Paríž

Paríž

Nezabudnuteľné mesto

Stiahnuť PDF

Romantické prechádzky, nádherné reštaurácie, večery vo dvojici, nezabudnuteľné momenty, ktoré si budete pamätať navždy. S kulisami ako z filmu a večným šarmom, láka Paríž všetkých „hľadačov“ romantiky z celého sveta. Keby vedela Eiffelova veža rozprávať, určite by hovorila o zástupe zamilovaných mužov, ktorí práve na tomto mieste požiadali svoju lásku o ruku. A možno by porozprávala aj niečo o tom, ako ju pôvodne obyvatelia Paríža neznášali, no dnes na ňu nedajú dopustiť. Romantickým zážitkom je aj plavba po Seine či prechádzka po Montmartri. 

Paríž. Francúzsko
Romantický Paríž. Francúzsko. Foto: unspalsh.com


Dovolenky vo Francúzsku


Eiffelova veža
, alebo ako jej hovoria Francúzi La Tour Eiffel,  je jedna z najznámejších pamiatok na svete a určite ikonou Paríža. Veža bola odhalená v roku 1889 ako vrchol Svetovej výstavy v Paríži. Mala pripomínať sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a zároveň dokázať zdatnosť Francúzska v oblasti architektúry. Misia bola úspešná. Vežu postavila firma Gustava Eiffela za dva roky, dva mesiace a päť dní, pričom sa použilo 7 500 ton železa a 2,5 milióna nitov. Zadosťučinením pre všetkých, ktorí sa na jej stavbe podieľali, bolo, že sa veža stala súčasťou panorámy Paríža a jej podobu prevzali aj mnohé iné krajiny. Od otvorenia v roku 1889 jej útrobami prešlo už viac ako 250 miliónov turistov, pričom aj v súčasnosti ju každý rok navštívi okolo 7 miliónov ľudí ročne. A aj napriek tomu ešte stále existuje zopár faktov, ktoré o nej mnohí nevedia. Ako ste na tom vy?

pariz, eiffelovka, francuzsko, poznavaci zajazd do pariza, poznavaci zajazd do francuzska, satur
Slávna parížska ikona. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Keď Gustave Eiffel postavil Eiffelovu vežu, šikovne na jej vrch ukryl svoj súkromný apartmán, kde sám hostil známe osobnosti. Navštívil ho tu napríklad aj Thomas Edison. Byt je v súčasnosti otvorený aj pre verejnosť v rámci prehliadky. Hoci Eiffelovi sa dostalo pocty, aby bola veža pomenovaná po ňom, v skutočnosti za jej zrodením stoja dvaja muži z Eiffelovej firmy – Maurice Koechlin a Emile Nouguier, ktorí nakreslili originálny dizajn stavby. Obaja inžinieri spolupracovali s francúzskym architektom Stephenom Sauvestreom a plány na monument zaslali do súťaže, ktorá mala rozhodnúť o hlavnej atrakcii Svetovej výstavy.

Veža bola postavená ako dôkaz „priemyselnej odvahy“ Francúzska. Pôvodne však mala z panorámy Paríža zmiznúť po 20 rokoch, toľko totiž trvalo povolenie, ktoré Eiffel dostal. Keď však na ňu pripevnil rádiovú anténu a bezdrôtový telegrafný vysielač, vláda sa rozhodla, že je príliš dôležitá na komunikáciu, preto mohla ostať stáť aj naďalej.

pariz, francuzsko, eiffelovka, eiffelova veza, poznavaci zajazd, satur
Viete si predstaviť Paríž bez Eiffelovej veže? Foto: depositphotos.com

Keď Nemecko obsadilo počas druhej svetovej vojny Francúzsko, Hitler rozhodol, že Eiffelova veža bude strhnutá. Jeho príkaz však nikdy nebol vykonaný. Navyše svoje zadosťučinenie dostali aj francúzski odbojári, ktorí rozstrihli výťahové káble, a keď chceli nacisti vyvesiť svoju vlajku na vrchole veže, museli si celú cestu vyšliapať pešo. Ešte predtým, ako bola vôbec veža postavená, dostala Eiffelova firma zadanie, aby navrhla vnútorný rám americkej Sochy slobody. Úlohu dostal jeden z dôveryhodných zamestnancov – Maurice Koechlin. Masívna konštrukcia zo železa je odolná voči vetru a počas búrky sa hojdá. V prípade, že je počasie veľmi zlé, môže sa veža dokonca celá pohnúť. Vietor ale nie je jediný, ktorý vplýva na vežu. Svoje pôsobenie má aj teplo zo slnka, ktoré môže spôsobiť, že železo o trochu expanduje.

Francúzski vedci a inžinieri, ktorí sa v 19. storočí podieľali na stavbe veže, neskončili zabudnutí v dejinách. Naopak, po mnohých z nich sú pomenované parížske ulice a 72 z nich je vyrytých na samotnej Eiffelovej veži. Rokmi boli vygravírované mená postupne zakryté, no vďaka reštaurátorskému úsiliu sú opäť viditeľné. Uvidieť tak môžete mená ako Foucault, Dumas, Perrier a ďalšie.

pariz, francuzsko, eiffelovka, eiffelova veza, poznavaci zajazd, satur
Eiffelovka je jednou z hlavných dominánt Paríža. Foto: depositphotos.com

Každých sedem rokov sa na vežu nanesie nový náter, na ktorý je potrebných asi 50 ton farby. Nielenže sa takto udržuje dobrý vzhľad „Železnej lady“, ale predchádza sa aj korózii železa. Pod južným pilierom sa ukrýva trochu histórie – tajný vojenský bunker, ktorý je dlhým tunelom spojený s neďalekou Ecole Militaire. Dnes sa bunker zmenil na malé múzeum a turistické skupinky môžu objavovať malý priestor.

 

Top lokality

Cité

Île de la Cité alebo ostrov Cité (fr. doslova Ostrov (starého) jadra mesta) je ostrov na francúzskej rieke Seina. Tento ostrov sa nachádza v samom strede Paríža a bol taktiež ako prvý z celého Paríža osídlený. Stojí tu jedna z prvých gotických stavieb, katedrála Notre Dame. Medzi ďalšie pamiatky patrí napr. Sainte Chapelle z 13. storočia, najstarší most v Paríži cez rieku Seina Pont Neuf a palác Conciergerie, ktorý bol neskôr počas Francúzskej revolúcie bývalou väznicou dokonca aj pre Máriu Antoinettu. Najznámejší a najnavštevovanejší je však ostrov Ile de la Cité kvôli svojej majestátnej a nádhernej katedrále Notre Dame.

Cité. Paríž. FrancúzskoCité. Paríž. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Conciergerie je bývalý kráľovský palác, ktorý sa nachádza na ostrove Île de la Cité, v centre Paríža neďaleko Katedrály Notre-Dame. Conciergerie bol postavený koncom 13.teho a začiatkom 14.teho storočia a v tých dobách slúžila táto budova ako palác pre kráľovskú rodinu. Neskôr počas francúzskej revolúcie slúžil ako väznica. Bolo tu väznených 1 200 väzňov, medzi nimi aj Mária Antoinetta. Od roku 1914 je budova prístupná verejnosti. Aj keď Conciergerie dnes pôsobí ako majstrovská ukážka stredovekého staviteľstva, to čo dnes vidíme je prestavba z roku 1858. Conciergerie dnes slúži hlavne ako súčasť Paláca justície, sídla parížskych súdov.

Image
Conciergerie v Paríži. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Place de la Concorde

Place de la Concorde, v preklade Námestie Svornosti, sa nachádza v 8. obvode Paríža, vo Francúzsku. Nájdete ho na konci bulváru Champs- Élysées. Námestie navrhol Jacques-Ange Gabriel pre kráľa Ľudovíta XV. So stavbou sa začalo v roku 1754 a posledné práce sa ukončili v roku 1763. Námestie bolo postavené okolo jazdeckej sochy kráľa, podľa ktorého bolo aj pomenované. Neskôr ho premenovali na Námestie slobody a umiestnili naň gilotínu, ktorá sťala hlavy Márie Antoanety, kráľa Ľudovíta XVI. a revolucionára Robespierra. Až v roku 1830 získalo námestie svoje aktuálne meno.

Image
Jedinečné Place de la Concorde v Paríži s egyptským obeliskom Ramesseho II. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Place Vendôme 

Place Vendôme, pôvodne Place Louis le Grand (Námestie Ľudovíta Veľkého) je jedno z kráľovských námestí v Paríži. Vzniklo v rokoch 1685 – 1699 na prianie kráľa Ľudovíta XIV. podľa plánov architekta J. Hardouin-Mansarta. Place Vendôme je veľkolepé obdĺžnikové námestie v 1. obvode medzi Jardin des Tuileries a Operou, kde je i najbližšia stanica metra. Jeho osou prechádza jediná ulica (Rue de la Paix) a uprostred stojí Colonne Vendôme, pôvodne z roku 1810. Fasády domov okolo námestia majú jednotný architektonický vzhľad, ktorý sa zachoval v takmer neporušenej podobe.

Place de Vendome v Paríži
Place Vendôme v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Na najkrajšom námestí v Paríži – na Place Vendôme otvoril v roku 1898 César Ritz najluxusnejší hotel, ktorý nemal do tej doby vo svete páru. Následne začal priťahovať pozornosť najväčších magnátov biznisu, celebrity a členov kráľovských rodín. Hotel Ritz Paris sa nachádza na námestí Klenotníkov – Place Vendóme, neďaleko slávnej opery Garnier a historického Louvru. Už od svojho začiatku predstavuje ideálne miesto stretnutí európskej aristokracie, politickej elity a slávnych umelcov. O čare hotela Ritz v Paríži sa presvedčili také osobnosti, akými boli princ z Walesu, Charlie Chaplin, Coco Chanel, ktorá tento hotel milovala, Ernest Hemingway – večný fanúšik Ritz Paris, ale tiež princezná Diana.

La Défense

La Défense je najmodernejšia časť Paríža. Leží severozápadne od centra, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a, prirodzene parky. Jednou z najvyšších budov je od roku 1985 veža Tour Total (187 metrov), ktorej rastie konkurencia v podobe nadstavovanej veže Tour Axa, ktorá by mala dosahovať neuveriteľných 240 metrov. Prekonaním tejto hranice by sa tak stala najvyššou budovou celého Francúzska.

La Defense v Paríži. Francúzsko.
Moderná štvrť La Défense v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Víťazný oblúk

Víťazný oblúk, po francúzsky „Arc de Triomphe“, predstavuje významný bod celého Paríža. Pripomína víťazstvá Napoleona Bonaparteho, ale aj francúzskeho národa. Pre Parížanov je miestom osláv najväčších štátnych sviatkov. Víťazný oblúk stojí na pravom brehu Seiny. Nachádza sa na námestí Place de l'Étoile známom aj ako Place de Charles de Gaulle. Oblúk tvorí súčasť parížskej „axe de historique“ - historickej osi. Je to základná a asi najkrajšia os, ktorá prechádza Parížom. Začína v Louvri a končí sa budovou Grande Arche de la Fraternité - veľkým oblúkom bratstva. Z víťazného oblúku vychádza nie menej ako 12 ulíc a jednou z nich je aj známa Avenue de Champs- Élysées.

Víťazný oblúk v Paríži. Francúzsko
Víťazný oblúk v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Champs-Élysées

Svetoznámy obchodný bulvár - Champs-Élysées, v preklade Elyzejské polia, sa nachádza v Paríži. Je jednou z najznámejších ulíc na svete, ktorú obkolesujú luxusné obchody, kaviarničky a bary. Rozprestiera sa od námestia Place de la Concorde až po námestie Place de Charles de Gaulle, na ktorom nájdete Víťazný oblúk. Ulica vedie aj k Elyzejským záhradám a palácom Grand Palais a Petit Palais. Ulicu dala postaviť v roku 1616 Mária Medicejská, ktorá sa rozhodla vysadiť na poli mimo centra Paríža aleju stromov. V roku 1667 ju návrhár André Le Nôtre vynovil a pomenoval Grande Allée du Roule. Už vtedy bola obľúbenou promenádou. Svoje meno získala až po 27 rokoch, keď aleju pomenovali Champs- Élysées.

Svetoznámy obchodný bulvár - Champs-Élysées v Paríži. FrancúzskoChamps-Élysées je slávny obchodný bulvár v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Montmartre

Mestská štvrť na kopci Montmartre láka svojou pochybnou históriou. Montmartre alebo aj Hora mučeníkov sa nachádza na severe Paríža. Je to mestská časť, ktorá je dnes vychváleným miestom pre turistov aj domácich. Názov je vyvodený od mučeníka Sv. Denisa, parížskeho biskupa, ktorý bol na vrchole kopca popravený. Štvrť vznikla pri modernizovaní centra Paríža, keď boli pôvodní obyvatelia vysťahovaní do okrajových častí. Najvyšší parížsky kopec, vysoký 130 metrov, je sídlom mnohých zaujímavostí. Na vrchu kopca nájdete Baziliku Sacré-Cœur (Baziliku najsvätejšieho Ježišovho srdca), žiarivo biely rímsko- katolícky kostol. Dokončená bola v roku 1912 a ročne láka milióny návštevníkov.

Image
Montmartre v Paríži. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Place du Tertre

Place du Tertre je malé námestie na Montmartri v Paríži, len pár metrov od kostola Saint-Pierre de Montmartre a baziliky Sacré-Cœur. Námestie je známe množstvom pouličných maliarov a karikaturistov, ktorí tu predávajú svoje výtvory turistom. Napriek daždivému počasiu, na ktoré sú očividne miestni obyvatelia zvyknutí, ich tu je neúrekom. Stretávajú sa tu maliari, sochári, rezbári, ale aj predavači znamenitého francúzskeho vínka.  Place du Tertre je centrum bývalej obce Montmartre. Na námestí sa nachádza i prvá radnica Montmartru, ktorá bola v roku 1790 zriadená v dome prvého starostu Félixa Desportesa.

Place du Tertre v Paríži. Francúzsko
Place du Tertre v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Eiffelova veža, Francúzsko

Kultúra

Eiffelova veža

Historická dominanta Paríža sa nachádza v parku Champ de Mars v blízkosti Seiny. Postavili ju v roku 1889 pri príležitosti stého výročia Francúzskej revolúcie. Pomenovaná je podľa jej tvorcu, geniálneho konštruktéra Gustava Eiffela. Týči sa do výšky niečo vyše 300 metrov a nepochybne patrí medzi symboly Francúzska a vôbec najznámejšie stavby sveta. Drží si tiež prvé miesto v návštevnosti platených monumentov na svete. Prehliadka veže pozostáva z troch stupňov. Vystúpiť na prvé a druhé poschodie je možné aj po dokopy presne 704 schodov. Na tretí stupeň sa používajú už iba výťahy. V noci sa veža rozžiari žltým svetlom, svetelná výzdoba pozostáva z vyše 20 tisíc žiaroviek.

La Madeleine, Francúzsko

HistóriaKultúra

La Madeleine

Église de la Madeleine, kostol svätej Márie Magdalény je neoklasicistická stavba v štýle rímskeho chrámu, ktorá dala meno ôsmemu parížskemu obvodu. Stavbu dal pôvodne postaviť Napoleon v roku 1806 na znak vďaky za víťazstvá jeho armád – mal to byť pamätník Temple de la Gloire de la Grande Armée v štýle antického chrámu Maison Carré v Nîmes. Po páde Napoleona sa chvíľu uvažovalo o prestavbe nedokončeného chrámu na prvú železničnú stanicu Paríža, no nakoniec sa rozhodlo o pôvodnom poslaní.

Opera Garnier, Francúzsko

HistóriaKultúra

Opera Garnier

Opera Garnier, nazývaná tiež Palais Garnier je jednou z dvoch budov, kde pôsobí Národná parížska opera, ktorá je najvýznamnejším operným súborom vo Francúzsku. Zaujímavosťou tejto veľkolepej stavby je, že práve vďaka nej vzniklo svetoznáme dielo Fantóm opery od Gastona Lerouxa, ktorý vychádzal zo „skutočných“ udalostí. Počas prvých predstavení totiž vychádzali z podzemných miestností divadla zvláštne zvuky a v roku 1896 sa tu udiala dodnes neobjasnená nehoda, kedy spadlo protizávažie ťažkého krištáľového lustra a usmrtilo vtedajšiu správkyňu divadla. Tieto nezvyčajné okolnosti dali za vznik mýtu o fantómovi opery, ktorý tu pretrváva dodnes.

Versailles, Francúzsko

HistóriaKultúra

Zámok Versailles

Na svojom počiatku bolo Versailles poľovníckym zámkom, ktorý dal postaviť Ľudovít VIII. Až „kráľ Slnko“ (Ľudovít XIV.) ho nechal prestavať do terajšej podoby. Skvostná rezidencia kráľov leží približne 20 km od Paríža na piesočnatej rovine. Rezidenciu kráľov tvorí zámok s prekrásnym parkom a záhradami. V paláci isto neuniknú vašej pozornosti miestnosti ako Galéria bitiek, Korunovačná sieň, Kráľovnine schody, Izba štátnej rady či Salón Apolla, zariadené sú v prepychovej nádhere a dokonalosti. Zámok a park vo Versailles tvoria neoddeliteľnú jednotu. Jeden bez druhého by stratili svoje neopakovateľné čaro a atmosféru.

Sacré Coeur, Francúzsko

HistóriaKultúra

Sacré Coeur

Bazilika svätého srdca (La Basilique du Sacré-Coeur) stojaca na najvyššom bode Paríža upúta už z diaľky svojou mohutnosťou. Biela fasáda baziliky je vyzdobená sochami Jany z Arcu a Ľudovíta IX. Svätého. Ústredná socha Krista je umiestnená ponad svätcov. Svoju snehobielu farbu si bazilika zachovala vďaka kameňu Château-Landon (travertín), z ktorého je postavená. Vždy keď prší, tento kameň reaguje na vodu vylučovaním kalcitu, ktorý v tomto prípade pôsobí ako bielidlo. Na vrchol dómu vedú špirálovité schody a zvon (La Savoyarde), ktorý sa tu nachádza je jedným z najťažších na svete (18.5 tony). Kostol  vás nadchne svojou atmosférou i keď nepatríte práve k veriacim.

Notre Dame, Francúzsko

HistóriaKultúra

Notre Dame

Katedrála láka znova a znova tisíce návštevníkov, ktorí akoby sa chceli nadýchať tej tajomnej atmosféry doby, ktorú nám tak krásne priblížil Victor Hugo vo svojom románe o hrbáčovi. Katedrála Notre Dame je typickou predstaviteľkou skorého gotického štýlu. S výstavbou významnej rímsko-katolíckej katedrály sa začalo v období stavebnej expanzie a hospodárskeho rozvoja Paríža v roku 1163. Dominantnú zásluhu na začatí stavebných prác mal biskup Maurice de Sully, ktorý zastával biskupský post od roku 1160 celých 36 rokov. Katedrála bola dlhé roky dejiskom všetkých významných udalostí, ktoré sa v meste konali.

Justičný palác, Francúzsko

HistóriaKultúra

Justičný palác

Predtým kráľovské sídlo s korunovačnými klenotmi, dnes komplex súdnych budov, kde sa nachádza najvýznamnejšie súdne inštitúcie. Palais de Justice čiže Justičný palác leží v Paríži na ostrove Cité. V tomto súdnom komplexe budov sídli niekoľko významných francúzskych súdnych inštitúcií. V minulosti ale táto významná stavba nebola iba budovou súdu. Kedysi bývalo toto miesto na ostrove Cité sídlom francúzskych kráľov, a to od 10. storočia. V 14. storočí sa ale šľachta rozhodla opustiť tento ostrov a zostala tu parížska administratíva, kancelára a účtovný komora. Ešte v predrevolučnej dobe tu boli uchovávané francúzske kráľovské korunovačné klenoty.

Louvre, Francúzsko

HistóriaKultúra

Louvre

Múzeum je možno pre Louvre v Paríži slabý výraz – je to jedno z najúžasnejších miest na tejto planéte – pocta výtvorom ľudského umu, vynaliezavosti a umeleckej zručnosti. Múzeum sa nachádza v Palais du Louvre, bývalom sídle francúzskej šľachty. Palác sa vyvinul z stredovekej pevnosti, ktorá tu stála už v 12. storočí, postupne sa v priebehu francúzskej revolúcie premenil na múzeum a pretrvávajúci symbol francúzskej výnimočnosti v umení. V zbierkach múzea sa však nachádza vyše 380 000 predmetov – Louvre je jedno z najväčších múzeí na svete, najnavštevovanejšie na svete – ročne ho navštívi 8.5 milióna návštevníkov.

Palais Garnier, Francúzsko

HistóriaKultúra

Palais Garnier

Palais Garnier je nádherné divadlo, ktoré bolo postavené v rokoch 1861 až 1875 pre Parížsku operu. Vtedy dostalo meno Salle des Capucines, pretože sa nachádza na bulvári des Capucines. Čoskoro sa však divadlo stalo známe ako Palais Garnier, vďaka jeho bohatosti a architektovi Charlesovi Garnierovi. Divadlo sa často označuje ako Opéra Garnier a historicky bolo známe aj ako Opéra de Paris alebo jednoducho Opéra. Palais Garnier je pravdepodobne najznámejším operným divadlom na svete. Toto miesto je takisto považované za symbol Paríža rovnako ako je katedrála Notre Dame, Louvre či Bazilika Sacré Coeur.

Panthéon, Francúzsko

HistóriaKultúra

Panthéon

Panthéon je stavba v Latinskej štvrti v Paríži. Bol pôvodne postavený ako kostol sv.Genoveva, ktorý sa usadil v relikviárnom slohu s jeho relikviami. Po mnohých zmenách teraz funguje ako sekulárne mauzóleum s pozostatkami významných francúzskych občanov. Panthéon je príkladom skorého neoklasicizmu, s fasádou modelovanou ako na Panthéone v Ríme. Jeho dizajnér Jacques-Germain Soufflot chcel spojiť svetlosť a jasnosť gotickej katedrály s klasickými princípmi, avšak úloha mauzólea si vyžadovala zablokovanie gotických okien.

Plavba po Seine, Francúzsko

Iné atrakcie

Plavba po Seine

Plavba loďou po Seine je výborná možnosť, ako si v pokoji, doslova posediačky, prezrieť niektoré zaujímavé parížska miesta, pamiatky a mosty z inej perspektívy. Aj keby ste neboli zrovna milovníci pamiatok, atmosféra na lodi Vás doslova pohltí. Máte jedinečnú možnosť nasávať miestnu parížsku atmosféru, sledovať miestnych obyvateľov, ako relaxujú na nábreží pozdĺž Seiny. Preplávate cez Ile de la Cité, kde miniete pozoruhodnú katedrálu Notre Dame, cez Arabský inštitút, múzea Orsay a Louvre, pomaly až ku 13. obvodu, kde z diaľky uvidíte aj Národnú knižnicu Francoisa Mitteranda. Pri návrate sa budete pomaly vracať cez ostrov Ile de Saint Louis, takže aj spiatočná cesta pre Vás nebude monotónna.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Disneyland

Dostať sa do Disneylandu nie je len snom každého dieťaťa, ale i mnohých dospelých. Disneyland je plný postavičiek a stavieb inšpirovaných z rozprávok Walta Disneyho. Nájdete tam úplne všetko. Mickey Mouse, Káčer Donald, Alica z krajiny zázrakov, Indiana Jones, Pinocchio a veľa iných pre Disney typických postáv. Okrem toho, že uvidíte postavičky, môžete sa s nimi pohrať, podať im ruku, odfotiť sa s nimi, dokonca zahrať sa na rôznych atrakciách, ktoré si pre vás pripravili Disney kamaráti.

Image
Disneyland. Paríž. Foto: CK SATUR

V Disneylande môžete vyskúšať krajinu budúcnosti. Naštartujte svoje rakety a začnite objavovať vynálezy zajtrajška. Oddýchnite si na vzrušujúcich jazdách po horských dráhach, ktoré vás dovedú donekonečna a ešte ďalej. Vydajte sa skúmať tajomstvá Hviezdnych vojen počas intergalaktického výletu. Takisto tu môžete vidieť to, ako si vynálezcovia v minulosti predstavovali budúcnosť. Malé deti od 7 do 12 rokov sa tu dokonca môžu zapojiť do výcvikového tábora Jedi rytierov.

Asterix Park

Zábavný park ležiaci pár kilometrov od Paríža. Zažijete tu veľké množstvo zábavy, o ktorú sa postará sprievodný program, desiatky kolotočov. Súčasťou parku sú aj vodné atrakcie, preto, ak ich chcete všetky vyskúšať, pribaľte si radšej ešte jedno suché oblečenie navyše. V Asterix parku sa nachádza tiež delfinárium, kde budete môcť pozdraviť delfíny aj tulene. Okrem Asterixa a Obelixa stretnete aj ich ostatných kamarátov, ako napr. verného kamaráta Idefixa, protivníka Gaiusa Juliusa Caesara či krásnu Falbalu.

Image
Asterix Park. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Veľmi rozmanitá a originálna, pestrá, zdravá, farebná, plná zeleniny a ovocia, stredomorskej aj exotickej chuti, i taká je francúzska kuchyňa. Cez stáročia ju ovplyvnila aj talianska kuchyňa. Počas stredoveku vznikol husty pokrm Cassoulet, ktorý tvorí klobása, fazuľa a často sa podáva s chlebom. Dnes existuje mnoho iných verzií. V 15. storočí sa zrodila zelená a biela omáčka a rôzne spôsoby prípravy jedál z vajec. O storočie neskôr vzniká maslové cesto. V 17. storočí sa začali vyrábať paštéty zo zveriny a tiež vzniká omáčka Bešamel, pomenovaná podľa finančníka Bešamela.

Cassoulet
Francúzska originála kuchyňa - husty pokrm Cassoulet. Foto: unsplash.com

Vynikajúcu a noblesnú úroveň dosiahla za panovania  Ľudovíta XV. Vo Francúzsku vzniká aj syrová omáčka, ktorú vykúzlil Anton Caréme. Neskôr sa v gastronómii preslávili aj hotelové reťazce Ritz, Savoy, ktoré na vrchol kulinárskeho neba vyšvihol Auguste Escoffier. Francúzi si potrpia na kvalitnom jedle a zároveň aj na štýlovom prestretí stola. Radi sa bavia o jedle a aj pri jedle. Vedia si ho užiť a vychutnať. 

omáčka a grilované mäso
Chutné jedlá a klasické francúzske omáčky. Foto: unsplash.com

V kuchyni sa na prípravu pokrmov využívajú sladkovodné i morské ryby, plody mora, ako krevety, ustrice, mušle, kraby, ktoré sa pripravujú s rôznymi omáčkami, ale i ako polievky alebo hlavné jedlá. Francúzskou lahôdkou sú samozrejme aj slimáky. Z hovädziny, teľaciny, baraniny, hydinového mäsa a zveriny sa pripravuje najviac hlavných jedál v rozmanitej podobe a to i s veľkým výberom zeleninových šalátov. Vynikajúce sú i francúzske dezerty a samozrejmosťou sú kvalitné syry a klobásy. Úplnou prirodzenosťou je víno, ktoré sa používa aj pri varení. 

Syry
Ponuka francúzskych špecialít. Foto: unsplash.com

Francúzskou klasikou je hovädzie mäso na burgundský spôsob. Ku dusenému mäsu sa pridáva vývar, zelenina, víno a rôzne korenia. Podávať sa môže s chlebom.

Hovädzie mäso - dusené
Francúzska klasika. Foto: unsplash.com

Ratatouille, zeleninové jedlo, ktoré tvorí baklažán, paradajky, cesnak, cibuľa, cuketa, paprika, olivový olej sa zrodil na juhu Francúzska v 18. storočí a dodnes patrí medzi svetové pokrmy. Pripravuje sa na mnoho spôsobov.

cooked foodRatatouille. Foto: unsplash.com

Francúzskou delikatesou sú paštéty z husí alebo kačíc, Foie Gras. Quiche sú výborné francúzske slané koláče. Ochutnajte napríklad Quiche Lorraine so slaninou. V Marseille si môžete dopriať rybie špeciality, polievku z čerstvých rýb, vývaru, bieleho vína a šafranu.

cooked food in plateQuiche. Foto: unsplash.com

Sladkému smotanovému dezertu Crème brûlée sa len ťažko odoláva a tiež patrí medzi francúzsku klasiku. Francúzskou lahôdkou sú i karamelizované palacinky s pomarančovou šťavou a trebárs i likérom.

black coffee mugCrème brûlée a palacinky. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Moulin Rouge

Je to jeden z najznámejších kabaretov na svete a symbol Paríža. Jeho červené svetlá lákali a ešte vždy lákajú davy ľudí, ktorí chcú tento lokál navštíviť a spríjemniť si pobyt v meste. Kabaret pod Montmartrom postavil v roku 1889 Josepf Oller, ktorý už vlastnil jeden zábavný podnik, so svojím obchodným partnerom Charlesom Zidlerom. Priemyselná revolúcia znížila rozdiely medzi triedami a vytvorila sa nová vrstva dekadentných Parížanov, ktorí sa stali návštevníkmi podobných zariadení a vďaka ktorým Moulin Rouge začal prekvitať. Samotní majitelia dali podniku prezývku Le Premier Palais des Femmes, čo v preklade znamená Prvý ženský palác.

Moulin Rouge v Paríži. Francúzsko
Moulin Rouge plný zábavy a svetiel. Paríž. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Hipsterská štvrť Pompidou

Veľmi atraktívna je hipsterská štvrť okolo Pompidou, ktorá je aj pre miestnych Parížanov momentálne miestom, kam chodia nakupovať. Nachádzajú sa tu malé butiky, výborné kaviarne a reštaurácie, ktoré ponúkajú napríklad výborný falafel.

Pompidou. Paríž. Francúzsko
Štvrť Pompidou v Paríži. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Múzeum d´Orsay

Kedysi veľkolepá budova parížskej železničnej stanice je dnes centrom pozornosti milovníkov umenia. Nachádza sa pri rieke Seina. Vystavuje tie najlepšie umelecké zbierky z 19. a 20. storočia. Obdivovať tu môžete umelecké maliarske a sochárske kúsky, modernú architektúru, ako i nábytok, či úžitkové predmety. 

Image
Múzeum d´Orsay. Paríž. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Les Halles 

Les Halles je bývalým centrom parížskeho trhu s čerstvými potravinami. V roku 1971 bolo nahradené budovou Forum des Halles, ktorú môžete vidieť i dnes. Forum des Halles je nákupné centrum, ktoré denne navštívi viac ako 150 000 návštevníkov. Les Halles bolo typickým trhoviskom v Paríži. V roku 1883 kráľ Filip II. August zväčšil trhovisko a postavil na ňom stánky pre predavačov, ktorý sem chodili zo širokého okolia. Na západnom konci sa medzi rokmi 1763 a 1769 vybudoval kostol svätého Eustacha. Ak vám je toto miesto známe, možno ste ho videli v niektorých filmoch ako napríklad vo filme ,,Nechytajte sa bielej ženy".

Image
Les Halles v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Rue Mouffetard

Rue Mouffetard je jednou z najstarších a najživších štvrtí v Paríži. V súčasnosti má táto oblasť veľa reštaurácií, obchodov a kaviarní a pravidelný otvorený trh. Pôvod tejto štvrti pramení už v staroveku. Rovnako ako v dnešnom rue Galande, rue Lagrange, rue de la Montagne Sainte-Geneviève a rue Descartes, ide o rímsku cestu vedúcu z mesta Rive Gauche na juh do Talianska. Táto oblasť zostala relatívne nezmenená z dôvodu jej polohy na Montagne Sainte Geneviève, ktorá ju chránila pred sanáciou Barona Haussmanna počas vlády Napoleona III.

Image
Rue Mouffetard v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Marais

Užite si historickú štvrť Marais v Paríži. Táto dlhá aristokratická štvrť v sebe ukrýva mnohé nádherné budovy historického a architektonického významu. Marais je dnes jednou z hlavných a najnavštevovanejších štvrtí v Paríži. Po viacerých obnovách sa Marais stala módnou štvrťou, domovom mnohých trendových reštaurácií, a umeleckých galérií. Marais je tiež známe pre čínsku komunitu, ktorá sa tu začala formovať už počas 1. svetovej vojny. V tom čase Francúzsko potrebovalo pracovníkov, aby nahradili vojnových vojakov. Čína sa rozhodla poslať niekoľko tisíc svojich občanov pod podmienkou, že sa nezúčastnia vojny. Po skončení tu viacerí z nich ostali a ich rodiny tu žijú a pracujú dodnes.

Image
Historická štvrť Marais v Paríži. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 105 km²
11 208 000

Jazyky: francúzsky

Náboženstvo: rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na poznávanie Paríža je vhodná jar a jeseň, ale čarovný je aj v období Vianoc. 

Letisko a dĺžka letu

Letecké spojenie z Viedne alebo Budapešti. Vo Francúzsku sa nachádzajú celkom 3 letiská a to: Paríž Beauvais; Paríž Orly; Charles de Gaulle. Pozemné spojenie: Cesta autom z Bratislavy do Paríža je približne 1400 km dlhá.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

V Paríži funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava  v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach metra. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Paríži pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR