Marsa Matrouh

Marsa Matrouh

Egyptský Karibik v Stredomorí

Stiahnuť PDF

Exoticky znejúce a Karibik pripomínajúce Marsa Matrouh je vzácnou kombináciou vzťahu tradičného a zároveň dynamicky sa vyvíjajúceho letoviska. Stredomorské pobrežie Egypta je rajom na krásne pláže, o ktorom vie len málo cudzincov. Absolútnou jednotkou je Marsa Matruh a jeho okolie, s plážami s bielym jemným pieskom a morom takým azúrovým, až to miestami vyráža dych.

Marsa Matrouh, EgyptEgyptský Karibik v Marsa Matruh. Egypt. Foto: unspalsh.com

Dovolenky v Marsa Matrouh


Marsa Matruh
 leží 300 km západne od Alexandrie, odkiaľ vedie pozdĺž pobrežia rýchlostná cesta. Od hlavného mesta, Káhiry je vzdialené cca 450 km a od hraníc s Líbyou 250 km. Keďže aj Marsa Matrouh má medzinárodné letisko, pohodlne sa sem za menej ako 3 hodiny dopravíte charterovým letom z Bratislavy či z Košíc a to v čase letnej sezóny.

Už koncom mája tu dosahujú teploty 30 ℃ a teplota mora 24 ℃. Horúce leto, ktoré sa dá prirovnať ku gréckemu podnebiu sa pomaly končí až na rozhraní septembra a októbra. I keď, a to je treba pripomenúť, len zriedkavo teplota vystupuje ku 40 ℃ uprostred najhorúcejšieho leta, tak ako je to v inej časti Egypta. More v júli a auguste dosahuje príjemných 27 ℃.

Pláž v Marsa Matrouh, Egypt
Pláž v Marsa Matruh. Egypt. Foto: CK SATUR

Pred viac ako dvetisíc rokmi bolo Marsa Matrouh rybárskou dedinou. Pred dvadsiatimi rokmi, keď sa pre turistov otvorila Hurghada, neskôr Sharm el Sheik a Marsa Alam, bolo toto miesto známe najmä domácim obyvateľom, ktorí sem prichádzali počas horúceho leta z Káhiry. Bolo tu vybudovaných pár menších hotelov, apartmánov, kde tak mohli tráviť svoju dovolenku a pritom sa príjemne „schladiť“. Žiadna veľká infraštruktúra tu nebola. Situácia sa však výrazne zmenila, a už sem neprichádzajú len bohatí Egypťania, ale aj turisti z Talianska či Veľkej Británie, ktorí objavili dosiaľ „nepoznaný raj“.

Marsa Matruh, Egypt
Nové a kvalitné rezorty v Marsa Matruh ponúkajú výborné služby. Egypt. Foto: jazhotels.com

Al Alamein leží 120 km západne od Alexandrie a je miestom, ktoré značí „dva svety“ a je pre toto tajuplné miesto výstižné, pretože sa stalo svedkom ťaženia, ktoré určilo osud Egypta a britského impéria. Na tejto pôde zahynulo tisíce vojakov. Na ich pamiatku je tu aj cintorín a vojenské múzeum, ktoré je dobre prezentované, s fotografiami a artefaktami a poukazuje na Nemecko, Taliansko, Britániu a Egypt, krajiny, ktoré boli zapojené do tunajšej bitky počas 2. sv. vojny. V roku 1942 Nemci na čele s Rommelom a spojenci na čele s Montgomerym zviedli jednu z najdôležitejších bitiek druhej svetovej vojny.

Víťazstvo, ktoré pripadlo spojencom, zachránilo Egypt a viedlo ku porážke Nemecka v roku 1943. V múzeu je možné napríklad vstúpiť do tanku, alebo vojenského auta. S Al Alamein sa spája aj veľký cintorín, kde sú pochovaní vojaci. Bojovým poľom, na ktorom sa medzi rokmi 1940 a 1942 zmietali boje, bolo dlhé 1000 km, medzi Alexandriou a Benghází v Líbyi.

Porto Marina je rozľahlý prístav s peknou promenádou s reštauráciami a obchodmi, nachádzajúci sa na severnom pobreží Egypta, asi 100 km od Alexandrie a 240 km od Káhiry. Leží priamo pri Stredozemnom mori a môže sa pochváliť prístavom, ktorý môže hostiť až 500 lodí. Porto Marina pozostáva aj z rezortu, hotela, kúpeľov, nákupného centra a rezidencie s golfovým ihriskom. Uprostred budovy rezortu sa nachádza vodný kanál postavený tak, aby pripomínal benátske kanály. 

Porto Marina, Egypt
Stredomorské pobrežie pri Porto Marina. Egypt. Foto: unsplash.com

Severné pobrežie často v Egyptne označované North Coast zahŕňa množstvo dedín, ktoré sa líšia polohou a vybavením. Táto krásna letná destinácia zahŕňa súkromné pláže, golfové ihriská, obchody, reštaurácie a kaviarne. 

North Coast, EgyptNorth Coast. Egypt. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Oáza Siwa

Siwa je unikátnou egyptskou oázou s berberskými dedinami, dvomi soľnými jazerami, jazerom Siwan a El-Zeitoun. Počas 4. storočia pred n.l. sa stala známa pre príchod Alexandra Veľkého, ktorý tu navštívil chrám zasvätený bohovi Amonovi a nechal si tu vyveštiť. Čo mu bolo povedané, nik nevie. Oáza leží 10 metrov pod hladinou mora a len 50 km od Líbye, 350 km od Marsa Matrouh, a 600 km od Káhiry. Siwa má 80 km na dĺžku a 20 km na šírku a má okolo 23 000 obyvateľov, ktorí sú zmesou líbyjských a tuniských kmeňov, ktoré majú svoj vlastný jazyk – Amazigh. Islamské náboženstvo je oficiálnym náboženstvom, avšak tunajší obyvatelia majú svoje vlastné tradície, ktoré sa šíria po celé generácie. Príjmy ľudí pochádzajú hlavne z pestovanie datlí, olív a vďaka podzemnej prírodnej vode majú veľké továrne na balenú vodu. Sú tu aj horúce vodné pramene, ako Kleopatrin, Bir Wahid, ktoré vyvierajú z úpätia hory Dakrour.

Soľné jazerá v oáze Siwa, Egypt
Soľné jazerá v Siwe. Egypt. Foto: unsplash.com

Zaujímavým miestom v oáze Siwa je orákulum, známe ako chrám Alexandra Veľkého, ktorý bol zasvätený bohovi Amonovi. Podľa legendy chrám vznikol, keď z gréckych Téb vyleteli dve čierne holubice, jedna do egyptskej Siwy a druhá do gréckej Dodony. Do chrámu prišiel aj Alexander Veľký a nechal si tu vyveštiť. Pri chráme sa nachádzala staroveká dedina Agurmi, postavená z ílu so soľou, ktorá domom dávala pevnosť a udržovala ich zvnútra chladnejšími počas vysokých teplôt v lete. Ľudia dedinu Agrumi opustili v roku 1935 po silných dažďoch, a usadili sa v chráme.

Púštny dom, Siwa. EgyptTypická púštna stavba. Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

Pieskové duny v Líbyjskej púšti

Sahara má rozlohu 7 mil. km2 a prechádza niekoľkými krajinami na severe Afriky. Medzi tieto krajiny patrí aj Egypt. V jeho západnej časti sa nachádza jeden z najväčších dunových pásov na svete a to s dĺžkou 140 km.

Oáza Siwa, pieskové duny, Egypt
Pieskové duny, Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Oáza Siwa, Egypt

Príroda

Oáza Siwa

Izolovaná osada, kde žije asi 23-tisíc ľudí, sa nachádza v Líbyjskej púšti. Jej obyvateľmi sú prevažne etnickí Berberi. Je situovaná na starej obchodnej ceste, pre ktorú bola Siwa životne dôležitá. Prírodné pramene a tiene paliem dávali cestujúcim aspoň na chvíľu zabudnúť, že prechádzajú púšťou. S pádom Rímskej ríše sa začal aj úpadok osady. Dnes poskytuje príjemný oddych od zhonu egyptských miest. Nádhernú malú oázu obklopujú datľovníkové plantáže a mnohé sladkovodné pramene. Z osady si môžete naplánovať dobrodružné výlety do okolitej púšte.

Amonov chrám, Egypt

História

Amonov chrám

V oáze Siwa sa nachádza Amonov chrám, nazývaný aj ako Chrám predpovedí alebo Chrám Om Obaidah. V staroveku to bol jeden z najznámejších chrámov zasvätených pre boha Amona, ktorý bola postavený v 6. storočí pred Kristom na náhornej plošine Aghurmi, 4 kilometre východne od súčasného mesta Siwa. Chrám leží v najzápadnejšej egyptskej oáze, len 30 kilometrov od líbyjských hraníc v srdci veľkej púšti. Z chrámu sa zachovala len stena zdobená basreliéfmi a obrovská hromada ruín. Chrám dal postaviť faraón Nectanebo II. Žiaľ, jeden z vysokých úradníkov v roku 1897 vyhodil chrám do vzduchu, aby z jeho kameňov postavil schodisko pre policajnú stanicu a dom. Zostali len ruiny rozbitých kameňov a nápisy v gréckom jazyku, väčšinou napísané cestovateľmi v staroveku.

Pevnosť Shali, oáza Siwa, Egypt

História

Shali - Siwa

V srdci oázy Siwa sa nachádza hrad v miestnom dialekte nazývaný Shali. Používali ho na obranu pred susednými kmeňmi. Pri silných dažďoch v 30. rokoch minulého storočia sa začal hrad rúcať. Cestou hore je vchod do mešity, ktorá bola jedinou pôvodnou budovou zrekonštruovanou v rámci pevnosti. Nachádza sa tu aj mešita Al-Ateeq a Sheik Hasin, známa ako Tandi. V starom meste sú obchody s remeselnými výrobkami a látkami od tunajších obyvateľov. Pevnosť bola postavená z ílu a soli, čo je stavebný materiál, lebo ak vyschne svojou tvrdosťou je podobný cementu. Jedná sa o jedinečný stavebný štýl a využíval sa od 6. do 12 storočia. Pevnosť je obklopená stavebným múrom, ktorý má len jeden vchod nazývaný „Bab Anshal“, čo značí brána mesta. Nachádza sa tu 6 hlbokých studní na pitnú vodu.

Prístav v El Alamein. Egypt

Kultúra

El Alamein 

Tam kde stojí dnešný El Alamein stálo pred dvetisíc rokmi mesto Locassis, čo znamená „biela škrupina“. Taký názov dostalo podľa nádherných bielych pláží. Leží medzi Marsa Matruh a Alexandriou. Do dejín vstúpilo mesto El Alamein v roku 1942, keď tu prebehli kruté boje medzi nemeckým vojskom pod vedením generála Rommela proti spojencom na čele s generálom Montgomerym, ktorý nakoniec zvíťazil. Pri bojoch tu však zahynulo až 80 tisíc vojakov z radov Talianov, Britov a Nemcov. Tí boli pochovaní na troch vojenských cintorínoch v časti Tell al Aisa. Dnes je tu na túto počesť dostupné vojenské múzeum.   

Alexandria, Egypt

História

Alexandria

Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a stala sa dôležitým centrom, po Ríme druhým najdôležitejším. Od konca 18. storočia sa Alexandria stala hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

Káhira, Egypt

Fakultatívny výletHistóriaKultúra

Káhira

Urobte si výlet do hlavného mesta Egypta a najľudnatejšej metropoly v Afrike, ležiacej na začiatku úrodnej delty Nílu. Návšteva tajomných pyramíd a mysterióznej sfingy v Gíze, aj Egyptské múzeum, ktoré skrýva jednu z najväčších historických vzácností – Tutanchamónov poklad. Hlavné mesto Egypta je takmer mytologickým centrom arabského sveta. Sústreďuje približne 25 miliónov obyvateľov a má jedno z najhustejších osídlení na štvorcový kilometer, čím vytvára kypiaci kotol ľudí, stavieb a dopravných prostriedkov so všadeprítomnou kakofóniou a bojom o miesto. Káhira je mestom kontrastov: domčeky z hlinených tehál sa skromne skrývajú v blízkosti supermoderných stavieb, kozy a somáre sa bežne premávajú medzi luxusnými autami svetových značiek. Jedným z najintenzívnejších pocitov z návštevy mesta je dojem bezčasovosti - pozostatky faraónov, pyramídy, mešity a bazáre sú tu dokonalou súčasťou každodenného života.

Stiahnuť PDF

Pláže

Caesar Bay

Nádherná lokalita je i záliv Caesar, kde je jedna z tých najkrajších pláží Egypta. Biely a jemný piesok ako múka, azúrová a tyrkysová farba mora. Ak si chcete užiť dokonalú dovolenku, skvelé jedlo a krásne prostredie, odporúčame Caesar Bay.

Pláž v Caesar Bay, Marsa Matrouh, Egypt
Pláž v Caesar Bay. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Almaza Bay

Almaza v arabčine značí diamant. Tým, musíme dať Egypťanom za pravdu, keď tak túto nádhernú zátoku a pláž pomenovali. More je tu priezračné a v jej okolí nájdeme nielen súkromné vily a domy, ale aj luxusné rezorty. 

Pláž v zálive Almaza, Marsa Matrouh, Egypt
Biely pláž v Almaza Bay. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Pláž Ageebah

Západne od mesta Marsa Matrouh asi 25 km leží ďalšia krásna pláž Ageebah. Jej názov značí "zázrak". Jej dĺžka je len 40 metrov, ale pokrýva ju biely piesok a tyrkysové more. Pláž je pomerne široká, obklopená dvomi útesmi s prírodnými jaskyňami a zálivom. Na vrchu jedného z útesov je malá kaviareň, kde si môžete vychutnať krásne výhľady. Okolie je vhodné aj na šnorchlovanie.

Pláž Ageebah. Marsa Matrouh, EgyptPláž Ageebah. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Detské hotelové kluby

Deti sa okrem pláží môžu zabaviť aj v hotelových detských kluboch, ktoré sú dobre vybavené. Hotely poskytujú deťom aj detské ihriská. Množstvo programov a zábavu ponúkajú animátori. 

Pre deti Hotel Jaz Oriental *****
Detské ihrisko hotelovej siete Jaz. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Egyptská kuchyňa je veľmi pestrá. Obsahuje množstvo zeleniny, ovocia, strukovín, mäsa, rýb a morských plodov. Ryby sa pripravujú hlavne grilované a čerstvé. Alkoholické nápoje nájdete v hoteloch, v miestnych reštaruciách veľmi ojedinele.

Hotel Caesar Bay Resort *****
Morské poldy. Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Súčasťou väčšiny jedál je egyptský chlieb "aish". Vedeli ste, že tento výraz znamená aj život? Je podobný pite, vyrába sa zmiešaním pšeničnej múky, vody a soli. Základom mnohých egyptských predjedál je "baba ghanoush", grilovaný baklažán, ktorý sa olúpe a zmieša s pastou tahini, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rasou a olivovým olejom. Podáva sa ako dip, najlepšie k chlebu. 

Tradičné egyptské predjedlo s baklažánom. Egypt
Počas dovolenky v Egypte vyskúšajte aj tradičné jedlo baba ghanoush. Foto: depositphotos.com

"Falafel" je síce známy na celom Strednom východe, ale vznikol práve v Egypte. Samozrejmosťou je humus, dip z cíceru a sezamu zvyčajne podávaný s grilovaným alebo opečeným chlebom.

fried food on white ceramic bowlFalafel. Foto: unsplash.com

"Shawarma" je obľúbené jedlo z kuracieho, jahňacieho, hovädzieho, kozieho alebo morčacieho mäsa. Podáva sa zabalené v pita chlebe s tahini omáčkou.

ShawarmaShawarma. Foto: unsplash.com

Vyskúšať treba aj miestne ovocie. Egyptský zelený melón alebo malé banány patria medzi najlepšie. V Egypte sa pestujú vynikajúce mangá, ktorých sezóna tu je počas leta, a dozrieva tu množstvo druhov od tých najmenších až po najväčšie. Výborné sú aj čerstvé datle na konci leta, guava, marhule, broskyne, jahody, hrozno, banány či granátové jablká. 

Mango.Exotické mango. Foto: unspalsh.com

Dobré sú aj egyptské zákusky, ktoré mnohí môžu ale považovať za presladené. Jedná sa o typy sladkostí, ktoré sú rozšírené po celom východnom Stredomorí ako "baklava, kunafa". Známe je aj "um ali", chlebová kaša zapečená so šľahačkou a orechmi a "basbusa", cukrový koláč.

Sladký dezert - kunafa
Kunafa. Foto: unsplash.com

Z nápojov je najpopulárnejší čaj, „šaj bil nana“, čiže mätový čaj alebo karkadeh, "čaj z ibištekových kvetov". Miestna káva je tiež dobrá, podávaná často s kardamónom. Známy je aj nápoj "assir kassab", šťava z cukrovej trstiny a zvykne sa najčastejšie podávať na ulici.  

Ibištekové kvety na čaj.Ibištekové kvety na čaj. Foto: unsplash.com

Výborné sú aj čerstvé ovocné šťavy, z manga, guavy, jahôd, pomarančov, ktoré tiež v Egypte chutia fantasticky. 

Guava - ovocieGuava. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Vodný skúter

Pre milovníkov vodných športov ponúka pobrežie Marsa Matrouh aj možnosti adrenalínových zážitkov, kde si môžete prenajať vodný skúter, alebo si zajazdiť na vodnom banáne alebo na vodných kruhoch. 

Pláž v Marsa Matruh, Egypt
Pláž v Marsa Matruh. Egypt. Foto: CK SATUR

Púštne Safari v Siwe

Najadrenalínovejšou aktivitou je púštne safari, kde sa v džípe presúvate po púšti, pieskových dunách, pričom sa môžete osviežiť v slanom jazere alebo v horúcom prameni Bir Wahid a zároveň si užiť nádherný západ slnka.

Safari - púšť. Egypt
Pieskové dobrodružstvo. Egypt. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Relax pri západne slnka na ostrove Fatnas

V oáze Siwa sa nachádza jazero Fatnas, kde sú plameniaky, ktoré je možné pozorovať celkom z blízka, ako aj krásny západ slnka s tradičným čajom s citrónovými listami.

Západ slnka na ostrove Fatnas, Siwa. EgyptZápad slnka nad ostrovom Fatnas. Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

Východ slnka v Marsa Matrouh

Aj keď je stále táto oblasť neprebádaná, je plná nielen krásnych stredomorských pláží ale aj zákutí pozdĺž celého pobrežia. Tiež sa tu môžete prchádzať po hebkom bielom piesku a pozorovať nádherný východ slnka. 

Východ slnka v Marsa Matruh, Egypt
Východ slnka v Marsa Matruh. Egypt. Foto: unsplash.com

Kleopatrin kúpeľ a piknik

V Siwe sa nachádza prírodný prameň, dnes pripomínajúci bazén, nazývaný Kleopatrin kúpeľ, alebo aj Slnečné oko a pochádza z 5. storočia pred n.l. Pod týmto názvom, ho označil historik Herodotos. Hovorí sa, že sa v ňom kúpala Kleopatra počas návštevy oázy. Prameň so sladkou vodou je obľúbený aj pre tunajšie dievčatá, ktoré sa na tomto mieste pred svadbou kúpu, lebo veria, že budú krásne a očarujúce ako kráľovná Kleopatra. Pri bazéne sa nachádza tienisté sedenie, kde sa dá kúpiť občerstvenie a môžete si tu vychutnať piknik.

Siwa. Egypt
Mesto Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com.

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.

Rozloha a populácia: 166 563 km²
156 947 obyvateľov

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islam 90 %, koptskí kresťania 10 %

Elektrický prúd: V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Mena: egyptská libra

Kurz: 1€ = 19.496EGP

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na návštevu je od jari do jesene. Koncom mája tu dosahujú teploty 30 ℃ a teplota mora 24 ℃. More v júli a auguste dosahuje príjemných 27 ℃.

Letisko a dĺžka letu

Chartrové lety z Bratislavy alebo z Košíc v trvaní cca 3 hodiny. Pravidelné lety sú z Viedne do Káhiry a odtiaľ presun autom/autobusom cca 400 km. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky. Odvezú vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku.

Shopping a suveníry

Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín. Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR