Istanbul

Istanbul, do roku 1930 Konštantínopol alebo Carihrad, je najväčšie mesto v Turecku a tretie najväčšie v Európe. Rozkladá sa ako jediné mesto na svete na dvoch kontinentoch, na rozhraní Ázie a Európy, priamo na pahorkoch pri brehoch Bosporu, Marmarského mora a zálivu Zlatý Roh.

Veľkomesto Istanbul s viac ako 14 miliónmi obyvateľov zaberá plochu 1 538,77 km². Je to prekvitajúce centrum financií, ekonómie a dôležitá obchodná križovatka. História mesta siaha až do čias antiky. Najväčšieho rozkvetu sa Istanbul dočkal za vlády Byzantskej ríše, kedy sa stal hlavným mestom celého obchodu a kultúry. S príchodom Osmanov sa síce kresťanské mesto stalo centrom islamu, ale svoj dnešný kozmopolitný ráz začalo získavať až v 19. storočí.

Práve vďaka prisťahovalcom mnohých rôznych národností sa z historického Istanbulu stalo miliónové mesto, ktoré sa pýši podzemnou i električkovou dráhou a železničným spojením do celej Európy. Po 1. svetovej vojne Istanbul obsadili anglické a francúzske vojská, čo miestni obyvatelia niesli veľmi ťažko.

Krajina
Turecko Istanbul
Časový posun
1h
Mena
turecká líra
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Turecko je prezidentská republika. Od založenia v roku 1923 sa v Turecku vyvinula silná tradícia sekularizmu.
Rozloha a populácia
Istanbul má približne 1 538 km² a 14 mil. obyvateľov.
Jazyky
turečtina
Náboženstvo
Väčšina obyvateľstva sa hlási k islamu.
Turecká vlajka
Turecká vlajka. Foto: unspalsh.com

Práve vďaka prisťahovalcom mnohých rôznych národností sa z historického Istanbulu stalo miliónové mesto, ktoré sa pýši podzemnou i električkovou dráhou a železničným spojením do celej Európy. Po 1. svetovej vojne Istanbul obsadili anglické a francúzske vojská, čo miestni obyvatelia niesli veľmi ťažko. 

Turecká kultúra
Turecká kultúra. Istanbul. Foto: unspalsh.com

Najväčšia rana ale hrdých Turkov čakala až neskôr – Atatürk, historicky prvý prezident Turecka sa rozhodol presunúť v roku 1923 sídlo štátu do Ankary. Takmer tritisíc rokov staré mesto si dodnes zachovalo ráz orientálnej rozprávky z Tisíc a jednej noci a dnes je kultúrnym centrom krajiny a hlavným mestom zábavy. Nachádza sa tu živá zmes kultúr, v ktorej sa spája východ a západ, tradícia a moderna. 

Interiér paláca Topkapi
Interiér paláca Topkapi v Istanbule. Turecko. Foto: unspalsh.com

Jedno z najstarších centier Istanbulu leží na námestí pred Modrou mešitou a Agiou Sofiou. Nachádza sa tu hipodróm, ktorý bol pôvodne miestom zhromažďovania, športovým areálom a dejiskom pretekov vozov. Názov pochádza z gréckych slov, čo znamená "kôň a cesta". Predpokladá sa, že pôvodná trať je viac ako dva metre pod súčasným povrchom. Táto oblasť nebola nikdy úplne vykopaná archeológmi.

Pravdepodobne pod parkom stále leží oveľa viac z antického obdobia. V 2. a 3. storočí bol hipodróm rozšírení o arénu pre preteky a zábavu vozov. Keď sa v roku 324 mesto stalo známym ako Konštantínopol, hipodróm bol rozšírený, aby pojal až 100 000 divákov. Preteky neboli jednoduché a často zahŕňali politickú a náboženskú rivalitu. Bola to jedna z mála príležitostí, kedy sa cisár a občania stretli. V roku 1453, keď mesto obsadili osmanskí Turci, hipodróm upadol do zabudnutia.

Námestie pred Agiou Sofiou
Námestie pred Agiou Sofiou v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Na tomto mieste nájdete aj dnes Hadí stĺp, ktorý bol symbolom víťazstva Grékov nad Peržanmi počas perzskej vojny v 5. storočí pred n. l. Pôvodne bola socha zdobená zlatou miskou, podopretou tromi hadími hlavami, dnes vidíme len základňu. Nie je známe, či bola misa ukradnutá alebo zničená počas križiackej výpravy. Tri hadie hlavy boli zničené niekedy v 17. storočí. Časti týchto hadích hláv však boli objavené a teraz sú vystavené v Istanbulskom archeologickom múzeu.

Obelisk Thutmoseho III. priniesol z Egypta cisár Theodosius Veľký v roku 390. Pôvodne bol obelisk postavený v chráme v Karnaku v egyptskom Luxore a vytesaný z ružovej žuly. Avšak Theodosius dal obelisk rozdeliť na tri kusy a tak priviesť do Konštantínopolu. Bohužiaľ prežila iba horná časť. Obelisk bol vyrobený pre egyptského faraóna Thutmoseho III. pred 3500 rokmi. Toto námestie zodobí ešte nemecká fontána Kaiser Wilhelm, ktorá bola postavená nemeckou vládou v roku 1900 pri príležitosti návštevy nemeckého cisára Wilhelma II. v Istanbule v roku 1898. Nachádza sa pri severnom vchode, priamo pred Modrou mešitou.

Fontána Instanbul
Fontána pred mešitou v Istanbule. Turecko. Foto: CK SATUR

Top lokality

Bospor

Mesto na dvoch kontinentoch oddeľuje Bosporská úžina s dĺžkou 32 km a šírkou od 550 m do 3000 m. Nad Bosporom boli postavené tri istanbulské mosty, Bosporský, most Fatiha Sultana Mehmeta a most sultána Selima I. Bospor je plný nádherných miest po oboch jeho brehoch, ako veža Maiden, Palác Dolmabahce, Paláce Beylerby a Topkapi, hrad Rumeli a Anatolský hrad. Istanbulu samozrejme nechýbajú ani tie najkrajšie mešity.

Istanbul
Istanbul. Turecko. Foto: unspalsh.com

Veža Maiden

Na ázijskej strane sa z mora dvíha ikonická veža Maiden. Leží na malom ostrove, pri južnom vstupe do Bosporu, asi 200 m od pobrežia Uskudar. Legenda hovorí, že tam jednej noci prespal sultán, ktorému sa snívalo, že na 18. narodeniny jeho dcéry ju uštipne had a umrie. Keďže ju chcel od nešťastného osudu uchrániť, nechal postaviť pre ňu na ostrove vežu. Tá je dnes symbolom Istanbulu a využíva sa ako kulisa pre mnohé turecké a medzinárodné kinematografické scény. Má osemhrannú konštrukciu, úzke točité schodiská a dvíha sa do výšky 23 m.

Veža Maiden
Veža Maiden v Istanbule. Turecko. Foto: unspalsh.com

Galatská veža

Galatská veža vysoká 67 m je v Istanbule neprehliadnuteľná. Postavená bola v stredovekej janovskej časti v roku 1348 leží v štvrti Beyoğlu, pri vstupe do Zlatého rohu.  Aj keď bola niekoľkokrát zrekonštruovaná, je jednou z najstarších na svete a využívala sa na rôzne účely. Má valcovitý tvar, 9 poschodí a dva výťahy, ktoré vás vyvezú až na siedme poschodie. Dnes sa veža využíva ako múzeum s výstavnými sieňami a pekným 360 - stupňovým výhľadom na mesto. V okolí veže sú úzke uličky, ktoré sa oplatí preskúmať. Nájdete tu obchodíky so suvenírmi a čarovné kaviarne, alebo sa odtiaľto môžete vydať na známu istanbulskú nákupnú ulicu Istiklal. Práve z tejto veže preletel Hezârfen Ahmed Çelebi pomocou umelých krídel v roku 1638 cez Bospor, čím tak vykonal vôbec prvý medzikontinentálny let.

Galatská veža
Galatská veža v Istanbule. Turecko. Foto: CK SATUR

Mešita Camlica

Najväčšou tureckou mešitou je Camlica, ktorá leží na ázijskej strane Istanbulu s výhľadom na Bospor. Otvorená bola v máji 2019. Postavená bola na ploche 15 000 m2, pričom do mešity vojde až 63 000 veriacich. Má 6 minaretov, 4 z nich sa dvíhajú do výšky 107 m a dva do výšky 90 m. Kupola má výšku 72 m a priemer 34 m. V mešite sa nachádza konferenčná sála, Múzeum tureckých islamských artefaktov, verejná knižnica a umelecká galéria. Okolo mešity sú záhrady, kde je možné sa poprechádzať a vychutnať si výhľad na mesto a Marmarské more.

Mešita Camlica
Mešita Camlica. Istanbul. Turecko. Foto: unsplash.com

Palác Dolmbahçe a okolie

Miesto, kde stojí palác Dolmbahçe, bolo kedysi miestom, kde kotvili lode v čase keď Osmani dobyli Istanbul. V 17. storočí na príkaz sultána Ahmeta I. tu bola postavená drevená budova s veľkou záhradou, ktorej sa hovorilo Palác Besiktas. V 19. storočí tu vzniká prvý palác v európskom štýle, ktorý stál 5 miliónov osmanských zlatých libier, čo zodpovedá asi 35 tonám zlata. 14 ton zlatého listu bolo použitých na ozdobenie stropov paláca.

Palác Dolmabahçe
Palác Dolmabahçe v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

V strede haly sa nachádza najväčší český krištáľový luster na svete, ktorý bol to darom od kráľovnej Viktórie. Luster má 750 lámp a váži 4,5 tony. Dolmabahçe má najväčšiu zbierku českých a baccaratských krištáľových lustrov na svete a jedno z veľkých schodísk má zábradlia z kryštálu Baccarat, mosadze a mahagónu, všetko v tvare podkovy. Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou je 150-ročná medvedia koža, dar od ruského cára. Prvý prezident Turecka, Mustafa Kemal Atatürk strávil posledné roky pred smrťou v roku 1938 práve v tomto paláci. 

Dolmabahçe
Interiér paláca Dolmabahçe v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Vhodná doba na poznávanie je jar alebo jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Viedne do Istanbulu v trvaní cca 2 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Tel:  +90 3124675075
Mobil: +90 5337600384
Email: emb.ankara@mzv.sk

Víza a doklady

Na vycestovanie do Turecka budete potrebovať platný cestovný pas, pretože s občianskym preukazom vás do tejto krajiny nepustia. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať takisto vlastný cestovný pas. V cestovnom pase musí byť dostatok miesta na vstupné a výstupné pečiatky, aspoň 2 strany. Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

Colné predpisy

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby napr. 400 ks. cigariet, 2 litre alkoholu. Pre dovoz exotických predmetov, zbraní, rastlín, zvierat je potrebné zvláštne povolenie. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Nie je možné vyvážať antické predmety pochádzajúce z Turecka. Z Turecka si môžete letecky priviezť tovar do hodnoty 430 €.

Sviatky

21. marec Nevruz - oslavovanie príchodu jari, hlavne Kurdi 
23. apríl

Deň nezávislosti 

19. máj

Deň mládeže a športu  

30. august Deň víťazstva - nad gréckou inváziou počas vojny o nezávislosť  
29. október Deň republiky, ktorú v roku 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk 
10. november úmrtie Atatürka, ktorý je uctievaný minútou ticha vždy o 9:05 ráno

Svätý mesiac (ramadán) - deviaty mesiac islamského kalendára znamená mesiac pôstu. Každý veriaci moslim by sa mal od svitania do súmraku zdržať konzumácia jedla, pitia, fajčenia a zmyslových pôžitkov. Výnimka sa vzťahuje na deti, tehotné ženy, chorých a seniorov. Dvadsiaty siedmy deň ramadánu prichádza "Rozhodujúca noc" (Kadir Gecesi), kedy bol Mohamedovi prvýkrát ohlasovaný Korán. Touto nocou sa završuje obdobie pôstu. V turistických oblastiach Turecka sa život počas ramadánu významne nemení. 

Ramazan Bayrami ("Cukrová slávnosť") - ide o trojdňovú tradičnú oslavu konca ramadánu. Svoj názov získala podľa detí, ktoré chodia po domoch a dostávajú sladké maškrty. V tieto dni sa rodiny navštevujú a ľudia sa vzájomne obdarúvajú.

Kurban Bayrami ("Slávnosť obetovania") - najvýznamnejšia udalosť moslimského roka trvá zvyčajne štyri až päť dní. Pripomína udalosť, kedy na vrchu Moria chcel Ibrahim obetovať svojho syna Izmaela. Každá rodina, ktorá si to môže dovoliť, kúpi ovcu či jahňa, zviera je obetované a časť mäsa aj koža venovaná chudobným alebo charite.

Tipy na výlety v Istanbule

  • rafting turecko
    • Top

    Zažite adrenalín a zábavu v jednom a nechajte sa unášať riekou v národnom parku Köprülü kaňon. Pred raftom dostanete pokyny, dajú vám vesty, pádla a prilby, rozdelia vás do člnov (10 – 12 osôb) príp. kajakov (v prípade záujmu). Raftujete asi 2h s jednou 15 min prestávkou.

  • festival tulipánov
    • Top

    Nielen Holandsko je zemou tulipánov. Bol veľmi obľúbeným kvetom Osmanskej ríše a odtiaľ ho do Holandska, kde rozpútal doslova tulipánomániu, doviezol botanik Clusius. Najväčšie oslavy tohto farebného kvetu sa odohrávajú ku koncu apríla v Istanbule.

  • trója turecko
    • Top

    Začiatkom augusta v tajomstvom opradenej Tróji ožívajú Homérove verše a hľadá sa nová antická kráľovná.

  • Podzemná cisterna v Istanbule. Turecko
    • Top

    Obrovská palácová podzemná hala, ktorú drží 336 stĺpov v 12 radoch bola aj dejisko finále diela Dana Browna, Inferno. "Potopený zámok" je najväčším vodojemom, ktorý spolu s ďalšími 70 cisternami ktoré tvorili zásobáreň vody pre starobylé byzantskej mesto, Istanbul. Ostatne voda patrila na území mesta k nedostatkovému tovaru. Cisternu nechal vytvoriť slávny cisár Justinián I. a išlo o zásobáreň vody pre Veľký palác a okolité stavby. V tej dobe sa nachádzala pod veľkým námestím - Stoa Basilica, odkiaľ získala svoj názov. Na stavbe Bazilikovej cisterny sa podľa historických záznamov podieľalo až sedem tisíc otrokov. Cisterna je vystavaná zo šamotových tehál, ktoré tvoria stenu širokú štyri metre. Časom sa na ňu zabudlo, až v roku 1545 našiel Petrus Gyllius neočakávaný vchod do Cisterny. Po znovuobjavení sa však osmanskí vládcovia k stavbe príliš dobre nesprávali, pretože ju využívali ako odpadový jamu a odvážali sem aj mŕtve telá. V devätnástom storočí prebehla rozsiahla rekonštrukcia a pre verejnosť bola stavba otvorená až v septembri roku 1987.

  • corba
    • Top

    Veľmi populárne jedlo v Turecku je lahodná polievka corba. Niektorí Turci ju jedávajú dokonca aj na raňajky. Na severovýchode Turecka je tradičná čierna kapustová polievka.

  • Devrent, Turecko
    • Top

    Údolie Devrent sa nazýva aj "údolím predstáv" a patrí medzi najkrajšie časti v Cappadocii, kde akoby mesačná krajina vytvára nádherné kamenné kreácie. V údolí sa nachádzajú "rozprávkové komíny", ktoré pripomínajú napríklad ťavu, alebo iné zvieratá či ľudské postavy.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Istanbule