
Azúrové pobrežie
Stredomorie plné čarovných miest a nablýskanej atmosféry hviezd
Francúzska riviéra vedie od Cassis k talianskej hranici a prechádza cez slávne mestá ako Saint Tropez, Cannes, Nice, Monako a nakoniec Menton. Od roku 1860 sa používa názov Azúrové pobrežie, ktoré je domovom očarujúcich hviezd, tyrkysového mora, kaviarní i fantastických reštaurácií, obchodov a rozprávkových jácht. Sugestívne obrazy Azúrového pobrežia teda existujú nielen vo filmoch ale aj v realite.
St. Tropez. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Aristokratický šarm má nepochybne toto pborežie, kde sú tie najkrajšie pláže Francúzska, ako klasické plážové letovisko Nice, umelecké Antibes, žiariace Cannes a sexy St. Tropez s plážou Pampelonne a jej legendárnym klubom Le Club 55. Pokojnejšie pieskové pláže nájdete v Cavalaire-sur-Mer a Juan-les-Pins. Úplný kľud ponúkajú tri idylické ostrovy Les Iles d'Or s vôňou eukalyptusovníkov a levandule.


Porguerolles. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Abbaye de Lérins. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Top lokality
Nice
Prímorská atmosféra na Azúrovom pobreží, prechádzka po palmovej promenáde, svetová francúzska móda, tradičné špeciality - to je Nice. Mesto je známe rozprávkovou prírodou, historickými pamiatkami v kombinácií s umením. V Nice, ktoré je pôvodne z gréckeho názvu Nikaia a symbolizuje víťazstvo, žije 346 000, no ak by sme pripočítali aj predmestia a okolie, vyšplhali by sme sa k číslu až 933 000 obyvateľov.
Nice. Francúszko. Foto: unsplash.com
Saint Tropez
Málokto by uveril, že toto mesto plné prepychu bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou. Po vylodení spojeneckých vojsk v roku 1944 bolo Saint Tropez prvým oslobodeným mestom. Toto miesto žije z turizmu, rybolovu, kúpeľníctva, módneho, poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu. Medzi známymi rodákmi je Brigitte Bardotová, francúzska bývalá modelka, herečka, speváčka a aktivistka za práva zvierat.Saint Tropez. Francúzsko. Foto: depositphotos.com
Monako
Monako sa dá opísať jedným jednoduchým slovom - luxus. Domov bohatých ľudí, noblesných jácht, najdrahších áut, pompéznych palácov, či preplnených kaviarní. Druhý najmenší štát sveta sa preslávil aj vďaka piatim kasínam, pričom najznámejšie je Casino de Monte-Carlo. Ak nie ste fanúšikmi hazardu, určite oceníte nádherný interiér, no nezabúdajte na dress-code! Vďaka bezdaňovému raju, sa môže prechádzka v prístave ľahko zmeniť na živý chodník slávy.
Monako. Francúzsko. Foto: depositphotos.com
Cannes
Toto mesto všetci poznajú v spojení s Medzinárodným filmovým festivalom Cannes vo Festivalovom paláci. Od druhej polovice 19. storočia sa pôvodne rybársky prístav so 4 500 obyvateľmi menil na moderné kúpele a postavené boli aj luxusné hotely. Na prvý pohľad by ste možno neverili, že taký Zinedine Zidane má niečo spoločné s Édith Piaf, no pravdou je, že oboch radíme k slávnym rodákom tohto mesta. Na preslávenú promenádu La Croisette určite vyrazte aj s fotoaparátom, keďže hrozí, že narazíte na nejednu celebritu.
Cannes. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Grasse
Grasse je považované za hlavné mesto svetového parfumérstva, keďže sa v okolí Grasse tradične pestovali aromatické byliny ako levanduľa, myrta, jazmín, ruža, pomarančovníkový kvet a mimóza. Miestni si veľmi dávajú záležať na chode mesta, o čom svedčia aj viaceré ocenenia - získali titul v súťažiach o kvetinovú výzdobu, o mesto umenia a histórie. Medzi hlavné pamiatky mesta patrí katedrála Notre-Dame-du-Puy de Grasse, Saracénska veža, Radnica alebo Medzinárodné múzeum parfumérstva.
Grasse. Francúzsko. Foto: depositphotos.com
Saint Paul de Vence
Saint Paul de Vence je stredoveké mesto na kopci na juhu Francúzska neďaleko Nice. Má očarujúce, úzke uličky, terasy, reštaurácie a úchvatný výhľad na okolie. Hlavné námestie mesta je hneď za mestskými hradbami a je to miesto, kde miestni radi hrajú petang. K dispozícii sú terasy s výhľadom na petangové ihrisko, takže si môžete posedieť a sledovať hry.
Saint Paul de Vence. Francúszko. Foto: unsplash.com
Vo Vence sa nachádza slávna kaplnka - Chapelle du Rosaire, ktorú Henri Matisse považoval za svoje životné majstrovské dielo, postavenú v rokoch 1948-1951. Táto kaplnka má umelcove výtlačky všade, od prvkov vonkajšieho dizajnu až po detaily dekorácie interiéru. Veľké vitráže odrážajú odtiene modrej, zelenej a žltej na biele mramorové podlahy, čo vytvára jedinečný úkaz hry svetla a tieňov.
Saint Paul de Vence a pôsobivé religiózne umenie. Francúzsko. Foto: unspalsh.com
Treba zažiť

Monte Carlo
Najznámejšia a najbohatšia časť Monackého kniežactva je často mylne považovaná za hlavné mesto, a to aj napriek tomu, že v skutočnosti žiadne hlavné mesto nemá. Monte Carlo, ktoré ma len 3000 trvalých občanov, zdedilo meno po princovi Karlovi III. Monackom a názov v preklade znamená Karlova hora. Monte Carlo je známe množstvom kasín, bohatých ľudí a prepychu, pričom slávu nabralo aj vďaka filmom o Jamesovi Bondovi.

Promenade des Anglais
Neodmysliteľnou súčasťou je už ikonická promenáda v Nice, ktorá vedie pozdĺž pláže Baie des Angles a celá pešia zóna je lemovaná dlhým radom nádherných paliem. Medzi pravým brehom riečky Paillon a predmestí Croix de Marbre ju nechali vybudovať Angličania, ktorí v tomto krásnom prostredí trávili zimy. Prvotný plán dlhej cesty, medzi skromnými domčekmi a plážou zožal úspech, no drobné obydlia neskôr nahradili luxusné hotely a kasína.

Ruský kostol v Nice
Pravoslávna katedrála vo francúzskom Nice v tomto storočí spôsobila veľký ruch. Bohato zdobený kostol za vlády cára Mikuláša II. postavili na Francúzskej riviére Rusi. Prípad katedrály sa niesol medzi potomkami Rusov, ktorí ušli pred boľševickou revolúciou a kostol do roku 2010 spravovali, ako aj Moskvou, ktorá si vďaka kráse chrámu a rovnako aj možným turistickým ziskom kládla nárok na túto pamiatku. Dodnes sa vraví, že Dóm sv. Mikuláša je najkrajším ortodoxným kostolom postaveným mimo územia Ruska.

Saint Paul de Vence
Saint-Paul de Vence nie je oficiálny názov, no vďaka blízkosti pri obci Vence a tiež pre rozlíšenie od iných obcí nesúcich toto meno, je obec Saint-Paul mylne nazývaná týmto menom. Je jedným z významných turistických miest, pretože si zachovalo za svojimi takmer neporušenými hradbami charakter feudálneho mesta, ktoré chránilo bývalú hranicu oblasti Var.

Menton
Ospalé pobrežné francúzske mestečko Menton je perlou krajiny. Krásne vily, terakotové strechy, lákavé pláže, palmy, záhrady plné exotiky a citrónovníky. Každý rok vo februári sa mestečko pýši citrónovým festivalom. Ikonické sú aj farebné mestské domy, či zachovalé barokové stavby.

Antibes
Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.
Pláže
Pláže v Cannes
Hoci je veľa pláží v Cannes súkromných, nájdu sa aj verejné. Blízko Boulevard de la Croisette sú pláže Mace a Zamenhof, kde zaplatíte za ležadlá a slnečníky. Krásnou plážou so zlatistým pieskom (a navyše verejnou!) je La Bocca Beach. Vstupné na súkromné pláže sa väčšinou pohybuje do dvadsať eur. Známa je Midi Plage s gurmánskou reštauráciou, kde si pochutíte na miestnych špecialitách ako bouillabaisse alebo grilovaných rybách.
Piesková pláž v Cannes. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Pláž Pampelonne
Pampelonne sa považuje za najlepšiu pláž na Azúrovom pobreží. Leží 5 km od Saint-Tropez. Pláž je s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Pampelonne sa stala populárna už v 19. storočí a veľkú popularitu si získala v 50. rokoch minulého storočia vďaka slávnym osobnostiam a filmom, ako napríklad Brigitte Bardot. Dnes je tu množstvo klubov, reštaurácií, k dispozícii za poplatok sú ležadlá a slnečníky. Pláž je obklopená horami, tak tu fúka málo, preto je vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Pláž Pampelonne s jemným bielym pieskom patrí medzi najkrajšie na Azúrovom pobreží. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Pláž Marinieres
Marinieres sa nachádza na úpätí Villefranche-sur-Mer v okolí Nice a ponúka krásny výhľad na mesto ako aj na more. Pláž pokrýva hrubší piesok, ale nevyžaduje sa nosiť obuv. Na pláži sú sprchy aj toalety, je možné si zapožičať aj ležadlá. Nájdete tu aj reštaurácie. V blízkosti sa nachádza železničná stanica a parkovisko pre autá. Na avenue de Lange-Guardian je zastávka lodí. Pláž je populárna na súťaže v potápaní či jachtárskych pretekov.
Pláž Marinieres pri Nice. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Pláž Juan Les Pins
Juan Les Pins je jedna z najmladších ale najnavštevovanejších pláží na Francúzskej riviére, v letovisku Anibes. Leží pri centrálnom bulvári Charlese Guillaumona. Pláž je široká a dlhá a rozkladá sa pri borovicovom háji. Pobrežie ponúka krásne výhľady na staré mesto a mys Antibes. Pláž je pokrytá svetlým pieskom a má pozvoľný vstup do mora. Niekde pri vstupe sa vyskytujú menšie kamene. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Okrem peknej pláži sú tu kaviarne, kluby a Promenade du Soleil s množstvom obchodov a reštaurácií.
Pláž Juan Les Pins. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Pre deti
Saint-Raphaël aj s deťmi
Krásne pobrežné mestečko Saint-Raphaël ležiace medzi Cannes a Saint-Tropez, je obľúbené pre čarovnú atmosféru ale aj prechádzky pozdĺž pobrežia. Aj s deťmi tu môžete preskúmať starú časť vrátane archeologického múzea a jeho veže s výhľadom na mesto. V centre mesta je krytý trh, butiky s typickými provensálskymi výrobkami a kvalitný výber reštaurácií a kaviarní. Saint-Raphaël je vhodné ako základňa na túry pre rodiny s deťmi a to pozdĺž pobrežia Francúzskej riviéry, či lodné výlety, kúpanie alebo večernú zábavu na ruskom kolese.
Saint-Raphaël. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Gastronómia
Pozdĺž Francúzskej riviéry je množstvo trhov vo väčších i menších mestách. Bez ohľadu na to, v ktorom regióne sa nachádzate, miestny trh určite nebude ďaleko. Takmer každé mesto, obec a dedina má trhový deň a niektoré väčšie miesta môžu mať dokonca dva trhy týždenne. Trhy sú plné čerstvého ovocia, zeleniny či dozrievajúceho kozieho syra a olív. Označenie "Pays d'Origine" vám napovie, odkiaľ pochádza produkt, a poskytnú vám označenie kvality, pričom #1 je najlepší. Pokúste sa nakupovať počas sezóny priamo od výrobcu. Marché Forville je najväčší krytý trh v Cannes, ktorý sa nachádza v blízkosti slávnej promenády La Croisette a pri historickej štvrti Le Suquet.
Zeleninový trh. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Francúzska kuchyňa je známa po celom svete pre svoje lákavé regionálne jedlá. Chuť juhu je však odlišná od chuti severu, a tiež vplyvy zo susedného Talianska, Španielska a severnej Afriky tu všade zanechali svoje stopy. Slnkom zaliata Francúzska riviéra, je taviacim kotlom chutných jedál. Skvelé podnebie sa hodí na stolovanie pod holým nebom po väčšinu roka a preto sa na juh hrnie množstvo návštevníkov. Základom je cesnak, olivový olej a bylinky. Francúzsko by snáď bez syrov ani neexistovalo. Syr sa tu preto berie veľmi vážne, a dokonca jedno francúzske príslovie hovorí: "Jedlo bez syra je ako deň bez slnka."
Výborné francúzske syry. Foto: unspalsh.com
So všetkým tým pobrežím Stredozemného mora a všetkými rybárskymi loďami nie je prekvapením, že Francúzska riviéra je ideálnym miestom na ochutnávku tých najúžasnejších morských plodov. Pozdĺž tohto nádherného prímorského pásu je množstvo reštaurácií ocenených hviezdičkou Michelin.
Chutná polievka z morských plodov. Foto: unsplash.com
Jedným z najcennejších morských plodov vo Francúzsku je homár. Aj keď existuje mnoho spôsobov, ako podávať túto pochúťku, pravdepodobne najznámejší je "homár thermidor", ktorý sa restuje na víne alebo brandy, a potom kombinuje s krémovou omáčkou na báze vajec. Podáva sa v škrupine. Toto klasické francúzske jedlo je také luxusné, ako znie!
Ďalšie morské plody, ktoré si zaslúžia osobitnú zmienku, sú ustrice. Ustrice sú súčasťou francúzskej stravy viac ako dvetisíc rokov. Francúzi ponúkajú širokú škálu možností založených na veľkosti, tvare a pôvode. Či už ste ich fanúšikom alebo túžite vyskúšať novú gastronomickú pochúťku, nie je nič lepšie ako sedieť na slnku s výhľadom na more a jesť francúzske ustrice.
Morské plody sú vo Francúzsku neodolateľnou lahôdkou. Foto: unsplash.com
V tomto regióne si môžete pochutnať aj na hľuzovkách, ktoré patria medzi tie najdrahšie potraviny na svete. Hľuzovky sú huby, ktoré rastú v zemi, v tieni dubov či lieskových orechov. Dorastajú do veľkosti ako orech či päsť. Pridávajú sa do omáčok alebo sa z nich vyrábajú paštéty. Majú jemnú a zemitú arómu. Kombinujú sa napríklad s vajcami, syrom a cestovinami.
Cestoviny s luxusnými hľuzovkami. Foto: unsplash.com
Náš tip: vyskúšajte hľuzovkové maslo nastreté na čerstvo opečenú kváskovú bagetu.
Francúzi milujú kačicu, napríklad "foie gras", čo je veľmi cenená pochúťka vyrobená z kačacej (alebo husaciej) pečene. Pripravuje sa do peny, paštéty alebo parfaitu a má bohatú maslovú chuť. "Confit du canard" sa považuje za jedno z najlepších francúzskych jedál. Mäso sa solí a potom sa pomaly pečie, až kým nezmäkne. Ďalšou francúzskou klasikou, ktorá sa podáva po stáročia, je "duck a l'orange". Mierne sladká chuť kačice s pomarančovou omáčkou je veľmi lahodná.
Foie gras - je vynikajúca francúzska špecialita. Foto: unspalsh.com
Juh Francúzska je známy pre množstvo viníc. Známe sú napríklad vinice Bellet v Nice. Bellet má dve pôvodné odrody viniča, ktoré sa nachádzajú v ružových a červených vínach. Odroda Braquet je hlavnou zložkou ružového vína Bellet a často jediným použitým typom. Druhá pôvodná odroda, Folle Noir, sa používa v zmesiach červených vín spolu s Braquet.
Francúzske vína. Foto: unspalsh.com
Okrem vína je Francúzska riviéra domovom klasického aperitívu, "pastis" vyrobeného z anízu a najrôznejších rastlín a bylín. Riedi sa s vodou, čím sa zmení z čírej na zakalenú svetložltú.
Pastis vyrobený z anízu. Foto: unsplash.com
Zábava
Trhy v Port Grimaud
Verte či neverte, aj vo Francúzsku viete nájsť talianske Benátky. Neobyčajný architektonický experiment vyrástol doslova z pieskových dún a močiarov okolo rieky Giscle v roku 1966. Kontrastom taliansky vyzerajúceho mesta sú unikátne francúzske domčeky. Jedno z najviac navštevovanejších miest Francúzska poteší aj fanúšikov dobrého jedla, trhy s čerstvými morskými plodmi, ovocím alebo zeleninou sú už samozrejmosťou, no poprechádzať sa môžete aj medzi lokálnymi vinicami, v ktorých sa vyrába kvalitné francúzske víno.
Port Grimaud. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Zábavné Cannes
Centrom cestovného ruchu v Cannes je jedna z najelegantnejších ulíc na francúzskej Riviére – Boulevard de la Croisette. Lemujú ju hotely francúzskej „Belle Epoque“, omráčení budete z krásnych víl a luxusných butikov. Určite si choďte pozrieť The Palais des Festivals et des Congrès, čo je miesto, kde sa koná filmový festival. Najdôležitejší kostol v Cannes je Notre-Dame de l'Espérance s pozoruhodnou Madonnou na oltári. Počas druhej svetovej vojny slúžil ako nemocnica, v súčasnosti sa tu vždy v júli koná obľúbený hudobný festival.
Vzorne zoradené – luxusné jachty kotviace v prístave v Cannes. Foto: depositphotos.com
Džezový festival
Juan les Pins je malé prímorské mestečko nachádzajúce sa na pobreží medzi Golfe Juan a Antibes. Je najznámejšie pre svoj každoročný festival Jazz à Juan s medzinárodnými hudobníkmi, ktorí vystupujú v Pinède Gould s výhľadom na more. Miesto konania ponúka krásne výhľady na sledovanie živej hudby. Počasie je vo všeobecnosti vynikajúce po celý rok a existuje veľa miestnych podujatí, ktoré vás zabavia!
Juan les Pins. Francúzsko. Foto: unspalsh.com
Tajné tipy
Routes des Crêtes
Medzi najkrajšie cesty Azúrového pobrežia sa radí - Routes des Crêtes. Prechádza z Cassis až ku jeho pobrežnému susedovi na východe, do La Ciotat. Cesta vedie pozdĺž vrcholov útesov spájajúcich obe mestá. Mestá sú od seba vzdialené len 15 km (asi 30 minút), ale prostredie je tu výnimočné s nádherným výhľadom na pobrežné scenérie.
Routes des Crêtes. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Mont Faron
Vrch Mont Faron leží nad mestom Toulon vo výške 584 metrov a ponúka krásny výhľad na Stredozemné more. Na vrchole sa nachádza aj malá zoologická záhrada a niekoľko reštaurácií. Vedie sem lanovka. Je tu i jedna z deviatich pevností - Fort Beaumont, ktorá slúžila na stráženie Toulonu a pamätník druhej svetovej vojny - Mémorial du débarquement en Provence.
Mesto Toulon a Mont Faron. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Eze
Ak si myslíte, že Francúzska riviera vie byť len nablýskaná, snobská a luxusná, prechádzka kľukatými cestičkami skromnej horskej dedinky Eze vás privedie do rozpakov a preberie z omylu. Prechádzky medzi tunajšími olivovníkmi očarili aj známeho herca Geogra Clooney. Pri prechádzke labyrintom mesta zbadáte umelecké ateliére, malebné obchodíky s remeselnou výrobou, milé kaviarne a nezaostáva ani sféra gastra a miesto sa pýši najmä reštauráciou Chèvre d'Or s dvoma Michelinovymi hviezdami, zaradenou medzi sto najlepších v Európe.
Eze. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Nákupy v Saint Tropez
V utorok a sobotu ráno sa na námestí Place des Lices objavujú trhové stánky s čerstvým ovocím a zeleninou. Nenechajte si ujsť kúsok výborného dezertu - Tarte Tropézienne, ktorý vytvoril cukrár Alexandre Micka z Poľska v roku 1955. Spojil sladkú francúzsku briošku s receptom svojej babičky a vanilkový a citrónový krém. Úspech tohto dezertu je spojený s natáčaním filmu v hlavnej úlohe s Brigitte Bardot priamo v Saint-Tropez. Milovala túto pochúťku a vďaka jej podpore je zvyšok kulinárskou históriou. Navštívte pôvodnú pekáreň La Tarte Tropézienne v Places des Lices.
Sladká pochúťka zo Saint Tropez - Tarte Tropézienne. Foto: unsplash.com
Cap d´Antibes
Nenechajte si ujsť pobrežnú prechádzku Cap d'Antibes. 5 km trasa Tour du Cap trvá asi 90+ minút v závislosti od vášho tempa chôdze. Pobrežná prechádzka okolo Billionaire's Bay je väčšinou po rovnom podloží. Cestu môžete začať v blízkosti autobusovej zastávky "Phare du Cap".
Prechádzka po Cap d´Antibes prináša nekonečné modré a zelené scenérie. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: republika
Rozloha a populácia: 31 400 km²
5 131 200 obyvateľov
Jazyky: francúzsky
Náboženstvo: rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Ideálne obdobie na poznávamnie či oddych pri mori je od jari do jesene.
Letisko a dĺžka letu
Lety z Viedne do Nice v trvaní cca 2 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk
Víza a doklady
Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.
Colné predpisy
Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený.
Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
Devízové predpisy
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:
Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr
alebo na
Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.
Doprava
Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.
Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber.
Sviatky
DÁTUM | SVIATOK |
---|---|
1. január | Nový rok |
marec/apríl | Veľkonočný pondelok |
marec/apríl | Veľkonočná nedeľa |
1. máj | Deň práce |
8. máj | Deň víťazstva nad fašizmom |
26. máj | Nanebovstúpenie Krista |
5. jún | Svätodušná nedeľa |
6. jún | Svätodušný pondelok |
14. júl | Štátny sviatok |
15. august | Nanebovzatie Panny Márie |
1. november | Sviatok všetkých svätých |
11. november | Deň prímeria |
25. december | Prvý sviatok vianočný |