Istanbul

Istanbul

Na rozhraní Európy a Ázie

Stiahnuť PDF

Istanbul, do roku 1930 Konštantínopol alebo Carihrad, je najväčšie mesto v Turecku a tretie najväčšie v Európe. Rozkladá sa ako jediné mesto na svete na dvoch kontinentoch, na rozhraní Ázie a Európy, priamo na pahorkoch pri brehoch Bosporu, Marmarského mora a zálivu Zlatý Roh. 

Veža Maiden v Istanbule

Istanbul, miesto mnohých kultúr a histórie Turecka. Foto: unsplash.com.

Dovolenky v Turecku

 

Veľkomesto Istanbul s viac ako 14 miliónmi obyvateľov zaberá plochu 1 538,77 km². Je to prekvitajúce centrum financií, ekonómie a dôležitá obchodná križovatka. História mesta siaha až do čias antiky. Najväčšieho rozkvetu sa Istanbul dočkal za vlády Byzantskej ríše, kedy sa stal hlavným mestom celého obchodu a kultúry. S príchodom Osmanov sa síce kresťanské mesto stalo centrom islamu, ale svoj dnešný kozmopolitný ráz začalo získavať až v 19. storočí.

Bosporus v Istanbule. TureckoTurecká vlajka. Foto: unspalsh.com

Práve vďaka prisťahovalcom mnohých rôznych národností sa z historického Istanbulu stalo miliónové mesto, ktoré sa pýši podzemnou i električkovou dráhou a železničným spojením do celej Európy. Po 1. svetovej vojne Istanbul obsadili anglické a francúzske vojská, čo miestni obyvatelia niesli veľmi ťažko.

Turecká kultúra. Istanbul
Turecká kultúra. Istanbul. Foto: unspalsh.com

Najväčšia rana ale hrdých Turkov čakala až neskôr – Atatürk, historicky prvý prezident Turecka sa rozhodol presunúť v roku 1923 sídlo štátu do Ankary. Takmer tritisíc rokov staré mesto si dodnes zachovalo ráz orientálnej rozprávky z Tisíc a jednej noci a dnes je kultúrnym centrom krajiny a hlavným mestom zábavy. Nachádza sa tu živá zmes kultúr, v ktorej sa spája východ a západ, tradícia a moderna. 

Turecký Istanbul. TureckoIstanbul - kultúrne centrum Turecka. Turecko. Foto: unsplash.com

Najvýznamnejšie pamiatky v Istanbule sú Hagia Sofia, v minulosti kresťanský kostol a neskôr moslimská mešita, Modrá mešita ako jedna z najznámejších pamiatok Istanbulu, cisterna Yerebatan slúžiaca ako zásobáreň pitnej vody, veža Galata a nádherný palác Topkapi, ktorý bol domovom generácií sultánov a ich manželiek a predstavuje veľmi dobrý náhľad do ich života. Topkapi sa môže pochváliť zelenými nádvoriami, pokladnicou, kde sú umiestnené korunovačné klenoty, reprezentatívnymi miestnosťami či tajomným háremom, ktorý je spleťou bohato vydláždených miestností ovinutých okolo tureckých kúpeľov.

Interiér paláca Topkapi v IstanbuleInteriér paláca Topkapi v Istanbule. Turecko. Foto: unspalsh.com

Jedno z najstarších centier Istanbulu leží na námestí pred Modrou mešitou a Agiou Sofiou. Nachádza sa tu hipodróm, ktorý bol pôvodne miestom zhromažďovania, športovým areálom a dejiskom pretekov vozov. Názov pochádza z gréckych slov, čo znamená "kôň a cesta". Predpokladá sa, že pôvodná trať je viac ako dva metre pod súčasným povrchom. Táto oblasť nebola nikdy úplne vykopaná archeológmi.

Pravdepodobne pod parkom stále leží oveľa viac z antického obdobia. V 2. a 3. storočí bol hipodróm rozšírení o arénu pre preteky a zábavu vozov. Keď sa v roku 324 mesto stalo známym ako Konštantínopol, hipodróm bol rozšírený, aby pojal až 100 000 divákov. Preteky neboli jednoduché a často zahŕňali politickú a náboženskú rivalitu. Bola to jedna z mála príležitostí, kedy sa cisár a občania stretli. V roku 1453, keď mesto obsadili osmanskí Turci, hipodróm upadol do zabudnutia.

Námestie pred Agiou Sofiou v Istanbule. Turecko.Námestie pred Agiou Sofiou v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Na tomto mieste nájdete aj dnes Hadí stĺp, ktorý bol symbolom víťazstva Grékov nad Peržanmi počas perzskej vojny v 5. storočí pred n. l. Pôvodne bola socha zdobená zlatou miskou, podopretou tromi hadími hlavami, dnes vidíme len základňu. Nie je známe, či bola misa ukradnutá alebo zničená počas križiackej výpravy. Tri hadie hlavy boli zničené niekedy v 17. storočí. Časti týchto hadích hláv však boli objavené a teraz sú vystavené v Istanbulskom archeologickom múzeu.

Obelisk Thutmoseho III. priniesol z Egypta cisár Theodosius Veľký v roku 390. Pôvodne bol obelisk postavený v chráme v Karnaku v egyptskom Luxore a vytesaný z ružovej žuly. Avšak Theodosius dal obelisk rozdeliť na tri kusy a tak priviesť do Konštantínopolu. Bohužiaľ prežila iba horná časť. Obelisk bol vyrobený pre egyptského faraóna Thutmoseho III. pred 3500 rokmi. Toto námestie zodobí ešte nemecká fontána Kaiser Wilhelm, ktorá bola postavená nemeckou vládou v roku 1900 pri príležitosti návštevy nemeckého cisára Wilhelma II. v Istanbule v roku 1898. Nachádza sa pri severnom vchode, priamo pred Modrou mešitou.

Fontána pred Modrou mešitou v Istanbule. Turecko.Fontána pred Modrou mešitou v Istanbule. Turecko. Foto: CK SATUR

 

Top lokality

Bospor

Mesto na dvoch kontinentoch oddeľuje Bosporská úžina s dĺžkou 32 km a šírkou od 550 m do 3000 m. Nad Bosporom boli postavené tri istanbulské mosty, Bosporský, most Fatiha Sultana Mehmeta a most sultána Selima I. Bospor je plný nádherných miest po oboch jeho brehoch, ako veža Maiden, Palác Dolmabahce, Paláce Beylerby a Topkapi, hrad Rumeli a Anatolský hrad. Istanbulu samozrejme nechýbajú ani tie najkrajšie mešity.

Bospor a hrad Rumeli v Istanbule, TureckoBospor a hrad Rumeli v Istanbule. Turecko. Foto: unspalsh.com

Veža Maiden

Na ázijskej strane sa z mora dvíha ikonická veža Maiden. Leží na malom ostrove, pri južnom vstupe do Bosporu, asi 200 m od pobrežia Uskudar. Legenda hovorí, že tam jednej noci prespal sultán, ktorému sa snívalo, že na 18. narodeniny jeho dcéry ju uštipne had a umrie. Keďže ju chcel od nešťastného osudu uchrániť, nechal postaviť pre ňu na ostrove vežu. Tá je dnes symbolom Istanbulu a využíva sa ako kulisa pre mnohé turecké a medzinárodné kinematografické scény. Má osemhrannú konštrukciu, úzke točité schodiská a dvíha sa do výšky 23 m.

Veža Maiden v Istanbule. Turecko. Veža Maiden v Istanbule. Turecko. Foto: unspalsh.com

Galatská veža

Galatská veža vysoká 67 m je v Istanbule neprehliadnuteľná. Postavená bola v stredovekej janovskej časti v roku 1348 leží v štvrti Beyoğlu, pri vstupe do Zlatého rohu.  Aj keď bola niekoľkokrát zrekonštruovaná, je jednou z najstarších na svete a využívala sa na rôzne účely. Má valcovitý tvar, 9 poschodí a dva výťahy, ktoré vás vyvezú až na siedme poschodie. Dnes sa veža využíva ako múzeum s výstavnými sieňami a pekným 360 - stupňovým výhľadom na mesto. V okolí veže sú úzke uličky, ktoré sa oplatí preskúmať. Nájdete tu obchodíky so suvenírmi a čarovné kaviarne, alebo sa odtiaľto môžete vydať na známu istanbulskú nákupnú ulicu Istiklal. Práve z tejto veže preletel Hezârfen Ahmed Çelebi pomocou umelých krídel v roku 1638 cez Bospor, čím tak vykonal vôbec prvý medzikontinentálny let.

Galatská veža, Istanbul
Galatská veža v Istanbule. Turecko. Foto: CK SATUR

Mešita Camlica

Najväčšou tureckou mešitou je Camlica, ktorá leží na ázijskej strane Istanbulu s výhľadom na Bospor. Otvorená bola v máji 2019. Postavená bola na ploche 15 000 m2, pričom do mešity vojde až 63 000 veriacich. Má 6 minaretov, 4 z nich sa dvíhajú do výšky 107 m a dva do výšky 90 m. Kupola má výšku 72 m a priemer 34 m. V mešite sa nachádza konferenčná sála, Múzeum tureckých islamských artefaktov, verejná knižnica a umelecká galéria. Okolo mešity sú záhrady, kde je možné sa poprechádzať a vychutnať si výhľad na mesto a Marmarské more.

Meštia Camlica v Istanbule
Mešita Camlica. Istanbul. Turecko. Foto: unsplash.com

Palác Dolmbahçe a okolie

Miesto, kde stojí palác Dolmbahçe, bolo kedysi miestom, kde kotvili lode v čase keď Osmani dobyli Istanbul. V 17. storočí na príkaz sultána Ahmeta I. tu bola postavená drevená budova s veľkou záhradou, ktorej sa hovorilo Palác Besiktas. V 19. storočí tu vzniká prvý palác v európskom štýle, ktorý stál 5 miliónov osmanských zlatých libier, čo zodpovedá asi 35 tonám zlata. 14 ton zlatého listu bolo použitých na ozdobenie stropov paláca.

Palác Dolmabahçe v Istanbule. Turecko.Palác Dolmabahçe v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

V strede haly sa nachádza najväčší český krištáľový luster na svete, ktorý bol to darom od kráľovnej Viktórie. Luster má 750 lámp a váži 4,5 tony. Dolmabahçe má najväčšiu zbierku českých a baccaratských krištáľových lustrov na svete a jedno z veľkých schodísk má zábradlia z kryštálu Baccarat, mosadze a mahagónu, všetko v tvare podkovy. Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou je 150-ročná medvedia koža, dar od ruského cára. Prvý prezident Turecka, Mustafa Kemal Atatürk strávil posledné roky pred smrťou v roku 1938 práve v tomto paláci. 

Interiér paláca Dolmabahçe v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Hagia Sophia, Turecko

História

Hagia Sophia

Jedna z najznámejších budov nielen v Istanbule, ale aj v celom Turecku predstavuje v mnohých ohľadoch históriu krajiny za posledné dve tisícročia. Pôvodne išlo o grécky ortodoxný kostol, ktorý svojmu prvotnému účelu slúžil asi tisíc rokov. Neskôr sa z neho na ďalších päťsto rokov stala mešita a dnes v ňom turisti nájdu múzeum. Jej ohromujúci exteriér je ohraničený minaretmi, pridanými po osmanskom dobytí. Interiér je však spomienkou na moc Konštantínopolu. Hlavným dielom rímskeho „inžinierstva“ je masívna kupola, ktorá má priemer 31 metrov. Múzeum je plné fascinujúceho umenia s neustále sa meniacim výstavným programom. Hagia Sophia je „must see“ pre každého počas dovolenky v Turecku.

Topkapi palace, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Topkapi palace

Nadprirodzený palác vás zavedie do fantastického a opulentného sveta sultánov. Interiér palác sa pýši bohatými dekoráciami a poskytuje nezabudnuteľný pohľad na osmanskú mocenskú základňu. Okolité verejné záhrady boli kedysi výhradne určené pre kráľovský dvor, ale dnes sú otvorené pre verejnosť. Vyhľadávané sú najmä pre pokoj, zeleň a oddych od mestských ulíc. Palác bol stovky rokov centrom istanbulského spoločenského a politického života.

Modrá mešita, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Modrá mešita

Mešita sultána Ahmeda, známa tiež ako Modrá mešita, bola postavená v roku 1616 a ešte aj dnes ostáva najdôležitejším náboženským miestom v Istanbule. Považuje sa za najkrajšiu budovu v meste a je zapísaná medzi pamiatkami svetového dedičstva UNESCO. Medzi turistami je obľúbeným cieľom, len si treba zapamätať, že je počas dňa päťkrát na pol hodiny uzavretá, pretože v nej prebieha modlitba. Vo vnútri mešity je vysoký strop lemovaný 20-tisíc modrými dlaždicami rôznych vzorov, ktorým mešita vďačí za svoje meno. Bola navrhnutá tak, aby súperila so staršou Hagiou Sophiou.

HistóriaKultúra

Süleymanova mešita v Istanbule

Nad zátokou Zlatý roh v Istanbule sa majestátne vypína krásna Süleymanova mešita. V 16. storočí ju nechal postaviť sultán Süleyman zvaný Nádherný. Pre sultána ju navrhol slávny architekt Sinan. Mešita slúžila nielen na bohoslužby, ale zároveň aj ako dobročinná inštitúcia. V blízkosti mešity bola postavená nemocnica, kúpele, škola či karavánseraj. Mešitu zdobia 4 minarety a 10 balkónov, čo symbolizuje, že Süleyman bol desiatym osmanským sultánom. Je v nej vynikajúca akustika. Súčasťou mešity je aj Süleymanova hrobka, ktorá je nádherne zdobená. Je tu pochovaná aj jeho milovaná manželka Roxelana, ktorá sa narodila v čiernomorskom Kryme. 

Podzemná cisterna v Istanbule. Turecko

HistóriaIné atrakcie

Bazilika Cistern

Obrovská palácová podzemná hala, ktorú drží 336 stĺpov v 12 radoch bola aj dejisko finále diela Dana Browna, Inferno. "Potopený zámok" je najväčším vodojemom, ktorý spolu s ďalšími 70 cisternami ktoré tvorili zásobáreň vody pre starobylé byzantskej mesto, Istanbul. Ostatne voda patrila na území mesta k nedostatkovému tovaru. Cisternu nechal vytvoriť slávny cisár Justinián I. a išlo o zásobáreň vody pre Veľký palác a okolité stavby. V tej dobe sa nachádzala pod veľkým námestím - Stoa Basilica, odkiaľ získala svoj názov. Na stavbe Bazilikovej cisterny sa podľa historických záznamov podieľalo až sedem tisíc otrokov. Cisterna je vystavaná zo šamotových tehál, ktoré tvoria stenu širokú štyri metre. Časom sa na ňu zabudlo, až v roku 1545 našiel Petrus Gyllius neočakávaný vchod do Cisterny. Po znovuobjavení sa však osmanskí vládcovia k stavbe príliš dobre nesprávali, pretože ju využívali ako odpadový jamu a odvážali sem aj mŕtve telá. V devätnástom storočí prebehla rozsiahla rekonštrukcia a pre verejnosť bola stavba otvorená až v septembri roku 1987.

Iné atrakcie

Veľký bazár v Istanbule

Jeden z najväčších zakrytých trhov na svete so 60 ulicami a tisíckami obchodov. Denne ho navštívi okolo štvrť milióna ľudí. V bazári budete obdivovať šperky, koberce, koreniny, starožitnosti a ručne maľovanú keramiku. Okrem toho sú jeho súčasťou dve mešity, štyri fontány, dva hammamy a parné kúpele.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Sile

Pláž Sile patrí medzi najkrajšie mestské pieskové pláže pri Čiernom mori. Pobrežie je pieskové s pozvoľným vstupom do mora. 

Pláž Sile pri IstanbulePláž Sile. Foto: unsplash.com

Pláž Floria

Floria je jedna z najobľúbenejších mestských pláží Istanbulu, ktorá sa skladá z 2 častí - Güneş a Menekş. Floria Güneş je dlhá 800 m, nájdete tu cez tisíc ležadiel so slnečníkmi, toalety, šatne, sprchy a stánky s občerstvením. Floria Menekşe je dlhá 600 m so slnečníkmi a ležadlami a barmi. Pláž je ideálna na kúpanie, prechádzky či pozorovanie západu slnka. Vstup do mora je pozvoľný, more je pokojné, pobrežie je pieskové. Na Pláž je monžné sa dostať metrom, v blízkosti sa nachádza zastávka Metrobüsten Cennet Mahallesi.

Pláž Floria. Istanbul. Turecko. Pláž Floria. Istanbul. Turecko. Foto: unsplash.com

Pláž Solar

Solar je súkromná pláž na pobreží Čierneho mora, 30 km od Istanbulu. Pláž je piesková s pozvoľným vstupom do mora, a s rozvinutou infraštruktúrou. Je miestom, kde sa konajú večierky, koncerty a festivaly. 

Pláž Solar. Turecko. Pláž Solar. Turecko. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Cukráreň Altan Şekerleme 

Známa cukráreň Altan Şekerleme bola v Istanbule otvorená v roku 1865 a odvtedy vyrába tie najlepšie turecké cukríky, ktoré aj vyzerajú v sklenených nádobách nesmierne lákavo. Vynikajúci je napríklad cukrík domácej výroby akide şekeri.

Turecké cukríky.Turecké sladkosti. Turecko. Foto: unspalsh.com

Caddebostan

Caddebostan je vďaka dobre rozvinutej infraštruktúre často obľúbeným cieľom domácich obyvateľov na oddych na pláži. Voda Marmarského mora je pozdĺž pobrežia v letnom období teplá a dno nie je veľmi hlboké. Na opačnej strane Caddebostanu sú Princove ostrovy, ktoré zvyšujú atraktivitu okolitej krajiny. Výhodou je blízkosť obľúbenej ulice Bagdat Caddesi, kde je množstvo obchodov a reštaurácií. 

Caddebostan. Turecko. Caddebostan. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Turecká kuchyňa je známa na celom svete. Jedlá sú ovplyvnené mnohými kultúrami vrátane Grékov, Osmanov, krajinami Blízkeho východu aj Balkánu. Je nesmierne rozmanitá a spája v sebe vplyvy arabské, kaukazské, stredomorské a vplyvy Strednej Ázie. Vyniká výberom, vyváženými a vzájomne sa doplňujúcimi kombináciami a pestrou paletou chutí. Gurmáni ju považujú za jednu z najlepších a najzdravších kuchýň na svete. Najviac sa používa hovädzie a jahňacie mäso, morské špeciality, bravčové mäso len výnimočne, keďže v Turecku prevláda islamské náboženstvo.

turecká zmrzlinaTurecká zmrzlina. Foto: unsplash.com

Pre Turkov sú dôležité raňajky, ktoré sú tradičné "stredomorské". Tvorí ich chlieb, olivy, syr a nechýba ani čaj. Čo je pre Turkov samozrejmé, rodina jedáva spolu za jedným stolom. 

Turecké raňajky.
Pestré turecké raňajky. Foto: unsplash.com

Veľmi obľúbený je najmä kebab. Tento názov pochádza od kočovníkov, ktorí piekli mäso na táborovom ohni. Takže pod slovom kebap sa rozumie najmä grilované mäso. Najznámejší je döner kebap, čo sú plátky mäsa okrajované z veľkého ražňa. Kebap môže byť aj zeleninový i rybací. Medzi obľúbené patria şiş kebab (mäsové kocky sú napichané na tenkej ihle a grilované), adana kebab (na tenkej ihle je napichnuté spracované mleté mäso) či iskender kebab (je podobný döneru, ale pridáva sa rajčinová omáčka). Ako príloha sa podáva ryža a chlieb (ekmek), ktorý sa podľa Turkov hodí ku všetkému

KebabObľúbený kebab. Foto: unsplash.com

Aj s mletým mäsom vedia tureckí kuchári doslova čarovať. Napríklad také mäsové guľky  - köfte alebo plnené vínne listy či plnené papriky, ochutené bylinkami a špeciálnymi koreninami, chutia výborne. Zelenina sa tiež plní zmesou korenia, ryže, hrozienok, olivového oleja, mušlí a servíruje sa studená.

Mleté mäso s prílohou - turecká klasika.Mleté mäso s prílohou - turecká klasika. Foto: unsplash.com

Veľmi populárne jedlo v Turecku je lahodná polievka corba. Niektorí Turci ju jedávajú dokonca aj na raňajky. Na severovýchode Turecka je tradičná čierna kapustová polievka. Obľúbené je i jedlo s názvom yufka, plnené lístkové cesto zeleninou a mäsom.

plnené lístkové cestoYufka. Foto: unsplash.com

V plážových strediskách a mestách nájdete na ulici stánky s kumpirom, pečenými zemiakmi, ktoré majú rôzne náplne – syrovú, klobásovú, uhorkovú a ďalšie. Lacným a tradičným jedlom je pide alebo lahmacun. Oblohu na tenkom ceste si takisto môžete vybrať podľa toho, na čo máte chuť – syr, vajcia, mäso, kura alebo tuniak. Ekvivalentom v západnej kuchyni je pizza.

Pide (turecká pizza)Obľúbená "turecká pizza". Foto: unsplash.com

Staré turecké príslovie radí: „jedzte sladko a hovorte sladko“. Pre mlsné jazýčky je tu pripravená celá rada vynikajúcich sladkostí a vzhľadom k veľmi používanému medu a cukru bývajú naozaj sladké. Medzi najtypickejšie patrí baklava –  tenké vrstvené cesto plnené  jemne mletými orechmi namočené v zmesi medu a korenia, Turkish Delight – želé rôznych príchutí často posypané kryštálovým cukrom či chalva, ktorej základom je hmota zo sezamových jadier, cukru, medu a rastlinného oleja.

Turecké sladkosti. Turecké sladkosti. Foto: unsplash.com

Turecko je zasľúbenou zemou čaju aj kávy. Turecký čaj je príliš silný na to, aby sa podával vo veľkých šálkach a preto sa servíruje v malých pohárikoch v tvare tulipánu. 

Turecké servírovanie
Turecké servírovanie. Foto: unsplash.com

Turecká káva má neobyčajnú príchuť, penu, arómu, metódu varenia a podávania, teda má svoju identickosť a tradíciu. Turecká káva sa vyrába z vysoko kvalitných arabských kávových zŕn zo strednej Ameriky a Brazílie, ktoré sa zmiešajú a opatrne opražia a potom sa najemno zomelú. Káva sa zmieša s vodou a želaným množstvom cukru a varí sa v „džezve,“ alebo v tureckej kanvici na kávu. Podáva sa v malých šálkach. Káva musí po podávaní na chvíľu odstáť, aby kávové usadeniny klesli na dno šálky. 

turecká kávaTurecká káva. Foto: unsplash.com

Z ďalších nápojov je typický Ayran, mliečny, napočudovanie kyslý nápoj, ako aj rôzne druhy ovocných štiav a nechýba ani alkohol, ktorý dostať pomerne bežne. Z alkoholických nápojov dominuje raki pálená z hrozienok a ochutená anízom. Podáva sa vychladená, zvyčajne zriedená vodou, čím získava bielu farbu.

Stiahnuť PDF

Zábava

Istanbulskí derviši

Najstaršia tekke (lóža) v Istanbule, v ktorej sídlili členovia rádu Mevlevi, prívrženci súfizmu je dnes premenená na múzeum, avšak stále zostáva dôležitým centrom súfijskej kultúry. Galata Mavlevi, kde sa nachádza toto múzeum a kde zároveň prebieha vystúpenie, je v budove z 15. storočia. V roku 1975 bola premenená na múzeum, ktoré vystavuje pokladnicu artefaktov vrátane hudobných nástrojov, kaligrafie, oblečenia Mevlevi a rôznych doplnkov. Hlavným lákadlom je sema (tancujúci derviš), každú nedeľu o 17 hod. Lístky si môžete zakúpiť priamo pri vstupe. 

Tancujúci derviši v Galata Mavlevi. Turecko.Tancujúci derviši v Galata Mavlevi. Turecko. Foto: unsplash.com

Istanbulské nákupy

Istanbul nie je len historickým a kultúrnym srdcom Turecka, ale aj ideálnym miestom na nákupy. V jeho trhoviskách, obchodných centrách a pri historických lokalitách nájdete množstvo pestrých obchodov a prijateľné ceny. Medzi najznámejšie trhy patrí Egyptský bazár, či Grand Bazaar, ktorý vznikol už v 14. storočí na žiadosť sultána Muhammeda II. Nezabudnite na trhoch aj zjednávať. Ak dávate prednosť nákupným centrám, Istanbul ich ponúka asi 200 a mnohé patria medzi najlepšie v Európe.

Nákupy v IstanbuleNákupy v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Egyptský bazár

Egyptský, tiež známy ako Spice (korenie) bazár bol postavený v 16. storočí a ponúka rady pestrých stánkov s korením, sladkosťami, čajovými odrodami, sušeným ovocím a iným tovarom. Tento bazár je skvelým miestom na nakupovanie nielen korenia, ale tureckých sladkostí, čajov, sušeného ovocia. Zároveň prináša vizuálny zážitok, pretože predajcovia korenia vystavujú svoje farebné výrobky vo veľkých pyramídových kopcoch. Pozornosť tu vzbudzuje aj "turecká viagra", čo sú v skutočnosti sušené dule plnené vlašskými orechmi.

Korenie z bazáru v Istanbule. Turecko. Korenie z bazáru v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

Druhý najstarší podzemný vlak

Druhý najstarší podzemný vlak na svete sa nachádza práve v Istanbule, medzi Karaköy a námestím Tünel. Spustený bol v roku 1875 ako prostriedok, ktorý umožnil rýchlejší spôsob dochádzania hore a dole po strmom kopci. Tünel, ktorý sa vyznačuje tým, že je najstarším podzemným vlakom na svete po londýnskom metre, funguje dodnes a jazda trvá približne 90 sekúnd. Vlaky jazdia každých 5 minút.

Tünel v Istanbule. Turecko. Tünel v Istanbule. Turecko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Turecký hammam 

Predstavte si hladký mramor, turecký dizajn, zvuk tečúcej vody ozývajúci sa okolo úžasných kupol, opojnú a upokojujúcu atmosféru a masáž vhodnú pre sultána. Aj toto ponúka Istanbul, pričom si môžete vybrať z niekoľkých nádherných parných osmanských kúpeľov, ako Çemberlitaş, Cağaloğlu, Galatasaray a Sülemaniye alebo aj veľkolepý Ayasofya Hürrem Sultan, postavený v 16. storočí. Nachádza sa na námestí Sultanahmet a navrhnutý bol pre manželku Suleimana Veľkého, Roxelanu.

Turecký hammam
Turecký hammam. Foto: CK SATUR

Kaviareň Pierre Loti

Skvelú tureckú kávu aj s krásnym výhľadom si vychutnáte v kaviarni Pierre Loti v časti Sultan Eyup. Nachádza sa na vysokom kopci odkiaľ môžete vidieť Zlatý roh. Názov kaviarne pochádza od francúzskeho autora Pierra Lotiho, ktorý v tejto kaviarni písal romány a básne a nechal sa inšpirovať práve krásnou Istanbulu.

Turecká kávaTurecká káva. Foto: unspalsh.com

Gülhane Park

Park Gülhane leží v blízkosti paláca Topkapi, na cípe historického polostrova Istanbulu a je jedným z najväčších a najkrajších parkov v meste. Park je tiež obľúbeným výletným miestom cez víkendy medzi miestnymi rodinami. V srdci historického centra pôsobí sviežo a najmä počas jari tu kvitne tisíce tulipánov. 

Park Gülhane v Istanbule s množstvom kvitnúcich tulipánov. Turecko.Park Gülhane v Istanbule s množstvom kvitnúcich tulipánov. Turecko. Foto: unsplash.com

Rybí sendvič pri Bospore

Výbornou lahôdkou ako puličiné jedlo medzi domácimi je rybí sendvič "balık ekmek". Túto lahôdku si môžete vychutnať pri Bospore, odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady.

Bospor. TureckoBospor a pouličné jedlá. Turecko. Foto: unsplash.com

Çiçek Pasajı 

Çiçek Pasajı je krásna arkáda v Istanbule postavená v roku 1876. Prechádzka jej interiérom vás očarí, pričom si môžete posedieť v jednej z reštaurácií. 

Arkáda Çiçek Pasajı. Istanbul. Turecko.Arkáda Çiçek Pasajı. Istanbul. Turecko. Foto: unsplash.com

Princove ostrovy

Princove ostrovy je súostrovie v Marmarskom mori pri Istanbule. U miestneho obyvateľstva sú obľúbené aj preto, že sú len hodinu loďou od mesta a je tu kľud. Na ostrovoch nejazdia autá. Sú ideálnym miestom na prechádzky či poznávanie. Toto súostrovie tvorí 9 ostrovov a hovorí sa im v turečtine "Adalar", čo znamená "ostrovy". Názov Princove je odvodené od faktu, že sem v minulosti boli do exilu posielaní konkurenční princovia vládnucich dynastií. Najväčší ostrov je Büyukada s peknými vilami, reštauráciami, kaviarňami. Spoznávať ostrov je možné aj na bicykloch, ktoré sa tu dajú prenajať. 

Princove ostrovy. Istanbul. Turecko. Princove ostrovy. Istanbul. Turecko. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Turecko je prezidentská republika. Od založenia v roku 1923 sa v Turecku vyvinula silná tradícia sekularizmu.

Rozloha a populácia: 1 538 km²
14 mil. obyvateľov

Jazyky: turečtina

Náboženstvo: väčšina obyvateľstva sa hlási k islamu

Mena: turecká líra

Kurz: 1€ = 16.6027TRY

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Vhodná doba na poznávanie je jar alebo jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety sú z Viedne do Istanbulu v trvaní cca 2 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Tel:  +90 3124675075
Mobil: +90 5337600384
Email: emb.ankara@mzv.sk

Víza a doklady

Na vycestovanie do Turecka budete potrebovať platný cestovný pas, pretože s občianskym preukazom vás do tejto krajiny nepustia. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať takisto vlastný cestovný pas. V cestovnom pase musí byť dostatok miesta na vstupné a výstupné pečiatky, aspoň 2 strany. Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

Colné predpisy

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby napr. 400 ks. cigariet, 2 litre alkoholu. Pre dovoz exotických predmetov, zbraní, rastlín, zvierat je potrebné zvláštne povolenie. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Nie je možné vyvážať antické predmety pochádzajúce z Turecka. Z Turecka si môžete letecky priviezť tovar do hodnoty 430 €.

Sviatky

21. marec Nevruz - oslavovanie príchodu jari, hlavne Kurdi 
23. apríl

Deň nezávislosti 

19. máj

Deň mládeže a športu  

30. august Deň víťazstva - nad gréckou inváziou počas vojny o nezávislosť  
29. október Deň republiky, ktorú v roku 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk 
10. november úmrtie Atatürka, ktorý je uctievaný minútou ticha vždy o 9:05 ráno

Svätý mesiac (ramadán) - deviaty mesiac islamského kalendára znamená mesiac pôstu. Každý veriaci moslim by sa mal od svitania do súmraku zdržať konzumácia jedla, pitia, fajčenia a zmyslových pôžitkov. Výnimka sa vzťahuje na deti, tehotné ženy, chorých a seniorov. Dvadsiaty siedmy deň ramadánu prichádza "Rozhodujúca noc" (Kadir Gecesi), kedy bol Mohamedovi prvýkrát ohlasovaný Korán. Touto nocou sa završuje obdobie pôstu. V turistických oblastiach Turecka sa život počas ramadánu významne nemení. Ramazan Bayrami ("Cukrová slávnosť") - ide o trojdňovú tradičnú oslavu konca ramadánu. Svoj názov získala podľa detí, ktoré chodia po domoch a dostávajú sladké maškrty. V tieto dni sa rodiny navštevujú a ľudia sa vzájomne obdarúvajú.

Kurban Bayrami ("Slávnosť obetovania") - najvýznamnejšia udalosť moslimského roka trvá zvyčajne štyri až päť dní. Pripomína udalosť, kedy na vrchu Moria chcel Ibrahim obetovať svojho syna Izmaela. Každá rodina, ktorá si to môže dovoliť, kúpi ovcu či jahňa, zviera je obetované a časť mäsa aj koža venovaná chudobným alebo charite.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR