Uzbekistan

Uzbekistan

Hodvábna cesta, bohaté mestá, jurty a pestré tradície

Stiahnuť PDF

Uzbekistan je krajina, ktorá sa do dejín zapísala najmä pre krásne pamiatky, Hodvábnu cestu, jurty, ale i rôzne tradície. Korene svojej histórie má aj v antike. Názov krajiny je odvodený od chána O´z Bega, ktorý ovládal územie medzi Amudarjou a Syrdarjou počas 14. storočia. Od tohto obdobia sa krajine začalo dariť a to hlavne v obchodovaní a remeselnej výrobe, čím sa hranice krajiny rozširovali i o územia v Perzii a Mezopotámii. Hlavným centrom sa stal Samarkand. Dnes susedí s Afganistanom, Turkmenistanom, Kazachstanom, Kirgizskom a Tadžikistanom.

Uzbekistan. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Uzbekistanu

 

Uzbekistan spája svoje prvé historické začiatky s Perziou. V roku 329 pred n.l. sa sem dostala armáda Alexandra Veľkého, neskôr sa stáva súčasťou ríše Seleukovcov. V 6. stor. n.l. vzniká medzi Amudarjou a Syrdarjou turkinský kaganát. V 8. storočí sa sem dostávajú Arabi a prebieha islamizácia a pripojenie k Arabskému kalifátu. V roku 751 sa odohrala krvavá bitka medzi arabskou a čínskou armádou, ktorá prehrala. Čínski zajatci pravdepodobne poznali tajomstvo výroby papiera, ktorý sa začal vyrábať v Samarkande. V 13. stor. zaútočili na Strednú Áziu hordy Džingischána, čím dochádza k rabovaniu a zotročovaniu. Od 14. stor. sa krajine začalo dariť pre obchod a remeslá. Hlavným centrom sa stal Samarkand.

brown and white floral buildingBukhara. Foto: unsplash.com

Najznámejším vládcom Uzbekistanu v období stredoveku bol Amir Timur, známy aj ako Tamerlán. Jeho ríša zaberala územia nielen Uzbekistanu, ale aj Afganistanu, Turkmenistanu a Iránu. Od 15. do 17. stor. krajinu ovládali Šajbánovci a neskôr pripadla pod khivský a bucharský chanát. V 19. stor. dochádza k expanzii cárskeho Ruska i na tomto území. V roku 1918 sa Uzbekistan stal súčasťou Ruska. V roku 1924 bola vyhlásená Uzbecká SSR, ktorá bola začlenená do ZSSR ako jedna zo zväzových republík. V roku 1991, v období rozpadu ZSSR, bola vyhlásená nezávislosť. 1. septembra je Deň nezávislosti.

Tradície z Uzbekistanu. Foto: unsplash.com

Uzbekistan má rozlohu 447 400 km², z ktorej púšť Kyzylkum zaberá 58 %. Názov Kyzylkum značí v preklade „Červené piesky“. Radí sa tak medzi najväčšie púšte na svete. Nachádza sa v strednej Ázii na úbočí medzi riekami Amu Darya a Syr Darya. Tento región je historicky známy ako Transoxania alebo Sogdiana. Dnes je púšť Kyzylkum rozdelená medzi Kazachstan, Uzbekistan a Turkménsko. V púšti sa nachádzajú viaceré skalné útvary, ktoré priniesli množstvo fosílií. Na tejto púšti môžete stretnúť aj obrovského jaštera, ktorý dosahuje až 1,6 m. Do Uzbekistanu mierne zasahuje aj púšť Karakum, čo v preklade znamená „Čierne piesky“. Tá však väčší povrch pokrýva v susednom Turkmenistane.

brown sand building during daytimePúštna krajina. Uzbekistan. Foto: unsplash.com

Aydarkul je jazero na území Samarkandského a Džizzakského vilajátu v Uzbekistane. Je jedným z troch jazier s brakickou vodou (voda s obsahom soli na pomedzí morskej a sladkej vody), ktoré sú súčasťou umelo vytvoreného systému jazier o celkovej ploche 4000 km². Ďalšie dve brakická jazerá sú Arnasaj a Tuzkan. Nachádza sa v soľnej Arnasajskej preliačine na juhovýchode púšte Kyzylkum.

Image
Aydarkul. Foto: CK SATUR

Údolie Ispaysay leží v Taškentskom regióne. Nachádza sa tu úzka a hlboká roklina a to pozdĺž rieky Ispaisai. Pramení v severozápadných svahoch hrebeňa Pskova. Pre pomerne vysokú vlhkosť je okolie rokliny pokryté hustými húštinami a lesmi. Sú tu brezové a orechové háje, rastú tu jablone a čučoriedky. Leží tu aj horská dedinka Ispay.

Údolie Ispaysay. Foto: uzbekistan.travel

Prírodná rezervácia Baday-Tugai sa nachádza pozdĺž rieky Amudarja. Známa je pre svoju vegetáciu a vzácne živočíchy. Vyskytujú sa tu napríklad i jelene. Aj Uzbekistan má svoje lyžiarske stredisko Chimgan. Je tu lyžiarsky vlek a v tieni vrchu Veľký Chimgan je sedačková lanovka.

green trees and mountains under blue sky during daytimeChimgan. Foto: unsplash.com

Jazero Tudakul je oázou uprostred púšte v regióne Navoi. Tudakul je prirodzená nádrž, ktorá vznikla v púštnej depresii. Okolie láka svojou panenskou prírodou. V blízkosti jazera žijú gazely, líšky, zajace, divé mačky, pelikány, labute, orly a čajky. Jazero Sudochye leží v delte Amudarji. Kedysi tu prekvital rybolov, ale postupne jazero začalo vysychať a rozpadlo sa na niekoľko častí. Dnes je tu možné pozorovať rôzne druhy vtákov, ktoré sem prichádzajú počas migrácií, ale niektoré tu majú stále domovy. Sú medzi nimi pelikány, sokoly, plameniaky, volavky, labute. Jazero nesie aj osobitný štatút „Najvýznamnejšie ornitologické územie“.

two flamingos on body of water at daytimePlameniaky. Foto: unsplalsh.com

Ku Uzbekistanu patrí aj jurta. Je to tradičný stan kočovníkov v západnej a strednej Ázii. Jurta odráža vo svojom zriadení spoločenský a duchovný poriadok ľudí, ktorí v ňom žijú. Každému členovi rodiny je pridelené miesto a oblasť činnosti v jurte. Usporiadanie izieb a vybavenie sú vysoko optimalizované, aby umožnili varenie, prácu, bývanie a spánok v obmedzenom priestore a niekedy extrémnych klimatických podmienkach. Musia sa dodržiavať rôzne pravidlá správania. Jednoduchšie je potrebné, aby ste vstúpili do jurty pravou nohou bez toho, aby ste sa dotkli prahu, nezdržiavali sa vnútri dlhšie ako je potrebné a nepohybovali sa medzi dvoma stĺpmi.

Image
Jurty. Uzbekistan. Foto: CK SATUR

 

Top lokality

Bukhara 

Bukhara sa nachádza západne od Samarkandu. V období stredoveku bola centrom vzdelania v rámci islamského sveta. Tu sa narodil šejk Bakhouddin Nakshabandi, ktorý bol ústrednou postavou vo vývoji mystického súfijského prístupu k náboženstvu. Nachádza sa tu viac ako 350 mešít a 100 náboženských škôl. Mesto tvoria krásne úzke uličky, zelené parky, záhrady, historické a architektonické pamiatky z rôzneho obdobia. Pozornosť priťahuje mauzóleum Ismaila Samaniho, Ark a Lyabi-Khauz s pekne zachovanou školou.


Bukhara. Foto: unsplash.com

Samarkand 

Samarkand je jedným z najstarších nepretržite obývaných miest v strednej Ázii. Vďaka svojej polohe na hodvábnej ceste medzi Čínou a Stredomorím sa občas Samarkand stal jedným z najväčších miest Strednej Ázie. Mesto je známe ako islamské centrum pre vedecké štúdium. V 14. storočí sa stalo hlavným mestom impéria Timur a je miestom jeho mauzólea. Moderná replika mešity Bibi-Khanym je jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta. Mesto si starostlivo zachovalo tradície starých remesiel ako sú zlaté vyšívanie, hodvábne tkanie, gravírovanie na medi, keramiku, rezbárstvo a maľovanie na drevo.

green and brown concrete buildingSamarkand. Foto: unsplash.com

Shakhrisabz

Shakhrisabz leží 80 km od Samarknadu. V preklade značí „Zelené mesto“ a radí sa medzi tie najstaršie v krajine. Práve tu sa narodil slávny veliteľ Amir Temur. Pod jeho velením sa mesto stalo centrom vedy a umenia. Historické centrum je aj na zozname UNESCO. Nachádza sa tu staroveký palác Ak-Saray, mešita Kok-Gumbaz, historický komplex Dor-ut Tilovat a mauzóleá Dor-us Saodat či Shamsad-Din Kulala.

Shakhrisabz. Foto: uzbekistan.travel

Nukus 

Nukus je šiestym najväčším mestom v Uzbekistane. Mesto preslávilo svetoznáme Múzeum umenia. Názov Nukus pochádza zo starého kmeňového mena Uzbekov, Nukus. Nukus sa vyvinul z malej osady v roku 1932 do veľkého, moderného sovietskeho mesta s rozsiahlymi ulicami a veľkými verejnými budovami v 50. rokoch minulého storočia.

Image
Nukus. Foto: CK SATUR

 

Hlavné mesto

Taškent 

Taškent je hlavné a najväčšie mesto v Uzbekistane, rovnako ako najľudnatejšie mesto v strednej Ázii. Nachádza sa na severovýchode krajiny blízko hraníc s Kazachstanom. Pred islamom v 8. storočí nášho letopočtu, bolo mesto ovplyvnené sogdianskými a tureckými kultúrami. Po jeho zničení Džingischánom v roku 1219 bolo prestavané a profitovalo z Hodvábnej cesty. Taškent je mesto bohaté na múzeá a pamiatky sovietskej éry. 

white and brown concrete building near green trees during daytimeTaškent. Foto: unsplash.com

Ikonou Taškentu je televízna veža, ktorá má výšku 375 m. Je to najvyššia budova v Strednej Ázii. Vyhliadková plocha sa nachádza vo výške 96 m, pričom ponúka panoramatický výhľad na mesto.

green treesTelevízna veža v Taškente. Foto: unsplash.com

Komplex Hazrat Imam je náboženské centrum mesta, ktoré sa skladá z mešít s tyrkysovými kupolami. Spomedzi všetkých budov vyniká knižnica Muyi Mubarak, pretože obsahuje najstarší Korán na svete a relikviu proroka Mohameda. Islamská škola Kulkedash bola známa nielen pre výučbu islamu v 16. storočí ale aj ako karavanserai o dvesto rokov neskôr, či pevnosť a miesto, kde sa konali popravy. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie budovy v Taškente. Vnútri je krásne farebné nádvorie. Po zemetrasení bola v polovici 20. stor. zrekonštruovaná.

Islamská architektúra v Taškente. Foto: unsplash.com

Timur a Námestie nezávislosti sú najvýznamnejšie pamiatky v Taškente. Nachádzajú sa tu politické a kultúrne budovy. Námestie tvorí pekný park, zeleň a fontány. Ikonami námestia je Pamätník nezávislosti a 7-metrov vysoká bronzová socha Amira Timura.

white dome building near green trees during daytimeTaškent. Foto: unsplash.com

V Taškente stojí aj budova hotela Uzbekistan z čias sovietskej éry. Jedná sa o masívny hotel, typický pre danú architektúru. V roku 1966 zničilo zemetrasenie značnú časť mesta a najmä jeho starú časť. Preto bolo hlavné mesto obnovené do klasického sovietskeho mestského modelu – betónové budovy a množstvo parkov. Spomedzi všetkých projektov bolo metro jedným z najambicióznejších. Takmer každá stanica taškentského metra je veľmi pekná a zároveň vždy iná. Stanice tvoria krásne mozaiky ako i masívne zlaté svietniky.  

Hotel Uzbekistan building viewMasívny hotel Uzbekistan v Taškente. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Iné atrakcie

Bukhara

Bukhara je jedno z najstarších miest Uzbekistanu, ktoré sa nachádza na posvätnom kopci. Mesto Bukhara bolo založené v 13. storočí p.nl. za vlády Siyavushidov, ktorí sa dostali k moci 980 rokov pred Alexandrom Veľkým. Názov Bukhara pochádza zo slova „vihara“, čo znamená „kláštor“ v sanskrte. Mesto bolo kedysi významným obchodným centrom na Veľkej hodvábnej ceste. Bukhara s viac ako 140 architektonickými pamiatkami zo stredoveku slúži aj ako „mestské múzeum“, ktoré tvoria úzke uličky, zelené parky a záhrady s historickými a architektonickými pamiatkami vedľa seba.

Khiva, Uzbekistan

HistóriaKultúra

Khiva

Podľa archeologických údajov bolo mesto Khiva založené na začiatku kresťanskej éry. Ide o bývalé hlavné mesto Khwarezmia. Itchan Kala v Khive bola prvou lokalitou v Uzbekistane zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Khiva je rozdelená na dve časti. Vonkajšie mesto, nazývané Dichan Kala, bolo predtým chránené múrmi s 11 bránami. Vnútorné mesto, alebo Itchan Kala, je obkolesené múrmi, ktorých základy boli založené v 10. storočí. Súčasné murované steny sa datujú do konca 17. storočia a dosahujú výšku 10 metrov.

História

Samarkand

Samarkand sa nachádza v údolí rieky Zerafshan a je druhým najväčším mestom Uzbekistanu. Zaujímavosťou je, že má rovnaký vek ako mesto Babylon alebo Rím, a to viac ako 2 750 rokov. Bolo tak svedkom mnohých historických otrasov v časoch Alexandra Veľkého, arabského dobytia, dobyvateľstva Džingischána. Aj preto sa kultúra mesta rozvíjala a miešala spolu s iránskou, indickou, mongolskou a trochu západnou a východnou kultúrou. Majestátne a krásne mesto Samarkand očarí každého návštevníka. Básnici a historici ho v minulosti nazývali ako: „Rím východu“ alebo „perla východného moslimského sveta“. Obchodné cesty na západ, do Perzie, na východ, do Číny, na juh, do Indie sa tu pretínali a tvorilo tak križovatku Hodvábnej cesty. Dnes je Samarkand pokladom jedinečného ducha staroveku. Je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, kvôli množstvu materiálnych a duchovných hodnôt. Unikátne pamiatky starej architektúry, dedičstvo vedeckých a umeleckých škôl, remeselnícke dielne sú známe po celom svete.

Nurata, Uzbekistan

HistóriaKultúra

Nurata

Nurata bola založená ako starobylé mesto Nur, v roku 327 pred naším letopočtom Alexandrom Veľkým. Pozostatky jeho vojenskej pevnosti na juhu mesta sú ešte dnes stále viditeľné a systém zásobovania vodou, ktorý Alexander nainštaloval, je stále čiastočne využívaný. Mesto je tiež známe ako moslimské pútnické miesto. Muhammad Narshakhi, ktorý napísal knihu o histórii mesta Bukhara v roku 943, poskytuje informácie o osade Nur, ktorá sa nachádza na úpätí hory. Narshakhi napísal, že mnohí ľudia, ktorí sú tam pochovaní, videli proroka Mohameda.

Stiahnuť PDF

Pláže

Charvak

Nádrž Charvak sa nachádza v Taškentskom regióne a je obľúbeným miestom na oddych. Tunajšie pláže sú vybavené ležadlami, slnečníkmi a nájdete tu i kaviarne. Nechýbajú ani vodné športy, ako vodné skútre, katamarány, či paragliding. Pozdĺž celého pobrežia Charvaku sú rekreačné oblasti, detské tábory, privátne zariadenia. Dovolenku na pláži môžete spojiť aj s návštevou archeologického náleziska Bostanlyk, kde sú skalné maľby.

aerial photography of green sea viewing mountain under blue and white skies during daytimeCharvak. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Tematický park Navruz

Navruz láka nielen na svoje 72 m vysoké ruské koleso, ale aj špirálový most dlhý 88 m, ktorý pripomína nekonečno. Jedná sa o etnografické mesto, ktoré je zmenšenou kópiou atrakcií z celého Uzbekistanu, ako je námestie Registan, pevnosť Ark, palác Ak-Sarai či Khudoyarkhan. Nachádza sa v centre Taškentu na ploche 2,5 ha.

Tematický park Navruz. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Kuchyňa Uzbekistanu má dávnu históriu a úzko súvisí s tradíciami, s geografickými a klimatickými podmienkami. Spojenie kultúr, najmä perzsko-tadžických malo vplyv na rozmanitosť a bohatosť jedál. Pôvod mnohých z nich má spoločné korene s tradičnými ázijskými jedlami ako pilaf, lagman či manti. Napriek tomu, že hlavné jedlá a postupy varenia uzbeckej kuchyne vznikli pred viac ako tisíc rokmi, uzbecká kuchyňa bola obohatená o nové produkty, ingrediencie a kulinárske postupy ruskej, ukrajinskej, kaukazskej, tatárskej a európskej kuchyne.

Pestrá kuchyňa Uzbekistanu. Foto: unsplash.com

Typické sú výdatné a aromatické mäsové jedlá, husté polievky s množstvom čerstvej zeleniny a byliniek, exotické sladkosti a originálne pečivo. V Uzbekistane je pestovanie obilia veľmi dobre rozvinuté, preto sú cestoviny a chlieb v miestnej kuchyni veľmi bežné. Chov oviec je rozšírený aj v Uzbekistane, takže najobľúbenejším druhom mäsa je jahňacina, ktorá je súčasťou väčšiny hlavných jedál uzbeckej kuchyne. Konské mäso a ťavie sa používajú menej.  Typické je i dusené „manti“ plnené mäsom, tekvicou, jarnou zeleninou. „Šašlik“ sú kúsky mäsa či už jahňacieho, hovädzieho, rybieho na kovovej špajdli pečené na drevenom uhlí. „Domlama“ je dusené mäso so zeleninou.

Šašlik. Foto: unsplash.com

„Pilaf“ – kúsky mäsa s ryžou, mrkvou a cibuľou je najobľúbenejšie jedlo v Uzbekistane. Pripravuje sa na každý deň a na mimoriadne sviatky. Každý región má svoj vlastný „pilaf“.

Pilaf. Foto: unsplash.com

Medzi polievkami sú najchutnejšie a aromatické „lagman“ a „shurpa“- rezancová a zemiaková polievka s jahňacím mäsom, čerstvými bylinkami a zeleninou. „Mastava“ je zeleninová polievka s jahňacinou a ryžou.

Atrakcie Uzbekistan - očami Nomádov
Obľúbené polievky. Foto: CK SATUR

Uzbecký chlieb je pečený v „tandoore“ - špeciálnej hlinenej peci. „Samsa“ - národné koláče s mäsom a cibuľou sa tiež pripravujú v „tandoore“. Podávajú sa ako predjedlo či hlavné jedlo.

brown bread on stainless steel traySamsa. Foto: unsplash.com

Žiadna pochúťka sa nezaobíde bez sladkostí. Pokladajú sa na stôl pred podávaním hlavného jedla so zeleným čajom – hlavným nápojom v Uzbekistane. Zo sladkostí podávajú sušené marhule, hrozienka, oriešky, chalvu, parvardu, baklavu, med.

Baklava. Foto: unsplash.com

Neodmysliteľným prvkom kuchynského náčinia je liatinový kotol. Tandir - kameninovú pec nájdete v Uzbekistane všade a najmä vo vidieckej kuchyni je veľmi obľúbená. V Uzbekistane jedia trikrát denne, ale na stole je veľa rôznych jedál a všetky sú veľmi kalorické. Je tu zvykom jesť pomaly a dlho. Hlavné jedlá nie sú na obed, ale na večeru. Jednak kvôli teplu, jednak preto, že mnohé uzbecké jedlá sa varia dlho, niekedy aj počas celého dňa. A vôbec, dobrá hostina vo veľkej spoločnosti, skutočný „dastarkhan“ (uzbecký stôl), sa dá usporiadať večer, keď sa skončí denný ruch. Okrem posedení pri čaji je obľúbené aj posedenie pri káve.

three multicolored floral ceramic cups and saucersKáva. Foto: unsplash.com

Alkohol sa v Uzbekistane konzumuje oveľa menej ako v európskych krajinách, ale víno je v porovnaní s inými moslimskými krajinami populárne. V Uzbekistane je viac ako tucet vinárstiev, ktoré vyrábajú dobré víno z miestneho hrozna. Pije sa aj pivo a silné alkoholické nápoje ako vodka či koňak.

blue berries on treeHrozno. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Chorsu Bazaar

Zaujímavosoťu je Chorsu Bazaar. Tento obrovský otvorený bazár je centrom starého mesta Taškent. Môžete si na ňom kúpiť všetko, čo si len viete predstaviť. Vynikajúce sú napríklad čerstvé koreniny. Aj samotné pozorovanie rušného života je tu zážitkom a zábavou. 

Koreniny v Chorsu. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Sentyab

V Sentyab ľudia žijú viac ako 2000 rokov a nachádza sa v úrodnom zelenom údolí rieky Nuratau. Domy v Sentyab sú postavené z miestnej skaly a sú obklopené záhradami s veľkými starými ovocnými a orechovými stromami, ktoré sa pestovajú už celé stáročia. Z centrálnej rieky boli vybudované malé kanály, takže záhrady a susedné pasienky s kamennou stenou sú neustále zavlažované. Ako súčasť komunitnej iniciatívy ekoturistiky, ktorá bola spustená v roku 2007, tri rodiny v meste Sentyab premenili časť svojich domovov na penzióny pre návštevníkov.

man in black and red long sleeve shirt standing beside white wooden doorTradičný Uzbekistan a jeho obyvatelia. Foto: unsplash.com

Konigil

Konigil, dedina neďaleko mesta Samarkand, je známa pre tradičnú výrobu smarkandského papiera - "Meros", ktorú založili známi majstri bratia Muhtarovoci a túto tradíciu sa podarilo po 10 rokoch úsilia obnoviť. Výroba je manuálna a návštevníci tak môžu na vlastné oči sledovať proces výroby papiera. Zaujímavý je aj areál výrobne -  v tieni stromov ukrytý mlyn na rieke Siab, malý domček pri vchode, kde vám naservírujú lahodný samarkandský pilaf a ovocie. Skvostom pre oči je aj vodné koleso charkpalak, zdobené antickými nádobami.

Konigil. Foto: uzbekistan.travel

Muynak a vraky lodí

Muynak je mesto autonómnej republiky Karakalpakstan, ktorá je súčasťou Uzbekistanu. Leží 200 km od Nukusu a kedysi ležalo pri brehu Aralského jazera. Dnes láka pre vraky lodí, ktoré ležia neďaleko od mesta. Každoročne sa tu koná festival abstraktnej hudby s názvom „Stihiya“. Poslaním festivalu je zvýšiť povedomie o regióne a prispieť k oživeniu. Kedysi to býval bohatý prístav v delte Amudarji, hlavnej námornej bráne Uzbekistanu. Lode vošli s palivom, rybami, jedlom a odchádzali naložené bavlnou. V druhej polovici 20. storočia jazero začalo miznúť a dnes ho tvorí len asi 100 km. 

brown and white boat on brown sand during daytimeMuynak. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: prezidentská republika

Rozloha a populácia: 447 400 km²
34 436 155 obyvateľov

Jazyky: uzbecký

Náboženstvo: moslimovia 88%, pravoslávni 8%

Vakcinácia: Pre pobyt v Uzbekistane sa odporúča absolvovať očkovanie proti hepatitíde A, B, diftérii, tetanu,meningitíde, týfusu a cholere. Zvlášť veľké nebezpečenstvo predstavujú žltačkové ochorenia. V Uzbekistane existuje oficiálne bezplatná zdravotná starostlivosť. V skutočnosti sa za všetky služby musí platiť. V Uzbekistane existuje niekoľko súkromných ambulancií. Úroveň zdravotnej starostlivosti klesla pod „sovietsku“ úroveň. V Taškente existuje rozsiahla sieť lekární, kde je možné kúpiť lieky európskej kvality.

Časový posun: +3h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Horúce a suché kontinentálne podnebie, dlhé, horúce a veľmi suché letá, krátke mierne zimy s nestálym počasím so značnými týždennými i dennými teplotnými výkyvmi. Ideálne obdobie na poznávanie je jar alebo jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne s prestupom v Istanbule v trvaní cca 9 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente, ul. Kičik Bešjogoč 38, 100070 Taškent

Tel: +998 781206852, +998 909726509 (pohotovostná služba)
Email: emb.tashkent@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR môžu uskutočňovať turistické cesty na území uvedených republiky len s platným cestovným pasom. Od 1. februára 2019 môžu občania SR cestovať do Uzbekistanu bez víz, pobyt však nesmie presiahnuť 30 dní. V prípade pobytu dlhšieho ako 30 dní, platí povinnosť získať pre vstupom do krajiny uzbecké vízum.

Povinnosť registrácie pobytu

Hotely a ubytovacie zariadenia vybavujú registráciu cudzincov bezplatne na základe predloženia pasu s platným vízom alebo povolením na dlhodobý pobyt v Uzbekistane. Pokiaľ nebudete ubytovaný v hoteli alebo keď Vám odmietne hotel registráciu vybaviť, máte povinnosť do 3 dní od prekročenia uzbeckej hranice sa zaregistrovať:
1. na príslušnom oddelení polície, ktorá má skratku UVViOG, obyčajne sa oddelenie polície nazýva predchádzajúcou oficiálnou skratkou OViR.
2. Registrácia na webstránke: www.enehmon.uz
 
Bez registračnej pečiatky v pase sa vzhľadom na časté kontroly prakticky nie je možné po Uzbekistane pohybovať. Povinnej registrácii nepodliehajú len držitelia diplomatických pasov. Priemerná pokuta pri zistení porušenia predpisu je v prepočte okolo 1000 EUR.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy sú riadené vnútornými zákonmi a vyhláškami Uzbekistanu.

Doprava

V Taškente existuje viacero druhov MHD. Vzhľadom na klimatické, hygienické a zdravotné podmienky sa používanie MHD po väčšiu časť roka neodporúča.

Sviatky

1.9. Deň nezávislosti (1991)

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR