Cyprus

Cyprus

Ostrov bohyne krásy a lásky očarí vaše zmysly

Cyprus patrí medzi najväčšie ostrovy v Stredozemnom mori. Cyprus je takisto prezývaný aj ako ostrov lásky. Ostrovom lásky je preto, lebo na tomto mieste z mora vystúpila bohyňa Afrodita, ktorú obyvatelia okamžite prijali s otvorenou náručou a ako vchádzala do chrámu, sypali jej pod nohy lupene ruží. Na tomto mieste preto panuje zaujímavá atmosféra.Ostrov Cyprus sa nachádza v Stredozemnom mori v blízkosti Turecka. Rozdelený je na dve časti, no republiku vytvorenú na severnom území uznávajú len tureckí čelní predstavitelia. Ak máte radi atmosféru gréckych ostrovov, budete sa skvele cítiť aj v tejto krajine. Priame lety zo Slovenska na Cyprus zatiaľ nie sú, dobré spojenie bez prestupov ponúka blízka Viedeň. Spolu s ďalšími ostrovmi Stredomoria sa Cyprus dlho bije o titul „najslnečnejší". Hlási až 300 dni slnečného svitu, ktoré lákajú na pláž. Tie na Cypre patria k najčistejším v Európe a veľa z nich sa pýši modrou vlajkou. Najkrajšie na ostrove sú podľa mňa severocyperské. Krásne, široké, obkolesené nádhernou prírodou. A panenské kvôli korytnačkám. No ani cyperská strana nezaostáva. Do kategórie pokojnejších patria pláže okolo Pafosu. Asi preto, že tu nevyrástli plážové bary ako huby po daždi. A majú tu svoje „liahne" korytnačky. Konkrétne na pláži Lara, severne od Agios Georgios.

Top lokality

Severný Cyprus

Bafra

Novovznikajúca turistická oblasť, nachádzajúca sa na východnom cípe Severného Cypru, asi 40 km od mesta Famagusta s historickým prístavom a 68 km od letiska Ercan (Nikózia). Rozprestiera sa v regióne Karpaz, v oblasti s krásnymi piesočnatými plážami a čistým morom. Najobľúbenejšia je pláž Golden Beach s piesočnými dunami, kde plávanie v mori bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom vďaka priezračnej azúrovej vode. Pri väčšom šťastí môžete zazrieť aj vo vode plávajúce korytnačky, vďaka ktorým je pomenovaná aj pláž. K brehu sa približujú hlavne v noci v letných mesiacoch, kde chodia klásť svoje vajíčka. Národný park, ktorý je na polostrove Karpaz, očarí návštevníkov nedotknutou prírodou, kde voľne žijú divoké somáriky. Ďalšou zaujímavosťou polostrova je ešte mnoho miest bez elektrickej energie a vďaka tomu je vyhľadávanou oblasťou dobrodruhov a romantikov. Región Bafra je tiež známy svojimi reštauráciami s bohatou ponukou čerstvých rýb zo Stredozemného mora. Užite si skvelú chuť morských plodov pri pozorovaní nádhernej scenérie pobrežia. Oblasť Karpaz a Bafra sú bohaté aj na historické pamiatky, ako napríklad kláštor apoštola Andreja, hrad Kantara, bazilika Ayios Trias a mnoho ďalších. Ak ste hľadali raj na zemi, práve ste ho našli.

 • vzdialenosť od letiska (Ercan)  69 km
Lokalita Bafra na Cypre
Piesočné páže s pozvoľným vstupom do mora sú pre tútop lokalitu typické. Foto: depositphotos.com
Famagusta

Vo Famaguste, na východe Cypru, je situovaný najhlbší prístav ostrova. Preto ide o miesto, kde kotví mnoho výletných lodí pri návšteve Cypru. Okrem prosperujúceho prístavu je Famagusta domovom tradičného mestského opevnenia, ktoré sa zachovalo až do dnešných dní. K dvom najvýznamnejším pamiatkam v meste patrí Mešita Lala Mustafa Pasha a mestské hradby so známou Othelovou vežou. Zaujímavosťou Famagusty je ale najmä štvrť Varosha, „Mesto duchov“. Kedysi bola prosperujúcou časťou, srdcom cestovného ruchu. Hovorilo sa jej aj Monte Carlo Cypru. Bolo to vyhlásené miesto na dovolenky filmových hviezd a iných známych osobností. V súčasnosti je už od roku 1974 opustená a pomaly chátra. Aj počas jej návštevy je presne vymedzené okolie, odkiaľ je možné obzrieť si ju. Spomedzi množstva schátraných budov, ktoré predstavovali v minulosti hotely, reštaurácie, obchody môžeme spoznať malý nenápadný dom, ktorý slúžil ako prázdninový dom pre Sophiu Loren.

 • vzdialenosť od letiska (Ercan) -40 km
Famagusta
Historické mestečko bolo v minulosti vyhláseným turistickým strediskom, no turistov si získava opäť. Foto: depositphotos.com
Kyrenia

Známe prístavné mesto v tureckej časti ostrova je Kyrenia. Môže sa pochváliť úžasnou kulisou, ktorú vytvára pohorie Pentadaktylos, ktoré je možné do slovenského jazyka preložiť ako „5 prstov“ , z diaľky je totižto viditeľných 5 pahorkov pripomínajúcich prsty na ľudskej ruke. Ďalej sa môže pochváliť architektúrou staršou ako 1300 rokov a nekonečnými možnosťami na rekreáciu. K najlepším atrakciám v Kyrenii patrí Múzeum umenia, byzantský hrad zo siedmeho storočia a Múzeum lodných vrakov s artefaktmi staršími ako dvetisíc rokov, ktoré je súčasťou hradu. Uvidieť tu môžete aj korytnačky v ich prirodzenom prostredí alebo si precvičiť golf na miestnom golfovom ihrisku s výhľadom na Stredozemné more. Nezabudnuteľným zážitkom je prechádzka po prístave obklopenom množstvom reštaurácií, kaviarní a suvenírových obchodov.

 • vzdialenosť od letiska (Ercan) - 42 km
Kyrenia
Kyrenia, mestečko na úpätí pohoria 5 prstov. Foto: depositphotos.com

Južný Cyprus

Limassol

Po Nikózii je najväčším mestom na ostrove Limassol. Námorný prístav sa za posledné roky stal významnou turistickou destináciou pre tých, ktorí hľadajú slnko a piesok. V Starom meste stojí hrad Limassol, ktorý ponúka impozantnú prehliadku. Hlavné nákupné centrum je ulica Anexartisias a ako východiskový bod pre nočný život slúži Námestie Saripolou.

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 67 km, (Paphos) – 58 km
Lokalits Limassol na Cypre
Druhé najväčšie mesto na ostrove je známe aj pre svoj prístav. Foto: depositphotos.com
Protaras

Pobrežné letovisko Protaras je ideálne miesto na relax a oddych na pláži. Nachádza sa v blízkosti Cape Greco. Nočný život v Protarase ponúka veľa zábavy až do skorých ranných hodín.

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 65 km
Protaras na Cypre
Protaras je obľúbený aj pre krásne výhľady, napríklad od kostolíka Profitis Elias. Foto: depositphotos.com
Pafos

Na juhozápadnom cípe ostrova sa nachádza pobrežné mesto Paphos, ktoré sa označuje ako miesto, kde sa zrodila bohyňa krásy a lásky. Súčasný je Paphos rozdelený na dve časti. Spodná časť je známa ako Kato Paphos, kde stojí mnoho hotelov, ale tiež je tu možné nájsť archeologické pamiatky. V hornej časti si posedíte v príjemných reštauráciách alebo zájdete do obchodov. Top atrakcie Paphosu sú však ruiny a archeologické náleziská. Nenechajte si ujsť rímske ruiny – Dom Dionýza a Dom Tézea. Dom Dionýza je nádherný príklad zložitého umeleckého obdobia, zdobí ho neuveriteľná zbierka mozaikových podláh so žiarivými farbami. Pomenovaný je po bohu Dionýzovi, ktorý sa objavuje na mozaikách v celom dome. Tie väčšinou zachytávajú výjavy z gréckej mytológie. Hrobky kráľov patria na zoznam UNESCO. V helenistickej nekropole je uložených osem hrobov, určených pre kráľa, významné osobnosti a vysoko postavených úradníkov. Za návštevu stojí aj turecký prístav zo 16. storočia alebo Odeon, klasický grécky amfiteáter, kde sa stále konajú hry a živé vystúpenia.

 • vzdialenosť od letiska (Larnaka) - 133 km, (Pafos) – 14 km
Cyprus Pafos
Práve na brehoch tohto mesta sa zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Foto: depositphotos.com
Larnaka

Historické dokumenty ukazujú, že Larnaka je najstaršie mesto na ostrove, ktorého história je dlhšia ako šesťtisíc rokov. Mestom prechádza množstvo návštevníkov, pretože práve tu stojí medzinárodné letisko. Okrem toho, že sa ním iba prejdete pri prílete či odlete, si však zaslúži, aby ste mu venovali aj viac pozornosti. Za dobrodružstvom môžete zamieriť do larnackého Salt Lake City, kde žijú ružové plameniaky, alebo sa potopiť k vraku Zenobie, hlavnému lákadlu pre potápačov na Cypre.

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 7 km
Mesto Larnaca na Cypre

Najstaršie mesto na ostrove, ktoré je domovom aj pre kolóniu ružových plameniakov. Foto: depositphotos.com

Ayia Napa

Ak je nočný život to, čo hľadáte, potom je Ayia Napa tým správnym miestom pre vás. Ponúka nespočetné množstvo barov a klubov, ktoré ostávajú otvorené až do rána. Je to miesto so živou hudbou, skvelými nápojmi a pulzujúcou, sviežou atmosférou. Ale ani v Ayia Napa nie je všetko len o zábave. Kultúrnu stránku mesta predstavuje kláštor zo 16. storočia a Múzeum Thalassa.

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 49 km
Agia Napa na Cypre
Obľúbený cieľ mladých cestovateľov, pre krásne prírodné scenérie ale aj bohytý nočný život. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Nikózia

Nikózia je príbehom dvoch miest. Hlavné a zároveň najväčšie mesto Cypru, je posledným rozdeleným hlavným mestom na svete. Demarkačná čiara, tzv. zelená línia, sa tiahne mestom už od roku 1963 a delí ho na južnú (Nicosia) a severnú časť (Lefkosia). Zelená línia, ktorá delí nielen hlavné mesto, ale aj celý ostrov, meria 180 km a jej prekročenie je pre mnohých nezabudnuteľnou súčasťou návštevy tohto mesta. Na návštevníka čaká zážitok hodný cestovateľa v čase – z tureckej časti pripomínajúcej päťdesiate roky minulého storočia s tradičnými tureckými bazármi a kostolmi prerobenými na mešity, sa po pár krokoch ocitne uprostred moderného letoviska s typickými tavernami a rovnakými reťazcami, ako keby ste boli doma na Slovensku. Návštevníci severnej časti mesta sa môžu poprechádzať popri mestských hradbách z benátskeho obdobia, navštíviť Ataturkovo námestie, mešitu Selimiye (pôvodne gotická katedrála Sv. Sofie, kde boli korunovaní cyperskí králi), stredoveký hostinec (Buyuk Han) s množstvom reštaurácií a obchodmi so suvenírmi a miestny market s (ne)značkovým tovarom.  . Pre prechod z jednej časti na druhú potrebujete mať so sebou platný pas, budú vás čakať dve pasové kontroly pri pohybe z tureckej do gréckej časti, kde jedna je potrebná pre vstup priestoru Európskej únie. Pri výstupe z Eú stačí prejsť už len grécko-tureckou hranicou.

Mesto Nicosia na Cypre
Dva svety v jednom meste - posledné rozdelené hlavné mesto na svete - Nikózia. Foto: depositphotos.com

Treba zažiť

Rozdelené hlavné mesto Nikózia

Metropola ostrova vôbec nie je taká, ako iné hlavné mestá. V prvom rade za to môže fakt, že je rozdelená na dve časti – jedna patrí k Severnému Cypru kontrolovanému tureckou vládou a druhá je súčasťou južnej Cyperskej republiky. Nie je preto nič nezvyčajné, že len kúsok od tureckého bazáru nájdete príjemnú grécku tavernu. V meste existuje viac ako tucet múzeí. Najlepšiu archeologickú zbierku ukrýva Cyperské múzeum. Zastúpené sú v ňom artefakty od doby kamennej až po byzantské obdobie. Navštíviť môžete aj Byzantské múzeum alebo Múzeum s observatóriom Ledra. Pre prechod z jednej časti na druhú je potrebný platný cestovný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas) pre dve pasové kontroly pri pohybe z tureckej do gréckej časti, kde jedna je potrebná pre vstup do priestoru Európskej únie. Pri výstupe z EÚ stačí prejsť už len grécko-tureckou hranicou.

Famagusta a Mesto duchov

Vo Famaguste, na východe Cypru, je situovaný najhlbší prístav ostrova. Preto ide o miesto, kde kotví mnoho výletných lodí pri návšteve Cypru. Okrem prosperujúceho prístavu je Famagusta domovom tradičného mestského opevnenia, ktoré sa zachovalo až do dnešných dní. K dvom najvýznamnejším pamiatkam v meste patrí Mešita Lala Mustafa Pasha a mestské hradby so známou Othelovou vežou. Zaujímavosťou Famagusty je ale najmä štvrť Varosha, „Mesto duchov“. Kedysi bola prosperujúcou časťou, srdcom cestovného ruchu. Hovorilo sa jej aj Monte Carlo Cypru. Bolo to vyhlásené miesto na dovolenky filmových hviezd a iných známych osobností. V súčasnosti je však opustená a pomaly chátra.  Aj počas jej návštevy je presne vymedzené okolie, odkiaľ je možné obzrieť si ju. Spomedzi množstva schátraných budov, ktoré predstavovali v minulosti hotely, reštaurácie, obchody môžeme spoznať malý nenápadný dom, ktorý slúžil ako prázdninový dom pre Sophiu Loren. V tejto časti je PRÍSNY zákaz fotografovania. Na pláži sa nachádza strážnik, ktorý na to dozerá.

Hrad St. Hilarion

Jedna z najkrajších hradných zrúcanín v Stredomorí je domovom množstva miestnych legiend a mýtov. Hrad údajne tvoril námet pre ilustráciu rozprávky od Walta Disneyho - Snehulienka. Najznámejšia legenda hovorí, že kráľovná víl, ktorá trávila čas očarúvaním miestnych pastierov, si tu postavila tento hrad. Tí, ktorí sa vyšplhajú až úplne hore, si vychutnajú fenomenálny výhľad. Ak by ste mali počas dovolenky na Cypre čas na výlet len na jeden hrad, potom si určite vyberte tento.

Kourion (Curium)

Na strmom útese s výhľadom na more stoja pozostatky rímskeho mesta Kourion. Celý areál je obrovský, patria k nemu pozostatky mnohých rímskych a byzantských stavieb, vrátane antického divadla, kde kedysi mohlo sedieť až 3500 divákov, rímsky trh s verejnými kúpeľmi, pôsobivý Dom Achilla so zložitými mozaikovými podlahami a gladiátorský štadión. V priestoroch divadla sa ešte aj dnes hrajú divadelné hry alebo konajú hudobné vystúpenia. Divadlo je úžasným dôkazom rímskeho ovládania zákonov akustiky. Môžete sa postaviť do stredu javiska a pokojne hovoriť. Vaše slová bude jasne počuť po celej sále.

Polostrov Karpaz

Osamelý polostrov Karpaz v severovýchodnej časti Cypru sa tiahne ako „dlhý prst“ so zlatými plážami smerom k Sýrii. Polostrov je pomerne riedko obývaný a hovorí sa o ňom, že je to miesto, kam sa treba ísť pozrieť, aby ste zachytili aspoň niečo z tradičného života ostrovanov. Najväčším lákadlom sú nedotknuté pláže, ale za zastávku stojí aj bazilika z piateho storočia Agia Triás v Sipahi. Zaujímavosťou polostrova sú aj divoko žijúce osly, ktoré sa v minulosti využívali ako najlacnejší dopravný prostriedok. Súčasťou polostrova je preslávená Golden Beach, nazývaná aj „Korytnačia pláž“, známa výskytom korytnačiek druhu careta veľká.

Pohorie Troodos

Týči sa v juhozápadnej časti ostrova a je plné krásny dedín s tradičnými kamennými domami a dláždenými ulicami. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najúžasnejších kostolov a kláštorov s freskami a nástennými maľbami zo stredoveku. Až deväť z týchto kostolov sa dokonca dostalo na zoznam pamiatok UNESCO. Pohorie je ideálne aj na turistiku alebo horské bicykle. A nezabudnite sa zastaviť pri Kaledónskom vodopáde alebo prejsť cez stredoveký most Milia. Cyprus je najmä letnou dovolenkovou destináciou, preto len málokto vie, že je skvelý aj na lyžovačku. Od začiatku januára až do marca sú hory pokryté hlbokým snehom a vytvárajú pocit zimnej krajiny, ktorá pripomína Tirolsko. Najvyšším vrchom je Mt. Olympus s výškou 1952 m n. m.

Národný park Cape Greco

Aj na hlučnom a živom juhu Cypru sa nájdu miesta, kam sa dá uniknúť pred davmi. Presne takým je Cape Greco, neuveriteľne krásny národný park priamo na pobreží s množstvom turistických trás, ktoré sa začínajú na východ od letoviska Ayia Napa. Medzi voľne žijúcimi rastlinami sú aj endemické divoké orchidey, ktoré kvitnú skoro na jar. Skutočným zážitkom je aj prechádzka po pobreží s azúrovo modrým morom tesne vedľa vás.

Hrobky kráľov

Patria na zoznam svetového dedičstva UNESCO a tvorí ich súbor zachovalých podzemných hrobiek a komôr používaných obyvateľmi mesta Nea Pafos počas helénistickej a rímskej doby od 3. storočia pred nl do 3. storočia nl. Napriek názvu nejde o hrobky samotných kráľov, ale mešťanov a názov kráľovské mal skôr dokumenovať ich veľkolepý vzhľad. Táto zaujímavá historická časť mesta Pafos sa nachádza na severovýchod od prístavu.Afroditina skala, Južný Cyprus

PlážePríroda

Afroditina skala

Snehobiela skala ostro padajúca nadol k pláži a za ňou panoráma dokonalej tyrkysovej zátoky. Miestni toto miesto volajú Petra tou Romiou, teda Grécka skala a podľa legendy sa práve tu zrodila krásna bohyňa Afrodita. Preplávajte okolo Afroditinej skaly neďaleko Pissouri a podľa legendy budete vyzerať o desať rokov mladšie. Pláž a skala vytvárajú krásny a ikonický obraz Cypru. Voda je jasná, čistá a ideálna na šnorchlovanie. Svetoznáma skala sa nachádza približne 25 kilometrov pred Paphosom.

Najkrajšie pláže na Cypre

Cyprus má 57 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi ti najkrajšie pláže patria: Fig Tree Bay, Blue lagoon, Golden Beach, Nissi Beach, Konnos Bay, Kourion, Paramali Beach, Pissouri Bay, Makronissos beach, Landa Beach

 

Fig Tree Bay, Protaras

Pláž s čistým morom a zlatým pieskom je populárne miesto medzi turistami. Pláž vhodná pre rodiny s deťmi bola v minulosti ocenená modrou vlajkou a vyhlásená za tretiu najkrajšiu pláž v Európe. Svoje meno dostala podľa figových stromov rastúcich v blízkosti pobrežia. Turisti radi preplávajú aj k malému ostrovčeku, ktorý oddeľuje len plytké more. Okrem ležadiel a slnečníkov nájdete na pláži aj ponuku vodných športov ako vodné lyže, windsurfing alebo parasailing.

Pláž Fig Tree Bay. Foto: depositphotos.com

Blue lagoon, Akamas

Najkrajšia pláž, ktorú ostrov ponúka, je ukrytá v impozantnom národnom parku Akamas na západe Cypru. Dokonca aj ocenený dokumentárny režisér David Attenborough zachytil jej krásu vo filme Akamas z roku 2006. Práve tu, Afrodita, bohyňa lásky z gréckej mytológie, stretla Adonisa. Dokonca sa spája so zátokou aj legenda, podľa ktorej len jedna kvapka vody spôsobí, že sa vaša láska k osobe, s ktorou navštívite zátoku, stane nesmrteľnou. Modrá lagúna na Cypre je chránená zátoka, kde voda má tendenciu byť teplejšia, môže dosiahnuť až 30 stupňov a piesočné dno dodáva moru magickú tyrkysovú farbu. Pláž je vhodná aj pre šnorchlovanie. Môžete tu vidieť rôzne druhy rýb alebo si len  zaplávať v dokonale priehľadnej vode. K Modrej lagúne sa dostanete buď peši alebo loďou.

Pláž Blue Lagoon. Foto: depositphotos.com

Golden Beach

Cca 2 km dlhá piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza na poloostrove Karpas. Pláž sa vyznačuje jemným bielym pieskom. V letných mesiacoch je obľúbeným miestom hniezdenia korytnačiek, preto sa často označuje aj ako korytnačia pláž. Golden Beach je skôr tichá, oddychová pláž, bary ani kaviarne tu nehľadajte.

Pláž Golden Beach. Foto: depositphotos.com

Nissi Beach, Ayia Napa

Asi najslávnejšou plážou na Cypre je Nissi beach, široký pás bieleho piesku s tyrkysovo modrým morom v letovisku Ayia Napa. V lete býva plná turistov, čomu sa prispôsobujú aj služby na pláži, takže tu nájdete ležadlá, slnečníky a ďalšie vybavenie. Voda je na brehu veľmi plytká a pokojná, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Široká ponuka vodných športov, promenáda, reštaurácie a bary sa posatarajú o zábavu na pláži počas celého dňa. Kvalita pláže bola ocenená Modrou vlajkou.

Pláž Nissi beach. Foto: depositphotos.com

Konnos Bay, Ayia Napa

Pláž sa nachádza na východnom okraji Ayia Napa. Je súčasťou Národného parku Cape Greco. Nádherný záliv obklopujú z jednej strany borovice a na druhej strane sa rozlieva azúrové more. Je veľmi obľúbená najmä medzi miestnymi a keďže je pomerne dobre skrytá je o niečo pokojnejšia ako napríklad Nissi. Napriek tomu na nej ale nič nechýba – nájdete tu bar, veľký výber vodných športov alebo si prenajať ležadlá, s ktorými si môžete pokojne ľahnúť aj do vody.

Pláž Konnos Bay. Foto: depositphotos.com

Kourion, Limassol

Krásna pláž s dávnou históriou sa nachádza na okraji Limassolu. Vyhľadávajú ju najmä windsurferi, ktorí si užívajú o niečo silnejší vietor. Západná časť je však vhodná aj na plávanie. Pláž je plne vybavená s toaletami, sprchami, šatňami, ležadlami, slnečníkmi a niekoľkými rybími tavernami. Asi kilometer od pláže stoja obchody či detské ihrisko. Veľkou výhodou je, že pláž ponúka aj bezbariérový prístup.

Pláž Kourion. Foto: depositphotos.com

Paramali Beach

2 km dlhá pláž poskytuje z celého Cypru azda najlepšie podmienky pre kite surfing, nakoľko more je tu pomerne burlivé. Pláž ako stvorená pre tých, ktorí nechcú len leňošiť, ale chcú čas pri mori aktívne využiť.

Pláž Paramali beach. Foto: cyprusisland.net

Pissouri Bay, Limassol

Na južnom pobreží ostrova medzi Limassolom a Pafosom v zátoke Pissouri sa nachádza piesočnatá pláž so zmesou oblých kameňov. Pláž dlhá 1,5 kiloemtra poskytuje dostatok priestoru pre všetkých. Po oboch stranách sa týčia biele skaly útesov a voda je azúrovo sfarbená s miernymi vlnami. Pri zátoke sa nachádza aj niekoľko tradičných taverien.

Pláž Pissouri Bay. Foto: depositphotos.com

Makronissos beach, Ayia Napa

Pri pohľade na pláž Makronissos zhora má polostrov na ktorom sa pláž nachádza tvar chvosta delfína. Biely piesok tvorí mäkký a lákavý chodník do azúrového oceánu a dvojminútová prechádzka sviežimi zelenými kríkmi vedie návštevníkov na odľahlejší úsek pobrežia. V blízkosti pláže je veľké parkovisko a no býva počas sezóny preplnené, viac parkovacích miest nájdete pozdĺž cesty. Viaceré časti pláže Makronissos sú bezbariérová a vhodné pre vozíčkarov.

Pláž Makronissos beach. Foto: depositphotos.com

Landa Beach

Pláž Landa sa tiež nazýva Zlatá pláž a názov hovorí všetko: jemný piesok má zlatú farbu a môžete si tu vychutnať dokonalú dovolenku. Podmienky pre kúpanie sú dobré, najmä pre deti a neplavcov, a dokonca aj šnorchlovanie.. Krásna pláž je pomerne navštevovaná, ale k dispozícii je dostatok lehátok a slnečníkov, Nájdete tu aj dve plážové reštaurácie, celkovo je pláž ideálne pre rodiny s deťmi.

Pláž Landa beach. Foto: depositphotos.com

Pre deti

Fasouri Watermania

Známy aquapark, ktorý sa nachádza v meste Limassol, patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie mesta. Čo sa týka rozlohy (100 000 m2) aj počtu atrakcií (viac ako 30 rôznych toboganov, šmykľaviek, 2 reštaurácie a 3 bary) predstavuje v súčasnosti najväčší aquapark na Cypre. Ročne park navštívia tisíce turistov.

Jedna z vyše 30 atrakcií v najväčšom vodnom parku na Cypre. Foto: fasouri-watermania.com

Water World, Ayia Napa

Vodný park s tematikou gréckej mytológie, je 5 km západne od centra Agia Napa. Vodný parke je považovaný za najväčší tematický vodný park v európe, nájdete tu 18 toboganov, vírivky, kĺzačky rôznych obtiažností pre menších i dospelých zabavia celú rodinu.

Grécka mytológia je nosnou témou aquaparkuv Ayia Napa. Foto: waterworldwaterpark.com

Aphrodite Waterpark, Pafos

Miesto pre celodennú zábavu celej rodiny. Zatiaľ čo dospelí si môžu vychutnať napríklad masáž, deti sa vyšantia na množstve vodných atrakcií. Vodný park sa nachádza neďaleko Ave Poseidonos, asi 1,5 km južne od centra.

Jazda na koni, Pafos

Vysoko profesionálna a rešpektovaná jazdecká škola, ktorá ponúka výlety do blízkych morských jaskýň, jazdu pri východe i západe slnka, úvodné jazdy na poníkoch pre malé deti ako aj profesionálne lekcie pre dospelých.

Jazda pomedzi palmy má svoje čaro, vyskúšať si ju môžete na Pafose. Foto: horseridingpaphos.com

Zephyros Adventure Sports, Pafos

O oddych od nálad teenagerov sa rodičom postará toto miesto. Môžu si tu vybrať z nasledujúcich športov - horskej cyklistiky, jazdy na kajaku, horolezectvo, treking, šnorchlovanie, potápanie a zimných mesiacoch lyžovanie, alebo vyskúšať rovno aj všetky.

Široké spektrum činností pre vyznávačov športu a adrenalínu nájdete v parku Zephyros v Pafose. Foto: enjoycyprus.com

ZOO Pafos

Zoologická záhrada priláka pozornosť detí vždy a všade. Okrem vtákov (keďže začínala ako vtáčí park) sú tu žirafy, antilopy, jelene, gazely, muflóny, plazy, obrie korytnačky, vtáky emu, pštrosy, kozy a mnohé iné. K dispozícii je tiež reštaurácia, snack bar a detské ihrisko. ZOO sa nachádza v regióne Pegeia pri Coral Bay, približne 3 km od mesta Pafos.

Show papagájov sa koná v ZOO každý deň. Foto: pafoszoo.com

Parko Paliatso, Ayia Napa

Hlavná atrakcie lunaparku Parko Paliatso je Slingshot - najvyššia jazda na sedadle v Európe, ktorá vás v klietke vystrelí k oblohe, až do výšky 90 m za 1,5 sekundy. Na tento adrenalínový zážitok vám ostane aj pamiatka vo forme fotografie. Park ponúka aj menej intenzívne jazdy, ako sú nárazníky, kolotoče a vlak duchov.

Mazotos Camel Park, Larnaka

Ak už deti nebavia archeologické nálezíská a kostoly, tento ťavípark im vyčarí úsmev na tvári. Ťavy boli kedysi hlavným dopravným prostriedkom na Cypre a toto je posledné miesto na ostrove, kde ich uvidíte Prechádzky na ťave sú veľkou atrakciou, ale nájdete tu aj bazén, ihrisko a minizoo. Mazotos Camel Park je vzdialený 20 minút jazdy autom od Larnaky.

Kedysi hlavný dopravný prostriedok na ostrove, dnes poteší malých i veľkých. Foto: camel-park.com

Gastronómia

Miestna cyperská gastronómia čerpala inšpiráciu z gréckej a tureckej kuchyne. Základom jedál sú najmä prírodné produkty z ostrova ako mäta, kapary, ovocie, orechy a tymian. Tradičné raňajky bývajú skromnejšie avšak cez obed sa môžete dosýta najesť. Známe jedlá sú najmä tzaziky, halloumi, souvlaki či gyros.

Miestnymi špecialitami sú, samozrejme, morské ryby. Tie sú však príliš drahé, pretože sa musia dovážať z okolitých ostrovov.

Bola by škoda neochutnať pravý anízový likér Ouzo, ktorý je vynikajúci. Okrem toho na ostrove je veľmi obľúbená káva a čaj. Cyprus patrí medzi prvé krajiny, kde sa začala tradícia pestovania vínnej révy a výroby vína. Aj výroba francúzskeho šampanského sa začala vyrábať práve z odrody privezenej z Cypru. 

Tipy na tradičné jedlá

Cyperská kuchyňa je pestrou zmesou jedál z východného Stredomoria a Blízkeho východu. Mezé (mezédhes) je najlepšia možnosť ako ochutnať väčšinu sezónnych špecialít. Patrí sem asi 24 sezónnych jedál v tradičnom cyperskom štýle. V podstate ide o niekoľkohodinovú hostinu, počas ktorej sa na stôl nosia rôzne jedlá. Zvyčajne sa začína s veľkou miskou šalátu (Horiatiki), výberom tradičných dipov a plátkami hustého chleba. Po nich nasleduje sezónna zelenina, čerstvé ryby vrátane kalamárov a sleďov, za ktorými nasledujú zapekané špeciality ako macaronia sto fourni (mäso s cestovinami, bešamelom a strúhaným syrom) alebo mäso podávané priamo z grilu.

Pravdepodobne najslávnejšie cyperské jedlo je halloumi – ovčí syr, ktorý skvelo chutí vyprážaný alebo grilovaný. Výborne chutí aj studený s plátkami melónu. Nechýba koupepia listy viniča plnené mletým mäsom, ryžou, cibuľou, paradajkami a zmesou bylín. Pochutiť si môžete aj na tahini, paste zo sezamových semien alebo hummuse. Ochutnať určite treba aj „lokoumi“ (cyperský med), alkohol ZIVANIA  - miestna hroznová pálenka – typický tvrdý alkohol.

Loukoumades
Sladkou dobrotou sú loukoumades, smažené bochníčky, namáčané v mede a obalené v drvených orechoch, sezamových semienkach alebo škorici. Foto: depositphtos.com
 

Cyprus sa môže pochváliť aj dlhou tradíciou vo výrobe vína. Miestni obyvatelia vlastnia malé vinice, ale nájdu sa tu aj veľké vinárstva. Každý rok v auguste sa v Limassole koná vínny festival, ktorý láka milovníkov vína z celej Európy. Vyskúšať môžete napríklad sladké dezertné víno commandaria.

Zábava

Podujatia a kultúra

Na Cypre sa každý mesiac konajú zaujímavé festivaly a podujatia, ktoré bavia nie len domácich ale aj turistov. Na prelome mája a júna sa koná Kataklismos. Sviatok, ktorý trvá dva dni a Cyperčania sa počas neho prezliekajú do tradičného oblečenia a zhromažďujú sa v chrámoch. Ďalším festivalom v týchto dňoch je umelecký festival v Nikózii, ktorý trvá až dva týždne a počas neho sa vystavujú rôzne umelecké diela či vystupujú folklórne súbory. V júli sa koná Larnacký festival, počas ktorého sa na hrade v Larnaku konajú rôzne tanečné a divadelné predstavenia. V auguste počas sviatku Nanebovzatia Panny Márie sa veriaci zhromažďujú v najväčších kostoloch a kláštoroch. Tento sviatok sa považuje za najdôležitejší v gréckej ortodoxnej cirkvi. V septembri si na svoje prídu obľúbenci vína, pretože vo Famaguste sa organizuje festival zameraný na tento alkohol. V Agia Napa sa v septembri usporadúva festival plný tanca, hudby a folklóru.

Aktivity a športy

Medzi obľúbené športy na ostrove patrí jednoznačne futbal, ktorý zožal viacero úspechov. Ďalším obľúbeným športom je tenis, ale aj basketbal. Na Cypre sa dokonca dá aj lyžovať. Na Cypre sa lyžuje už viac ako 60 rokov na vrcholoch hory Olympus.

Tajné tipy

Tajomstvo stroskotanej lode

Na rube 50 centovej cyperskej euro mince je zobrazený vrak stroskotanej lode, ktorá stroskotala pri pobreží Kyrenie a v súčasnosti sa nachádza v múzeu stroskotaných lodí v Kyrenii. Ide o zatiaľ najstaršiu stroskotanú loď, ktorá je 2300 rokov stará. Samotné múzeum sídli pevnosti Kyrenejského hradu zo 7. storočia, ktorá v minulosti chránila prístav pred vpádmi Arabov.

Obzrieť si najstarší vrak na svete môžete práve v Kyrenii. Foto: depositphotos.com

Cukráreň PETEK

Severocyperčania sú známi svojimi sladkosťami. Sladkosti ako lokoumi, baklavy, lahodné zmrzliny, torty od výmyslu sveta môžete ochutnať práve v tejto cukrárni, ktorá sa nachádza vo Famaguste priamo pri vstupe do historického centra. K nápojom neodmysliteľne patrí nápoj frappé – populárna ľadová káva s hustou penou, a to všetko za veľmi priaznivé ceny. Táto cukráreň je najlepšia na severnom Cypre.

Mesto Salamis

V 12.storočí po Kristom, prišli na Cyprus hrdinovia trójskych vojen a postavili Salamis – mesto, ktoré sa podobalo Tróji. Dnes môžeme vidieť už len pozostatky, medzi ktorými je najlepšie zachovaný slávny grécky amfiteáter.

Pozostatky antiky nájdete aj na Cypre, v meste Salamis. Foto: depositphotos.com

Slané jazero

Slané jazero, ktoré sa nachádza medzi medzinárodným letiskom a mestom Larnaka, je známe tým, že v lete úplne vysychá a v zime sa stáva útočiskom ohrozených vtákov - ružových plameniakov. Okrem ružových plameniakov je tu možné vidieť posvätné miesto Hala Sultan, hrob s pozostatkami tety proroka Mohameda.

Exotické plameniaky môžete vidieť v jazere neďaleko mesta Larnaka. Foto: depostiphotos.com

Büyük Han, Nikózia

Büyük Han je najväčšia karavána (miesto, kde s v minulosti schádzali karavány s koňmi) na ostrove Cyprus a považuje sa za jednu z najkrajších budov na ostrove. Nachádza sa v hlavnom meste Cypru, v severnej tureckej časti. V strede otvoreného nádvoria sa nachádza mešita s fontánou. V 90.-tych rokoch bolo toto miesto obnovené a dnes slúži ako príjemné námestíčko s kaviarňami obklopené množstvom obchodíkov s handmade tovarom, ktorý vám tu predajú priamo autori výtvorov a je tiež pomyselným centrom miestnych umelcov. Toto slávne miesto je najobľúbenejším námetom zobrazovaným na pohľadniciach.

Domov tradičných remesiel je ako stvorený na nákup originálnych suvenírov. Foto: depositphotos.com

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Cyprus je prezidentská republika. Ostrov je rozdelený na Cyperskú republiku a odtrhnutím severnej časti ostrova vznikla Severocyperská turecká republika, ktorá však nie je medzinárodne uznaná - uznáva ju len Turecko.

Rozloha a populácia: Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a jeho rozloha je len 9 251 km². Počet obyvateľov je pomerne nízky, na ostrove žije približne 1,2 milióna obyvateľov.

Jazyky: Úradnými jazykmi sú gréčtina a turečtina. V turistických destináciách sa dohovoríte anglicky, v niektorých prípadoch aj nemecky a francúzsky.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), islam.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220/240 V, je potrebný adaptér (v niektorých hoteloch sa dá požičať za malý depozit).

Mena: euro

Časový posun: +1h

Kedy vycestovať

Cyprus má typické stredomorské podnebie s veľmi suchými horúcimi letami. Pýši sa tým, že počas roka je tu až 340 slnečných dní. Priemerné teploty počas najteplejších mesiacov roka – júl, august, sa pohybujú na úrovni 29°C. Maximálne teploty však vystúpajú aj k 40°C a môžu byť pre niektorých uristov nepríjemné, pre nich je vhodný čas na dovolenku jar a jeseň.

Klimatický diagram

Letisko a dĺžka letu

Na ostrove sa nachádzajú 2 medzinárodné letiská, ktoré sú uznané medzinárodným spoločenstvom. Prvé sa nachádza v Larnake, druhé v Pafose. Dĺžka letu z Bratislavy do oboch je cca 3 hodiny. Na Severnom Cypre sa nachádza tiež letisko Ercan, no je uznané len Tureckom. Pre prílet na letisko Ercan je potrebné medzipristátie v tureckej Antalyi, kde sa môže čas prestávky pohybovať  od 30 minút do jednej hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii
Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus

Tel.: +357 22879681
Mobil: +357 99694929
Mail: emb.nicosia@mzv.sk

 

Víza a doklady

Na Cyprus nepotrebujete pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianskeho preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Na Cyprus nebudete potrebovať ani víza. Cestovný doklad musí byť platný najmenej o tri mesiace dlhšie, ako je zamýšľaný dátum odchodu z Cyperskej republiky. Na Severný Cyprus tzv. Severocyperská turecká republika, ktorú okrem Turecka neuznáva žiadny štát medzinárodného spoločenstva sa vzťahujú podmienky vstupu ako pre Turecko, vstup je akceptovaný aj s občianskym preukazom.

Colné predpisy

Pri dovoze domácej a cudzej meny sa neuplatňujú žiadne obmedzenia. V prípade ďalšieho vývozu alebo nákupu cennejších vecí sa odporúča hotovosť na colnici deklarovať. Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný. Okrem toho je zakázaný dovoz akýchkoľvek nelegálnych látok a materiálov. Obmedzený je dovoz a vývoz alkoholu a tabakových výrobkov.

Doprava

Najlepšie ostrov spoznáte z auta alebo motocyklu. Pozor, na Cypre sa jazdí na ľavej strane. Autá z požičovní sú väčšinou v dobrom stave a budete potrebovať len vodičský preukaz. Pre zapožičanie motocykla budete potrebovať takisto vodičský preukaz ale budete musieť dodržiavať ja niekoľko zásad ako napríklad to, že spolujazdec aj vodič musia mať helmu, spolujazdec musí mať viac ako 12 rokov, a napríklad do Nikózie je zakázaný vstup pre motocykle v čase od 22:00 do 6:00 h

Navštíviť rôzne krásy Cypru môžete aj autobusmi, ktoré spájajú viaceré dediny či mestá. Vlaky by ste tu hľadali márne, pretože od roku 1951 boli zrušené. Možno vás oklamú niektoré pozostatky po železničných tratiach, po ktorých už dlho neprešiel žiaden vlak.

Lodná doprava je na Cypre veľmi dobre rozvinutá. Cena lístka závisí od času prepravy. Ak budete chcieť ísť navštíviť Egypt, Libanon, Izrael či Grécko, pre lacnejší lístok si vyberte radšej stred týždňa ako víkend.

Shopping a suveníry

Nakupovanie

O tom, že na Cypre sa dobre nakupuje vie už veľa ľudí. Jedinou nevýhodou je jedine to, že tovary sú väčšinou dovozové, a preto aj často nekvalitné. Dlhú tradíciu na Cypre zastáva košikárstvo. U miestnych košikárov si môžete vybrať naozaj zaujímavé výtvory ale aj tradičné košíky. Okrem košíkov tu nájdete aj tradičný medený riad, mosadzné doplnky, ikony, šperky či kožený tovar. Netreba zabúdať na to, že na Cypre sa dodržiavajú typické obedové prestávky, kedy väčšina obchodov má od 13:00 do 19:00 zatvorené.

Suveníry

Množstvo suvenírov, ktoré na ostrove objavíte má na sebe symbol nazar – modrobiele oko, ktoré má ochraňovať majiteľa pred zlým pohľadom a urieknutím. Vybrať si ho môžete ako prívesok na retiazke, kľúčenku, ale nájdete ho aj na obľúbených magnetkách. AK si z ciest odnášate radšej niečo chutné, tak z Cypru to môžu byť rôzne druhy orieškov, želé ale aj sladké klobásy, čo sú vlastne kandizované orechy s cukrovým sirupom, špeciálne pripravované do tvaru klobások. Zároveň tu takmer všade majú cukrovinky – želé, koláčiky s medom a orechami. Z mestečka Famagusta tiež pochádza jeden zo suvenírov, tzv. svätojánsky chlebík, ktorý si môžete odniesť sušený, alebo spracovaný na sirup. Z jedál sú to ešte zivania (typická pálenka z hrozna), olivový olej (svetlý- na varenie, tmavý- do šalátov) Halloumi syr, rohovníkový sirup (liečivé účinky) a med, sirup z granátového jablka, mandľový sirup (používané ako sladidlo do kávy a do varenia), džemy z fíg a citrusov, humus, typický cyperský chlieb s halloumi syrom a čiernymi olivami, turecký čaj, turecká káva. Z kozmetiky krémy, mydlá, balzamy  z olivového oleja.

Ceny

 

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 10,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 40,00 €
Mlieko 1,30 €
Chlieb  1,40 €
Miestny syr 7,80 €
Fľaša vína 5,60 €
Cigarety          5,20 €
Kapučíno 2,90 €

Sviatky

 

1. január Nový rok
6. január Traja králi
25. marec Deň gréckej nezávislosti
1. apríl Gécko-cyperský štátny sviatok
1. máj Sviatok práce
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. október Cyperský deň nezávislosti
28. október Grécky štátny sviatok
25. a 26. december Vianoce

 

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Superbrands