Provensálsko

Provensálsko

Magický región plný slnka, chutného jedla a vína svetovej triedy

Stiahnuť PDF

Provensálsko je prírodná mozaika s horami, roklinami, zvlnenými údoliami, levanduľovými poľami, s odľahlými dedinami v kontraste rušných miest. Rieka Durance zohráva zásadnú úlohu v tomto regióne, ktorý sa vyznačuje vysokými horskými vrcholmi Álp a nižším alpským úpätím s množstvom roztrúsených dedín až smerom k Stredozemnému moru.

Provensálsko. Francúzsko
Magické Provensálsko s levanduľou a zámkom. Foto: unsplash.com

Dovolenky vo Francúzsku


Provensálsko je oblasť na juhu Francúzska. Je známe nielen nádhernými levanduľovými poliami, ale i obrazmi. V Provensálsku sa maľovalo už od praveku, o čom svedčia jaskynné nálezy. Slávny Pablo Picasso často navštevoval Côte d'Azur, kde sa neskôr i presťahoval a neustále tvoril. Alebo tiež známy maliar Edvard Munch navštívil a maľoval v Nice a Monte Carle. Provence má osobitné postavenie i v histórii filmu. Prebehlo tu jedno z prvých premietaní filmu, L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat. Päťdesiat sekundový nemý film, ktorý bol vyrobený bratmi Lumièrovcami na vlakovej stanici pobrežného mesta La Ciotat.

Provensálsko. Francúzsko
Očarujúce Provensálsko. Gordes. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Grand canyon du Verdon alebo Gorges du Verdon je jeden z najhlbších kaňonov Európy a samozrejme patrí do zoznamu UNESCO. Dosahuje hĺbku vyše 700 m a vápencové steny sú v najužšom mieste od seba vzdialené iba 6 m. Tento velikán dostal názov podľa rieky Verdon, ktorá ním preteká a prekladáme ju ako ver – zelený a don – dar ako odkaz na čarovné tyrkysové zafarbenie vody.

Verdon. Francúzsko
Verdonský kaňon. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Kaňon sa začína za malebným mestečkom Castellane a vinie sa medzi skalnými stenami vybieleného provensálskeho vápenca v dĺžke 21 km až ku priehradnému jazeru Lac de Ste-Croix. To obsahuje viac než 750 miliónov m³ vody, ktorá sa využíva na zavlažovanie, je zásobárňou pitnej vody a dodávateľom elektrickej energie v okolí. Miesto je ideálne pre tých, ktorí radi obdivujú krásy prírody a tiež zbožňujú vodné plochy, no súčasne nemajú radi preplnené pláže.

Verdon. Francúzsko
Verdon. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

 

Top lokality

Marseille

Multikultúrny prístav Marseille s bohatou históriou, ktorá sa tiahne až do antického Grécka. Marseille bolo v minulosti vnímané ako špinavšie a chýbal mu pôvab Cannes alebo St Tropez. No táto "čierna ovca" na pobreží Provensálska postupne vyrástla až na  Európske hlavné mesto kultúry (r. 2013). Srdcom Marseille je živý Vieux Port (starý prístav), starodávna štvrť Le Panier - najstaršia časť mesta a za návštevu určite stojí aj štvrť République so štýlovými butikmi a oblasť Joliette, v ktorej nájdete katolícku katedrálu Notre Dame de la Major.

Image
Stredomorské mesto Marseille. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Avignon

Toto mesto sa prezíva aj sídlo pápežov a je to tak hlavne kvôli pápežovi Klementovi V., ktorý sa sem presťahoval, čím reagoval na vtedajšiu situáciu v Ríme. Do 14. septembra 1791 mesto patrilo cirkvi, pápežskému štátu, no neskôr ho anektovala novovzniknutá Francúzska republika. Zrejme najznámejšou pamiatkou a symbolom mesta je Avignonský most, dobre zachovalé sú aj hradby, ktoré vystavali pápeži a unikátnou pamätihodnosťou je aj opevnený Pápežský palác

Image
Avignon. Francúzsko. Foto: CK SATUR

Arles

Mesto Arles si so sebou nesie obdivuhodnú históriu. Bolo založené Galmi, Gaius Iulius Caesar ho povýšil na rímsku vojenskú kolóniu, súťažilo s Marseille o prestíž v obchode a v 3. storočí sa Arles stalo sídlom biskupa, v roku 400 arcibiskupa. Vďaka bohatým dejinám mesta obrovský počet pamiatok prechádza deľbou na rímske pamiatky, stredoveké a novoveké pamiatky.

Image
Mesto Arles. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Bordeaux

Bordeaux je prístavné mesto na rieke Garonne. Bordeaux je hlavným svetovým mestom vínneho priemyslu a zároveň je domovom svetového veľtrhu vína, Vinexpo. Bordeauxské víno sa vyrába v regióne už od 8. storočia. Vinič zaviedli do regiónu Bordeaux Rimania, pravdepodobne v polovici prvého storočia, aby poskytol víno na miestnu spotrebu. Historická časť mesta je na zozname svetového dedičstva UNESCO ako vynikajúci mestský a architektonický súbor z 18. storočia. Po Paríži má Bordeaux najvyšší počet zachovaných historických budov vo Francúzsku.

Bordeaux. Francúzsko
Bordeaux. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Toulouse 

Toulouse je štvrtým najväčším mestom vo Francúzsku. Mesto je centrom európskeho leteckého priemyslu so sídlom spoločnosti Airbus a tiež sídlom akadémie des Jeux Floraux. Vďaka čomu je Toulouse považované aj za neoficiálne hlavné mesto okultizmu. No mesto je známe aj pre svoju gastronómiu - typickými jedlami regiónu sú klobása Saucisse de Toulouse, klobása Toulousain, fazuľa a bravčový guláš.

Toulouse. Francúzsko
Toulouse. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Abbaye de Senanque, Francúzsko

Kultúra

Abbaye de Senanque

Keď niekto povie Provensalsko, každý si to spojí s levanduľovými poliami a možno si myslíte, že o Abbaye de Senanque počujete prvýkrát, pravdou je, že ste fotografie z tohto fialového miesta videli už niekoľkokrát. Kláštor Sénanque navštívia ročne tisíce turistov, ktorí majú možnosť obdivovať architektúru kláštora, poprechádzať sa po levanduľových hájoch, zakúpiť si originálny levanduľový med, chutné koláčiky a voňavé levandulové vrecúška

St. Trophime, Francúzsko

HistóriaKultúra

St. Trophime

Kedysi rímskokatolícka katedrála Arleskej arcidiecézy, bola v roku 1882 povýšená na baziliku. Kostol postavili na Námestie republiky v polovici 12. storočia, pričom využívali románsky štýl.  Toto miesto je navštevované aj vďaka zachovalej architektúre a precízne vyhotoveným detailom sôch, viditeľných nad vstupnou bránou. Bazilika svätého Trofima vznikla údajne už roku 606 a je pomenovaná podľa gréckeho apoštola, ktorý rozšíril kresťanstvo v Provensálsku.

Katedrála Saint André de Bordeaux, Francúzsko

HistóriaKultúra

Katedrála Saint André de Bordeaux

Katedrála Saint André de Bordeaux je všeobecne známa ako Bordeauxská katedrála. Tento rímskokatolícky kostol sv. Ondreja sa nachádza v Bordeaux vo Francúzsku a je sídlom arcibiskupa Bordeaux. Katedrála bola vysvätená pápežom Urbanom II. v roku 1096. Z pôvodnej románskej stavby zostáva len múr v lodi. Kráľovská brána pochádza zo začiatku 13. storočia, zatiaľ čo zvyšok stavby je väčšinou zo 14. až 15. storočia. Budova je národnou pamiatkou Francúzska. Katedrála je domovom kolekcie Marcadé, ktorá pozostáva zo skupiny štyridsaťdva iluminácií, medzi inými predmetmi ako sú maľby, sochy, liturgické rúcha a predmety zo striebra.

Place de la Bourse, Francúzsko

Iné atrakcie

Place de la Bourse

Place de la Bourse symbolizuje mesto Bordeaux po celom svete po stáročia a zohrávalo významnú úlohu v rozvoji, obchode a reputácii mesta. Obyvatelia Bordeaux a aj návštevníci obdivujú toto veľmi elegantné námestie. Vybudovanie tohto námestia a zároveň symbolu mesta trvalo 20 rokov tvrdej práce v 18. storočí. Place de la Bourse bolo pôvodne oddelené od rieky zábradlím, ale to však zmizlo počas francúzskej revolúcie. Kráľovská jazdecká socha bola krátko nahradená jednou Napoleonovou, po ktorej nasledovala fontána troch milostí v roku 1869.

Carcassone, Francúzsko

História

Carcassone

Carcassone je opevnené mesto vo Francúzsku. Samotné opevnené mesto sa skladá v podstate zo sústredeného dizajnu dvoch vonkajších stien s 53 vežami a barbikánmi. Jedna časť stien je rímska a výrazne sa odlišuje od stredovekých stien s oznamovacími vrstvami červených tehál a plochých terakotových dlaždíc. Jedna z týchto veží bola sídlom katolíckej inkvizície v 13. storočí a je ešte stále známa ako Inkvizičná veža. Samotný zámok má vlastný padací mostík a priehradu.

Pont du Gard, Francúzsko

História

Pont du Gard

Gardský most je akvadukt vo Francúzsku, ktorý je významný hlavne vďaka tomu, že bol postavený za čias starovekého Ríma, no taktiež je 49 metrov vysoký a až 275 metrov dlhý. Zaujímavý je aj architektonicky, keďže je postavený z troch na sebe stojacich arkád a cieľom výstavby bol prívod vody do mesta Nîmes. Je neuveriteľné, že stále máme možnosť uchvátene pozorovať majstrovské dielo rímskeho staviteľstva, pravdepodobne z roku 19 pred Kristom, z čias cisára Augusta.

Orange, Francúzsko

HistóriaKultúra

Orange

Mesto Orange sa nachádza v juhovýchodnom Francúzsku. Okrem Víťazného oblúku je mesto známe pre svoju rímsku architektúru a jeho rímske divadlo. Rímske divadlo v Orange je popisované ako najpôsobivejšie a stále existujúce v Európe. V roku 1869, kedy bolo obnovené rímske divadlo, Orange bolo miestom hudobného festivalu. Festival sa pod názvom Chorégies d'Orange koná každoročne od roku 1902 známy ako medzinárodný festival, ktorý žne veľa úspechov.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Calanques de Cassis

Les Calanques de Cassis je jedna z najkrajších pláží v Provensálsku. Obkolepená je majestátnymi horami, hustými lesmi a čarovnými domami. Ku pláži prilieha prístavisko s luxusnými loďami v skalnej zátoke. Voda je tu krásne modrá, čistá, miestami sú tu i strmé terény. Nachádza sa tu kasíno, potápačské centrum, reštaurácie, obchody či ihrisko. Pláž je pkrytá malými kamienkami, po ktorých je možné chodiť naboso. Plžá leží cca 20 km juhovýchodne od Marseille. Dostupná je autobusom z Marseille, či autom alebo taxíkom. 

Pláž Calanques de Cassis. FrancúzskoLes Calanques de Cassis je jedna z najkrajších pláží v Provensálsku. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Pláž Almanarre

Almanarre je pláž, ktorá je obľúbená pre surfovanie, či vodné lyžovanie. Pláž dosahuje 3,5 km dĺžku a široká je 50 m. Má pozvoľný vstup do mora (nie však vo všetkých častiach). Pláž sa vyznačuje čistotou. Na pláž nejazdia žiadne autobusy. Dostanete sa sem taxíkom či autom.

Pláž Almanarrre. Francúzsko
Pláž Almanarre. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Pláž Riou

Riou (L’Ille de Riou) sa nachádza na opustenom ostrove, ktorý tvoria svetlé skaly ostro kontrastujúce s jasnou modrou farbou mora a pokľudnou atmosférou. Z brehu sa tu nastkytajú krásne výhľady na pobrežie, hory Provensálska či jachty. More je vhodné v tejto oblasti aj na potápanie. Pláž Riou je len pár desiatok metrov dlhá, pokrýva ju piesok i kamene. Má pozvoľný vstup do mora. V 19. storočí pláž slúžila ako prístav pre pašerákov, neskôr bola prenajatá ako výcvikový priestor pre francúzske námorníctvo. Dnes je súčasťou národného parku Calanques. 

Ostrov Riou. FrancúzskoRiou. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Pláže v Marseille

Pláž Escale Borely je miestom, kde sa stretávajú slávni športovci či svetové hviezdy. Ponúka bohatý výber vodných a plážových aktivít. Neďaleko je i park Boreli s nádhernými prírodnými scenériami. Pláž je vhodná i pre rodiny s deťmi. Je rozľahlá a rozdelená na dve časti - pieskovú a kamenistú. Má pozvoľný vstup do mora. Je ľahko dostupná z centra mesta autobusom. Pláž Bonneveine ležiacu na malebnom pobreží Marseille tvorí veľká piesočnatá a kamenistá zátoka, ktorú obľubujú rodiny s deťmi

Pláž - Marseille. Francúzsko
Pláže v Marseille. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Pláž Prophète

Prophète je jedna z najstarších pláží v Marseille. Vyznačuje sa malou hĺbkou, preto sa tu vraj každý obyvateľ Marseille učil vraj plávať. Hovorí sa jej aj "detská pláž". Nachádza sa časti Corniche, medzi starým prístavom Vieux Port a plážou Gaston-Deffer. Na pláž sa dostanete autobusem číslo 83 a zastavíte v Le Prophète. Cesta peši z Vieux Port trvá asi 45 minút.

Pláž Prorok v Marseille. Francúzsko
Známa "detská pláž" v Marseille. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Lodný výlet - Calanques

Z výletnej lode sa vám naskytne pohľad na biele vápencové útesy vystupujúce z priehľadného čistého mora až do výšky 400 metrov. Aj keď oči zabáva okolitá príroda, skutočné poklady sa skrývajú práve na dne mora. Loď prechádza cez niekoľko jaskýň z doby kamennej a v jednej z nich sa našli v roku 1991 kresby divokých koní, ktoré sú staré cez 13 tisíc rokov.

Image
Lodný výlet - Calanques. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Pravá provensálska kuchyňa je jednoduchá, so zameraním na zachovanie chuti a textúry sezónnych, čerstvých surovín, ako sú paradajky, cesnak, šafran, paprika, ančovičky, olivy, olivový olej a divoké bylinky. Je to predovšetkým stredomorské a "rodinné" - "la cuisine de grand-mère". 

Provensálske chute
Pestrá provensálska kuchyňa. Foto: unsplash.com

"Soupe au pistou" je fazuľová a cestovinová polievka (provensálska verzia minestrone) s pastou z čerstvej bazalky, cesnaku, parmezánu a olivového oleja, ktorá sa do nej mieša v okamihu podávania.

Soupe au pistou - Provensálsko
Zeleninová polievka. Foto: unsplash.com

Hlavnou zložkou tapenády sú olivy a kapary, ktoré sa rozdrvia na pastu. Tradične sa táto pasta vyrábala z malých čiernych olív pochádzajúcich z Provensálska, ale dnes sa vyrába aj zo zelených olív s dodatočnou príchuťou cesnaku, bylín, citrónu alebo brandy. Podáva sa často na bagetu či toast. 

Tapenade - Provensálsko
Tapenáda z olív. Foto: unsplash.com

Aïoli sa označuje ako "maslo Provence", a má také dôležité miesto v kuchyni regiónu, že miestne dediny ho uctievajú na miestnych festivaloch ako "fete de la grande aioli". Je to názov cesnakovej majonézy, ktorá sa vyrába z prelisovaného cesnaku a olivového oleja. Základom aïoli je solená treska, varené zemiaky a mrkva. Tradične sa toto jedlo konzumovalo v piatok, pričom sa pridávalo to, čo z týždňa ostalo, napríklad - vajcia uvarené natvrdo, červená repa, karfiol, cícer a zelené fazuľky. Podáva sa aj ako predjedlo a nikedy postačí aj s vínom, ktorého je tu všade dostatok.

Víno - Provensálsko
Francúzske vína. Foto: unsplash.com

Šalát "Niçoise" má množstvo interpretácií a jeho zložky sú predmetom mnohých diskusií. Vznikol v Marseille ako jednoduché jedlo z paradajok, ančovičiek a olivového oleja. Neskôr sa pridali vajcia uvarené natvrdo, tuniak (konzervovaný alebo čerstvý) a čierne olivy. Existuje však mnoho ďalších prísad, ktoré sa môžu pridať, vrátane zelených fazúľ, artičokov či varených zemiakov. 

šalát Nicoise - Provensálsko
Zeleninový stredomorský šalát. Foto: unsplash.com

"Bouillabaisse" je klasický francúzsky guláš z morských plodov a pochádza od rybárov z Marseille. Pridávajú sa mušle, homáre či rôzne druhy rýb pripravené vo vývare jemne ochutenom feniklom a šafranom. Vývar sa tradične podáva s pikantným "rouille", majonézovou omáčkou pripravenou z kajenského korenia, cesnaku, strúhanky a olivového oleja na grilovaných krajcoch chleba. Dobrá bouillabaisse by mala byť čerstvo pripravená z najlepších surovín a mala by sa jesť v čase obeda v tesnej blízkosti mora s veľkou fľašou ružového vína. Na záver by ste sa mali podieľať na provensálskej tradícii: sieste.

Bouillabesse
Klasický francúzsky guláš z morských plodov. Foto: unsplash.com

Ďalšou tunajšou špecialitou je "ratatouille". Je to klasické francúzske dusené zeleninové jedlo, ktoré obsahuje baklažány, cuketu, paradajky, cibuľu a papriku dusené spolu s bylinkami a korením alebo restované samostatne a kombinované neskôr. 

Ratatouille
Provensálske ratatouille. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Ochutávnky vína 

Saint Emilion je malebná dedinka v juhozápadnom Francúzsku. Saint Emilion je jednou z hlavných oblastí Bordeaux v oblasti červeného vína spolu s oblasťou Médoc, Graves a Pomerolo. Región je však oveľa menší ako Médoc a susedí s Pomerolom. Rovnako ako v prípade Pomerola a ostatných území na pravom brehu rieky Gironde sú primárne odrody hrozna Merlot a Cabernet Franc, pričom relatívne malé množstvá Cabernet Sauvignon sa používajú aj v niektorých zámkoch. Zaujímavosťou je, že vína Saint Emilion neboli zaradené do klasifikácie Bordeaux v roku 1855. Prvá formálna klasifikácia v Saint Emilion sa uskutočnila v roku 1955.

Saint Emilion. Francúzsko
Ochutávnky vína v Saint Emilion. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Túra cez kaňon Verdon

V roku 1928 na dne kaňonu Verdon bol vybudovaný turistický chodník dlhý 14 km. Túra po chodníku trvá cca 6 hodín a miestami prechádza tunelmi, ktoré tak dotvárajú magické prostredie tohto najpôsobivejšieho európskeho kaňonu. Ak sa vám zdá túra dlhá, z oboch skalných okrajov sa naskytajú krásne výhľady priamo z cesty. Cestou po hornom okraji vás očaria olivové háje a polia s omamne voňavou levanduľou, ktorej kvety sa zbierajú na parfumy v Grasse.

Kaňon Verdon. Francúzsko
Pôsobivý kaňon Verdon. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Múzeá v Bordeaux

Musée d´Aquitaine predstavuje históriu Bordeaux a jeho regiónu od praveku až po súčasnosť prostredníctvom zbierok archeológie, histórie, regionálnej a mimoriadnej etnografie. "Múzeum civilizácie", každoročne prezentuje dočasné výstavy zamerané na dejiny a rôzne kultúry z celého sveta. Ponúka verejnosti kultúrny program ako napríklad rôzne konferenčné cykly, premietania, prehliadky so sprievodcom, koncerty, stretnutia so zahraničnými komunitami, či vzdelávacie workshopy. Zaujímavé je aj Musée Bassins des Lumières s úžasnými svetelnými prevedeniami.

Musée Bassins des Lumières v Bordeaux. FrancúzskoMusée Bassins des Lumières v Bordeaux. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Roussillon plný farieb a hrnčiarstva

110 miliónov rokov vytvárala príroda tento oslnivý fenomén, ktorý musíte vidieť naživo, keďže ani fotka nezvládne zachytiť atmosféru tohto miesta. Medzi vinicami s kombináciou vône levandule sa zamilujete do mestečka, s pár stovkami obyvateľov, ponoreného do okrového odtieňa. Krásy mesta sa odrážajú aj do umenia miestnych- domáci radi vlastnia ateliér, kde sa ponárajú do sveta malieb a hrnčiarstva.

Roussillion. FrancúzskoRoussillon plný farieb. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 4 506 151 obyvateľov
31 400 km2

Jazyky: francúzsky

Náboženstvo: rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie či oddych je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety z Viedne do Marseille v trvaní cca 2 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR