Londýn

Londýn je skutočne globálne veľkomesto. Svätý Bede, mních a historik z 8. storočia, napísal, že na ostrove je päť národov, z ktorých každý má svoj vlastný dialekt: anglický, britský, škótsky, piktský a latinský.

Dnes je ich viac ako 300 a všetky ich môžete počuť od podzemného londýnskeho metra až po ruch na uliciach, v reštauráciách či londýnskych parkoch, kde radi chodia aj Londýnčania. Toto je mesto, kde sa svetová história spojila, aby sa mohla v súčasnosti predviesť v celej svojej kráse na každom rohu ulice.

Londýnom preteká rieka Temža, kde boli postavené slávne mosty. Najznámejším mostom hlavného mesta, ktorý prechádza cez Temžu je Tower Bridge. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London, podľa ktorej dostal most pomenovanie. Historický most je ohromujúci. Dvíha sa v strednej časti, keď pod ním prechádzajú veľké plavidlá. V roku 2014 tu bola pridaná sklenená podlaha, čo umožňuje návštevníkom pozerať sa priamo dolu. Postavený bol na konci 19. storočia do výšky 42 m a dĺžky 244 m. 

Krajina
Veľká Británia Londýn
Časový posun
-1h
Mena
britská libra

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Rozloha Londýn je 1570 km2 a má približne 9 541 000 obyvateľov.
Jazyky
angličtina
Náboženstvo
anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske, iné
Tower Bridge. Londýn
Tower Bridge. Londýn. Foto: unsplash.com

Krásnou stavbou je katedrála sv. Pavla, ktorá sa radí medzi najznámejšie budovy v Londýne. Začala sa stavať v 17. storočí. Jej výška činí 111 m. Tvorí ju obrovská kupola a nádherný interiér, ktorý funguje ako kostol. Všetky bohoslužby sú bezplatné a otvorené pre všetkých ľudí, vrátane veľmi populárnej polnočnej omše na Štedrý večer. Sprístupnená je aj kupola ako aj krypty. Zaujímavý je vnútorný balkón The Whispering Gallery v spodnej časti kupoly, kde akustika katedrály vytvára zvukový fenomén. Ak stojíte na opačnej strane kupoly a niekto vám odtiaľ niečo zašepká, bude to počuť nahlas a zreteľne.

Katedrála sv. Pavla. Londýn
Katedrála sv. Pavla. Londýn. Foto: unspalsh.com

Napriek mnohým historickým stavbám má aj moderný Londýn svoju vysokú ikonu. Je ním The Shard, najvyššia budova v západnej Európe a jediný londýnsky 95-poschodový mrakodrap. Svojim tvarom pripomína čerp, podľa ktorého dostal aj názov. Vypína sa do výšky 310 m a dokončený bol v roku 2012. Mrakodrap ponúka úžasné výhľady na mesto vo výške 244 m nad zemou. Vnútri sú kancelárie, reštaurácie a hotel.

The Shard. Londýn
The Shard. Londýn. Foto: unsplash.com

Ďalšou neprehliadnuteľnou londýnskou stavbou je 02 Arena pôvodne postavená ako Millenium Dome v roku 2000. V súčasnosti je známa najmä pre hudobné vystúpenia slávnych hudobníkov. Nachádzajú sa tu reštaurácie, bary, bowlingová dráha, kino, trampolínový park Oxygen Freejumping a nákupné centrum Icon. Na túto ikonickú stavbu je možné vyjsť na kupolu Up at the 02, do výšky 52 metrov, odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady.

02 Arena. Londýn
02 Arena. Londýn. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené ikonické budovy patrí koncertná budova Royal Albert Hall. Orchestrálne koncerty klasickej hudby sa tu konajú osem týždňov počas letnej sezóny, od júla do polovice septembra a to každý rok. Tento osemtýždňový koncertný festival známy pod názvom Proms bol založený v roku 1895 a teda patrí medzi klasickú londýnsku tradíciu. Budova je ohromujúca nielen zvonku ale aj zvnútra.

Koncertná budova Royal Albert Hall. Londýn
Koncertná budova Royal Albert Hall. Londýn. Foto: unsplash.com

Aj v rámci hlavného mesta sa rozprestierajú nádherné zelené parky. Richmond Park je najväčším kráľovským parkom v Londýne, kde je otvorený priestor, vidiecka divočina v srdci mesta. Tento bývalý kráľovský poľovnícky revír sa v priebehu stáročí len málo zmenil. Žijú tu divé jelene a daniele. Pekná je tu napríklad plantáž Isabella, kde na jar a v lete ožíva v záplave kvetov. Park je možné si prejsť aj na zapožičanom bicykli.

Richmond Park. Londýn
Richmond Park. Londýn. Foto: unsplash.com

V Londýne sa nachádza aj najstaršia hudobná sála na svete – Wilton´s Music Hall, ktorá je domovom divadelných hier, opery, bábkového divadla, klasickej hudby, kabaretov, tanca či kúzelníckych predstavení. V roku 1690 sa na tomto mieste nachádzalo najskôr päť domov, neskôr to bol pivný dom slúžiaci námorným kapitánom. V roku 1858 vtedajší majiteľ krčmy John Wilton tu postavil hľadisko. Neskôr sa stalo vývarovňou a skladiskom vecí. Po vkusnej rekonštrukcii je to obdivuhodné miesto. Londýn je plný ruchu vo dne aj v noci a na jeho známych námestiach sú rôzne atrakcie, ako napríklad námestie Leicester zdobí legendárne kina princa Charlesa, kde sa premietajú nové a kultové vydania umeleckých titulov.

Námestie Leicester. Londýn
Námestie Leicester. Londýn. Foto: unsplash.com

Londýn sa pýši aj Národnou knižnicou Spojeného kráľovstva, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Jej zbierka obsahuje viac ako 150 miliónov položiek vo väčšine známych jazykov. Je tiež domovom niektorých mimoriadnych pokladov, ako je najstaršia tlačená kniha na svete, Diamantová sútra, jeden zo zápisníkov Leonarda da Vinciho, základ anglického práva, Magna Charta, rukopisy Shakespeara či Dickensa. Nachádzajú sa tu i originálne rukopisy ručne písané niektorými z najväčších svetových hudobných talentov.

Britská knižnica. Londýn
Britská knižnica. Londýn. Foto: unsplash.com

Top lokality

Regent´s Park

Regent´s Park je kráľovský park, v ktorom sa nachádza londýnska zoologická záhrada, jazero na člnkovanie a svieže záhrady, ako napríklad aj počet najväčších zbierok ruží v krajine. Záhrady Queen Mary sú domovom približne 12 000 ruží, 85 odrôd vrátane unikátnej ruže Royal Parks. Záhrada je nádherná počas celého roka, ale začiatkom júna je všetko svieže a rozkvitnuté. Od apríla do septembra si môžete užiť aj vonkajšie divadlo – Open Air Theatre.

Regent´s Park. Londýn
Regent´s Park. Londýn. Foto: unplash.com

Tunajšia zoologická záhrada bola prvý krát otvorená v roku 1847. Až 36 akrové záhrady boli navrhnuté tak, aby sa zo stretnutí so zvieratami stal neuveriteľný zážitok už tej doby. V tejto londýnskej zoo nájdete juhoamerické pobrežie, živé tučniaky či dažďový prales obývaný opicami.

Zoologická záhrada v Regent´s Parku. Londýn
Zoologická záhrada v Regent´s Parku. Londýn. Foto: unsplash.com

St. James´s Park

Na mieste, kde sa dnes rozprestiera 57 akrový park, St. James, kedysi bola močaristá oblasť, ktorá sa používala hlavne ako hniezdisko jeleňov. Kráľ Jakub I. sem nechal nasťahovať slony, krokodíly, exotické vtáctvo. V roku 1664 daroval ruský veľvyslanec kráľovi pár pelikánov. Prerobený bol v 20. rokoch 19. storočia na sviežu záhradu s kľukatými cestičkami. Odtiaľto sa naskytá pekný pohľad na Buckinghamský palác.

St. James´s Park. Londýn
St. James´s Park. Londýn. Foto: unsplash.com

Hampton Court

Hampton Court je nádherný barokový kráľovský palác. V 13. storočí na tomto mieste stála najskôr usadlosť, ktorú v 16. storočí na rozptýlenie využíval Henrich VII. Nasledujúci panovník Henrich VIII. nechal postaviť veľkú aulu tenisový kurt (pre pôvodnú verziu, z ktorej sa vyvinula dnešná podoba).

Hampton Court. Londýn
Hampton Court. Londýn. Foto: unspalsh.com

Na konci 17. storočia bola veľká časť prestavaná. V 18. storočí panovníci preferovali iné londýnske paláce a Hampton Court prestal byť využívaný ako kráľovské sídlo. Až v 19. storočí ho sprístupnila pre verejnosť kráľovná Viktória. Nachádza sa tu najstaršie zachované bludisko dlhé 800 m a pekné esovité záhrady. Interiér je sprístupnený a sú tu k videniu mnoho miestnosti, čokoládovňa Juraja I., kde sa pripravoval jeho obľúbený nápoj. Každý rok sa tu koná nádherná kvetinová slávnosť.

Hampton Court. Londýn
Hampton Court. Londýn. Foto: unspalsh.com

Mestská rezervácia Walthamsthow

Walthamsthow je najväčšia mestská prírodná rezervácia mokradí v Európe, ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 2017 a nachádza sa v Londýne. Ponúka krásne scenérie a je to oáza kľudu. Milovníci pozorovania vtákov môžu pozorovať rôzne druhy, ktorých tu žije až okolo 54 a milovníci histórie tu zas nájdu domy viktoriánskeho štýlu.

Prírodná rezervácia Walthamsthow. Londýn
Prírodná rezervácia Walthamsthow. Londýn. Foto: unsplash.com

Štvrť Spitalfields

V štvrti Spitalfields vo východnom Londýne sa nachádza udržiavaná mestská farma Spitalfields City Farm a dokonca aj so zvieratami, ktorá ako farmársky obchod predáva domáce produkty. Je tu domáca kaviareň, bývajú tu víkendové festivaly, dobrovoľnícke programy, či každoročné preteky kôz. Kozí závod Spitalfields City Farm, ktorý je rivalom slávneho Boat Race on the Thames, na ktorom sa stretnú súperiace univerzity Oxford a Cambridge a postavia proti sebe dve kozy.

Záhrada Kyoto v parku Holland

Holland Park je jedným z najkrajších zelených plôch v Londýne, kde sa nachádzajú ihriská, lesy, ekologické centrum a pozostatky domu Holland, ktorý bol vážne poškodený počas druhej svetovej vojny. V parku sa nachádza tradične navrhnutá japonská záhrada Kyoto, ktorá bola vytvorená akú súčasť japonského festivalu v Londýne v roku 1992. Má vodné prvky a tradičné japonské stromy a rastliny. Nádherná je záhrada v období jesene.

Záhrada Kyoto v parku Holland. Londýn
Záhrada Kyoto v parku Holland. Londýn. Foto: unsplash.com

Trh Borough

Borought je najstarší  londýnsky trh s potravinami, ktorý sa datuje do trinásteho storočia a je bohatým zdrojom rôznych gurmánskych dobrôt. Kedysi sa tu nachádzali len britské produkty, no dnes sú tu rôzne obchody a predajcovia z celého sveta, ktorí ponúkajú svoje špeciality od francúzskych sendvičov, etiópskych špecialít, až po rôzne sladké maškrty.

Trh Borough. Londýn
Trh Borough. Londýn. Foto: unsplash.com

Londýnska Čínska štvrť

Čínska štvrť je jedným z londýnskych gurmánskych obľúbených miest. Ulice sú tu dvojjazyčne označené, lemujú ju farebné pagody, sochy levov a červeno-zlaté brány, ktoré vítajú do reštaurácií a obchodov.

Londýnska Čínska štvrť. Londýn
Londýnska Čínska štvrť. Londýn. Foto: unsplash.com

Nákupná ulica Carnaby

Londýnska ulica Carnaby ponúka rušné nakupovanie v svetovo známych obchodoch, výborné reštaurácie a kaviarne. Patrí medzi najlepšie nákupné destinácie v Londýne. V 60. rokoch minulého storočia sem prichádzali slávne osobnosti ako Elizabeth Tylor, The Beatles, The Rolling Stones. V súčasnosti sú tu známe obchody ako Monki a The Kooples, reštaurácie Dishoom, Cahoots, Pizza Pilgrims a Le Bab. Vianočné osvetlenie na tejto ulici je každý rok vychýrené.

Nákupná ulica Carnaby. Londýn
Nákupná ulica Carnaby. Londýn. Foto: unsplash.com

Greenwich park a Národné námorné múzeum

Národné námorné múzeum v Londýne je najväčším v krajine a radí sa medzi najznámejšie na svete. Sídli v blízkosti parku Greenwich. Zbierka múzea obsahuje skvelé umelecké diela, neuveriteľné poklady a skutočnú krvou zafarbenú uniformu, ktorú mal na sebe lord Nelson, keď bol smrteľne zranený na palube HMS Victory. V blízkosti múzea je vystavená loď Cutty Sark, ktorá patrila pred viac ako storočím medzi najrýchlejšie lode. Zasadená je na sklenenom podstavci na okraji Temže. V roku 2007 bola zničená pri požiari, ale v roku 2012 znovu otvorená pre verejnosť. Jej rekonštrukcia stála 30 mil. libier. Má nádherný 65 m dlhý pozlátený trup. Kedysi sa na nej prevážal rôzny tovar, ako čaj, whisky, vlna, byvolie rohy.

Národné námorné múzeum. Londýn
Národné námorné múzeum. Londýn. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Londýn

Sto ľudí, sto chutí. Presne toto charakterizuje hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Je to mesto, v ktorom to neustále žije. Je centrom svetoznámych divadiel, koncertných siení, múzeí atď. Neodmysliteľnou súčasťou Londýna sú poschodové červené autobusy, ako aj čierny pohodlné taxíky. Na luxusných ručne vyrobených autách sú značky Bentley a Rolls-Royce. História "Kráľa áut a auta kráľov" sa datuje od začiatku minulého storočia. 

Červený autobus v Londýne
Červený autobus v Londýne. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Poznávať Londýn je možné počas celého roka. V meste sa stále niečo deje, tak môžete využiť napríklad rôzne koncerty, festivaly a podujatia. Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. V lete i v zime sú mierne teploty. Najvyššie denné teploty sú v mesiacoch júl, august, september.

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Bratislavy, z Viedne, z Budapešti, v trvaní cca 2 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES

Tel: +44 2073136480
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nie sú potrebné víza.

Colné predpisy

Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe až na dobu 6 mesiacov. Odporúčame pred cestou konzultovať prípadné otázky s britským veľvyslanectvom v Bratislave. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú spotrebu:

Alkohol

  • 42 l piva,
  • 18 l tichého vína alebo 9 l šumivého vína,
  • 4 l liehovín, alkoholizovaného vína alebo iného alkoholického nápoja s obsahom alkoholu nižším ako 22 %. (limit možno rozdeliť, napríklad 2 l liehovín a 4,5 l šumivého vína).

Tabak

  • 200 cigariet,
  • 100 cigarillos,
  • 50 cigár,
  • 250 g tabaku,
  • 200 tyčiniek tabaku pre elektronické zahrievanie.

Toto povolené množstvo je možné spojiť, napr. priniesť 100 cigariet a 25 cigár (polovicu z povoleného množstva v dvoch kategóriách).

Doprava

Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS. V Spojenom kráľovstve je k dispozícii kvalitná cestná, železničná, letecká a lodná preprava.

Tipy na výlety v Londýne

    • Top

    Toto je mesto, kde sa svetová história spojila, aby sa mohla v súčasnosti predviesť v celej svojej kráse na každom rohu ulice. Londýnom preteká rieka Temža, kde boli postavené slávne mosty. Najznámejším mostom hlavného mesta, ktorý prechádza cez Temžu je Tower Bridge. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London. Krásnou stavbou je katedrála sv. Pavla, ktorá sa radí medzi najznámejšie budovy v Londýne. Napriek mnohým historickým stavbám je Londýn veľmi moderným mestom. Zvlášť ožíva pred Vianocami, kedy sú vysvietené ulice, námestia a známe parky tu skutočne voňajú adventnou atmosférou.

  • anglické raňajky
    • Top

    Po celom svete sú známe aj anglické raňajky, ktoré tvoria vajíčka na rôzne spôsoby, paradajky, fazuľa, opečená zemiaková kaša a slávna opečená slanina či klobása. Briti si radi doprajú na raňajky aj ovsenú kašu alebo kukuričné lupienky.

  • Big Ben, Veľká Británia
    • Top

    Medzi najväčšie pamiatky Londýna neodlučiteľne patrí zvon Big Ben. Napriek tomu, že turisti hovoria o Big Bene ako o celej veži, v skutočnosti Big Ben je len hlavným zvonom v Elizabetinej veži. Mechanizmus hodín Big Benu bol dokonečný už v roku 1854 no i dnes odbijú prvým úderom každú celú hodinu na sekundu presne. Big Ben sa počas rokov stal univerzálnou pamiatkou Londýna, ktorú môžeme vidieť v rôznych seriáloch či filmoch. Okrem Big Benu nájdeme v Elizabetinej veži ďalšie menšie 4 zvony, ktorých zvuk môžeme počuť každú štvrťhodinu.

  • Britské múzeum, Veľká Británia
    • Top

    Britské múzeum sa nachádza v londýnskom obvode Camden. Je jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca Sira Hansa Sloana. Múzeum bolo pre verejnosť sprístupnené 15. januára 1759. Britské múzeum obsahuje zbierky s viac ako siedmimi miliónmi predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúcich históriu ľudstva od začiatku až po súčasnosť. Pôvodne boli obsahom zbierok múzea umelecké predmety a starožitnosti. V súčasnosti je múzeum zamerané ako všeobecné múzeum.

  • Buckingham Palace, Veľká Británia
    • Top

    Je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Je aj miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období národných osláv a kríz. Dôstojník kráľovskej zástavy je zodpovedný za všetky zástavy, ktoré sa vyvesujú v paláci. Do roku 1997 bola jedinou vyvesovanou kráľovská štandarda — oficiálna vlajka vládnuceho panovníka, a to len v dobe, keď bol panovník prítomný v paláci. Tradícia sa upravila po smrti Diany, princeznej z Walesu, kedy verejnosť len s nevôľou prijala, že nad palácom nie je vyvesená vlajka na pol žrde. Kráľovná bola vtedy v Balmoralskom zámku, takže nad palácom neviala žiadna zástava. Kráľovná sa rozhodla porušiť protokol a v deň pohrebu dala vyvesiť štátnu vlajku na pol žrde. Odvtedy je štátna vlajka vyvesená aj v neprítomnosti kráľovnej a pri úmrtí člena kráľovskej rodiny a pri štátnom smútku je vyvesená na pol žrde.

  • Calton Hill, Veľká Británia
    • Top

    Calton Hill je kopec v Edinburghu, ktorý je situovaný nad záhradou Princes Street Gardens a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Výhľady na a z kopca sú väčšinou použité na fotografovanie a maľovanie mesta. Calton Hill je hlavným ústredím Škótskej vlády, ktorá sa nachádza v St. Andrew´s House, ktorý sa na strmom južnom svahu. Nachádza sa tu Budova škótskeho parlamentu a ďalšie významné budovy ako Holyrood Palác. Kopec je miestom pre ďalšie ikonické pamiatky a budovy ako Národný pamätník, Nelsonov pamätník, pamätník Dugalda Stewarta, stará Kráľovská stredná škola, pamätník Roberta Burnsa a Mestské observatórium. Calton Hill je miestom niekoľkých udalostí počas roka. Najväčší z nich je Beltanský ohnivý festival, ktorý sa koná 30. apríla každý rok, a ktorého sa zúčastní viac ako 12 000 ľudí. Dussehra Hindu festival sa taktiež koná na Calton Hille začiatkom októbra každý rok.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Londýne