Vietnam

Vietnam

A jeho smaragdovo zelené ikony

Stiahnuť PDF

Vietnam je krajina plná farieb, krásnych pamiatok, pestrej histórie, dlhého pobrežia a nádherných prírodných scenérií. Oplatí sa preto ho navštíviť a zažiť toľko netradičných zážitkov, koľko je len možné. Z hlavného mesta Hanoj sú prístupné severné časti a to, hory, údolia, zálivy posiate vápencovým krasom. Stredná časť krajiny je charakteristická pre pobrežné mestá, národné parky a dlhé piesočné pláže. Južná metropola Hočiminovo mesto má podmanivé uličky, decentnú architektúru. Delta Mekongu sa tiahne až ku moru a cestou míňa dedinky na vode a mangrové lesy. A na celom vietnamskom pobreží v tvare písmena S je množstvo menších i väčších ostrovov.

Vietnam
Vietnam. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Vietnamu

Severný Vietnam

Severný Vietnam charakterizujú horské masívy, ryžové terasy a rôzne etnické skupiny. Pri Červenej rieke leží mesto Hanoj, ktoré sa pýši starou štvrťou, krásnym jazerom Hoan Kiem a zároveň koloniálnou architektúrou. Je tu množstvo múzeí, galérií, ruchu, uličiek pozývajúcich k nahliadnutiu, skvelého pouličného jedla, očarujúcich kaviarní.

Vietnam
Jazero Hoan Kiem v Hanoji. Foto: unsplash.com

Neďaleko Hanoja leží región Ninh Binh, kde sa z ryžových polí týčia strmé vápencové útesy, kde je veslicami možné prejsť cez riečne jaskyne. Neobyčajne nádhernou je plavba v zálive Halong s množstvom ostrovov a smaragdovo zelená voda. Táto čarovná riečna krajina s vápencovými útesmi je chránená oblasť UNESCO, ktorú je možné spoznať na člnoch, alebo túrou ku vrcholom hôr. 

Vietnam
Región Ninh Binh. Foto: unsplash.com

Ninh Binh z vtáčej perspektívy ponúka Hang Mua, kde bolo do strmej steny hory vytesaných 500 schodov. Na vrchole je vyhliadka na rieku, ktorá sa lenivo vinie medzi ryžovými políčkami a vápencovými výbežkami.

Ninh Binh v severnej časti Vietnamu
Kársne vyhliadky na Ninh Binh. Foto: unsplash.com

V prístavoch lodí Tam Coc a Trang An nájdete lode, ktoré miestni veslujú a prevádzajú záujemcov miernymi vodnými tokmi popri týčiacich sa krasoch a do kvapkajúcich jaskýň. Prírodné scenérie sú tu očarujúce.

Vietnam
Lode kotviace v provincii Ninh Binh. Foto. unsplash.com

Dnes je síce hlavným mestom Vietnamu Hanoj, ale v 10. a 11. storočí to bolo Hoa Lu. Toto malé starobylé mesto leží 90 km južne od Hanoja v provincii Hoa Lu. Kedysi to bolo vietnamské kráľovstvo známe pod menom Dai Co Viet a zaberalo len 300 ha. V 10. storočí mu vládla dynastia Dinh a Le, neskôr dynastia Ly. Kráľovstvo bolo ohradené citadelou, ktorá spolu s vápencovými horami Yen Ngua poskytovali dobrú ochranu proti Číňanom.

Vietnam
Starobylá provincia Hoa Lu. Foto: unspalsh.com

V severnej časti krajiny leží najväčší komplex budhistických chrámov Bai Dinh. Staroveké chrámy sú umiestnené v jaskyniach, ku ktorým sa dá dostať výstupom po 300 schodoch. Celá chrámová oblasť má rozlohu 500 ha.

Vietnam
Budhistický chrám Bai Dinh. Foto: unsplash.com

Mesto Sapa leží v hlbokom údolí s nádhernými ryžovými terasami, ktoré sa využívajú na pestovanie už celé stáročia. Medzi ryžovými políčkami sú rieky, zelené hory a najvyšší vrch Fansipan, ktorý má výšku 3143 m.

Vietnam
Ryžové políčka v Sape. Foto: unsplash.com

Región okolia mesta Sapa sa vyznačuje aj zaujímavými etnickými skupinami. Pestro vyobliekaní obyvatelia zapadajú do farebnej krajiny a ponúkajú neobyčajný náhľad do starých tradícií a odlišných kultúr. 

Vietnamské etnické skupiny
Vietnamské etnické skupiny. Foto: unsplash.com

Prímorská krajina zálivu Ha Long je ikonou Vietnamu. Výletné lode sa plavia po smaragdovo zelených vodách medzi tisíckami ostrovov a ostrovčekov, zastavujú pri jaskyniach, ktoré je možné navštíviť. Mysticky pôsobiaci záliv Ha Long ponúka aj odľahlé zákutia s nádherným západnom slnka. Zátoka je zapísaná aj na zozname UNESCO, a je tiež domovom rybárskych komunít, ktoré žili na vode už celé roky.

Vietnam
Záliv Ha Long. Foto: unsplash.com

V severnej časti krajiny leží aj Mai Chau, ktoré vyniká krásnou prírodou a pravou vietnamskou vidieckou kultúrou. Malé dedinky etnických menšín ležia v okolí ryžových polí v obklopení zelených hôr.

Vietnam
Práca na ryžových poliach v Mai Chau. Foto: unsplash.com

Ha Giang, je pohraničná provincia ležiaca na odľahlom severe krajiny. Návšteva tejto časti prináša akoby cestu späť v čase. Tvoria ju zelené kopce, odľahlé miesta a dediny etnických menšín. Cesta do Dong Van je nádherná, či Ma Pa Leng, kde sa cesta vinie popri rieke Nho Que ako i Ha Giang, ktoré je stvorené na turistiku. Priesmyk Quan Ba je vstupnou bránou k vápencovým štítom a skalám parku Dong Van Krast Plateau.

Vietnam
Priesmyk Quan Ba. Foto: unsplash.com

V dedine Sa Phin sa nachádza kráľovský palác H´Mong, neďaleko hraníc s Čínou. Bol postavený s drevených rámov v roku 1902 počas francúzskej okupácie. Je vyrobené v tradičnom čínskom štýle. V tejto oblasti vyniká etnická skupina H´Mon v krásnych odevoch. 

Vietnam
Vietnamské dievčatko z etnickej skupiny H´Mong. Foto: unsplash.com

Pri čínskych hraniciach leží mesto Y Ti. Vyniká krásnou zelenou prírodou, ryžovými terasami, malými dedinkami a nádhernými výhľadmi. Lung Cu, na hraniciach ponúka gigantickú vietnamskú vlajku, ku ktorej vedie 200 schodov.

Vietnam
Y Ti s krásnymi výhľadmi. Foto: unsplash.com

Stredný Vietnam

Stredný Vietnam je známy pre dobre zachované historické pamiatky, usmiatych obyvateľov a prírodnými krásami. Starobylé mesto Hoi An žiari úzkymi uličkami a večer ho ožiaria farebné lampáše. Centrálne pobrežie zas láka na pieskové pláže. V Hue sú roztrúsené kráľovské pevnosti, hrobky a chrámy dynastie Nguyen. 

Vietnam
Kráľovské mesto Hue. Foto: unsplash.com

Moderné mesto Danang má luxusné rezorty, špičkové golfové ihriská a najlepšiu pláž v krajine. A len pár hodín jazdy odtiaľto ležia jaskyne Phong Nha.

Vietnam
Most v Danang. Foto: unsplash.com

dedinke Phong Nha bola objavená jedna z najväčších jaskýň na svete. Národný park Phong Nha-Ke Bang tvorí pás vápencových hôr s roztrúsenými jaskyňami. Je tiež domovom ohrozených voľne žijúcich živočíchov. Vstupnou bránou do tejto krajiny je Phong Nha, malá dedinka na brehu rieky Son.

Jaskyňa Phong Nha vo Vietname
Jaskyňa Phong Nha. Foto: unsplash.com

Da Lat je známy svojim vidieckym šarmom v centrálnej vysočine. Priťahuje milovníkov wellness a outdoorových nadšencov. Toto horské letovisko bolo kedysi útočiskom pre Francúzov, ktorí zanechali svoje stopy v architektúre. Jazero v Da Lat je centrom diania, v kopcoch sú zas krásne scenérie. Jazero Xuan Huong je rušnou oblasťou mesta. Stánky na centrálnom trhu sú plné čerstvých kvetov a produktov. Koloniálny štýl badať na kostoloch, art deco zas na hoteloch, či železničnej stanice. 

Vietnam
Da Lat. Foto: unsplash.com

Južný Vietnam

Južný Vietnam to je Hočiminovo mesto, veľká metropola s modernými mrakodrapmi ale aj tradičným životom, za hranicami mesta delta rieky Mekong, kde sa svet točí na vode a poľnohospodárska oblasť sa rozprestiera, kam až oko dovidí. Mui Ne láka zas milovníkov pláží a je tiež známe pre kitesurfing. Ostrovy Phu Quoc Con Dao majú zas nedotknuté panenské pobrežie.

Vietnam
Delta Mekong. Foto: unsplash.com

Binh Thuan je miestom jazier, potokov, skalnatých pláží, mora a púšte. Kedysi bol súčasťou Chamského kniežatstva, preto má svoj historický význam. Severovýchodne od mesta Phan Thiet ležia 1200 rokov staré chrámy Poshanu Cham. Tieto veže sú národnou pamiatkou. Dva budhistické chrámy Linh Son Truong Tho a pagoda Long Doan ležia na vrchole hory Ta Cu. Tu sa nachádza najväčšia socha ležiaceho Budhu vo Vietname.

Vietnam
Pieskové duny v Binh Tuhan. Foto: unsplash.com

Can Tho je rušné mesto pri rieke Hau, ktoré ponúka skvelé produkty od čerstvého ovocia, riečnych rýb až po varené pouličné jedlá. V Can Tho sa nachádzajú malé ostrovčeky, ktoré je najlepšie spoznať na člne. Na bicykli zas dobrodruhovia spoznávajú miestnych obyvateľov, ovocné sady a nekonečné kúzlo delty Mekongu. Ikonu mesta sú aj plávajúce trhy ako napríklad Cai Rang, ktoré sú plné farebných člnov a exotických produktov.

Vietnam
Trh v Can Tho. Foto: unsplash.com

Mesto Chau Doc plné zelene, rušných brehov riek a chrámov leží v delte Mekongu. Chrámy sa nachádzajú na svahoch hory Sam a je ich okolo 200. Zaujímavé sú pagody Tay An, Chua Hang či Mieu Ba Chua, plavba cez les Tra Su, kde žije viac ako 70 druhov vtákov a je to ideálne miesto na pozorovanie tunajšej prírody.

Vietnam
Tra Su. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Ho Či Minovo Mesto

Teplá klíma, jedlá s prímesou exotiky, zaujímavé stavby či rušný nočný život si môžete vychutnať, ak navštívite vietnamské Ho Či Minovo Mesto. Jadro mesta je zdobené širokými francúzskymi bulvármi a historickými stavbami. Neprehliadnuteľnými pamiatkami sú mestská radnica a Palác zjednotenia, predtým známy ako Palác nezávislosti. Je postavený na mieste, na ktorom počas vietnamskej vojny stál palác a domov prezidenta Južného Vietnamu. Ak zavítate do tohto mesta, nevynechajte prechádzku uličkami so starobylými stánkami, trhmi, predajňami hodvábu, košíkmi či koreninami.

Vietnam
Ho Či Minovo Mesto. Foto: unsplash.com

Tunely Cu Chi je systém tunelov, ktoré sa nachádzajú 70 km severozápadne od Hoči Minovho Mesta vo Vietname. Pôvodná dĺžka týchto tunelov bola cez 200 km, ale do súčasnosti sa zachovalo len 120 km. Tunely postavil Vietkong počas vojny vo Vietname. Nachádzali sa tam nemocnice, kuchyne, spálne, rokovacie miestnosti, aj arzenály. Tunely Cu Či predstavujú nielen významnú pamiatku na vojny, ktoré Vietnam utrpel v druhej polovici 20. storočia, ale sú aj pozoruhodným stavebným počinom.

Hoi An

Takmer uprostred Vietnamu narazíte na malé, ale nesmierne populárne mesto Hoi An. Najkrajšie je po zotmení, kedy sa premení v rozprávkové miesto osvetlené stovkami lampiónov. A aj keď toto ani nie stotisícové mestečko už dávno stratilo svoju autenticitu, nemôžeme mu uprieť istú jedinečnosť a atmosféru.

Vietnam
Stará časť mesta Hoi An. Foto: unsplash.com

Od 16. storočia slúžilo mestečko ako jeden z najvýznamnejších juhoázijských prístavov. Preto sem zavítali obchodníci z celého sveta, čo sa podpísalo na zmesi architektonických štýlov. Najpopulárnejšie sú dnes domy dávnych japonských a čínskych obchodníkov. Mnohé z nich sú dodnes obývané, väčšina ale slúži ako múzeá či predajne suvenírov.

Vietnam
Hoi An. Foto: unsplash.com

Danang 

Danang je vietnamské mesto, ktoré sa nachádza na pobreží Juhočínskeho mora. Leží asi 965 km severne od Hočiminovho mesta a 760 km južne od Hanoja. Asi 3 km severne od mesta sa nachádza Letisko Đà Nẵng. Susedí s provinciou Thừa Thiên - Huế, Quảng Nam a s Laosom. 

Vietnam
Most lásky v meste Danang. Foto: unspalsh.com

Administratívne je mesto na úrovni provincie Vietnamu. V okolí existuje niekoľko pláží, letovísk a hotelov. Mestom preteká rieka Han a nachádza sa v ňom najväčší námorný prístav v strednom Vietname. Pochváliť sa môže Dračím mostom. 

Vietnam
Dračí most v meste Danang. Foto: unsplash.com

Vinh Long 

Vinh Long Province je provincia nachádzajúca sa v  južnom Vietname. Jeho hlavným mestom je Vinh Long a je hlavným tranzitným uzlom. Je to vstupná brána do života ostrova. Pýši sa hojnými ovocnými sadmi či typickými vidieckymi príbytkami. Leží medzi riekami Hau a Tien v strede delty Mekongu. Vinh Long je provincia dobre známa pre rybolov.

Phu Quoc

Phu Quoc nesie prezývku ako „perlový ostrov“, ktorý je od roku 2006 chránenou biosférickou rezerváciou UNESCO. Je domovom rybej omáčky, korenia a perál. Pýši sa plážami, prírodou a 150 km dlhým pobrežím, preto je najvhodnejšou destináciou na vodné športy. Známa je tu pláž Long Beach dlhá 20 km s peknými západmi slnka. Tichšie pláže sú v Ganh Dau a Bai Thom. Po celej dĺžke pobrežia sa ťahá pohorie vhodné na treky či prechádzky cez večne zelený les s vodopádmi, skalnými jazierkami a jaskyňami.

Phu Quoc, Vietnam
Pláž v Phu Quoc. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Hanoj

Hanoj je druhým najväčším a zároveň hlavným mestom Vietnamu. Rozkladá sa na severe krajiny, na pravom brehu Červenej rieky. Začiatky ľudského osídlenia tu siahajú do 3. storočia pr. Kr., približne od 11. storočia je Hanoj najdôležitejším politickým sídlom krajiny. V minulosti bol známy pod názvom Thang Long, neskôr dostalo mesto svoje terajšie pomenovanie. Počas francúzskej okupácie tu vznikla jedinečná architektúra, ktorú tu môžete obdivovať dodnes, napríklad v podobe širokých bulvárov.

Vietnam
Hanoj. Foto: unsplash.com

Ba Dinh je mestská časť a politické centrum hlavného mesta Hanoj vo Vietname. Po tejto mestskej časti je možné sa vydať smerom k Ho Či Minovu mauzóleu, múzeu vojenskej histórie alebo pagode Jedného piliera. Ho Či Minovo mauzóleum bolo inšpirované Leninovým mauzóleom v Moskve, ale zároveň zahŕňa vietnamské architektonické prvky. Exteriér je vyrobený zo šedej žuly, zatiaľ čo interiér je zo sivého, čierneho a červeného lešteného kameňa. Stavebné práce na Ho Či Minovu mauzóleu začali 2. septembra 1973 a k jeho otvoreniu došlo 29. augusta 1975. Zaujímavé sú aj pestré hanojské ulice, veľmi rušné, živé a plné farieb.

Vietnam
Rezidenčná štvrť v starej časti Hanoja. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Hočiminovo mauzóleum, Vietnam

HistóriaKultúra

Hočiminovo mauzóleum

Hočiminovo mauzóleum v Hanoji je miesto, kde je uchované balzamované telo prvého prezidenta Severného Vietnamu a vodcu boja za národné oslobodenie Ho Či Mina. Je to jedna z najnavštevovanejších turistických pamiatok hlavného mesta Vietnamu - Hanoja. Mieria sem prakticky všetci turisti, ktorí do Hanoja prídu. Mauzóleum je ľahko dostupné z centra, nachádza sa cca 3 km od jazera Hoan Kiem. Hočiminovo mauzóleum je vysoké 21,6 m a široké 41,2 m. Mauzóleum je postavené zo šedej žuly, interiéry sú zo šedého, čierneho a červeného lešteného kameňa. Balzamované telo Ho Či Mina je ukryté v chladnej centrálnej hale, ktorú strážia stráže.

Jednostĺpová pagoda, Vietnam

HistóriaKultúra

Jednostĺpová pagoda

Medzi najznámejšie pamätihodnosti Vietnamu okrem známeho Hočiminovho Mauzólea patrí určite aj Jednostĺpová pagoda. Pagody sú veľmi obľúbeným miestom pre turistov. Počas návštevy sa nezabudnite vhodne obliecť, treba sa vyhnúť šortkám, holým ramenám, sukniam či klobúkom. Najznámejšou je jednostĺpová pagoda. Je to jedna z najstarších náboženských pamiatok Vietnamu. Pagodu jedného piliera postavil v roku 1049 cisár Ly Thai Tong.

Chrám literatúry, Vietnam

História

Chrám literatúry

Chrám literatúry Van Mieu alebo najstaršia univerzita Vietnamu v Hanoji má kľúčový význam pre rozšírenie konfuciánskej náuky v starom Vietname. Úspešní absolventi univerzity sa mohli vydať na dráhu štátneho úradníka alebo predať svoje skúsenosti ďalším žiakom a rozširovať tak vzdelanosť po celej krajine. Hoci stále išlo o tzv. úradnícke skúšky, v čase kedy sa konali znamenali niečo iné ako si dnes predstavujeme my. Vďaka nim sa vo Vietname sústredili najväčší učenci svojej doby a vznikali tu mnohé cenné literárne a historické diela.

Palác Zjednotenia – symbol Saigonskej vlády, Vietnam

HistóriaKultúra

Palác Zjednotenia – symbol Saigonskej vlády

Palác zjednotenia – bývalý prezidentský palác Južného Vietnamu. Dnes je to múzeum, v ktorom si môžete prezrieť vnútro paláca, kde sedel americký prezident, ale aj tank, ktorý prelomil hradby paláca. V roku 1954 bol Vietnam rozdelený na dve krajiny. Severnú Vietnamskú socialistickú republiku a Južný Vietnam. V roku 1957 začala smutne známa Americko-vietnamská vojna. 18-ročná vojna skončila v roku 1975 obsadením paláca a oslobodením Južného Vietnamu. Palác zjednotenia je zároveň symbolom pádu Južného Vietnamu.

Budhistický chrám Tran Quoc

HistóriaKultúra

Budhistický chrám Tran Quoc

Budhistický chrám Tran Quoc pochádzajúci zo 6. storočia sa nachdáza na malom ostrove s viacerými svätyňami v Hanoji. Patrí medzi najstaršie chrámy v meste. Tento chrám sa začal stavať v roku 541 na brehu Červenej rieky. Dokončený bol v roku 545 za vlády cisára Ly Name De. Pôvodne bola pomenovaná Khai Quoc, no počas dynastie Ly sa stala budhistickým centrom, prijímajúc učenie zenových majstrov. V roku 1961 bol chrám premiestnený na ostrovček Kim Ngu pri Západnom jazere, kde stojí dodnes. Chrámový komplex tvorí Predný dom, Horný dom, a 15 m vysoká veža Bao Tap, postavená v roku 1998, ktorá má 11 poschodí. Na poschodiach sú umiestnené sochy Budhu. Na jej vrchole je vzácny kamenný lotos.

Stiahnuť PDF

Pláže

Vietnam má 3000 km dlhé pobrežie od severu na juh. Pobrežné mestá so žiarivými mrakodrapmi striedajú nočné kluby, ruch ako v Da Nang a Nha Trang. Pláží vo Vietname je nespočetné množstvo.

Ostrov Phu Quoc

Pláže na ostrove Phu Quoc patria medzi najkrajšie vo Vietname. Najobľúbenejšia je piesočná pláž Long Beach, má množstvo barov, reštaurácií a tiež ponúka krásne západy slnka. Pláže Khem a Sao na južnej strane ostrova ponúkajú pokoj a relax.

Vietnam
Phu Quoc a Long Beach. Foto: unsplash.com

Ostrov Cat Ba

Ostrov Cat Ba je najväčším ostrovom súostrovia v zálive Ha Long. Len niekoľko z týchto vápencových výbežkov je obývaných a najväčším je práve Cat Ba. Rovnako ako Phu Quoc, takmer polovica ostrova Cat Ba je chráneným národným parkom, kde sú mangrové lesy, koralové útesy, množstvo rastlinných a živočíšnych druhov. Tri hlavné pláži Cat Co 1, 2 a 3 majú pláže so svetlým pieskom, ktoré sa nachádzajú pri meste Cat Ba.

Vietnam
Pláž na ostrove Cat Ba. Foto: unsplash.com

Ostrov Con Dao

Najkrajšie vietnamské pláže sa nachádzajú na južnom pobreží v Con Dao. Miesto je známe aj na šnorchlovanie. Veľkú časť ostrova pokrýva národný park Con Dao. Jeho hustá džungľa je sprístupnená aj s miestnym sprievodcom či samostatne. Na ostrove sa nachádza kamenisté pobrežné miesto Bai Ong Dung, kde sa dá šnorchlovať. Pláž Dam Trau alebo Dat Doc sú vhodné na relax či opaľovanie.

Vietnam
Con Dao. Foto: unsplash.com

Kitesurfing v Mui Ne

Mui Ne je známe pre surfovanie. Vďaka vhodným vlnám a nárazom vetra je to najlepšie miesto, kde sa učí kitesurfing. 

Vietnam
Pláž Mui Ne. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Jazda na drevenej lodi v prírodnom parku

Exotickým zážitkom je prechádzka na malých drevených lodiach v provincii Ninh Binh a v prírodnej rezervácii Van Long. Nielen exotická flóra ale podmanivá je aj jedinečná fauna, kde žije napríklad ohrozený primát Delacour.

Vietnam
Provincia Ninh Binh a podmanivá bujná vegetácia. Foto: unsplash.com

Poznávanie ostrovov na lodi

Ostrovy Cat Ba, Phu Quoc, Con Son a Cham tvoria súostrovie, ktoré sa dá preskúmať aj na lodi. Zároveň je možné spoznať pestrú faunu a flóru, ktoré ostrovy ponúkajú.

Vietnam
Poznávanie Vietnamu na lodi. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Vietnamská kuchyňa je mimoriadne rozmanitá a chute sa líšia od severu k juhu. V hlavnom meste Hanoj môžete ochutnať typické plátky bravčového, v Saigone zas chrumkavé palacinky rolované so zeleninou so sladkokyslou rybacou omáčkou. Obľúbené sú aj ochutené rezance.

Vietnamské špeciality
Ázijské špeciality. Foto: unsplash.com

Vietnamské jedlá sa pripravujú na ulici ako aj v moderných reštauráciách s úžasným pestrým stolovaním. Vo Vietname sa pred jedlom hovorí “Chúc ngon miệng”, čo znamená „vychutnajte si jedlo“. Vietnamci jedlo milujú a pritom sa využíva bohatá ponuka rôznych ingrediencií. Sever Vietnamu sa vyznačuje jednoduchou kuchyňou, centrálna časť zas množstvom korenia a južné regióny obľubujú viac sladkej chuti. Kamkoľvek však pôjdete, vždy sa dobre najete.

Vietnamské špeciality
Pestrá vietnamská kuchyňa. Foto: unsplash.com

"Bún chả" je hanojské jedlo z údeného, grilovaného bravčového, čerstvých ryžových rezancov a voňavých byliniek. Hoi An bol v minulosti dôležitým obchodným prístavom, kde sa stretávali obchodníci z celého regiónu a preto je jedle "cao lầu" chuť nielen vietnamskej, ale aj japonskej či čínskej kuchyni. 

Vietnamská polievka s bravčovým mäsom a rezancamiBravčové s rezancami a bylinkami. Foto: unsplash.com

Klasickým pouličným jednom je "bánh mì kẹp", ktoré dostanete kúpiť v každom vietnamskom regióne. Jedná sa o sendvič plnený bravčovým mäsom, avšak vždy chutí inak. "Bún bò Huế" je rezancová polievka podávaná s čerstvou zeleninou, čili a limetkovou šťavou, ktorá sa jedáva najčastejšie ráno.

Vietnamská polievka
Ochutená rezancová polievka. Foto: unsplash.com

Veľmi populárne je „cơm tấm“, čo je vyprážané vajce s karamelizovaným grilovaným bravčovým s ryžou alebo ryžovými rezancami. Ochucuje sa zmesou čili, rybacej omáčky, cukru, nakladanej mrkvy, uhoriek, paradajok, drvenej vyprážanej bravčovej kože a šalotky na ozdobu. 

Vietnamské špeciality
Karamelizované bravčové mäso. Foto: unsplash.com

Spoľahlivou kombináciou je kuracie mäso a ryža, kde sa pridávajú čerstvé suroviny. Kuracie mäso sa naseká, zmieša sa s ochutenou rybou omáčkou a cibuľou. Podáva sa s ryžou, ktorá je ochutená kurkumou, nakladanou šalotkou, reďkovkou a bylinkami. Klasická ryža sa v iných regiónoch môže ochutiť koriandrom, mätou.

Vietnamské špeciality
Ochutené mäso so zeleninou a ryžou. Foto. unsplash.com

"Mì Quảng" je sčasti polievka a sčasti šalát. Je to ľahké rezancové jedlo pochádzajúce zo strednej časti Vietnami. Rezance sa pripravujú s kurkumou. Doplnená môže byť krevetami, kuracím alebo bravčovým mäsom. Ochucuje sa nakrájanými banánovými kvetmi, koriandrom, bazalkou a ryžovými sušienkami.

Vietnamské špeciality
Pouličné klasické jedlo. Foto: unsplash.com

"Bánh Xèo" sa zrodilo v delte Mekongu. Bežne sa konzumuje v južnom a strednom Vietname. Už aj samotná príprava je zážitkom, keď cesto na horúcej panvici hlasno praská. Cesto sa vyrába z ryžovej múky, kokosového mlieka a svoj žltkastý odtieň získa vďaka kurkume. Táto slaná pochúťka sa plní vareným bravčovým, či mletým mäsom, fazuľou alebo krevetami. Najlepšie chutí hneď čerstvé.

Vietnamské špeciality
Vyprážané a plnené placky. Foto: unsplash.com

Mesto Da Lat má svoju vajíčkovú špecialitu, ktorá sa predáva na trhu a v pouličných stánkoch.

Vietnamské špeciality
Vajíčková pochúťka z Da Lat. Foto: unsplash.com

„Xôi“ je vietnamská lepkavá ryža, podávaná v slanej alebo sladkej variante. Veľmi populárna je aj pikantná a zvykne sa podávať aj na raňajky. V sladkej podobe existuje viac ako 20 druhov, pričom sa farbí prírodnými rastlinnými extraktmi od fialovej, zelenej, červenej až po žltú.

Vietnamské ovocie
Lepkavá ryža so sladkým mangom. Foto: unsplash.com

Ovocie ja vo Vietname všadeprítomné. Čerstvé sa kupuje na trhoch. Medzi najexotickejšie ovocie sa radí mangostan, ktorý dostať v období od mája do augusta. Má fialovú kôru a mäkkú dužinu. V čase sezóny ho dostanete aj u pouličných predajcov po celom Vietname. Star fruit je osviežujúce, šťavnaté a má zlatú farbu. Jeho sezóna je nepredvídateľná, lebo stromy kvitnú dvakrát do roka. Jesť sa dá tak po celý rok.

Vietnamské ovocie
Vietnamský trh s ovocím. Foto: unsplash.com

Rambutan je ďalšie obľúbené ovodie, ktoré sa vo Vietname zbiera dvakrát ročne, ľahko sa dá nájsť aj v zime aj v lete. Má priesvitnú dužinu s jemnou sladkokyslou príchuťou, podobnou hroznu. Ovocie longan Vietnamci nazývajú „dračie oko“ a podobá sa liči, má však o niečo sladšiu chuť a viac dužiny. Rastie vo veľkých bušoch a predáva sa na pouličných troch v krajine. Po celý rok dostať v krajine aj pomelo. V delte Mekong je typické dračie ovocie.

Trh s ovocím na vode
Plávajúci trh s ovocím vo Vietname. Foto: unsplash.com

Mango sa jedáva po celej krajine, veľmi lahodné je aj s čili. Na juhu Vietnamu sa pestuje ružové jablko, ktoré chuťou pripomína hrušku a jemne aj ružu. Výraznej chuti je vietnamská guava či marakuja. Výborne chutí marakujový džús. Za kráľa ovocia sa vo Vietname považuje durian aj keď nemá príliš vábivú arómu, ale jeho chuť sa len ťažko k niečomu prirovnáva. V krajine rastie aj jackfruit, ktoré patrí medzi najťažšie ovocie. Jeho chuť je sladká. 

Predavač durianu vo Vietname
Predavač durianu. Foto: unspalsh.com

Šálka kávy na vietnamský štýl s kondenzovaným mliekom a ľadom je typickým nápojom dňa. Z vietnamských bôbov robusta sa vyrába silný nápoj s intenzívnou a opojnou chuťou. 

Vietnamská káva
Vietnamská ľadová káva. Foto: unsplash.com

Obľúbená je aj šťava z cukrovej trstiny, ľadový čaj s príchuťou medu, šťava z tropického ovocia ako dračie ovocie, banán, ananás, mango, avokádo a iné sa zmieša s ľadom a kondenzovaným mliekom. Osviežujúci je i limetkový džús s ľadom, zelený ľadový čaj, či vietnamské pivo.

Vietnamský drink
Pomarančový ľadový čaj. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Trh etnických menšín v meste Sapa

Zaujímavo pôsobí aj trh etnických menšín Bac Ha v meste Sapa, ktorý sa koná každú nedeľu. Prichádzajú sem stovky obchodníkov z kmeňov Dzao, Han, Xa Fang, Tay a Thai v tradičnom odeve, ktorí sa postarajú nielen o trhový rozruch ale aj zjednávanie. Predávajúci ponúkajú rôzne korálky, pestrý textil a dozaista očarujúcu atmosféru. 

Trh vo Vietname
Na trhu vo Vietname. Foto: unsplash.com

Výlet na kajaku

V severnej časti krajiny leží jazero Hoa Binh, ideálne na kajak, kde môžete obdivovať džungľové kopce. Alebo sa vydajte do prírodnej rezervácie Pu Luong, kde medzi stromami vynikajú potoky a vodopády. Jedinečným zážitkom sú aj kajaky v Halong Bay. 

Vietnamské kanoe, Vietnam
Kajaky v Halong Bay. Foto: unsplash.com

Golf v Da Lat

Golfové kluby Da Lat sú v kopcovitom teréne medzi borovicovými lesmi. Tu sa nachádza najstaršie golfové ihrisko vo Vietname, golfový klub Dalat Palace. 18-jamkové ihrisko bolo otvorené v roku 1933.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Lanovkou na Fansipan

Na horu Fansipan je možné vydať sa 6 km dlhou lanovkou až do výšky 3143 m a to len za 15 minút. Nachádza sa tu pagoda odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady, lebo práve tu leží „strecha Indočíny“.

Vietnamské hory. Vietnam
Výhľad z hory Fansipan. Foto: unspalsh.com

Treky v okolí mesta Sapa

Sapa ponúka najlepšie vietnamské turistické treky. Zaujímavé je i poznávanie dedín ako Cat Cat a Ta Phin, kde zažijete etnickú kultúru tunajších obyvateľov. Vyskúšať môžete napríklad aj nočný trek cez ryžové terasy alebo sa okúpať vo vodopádoch.

Vietnamská dedina
Nádherné scenérie v okolí Sapa. Foto: unsplash.com

Poznávanie zálivu Ha Long 

Obľúbený je výlet v zálive Ha Long loďou okolo plávajúcej dediny alebo na kajaku, pričom môžete pozorovať nádherný západ slnka, tiché lagúny a rybárske lode. Všade navôkol vás čakajú tie najkrajšie prírodné scenérie.

Výlety loďou. Vietnam
Záliv Ha Long. Foto: unsplash.com

Vyhliadky v Da Lat

Za vodopádom v Da Lat v strednej časti Vietnamu sa môžete vydať peši alebo na bicykli. Dramatický terén je vhodný na turistiku, horskú cyklistiku a kaňoning. Nachádza sa tu i národný park Bidoup Nui Ba, alebo je možné preskúmať horu Lang Biang.

Vyhliadka. Vietnam
Vyhliadky v Da Lat. Foto: unsplash.com

Západ slnka v Phu Quoc

Najkrajšie západy slnka si užijete v Phu Quoc, kde sú krásne pláže a bujná príroda, ktorú sa oplatí preskúmať, keďže ostrov bol vyhlásený za biosférickú rezerváciu.

Západ slnka v Phu Quoc. Vietnam
Západ slnka v Phu Quoc. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: socialistická republika

Rozloha a populácia: 331 210 km2
99 261 360 obyvateľov

Jazyky: vietnamský

Náboženstvo: budhizmus 14,9 %, kresťanstvo 8,5 %

Elektrický prúd: 220-240 V

Mena: dong

Kurz: 1€ = 24262.9VND

Časový posun: +5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Vietnam má vzhľadom k veľkému rozpätiu krajinných aj klimatických pomerov rozmanité podnebie. Juh je v tropickom pásme, zatiaľ čo na severe môžu byť chladné zimy. Juhozápadný monzún prichádza od apríla alebo mája a trvá do októbra. Do celej krajiny prináša vlhké a teplé počasie – s výnimkou oblastí, ktoré chráni pohorie, čo je stredná časť pobrežného pásu a delta Červenej rieky.

Letisko a dĺžka letu

Do Vietnamu sa lieta z Viedne/Budapešti napríklad na pravidelných linkách spoločností Emirates, Qatar airways, Turkish airlines, Air France s prestupom. A to v trvaní cca 14 hodín. Vietnam má 3 medzinárodné letiská: v Hanoji, Hočiminovom meste a Danangu. 

 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji, 12 Ba Huyen Thanh Quan, Ba Dinh District, Hanoi

Tel: +84 2437347601
Núdzová linka: +84904988554
Email: emb.hanoi@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Vietnamu vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Vietnamu v Bratislave alebo požiadať o elektronické víza (e-visa).

Colné predpisy

Platia predpisy Vietnamskej soc. republiky. Pozor však na tovar akými sú tabakové výrobky, alkohol, na ktoré sa vzťahujú množstevné limity, ale aj obmedzenie z hľadiska veku. Tabakové výrobky a alkohol si nesmie dovážať osoba mladšia ako 18 rokov. Upozorňujeme, že povolený a od dovozných platieb je oslobodený dovoz 200 kusov cigariet, 20 kusov cigár a 250 gramov tabaku, 1,5 liter tvrdého alkoholu (nad 20%), 2 nápoja s obsahom alkoholu do 20%, resp., 3 litre iných alkoholických nápojov vrátane piva. Pozor si treba dávať aj na množstvo peňažných prostriedkov v hotovosti, s ktorými cestujete, sumu vyššiu ako 5000 USD, je potrebné deklarovať. 

Doprava

Dopravná infraštruktúra vo Vietname je na nižšej úrovni ako v Európe. Ulice vo veľkých mestách sú preplnené a pravidlá cestnej premávky sa nedodržiavajú. Buďte veľmi opatrní pri prechádzaní cez cestu, pretože vozidlá alebo motorky sa môžu objaviť z ktorejkoľvek strany. V mestách môžete využívať taxi, ktoré sú označené, a relatívne lacné. Vyžadujte zapnutie taxametru. Vodiči často nevedia dobre po anglicky alebo zle rozumejú, preto majte radšej adresu, kam chcete ísť, napísanú na kúsku papiera. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR