USA

Spojené štáty americké sú krajinou, čo fascinuje úchvatnou prírodou a to od jej východných atlantických brehov až po západnú časť, ktorú obmýva Tichý oceán. Má dvoch svojich veľkých susedov - Kanadu na severe a Mexiko na juhu. Pri svojej "mamutej" rozlohe 9,8 mil. km2 má človek pocit, že niekde vládne hotový blázinec a inde je zas absolútne ticho. Americké mestá sú opojné, šokujúce, nabité podmanivou atmosférou, miestami až príliš intenzívne, ale najmä neskutočne vzrušujúce.

Po Rusku a Kanade je USA treťou najväčšou krajinou na svete, ktorú pred jej objavením obývali "Indiáni" a Eskymáci. Názov Amerika pochádza od talianskeho objaviteľa Ameriga Vespucciho. Po objavení "Nového sveta" v 15. storočí západne od Európy sa snažili Španieli, Holanďania, Francúzi a neskôr i Briti o kolonizáciu tohto územia. Európania začali tak obsadzovať americké územie, pričom anglickí a francúzski prisťahovalci obsadili Severnú Ameriku. Tisíce ľudí tak odišlo za lepším životom, kde zakladali nové komunity, pričom sa snažili vymaniť od svojich vlád a získať i slobodu vyznania. Prvé európske kolónie bolo založené vo Virgínii a Quebecu. Už okolo roku 1700 boli niektoré kolónie veľmi dobre prispôsobené a vyvíjali sa do novej éry. Domorodci nových prisťahovalcov prijímali opatrne ale neskôr došlo ku vzburám a bojom, pretože pôvodný národ začal strácať pôdu. Západná časť zostala dlhšiu dobu bez európskeho vplyvu, čo sa však zmenilo neskôr pri osídľovaní aj "ďalekého západu".

Spojené štáty sa zrodili v 18. storočí. USA sa stali prvým demokratickým, ústavne riadeným štátom s listinou práv. Po vyhlásení nezávislosti sa nový štát začal rozširovať aj na západ. Aj napriek tomu, že počas americkej vojny za nezávislosť vyhrávali najskôr Briti, Američania verili vo svoju spravodlivosť. Po šiestich rokoch od vzniku konfliktu sa Briti v roku 1781 vzdali, pričom ich porazilo vojsko Georga Washingtona. Ten sa stal v roku 1789 prvým prezidentom USA. Keď v Európe zúrila vojna, nepokoje, prisťahovalo sa sem mnoho nových obyvateľov, ktorí zakladali a utvárali nové mestá, kultúru, obchod. Krajina sa tak rozrastala a bohatla o nové územia od Texasu po Kaliforniu, na čo doplatili pôvodní obyvatelia, ktorí boli vytlačení do izolovaných rezervácií alebo zahynuli pri bojoch. V 19. storočí vypukla občianska vojna. Jej výsledok bol aj zrušenie otroctva. USA sa naďalej rozširuje a začiatkom 20. storočia už bola celá krajina dostatočne silná a bohatá.

Krajina
USA USA
Hlavné mesto
Washington
Časový posun
-7h
Mena
americký dolár
Dĺžka letu
11h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
federatívna republika
Rozloha a populácia
USA má rozlohu 9 631 418 km2 a má približne 331,4 mil. obyvateľov.
Jazyky
anglický
Náboženstvo
kresťanstvo, iné náboženstvá
Los Angeles
Los Angeles. Foto: unsplash.com

USA sa stalo krajinou prevratných noviniek a vynálezov. Začali sa vyrábať autá, zavádzali sa nové technológie a vznikali hollywoodske filmy. Americký finančný trh sa zrútil v roku 1929 a tým aj prosperita a svetový obchod. Znovuzrodenie amerického sna sa podarilo vďaka Rooseveltovmu vládnemu programu. Po skončení 2. sv. vojny sa USA stali dôležitou svetovou veľmocou, materiálne a kultúrne rozvinutou a kolískou nových futuristických myšlienok. Rástol filmový a letecký priemysel. Americká kultúra sa prejavuje v hudbe, umení, technike, vede. Coca-cola, Disney a boeing obleteli celý svet.

Coca-cola
Coca-cola. Foto: unsplash.com

Spoznávanie USA je fascinujúce a to najmä pre nádhernú prírodu, divočinu, parky, panenské územia bez ľudskej existencie, exotické Havajské ostrovy či podmanivá krása Aljašky. Každý tunajší kút zeme je niečím odlišný, jedinečný s rôznymi premenami horskej či púštnej oblasti s variáciami tvarov a farieb, ktoré lákajú mnohých návštevníkov.

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy. Foto: unsplash.com

Na juhozápade USA archeológovia objavili neobvyklé stavby, ktoré vypadajú, akoby ich obyvatelia len teraz opustili. Kedysi tu prebývali roľníci, ktorí žili v malých osadách. Hovorí sa im aj Pueblania a to podľa španielskeho slova "pueblo", čo značí dedinu alebo malé mesto. Jedným takým unikátnym malým mestom je i Mesa Verde, ktoré vzniklo v 12. a 13. storočí. Tieto skalné sídla patria medzi najpozoruhodnejšie historické lokality. Obydlia sú tu navzájom pospájané. Budovy boli postavené z kameňa, dreva a malty.

Masa Verde v štáte Colorado
Masa Verde v štáte Colorado. Foto: unsplash.com

Brooksove vrchy tiahnuce sa v dĺžke asi 1000 km sú obrovským aljašským polárnym horstvom s hlbokými údoliami, prameňmi a ľadovcovými jazerami, ktorú dotvára hojnosť arktickej zveri. V srdci vrchov leží národný park Brána Arktídy. V zime tu teplota dosahuje až do -45 °C. Severná časť horstva sa koncom mája premení na leto, pričom slnko nezapadá 80 dní, krajina je zelená, topiaci sa ľad plní tisíce jazier studenou vodou a stáda sobov karibu ťahajú na sever, kde sa rodí nová sobia generácia.

Brooksove vrchy
Brooksove vrchy. Foto: unsplash.com

Na Aljašskom polostrove sa nachádza sopka Katmai, ktorá o seba dala vedieť v roku 1912. Prvá prírodovedecká expedícia tu niekoľko rokov po výbuchu objavila spálenú zem, čo bola pokrytá 90 m hrubou vrstvou sopečných vyvrelín. Odtrhnutý vrchol sopky ukrýva 600 m hlboký kráter s modrozeleným jazerom a úchvatné výhľady. Údolie desiatich tisícov dymov expedícia využila na prípravu jedla na fumarolách. Stálymi obyvateľmi tohto územia je medveď hnedý, medveď kodiak, ktorý si rád zaloví v riekach lososov.

Aljašský polostrov a národný park Katmai
Aljašský polostrov a národný park Katmai. Foto: unsplash.com

Niagarské vodopády patria medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie ako zo strany USA tak aj Kanady. Tieto "Hrmiace vody" lákajú cestovateľov už od 17. storočia, kedy ich prvý krát uvidel beloch Louis Hennepin. Tieto vodopády sa zrodili asi pred 12 000 rokmi, v poslednej dobe ľadovej. Majú tvar podkovy s dĺžkou 900 m a hĺbkou 55 m. Zväčša sú zahalené v hmle a tak nie je padajúci prúd skoro vidieť. Počuť ho však budete už z diaľky. 

Niagarské vodopády
Niagarské vodopády. Foto: unsplash.com

V americkom štáte Južná Dakota leží nehostinná a neúrodná krajina národný park Badlands, kde sa ešte dodnes vznáša romantický duch Divokého západu. Prérie posiate trávou, v lete spálené od slnka. Erózne tvary tu predstavujú fantastické divadlo, ktoré vytvorili dažde a potoky. Zo zeme sa tak dvíhajú kulisy, pyramídy a veže rôznej veľkosti.

Národný park Badlands
Národný park Badlands. Foto: unsplash.com

Tu sa po stáročia pásli tisíce bizónov. Tie kedysi lovili Siouxovia na obživu. Európania ich začali loviť pre dobrodružstvo, čím ich skoro vyhubili. Siouxovia sa tak pokúšali o návrat bizónov cez kult "tanca duchov". V parku žijú leguány, štrkáče, svište, kojoty a nové stáda bizónov.

Stádo bizónov v Badlands
Stádo bizónov v Badlands. Foto: unsplash.com

V západnej časti svahoch Sierry Nevady, ktorá kedysi patrila Mexiku, indiánsky kmeň Ahwahneechee nazýval medvede "jú-zju-ma-ti", čo v preklade značí "niektorí z nich zabíjajú" a práve z tohto názvu pochádza pomenovanie známeho údolia Yosemite. Je to udivujúca divoká zem, ktorá uchvátila svojou krásou v 19. storočí oddiel americkej kalvárie. A práve z ich rozprávania sem začínajú prichádzať turisti a už v roku 1890 tu bol vyhlásený národný park.

Yosemite
Yosemite. Foto: unsplash.com

Existujú tu známe klenby ako El Portal, El Capitan, vodopády s výškou až 739 m. V parku rastú vysokohorské lesy, kde sú duby, borovice, sekvojec mamutí a sekvoja vždyzelená. Tie sú unikátne v tom, že sa dožijú aj 2000 rokov, dorastajú do výšky 100 m a kmeň môže mať aj 12 m priemer. Žije tu medveď čierny, líšky, kojoty.

Sekvoja
Sekvoja. Foto: unsplash.com

Rajom pre divé zvieratá je národný park Yellowstone. Krajina plná gejzírov, horúcich výparov, farebnosti a zázrakov prírody. Na ploche 9000 kmsa v 19. storočí zrodil prvý národný park na svete. Vyhlásil ho v roku 1872 prezident Grant. Fantastické gejzíry ako Old Faithful s hukotom vystrekuje horúci prúd až do 60 m.

národný park Yellowstone
Národný park Yellowstone. Foto: unsplash.com

Centrom parku je kaldera o rozlohe 70 km x 40 km. Jej posledný výbuch prebehol pred viac ako pol miliónmi rokov. Rieka Yellowstone si tu vyhĺbila údolie s vodopádmi ako je  94 m vysoký Lower Fall a 33 m vysoký Upper Fall. Nekonečne nádherné sú aj horúce pramene Minerva Terrace, či vriace bahnité jazerá sfarbené riasami a minerálmi vo všetkých pestrých farbách ako dúha.

Národný park Yellowstone
Národný park Yellowstone. Foto: unsplash.com

V severovýchodnej časti štátu Wyoming sa nachádza veľký kamenný monolit medzi zvlnenými pastvinami. Pre pôvodných obyvateľov to bola Veža zlého boha, ktorý vraj sídlil na jeho vrchole. Dnes sa nazýva Diablova veža a od začiatku 20. storočia je chránená. Šplhá sa do výšky 389 m. V spodnej časti meria 300 m a vrchol má do šírky viac ako 80 m.

Diablova veža
Diablova veža. Foto: unsplash.com

Najväčšiu koncentráciu skalných oblúkov, okien, pilierov, veží a brán je možné vidieť na ploche skoro 300 kmv národnom parku Arches v štáte Utah. Nachádza sa tu napríklad Babylonská veža, Organ, Severné okno, Oblúk nad vežou, Okuliare a iné skalné skulptúry. Zaujímavý je najdlhší prírodný most na svete Landscape Arch. Jeho štíhly oblúk dosahuje dĺžku 90 m a šírku len 1,8 m.

Landscape Arch
Landscape Arch. Foto: unsplash.com

Modré jazero, ktoré vzniklo po devastujúcej sopečnej aktivite v štáte Oregon zaujalo prvý krát v 19. storočí zlatokopov pri skúmaní terénu. Títo zlatokopi žasli na jazero z výšky 600 m. Ešte v tomto storočí sa stalo národným parkom USA pod názvom Crater Lake. Hladina jazera leží vo výške 1885 m, pričom jeho hĺbka je 589 m, čím sa radí medzi najhlbšie jazero v krajine. Hore na strmý okraj bývalej sopky vedie cesta. Vo výške skoro 2000 m je možné obísť celý kráter a zísť po chodníku aj ku jazeru. V okolí jazera žijú medvede čierne a losy.

Crater Lake
Crater Lake. Foto: unsplash.com

Pieskovcovú a vápencovú červenohnedú nádheru Bryce Canyon vytvorila príroda v štáte Utah. Sfarbenie tunajších skalných útesov majú rôzne odtiene v závislosti od kovov ale aj počas dňa pri hre svetla a tieňov. Úchvatné sú za úsvitu alebo pri západe slnka. Dokonca v zime sú posiate aj snehom.

Bryce Canyon
Bryce Canyon. Foto: unsplash.com

Top lokality

New York

Toto najľudnatejšie mesto USA sa radí i medzi najľudnatejšie mestá sveta. Napriek tomu, že mesto sa nachádza v USA založili ho Holanďania v roku 1624 ako obchodné stredisko New Amsterdam. Po prijatí ústavy bol New York prvým hlavným mesto USA. Najznámejšou pamiatkou New Yorku je bezpochybne Socha slobody, ktorá na prelome 19. a 20. storočia vítala tisícky migrantov, ktorí priplávali do USA. New York je takisto mestom mrakodrapov a najznámejším je určite Empire State Building.

New York
New York. Foto: unsplash.com

San Francisco

Nezameniteľnú atmosféru ponúka mesto, ktoré je preslávené hneď niekoľkými zo svojich turistických atrakcií. Nie je jednoduché vybrať si tu svoju „naj“, pretože každá z nich očarí nanovo. Toto bývalé „kráľovstvo“ hnutia hippies nenechá chladnými ani gurmánov, ktorým sa tu naskytne možnosť ochutnať miestnu kuchyňu. Medzi zážitky, ktoré má toto miesto v talóne, patrí najmä historická električková trať a ázijská štvrť Chinatown, bez prezretia si ktorých by ste určite nemali opustiť toto čarovné prostredie.

San Francisco
San Francisco. Foto: unsplash.com

Asi najikonickejší pohľad sa ponúka na most Golden Gate, ktorý je nezameniteľným symbolom San Francisca. 

Golden Gate
Golden Gate. Foto: unsplash.com

Los Angeles

Veda, kultúra, populárne umenie, vzdelanie a Tichý oceán, aj také je „mesto anjelov“. Najväčšie kalifornské sídlo je centrom diania naozaj takmer v každej oblasti, no preslávil ho najmä filmový a televízny priemysel, sídliaci v dobre známom Hollywoode. Preto sa každodenne môže stať, že sa na ulici stretnete s nejakou s celebrít, či významných osobností z tejto oblasti. Los Angeles však ponúka omnoho viac možností, kde sa dajú stráviť príjemné chvíle, tou najobľúbenejšou sú samozrejme prekrásne a rozsiahle pláže, ktoré určite očaria každého.

Los Angeles
Los Angeles. Foto: unsplash.com

Miami

Najznámejším a najnavštevovanejším mestom Floridy je nepochybne Miami. Časť Miami Beach, kde sa nachádza prevažná väčšina luxusných hotelov, sa tiahne pozdĺž pláže severne od centra mesta. Miami Beach je preslávená dlhou piesočnatou plážou s azúrovo modrou farbou mora. Miami je však tiež mestom poznávania. Nájsť tu môžete napríklad morské akvárium s desiatkami morských obyvateľov. Navštevovaná je tiež Opičia džungľa. Samozrejmosťou sú aj zoologické a botanické záhrady a múzea. Južná časť miamskej pláže - South Beach - bola v roku 2008 vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž sveta.

Miami
Miami. Foto: unsplash.com

Las Vegas

Ak túžite aspoň na chvíľu zažiť veľkolepú zábavu a dostať sa do centra amerického sna, čaká na vás neobyčajné „Mesto hriechu“. Nikdy nespiace centrum hazardu obklopené Nevadskou púšťou zahrnie každého svojho návštevníka nablýskaným prostredím a zároveň luxusnými kasínami, ktoré sú tým najtypickejším symbolom tohto mesta. Bolo by doslova hriechom, nenavštíviť túto hráčsku metropolu Ameriky. Samozrejme, netreba sa báť, ak by sa vám aj náhodou nepodarilo vyhrať v kasíne, určite si odnesiete množstvo iných zážitkov, na ktoré sa len tak nezabúda.

Las Vegas
Las Vegas. Foto: unsplash.com

San Diego

San Diego patrí medzi najväčšie mestá v Spojených štátoch amerických. Jeho 1,3 milióna obyvateľov z neho konkrétne po Los Angeles robí druhé najväčšie mesto v slnečnej Kalifornii. Svoju históriu začalo písať už v roku 1542, kedy sa tu vylodili prví Európania. Hoci je San Diego skutočné veľkomesto, mnohí jeho návštevníci na ňom obdivujú jeho príjemnú a pomerne kľudnú atmosféru. Vďačí za to najmä parku s názvom Balboa Park, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. V tomto parku nájdeme záhradu plnú kaktusov, japonskú záhradu, palmový kaňon či nádherné stavby postavené v španielskom koloniálnom štýle.

San Diego
San Diego. Foto: unsplash.com

Monterey

Prímorské kalifornské mesto Monterey sa oddávna spája so silnou umeleckou scénou. Prví spisovatelia a maliari sa do mesta prisťahovali na začiatku devätnásteho storočia a vtisli mu povesť útočiska nepochopených duší. Spoločnosť im robili rybári, prozaickému povolaniu sa vo vlnách Montereyského zálivu vždy darilo. Spojenie zdanlivo nespojiteľného, umenia s rybolovom, tak vyústilo v unikátny mix pamätihodností. Rybolov stále pripomína ulica Cannery Row, kde sídlia desiatky nefunkčných tovární na spracovanie rýb. Na konci ulice sa nachádza Monterey Bay Aquarium, jedno z najväčších akvárií v Severnej Amerike. Úchvatný je i most Bixby na ceste do Monterey.

Bixby Bridge, Monterey
Bixby Bridge, Monterey. Foto: unsplash.com

Chicago

Tretie najľudnatejšie mesto USA, Chicago leží v štáte Illinois. Založené bolo v prvej polovici 19. storočia medzi Veľkými jazerami. Chicagu sa hovorí aj "Mesto v záhrade" a to preto, lebo je tu viac ako 550 parkov na ploche 3000 ha. Dokonca je tu aj 30 pieskových pláží, niekoľko lagún, 10 vtáčích záhrad. Najväčším parkom je Lincoln a po slávnom Central Parku v New Yorku je v USA druhým najnavštevovanejším. Veľmi obľúbeným miestom je pobrežie jazera a pestrý nočný život.

Chicago
Chicago. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Washington, D.C.

Hlavné mesto USA nesie názov podľa prezidenta Georga Washingtona. Dominantou mesta je budova kongresu, Kapitol. Vyššie stavby tu nenájdeme, lebo ani jedna nesmie presiahnuť Kapitol. Jediná vysoká ikona mesta  Washingtonov obelisk meria 169 m. Nachádzajú sa tu administratívne budovy klasického a elegantného štýlu, ktoré reprezentujú krajinu. Dôstojne pôsobí aj sídlo prezidenta USA, Biely Dom, ktorý bol dokončený začiatkom 19. storočia. V meste sa nachádza katedrála sv. Petra a Pavla, prezidentský pamätník Thomasa Jeffersona a Lincolna. Washington sa nachádza pri rieke Potomac, na východnom pobreží USA. Centrum tvorí promenáda National Mall.

Capitol
Capitol. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Vzhľadom na veľkosť USA, klimatické podmienky sú rôznorodé - od studeného severu (Aljaška) až po stále teplý juh (Florida či Kalifornia), kde milovníci slnka cestujú počas celého roka. Všeobecne je počasie dosť premenlivé, vyskytuje sa obrovské kolísanie teplôt. Letá (máj- september) sú v hlavnom meste USA horúce, ale predovšetkým nezvyčajne vlhké. 
Pomerne stabilné a príjemné počasie je aj v zimných mesiacoch na Floride, či v Kalifornii, keď sa denné teploty pohybujú okolo 20 stupňov Celzia. Naopak v horských oblastiach Skalnatých hôr, či na východnom pobreží vo Vermonte sa dá výborne lyžovať aj v marci. 
Pobrežné juhovýchodné časti USA bývajú často zasiahnuté tropickými búrkami a silnými hurikánmi vyskytujúcimi sa každoročne v tzv. období hurikánov v Atlantiku a Karibiku od júna do novembra.
V oblasti vnútrozemia USA nie sú zriedkavé ani tornáda alebo twistery. 
Negatívne ovplyvniť cestovanie v USA môžu tiež snehové búrky, či prudké dažďové a veterné búrky spojené so zosuvmi pôdy, ako aj lesné požiare v suchých oblastiach, sopky a zemetrasenia.

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne do New Yorku trvá priamy let cca 8 hodín. Priamy let z Viedne do Los Angeles cca 13 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone, 3523 International Court NW, Washington D.C., 20008

Tel: +1 2022371054, +1 202 361 6298 (v núdzových prípadoch)
Email: emb.washington@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup sa vyžaduje platný cestovný pas a vyplniť online formulár ESTA.

Colné predpisy

Spojené štáty americké sú krajinou s otvorenou ekonomikou a zvýšenou vládnou reguláciou dovozu po teroristických útokoch na USA Okrem cla, ktoré je vyrubované podľa HS colného sadzobníka USA, sa uplatňujú aj prísne obchodno-technické predpisy pri dovoze potravinárskych výrobkov, niektorých liekov, zvierat a živočíšnych produktov, zbraní a munície, ovocia, zeleniny, orechov, mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov, rastlín a tovarov rastlinného pôvodu, hydiny a hydinových výrobkov, ropy a ropných výrobkov. Niektoré kategórie vyššie uvedených tovarov môžu byť pri dovoze úplne zakázané.

Doprava

Vzhľadom na veľkosť krajiny je v USA veľmi rozšírená letecká doprava, ktorá je aj cenovo veľmi dostupná. V USA okrem veľkých známych leteckých spoločností pôsobia mnohé omnoho lacnejšie aerolínie - tzv. low-cost airlines. Často sa oplatí zabezpečiť si letenky prostredníctvom internetových cestovných kancelárií, ktoré poskytujú letenky, či ubytovanie za mimoriadne výhodné ceny.
Obľúbené je aj cestovanie autom, prípadne lacnejšia alternatíva - cestovanie autobusmi. Železničná doprava je pomerne drahá, často je výhodnejšie využiť leteckú dopravu.

Veľmi dobré je pokrytie MHD v New Yorku, kde funguje rozsiahla sieť liniek metra a autobusov, ale aj lodí, ktoré spájajú jednotlivé ostrovy v meste. Pomerne zlá situácia v MHD je v Kalifornii a najmä v Los Angeles, kde sú aj najhoršie dopravné zápchy v USA.

Sviatky

17.03. Deň sv. Patrika
25.05. Memorial Day
04.07. Deň nezávislosti
07.09. Deň práce
26.11. Deň vďakyvzdania

Tipy na výlety v USA

  • americký bagel
    • Top

    Americký bagel je tiež lákavou pochúťkou, ktorú môžete ochutnať napríklad s lososom, mascarpone a rukolou. Tie najlepšie vraj podávajú v New Yorku.

  • jablkový koláč
    • Top

    Z originálnych amerických dezertov je obľúbený jablkový koláč, ktorý už za niekoľko desiatok rokov bol "vyšperkovaný" do svojej pravej dokonalosti. Jedná sa o celkom jednoduchý koláč z jabĺk s cukrom a maslom. V každom americkom štáte však bude chutiť jedinečne.

  • Beverly Hills, USA
    • Top

    Milionárska metropolitná oblasť okresu Los Angeles patrí spolu s ďalšími štvrťami do tzv. Zlatého trojuholníka – teda do jednej z najbohatších oblastí Kalifornie. Prvé zmienky o európskych prisťahovalcoch siahajú do 18. storočia, no svoje meno získalo toto luxusné miesto až na začiatku 20. storočia. Krátko na to sa naskytla aj nová príležitosť pripojiť sa k samotnému Los Angeles, čo však obyvatelia aj mestská rada rázne odmietli. Zachovaním svojej autonómnosti si mesto udržalo jedinečný ráz a neskôr sa stalo tiež domovom mnohých celebrít.

  • Brooklyn Bridge, USA
    • Top

    Metropolitný New York sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch a len jedna jeho časť leží na pevnine – Bronx. Všetky ostatné sú medzi sebou poprepájané mostmi a niekoľkoprúdovými cestami. Prvým z nich bol Brooklyn Bridge, ktorý spojil Brooklyn s Manhattanom. V čase jeho slávnostného otvorenia to bol najväčší zavesený most na oceľových lanách. Odvtedy sa stal symbolom panorámy mesta a od roku 1964 patrí medzi národné historické pamiatky.

  • Canyon Antelope, USA
    • Top

    „Miesto, kde voda preteká cez stenu“, taký je význam pôvodného názvu tohto unikátneho miesta podľa indiánskeho kmeňa Navaho. Pod ich správu tento kaňon v súčasnosti patrí, no len pred pár rokmi jeho „hornú“ časť sprístupnili aj pre verejnosť. Vďaka tomu môže byť dnes najfotografovanejším svojho druhu, a to aj napriek skutočnosti, že zachytiť hru svetla padajúceho na dokonale vytvarované a farebné steny, nie je vôbec jednoduché. Ponorte sa do čara 190 miliónov rokov starého prírodného diela, ktoré vás na chvíľu vytrhne z každodenného života a zavedie do priam rozprávkového sveta.

  • deep-dish pizza
    • Top

    V Chicagu zas robia skvelú taliansko-americkú pizzu "deep-dish pizza", kde je veľa paradajkovej omáčky a syru a na prvý pohľad skôr pripomína koláč.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v USA