Stredná Dalmácia

Stredná Dalmácia

Miesto, kde vaša fantázia dostane krídla

Stiahnuť PDF

Stredná Dalmácia vás očakáva s množstvom prekvapení, kryštáľovo modrým morom, bielymi kameňmi, levanduľou, viničom, citrusmi, oleandrami. rozmarínom. Vaša fantázia dostane krídla pri pohľade spojenia mora a vysokých, majestátnych skál. Dalmácia, domov rímskeho cisára Diokleciána, sinjských rytierov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí v svojich piesňach oslavujú lásku a život. Dalmácia, známa svojou pohostinnosťou, rozprávkovo krásnymi mestami, či mestečkami je tým pravým miestom nielen na dovolenku, ale aj spoznávanie.

Dovolenky v Strednej Dalmácii

Top lokality

Trogir

Mestečko, ktoré obídete za pár minút, čo sa jeho veľkosti týka. Veľa času si od vás vyžiada ak si budete chcieť prezrieť všetky pamätihodnosti, prejsť sa prístavom v ktorom často kotvia jachty najbohatších ľudí sveta. Staré mestské jadro obklopené mestskými hradbami so zachovalým kaštielom a katedrálou s vežou, s mnohými budovami a palácmi z románskeho, gotického, renesančného a barokového obdobia je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Trogir

Split

Patrí k najnavštevovanejším mestám Chorvátska. Počas dňa v ňom pulzuje čulý ruch, ako vo včelom úli. Mesto je plné študentov, ľudí, ktorí sem dochádzajú za prácou a turistov. Pretínajú sa tu všetky dopravné cesty. Železničná, vlaková, autobusová, letecká aj námorná. Večer ukáže mesto svoju druhú tvár. Stáva sa mestom kultúry. Divadelné predstavenia na najkrajšej časti Diokleciánovho paláca Peristile, majú čarovnú atmosféru. Na splitskom nábreží sa konajú rôzne koncerty, vystúpenia folklórnych, či tanečných súborov. Posedenie pri káve, alebo pohári dobrého vína s pohľadom na prístav má svoje kúzlo. Split naplní aj túžbu po nakupovaní. Mnoho značkových obchodov, ale aj obchodov chorvátskych dizajnérov, veľké trhovisko, uspokojí potreby aj tých najnáročnejších.

Split

Omiš

Mesto pirátov, ktoré láka rodiny s malými deťmi. Nielen kvôli predstaveniam, ktoré sa tu pravideľne konajú a znázorňujú bitky medzi pirátmi na pirátskych lodiach. Mesto láka aj svojimi piesočnatými plážami, ktoré vznikli vďaka tomu, že sa tu rieka Cetina vlieva do mora. Na svoje si tu prídu milovníci raftingu a kanoe. Na jednom mieste môžete zažiť plavbu po mori aj po rieke.

Omiš

Brela

Mesto je situované asi 15 kilometrov severozápadne od Makarskej na úpätí pohoria Biokovo a považuje sa za začiatok Makarskej riviéry. Už dlhý čas je vďaka krásnej prírode, boroviciam, kamienkovej pláži a čistému moru známa ako jedno z najatraktívnejších turistických miest v Chorvátsku. V Brele sa nachádza kostol Panny Márie, ktorý je významnou pamiatkou z 18. storočia a farský kostol sv. Štefana z 19. storočia. Stredoveké pohrebisko je dnes archeologickým parkom s ôsmimi náhrobnými kameňmi zdobenými reliéfmi.

Brela

Baška Voda

Baška Voda, mesto rozprestierajúce sa pod pohorím Biokovo je jedným z obľúbených miest pre dovolenkárov v Chorvátsku. Baška Voda spoločne s okolitými mestečkami tvoria pás miest, kde sa turisti stretnú s rovnako pohostinnými ľuďmi a kde dokonca aj pláže vyzerajú veľmi podobne. Okrem nádherných pláží, skvelého jedla a príjemného prostredia sa tu nachádza veľké množstvo historických pamiatok, ktoré sú na tomto území už z čias prvého osídlenia.

Baška Voda

Bratuš

Bratuš, kedysi malá rybárska osada je dnes mestečkom, ktoré naplní túžbu hlavne po pokojnej dovolenke. Apartmánové domy vzdialené iba pár metrov od mora poskytujú komfort, aký si na dovolenke predstavujete. Krásne upravené pláže, možnosť prechádzok do blízkej Bašky Vody, či Makarskej patria k aktívnej dovolenke. Večer môžete sledovať západ slnka priamo z terasy vášho apartmánu.

Makarska

Makarská je centrom celej Makarskej riviéry. Makarskú riviéru v dĺžke asi 72 km lemuje pohorie Biokovo. Jeho vysoké štíty sa týčia nad mestom Makarská a dávajú mu osobité čaro. Tí, ktorí sa vyberú na výlet na pohorie Biokovo z výšky vidia, že mesto má tvar chvosta veľryby. Tvoria ho dva polostrovy. Polostrov sv. Petra a polostrov Osejeva, medzi ktorými je prístav. Srdcom mesta je Kačičovo námestie, ktorému dominuje kostol sv. Marka. Makarskú navštevujú hlavne mladí ľudia a rodiny s deťmi, ktorí maju radi , zábavu, karnevaly, kultúrne vystúpenia, atrakcie pre deti, diskotéky Toto všetko Makarská ponúka. Veľa ľudí nevie, že v Makarskej nájdu návštevníci aj ticho a pokoj na nepreľudnených plážach. Tie sa nachádzajú v okrajovej časti Makarskej. Dostanete sa na ne pešo, alebo vláčikom, ktorý tu pravideľne premáva.

Makarska

Tučepi

Prímorské mesto Tučepi je obľúbené miesto na dovolenku, vďaka upraveným plážam a dobre vybaveným hotelom s výborným animačným programom. Lákadlom je hlavne 4km dlhá pláž, ktorá lemuje pobrežie. Tučepi sú miestom, kam sa radi ľudia vracajú.

Tučepi

Podgora

Podgora, nazývajú ju aj princeznou Jadranu. Z malej rybárskej dedinky sa zmenila na rušné letovisko. Hotely aj apartmánové domy sú situované veľmi blízko pri mori. Pláže s jemným štrkom lemované kaviarničkami, reštauráciami, obchodíkmi. Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, môžu si urobiť prechádzku do Starej Podgori, ktorá sa nachádza pod pohorím Biokovo  nad Podgorou a zachovali sa v nej pôvodné staré kamenné domy, Pohľad z výšky na Podgoru a ostrov Hvar sú neoceniteľnou náhradou za vynaložené úsilie.

Podgora

Živogošče

Živogošče sa skladá z viacero osád ležiacich priamo pri mori. Na 6km dlhom páse pobrežia sa nachádza niekoľko krásnych pláži, obľúbený kemp, ale aj luxusný hotelový komplex.

Živogošce

Podaca

Podaca je malá dedinka ležiaca pri Jadranskej magistrále na úpätí horského pásma Rilić. Vyniká hlavne krásnymi plážami. Napriek tomu, že Podaca pôsobí skromne je to miesto, kde nájdete ideálne podmienky na dovolenku v perfektne vybavenom hoteli.

Gradac

Gradac patrí medzi najobľúbenejšie miesta dovolenky na Makarskej riviére. Poskytuje všetko, čo si na ideálnej dovolenke predstavujete. Hotely s výborným umiestnením v blízkosti mora. Pláž Gornja Vala patrí medzi najkrajšie pláže na Jadrane. Nájdete tu reštaurácie, cukrárne, tržnicu, obchody, promenádu lemovanú palmami. Nad Gradacom sa vypína vo výške 961m. vrch sv.Ilja. V prípade, že nechcete tráviť čas iba na pláži, môžete si urobiť dvojhodinový výstup na tento vrch. Odmemenení budete neopísateľným pohľadom na malebný Gradac, polostrov Pelješac a ostrov Hvar. Gradac uspokojí aj vyznávačov vodných športov, ako je vodné lyžovanie, vodné skútre, či potápanie. Fakultatívne výlety so sprievodcom sú možné loďami, ale aj autobusmi. V blízkosti mesta sa nachádzajú Bačinské jazerá, ďaleko nie je ani do Dubrovníka, či Mostaru. Loďou môžete navštíviť ostrov Korčulu, Hvar, či polostrov Pelješac.

Gradac

 

Hvar

Hvar ostrov voňajúci levanduľou, šalviou, rozmarínom a to vďaka slnečným lúčom, ktoré dopadajú najviac zo všetkých ostrovov Chorvátska práve na Hvar. Preto sa mu hovorí aj najslnečnejší ostrov Chorvátska, ale aj ostrov celebrít. Každoročne do mesta Hvar, Stari Grad, či do Jelsi prichádzajú nielen obyčajní smrteľníci, ale aj známi ľudia z celého sveta. Hvar je ideálne miesto ak chcete utiecť od každodenného zhonu, ale aj keď túžite po zábave, dobrej hudbe, jedle, či diskotékach.

Hvar

 

Korčula

Najobývanejší chorvátsky ostrov, ktorý si do dnešných dní zachováva svoje bohaté tradície a kultúru. Je plný čarovných zálivov, borovíc, olív, liečivých bylín a kvetov. Malý Dubrovník, ako sa ostrovu Korčula hovorí vás privíta množstvom historických budov, ako sú kostoly, či katedrála v meste Korčula.Niektorí ho volajú aj ostrovom moreplavca a spisovateľa Marca Pola, ktorý sa údajne práve v meste Korčula narodil. Vela luka je mesto, kde sa narodil, tvoril a je pochovaný najúspešnejší chorvátsky spevák Oliver. Ostrov Korčula patrí medzi najkrajšie miesta v Chorvátsku.

Korčula

Hlavné mesto

Split
Patrí k najnavštevovanejším mestám Chorvátska. Počas dňa v ňom pulzuje čulý ruch, ako vo včelom úli. Mesto je plné študentov, ľudí, ktorí sem dochádzajú za prácou, turistov. Pretínajú sa tu všetky dopravné cesty. Železničná, vlaková, autobusová, letecká aj námorná. Večer ukáže mesto svoju druhú tvár. Stáva sa mestom kultúry. Divadelné predstavenia na najkrajšej časti Diokleciánovho paláca Peristile, majú čarovnú atmosféru. Na splitskom nábreží sa konajú rôzne koncerty, vystúpenia folklórnych, či tanečných súborov. Posedenie pri káve, či pohári dobrého vína s pohľadom na prístav má svoje čaro. Split naplní aj túžbu po nakupovaní. Mnoho značkových obchodov, ale aj obchodov chorvátskych dizajnérov, veĺké trhovisko, uspokojí potreby aj tých najnáročnejších.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

PlážePríroda

Pakleni otoci

Nie sú pekelnými ostrovmi, akoby si to mohol niekto preložiť do slovenčiny. Paklo je v preklade živica z borovíc, ktorou sa kedysi natierali lode. Súostrovie 11 menších ostrovčekov je kúsok od ostrova Hvar. Práve tu na ostrovčekoch Vodnjak, Štambedar či na útesoch Pločice, nájdu možnosti potápania vyznávači tohto športu. Tí, ktorí trpia bolesťami pohybového aparátu sa môžu okúpať v zátoke Soline a zároveň využiť aj liečivé bahno, ktoré sa tu nachádza. Ostrovček Jerolim je známy krásnymi plážami, ktoré sú určené pre vyznávačou nudizmu. Paklené ostrovy môžete navštíviť výletnými loďami z ostrova Hvar, alebo ak sa do Chorvátska vyberiete na jachting.

Príroda

Modrá jaskyňa

Je fenoménom Chorvátska. Nachádza sa v mori kúsok od ostrova Biševo. Dá sa do nej dostať dvoma otvormi. Užší je nad hladinou a dá sa ním dostať do jaskyne aj člnom. Má to však háčik, tým člnom treba vedieť šikovne manévrovať. Vedia to však iba domáci. Tí vás radi do jaskyne dopravia. Druhí vätší otvor je pod morskou hladinou. Práve týmto otvorom sa dostávajú do jaskyne potápači, ale hlavne slnečné lúče, ktoré sa na hladine mora lámu a vytvárajú striebornomodrú farbu jaskyne. Návšteva tejto jaskyne je zážitkom na celý život.

Stiahnuť PDF

Pláže

Punta Rata

Punta Rata v Brele bola zaradená medzi desať najkrajších pláži na svete. Pláž je zaujímavá tým, že mení denne svoj tvar podľa prílivu, odlivu, či druhu vetra. Jej povrch tvoria kamienky, ale vstup do mora je piesočnatý. Pláž sa nachádza v chránenom území Brela. Príjemný chládok vytvárajú Alpské borovice, ktoré pláž lemujú. Brelská skala, ktorá sa nachádza kúsok od pláže a večer je krásne osvetlená rôznofarebnými svetlami dáva celému tomuto miestu osobitú krásu. Pláž je vhodná pre všetkých a v jej blízskosti nájdete možnosť občerstvenia, či športového vyžitia.

Cvitačka

Cvitačka je od mesta Makarská vzdialená len asi 2km od centra mesta nie je ťažké sa na ňu dostať. Pešo, bicyklom, ale aj non stop premávajúcim vláčikom sa rýchlo presuniete z predimenzovaného mesta do oázy pokoja, vône mora a borovíc. Kamienková  pláž je rozdelená na viacero častí. Menšie časti sú vhodné pre dvojice, ktoré vyhľadávajú súkromie. Na konci pláže nájdete časť, ktorá je oficiálnou plážou pre vašich štvornohých miláčikov, psov. Celú pláž lemuje borovicový les. Nájdete tu možnosť zapožičania vodných skútrov, šľapacích bicyklov. Absolvovať môžete aj obľúbený parasailing.

Pláž Tučepi

Pláž ktorá nesie meno mestečka v ktorom sa nachádza sa snaží dostať medzi najkrajšie pláže v Dalmácii a darí sa jej. Patrí medzi najdlhšie a najnavštevovanejšie pláže v Dalmácii. Približne 4km krásne upravenej kamienkovej pláže lemuje chodník s borovicami a stromami tamarisa. Obľubujú ju hlavne rodiny s deťmi pre pozvoľný vstup do mora a starší ľudia.

Zlatni rat

Najkrajšia pláž Chorvátska a jedna z najkrajších prírodou vytvorených pláži na svete, neprestáva svojou mimoriadnou krásou priťahovať ľudí zo všetkých končín sveta. Zaujímavý je tvar pláže, ktorý pripomína jazyk. Špička jazyka stále mení svoj tvar vplyvom vĺn, či morských prúdov. Dlhá je 366m a široká 163m. Jej veľkú časť tvorai stromy, ktoré poskytujú úkryt pred slniečkom. Kvalita mora, piesku, nedotknutá príroda z nej robia fenomén, ktorý by ste mali určite vidieť.

Pupnatska Luka

Pláž v prekrásnej rovnomennej zátoke uspokojí tých, ktorí hľadajú únik pred náhlením, hlukom, či množstvom ľudí. Kamienková pláž obklopená stredomorskou vegetáciou poskytuje možnosť kúpania sa, slnenia v srdci čarokrásnej prírody na ostrove Korčula.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ako to už býva zvykom k dovolenke samozrejme patrí aj dobré jedno, ktorého v strednej Dalmácii nie je málo. V regióne okolo mesta Split si zaručene pochutnáte na klobáskach luganige, jahňacom mäse vitalac alebo špecialite z hovädzieho mäsa v kapuste. Ak však nepatríte medzi „mäsožravcov“ vyskúšajte višské či komišské pagáče alebo vegetariánsku špecialitu tohto regiónu – víno. Ochutnať sa jednoznačne oplatí víno Dobričić prípadne Krolo či Grabovac.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Dalmácia je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.

Rozloha a populácia: Dalmácia sa rozkladá na území 12 158 km².

Jazyky: Úradným jazykom je chorvátčina.

Náboženstvo: Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: 220 V

Mena: chorvátska kuna

Kurz: 1€ = 7.5245HRK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Dalmácia sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jej priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,85 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 7,10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 13 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4,70 €

Sviatky

1. január: Nový rok 
6. január: Traja králi 
pohyblivý sviatok: Veľká noc, zahŕňa Veľkonočný pondelok 
1. máj: Sviatok práce 
pohyblivý sviatok: Sviatok Božieho tela 
22. júna: Deň boja proti fašizmu 
25. júna: Deň Štátnosti 
5. augusta: Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta: Nanebovzatie Panny Márie 
8. október: Deň nezávislosti 
1. november: Všetkých svätých 
25. a 26. december: Vianoce 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR