
USA
Od Atlantiku ku Pacifiku
Spojené štáty americké sú krajinou, čo fascinuje úchvatnou prírodou a to od jej východných atlantických brehov až po západnú časť, ktorú obmýva Tichý oceán. Má dvoch svojich veľkých susedov - Kanadu na severe a Mexiko na juhu. Pri svojej "mamutej" rozlohe 9,8 mil. km2 má človek pocit, že niekde vládne hotový blázinec a inde je zas absolútne ticho. Americké mestá sú opojné, šokujúce, nabité podmanivou atmosférou, miestami až príliš intenzívne, ale najmä neskutočne vzrušujúce.
USA. Foto: unsplash.com
Po Rusku a Kanade je USA treťou najväčšou krajinou na svete, ktorú pred jej objavením obývali "Indiáni" a Eskymáci. Názov Amerika pochádza od talianskeho objaviteľa Ameriga Vespucciho. Po objavení "Nového sveta" v 15. storočí západne od Európy sa snažili Španieli, Holanďania, Francúzi a neskôr i Briti o kolonizáciu tohto územia. Európania začali tak obsadzovať americké územie, pričom anglickí a francúzski prisťahovalci obsadili Severnú Ameriku. Tisíce ľudí tak odišlo za lepším životom, kde zakladali nové komunity, pričom sa snažili vymaniť od svojich vlád a získať i slobodu vyznania. Prvé európske kolónie bolo založené vo Virgínii a Quebecu. Už okolo roku 1700 boli niektoré kolónie veľmi dobre prispôsobené a vyvíjali sa do novej éry. Domorodci nových prisťahovalcov príjmali opatrne ale neskôr došlo ku vzburám a bojom, pretože pôvodný národ začal strácať pôdu. Západná časť zostala dlhšiu dobu bez európskeho vplyvu, čo sa však zmenilo neskôr pri osídľovaní aj "ďalekého západu".
Arizona na západe. Foto: unsplash.com
Spojené štáty sa zrodili v 18. storočí. USA sa stali prvým demokratickým, ústavne riadeným štátom s listinou práv. Po vyhlásení nezávislosti sa nový štát začal rozširovať aj na západ. Aj napriek tomu, že počas americkej vojny za nezávislosť vyhrávali najskôr Briti, Američania verili vo svoju spravodlivosť. Po šiestich rokoch od vzniku konfliktu sa Briti v roku 1781 vzdali, pričom ich porazilo vojsko Georga Washingtona. Ten sa stal v roku 1789 prvým prezidentom USA. Keď v Európe zúrila vojna, nepokoje, prisťahovalo sa sem mnoho nových obyvateľov, ktorí zakladali a utvárali nové mestá, kultúru, obchod. Krajina sa tak rozrastala a bohatla o nové územia od Texasu po Kaliforniu, na čo doplatili pôvodní obyvatelia, ktorí boli vytlačení do izolovaných rezervácií alebo zahynuli pri bojoch. V 19. storočí vypukla občianska vojna. Jej výsledok bol aj zrušenie otroctva. USA sa naďalej rozširuje a začiatkom 20. storočia už bola celá krajina dostatočne silná a bohatá.
Los Angeles. Foto: unsplash.com
USA sa stalo krajinou prevratných noviniek a vynálezov. Začali sa vyrábať autá, zavádzali sa nové technológie a vznikali hollywoodske filmy. Americký finančný trh sa zrútil v roku 1929 a tým aj prosperita a svetový obchod. Znovuzrodenie amerického sna sa podarilo vďaka Rooseveltovmu vládnemu programu. Po skončení 2. sv. vojny sa USA stali dôležitou svetovou veľmocou, materiálne a kultúrne rozvinutou a kolískou nových futuristických myšlienok. Rástol filmový a letecký priemysel. Americká kultúra sa prejavuje v hudbe, umení, technike, vede. Coca-cola, Disney a boeing obleteli celý svet.
Coca-cola. Foto: unsplash.com
Spoznávanie USA je fascinujúce a to najmä pre nádhernú prírodu, divočinu, parky, panenské územia bez ľudskej existencie, exotické Havajské ostrovy či podmanivá krása Aljašky. Každý tunajší kút zeme je niečím odlišný, jedinečný s rôznymi premenami horskej či púštnej oblasti s variáciami tvarov a farieb, ktoré lákajú mnohých návštevníkov.
Havajské ostrovy. Foto: unsplash.com
Na juhozápade USA archeológovia objavili neobvyklé stavby, ktoré vypadajú, akoby ich obyvatelia len teraz opustili. Kedysi tu prebývali roľníci, ktorí žili v malých osadách. Hovorí sa im aj Pueblania a to podľa španielskeho slova "pueblo", čo značí dedinu alebo malé mesto. Jedným takým unikátnym malým mestom je i Mesa Verde, ktoré vzniklo v 12. a 13. storočí. Tieto skalné sídla patria medzi najpozoruhodnejšie historické lokality. Obydlia sú tu navzájom pospájané. Budovy boli postavené z kameňa, dreva a malty.
Masa Verde v štáte Colorado. Foto: unsplash.com
Brooksove vrchy tiahnuce sa v dĺžke asi 1000 km sú obrovským aljašským polárnym horstvom s hlbokými údoliami, prameňmi a ľadovcovými jazerami, ktorú dotvára hojnosť arktickej zveri. V srdci vrchov leží národný park Brána Arktídy. V zime tu teplota dosahuje až do -45 °C. Severná časť horstva sa koncom mája premení na leto, pričom slnko nezapadá 80 dní, krajina je zelená, topiaci sa ľad plní tisíce jazier studenou vodou a stáda sobov karibu ťahajú na sever, kde sa rodí nová sobia generácia.
Brooksove vrchy. Foto: unsplash.com
Na Aljašskom polostrove sa nachádza sopka Katmai, ktorá o seba dala vedieť v roku 1912. Prvá prírodovedecká expedícia tu niekoľko rokov po výbuchu objavila spálenú zem, čo bola pokrytá 90 m hrubou vrstvou sopečných vyvrelín. Odtrhnutý vrchol sopky ukrýva 600 m hlboký kráter s modrozeleným jazerom a úchvatné výhľady. Údolie desiatich tisícov dymov expedícia využila na prípravu jedla na fumarolách. Stálymi obyvateľmi tohto územia je medveď hnedý, medveď kodiak, ktorý si rád zaloví v riekach lososov.
Aljašský polostrov a národný park Katmai. Foto: unsplash.com
Niagarské vodopády patria medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie ako zo strany USA tak aj Kanady. Tieto "Hrmiace vody" lákajú cestovateľov už od 17. storočia, kedy ich prvý krát uvidel beloch Louis Hennepin. Tieto vodopády sa zrodili asi pred 12 000 rokmi, v poslednej dobe ľadovej. Majú tvar podkovy s dĺžkou 900 m a hĺbkou 55 m. Zväčša sú zahalené v hmle a tak nie je padajúci prúd skoro vidieť. Počuť ho však budete už z diaľky.
Niagarské vodopády. Foto: unsplash.com
V americkom štáte Južná Dakota leží nehostinná a neúrodná krajina národný park Badlands, kde sa ešte dodnes vznáša romantický duch Divokého západu. Prérie posiate trávou, v lete spálené od slnka. Erózne tvary tu predstavujú fantastické divadlo, ktoré vytvorili dažde a potoky. Zo zeme sa tak dvíhajú kulisy, pyramídy a veže rôznej veľkosti.
Národný park Badlands. Foto: unsplash.com
Tu sa po stáročia pásli tisíce bizónov. Tie kedysi lovili Siouxovia na obživu. Európania ich začali loviť pre dobrodružstvo, čím ich skoro vyhubili. Siouxovia sa tak pokúšali o návrat bizónov cez kult "tanca duchov". V parku žijú leguány, štrkáče, svište, kojoty a nové stáda bizónov.
Stádo bizónov v Badlands. Foto: unsplash.com
V západnej časti svahoch Sierry Nevady, ktorá kedysi patrila Mexiku, indiánsky kmeň Ahwahneechee nazýval medvede "jú-zju-ma-ti", čo v preklade značí "niektorí z nich zabíjajú" a práve z tohto názvu pochádza pomenovanie známeho údolia Yosemite. Je to udivujúca divoká zem, ktorá uchvátila svojou krásou v 19. storočí oddiel americkej kalvárie. A práve z ich rozprávania sem začínajú prichádzať turisti a už v roku 1890 tu bol vyhlásený národný park.
Yosemite. Foto: unsplash.com
Existujú tu známe klenby ako El Portal, El Capitan, vodopády s výškou až 739 m. V parku rastú vysokohorské lesy, kde sú duby, borovice, sekvojec mamutí a sekvoja vždyzelená. Tie sú unikátne v tom, že sa dožijú aj 2000 rokov, dorastajú do výšky 100 m a kmeň môže mať aj 12 m priemer. Žije tu medveď čierny, líšky, kojoty.
Sekvoja. Foto: unsplash.com
Rajom pre divé zvieratá je národný park Yellowstone. Krajina plná gejzírov, horúcich výparov, farebnosti a zázrakov prírody. Na ploche 9000 km2 sa v 19. storočí zrodil prvý národný park na svete. Vyhlásil ho v roku 1872 prezident Grant. Fantastické gejzíry ako Old Faithful s hukotom vystrekuje horúci prúd až do 60 m.
Zázraky prírody v Yellowstone. Foto: unsplash.com
Centrom parku je kaldera o rozlohe 70 km x 40 km. Jej posledný výbuch prebehol pred viac ako pol miliónmi rokov. Rieka Yellowstone si tu vyhĺbila údolie s vodopádmi ako je 94 m vysoký Lower Fall a 33 m vysoký Upper Fall. Nekonečne nádherné sú aj horúce pramene Minerva Terrace, či vriace bahnité jazerá sfarbené riasami a minerálmi vo všetkých pestrých farbách ako dúha.
Národný park Yellowstone. Foto: unsplash.com
V severovýchodnej časti štátu Wyoming sa nachádza veľký kamenný monolit medzi zvlnenými pastvinami. Pre pôvodných obyvateľov to bola Veža zlého boha, ktorý vraj sídlil na jeho vrchole. Dnes sa nazýva Diablova veža a od začiatku 20. storočia je chránená. Šplhá sa do výšky 389 m. V spodnej časti meria 300 m a vrchol má do šírky viac ako 80 m.
Diablova veža. Foto: unsplash.com
Najväčšiu koncentráciu skalných oblúkov, okien, pilierov, veží a brán je možné vidieť na ploche skoro 300 km2 v národnom parku Arches v štáte Utah. Nachádza sa tu napríklad Babylonská veža, Organ, Severné okno, Oblúk nad vežou, Okuliare a iné skalné skulptúry. Zaujímavý je najdlhší prírodný most na svete Landscape Arch. Jeho štíhly oblúk dosahuje dĺžku 90 m a šírku len 1,8 m.
Landscape Arch. Foto: unsplash.com
Modré jazero, ktoré vzniklo po devastujúcej sopečnej aktivite v štáte Oregon zaujalo prvý krát v 19. storočí zlatokopov pri skúmaní terénu. Títo zlatokopi žasli na jazero z výšky 600 m. Ešte v tomto storočí sa stalo národným parkom USA pod názvom Crater Lake. Hladina jazera leží vo výške 1885 m, pričom jeho hĺbka je 589 m, čím sa radí medzi najhlbšie jazero v krajine. Hore na strmý okraj bývalej sopky vedie cesta. Vo výške skoro 2000 m je možné obísť celý kráter a zísť po chodníku aj ku jazeru. V okolí jazera žijú medvede čierne a losy.
Crater Lake. Foto: unsplash.com
Pieskovcovú a vápencovú červenohnedú nádheru Bryce Canyon vytvorila príroda v štáte Utah. Sfarbenie tunajších skalných útesov majú rôzne odtiene v závislosti od kovov ale aj počas dňa pri hre svetela a tienov. Úchvatné sú za úsvitu alebo pri západeslnka. Dokonca v zime sú posiate aj snehom.
Bryce Canyon. Foto: unsplash.com
Top lokality
New York
Toto najľudnatejšie mesto USA sa radí i medzi najľudnatejšie mestá sveta. Napriek tomu, že mesto sa nachádza v USA založili ho Holanďania v roku 1624 ako obchodné stredisko New Amsterdam. Po prijatí ústavy bol New York prvým hlavným mesto USA. Najznámejšou pamiatkou New Yorku je bezpochybne Socha slobody, ktorá na prelome 19. a 20. storočia vítala tisícky migrantov, ktorí priplávali do USA. New York je takisto mestom mrakodrapov a najznámejším je určite Empire State Building.
New York. Foto: unsplash.com
San Francisco
Nezameniteľnú atmosféru ponúka mesto, ktoré je preslávené hneď niekoľkými zo svojich turistických atrakcií. Nie je jednoduché vybrať si tu svoju „naj“, pretože každá z nich očarí nanovo. Toto bývalé „kráľovstvo“ hnutia hippies nenechá chladnými ani gurmánov, ktorým sa tu naskytne možnosť ochutnať miestnu kuchyňu. Medzi zážitky, ktoré má toto miesto v talóne, patrí najmä historická električková trať a ázijská štvrť Chinatown, bez prezretia si ktorých by ste určite nemali opustiť toto čarovné prostredie.
San Francisco. Foto: unsplash.com
Asi najikonickejší pohľad sa ponúka na most Golden Gate, ktorý je nezameniteľným symbolom San Francisca.
Golden Gate. Foto: unsplash.com
Los Angeles
Veda, kultúra, populárne umenie, vzdelanie a Tichý oceán, aj také je „mesto anjelov“. Najväčšie kalifornské sídlo je centrom diania naozaj takmer v každej oblasti, no preslávil ho najmä filmový a televízny priemysel, sídliaci v dobre známom Hollywoode. Preto sa každodenne môže stať, že sa na ulici stretnete s nejakou s celebrít, či významných osobností z tejto oblasti. Los Angeles však ponúka omnoho viac možností, kde sa dajú stráviť príjemné chvíle, tou najobľúbenejšou sú samozrejme prekrásne a rozsiahle pláže, ktoré určite očaria každého.
Los Angeles. Foto: unsplash.com
Miami
Najznámejším a najnavštevovanejším mestom Floridy je nepochybne Miami. Časť Miami Beach, kde sa nachádza prevažná väčšina luxusných hotelov, sa tiahne pozdĺž pláže severne od centra mesta. Miami Beach je preslávená dlhou piesočnatou plážou s azúrovo modrou farbou mora. Miami je však tiež mestom poznávania. Nájsť tu môžete napríklad morské akvárium s desiatkami morských obyvateľov. Navštevovaná je tiež Opičia džungľa. Samozrejmosťou sú aj zoologické a botanické záhrady a múzea. Južná časť miamskej pláže - South Beach - bola v roku 2008 vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž sveta.
Miami. Foto: unsplash.com
Las Vegas
Ak túžite aspoň na chvíľu zažiť veľkolepú zábavu a dostať sa do centra amerického sna, čaká na vás neobyčajné „Mesto hriechu“. Nikdy nespiace centrum hazardu obklopené Nevadskou púšťou zahrnie každého svojho návštevníka nablýskaným prostredím a zároveň luxusnými kasínami, ktoré sú tým najtypickejším symbolom tohto mesta. Bolo by doslova hriechom, nenavštíviť túto hráčsku metropolu Ameriky. Samozrejme, netreba sa báť, ak by sa vám aj náhodou nepodarilo vyhrať v kasíne, určite si odnesiete množstvo iných zážitkov, na ktoré sa len tak nezabúda.
Las Vegas. Foto: unsplash.com
San Diego
San Diego patrí medzi najväčšie mestá v Spojených štátoch amerických. Jeho 1,3 milióna obyvateľov z neho konkrétne po Los Angeles robí druhé najväčšie mesto v slnečnej Kalifornii. Svoju históriu začalo písať už v roku 1542, kedy sa tu vylodili prví Európania. Hoci je San Diego skutočné veľkomesto, mnohí jeho návštevníci na ňom obdivujú jeho príjemnú a pomerne kľudnú atmosféru. Vďačí za to najmä parku s názvom Balboa Park, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. V tomto parku nájdeme záhradu plnú kaktusov, japonskú záhradu, palmový kaňon či nádherné stavby postavené v španielskom koloniálnom štýle.
San Diego. Foto: unsplash.com
Monterey
Prímorské kalifornské mesto Monterey sa oddávna spája so silnou umeleckou scénou. Prví spisovatelia a maliari sa do mesta prisťahovali na začiatku devätnásteho storočia a vtisli mu povesť útočiska nepochopených duší. Spoločnosť im robili rybári, prozaickému povolaniu sa vo vlnách Montereyského zálivu vždy darilo. Spojenie zdanlivo nespojiteľného, umenia s rybolovom, tak vyústilo v unikátny mix pamätihodností. Rybolov stále pripomína ulica Cannery Row, kde sídlia desiatky nefunkčných tovární na spracovanie rýb. Na konci ulice sa nachádza Monterey Bay Aquarium, jedno z najväčších akvárií v Severnej Amerike. Úchvatný je i most Bixby na ceste do Monterey.
Bixby Bridge, Monterey. Foto: unsplash.com
Chicago
Tretie najľudnatejšie mesto USA, Chicago leží v štáte Illinois. Založené bolo v prvej polovici 19. storočia medzi Veľkými jazerami. Chicagu sa hovorí aj "Mesto v záhrade" a to preto, lebo je tu viac ako 550 parkov na ploche 3000 ha. Dokonca je tu aj 30 pieskových pláží, niekoľko lagún, 10 vtáčích záhrad. Najväčším parkom je Lincoln a po slávnom Central Parku v New Yorku je v USA druhým najnavštevovanejším. Veľmi obľúbeným miestom je pobrežie jazera a pestrý nočný život.
Chicago. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Washington, D.C.
Hlavné mesto USA nesie názov podľa prezidenta Georga Washingtona. Dominantou mesta je budova kongresu, Kapitol. Vyššie stavby tu nenájdeme, lebo ani jedna nesmie presiahnuť Kapitol. Jediná vysoká ikona mesta Washingtonov obelisk meria 169 m. Nachádzajú sa tu administratívne budovy klasického a elegantného štýlu, ktoré reprezentujú krajinu. Dôstojne pôsobí aj sídlo prezidenta USA, Biely Dom, ktorý bol dokončený začiatkom 19. storočia. V meste sa nachádza katedrála sv. Petra a Pavla, prezidentský pamätník Thomasa Jeffersona a Lincolna. Washington sa nachádza pri rieke Potomac, na východnom pobreží USA. Centrum tvorí promenáda National Mall.
Capitol. Foto: unsplash.com
Tipy na výlety

Florida a Key West
Key West je reťazec ostrovov (cca 290 km) privesený na juhovýchodný cíp Floridy a tiahnúci sa oblúkom na juhozápad do Atlantiku. Oficiálny počet ostrovov nie je k dispozícii, ale ich počet sa odhaduje na 800, roztrúsených na cca 6995 km2 korálových útesov. 42 ostrovov je spojných cca 182 km dlhou US1 alebo Overseas Highway. Ak nerátame toto spojenie, väčšina ostrovov je prístupná iba z vody. Práve toto umožnilo, že si územie zachovalo svoj pôvodný vzhľad. Dnes sú ostrovy chránené prostredníctvom Florida Keys National Marine Sanctuary.(rezervácia). Stále sa tu predovšetkých rybárči, opaľuje a potápa, zatiaľ čo nočný život sa obmedzuje na večere v reštauráciách a posedení v baroch. Atmosféra je odlišná od iných častí Floridy - skôr to pripomína Karibik než Spojené štáty.
Jeden z najslávnejších obyvateľov tejto oblasti, Ernest Hemingway, bol typickým predstaviteľom života na Keys, a od doby, kedy tu žil, písal a rybárčil sa len málo zmenilo.

Hollywood
Miesto, kde sa idey a sny zhmotňujú, aby sa mohli neskôr dostať do celého sveta. Miesto, kde sa každý deň očakáva zrod novej hviezdy a ktoré zamestnáva nespočetné množstvo ľudí – od hercov a režisérov, cez zvukárov a kostymérov až po technikov a remeselnú výrobu. Taký je Hollywood, ktorého názov sa pnie aj nad mestom samotným a práve pri tomto obrovskom nápise sa naskytá unikátny výhľad na mesto. Táto hviezdna lokalita má, pochopiteľne, aj vlastný chodník slávy, ktorý sa však tiahne dvoma ulicami a len jeho rýchla prehliadka zaberie minimálne pol hodiny.

Beverly Hills
Milionárska metropolitná oblasť okresu Los Angeles patrí spolu s ďalšími štvrťami do tzv. Zlatého trojuholníka – teda do jednej z najbohatších oblastí Kalifornie. Prvé zmienky o európskych prisťahovalcoch siahajú do 18. storočia, no svoje meno získalo toto luxusné miesto až na začiatku 20. storočia. Krátko na to sa naskytla aj nová príležitosť pripojiť sa k samotnému Los Angeles, čo však obyvatelia aj mestská rada rázne odmietli. Zachovaním svojej autonómnosti si mesto udržalo jedinečný ráz a neskôr sa stalo tiež domovom mnohých celebrít.

Golden Gate
Symbolom Sanfranciského zálivu, ale aj samotného mesta je jednoznačne táto 227 metrov vysoká „Zlatá brána“, spájajúca dva polostrovy na okraji Tichého zálivu. Stavba tohto takmer trojkilometrového visutého mostu začala ešte v roku 1933 a trvala 4 roky. V závere získal aj svoju charakteristickú farbu, o ktorej, samozrejme, vznikali rôzne diskusie. Padol tiež návrh, aby bol natretý v zlato-čiernej kombinácii, čím by vynikol na obzore blížiacich sa lodí. Avšak i jeho súčasná farba bola dostatočne dobre viditeľná a ujala sa tak aj u domácich.

Hoover Dam
Obrovský betónový masív bol stavaný päť rokov a vďaka svojej výške presahujúcej 220 metrov tak ide o druhú najvyššiu priehradu v USA. Leží na hraniciach štátov Arizona a Nevada a jeho účelom je korigovať tok rieky Colorado a zároveň využívať jej energetický potenciál. Nápad na jej vytvorenie prešiel aj vďaka vtedajšiemu ministrovi a neskôr prezidentovi Herbertovi Hooverovi, ktorý ju dal v 30. rokoch minulého storočia vybudovať a podľa ktorého bola tiež pomenovaná. Nechajte sa spolu s nami ohromiť mohutnosťou tohto ľudského výtvoru, na výstavbu ktorého bolo potrebných neuveriteľných 3,5 milióna mᶟ betónu.

Národný park Death Valley
Údolie smrti, ako znie slovenský názov tohto nehostinného prostredia, vystihuje jeho meno skutočne bravúrne. Ide o najsuchšie, najteplejšie a najnižšie položené miesto v USA (86 m pod morom), ktoré si svoje pomenovanie získalo v polovici 19. storočia, po úmrtí skupiny zlatokopov. Rozprestiera sa na území dlhom až 225 km a šírka tohto ojedinelého „riftu“ dosahuje 8 – 26 km. V júli 1913 tu bola zaznamená rekordná teplota 56,7 °C v tieni, čo len potvrdzuje, že zahrávať sa s prírodou tu naozaj neoplatí. Netreba sa však obávať, sprevádzajúci personál vás s ľahkosťou prevedie všetkými zákutiami a vám tak ostane dostatočný priestor na užívanie si majestátnosti tunajšej prírody.

Národný park Zion
Štát Utah ponúka naozaj pestré spektrum miest, ktoré treba zakúsiť na vlastnej koži. Jedným z nich je aj Národný park Zion, kde sa naskytajú možnosti vidieť mravčiu prácu prírody. Pôsobivé skalné steny, masívne kaňony, či tajomné údolia, to všetko môžete zažiť, ak sa vydáte za dobrodružstvom práve sem. Nezabudnite si zblízka prezrieť ani Angel’s Landing, ktorá je veľmi obľúbená najmä u horolezcov, pretože poskytuje výborne podmienky na vyžitie sa v tejto oblasti Očarí aj Court of the Patriarchs, čo sú tri najznámejšie pieskové útesy tohto miesta.

Canyon Antelope
„Miesto, kde voda preteká cez stenu“, taký je význam pôvodného názvu tohto unikátneho miesta podľa indiánskeho kmeňa Navaho. Pod ich správu tento kaňon v súčasnosti patrí, no len pred pár rokmi jeho „hornú“ časť sprístupnili aj pre verejnosť. Vďaka tomu môže byť dnes najfotografovanejším svojho druhu, a to aj napriek skutočnosti, že zachytiť hru svetla padajúceho na dokonale vytvarované a farebné steny, nie je vôbec jednoduché. Ponorte sa do čara 190 miliónov rokov starého prírodného diela, ktoré vás na chvíľu vytrhne z každodenného života a zavedie do priam rozprávkového sveta.

Horseshoe bend
Neďaleko presláveného Grand Canyonu leží miesto, ktoré je o niečo menej známe, no určite stojí za to navštíviť ho. Ide o čarokrásnu vyhliadku na oblúk rieky Colorado, ktorá sa tu sformovala do tvaru podkovy a vytvorila tak jedinečný prírodný úkaz, ktorý je vyhľadávaným miestom pre všetkých milovníkov okúzľujúcich scenérií. Toto prostredie sa teší veľkej obľube najmä kvôli svojej fotogenickosti a dokonalému výhľadu na krásu spájajúcu sa v kombinácii červeného piesku, mohutnej rieky a umenia prírody.

Väzenie Alcatraz
Kedysi väzenie, kde stráženie väzňov dosahovalo najvyšší stupeň, dnes historický areál a múzeum. Počas prevádzkovania „Skaly“, ako bola niekedy nazývaná, nebol registrovaný ani jeden úspešný pokus o útek, hoci sem boli umiestňovaný aj tí najväčší zločinci – napríklad Al Capone. Aj napriek vysokej úspešnosti, ktorú tu dosahovali, bol legendárny Alcatraz po 29 rokoch zatvorený – príčinou boli pritom najmä vysoké náklady, ktoré si toto odľahlé miesto vyžadovalo. Ostrov, na ktorom sa rozprestierala asi najznámejšia z väzníc, si však nesie aj iné, historické prvenstvo – postavený tu bol najstarší fungujúci maják na západnom pobreží USA.

Grand Canyon
Amerika, to nie sú len ľudnaté metropoly, veľký ruch a život, ale aj neuveriteľné prírodné krásy rozprestierajúce sa po celom jej území. Tým najznámejším a najpútavejším neumelo vytvoreným úkazom je jednoznačne Veľký kaňon, ktorého veľkoleposť každodenne ohuruje davy turistov. Vytvorený bol riekou Colorado a v niektorých miestach dosahuje hĺbku až 1600 m. Užiť si tu možno najmä nezabudnuteľné výhľady, ktoré spestrujú aj jedinečné farebné vrstvy vápencov a pieskovcov.

Everglades
Prírodná rezervácia zriadená len pomerne nedávno (1947) prezidentom Harrym S. Trumanom má v súčasnosti plochu väčšiu ako 610 tisíc hektárov. Typickým pre toto prostredie sú husté mangrovníkové háje, rozsiahle močiare a – aligátory. Jeho nadmorská výška je prekvapivo úplne minimálna, pohybuje sa medzi hodnotami 0 až 2,4 m.n.m. Neobyčajný zážitok, ktorý toto prostredie ponúka, sú takzvané „airboats“, teda vznášadlá poháňané vrtuľami a dosahujúce rýchlosť až 70 km/h.
Pláže
South Beach
Keď sa povie Miami, každý sa v predstavách presunie na slnečné a horúce pláže Atlantického oceánu. Tou najobľúbenejšou je pre miestnych aj turistov z celého sveta jednoznačne SoBe, ako znie tunajšie pomenovanie pre South Beach. Jej rozvoj sa začal už začiatkom 20. storočia, no v roku 1926 ju z veľkej časti zasiahol hurikán, a tak sa jej história musela začať písať odznova. Aj napriek daným udalostiam je dnes táto vychytená pláž s farebnými búdkami pre plavčíkov jednou z najrušnejších.
South Beach. Foto: unsplash.com
Venice Beach
K Los Angeles jednoznačne patrí aj oceán a jedinečná atmosféra, ktorá sa s ním spája. Najlepším dôkazom sú práve pláže, na ktorých to naozaj žije a ktoré očaria nie len svojou krásou. Výnimočnou spomedzi nich je najmä Venice Beach, na ktorej nájdete vynikajúce jedlo, čarovné móla, ale napríklad aj posilňovňu obklopenú bielym pieskom a vodou. Tým najkrajším zážitkom sa zas stane prechádzka po Venice Canals, ktoré si vďaka ich uhladenosti a romantickému vzhľadu určite zamilujete.
Venice Beach. Foto: unsplash.com
Coronado Beach San Diego
Dlhá piesková pláž v kalifornskom meste San Diego láka tisíce návštevníkov. Ideálne miesto na opaľovanie, pozorovanie západu slnka a tiež pre milovníkov surfovania.
Coronado Beach. Foto: unsplash.com
Pre deti
Disneyland Kalifornia
Nikdy nekončiaca zábava, plno rozprávkových príbehov, zážitkové cesty a dobrodružstvo minulosti a budúcnosti si nenechajte ujsť v prvom Disneylande na svete, ktorý vznikol v roku 1955 v Los Angeles.
Disneyland. Foto: unsplash.com
Magic Kingdom
Najkrajšie miesto na našej planéte sa nachádza na Floride. Je tu doslova rozprávková atmosféra. Magic Kingdom je ďalším zábavným parkom Walta Disneyho. Park je poskladaný zo šiestich krajín a to z Hlavnej ulice, Dobrodružnej krajiny, Námestia slobody, Krajiny fantázie a Krajiny budúcnosti. V každej krajine zažijete inú atmosféru, iné zážitky a iné atrakcie. Všade však môžete stretnúť svoje obľúbené postavičky z rozprávok Walta Disneyho. Celý tento rezort začali stavať až po smrti Walta Disneyho v roku 1967.
Magic Kingdom. Foto: unsplash.com
Sea World
Tento zábavný morský park nachádzajúci sa v Orlande je zaradené do desiatky najnavštevovanejších zábavných parkov v USA a do dvadsiatky najnavštevovanejších zábavných parkov sveta. Park je rozdelený na osem častí, napríklad More legiend, More záhad, More sily alebo Ľadové more. V každej tejto časti nájdete rôzne atrakcie, na ktorých by ste sa vedeli zabávať aj viac ako len jeden deň. Okrem atrakcií tu môžete vidieť i rôzne druhy morských živočíchov. Okrem atrakcií tu môžete vidieť i rôzne druhy morských živočíchov, ako napríklad žralokov či pelikánov.
Sea World. Foto: unsplah.com
Legoshop
Každý milovník stavebnice Lego si tu príde na svoje. Je to taký malý svet Lega, kde nájdete všetky druhy stavebníc. Celý koncept obchodu je krásne spracovaný a je vhodný pre malých i veľkých. Môžete si tu zakúpiť nie len celé škatule plné stavebníc ale aj len niektoré súčiastky, ktoré ste niekedy stratili a teraz vám chýbajú. Nájdete tu dokonca i niektoré pamiatky New Yorku poskladané z tejto stavebnice. Ak aj nechcete nič kupovať, prídite sa minimálne pozrieť do tohto obchodu.
Lego. Foto: unsplash.com
Orlando
Najväčšie a veľmi obľúbené centrum pre rodinnú dovolenku na celom svete, mesto pre malých i veľkých, mesto „Mickeyho Mousa", všetkých káčerov a celého rozprávkového sveta Walta Disneyho. Ďalšie zaujímavosti Universal Studios, Morský Svet a mnoho ďalších. Neskutočný Sea World - morský svet so show s kosatkami, delfínmi a tuleňmi. Detské sny sa stanú skutočnosťou!
Orlando. Foto: unsplash.com
Gastronómia
Najznámejším jedlom v USA je hamburger. Ten pôvodne pochádzal z nemeckého Hamburgu a do štátov sa dostal vďaka migrantom. Jedného dňa tak obletel hovädzí mletý plátok mäsa s "hamburgerovým chlebom", zeleninou a omáčkou celý svet. Americká kuchyňa je veľmi pestrá a to práve vďaka stovkám kultúr, ktoré tu žijú a majú svoje vlastné stravovacie zvyky. Akúkoľvek kuchyňu hľadáte, určite je v krajine nekonečných možností aj nájdete. Obľúbená je talianska, ázijská, tichomorská ale aj z rôznych kútov Afriky.
Hamburger. Foto: unsplash.com
Z originálnych amerických dezertov je obľúbený jablkový koláč, ktorý už za niekoľko desiatok rokov bol "vyšperkovaný" do svojej pravej dokonalosti. Jedná sa o celkom jednoduchý koláč z jabĺk s cukrom a maslom. V každom americkom štáte však bude chutiť jedinečne.
Jablkový koláč. Foto: unsplash.com
Americký bagel je tiež lákavou pochúťkou, ktorú môžete ochutnať napríklad s lososom, mascarpone a rukolou. Tie najlepšie vraj podávajú v New Yorku.
Bagel. Foto: unsplash.com
V Chicagu zas robia skvelú taliansko-americkú pizzu "deep-dish pizza", kde je veľa paradajkovej omáčky a syru a na prvý pohľad skôr pripomína koláč.
Deep-dish pizza. Foto: unsplash.com
Čím ste bližšie ku Mexiku, americká kuchyňa nadobúda stredoamerický charakter. Je pestrá, plná zeleniny a rôznych omáčok. Veľmi lahodne chutia pravé mexické tacos, ktoré sa pripravuje z kukuričnej tortilly. Naplniť sa môže rôznym druhom mäsa, zeleninou a farebnými omáčkami, ako guacamole, salsa alebo aj smotana a tiež aj čili paprikami. Výborné sú i džúsy z čerstvého ovocia.
Plnené tacos. Foto: unsplash.com
Pre Havajské ostrovy je typické jedlo "poké", ktorú tvorí surová ryba a avokádo, avšak nakombinovať sa dá aj s rôznymi inými ingredienciami.
Havajské poké. Foto: unsplash.com
Zábava
Universal Studios
Všetci milovníci filmu veľmi dobre vedia, kam budú smerovať ich prvé kroky po príchode do celosvetovo presláveného Hollywoodu. Verejnosti prístupné sú totiž filmové štúdiá spoločnosti Universal, v ktorých sa natáčal celý rad úspešných filmov ako je Rýchlo a zbesilo, Transformers a tiež mnohé známe seriály. Prezrieť si tu možno ukážky hollywoodskych remeselných prác, kulisy použité vo vybranej filmovej tvorbe a pri troche šťastia možno stretnete aj niektorú zo svojich obľúbených postáv.
Universal Studios. Foto: unsplash.com
Duval Street
Duval Street je parádna ulica, kde nechýba zábava a radosť zo života. Nájdete tu i slávny bar Sloppy Joe’s, kde popíjaval aj sám Hemingway, no podnikov a reštaurácií je tu na výber omnoho viac. Všade tu vidieť pravú stredoamerickú architektúru, pričom natrafíte na pekné obchody a suveníry od výmyslu sveta. Ak sa vám cez to všetko nad ránom podarí prejsť až na koniec Duval Street, môžete sa potešiť východom slnka na najjužnejšej pláži kontinentálnej časti USA, ležiacej len 90 míľ od exotickej Kuby.
Key West, Florida. Foto: unsplash.com
Míľa 0
Ak hľadáte miesta, ktoré patria medzi tie najfotografovanejšie, tu ste na správnom mieste. Stovky ľudí sa denne prídu pozrieť na pomyselný začiatok amerických ciest na ich najjužnejší cíp, nachádzajúci sa práve na území Key Westu. Práve tu môžete symbolicky opustiť „normálny“ život a vybrať sa na výpravy plné slobody. Využite preto túto príležitosť a užite si miesto, kde sa síce niečo končí, ale niečo tiež začína.
Ocean Drive
Pozdĺž morského pobrežia sa tiahne asi najzaujímavejšia z ulíc South Beach – Ocean Drive. Okrem rušného prostredia, množstva reštaurácií a XXL kokteilov tu nájdete aj časť obľúbeného historický okruhu Art Deco District. Pod týmto názvom sa skrýva asi 900 zachovaných budov hotelov v štýle art deco. Tie začali na tomto území „vyrastať“ v 20. rokoch minulého storočia, kedy do módy prišiel tento divadelný štýl budov. Vychutnajte si naplno pohľad na tunajší najčarovnejší kút s bohémskou atmosférou.
Ocean Drive. Foto: unsplash.com
Centrum Miami
Historické centrum Miami je priam povinnou zastávkou, nech už prechádzate ktoroukoľvek časťou Floridy. Hlavnou pamiatkou tejto štvrte rozliehajúcej sa po boku Miami River, ktorú určite neprehliadnete je Freedom Tower, takmer 80-metrová veža v stredomorskom štýle. Dokončená bola v roku 1925 a pôvodne slúžila ako ústredie The Miami News. V súčasnosti tu môžete nájsť múzeum súčasného umenia. Po dávke umenia a histórie vás zláka nezabudnuteľná atmosféra American Airlines Arena, kde si môžete pozrieť niektorý zo zápasov NBA alebo zažiť koncert známeho umelca.
Miami. Foto: unsplash.com
Little Havana
Asi hodinu vzdušnou čiarou od skutočnej Havany sa nachádza miesto, ktoré ako by jej z oka vypadlo. Pravé kubánske špeciality a vôňa cigár, ktorá prenesie do exotickej Kuby každého nájdete na každom rohu aj na území Miami. Little Havana, ponúkajúca všetko, o čom ste snívali a čo ste zatiaľ nestihli zažiť, ak ste nenavštívili prvú komunistickú krajinu na západnej pologuli. Prostredie dotvára aj park Maxima Gomeza, známy ako Domino Park, ktorý ponúka lokálne reštaurácie a podniky, vďaka čomu tu dosiahnete autentický zážitok.
Little Havana. Foto: unsplash.com
Santa Monica v Los Angeles
Umelecky pulzujúca štvrť najväčšieho kalifornského mesta priťahuje svojou nezabudnuteľnou atmosférou a hlavne krásnym pobrežím. Jej volaniu netreba odolávať, veď nikoho zo svojich návštevníkov určite nesklame. Príťažlivá je tiež pre rodiny s deťmi, pretože na jedno zo svojich mól, s názvom Santa Monica Pier, umiestnila obrovské lákadlo – lunapark stojaci priamo nad morom a viditeľný z pomerne veľkej diaľky. Ponorte sa preto do jej čara a plnými dúškami si užite chvíle, ktoré máte možnosť prežiť na tomto jedinečnom mieste.
Santa Monica. Foto: unsplash.com
Las Vegas Strip
Keď sa povie Vegas, všetci vedia, čo si predstaviť – večne vysvietené kasína, neviazané zábava. No už menej ľudí tuší, že centrom tohto všetkého je práve Las Vegas Strip. Táto 6-kilometrov dlhá a vysvietená cesta prináša možnosť prechádzky pomedzi umelo vybudované skvosty z celého sveta –Benátky, Rím, Rozprávkový hrad, ale aj zmenšená verzia Eiffelovky či Cheopsovej pyramídy. Nájsť tu môžete napríklad aj spievajúca fontána. Ak túžite po niečom netradičnejšom, čaká tu na vás fotografovanie sa s Elvisom alebo možnosť rýchlej drive-in svadby.
Las Vegas. Foto: unsplash.com
Cape Canaveral
Mys Canaveral je súčasťou regiónu známeho ako vesmírne pobrežie a je miestom stanice Cape Canaveral Air Force. Na myse sa nachádza aj jeden z najrušnejších plavebných prístavov na svete. Od roku 1963 do roku 1973 malo toto miesto úplne iný názov. Volalo sa to Cape Kennedy po bývalom prezidentovi USA, Johnovi F. Kennedym, ktorý kedysi chcel ísť na mesiac.
Cape Canaveral. Foto: unsplash.com
Tajné tipy
Západ slnka na Key Weste
Na nábreží historického centra Key Westu leží v obklopení Mexického zálivu námestie s pohlcujúcou atmosférou. Pouliční zabávači a umelci vás nenechajú obísť toto miesto bez povšimnutia. Rušné prostredie plné lodí a turistov sa razom zmení vo večerných chvíľach, kedy sa priamo nad morom ukáže nebeská hra farieb a vy si budete môcť vychutnať jeden z najromantickejších západov slnka, aký ste kedy mali možnosť vidieť.
Fantastické západy slnka na Key Weste. Foto: unsplash.com
Muscle Gym
Neobvyklým miestom návštev a zvedavých turistických pohľadov je aj asi najznámejšia posilňovňa na svete – Muscle Gym. Nachádza sa v jednom z najobľúbenejších lokalít USA, v „meste anjelov“. V minulosti by sa tu, v priestoroch plných telocvičného náčinia, naskytala možnosť natrafiť napríklad na jedného z niekdajších lámačov ženských sŕdc, Arnolda Schwarzeneggra. Dnes už síce nemá takého jedinečného reprezentanta, no stále si zachováva svoju čarovnú atmosféru.
Dom Ernesta Hemingwaya a historické centrum mesta
Nezabudnuteľný autor mnohých preslávených knižných diel prežil v prostredí Key Westu viac ako desať rokov a nebál sa ho vyhlasovať za svoj domov. Vráťte sa v čase a vstúpte do sveta nositeľa Nobelovej ceny vďaka múzeu zriadenému na jeho počesť. Rovnako ako tisícky návštevníkov, ktorí sem každoročne zavítajú, sa aj vy dozviete viac o jeho živote, ale aj o prostredí, ktoré ho formovalo a inšpirovalo. Historické centrum mesta Key West, alebo aj inak nazývané ako Staré Mesto má rozlohu približne 16 km2. V tejto časti mesta nájdete rôzne zaujímavosti ako dom Ernesta Hemingwaya, Múzeum námorného dedičstva Mel Fisher, Baziliku sv. Márie hviezdy mora, salónik Kapitána Tonyho a mnoho iných. Tieto miesta sú od seba vzdialené len pár metrov a každá jedna z nich hovorí iný zaujímavý príbeh. Dokonca veľmi veľa domácich by vám vedelo porozprávať zaujímavé zážitky z tohto miesta.
Key West. Foto: unsplash.com
Cape Cod
Cape Cod je geografická oblasť, ktorá sa rozprestiera v Atlantickom oceáne od juhovýchodného rohu pevninského Massachusetts až po severovýchod Spojených štátov. Jeho historický, námorný charakter a nádherné pláže priťahujú počas letných mesiacov veľmi veľa turistov. Cape Cod je domovom obyvateľov domorodých Američanov Wampanoag už mnoho storočí. Prežili vďaka moru a boli dokonalí poľnohospodári. Rozumeli princípom trvalo udržateľného lesného hospodárstva a boli známi tým, že najlepšie kontrolovali požiare.
Cape Cod. Foto: unsplash.com
Nantucket
Nantucket je ostrov vzdialený približne 50 kilometrov od Cape Cod. Región Surfside na Nantucket je najjužnejšou osadou v Massachusetts. Názov Nantucket je prispôsobený podobnými názvami Algonkijov, čo môže znamenať ďalekú krajinu alebo ostrov. Nantucket je obľúbenou turistickou letnou destináciou.
Nantucket. Foto: unsplash.com
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: federatívna republika
Rozloha a populácia: 9.631.418 km2
331,4 mil. obyvateľov
Jazyky: anglický
Náboženstvo: kresťanstvo, iné náboženstvá
Mena: americký dolár
Kurz: 1€ = 1.0541USD
Časový posun: -7h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Vzhľadom na veľkosť USA, klimatické podmienky sú rôznorodé - od studeného severu (Aljaška) až po stále teplý juh (Florida či Kalifornia), kde milovníci slnka cestujú počas celého roka. Všeobecne je počasie dosť premenlivé, vyskytuje sa obrovské kolísanie teplôt. Letá (máj- september) sú v hlavnom meste USA horúce, ale predovšetkým nezvyčajne vlhké. |
Letisko a dĺžka letu
Z Viedne do New Yorku trvá priamy let cca 8 hodín. Priamy let z Viedne do Los Angeles cca 13 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone, 3523 International Court NW, Washington D.C., 20008
Tel: +1 2022371054, +1 202 361 6298 (v núdzových prípadoch)
Email: emb.washington@mzv.sk
Víza a doklady
Na vstup sa vyžaduje platný cestovný pas a vyplniť online formulár ESTA.
Colné predpisy
Spojené štáty americké sú krajinou s otvorenou ekonomikou a zvýšenou vládnou reguláciou dovozu po teroristických útokoch na USA Okrem cla, ktoré je vyrubované podľa HS colného sadzobníka USA, sa uplatňujú aj prísne obchodno-technické predpisy pri dovoze potravinárskych výrobkov, niektorých liekov, zvierat a živočíšnych produktov, zbraní a munície, ovocia, zeleniny, orechov, mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov, rastlín a tovarov rastlinného pôvodu, hydiny a hydinových výrobkov, ropy a ropných výrobkov. Niektoré kategórie vyššie uvedených tovarov môžu byť pri dovoze úplne zakázané.
Doprava
Vzhľadom na veľkosť krajiny je v USA veľmi rozšírená letecká doprava, ktorá je aj cenovo veľmi dostupná. V USA okrem veľkých známych leteckých spoločností pôsobia mnohé omnoho lacnejšie aerolínie - tzv. low-cost airlines. Často sa oplatí zabezpečiť si letenky prostredníctvom internetových cestovných kancelárií, ktoré poskytujú letenky, či ubytovanie za mimoriadne výhodné ceny.
Obľúbené je aj cestovanie autom, prípadne lacnejšia alternatíva - cestovanie autobusmi. Železničná doprava je pomerne drahá, často je výhodnejšie využiť leteckú dopravu.
Veľmi dobré je pokrytie MHD v New Yorku, kde funguje rozsiahla sieť liniek metra a autobusov, ale aj lodí, ktoré spájajú jednotlivé ostrovy v meste. Pomerne zlá situácia v MHD je v Kalifornii a najmä v Los Angeles, kde sú aj najhoršie dopravné zápchy v USA.
Sviatky
17.03. Deň sv. Patrika
25.05. Memorial Day
04.07. Deň nezávislosti
07.09. Deň práce
26.11. Deň vďakyvzdania