Londýn

Londýn

Od útulných ulíc až po nablýskané námestia

Stiahnuť PDF

Londýn je skutočne globálne veľkomesto. Svätý Bede, mních a historik z 8. storočia, napísal, že na ostrove je päť národov, z ktorých každý má svoj vlastný dialekt: anglický, britský, škótsky, piktský a latinský. Dnes je ich viac ako 300 a všetky ich môžete počuť od podzemného londýnskeho metra až po ruch na uliciach, v reštauráciách či londýnskych parkoch, kde radi chodia aj Londýnčania. Toto je mesto, kde sa svetová história spojila, aby sa mohla v súčasnosti predviesť v celej svojej kráse na každom rohu ulice. 

Rušný Londýn. UKRušný Londýn. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky vo Veľkej Británii

 

Londýnom preteká rieka Temža, kde boli postavené slávne mosty. Najznámejším mostom hlavného mesta, ktorý prechádza cez Temžu je Tower Bridge. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London, podľa ktorej dostal most pomenovanie. Historický most je ohromujúci. Dvíha sa v strednej časti, keď pod ním prechádzajú veľké plavidlá. V roku 2014 tu bola pridaná sklenená podlaha, čo umožňuje návštevníkom pozerať sa priamo dolu. Postavený bol na konci 19. storočia do výšky 42 m a dĺžky 244 m. 

 

Tower Bridge. Londýn.

Tower Bridge. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Krásnou stavbou je katedrála sv. Pavla, ktorá sa radí medzi najznámejšie budovy v Londýne. Začala sa stavať v 17. storočí. Jej výška činí 111 m. Tvorí ju obrovská kupola a nádherný interiér, ktorý funguje ako kostol. Všetky bohoslužby sú bezplatné a otvorené pre všetkých ľudí, vrátane veľmi populárnej polnočnej omše na Štedrý večer. Sprístupnená je aj kupola ako aj krypty. Zaujímavý je vnútorný balkón The Whispering Gallery v spodnej časti kupoly, kde akustika katedrály vytvára zvukový fenomén. Ak stojíte na opačnej strane kupoly a niekto vám odtiaľ niečo zašepká, bude to počuť nahlas a zreteľne.

 

Katedrála sv. Pavla. Londýn.

Katedrála sv. Pavla. Londýn. Foto: unspalsh.com

 

Napriek mnohým historickým stavbám má aj moderný Lodnýn svoju vysokú ikonu. Je ním The Shard, najvyššia budova v západnej Európe a jediný londýnsky 95-poschodový mrakodrap. Svojim tvarom pripomína čerp, podľa ktorého dostal aj názov. Vypína sa do výšky 310 m a dokončený bol v roku 2012. Mrakodrap ponúka úžasné výhľady na mesto vo výške 244 m nad zemou. Vnútri sú kancelárie, reštaurácie a hotel. 

 

The Shard. Londýn.

The Shard. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Ďalšou neprehliadnuteľnou londýnskou stavbou je 02 Arena pôvodne postavená ako Millenium Dome v roku 2000. V súčasnosti je známa najmä pre hudobné vystúpenia slávnych hudobníkov. Nachádzajú sa tu reštaurácie, bary, bowlingová dráha, kino, trampolínový park Oxygen Freejumping a nákupné centrum Icon. Na túto ikonickú stavbu je možné vyjsť na kupolu Up at the 02, do výšky 52 metrov, odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady.

02 Aréna. Londýn.

02 Arena. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Medzi obľúbené ikonické budovy patrí koncertná budova Royal Albert Hall. Orchestrálne koncerty klasickej hudby sa tu konajú osem týždňov počas letnej sezóny, od júla do polovice septembra a to každý rok. Tento osemtýždňový koncertný festival známy pod názvom Proms bol založený v roku 1895 a teda patrí medzi klasickú londýnsku tradíciu. Budova je ohromujúca nielen zvonku ale aj zvnútra.

 

Koncertná budova Royal Albert Hall. Londýn.

Koncertná budova Royal Albert Hall. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Aj v rámci hlavného mesta sa rozprestierajú nádherné zelené parky. Richmond Park je najväčším kráľovským parkom v Londýne, kde je otvorený priestor, vidiecka divočina v srdci mesta. Tento bývalý kráľovský poľovnícky revír sa v priebehu stáročí len málo zmenil. Žijú tu divé jelene a daniele. Pekná je tu napríklad plantáž Isabella, kde na jar a v lete ožíva v záplave kvetov. Park je možné si prejsť aj na zapožičanom bicykli.

 

Richmond Park, Londýn

Richmond Park. Londýn. Foto: unsplash.com

 

V Londýne sa nachádza aj najstaršia hudobná sála na svete – Wilton´s Music Hall, ktorá je domovom divadelných hier, opery, bábkového divadla, klasickej hudby, kabaretov, tanca či kúzelníckych predstavení. V roku 1690 sa na tomto mieste nachádzalo najskôr päť domov, neskôr to bol pivný dom slúžiaci námorným kapitánom. V roku 1858 vtedajší majiteľ krčmy John Wilton tu postavil hľadisko. Neskôr sa stalo vývarovňou a skladiskom vecí. Po vkusnej rekonštrukcii je to obdivuhodné miesto. Londýn je plný ruchu vo dne aj v noci a na jeho známych námestiach sú rôzne atrakcie, ako napríklad námestie Leicester zdobí legendárne kina princa Charlesa, kde sa premietajú nové a kultové vydania umeleckých titulov.

 

Námestie Leicester. Londýn.

Námestie Leicester. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Londýn sa pýši aj Národnou knižnicou Spojeného kráľovstva, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Jej zbierka obsahuje viac ako 150 miliónov položiek vo väčšine známych jazykov. Je tiež domovom niektorých mimoriadnych pokladov, ako je najstaršia tlačená kniha na svete, Diamantová sútra, jeden zo zápisníkov Leonarda da Vinciho, základ anglického práva, Magna Charta, rukopisy Shakespeara či Dickensa. Nachádzajú sa tu i originálne rukopisy ručne písané niektorými z najväčších svetových hudobných talentov.

 

Knihy v Britskej národnej knižnici. Londýn

Britská knižnica. Londýn. Foto: unsplash.com

 

 

Top lokality

Regent´s Park

 

Regent´s Park je kráľovský park, v ktorom sa nachádza londýnska zoologická záhrada, jazero na člnkovanie a svieže záhrady, ako napríklad aj počet najväčších zbierok ruží v krajine. Záhrady Queen Mary sú domovom približne 12 000 ruží, 85 odrôd vrátane unikátnej ruže Royal Parks. Záhrada je nádherná počas celého roka, ale začiatkom júna je všetko svieže a rozkvitnuté. Od apríla do septembra si môžete užiť aj vonkajšie divadlo – Open Air Theatre.

 

Regent´s Park. LondýnRegent´s Park. Londýn. Foto: unplash.com

Tunajšia zoologická záhrada bola prvý krát otvorená v roku 1847. Až 36 akrové záhrady boli navrhnuté tak, aby sa zo stretnutí so zvieratami stal neuveriteľný zážitok už tej doby. V tejto londýnskej zoo nájdete juhoamerické pobrežie, živé tučniaky či dažďový prales obývaný opicami.

 

Zoologická záhrada v Regent´s Parku. Londýn.

Zoologická záhrada v Regent´s Parku. Londýn. Foto: unsplash.com

 

St. James´s Park

 

Na mieste, kde sa dnes rozprestiera 57 akrový park, St. James, kedysi bola močaristá oblasť, ktorá sa používala hlavne ako hniezdisko jeleňov. Kráľ Jakub I. sem nechal nasťahovať slony, krokodíly, exotické vtáctvo. V roku 1664 daroval ruský veľvyslanec kráľovi pár pelikánov. Prerobený bol v 20. rokoch 19. storočia na sviežu záhradu s kľukatými cestičkami. Odtiaľto sa naskytá pekný pohľad na Buckinghamský palác.

 

St. James´s Park. Londýn.

St. James´s Park. Londýn. Foto: unsplash.com

Hampton Court

 

Hampton Court je nádherný barokový kráľovský palác. V 13. storočí na tomto mieste stála najskôr usadlosť, ktorú v 16. storočí na rozptýlenie využíval Henrich VII. Nasledujúci panovník Henrich VIII. nechal postaviť veľkú aulu tenisový kurt (pre pôvodnú verziu, z ktorej sa vyvinula dnešná podoba).

Hampton Court. Londýn.

Hampton Court. Londýn. Foto: unspalsh.com

 

Na konci 17. storočia bola veľká časť prestavaná. V 18. storočí panovníci preferovali iné londýnske paláce a Hampton Court prestal byť využívaný ako kráľovské sídlo. Až v 19. storočí ho sprístupnila pre verejnosť kráľovná Viktória. Nachádza sa tu najstaršie zachované bludisko dlhé 800 m a pekné esovité záhrady. Interiér je sprístupnený a sú tu k videniu mnoho miestnosti, čokoládovňa Juraja I., kde sa pripravoval jeho obľúbený nápoj. Každý rok sa tu koná nádherná kvetinová slávnosť.

Hampton Court. Londýn.

Hampton Court. Londýn. Foto: unspalsh.com

 

Mestská rezervácia Walthamsthow

 

Walthamsthow je najväčšia mestská prírodná rezervácia mokradí v Európe, ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 2017 a nachádza sa v Londýne. Ponúka krásne scenérie a je to oáza kľudu. Milovníci pozorovania vtákov môžu pozorovať rôzne druhy, ktorých tu žije až okolo 54 a milovníci histórie tu zas nájdu domy viktoriánskeho štýlu. 

 

Prírodná rezervácia Walthamsthow. Londýn.

Prírodná rezervácia Walthamsthow. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Štvrť Spitalfields

 

V štvrti Spitalfields vo východnom Londýne sa nachádza udržiavaná mestská farma Spitalfields City Farm a dokonca aj so zvieratami, ktorá ako farmársky obchod predáva domáce produkty. Je tu domáca kaviareň, bývajú tu víkendové festivaly, dobrovoľnícke programy, či každoročné preteky kôz. Kozí závod Spitalfields City Farm, ktorý je rivalom slávneho Boat Race on the Thames, na ktorom sa stretnú súperiace univerzity Oxford a Cambridge a postavia proti sebe dve kozy.

Spitalfields. Londýn.

Spitalfields. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Záhrada Kyoto v parku Holland

 

Holland Park je jedným z najkrajších zelených plôch v Londýne, kde sa nachádzajú ihriská, lesy, ekologické centrum a pozostatky domu Holland, ktorý bol vážne poškodený počas druhej svetovej vojny. V parku sa nachádza tradične navrhnutá japonská záhrada Kyoto, ktorá bola vytvorená akú súčasť japonského festivalu v Londýne v roku 1992. Má vodné prvky a tradičné japonské stromy a rastliny. Nádherná je záhrada v období jesene.

Holland Park, Londýn
Záhrada Kyoto v parku Holland. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Trh Borough

Borought je najstarší  londýnsky trh s potravinami, ktorý sa datuje do trinásteho storočia a je bohatým zdrojom rôznych gurmánskych dobrôt. Kedysi sa tu nachádzali len britské produkty, no dnes sú tu rôzne obchody a predajcovia z celého sveta, ktorí ponúkajú svoje špeciality od francúzskych sendvičov, etiópskych špecialít, až po rôzne sladké maškrty.

Trh Borough. Londýn.Trh Borough. Londýn. Foto: unsplash.com

Londýnska Čínska štvrť

 

Čínska štvrť je jedným z londýnskych gurmánskych obľúbených miest. Ulice sú tu dvojjazyčne označené, lemujú ju farebné pagody, sochy levov a červeno-zlaté brány, ktoré vítajú do reštaurácií a obchodov.

 

Londýnska Čínska štvrť. Londýn.Londýnska Čínska štvrť. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Nákupná ulica Carnaby

 

Londýnska ulica Carnaby ponúka rušné nakupovanie v svetovo známych obchodoch, výborné reštaurácie a kaviarne. Patrí medzi najlepšie nákupné destinácie v Londýne. V 60. rokoch minulého storočia sem prichádzali slávne osobnosti ako Elizabeth Tylor, The Beatles, The Rolling Stones. V súčasnosti sú tu známe obchody ako Monki a The Kooples, reštaurácie Dishoom, Cahoots, Pizza Pilgrims a Le Bab. Vianočné osvetlenie na tejto ulici je každý rok vychýrené.

 

Nákupná ulica Carnaby. Londýn.

Nákupná ulica Carnaby. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Greenwich park a Národné námorné múzeum

 

Národné námorné múzeum v Londýne je najväčším v krajine a radí sa medzi najznámejšie na svete. Sídli v blízkosti parku Greenwich. Zbierka múzea obsahuje skvelé umelecké diela, neuveriteľné poklady a skutočnú krvou zafarbenú uniformu, ktorú mal na sebe lord Nelson, keď bol smrteľne zranený na palube HMS Victory. V blízkosti múzea je vystavená loď Cutty Sark, ktorá patrila pred viac ako storočím medzi najrýchlejšie lode. Zasadená je na sklenenom podstavci na okraji Temže. V roku 2007 bola zničená pri požiari, ale v roku 2012 znovu otvorená pre verejnosť. Jej rekonštrukcia stála 30 mil. libier. Má nádherný 65 m dlhý pozlátený trup. Kedysi sa na nej prevážal rôzny tovar, ako čaj, whisky, vlna, byvolie rohy.

Národné námorné múzeum. Londýn.

Národné námorné múzeum. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Londýn

Sto ľudí, sto chutí. Presne toto charakterizuje hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Je to mesto, v ktorom to neustále žije. Je centrom svetoznámych divadiel, koncertných siení, múzeí atď. Neodmysliteľnou súčasťou Londýna sú poschodové červené autobusy, ako aj čierny pohodlné taxíky. Na luxusných ručne vyrobených autách sú značky Bentley a Rolls-Royce. História "Kráľa áut a auta kráľov" sa datuje od začiatku minulého storočia. 

Červený autobus. LondýnČervený autobus v Londýne. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Houses of Parliament, Veľká Británia

História

Houses of Parliament

Sídlo Parlamentu Spojeného kráľovstva – Snemovne lordov a Dolnej snemovne. Najstaršou dochovanou časťou paláca je Westminster Hall, pochadzajúca z roku 1097. Palác pôvodne slúžil, až do 16. storočia, ako sídlo panovníka. Väčšina súčasnej stavby pochádza z 19. storočia, kedy bol palác po požiari zrekonštruovaný. Jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií paláca je Big Ben. 

Big Ben, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Big Ben

Medzi najväčšie pamiatky Londýna neodlučiteľne patrí zvon Big Ben. Napriek tomu, že turisti hovoria o Big Bene ako o celej veži, v skutočnosti Big Ben je len hlavným zvonom v Elizabetinej veži. Mechanizmus hodín Big Benu bol dokonečný už v roku 1854 no i dnes odbijú prvým úderom každú celú hodinu na sekundu presne. Big Ben sa počas rokov stal univerzálnou pamiatkou Londýna, ktorú môžeme vidieť v rôznych seriáloch či filmoch. Okrem Big Benu nájdeme v Elizabetinej veži ďalšie menšie 4 zvony, ktorých zvuk môžeme počuť každú štvrťhodinu.

Tower Bridge, Veľká Británia

História

Tower Bridge

Tower Bridge je zdvíhací most v Londýne nad riekou Temža. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London, podľa ktorej dostal meno. V druhej polovici 19. storočia sa vo východnej časti Londýna začala rozmáhať priemyslová výstavba. V súvislosti s tým bolo potrebné vybudovať nový most cez rieku, ktorý by stál po prúde rieky za mostom London Bridge. Nebolo ale možné postaviť tradičný typ mosta, pretože by znemožnil lodnú dopravu do Londýnskeho prístavu, ktorý sa nachádzal medzi mostom London Bridge a Towerom. Tunel pod Temžou bol síce otvorený roku 1870, ale bol určený iba pre chodcov. Obom výškovým vyhliadkam, spájajúcim veže mosta a používaným chodcami pri zdvihnutých rámoch, keď preplávala pod mostom loď, sa dostalo nelichotivej povesti ako raju prostitútok a vreckových zlodejov, preto boli v roku 1910 uzatvorené. V súčasnosti sú znovu otvorené ako súčasť historickej prehliadky mosta, ktorá zahŕňa i výstavu v oboch vežiach. 

Buckingham Palace, Veľká Británia

História

Buckingham Palace

Je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Je aj miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období národných osláv a kríz. Dôstojník kráľovskej zástavy je zodpovedný za všetky zástavy, ktoré sa vyvesujú v paláci. Do roku 1997 bola jedinou vyvesovanou kráľovská štandarda — oficiálna vlajka vládnuceho panovníka, a to len v dobe, keď bol panovník prítomný v paláci. Tradícia sa upravila po smrti Diany, princeznej z Walesu, kedy verejnosť len s nevôľou prijala, že nad palácom nie je vyvesená vlajka na pol žrde. Kráľovná bola vtedy v Balmoralskom zámku, takže nad palácom neviala žiadna zástava. Kráľovná sa rozhodla porušiť protokol a v deň pohrebu dala vyvesiť štátnu vlajku na pol žrde. Odvtedy je štátna vlajka vyvesená aj v neprítomnosti kráľovnej a pri úmrtí člena kráľovskej rodiny a pri štátnom smútku je vyvesená na pol žrde.

Westminsterský palác, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Westminsterský palác

Táto historická budova bola do začiatku 16. storočia hlavnou rezidenciou panovníka Veľkej Británie. V 16. storočí budovu zasiahol obrovský požiar, ktorý ju celú zničil. Po následnej rekonštrukcii sa stala sídlom parlamentu Spojeného kráľovstva, ktorí sa delí na hornú a dolnú snemovňu. V hornej snemovni sídli House of Commons a v spodnej snemovňa House of Lords. Ak počas svojho výletu v Londýne budete chcieť navštíviť budovu parlamentu, myslite na to, že na prehliadku sa budete musieť objednať 3 mesiace vopred.

Stiahnuť PDF

Pláže

Kúpanie v londýnskych jazerách Hampstead Heath

Uprostred divokej zelene v Hampstead Heath je možné sa kúpať v každom ročnom období. V skutočnosti je to jediné miesto v Spojenom kráľovstve, ktoré ponúka otvorené verejné kúpanie po celý rok. Sú tu mužské, ženské a zmiešané jazerá. Nachádzajú sa len kúsok od Parliament Hill s výhľadom na panorámu mesta. A počas horúcich dní v Londýne sú ideálnym miestom na schladenie. Zmiešané jazierko je len pre členov klubu Hampstead Heath. a povolení sú len spôsobilí plavci vo veku od osem rokov.

 

Hampstead Heath. Londýn

Hampstead Heath. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Londýnske oko

Londýnske oko stojí na brehu Temže, neďaleko majestátneho Westminsterského paláca, bolo otvorené v roku 2000 a je najvyšším vyhliadkovým kolesom v Európe. Jeden okruh trvá 30 minút a počas nich vás vyvezie do výšky 135 metrov. Z najvyššieho miesta sa vám naskytne nádherný výhľad na okolie mesta, pričom v prípade pekného počasia môžete dovidieť až do vzdialenosti 40 km. Má 32 klimatizovaných kabínok, čo symbolicky reprezentuje 32 londýnskych štvrtí. Ročne ho navštívi vyše 3 milióny návštevníkov a silvestrovský ohňostroj, organizovaný pri Londýnskom oku, je považovaný za jeden z najkrajších na svete.

Londýnske oko. LondýnLondýnske oko. Londýn. Foto: unsplash.com

Harry Potter – Warner Bross

Na severe Londýna sa nachádzajú filmové ateliéry Warner Bros Studios. Tu si na svoje prídu najmä detskí (ale aj dospelí) fanúšikovia Harryho Pottera. Spoznáte tu tajomstvá tvorby veľkolepých scén, špeciálnych efektov či kostýmov. Nechýba ani Hogwart Express, vozík na kufre, ktorý mizne v stene nástupišťa, tajuplný hrad Rokfort, ktorého prehliadka začína vo veľkej jedálni, kde je práve prestreté na večeru, kancelária Dumbledora, ktorá sa nachádza v jednej z najvyšších veží Rokfortu. 

Harry Potter. Londýn
Harry Potter. Londýn. Foto: CK SATUR

Z nástupišťa 9 a ¾ odchádzal najznámejší vlak sveta, Hogwarts Express. Repliku tohto vlaku nájdete v londýnskom filmovom štúdiu, kde si ho môžete detailne prezrieť. Počas prehliadky sa môžete prejsť po týchto autentických vozňoch a zažiť to, čo zažili hrdinovia z filmu Harry Potter. V prvých piatich filmoch je Hogwarts Express zobrazovaný so štyrmi vozňami, no v časti Harry Potter a Polovičný princ až s piatimi vozňami. Piaty vozeň sa výrazne líši od ostatných svojim vzhľadom. Je to vozeň na batožinu. Tento vozeň bol veľmi potrebný, nakoľko vlak prevážal až 600 študentov.

Harry Potter. Londýn.Harry Potter. Londýn. Foto: unsaplsh.com

Šikmá ulička patrí medzi veľké atrakcie čarodejníckeho sveta v Londýne. Samotný Harry si tu vyberal svoj prvý čarodejnícky prútik, bola by škoda obísť toto miesto. Šikmú uličku síce reálne nenavštívite, pretože zábery z nej sa natáčali v londýnskych filmových štúdiách. Dostanete sa do jej tesnej blízkosti prostredníctvom Diagon Alley. Harry Potter s jeho priateľmi sa do nej dostal pomocou poklopkania čarovnou paličkou po správnej tehličke a následným premiestnením, hop-šup práškom alebo vchodom cez deravý kotlík.

Ministerstvo mágie

Každý vie kto je Harry Potter. S Harrym Potterom sa spája aj fiktívna budova Ministerstva mágie, ktorá by sa mala nachádzať v podzemí centra mesta Londýn. J. K. Rowlingová, autorka knihy, uvidela ako vchod do tohto ministerstva prostredníctvom červenej telefónnej búdky s pokazeným telefónom. Najskôr musíte vytočiť číslo 62442, následne sa vám ozve príjemný hlas pracovníčky ministerstva, ktorá sa vás opýta na meno a dôvod návštevy. Po zadaní sa telefónna búdka premení na výťah a dostanete sa do Átria. Vyskúšajte a možno sa tam dostanete.

Ministerstvo mágie. Londýn
Ministerstvo mágie. Foto: depositphotos.com

Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum je jedným z troch veľkých múzeí v Londýne, ktoré je takisto prístupné pre návštevníkov zdarma. V tomto múzeu môžete vidieť rôzne expozície z oblasti paleontológie, zoológie, entomológie, botaniky a mineralógie. Čiže keď chcete vidieť obrovských dinosaurov, choďte sa pozrieť do Prírodovedného múzea. Pri vstupe do múzea vás na úvod privíta okrem milého obchodíku so suvenírmi aj obrovská kostra dinosaura Diplodoka. 

Prírodovedné múzeum. LondýnPrírodovedné múzeum, Londýn. Foto: unsplash.com

Londýnske akvárium

V Londýnskom akváriu si prídu na svoje dospelí i deti. Atrakcia patrí medzi sústavu najväčších akvárií sveta. Obrovským lákadlom je až 40 žralokov, 12 rôznych druhov. Okrem žralokov je tu stovky ďalších zvierat ako sú tučniaci, chobotnice a iné morské kreatúry. Budova má 3 poschodia, 14 rôznych zón a asi 50 akvárií, ktoré obsahujú 2 milióny litrov vody. Morské príšerky si môžete pozrieť veľmi zblízka vďaka tunelom, ktoré prechádzajú pomedzi akváriami.

Akvárium. Londýn.
Londýnske akvárium. Londýn. Foto: CK SATUR

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Klasické britské raňajky zahŕňajú nielen slaninu, vajíčky, toast, ale napríkald aj slede, ktoré sa podávajú solené a údené, grilované alebo aj dusené. Tento spôsob podávania je známy od 40. rokov 19. storočia zo severovýchodného Anglicka, ale čoskoro sa dostal aj do Londýna. Najlepšie kúsky pochádzajú najmä z Isle of Man a zo Škótska a potom sa privážajú do Londýna, kde sa tešili obľube už na viktoriánskych stoloch počas raňajok. Podávajú sa s trochou masla a citrónom alebo aj s vajíčkom.

 

Klasické anglické raňajky.

Klasické anglické raňajky. Foto: unsplash.com

 

Tradičným jedlom je pečené mäso a zemiaky, ktoré sa podáva v popoludňajších hodinách, lebo sa považuje za veľké hlavné jedlo. Mäso je tradične hovädzie, avšak používa sa aj bravčové, jahňacie, kuracie a lovená zver. Prílohou sú pečené zemiaky, alebo zemiakové pyré, sezónna zelenina, omáčka a niekedy aj yorkshirský puding.

Tradičné pečené mäso a zelenina. Londýn

Tradičné pečené mäso a zelenina. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Slaný hovädzí bagel je úplná klasika v Londýne a zvlášť v pekárni Beigel Bake, ktorá je známa už od roku 1977. Obľúbené sú aj rôzne iné druhy bagelov a plnené zeleninou, mäsom, so syrom alebo vegánske či vegetariánske.

 

Bagel. Londýn.

Bagel. Londýn. Foto: unsplash.com

Škótske uvarené vajce a zabalené v mäse a následne obalené v strúhanke a vypražené do chrumkava je výborné londýnske občerstvenie. Pravdepodobne nemá nič názov spoločné so Škótskom a vynašiel ho londýnsky obchodný dom Fortnum & Mason v roku 1738 ako jedlo pre cestovateľov na dlhých jazdách v koči alebo sa vyvinulo zo severnej Indie z pokrumu „nargisi kofta“, ktoré spája vajcia pokryté mäsom a karí.

 

Scotch Egg.

Scotch Egg. Foto: unsplash.com

 

Klobása je v Londýne jedným z tých jedál, ktoré tu jednoducho majú mnohí v obľube. Mleté bravčové mäso a bylinky zabalené do cesta a upečené do zlatista sú chutným pokrmom. Tieto klobásky sa často konzumovali aj v minulosti, v domácnostiach, v krčmách, počas večierkov, ale aj ako predjedlá už po celé stáročia.

 

Zapečené klobásy.

Zapečené klobásy. Foto: unsplash.com

 

Londýnskou špecialitou je aj maslový puding, ktorý sa pripravuje z bieleho chleba, masla, vajec, mlieka, cukru, hrozienok alebo ríbezlí. Často sa pridávajú vanilka, smotana, škorica. Pôvodne vznikol tento dezert zo staršieho chleba, aby sa mohol tak spotrebovať celý ale už v sladkej verzii.

 

Puding

Sladká pudingová verzia. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Popoludňajší čaj je jedným z britských zvykov a datuje sa do obdobia 18. storočia, keď sa medzi istými módnymi dámami stalo populárnym podávať čaj a občerstvenie medzi ľahkým obedom a neskorou večerou. Popoludňajší čaj, ktorý je pokojnou spoločenskou aktivitou si vyžaduje aj koláčiky, sušienky, či elegantné sendviče. Londýn ponúka množstvo miest, kde je možné popíjať popoludňajší čaj. Je to kultúrny zážitok.

Čaj s dezertom.

Čaj a sladký dezert. Foto: unsplash.com

 

V Londýne je možné nazrieť aj liehovarov ginu, ako to napríklad ponúka Sipsmith, kde sa dozviete aj históriu o gine, prehliadnuť si môžete destilačné prístroje a pod vedením učiteľa aj gin ochutnať. Pri liehovare sa nachádza klub Sipsmith Sipper a nenechajte si ujsť úžasné ginové experimenty v bare, keďže sa tu pripravujú rôzne kreatívne kombinácie chuti.

 

Sud plný ginu.

Sud plný ginu. Foto: unsplash.com

 

 

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Galéria Tate Modern

 

Tate Modern je ikona pri rieke Temža v londýnskej časti South Bank a venovaná je modernému a súčasnému umeniu. Sídli v elektrárni Bankside Power Station a jej rozšírenie Switch House z roku 2016 zväčšilo samotný priestor galérie a vznikol i nádherný 360-stupňový výhľad na panorámu Londýna. Vnútri sú diela od známych umelcov, Warhola, Matissea, Bourgeoisa a sú súčasťou stálej zbierky.

 

Tate Modern, galéria. LondýnTate Modern. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Trh Portobello

 

Trh Portobello je najväčší trh so starožitnosťami na svete a malebnej nákupnej ulici v Notting Hill, ktorej dominujú pastelové farby. Hoci je trh domovom aj stánkov s ovocím a zeleninou, známy je pre starožitnosti, kde sa dajú nájsť hotové poklady. Trh je otvorený šesť dní v týždni.

 

Trh Portobello. Londýn

Trh Portobello. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Sky Garden

 

Sky Garden je najvyššia verejná záhrada v Londýne, ktorá zaberá tri poschodia sviežich upravených záhrad na 35. poschodí mrakodrapu City. Toto krásne miesto sa nachádza na ulici Fenchurch, priamo v srdci mesta. Je tu aj vyhliadková plošina, vonkajšia terasa, dve reštaurácie, dva bary a nádherná panoráma na Londýn a Temžu.

Sky Garden. Londýn

Sky Garden. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Jazda na bicykli po Londýne

 

Santander Cycles je londýnska požičovňa bicyklov, ktorá bola navrhnutá tak, aby jazda na bicykli po meste bola jednoduchá. Trasa plná zaujímavostí je Londýnske oko, Globe, Tate Modern, kde sú aj pokojnejšie cesty bez premávky. Obľúbená je i trasa 4 National Cycle Network popri nábrežných mestských atrakciách.

 

Londýnska požičovňa bicyklov. Londýn

Londýnska požičovňa bicyklov. Londýn. Foto: unsplash.com

 

ArcelorMittal Orbit

Zaujímavou je i najvyššia socha Spojeného kráľovstva – ArcelorMittal Orbit, ktorú navrhol Anish Kapoor. Dvíha sa do výšky 114,5 m a bola jednou z neočakávaných atrakcií v Olympijskom parku v roku 2012. Potom ku nej nemecký umelec Carsetn Höller pridal najdlhší a najvyšší tunelový tobogan na svete. Skok po šmykľavke až na zem je celkom vzrušujúci zážitok, ktorý trvá 40 sekúnd. Pôsobivé sú tu i výhľady.

 

Arcelormittal Orbit. Londýn
ArcelorMittal Orbit. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Wimbledon

 

Wimbledon je predmestie Londýna, ktoré každé leto hostí najväčšie majstrovstvá sveta v tenise. Okrem toho, že tu je najstarší tenisový šampionát na svete, je domovom veterného mlyna. Každý rok v júli sem prichádzajú najlepší svetoví tenisti. Tenisoví fanúšikovia sem zas prichádzajú zabaviť, popíjať a jesť jahody so šľahačkou. Sledovať tenis môžete z centrálneho kurtu, alebo na veľkej obrazovke hneď vedľa areálu na Aoragni Terrace. O vstupenky na popredné miesta treba hlasovať, prihlášky v Spojenom kráľovstve začínajú už rok pred turnajom v auguste. Každý deň sa však dajú kúpiť pre tých, ktorí sú pripravení stáť v rade.

 

Wimbledon. LondýnWimbledon. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Kew Gardens

 

Kew Gardens je nádherná záhrada, plná úžasných výhľadov, vzácnych rastlín, viktoriánskych skleníkov, čínskej pagody a chodníka v korunách stromov. Táto popredná svetová botanická záhrada uchváti v každom ročnom období. Nájdete tu zaujímavú flóru a zrekonštruovaný Temperate House, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších rastlín na svete – Encephalartos Woodii, ktorá prežila dinosaury.

 

Kew Gardens, Londýn

Kew Gardens. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Kvetinový trh na ulici Columbia Road

 

Na ulici Columbia Road v Londýne je jeden z najstarších a najobľúbenejších kvetinových trhov, ktorý býva každú nedeľu. Kúpiť je tu možné záhonové rastliny, kvety, kaktusy, banánovník. Trh trvá do 15. hod za každého počasia, ale pre najlepšie nákupy je dobré prísť o 8. hod. Vydajte sa do bočných uličiek a nájdete tu kaviarne, obchody, starožitníctva, galérie.

 

pink rosesKvetinový trh na ulici Columbia Road. Londýn. Foto: unsplash.com

Little Venice v Londýne

Little Venice v Londýne je známy pre úžasné vodné cesty a úzke člny. Je domovom mnohých Londýnčanov žijúcich na lodiach. Prejsť sa tu môžete po Rembrandtových záhradách,  vyskúšať plavbu medzi Little Venice a Camden Lock, pochutnať si na dobrom jedle v miestnych reštauráciách alebo si vychutnať kávu. Zaujímavé je tu i bábkové divadlo Barge.

Little Venice, Londýn
Little Venice. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Vyhliadka na Londýn z Primrose Hill

 

Nádhernú panorámu na Londýn ponúka Primorse Hill. Jedná sa o dobre udržiavanú časť Regent´s Parku, ktorá je obklopená luxusnými kaviarňami a peknými obchodmi. Pekné vyhliadky sú pri západe slnka.

 

Primrose Hill. Londýn. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia 

Rozloha a populácia: 1570 km2
9 541000 obyvateľov

Jazyky: angličtina

Náboženstvo: anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske, iné

Mena: britská libra

Kurz: 1€ = 0.844GBP

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Poznávať Londýn je možné počas celého roka. V meste sa stále niečo deje, tak môžete využiť napríklad rôzne koncerty, festivaly a podujatia. Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. V lete i v zime sú mierne teploty. Najvyššie denné teploty sú v mesiacoch júl, august, september.

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Bratislavy, z Viedne, z Budapešti, v trvaní cca 2 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES

Tel: +44 2073136480
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nie sú potrebné víza.

Colné predpisy

Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe až na dobu 6 mesiacov. Odporúčame pred cestou konzultovať prípadné otázky s britským veľvyslanectvom v Bratislave. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú spotrebu:

Alkohol

 • 42 l piva,
 • 18 l tichého vína alebo 9 l šumivého vína,
 • 4 l liehovín, alkoholizovaného vína alebo iného alkoholického nápoja s obsahom alkoholu nižším ako 22 %. (limit možno rozdeliť, napríklad 2 l liehovín a 4,5 l šumivého vína).

Tabak

 • 200 cigariet,
 • 100 cigarillos,
 • 50 cigár,
 • 250 g tabaku,
 • 200 tyčiniek tabaku pre elektronické zahrievanie.

Toto povolené množstvo je možné spojiť, napr. priniesť 100 cigariet a 25 cigár (polovicu z povoleného množstva v dvoch kategóriách).

Doprava

Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS. V Spojenom kráľovstve je k dispozícii kvalitná cestná, železničná, letecká a lodná preprava.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR