Severná Dalmácia

Severná Dalmácia

Domov rímskeho cisára Diokleciána, sinjských rytierov, ale aj obyčajných ľudí

Stiahnuť PDF

Severná Dalmácia vás očakáva s množstvom prekvapení, kryštáľovo modrým morom, bielymi kameňmi, levanduľou, viničom, citrusmi, oleandrami. rozmarínom. Vaša fantázia dostane krídla pri pohľade spojenia mora a vysokých, majestátnych skál. 

Zobraziť viac

Severná Dalmácia vás očakáva s množstvom prekvapení, kryštáľovo modrým morom, bielymi kameňmi, levanduľou, viničom, citrusmi, oleandrami. rozmarínom. Vaša fantázia dostane krídla pri pohľade spojenia mora a vysokých, majestátnych skál. 

Dovolenky v Severnej Dalmácii

Top lokality

Nin

Ostrov Nin bol osídlený už v dávnych pradávnych časoch – pred 3000 rokmi. Prvá písomná zmienka o meste pochádza od gréckych pisateľov zo 4. storočia pred našim letopočtom. „Moderná“ história začala v 7. storočí nášho letopočtu, kedy túto oblasť obsadili Chorváti, Najvýznamnejšie časy potom toto mesto zažívalo až do 13. storočia -  Nin sa stal kráľovským mestom a od 9. storočia tu mal sídlo prvý chorvátsky biskup. Biskupstvo v Nine bolo založené v roku 864. Tento rok sa pokladá za vznik chorvátskej národnej cirkvi.

Nin

Zaton

Zaton - vyhľadávané  luxusné letovisko najmä pre milovníkov pieskových pláží, ideálne pre deti, celodenné kvalitné animácie, luxusný bazénový svet pre dospelých, teenagerov a najmä pre najmenších. Maximálne športové vyžitie, reštaurácie  (15 km od mesta Zadar).

Zaton

Petrčane

Petrčane - malé turistické mestečko kde si môžete zahrať golf, navštíviť saunu, masáže, kde ožíva večerná promenáda so všetkým čo k tomu patrí, kvalitný 4*hotel PINIJA. Petrčane je dobrá voľba. (13 km od mesta Zadar) Taktiež si môžete zapožičať bicykel a vyskúšať vybudovanú cyklotrasu a ponavštevovať okolité zaujímavé miesta.  

Petrčane

Zadar

Mesto Zadar je skutočnou pokladnicou archeologického a pamiatkového bohatstva z antického, stredovekého a renesančného obdobia, ale aj viacerých súčasných zázrakov architektúry. Najvýznamnejšie pozoruhodnosti mesta sa nachádzajú pod šírym nebom. Fórum Románoum - Fórum založené prvým rímskym cisárom Augustom v 1. st. p.n.l.. Ide o najväčšie preskúmané fórum na východnom pobreží Jadranu, obklopené bohato zdobenými arkádami. Zadar je vskutku neobvyklou zmesou podnetov. Modernou ikonou mesta Zadar sa stal Morský organ, jedinečné architektonické dielo domáceho architekta (N. Bašic)  osadený  na mestskej promenáde „rive“. Morské vlny tu svojim prechádzaním a prúdením cez  špeciálne trubky pod morskou hladinou  a naladené na istú tóninu vytvárajú úžasnú hudbu, takzvanú morskú hudbu. Je to priestor na relaxáciu, úvahy, rozhovory pri nepretržitej hudbe mystických tónov “orchestra Prírody”.

Hneď v susedstve, na samom konci zadarského  polostrova je ďalší fenomén nazvaný Pozdrav slnku . Dielo rovnakého architekta . Pozdrav slnku sa skladá z 3 stoviek sklenených platní uložených v jednej úrovni s dlažbou v tvare kruhu s priemerom 22 m.

Práve v tejto čarovnej časti zadarského polostrova vyslovil Alfréd Hitchcock svoju slávnu vetu: „Najkrajší západ slnka je v Zadare“.

Zadar

Sv. Filip a Jakov

 Sv. Filip i Jakov – príjemné malé mestečko  so všetkými službami pre dovolenkárov, piesočnú pláž a pozvoľný vstup do mora ocenia najmä rodiny s malými deťmi, vzdialenosť od Biogradu na moru cca 3 km.  ( zo Zadaru  cca 22 km)  ATRAKCIA – asi 3 km od Sv. Filip a Jakov sa nachádza obľúbený ostrov Galešnjak – ostrov  v tvare srdca, ktorý vyhľadávajú najmä zaľúbení.

Sv. Filip a Jakov

Pakoštane

Pakoštane je známe turistickou „atrakciou“  Pine Beach kde sú vystavané v borovicovom lese  slamené chatky v polynézskom štýle s dláždenými podlahami, posteľami a šatníkovou skriňou. Tieto prírodné slamené chaty nie sú napojené na elektrinu ani vodu milovníci prírody a športu si skutočne prídu na svoje. Trochu Flinstonovsej dovolenky ale s all inculsive a asi všetkými športami. Stretnete tam celý svet, iba Slováci ešte nenabrali odvahu.

Pakoštane Pine beach

Vodice

Vodice sú známe predovšetkým svojim búrlivým nočným životom, no v posledných rokoch ponúkajú aj trochu vážnejšie zážitky. Nedá sa nenavštíviť miestnu tržnicu, mediteránske kaviarničky, a nie v poslednom rade nočné zábavné kluby.

Asi najväčšou atrakciou je momentálne nový hotel Olympia Sky  postavený na pláži v tvare obrovského cruisera s bazénom na 9. poschoodí a s dych vyrážajúcim výhľadom. Z terasy hotela je vidieť aj vrch Okit, na ktorom je postavený kostol -  Gospe od Karmela (Panna Mária Škapuliarska) od svetoznámeho architekta N. Bašica s krížovou cestou. Návštevu tejto výnimočnej architektúry si nenechajte ujsť! Z vrcholu kopca je vidieť až na Šibenik, NP Kornati a Vodice ako na dlani.

Vodice

Šibenik

Šibenik sa v minulosti  rozvíjal tak trochu v tieni 74 km vzdialeného Zadaru a Splitu, ktorý je 88 km južnejšie.  Napriek tomu nepochybne patrí k najkrajším mestám v celej oblasti východného Jadranu. Prechádzka úzkymi kamennými uličkami s množstvom obchodíkov, cukrární a kaviarničiek, s rozvešanou bielizňou, ale aj chladnými a tichými nádvoriami kostolov a kláštorov nám umožnia cestovanie v čase.

Šibenik je priam obklopený starými pevnosťami: Sv. Michovil, Sv. Anna, Sv. Ivan, Sv. Nikola Šubičevič.

Sv. Mihovil je nastaršia pevnosť, na jej mieste už v roku 1000 stál hrad, ktorý bol časom prebudovaný na pevnosť. Dnešnú podobu dostal v 15. – 16. storočí.  Úzkymi schodmi môžete ísť na pevnosť kde sa vám naskytne prekrásny pohľad na panorámu Šibenika, ale aj na ostrovy a pevnosť sv. Nikolu na ostrovčeku Ljuljevac (zapísaná na listine UNESCO) , ktorá je nesmierne romantická, ako keby vychádzala priamo z mora. V roku 2000 pribudla do zoznamu  UNESCO aj katedrála Sv. Jakuba v Šibeiku.

Zážitky z návštevy mesta Šibenik nám umocní aj pestrofarebná tržnica s ovocím a zeleninou (samozrejme nechýba ani predaj čerstvých rýb a iných morských pre suchozemca „zvláštností“), stánky s drobnosťami a suvenírmi, výborná zmrzlina a všadeprítomný chladivý kameň starého mesta.

Šibenik

Primošten

Magické  staré rybárske mestečko Primošten patrí k najvyhľadávanejším letoviskám, ktoré sú priam ideálne na dlhé romantické prechádzky. Poobednou alebo večernou prechádzkou spoznajme čaro masta a jeho historické pamiatky. Asi najznámejšie vinohrady sú primoštenské vinohrady, kde sa pestuje víno Babič. Majú status „Svetová pamiatka ľudskej práce a driny“. Sú to maličké vinice, kde „stienky“ (zídky) naskladané z lomového kameňa (gromače) chránia jednotlivé kere vinnej révy pred nepohodou a ktoré v takmer holom krase chránia pôdu donesenou sem pred storočiami miestnymi domorodcami na chrbtoch v košoch (noše), pred vetrom, aby voda okamžite nezliezla. Obrovské zväčšeniny  fotografií týchto minatúrnych vinohradov zdobia foyer budovy Spojených národov v New Yorku ako oslavy ľudskej práce a húževnatosti.

Primosten

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Iné atrakcie

Solana

Druhým mostom z mesta Nin sa dostanete do Solany, čiže Solivaru , kde sa už pred 500 rokmi vyrábala soľ tradičným spôsobom. V malej predajničke si môžete zakúpiť dary solivaru – od slanej čokolády, cez slanú zubnú pastu, po tradičné kuchynské – „kaviár“ medzi soľami Kvet soli, hrubú, jemnú, ochutenú a množstvo iných užitočných atrakcií...

PlážePríroda

Ninská lagúna

Liečivé bahno v Ninskej lagúne zvané inak aj peloidné bahno – patrí k najznámejším svojho v Chorvátsku. Má veľké liečiteľské účinky, ktoré sú potvrdené odborníkmi. Tradícia využívania tunajšieho liečivého bahna je veľmi stará a siaha až do antickej doby. Slnko, ktoré bahno neustále zahrieva, ešte násobí jeho účinok. Blahodarne pôsobí aj kúpanie v mori, v tunajších plytkých , slnkom vyhriatych lagúnach a je vlastne ďalším pokračovaním liečebnej kúry. More je tu neustále o 2 až 3 stupne teplejšie než inde na Jadrane , má vyššiu salinitu a je mimoriadne čisté, lebo široko ďaleko nie sú žiadne zdroje znečistenia.

HistóriaIné atrakcie

Historické centrum Zadaru

Všetky cesty v Zadare vedú na poloostrov, kde sa nachádza staré historické centrum. Obvykle sa chodí autom, peši, alebo turistickým vláčikom. Ale v Zadare môžete využiť aj dopravu loďkou, a nie takou obyčajnou, lebo od 14. storočia sa tu traduje prevoz chorvátskymi „gondoliérmi „ po chorvátsky bajkoroji, sú to prevozníci na malej loďke, ktorí od skorého rána do neskorého večera nonstop prevážajú ľudí za drobnú mincu z jedného brehu na druhý a ste priamo v centre. Pán prievozník sa sám postará o váš bezpečný nástup i výstup. Veď sú to aj mocní, aj galantní chlapi.
Určite treba navštíviť Múzeum antického skla, Múzeum ilúzií, archeologické múzeum, Zlato a striebro mesta Zadar.

Príroda

Národný park Paklenica

V NP Paklenica boli nakrúcané  scény pre 7 filmov  na motívy K. Maya (najznámejšie: Poklad na Striebornom jeazere, Old Surehand,  Vinnetou I a III, Vinnetou a Apači). Filmový tím bol ubytovaný v novootvorenom hoteli Alan Starigrad, kde v roku 2009 otvorili múzeum Vinetua na znak vďačnosti filmovým pracovníkom ktorí rozoznali krásu tejto oblasti. V múzeu je pôvodný mobiliár, množstvo fotografií a zaujímavých predmetov z nakrúcania.  

Národný park Krka,

Príroda

Národný park Krka

Rieka Krka –krasová krásavica a jej sedem tufových (tuf = vápenný travertin) vodopádov predstavuje jedinečný prírodný krasový fenomén. Rieka miestami tvorí úzky a hlboký vápencový kaňón so stenami 200 metrov vysokými. Skradinski buk, (Skradinský vodopád) je najdlhší a najnavštevovanejší vodopád na rieke Krke a je jednou z najznámejších prírodných krás Chorvátska.  Ohlušujúci rachot vody vytvára atmosféru, stojíte a dívate sa ako zhypnotizovaný a úplne maličký. Ale musíte pokračovať chodníčkom okolo vodopádu, lebo viete, že vás čakajú krásne scenérie národného parku. vďaka ucelenej sieti chodníkov a mostíkov umožňujúcich príjemnú a bezpečnú prechádzku po chodníkoch , ktorého drevené mostíky vedú ponad tufové hrádze, menšie, väčšie vodopády a zátoky a neviete čo skôr fotiť.  Na tejto príjemnej cestičke prírodou sa nachádzajú pozostatky niekdajšej hydroelektráme „Krka" ktorá bola vybudovaná a sprevádzkovaná v roku 1895 - iba dva dni neskôr než Teslova hydroelektráreň na Niagarských vodopádoch. Nachádzajú sa tu tiež mlynice a predajne suvenírov, prezentácie remesiel a etnografické výstavy. Pod Skradinskym vodopádom je možné sa na vyhradenom mieste kúpať. Inak platí pre celé územie prísna ochrana.

Národný park Kornati,

Fakultatívny výletPríroda

Národný park Kornati

Kornati je skupina 147 ostrovov s veľmi rozmanitým vzhľadom, od plochých, po strmé útesy.  Celková plocha súostrovia je približne 300km² Kornatské ostrovy boli vyhlásené národným parkom a to skutočne oprávnene. Smaragdovo čistá voda, ticho a nádherné výhľady na ostrovy sú zárukou nezabudnuteľnej návštevy tohto morského fenoménu. Územie je tu dosť nehostinné, bez vody - na ostrovoch s prevažne vápencovým podložím totiž nie sú sladkovodné pramene. Práve to osídlenie týchto ostrovov vždy obmedzovalo. Dá sa povedať, že Kornati sú oblé vápencové skaliská a kamene v mori. Tieto výhľady si môžete užívať buď z turistickej lode so sprievodným slovom, alebo si prenajmete motorovú plachetnicu so skiperom. V cene celodenného lodného výletu je občerstvenie – sendviče, obed (ryba/mäso, zelenina), nápoje, vstupenka do parku

Orientačná cena: 59 €

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláže v Nine

V okolí Ninu sú nádherné piesočné pláže. Najznámejšia sa volá Kraljičina plaža, názov nesie od polovice 10. storočia. (Kráľ Tomislav I., prvý corvátsky král ju daroval svojej manželke).

Diklo

Diklo je severné predmestie mesta Zadar, známe svojimi zrekonštruovanými udržiavanými plážami, kde sú tiež situované hotely s rôznym počtom hviezdičiek, obľúbený camping (prvý päťhviezdičkový v Dalmácii od roku 2019). 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Plavba pirátskou loďou

Plavba pirátskou loďou Zadarským zálivom smerom na Preko – malé mestečko na ostrove Ugljan. Pirátsku loď zakotvíte v prístave a menšou loďkou sa presuniete na ostrov Galovac, kde sa  bude hľadať poklad. Nik vám ho nezoberie, lebo je to malý ostrov a tak sa môžete ešte kúpať, šnorchlovať alebo slniť. 

Fun Park Mirnovec

Medzi mestami Biograd na Moru a Pakoštane sa môžu vyblázniť malí aj veľkí vo Fun Parku Mirnovec. Čo sa týka rozlohy a počtu atrakcií, Mirnovec je suverénne najväčším parkom svojho druhu na území Chorvátska. Zabaviť sa tu môžete v troch tematických okruhoch: Divoký západ, Pirátske mesto a Vesmír. Na svoje si tu prídu malý i veľký: užijete si kolotoče, vodné plochy, pirátske a veľa ďalšieho.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ak patríte medzi gurmánov a na dovolenke radi spoznávate národné kuchyne a zaujímavé podniky v severnej Dalmácie by ste dozaista nemali vynedchať návštevu Zadaru.
V Zadare sa nedá povedať, ktorá reštaurácia alebo kaviareň je najlepšia. Všetky sú výnimočné a všetky zaujímavé. Neobvyklá je ale mestská časť Stomorica, ktorá je zaujímavá a lákavá tým, že po celej tiahlej  ulici sú reštaurácie, kaviarničky, puby,  jedna vedľa druhej a takto sa tiahnu pozdĺž celej morskej strany. Každá jedna je niečím výnimočná, inak situovaná, tvorivá a hlavne vždy je na celej ulici príjemná atmosféra plná ľudí zo všetkých kútov sveta. Usadte sa do jednej z reštaurácii a osviežte sa obľúbeným letným pivom Crna višnja, ktoré ku Chorvátsku neodmysliteľne patrí.

Gastro Šibenik

Pre skutočných gurmánov ponúka sver Dalmácie, konkrétne mesto Šibenik reštauráciu Pellergini nachádzajúcu sa v blízkosti katedrály. Jedná sa o jedinú reštauráciu s Michelinskou hviezdou v Šibeniku. Romantické úzke uličky plné stredomorských reštaurácii a kaviarničiek vám spríjemnia deň i noc. 

Plody mora

Stiahnuť PDF

Zábava

Ak sa vyberiete do Severnej Dalmácie a hľadáte možnosti kde sa zabaviť jednoznačne by ste mali zvoliť Vodice. Vodice sú známe predovšetkým svojim búrlivým nočným životom, no v posledných rokoch ponúkajú aj trochu vážnejšie zážitky. Nedá sa nenavštíviť miestnu tržnicu, mediteránske kaviarničky, a nie v poslednom rade nočné zábavné kluby:

Hacienda – najväčší nočný klub známy aj za hranicami Chorvátska s kapacitou 2000 ľudí,

Ópium – nočný klub aj denný klub v centre mesta. Na začiatku to bol len koktail bar, ale dnes je to veľmi dobrý klub, ktorý je populárny vďaka veľmi dobrej lokalite. Môžete ho navštíviť aj počas dňa a dať si kávičku, ale lepšie čaro má v noci.

Makina Exit – hneď vedľa klubu Ópium , zaujímavý aj tým, že je každý večer iný. (iný DJ, iný program...)

Počas leta okrem týchto klubov sú rôzne koncerty aj na námestí alebo v neďalekom parku, kde nájdete rôznorodý program pre každú vekovú kategóriu.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kožino

Príjemné  letovisko Kožino nadväzuje zo severu na predmestie historického mesta Zadar (10  km). Ak vyhľadávate tiché miesto bez masovej turistiky, reštauráciu s nádychom luxusu, čašníci Vám  naservírujú chladený nápoj až k vášmu ležadlu, bar na pláži, krištáľovo čistá voda patria k najväčším lákadlám tohto letoviska.

Vranské jazero

Príjemnou zastávkou na ceste smer Šibenik takmer súčasť mesta Pakoštane  je Vranské jazero – najväčšie v Chorvátsku. Dôležitá zastávka migrujúcich vtákov, raj milovníkov vtákov, rybárov a  prírody. Môžete ho obísť po vode a zároveň aj po suchu cez dostupné i menej priechodné močariská. Voda v jazere je zmiešaná, spoločne si tu plávajú sladkovodné i morské ryby. Pozorovanie desiatok druhov vtákov alebo ak chcete birdwatching je zážitok, ktorý sa vám nenaskytne hocikde. 

Zaparkovať môžete pri stredovekom meste Vrana – hrdo sa vypínajúce ruiny s pozostatkami hradu,   ktorý patril pôvodne chorvátskym kráľom, neskôr sa stal strediskom templárskeho rádu  (dodnes sa vo Vrane každoročne koncom leta konajú turnaje templárov). Všimnite si aj zbytky rímskeho vodovodu, ktorým prúdila voda až do mesta Zadar.

Maškoviča han

Po krásnej prechádzke prírodu s dojmami z blízkeho stredovekého mesta Vrana si oddýchnite v pôvodne  tureckom hostinci (karavanaseraj)  Maškoviča han – najzápadnejšia pamiatka islámskeho  (orientálneho) staviteľstva , ktorú tu nechal vystavať miestny rodák turecký vezír Jusuf Meškovič. Pochádza z polovice  17. storočia a je ojedinelou ukážkou tureckej architektúry. V objekte je kaviarnička, reštaurácia a príjemné múzeum. Maškoviča han bol zrekonštruovaný v 2015, poskytuje tiež veľmi zaujímavé hotelové ubytovanie.

Sochy Panny Márie v Primoštene

V sobotu 6. mája 2017 bol v mestečku Primošten slávnostne odhalený pamätník Panny Márie Loretánskej na svete.  Monumentálna socha s podstavcom je vysoká 17 metrov, jej hmotnosť je 45 ton a stojí na kopci Gaj  (173mnm) obrátená tvárou na Primošten. Pamätník sa skladá z 5 metrového podstavca a dvanásť metrovej sochy Panny Márie, ktorá je vyrobená z ôsmych betónových prstencov. Povrch tvorí mozaika z kameňa, farebného skla a zlatých a strieborných lístkov. Hlavu Panny Márie Loretánskej,  zdobí starochorvátska koruna. Vďaka úchvatnej mozaike a osvetlenia žiari  do ďaleka a vyzerá, ako by sa vznášala nad kopcom. Za jasného počasia je tento dominantný pamätník viditeľný aj z talianskeho pobrežia Jadranu.

ZIP Line Krka

Nie len pre tých, ktorí vyhľadávajú adrenalín, ale aj pre milovníkov prírody a pohľadov z vtáčej perspektívy, je tu nová atrakcia – ZIP LINE , odkiaľ uvidíte nádhernú scenériu kaňonu rieky Čikola (vlieva sa do rieky Krka). Vyskúšajte vietor vo vlasoch na 1,4 km dlhom ziplínovom dobrodružstve, ktoré posilní váš adrenalín a spôsobí, že budete cítiť to správne dobrodružstvo , po ktorom túžite. Užívajte  úchvatnú scenériu kaňonu rieky Čikola od 120 do 30m nadmorskej výšky.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Dalmácia je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.

Rozloha a populácia: Dalmácia sa rozkladá na území 12 158 km².

Jazyky: Úradným jazykom je chorvátčina.

Náboženstvo: Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: 220 V

Mena: chorvátska kuna

Kurz: 1€ = 7.5245HRK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Dalmácia sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jej priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Ceny

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,85 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 7,10 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 13 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 4,70 €

Sviatky

1. január: Nový rok 
6. január: Traja králi 
pohyblivý sviatok: Veľká noc, zahŕňa Veľkonočný pondelok 
1. máj: Sviatok práce 
pohyblivý sviatok: Sviatok Božieho tela 
22. júna: Deň boja proti fašizmu 
25. júna: Deň Štátnosti 
5. augusta: Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta: Nanebovzatie Panny Márie 
8. október: Deň nezávislosti 
1. november: Všetkých svätých 
25. a 26. december: Vianoce 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR