Korzika

Korzika

Ostrov výnimočných krás

Stiahnuť PDF

Korzika sa nachádza v Stredozemnom mori, asi 170 km juhovýchodne od Francúzskej riviéry a 80 km od západného pobrežia Talianska. Tento hornatý ostrov, ktorý pulzuje v stredomorskej atmosfére, má viac ako tisíc kilometrov pobrežia, štyri letiská a šesť námorných prístavov rozmiestnených po celom regióne, je "ostrovom výnimočnej krásy" a radí sa medzi najnavštevovanejšie ostrovy na svete.

Korzika
Francúzsky ostrov Korzika. Foto: pixabay.com

Dovolenky vo Francúzsku


Korzické prístavy sú obklopené zaleňou zarastenými skalami. V zime sa tu vo výške nad 1400 metrov udrží aj sneh. Podľa stredomorského zvyku boli domy lemujúce záliv postavené priamo na brehu.

Korzika je prevažne hornatá. Vysoké útesy a skalnaté zátoky charakterizujú veľkú časť jeho pobrežia. Vnútrozemie sa môže pochváliť hlbokými lesmi, ľadovcovými jazerami, roklinami a zasneženými žulovými vrcholmi. Napoleon Bonaparte sa narodil v Ajacciu, v južnej časti Korziky. Jeho dom je v meste teraz múzeom. Medzi architektonické prvky ostrova patria janovské pevnosti, strážne veže a barokové kostoly. Miestna kultúra sa odráža v ľudovej hudbe a remeslách. Ostrov je posiaty stojacimi kameňmi. Gréci, Kartáginci a Rimania tu zanechali svoju stopu. Ostrov okupovali aj iné kmene, a to Vandali, Góti a Maurovia.

KorzikaPestrá a divoká Korzika. Foto: unsplash.com

Janovčania z Talianska vládli Korzike v rokoch 1400-1700 a príležitostne prichádzali do sporov v s miestnou aristokraciou, nacionalistami a Francúzmi. Nacionalistické povstanie viedlo k založeniu Korzickej republiky v roku 1755. Ale nezávislosť bola krátkodobá. Janovčania postúpili ostrov Francúzsku, ktorého vojská napadli v roku 1769.

Aj keď je východná Korzika menej turistická ako zvyšok ostrova, pretože hlavné mestá a turistické atrakcie sa nachádzajú na západnom pobreží a v blízkosti Cap Corse, i tu stále existuje niekoľko zaujímavých miest. Nachádza sa tu starobylé miesto Aleria, prvé mesto Korziky, založené v 6. storočí a archeologické múzeum, rybník Diane, ktorý produkuje najlepšie ustrice na ostrove, pláž Padulone, či pláž Pinia, ktorá sa nachádza v blízkosti Ghisonaccia, alebo Côte des Nacres, od Solenzara po Fautea, kde je mnoho piesočnatých pláží. 

Korzika - útesy v Bonifacio.
Korzické útesy. Bonifacio. Korzika. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Golfo du Porto

Golfo du Porto je podmanivý záliv, na konci ktorého sa nachádza mesto s rovnakým názvom, Porto. Napriek tomu, že z tohto mesta sa vám nenaskytne scénický výhľad na záliv, nachádzajú sa v ňom nádherné historické pamiatky. Do zálivu Porto sa dá najlepšie dostať loďou či pešou turistikou. Záliv Golfo du Porto sa nachádza v objatí vrcholkov hôr, rokliny plnej červenej žuly Calanches, eukaliptov a zubatými vrcholmi Paglia Orba.

Golfo du Porto. Korzika
Golfo du Porto. Korzika. Foto: unsplash.com

Bastia

Bastia je hlavným prístavom ostrova Korzika a jeho hlavným obchodným mestom. Bastia je obzvlášť známa svojimi vínami. Bastia má veľký počet budov a lokalít, ktoré sú registrované ako historické pamiatky. Sú to napríklad Záhrady Johanky z Arcu, Verejná záhrada Romieu či Citadela a Palác guvernéra, katedrála Panny Márie, postavená v roku 1619, kde nájdete majstrovské diela talianskych maliarov. Na Mikulášskom námestí je množstvo reštaurácií a kaviarní, Napoleonova ulica je pešia ulica s mnohými obchodmi a každú sobotu a nedeľu ráno sa v meste koná trh.

Bastia. Korzika
Bastia. Korzika. Foto: unsplash.com

Saint Florent

Saint Florent je pomerne malé mesto i prístav, ale často ho prirovnávajú ku St. Tropez, pričom ho radi navštevujú známe osobnosti. Mesto má svoju pevnosť, ktorá bola postavená v priebehu 15. storočia Janovčanmi. V lete môžete navštíviť vnútro, pretože sa tu konajú dočasné výstavy obrazov a fotografií. Z promenády, pred citadelou je úchvatný výhľad na celý záliv Saint-Florent, púšť Agriates a malé domčeky starého rybárskeho prístavu na nábreží. Katedrála Santa Maria Assunta, známa ako "katedrála Nebbio" pochádza z 12. storočia a je zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie. Vo vnútri sa nachádza fresku 12 apoštolov z 15. storočia a pozostatky Saint-Florenta, patróna dediny. Tieto pozostatky boli nájdené Ríme a privezené späť na Korziku v 18. storočí.

Saint Florent. KorzikaSaint Florent. Korzika. Foto: unsplash.com

Púšť Agriates

Púšť Agriates je jednoznačne veľkou atrakciou v okolí Saint-Florent. Agriates je veľkým a divokým hornatým regiónom, kedysi známym po celej Korzike pre svoje poľnohospodárstvo, pretože miestni obyvatelia chovali ovce, pestovali pšenicu a vyrábali olivový olej. Obnovené ovčince a slamené chatrče môžete objaviť v regionálnom prírodnom parku v okolí Ghignu. V púšti Agriates sú dve pláže, ktoré sa často radia medzi najkrajšie na Korzike, pláž Saleccia s jemným pieskom s tyrkysovou vodou, ohraničená borovicovým lesom a rovnako krásna pláž Lotu. Na týchto plážach nenájdete žiadne ležadlá, slnečníky ani toalety. Na ceste v blízkosti pláže Lotu je len malý bar.

Púšť Agriates. Korzika
Agriates. Korzika. Foto: unsplash.com

Calvi 

Mesto Calvi sa môže pochváliť peknou pevnosťou, z ktorej sa naskytá krásny výhľad na mesto a okolie. V pevnosti je kostol Saint-Jean-Baptiste, bývalý palác janovských guvernérov a oratórium svätého Antona. V starom meste sú dláždené uličky s mnohými obchodmi a reštauráciami, prístav tiež s mnohými reštauráciami a milovníci pláži tu nájdu dlhú piesočnatá pláž obklopenú borovicovým lesom.

Calvi. KorzikaCalvi. Korzika. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Ajaccio 

Ajaccio je hlavné mesto ostrova Korzika, ktoré leží na jeho západnom pobreží. Mesto je plné zelene, ktorá obklopuje prístav či pevnosť v zálive Ajaccio. Klíma v Ajacciu zostáva mierna aj v zimných mesiacoch, a preto je mesto obľúbené pre turistov počas väčšiny roka. Centrum mesta Ajaccio je založené okolo citadely zo 16. storočia. Toto "staré mesto" v časti Ajaccio zahŕňa námestie Bonaparte, katedrálu kardinála Fescha a pokračuje až na miesto Place Marechal Foch v blízkosti nábrežia, čo predstavuje časť, ktorá je pre návštevníkov najzaujímavejšia. Čo ale preslávilo toto mesto najviac, je jeho rodák - Napoleon Bonaparte, ktorý tu má sochu, múzeum i rodný dom.

ImageAjaccio. Korzika. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Restonica, Francúzsko

Príroda

Restonica

Údolie Restonica, v horách západne od Corte v strede Korziky, je jedným z najobľúbenejších destinácií v regióne kvôli relatívne dobrému prístupu do krásnej horskej scenérie. Kvôli svojej prírodnej kráse a potrebe chrániť životné prostredie je údolie chránené ako miestna pamiatka aj ako súčasť regionálneho prírodného parku Korzika. Cestička pozdĺž roklín je veľmi príjemná s veľa miestami, kde sa môžete zastaviť a vychutnať si výhľad na dolné riečne doliny so svojimi balvanmi a tichými potôčikmi zelenej vody, ako aj na stromy a hory pred vami.

Scandola. Korzika

Príroda

Scandola

Rezervácia Scandola je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a hostí výnimočnú a dobre chránenú morskú a suchozemskú divočinu. Jediný spôsob, ako sa dostať do Scandoly, je loďou z malého korzického prístavu Porto. Nachádza sa na západnom pobreží ostrova. Je tu prísne zakázané chodiť, loviť, loviť ryby alebo sa tam potápať.

Bonifacio,

PlážeHistória

Bonifacio

Opevnené stredoveké mesto a zároveň aj najjužnejší výbežok Korziky. Vďaka jeho útesom je mesto označované aj za „korzický Gilbraltár“. Výlet do tohto mesta si môžete spríjemniť oddychom na krásnych plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste alebo v jeho blízkosti.

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostrov Lavezzi

Či si chcete užiť nádherný deň na súši, alebo sa nechať zlákať prírodou pod hladinou mora, obidve vaše túžby splní návšteva Korziky. Lavezzi je výnimočný ostrov, ktorý je tvorený zo žulových kvádrov, nájdete tu ale aj pláže s jemným pieskom a malé zátoky. 

Ostrov Lavezzi. Korzika
Nádherný ostrov Lavezzi. Kozrika. Foto: unsplash.com

Pláž Palombaggia

Skvelú kombináciu francúzskej sofistikovanosti s talianskou atmosférou ponúkajú pláže na Korzike. Pláže farby šampanského sú nádherné a čiastočne aj v 21. storočí nedotknuté. Vychutnávať si tu môžete krásne výhľady. Porto Vecchio s dláždenými ulicami a ružovými domami, avšak tie najlepšie pláže sú ukryté na severnom pobreží - pláž Palombaggia s ružovým pieskom alebo Portigliolo a Saleccia.

Pláž Palombaggia

Najkrajšie pláže nájdete na severnom pobreží ostrova, pláž Palombaggia s ružovým pieskom. Foto: depositphotos.com

Pláže v Bastii

Aj v Bastii nájdete niekoľko pekných pláží, ako napríklad veľkú piesočnatú pláž Arinella, kde si môžete vychutnať mnoho rôznych aktivít, pláž Marana, ktorá sa nachádza vedľa Arinella, či kamienkovú pláž Toga, len 5 minút chôdze od centra mesta, alebo sa môžete okúpať aj v zátoke Ficaghjola v starej Bastii. 

Bastia pláž. Korzika
Pláž v Bastii. Korzika. Foto: unsplash.com

Pláž Saleccia

Pláž Saleccia je často zaraďovaná medzi najlepšie pláže Korziky a je známa po celom svete. Táto pláž s bielym pieskom, ktorá sa nachádza v púšti Agriates, ponúka nádherné tyrkysové vody ohraničené borovicami. Na tejto divokej a odľahlej pláži nenájdete žiadnu budovu, okrem malej slamenej chaty za stromami, kde si môžete dať obed. Aj keď je táto pláž počas hlavnej sezóny dosť preplnená, stále sa budete cítiť ako na stratenom ostrove!  Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na pláž Saleccia a do púšte Agriates, je vziať kyvadlovú dopravu zo Saint-Florent. Cesta trvá menej ako 30 minút. 

Pláž Salcccia. Korzika
Pláž Saleccia. Korzika. Foto: unspalsh.com

Pláž Lotu

Pláž Lotu je ďalšia krásna pláž, ktorú môžete objaviť v púšti Agriates. Táto pláž je menšia ako Saleccia, ale rovnako pekná s bielym pieskom a tyrkysovými vodami. Lotu je tiež divoká pláž s malým barom, ktorý sa nachádza 5 minút chôdze pozdĺž prímorskej cesty. Niekedy môžete dokonca v okolí vidieť niekoľko divých kráv. Ak sa chcete dostať na pláž Lotu, je to rovnaké ako na pláž Saleccia, teda kyvadlovou dopravou zo Saint-Florent v trvaní asi 30 minút.

Pláž Lotu. korzika
Pláž Lotu. Korzika. Foto: unsplash.com

Pláž Nonza

Na západnom pobreží Cap Corse sa nachádza pláž Nonza. Táto čierna kamienková pláž sa nachádza pod dedinou Nonza. Aj keď táto pláž nie je ideálnym miestom na relaxačné popoludňajšie opaľovanie, ponúka nádherné scenérie. Mnoho umelcov a turistov kreslí a píše správy na pláži pomocou bielych kamienkov. Niektoré z nich si môžete dokonca prečítať z dediny Nonza.

Nonza. Korzika
Nonza s bielymi odkazmi. Korzika. Foto: unsplash.com

Ak si chcete vytvoriť vlastné umelecké dielo, budete mať 2 spôsoby, ako sa dostať na pláž, buď po strmých schodoch vedúcich na pláž z dediny, alebo autom po malej ceste začínajúcej 3 km severne od Nonzy. Nonza nie je najlepším miestom na kúpanie na severnej Korzike, pretože vody sú hlboké a nebezpečné, keď je veterno.

Pláž Nonza. Korzika
Nonza s čiernym pieskom. Korzika. Foto: unsplash.com

Pláž Calvi

So svojimi 2,8 km jemného piesku je pláž Calvi jednou z najdlhších pláží na Korzike. Táto krásna piesočná pláž, ohraničená borovicovým lesom, ponúka plytké azúrové vody a krásny výhľad na citadelu Calvi! Po celej pláži nájdete veľa barov a reštaurácií a môžete si prenajať ležadlá a slnečníky. Dostupné sú rôzne aktivity, ako jazda na kajaku, windsurfing, pádlo alebo katamarán.Táto pláž je jednou z najturistickejších na severnej Korzike, ale je taká veľká, že vždy nájdete pokojné miesto.

Pláž Calvi. Korzika
Nádherná pláž Calvi. Korzika. Foto: unsplash.com

Pláž Rondinara

Počas návštevy Korziky by ste nemali vynechať pláž Rondinara. Často sa radí medzi najlepšie pláže Korziky !Nádherná a dokonale tvarovaná zátoka Rondinara ponúka pokojné a čisté more. Na pravom konci pláže sa nachádza reštaurácia a môžete si tiež prenajať ležadlá a slnečníky.

Pláž Rondinara. Korzika
Tyrkysová pláž Rondinara, neďaleko Porto-Vecchio. Korzika. Foto: unsplash.com

Pláž Santa Giulia

Santa Giulia je krásna pláž, ktorá leží neďaleko Porto-Vecchio. Táto nádherná zátoka, ktorá sa nachádza na úpätí hory, ponúka tyrkysové a plytké vody. Táto pláž je rovnako známa ako Rondinara a Palombaggia, a preto je v lete plná. Na pláži je niekoľko reštaurácií a môžete si prenajať ležadlá a slnečníky. Na pláži nájdete rôzne vodné aktivity, ako je vodné lyžovanie alebo pádlovanie.

Pláž Santa Giulia. Korzika
Pláž Santa Giulia. Korzika. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Kanoe s deťmi na Korzike

Údolie Fango na Korzike UNESCO klasifikuje ako prírodnú biosférickú rezerváciu. Nachádza sa južne od mesta Calvi. Je známe svojimi mnohými prírodnými bazénmi, kde je možné si zaplávať. Je to ideálne miesto pre relaxačný rodinný výlet, pretože si môžete zaplávať s deťmi a piknikovať na brehu rieky. Z doliny si môžete vychutnať aj množstvo prechádzok a túr rôznych obtiažností. Neďaleko je dedina Galeria, ktorá sa nachádza 10 minút jazdy od údolia Fango, kde si môžete prenajať kanoe, aby ste preskúmali deltu Fango a objavili jej úžasnú divočinu.

Rieka na Korzike.
Divočina na Korzike. Foto: unspalsh.com

Korzický vlak

Ak si chcete užiť niečo iné ako návštevu Korziky autom alebo motocyklom, vyskúšajte s deťmi jazdu vlakom. Korzický vlak, miestnymi obyvateľmi prezývaný "trinichellu" je jedinečným zážitkom. Počas cesty objavíte krásnu krajinu, ku ktorej sa autom nedostanete. Môžete si vybrať z 2 liniek: z Bastia do Ajaccio a z Calvi do Ajaccio. Obe linky prechádzajú regionálnym korzickým prírodným parkom. Výhodou vlaku "trinichellu" je, že môžete vystúpiť na zastávke, navštíviť alebo sa prejsť a potom sa vrátiť do ďalšieho vlaku.

Korzika s krásnymi výhľadmi
Výhľady na ostrov prekvapia na každom kroku. Korzika. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Miestnymi špecialitami sú "sardines au brocciu", čerstvé sardinky plnené syrom Brocciu vyrobeným z ovčieho mlieka a "baccala", čo je silno nasolená treska. Lahôdkou sú i cannelloni s brocciu alebo brocciu šišky. 

Korzické pečivo.
Korzické pečivo. Foto: unsplash.com

"Figatellu", čerstvá klobása vyrobená z bravčovej pečene, alebo "lonzu" z bravčového mäsa. Tradičným jedlom je i pražené teľacie mäso s olivami a cestovinami, alebo bylinkový koláč pripravený z lístkového cesta a plnený mangoldom. 

Treska.
Treska, ktorá sa pripravuje na množstvo spôsobov. Foto: unsplash.com

Z nápojov si radi Korzičania pochutnajú na pive, v obľube je Pietra. Zo sladkých dezertov je známy "fiadone", flan s citrónovou príchuťou, ktorý pripomína cheese cake. "Pulenta" je korzická gaštanová múka používaná v mnohých tradičných receptoch na koláče a palacinky. "Canistrelli" sú malé sušienky s príchuťou citrónu, anízu alebo lieskových orieškov.

Cheese cake
Sladký dezert. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Pešia turistika na Korzike

Túry na Korzike patria medzi najlepší spôsob, ako objaviť úžasnú prírodnú krajinu, pritom si užijete výhľady, čarovné Stredomorie ale i zábavu. Po celej Korzike je veľa turistických chodníkov. Či už ste na severe, juhu, východe alebo západe ostrova, vždy nájdete trasu, ktorá vám vyhovuje! Medzi najznámejšie trasy patrí: Mare a Mare prechádza ostrovom z východu na západ alebo naopak, Mare e Monti North, od Calenzana po Cargese, Mare e Monti South, od Porticcia po Burgu, Náhorná plošina Cuscionu, jazero Nino, začínajúce od priesmyku Vergio, trasa "Cascades des Anglais", kde môžete objavovať krásne prírodné bazény, či vodopády Purcaraccia.

Treky - Korzika
Jedinečná Korzika. Foto: unsplash.com

 

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Cap Corse

Cap Corse patrí medzi najkrajšie miesta na Korzike, pričom ho môžete spoznávať po Ceste Colníkov "Chemin des douaniers", ktorá spája dediny Macinaggio a Centuri. Počas tejto 19 km dlhej prechádzky pozdĺž pobrežia si užijete nádherné výhľady. Táto trasa je rozdelená na 2 úseky: najzaujímavejšia časť vedie z Macinaggia do Barcaggia a trvá cca 3h30 pozdĺž mora, pričom ponúka mnoho krásnych pláží, kde sa môžete zastaviť na kúpanie. Druhá časť, z Barcaggia do Centuri, je o niečo náročnejšia a trvá asi 4 hodiny. Keďže cesta je hlavne s výhľadom na more, je ťažšie tu nájsť pláž.

Cap Corse. Korzika
Cap Corse. Korzika. Foto: unsplash.com

Objavovať môžete aj pekné dediny a to, Rogliano, Barrettali, Canari, Pietracorbara, či oddychovať na čiernej kamienkovej pláži. Cap Corse môžete spoznávať aj počas 2 hodinovej plavby z Macinaggio, kde objavíte janovské veže, súostrovie Finocchiarola a Barcaggio. Užijete si aj krátku zastávku na kúpanie. 

L'île Rousse

L'Île Rousse je malé prímorské letovisko, ktoré sa nachádza medzi mestami Saint-Florent a Calvi. Je to tiež skvelý východiskový bod na Korzike, pretože sa tam môžete dostať trajektmi z Nice, Toulonu a Marseille. Nachádza sa tu staré mesto, prístav a námestie Place Paoli. Z prístavu vedie cesa ku majáku, na polostrov Pietra. Odtiaľto sa naskytajú nádherné výhľady.

Ile Rousse. KorzikaL'Île Rousse je malé prímorské letovisko na Korzike. Foto: unspalsh.com

GR20 

GR20 je mýtická turistická trasa, 200 km dlhá, ktorá prechádza cez Korziku zo severu na juh, medzi Calenzanou a Concou. Cesta vedie cez hory, vnútri regionálneho prírodného parku Korziky. Je rozdelená do 16 etáp (každá trvá približne 1 deň). Tento trek je pre skúsených turistov a vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. Je tiež veľmi dôležité byť dobre pripravený: preštudujte si rôzne fázy, rezervujte si ubytovanie a samozrejme používajte prispôsobené vybavenie a obuv. Nezabudnite, že GR20 je považovaná za najťažšiu turistickú trasu v Európe.

Korzika.
Nádherná Korzika a spoznávanie jej dlhej trasy GR20. Korzika. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 8 680 km²
327 300 

Jazyky: francúzsky

Náboženstvo: rímskokatolícke, iné

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Letná turistická sezóna tu trvá od začiatku júna do konca septembra. Vhodné obdobie na poznávanie je od jari do jesene.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne s prestupom vo Francúzsku. 

Zastupiteľský úrad

Slovenský inštitút v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR