Zanzibar

Zanzibar

Tak trochu iná Afrika

Stiahnuť PDF

Exotický ostrov pobrežia Tanzánie, prezývaný tiež ostrov korenia vás očarí nielen svojou exotickosťou, panenskou prírodou, podmorským svetom s množstvom koralov ale aj prívetivosťou miestnych obyvateľov. Zanzibar, tak ako si mnohí mylne myslia, nie je len jeden ostrov ale súostrovie tvorené dvomi hlavnými ostrovmi Unguja a Pemba a nespočetným množstvom maličkých ostrovov. Keby ste sa nevedeli rozhodnúť, či sa počas dovolenky na Zanzibare, skôr oddáte oddychu na pláži, šnorchlovaniu alebo skôr navštívite historické mesto Stone Town, môžete sa pokúsiť prebádať zopár z týchto ostrovčekov. Slovo Zanzibar môžeme preložiť ako pobrežie čiernych ľudí, kedysi bol ostrov známy pre trh s otrokmi, dnes je navštevovaný najmä pre svoje azúrovo modré more a pláže s bielym pieskom, ktoré sa radia medzi najkrajšie na svete.

Dovolenky na Zanzibare

Top lokality

Nungwi

Pláž Nungwi s jej oslňujúcim bielym pieskom zaujme každého. Nungwi sa nachádza na najsevernejšom konci Zanzibaru a jej piesok je taký biely, že svieti snáď aj v noci. Pre africké pobrežie sú typické veľké vlny, ktoré však túto pláž obchádzajú a preto je možné šantiť vo vode celý deň. Prípadne môžete využiť ponuku vodných športov. Pozdĺž pláže sa nachádzajú typické zanzibarské domčeky s reštauráciami a barmi. Nungwi sa nachádza kúsok od rybárskej dedinky s rovnakým názvom, v ktorej môžete zažiť skvelú zanzibarskú atmosféru.

Jambiani

Jambiani je dedina tiahnuca sa pozdĺž pobrežia a rovnomennej pláže Jambiani. Približne kilometer kamenných domčekov dopĺňa tyrkysovo modré more s člnami "zaparkovanými" na otvorenom mori. Jambiani je o niečo pokojnejšie a tichšie ako Nungwi či Paje.

Jambiani na zanzibare
Pobrežie lemujú domčeky a člny zaktovené na otvorenom mori. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Stone Town

Stone Town je multikultúrne mestečko, zapísané aj na zozname historického dedičstva UNESCO. Úzke mestské uličky si pamätajú dejiny, keď bol ostrov pod správou Portugalska, cez ománsky sultanát až po britský protektorát a revolúciu v 60-tych rokoch. Ak hľadáte pravý suvenír z ostrova – určite si vyberte korenie. Zanzibar je známy aj ako Spicy Island (korenistý ostrov). Zanzibarské klinčeky, rôzne zmesi korenín, ovocie i zeleninu nájdete aj na trhu Darajani. Pre hudobných fanúšikov má návšteva Zanzibaru aj ďalší rozmer – práve v mestečku Stone Town nájdete dom, v ktorom vyrastal Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Bulsara, legendárny líder skupiny Queen.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Jozani forest, Zanzibar

Fakultatívny výletPríroda

Jozani forest

Prírodná lesná rezervácia je domovom vzácnych opíc Red Colobus (červená gueréza). Mimoriadne živé opičky sú veľmi fotogenické. Žijú tu aj ďalšie endemické druhy opíc a aj nepolapiteľný zanzibarský leopard (naposledy videný pred niekoľkými rokmi). Jozani má vynikajúci náučný chodník a skvelých sprievodcov. Mangrovníkový porast, hustý tropický les s typickými drevinami, no skutočná džungľa!

Prison Island, Zanzibar

PlážePríroda

Prison Island

Pôvodný význam ostrova, ktorý vyplýva z názvu (prison – väzenie), už toto miesto dávno stratilo, ak ho vôbec niekedy naplno spĺňalo. V minulosti tu totiž boli krátkodobo umiestňovaní „neposlušní“ otroci a neskôr obyvatelia, ktorí sa nakazili epidémiou žltej horúčky. Dnes je však tento, asi kilometrový ostrov úplne bezpečný a populárny z omnoho krajších dôvodov. Od prvej polovice 20. storočia tu totiž začali chovať korytnačky obrovské, ktoré sú druhými najväčšími na svete. Môžu vážiť až približne 200 kg a dožívať sa neuveriteľných 200 rokov, čím pridávajú tomuto miestu jedinečné čaro a poskytujú zážitok, ktorý si na potulkách Zanzibarom určite nenechajte ujsť.

Iné atrakcie

House of Wonders

Dom zázrakov je pravdepodobne najväčšou dominantou starého mesta. Palác stojí na nábreží už od roku 1883, kedy ju nechal postaviť vtedajší sultán Barghaš. V tej dobe bol Dom Zázrakov najvyššou budovou východnej Afriky a tiež bol prvou budovou, ktorá mala elektrické vedenie, výťah a vodovodné potrubie. Dnes sa v tejto budove nachádza Národné múzeum histórie a kultúry, kde nájdete zaujímavú expozíciu s popismi aj v angličtine.

Gueréza červená zanzibarská, Zanzibar

Príroda

Gueréza červená zanzibarská

Zaujímavým endemitom, na ktorý sú domáci patrične hrdí, je práve guaréza. Ide o druh opice, ktorá sa vyskytuje len na území zanzibaru a je priateľská až flegmatická. Najvýraznejšie sa od ostatných odlišuje najmä tým, že má len štyri prsty, chýba jej teda palec, ktorý je taký typický pre rady primátov. Vďaka systému, ktorý majú v národnom parku Jozani vybudovaný, sa môžete dostať až do tesnej blízkosti celých rodín guérezy. Možno ich tak pozorovať v prirodzenom prostredí a vychutnať si tu čaro miestnej prírody na dosah ruky.

História

Anglikánska katedrála

Stojí na mieste kde svojho času sídlilo trhovisko s otrokmi. Základný kameň katedrály bol položený v roku 1873, a teda v rovnakom roku, ako bol oficiálne zakázané obchodovanie s otrokmi. Na mieste, kde bol postavený stĺp, ku ktorému boli otroci pripútavaní a bičovaní stojí teraz symbolicky oltár. Otrokárstvo pripomínajú aj neďaleké malé cely, ktoré sú vybavené iba malým otvorom. V každej z nich muselo vydržať naraz až 75 otrokov, to znamená, že nemohli ani stáť vzpriamene. Cely sú dnes súčasťou St. Monica´s Guest House. Pred katedrálou stojí tiež pamätník otrokárstva znázorňujúci niekoľko osôb spojených reťazou.

Iné atrakcie

Spice tour

Korenie zo Zanzibaru je známe po celom svete a dovolenka na ostrove by bola bez návštevy koreninových plantáží neúplná. Spice tour je výborný spôsob, ako spoznať krajinu a stretnúť sa s členmi vidieckych komunít. Vďaka geografickej povahe ostrova sa organizujú v mnohých dedinách oboch ostrovov - Unguja aj Pemba. Veľmi obľúbenou obcou na okružné cesty je Kijichi alebo Kizimbani, približne 5 km od Stone Town. Prehliadka začína v ranných hodinách - 8:30 a trvá 2 až 3 hodiny v závislosti od činností. Budete ohromení množstvom botanických druhov rastúcich v týchto záhradách - exotického korenia, ovocia a zeleniny. Mnohé z korenín majú liečivé vlastnosti a miestna populácia ich stále používa na liečenie niektorých chorôb. Ochutnáte rôzne korenie - škoricu, kardamón, muškátový oriešok, vanilku alebo čierne korenie, ale aj rôzne druhy ovocia od ružových jabĺk po guavu. Niektoré vzácne rastliny, ako sú henna, parfumy alebo rúž, sa používajú na prípravu kozmetických prípravkov. Zastúpené sú takmer všetky zložky priemerného kuchynského korenia - škorica, kurkuma, cesnak, zázvor, čili paprika, čierne korenie, muškátový oriešok, klinčeky a vanilka a zároveň získate predstavu o živote dediny / farmy v Zanzibare.

História

Katedrála sv. Jozefa

Je dôležitou historickou budovou nachádzajúcou sa v oblasti Baghani v Stone Town. Postavili ju francúzski misionári v rokoch 1893 až 1898 a plány vypracoval ten istý francúzsky architekt, ktorý navrhol katedrálu vo francúzskom Marseille. Charakteristickou črtou katedrály sú jej dvojčatá veže (podobné tým z Marseilleho kostola), ktoré sú významnými prvkami panorámy mesta Stone Town a dajú sa ľahko zbadať z diaľky pri pobreží. Interiér katedrály je maľovaný nástennými maľbami zo Starého zákona. Dlaždice a okná z farebného skla boli dovezené z Francúzska. Katedrála je pravidelne využívaná katolíckou komunitou mesta. Každú nedeľu a príležitostne v pracovné dni sa koná niekoľko omší.

HistóriaIné atrakcie

Dom Livingstona

David Livingstone je pravdepodobne najznámejší zo všetkých európskych prieskumníkov 19. storočia v Afrike. Mnohé z jeho ciest sa začali a končili v Zanzibare a žil v tomto dome predtým, ako odišiel na svoju poslednú cestu.. Dom bol postavený okolo roku 1860 Sultanom Majidom a nachádza sa na severovýchodnej strane Stone Town. Livingstone a ďalší misionári a prieskumníci ako Burton, Speke, Cameron a Stanley ho využili ako východisko pre expedície do východnej a strednej Afriky v druhej polovici 19. storočia. Začiatkom 20. storočia bol dom využívaný členmi indickej komunity ostrova na rôzne účely. V roku 1947 ho kúpila koloniálna vláda a stalo sa vedeckým laboratóriom na výskum chorôb klinčeka. Po nezávislosti a revolúcii sa stalo ústredím turistického úradu priateľstva Tanzánie a potom hlavnou kanceláriou turistickej spoločnosti Zanzibar (ZTC). Dnes je táto stará budova ústredím Obchodnej, priemyselnej a poľnohospodárskej komory Zanzibar (ZNCCIA).

Iné atrakcie

Mangapwani Slave Chamber

Väzenie pre otrokov Mangapwani sa nachádza asi 20 kilometrov severne od Stone Town. Zanzibarskí otroci ho postavili okolo roku 1880 z jaskyne a napojili sa na pobrežie vzdialené 2 km. V čase zrušenia otroctva v roku 1873, najmä na Blízkom východe, bol dôležitým tranzitným bodom pre zajatých otrokov okolitý svet, najmä na Blízkom východe. V rokoch 1880 - 1905 bolo toto miesto využívané ako miesto utajenia „ľudského nákladu“ až do jeho zneškodnenia. Táto oblasť je obklopená odrodami pôvodných stromov. Komoru pôvodne postavil Mohammed Bin Nassor Al-Alwi, prosperujúci obchodník s otrokmi, na uskladnenie svojich otrokov. Lode z Bagamoya na pevnine Tanzánia vyložili otrokov na odľahlej pláži, oddelenej od hlavnej pláže Mangapwani výbežkami koralových hornín. Cesta z pláže do Slave Chamber stále existuje.

HistóriaIné atrakcie

Perzské kúpele v Kidichi

Perzské kúpele v Kidichi sa nachádzajú severovýchodne od Stone Town, asi 4 km do vnútrozemia od hlavnej pobrežnej cesty, v hlavnej plantážnej oblasti ostrova. Postavil ich v roku 1850 Sultan Said, ktorý vlastnil pozemky v okolí. Spolu so svojou druhou manželkou Bint Irich Mirzou (tiež nazývanou Schesade alebo Sherazade) sem prišli na poľovné výlety a dohliadali na prácu na ich plantážach. Liečebný dom bol postavený tak, aby sa mohol po ceste z mesta osviežiť. Pretože Schesade bola vnučkou perského šáha, kúpele boli postavené v typickom perzskom štýle tej doby, s významnou dekoratívnou prácou a podzemnou pecou na udržanie teplej vody z kúpeľa. Bohužiaľ, kúpeľný dom nebol dobre udržiavaný a pleseň rastie na väčšine krásnych štukových prác. Klenutý strop obsahuje kruh malých okien, ktoré boli predtým vyplnené farebným sklom a na biele steny prenikali nádherné svetelné vzory. Dnes môžete vstúpiť do kúpeľného domu a vidieť prezliekareň, kúpací bazén a masážne stoly.

HistóriaIné atrakcie

Mešita v Kizimkazi

Mešita Kizimkazi je považovaná za najstaršiu islamskú budovu na východoafrickom pobreží a dodnes sa využíva. Nachádza sa na južnom cípe hlavného ostrova Zanzibar v obci Kizimkazi - Dimbani. Podľa záznamu bola postavená v roku 1107 na príkaz šejka Saida bin Abiho Amrana Mfaume al Hassana bin Muhammada osadníkmi z iránskeho širazu. Ďalší nápis však hovorí o významnej prestavbe mešity v rokoch 1772-1773. Aj keď väčšina podrobností o koraloch a stĺpových šachtách pochádza z pôvodnej stavby v 12. storočí, väčšina súčasnej štruktúry pochádza z prestavby v 18. storočí. Nedávno bola zrekonštruovaná východná stena mešity a strecha mešity bola nahradená vlnitým kovom. Okolo mešity je niekoľko hrobiek zo sedemnásteho storočia zdobených stĺpmi, v jednej z nich sa nachádza Sheikh Ali bin Omar, muž s jednou rukou a jednou nohou.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláže Zanzibaru patria medzi tie najkrajšie na svete, aj preto sa ostrov stáva čoraz populárnejšou destináciou pre exotické dovolenky. Treba však myslieť na to, že Zanzibar je obklopený Indickým oceánom a pláže na východnom pobreží ostrova (Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Pongwe, Uroa, Chwaka, Paje, Jambiani) sú závislé od prílivu/odlivu. To znamená, že počas odlivu sa more vzdiali na 50 až 100 metrov, no aj počas prílivu je voda pomerne nízka. Každopádne práve na tejto časti ostrova nájdete tie najkrajšie pláže Zanzibaru. V severnej časti sú pláže (Nungwi, Kendwa) menej závislé od prílivu/odlivu. Aj vďaka tomu patria podľa turistov aj domácich medzi tie absolútne najobľúbenejšie na Zanzibare.

Nungwi

Najznámejšiu pláž nájdete na severe ostrova, kde nehrozí silný príliv a odliv, a tak si budete môcť vychutnať more počas celého dňa. Pláž je súčasťou dedinky, ktorá je najznámejším turistickým regiónom s množstvom hotelov, barov a reštaurácií. Aj preto tu nájdete viacero možností pre vodné aktivivty - potápanie, šnorchlovanie alebo aj parasailing.

Pláž Nungwi. Foto: depositphotos.com

Kendwa

Piesočnatá pláž Kendwa sa nachádza tri kilometre od Nungwi. Základné služby sú aj na tomto mieste samozrejmosťou. Budete mať teda kde zaparkovať, najesť sa alebo si prenajať ležadlo. Táto pláž je podobná ako Nungwi a tiež mimoriadne obľúbená. najmä kvôli večernému životu. Každý mesiac sa tu organizuje tzv. full-moon party pri príležitosti splnu, väčšinou v sobotu. Tieto párty sa konajú už od roku 1996 a sú veľmi obľúbené.

Pláž Kendwa. Foto: depositphotos.com

Paje

Paje je plážou na východnom pobreží centrálneho ostrova Unguja. Príliv a odliv tu už teda pocítite a možno aj preto ide o pomerne pokojné miesto. V porovnaní so severom ostrova je to tiché prostredie, ale dosť veterné, preto má výborné podmienky pre kitesurfing. Kým však bude more v nedohľadne alebo bude, naopak, vytvárať silné vlny, prejdite sa po krajine alebo a venujte iným voľnočasovým aktivitám.

Nakupenda

Leží na malom ostrovčeku, či lepšie povedané na piesočnom nánose, ktorý sa nachádza západne od Unguje. Na Nakupendu sa dostanete loďou zo zanzibarského prístavu. Výlet môžete spojiť s návštevou ostrova Changuu, ktorý je známy aj ako väzenský ostrov. Pomenovanie dostal po tom, ako sem Arabi umiestňovali vzdorovitých otrokov. Ostrov je v súčasnosti známy nielen ako prímorský raj, ale aj ako chovná stanica ohrozeného druhu korytnačiek Aldabra, ktoré sú zaujímavé hlavne svojou veľkosťou. 

Pláž Nakupenda. Foto: pixabay.com

Matemwe

Matemwe je rybárska dedina s plážou, ktorá má ale dvojakú tvár. Pri dedine je plná miestnych, rybárskych lodiek a tiež rias. Pri luxusných hotelových rezortoch, je pláž čistejšia, biely piesok s tyrkysovým morom, ktoré je tu ale plytké a závislé od prílivu/odlivu.

Pláž Matemwe. Foto: wikipedia.org

Pwani Mchangani

Táto pláž je exotický raj východného pobrežia ostrova. Ideálne miesto, ak hľadáte najmä pokojnú pláž pre relax a najmä čisté tyrkysové more a biely piesok. Ako všetky pláže východného pobrežia, aj túto ovplyvňuje príliv/odliv.

Pláž Pwani Mchangani. Foto: flickr.com

Kiwengwa

Aj Kiwengwa sa radí medzi pekné pláže s hotelovými rezortami. Nechýbajú biely piesok a tyrkysové more, miestni ponúkajúci rôzne suveníry i ovocie a pohoda všade naokolo.

Pláž Kiwengwa. Foto:

Pongwe

Pongwe je jednou z najkrajších a pomerne navštevovaných pláží na Zanzibare. Samozrejmosťou je biely piesok a tyrkysové more i menej rias ako v neďalekej Chwake. No turistov láka aj príjemný „doplnok“ pláže - reštaurácia Zanzibar Rock Resort, vybudovaná na skale, z ktorej je aj počas odlivu prístup do mora.

Pláž Pongwe. Foto: depositphotos.com

Uroa

Na ceste medzi vyššie spomenutou plážou Pongwe a Chwaka sa nachádza tiež krásna pláž, i keď o niečo menšia – Uroa. Tiež je domovom hotelových rezortov, láž je čistá – s jemným bielym pieskom a tyrkysovou vodou.

Pláž Uroa. Foto: Juraj Kordík

Jambiani

Menšia pláž s jemným bielym pieskom a palmovou alejou. Zo športov je tu možné šnorchlovať, no oplatí sa to najmä v blízkosti skalných výbežkov, kde je podmorský život aktívny. Sem tam sa vyplavujú morské riasy, ale inak je pláž čistá.

Pláž Jambiani. Foto: needpix.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Zala Park

Park ZALA (Zanzibar Land Animals – zanzibarské suchozemské zvieratá) dnes existuje vďaka finančnej podpore turistov. Jeho úlohou je inšpirovať miestnych, aby si začali vážiť divokú prírodu a jej zvieratá. Turisti si ale park užívajú tiež. Pešo, na bicykli alebo na kajaku môžu spoznať lesy, dedinky i mangrovníkové pobrežie.

Práve tu môžete sledovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Foto: flickr.com

Pozorovanie delfínov

Výlet za delfínmi sa realizuje z rybárskej dediny Kizimkazi. Z prístavu sa vydáte pozorovať tieto obľúbené cicavce, pričom je až 85% šanca, že sa to podarí. Druhy, ktoré sa často vyskytujú v zátoke Menai, sú delfíny Spinner a Bottlenose. S delfínmi budete môcť plávať, pokiaľ zostanú v blízkosti lode, ale je pravdepodobné, že sa ich nebudete môcť dotknúť, pretože sú to samozrejme divoké zvieratá.

Deti delfíny zbožňujú. Foto: zanzibartourism.go.tz

Centrum motýľov Zanzibar

Najväčší priestor pre motýľov vo východnej Afrike. Prehliadka môže trvať 30 - 40 minút, počas nej si môžete prezrieť drobné motýlie kukle, dotknúť sa a držať hladné húsenice a pozerať sa ako okusujú listy. Ak budete mať šťastie môžete sledovať aj proces vyliahnutia sa motýľa. Počas prechádzky sa môže túlať po čarovnej záhrade, fotografovať motýľov a užívať si prírodu. Centrum motýľov Zanzibar je obľúbenou turistickou atrakciou najmä pre deti školského veku a ich rodiny. Patrí k turistickým atrakciám založeným na komunite, kde príjmy generované návštevníkmi poskytujú finančné prostriedky na miestne projekty v podobe alternatívnych spôsobov obživy (poľnohospodári s motýľmi sa predtým zaoberali odlesňovaním), ochranou a zmierňovaním chudoby.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Miestna strava sa najčastejšie skladá zo zemiakov, mäsa, rýb, morských plodov, ryže a strukovín. Do značnej miery je ovplyvnená aj indickými a ázijskými chuťami.

Typické miestne jedlá sú urodžo - zemiaky zaliate kyslou šťavou s kari fazuľovými knedlíčkami a vysmážanými guľkami a miškaki, marinované kúsky mäsa napichnuté na paličky a opečené na ohni. Strava v plážových reštauráciách a v rezortoch je medzinárodnejšia - kokosové kari, ale aj pizza, hamburgery, šaláty a pod.

Pre Zanzibar je typické aj celkom chutné pivo – kilimanjaro alebo serengeti. Súvisí to zrejme s tým, že bývalá Tanganyika, súčasť dnešnej Tanzánie, bola v minulosti nemeckou kolóniou, a tak sa zachovali bavorské/nemecké pivovarské tajomstvá. 

Čo na Zanzibare nemôžete obísť je ovocie - chutnejšie, sladšie a farebnejšie budete hľadať ešte dlho. Nájsť ho môžete na trhovisku Darajani v Stone Town, banány, melóny, mango, ananás, pomaranče a mnohé ďalšie. Nezabúdajte však na staré dobré pravidlo, jedzte iba ovocie, ktoré sa dá olúpať resp. bolo olúpané pred vami.

Zanzibar je domovom mnohých korenín, a preto pri výbere suveníru si môžete zadovážiť napríklad čerstvú škoricu, klinček či vanilku.

Koreniny na zanzibare
Strukoviny, koreniny na Zanzibare, všetkoi čerstvé. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Podujatia a kultúra

Medzinárodný filmový festival Zanzibar (ZIFF)

Každoročný festival krajín „Dhow“ počas prvých dvoch júlových týždňov. ZIFF oslavuje umenie a kultúru afrického kontinentu, štátov Perzského zálivu, Iránu, Indie, Pakistanu a ostrovov Indického oceánu, ktoré sú spoločne známe ako krajiny Dhow. Ústrednou časťou festivalu je filmový program pozostávajúci z súťažných aj nesúťažných premietaní. Beletrie a dokumentárne filmy a videoprodukcie súťažia o ceny Golden and Silver Dhow Awards.

Zatiaľ čo súťažné filmy sú obmedzené na produkciu s prepojením krajín Dhow, festivalový program zahŕňa filmy / videá z celého sveta zamerané na témy, ktoré odrážajú obavy v krajinách Dhow. Medzi sprievodné aktivity a podujatia patria hudobné, divadelné a tanečné predstavenia, workshopy a výstavy. Súčasťou festivalu je aj veľký hudobný program, v ktorom vystupujú umelci z Tanzánie spolu s medzinárodnými hudobníkmi. Mnohé z týchto podujatí sa konajú v Old Fort (Ngome Kongwe) a Forodhani Gardens a sú pre verejnosť zadarmo. 

Mwaka Kogwa

Štvordenná oslava pôvodom zo Zoroastrián (perzské náboženstvo staršie ako islam). Je to oslava Nového roka a zahŕňa obrovské ohne a falošné boje. Tieto zápasy sú medzi mužmi, ktorí sa bránia stonkami banánu (namiesto palíc, ktoré sa predtým používali). V tomto boji každý dostane šancu sa očistiť a privítať nový rok ako očistený od zlej energie a myšlienok. Ako muži bojujú, ženy prechádzajú poliami a spievajú piesne o živote a láske. Sú oblečení vo svojom najlepšom oblečení a muži po nich pokrikujú, na oplátku po skončení boja, pokrikujú ženy po mužoch. Slávnosti sa líšia od dediny k dedine, Makunduchi je miestom, kde sa konajú najväčšie koncom júla.

Festival mwaka kogwa na zanzibare
Ženy sa počas festivalu predvedú v najlepších šatách, muži zápasia. Foto: afrotourism.com

 
Kultúrny deň Zanzibaru

Festival sa koná každý rok 19. júla. Podujatie sa vyznačuje kultúrnymi tancami, cestnými predstaveniami, predstaveniami Taarab, výstavami, umeleckými a remeselnými výrobkami a podobne. Svoje umenie tu predstavujú účastníci z mnohých krajín ako Mozambik, Keňa, Comoro, Nemecko, Čína a India. Kultúrny festival Zanzibar sa stal veľmi populárnym v subsaharskej Afrike.

Zanzibar Beach & Watersports Festival

Festival Zanzibar Beach & Watersports je trojdňový festival oslavujúci život na pláži, kultúru a hudbu. Hlavné miesto diania je v Jambiani na pláži Mfumbwi (juhovýchodné pobrežie Zanzibaru). Festival zahŕňa rôzne športy vrátane pretekov kôz, koní, plachetníc, „nage“ pre ženy, plážový futbalový turnaj, beh na pláži, kajakové preteky, kite surfing, ragby, plážový paintball, masaiský skok do výšky, turnaj v plážovom volejbale, preteky na horských bicykloch, semináre pre deti, hudba od známych rôznych domácich i zahraničných umelcov.

Kozie preteky na festivale v zanzibare
Aj netradičné preteky kôz sú súčasťou programu festivalu. Foto: zanzibarfestival.weebly.com

Sauti za Busara Festival

Každý február za posledné desaťročie sa na ostrove Zanzibar hostil najlepší a teraz najväčší hudobný festival vo východnej Afrike. Sauti za Busara (Zvuky múdrosti). Trojdňová kultúrna extravaganza zameraná na predstavenie rozmanitosti divadelného umenia, ktoré má korene v svahilskom jazyku a tradíciách.

Oslavy Eid

Eid el Fitr

Štvordňová oslava, ktorá sa koná na konci ramadánu - mesiaca pôstu a - najväčší a najuznávanejší zo všetkých sviatkov v Zanzibare. Nazýva sa Eid alebo Sikukuu a je obdobím darcovstva a almužny. Pôst počas ramadánu má ľuďom pripomínať, aký je život pre ich menej šťastných bratov a almužny, ktoré dávajú na Eid (známe ako Zakat-el-Fitr), sú pokračovaním rovnakej myšlienky. Pôst aj vydávanie almužny sú dva z piatich pilierov islamskej viery. Pretože islamský kalendár sa líši od kalendára kresťanov, dátumy Ramadhan a Eid sa každý rok menia asi o 11 dní. Sviatok je na Zanzibare sprevádzaný s veľkým nadšením a okázalosťou. Počas sviatku ľudia chodia z domu do domu navštevujúc priateľov a príbuzných, pripravujú tradičné moslimské jedlo a večer sa spoločne vyberú na koncerty a diskotéky Taarab.

Eid el Hajj

Eid el Hajj (tiež známy ako Eid-al-Adha alebo Eid al-Kabir) je najvyšším bodom obdobia hajj, keď mnohí moslimovia chodia na púť do Mekky. Význam tohto sviatku spočíva v obetovaní určitých zvierat na počesť proroka Ibrahama (Abraháma). Označenie Eid al-Adha oslavuje Ibrahimovu ochotu poslúchať Boha obetovaním vlastného syna. Pri návšteve Zanzibaru počas tohto sviatku môžete byť svedkom obety kôz a oviec. Mäso z obetovaného zvieraťa sa obyčajne delí na tretiny, pričom jedno mäso je pre rodinu, druhé sa dáva susedom a príbuzným, zatiaľ čo zvyšné tretie sa podáva chudobným. Spolu s modlitbami a kázaniami, vzájomným navštevovaním priateľov a rodiny, bohatými jedlami a darčekmi, je tento sviatok radostným obdobím, a zároveň označuje koniec obdobia Hajj, kde sa mnohí miestni pútnici vracajú z návštevy svätých miest Medina a Mekka. Aj tento sviatok sa riadi moslimským kalendárom, a preto sa dátumy Eid každý rok menia asi o 10 dní.

Súboj s býkom

Bullfighting je populárny, tradičný a každoročný šport na ostrove Pemba. Býčie zápasy Pemba sú pozostatkom portugalskej okupácie ostrova, ku ktorej došlo v 16. a 17. storočí. Bubnové rytmy, muži a ženy spievajú miestne piesne, aby sa akcia stala živou a povzbudila býka aj manátora. Pri skutočnom boji je býk privedený na malú platformu, kde ženy spievajú a tleskajú rukami, aby vzbudili hnev býka. Za tým istým účelom znie vedľa uší býka osobitná tradičná trúbka. Potom je býk prepustený do zeme s jedným povrazom na krku. Keď je jeden býk unavený, je nahradený iným a niekedy môže celý boj zahŕňať 4 až 6 býkov. Na rozdiel od býčích zápasov inde, na Zanzibare zostáva býk na konci boja živý a je vycvičený na nadchádzajúcu hru. Neexistujú žiadne konkrétne dátumy, keď sa organizujú býčie zápasy, ale niekedy sa to robí po zbere klinčeka alebo počas štátneho sviatku, ako je napríklad deň revolúcie v Zanzibare.

Aktivity, šport

Vodné lyžovanie

More okolo Zanzibaru je po väčšinu roka pokojné a je ideálne na vodné lyžovanie a wakeboarding. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú týmto druhom športu, majú výkonné motorové člny, ktoré vytvárajú perfektnú jazdu, flexibilnú pre všetky úrovne. Lyže sú vhodné pre začiatočníkov a tiež vám môžu byť poskytnuté tipy na zlepšenie vašich schopností. Táto činnosť je dostupná v celom Zanzibare, najmä na severnom pobreží. Môžu sa vykonať prostredníctvom miestnych spoločností na ostrove, ktoré majú všetky najnovšie vybavenie, ktoré budete potrebovať, a to zaistí, že je bezpečné a príjemné.

Kitesurfing

Zanzibar je skvelým miestom aj na surfovanie. Podmienky su ideálne pre začiatočníkov i skúsenejších majstrov. Vďaka plytkým modrým vodám, piesočným dnom a konštantnému vetru je Zanzibar idylickým miestom na kitesurfing. Útes je dostatočne ďaleko pre začiatočníkov a freestylerov. Skúsenejší sa zase vyberú práve k útesu, kde sú vlny o niečo väčšie.

Šnorchlovanie

Najznámejšie miesto pre šnorchlovanie v Zanzibare je prekrásna morská rezervácia Mnemba. Táto oblasť je známa rybím životom a na plytkých brehoch môžete očakávať kúpanie levích rýb, morských úhorov, rejnokov a korytnačiek. Ak sa vydáte ďalej, útes klesne do veľkej steny, kde uvidíte roj cisárskych rýb, žltých chňapákov, barakudy a ak máte šťastie napoleonských rýb a korytnačiek.

Plavba na tradičnej lodi dhow

Západy slnka v Zanzibare môžu byť ohromujúce a najlepší spôsob, ako získať nepretržitý výhľad je z paluby plachetnice. Pohodlné lode v tradičnom štýle sa používajú na plavbu okolo rybárskych prístavov, čo umožňuje niekoľko vynikajúcich fotografických možností. Tradičné loďky - dhow ukryté pod silnou plachou ponúknu unikátny zážitok - pocit vetra na chrbte, tak ako si ho kedysi užívali starí arabskí obchodníci.

Parasailing

Turisti si môžu vychutnať Zanzibar aj tie zhora – z výšky 300 metrov vo vzduchu uvidíte nádherné farby koralového útesu okolo ostrova. Je to dobrodružstvo, ktoré si môže vychutnať každý vo veku od 8 do 80 rokov.

Rybolov

V Zanzibare je rybolov pre turistov povolený na severnej časti ostrova. Oblasť medzi Zanzibarom a Pembou je medzinárodne uznávanou lokalitou, ktorá neustále poskytuje prvotriedne možnosti rybolovu veľkých rýb.

Golf

Golf v Zanzibare sa začal ešte v koloniálnom období. Prvé golfové ihrisko bolo založené v 90. rokoch 20. storočia ako Golfový klub Zanzibar. Členmi klubu boli aj členovia anglického klubu. Anglický klub so sídlom v centre hlavného mesta bol založený v roku 1888 ako zariadenie pre anglických obyvateľov, spolu s dôstojníkmi kráľovského námorníctva umiestnenými tu na Zanzibare. Dnes je budova bývalého anglického klubu hotelom v Stone Town, budova Golfového klubu v Maisare je dnes miestnym barom, ktorý si stále zachováva svoj názov „Golf Bar“. Staroveké golfové ihrisko v Maisare malo deväť jamiek, z ktorých najdlhšia je deviata na 336 yardoch, najkratšia, prvá jamka na 157 yardoch. Ihrisko vedúce po piesočnatom nábreží pri mori, bolo to jedno z prvých golfových spotov v Afrike.Novootvorené (2015) golfové ihrisko sa nachádza v Mangapwani na západnom pobreží, približne 30 minút severne od mesta Zanzibar; patrí do rezortu Sea Cliff a má 18 jamiek.

 

 

 

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Zanzibar je autonómny štát, ktorý leží na východnom pobreží Afriky, spolu s pevninskou Tanganikou tvorí štát Tanzánia.

Rozloha a populácia: Územie Zanzibaru sa rozprestiera na 2,461 km², žije tu viac ako 1,3 milióna obyvateľov.

Jazyky: Úradnými jazykmi sú rovnocenne angličtina a svahilčina.

Náboženstvo: Islam je dominantným náboženstvom. Nájdu tu zastúpenie aj menšiny hlásiace sa ku kresťanstvu a hinduizmu.

Vakcinácia: Rovnako tak ako pri ceste do samotnej Tanzánie, ani na Zanzibar nepotrebujete nijaké povinné očkovanie. Platí to však iba ak letíte priamo z Európy. Iné platí, keď letíte do Tanzánie z endemickej oblasti.

Elektrický prúd: Napätie v sieti je 220 V. Odporúča sa adaptér na anglický typ zástrčiek s tromi kolíkmi.

Mena: tanzánijský šiling

Kurz: 1€ = 2451.54TZS

Časový posun: +1h

Kedy vycestovať

Najideálnejším obdobím pre návštevu Zanzibaru je december až marec kedy sa priemerná teplota vody pohybuje na 30°C. December je síce najslnečnejším mesiacom, ale výborné počasie je tu počas celého roka, o čom svedčí aj priemerná ročná teplota na úrovni 28 °C. Najmenej vhodným termínom na návštevu krajiny je apríl – máj, kedy tu spadne priemerne 300 – 400 mm zrážok za mesiac. Sú to teda najvlhkejšie mesiace v roku a priemerná teplota sa tu pohybuje na 24°C.

Klimatický diagram

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letisko sa nachádza v Abeid Amani Karume. Let na Zanzibar trvá v priemere 8 hodin a 35 minút z Bratislavy, 8 hodín a 30 minút z Košíc a 8 hodín a 35 minút z Viedne.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 20, Nairobi 00 100, Keňa

Tel.: +254 202721896, +254 202721898
Mobil: +254 731282826 (pohotovostný mobil)
Mail: emb.nairobi@mzv.skv

 

 

Víza a doklady

Pre návštevu krajiny potrebujete cestovný pas, platný minimálne 3 mesiace po požadovanej dobe pobytu. Vízum je možné obdržať i pri vstupe do krajiny. Poplatok za vízum je 50 USD (platnosť 6 mesiacov a iba na jeden vstup, pričom dĺžka pobytu nesmie prekročiť 3 mesiace).

Doprava

Lokálna doprava

Po ostrove, môžete využiť dala-dala - miestnu dopravu. Zväčša ide o otvorené nákladné auto, kde sedia natlačení cestujúci oproti sebe na pričniach, modernejším spôsobom dopravy je uzavretý minibus, ktorý je však bez klimatizácie no dá sa povedať, že je pohodlnejší. Treba brať do úvahy, že autobusy nepremávajú pravidelne, vyrážajú až keď sa naplnia.

Prenajatie auta/mopedu

Ak sa rozhodnete pre požičanie auta, prenájom vás bude stáť okolo 35 USD/deň za menšie auto, plus potrebujete špeciálne povolenie, aby ste mohli šoférovať na Zanzibare. To vám ochotne vybavia v požičovni za približne 10 USD. Cesty v niektorých pobrežných oblastiach sú kamenisté a prašné, inak v ostatných oblastiach v zásade dobré.

Ak by ste uvažovali nad prenajatím mopedu, ceny sa pohybujú okolo 20 USD/deň. Keďže premávka v Afrike nie je najbezpečnejšia, vo všeobecnosti sa viac odporúča prenajať si auto

Ceny

voda (1,5 litra)

0,50 €

jedlo v lokálnej reštaurácii

1,20 €-2,80 €

jedlo v reštaurácii na pláži

4 €-7 €

ovocné smoothie

2 €

pivo

1,2-2 €

1 ks chapati

0,10 €

1 kg banánov

0,6 €

Sviatky

Sviatky

1.január

Nový rok

12. január

Zanzibarský deň nezávislosti

7. apríl

Deň Karume

19. apríl

Veľký piatok

22. apríl

Veľkonočný pondelok

26. apríl

Union day

1.máj

Sviatok práce

4. jún

Eid al-Fitr

5.jún

Eid al-Fitr Holiday

7. jun

Saba Saba

8.august

Nane Nane

11.august

Eid al-Hajj

14 október

Deň Nyerere

9. november

Narodenie proroka Muhameda

9. december

Republic day

25. december

Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR