Kvarner

Tu sa stretávajú rôzne svety. Opatija plná krásnych víl, kráľovská Crikvenica, námorná Rijeka, ale aj vetrom skúšaná Senj. K tomu treba pridať najväčšie chorvátske ostrovy Krk, Cres, delfínmi obľúbený Lošinj, lesnatý ostrov Rab.

Práve tieto miesta si v 19.storočí vybrala európska aristokracia za miesta svojho oddychu. Vďaka nej tu boli postavené prvé nádherné vily a hotely. Lošinjskí námorníci priniesli do svojich záhrad z ďalekých námorných ciest viac než 80 druhov exotických rastlín. Kvarner je bránou, soľou a kvetmi voňajúceho Jadranu.

Krajina
Chorvátsko Kvarner
Časový posun
0h
Mena
chorvátska kuna

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Kvarner je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Rozloha Kvarneru je približne 3 700 km².
Jazyky
Úradným jazykom je chorvátčina.
Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.
Vakcinácia
Nie je potrebná.
Elektrický prúd
220V

Top lokality

Rijeka

Mesto námorníctva a karnevalu. Prístavné mesto každoročne privíta okolo 120 tisíc účastníkov karnevalu, ktorý patrí medzi tie najvýznamnejšie na svete. Jeho tradícia je dlhá už viac, ako 100 rokov. Okrem karnevalu sa môže Rijeka pochváliť barokovým chrámom sv.Víta, univerzitou, múzeami, galériou a nábrežím, ktoré je ideálnym miestom na prechádzku.

Rijeka
Centrum v meste Rieka Foto: CK Satur

Opatija

Bohatá na palmy a kamélie, už od 19.st. s hrdosťou rozvíja cestovný ruch. Zvláštnosťou Opatije je 12km dlhá promenáda pozdĺž mora, ale aj to, že má najdlhšiu turistickú tradíciu. Nájdete tu kostol sv.Anny, sv.Marka a kostol sv.Jakova. Obdivovať budete nielen krásy prírody, ale aj vily z čias Rakúska-Uhorska, ktoré nestratili nič na svojom pôvabe.

Opatija
Pobrežie na promenáde v Opatiji Foto: CK Satur

Senj

Prekrásne prístavné mesto zo 4.storočia p.k.sa nachádza pri Velebitskom kanáli. V Senji 200 dní v roku fúka najsilnejší chorvátsky vietor Bura, ktorý dostáva do ovzdušia morskú soĺ. Inhaľovanie vzduchu počas tohto vetra má blahodárne účinky na dýchacie cesty. Pri prehliadke mesta si môžete prezrieť katedrálu sv. Márie, kostol, ktorý volajú Námornícky zo 16.st. Za hradbami mesta sa nachádza mohutný hrad Nehaj zo 16.st.

sat
Mesto Senj Foto: CK Satur

Crikvenica

Mesto s bohatou kúpeľnou tradíciou. Nájdete tu veľa kúpeľných domov, ale napr. Aj morské akvárium s dravými rybami. V meste sa nachádza viacero kostolov. Napr. Kostol Nanebovzatia p.Márie, kostol sv. Antona. Pobrežie je dlhé 28km a nájdete tu štrkové aj pisočnaté pláže. Romantické zátoky s krištáľovo čistou vodou sú oázov pokoja a relaxu.

Crikvenica
Mesto Crikvenica Foto: CK Satur

Krk

Je najvätším ostrovom Chorvátska a ako jeden z mála ostrovov je spojený s pevninou mostom. Napriek tomu nestráca typickú, jedinečnú atmosféru ostrova. Pobrežie tohto ostrova je členité s mnohými lagúnami, zálivmi a štrovými a pieskovými plážami. Priamo na ostrove sa nachádza veľa jaskýň, ale aj úrodných polí s olivami, vinicami, či ovocím. Ostrov je chránený horami a je tu teda veĺmi sucho. Turisti ho vyhľadávajú aj z dôvodu, že je tu ustálené počasie a v júli a v auguste tu vôbec neprší. Mestá Krk, Baška, Vrbnik, či Punat poskytnú svojim návštevníkom nielen veľa možností ubytovania, ale aj veľa historických pamiatok, či kultúrnych podujatí.

Krk
Ostrov Krk Foto: CK Satur

Rab

Ostrov, ktorý ponúka prekrásne, čisté pláže. Rajská pláž v obci Lopar na ostrove je dlhá až 1500m.  Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie. V meste Rab sú štyri románske zvonice, stredoveké kostoly, patriciusové paláce.

Rab
Ostrov Rab Foto: CK Satur

Pag

Pag je ostrovom soli, syru, jahňaciny, krajky, tichej ale aj hudbou, tancom a zábavou nasýtenej dovolenky.  Rodiny s deťmi sem lákajú piesočnaté pláže. Nájdete tu miesta na pokojnú dovolenku, ale tí, ktorí si chcú užiť jednu z najlepší párty na svete navštívia známu pláž Zrće.

Pag
Miestny predajcovia krajok na ostrove Pag Foto: CK Satur

Cres

Nájdete tu hlavne veľmi dobré podmienky na kúpanie, výborné jedlo, pokoj. Jediným väčším letoviskom na ostrove je mestečko Cres, ktoré chránia pôvodné mestské hradby. V mestečku prejdete úzkymi kamennými uličkami, v ktorých na vás dýchne kus histórie.

Cres
Hradbz na ostrove Cres Foto: CK Satur

Plitvice

Národný park, ktorý bol založený už v roku 1949 a v r. 1979 bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Verejnosti je sprístupnený od r.1959. Krásu Plitvíc je ťažko opísať slovami. Park stále mení svoj tvar rastom travertinových hrádzí, eróziou blokov. Stále vznikajú nové terasy z machov, či rôznych tráv. Je tu 140 vodopádov, 20 jaskýň. Plitvice sú zaradené medzi 27 prírodných zázrakov sveta. Ich krása je očarujúca v každom ročnom období.

Plitvice
Národný park Plitvice Foto: CK Satur

Kedy vycestovať

Kvarner sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jeho priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Sviatky

1. január Nový rok 
6. január Traja králi 
1. máj Sviatok práce 
22. júna Deň boja proti fašizmu 
25. júna Deň Štátnosti 
5. augusta Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta Nanebovzatie Panny Márie 
8. október Deň nezávislosti 
1. november Všetkých svätých 
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Kvarneri

 • čerešňový koláč
  • Top

  Ak vaše kroky v rámci Chorvátska zamieria práve na Kvarner rozhodne by ste nemali premeškať príležitosť ochutnať tunajšiu gastronómiu. Do svojho jedálnička zaraďte šurlice - domáce cestoviny podávané s krevetami, divé špargle grašnjaky alebo ak máte radi jahnacie rozhodne nesmiete zabudnúť ochutnat creskú jahňacinu. Po výdatnom obede padne dobre pohár vína Belica alebo Vrbnička žlahtina, ktoré sa vyrábajú z autochtónnych kastavských odrôd hrozna. Takzvanou čerešničkou na torte dobrej večeri alebo obede by mal byť dezert. Naservírujte si čerešňové, gaštanové koláče alebo rabskú tortu - obľúbenú dobrotu tohto regiónu.

 • Plitvické jazerá s tyrkysovým vodopádom, zeleň a drevený chodník. Chorvátsko
  • Top

  Najznámejší chorvátsky národný park a jediná prírodná pamiatka na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hlavným lákadlom, tohto parku, je 16 malých jazier prepojených vodopádmi, ktoré vznikli nánosom travertínu, zvláštneho druhu vápenca. Charakterizujú ho aj viaceré jaskyne, pramene a kvetinové lúky. Medzi mnohými zachovanými živočíšnymi druhmi vyniká hnedý medveď. Popularite tohto parku prispieva aj možnosť využitia špeciálnych vozidiel na prepravu návštevníkov ako sú panoramatické "vláčiky" a tiché „elektrolode“. Početné chodníky umožňujú návštevníkom prístup k množstvu vodopádov ako aj k brehom jazier lemovaných útesmi, ktorých intenzívna zelená farba priťahuje pohľady zvedavých turistov.

 • RIJEKA, Kvarner
  • Top

  Voda je podstatou Kvarneru, čo dokonale vyjadruje aj najväčšie mesto tejto oblasti a tretie najväčšie mesto Chorvátska – Rijeka. Historické jadro mesta si zachovalo stopy habsburskej monarchie z čias, kedy bolo jedným z najvýznamnejších miest na Jadrane. Rijeka je najväčší prístav v krajine, kde môžu kotviť dokonca také veľké lode ako ropné tankery. Častejšie tu však uvidíte trajekty, ktoré turistov aj domácich zavezú až do Dubrovnika. Hoci mesto nemá veľa historických pamiatok, určite si nájdete svoje obľúbené miestečko. Možno to bude Korzo, pešia ulica v centre mesta plná kaviarní, reštaurácií a obchodov. Na korze stojí tiež mestská veža so štyrmi hodinami. Zo štvrtého storočia pochádza Rímsky oblúk, považovaný za bránu mesta. Obyvatelia veria, že kedysi bol súčasťou pevnosti. Na mieste staršieho kostola stojí osemhranný kostol sv. Víta, ktorý je symbolom uctievania patróna mesta. Ak vás láka niečo modernejšie, navštívte múzeum počítačov Peek & Poke s vyše tisíckou exponátov, ktoré ukazujú históriu počítačov. Niekoľko príjemných hodín strávite aj pri návšteve hradu Trsat, v Múzeu prírodnej histórie s malým akváriom a botanickou záhradou alebo prehliadkou guvernerského paláca.

Vybrané ponuky v lokalite

  • Hotel Marina
  • Chorvátsko
  • Kvarner
  • Moščenička Draga

  Hotel Marina

  • 6.10. - 9.10.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  153 €
  • Hotel Ičići
  • Chorvátsko
  • Kvarner
  • Ičiči

  Hotel Ičići

  • Novinka
  • 7.10. - 10.10.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  195 €

Počasie v oblasti Kvarner