Uruguaj

Uruguaj

Svet kovbojov, najdlhšieho karnevalu a oslava života v prímorských letoviskách

Stiahnuť PDF

Uruguaj na mape Južnej Ameriky pripomína väčšiu bodku zasadenú medzi Brazíliou a Argentínou. Po mnohých rokoch v tieni svojich susedov si tento malý juhoamerický štát vyslúžil konečne svoje uznanie. Dnes je to krajina, ktorá láka pre svoju prírodu, pláže pri Atlantiku, horskými prameňmi na hornom toku Riu Uruguaj, pozorovaním živočíchov na ostrove Lobos a návštevou hlavného mesta Montevidea.

Punta del Este. Uruguaj.
Punta del Este. Uruguaj. Foto: unsplash.com


Poznávacie zájazdy do Uruguaja

 

Uruguaj sa nachádza v južnej časti Južnej Ameriky, na východe kontinentu. Hraničí na severe s Brazíliou, na západe s Argentínou, na juhu s riekou Rio de la Plata, a na východe ho obmýva Atlantik. Po Suriname je druhou najmenšou krajinou Južnej Ameriky. Jeho celková rozloha je 176 215 km2. Pobrežie má dlhé 660 km a 1590 km má dlhú hranicu so susednými krajinami. Väčšina územia je rozsiahla zvlnená rovina, s malými kopcami nazývanými „cuchillas“ a jej najvyšším bodom je Cerro Catedral s nadmorskou výškou 514 metrov. Názov Uruguaj vychádza z jeho najdôležitejšej rieky Rio de Urú.

Bikini Beach. Maldonado. Uruguaj
Pobrežná časť pri Atlantiku. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Jedinými zdokumentovanými obyvateľmi Uruguaja pred kolonizáciou bol kmeň Charrua, ktorí boli vyhnaní na juh kultúrou Guaraní v Paraguaji. Portugalci boli prví, ktorí preskúmali región na začiatku 16. storočia, neskôr Španieli, ktorí založili prístavné mesto Montevideo v 17. storočí a pokúsili sa obmedziť portugalskú expanziu Brazílie.

Colonia de Sacramento. UruguajColonia del Sacramento v koloniálnom štýle. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Na začiatku 19. storočia sa Briti pokúsili prevziať región Rio de la Plata, ale boli porazení. Po získaní nezávislosti v 19. storočí, občianska vojna rozdelila krajinu na dlhých 13 rokov. Spor bol ukončený v roku 1852 a v tento rok bolo zrušené aj otroctvo. Bezprostredne potom došlo k výraznému nárastu európskeho prisťahovalectva, najmä z Talianska a Španielska. Vďaka zvýšeniu vývozu ekonomika stabilne rástla. Koniec 19. storočia priniesol vek modernizácie, keď sa stavali železnice, banky, telefóny, kanály a prístav v Montevideu. Po druhej svetovej vojne spotreba poľnohospodárskych výrobkov klesla a uruguajská exportná ekonomika čelila ťažkým časom s infláciou, nezamestnanosťou, nižšou životnou úrovňou a následnými občianskymi nepokojmi. Roky 1970 až 1980 boli poznačené tvrdou vojenskou diktatúrou. V nasledujúcich desaťročiach krajina experimentovala s voľným obchodom a zahraničnými investíciami až do finančného kolapsu Argentíny v roku 2000, ktorý ťažko poznačil aj Uruguaj.

Colonia del Sacramento. Uruguaj
Colonia del Sacramento. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Uruguajský prezident José Mujica, ktorý bol zvolený v roku 2009, získal titul najskromnejšieho prezidenta na svete, pretože venuje 90% svojho platu charitatívnym organizáciám a malým podnikom. Mujica je presadzovaný za jednoduchý život, vyhýbanie sa korupcii a za implementáciu niekoľkých odvážnych pragmatických stratégií, ktoré priviedli Uruguaj na cestu rastu a stability.

Palacio Taranco. Montevideo
Múzeum - Palacio Taranco. Montevideo. Uruguaj. Foto: unspalsh.com

Uruguaj môže zdieľať mnoho kultúrnych tradícií so susednou Argentínou, ale existujú niektoré jedinečné prvky, ktoré ho odlišujú. História portugalskej a španielskej kolonizácie, prítomnosť afrických otrokov a európska imigrácia vytvorili silné kultúrne dedičstvo jedinečné pre tento malý národ. „Candombe“, teraz svetové kultúrne dedičstvo uznané UNESCO, je hudobný a tanečný štýl s africkými koreňmi. Candombe sa vyznačuje výrazným bubnovaním a tancom a verí sa, že je jedným z prvých základov tanga. Karneval je tiež veľmi dôležitý v uruguajskej kultúre a je ďalším príkladom toho, ako sa tradície afrických otrokov zmiešali s portugalským a španielskym kolonializmom.

Candombe. Montevideo. Uruguaj
Candombe. Montevideo. Uruguaj. Foto: unsplash.com

„Gaucho“, drsný kovboj, je dôležitou kultúrnou osobnosťou v Uruguaji, podobne ako ikonickí kovboji v USA. Uruguajčania sú tiež „fútbol“ fanúšikovia. Prvé majstrovstvá sveta sa konali v roku 1930 v Montevideu a Uruguaj porazil Argentínu a stal sa prvým majstrom sveta v histórii - záležitosť veľkej národnej hrdosti! Uruguajčania sú bezstarostní, srdeční, priateľskí a rodinne orientovaní. Rytmus života v Uruguaji, dokonca aj v hlavnom meste Montevideo, je veľmi uvoľnený.

 

Top lokality

Piriapolis

Piriapolis bolo založené v roku 1890 Franciscom Piriom, Argentínčanom talianskeho pôvodu. Kúpil pozemok medzi mestom Pan de Azucar a Rio de la Plata pre svoju súkromnú rezidenciu, ktorá je stále tam a dnes známa ako múzeum Catillo de Piria. Už na prelome 20. storočia vizionár Piria videl potenciál pre cestovný ruch a začal rozvíjať mesto Piriapolis tak, aby pripomínalo francúzske pobrežné mesto. Piriápolis je vzdialený 97 km od Montevidea. Od hlavného mesta pozdĺž pobrežia až cez Piriapolis sú krásne panoramatické scenérie. Ikonou mesta je Argentino Hotel, ktorý bol postavený v roku 1930 a v tom čase bol najväčším hotelom v Južnej Amerike. Dnes naďalej funguje ako hotel a kasíno a je zaujímavou pamiatkou na Rambla de Los Argentinos.

Image
Piriapolis. Uruguaj. Foto: unsplash.com

La Barra

Pôvod La Barry je veľmi podobný pôvodu iných stredísk. Kedysi to bola malá rybárska dedina, kde väčšina obyvateľov žili z práce na mori. V súčasnosti tu existuje mnoho hotelov, reštaurácí a klubov. La Barra má veľa pláží. Medzi tie najznámejšie patria Montoya, La Boyita, La Barra. Symbolom mesta je most Puente de La Barra, ktorý bol postavený na žiadosť argentínskeho podnikateľa, ktorý sa domnieval, že táto oblasť má veľký potenciál pre rozvoj turizmu. Tento železobetónový most bol dostavaný v roku 1965. 

Image
La Barra. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Salto del Penitente

Uruguaj má veľmi kopcovitu krajinu okolo Lavalleja, kde leží Salto del Penitente, ktoré ponúka úchvatné výhľady z hôr, malé vodopády a prírodné bazény. Miesto je ideálne na rôzne dobrodružné aktivity, ako je horolezectvo či jazda na koni.

Salto del Penitente. Uruguaj
Salto del Penitente. Uruguaj. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Montevideo

Montevideo je hlavným mestom a domovom takmer polovice obyvateľov Uruguaja. Je to živé a eklektické miesto s bohatým kultúrnym životom, ktoré sa rozprestiera 20 km od východu na západ a má mnoho tvárí, od priemyselného prístavu až po exkluzívne pláže Carrasco. V historickej obchodnej štvrti v centre mesta, v štýle art deco a neoklasicistických budov sa prelína priestor so špinavými, opotrebovanými mrakodrapmi, zatiaľ čo na juhovýchode sú nákupné strediská a moderné výškové budovy plážových komunít, ako je Punta Carretas a Pocitos, ktoré viac pripomínajú Miami a Copacabanu. Hudba, divadlo a umenie sú tu doma - od elegantných starších divadiel a útulných malých tango barov po moderné plážové diskotéky.

Image
Montevideo. Uruguaj. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

HistóriaIné atrakcie

Colonia del Sacramento

Colonia del Sacramento je mesto na juhozápade Uruguaja pri Río de la Plata oproti Buenos Aires v Argentíne. Je to jedno z najstarších miest v Uruguaji a je známe svojou historickou štvrťou, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Moderná časť Colonia del Sacramento je priemyselná, vyrába textil a má zónu voľného obchodu, polytechnické centrum a rôzne vládne budovy.

Punta del Este. Uruguaj.

KultúraPríroda

Punta del Este

Najobľúbenejšie plážové letovisko v Uruguaji, Punta del Este je nazývané aj ako "perla Uruguaja". Tu sa nachádza jedna z najlepších pláží Južnej Ameriky - pláž Brava, ktorej ikonou je obrovská socha v podobe ruky tzv. "Hand". Tento symbol mesta je zároveň varovaním pred vysokými vlnami na tomto atlantickom pobreží. Je od čílskeho umelca Maria Irarrázabala a je prezývaný "Los Dedos", čo znamená "Prsty". Hlavnou ulicou Punta del Este je Avenida Gorlero. Spolu s Calle 20 tvorí časť známu ako "Malý Paríž" a to pre svoje štýlové nakupovanie. Avenida Gorlero končí zaujímavým remeselným trhom, plným ručne vyrábaného tovaru, ako sú drevorezby a maľby. V okolí nie je núdza o dobré reštaurácie a kaviarne. Severozápadne od mesta, cez polostrov sú relatívne chránené vody rieky - Rio de la Plata. Tento ostroh stráži vstup rieky do oceánu. Jeho strategický význam uznali Španieli už v roku 1755, keď bolo založené mesto Maldonado. La Barra je bývalá rybárska dedina, ktorá sa zlúčila s Punta del Este. Avšak so svojimi luxusnými plážovými domami a umeleckými galériami má stále exkluzívnu atmosféru, kde sa stretávajú argentínske celebrity. 

Punta Ballena. Uruguaj.

KultúraPríroda

Punta Ballena

Punta Ballena ponúka krásne výhľady na západ slnka, panoramatickú trasu cez hory a jedinečný výhľad na celý záliv Maldonado a Portezuelo. V posledných rokoch sa v tejto oblasti vyvinuli súkromné štvrte, lokalita je známa pre rôzne športy, ako je rybolov, lietanie, paragliding a trekking. Nachádza sa tu Casapueblo - majstrovské dielo uruguajského umelca Carlosa Páeza Vilaróa. Je jednou z najznámejších stavieb krajiny, ktorá pripomína grécku dedinku. V okolí sa nachádza arborétum Lussich - lesná rezervácia svetového významu, ktorú vytvoril Antonio Lussich od roku 1896 s exotickými a pôvodnými druhmi rastlín. 

La Rambla. Uruguaj

Kultúra

La Rambla de Montevideo

La Rambla je 22 km dlhá promenáda pozdĺž Rio de la Plata v Montevideu a je považovaná za jednu z najdlhších na svete. Má niekoľko pláží a je veľmi obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi napriek tomu, že je aj hlavnou dopravnou tepnou. Výstavba Rambly začala v roku 1920. Nachádzajú sa tu zaujímavé budovy ako hotel Carrasco, Yacht Club Uruguayo v prístave Buceo, oba v štýle art deco a zoologické múzeum v neo-maurskom štýle. Rambla je ľahko dostupná z centra mesta a je určená pre chodcov.

Stiahnuť PDF

Pláže

La Paloma

Letovisko La Paloma sa nachádza severozápadne od hlavného mesta Montevideo. Je obľúbené pre rodiny s deťmi, kde je zátoka a pozvoľný vstup do mora, ako aj pre mladých – napríklad pláž Balconada, kde sú zas vlny a nočná zábava. Nie je tu plážová infraštruktúra, avšak oplatí sa sem zájsť pre nádherné západy slnka. Nachádza sa tu maják a vyhliadka, odkiaľ je možné sledovať veľryby ak je ich migračná sezóna. Obľúbený je tu rybolov a teda aj miestne reštaurácie ponúkajú skvelé čerstvé plody a ryby.  

La Paloma. Uruguaj
La Paloma. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Punta del Diablo

Pláž Punta del Diablo sa nachádza neďaleko národného parku Santa Teresa. Pláž je široká a pokrytá svetlým pieskom. Je vhodná pre rodiny s deťmi keď sú nízke vlny. Pláž však obľubujú aj surfisti. Punta del Diablo je rybárska dedina, kde nie sú žiadne luxusné hotely, len penzióny a chatky. Vládne tu kľudná dedinská atmosféra. Domy miestnych obyvateľov sú rozmiestnené po celom pobreží a v kopcoch.

Punta del Diablo. Uruguaj
Punta del Diablo. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Cabo Polonio

Cabo Polonio je rybárska dedina, od ktorej sa odvádza aj názov prírodného parku. Je to odľahlé miesto, kde je len niekoľko obchodov a kaviarní. Je to miesto, ktoré dosiaľ obchádza infraštruktúra. Pláž je pokrytá bielym pieskom v dĺžke 7 km. V 70. rokoch minulého storočia si túto pláž vybrali hippies, ktorí si tu stavali jednoduché chatrče. Nachádza sa tu i maják, ktorý funguje ako vyhliadka. Je možné sem prísť autobusom z hlavného mesta, cesta trvá cca 3,5 hod a potom ešte pol hodiny na terénnom aute cez pieskové duny alebo pešo alebo na koni z neďalekého mesta Valizas. Cesta z Valizas je skvelá túra pozdĺž pláže, cez veľké piesočné duny a potok. Opustené pláže v okolí dediny sú domovom jednej z najväčších kolónií uškatcov v Južnej Amerike.

Cabo Polonio. Uruguaj
Cabo Polonio. Uruguaj. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pozorovanie veľrýb

Veľryby sa dostávajú do Južnej Ameriky medzi júlom a novembrom. Pozorovať sa dajú nielen z lode ale aj priamo z pláže v oblastiach, kde je voda veľmi hlboká. Atlantické pobrežie Uruguaja má veľa strategických vyhliadok na plážach Punta Colorada a Punta Negra, oblasť Punta del Este a záliv La Paloma. Existuje tiež niekoľko pozorovacích veží roztrúsených pozdĺž pobrežia, vrátane jednej v meste Punta del Este a jednej v prímorskej zalesnenej oblasti Parque Santa Teresa.

Punta del Este. Uruguaj.
Pozorovanie veľrýb pozdľž pobrežia Puna del Este. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Pozorovanie zvierat

Uruguaj môže byť druhou najmenšou krajinou Južnej Ameriky, ale to neznamená, že jej chýba krása prírody, fauna a flóra. A zatiaľ čo existuje aj veľa oblastí pokrytých lesmi, kaňonmi a subtropickými lesmi, krajina je najznámejšia svojimi lagúnami a mokraďami. Snáď najznámejšia je Laguna Garzón, ktorá sa nachádza na strane slávneho kruhového mosta rovnakého mena. Chránená oblasť je domovom migrujúcich vtákov a je skvelou destináciou na pozorovanie veľrýb len jednu hodinu cesty od Punta del Este. Laguna Merín v blízkosti hraníc s Brazíliou je obklopená mokraďami a zvlneným pieskom, zatiaľ čo Laguna de Rocha je rajom milovníkov vtákov a domovom mnohých jedinečných zvierat, ako je kapybara.

Tulene. Uruguaj
Pozorovanie tuleňov. Uruguaj. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Uruguajské "parrillas" (steaky) sú v tejto krajine skutočne výnimočné. Typickým uruguajským jedlom je "asado", druh grilovania na otvorenom ohni, ktorý je viac spoločenskou udalosťou ako len jedlom. Asado môže pozostávať z akéhokoľvek nemarinovaného mäsa, avšak hovädzie a kuracie mäso sú hlavnou voľbou.

Steak
Steak. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Asado sa často skladá z niekoľkých kusov mäsa, ktoré sa varia v rôznych časoch, takže sa môžu podávať jeden po druhom. Asado sa zvyčajne podáva s bagetovým chlebom grilovaným vedľa mäsa, ako aj s grilovanou zeleninou a šalátmi.

Pokiaľ nie ste vegetarián, pri návšteve Uruguaja je nevyhnutné posedieť a vyskúšať autentické asado. Existuje veľa parrillas po celej krajine, s miestami ako La Pulperia v Montevideu a Punta Salina v Punta del Este, ktoré patria medzi top 10 reštaurácií v krajine. V plážových mestách pozdĺž pobrežia sa počas leta grilujú čerstvé morské plody a ryby a podávajú sa s čerstvou zeleninou. 

Asado - Uruguaj
Grilovanie. Uruguaj. Foto: unsplash.com

„Chivito“ je viacvrstvový steakový sendvič, ktorý nechýba hlavne v uliciach Uruguaja. „Pizza por metro“ sa doslova prekladá ako "pizza za meter". Táto uruguajská pizza má obdĺžnikový tvar a pečie sa v hlinených peciach.

Pizza
Pizza. Foto: unsplash.com

V Uruguaji je niekoľko viníc a väčšina z nich ponúka ochutnávky vína s jedlom a návštevami panstva. Typickým uruguajským vínom je červený Tannat, ale existuje aj niekoľko veľmi kvalitných červených ako aj bielych. Návšteva vinohradu je skvelá exkurzia, pretože pnúka krásne výhľady na krajinu, skvelé vína a jedlo.

Vinohrad. Uruguaj
Vinohrad. Uruguaj. Foto: unsplash.com

Uruguajčania milujú nápoj „yerba mate“ a často chodia s termoskou a tekvicou v ruke, aby si mohli pochutnať na tomto nápoji, ktorý sa pripravuje z rozdrvených listov cezmíny paraguajskej, tak že sa zaleje horúcou vodou.

Yerba mate.
Yerba mate. Foto: unsplash.com

Obľúbeným uruguajským dezertom je „postre chaja“, ktorý tvoria vrstvy chrumkavých pusiniek, smotany, piškót, mliečneho karamelu a broskýň.

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Karneval

Karnevalová sezóna je hlavnou oslavou, ktorá sa koná v niekoľkých juhoamerických krajinách, hoci spôsob oslavy festivalu sa v jednotlivých krajinách výrazne líši. V Uruguaji karneval sprevádzajú tanečné sprievody, kde "comparsas" (skupiny tanečníkov a bubeníkov) vychádzajú do ulíc, aby hrali "candombe", tradičnú formu hudobného zážitku úzko súvisiacu s hudbou a tanečnými štýlmi, ktoré priniesli africkí otroci. Montevideo má najväčšie karnevalové oslavy, s prehliadkami a kultúrnymi podujatiami, ktoré trvajú 40 dní od januára do februára, čo z neho robí najdlhšiu karnevalovú oslavu na svete. Počas tejto doby tanečníci vychádzajú na ulicu vo farebných šatách, aby oslavovali až do skorého rána.

Karneval.
Karneval. Foto: unsplash.com

"Murgas", typ bubnovacieho hudobného divadla, je tiež hlavnou súčasťou uruguajských karnevalov. Zvyčajne vykonávajú paródie založené na aktuálnych udalostiach, keď sa pohybujú po uliciach mesta.

Karnevalové múzeum

Jedinečné karnevalové múzeum sa nachádza v Montevideu, kde sa môžete dozvedieť o histórii karnevalu, jeho pôvode a o tom, ako sa kostýmy a oslavy vyvíjali v priebehu rokov.

Návšteva haciendy a život gauchov

Gaucho (druh juhoamerického kovboja) je národný symbol v Uruguaji a Argentíne. Historicky boli gauchos odvážni prieskumníci, ktorí prevzali chov hospodárskych zvierat v odľahlých regiónoch a stali sa majstrami jazdcov na koňoch. Zatiaľ čo tradičné gaucho je technicky vyhynuté, tradície spojené s týmito odvážnymi vidiečanmi žijú ďalej a sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry Uruguaja. Príkladom toho je populárny mate, tradičný nápoj podávaný v dutej tekvici. Kultúra gauchov sa dá spoznať aj cez haciendu, pričom tieto veľké pozemky ponúkajú ubytovanie, tradičné miestne jedlo a možnosť sledovať alebo sa zúčastňovať tradičných aktivít gaucho, ako je riadenie dobytka, pasenie oviec a jazda na koni.

Gaucho
Gaucho. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Horúce pramene

Horúce pramene "termas" sú pomerne populárne v Uruguaji, a to napríklad Termas del Arapey a Termas del Dayman. Arapey je najstaršie termálne kúpalisko v krajine s prírodnými pramenitými vodami, ktoré dosahujú 39 ℃ a majú terapeutické vlastnosti. Táto oblasť je obľúbená u turistov a ponúka veľa zelene rekreačné chaty. Horúce pramene Dayman sa nachádzajú vedľa rieky Daymán a majú maximálnu teplotu 46 ℃. Daymán je lepšie rozvinutý, so siedmimi bazénmi pre dospelých a tromi pre deti pri rôznych teplotách, ako aj s reštauráciami, tenisovými kurtmi a minigolfom.

Uruguajské tango

Tango je rovnako uruguajské ako argentínske, ale jeho pôvod je odlišný. V Uruguaji sa tango zrodilo v roku 1880 v Montevideu a dlho to bol tanec obľúbený medzi chudobnými a robotníckou triedou. Dnes je uruguajské tango najznámejšie tým, že dáva svetu tango "La Cumparsita" z roku 1916, populárne označované ako uruguajská národná hymna. V uliciach Montevidea môžete často vidieť tango tanečníkov a festival Viva el Tango, ktorý býva každý október. Ale môžete tiež hľadať "milongy" (tango salóny). Väčšina z týchto miest ponúka hodiny tanga plus priestor na to, aby ste prišli a tancovali. Počas leta sa môžete pripojiť k "milonga callejera" (pouličné tango) na miestach ako Plaza Liber Seregni v Montevideu.

Tango
Tango. Foto: unsplash.com

Uruguajské pevnosti a pekné vyhliadky

Uruguaj je relatívne nová krajina. Európania ho objavili až v roku 1516 a Montevideo bolo založené až v roku 1726. Výsledkom je, že rozsah jeho historických miest je väčšinou obmedzený na pevnosti a veže, avšak sú pôsobivé. Pevnosť General Artigas, tiež známa ako Fortaleza del Cerro, leží 134 metrov nad morom s výhľadom na záliv Montevideo. Bola postavený v roku 1800 španielskym guvernérom a dnes je obľúbeným vyhliadkovým bodom. Nachádza sa tu aj Vojenské múzeum. Rozsiahla pevnosť Santa Teresa bola pôvodne postavená Portugalcami, snažiacimi sa brániť proti potenciálnemu španielskemu útoku, v roku 1760, ale v priebehu desaťročí sa rozpadla. Fuerte San Miguel sa nachádza v národnom parku San Miguel - je v oveľa lepšom stave a teraz sa v ňom nachádza zbierka vojenských uniforiem, zbraní a každodenných predmetov z koloniálnych čias a zároveň okolie pôsobí veľmi idylicky.  

San Miguel. Uruguaj
Národný park San Miguel. Uruguaj. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 176 215 km2
3,5 mil. obyvateľov

Jazyky: španielsky

Náboženstvo: kresťanstvo 42%, bez vyznania 53% 

Vakcinácia: Na občanov SR sa nevzťahuje očkovacia povinnosť. V Uruguaji nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia. Odporúča sa však preventívne očkovanie proti týfusu a hepatitíde A a B. Je nevyhnutné uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia.

Časový posun: -5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

V krajine prevláda subtropická vlhká klíma s príležitostným prienikom chladných vzdušných prúdov z juhu. Priemerná teplota v Montevideu je v júli 9,4 °C a v januári 23,1 °C. Zrážky sú rovnomerne rozdelené počas celého roka. Vplyvom oceánu a so subtropickou tendenciou (priemerné teploty: jar: 17 °C, leto (december – marec) 23 °C, jeseň 18 °C, zima (jún – august) 12 °C. Krajina je na južnej pologuli, ročné obdobia sú presne opačné ako na severnej pologuli.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne s prestupom s leteckými spoločnosťami Lufthansa, SWISS, Iberia, Air France, v trvaní cca 17 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Buenos Aires, Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires

Tel: +54 1148013917, +54 1141919453, +54 1148048622
Email:emb.buenosaires@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup do Uruguaja je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas SR. 

Colné predpisy

Do Uruguaja je prísne zakázaný dovoz potravín, rastlinných a živočíšnych produktov. Prihlasovacia povinnosť neexistuje, je potrebné vyplniť vstupný a výstupný formulár. Na cestu do Uruguaja odporúčame zdravotné poistenie a dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Odporúča sa prihlásiť na colnici pri prechode hraníc drahšie fotografické aparáty, resp. videokamery. 

Zakázaný je dovoz všetkých druhov vtákov a operených zvierat. Povolený je dovoz v primeranom množstve tovarov a potravín osobnej spotreby (1 kg konzerv, 1 liter tvrdého alkoholu). Dovoz surových alebo prírodných polotovarov a potravín je však prísne zakázaný.

Doprava

V Montevideo sa odporúča používať taxi službu.

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
február/marec Karneval
  Veľkonočné sviatky 
1. máj Deň práce
16. máj Bitka kameňov
18. júl Deň ústavy
25. august Vyhlásenie nezávislosti
10. október Deň K. Kolumba
2. november Dušičky
25. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR