Turecko

Turecko

Ultra all inclusive zážitky na tyrkysovom pobreží

Stiahnuť PDF

Turecko je oslňujúca destinácia na pomedzí Európy a Ázie. Jeho žiarivá kultúra, slávne jedlo a bohatá história lákajú všetkých cestovateľov. Panoráma Istanbulu je plná minaretov, rímske ruiny sa tiahnu pozdĺž západného a južného pobrežia, pláže a stredomorské prímorské letoviská sú tým pravým dôvodom na dovolenku v Turecku. Turecko je kúzelným miestom, kde si každý človek nájde to svoje. Milovník histórie si vychutná plnými dúškami pozostatky prastarých civilizácií, turista stovky horských upravených cestičiek, športovec divoké rieky obklopené nedotknutou prírodou. Pre väčšinu dovolenkárov je Turecko najmä krajina nádherných pláží. Turecko je krajinou, kde si naozaj vážia turistov a snažia sa im čo najviac vyhovieť. Netreba však zabúdať na to, že Turci sa ku vám budú správať presne takisto ako vy ku nim. Turecko je krajina s bohatou históriou a je v nej čo objavovať.

Väčšina dovolenkových stredísk na pláži je situovaná v oblasti tzv. Tureckej riviéry – pozdĺž juhozápadného a južného pobrežia, najmä v okolí mesta Antalya, ktoré je považované za hlavné mesto turistického ruchu. Turecká riviéra je často označovaná aj ako Tyrkysové pobrežie alebo Modrá lagúna, pretože v tejto oblasti možno vidieť jedinečnú a pôsobivú kombináciu tmavo modrej a jasno zelenej farby mora. K hlavným letoviskám sa radia Kemer, Antalya, Belek, Side a Alanya. Pobrežie Egejského mora je známe ako tvz. Egejská riviéra.

Dovolenky v Turecku

Top lokality

Turecká riviéra

U nás známejší a viac navštevovaný región Turecka sa nazýva Turecká riviéra. Strediska Alanya, Side, Belek, Antalya a Kemer sú prázdninové ciele, ktoré sa z roka na rok tešia stále väčšej priazni turistov z celého sveta. Turecká riviéra dá najlepšie opísať slovami ako slnko, dlhé pláže, azúrové more, história, pohorie Taurus, pestrý nočný život, vodné športy, obchodíky so suvenírmi, dobré jedlo a pitie.

Antalya

„Perla tureckej riviéry“ - Antalya je mesto na pobreží Stredozemného mora, obklopené pohorím Taurus, ktoré je hlavným mestom rovnomennej provincie a zároveň najznámejším letoviskom Tureckej riviéry. Slávu mu priniesla kombinácia krásneho prostredia a historických pamiatok, ktorých je tu nespočetné množstvo. Prvé zmienky o meste siahajú až do druhého storočia p.n.l. Najväčší rozkvet zaznamenalo za cisára Hadriána, ktorý tu dal vybudovať honosné paláce a chrámy. Antalya je známa aj vďaka dlhým plážam s jemným zlatožltým pieskom a krištáľovo čistému moru. Voda je tu chladnejšia o jeden až dva stupne, náhradou za to je však nádherný výhľad na pohorie Taurus. Na všetkých plážach sú skvelé podmienky na kúpanie a podvečer lákajú na romantické prechádzky. Medzi živým, dynamickým centrom a prístavom možno obdivovať Kaleici – staré mesto z čias gréckeho osídlenia so stopami byzantských, rímskych i seldžuckých vplyvov.

Mesto Antalya v Turecku
Antalya je vieľom väčšiny dovolenkárov v Turecku, nachádza sa tu aj medzinárodné letisko. Foto: depositphotos.com

Alanya

Obľúbené turistické stredisko na pobreží Stredozemného mora, známe najmä svojou piesočnatou plážou Kleopatra Beach. Samotné mesto založili 200 rokov pred n.l. osadníci z ostrova Aegean, no slávne sa stalo až v dobách rozmachu antického Ríma. V tom čase ho pod názvom Korakesion využívali piráti ako hlavný prístav a základňu. Veľkú úlohu tu zohrala pevnosť na skalnatom výbežku nad mestom, kde podľa starej legendy bol ukrytý pirátsky poklad. Mesto začalo prosperovať v roku 1220, po jeho dobytí sultánom Alledinom Kejkubatom. Vtedy mesto získalo svoj názov „Alaye“, čo v preklade znamená „nóbl“. V roku 1471 sa stalo súčasťou Osmanskej ríše s hlavným mestom Istanbul, a odvtedy je Alanya považovaná za turecké mesto. Dominantou Alanye je starobylá pevnosť, vypínajúca sa do mora na vyčnievajúcom brale. Vyjsť na vrch sa oplatí, pretože odmenou je nezabudnuteľný výhľad na mesto, záliv s prístavom, Kleopatrinu pláž i parkové promenády. Nielen milovníci histórie si vychutnajú mnoho čarovných a romantických zákutí vo vnútri 6 km dlhých hradieb s cennými pamiatkami z čias rímskeho, byzantského, seldžuckého a osmanského panovania. Živé a dynamické centrum ponúka veľké množstvo príležitostí na nákupy v orientálnych obchodíkoch, možnosť vychutnať si špeciality v niektorej z miestnych reštaurácií či posedenie v prístavnej taverne s výhľadom ne Červenú vežu a starú lodenicu.

Pevnosť Alanya v Turecku
Alanya je obľúbené turistické stredisko na pobreží Stredozemného mora. Foto: depositphotos.com

Side

Staroveká pirátska Pamphylia, dnešné Side, rozprestierajúce sa na malom polostrove 1 km dlhom a 400 m širokom, leží na južnom pobreží Turecka. Side je nielen populárnym letoviskom, ale i pokladnicou antického umenia, ako aj miestom stretnutia Antonia a Kleopatry. Meno Side má anatolský pôvod a znamená granátové jablko, ktoré v Turecku symbolizuje bohatstvo a úrodnosť. Najvýznamnejšie stavby sa nachádzajú priamo na poloostrove, ktorého najjužnejšie miesta krášlia zvyšky chrámov zasvetených bohovi Apollónovi a bohyni Athéne. Apollonov chrám je pritom dodnes symbolom Side. Z dôb antiky sa tu zachoval najväčší amfiteáter celej Anatólie, ktorého kapacita bola až 20 tisíc divákov.

Side v Turecku

 Side je pokladnicou anitckého umenia a architektúry. Foto: depositphotos.com

Belek

Jedno z najnovších letovísk s nádhernými plážami z bieleho piesku, z ktorých niektoré dosahujú šírku aj 60 – 70 m. Mnohokilometrové piesočnaté pláže vyzývajú ku kúpaniu, vodným športom, potápaniu i romantickým prechádzkam. Za posledné roky sa stal najvkusnejším, najzelenším a najkompaktnejším turistickým strediskom na Tureckej riviére, koncentrujúcim hotelové komplexy najvyššej kategórie s bezchybnými službami, citlivo vsadené do borovicových lesov, píniových a palmových hájov, citrusových a olivových plantáží a chránené mohutným pohorím Taurus. Najmladšie prázdninové stredisko sa teší neutíchajúcej pozornosti a záujmu aj vďaka kvalitným golfovým ihriskám, ktoré priam magneticky priťahujú milovníkov tohto športu.

Kemer

Kemer patrí medzi vyhľadávané turistické letoviská, pre ktoré je typická nádherná prírodná scenéria, dlhé kamienkové pláže, omývané krištáľovo čistou vodou v pozadí s pohorím Taurus. Mnohí ho považujú za jedno z najkrajších letovísk Tureckej riviéry aj vďaka píniovým hájom, romantickým plážam a zálivom či členitému pobrežiu. Mestečko Kemer s pekne udržovanými uličkami, mnohými obchodíkmi a reštauráciami, miestnym prístavom pôsobí útulne a prázdninovo. V okolí Kemeru sa nachádzajú aj priľahlé pokojné letoviská, napr. Beldibi, Göynuk, Kiris či Tekirova.

Kemer na Cypre

Pre mnohých jedno z najkrajších letovísk v Turecku. Foto: depositphotos.com

Egejská riviéra

Keď sa povie Turecko, každý si predstaví najmä strediská známej Tureckej riviéry. Čoraz väčšiu pozornosť si však získava tzv. Egejská riviéra, ktorá sa rozprestiera na juhozápadnom cípe Turecka, na pomedzí Egejského a Stredozemného mora. Nachádzajú sa tu vychýrené letoviská ako Bodrum, Cesme, Izmir Dalaman, a iné. Čaro Egejskej riviéry spočíva v kontraste bohatej zelene s tyrkysovými vodami mora. Pobrežie lemujú dlhé kilometre piesočných pláží, pôvodné biele domčeky a ibišteky. Egejská riviéra, obzvlášť oblasť Izmir, je preslávená liečivými termálne pramene.

Bodrum

Bodrum v Egejskom regióne Turecka je najživším letoviskom s bohatým nočným životom. Nachádza sa presne na rozmedzí medzi Egejskou a Tureckou riviérou. Prázdninový rezort Bodrum disponuje všetkým, čo k dovolenke potrebujete. Kombinácia destinácie so všetkým servisom a zároveň dokonale zachovanou tureckou kultúrou, viditeľnou prakticky na každom kroku, robí z Bodrumu azda ten najkúzelnejší a najatraktívnejšie prístav južnej časti Egejského mora a celej Egejské riviéry. S príjemnou klímou po celú sezónu láka oblasť predovšetkým vyhlásenými plážami, krištáľovo čistou vodou, skvelou kuchyňou a priateľským, v každom smere pohostinným prostredím. Stručne povedané - Bodrum je perfektné miesto k ideálnej, nielen rodinnej dovolenke.

Bodrum v Turecku

Bodrum je najnavšteovanejšie letovisko Egejskej riviéry. Foto: depositphotos.com

Izmir

Mesto Izmir (známy tiež ako Smyrna) leží v oblasti Malej Ázie, v zátoke, ktorá ústí do Stredozemného mora. Jeho poloha znamenala, že mesto zažilo nadvládu mnohých civilizácii a ríš. Posledná z nich, Osmanská ríša, dobyla Izmir roku 1389, kedy ešte patril upadajúcej Byzantskej ríši. V 16. storočí sa stal Izmir obľúbenou destináciou benátskych, anglických, holandských a francúzskych kupcov a tým tiež jedným z najväčších centier obchodu Osmanskej ríše. Svoj význam si zachoval aj naďalej, napríklad v 19. storočí viedla odtiaľ prvá železnica na tureckom území. Na začiatku 20. storočia bol Izmir skutočne kozmopolitné mesto, žili tu početné komunity Grékov, Turkov, Arménov alebo Židov. Dnes je Izmir tretím najväčším tureckým mestom, má európsky vzhľad a po Istanbule druhý najväčší prístav Turecka. Ide o veľmi rýchlo rastúce mesto na centrálnom pobreží Egejského Turecka. Je to moderné, rušné a veľmi rýchlo sa rozvíjajúce obchodné centrum. Široké bulváre, presklené budovy spĺňajúce najmodernejšie atribúty súčasnej architektúry a obchodné centrá sú posiate tradičnou škridlovinou červenej farby. Medzi obľúbené a najviac navštevované turistické atrakcie patrí 25 metrov vysoká veža Clock Tower, ktorá sa nachádza v prístave, v centre oblasti Konak.

Mesto Izmir v Turecku

Tretie najväčšie mesto v Turecku. Foto: depositphotos.com

Cesme

Známe a živé turistické stredisko, veľmi obľúbené ako medzi zahraničnými návštevníkmi, tak miestnymi. Rozprestiera sa na zelenom a úrodnom polostrove západne od populárneho rezortu Izmir. Ide síce o malé prímorské mestečko, súčasne je však veľmi živým prístavom, odkiaľ vyrážajú výletné lode do okolia, aj do neďalekého Grécka. Cesme láka svojich hostí k relaxu na plážach s jemným pieskom a čistou morskou vodou. Milovníci pamiatok a pešej turistiky skôr uprednostnia tunajšie mierne zimy, kedy je klíma chladnejšia. Do Cesme tak mieria rekreanti všetkých druhov - rodiny s deťmi a milovníci plážových radovánok, aktívni jedinci, priaznivci vodných i iných športov, ale aj vyznávači peších túr či obdivovatelia antických stavieb a archeologických nálezísk.

Cesme v Turecku

Vyhľad z miestneho hradu na letovisko Cesme. Foto: depositphotos.com

Kusadasi

Stredne veľké prímorské mestečko ležiace pri brehoch Egejského mora. Svojim početným návštevníkom ponúka čarovnú panorámu typického pobrežného letoviska s prístaviskom jácht, tyrkysovo zafarbenou vodnou hladinou a gréckym ostrovom Samos na horizonte. Rezort leží cca 90 km od známeho letoviska Izmir, necelých 30 km od národného parku Dilek a iba 20 km od slávnej pamiatky Efez, starovekého mesta svetového významu. 

Mesto Kusadasi v Turecku
Kusadasi je tak ideálnym štartovacím bodom k poznávaniu tohto exotického kraja. Foto: depositphotos.com

Istanbul

Istanbul, do roku 1930 Konštantínopol alebo Carihrad, je najväčšie mesto v Turecku a tretie najväčšie v Európe. Rozkladá sa ako jediné mesto na svete na dvoch kontinentoch, na rozhraní Ázie a Európy, priamo na pahorkoch pri brehoch Bosporu, Marmarského mora a zálivu Zlatý Roh. Veľkomesto Istanbul s viac ako 14 miliónmi obyvateľov zaberá plochu 1 538,77 km². Je to prekvitajúce centrum financií, ekonómie a dôležitá obchodná križovatka. História mesta siaha až do čias antiky. Najväčšieho rozkvetu sa Istanbul dočkal za vlády Byzantskej ríše, kedy sa stal hlavným mestom celého obchodu a kultúry. S príchodom Osmanov sa síce kresťanské mesto stalo centrom islamu, ale svoj dnešný kozmopolitný ráz začalo získavať až v 19. storočí. Práve vďaka prisťahovalcom mnohých rôznych národností sa z historického Istanbulu stalo miliónové mesto, ktoré sa pýši podzemnou i električkovou dráhou a železničným spojením do celej Európy. Po 1. svetovej vojne Istanbul obsadili anglické a francúzske vojská, čo miestni obyvatelia niesli veľmi ťažko. Najväčšia rana ale hrdých Turkov čakala až neskôr – Atatürk, historicky prvý prezident Turecka sa rozhodol presunúť v roku 1923 sídlo štátu do Ankary. Takmer tritisíc rokov staré mesto si dodnes zachovalo ráz orientálnej rozprávky z tisíc a jednej noci a dnes je kultúrnym centrom krajiny a hlavným mestom zábavy. Nachádza sa tu živá zmes kultúr, v ktorej sa spája východ a západ, tradícia a moderna. Najvýznamnejšie pamiatky v Istanbule sú Hagia Sofia – v minulosti kresťanský kostol a neskôr moslimská mešita, Modrá mešita – jedna z najznámejších pamiatok Istanbulu, Palác Topkapi – domov osmanských sultánov, Cisterna Yerebatan – zásobáreň pitnej vody, Galata Tower a mnoho ďalších.

Mesto Istanbul v Turecku

Istanbul, miesto mnohých kultúr a histórie Turecka. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Ankara

Hlavným mestom Turecka je od roku 1923, kedy ju Mustafa Kemal Atatürk zvolil za hlavné mesto zo strategických dôvodov, aby nepriatelia nemohli dobiť krajinu po mori. Zmena napomohla mestu k rýchlemu rozvoju, ktorý vyústil až do podoby dnešného moderného veľkomesta. Ankara sa nachádza vo vnútrozemí a jej počiatočných 30 000 obyvateľov sa rozrástlo do dnešných neuveriteľných 5 miliónov. Pred niekoľkými storočiami bola ešte malým mestečkom, známym najmä chovom kôz s hustou angorskou vlnou. Meno ale mesto dostalo od kráľa Midasa, podľa kotvy z Noemovej archy, ktorú tu údajne našiel. Mesto bolo založené v 8.storočí pred n.l. a dodnes sa v ňom vystriedali Osmani, Mongoli, Turci, Peržania, Byzanti, Alexander Veľký, Chetiti i Rimania. Medzi najznámejšie lákadlá patrí Anit Kabir, Atatürkovo mauzóleum, ktoré je najpôsobivejšou budovou v novej Ankare. Je dokonalou syntézou medzi starým a  moderným tureckým poňatím architektúry. V múzeu sú vystavené osobné predmety a dokumenty Atatürka, ako jeho vosková figurína. Múzeum pre anatolské civilizácie s jedinečnými exponátmi na svete je pevným bodom programu každého návštevníka. Ďalšie pozoruhodné múzea sú Etnologické múzeum oproti opere, Múzeum maliarstva a sochárstva vedľa Etnologického múzea a Múzeum boja za oslobodenie v prvej parlamentnej budove, staroanatolskom stavebnom diele. Tu sa ukončil boj za nezávislosť a bola vyhlásená Turecká republika.

Hlavné mesto turecka ankaraAnkara je hlavným mestom najmä pre svoju strategickú polohu. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Pamukkale, Turecko

Príroda

Pamukkale

Tento prírodný zázrak ostáva jednou z tureckých najpopulárnejších turistických atrakcií. Jeho meno v preklade znamená „Bavlnený hrad“, čo vychádza z jeho krásnych travertínových terás, horúcich prameňov a nápadnej bielo sfarbenej krajiny. Okrem toho sem chodia turisti aj za ruinami grécko-rímskeho kúpeľného mesta Hieropolis, kde sa môžu kúpať v prírodných prameňoch rovnako ako po celé tisícročia predtým.

Kapadócia, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Kapadócia

Oblasť Kapadócia v centrálnej Anatólii je známa nádhernými prírodnými skalnými útvarmi a jedinečným historickým dedičstvom. Jedným z najlepších miest na videnie týchto skalných útvarov je mesto Göreme, kde sa nachádza množstvo „rozprávkových komínov“. Tie vznikli ako dôsledok veternej a vodnej erózie dvoch rôznych vulkanických vrstiev – silnej vrstvy tufu a tenkej vrstvy čadiča. Do tufu si ľudia počas stáročí vyhĺbili svoje domy, kostoly aj skladovacie priestory. Skaly tak vyzerajú deravé ako ementál. Od obľúbených letovísk je Kapadócia pomerne vzdialená, no ak sa sem počas svojej dovolenky v Turecku vyberiete, určite neoľutujete.

Hagia Sophia, Turecko

História

Hagia Sophia

Jedna z najznámejších budov nielen v Istanbule, ale aj v celom Turecku predstavuje v mnohých ohľadoch históriu krajiny za posledné dve tisícročia. Pôvodne išlo o grécky ortodoxný kostol, ktorý svojmu prvotnému účelu slúžil asi tisíc rokov. Neskôr sa z neho na ďalších päťsto rokov stala mešita a dnes v ňom turisti nájdu múzeum. Jej ohromujúci exteriér je ohraničený minaretmi, pridanými po osmanskom dobytí. Interiér je však spomienkou na moc Konštantínopolu. Hlavným dielom rímskeho „inžinierstva“ je masívna kupola, ktorá má priemer 31 metrov. Múzeum je plné fascinujúceho umenia s neustále sa meniacim výstavným programom. Hagia Sophia je „must see“ pre každého počas dovolenky v Turecku.

Zrúcaniny Efezu, Turecko

História

Zrúcaniny Efezu

Turecko je obdarené nespočetným množstvom historických pamiatok vďaka vplyvom rôznych civilizácií, ktoré sa na tomto území vystriedali počas tisícročí. Gréci, Rimania, Byzantínci, Peržania, Osmani. Všetci v krajine zanechali svoje stopy. Jedna z najlepšie zachovaných pripomienok minulosti stojí v Efeze. Pôvodne grécke sídlisko sa neskôr stalo jedným z najvýznamnejších centier v Turecku. Zachované a nekonečne fascinujúce mesto bolo domovom jedného zo siedmich divov sveta – Artemidinho chrámu. V jednom z najkompletnejších stále stojacich rímskych miest v stredomorskom regióne si ľahko predstavíte život v zlatom veku Rímskej ríše. Na obhliadku všetkých hlavných pamiatok je potrebné rezervovať si minimálne pol dňa a viac. Záleží len na vás, ako podrobne si chcete miesto obzrieť. Okrem ruín Artemidinho chrámu sú súčasťou komplexu aj Veľké divadlo, Hadriánov chrám a Celziova knižnica. Tá bola postavená okolo roku 125 nášho letopočtu, aby sa v nej uchovávalo asi 12-tisíc zvitkov. Jej fasáda bola starostlivo zrekonštruovaná v 70. rokoch minulého storočia.

Topkapi palace, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Topkapi palace

Nadprirodzený palác vás zavedie do fantastického a opulentného sveta sultánov. Interiér palác sa pýši bohatými dekoráciami a poskytuje nezabudnuteľný pohľad na osmanskú mocenskú základňu. Okolité verejné záhrady boli kedysi výhradne určené pre kráľovský dvor, ale dnes sú otvorené pre verejnosť. Vyhľadávané sú najmä pre pokoj, zeleň a oddych od mestských ulíc. Palác bol stovky rokov centrom istanbulského spoločenského a politického života.

Modrá mešita, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Modrá mešita

Mešita sultána Ahmeda, známa tiež ako Modrá mešita, bola postavená v roku 1616 a ešte aj dnes ostáva najdôležitejším náboženským miestom v Istanbule. Považuje sa za najkrajšiu budovu v meste a je zapísaná medzi pamiatkami svetového dedičstva UNESCO. Medzi turistami je obľúbeným cieľom, len si treba zapamätať, že je počas dňa päťkrát na pol hodiny uzavretá, pretože v nej prebieha modlitba. Vo vnútri mešity je vysoký strop lemovaný 20-tisíc modrými dlaždicami rôznych vzorov, ktorým mešita vďačí za svoje meno. Bola navrhnutá tak, aby súperila so staršou Hagiou Sophiou.

Iné atrakcie

Veľký bazár v Istanbule

Jeden z najväčších zakrytých trhov na svete so 60 ulicami a tisíckami obchodov. Denne ho navštívi okolo štvrť milióna ľudí. V bazári budete obdivovať šperky, koberce, koreniny, starožitnosti a ručne maľovanú keramiku. Okrem toho sú jeho súčasťou dve mešity, štyri fontány, dva hammamy a parné kúpele.

Podzemná cisterna v Istanbule. Turecko

HistóriaIné atrakcie

Bazilika Cistern

Obrovská palácová podzemná hala, ktorú drží 336 stĺpov v 12 radoch bola aj dejisko finále diela Dana Browna, Inferno. "Potopený zámok" je najväčším vodojemom, ktorý spolu s ďalšími 70 cisternami ktoré tvorili zásobáreň vody pre starobylé byzantskej mesto, Istanbul. Ostatne voda patrila na území mesta k nedostatkovému tovaru. Cisternu nechal vytvoriť slávny cisár Justinián I. a išlo o zásobáreň vody pre Veľký palác a okolité stavby. V tej dobe sa nachádzala pod veľkým námestím - Stoa Basilica, odkiaľ získala svoj názov. Na stavbe Bazilikovej cisterny sa podľa historických záznamov podieľalo až sedem tisíc otrokov. Cisterna je vystavaná zo šamotových tehál, ktoré tvoria stenu širokú štyri metre. Časom sa na ňu zabudlo, až v roku 1545 našiel Petrus Gyllius neočakávaný vchod do Cisterny. Po znovuobjavení sa však osmanskí vládcovia k stavbe príliš dobre nesprávali, pretože ju využívali ako odpadový jamu a odvážali sem aj mŕtve telá. V devätnástom storočí prebehla rozsiahla rekonštrukcia a pre verejnosť bola stavba otvorená až v septembri roku 1987.

Divadlo Aspendos, Side
Amfiteáter v Aspendose patrí medzi najzachovalejšie amfiteátre v okolí. Dodnes sa v ňom koná letný festival opery, baletu a muzikálov.

HistóriaKultúra

Divadlo Aspendos

Aspendos sa môže pochváliť jedným z najlepšie zachovaných starovekých divadiel. Postavené bolo v roku 155 nášho letopočtu počas vlády rímskeho cisára Marka Aurélia a poskytovalo miesto pre 15-tisíc až 20-tisíc divákov. V neskorších dobách sa priestor stále využíval, preto bol neustále opravovaný a udržiavaný. Práve vďaka tomu ide o tak dobre zachovanú pamiatku. Najlepšie je prístupná z letovísk Antalya a Side. Ešte aj dnes sa do divadla bez problémov zmestí 15-tisíc divákov a každoročne sa v ňom koná letný festival.

Bodrum, Turecko

HistóriaIné atrakcie

Hrad Bodrum

Hrad bol postavený v 15. storočí ako Hrad sv. Petra. Je to jedna z najzachovalejších pamiatok z obdobia stredoveku. V súčasnosti hrad slúži ako múzeum so zameraním na podvodnú archeológiu. Je z neho výhľad na vnútorný prístav, v ktorom kotvia lode milionárov.

Mount Nemrut, Turecko

Príroda

Mount Nemrut

Nemrut je 2134 metrov vysoká hora v juhovýchodnom Turecku. Na jej vrchole dal postaviť kráľ Antiochios I. v roku 64 pred naším letopočtom nezvyčajný monument. Túto hrobku – svätyňu obklopil obrovskými sochami seba, dvoch levov, orlov a rôznych gréckych a perzských bohov. Sochám však hlavy poodpadávali a dnes ležia rozptýlené po celej lokalite. Hora Nemrut poskytuje nádherný výhľad na okolité vrchy.

Sulejmanova mešita na rodose v grécku

HistóriaKultúra

Sulejmanova mešita

Tento krikľavo ružový moslimský chrám stojí na konci obchodnej Sokratovej ulice a je mementom tureckej okupácie ostrova. Bol postavený začiatkom 19. storočia. Dnes už neslúži svojmu poslaniu a je verejnosti uzavretý. Oproti mešite sa nachádza Turecká knižnica Achmeda Hafouza, ktorá bola založená v roku 1794.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže v Turecku

Pobrežie tiahnuce sa pozdĺž tureckých brehov obmývaných hneď tromi moriami je dlhé neuveriteľných 8000 kilometrov. Hneď tri stovky pláží sa pýšia ocenením Modrej vlajky EÚ za čistotu a kvalitu. Väčšina pláži v Turecku je nesmierne dlhá, tiahnu sa aj 15 – 18 km. Takže ak obľubujete prechádzky po plážach, Turecko je pre vás tým pravým miestom, pretože tu sa budete môcť prechádzať aj dlhé hodiny. Medzi tie najkrajšie pláže patria: Kleopatrina pláž, Modrá lagúna (Oludeniz), Patara, Kaputas, Konyaalti, Gümbet, Ortakent, Turgutreis, Marmaris a pláže v Lare a Side.

Kleopatrina pláž

Pláž Kleopatra (tiež nazývaná Damlatas vďaka neďalekej rovnomennej jaskyni Damlatas) patrí k najkrajším a najobľúbenejším na južnom tureckom pobreží, v samotnej Alanyi je vraj tou najkrajšou. Skoro by sa dalo povedať, že vyzerá tak dokonale a čisto, že ju možno prirovnať k luxusnému hotelovému bazénu. Oproti iným plážam okolo Alanye je Kleopatrina pláž pokrytá jemným pieskom bez kamienkov. Na druhú stranu je nutné podotknúť, že výmenou za jemnejší piesok je viac svahovitý terén. Pre rodiny s deťmi a menej sebaistých plavcov sa odporúča využiť skôr iné pláže s pozvoľným vstupom. Kleopatrina pláž, dlhá cca 3,5 kilometra, je obľúbená u zahraničných turistov i miestnych a je otvorená širokej verejnosti. K dispozícii sú slnečníky a ležadlá za poplatok, ale aj toalety a sprchy. Pláž je pravidelne udržiavaná a v blízkosti je možné tiež zakúpiť občerstvenie. Hovorí sa, že pláž dostala svoje meno, podľa Kleopatry, ktorej ju venoval ako svadobný dar Marcusa Antoniusa.

Kleopatrina pláž. Foto: depositphotos.com

Modrá lagúna, Oludeniz

Pláž Blue Lagoon s bielym pieskom, ktorá je zároveň národnou prírodnou rezerváciou, je jednou z najfotografovanejších pláží v Turecku, ale aj pri Stredozemnom mori. More v tejto oblasti je svetoznáme svojím tyrkysovým sfarbením a pláž je zaradená cestovateľmi a časopismi zameranými na cestovný ruch medzi päť najkrajších pláží z celého sveta. Je tu veľa možností, kde sa dobre najesť aj napiť. Pestrá je aj ponuka vodných športov. Ak je príliš preplnená, je najvyšší čas obzrieť si ju zo vzduchu a zažiť tandemový paraglajding. Ölüdeniz je totiž jednou z najpopulárnejších paraglajdingových destinácií na svete.

Patara

Patara je údajne najdlhšou plážou v severnej časti stredomorskej oblasti - meria cca 12 kilometrov a patrí zároveň k tým najkrajším na svete. Jej povrch tvorí biely piesok a okolie je dekorované horami, zelenými kopcami a lesíkmi, tyrkysovým morom a tiež piesočnými dunami, ktoré sú spoločne s plážou súčasťou národného parku. Nie je preto výnimkou pri pobyte na pláži uvidieť chránené korytnačky alebo najrôznejšie druhy vtáctva. Vďaka plytkej vode je ideálna pre rodiny s deťmi. Na pláži nájdete kaviareň a k dispozícii sú slnečníky a ležadlá na prenájom.

Pláž Patara. Foto: depositphotos.com

Pláž Kaputas (Kas)

Zlatý piesok a azúrovo modrá voda sú lákadlom pláže Kaputas v Antalyi. Z hlavnej cesty na ňu vedú schody, počas letných mesiacov tu nájdete ležadlá aj slnečníky, no jedlo a pitie si radšej prineste so sebou. Pláž mnohí považujú za tú najkrajšiu v regióne.

Pláž Kaputas. Foto: depositphotos.com

Lara

Pláž v štvrti Lara sa môže pochváliť priezračne čistou vodou sýto tyrkysovej farby a zdanlivo nekonečným pásom piesku s prímesou kamienkov. Ide o jednu z najdlhších tmavých pláží v Turecku vôbec - meria cca 12 kilometrov a tiahne sa od východnej časti celej provincie až k mestu Antalya. Návštevníkom sú k dispozícii komplexné služby, ako napríklad slnečníky, ležadlá alebo sprchy, predovšetkým ale množstvo stravovacích a zábavných zariadení.

Pláž Lara. Foto: archív CK SATUR

Konyaalti

Konyaalti je známa tým, že sa cyklicky postupne mení z piesočnatej, na piesočnato-štrkovú až čisto štrkovú s čistou, trochu osviežujúcou vodou. Keďže sa tu do mora vlieva podzemná riečka, voda sa v týchto miestach ochladzuje. Fakt, že je tu chladnejšie kúpanie sa uprostred horúcich letných dní, kedy ortuť teplomera šplhá do závratných výšok stáva skôr cenenou prednosťou. Bezmála 6 kilometrov dlhá piesočná pláž ponúka dostatok miesta nielen na oddych, na kúpanie, alebo k prechádzkam pozdĺž pobrežia, ale je tu k dispozícii široká ponuka vodných športov. Samozrejmosťou sú ležadlá so slnečníkmi, sprchy a občerstvenie v podobe plážových barov.

Pláž Konyaalti. Foto: depositphotos.com

Pláže v Side

V Side sa nachádzajú tri hlavné pláže, všetky sú pieskovo-kamenisté. Na západnej je more plytké, teplé a s vlnami. Vo východnej časti poloostrova priamo v starom meste sa nachádza ďalšia, rozlohou oveľa menšia. Býva plná turistov. Trojicu uzatvára pláž tiahnúca sa na smerom na východ s malou návštevnosťou. Je preto najkľudnejšia. Narozdiel od západnej pláže tu nie je komfort v podobe služieb.

Pláž v Side. Foto: archív CK SATUR

Gümbet

Pláž Gümbet je dlhá asi jeden kilometer, ľahko prístupná a pokrytá prevažne pieskom, voda je čistá, priezračná a teplá - to robí z tejto pláže spoločne s líniou hotelov, reštaurácií a barov doslova turistickú atrakciu. K maximálnemu pohodliu dovolenkárov je zaistená obsluha priamo na pláži, a samozrejme nechýbajú ani slnečníky a ležadlá, a to zadarmo v prípade, že konzumujete nápoje či pokrmy z priľahlého občerstvenia. Dno Egejského mora je pri brehoch letoviska Gümbet len mierne svahovité, a tak sa rodičia nemusia obávať o svojich potomkov a málo skúsení plavci či neplavci o svoj život ani bezpečie. Tí, čo naopak radi nasýtia svoj krvný obeh dávkou adrenalínu, sa určite radi vrhnú do skúšania najrôznejších vodných športov. V ponuke je windsurfing, jazda na vodných lyžiach, potápanie alebo paragliding.

Pláž Gümbet. Foto: depositphotos.com

Ortakent

Pláž v Ortakent poteší najviac tých, ktorí majú radi piesok, o niečo menej však už tých, ktorí hľadajú ppozvoľný vstup do mora - dno je tu totiž pomerne strmé a prechádza rýchlo do hĺbky. Napriek tomu je pláž navštevovaná aj rodinami s deťmi. Všeobecne je pláž odporúčané skôr skúsenejším plavcom. Dovolenkárom sú k dispozícii ležadlá a slnečníky av blízkosti pláže poslúžia k potrebnému občerstvenia bary a kaviarne, ktoré nie sú na rozdiel od iných, turisticky populárnejších rezortov, tak drahé. Odvážnejší jedinci radi vyskúšajú niektoré z plážových a vodných športov, ako napríklad windsurfing, ktorý tu umožňuje chladivý vietor, ktorý okrem pohonu plavidiel poskytuje úľavu pri veľkých letných horúčavách.

Pláž Ortakent. Foto: depositphotos.com

Turgutreis

Tunajšia pláž, aj keď je pomerne úzka, je piesočnatým lemom egejských brehov, ktorý vyniká svojou dĺžkou 5 kilometrov. V blízkosti čakajú na svojich hostí plážové bary a reštaurácie, ktoré sa snaží uspokojiť všetky maškrtné jazyky. Dobré poveternostné podmienky nabádajú k vyčíňanie vo vlnách, či už pri windsurfingu alebo ďalších vodných športoch. Jachtárom potom dobre poslúži veľký prístav s dostatkom miesta pre všetky morské cestovateľov. Samozrejmosťou je príjemné kúpanie a ničím nerušený odpočinok na ležadle pod slnečníkom, ktoré sú zadarmo, ak konzumujete v podniku, ku ktorému patrí.

Marmaris

Denný život v stredisku Marmaris je prevažne sústredený okolo pláže, ktorá má svoje neopakovateľné čaro. Popri prechádzkach sa medzi hlavné plážové aktivity radí slnenie a relaxácie na ležadlách, ktoré sú neustále k dispozícii, a samozrejme plávanie a celý rad vodných športov - jazda na vodných lyžiach či šlapadlách, parasailing, potápanie (k dispozícii sú kurzy s inštruktormi ), ale aj jachting. Pláž je veľmi dlhá a možno po nej dôjsť až do susedného letoviska Icmeler. Táto prechádzka poteší najmä romantické duše. Neďaleko pobrežia sú rozmiestnené kaviarne, reštaurácie a bary, kde si každý môže dať niečo dobré pod zub a osviežiť sa.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Raj aquaparkov

Najviac vodných plôch priamo v hotelových komplexoch, takýmto prvenstvom sa môže pochváliť práve Turecko a jeho hotely. Aquaparky sú prirodzenou súčasťou väčšiny 4 a 5 – hviezdičkových hotelov a tak sa o zábavu vašich ratolestí nemusíte obávať.

Azda najviac aquaparkov na meter štvorcový nájdete v Turecku. Foto: archív CK SATUR

The Land of Legends Theme Park

V Beleku nájdete novootvorený zábavný park so všetkým čo od miesta radosti a nekonečnej zábavy očakávate. Land of Legends ponúka jedinečné zážitky všetkým hosťom od 7 do 70 rokov. Rozprávková krajina, ktorá má pulzujúcu atmosféru, kde si každý môže prežiť svoje vlastné legendy, kde každú chvíľu objavíte niečo nové, vám umožní užiť si zábavu a adrenalínové chvíle so svojimi blízkymi. Musíte sa len rozhodnúť, ktorú rozprávku chcete zažiť. Na výber ich máte viacero. Menšie deti poteší Máša s medveďom, väčšie si užijú kopec zábavy vo vodnom svete Watermania. Adrenalínové atrakcie Húsenkové dráhy, vodné atrakcie a kolotoče všetkých rýchlostí pre najmenších i tínedžerov, prepája "shopping avenue" s množstvom obchodov známych značiek, ako aj reštaurácií rýchleho obečerstvenia. V parku vám deň zbehne ani nebudete vedieť ako. 

V tomto parku zažijete naozaj všetko. Foto: thelandoflegendsthemepark.com

Delfínia Show Alanya

Delfínárium sa nachádza v meste Alanya. Čaká na vás fantastické vystúpenie delfínov a uškatcov, ktoré je poteším nie len pre deti. Vystúpenie trvá cca. 40 min. a môžete si ho natáčať aj fotiť. Hľadisko je kryté. Počas výletu do akvária si môžete aj zaplávať  v bazéne s jedným delfínom. Rodinní príslušníci však môžu plávanie fotiť/natáčať, ale iba z diaľky, aj to len v prípade dobrej viditeľnosti.

Po show, si s delfínom môžete aj zaplávať. Foto: sealanya.com

Trója

Každý, kto čítal Homérovu Iliadu či Odysseu, videl film, alebo počul niečo o trójskej vojne, by si atmosféru tohto miesta nemal nechať ujsť. Uvidíte aj model slávneho trójskeho koňa. Staroveká Trója (zvaná tiež Ilion, Homérom Ilios) ležala na pahorku Hisarlik v kraji Troas. Dnes je súčasťou tureckého pobrežia na začiatku prielivu Dardanely, asi 25 kilometrov od mesta Canakkale. Výlet do Tróje z Tureckej ani z Egejskej riviéry však nie je len na jeden deň. Archeologický výskum v Tróji, ktorú objavil nemecký archeológ Heinrich Schliemann v roku 1871, odhalil deväť starodávnych miest. Prvé z nich pochádza z obdobia 3 000 rokov pred naším letopočtom.

Bájna Trója sa nachádza v dnešnom Turecku. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Turecká kuchyňa je známa na celom svete. Jedlá sú ovplyvnené mnohými kultúrami vrátane Grékov, Osmanov, krajinami Blízkeho východu aj Balkánu. Je nesmierne rozmanitá a spája v sebe vplyvy arabské, kaukazské, stredomorské a vplyvy Strednej Ázie. Vyniká výberom, vyváženými a vzájomne sa doplňujúcimi kombináciami a pestrou paletou chutí. Gurmáni ju považujú za jednu z najlepších a najzdravších kuchýň na svete. Najviac sa používa hovädzie a jahňacie mäso, morské špeciality, bravčové mäso len výnimočne, keďže v Turecku prevláda islamské náboženstvo.

Typické jedlá v Turecku

Veľmi obľúbený je najmä kebab/kebap. Tento názov pochádza od kočovníkov, ktorí piekli mäso na táborovom ohni. Takže pod slovom kebap sa rozumie najmä grilované mäso. Najznámejší je döner kebap, čo sú plátky mäsa okrajované z veľkého ražňa. Kebap môže byť aj zeleninový i rybací. Medzi obľúbené patria şiş kebab (mäsové kocky sú napichané na tenkej ihle a grilované), adana kebab (na tenkej ihle je napichnuté spracované mleté mäso) či iskender kebab (je podobný döneru, ale pridáva sa rajčinová omáčka). Ako príloha sa podáva ryža a chlieb (ekmek), ktorý sa podľa Turkov hodí ku všetkému

Aj s mletým mäsom vedia tureckí kuchári doslova čarovať. Napríklad také mäsové guľky  - köfte alebo plnené vínne listy či plnené papriky, ochutené bylinkami a špeciálnymi koreninami, chutia výborne. Zelenina sa tiež plní zmesou korenia, ryže, hrozienok, olivového oleja, mušlí a servíruje sa studená.

Veľmi populárne jedlo v Turecku je lahodná polievka corba. Niektorí Turci ju jedávajú dokonca aj na raňajky. Na severovýchode Turecka je tradičná čierna kapustová polievka.

V plážových strediskách a mestách nájdete na ulici stánky s kumpirom, pečenými zemiakmi, ktoré majú rôzne náplne – syrovú, klobásovú, uhorkovú a ďalšie. Lacným a tradičným jedlom je pide alebo lahmacun. Oblohu na tenkom ceste si takisto môžete vybrať podľa toho, na čo máte chuť – syr, vajcia, mäso, kura alebo tuniak. Ekvivalentom v západnej kuchyni je pizza.

 

 

Staré turecké príslovie radí: „jedzte sladko a hovorte sladko“. Pre mlsné jazýčky je tu pripravená celá rada vynikajúcich sladkostí a vzhľadom k veľmi používanému medu a cukru bývajú naozaj sladké. Medzi najtypickejšie patrí baklava –  tenké vrstvené cesto plnené  jemne mletými orechmi namočené v zmesi medu a korenia, Turkish Delight – želé rôznych príchutí často posypané kryštálovým cukrom či chalva, ktorej základom je hmota zo sezamových jadier, cukru, medu a rastlinného oleja.

Nápoje

Turecko je zasľúbenou zemou čaju aj kávy. Turecký čaj je príliš silný na to, aby sa podával vo veľkých šálkach a preto sa servíruje v malých pohárikoch v tvare tulipánu. Turecká káva má neobyčajnú príchuť, penu, arómu, metódu varenia a podávania, teda má svoju identickosť a tradíciu. Turecká káva sa vyrába z vysoko kvalitných arabských kávových zŕn zo strednej Ameriky a Brazílie, ktoré sa zmiešajú a opatrne opražia a potom sa najemno zomelú. Káva sa zmieša s vodou a želaným množstvom cukru a varí sa v „džezve,“ alebo v tureckej kanvici na kávu. Podáva sa v malých šálkach. Káva musí po podávaní na chvíľu odstáť, aby kávové usadeniny klesli na dno šálky.Z ďalších nápojov je typický Ayran, mliečny, napočudovanie kyslý nápoj, ako aj rôzne druhy ovocných štiav a nechýba ani alkohol, ktorý dostať pomerne bežne. Z alkoholických nápojov dominuje raki pálená z hrozienok a ochutená anízom. Podáva sa vychladená, zvyčajne zriedená vodou, čím získava bielu farbu.

Typická turecká kávaTurecká káva má neobyčajnú príchuť, penu, arómu, metódu varenia a podávania. Foto: pixabay.com

Voda z vodovodu nie je vhodná na pitie, aj keď niektorí Turci ju pijú. Nie je závadná z mikrobiologického hľadiska, má však privysoký obsah vápnika, čo môže nezvyknutému našincovi spôsobiť zdravotné problémy. Najbežnejšie sa však používa voda z plastových fliaš, ktorú je možné kúpiť v každom obchode alebo bare.

Sprepitné

Je zvykom dávať ho nielen v reštauráciách (5 - 10% z ceny konzumácie) ale aj pracovníkom v hoteli (na recepcii, čašníkom v reštaurácii a bare, nosičom batožiny), šoférom v autobuse na konci transferu alebo konci fakultatívneho výletu a pod. Dáva sa osobne alebo do tzv. TIP boxov vo výške cca 1 Euro, v závislosti od zabezpečenej služby, stupňa ochoty a samozrejme Vašej spokojnosti. V mnohých hoteloch platí, že ak necháte chyžnej prepitné, dá si na čistote izby naozaj mimoriadne záležať.

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity, šport

Golf

Jedenástka golfových klubov a 15 profesionálnych ihrísk popri nekonečne dlhých piesočných plážach, krištáľovo čistom mori a stále zelených píniových lesov robia z Turecka raj pre profesionálnych hráčov i golfových začiatočníkov. Golfisti si obľúbili hlavne okolie Beleku, ktoré je považované za jednu z najvyhľadávanejších golfových destinácií v krajine vôbec.

Golf na dovolenke v tureckuGolf počas dovolenky v Turecku? Žiadny problém. Foto: pixabay.com

Lezenie

Lezenie začína byť veľmi populárnym športom a niektoré oblasti, ktoré sa považujú za klasické dovolenkové destinácie, sú preň ako stvorené. Najznámejším miestom v Stredozemnom mori je samozrejme grécky ostrov Kalymnos, ale aj v Turecku je niekoľko zaujímavých lezeckých destinácií, viacero ich nájdete napríklad na stránke Climbing Turkey. Väčšina lezeckých miest sa nachádza v oblasti medzi Antalya - Kemer - Tekirova.

Rafting

Zažite adrenalín a zábavu v jednom a nechajte sa unášať riekou v národnom parku Köprülü kaňon. Pred raftom dostanete pokyny, dajú vám vesty, pádla a prilby, rozdelia vás do člnov (10 – 12 osôb) príp. kajakov (v prípade záujmu). Raftujete asi 2h s jednou 15 min prestávkou.

Potápanie a šnorchlovanie

Objavte krásy podmorského sveta a prvého podmorského múzea v Turecku. Po inštrukcii na vás čakajú 2 ponory do hĺbky 6 metrov. Okrem toho môžete šnorchlovať príp. plávať na otvorenom mori. Tipy na najlepšie miesta na šnorchlovanie v Turecku nájdete na internete.

Jeep Safari

Výlet na jeepoch sa organizuje napríklad v krásnom prostredí pohoria Taurus. Počas výletu navštívite typickú tureckú dedinu a rímsky aquadukt. Možnosť kúpania v jazere (v závislosti od počasia).

Futbal a basketbal

Najpopulárnejším športom v krajine je futbal. V najvyššej domácej súťaži označovanej ako Süper Lig hrá 18 tímov, pričom najznámejšie sú istanbulské veľkokluby Beşiktaş, Fenerbahçe a Galatasaray.  Ďalším veľmi sledovaným športom je basketbal. Krajina hostila Majstrovstvá Európy v basketbale mužov v roku 2001 a v roku 2010 hostila Majstrovstvá sveta v basketbale mužov.

Turecké kúpele

Turecké kúpele zvané Hamman sú známe po celom svete. Ide o rituál, ktorý má svoje pravidlá, jeho súčasťou je nielen "očista" tela spojená s odpočinkom, ale ide aj o duchovné záležitosť a prebieha tu aj spoločenský život. Klasický Haman je oddelený, ženy zvyčajne navštevujú kúpele dopoludnia a muži popoludní. Inde platí nepísané pravidlo, že ženy majú do kúpeľov prístup iba jeden konkrétny deň v týždni. Každá budova kúpeľov Hamman sa skladá z niekoľkých sál. Prvým je vestibul, ktorý slúži na odloženie zvrškov, ďalej sa pokračuje s osuškou okolo tela do ďalších miestností, v ktorých sa organizmus pripravuje na zmenu teploty prostredia. Steny hlavnej sály sú vždy obložené mramorom, panuje tu veľmi vlhké ovzdušie a okolo sa nachádzajú ďalšie sály s teplou, alebo studenou vodou. Muži, či ženy posedávajú v hlavnej sále na laviciach pozdĺž mramorových stien a striedavo navštevujú rôzne procedúry a kúpele, ktoré dpĺňajú tlmenou a pokojnou diskusiou, alebo len potichu meditujú. Tlmené svetlo, dopadajúce malými otvorčekmi v strope na podlahu a hladinu, spolu so zvukom tečúcej vody a šepotom hlasov vytvára neopakovateľnú atmosféru. Na záver všetkých procedúr prichádza príjemná masáž a parfumovanie tela. Takto "očistení", ešte pred odchodom z kúpeľov si môžete v hale vychutnať výborný čaj, alebo zafajčiť vodnú fajku.

Turecké kúpele hammam Turecké kúpele zú známe po celom svete. Foto: pixabay.com

Podujatia a kultúra

V Turecku sa usporadúva viacero zaujímavých festivalov, na ktoré sa vždy teší veľký počet nie len domácich obyvateľov ale aj zahraničných turistov, ktorí na ne prichádzajú. Na Istanbulskom medzinárodnom filmovom festivale sa okrem filmových projekcií pripravujú koncerty, tanečné večery a plno sprievodných akcií.

Apríl: Festival tulipánov

Nielen Holandsko je zemou tulipánov. Bol veľmi obľúbeným kvetom Osmanskej ríše a odtiaľ ho do Holandska, kde rozpútal doslova tulipánomániu, doviezol botanik Clusius. Najväčšie oslavy tohto farebného kvetu sa odohrávajú ku koncu apríla v Istanbule.

Máj: Festival v Selčuku

Začiatkom mája sa ľudia schádzajú do toho mestečka neďaleko Izmiru, kde prebieha festival umenia a tureckej kultúry. Okrem koncertov, tanečných zábav a výstav sú pripravené ukážky tradičného umenia.

Júl: Medzinárodný jazzový festival

Istanbul každoročne hostí prvých štrnásť dní v júli dlho očakávanú hudobnú udalosť. Bohatý program ponúkne koncerty hviezd svetového formátu ako napr. Norah Johnes, Led Zeppelin alebo Robina Gibba.

Júl: Kaukazský festival

Jedna z najočakávanejších slávností v Turecku sa koná každý rok ku koncu júla nad mestečkom Artvin neďaleko gruzínskych hraníc. Festival trvá niekoľko dní a nocí. Tancujú sa národné tance, rozprávajú staré bájky a vystupujú ľudoví umelci. Celý festival vrcholí posledným dňom býčími zápasmi.

August: Znovuoživená Trója

Začiatkom augusta v tajomstvom opradenej Tróji ožívajú Homérove verše a hľadá sa nová antická kráľovná.

Október: Jachtárske preteky Bodrum Cup

Každý tretí týždeň v októbri už od roku 1998 sa v Bodrune odohrávajú oslavy záveru jachtárskej sezóny.

Nočný život

K životnému štýlu Turkov patrí aj zábava. Turisti, ktorí sem prichádzajú, sa veľmi rýchlo a ľahko adaptujú. Život v rekreačných strediskách sa tomuto rytmu prispôsobuje. Diskotéky, bary a reštaurácie sú otvorené do skorých ranných hodín. Na nočný kľud už od 22:00 odporúčame počas doby Vašej dovolenky zabudnúť. Nočné bary a diskotéky sa obvykle koncentrujú na jednom mieste – tzv. „bar street“ (v Alanyi je najväčšia koncentrácia nočných podnikov v prístave), hrajú medzinárodnú a tureckú populárnu hudbu a sú na mimoriadne vysokej úrovni. Ceny za nápoje sú v nočných podnikoch relatívne vyššie.

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Zelený kaňon

Národný park Zelený kaňon, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Manavgat (Side) v pohorí Taurus. Očarí vás krásna príroda a neuveriteľná hra farieb. Po fotopauze na hrádzi priehrady, kde si vychutnáte výhľad na národný park, nasleduje plavba loďou po priehrade, počas ktorej sa môžete vykúpať v čistučkej a nezvyčajne tyrkysovej vode. Zastaviť sa môžete aj v obchode s textilom, kde si môžete za fixné ceny nakúpiť dámske, pánske a detské oblečenie, topánky, kabelky, bambusové uteráky, suveníry atď.    

Zelený kaňon vás očarí krásnou prírodou a výhľadmi. Foto: depositphotos.com

Sea to Sky

Kochali ste sa niekedy výhľadom na pohorie Taurus a Stredozemné more z výšky 2365 metrov nad morom? Teraz máte príležitosť. Nechajte sa vyviesť na mýtický vrch Tahtali lanovkou, ktorá je najdlhšia v Európe a zažite nezabudnuteľné momenty. Adrenalínoví nadšenci si môžu zoskočiť tandem paragliding.

Sea to Sky, Belek

Jaskyňa Damlatas

Tie najlepšie objavy sveta boli podniknuté omylom či jednoduchou náhodou a a práve jaskyňa Damlatas je toho dôkazom. Bola totiž objavená v roku 1948 pri ťažobnom odpale v miestnom lome. Mohutná explózia však odkryla dovtedy netušené prírodné bohatstvo. V jaskyni bola neskôr vykonaných množstvo výskumov a testov, ktoré potvrdili liečivé účinky jej klímy, a to najmä na horné cesty dýchacie a ťažkosti spojené s astmou. Turisticky atraktívna jaskyňa Damlatas má niekoľko jedinečných charakteristík. Predovšetkým ide o jej teplotu, ktorá sa drží po celý rok na konštantných 22 až 23 stupňoch Celzia, a tak je k návšteve ideálny ktorejkoľvek ročné obdobia. Ďalej nemožno nespomenúť vlhkosť, ktorá dosahuje až 98%. Preto je potreba zaobchádzať opatrne s fotografickou technikou. Vlhkosť však naopak prospieva pľúcam a zdravému dýchaniu. Niektorí pacienti hovoria o veľmi rýchlom nástupe úľavy a zlepšeniu astmatických problémov už pri krátkom pobyte v jaskyni, iní sa vraj po dlhodobej liečbe za pomoci jaskynného vzduchu dokonca uzdravili úplne. Pokiaľ ide o vizuálne aspekt návštevy jaskyne, je nutné povedať, že naozaj je načo sa pozerať. Veľké i menšie kvaple rozmanitých tvarov a farieb utvárajú v skale krásne formácie. Všetko je príjemne osvetlené tak, aby bol zachovaný dojem mystického skalného kráľovstva. Jaskyňa nie je príliš rozľahlá, skôr vysoká, a skladá sa z dvoch častí - z akéhosi prízemia, kde sú pre návštevníkov pripravené lavičky k pohodlnému odpočinku, a poschodia, kam je treba vystúpiť po schodoch. V okolí jaskyne je pláž a možnosť drobných nákupov.

Miesto s ozdravujúcimi účinkami. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Turecko je prezidentská republika. Od založenia v roku 1923 sa v Turecku vyvinula silná tradícia sekularizmu.

Rozloha a populácia: Turecko sa rozprestiera na 783 356 km² a žije v ňom skoro 80 miliónov obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je turečtina, možno sa však dorozumieť aj anglicky a nemecky.

Náboženstvo: Turecko nemá štátne náboženstvo, no väčšina obyvateľstva sa hlási k islamu.

Vakcinácia: Nie je povinná.

Mena: turecká líra

Kurz: 1€ = 16.6027TRY

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ak chcete mať "zaistené" krásne slnečné počasie, vydajte sa do Turecka najlepšie v období od skorej jari (apríl) do začiatku jesene (september). V tejto dobe tu prebieha hlavná letná sezóna zaliata slnkom, aspoň pokiaľ ide o populárne pobrežné letoviská. Vzhľadom k veľkosti krajiny je totiž možné sa stretnúť s rozmanitými klimatickými podmienkami podľa konkrétnej polohy. Väčšina územia leží v subtropickom páse, kde vládnu horúce letá a mierne zimy. Najchladnejšia je východná časť Turecka a horské oblasti, kde sú spravidla teploty celoročne nižšie ako vo zvyšku republiky. V pobrežných lokalitách dosahujú teploty na jar okolo dvadsiatky, v lete šplhajú aj vysoko nad 30 stupňov. Ak teda chcete vyraziť skôr za pamiatkami než na pláž, je lepšie zvoliť jesenné či zimné termíny.

Letisko a dĺžka letu

Rozlohou obrovská krajina je domovom pre množstvo letísk, pričom na medzinárodnú prepravu sa využívajú 4. Dovolenkári najčastejšie pristávajú na Medzinárodnom letisku v Antalyi. Let do Antalye trvá 2 hodiny 30 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare, Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko

Tel:  +90 3124675075
Mobil: +90 5337600384
Email: emb.ankara@mzv.sk

Víza a doklady

Na vycestovanie do Turecka budete potrebovať platný cestovný pas, pretože s občianskym preukazom vás do tejto krajiny nepustia. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať takisto vlastný cestovný pas. V cestovnom pase musí byť dostatok miesta na vstupné a výstupné pečiatky, aspoň 2 strany. Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

Colné predpisy

Bez cla je možno do Turecka doviesť predmety osobnej potreby napr. 400 ks. cigariet, 2 litre alkoholu. Pre dovoz exotických predmetov, zbraní, rastlín, zvierat je potrebné zvláštne povolenie. Dovoz domácich zvierat je možný s medzinárodným očkovacím preukazom. Nie je možné vyvážať antické predmety pochádzajúce z Turecka. Z Turecka si môžete letecky priviezť tovar do hodnoty 430 €.

Doprava

Autobusová doprava

Autobus je v Turecku najdôležitejší dopravný prostriedok. Infraštruktúra v Turecku je veľmi dobre rozvinutá. Diaľkové autobusy v Turecku sú kvalitné a dokonca na vyššej úrovni ako u nás. V Turecku sa môžu dokonca ženy cítiť bezpečnejšie, pretože dvaja ľudia opačného pohlavia, ktorí sa vzájomne nepoznajú nesmú sedieť vedľa seba. Spôsobia tým spoločenský prehrešok. Dolmuše  – miestna doprava je zabezpečovaná tzv „dolmušmi“ za výhodné ceny. Je to malý autobus pre približne 15-25 sediacich osôb, pričom pre počet stojacich osôb platí pravidlo „koľko sa zmestí“. Každý dolmuš má svoju pevnú trasu s pevnými zastávkami, avšak v praxi platí, že vás môže naložiť a vyložiť kdekoľvek o to požiadate. Trasa je uvedená na tabuľke za predným sklom autobusu. Cestovné sa  platí v hotovosti v TRY, EUR alebo USD. Cestovné lístky v dolmušoch neexistujú. Čo však nie je presne určené, je cestovný poriadok. Každý vodič sa snaží vyťažiť svoj autobus čo najviac, aby čo najviac zarobil a tomu zodpovedajú aj časové intervaly. Počas hlavnej sezóny je doprava prehustená a dolmuše dosť preplnené (slovo dolmuš znamená v turečtine „napchatý“). Ak chcete, aby Vám dolmuš zastavil, musíte mávnuť rukou. Keď chcete vystúpiť, stačí zakričať STOP. Nemusíte nastupovať a vystupovať na zastávke, dolmuš vám zataví kdekoľvek na ceste. Ceny sú účtované na základe pevných zastávok, nebuďte preto prekvapení, keď Vám vodič naúčtuje za polovicu cesty cenu ako za celú. Ceny sú individuálne. Diaľkové autobusy - sú veľmi komfortné, všetky klimatizované a podávajú malé občerstvenie. Cestovné lístky sa predávajú v kanceláriách na autobusových staniciach (Otogar), dajú sa však kúpiť aj priamo v autobuse.

Taxi a autopožičovne

Taxíkov je v turistických strediskách viac než dosť. Sú žltej farby, označené nápisom TAKSI. Všetky autá by mali byť vybavené taxametrom, ktorý by mal byť v prevádzke, prax je však často iná – ceny sa spravidla dohadujú pred jazdou. Požičovne automobilov (Rent a car) existujú vo všetkých turistických strediskách, treba však brať do úvahy niekoľko dôležitých skutočností. Ceny za požičanie áut sú rôzne.. Autá v požičovniach sú novšie a majitelia autopožičovní platia aj vysoké sumy za poistenie.

Všeobecne by ste mali dbať na to, aby bolo auto plne poistené. Preto si vždy pozorne prečítajte podmienky, za ktoré si auto požičiavate (odporúčame kompletné poistenie, bez spoluúčasti šoféra). K prenájmu automobilu potrebujeme vodičský preukaz a cestovný pas. Odporúčame si podrobne prezrieť podmienky požičania auta, vrátane poistenia. Ak chcete mať úplnú istotu, obráťte sa na Vášho delegáta, ktorý Vám pomôže sprostredkovať auto zo serióznej auto požičovne za výhodné ceny. Turci, podobne ako ostatné južanské národy, jazdia mimoriadne nekonvenčne a temperamentne. Platí to o akomkoľvek dopravnom prostriedku. Odporúčame preto venovať zvýšenú pozornosť dopravným prostriedkom pri prechode cez cestu, ale aj na chodníkoch. Doprava, hlavne v mestách a turistických centrách býva obvykle prehustená a pomerne hlučná. Nedá sa hovoriť o rešpektovaní základných predpisov cestnej premávky. Pravidlá sú podobné ako na Slovensku, v obci platí 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na diaľnici 110 km/h. Bezpečnostné pásy sú povinné. Požívanie alkoholických nápojov pred jazdou je prísne zakázané. V prípade dopravnej nehody sa musí kvôli poistke vždy spísať policajný protokol, inak môžu vzniknúť problémy pri uplatňovaní si nároku v tureckej  poisťovni.

Ostatné druhy dopravy

Železničné spojenie nehrá v Turecku významnú úlohu, pretože autobusy sú rýchle a komfortné. Na väčšine územia železničné trate vôbec neexistujú.

Keďže je Turecko veľkou krajinou, stredná vrstva bežne využíva letecké linky na cestovanie po vlastnej krajine. Vnútroštátne lety zabezpečujú štátne Turecké aerolínie. Lietadlá však najčastejšie z menších letísk lietajú najmä do Ankary alebo  Istanbulu.

Lodná doprava je v Turecku takisto veľmi obľúbená v prímorskej časti. Rýchlolode vás bezpečne prepravia na rôzne zaujímavé miesta. Ak sa však chcete dostať z Turecka na Grécke ostrovy, dostanete sa tam prostredníctvom väčších lodí, ktoré sú však aj o dosť drahšie.

Shopping a suveníry

Nakupovanie

Otváracia doba obchodov – v turistických oblastiach – je v hlavnej sezóne nepretržite dlho do noci. V Turecku neexistujú jednotné otváracie a zatváracie časy, všetko závisí od rozhodnutia majiteľa obchodu. Platí však, že Turci vám radi predajú čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Nakupovanie v Turecku je osobitným rituálom, ktorému treba venovať zvýšenú pozornosť. Všeobecne platí pravidlo, že najprv treba preskúmať celú ponuku a až potom sa rozhodnúť. V Turecku si príliš nelámu hlavu s obchodnými značkami. Známe značky oblečenia, obuvi, parfumov a športových potrieb, ktoré sa predávajú za zlomkové ceny originálov, nie sú pravé.

Bežné potraviny, kozmetiku, domáce potreby a podobne nakúpite v supermarketoch Migros, BIM alebo 101. ktoré sú výborne zásobované a ponúkajú čerstvý a kvalitný tovar. Odporúčame navštíviť aj tradičné trhy s ovocím a zeleninou, ktoré sa konajú v každom meste a stredisku v určitý deň a majú neopakovateľnú atmosféru. V živom kolorite nájdete okrem ovocia a zeleniny aj med, olivy, rôzne koreniny.

Suveníry

Turisti najčastejšie nakupujú zlato a koberce, ktoré sú kvalitné a pomerne lacné. Zlato nakupujte radšej v serióznejších obchodoch, v rôznych pouličných stánkoch by ste šťastie mať nemuseli.

Koberce

Prekrásne turecké koberce sú vyrábané ručne a viazané dvojitými uzlami. Tie najvzácnejšie sú z pravého hodvábu. Nikdy ale nepatria na zem, ale majú za úlohu zdobiť stenu. Dnešné koberce sú zhotovené z rôznych materiálov ako hodváb, vlna alebo bavlna a líšia sa od seba pestrosťou vzorov aj úrovňou spracovania. Cenu koberca určuje jeho vek, kvalita použitého materiálu a farbivá, výnimočnosť vzorov i tesnosť väzby.

Keramika a porcelán

Počiatky výroby keramiky a keramických dlaždíc spadajú do obdobia príchodu Seludžov. Až v 20. storočí prešla celá produkcia modernizáciou. Dnes patrí keramika a porcelán z mesta Kütahya k najžiadanejšiemu tovaru z celého Turecka.

Medené a mosadzné predmety, kov a drevo

Na niektorých tržniciach nájdete pekné tepané taniere, misy aj džbány na vodu rôznych veľkostí, čajové kanvice, džezvy na prípravu tureckej kávy, lampy, svietniky a samovar. Pokiaľ chcete do takýchto medených nádob ukladať potraviny, musia byť vnútri pocínované. Pravé turecké výrobky sa od dovozových poznajú podľa charakteristického znaku osmanských sultánov. Ďalšími typickými suvenírmi sú jemné drevorezby, vykladané púzdra na cigarety a šachovnice.

Šperky, zlato, striebro a ónyx

V Turecku je zlatníkov a klenotníkov naozaj veľa. Pravé šperky a zlato odporúčame nakupovať len v obchodoch s príslušným certifikátom. Zlaté a strieborné výrobky by mali mať punc rýdzosti. Z onyxu, resp. z alabastru sa vyrábajú popolníky, vázy, šachové sady, misky, kalíšky na vajcia aj samotnáé ozdobné vajcia.

Zjednávanie v Turecku. Ako na to?

Zjednávanie je súčasťou spôsobu života, a preto nie je dôvod si to nevyskúšať. Musíte však, pochopiteľne, rešpektovať niektoré pravidlá, ktoré sú pre tento spôsob určovania ceny vhodné. Zjednávať sa dá len v obchodíkoch, kde predajca je zároveň aj majiteľom, osobným priateľom alebo rodinným príslušníkom majiteľa. V obchodných domoch, v kamenných obchodoch ako aj vo väčších supermarketoch, kde sú vyvesené pri tovare fixné ceny, so zjednávaním nepochodíte. V prvom rade si dobre premyslite, koľko by ste boli ochotný dať za daný tovar peňazí. Potom choďte na to. Vyhliadnite si vybraný tovar a choďte k obchodníkovi. Spýtate sa ho na cenu buď anglicky „How much does it cost?“, nemecky „Was macht das? Was kostet es?“ alebo turecky „Ne kadar?“ a vypočujete si cenu. Potom sa zasmejete, resp. zhrozíte nad výškou oznámenej cifry a znížite na približne 40% predávajúcim navrhovanej ceny. Na to sa začne zase smiať on, resp. lapať po dychu, že ste to trochu prehnali. Je to zvyčajne len jeho taktický manéver. Začne vám vychvaľovať svoj tovar. Vy na to máličko pridajte (ale naozaj máličko, pretože budete zrejme pridávať viackrát). Predávajúci sa na vás zadíva, začne hovoriť o tom, že sa mu páčite a sypať rôzne lichôtky na vašu adresu. (ale pozor, reakciou predavačov môže byť aj úprimné rozčúlenie, pokiaľ výšku žiadanej zľavy preženiete).

 

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 4,60 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 15,30 €
Mlieko 1,00 €
Chlieb, veka 0,10 €
Fľaša vína 1,80 €
Balená voda 0,30 €
Kapučíno 1,50 €

Sviatky

 

21. marec Nevruz - oslavovanie príchodu jari, hlavne Kurdi 
23. apríl

Deň nezávislosti 

19. máj

Deň mládeže a športu  

30. august Deň víťazstva - nad gréckou inváziou počas vojny o nezávislosť  
29. október Deň republiky, ktorú v roku 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk 
10. november úmrtie Atatürka, ktorý je uctievaný minútou ticha vždy o 9:05 ráno

 

Svätý mesiac (ramadán) - deviaty mesiac islamského kalendára znamená mesiac pôstu. Každý veriaci moslim by sa mal od svitania do súmraku zdržať konzumácia jedla, pitia, fajčenia a zmyslových pôžitkov. Výnimka sa vzťahuje na deti, tehotné ženy, chorých a seniorov. Dvadsiaty siedmy deň ramadánu prichádza "Rozhodujúca noc" (Kadir Gecesi), kedy bol Mohamedovi prvýkrát ohlasovaný Korán. Touto nocou sa završuje obdobie pôstu. V turistických oblastiach Turecka sa život počas ramadánu významne nemení. Ramazan Bayrami ("Cukrová slávnosť") - ide o trojdňovú tradičnú oslavu konca ramadánu. Svoj názov získala podľa detí, ktoré chodia po domoch a dostávajú sladké maškrty. V tieto dni sa rodiny navštevujú a ľudia sa vzájomne obdarúvajú.

Kurban Bayrami ("Slávnosť obetovania") - najvýznamnejšia udalosť moslimského roka trvá zvyčajne štyri až päť dní. Pripomína udalosť, kedy na vrchu Moria chcel Ibrahim obetovať svojho syna Izmaela. Každá rodina, ktorá si to môže dovoliť, kúpi ovcu či jahňa, zviera je obetované a časť mäsa aj koža venovaná chudobným alebo charite.

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR