Bretónsko

Bretónsko

Stredoveké hrady, palacinky a ustrice

Stiahnuť PDF

Bretónsko je kultúrny región na severozápade Francúzska, ktorý pokrýva západnú časť Armorice, ktoré bolo známe počas obdobia rímskej okupácie. Bretónsko bolo tiež známe aj ako malá Británia. Bretónsko je domovom viacerých megalitických pamiatok a má veľké množstvo stredovekých stavieb. Zahŕňajú početné románske a francúzske gotické kostoly, zvyčajne postavené pomocou miestneho pieskovca a granitu. Okrem kostolov sa v Bretónsku nachádza aj viacero hradov. Väčšina bretónskych hradov bola prestavaná medzi 13. a 15. storočím.

Bretónsko. Francúszko
Bretónsko a jeho hrady. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky vo Francúzsku

 

Bretónsko tvorí kopcovitý polostrov, ktorý je miestami divoký a členitý. Má množstvo krásnych historických miest ako i vzdialené ostrovy, ktoré sa ťahajú pozdĺž tohto najseverozápadnejšieho regiónu Francúzska. Palacinky a ustrice sú tu miestnymi pochúťkami spolu s jablkovicou. Región je plný ohromujúcich miest, ako je Dinard, rušný Quiberon a odľahlé zátoky polostrova Crozon. To, čo majú všetci spoločné, sú malebné kamenné domy, priezračné tyrkysové more a jemný biely piesok, vďaka ktorým sú aj pláže Bretónska neprehliadnuteľné.

Dinard. Francúzsko
Dinard. Foto: unsplash.com

Bretónsko je zároveň pokojnejším regiónom na severozápade Francúzska. Tento veľký polostrov má členité pobrežie ohraničené Lamanšským prielivom na severe a Keltským morom a Atlantickým oceánom na západe. S viac ako 2 860 km pobrežia, vrátane približne 800 ostrovov a ostrovčekov, je obľúbenou prímorskou dovolenkovou destináciou. Ďalej od pobrežia je Bretónsko členitá, kopcovitá oblasť. Nachádza sa tu niekoľko starobylých lesov, vrátane slávneho artušovského lesa Broceliande. 

Crozon - polostrov v Bretónsku. Francúzsko
Polostrov Crozon - Bretónsko. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

 

Top lokality

Dinan

Dinan je stredoveké opevnené mesto nachádzajúce sa medzi mestami Rennes a Saint-Malo, v severozápadnej časti Bretónska. Leží cca 50 km severozápadne od Rennes. Historické centrum sa pýši dláždenými uličkami, drevenými domami pozdĺž ulici Rue du Petit-Fort, hodinovou vežou na Rue de l'Horloge, na ktorú je možné aj vyjsť a obzrieť si z výšky staré mesto. Ikonou mesta je hrad z 13. storočia. Nájdete tu 2,5 km dlhé hradby, ktoré obklopujú Dinan. Na ulici Rue du Quai a na brehu rieky Durance sú výborné reštaurácie.

Dinan. Francúzsko.
Dinan, nádherné stredoveké mesto. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Saint Malo

Saint Malo je malebné francúzske prístavné mestečko, ktoré leží v zálive Lamanšského prielivu, medzi Bretónskom a Normandiou. Stredisko cestovného ruchu vás ohúri svojim čarom, morom, hradbami, kamennými uličkami a výborným jedlom.

Saint Malo. Francúzsko
Prístavné mesto Saint Malo. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Tamojší prístav je tiež rodným hniezdom významného námorného kapitána Jacquesa Cartiera, ktorému pripisujeme najväčšiu zásluhu na objavení Kanady. „Kamenná koruna na vlnách", či "žulová citadela" sa môže popýšiť jedným z najväčších svetových rozdielov medzi prílivom a odlivom (8-13 metrov), čo využíva miestna prílivová elektráreň.

Saint Malo. FrancúzskoSaint Malo so svojim malebným prístavom. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Rennes

Najvýznamnejšie mesto v Bretónsku, je súčasne aj ôsmim najväčším francúzskym študentským mestom. Z 209 000 obyvateľov je 60 000 študentov. Dejiny mesta siahajú až do obdobia keltov, a za svoju históriu stihlo byť aj hlavným mestom Bretónskeho kniežatsva. Mesto má dlhý zoznam pamiatok, ktoré sa opatia vidieť, počnúc Bretónskym parlamentom. Vychýrený je aj trh z 15. storočia, na ktorom sa schádzajú remeselníci z celého Bretónska a vy tak máte možnosť ochutnať miestne špeciality ako jablčný mušt či solené maslo.

Image
Rennes. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Polostrov Crozon a Pointe de Pen-Hir

Pointe de Pen-Hir je skalnatý výbežok, ktorý vyčnieva z polostrova Crozon, 20 km južne od Brestu. Silný vietor tu bičuje vresoviská a obrovské vlny dorážajú na skaly, čo znásobuje moc prírody. Nachádza sa tu i pamätník druhej svetovej vojny a múzeum. Nájdete tu tiež veľa turistických trás začínajúcich od Pointe de Pen-Hir, vrátane cesty k tajomnej Zelenej jaskyni.

Pointe de Pen Hir. Bretónsko. Francúzsko
Pointe de Pen-Hir v Bretónsku a jeho dramatické scenérie. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Les Paimpont

Pri dedine Paimpont asi 30 km západne od Rennes sa nachádza les Paimpont. Kedysi to bol rozsiahly les známy pod menom Broceliande, podľa toho ako sa nazýva v legendách kráľa Artuša. Najlepšie miesto na poznávanie je na zámku Château de Comper, v ktorom sa nachádza múzeum venované Artušovi. Podľa mapy sa môžete vydať po artušovských chodníkoch a preskúmať les. Skrýva fontánu večnej mladosti, Údolie bez návratu, miesto, kde Merlin uväznil Viviane a mnoho ďalších zaujímavých miest. Nenechajte si ujsť kaplnku Chapelle du Graal, ktorá má krásne vitráže ilustrujúce scény z legiend kráľa Artuša.

Les Paimpont. Francúzsko
Les Paimpont plný legiend. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Ploumanac'h

Ploumanac'h je jedným z najobľúbenejších miest, kde môžete vidieť ružové žulové pobrežie Bretónska. Nachádza sa 3 km severozápadne od Perros-Guirec. Stojí tu maják Mean Ruz, z ktorého je úchvatný výhľad na prírodnú rezerváciu Seven Islands, ktorá leží asi 5 km od pobrežia. Ikonické skaly nájdete na pláži Trestraou. Aj keď je tu dosť veterno, Ploumanac´h stojí za návštevu.

Ploumanac´h. Francúzsko
Ploumanac'h. Bretónsko. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Carnac, Francúzsko

HistóriaIné atrakcie

Carnac

Táto francúzska obec je známa vďaka kamenným kultovým pilierom ešte z neolitu. Najznámejšie sú „megalitické rady“ tvorené niekoľkými tisíckami menhirov (v bretónčine: men = kameň, hir = dlhý) rozostavených v radách, v diaľke asi 1 km. I keď vieme, že kamene mali súvis s pochovávaním, neboli náhrobníkmi v pravom zmysle. Stali sa skôr symbolickými znakmi, ktoré celkom jednoznačne vyjadrovali iba jednu charakteristickú vlastnosť človeka – vzpriamené držanie tela, ktorým sa odlišuje od zvierat.

Côte de Granit Rose, Francúzsko

Príroda

Côte de Granit Rose

Na svete nájdete len tri miesta, kde sa nachádza takýto typ pobrežia z ružového granitu – v Číne, na Korzike a v Bretónsku. Obrovské skaly z ružového granitu na pobreží vytvárajú romantickú atmosféru a spolu s rozbúreným morom a plážou sa stávajú typickou snímkou Bretónska. Odborníci, ale i bežní turisti považujú skalisté pobrežie za jedno z najkrajších v Európe.

Locronan, Francúzsko

História

Locronan

Locronan bol založený v 10. storočí pustovníkom Ronanom a najväčší rozkvet dosiahol v 16. storočí, kedy sa tu rozvinula výroba plátna. Práve z tejto doby pochádza jadro obce tvorené renesančnými žulovými domami a kostolom sv. Ronana z 15. storočia. Pre svoju zachovalosť je rada miestnych budov chránená nálepkou historická pamiatka a opakovane sa stáva kulisou pre filmárov.

Ménec a Kermario, Francúzsko

Iné atrakciePríroda

Ménec a Kermario

Ménec a Kermario predstavujú mimoriadne hustú zbierku megalitických polí. Viac ako 3000 prehistorických stojacich kameňov bolo vytesaných z miestnych skál a postavených precelitskými obyvateľmi Bretónska. Tvoria tak najväčšiu takúto zbierku na svete. Väčšina kameňov je v bretónskej dedine Kermario, ale niektoré sa nachádzajú aj v Ménec. Kamene boli postavené v určitom štádiu počas neolitu, pravdepodobne okolo roku 3300 pred našim letopočtom, no niektoré však môžu pochádzať už z roku 4500 pred našim letopočtom.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Plage du Sillon

Grande Plage du Sillon je najdlhšia pláž v Saint-Malo. Malebné opevnené mesto Saint-Malo má čarovnú atmosféru, akoby z úplne inej éry. Piráti sú už dávno preč, ulice sú dláždené a plné útulných reštaurácií a fascinujúcich múzeí. Najlepší výhľad na jeho trblietavé modré more je z vrcholu starých mestských hradieb. Pláž sa rozprestiera na dĺžke viac ako 3 km a má rovnaký mäkký biely piesok typický pre zvyšok oblasti. Veľký rozsah prílivu a odlivu znamená, že pri odlive sú viditeľné obrovské pásy. Pláž sa pýši peknou promenádou lemovanou vilami z 19. storočia, čo umožňuje príjemnú prechádzku s očarujúcim výhľadom na pevnosť Fort du Petit Bé v zálive.

Pláž - Saint Malo. Francúzsko
Grande Plage du Sillon je najdlhšia pláž v Saint-Malo. Francúzsko. Foto: unsplash.com

La Baule

La Baule-Escoublac sa nachádza v Loire Atlantique, asi 15 km západne od Saint Nazaire na západnom pobreží Francúzska. Je to známe letovisko hemžiace sa prestížnymi hotelmi, štýlovými vilami a luxusnými kasínami. Nachádza sa medzi mestami Pornichet a Le Pouliguen a patrí medzi jednu z najdlhších pláží v Európe. Pláž La Baule je široká a ohraničená promenádou, ktorá pozýva na príjamnú prechádzku. Plážové kluby, reštaurácie, školy plachtenia a detské ihriská sú roztrúsené po celej pláži. 

La Baule. FrancúzskoPiesková pláž La Baule. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Pláž v Dinarde - de l'Écluse

Dinard je obľúbenou destináciou už od 19. storočia, keď tu dovolenkovali osobnosti ako Oscar Wilde a Picasso. Plage de l'Écluse tvorí svetlý piesok. Je vybavená plážovými ležadlami a slnečníkmi a počas celej sezóny tu prebiehajú rôzne aktivity na pláži. Dinard nestratil nič zo svojho lesku - mnoho turistov si užíva tenisové kurty plážového mesta, 18-jamkové golfové ihrisko a talasoterapeutické kúpele. Vo večerných hodinách je miestom, kde treba vidieť kasíno Barrière na nábreží, alebo si užiť prechádzku pozdĺž promenády Clair de Lune.

Pláž de l´Ecluse. FrancúzskoObľúbená pláž v Dinarde. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Quiberon

Quiberon je živým miestom pre rodiny s deťmi, ponúka výborné reštaurácie, kaviarne a zmrzlinárne. Je obľúbeným východiskovým bodom pre jednodňových výletníkov smerujúcich na blízke ostrovy. K dispozícii je zaujímavé múzeum mora. Nachádza sa tu krásna pláž Grande Plage, kde nájdete široký pás jemného svetlého piesku a promenádu, ktorá umožňuje príjemnú prechádzku. Môžete tu pozorovať rybárske lode prichádzajúce a odchádzajúce z prístavu. Mäkký piesok je skvelý pre hrady z piesku a chránená zátoka orientovaná na juh je teplá a umožňuje príjemné kúpanie.

Quiberon - pláž. Francúzsko
Quiberon. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Zoo Branféré

Zoologická a botanická záhrada Branféré bola založená v Le Guerno v roku 1965 milovníkmi zvierat Paulom Jourdem a Hélène Castori. Rozkladá sa na ploche 35 hektárov a je domovom viac ako 1 000 zvierat z približne 150 druhov. Na rozdiel od väčšiny zoologických záhrad je skvelým bodom v Branféré to, že väčšina zvierat sa môže potulovať po parku. V areáli sa nachádza 5 reštaurácií a kaviarní. Vyskúšajte Parcabout: 17 000 m2 sieťoviny v stromoch, kde čaká dobrodružstvo pre malých aj veľkých. 

Zoo - gibbon.
Gibbon v zoologickej záhrade. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Bretónska gastronómia sa vyznačuje výberom veľmi kvalitných surovín a bretónske jedlá vraj najlepšie vedia pripraviť tunajšie babičky. Keďže Bretónsko leží na pobreží, množstvo jedál je pripravených z kôrovcov a rýb. Na miestnych trhoch je množstvo zeleniny, ovocia, rýb, mäkkýšov, chovaného mäsa, syrov a obilnín.

Zeleninový tanier
Pestrý zeleninový tanier. Foto: unsplash.com

Bretónsko je francúzsky rybársky región par excellence a jeho mnohé prístavy majú "špeciality" v závislosti od oblasti. Prístavy Brest, Audierne a Concarneau sa špecializujú na ryby, ako morský čert, ostriež, treska a Saint-Brieuc zas na hrebenátky. 

Rybie špeciality
Ryby, ako súčasť bretónskych jedál. Foto: unsplash.com

Mimo pobrežia dominuje poľnohospodárstvo a hospodárske zvieratá. Každé tretie francúzske kurča sa chová v Bretónsku. Medzi bretónsku obľúbenú zeleninu patrí karfiol, artičoky, šalotky a brokolica. Lovia sa aj morské riasy, ktoré sú miestnou pochúťkou.

Čerstvá zelenina
Čerstvá nikdy zelenina nechýba v bretónskej kuchyni. Foto: unsplash.com

"Poulet à la bretonne" je tradičné bretónske kuracie jedlo. Pripravuje sa z kombinácie kuracieho mäsa, póru, cibule, mrkvy, múky, muštu, crème fraîche, dijonskej horčice, oleja, masla, soli, korenia, petržlenovej vňate a tymiánu. "Poulet au cidre" je tiež tunajšie tradičné jedlo pripravené z kombinácie kuracích pŕs, cibule, jabĺk, masla, smotany, muškátového orieška a muštu. Cibuľa a jablká sa restujú na masle a kuracie mäso sa potom opečie a spojí s muštom.

Dusené kuracie mäso
Kuracie mäso. Foto: unsplash.com

"Cotriade" je tradičný rybí guláš pochádzajúci z juhu Bretónska. Pripravuje sa z rôznych druhov rýb, ako je makrela, merlúza, parmica červená, úhor, šproty a sleď, spolu s cibuľou, cesnakom, zemiakmi, pórom, olejom a octom. Pri podávaní sa najskôr konzumuje vývar, po ktorom nasledujú ryby a zelenina. Niekedy sa naleje na opečenú bagetu alebo chlieb. 

Sea food
Mušlová polievka. Foto: unsplash.com

"Kig ha farz" je tradičné roľnícke jedlo Bretónska. V preklade znamená mäso a plnka. Skladá sa z rôznych druhov mäsa, ktoré sa pomaly dusia vo vývare spolu s pohánkovou múkou. Tradične si toto jedlo roľníci pripravovali ráno,potom išli do práce a keď sa vrátili domov čakalo ich kompletné jedlo z jedného hrnca. 

Múka, vajíčko, mlieko alebo voda, trocha masla, soľ, podľa chuti cukor. Také jednoduché zloženie a ešte jednoduchšia príprava. Asi  by sme len ťažko hľadali človeka, ktorý nemá rád túto sladkú pochúťku. Svet pozná palacinky vďaka Francúzom - svoj pôvod majú v Bretónsku, kde im dali názov podľa latinského crispa, čo znamená zatočená. Crêpes sucrée sú delikátne, na suchej platni pripravené jemne sladké palacinky, ktoré sa obtáčali okolo sladkej náplne.  

Palacinky crepés z francúzska
Palacinky, jednoduché na prípravu, no potešia deti i dospleých na cestách po Francúzsku. FOTO: pixabay.com

"Galettes de Bretagne" sú v podstate tenké palacinky vyrobené z pohánkovej múky a naplnené rôznymi prísadami, ako sú vajcia, šunka, huby a slanina. 

Slaný maslový karamelový cukrík sa stal symbolom bretónskych cukroviniek vďaka Henrimu Le Rouxovi, ktorý mal v roku 1777 skvelý nápad spojiť karamel a slané maslo.

Cukrík - slaný karamel.
Slaný karamelový cukrík. Foto: unsplash.com

"Far Breton" je pudingový flan koláč, pozostávajúci z mlieka, vajec, múky, sliviek a hrozienok. Koláč je špecialitou bretónskeho regiónu a pôvodný recept pochádza z 18. storočia, keď bol vyrobený v slanej verzii a používal sa ako príloha k mäsovým jedlám. Postupom času sa pridalo viac masla a vajec, čím sa Far Breton stal drahým dezertom, ktorý v tom čase väčšinou konzumovali vyššie triedy. Dnes koláč zostáva jedným z najobľúbenejších francúzskych rodinných dezertov. "Kouign-amann" je koláč, ktorý vznikol v roku 1800 a jeho názov je odvodený z bretónskych slov pre koláč "kougin" a maslo "amann". Koláč sa skladá z vrstiev masla a cukru, ktoré sú zložené do cesta.

Kouign-amann
Kouign-aman - bretónsky koláč. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Surfovanie v Atlantiku

Bretónsko ponúka milovníkom surfovania výborné podmienky, keďže leží pri brehoch Atlantického oceánu. Obľúbeným letoviskom je napríklad Quiberon. Quiberon ponúka aj množstvo reštaurácií či barov a počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia. 

Quiberon - pláž. Francúzsko
Surfovanie v Quiberone. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Bicyklovanie na ostrove Batz

Tento malý ostrov je nedotknutým a pokojným cieľom jednodňových výletov. Okrem nádherného skalnatého pobrežia a nedotknutých pláží sú najvýznamnejšími atrakciami ostrova exotická záhrada Georges Delaselle, zrúcaniny kaplnky z 11. storočia a maják z 19. storočia, ktorý je otvorený pre verejnosť od júna do septembra. Vyjsť môžete až na vrchol majáku a vychutnať si fantastický 360º výhľad. Na ostrove nie je žiadne auto, takže chôdza alebo jazda na bicykli sú jediné spôsoby, ako najlepšie ostrov preskúmať. Najlepší čas na poznávanie ostrova je jar, keď už je počasie príjemné teplé.  Ak sa chcete vyhnúť davom turistov v lete, skúste chytiť prvý trajekt z Roscoffu, kam sa dopravíte za 15 minút. 

Ostrov Batz. Bretónsko. FrancúzskoOstrov Batz. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Prechádzka po hradbách historického prístavného mesta Saint-Malo

Prejdite sa po hradbách, ktoré obklopujú toto malebné prímorské mesto. Pôvodne bolo postavené v 12. storočí, potom modernizované na začiatku 18. storočia. Hradby Saint-Malo sú majstrovským dielom vojenskej architektúry. Prechádzka okolo starého mesta Saint-Malo, ktorá je dlhá 2 km, poskytuje výhľad na nádherné domy bývalých majiteľov lodí a súkromníkov, prístav, pláž Bon-Secours a mnoho ďalších zaujímavých miest. Po prechádzke sa choďte túlať dláždenými ulicami opevneného mesta. Na obed si vychutnajte tradičnú pohánkovú palacinku alebo jedlo z morských plodov. 

Saint Malo. Francúzsko
Saint-Malo a prechádza po hradbách. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Île de Batz

Île de Batz je idylické útočisko kamenných rybárskych domčekov, oslnivých pláží a kľukatých pobrežných chodníkov. Mierna mikroklíma ostrova spôsobuje, že sa cítite ako na dovolenke v Stredozemnom mori. Je tu záhrada Georges Delaselle, kde sa pestovujú exotické rastliny z celého sveta. Oddychovať tu môžete na pláži Porz-Kernok, ktorá  sa rozprestiera v dĺžke 500 metrov. Pri odlive je takmer rovnako široká. Je orientovaná na juh v chránenej zátoke posiatej rybárskymi loďami. Porz-Kernok je vynikajúcim na kúpanie aj pre rodiny s deťmi, keďže má pozvoľný vstup do mora. Nie sú tu takmer žiadne autá a len množstvo obchodov a reštaurácií, takže máte pocit, akoby ste opustili moderný svet.

Ile de Batz. Bretónsko - FrancúzskoÎle de Batz ako idylické útočisko. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Múzeum praveku, krásna pláž a skvelé ustrice v Carnacu

Grande Plage, ktorá sa rozprestiera na 2 km bieleho piesku, je najväčšou plážou Carnacu. Pláž, ktorá hraničí s čistými vodami Biskajského zálivu, je lemovaná radmi príjemných víl z 19. storočia a zhlukmi borovíc. Čistá voda tu získala pláž modrú vlajku. Carnac je známy svojím priemyslom ustríc, takže je to skvelé miesto na nákup mäkkýšov priamo od farmárov v okolí Anse de Pô. Môžete ich tiež vyskúšať čerstvé v miestnych reštauráciách. Táto oblasť je známa svojimi starobylými stojacimi kameňmi, ktoré sa datujú približne do roku 4 000 pred naším letopočtom. Múzeum praveku v centre mesta má pôsobivú zbierku archeologických kuriozít vykopaných z okolitých polí.

Pláž v Carnac. Francúzsko
Piesková pláž v Carnacu. Francúszko. Foto: unsplash.com

Ochutnávka ustríc v Cancale

Morské plody možno ľahko nájsť po celom Bretónsku, ale práve v malej rybárskej dedinke Cancale, asi 13 km východne od Saint-Malo sú vraj tie najlepšie. Trh s ustricami sa koná denne v prístave La Houle. Tu niekoľko stánkov predáva čerstvé ustrice za priaznivé ceny. Podávajú sa na tanieri s kúskom citróna, takže si len sadnite na nábrežie a vychutnajte si extra čerstvé ustrice a výhľad na more. Ideálne sú s vínom, chlebom a maslom.

Ustrice z Cancale. Francúzsko
Ustrice - lahôdka Bretónska. Cancale. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 27 200 km2
3 402 930 obyvateľov

Jazyky: francúzsky

Náboženstvo:  rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Nantes v trvaní cca 2 hod. 30 min. Alebo lety z Viedne/Budapešti do Paríža a odtiaľ vlakom do Bretónska. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR