Arménsko

Arménsko

Plné neznámych prekvapení

Stiahnuť PDF

Arménsko je starobylá krajina ležiaca na križovatke Európy a Ázie, medzi Čiernym a Kaspickým morom. Táto malá krajina je známa svojou 3500-ročnou históriou, bohatou kultúrou a úžasnou hornatou krajinou. Arménsko je plné zvykov a tradícií na pozadí veľkolepých scenérií. Miestni obyvatelia svojou srdečnosťou a pohostinnosťou dávajú krajine prívetivý výraz, či už je to v hlavnom meste alebo kdekoľvek v malých dedinkách. 

Arménsko. Syunik. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Arménska


Neodmysliteľnou súčasťou Arménska je i Ararat. Hoci je oficiálne súčasťou Turecka, leží v pohorí Arménskej vysočiny. Táto bájna hora je známa a preslávená najmä kvôli Biblii. Na jej vrchole siahajúcom do úctyhodných 5137 metrov mal podľa všetkého zakotviť so svojou loďou Noe počas veľkej, 40-dňovej potopy. Dodnes však neboli nájdené žiadne známky tejto udalosti, a tak sa stále nájdu výskumníci, ale aj amatérski pátrači, ktorí sa snažia záhadu vyriešiť a odvážne preto vystúpia do krajiny večného snehu a ľadu.

Ararat. Foto: unsplash.com

Ďalším symbolom krajiny sú historické arménske kríže "khachkars". Najstaršie z nich pochádzajú až z 10. storočia. Často bývajú zdobené s dekoratívnymi prvkami kvetov. Khachkars sú charakteristické pre stredoveké kresťanské arménske umenie. Najstarší khachkar so známym dátumom bol vyrezaný v roku 879. Približne 40 000 khachkars prežíva dnes. Najväčšia zbierka khachkars je na cintoríne Noratus, na západnom pobreží jazera Sevan, kde je vidieť starý cintorín s približne 900 khachkars z rôznych období a rôznych štýlov. Od roku 2010 sú khachkars, ich symbolika a remeselné spracovanie zapísané do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

brown and gray concrete brickCintorín Noratus. Foto: unsplash.com

V arménskom regióne Kotayk je úchvatný kaňon Garni, ktorý sa pýši pre svoje jedinečné čadičové stĺpy. Nádherné prírodné scenérie hôr, čadičových útvarov sú arménskym klenotom.

green trees on mountain under blue sky during daytimeKaňon Garni. Foto: unsplash.com

V kaňone Garni dôsledku geologických procesov vznikli stĺpy, ktorým sa dnes hovorí "symfónia kameňov". Z diaľky veľmi pripomínajú obrovský orgán. 

Symfónia kameňov. Garni. Foto: unsplash.com

Arménsko sa pýši aj prírodnou lokalitou v Náhornom Karabachu, ktorý leží vo východnej časti krajiny. Sú tu i vodopády Mamrot Qar, ktoré pripomínajú obrovský dáždnik pokrytý machom. Zdroj vody pramení v kaňone Jrduz. 

brown and gray mountains under white clouds and blue sky during daytimeNáhorný Karabach. Foto: unsplash.com

Mesto Dilijan pripomína "malé Švajčiarsko", a to pre jeho krásne horské prostredie a ulici Sharambeyan. Leží v národnom parku Dilijan a je považované aj za akési umelecké centrum, kde tunajší remeselníci pracujú na svojich dielach, ktoré priamo potom predávajú zo svojej dielni. 

body of water near trees
Zelený Dilijan. Foto: unsplash.com
 
Dilijan sa môže pochváliť aj jedinečnou zbierkou starovekých kláštorov, ako napríklad starobylý kláštor Haghartsin postavený v 9. storočí sa hrdo týči so svojimi vežami. Pod kláštorom je stánok s "gata", čo je tradičné arménske pečivo, ktoré sa konzumuje ku káve alebo čaju. Plnia sa orechmi, hrozienkami či ovocím. 
 
Haghartsin. Foto: unsplash.com
 
V arménskej provincii Lori leží tretie najväčšie mesto Vanadzor. Od hlavného mesta je vzdialené cca 130 km. V čase sovietskej éry bolo dôležitým priemyselným centrom. Oblasť Lori oplýva krásnou prírodou a tiež archeologickými náleziskami so sídlami, ktoré boli obývané už v dobe bronzovej. Dnes je Vanadzor považované za hlavné kultúrne centrum krajiny. 

aerial view of green grass and hill
Lori. Foto: unsplash.com
 
Národný park Shikahogh je druhým najväčším lesným arménskym parkom. Oplýva bujnou zeleňou s viac ako 1000 druhmi rastlín. Je domovom rysov,  kaukazských leopardov, arménskych muflónov, vlkov a medveďov. Mnohé horské chodníky vedú ku starobylým ruinám a kostolom. Leží tu aj majestátny vrch Khustup, ktorý má výšku 3206 m. Oblasť je známa pre jaskynné maľby zvierat a ľudí, ktoré sa datujú do obdobia 3200 rokov pred Kristom.

green mountains under white clouds during daytime
Khustup. Foto: unsplash.com
 

Top lokality

Sevan

Arménska príroda je drsná, no zároveň úchvatná. Jazero Sevan je druhé najväčšie horské jazero na svete, ktoré leží vo výške 1 900 metrov.  Dnes o jazere hovoríme ako o modrej perle Kaukazu, no ľudia, ktorí sem prišli a usadili sa tu ho pomenovali Sevan, teda Čierne jazero. Podľa legendy prišli z oblasti Vanského jazera, ktoré leží dnes na území východného Turecka a keď zbadali hladinu arménskeho jazera, tak veľmi im pripomínalo domovinu, že ho namiesto Van pomenovali Sevan. Pozdĺž jazera stojí niekoľko menších mestečiek či dediniek, ale najväčším centrom oblasti je mesto Sevan.

blue sea near brown mountain under blue sky during daytimeSevan. Foto: unsplash.com

Jermuk

Jermuk je jedným z najobľúbenejších kúpeľných miest v Arménsku pre mierne podnebie a liečivé minerálne vody. Nachádza sa tu viac ako 40 termálnych prameňov. 

white and red concrete house beside lake under blue sky and white clouds during daytimeJermuk. Foto: unsplash.com

V Jermuku môžete navštíviť Galériu vody a vyskúšať i liečivé minerálne vody. Atrakciou tohto miesta je tiež vodopád Jermuk, ktorý je druhým najväčším vodopádom v Arménsku. Voda padá z výšky asi 70 m. 

Vodopád Jermuk. Foto: unsplash.com

Karahunj

V regióne Syunik, ktorý sa nachádza asi 200 km od Jerevanu leží jedno z najstarších megalitických miest Arménska s názvom Karahunj alebo Zorats Karer (‚armáda kameňov‘). Nachádza sa na náhornej plošine v nadmorskej výške 1 770 m a pozostáva z viac ako 200 kameňov, z ktorých každý má otvory s priemerom 5 cm. Toto miesto je pre vedcov stále záhadou a existujú rôzne verzie o jeho pôvode a použití. Je možné, že kamene pochádzajú zo 6. storočia pred Kristom a mohli slúžiť ako observatórium na pozorovanie hviezd.

Karahunj. Foto: unsplash.com

Garni

Garni leží približne 30 km od hlavného mesta stojí mesto so zrekonštruovaným chrámom zasvätenom bohovi slnka Heliovi. Bol vybudovaný v 1. storočí a predpokladá sa, že cisárom Nerom. Strechu podopiera 24 stĺpov. Na rozdiel od väčšiny grécko-rímskych chrámov bol použitý ako stavebný materiál čadič. S príchodom kresťanstva boli takmer všetky pohanské chrámy v Arménsku zbúrané a nahradené kostolmi. Chrám Garni zostal zachovaný na prianie sestry kráľa Trdata III. a neskôr slúžil ako letné sídlo kráľovskej rodiny.

brown concrete building under white clouds during daytimeGarni. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Jerevan

Hlavným mestom Arménska je Jerevan. V Jerevane žije takmer tretina populácie celej krajiny. Aj keď je Arménsko vo všeobecnosti považované za chudobnú krajinu, v Jerevane to tak rozhodne nevyzerá. Pri príchode vás privíta moderné letisko, v meste nájdete rušné obchodné ulice i nákupné centrá, kde sa to ľuďmi len tak hemží. Vďaka pomoci zahraničných Arméncov sa mesto relatívne rýchlo spamätalo z ničivého zemetrasenia, ktoré ho zasiahlo v roku 1988. Miesto, na  ktorom leží Jerevan, je považované za jednu z najstarších obývaných oblastí na svete.

city skyline near snow covered mountain during daytimeJerevan a vrch Ararat. Foto: unsplash.com

Známe monumentálne Kaskády vedú až k turistami navštevovanému Victory Park, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto Jerevan. Kaskády sa dajú využiť ako schodisko k vstupu do Parku víťazstva, ktorý zároveň hosťuje zábavný park s kolotočmi. Nachádza sa tu i horiaci večný oheň a za ním obrovská socha Matky Arménie, ktorá má stelesňovať Arménsko a nahradila tu pôvodne stojacu obrovskú sochu Stalina. Okolo monumentu stoja rôzne kúsky sovietskej vojenskej techniky, ktoré zrejme majú slúžiť ako také menšie vojenské múzeum.

Moderné sochy Victory Park. Jerevan. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Geghard, Arménsko

História

Geghard

Arménsko je krajinou s bohatou históriou, pohostinnými ľuďmi a množstvom nádherných starých kláštorov. Unikátny kláštorný komplex Geghard bol postavený už v 4. storočí. Postupom času prechádzal zmenami, pričom najvýraznejšou z nich bolo pristavanie hlavnej kaplnky v roku 1215. Zaujímavosťou je, že väčšina tunajších kaplniek bola pri výstavbe vtesaná priamo do skaly, čo dodáva tomuto miestu ešte dokonalejší vzhľad. Vďaka svojmu významu a zachovanej kráse je od roku 2000 tiež na zozname UNESCO.

Echmiadzin, Arménsko

HistóriaKultúra

Echmiadzin

Toto viac ako 50-tisícové mesto sa v skutočnosti už niekoľko rokov volá Vagharshapat, no nikto z domácich ho nenazve inak ako Echmiadzin. Pre Arménsko zohráva významnú úlohu, pretože sa tu nachádza Katedrála Matky Božej a s ňou aj sídlo arménskej kresťanskej cirkvi. Tento krásny a honosný chrám bol síce oficiálne postavený v roku 618, no stalo sa tak na mieste jeho dreveného predchodcu z roku 301, kedy táto zakaukazská krajina prijala kresťanstvo ako prvá na svete. Aj vďaka tomuto prvenstvu a špecifickej histórii katedrály, o nej niektorí odborníci hovoria ako na najstaršom kresťanskom chráme na svete. 

kláštor Noravank, Arménsko

HistóriaKultúra

kláštor Noravank

Arménsky kláštor Noravank patrí medzi najkrajšie kláštory v celej krajine. Kláštorov má Arménsko celé desiatky. Menšie, väčšie, ukryté v prírode či vyrastajúce priamo v srdciach miest, no len jeden jediný nesie na sebe reliéf z ktorého sa pozerá samotná tvár Boha. Len tu sa dá zahľadieť do očí samotného Boha. Kým väčšina umelcov pri zobrazovaní Boha využívalo len symboly, tu je vyobrazená tvár staršieho bradatého muža. V ľavej ruke drží Adamovu hlavu a pod pravou sa odohráva scéna ukrižovania Krista. Obrázok Boha robí z Noravanku výnimočné miesto.

Kláštor Tatev, Arménsko

HistóriaKultúra

Kláštor Tatev

kláštor Tatev je z 9. storočia a vypína sa nad Vorotanskou roklinou. Priamo na skale, po obvode kláštora sú obytné priestory mníchov so strechami porastenými trávou a hospodárskymi budovami. Dominantou stavby je veža kaplnky nad vstupnou bránou a kostolná veža uprostred kláštora. V jeho tesnej blízkosti je zvonica a kaplnka, kde je pochovaný sv. Gregory Illuminator. Neďaleko kláštora sa nachádza Čertov most. Za zmienku jednoznačne stojí aj lanovka Wings Tatev, ktorá bola sprevádzkovaná v 10/2010. V danom období sa stala najdlhšou lanovkou na svete (5,7 km). Lanovka vedie cez údolie rieky Vorotan až k spomenutému kláštoru Tatev.

Khor Virap, Arménsko

História

Khor Virap

Neďaleko pohoria Ararat a tureckej hranice stojí kláštor, ktorý prenesie svojich návštevníkov späť v čase. Dokonalo si totiž zachoval nie len svoje opevnenie, ale aj to najhlavnejšie – kaplnku postavenú už v roku 642. Okrem nej sa skladá z ďalších miestností, ktoré boli dodatočne dostavované počas viacerých rekonštrukcií, ktorými si za tie roky kláštor prešiel. Jeho ďalšou výhodou je tiež lokalita, tvorí totiž dominantu týčiacu sa na vyvýšenej skale. Pohľad na túto krásu privádza do dokonalosti Ararat pnejúci sa v pozadí.

Gyumri, Arménsko

História

Gyumri

Alexandropol, ako v roku 1837 pomenoval toto mesto ruský cár po svojej manželke, zažíval v minulosti časy veľkého rozmachu, ale aj bolestné udalosti s následkami až do dnešných dní. Toto druhé najväčšie sídlo Arménska počas minulého storočia zasiahli dve výrazné zemetrasenia, ktoré do veľkej miery zničili ďalšie možnosti jeho rozvoja. Z historických pamiatok sa našťastie zachovalo regionálne múzeum, pevnosť z čias cára Mikuláša I. a pozostatky osady z doby bronzovej až železnej, ktoré ostávajú spomienkou a nádejou na ďalšie rozširovanie niekoľko tisícročí obývanej oblasti.

Stiahnuť PDF

Pláže

Jazero Sevan

Arménsko nemá prístup ku moru, ale má nádherné jazero Sevan, ktoré miestni obyvatelia využívajú počas letnej sezóny, ktorá začína od konca júna až do septembra. Jazero je ale také veľké, že sa mu zvykne hovoriť „Arménske more“. V okolí jazera je až 11 pláží, z ktorých 3 poskytujú veľmi dobré služby a ostatné sú vhodné na krátky odpočinok. Môžete si tu vychutnať grilovanie, zahrať si rôzne športy, zajazdiť si na jachte či katamaráne.

wooden sign on tree trunkSevan. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Khndzoresk

V regióne Syunik leží stará dedina Khndzoresk. Ide o unikátnu osadu, kde akoby zastal čas. Starú časť obce tvoria obrovské jaskyne, v ktorých ľudia žili až do 50. rokov 20. storočia. Obe časti obce spája most, pričom si aj s deťmi môžete užiť netradičný výlet aj po okolí, kde sú všade navôkol úchvatné výhľady. 

person in white shirt walking on hanging bridge during daytimeKhndzoresk. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Arménsku kuchyňu ovplyvňovali rôzne národy a to už pred viac ako 3000 rokmi a patrí tak medzi najstaršie na svete. Vďaka geografickej polohe a kultúrnym tradíciám sa dnes označuje za mimoriadne pestrú. Rimania, Turci, Arabi a Mongoli tu po sebe zanechali svoje vlastné chute. Zároveň priaznivá klíma, úrodná pôda a dostatok vody sú veľkým plus pre poľnohospodárstvo a chov dobytka.

slice of meat and greens on chopping boardArménska kuchyňa. Foto: unspalsh.com

Základnou surovinou sú teda mäsité jedlá ako i syry. Používa sa hovädzie, bravčové, kuracie, husacie či kačacie mäso. Z rýb je najčastejší pstruh, ktorý sa loví v jazere Sevan. Miestnou lahôdkou je „kutap“ – pečený pstruh plnený ryžou a hrozienkami. Obľúbená je „kufta“ - guľky vyrobené z vareného mäsa, „amich“ – pečené hydinové mäso s ryžou a sušeným ovocím, „pastiners“ – jahňací guláš so zeleninou. Medzi najstaršie jedlo patrí „arganak“ – kuracie a divina sa pripravujú spoločne.

cooked meat with sliced fruitsKufta. Foto: unsplash.com

V Arménsku je typické variť dlho. V minulosti dokonca aj niekoľko dní. Arméni sú tiež špecialisti v rôznych kombináciách produktov a radi miešajú obilniny, strukoviny, rôzne druhy mäsa. Veľa jedál sa pripravuje na vaječnej a kyslomliečnej báze, využíva sa množstvo soli, korenín a byliniek. Vynikajúco sú ochutené aj polievky. Typický je vývar z hovädzích alebo bravčových stehien, ktorý sa varí celú noc.

green vegetable on white ceramic plateArménsky vývar. Foto: unsplash.com

Tradičný „lavash“ – tenký nekvasený chlieb pečený v špeciálnej peci je arménskeho pôvodu. Môže byť svetlý či tmavý, záleží to od druhu použitej múky. Tradičný arménsky chlieb je veľký. Čerstvý „lavash“ sa hodí ku každému jedlu. Naplniť sa môže aj mäsom, zeleninou alebo sa pripravuje podobne ako pizza.

two leafy vegetable pizzasLavash. Foto: unsplash.com

Arménsko sa preslávilo aj výrobou vína. Vedci zistili, že sa tu víno vyrábalo už v 10 storočí pred Kristom. Spomínali ho aj Herodotos či Xenofón. Krajina sa preslávila aj výrobou brandy. Po celej krajne sú tradičné pece „tandoory“, kde sa pripravuje mäso.  Arménsko je krajinou ovocia a zeleniny, pričom sú obľúbené baklažány, paprika, paradajky, cibuľa, cesnak, zelená fazuľa.

Arménske jedlo pripravené v tradičnej peci tandoori. Foto: unsplash.com

Syry boli oddávna základom tunajšej pestrej stravy. Kyslé mlieko „matsun“ a syry sa podávajú denne a to buď samostatné alebo ako súčasť jedla. Tradičné syry sú „chanak“, „chechil“ či „motal“. Každý z nich má špeciálnu receptúra, ktorá sa zachovala po stáročia. Pri niektorých sa na prípravu využívajú hlinené nádoby či kozie kožky. Tiež sú obľúbené arménske syry s bylinkami ako napríklad tymian.

sliced cheese on brown wooden chopping boardSyry. Foto: unsplash.com

Za kráľovnú dezertov sa považuje v Arménsku „gata“. Je to koláčik plnený napríklad ovocím či orechmi. Každý región má svoju vlastnú receptúru. Lahodné sú aj „alani“ – sušené broskyne s orechmi, alebo sušené slivky, marhule a broskyne. „Sujukh“ sú oriešky v ovocnom sirupe. Podobne ako v iných okolitých krajinách sa často konzumuje aj baklava.

brown cookies on green and white ceramic plateGata. Foto: unsplash.com

125 ročná továreň Noy Wine Brandy Vodka v Jerevane je nielen historickou pamiatkou, ale ja hotovým pokladom, kde sú staré sudy naplnené vínom a brandy, čo je celkom zaujímvé nielen ochutnať ale i navštíviť. 

Stiahnuť PDF

Zábava

Nákupy v Jerevane

Hlavné mesto okrem rôznych pamätihodností a atrakcií ponúka aj skvelé nákupy. Na miestnom trhu okrem zaujímavých suvenírov uvidíme aj domáce remeslá a na trhu Gum môžete ochutnať tradičné arménske pochúťky. 

white and red ceramic round plateKeramické taniere. Foto: unsplash.com

Nočný Jerevan

Ak chcete zažiť nočný život Jerevanu, prejdite sa po ulici Saryan, kde sú reštaurácie a obľúbené vinárne, kam sa večer chodia miestni zabávať. Ku poháru vína ochutnajte "lavash" kozí syr s arménskym chlebom a korením. 

red porsche 911 on road during nighttime
Nočný Jerevan. Foto: unsplash.com
 
Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Sevanavank

Princezná Mariam, dcéra kráľa Ashota I. nechala na ostrove jazera Sevan založiť neveľký kláštor. Stalo sa tak v roku 874, pri vymaňovaní sa spod nadvlády Arabov a opätovnom voľnom šírení kresťanstva. Od tých čias táto šarmantná stavba zmenila svoj charakter opusteného miesta obklopeného vodou. Po poklese hladiny v jazere počas prác uskutočňovaných v priebehu Stalinovej vlády sa totiž ostrov stal polostrovom, a tak je dnes dostupný a plný krásnych výhľadov.

Sevanavank. Foto: unsplash.com

Selimský priesmyk

Na ceste zo Sevanu do Jerevanu sa nachádza jedena z najkrajších prírodných atrakcií Arménska: Selimský priesmyk. Tento priesmyk bol kedysi súčasťou slávnej Hodvábnej cesty, ktorá spájala Európu s Ďalekým východom. Staroveký karavanserai (miesto odpočinku obchodníkov na Hodvábnej ceste) stojí dodnes. Pohľad na zelené údolie pod ním je jednoducho úchvatný.

Observatórium Byurakan

Nezabudnuteľné výhľady a turistiku ponúka aj vrch Aragats, ktorý sa dvíha do výšky cez 4000 m. Nielen turistika je tu obľúbená, ale aj pozorovanie hviezd. Vo výške 2300 m sa nachádza aj observatórium Byurakan, ktoré sa oplatí navštíviť. 

brown and green mountains under blue sky during daytimeAragats. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná republika

Rozloha a populácia: 29 743 km2
2 974 071 mil. obyvateľov

Jazyky: arménsky

Náboženstvo: kresťanstvo 97 %

Vakcinácia: Pri vstupe do krajiny nie je povinné očkovanie. Odporúča sa však očkovať proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Odporúča sa najmä pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním alebo pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu B. Je potrebné venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou.

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

V krajine prevláda kontinentálna klíma s horúcim, suchým letom a chladnou zimou; priemerná ročná teplota v Jerevane je v júli 25° C a v januári 4° C. 

Letisko a dĺžka letu

V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvartnots a existujú priame lety z Viedne s dĺžkou letu cca 3 hod 30 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane, Ul. 36 Sayat Nova Ave, Jerevan 0025

Tel: +374 12668801
Pohotovostný mobil: +374 95 777 318 
E-mail: emb.yerevan@mzv.sk

Víza a doklady

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas, ktorý musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. Občania Slovenskej republiky môžu zostať území Arménskej republiky bez víza po dobu 180 dní (platí len pre občanov Slovenskej republiky; nie pre štátnych občanov tretích krajín, držiteľov cudzineckého pasu SR). Deti musia mať platný cestovný doklad. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Colné predpisy

Pri prevoze tovaru cez hranicu sa vykonáva colná kontrola v prípade, že colné orgány majú podozrenie o pašovaní zakázaného tovaru. Do krajiny je možné priviezť 400 ks cigariet, 1 fľašu alkoholu (max. 2 l), parfumy do hodnoty 500 USD a z krajiny je povolené vyviezť 2000 ks cigariet a 20 l alkoholických nápojov Zakázaný je dovoz i vývoz drog, zbraní, rastlín a mäsa. V hotovosti je dovolené priviezť, resp. vyviezť ekvivalent 10 000 USD. 

Doprava

V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvartnots s priamymi letmi o.i. do Viedne, Frankfurtu, Paríža, Moskvy, Sankt Peterburgu, Minska, Dohy, Istanbulu a Atén. Vo verejnej doprave (https://t-armenia.com/en)  prevláda doprava mikrobusmi (tzv. maršrutky). Jerevan má železničné spojenie s mestami Gyumri, Spitak, Vanadzor Vardenis, Yerask. Medzinárodné železničné prepojenie existuje iba s Gruzínskom (Tbilisi, v lete i Batumi). V Jerevane je k dispozícii mestská doprava, vrátane metra. Veľmi rozšírené je využívanie taxislužby.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR