Veľká Británia

Veľká Británia

Plná lesku a slávy

Stiahnuť PDF

Britský ostrov a jednu šestinu írskeho ostrova tvorí Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, čím spája Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko, ako aj ostrovy Channel, Man a Weight, Scilly, Hebridy, Orkney a Shetland. Pred desaťtisíc rokmi, po dobe ľadovej sa zvyšovala morská hladina, ktorá oddelila Britské ostrovy od pevniny. Okrem Normanďanov v 11. storočí sem nevstúpil nik, kto by si chcel krajinu podmaniť. 

seashore view with rocky mountainBritské ostrovy. Foto: unsplash.com

Dovolenky vo Veľkej Británii

 

Veľká Británia ležiaca na križovatke obchodných ciest zohrala v dejinách významnú úlohu. Práve Briti dokázali vybudovať obrovskú koloniálnu ríšu, ktorá sa rozprestierala na každú svetovú stranu. Dnes už nezávislé štáty Britského spoločenstva - ako Austrália, Kanada, Južná Afrika sú svetovými veľmocami. 

Leeds Castle vysvietený vo farbách vlajky. Foto: unsplash.com

Najvyšším bodom Spojeného kráľovstva je Ben Nevis, ktorý dosahuje výšku 1343 m. Krásne prostredie očarí aj úchvatnými prírodnými scenériami. 

green and brown mountain under white clouds during daytimeBen Nevis. Foto: unsplash.com

Medzi ikony Veľkej Británie patrí Stonehenge. Jedná sa o prehistorickú pamiatku vo Wiltshire. Skladá sa z kruhu stojatých kameňov, každý kameň má výšku 4 m, šírku 2,1 m a váhu približne 25 ton. Kamene sa nachádzajú v rámci zemných prác uprostred najhustejšieho komplexu pamiatok neolitu a bronzovej doby v Anglicku vrátane niekoľkých stoviek pohrebných kopcov. Archeológovia tvrdia, že bola postavená od roku 3000 pred našim letopočtom do roku 2000 pred našim letopočtom.

Stonehenge during daytimeStonehenge. Foto: unsplash.com

Hadriánov val do piateho storočia vymedzoval najsevernejšie hranice Rímskej ríše. Toto hlinené a kamenné opevnenie má dĺžku 117 km a tiahnuc sa na prieč Anglickom, prepája Severné more na východe a Írske more na západe. Jeho stavba trvala 10 rokov a dokončený bol v roku 122 nášho letopočtu. Súčasťou valu bolo aj 14 rímskych pevností a 80 strážnych veží, ktoré slúžili na kontrolu územia severne od hraníc, odkiaľ útočili barbarské kmene Piktov. Do dnes je neoficiálnou hranicou medzi Anglickom a Škótskom, od tej oficiálnej je val miestami vzdialený len necelých 20 km. Od roku 1987 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dnes v rámci turistiky ponúka možnosť  preskúmať zachovalé časti rímskych pevností aj samotného kamenného múru, ktorého maximálna výška dosahovala až 5 m.

brown wooden fence on green grass field under blue sky during daytimeHadriánov val. Foto: unsplash.com

V severnom Anglicku leží jazerný kraj, ktorý je mimoriadne pôvabný, obnažený strmými skalami a pastvinami. Tvorí ho masív Kambrických vrchov, ktoré dosahujú viac ako 900 m. Tu leží aj jeden z najvyšších anglických vrchov - Scafell Pike s výškou 978 m, ktorý je skvelým miestom na túry. 

Scafell Pike. Foto: unsplash.com

Na východných svahoch hor je jazero Wast Water. Medzi skalnými miestami leží dedinka Wastdale Head, v ktorej okolí sú pastviny. Už od viktoriánskych čias je dedinka aj základňou pre horolezcov, ktorých lákajú práve tunajšie steny. 

brown mountain near body of water under blue sky during daytimeWast Water. Foto: unsplash.com

Dartmoor je chránená močiarna oblasť v južnom Devone v Anglicku. Počas celej ľudskej histórie bola krajina využívaná na priemyselné účely a preto sa až do začiatku 19. storočia Dartmoor nepovažoval za miesto, ktoré stojí za návštevu. Od tej doby sa toho však v parku veľa zmenilo a turistov lákajú nie len na krásnu prírodu, ale aj na rôzne aktivity, ktoré môžete zažiť jedine na tomto mieste. 

green grass field under white sky during daytimeNárodný park Dartmoor. Foto: unsplash.com

Land’s End je výbežok a dovolenkový komplex v západnom Cornwalle. Je to najzápadnejší bod pevniny Cornwallu a Anglicka, ktorý nachádza sa na polostrove Penwith a je asi 13 kilometrov vzdialený juhozápadne od Penzance. Tento doslovný koniec krajiny je len skromným výbežkom v porovnaní s blízkymi výbežkami. Oblasť okolo krajinského konca bola označená za časť významnej rastlinnej oblasti organizáciou Plantlife pre vzácne druhy flóry. Na tomto mieste si budete môcť dokonale a nerušene oddýchnuť.

aerial view of green and brown mountain beside sea during daytimeLand´s End. Foto: unsplash.com

Mount Bay je veľká zátoka na pobreží anglického Cornwallu. Na severe zálivu, blízko Marazionu, môžete vidieť horu sv. Michala. Hoci sa na ňu návštevnícic v lete pozerajú ako na veľký, scénický prírodný prístav, v zimnom období predstavuje veľké nebezpečenstvo pre námornú dopravu a najmä pre plachetnice. Na tomto mieste existuje viac ako 150 známych vrakov z 19. storočia. Východná strana zálivu v strede okolo Marazionu a hory Sv. Michala bola v januári 2016 označená za morskú ochranársku zónu.

high-angle view of islandMount Bay. Foto: unsplash.com

Lizard Point 

Lizard Point je najjužnejší bod na pevnine Veľkej Británie na 49 ° 57 '30 "severnej šírky. S výnimkou častí ostrovov Scilly je to najjužnejšia časť Anglicka. Lizard Point je pre mnoho lodí východiskovým bodom ich prechodu na oceán. Jedinečné geologické a námorné podnebie robí Lizard Point dokonalým prostredím pre rôzne druhy flóry a fauny. Táto oblasť je známa svojimi vyrezávanými serpentínskymi útvarmi. Miestni obyvatelia si môžu tento nádherný výhľad dopriať každý deň a preto viacerí z nich prenajali svoje domy pre turistov, aby umožnili tento výhľad aj iným zvedavým očiam.

Lizard Point. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Edinburgh

Edinburgh je hlavné mesto Škótska. Pre svoj bohatý kultúrny život ho nazývajú aj Atény severu. Sídlia tu viaceré kultúrne a umelecké inštitúcie, ako napr. Národná galéria, Škótska kráľovská akadémia, Škótske kráľovské múzeum, Múzeum moderného umenia.

brown concrete house bell under white cloudsEdinburgh. Foto: unsplash.com

Leží na východnom pobreží škótskej centrálnej zóny, pozdĺž ústia rieky Forth blízko Severného mora. Pre svoje svojrázne usporiadanie a ohromnú kolekciu stredovekej a georgiánskej architektúry, vrátane mnohých kamenných činžiakov, je často považované za jedno z najmalebnejších miest v Európe.

man riding horse statue on top of mountainEdinburgh. Foto: unsplash.com

Cardiff

Cardiff, hlavné mesto Walesu, ponúka prekvapivý rad jedinečných atrakcií, prvotriednu zábavu a kvalitné nákupy s tým rozdielom, že všetko sa nachádza v pešej vzdialenosti. Inovatívna architektúra sa nachádza pozdĺž historických budov.

Cardiff. Foto: unsplash.com

Cardiff Bay ponúka zábavu pre každého. Cardiff je ideálnym dovolenkovým miestom pre rodiny, páry a skupiny. Jeho bohatosť dávnej histórie, športové napätie, romantická atmosféra, zaujímavá kultúra a aktivity "mimo tohto sveta" zaručujú skcelú zábavu každému návštevníkovi.

body of water near city buildings during sunsetCardiff Bay. Foto: unsplash.com

Belfast

Belfast bol centrom tabaku, výroby lán a lodiarskeho priemyslu. Zohral kľúčovú úlohu v priemyselnej revolúcii a bol globálnm priemyselným centrom až do druhej polovice 20. storočia. Dnes je Belfast centrom priemyslu, umenia, obchodu i vysokoškolského vzdelávania.

Radnica v Belfaste. Foto: unsplash.com

V roku 2008 bol Belfast Európskym hlavným mestom kultúry. Belfast má veľa viktoriánskych ale i moderných pamiatok. Radnica v Belfaste bola postavená tak, aby odrážala stav mesta. Medzi najkrajšie budovy v tomto meste patria dve bývalé banky, Ulster Bank a Severná banka, ako aj Múzeum Titanic. Nadšencov botaniky istotne zaujmú rôzne parky a záhrady mesta Belfast.

red and white boat on water near green and white building during daytimeTitanic Quarter Belfast. Foto: unsplash.com

Glasgow

Najväčšie mesto v Škótsku a tretie najväčšie mesto v Spojenom kráľovstve. Glasgow vyrástol z malej vidieckej osady na rieke Clyde a stal sa najväčším prístavom vo Veľkej Británii. Erb mesta Glasgow zahŕňa niekoľko symbolov a emblémov spojených so životom Glasgowa.

city skyline across body of water during night timeModerný Glasgow. Foto: unsplash.com

Mesto je vybavené rôznymi kultúrnymi inštitúciami ako divadlá, kinosály, knižnice či športové štadióny. Obľúbeným športom v Glasgowe je curling, ktorý sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche, na ktorej sa hráči snažia čo najpresnejšie trafiť curlingové kamene do vyznačeného priestoru.

Glasgow. Foto: unsplash.com

Liverpool 

Liverpool leží na západnom pobreží Anglicka, v ústí rieky Mersey do Liverpoolskeho zálivu a Írskeho mora. Na konci 19. storočia bol považovaný za druhý najväčší prístav impéria, pretože cez jeho prístav prechádzalo najviac tovaru v porovnaní s inými britskými mestami. Dávnu námornú a obchodnú tradíciu pripomína Royal Albert Dock – komplex bývalých dokov, ktoré dnes už neslúžia svojmu pôvodnému účelu, ale boli zrekonštruované a v súčasnosti ponúkajú priestory pre štýlové galérie, múzeá, kaviarničky či puby. V roku 2004 bol komplex zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

low-angle photography o buildingsModerný Liverpool. Foto: unsplash.com

Príjemnou prechádzkou po nábreží pokračujeme ku takzvaným trom gráciám: historickej prístavnej budove, ďalej ku sídelnej budove spoločnosti Cunard, ktorá prevádzkovala známe lode ako Mauretánia, či Queen Mary a ku Royal Liver Building – Liverpoolskej poisťovni pre námorníkov a ich rodiny, ktorú zdobia dva kormorány – symboly mesta, strážiaci prístav.

white and red boat on water near brown concrete building during daytimeLiverpool a jeho tradície. Foto: unsplash.com

Liverpool je známym kultúrnym centrom predovšetkým v spojení s populárnou hudbou. Tu vznikla asi najznámejšia britská skupina Beatles. Jej fanúšikovia sa môžu ísť zabaviť do známeho Cavern Clubu, kde okrem množstva iných známych kapiel začínali aj populárni „Chrobáci“.

2 men in black coat standing near white concrete building during daytimeLiverpool spojený s hudbou. Foto: unsplash.com

Manchester

Moderný Manchester je lákadlom pre mnohých cestovateľov. Spoznávať sa dá jeho moderná ako aj historická časť, ktorej dominuje katedrála na ulici Victoria Street v centre mesta postavená v gotickom štýle. Stredoveká katedrála bol značne rekonštruovaná, obnovená a rozšírená vo viktoriánskej dobe a opäť po poškodení bombami v 20. storočí. Je jednou z pätnástich poschodových budov v Manchestri. V katedrále sa nachádzajú rozsiahle farské a historické archívy, ktoré sa datujú do roku 1421. 

Image
Katedrála v Manchestri. Foto: depositphotos.com

Beetham Tower je 47 poschodový mrakodrap v Manchestri. Budova sa nachádza na úzkom mieste v Deansgate na križovatke s Great Bridgewater Street a Liverpool Road. Od roku 2006, kedy bol postavený až do roku 2018 bol najvyššou budovou v Manchestri. Na 1. Až 22. poschodí sa nachádza 279 izieb štvorhviezdičkového hotela Hilton Manchester Deansgate. Na 23. poschodí sa nachádza štvormetrový sklený previs s dvomi sklenými oknami s výhľadom na zem. Na tomto podlaží sa zároveň nachádza jediný bar a salónik tohto druhu v Manchestri. 

low-angle photography of high rise buildingBeetham Tower. Foto: unsplash.com

Old Trafford je futbalový štadión a najmä domáci štadión klubu Manchester United. S kapacitou viac ako 75 000 miest je najväčším klubovým futbalovým štadiónom vo Veľkej Británii. Na štadióne Old Trefford sa usporiadali viaceré celosvetovo známe zápasy ako napríklad finále Ligy majstrov v roku 2006 či letné olympijské hry v roku 2012. Najvyššia návštevnosť zaznamenaná v Old Trafford bola 76 962 pri semifinále FA Cupu medzi Wolverhampton Wanderers a Grimsby Town v roku 1939.

aerial photography of a football stadium filled with peopleOld Trafford, futbalový štadión. Foto: unsplash.com

Oxford

V tomto malebnom mestečku vzdialenom približne 90 km od Londýna sa nachádza najstaršia britská univerzita, Oxford. Táto univerzita je zaradená medzi tie najlepšie univerzity sveta. Oxfordská univerzita bola veľkou inšpiráciou pre spisovateľku J. K. Rowling. Práve toto miesto je jedným z dôvodov, prečo sa autorka rozhodla napísať asi najlepšie dielo jej kariéry. Okrem Oxfordskej univerzity sú tu ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste počas vašej návštevy nemali vynechať ako napríklad Bodleian Library či New College. V mestečku sa nachádza krásna Oxfordská katedrála, ktorá je ďalšou pýchou mesta.

Image
Oxford. Foto: CK SATUR

Majestátna Oxfordská knižnica sa môže pýšiť obrovskou zbierkou kníh, ktoré si však študenti nemôžu požičať, pretože knižnica je čisto referenčná. Nájdete v nej naozaj všetky výtlačky toho, čo bolo vydané na území Spojeného kráľovstva. Sú tu tisíce rôznych výtlačkov časopisov či kníh. Pikoška na záver: knižnica Bodleian má povinnosť obdržať skutočne všetky výtlačky, takže v knižnici sa nachádza i najväčšia zbierka erotickej literatúry kráľovstva.

person standing in front of brown concrete buildingBodleian. Foto: unsplash.com

Cambridge

Historické centrum, úzke uličky, obchodíky, trhoviská s domácimi potravinami, plno mladých ľudí premávajúcich sa na bicykloch, to všetko dáva tomuto univerzitnému mestečku úžasnú, pohodovú atmosféru. Univerzita v Cambridge je druhou najstaršou univerzitou v anglicky hovoriacom svete (hneď po Oxforde), zároveň sa radí medzi svetovú špičku univerzít. Jej korene siahajú až do roku 1209, kedy po sporoch s miestnym obyvateľstvom časť učencov opustila univerzitné mestečko Oxford. Obe najstaršie univerzity si udržujú množstvo podobných tradícií ale aj neskonalú rivalitu v študijných, vedeckých ale rovnako aj športových aktivitách. Najlepším príkladom toho sú preteky osemveslíc, ktoré sa od roku 1829 na Temži pravidelne organizujú na prelome marca a apríla.

Cambridge. Foto: unsplash.com

Univerzita Cambridge sa oprávnene pýši množstvom zvučných mien, či už z radov absolventov alebo jej profesorov. Práve tu do konca svojho života pôsobil ako profesor matematiky a vedecký pracovník známy kozmológ Stephen Hawking. Mesto je pomenované podľa riečky Cam. Jednotlivé školy boli vybudované na oboch jej brehoch, preto si aj ich prehliadku najlepšie vychutnáme počas pokojnej plavby. Jednou s najkrajších škôl je Trinity College, na ktorej študoval aj samotný Isaak Newton, alebo Kings College, ktorej ikonickú kaplnku nechal postaviť ešte v 15. storočí kráľ Henrich VI. Počas plavby míňame aj úchvatnú St. Johns College a jej „Most vzdychov“, po ktorom študenti prechádzajú zo svojich internátov pred skúšobnú komisiu. Jednotlivé školy umožňujú za drobný poplatok nahliadnuť do ich starobylých priestorov, či už je to dobová jedáleň, kaplnka, nádvorie či knižnica.

Cambridge. Foto: unsplash.com

Bath

Bath je tak pekné a zvláštne, že bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ak milujete dlhé romantické prechádzky, v Bath sa môžete prechádzať koľko len chcete, pretože toto miesto je priam stvorené na trávenie takýchto chvíľ. Či už je to prechádzka vo dvojici alebo s celou rodinou, atmosféru v Bath si určite užijete. Toto mesto sa dokonca v 18. storočí stalo centrom módneho života v Anglicku.  

Bath. Foto: unsplash.com

Canterbury

Canterbury je historické anglické katedrálne veľkomesto v okrese Kent. Canterbury je obľúbenou turistickou destináciou a jedným z najnavštevovanejších miest v Spojenom kráľovstve. Mesto Canterburry je srdcom anglikánskej cirkvi.

brown concrete wall post standKatedrála Canterbury. Foto: unsplash.com

Okrem katedrály turistov láka aj množstvo iných historických a kultúrnych pamiatok ako sú napríklad Rímske múzeum či zrúcanina Normanského zámku Canterburry. Okrem toho v tomto meste sídlia až tri univerzity. Rozlohou toto mesto nepatrí medzi najväčšie, ale vďaka študentom na univerzitách patrí medzi husto osídlené.

river between concrete buildingsCanterbury. Foto: unsplash.com

Plymouth

Anglické mestečko Plymouth leží medzi ústiami rieky Plym na východe a Tamar na západe. Plymouth je domovom niektorých z najkrajších a najznámejších atrakcií po celej Veľkej Británii. Pobrežie na obidvoch stranách Plymouthu do Devonu a Cornwallu je obklopené krásnou prírodou s najočarujúcejšími plážami a romanticky skrytými zálivmi. Práve na okraji mesta Plymouth sa môžete dostať do jedného z najkrajších a najväčších národných parkov v Británii – Dartmooru.

black bike parked near black railingsPlymouth. Foto: unsplash.com

Stradford upon Avon

Na západnom brehu riečky Avon, v srdci Anglicka, leží pokojné, neveľké tudorovské mestečko so zachovalými hrázdenými domčekmi, rodisko slávneho Williama Shakespeara.

purple flowers with white and blue wooden signageStradford upon Avon ako malebné mestečko. Foto: unsplash.com

Počas prechádzky po meste narazíte na množstvo domov spojených so slávnymi rodákom, či jeho potomkami. Či už je to rodný dom veľkého dramatika, ktorý kedysi slúžil aj ako dielňa rukavičkára, alebo ordinácia lekára Halla, za ktorého sa vydala Shakespearova dcéra Suzanna, či stará základná škola. Staručký drevený, hostinec Garrick Inn láka vojsť a ochutnať Fish and chips s pintou piva. Vedľa stojaci Harvard House koncom 16. storočia postavil Thomas Rogers, starý otec zakladateľa Harvardskej Univerzity, Johna Harvarda.

Stradford upon Avon. Foto: unsplash.com

Asi dva kilometre od centra mesta je nádherný vidiecky dom so slamenou strechou Anne Hathaways Cottage, odkiaľ pochádzala Williamova manželka. Dom je zariadený pôvodným nábytkom a po jeho prehliadke sa poprechádzame po krásnej kvetinovej a bylinkovej záhradke, či ovocnom sade.

Anne Hathaways Cottage, Stradford upon Avon. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Londýn

Sto ľudí, sto chutí. Presne toto charakterizuje hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Je to mesto, v ktorom to neustále žije. Je centrom svetoznámych divadiel, koncertných siení, múzeí atď.

city buildings under white cloudy sky during daytimeModerný Londýn. Foto: unsplash.com

Nájdeme tu veľmi veľa celosvetovo známych pamiatok ako napríklad Big Ben, Westminsterské opáctvo alebo Londýnske oko. Takisto tu sídlia celosvetovo uznávané múzeá ako Prírodovedecké múzeum, Technické múzeum alebo Múzeum kráľovského letectva. Všetko je od seba vzdialené len pár metrov, prípadne pohodlným dopravným prostriedkom na presúvanie sa medzi pamiatkami je metro. Zo športu tu nájdeme celosvetovo známy Londýnsky štadión, na ktorom sa usporadúvajú rôzne športové udalosti alebo koncerty známych spevákov či skupín.

Image
Londýn. Foto: CK SATUR

Malá časť centrálneho Londýna, City, bola kedysi výhradne kráľovskou časťou mesta. Dnes je City finančným centrom Londýna ale stále vedie boj s Canary Wharf. Londýnske City je známe aj ako Štvorcová míľa, kvôli jeho rozlohe. V úplnom centre časti City sa nachádza Mansion House. Táto unikátna budova poskytuje nádherné prostredie pre obchodné rokovania, občiansku činnosť a konferencie. Túto budovu takisto využívajú rôzne charitatívne organizácie, ktoré v nej organizujú podujatia ako sú dražby či večere.

aerial photography of city
City. Foto: unsplash.com

Neodmysliteľnou súčasťou Londýna sú poschodové červené autobusy, ako aj čierny pohodlné taxíky. Na luxusných ručne vyrobených autách sú značky Bentley a Rolls-Royce. História "Kráľa áut a auta kráľov" sa datuje od začiatku minulého storočia. 

red and yellow bus on road during daytimeČervený autobus v Londýne. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Tower Bridge, Veľká Británia

História

Tower Bridge

Tower Bridge je zdvíhací most v Londýne nad riekou Temža. Vedľa neho stojí pevnosť Tower of London, podľa ktorej dostal meno. V druhej polovici 19. storočia sa vo východnej časti Londýna začala rozmáhať priemyslová výstavba. V súvislosti s tým bolo potrebné vybudovať nový most cez rieku, ktorý by stál po prúde rieky za mostom London Bridge. Nebolo ale možné postaviť tradičný typ mosta, pretože by znemožnil lodnú dopravu do Londýnskeho prístavu, ktorý sa nachádzal medzi mostom London Bridge a Towerom. Tunel pod Temžou bol síce otvorený roku 1870, ale bol určený iba pre chodcov. Obom výškovým vyhliadkam, spájajúcim veže mosta a používaným chodcami pri zdvihnutých rámoch, keď preplávala pod mostom loď, sa dostalo nelichotivej povesti ako raju prostitútok a vreckových zlodejov, preto boli v roku 1910 uzatvorené. V súčasnosti sú znovu otvorené ako súčasť historickej prehliadky mosta, ktorá zahŕňa i výstavu v oboch vežiach. 

Buckingham Palace, Veľká Británia

História

Buckingham Palace

Je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Je aj miestom konania akcií štátneho významu, akcií usporiadaných kráľovským dvorom, miestom oficiálnych uvítaní hláv štátov a veľkou turistickou atrakciou. Je tiež miestom, kde sa Briti zhromažďujú v období národných osláv a kríz. Dôstojník kráľovskej zástavy je zodpovedný za všetky zástavy, ktoré sa vyvesujú v paláci. Do roku 1997 bola jedinou vyvesovanou kráľovská štandarda — oficiálna vlajka vládnuceho panovníka, a to len v dobe, keď bol panovník prítomný v paláci. Tradícia sa upravila po smrti Diany, princeznej z Walesu, kedy verejnosť len s nevôľou prijala, že nad palácom nie je vyvesená vlajka na pol žrde. Kráľovná bola vtedy v Balmoralskom zámku, takže nad palácom neviala žiadna zástava. Kráľovná sa rozhodla porušiť protokol a v deň pohrebu dala vyvesiť štátnu vlajku na pol žrde. Odvtedy je štátna vlajka vyvesená aj v neprítomnosti kráľovnej a pri úmrtí člena kráľovskej rodiny a pri štátnom smútku je vyvesená na pol žrde.

Piccadilly Circus, Veľká Británia

Iné atrakcie

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus je významný londýnsky dopravný uzol. Nachádza sa v obvode Westminster. Bol vybudovaný v roku 1819 kvôli spojeniu Regent Street s obchodnou ulicou Piccadilly. V súčasnosti spája divadlá na Shaftesbury Avenue, Haymarket, Coventry Street smerom na Leicester Street a má kruhový tvar. Metro začalo na námestí premávať v roku 1906. Prvé elektronické reklamy sa tu objavili v roku 1910 a do roku 1923 boli nainštalované aj na budove London Pavilion. Piccadilly Circus je známe predovšetkým kvôli neónovým reklamám upevneným na rohoch budov na jeho severnej strane, 

Greenwich, Veľká Británia

Iné atrakciePríroda

Greenwich

Greenwich je južnou vstupnou bránou do Londýna. Práve tu sa nachádza miesto, ktorým vedie Prime Meridian – nultý poludník. Základný poludník je aj základom na určovanie jednotného času platného pre celú Zem. V tunajšej Kráľovskej hvezdárni môžete navštíviť zaujímavú výstavu o čase a astronómii. Najväčšou turistickou atrakciou je sa jednou nohou postaviť na západnú a druhou na východnú pologuľu, teda obkročmo cez nultý poludník. Z hvezdárne je na viac krásny výhľad na Canary Wharf, modernú výstavbu vysokých domov a tiež na Millenium Dome, ktorý je premenovaný na O2 Arénu. Táto stavba bola mimo iného využitá ako multifunkčná aréna pre Letné olympijské hry 2012. V Greenwichi sa nachádzajú aj múzeá, obchody a typické anglické pohostinstvá.

Britské múzeum, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Britské múzeum

Britské múzeum sa nachádza v londýnskom obvode Camden. Je jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeí histórie a kultúry. Bolo založené v roku 1753 a jeho základom sa stala zbierka lekára a vedca Sira Hansa Sloana. Múzeum bolo pre verejnosť sprístupnené 15. januára 1759. Britské múzeum obsahuje zbierky s viac ako siedmimi miliónmi predmetov zo všetkých kontinentov dokumentujúcich históriu ľudstva od začiatku až po súčasnosť. Pôvodne boli obsahom zbierok múzea umelecké predmety a starožitnosti. V súčasnosti je múzeum zamerané ako všeobecné múzeum.

Big Ben, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Big Ben

Medzi najväčšie pamiatky Londýna neodlučiteľne patrí zvon Big Ben. Napriek tomu, že turisti hovoria o Big Bene ako o celej veži, v skutočnosti Big Ben je len hlavným zvonom v Elizabetinej veži. Mechanizmus hodín Big Benu bol dokonečný už v roku 1854 no i dnes odbijú prvým úderom každú celú hodinu na sekundu presne. Big Ben sa počas rokov stal univerzálnou pamiatkou Londýna, ktorú môžeme vidieť v rôznych seriáloch či filmoch. Okrem Big Benu nájdeme v Elizabetinej veži ďalšie menšie 4 zvony, ktorých zvuk môžeme počuť každú štvrťhodinu.

Westminsterský palác, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Westminsterský palác

Táto historická budova bola do začiatku 16. storočia hlavnou rezidenciou panovníka Veľkej Británie. V 16. storočí budovu zasiahol obrovský požiar, ktorý ju celú zničil. Po následnej rekonštrukcii sa stala sídlom parlamentu Spojeného kráľovstva, ktorí sa delí na hornú a dolnú snemovňu. V hornej snemovni sídli House of Commons a v spodnej snemovňa House of Lords. Ak počas svojho výletu v Londýne budete chcieť navštíviť budovu parlamentu, myslite na to, že na prehliadku sa budete musieť objednať 3 mesiace vopred.

Windsor, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Windsorský zámok

30 km juhozápadne od Londýna navštívime kráľovskú rezidenciu vo Windsore, jedná sa o najstaršiu a najväčšiu nepretržite obývanú kráľovskú rezidenciu na svete. Hrad nechal postaviť pred takmer 1000 rokmi William Dobyvateľ, krátko po normandskej invázií. Táto strategická pevnosť mala kontrolovať západnú prístupovú cestu do Londýna. Dnešnú podobu začalo sídlo získavať až v 12. storočí, z ktorého pochádza aj ikonická kruhová veža. Kráľovná Alžbeta II. tu trávi väčšinu voľných víkendov či obdobie po Veľkej noci. Nenechá si ujsť ani známe dostihy Royal Ascot, ktoré tu prebiehajú v júni. To, že je kráľovná prítomná, spoznáte podľa kráľovskej štandardy, vejúcej nad hradom. Súčasťou hradného areálu, ktorý je sprístupnený verejnosti je aj nádherná kaplnka sv. Juraja, postavená v 15. storočí v gotickom štýle. Práve tu kráľovná prijíma rytierov do tzv. „podväzkového rádu“ (Order of the Garter). Kaplnka je zároveň kráľovskou hrobkou, nedávno sa tu lúčila kráľovská rodina s princom Filipom. Rovnako je to však priestor pre kráľovské sobáše, či už princa Charlesa a Camilly Parkerovej alebo princa Harryho a herečky Meghan Markleovej.  Nenecháme si ujsť ani štátne apartmány, zariadené vyrezávaným pozláteným nábytkom, či kráľovninu galériu s obrazmi od Michelangela, Rubensa, Rembrandta či Van Dycka. Hrad sa vypína nad pokojne sa kľukatiacou Temžou, plnou bielych labutí a neďaleké lúky priam lákajú k odpočinku. Avšak práve tu, na lúke pod Windsorským zámkom, bola začiatkom 13. storočia spísaná a kráľom Jánom Bezzemkom potvrdená známa Magna Charta – listina práv a slobôd, ktorá položila základy britského parlamentarizmu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Kynance Cove

Kynance Cove sa nachádza na západnej strane Lizard Point a pravdepodobne je najviac fotografovanou a maľovanou lokalitou v Cornwalle. Kontrast medzi plážami plnými bieleho piesku v zátoke a tmavočervenou a zelenou hadovitou skalou vytvárajú dychberúci pohľad. Pri odlive môžete preskúmať jaskyne s rôznymi názvami ako sú The Parlor a The Drawing Room, ktoré sa nachádzajú tesne nad plážou. Kynance Cove vlastní a stará sa oň Národný fond.

green and brown mountain beside body of water during daytimeKynance Cove. Foto: unsplash.com

St. Ives

St. Ives je prímorské mesto v Cornwalle. Mesto leží na sever od Penzance a západne od Camborne na pobreží Keltského mora. V minulosti bolo komerčne závislé od rybolovu. Od stredoveku bol rybolov na St. Ives veľmi dôležitý a dokonca bol najdôležitejším rybárskym prístavom na severnom pobreží. Pôvod St. Ives je pripísaný legende príchodu írskeho svätca Ia z Cornwallu v 5. storočí. Po tomto svätcovi nesie názov farský kostol a z jeho mena bol vytvorený aj názov celého mestečka.

St. Ives. Foto: unsplash.com

Blackpool Sands

Široká kamienková pláž patrí medzi najčistejšie pláže v grófstve Devon a získala ocenenie Modrá vlajka, ktoré sa udeľuje plážam, spĺňajúcim vysoké environmentálne a kvalitatívne štandardy. Je chránená voňavým borovicovým lesom, ktorý jej dáva nádych stredomoria. Aj preto patrí medzi najobľúbenejšie rodinné pláže v Británii.

Image
Blackpool Sands, Devon. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Harry Potter – Warner Bross

Na severe Londýna sa nachádzajú filmové ateliéry Warner Bros Studios. Tu si na svoje prídu najmä detskí (ale aj dospelí) fanúšikovia Harryho Pottera. Spoznáte tu tajomstvá tvorby veľkolepých scén, špeciálnych efektov či kostýmov. Nechýba ani Hogwart Express, vozík na kufre, ktorý mizne v stene nástupišťa, tajuplný hrad Rokfort, ktorého prehliadka začína vo veľkej jedálni, kde je práve prestreté na večeru, kancelária Dumbledora, ktorá sa nachádza v jednej z najvyšších veží Rokfortu. 

Image
Harry Potter. Foto: CK SATUR

Z nástupišťa 9 a ¾ odchádzal najznámejší vlak sveta, Hogwarts Express. Repliku tohto vlaku nájdete v londýnskom filmovom štúdiu, kde si ho môžete detailne prezrieť. Počas prehliadky sa môžete prejsť po týchto autentických vozňoch a zažiť to, čo zažili hrdinovia z filmu Harry Potter. V prvých piatich filmoch je Hogwarts Express zobrazovaný so štyrmi vozňami, no v časti Harry Potter a Polovičný princ až s piatimi vozňami. Piaty vozeň sa výrazne líši od ostatných svojim vzhľadom. Je to vozeň na batožinu. Tento vozeň bol veľmi potrebný, nakoľko vlak prevážal až 600 študentov.

dress form with black jacketHarry Potter. Foto: unsaplsh.com

Šikmá ulička patrí medzi veľké atrakcie čarodejníckeho sveta v Londýne. Samotný Harry si tu vyberal svoj prvý čarodejnícky prútik, bola by škoda obísť toto miesto. Šikmú uličku síce reálne nenavštívite, pretože zábery z nej sa natáčali v londýnskych filmových štúdiách. Dostanete sa do jej tesnej blízkosti prostredníctvom Diagon Alley. Harry Potter s jeho priateľmi sa do nej dostal pomocou poklopkania čarovnou paličkou po správnej tehličke a následným premiestnením, hop-šup práškom alebo vchodom cez deravý kotlík.

Ministerstvo mágie

Každý vie kto je Harry Potter. S Harrym Potterom sa spája aj fiktívna budova Ministerstva mágie, ktorá by sa mala nachádzať v podzemí centra mesta Londýn. J. K. Rowlingová, autorka knihy, uvidela ako vchod do tohto ministerstva prostredníctvom červenej telefónnej búdky s pokazeným telefónom. Najskôr musíte vytočiť číslo 62442, následne sa vám ozve príjemný hlas pracovníčky ministerstva, ktorá sa vás opýta na meno a dôvod návštevy. Po zadaní sa telefónna búdka premení na výťah a dostanete sa do Átria. Vyskúšajte a možno sa tam dostanete.

Image
Ministerstvo mágie. Foto: depositphotos.com

Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum je jedným z troch veľkých múzeí v Londýne, ktoré je takisto prístupné pre návštevníkov zdarma. V tomto múzeu môžete vidieť rôzne expozície z oblasti paleontológie, zoológie, entomológie, botaniky a mineralógie. Čiže keď chcete vidieť obrovských dinosaurov, choďte sa pozrieť do Prírodovedného múzea. Pri vstupe do múzea vás na úvod privíta okrem milého obchodíku so suvenírmi aj obrovská kostra dinosaura Diplodoka. 

dinosaur skeleton inside buildingPrírodovedné múzeum, Londýn. Foto: unsplash.com

Londýnske akvárium

V Londýnskom akváriu si prídu na svoje dospelí i deti. Atrakcia patrí medzi sústavu najväčších akvárií sveta. Obrovským lákadlom je až 40 žralokov, 12 rôznych druhov. Okrem žralokov je tu stovky ďalších zvierat ako sú tučniaci, chobotnice a iné morské kreatúry. Budova má 3 poschodia, 14 rôznych zón a asi 50 akvárií, ktoré obsahujú 2 milióny litrov vody. Morské príšerky si môžete pozrieť veľmi zblízka vďaka tunelom, ktoré prechádzajú pomedzi akváriami.

Image
Londýnske akvárium. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Britská kuchyňa sa vyznačuje veľkou pestrosťou, čomu predchádza aj geografická poloha, keďže krajina je obklopená morom. Briti teda okrem zveriny, jahňaciny majú radi aj ryby a morské plody. Británia sa stala v minulosti svetovou veľmocou, preto do jedálneho lístka pribúdali rôzne svetové chute, ako napríklad indické pokrmy.

potato fries on mugs beside sauceBritská gastronómia. Foto: unsplash.com

Jedlá sú pomerne výdatné, čím sa hodia aj do tunajšieho podnebia. Ku typickému anglickému stolovaniu patrí aj „čaj o piatej“, kde sa servíruje kvalitný čaj napríklad aj s mliekom, sladké dezerty alebo sendviče.

clear long-stem wine glassNa čaji o piatej so sladkým dezertom a sendvičom. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené jedlá patrí ryba a hranolky „Fish and chips“, ktoré nájdete po celej krajine. Jedná sa o vyprážané kúsky rýb alebo morských plodov, ktoré sa podávajú s hranolkami a napríklad aj s hráškom.

baked food and fried potatoes on blue plateFish and chips. Foto: unsplash.com

Po celom svete sú známe aj anglické raňajky, ktoré tvoria vajíčka na rôzne spôsoby, paradajky, fazuľa, opečená zemiaková kaša a slávna opečená slanina či klobása. Briti si radi doprajú na raňajky aj ovsenú kašu alebo kukuričné lupienky.

sliced meat with egg on white ceramic plateAnglické raňajky. Foto: unsplash.com

V obľube je aj hovädzia roštenka „Beef Wellington“, klobásy so zemiakovou kašou „Sausages and mash“, pečené mäso s omáčkou a s pečenými zemiakmi a zeleninou „Sunday roast“, typické pre nedeľný obed.  

cooked meat on white ceramic plateSunday roast. Foto: unsplash.com

Často natrafíte aj na slané koláče „Pies“, ktoré sa servírujú teplé alebo studené, podávajú sa napríklad so zeleninou a horčicou. Mäsové koláče nemusia byť len v cestíčku, ale aj ako zapečené dusené mäso so zemiakovou kašou. Slávny je napríklad pastiersky koláč „Shepherd´s pie“. Mäso sa tradične používa jahňacie. Mleté sa potom zmieša s cesnakom, mrkvou, bylinkami, uloží sa pod zemiakovú kašu a nechá sa zapiecť.

pie on stainless steel bowl beside black handled knifeMäsový koláč. Foto: unsplash.com

Briti majú radi aj prílohy, nakladanú zeleninu, worcesterové omáčky, ančovičkové pasty či chutney, pôvodne z Indie. Z kravského mlieka sa vyrábajú veľmi chutné syry, snáď najznámejší je Cheddar či Stilton, ktorý sa podáva po večeri napríklad s portským vínom.

sliced cheese and strawberry on blue ceramic plateZmes lahodných syrov. Foto: unsplash.com

Medzi typické nápoje okrem čaju, patrí aj pivo, veľmi populárne je čapované, či škótska whisky. Na celej krajine sú v obľube britské krčmy "pubs", kde nechýba ich typická atmosféra ako aj interiér. 

Škótska whisky. Foto: unsplash.com

Počas Vianoc je obľúbený puding „Christmas pudding“. Sýty dezert zo sušeného ovocia, orieškov, cukru s pridaním aj tmavého piva. Napríklad v Londýne natrafíte na ukážkové kaviarne, kde podávajú vynikajúce dezerty a pritom je všetko ukážkovo naservírované. 

strawberry cake on white ceramic plateKaviareň v Londýne. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Londýnske oko

Londýnske oko stojí na brehu Temže, neďaleko majestátneho Westminsterského paláca, bolo otvorené v roku 2000 a je najvyšším vyhliadkovým kolesom v Európe. Jeden okruh trvá 30 minút a počas nich vás vyvezie do výšky 135 metrov. Z najvyššieho miesta sa vám naskytne nádherný výhľad na okolie mesta, pričom v prípade pekného počasia môžete dovidieť až do vzdialenosti 40 km. Má 32 klimatizovaných kabínok, čo symbolicky reprezentuje 32 londýnskych štvrtí. Ročne ho navštívi vyše 3 milióny návštevníkov a silvestrovský ohňostroj, organizovaný pri Londýnskom oku, je považovaný za jeden z najkrajších na svete.

Londýnske oko. Foto: unsplash.com

Legoland Windsor Resort

Ak hľadáte zábavu pre každú vekovú kategóriu, zavítajte do Legolandu, ktorý sa nachádza iba 30 minút vlakom od centra Londýna. V Legolande získate nezabudnuteľné zážitky a strávite krásny rodinný deň v príjemnom prostredí, obklopení známymi postavičkami z Disneyho rozprávok. Celý rezort je rozdelený do 12 tematických častí, kde nájdete rôzne atrakcie. Nadšení budete prechádzať celým areálom od začiatku až po koniec. Stretnete všetky Lego postavičky ako napríklad obľúbených pirátov alebo dievčatá z Heartlake City.

Image
Legoland Windsor Resort. Foto: CK SATUR

Madame Tussaud's

Čo takto stretnúť Brada Pitta a spokojne sa s ním odfotiť? Alebo chcete fotku s kráľovnou Alžbetou II.? Či chcete radšej chytiť za ruku prezidenta USA, Donalda Trumpa? To všetko môžete zažiť na tomto jedinečnom mieste, na ktorom nájdete množstvo slávnych osobností, od hercov, cez filmové postavičky až po politikov. Nestretnete sa s nimi bohužiaľ osobne, no uvidíte ich dokonalé kópie vo forme voskových figurín.

Madame Tussaud's. Foto: unspalsh.com

Shakespeares Globe

Ťažko nájsť lepší spôsob, ako v Londýne zažiť atmosféru dávnej alžbetínskej doby začiatku 17. storočia, než je návšteva Shakespearovského divadla, stojaceho na brehu Temže. Pripomína časy slávnych premiér shakespearovských divadelných hier. Začiatkom roku 1599 William Shakespeare, ako hlavný akcionár divadelnej spoločnosti Lord Chamberlain’s Men, nechal postaviť divadlo Globe.  Názov „glóbus“ odrážal jeho kruhový pôdorys – podobne ako mali rímske amfiteátre. Divadlo alžbetínskej doby mala svoju typickú architektúru. Hľadisko malo kapacitu do 3000 divákov a pozostávalo z dvoch častí – z trojposchodových zastrešených galérií, ktoré boli prístupné iba lepšie platiacim divákom, a takzvanej jamy pre chudobných, kde si za 1 penny mohol kúpiť lístok na státie ktokoľvek. Jama však zastrešená nebola, čiže diváci často stáli na daždi. Jedným z najtypickejších znakov anglického renesančného divadla bolo výlučne mužské obsadenie. Ženské postavy stvárňovali mladí chlapci s jemnými dievčenskými hlasmi. Do dnes sa tento zvyk v divadle dodržuje. Zároveň rovnako ako kedysi, herci nehrajú pri umelom osvetlení, ale pri horiacich fakliach. Staré divadlo vyhorelo v polovici 17.storočia a jeho dnešná replika bola postavená na pôvodnom mieste v roku 1997. Okrem večerných predstavení je možné divadlo navštíviť aj cez deň v rámci prehliadky so sprievodcom.

Image
Shakespeares Globe. Foto: CK SATUR

Oxford Street 

Oxford Street je jednou z hlavných dopravných tepien londýnskeho obvodu Westminster a jednou z najznámejších obchodných ulíc na svete. Ulica vedie tým istým smerom ako pôvodná cesta, ktorú postavili Rimania. V období medzi 12. storočím a rokom 1782 sa ulica nazývala Tyburn Road. Meno dostala podľa rieky Tyburn. Na konci 18. storočia skúpil v jej okolí veľké množstvo pozemkov vtedajší gróf z Oxfordu a začal tu stavebné práce. Onedlho sa stala oblasť atraktívna pre obchod a rozptýlenie, čo jej ostalo až do súčasnosti. Každý rok na Vianoce je ulica ozdobená radou svietiacich reťazí. V polovici novembra vybraná celebrita zapne ozdobné svetlá. Svetlá svietia až do 6. januára. Táto tradícia pretrváva od roku 1959. 

red double-decker busOxford Street. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Boscastle

Boscastle je obec a rybársky prístav na severnom pobreží Cornwallu. Boscastle leží v oblasti Cornwallu výnimočnej prírodnej krásy. Takmer tretina Cornwallu je pod ochranou ako národný park. Názov obce pochádza z hradu Botreaux. Hrad bol v držbe rodiny de Botreaux. Obec Boscastle s malebným prístavom je obľúbenou turistickou destináciou. Medzi zaujímavosti patria Múzeum čarovného umenia, pavilón Emporium, obchod s keramikou Boscastle a prístup na cestu Juhozápadného pobrežia.

green field near body of wateerBoscastle. Foto: unsplash.com

Penzance

Penzance je najzápadnejšie mesto oblasti Cornwall a nachádza sa v zálive Mount Bay. Mesto je obrátené na juhovýchod k Lamanšskému prielivu. V meste sa nachádza množstvo gruzínskych a regentských budov. Veľké úseky Penzance sú podľa miestneho plánu Penwith klasifikované ako chránené oblasti a podliehajú osobitným plánovacím zákonom. Súčasná chránená oblasť tvorí väčšinu jadra mesta Penzance a historických prístavných oblastí Newlyn a Mousehole.

Penzance. Foto: unsplash.com

Polperro

Polperro je dedinka a rybársky prístav na juhovýchodnom pobreží Cornwallu v juhozápadnom Anglicku. Polperro je zaujímavá turistická destinácia najmä v letných mesiacoch, pre svoj idylický vzhľad a pevnými starobylými rybárskymi domami, ktoré prežili rôzne obdobia a ostali takmer nedotknuté. Jeho najväčšou kuriozitou je prístav a atraktívne pobrežie. Od 20. storočia sa stal cestovný ruch hlavným ekonomickým ťahom tohto mestečka a preto tu nájdete rôzne zaujímavé a zábavné atrakcie.

white and gray concrete buildings near body of water during daytimePolperro. Foto: unsplash.com

Lyme Regis

Lyme Regis je pobrežné mesto v západnom grófstve Dorset. Mesto je známe pre jeho skameneliny, ktoré boli nájdené na útese a pláži. Medzi každoročné kultúrne akcie v meste patria Lyme Regis Carnival and Regatta, Lyme Regis Fossil Festival a Mary Anning Day. Mesto je rodiskom Mary Anningovej a v mieste jej rodného domu zriadili na jej počesť múzeum. V tomto múzeu sa nachádza kolekcia miestnych pamätníkov, historických predmetov a exponátov vysvetľujúcich miestne geologické a paleontologické poklady.

boat on body of water under white clouds and blue sky during daytimeLyme Regis. Foto: unsplash.com

Minack Theatre 

Minack Theatre je unikátne divadlo, ktoré leží na útesoch vysoko nad Atlantickým oceánom. Každé leto si pre svojich návštevníkov priprauje bohatý divadelný program plný drámy, muzikálov a opery spolu s hudbou, komédiou a príbehmi. V súčasnosti divadlo víta viac ako 80 000 návštevníkov ročne na všetkých vystúpeniach a približne 150 000 ľudí prichádza len preto, aby sa pozrelo a zažilo ich úžasné vystúpenia a dozvedelo sa viac o príbehu a poslaní divadla.

village near cliff and body of water under white cloudsMinack Theatre. Foto: unsplash.com

Tintagel 

Obec Tintagel a neďaleký zámok sa spájajú s legendami okolo kráľa Artuša a rytierov okrúhleho stola. Obec sa v poslednom čase stala atraktívnou pre turistov a je jedným z najnavštevovanejších miest v Británii. Hrad Tintagel je stredoveké opevnenie nachádzajúce sa na polostrove Tintagel. Táto lokalita bola pravdepodobne obsadená v rímsko-britskom období, pretože na polostrove bolo nájdených množstvo artefaktov z tohto obdobia, ale zatiaľ tu nebola preukázaná existencia rímskej éry.

Tintagel. Foto: unsplash.com

Salisbury

Mesto Salisbury sa nachádza juhovýchodne od mesta Wiltshire v Anglicku. V gotickej katedrále sa nachádza dokument Magna Charta, ktorá bola vydaná v roku 1215 a jej poslaním bolo zabrániť okamžitej občianskej vojne. Bola výsledkom rokovaní medzi kráľovskou stranou a skupinou povstaleckých barónov. Touto dohodou kráľ zaručil viacero práv, ktoré spochybňoval on alebo jeho úradníci a zahŕňali také otázky ako sloboda cirkvi, práva miest a aj to, že spravodlivosť nemohla byť kúpená ani predávaná.

brown wooden chairs inside buildingSalisbury. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia 

Rozloha a populácia: 244 140 km2
68 504 466 obyvateľov

Jazyky: angličtina, gaelčina, waleština

Náboženstvo: anglikánske, rímskokatolícke, presbyteriánske, iné

Mena: britská libra

Kurz: 1€ = 0.844GBP

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Podnebie v krajine je prevažne mierne a vlhké, značne ovplyvnené Golfským prúdom. Zaznamenávame veľké množstvo zrážok, predovšetkým v auguste, septembri a novembri. V lete i v zime mierne teploty. Najvyššie denné teploty – júl, august, september.

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Bratislavy, z Viedne, z Budapešti. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne, 17 Connaught Place, 5th Floor, Londýn, W2 2ES

Tel: +44 2073136480
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania SR sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nie sú potrebné víza.

Colné predpisy

Do Spojeného kráľovstva je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Dovoz živých zvierat, rastlín a semien ako aj iného biologického materiálu je prísne kontrolovaný a zväčša podlieha dovoznému povoleniu a následnej fytokontrole, resp. karanténe až na dobu 6 mesiacov. Odporúčame pred cestou konzultovať prípadné otázky s britským veľvyslanectvom v Bratislave. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú spotrebu:

Alkohol

 • 42 l piva,
 • 18 l tichého vína alebo 9 l šumivého vína,
 • 4 l liehovín, alkoholizovaného vína alebo iného alkoholického nápoja s obsahom alkoholu nižším ako 22 %. (limit možno rozdeliť, napríklad 2 l liehovín a 4,5 l šumivého vína).

Tabak

 • 200 cigariet,
 • 100 cigarillos,
 • 50 cigár,
 • 250 g tabaku,
 • 200 tyčiniek tabaku pre elektronické zahrievanie.

Toto povolené množstvo je možné spojiť, napr. priniesť 100 cigariet a 25 cigár (polovicu z povoleného množstva v dvoch kategóriách).

Doprava

Najrozšírenejším typom cestovania v Spojenom kráľovstve je autobusová preprava, ktorú zabezpečuje národná spoločnosť National Express. Veľmi dobré prepojenie poskytujú i vlakové spoločnosti, ktorých služby sú už tradične za vyššie ceny. Národná vlaková spoločnosť prevádzkuje väčšinu vlakových spojení NATIONAL RAIL. Okrem nej existujú ďalší prevádzkovatelia, ktorých zoznam nájdete na stránke RAIL OPERATORS. V Spojenom kráľovstve je k dispozícii kvalitná cestná, železničná, letecká a lodná preprava.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR