Toskánsko

Toskánsko

Raj gurmánov a pôžitkárov z celého sveta

Toskánsko je ideálne pre turistov každého veku. V tomto talianskom regióne si môžete užiť všetko, čo vám napadne. Môžete si v pokoji prezerať historické pamiatky, umelecké diela, prejsť sa po olivových hájoch či vinohradníckych sadoch, skúsiť si cyklistiku či horskú túru. Na historických námestiach, ktorých príbehy siahajú do dávnych dôb si môžete vychutnávať pravé talianske delikatesy s pohárom vína z miestnych oblastí Chianti či Val d'Orcia. Toskánsko sa nachádza približne v strede Talianska, Vo väčších mestách nájdete mix toho najlepšieho z celého regiónu, avšak to pravé Toskánsko spoznáte na miestnom vidieku. Na každé mesto si vyhraďte aspoň jeden deň, počas ktorého spoznáte všetky pamiatky, umenie, kultúru a miestne špeciality. Toskánsko však nie je len o histórii, umení a dobrom jedle. Pobrežie Toskánska obmýva čisté more, ktoré je ideálne na plávanie a užívanie si rôznych vodných športov. Počas návštevy Toskánska určite nesmiete vynechať hrad Casentino, hradby Lucca, vežu v San Gimignano, Rímsky amfiteáter, amfiteáter vo Fiesole a ani oblasť Chianti, z ktorej pochádzajú skvelé vína. Najčastejšie sa odporúča začať vo Florencii, pokračovať Sienou a výlet zakončiť Pisou, no neotreba zabudnúť ani na pláže na pobreží Toskánska či ostrove Elba, ktoré takisto patrí pod Toskánsko a je súčasťou tzv. Toskánskeho súostrovia, ktoré sa skladá zo siedmich ostrovov, pričom Elba je tým najväčším. Aj keď je tento ostrov známy po celom svete tým, že tu žil Napoleon v roku 1814 počas svojho vyhnanstva, história ostrova siaha oveľa ďalej. Elba má síce bohatú históriu, ale je tiež preslávená krásnymi plážami a krištáľovo priezračným morom. Práve more okolo tohto ostrova je domovom jedného z najväčších morských parkov sveta. Z Toskánska si možno odnesiete aj jeden veľmi dobrý zvyk - miestni obyvatelia sú zástancami pomalého jedenia a vychutnávajú si každý jeden hlt. Jedlo je pre nich darom a patrične si ho vážia.

Top lokality

Siena

Pravdepodobne najkrajšie talianske stredoveké mesto. Hovorí sa, že mesto bolo založené Seniusom - synom Remusa, jedného z dvoch legendárnych bratov a zakladateľov Ríma. Preto je v embléme mesta vlčica, ktorá dojčí Remusa a Romulusa. Siena s jej jedinečným šarmom vám učaruje už od prvého momentu. Na spoznávanie tohto mesta si určite pripravte minimálne jeden deň. Tento deň si užite prechádzkou v tieni tehlových domov po malebných uličkách. Srdcom Sieny je námestie Piazza del Campo s jeho bezchybným tvarom mušle. Z tohto miesta sa vám naskytne skvelý výhľad na bránu Torre del Mangia, na ktorú môžete dokonca vyšplhať. Druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Siene je Katedrála s jej mramorovou mozaikovou podlahou a klenbami.

Piazza de campo v siene v talianskuNámestie, ktoré je srdcom mesta Siena má tvar mušle. Foto: depositphotos.com

Elba

Najväčší z toskánskych ostrovov, Elba, je od pevniny vzdialený desať kilometrov. U turistov je obľúbený najmä pre mierne podnebie, krásnu scenériu, historické pamiatky a skvelú príležitosť na potápanie pri skalnatom pobreží. Asi najslávnejším „obyvateľom“ ostrova bol Napoleon, ktorý tu strávil niekoľko rokov vo vyhnanstve. Všade je aj dnes dostatok odkazov na jeho život tu, vrátane Piazza Napoleone či Via Napoleone. Jeho oficiálna rezidencia Villa dei Molini stojí v hlavnom meste Portoferraio, jeho letné sídlo Villa Napoleone sa nachádza na zalesnených svahoch Monte San Martino. Prímorské letoviská Procchio a Marciana Marina sú na západ od Portoferraio. Vo vnútrozemí stojí za návštevu pevnosť Poggio a dedina Marciana s hradnými zrúcaninami. Na najvyšších vrchol ostrova, Monte Capanne, vedie lanovka, ktorá poskytuje krásny výhľad. Porto Azzuro je malebný rybársky prístav, ktorý bol opevnený Španielmi v 17. storočí.

Portoferraio na ostrove elba v talianskuHlavné mesto ostrova Elba. Foto: depositphotos.com

Pisa

Pisa patrí medzi najnavštevovanejšie mestá nie len v oblasti Toskánska, ale aj v celom Taliansku. Azda najviac sa preslávila s jej Šikmou vežou a Piazza dei Miracoli. Vedeli ste o tom, že Šikmá veža bola kedysi zvonicou miestnej katedrály, ktorá sa nachádza len pár metrov od nej? Ak sa rozhodnete navštíviť Pisu, určite nechoďte len na toto jedno námestie. Vyberte sa objavovať aj ďalšie miesta, na ktorých ukrýva svoje poklady. Prezrite si námestia Piazza dei Cavalieri či Piazza delle Vettovaglie.

Piazza dei miracoli v pise v talianskuIkonický pohľad na mesto Pisa a jeho Šikmú vežu. Foto: depositphotos.com

Chianti

Oblasť Chianti nachádzajúca sa len pár kilometrov od Florencie je známa svojimi vinohradmi a olivovými hájmi. Idylická scenéria vás bude sprevádzať počas spoznávania celej oblasti. Okrem toho, Chianti je miestom, kde si najviac vychutnáte toskánske špeciality a vína. Vína z oblasti Chianti patria medzi najlepšie na svete a bola by škoda, keby ich neochutnáte. V každej dedinke na vás čakajú reštaurácie s bohatým výberom tradičných jedál a vín.

Vinica v toskánskuOblasť známa pre množstvo haciend obklopených vinohradmi. Foto: depositphotos.com

San Gimignano

Dedinka San Gimignano známa ak ako stredoveký Manhattan, sa nachádza v strede cesty medzi Florenciou a Sienou. San Gimignano je jedným z najkrajších horských miest Toskánska. Charakterizujú ho kamenné veže a úzke uličky, obklopuje ho rozľahlá krajina s vinicami, kde sa produkuje víno Vernaccia. Dnes v ňom stojí 14 veží, no kedysi ich bolo až 72, a od roku 1990 je mestečko zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na tomto mieste sa doslova prenesiete v čase. Zároveň si tu môžete vychutnať špeciality dochutené šafranom a bielym vínom Vernaccia di San Gimignano. Ak si chcete vychutnať pohľad na krajinu ako z pohľadnice, vyjdite na vežu Torre Grossa.

San gimignano v toskánsku v talianskuJedno z najkrajších horských miest Toskánska. Foto: depositphotos.com

Monteriggioni

Moteriggioni je malebným opevneným mestečkom pár kilometrov od Sieny. Okrem desiatich vysokých stien sa v Monteriggioni nachádza aj 14 veží, ktoré si môžete všimnúť už z diaľky. V súčasnosti je mestečko obľúbené u pútnikov z celého sveta a je najlepšou zastávkou po ceste Via Francigena. Ak sa rozhodnete Toskánsko navštíviť v júli, v Monteriggioni vtedy prebieha stredoveký festival, ktorý sa každoročne opakuje.

Mestečko monteriggoni v toskánsku14 veží a vysoké steny sú poznávacím znamením mestečka Monteriggoni. Foto: depositphotos.com

Montepulciano

Stredoveké renesančné mesto v talianskej provincii Siena v južnom Toskánsku. Mesto je známe svojimi gurmánskymi špecialitami - vínnymi omáčkami, syrom, cestovinami, šošovicou a medom. No známe je aj víno z tejto oblasti. Hlavná ulica Montepulciano je dlhá 1,5 km od Porta al Prato po námestie Piazza Grande na vrchole kopca. Mesto je známe svojou bezmotorovou zónou. Dôležité šľachtické rody v tomto meste na vrchole kopca udržali svoju moc a bohatstvo dlhšie ako v iných toskánskych mestách. Priťahovalo najlepších renesančných umelcov z Florencie a Sieny, takže je plné stavieb z tohto obdobia. Niektoré z najlepších palácov obklopujú hlavné námestie Piazza Grande, ale nech zablúdite kamkoľvek, nájdete architektúru hodnú fotografie. Kostol San Biagio, postavený z travertínu, je považovaný za jednu z najlepších budov renesancie. Mesto je známe aj pre svoje víno. Vino Nobile patrí podľa odborníkov medzi najlepšie v Taliansku.

Mestečko montepulciano v toskánskuDomov gurmánov, umelcov a vinárov. Foto: depositphotos.com

Val d'Orcia

Aj vy si pri Toskánsku ako prvé predstavíte zelené polia, vinice a kopce? Idealizovaný obraz Toskánska sa však dá nájsť aj v skutočnosti – konkrétne v údolí Val d’Orcia. Táto oblasť rozprestierajúca sa na juh od Sieny sa môže pochváliť známymi mestami ako Pienza, Montepulciano, Montalcino, Monticchiello, Bagno Vignoni a ďalšie. Celá oblasť je na zozname svetového dedičstva UNESCO a každá malá dedinka má svoje zvláštnosti. Fanúšikovia horúcich prameňov by mali zamieriť do Bagno Vignoni, Bagni San Filipo a Vivo d’Orcia. Ak nikdy nemáte dosť syra, zamilujete si Pienzu. Ale hlavne, z tejto oblasti budú nadšení všetci milovníci dobrého vína!

Toskánska vinicaZákladné esencie Toskánska? Zelené polia, kopce a vinič. Foto: depositphotos.com

Volterra

Volterra je jedným z najkrajších kopcovitých miest v Toskánsku. Jej kamenné domce stúpajúce na vrchol kopcov vás okúzlia. Volterra nesie bohaté etruské a rímske dedičstvo. Etruskovia ťažili v tejto oblasti soľ a bola obzvlášť známa aj pre spracovanie alabastru, minerálne pramene a kúpele. Patrila k dvanástim mestám etruskej ligy a obchodovala na celom polostrove dávno predtým, ako sa stala rímskym mestom. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí námestie Piazza dei Priori s palácom Palazzo dei Priori. Celá oblasť je posiata archeologickými náleziskami a nálezy z vykopávok neustále obohacujú zbierky v Etruskom múzeu. Na Parco Archeologico nájdete pozostatky starovekej akropoly s dvomi chrámovými základmi z druhého storočia pred naším letopočtom. V archeologickej oblasti Vallebuona stojí rímske divadlo z prvého storočia s posedením a javiskom, ktorého časti sú stále neporušené. V historickom centre stoja domy z 12. a 13. storočia. Volterra sa dostala na cestovateľskú mapu mnohých tínedžerov vďaka upírskej sérii Twilight. V meste sa totiž odohrával časť príbehu v druhej časti.

Mestečko volterra v toskánskuMestečko preslávil a dostala na cestovateľskú mapu upírska sága Twilight. Foto: depositphotos.com

Lucca

Hovorí sa mu aj mesto 100 kostolov. Lucca na severozápade Toskánska je známa pre svoje dokonale zachované a schodné (dá sa po nich chodiť) múry zo 16. storočia. Tento štvorkilometrový chodník s výhľadom na mesto je skvelým východiskovým bodom pre prehliadku mesta. Nenechajte si ujsť rímsky amfiteáter, vežu Guinigi so stromami na vrchole, fórum umiestnené na námestí Saint Michele a krásnu katedrálu San Martino. Do centra mesta sa dá vojsť niektorou zo šiestich rôznych brán. Možno ste nevedeli, že Lucca je rodiskom slávneho Giacoma Pucciniho. Milovníci nakupovania si tiež prídu na svoje. Lucca je známe niektorými z najlepších vonkajších trhov v Taliansku. Zaujímavý je najmä trh so starožitnosťami, kde objavíte veľké množstvo šperkov a nábytku. Na trhu Ambulante si nakúpite miestne vína a ručne vyrábané predmety. Na okraji mesta lákajú k oddychu parky so zelenými tôňami a lavičkami. Nesmiete si nechať ujsť námestie Piazza Anfiteatro v elipsovitom tvare či guinigskú vežu.

Mestečko lucca v toskánskuLucca, mesto s neopísateľnou atmosférou. Foto: depositphotos.com

Arezzo

Od rímskych čias až po renesanciu priťahovalo malé horské mestečko Arezzo umelcov a básnikov. Staré kostoly a paláce sú dnešnou hlavnou turistickou atrakciou. Aj napriek tomu, že stredoveké centrum bolo počas druhej svetovej vojny zničené, Arezzo má stále veľa pamiatok, kostolov a múzeí, ktoré vás zavedú späť do minulosti. Bolo domovom architekta Vasariho, ktorý tu mal svoj malý „palazzo“ Casa del Vasari. V ňom môžete porovnať jeho okázalé domáce fresky s dielami v kostoloch a verejných budovách vo Florencii. V meste objavíte krásnu kolonádu Palazzo delle Logge s nádherným krížom z 13. storočia. Farský kostol Pieve di Santa Maria je najlepším príkladom románskej architektúry na východe Toskánska. Prehliadku mesta je najlepšie začať na námestí Piazza Grande odkiaľ môžete vidieť hneď Loggiato Vasariano a Palazzo delle Logge. Odtiaľ sa môžete vybrať ku bazilike San Francesco a kaplnke Capella Bacci.

Arezzo v toskánskuPrehliadku mesta je najlepšie začať na námestí Piazza Grande. Foto: depositphotos.com

Prato

Mesto Prato je len pol hodiny cesty od Florencie a je druhým najväčším mestom v regióne. Napriek tomu, že tu nájdete poklady z etruských, stredovekých a modernejších čias, mesto je prakticky neznáme pre väčšinu zahraničných návštevníkov Toskánska, a je tak ideálnym pre každého, kto chce ísť "mimo vyšľapané cesty" a preskúmať miesta, kde nie je veľa návštevníkov. Prato bolo historicky založené na textilnom odvetví, ktoré je tu dodnes živé a aj preto ho niektorí prezývajú "Manchester Toskánska". Medzi historicko-umelecké poklady, ktoré čakajú na objavenie sú ohromujúce fresky od Filippa Lippiho, Paola Uccella a Agnolo Gaddiho v Duomo a vonkajšia kazateľnicu Michelozzo a Donatello, krásny palác Palazzo Pretorio a námestie Piazza del Comune.

Livorno

Livorno je očarujúce mesto nachádzajúce sa na západnom pobreží Toskánska, na Ligúrskom pobreží a je považované za jeden z najvýznamnejších prístavov Talianska. Neočakávajte, že navštívite malebné stredoveké mesto ako mnoho iných v regióne, pretože Livorno je jedným z najmodernejších miest v Toskánsku. Ako každé prístavné mesto, Livorno bolo vždy križovatkou svetových kultúr. Jeho počiatky siahajú až do pravekých čias. Najväčší rozmach zaznamenalo počas 16. storočia, kedy k rozvoju mesta a jeho námorného prístavu prispela rodina Mediciovcov. Práve vďaka renovovanému umelcovi Buontalentiovi, ktorého najali na návrh nového opevneného mesta s priekopami a baštami, má Livorno dnešnú podobu. Na konci 16. storočia sa v Livorne začalo budovať pomerne veľká židovská komunita obchodníkov, tá mestu zanechala Synagógu, ktorej návštevu je potrebné si vopred nahlásiť. Jednou z najkúzelnejších štvrtí mesta je La Venezia, štvrť v benátskom štýle s kanálmi (datujúcimi sa tiež do éry Mediciovcov). Nachádza sa v historickom centre v blízkosti Novej pevnosti a každé leto - zvyčajne začiatkom augusta - ponúka jednu z najvýznamnejších letných udalostí regiónu, Effetto Venezia. Hudobné, divadelné a kultúrne vystúpenia, jedlo a zábava pre deti i dospelých.

Livorno v toskánskuPrechádzku po šachovnici si môžete vychutnať v Livorne. Foto: depositphotos.com

Grosseto

Krásne mesto takmer na okraji toskánskej oblasti, známe ako politické a kultúrne centrum je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie okolitých vrchov i pobrežia. Jeho historické centrum je obklopené zachovanými kruhovými stredovekými hradbami. V ňom sa nachádza množstvo pokladov, ktoré stoja za návštevu, vrátane pozoruhodného námestia Piazza del Duomo, ktorému dominuje ružovo mramorová fasáda katedrály San Lorenzo z konca 13. storočia.

Hlavné mesto

Florencia

Florencia, mesto umenia, módy, histórie a skvelého jedla v sebe spája všetky prvky Toskánska a je jeho pomyselnou vstupnou bránou. Žiadne miesto na zemi vás nezavedie tak hlboko do srdca a duše renesancie ako Florencia. Práve tu sa to všetko začalo. Toto mesto spoločne s humanistickými mysliteľmi, maliarmi, sochármi, remeselníkmi a architektmi vytiahol Taliansko a celú Európu z temna do veku osvietenia. Kamkoľvek sa pozriete, nájdete krásne príklady tohto obdobia, najväčšia koncentrácia stavieb je však v okolo Piazza del Duomo. Dominujúcou panorámou je Brunelleschiho dom, v Museo del Duomo nájdete diela Michelangela, Donatella a iných veľkých renesančných umelcov. Botticelliho diela sú ozdobou Galérie Uffizi. Nezabudnite prejsť cez most Ponte Vecchio, kde nájdete aj Zlatú uličku, do hornej časti Piazzale Michelangelo, odkiaľ je neuveriteľný výhľad na mesto a hrá tu živá hudba. Námestie Piazza della Signoria je doslova galériou pod holým nebom, kde stojí mnoho úžasných sôch ako je replika Davida a Neptúnova fontána. Originál sochy Davida je dnes umiestnený v miestnej Akadémii krásneho umenia. Ani Neptúnova socha stojaca vo fontáne nie je originál, ide o kópiu z 19. storočia. Originál je uložený v Národnom múzeu. Koloritom mesta sú aj kuriózne obchody, výborné reštaurácie a hotely.Po prezeraní si tých najkrajších diel vo Florencii, ale aj v celom Taliansku, si môžete oddýchnuť v nádhernej záhrade Boboli plnej ruží a zaujímavej architektúry.

Panorama mesta florencia v talianskuKráľovná renesancie, tak prezývajú mesto Florencia. Foto: depositphotos.com

Treba zažiť

Šikmá veža v Pise, Toskánsko

HistóriaKultúra

Šikmá veža v Pise

Ikona Talianska, známa Torre Pendente – Šikmá veža – stojí nakrivo vedľa katedrály a krstiteľnici v spoločnom priestore známom ako Campo dei Miracoli (Oblasti zázrakov). A budovy sú naozaj zázračnou kombináciou umeleckých diel a jemných mramorových arkád. Keďže Šikmá veža nemá svoje meno len tak pre nič za nič, turisti môžu mať občas trochu zvláštny pocit, keď idú po 294 schodoch až na vrchol. Niektoré z najväčších pokladov, striebro nevyčísliteľnej hodnoty, majstrovské diela, ohromujúce výšivky, sochy a obrazy, sú uložené v Museo dell’Opera del Duomo. Neobíďte ani Piazza dei Cavalieri, Borgo Stretto a Borgo Lago, Piazza delle Vettovaglie. Šikmá veža je najznámejšia pamiatka v Pise, nachádza sa v severozápadnej časti mesta na námestí Piazza dei Miracoli. Toto námestie je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami. Stojí tu Dóm, Baptistérium, Camposanto a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta Bonanna Pisana v roku 1174. Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,5 metra. Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila presne o 15 cm. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy, aby stavba nespadla, sa rozhodol nepokračovať. V roku 1234 architekt Giovanni di Simone postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Tým bola postavená základňa veže v tvare valca. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím. Celé toto architektonické dielo dokončil v roku 1350 Tommaso Pisano tým, že pristavil zvonicu. Aj preto sa uvádzajú vždy dva údaje o výške veže, na severnej strane je výška 55,22 m a na južnej 54,52 m. V roku 1993 bolo nainštalovaných 800 ton olovrných dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie, ktoré by malo zabezpečiť stabilizáciu pamiatky. Šikmá veža je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Veža san gimignano v toskánsku

Rocca del Montestaffoli

Zrúcanina bývaleho pevnosti v meste San Gimignano ponúka z jedinej zachovalej “veže” pekný výhľad na toskánsky vidiek, historické mesto a veže, ktorými je San Gimignano známe. Prídete sem z Piazza delle Erbe a trošku si vyšľapete kopec medzi olivovníkmi, no výhľad, ktorý sa vám naskytne, za to stojí. 

Torre Grossa

Keď ste v meste San Gimignano tak na námestí Piazza Duomo sa nachádza jedna z 14 veží ktoré sa v San Gimignano zachovali a odporúčame ju navštíviť. Volá sa Torre Grossa, aj preto, že je najvysšia. Vstup do nej je z námestia. Veža v sebe ukrýva aj muzeálnu časť, je možné si tam pozrieť rôzne fresky, obrazy a kaplnku. Po vystúpaní mnohých schodov sa dostanete až úplne na jej vrchol. Kým stúpate schodmi hore sa pozdĺž celej výšky veže nachádza projekcia, na ktorej sa premieta jej historický príbeh. Vstupné je 9 € na osobu. Z úplného vrchu sa naskytá krásny výhľad na 360 stupňovú panorámu mesta a 2 hlavné námestia - Piazza Duomo a Piazza della Cisterna.

Piazzale Michelangelo

Odporúčame ísť sem večer (ale aj cez deň) za krásnym výhľadom na celú Florenciu, rieku Arno a Ponte Vecchio. Obzvlášť večer je tu totiž čarovná atmosféra, keď si ľudia donesú pizzu a fľašu vína, posadia na sa schody a za tónov hudby pouličných umelcov sledujú západ slnka a vychutnávajú si úžasnú panorámu Florencie. Cestou sem sa ešte zastavte v záhrade ruží. Je to taká “medzistanica” na oddych medzi výstupom do kopca a po schodoch na námestie. Aj sem chodia ľudia za výhľadom, za kvetmi a relaxom kaskádovitým sedením na tráve medzi záhonmi kvetov. A odfotiť sa tu môžete cez rám kufru s panorámou Florencie. Ak sa vám nechce ísť po schodoch do kopca cez mesto a čarovné talianske uličky (čo je ale škoda), tak na námestie sa dostanete aj busom alebo autom.

Torre Guinigi

V meste Lucca sa nachádza niekoľko veží, jedna je však iná ako ostatné a stala sa tak unikátom tohto mesta. Na svojom vrchu neponúka len pekný výhľad, ale jej netradične - záhradu s cesmínovými dubmi. Veža je vysoká 44 metrov a čaká vás 230 schodov. Vstupné je 4 euro/osoba (4/2019). 

Najkrajšie pláže v Toskánsku

Západnú hranicu Toskánska tvorí pobrežie Tyrhénskeho mora, dlhé približne 300 kilometrov, kde sa biele piesočné pláže striedajú s ukrytými štrkovými zátokami obklopenými skalnými útesmi. Tie najkrajšie pláže v Toskánsku sú: La Feniglia, Punta Ala, Talamone, Cala Violina, Capezzólo, Cala di Forno, Cala Piccola, Porto Santo Stefano, Porto Ercole, Marina di Alberese, Viareggio, La Paolina, Marina di Pisa

Marina di Pisa 

Pláž  neďaleko Pisy je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože je chránená pred otvoreným morom veľkými skalnými stenami. Vytvorili prirodzenú bariéru, ktorá zabezpečuje príjemný plážový zážitok.

Pláž marina di pisa v toskánskuPláž Marina di Pisa. Foto: depositphotos.com

La Feniglia

La Feniglia je veľká piesočnatá pláž, dlhá približne 7 km, ktorá sa tiahne od Monte Argentario až po Ansedoniu. La Feniglia v južnej časti polostrova Monte Argentario patrí medzi najkrajšie a najznámejšie v celej oblasti. More je krištáľovo čisté a počas horúcich letných dní sa môžete tešiť na tieň pod borovicami kúsok od pláže.

Pláž la feniglia v toskánskuPláž La Feniglia. Foto: depositphotos.com

Punta Ala

Punta Ala je rozdelená na dve pláže. Prvá sa nachádza na konci turistického prístavu s pokojnou vodou a teplým pieskom. Druhá pláž je dlhá 2 km, tiahne sa pozdĺž Via della Dogana  a nachádza sa medzi vežami Hidalgo a Cala. Táto pláž je ľahko dostupná a môžete sa na ňu vybrať aj pešo.

Pláž punta ala v toskánskuPláž Punta Ala. Foto: depositphotos.com

Talamone

V Talamone sa nachádzajú menšie pieskové pláže, ktoré sú ukryté v zátokách. Na týchto verejných plážach budete mať vďaka tomu dostatok súkromia. Na tomto mieste si prídu na svoje tí, ktorí majú radi vodné športy. Miestne vody sú ideálne na windsurfing, kitesurfing či plachtenie. Na severnej strane sa nachádzajú vo vode skaly, ktoré sú ideálne na objavovanie podmorského života počas potápania.

Pláž talamone v toskánskuPláž Talamone. Foto: depositphotos.com

La Paolina

Krásne pláže nájdete aj na ostrove Elba. Jednou z tých najlepších s krištáľovo čistou vodou je La Paolina. Svoje meno dostala na počesť Napoleonovej sestry, ktorý bol na ostrov poslaný do vyhnanstva. Piesočnato-štrková pláž je dostupná po trochu strmšom chodníku asi dvesto metrov od cesty alebo dvadsaťminútovou cestou loďkou z pláže Procchio.

Pláž la paolina v toskánskuPláž La Paolina v Toskánsku. Foto: depositphotos.com

Pláž Viareggio

Jednou z najobľúbenejších pláží v blízkosti Luccy je Viareggio, ktorá láka najmä na možnosť pozorovania delfínov pre tých, ktorí sa vydajú na výlet s morskými biológmi. Je ľahko dostupná aj verejnou dopravou. Pláž je dobre vybavená ležadlami a slnečníkmi, ktoré sú na prenájom, ale aj obchodmi, kaviarňami a reštauráciami. O niečo južnejšie je voľná pláž, ktorá je zdarma.

Pláž viareggio v toskánskuPláž Viareggio. Foto: depositphotos.com

Cala Violina

Cala Violina je dychvyrážajúca pláž s bielym pieskom. Na túto pláž sa dostanete jedine pešo, na koni alebo na bicykli. Táto verejná pláž s krištáľovo čistými vodami v tvare polmesiaca dostala názov po miestnej legende.

Pláž cala violina v toskánskuPláž Cala Violina. Foto: depositphotos.com

Cala di Forno

Piesočnatá pláž Cala di Forno patrí  do chránenej oblasti Maremma, južne od mesta Collelungo. Obklopuje ju pohorie Uccellina a malý záliv. Na túto pláž sa však nedostanete počas letnej sezóny, pretože z dôvodu ochrany prírody je uzavretá. Počas jarnej a jesennej sezóny sa sem môžete dostať po dvojhodinovej prechádzke alebo rýchlejšie loďou.

Pláž cala di forno v toskánskuPláž Cala di Forno. Foto: caladiforno.it

Cala Piccola

Skalnatá zátoka Cala Piccola pri meste Monte Argentario patrí medzi najviac priateľské pláže pre rodiny v okolí. Aj napriek tomu, že sa na pláži nachádzajú malé kamienky a nie piesok, pláž vie byť počas letnej sezóny preplnená najmä vďaka jej krištáľovo čistej vode. 

Porto Santo Stefano

Porto Santo Stefano je rozdelené na viacero malých pláží s krásnymi zátokami. Na tomto mieste zažijete pravú nefalšovanú prírodu. Ak ste nadšencom naozaj prírodných pláží, na tejto si prídete na svoje. Divoká príroda a náročnejší prístup k moru je to, čo sem láka všetkých turistov. Krása zálivu vás očarí najmä pri západe slnka.

Pláž porto santo stefano v toskánskuPláž Porto Santo Stefano. Foto: depositphotos.com

Porto Ercole

V mestečku Porto Ercole sa nachádzajú pozdĺž pobrežia pláže, na ktorých povrchu sa strieda piesok s kamienkami. Neostávajte však len na jednom mieste. Požičajte si malý čln a choďte sa pozrieť aj do iných zátok ako napríklad Acqua Fresca, Spiaggia Lunga, Le Viste a La Feniglia.

Marina di Alberese

Dlhá pláž Marina di Alberese, ktorá sa rozprestiera až na 7 km dlhom úseku je posypaná sivým pieskom a je obrastená bujnou vegetáciou. Ak sa rozhodnete dať si prechádzku po pláži, myslite vopred na to, že po určitom úseku sa môžete dostať do nudistickej časti. Ak sa na túto pláž vyberiete na dlhší výlet, zabaľte si so sebou aj občerstvenie. Na parkovisku pri pláži sa síce nachádza mobilný bar, avšak na pláži sa nenachádza žiadna reštaurácia.

Pláž marina di albarese v toskánskuPláž Marina di Albarese. Foto: depositphotos.com

Capezzólo

Pláž Capezzólo sa nachádza pozdĺž pobrežia mesta Castiglione della Pescaia. Na pláži sa nachádza biely piesok, na ktorom sa môžete opaľovať, či využiť možnosť vyskúšania si rôznych športov. Pláž je dobre vybavená a obmýva ju veľmi čisté more. Ak si budete chcieť more užiť ešte viac, môžete skúsiť napríklad plachtenie či mini plavbu na inú pláž.

Pre deti

Parco Di Pinocchio, Collodi

Rozprávkový mrak, zvonkohra a benátsky kolotoč s lagúnou – zábavný park v mestečku Collodi, kde svoje detstvo strávil autor Pinocchia – Carlo Lorenzini, je plný prekvapení. Hneď vedľa sa nachádza Villa Garzoni a jej Motýli dom – zážitkov budú mať deti až až.

Parco di pinocchio v collodi v talianskuNekonečná zábava čaká na deti v parku známej drevenej postavičky. Foto: pinocchio.it

Aquapark Acqua Village, Cecina Mare

Tobogany, šmýkľavky, masážne lagúny, bazén s umelými vlnami, plážový volejbal a baby klub – to všetko a ešte oveľa viac na vás čaká v aquparku, ktorý leží 50 km od Grisetta pri meste Follonica.

Aquapark Acqua Village v Cecina Mare v TalianskuPobyt v aquaparku si užijú nielen deti, ale aj dospelí. Foto: acquavillage.it

Cavallini Matto, Marina di Castagneto

Najzelenší toskánsky zábavný park ponúka atrakcie pre všetky generácie. Zatiaľ čo najmenší si môžu zaskákať na skákacích hradoch, zahrať si minigolf alebo sa povoziť na minivláčikoch, väčšie deti ocenia horské dráhy, jazdu na divokej vode, ale aj náučný prírodný chodník.

Cavallini matto v marina di castagneto v toskánskuTento park je plný adrenalínových zážitkov. Foto: cavallinomatto.it

Museo con Pesonaggi Inmovimento, Scarperia

Celkom 65 pohyblivých figúrok z dreva, ktoré zachytávajú remeslá a bežný život v typickej toskánskej dedinke v polovici 20.storočia v regióne Mugello. Figúrky vytvoril Faliero Lepris, ktorý ich aj predvádza – buď v nedeľu, alebo iný vopred dohodnutý termín v časti Sant´Agata, na Via Montaccianico.

Museo Stibbert, Florencia

Angličan Frederick Stibbert naplnil v 19. storočí svoju vilu viac než 10 000 suvenírmi z celého sveta. Samotná vila sa nachádza v záhradnom parku. Pozrieť si môžete napríklad figuríny európskych i orientálnych jazdcov v životnej veľkosti.

Múzeum stibbert vo florenciiVila, ktorá očarí milovníkov histórie. Foto: visitflorence.com

Parco Avventura Il Gigante, Vaglia

V tomto dobrodružnom parku sa môžete na siedmych rôznych trasách šplhať a loziť po stromoch. V cene základného vstupného sú tri hodiny zábavy, prilba a vybavenie. Park nájdete na Via Fiorentina 276 v mestečku Vaglia.

Il Giardino dei Tarocchi

V parku nájdete až 22 pestrofarebných symbolov tarotových kariet, po ktorých sa deti môžu šplhať. Symboly sú také obrovské, že môžu šplhať nielen po nich, ale aj popod ne.

Park giardini di tarochi v toskánskuModerné umenie, alebo zábavný park? Foto: flickr.com

Accademia dei Fisiocritici, Siena

Budova akadémie v Siene je plná vedeckých kuriozít za uplynulých 300 rokov vedy. Nádete tu napríklad keramické huby alebo vzorky vôd z toskánskych prameňov. Toto prírodovedné múzeum poteší malých i veľkých bádateľov. Nachádza sa na Piazetta Silvio Gigli 2 v Siene.

Dinopark Parco Preistorico, Peccioli

Až 20 dinosaurov v životnej veľkosti ako aj ďalšie prehistorické zvery môžete obdivovať v parku v meste Peccioli. Po prechádzke si môžete vyhutnať piknik na lúke a deti hru na ihrisku. Nájdete ho na ulici Via dei Cappuccini 70 – 72.

Grotta del Vento, Fornovolasco

Stalaktity, stalgmity, podzemné prúdy a jazierka nájdete v jaskyni v Apuánských Alpách na troch nenáročných a dobre osvetlených okružných trasách.

Gastronómia

V Toskánsku jednoducho musíte ochutnať miestne špeciality. Bez toho nesmiete odísť. Aj keby ochutnáte len malý dezert. Počiatky toskánskej kuchyne majú rustikálny pôvod. Chlieb, špaldové výrobky, strukoviny, mäso  a zelenina. To sú základné suroviny, z ktorých toskánske gazdinky varia a pečú ich skvelé pokrmy.

Typickým predjedlom je crostini, opečený chlieb s nátierkou z kuracej pečienky. Po predjedle sa tradične podáva polievka. Toskánci obzvlášť milujú polievky. Základom je práve ribollita, zeleninová a zemiaková polievka. Papa al pomodoro, rajčinová polievka. V lete je obľúbeným jedlom panzanella, druh šalátu s chlebom, paradajkami, uhorkami a cibuľou, ochutené olivovým olejom, balsamicom a bazalkou. Niekedy sa môže pridať aj tuniak a kapary. Ako ďalší chod sa podáva buď mäsový pokrm so zeleninou alebo cestoviny. Známe sú pappardelle s králičím mäsom. V Toskánskej kuchyni sa najčastejšie používa hovädzie mäso, bravčové alebo divina. Medzi typické dezerty patrí gaštanový koláč castagnaccio, anízový koláč buccellato a cantucinni, mandľové sušienky.

Tradičné jedlo ribollita v toskánskuRibollita je klasické toskánske jedlo. Foto: depositphotos.com

V mnohých jedlách sa často objavuje fazuľa, obyvateľom Toskánska sa preto hovorí aj „strukovinoví jedáci“. Ochutnať ju môžete v polievke zuppa di fagioli alebo fagioli all’uccelletto, čo je jedlo z fazule dusenej s paradajkami, cesnakom a šalviou. Ak máte skôr chuť na cestoviny, potom vyskúšajte tagliatelle al tartufo, cestoviny v hľuzovkovej omáčke.

Tagliatele s hľuzovkovou omáčkouTagliatelle al tartufo sú tiež obľúbené toskánske jedlo. FOTO: depositphotos.com

V toskánskej kuchyni si pochutíte aj na rôznych druhoch mäsa, vrátane jelenieho, bažantieho a diviačieho. Najčastejšie sa podávajú s cestovinou a omáčkou. Absolútnou nutnosťou je vyskúšať bistecca fiorentina, obrovský steak tradične pochádzajúci z údolia Chiana, ktorý pokojne vystačí aj pre dvoch.

Toskánsko je ale hlavne krajina vína, takže si nenechajte ujsť príležitosť na ochutnávku. Takmer každé mesto ponúka svoje vlastné víno. Montalcino a Montepulciano sú dva klasické druhy červeného vína. Ďalšie toskánske víno, o ktorom ste už určite počuli je Chianti, univerzálne víno vyrábané v celom strednom Toskánsku.

Víno a syry v toskánskuAko chutí pobyt v Toskánsku? Vínom a syrmi. Foto: depositphotos.com

Zábava

Aktivity a šport

Cyklo i pešia turistika

Toskánsko je oblasťou, v ktorej si môžete vyskúšať nie len vodné športy, ale najmä tie pozemné. Ak sa dostanete do oblasti Chianti alebo Val d'Orcia, požičajte si bicykle a choďte na cyklotúru krajinou. Toskánsko je najlesnatejším regiónom Talianska a tak miestom, ktoré je ideálne aj na dlhé prechádzky, ktoré môžete doplniť napríklad nordic walkingom. Turistické trasy sú tu dobre značené a organizované a tak sa môžete vybrať aj po stopách sv. Františka z Assisi.

Toskánsko na bicykliPoznávať Toskánsko môžete aj na bicykli. Foto: depositphotos.com

Golf

Túto hru sem doviezli Angličania približne v 19. storočí. Dnes je medzi pobrežím a Apeninami viac ako 30 certifikovaných ihrísk, k hre potrebujete handicap 36.

Horolezectvo

Toskánsko je lezeckým rajom. O čom svedčí až 40 lezeckých oblastí, nerátajúc ostrov Elba. Medzi lezcami nájdete zväčša domácich a tak sa na stene môžete ocitnúť aj sami. Niektoré lezecké oblasti sú v bývalých kameňolomoch, iné uprostred hustých lesov, ale aj na strmých vápencových skalách – vyberie si každý. Mnoho lezeckých stien nájdete v Apuánských Alpách a veľmi obľúbené sú aj červené vápencové skaly pri kúpeľoch Monsummano v Apeninách. V okolí lezeckých oblastí sa poväčšine nachádzajú aj lezecké školy, ktoré vám umožnia liezť pod odborným dohľadom.

Jazdectvo

Pre jazdu na koni je v Toskánsku ideálny región Maremma, kde je komplexná infraštruktúra a v miestnom prírodnom parku jazdia na koňoch aj tzv. butteri – toskánski kovboji. Jazdu s nimi si musíte vopred rezervovať.

Kitesurfing

Pre tých, ktorých láka surfovanie na doske „poháňanej“ padákom, je Toskánsko  apobrežie Tyrhénskeho mora skvelou voľbou. Nájdete u viacero spoločností, ktoré usporadúvajú kurzy pre začiatočníkov a pokročilých a zapožičajú vám výstroj. Najlepšie podmienky pre kitesurfing sú v meste Talamone a v okolí mestečka Castiglione della Pescaia, kde je pre kitesurferov vyhradený aj úsek pláže.

Termálne pramene

Ak si nebudete chcieť ísť zaplávať do mora, odskočte si do horúcich prameňov. Prekvapivo sa v Toskánsku nachádza niekoľko miest, kde sa môžete ponoriť do čistého, prírodného a teplého prameňa. Väčšina miest, ktorá má v názve ,,terme" v sebe ukrýva jeden z týchto fascinujúcich horúcich prameňov. Objavte Toskánsko po vlastných cestičkách a zaručene si ho naplno vychutnáte. Vyberiete si jednoduché kúpele Equi Terme v Apuánskych Alpách, prírodnú skalnú jaskyňu Grotta Giusti pri Pise, minerálne pramene v Bagni di Petriolo, luxusné termálne kúpele v San Casciano dei Bagni, alebo klasické Chainciani Termme?

Kúpele bagni di petriolo v toskánskuNielen more, ale aj termálne pramene sú v Toskánsku obľúbené. Foto: visittuscany.com

Podujatia a kultúra

Február/marec 

Karneval vo Viareggiu - na nábrežnej promenáde Passaggiata prechádza pestrý sprievod s maskami

Apríl 

Maggio Musicale Fiorentino - najstarší hudobný festival modernej vážnej hudby

Máj 

Maggiolata Lucingnanese – oslavy jari počas posldných dvoch májových nedieľ s kvetinovou výzdobou

Jún

Regata di San Ranieri (17.jún) - udalosť roka sa počas júna koná v Pise - Sviatok patróna sv. Ranieri. Na oslavu súťažia štyri lode, ktoré zastupujú najstaršie mestské časti. Regatta sv. Ranieriho po rieke Arno, dedičstvo minulosti slávy Pisy ako starobylej námornej republiky. O týždeň neskôr, počas poslednej júnovej soboty sa koná Bitka na moste (Giaco del Ponte), ktorá symbolizuje vojnu v tomto meste. Počas tejto „bitky“ sa mužské tímy preťahujú o voz vážiaci tonu a predchádza jej sprievod v kostýmoch po meste.

Regata v piseLode súťažia každý rok pri príležitosti sviatku patróna mesta. Foto: wikimedia.org

Calcio Storico Firoentino (24.jún) - štyri mužstvá bojujú o loptu pri hre pripomínajúcej ragby, pripravený je sprievodný program zakončený ohňostrojom.

Palio (2.júl / 16.august)  - konské preteky v meste Siena. Námestie Piazza del Campo sa vtedy zaplní ľuďmi a najmä jazdcami s koňmi bez sedla, ktorý sa snažia dostať Palio, akúsi vlajku, ktorá je zasvätená Panne Márii.

Júl

Pistoia Blues - hudobný festival v meste Certaldo. V minulosti sa ho zúčastnil napríklad B.B. King

Mercantia – stretnutie kúzelníkov a artistov v meste Certaldo, ktorí predvádzajú po meste svoje čísla a triky

La Versiliana – viacoborový umelecký festival v mestečku Pietrasanta

Júl – August

Effett Venezia – deväťdnňový festival hudbyn tanca, kabaretu a folklóru v meste Livorno

August

Grey Cat Festival – na celom území provincie Grosseto hrajú jazzový hudobníci

Bravio delle Botti - Montepulciano sa v poslednú augustovú nedeľu koná pretek v tlačení sudov, ktoré vážia až 80 kg. Súťaž sa koná medzi ôsmimi skupinami. Takisto sa v tomto preteku súťaží o Palio. Dĺžka trate, ktorú musia súťažiaci prejsť so sudom je 1 800 m a začína sa pozdĺž hlavnej ulice a končí na Piazza Grande.

Tlačenie sudov počas bravio delle botti v montepulcianoOsemdesiatkilové sudy tlačí 8 skupín. Foto: braviodellebotti.com

September

Giostra del Saracino (prvá septembrová nedeľa) – slávnosť pestrofarebných kostýmov v mestečku Arezzo, pri ktorej rytieri na koňoch triafajú kopijou drevenú postavu

Október

Lucca Comics & Games – festival komiksov, seriálov a hrdinov

Tajné tipy

Za dobrým jedlom a výhľadom, San Gimignano

Ak máte chuť na pravý taliansky obed s dokonalým výhľadom na toskánske lúky, odporúčame reštauráciu Di Vinorum. Vchod je buď z námestia Piazza della Cisterna alebo z bočnej ulice, ktorá je označená aj ako Punto Panoramatico. Do 15-tej tu však na terase usadia len tých, ktorí budú obedovať a tak si výhľad len s pohárikom vína v ruke vychutnáte až po 15-tej. Obed však rozhodne neoľutujete, lebo kuchyňu a výber vín k tomu majú skvelú. Ak nemáte chuť na jedlo ani na pohárik, nájdete tu proste len View Point (aj s pouličným hudobníkom).

Reštaurácia di vinorum v toskánskuVychutnajte si neopakovateľný výhľad z reštaurácie. Foto: divinorumwinebar.com

 

Umenie na lúkach Toskánska

Cestou autom zo San Gimignano do mesta Volterra a potom ďalej smerom do mesta Cecina alebo do Piombina (odkiaľ vyplávajú lode na ostrov Elba) sa popri ceste nachádzajú 4 diela od umelca menom Mauro Staccioli. Sú to kruhy v rôznych podobách umiestnené na toskánskych lúkach. Dva sú pred vstupom do mesta (pričom jeden je súčasťou vinárstva, ktoré otvárajú 25. mája 2019), a dva sú za mestom Volterra. Sú ľahko viditeľné z cesty a oplatí sa  pri nich zastaviť a urobiť pár pekných fotiek. 

Moderné umenie na lúke v toskánskuMilovníci moderného umenia a pekných záberov na Instagrame ocenia kruhy na toskánskych lúkach. Foto: flickr.com

Raj milovníkov komiksov v meste Lucca

Komiksy už dávno nie sú len záležitosťou pre deti a práve dospelý ocenia aj ich umelecký prínos. Talianska metropola komiksov sa nachádza práve v Toskánsku, konkrétne v meste Lucca. Nájdete tu Múzeum komiksov – Museo Nazionale del Fumetto na Piazza San Romano 4. A každoročne sa tu koná komiksový festival Lucca Comics & Games. Ak si chcete doplniť zbierku komiksov, môžete tak spraviť v predajni Il Collezinista na Piazza Sn Giusto 1. A pri svojej komiksovej púti môžete navštíviť aj neďaleké mestečko Pescia, kde sa nachádza knižnica plná komiksov L´Elefante na Viale Europa 16.

Festival komixov v meste luccaFanúšikovia komixov z celého sveta sa stretnú v toskánskom mestečku. Foto: visittuscany.com

Za toskánskou salámou a dobrým vínom 

Na cestách Toskánskom určite nevynechajte aj región Chianti. Medzi San Gimignanom a Sienou, či Florenciou sa zastavte v malom mestečku Reve di Chianti s milým námestím v tvare trojuholníka. Čo je však ešte väčšia atrakcia v tomto meste je mäsiarstvo - Macceleria Faloni. Obrovský a veľmi estetický obchod plný salámových dobrôt, syrov, vína a milého personálu. Súčasťou mäsiarstva je aj reštaurácia, kde si rovno môžete vychutnať ich dobroty. Na potulkách týmto regiónom nájdete množstvo palácov a zámkou s možnosťou ochutnávky vín, či obhliadkou zámku ako napríklad Castello di Verrazzano.

Známe mäsiarstvo v toskánskuToskánsko je raj gurmánov. Foto: wechianti.com

Keď sa snúbi víno a architektúra 

Len na skok z Florencie (30 km) sa nachádza prekrásne vinárstvo s názvom Antinori nel Chianti Classico. Nádherná jednoduchá a čistá architektúra v dokonalom súznení s vínom, ukážkovými vinicami a vinnými pivnicami. Súčasťou vinárstva je aj reštaurácia s veľmi dobrou gastronómiou a terasou s výhľadom na vinice. Na exkurziu vinnými pivnicami alebo obed, či večeru v reštaurácii si treba miesto vždy dlhšie vopred objednať (obzvlášť v období sviatkov, keď toto miesto navštevujú aj domáci Taliani. Tip navyše: ak ste vášnivý fotograf alebo máte radi pekný instagramový profil, tak točené schody, ktoré vedú z garáže na podzemné poschodia budú ideálnym objektom pre photoshooting. 

Vinárstvo antinori nel chianti classico v toskánskuKontrast modernej architektúry s tradičným pestovaním viniča na jednom mieste. Foto: antinori.it

Tá NAJ zmrzlina v San Gimignano

Na námestí Piazza della Cisterna sú dve zmrzlinárne. Jedna sa nachádza vo viacerých cestovateľských tipoch, bedekroch a je tiež na zozname odporúčaní na hotelových recepciách - Gelateria Dondoli. O pár krokov vedľa (na rohu budovy) sa nachádza druhá zmrzlináreň, ktorá má vo svojom slogane odkaz “najlepšia zmrzlina na svete”. V oboch zvyknú byť dlhé rady na kopčeky tohto sladkého osvieženia. Príchute majú obe veľmi bohaté a kreatívne. 

Zmrzlina k dovolenke v Taliansku patrí. Foto: gelateriadondoli.com

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Toskánsko je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.

Rozloha a populácia: Toskánsko sa rozkladá na skoro 23 000 km2 a žijú tu viac ako 3 000 000 Talianov spoločne s prisťahovalcami.

Jazyky: Úradným jazykom je taliančina.

Náboženstvo: Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Kedy vycestovať

Toskánsko je krásne v každom ročnom období. Ak chcete poznávať, ideálne je vybrať sa sem na jar, keď sa príroda prebúdza, alebo na prelome leta a jesene v období zberu úrody. Turistická sezóna začína v apríli a končí v októbri. Najteplejšie a ideálne na kúpanie sú mesiace júl a august, kedy sa aj teplota mora šplhá k 30 stupňom Celzia. Najnižšie sú teploty v zime -od decembra do februára.

Klimatický diagram

Letisko a dĺžka letu

Toskánsko má medzinárodné letisko blízko mesta Pisa (PSA) a regionálne letisko vo Florencii. Z Bratislavy a Viedne cca 1 hod, z Košíc 1 hod 20 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko
Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel.: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email:  emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov, ktorá nemá občiansky preukaz, by mala mať vlastný cestovný pas.

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Toskánska autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko. Historické centrá miest, najmä Florencie a Sieny, nie sú dobre prispôsobené pre automobily, prípadne do niektorých častí historických centier sa vôbec s autom nedostanete. Pri cestovaní vlastným autom si najmä dávajte pozor v akom čase cestujete. Opäť to platí najmä vo Florencii. V čase od 8:00 do 9:00 a 18:00 až 20:00 sú cesty preplnené a tvoria sa kolóny. Ak sa im chcete vyhnúť, naplánujte si cestu v čase, kedy sú všetci v práci.

Ak pricestujete do Toskánska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Pre presúvanie medzi mestami môžete využívať aj autobusy, ktoré jazdia medzi väčšími mestami. Autobusy jazdia medzi Livorno - Pisa, Livorno - Florence, Livorno – Pisa - Florence, Livorno – Luca – Pisa. Ceny lístkov sa pohybujú od 17 do 40 Eur na osobu, podľa toho na akú trasu sa rozhodnete ísť. Ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu v radoch na cestovné lístky, môžete si ich pohodlne zakúpiť online. Do odľahlejších častí Toskánska sa takisto dostanete pohodlne autobusmi rôznych spoločností. Všetky sú však komfortne vybavené, takže sa môžete tešiť na pohodlnú jazdu za svojím cieľom.

Osobitou dopravou v oblasti je lodná, vďaka ktorej sa dostanete aj na neďaleký ostrov Elba. Absolvovať môžete plavbu trajektom na ostrov, z Piombina premáva trajekt do viacerých miest na ostrove (Portoferraio, Cavo, Rio Marina) niekoľkokrát za deň. Počas sezóny cca každú hodinu alebo aj častejšie. Linky prevádzkujú spoločností Moby LinesTorremar a ceny závisia od konkrétnej lode  počas dňa a jej obsadenosti. Vybrať si môžete aj z ponuky výletov jachtou okolo ostrovov Toskánskeho súostrovia.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Toskánsko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo Florencii a Siene nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Toskánsko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 16,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 55,00 €
Mlieko 1,25 €
Chlieb  1,50 €
Ryža    1,90 €
Vajcia  3,10 €
Miestny syr 14,00 €
Kuracie prsia  9,60 €
Fľaša vína 5,25 €
Domáce pivo 1,30 €
Cigarety          5,10 €
Kapučíno 1,35 €

Sviatky

1. január Nový rok (Capodanno)
6. január Traja králi (Epifania)
marec/apríl Veľkonočný pondelok (Pasquetta)
25. apríl Deň oslobodenia (Liberazione)
1. máj Sviatok práce (Festa del Lavoro)
2. jún Založenie Talianskej republiky (Festa dell Repubblica)
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie (Ferragosto)
1. november Sviatok všetkých svätých (Ognissanti)
8. december Počatie Panny Márie (Immacolata Concezione)
25. december Vianoce (Natale)
26. december Sviatok sv. Štefana (Santa Stefano)


 

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness