdelanie, čo sa mu tu dostalo. Nachádzali sa tu obchody a priestranná krytá kolonáda. 

aerial view of city buildings during daytimeAttalova stoa v Aténach. Foto: unsplash.com

Rímske fórum a Hadriánova knižnica

Dva rozľahlé monumenty datujúce sa do rímskeho obdobia sa nachádzajú v severnej časti od Akropolis a východnej časti od Agory. Rímske fórum ako obchodné centrum Atén v čase Rimanov, postavené za vlády rímskeho cisára Augusta v roku 19. pred n. l. a Hadriánova knižnica postavená rímskym cisárom Hadriánom v roku 132 n. l. Knižnica slúžila aj ako štátny archív a filozofická škola. Boli tu postavené vodné hodiny „horologion“, Veža vetrov, Vespasiánove latríny a v neskoršej dobe i mešita Fethiye.

brown concrete building near green trees under white clouds and blue sky during daytimeVeža vetrov v Aténach. Foto: unsplash.com

Kerameikos

Severozápadne od Akropolis leží Kerameikos, kde sa vyrábala keramika, no nachádzal sa tu aj dôležitý aténsky cintorín. Dnes je tu múzeum , ktoré vystavuje zbierky z pohrebných výbav, rôzne urny a šperky.

Olympieion

Tento chrám zasvätený bohovi Diovi sa začal stavať v 6. storočí pred n. l. a jeho stavba trvala viac ako šesť storočí. Vo svojej plnej kráse to bol chrám hodný veľkosti najvyššieho gréckeho boha. Meral 108 m x 40 m a zdobilo ho 104 korintských stĺpov. Do dnes sa ich zachovalo len 15. Jeden stĺp leží na zemi, kde padol počas búrky v 19. storočí. Grécky svet tento chrám považoval za najstarší pod slnkom.

brown concrete pillar during daytimeDiov chrám v Aténach. Foto: unsplash.com

Štadión

Ďalším hrdým znakom Atén je štadión Panathenaic alebo zvaný aj Kalimarmaro. Na tomto mieste pôvodne v 4. storočí pred n. l. aj štadión stál a využíval sa na mystické ceremónie významného festivalu na počesť Atény. Počas vlády rímskeho cisára Hadriána tu bol postavený štadión na gladiátorské hry. V roku 1896 tu prebehla rekonštrukcia a vznikla tak presná replika z antických čias, aby sa tu zahájili novodobé Olympijské hry.

people on stadium
Kalimarmaro. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Atény

HistóriaKultúra

Aténska Univerzita, Akadémia a Bibliotéka

Trojica neoklasických budov, ktoré navrhol dánsky architekt Hansen sú v Aténach jedny z mála stavieb v novogréckom štýle. Bibliotéku zdobí krásny mramorový vstupný vchod. Akadémiu svedomito stráži socha Atény a boha Apolóna a vchodové fresky zobrazujú mýtického hrdinu Prometea.

Syntagma Atény

HistóriaKultúra

Parlament v Aténach

Parlamentná budova v Aténach bola kedysi kráľovským palácom kráľa Otta a kráľovnej Amálie, prvých monarchov moderného Grécka. Nachádza sa na námestí Syntagma, ktoré je tepnou Atén. V neoklasickom štýle budovu navrhol Friedrich von Gartner. Palác bol dokončený v roku 1843. Ako kráľovská rezidencia sa využíval do roku 1924 a od roku 1934 je sídlom parlamentu. Pred ním je hrob Neznámeho vojaka, ktorý položil svoj život za slobodu. Hrob stráži prezidentská stráž v tradičnom ošatení, ktorá sa mení každú celú hodinu, čo láka tak mnoho divákov.

Kostol v Aténach

História

Kostol Panagia Kapnikarea

Maličký trojloďový kostol, ktorý bol postavený na ruinách antického chrámu zasväteného pre bohyňu Demeter alebo Aténu, je dnes ozdobou rušného centra mesta. V jeho okolí nájdete plno obchodov a tiež ľudí, ktorí stoja o jeho návštevu a je celkom jedno či sú to turisti alebo domáci. Postavený bol v roku 1050 a vstupné dvere, ktoré zdobia dva stĺpy na konci 12. storočia. Kaplnka vnútri je zasvätená sv. Varvare. Interiér zdobia maľby gréckeho umelca z roku 1955.

Zapion v Aténach

Kultúra

Zapion

Priestranná neoklasická budova so záhradou a upraveným parkom bola postavená v 19. storočí architektom Theophilom Hansenom. Pôvodne slúžila na výstavy. Je príjemné si tu posedieť v elegantnej kaviarni a reštaurácii a tiež tu môžete obdivovať zaujímavé sochy a umeleckú výzdobu. Dnes sa využíva na medzinárodné konferencie a obchodné eventy.

Monastiraki v Aténach

Kultúra

Monastiraki

Živé námestie Monastiraki celkom v srdci Atén je rušné, plné tradičných obchodov, reštaurácií, kaviarní a dokonca tu nájdete aj blší trh. Kedysi tu stála turecká mešita, ktorá bola postavená počas vlády guvernéra Tzisdarakisa v roku 1759. Preto sa jej hovorilo aj Tzisdarakisova meštia. Dnes už ako mešita neslúži, ale vnútri sa nachádza múzeum vystavujúce keramiku.

Múzeum Akropolis v Aténach

HistóriaKultúra

Múzeum Akropolis

Mimoriadne zaujímavé múzeum, ktoré uchováva viac ako 50 000 artefaktov, ktoré sa vzťahujú ku celému chrámovému okrsku Akropolis. Postavené je priamo pri Akropolis s dokonalým výhľadom. Radí sa medzi najlepšie múzeá na svete vôbec. Je priestranné, moderné a patrí medzi najobľúbenejšie v Aténach. Unikátne exponáty sú vystavené nielen priamo pred vami, ale aj pod nohami.

Archeologické múzeum v Aténach

HistóriaKultúra

Národné archeologické múzeum v Aténach

Najväčšie grécke múzeum v Aténach ponúka náhľad do skutočnej historickej panorámy gréckej civilizácie a to od prehistorického obdobia až do neskorej antiky. Od konca 19. storočia vystavuje a uchováva artefakty z celého Grécka. Interiér múza je priestranný a k videniu je viac ako 11 000 exponátov. Medzi najpopulárnejšie výstavné kusy sa radí zlatá maska kráľa Agamemnóna a tiež zaujímavý staroveký astronomický mechanizmus, ktorým bolo možné predpovedať pohyby planét a hviezd.

Stiahnuť PDF

Pláže

Attické pláže v okolí Atén ponúkajú rôznorodé scenérie. Niekde nájdte príjemný piesok, niekde skaly, ale všade na vás čakajú osviežujúce vody Egejského mora.

green tree on brown sand near body of water during daytimeAttická pláž. Foto: unspalsh.com

Elliniko

Veľmi populárna pláž pre všetky vekové kategórie. Nájdete tu reštauráciu, ktorá je stále plná. Ideálne je sem prísť hneď za rána.

Edem (Paleo Faliro)

Pláž Edem sa nachádza v blízkosti pláže Flisvos a najjednoduchšie sa sem dostanete z centra Atén električkou na zastávku Edem.

green tree near body of water during daytime
Aténske pláže. Foto: unsplash.com

Mikro Kavouri

Priamo za autobusovou zastávkou v časti Voula sa vydáte vpravo, kde je i nápis Kavouri. Hlavná pláž sa nachádza priamo pri hoteli Divani a obľubujú ju miestni ako aj zahraniční turisti. Ak sa vám zdá rušná, vyberte sa ešte ďalej, kde sú tri menej rušné malé zátoky. Nájdete tu aj kaviarne a príjemné posedenie.

blue body of waterV morských vlnách pri východe slnka v Attike. Foto: unsplash.com

Megalo Kavouri

Pomerne rušná pláž s pozvoľným vstupom do mora, kde vystupuje aj malý ostrov, ku ktorému sa dá dôjsť pešo. Nachádza sa tu veľa kaviarní a taktiež v okolí nájdete mnoho výborných reštaurácií.

silhouette of man and woman standing on beach during sunsetJedinečný západa slnka. Foto: unsplash.com

Asteria Glyfadas

Kozmopolitná pláž s kapacitou viac ako 5000 ľudí. Tu sa platí vstupné, kde máte v cene lehátko a slnečník. Nachádza sa tu aj bazén, ktorý môžete využívať.

brown and blue abstract paintingPláž Glyfadas. Foto: unsplash.com

Asteras Vouliagmenis

Celebritná pláž, kde natrafíte na nejakú grécku hviezdu. Na pláž sa platí vstupné, kde je zahrnuté lehátko, slnečník, úschovňa, sprchy.

Vouliagmeni pláž
Vouliagmenis. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Attica ZOO

Len 20 min od centra Atén sa nachádza ZOO s viac ako 2000 zvieratami, 350 rôznymi druhmi a to z 5 kontinentov. Nájdete tu delfínov, levov, žirafy, opice, tigre, medvede, tučniaky, papagáje a mnoho iných zvierat na ploche 20 ha. V ZOO sú obľúbené aj show vtákov a náučné programy o vodných živočíchoch. Nachádza sa tu kaviareň, obchod so suvenírmi, tri piknikové miesta a ihrisko pre deti.

view photography of blue and gray fishAttická ZOO. Foto: unsplash.com

Múzeum Goulandris

Jedná sa o prírodovedecké múzeum, ktoré vystavuje zbierky z botaniky, geológie, paleontológie, zoológie a to formou interaktívneho zobrazenia a audiovizuálneho predstavenia. Ultra moderné centrum Gaea poukazuje na prírodné vedy a evolúciu na našej planéte. Celkom unikátna je pologuľovitá kupola v dĺžke 5 m a 40 m2, kde vidieť rotáciu planéty s vysokým rozlíšením.

Planetárium Eugenides Foundation

Aténske planetárium postavené v roku 2003 patrí medzi najväčšie a najmodernejšie na svete. Veľkoformátové filmy a planetárne show sú projektované na ploche 25m.

brown and green mountainPlanetárne show. Foto: unsplash.com

Detské múzeum Hellenic

Niekedy je učenie zábava. V trojposchodovej neoklasickej budove v Aténach sa môžete o tom presvedčiť. Je to jediné grécke multi-tematické, interaktívne múzeum, ktoré bolo navrhnuté špeciálne pre deti.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Grécka kuchyňa je postavená na panenskom olivovom oleji, čerstvých produktoch, aromatických bylinkách z gréckeho vidieka a samozrejme talentovanej príprave, na ktorej si každý Grék dá mimoriadne záležať.

green leaves with black round fruitsGrécky poklad - olivy. Foto: unsplash.com

„Koulouri“ je malý kruhový chlebík so sezamom, ktorý nájdete všade v uliciach, tak ako aj „souvlaki“, bravčové grilované kocky mäsa na paličke či „gyros“ v tenkom chlebíku so zeleninou a s „tzatziki“. Gréci milujú „apaki – syglino“, čo je údená slanina, ktorá sa pridáva do šalátov, omelety, alebo sa jedáva priamo a len s pohárom vína, piva alebo „ouza“. Vynikajúci je grilovaný baklažán „melitzanosalata“ s olivovým olejom, cesnakom, cibuľou a vínnym octom.

barbecue and potato friesSouvlakai. Foto: unsplash.com

Veľmi chutný je dip „tyrokafteri“ zo syru feta, čili papričiek a olivového oleja alebo „skordalia“ z cesnaku, včerajšieho chleba a olivového oleja. Obľúbená je „fava“, pyré z „fava fazuliek“ s cibuľou, citrónom a olivovým olejom. Malé vyprážané mäsové guľky „keftedes“ sú veľmi populárne. Miesto mäsa sa dá použiť aj zelenina ako „paradajkové keftedes“, „cuketové keftedes, či dokonca „rybie keftedes“.

brown and blue ceramic bowl
Lahodné predjedlá. Foto: unsplash.com

Grécka „mousaka“ je známa snáď po celom svete a jej pravú chuť môžete ochutnať v Grécku kdekoľvek. Zaujímavo chutí i „giouvetsi“, hovädzie, jahňacie mäso alebo plody mora pečené v rúre s cestovinami a paradajkovou omáčkou. Gréci toto jedlo často pripravujú v nedeľu. Z polievok ochutnajte rybaciu „cacavia“. Samozrejmosťou ku jedlu je grécky šalát s „feta“ syrom.

sliced tomato and cucumber on white ceramic plateGrécky šalát. Foto: unsplash.com

Tradičné grécke dezerty sú sladké, čo väčšina Grékov miluje. Vyskúšajte „halvu“, „baklavu“ s orieškami, mandľami, škoricou, koláč „galaktoboureko“ s vanilkovým krémom a sirupom, „loukoumades“, vyprážané šišky s medom, čokoládou, orieškami alebo zmrzlinou, ryžový puding „ryzogalo“ s vanilkou a škoricou, ktorý nájdete napríklad v cukrárni Varsos, či „frozen yogurt“. Výborný je celkom naturálny alebo čokoládový.

brown and green bread with green leavesBaklava. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Zábavný park Allou!

Najväčší zábavný park v Grécku sa rozprestiera na ploche 40 000 m2. Pre tých najmenších je tu rozprávková krajina s kolotočmi a mnohými prekvapeniami. Pre deti od 12 rokov je tu zóna Adrenaline, Shock Tower alebo House of Fear.

white ferris wheel during night timeZábavný park Allou! Foto: unsplash.com

Kultúrne centrum Hellenic Cosmos

Toto umelecké kultúrne centrum je pre tých, ktorí hľadajú zábavu a to formou vzdelávania. Nachádza sa tu Tholos, kupolovité divadlo, kde môžete zažívať náučnú virtuálnu prehliadku cez antickú Agoru v Aténach.

green trees on mountain under blue sky during daytimeAgora. Foto: unsplash.com

Island

Reštaurácia Island, kde máte pocit, akoby ste aj na nejakom gréckom ostrove boli. Nachádza sa pri pobreží v blízkosti mesta. Jedlo tu je inšpirované stredomorskou kuchyňou, ktoré pripravuje ocenený kuchár Nikos Skliras. Neobyčajné kokteily a hudba dodávajú tomuto miestu čarovnú atmosféru. Nezabudnite si vychutať grécku ľadovú kávu, ktorú robia Gréci znamenite. 

glass cup filled with ice latte on tabletopĽadová grécka káva. Foto: unsplash.com

Jazero Vouliagmenis

Termálna voda jazera je vhodná pre príjemný relax. Teplota sa pohybuje od 22 ℃ do 29 ℃ a to počas celého roka. Nájdete tu aj cvičebné programy, reštauráciu a romantickú kaviareň. Platí sa aj vstupné.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Národná záhrada v Aténach

Krásna exotická záhrada v centre Atén bola navrhnutá kráľovnou Amáliou v 19. storočí. Je voľne prístupná a ponúka príjemný zelený raj medzi rôznymi stromami a kríkmi. Prechádzať sa môžete chodníkmi, pričom narazíte na malé jazierka a romantické zákutia. Nachádza sa tu aj Botanické múzeum a príjemná kaviareň, kde si môžete posedieť a oddýchnuť si od zhonu za jej bránami.

Národná záhrada v Aténach
Kráľovská záhrada v centre Atén. Foto: unsplash.com

Lykabettos

Vrch Lykabettos v Aténach ponúka krásny výhľad na mesto ako aj Sarónsky záliv. Cesta až na vrch bola postavená v rokoch 1908 až 1918 a je krásnou prechádzkou cez píniový les. Ak sa vám peši nechce, na vrchol sa nechajte vyviesť pozemnou lanovkou. Najväčšou atrakciou na malej vyhliadke je biely kostolík sv. Juraja. V tunajšej reštaurácii si môžete pochutnať na gréckom drinku alebo aj jedle. Úchvatný pohľad je odtiaľto aj večer, keď sa Atény blýskajú v žiari mestských svetiel.

green palm tree near city buildings during daytimeVrch Lykabettos. Foto: unsplash.com

Filopapou

V západnej časti od Akropolis je zelená časť Filopapou, kde sa radi stretávajú Aténčania. V antike sa tomuto miestu hovorilo Kopec Múz. Okrem podmanivej atmosféry, tu zažijete aj krásne „akropolské“ výhľady. V roku 115 tu bol vztýčený monument pre rímskeho princa Philopappa. Keď sa vydáte odtiaľto po chodníku, dostanete sa na kopec Pnika, kde sa stretávali orátori gréckeho sveta a rozoberali politické dianie.

green trees on brown sand under white sky during daytimeFilopapou. Foto: unsplash.com

Fouar

Zájdite si do štýlovej reštaurácie Fouar, kde je i bar. V ponuke nájdete chutné medzinárodné jedlá so silným ázijským vplyvom a lahodné kokteily. Otvorené je od 11 hod do 1 hod ráno.

Pestrá kuchyňa a lahodné nápoje
Znamenité chute: Foto: unsplash.com

Yanabaki

Veľký vodný park, ktorý sa nachádza vo Varkize. Nájdete tu kaviarne, reštaurácie, plážové bary, tobogány. Platí sa vstupné.

Grand Resort Lagonissi

Hotel Grand Resort ponúka pláž aj pre verejnosť, kde si môžete dopriať príjemný luxus pri mori, či pri bazéne. Platí sa vstupné. Hotel leží 40 km južne od Atén ale ponúka krásne prostredie s výhľadom na čarovné Egejské more.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná republika. 

Rozloha a populácia: 38,96 km²
3 168 846 

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina, v turistických centrách sa dohovoríte aj anglicky.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne na poznávanie Atén je na jar alebo na jeseň. V letných mesiacoch sa teploty šplhajú na viac ako 30 °C, ale je možné relaxovať pri mori na Aténskej rivére. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Doprava

Atény majú elekričky, autobusy a metro, ktoré premáva aj do prístavu Pireus, odkiaľ je možné loďou cestovať na grécke ostrovy, ale aj do iných krajín. Pri Aténach sa nachádza medzinárodné letisko Eleftheria Venizela. 

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki. 

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR