Toskánsko

Toskánsko

Raj gurmánov a pôžitkárov z celého sveta

Stiahnuť PDF

Toskánsko je ideálne pre turistov každého veku. V tomto talianskom regióne si môžete užiť všetko, čo vám napadne. Môžete si v pokoji prezerať historické pamiatky, umelecké diela, prejsť sa po olivových hájoch či vinohradníckych sadoch, skúsiť si cyklistiku či horskú túru. Na historických námestiach, ktorých príbehy siahajú do dávnych dôb si môžete vychutnávať pravé talianske delikatesy s pohárom vína z miestnych oblastí Chianti či Val d'Orcia. Toskánsko sa nachádza približne v strede Talianska, Vo väčších mestách nájdete mix toho najlepšieho z celého regiónu, avšak to pravé Toskánsko spoznáte na miestnom vidieku. Na každé mesto si vyhraďte aspoň jeden deň, počas ktorého spoznáte všetky pamiatky, umenie, kultúru a miestne špeciality. Toskánsko však nie je len o histórii, umení a dobrom jedle. Pobrežie Toskánska obmýva čisté more, ktoré je ideálne na plávanie a užívanie si rôznych vodných športov.

Počas návštevy Toskánska určite nesmiete vynechať hrad Casentino, hradby Lucca, vežu v San Gimignano, Rímsky amfiteáter, amfiteáter vo Fiesole a ani oblasť Chianti, z ktorej pochádzajú skvelé vína. Najčastejšie sa odporúča začať vo Florencii, pokračovať Sienou a výlet zakončiť Pisou, no neotreba zabudnúť ani na pláže na pobreží Toskánska či ostrove Elba, ktoré takisto patrí pod Toskánsko a je súčasťou tzv. Toskánskeho súostrovia, ktoré sa skladá zo siedmich ostrovov, pričom Elba je tým najväčším. Aj keď je tento ostrov známy po celom svete tým, že tu žil Napoleon v roku 1814 počas svojho vyhnanstva, história ostrova siaha oveľa ďalej. Elba má síce bohatú históriu, ale je tiež preslávená krásnymi plážami a krištáľovo priezračným morom. Práve more okolo tohto ostrova je domovom jedného z najväčších morských parkov sveta. Z Toskánska si možno odnesiete aj jeden veľmi dobrý zvyk - miestni obyvatelia sú zástancami pomalého jedenia a vychutnávajú si každý jeden hlt. Jedlo je pre nich darom a patrične si ho vážia.

Poznávacie zájazdy do Toskánska

Top lokality

Siena

Pravdepodobne najkrajšie talianske stredoveké mesto. Hovorí sa, že mesto bolo založené Seniusom - synom Remusa, jedného z dvoch legendárnych bratov a zakladateľov Ríma. Preto je v embléme mesta vlčica, ktorá dojčí Remusa a Romulusa. Siena s jej jedinečným šarmom vám učaruje už od prvého momentu. Na spoznávanie tohto mesta si určite pripravte minimálne jeden deň. Tento deň si užite prechádzkou v tieni tehlových domov po malebných uličkách. Srdcom Sieny je námestie Piazza del Campo s jeho bezchybným tvarom mušle. Z tohto miesta sa vám naskytne skvelý výhľad na bránu Torre del Mangia, na ktorú môžete dokonca vyšplhať. Druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Siene je Katedrála s jej mramorovou mozaikovou podlahou a klenbami.

Siena, ToskánskoNámestie, ktoré je srdcom mesta Siena má tvar mušle. Foto: depositphotos.com

Elba

Najväčší z toskánskych ostrovov, Elba, je od pevniny vzdialený desať kilometrov. U turistov je obľúbený najmä pre mierne podnebie, krásnu scenériu, historické pamiatky a skvelú príležitosť na potápanie pri skalnatom pobreží. Asi najslávnejším „obyvateľom“ ostrova bol Napoleon, ktorý tu strávil niekoľko rokov vo vyhnanstve. Všade je aj dnes dostatok odkazov na jeho život tu, vrátane Piazza Napoleone či Via Napoleone. Jeho oficiálna rezidencia Villa dei Molini stojí v hlavnom meste Portoferraio, jeho letné sídlo Villa Napoleone sa nachádza na zalesnených svahoch Monte San Martino. Prímorské letoviská Procchio a Marciana Marina sú na západ od Portoferraio. Vo vnútrozemí stojí za návštevu pevnosť Poggio a dedina Marciana s hradnými zrúcaninami. Na najvyšších vrchol ostrova, Monte Capanne, vedie lanovka, ktorá poskytuje krásny výhľad. Porto Azzuro je malebný rybársky prístav, ktorý bol opevnený Španielmi v 17. storočí.

Elba, ToskánskoHlavné mesto ostrova Elba. Foto: depositphotos.com

Pisa

Pisa patrí medzi najnavštevovanejšie mestá nie len v oblasti Toskánska, ale aj v celom Taliansku. Azda najviac sa preslávila s jej Šikmou vežou a Piazza dei Miracoli. Vedeli ste o tom, že Šikmá veža bola kedysi zvonicou miestnej katedrály, ktorá sa nachádza len pár metrov od nej? Ak sa rozhodnete navštíviť Pisu, určite nechoďte len na toto jedno námestie. Vyberte sa objavovať aj ďalšie miesta, na ktorých ukrýva svoje poklady. Prezrite si námestia Piazza dei Cavalieri či Piazza delle Vettovaglie.

Pisa, ToskánskoIkonický pohľad na mesto Pisa a jeho Šikmú vežu. Foto: depositphotos.com

Chianti

Oblasť Chianti nachádzajúca sa len pár kilometrov od Florencie je známa svojimi vinohradmi a olivovými hájmi. Idylická scenéria vás bude sprevádzať počas spoznávania celej oblasti. Okrem toho, Chianti je miestom, kde si najviac vychutnáte toskánske špeciality a vína. Vína z oblasti Chianti patria medzi najlepšie na svete a bola by škoda, keby ich neochutnáte. V každej dedinke na vás čakajú reštaurácie s bohatým výberom tradičných jedál a vín.

Chianti, ToskánskoOblasť známa pre množstvo haciend obklopených vinohradmi. Foto: depositphotos.com

San Gimignano

Dedinka San Gimignano známa ak ako stredoveký Manhattan, sa nachádza v strede cesty medzi Florenciou a Sienou. San Gimignano je jedným z najkrajších horských miest Toskánska. Charakterizujú ho kamenné veže a úzke uličky, obklopuje ho rozľahlá krajina s vinicami, kde sa produkuje víno Vernaccia. Dnes v ňom stojí 14 veží, no kedysi ich bolo až 72, a od roku 1990 je mestečko zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na tomto mieste sa doslova prenesiete v čase. Zároveň si tu môžete vychutnať špeciality dochutené šafranom a bielym vínom Vernaccia di San Gimignano. Ak si chcete vychutnať pohľad na krajinu ako z pohľadnice, vyjdite na vežu Torre Grossa.

San Gimignano, ToskánskoJedno z najkrajších horských miest Toskánska. Foto: depositphotos.com

Monteriggioni

Moteriggioni je malebným opevneným mestečkom pár kilometrov od Sieny. Okrem desiatich vysokých stien sa v Monteriggioni nachádza aj 14 veží, ktoré si môžete všimnúť už z diaľky. V súčasnosti je mestečko obľúbené u pútnikov z celého sveta a je najlepšou zastávkou po ceste Via Francigena. Ak sa rozhodnete Toskánsko navštíviť v júli, v Monteriggioni vtedy prebieha stredoveký festival, ktorý sa každoročne opakuje.

Monteriggioni, Toskánsko14 veží a vysoké steny sú poznávacím znamením mestečka Monteriggoni. Foto: depositphotos.com

Montepulciano

Stredoveké renesančné mesto v talianskej provincii Siena v južnom Toskánsku. Mesto je známe svojimi gurmánskymi špecialitami - vínnymi omáčkami, syrom, cestovinami, šošovicou a medom. No známe je aj víno z tejto oblasti. Hlavná ulica Montepulciano je dlhá 1,5 km od Porta al Prato po námestie Piazza Grande na vrchole kopca. Mesto je známe svojou bezmotorovou zónou. Dôležité šľachtické rody v tomto meste na vrchole kopca udržali svoju moc a bohatstvo dlhšie ako v iných toskánskych mestách. Priťahovalo najlepších renesančných umelcov z Florencie a Sieny, takže je plné stavieb z tohto obdobia. Niektoré z najlepších palácov obklopujú hlavné námestie Piazza Grande, ale nech zablúdite kamkoľvek, nájdete architektúru hodnú fotografie. Kostol San Biagio, postavený z travertínu, je považovaný za jednu z najlepších budov renesancie. Mesto je známe aj pre svoje víno. Vino Nobile patrí podľa odborníkov medzi najlepšie v Taliansku.

Montepulciano, ToskánskoDomov gurmánov, umelcov a vinárov. Foto: depositphotos.com

Val d'Orcia

Aj vy si pri Toskánsku ako prvé predstavíte zelené polia, vinice a kopce? Idealizovaný obraz Toskánska sa však dá nájsť aj v skutočnosti – konkrétne v údolí Val d’Orcia. Táto oblasť rozprestierajúca sa na juh od Sieny sa môže pochváliť známymi mestami ako Pienza, Montepulciano, Montalcino, Monticchiello, Bagno Vignoni a ďalšie. Celá oblasť je na zozname svetového dedičstva UNESCO a každá malá dedinka má svoje zvláštnosti. Fanúšikovia horúcich prameňov by mali zamieriť do Bagno Vignoni, Bagni San Filipo a Vivo d’Orcia. Ak nikdy nemáte dosť syra, zamilujete si Pienzu. Ale hlavne, z tejto oblasti budú nadšení všetci milovníci dobrého vína!

Val d'Orcia, ToskánskoZákladné esencie Toskánska? Zelené polia, kopce a vinič. Foto: depositphotos.com

Volterra

Volterra je jedným z najkrajších kopcovitých miest v Toskánsku. Jej kamenné domce stúpajúce na vrchol kopcov vás okúzlia. Volterra nesie bohaté etruské a rímske dedičstvo. Etruskovia ťažili v tejto oblasti soľ a bola obzvlášť známa aj pre spracovanie alabastru, minerálne pramene a kúpele. Patrila k dvanástim mestám etruskej ligy a obchodovala na celom polostrove dávno predtým, ako sa stala rímskym mestom. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí námestie Piazza dei Priori s palácom Palazzo dei Priori. Celá oblasť je posiata archeologickými náleziskami a nálezy z vykopávok neustále obohacujú zbierky v Etruskom múzeu. Na Parco Archeologico nájdete pozostatky starovekej akropoly s dvomi chrámovými základmi z druhého storočia pred naším letopočtom. V archeologickej oblasti Vallebuona stojí rímske divadlo z prvého storočia s posedením a javiskom, ktorého časti sú stále neporušené. V historickom centre stoja domy z 12. a 13. storočia. Volterra sa dostala na cestovateľskú mapu mnohých tínedžerov vďaka upírskej sérii Twilight. V meste sa totiž odohrával časť príbehu v druhej časti.

Volterra, ToskánskoMestečko preslávil a dostala na cestovateľskú mapu upírska sága Twilight. Foto: depositphotos.com

Lucca

Hovorí sa mu aj mesto 100 kostolov. Lucca na severozápade Toskánska je známa pre svoje dokonale zachované a schodné (dá sa po nich chodiť) múry zo 16. storočia. Tento štvorkilometrový chodník s výhľadom na mesto je skvelým východiskovým bodom pre prehliadku mesta. Nenechajte si ujsť rímsky amfiteáter, vežu Guinigi so stromami na vrchole, fórum umiestnené na námestí Saint Michele a krásnu katedrálu San Martino. Do centra mesta sa dá vojsť niektorou zo šiestich rôznych brán. Možno ste nevedeli, že Lucca je rodiskom slávneho Giacoma Pucciniho. Milovníci nakupovania si tiež prídu na svoje. Lucca je známe niektorými z najlepších vonkajších trhov v Taliansku. Zaujímavý je najmä trh so starožitnosťami, kde objavíte veľké množstvo šperkov a nábytku. Na trhu Ambulante si nakúpite miestne vína a ručne vyrábané predmety. Na okraji mesta lákajú k oddychu parky so zelenými tôňami a lavičkami. Nesmiete si nechať ujsť námestie Piazza Anfiteatro v elipsovitom tvare či guinigskú vežu.

Lucca, ToskánskoLucca, mesto s neopísateľnou atmosférou. Foto: depositphotos.com

Arezzo

Od rímskych čias až po renesanciu priťahovalo malé horské mestečko Arezzo umelcov a básnikov. Staré kostoly a paláce sú dnešnou hlavnou turistickou atrakciou. Aj napriek tomu, že stredoveké centrum bolo počas druhej svetovej vojny zničené, Arezzo má stále veľa pamiatok, kostolov a múzeí, ktoré vás zavedú späť do minulosti. Bolo domovom architekta Vasariho, ktorý tu mal svoj malý „palazzo“ Casa del Vasari. V ňom môžete porovnať jeho okázalé domáce fresky s dielami v kostoloch a verejných budovách vo Florencii. V meste objavíte krásnu kolonádu Palazzo delle Logge s nádherným krížom z 13. storočia. Farský kostol Pieve di Santa Maria je najlepším príkladom románskej architektúry na východe Toskánska. Prehliadku mesta je najlepšie začať na námestí Piazza Grande odkiaľ môžete vidieť hneď Loggiato Vasariano a Palazzo delle Logge. Odtiaľ sa môžete vybrať ku bazilike San Francesco a kaplnke Capella Bacci.

Arezzo, ToskánskoPrehliadku mesta je najlepšie začať na námestí Piazza Grande. Foto: depositphotos.com

Prato

Mesto Prato je len pol hodiny cesty od Florencie a je druhým najväčším mestom v regióne. Napriek tomu, že tu nájdete poklady z etruských, stredovekých a modernejších čias, mesto je prakticky neznáme pre väčšinu zahraničných návštevníkov Toskánska, a je tak ideálnym pre každého, kto chce ísť "mimo vyšľapané cesty" a preskúmať miesta, kde nie je veľa návštevníkov. Prato bolo historicky založené na textilnom odvetví, ktoré je tu dodnes živé a aj preto ho niektorí prezývajú "Manchester Toskánska". Medzi historicko-umelecké poklady, ktoré čakajú na objavenie sú ohromujúce fresky od Filippa Lippiho, Paola Uccella a Agnolo Gaddiho v Duomo a vonkajšia kazateľnicu Michelozzo a Donatello, krásny palác Palazzo Pretorio a námestie Piazza del Comune.

Livorno

Livorno je očarujúce mesto nachádzajúce sa na západnom pobreží Toskánska, na Ligúrskom pobreží a je považované za jeden z najvýznamnejších prístavov Talianska. Neočakávajte, že navštívite malebné stredoveké mesto ako mnoho iných v regióne, pretože Livorno je jedným z najmodernejších miest v Toskánsku. Ako každé prístavné mesto, Livorno bolo vždy križovatkou svetových kultúr. Jeho počiatky siahajú až do pravekých čias. Najväčší rozmach zaznamenalo počas 16. storočia, kedy k rozvoju mesta a jeho námorného prístavu prispela rodina Mediciovcov. Práve vďaka renovovanému umelcovi Buontalentiovi, ktorého najali na návrh nového opevneného mesta s priekopami a baštami, má Livorno dnešnú podobu. Na konci 16. storočia sa v Livorne začalo budovať pomerne veľká židovská komunita obchodníkov, tá mestu zanechala Synagógu, ktorej návštevu je potrebné si vopred nahlásiť. Jednou z najkúzelnejších štvrtí mesta je La Venezia, štvrť v benátskom štýle s kanálmi (datujúcimi sa tiež do éry Mediciovcov). Nachádza sa v historickom centre v blízkosti Novej pevnosti a každé leto - zvyčajne začiatkom augusta - ponúka jednu z najvýznamnejších letných udalostí regiónu, Effetto Venezia. Hudobné, divadelné a kultúrne vystúpenia, jedlo a zábava pre deti i dospelých.

Livorno, ToskánskoPrechádzku po šachovnici si môžete vychutnať v Livorne. Foto: depositphotos.com

Grosseto

Krásne mesto takmer na okraji toskánskej oblasti, známe ako politické a kultúrne centrum je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie okolitých vrchov i pobrežia. Jeho historické centrum je obklopené zachovanými kruhovými stredovekými hradbami. V ňom sa nachádza množstvo pokladov, ktoré stoja za návštevu, vrátane pozoruhodného námestia Piazza del Duomo, ktorému dominuje ružovo mramorová fasáda katedrály San Lorenzo z konca 13. storočia.

Hlavné mesto

Florencia

Florencia, mesto umenia, módy, histórie a skvelého jedla v sebe spája všetky prvky Toskánska a je jeho pomyselnou vstupnou bránou. Žiadne miesto na zemi vás nezavedie tak hlboko do srdca a duše renesancie ako Florencia. Práve tu sa to všetko začalo. Toto mesto spoločne s humanistickými mysliteľmi, maliarmi, sochármi, remeselníkmi a architektmi vytiahol Taliansko a celú Európu z temna do veku osvietenia. Kamkoľvek sa pozriete, nájdete krásne príklady tohto obdobia, najväčšia koncentrácia stavieb je však v okolo Piazza del Duomo. Dominujúcou panorámou je Brunelleschiho dom, v Museo del Duomo nájdete diela Michelangela, Donatella a iných veľkých renesančných umelcov. Botticelliho diela sú ozdobou Galérie Uffizi. Nezabudnite prejsť cez most Ponte Vecchio, kde nájdete aj Zlatú uličku, do hornej časti Piazzale Michelangelo, odkiaľ je neuveriteľný výhľad na mesto a hrá tu živá hudba. Námestie Piazza della Signoria je doslova galériou pod holým nebom, kde stojí mnoho úžasných sôch ako je replika Davida a Neptúnova fontána. Originál sochy Davida je dnes umiestnený v miestnej Akadémii krásneho umenia. Ani Neptúnova socha stojaca vo fontáne nie je originál, ide o kópiu z 19. storočia. Originál je uložený v Národnom múzeu. Koloritom mesta sú aj kuriózne obchody, výborné reštaurácie a hotely.Po prezeraní si tých najkrajších diel vo Florencii, ale aj v celom Taliansku, si môžete oddýchnuť v nádhernej záhrade Boboli plnej ruží a zaujímavej architektúry.

Panorama mesta florencia v talianskuKráľovná renesancie, tak prezývajú mesto Florencia. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Šikmá veža v Pise, Toskánsko

HistóriaKultúra

Šikmá veža v Pise

Ikona Talianska, známa Torre Pendente – Šikmá veža – stojí nakrivo vedľa katedrály a krstiteľnici v spoločnom priestore známom ako Campo dei Miracoli (Oblasti zázrakov). A budovy sú naozaj zázračnou kombináciou umeleckých diel a jemných mramorových arkád. Keďže Šikmá veža nemá svoje meno len tak pre nič za nič, turisti môžu mať občas trochu zvláštny pocit, keď idú po 294 schodoch až na vrchol. Niektoré z najväčších pokladov, striebro nevyčísliteľnej hodnoty, majstrovské diela, ohromujúce výšivky, sochy a obrazy, sú uložené v Museo dell’Opera del Duomo. Neobíďte ani Piazza dei Cavalieri, Borgo Stretto a Borgo Lago, Piazza delle Vettovaglie. Šikmá veža je najznámejšia pamiatka v Pise, nachádza sa v severozápadnej časti mesta na námestí Piazza dei Miracoli. Toto námestie je z dvoch strán obkolesené starými mestskými hradbami. Stojí tu Dóm, Baptistérium, Camposanto a Šikmá veža. Stavba veže so zvonicou začala pod vedením architekta Bonanna Pisana v roku 1174. Základ veže tvorí kamenný prstenec vysoký 3 metre s priemerom 15,5 metra. Keď stavba dosiahla tretie poschodie a výšku asi 11 metrov, prstencová základňa sa naklonila presne o 15 cm. Pisano sa snažil vyrovnať sklon v štvrtom poschodí ale nepodarilo sa mu to, preto z obavy, aby stavba nespadla, sa rozhodol nepokračovať. V roku 1234 architekt Giovanni di Simone postavil ďalšie tri poschodia veže v rovnakom prevedení ako Pisano. Tým bola postavená základňa veže v tvare valca. Na prízemí sú vchodové dvere a na ďalších šiestich podlažiach sú galérie so stĺporadím. Celé toto architektonické dielo dokončil v roku 1350 Tommaso Pisano tým, že pristavil zvonicu. Aj preto sa uvádzajú vždy dva údaje o výške veže, na severnej strane je výška 55,22 m a na južnej 54,52 m. V roku 1993 bolo nainštalovaných 800 ton olovrných dosiek do zeme na severnej strane ako protizávažie, ktoré by malo zabezpečiť stabilizáciu pamiatky. Šikmá veža je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Veža san gimignano v toskánsku

História

Rocca del Montestaffoli

Zrúcanina bývalej pevnosti v meste San Gimignano ponúka z jedinej zachovalej “veže” pekný výhľad na toskánsky vidiek, historické mesto a veže, ktorými je San Gimignano známe. Prídete sem z Piazza delle Erbe a trošku si vyšľapete kopec medzi olivovníkmi, no výhľad, ktorý sa vám naskytne, za to stojí. 

San Gimignano. Taliansko

História

Torre Grossa

Keď ste v meste San Gimignano tak na námestí Piazza Duomo sa nachádza jedna z 14 veží ktoré sa v San Gimignano zachovali a odporúčame ju navštíviť. Volá sa Torre Grossa, aj preto, že je najvysšia. Vstup do nej je z námestia. Veža v sebe ukrýva aj muzeálnu časť, je možné si tam pozrieť rôzne fresky, obrazy a kaplnku. Po vystúpaní mnohých schodov sa dostanete až úplne na jej vrchol. Kým stúpate schodmi hore sa pozdĺž celej výšky veže nachádza projekcia, na ktorej sa premieta jej historický príbeh. Z úplného vrchu sa naskytá krásny výhľad na 360 stupňovú panorámu mesta a 2 hlavné námestia - Piazza Duomo a Piazza della Cisterna.

História

Piazzale Michelangelo

Odporúčame ísť sem večer (ale aj cez deň) za krásnym výhľadom na celú Florenciu, rieku Arno a Ponte Vecchio. Obzvlášť večer je tu totiž čarovná atmosféra, keď si ľudia donesú pizzu a fľašu vína, posadia sa na schody a za tónov hudby pouličných umelcov sledujú západ slnka a vychutnávajú si úžasnú panorámu Florencie. Cestou sem sa ešte zastavte v záhrade ruží. Je to taká “medzistanica” na oddych medzi výstupom do kopca a po schodoch na námestie. Aj sem chodia ľudia za výhľadom, za kvetmi a relaxom kaskádovitým sedením na tráve medzi záhonmi kvetov. A odfotiť sa tu môžete cez rám kufru s panorámou Florencie. Ak sa vám nechce ísť po schodoch do kopca cez mesto a čarovné talianske uličky (čo je ale škoda), tak na námestie sa dostanete aj busom alebo autom.

Torre Guingi. Taliansko

HistóriaIné atrakcie

Torre Guinigi v Lucca

V meste Lucca sa nachádza niekoľko veží, jedna je však iná ako ostatné a stala sa tak unikátom tohto mesta. Na svojom vrchu neponúka len pekný výhľad, ale jej netradične - záhradu s cesmínovými dubmi. Veža je vysoká 44 metrov a čaká vás 230 schodov. Veža je z tehál červenej farby a vrchol veže je domovom mnohých starých dubov. Torre Guinigi bola postavená okolo roku 1384 bohatými obchodníkmi s hodvábom. V tom čase tu ešte nebola strešná záhrada, a tak nie je isté, kedy vznikla. Historici odhadujú jej vznik okolo roku 1600, kedy bola dubová záhrada zvečnené na obraze. 

 

História

Piazza dei Miracoli v Pise

Na námestí Piazza del Duomo sa nachádza skupina pamiatok známych po celom svete. Štyri majstrovské diela stredovekej architektúry - katedrála, krstiteľnica, zvonica („Šikmá veža“) a cintorín - boli postavené v období od 11. do 14. storočia v tesnej blízkosti vedľa seba, čím sa vytvoril unikátny klaster pamiatok.  V roku 1063 bola Pisa jednou z veľmocí Stredozemného mora a potrebovala Duomo, ktoré by zodpovedalo jeho prestíži. Architekt Buscheto skombinoval východnú architektúru, byzantské črty a lombardskú výzdobu, aby vytvoril nový štýl s názvom „Pisan Romanesque“. Štýl, ktorý sa odtiaľ rozšíril do mnohých oblastí. Azda najviac ho reprezentuje Katedrála v Pise - jeden z divov Talianska, ktorá bola po zväčšení v roku 1118, najväčšou v Európe.

História

Mestské hradby v Pise

Hradby sa tiahnu okolo centra mesta a ponúkajú iný pohľad na mesto. Dlhé sú 3000 metrov a vysoké 10 metrov, pričom z nich máte vynikajúci výhľad na Šikmú vežu a všetky ostatné atrakcie. Aby ste si tento pohľad mohli vychutnať dosýta, musíte sa vybrať na najvyšší bod hradieb a to cez 4 možné vchody: veža Santa Maria, veža komplexu Marzotto, námestie Piazza delle Gondole, drevená veža z námestia Piazza Rossa.

História

Kostolík Santa Maria della Spina v Pise

Počas prechádzky pozdĺž rieky Arno, natrafíte na malý kostolík. Biele mramorové a zložité dekorácie sú úplne v rozpore s okolím kostola. Interiér zdobí dlažba s mimoriadne bohatou gotickou výzdobou. Malý kostol bol pôvodne postavený v roku 1230 ako modlitebňa pre námorníkov priamo pri rieke, ale v roku 1871 bol demontovaný a prestavaný na vyššiu úroveň, aby ho chránil pred vlhkosťou a záplavami. Tŕň (Spina) v názve odkazuje na svätú relikviu z tŕňovej koruny Krista prinesenú do Pisy v roku 1333, ale táto sa neskôr presunula do Chiesa di Santa Chiara.

História

Piazza dei Cavallieri v Pise

V minulosti politické centrum mesta Pisa a miesto rímskeho fóra sa neskôr premenilo na centrum Rádu rytierov sv. Štefana, na ochranu toskánskeho a stredomorského pobrežia od tureckých flotíl a pirátov. V centre námestia sa nachádza socha veľkovojvoda Toskánska, vytesaná Francavillom v roku 1596. Za ním sa nachádza Palazzo della Carovana, bývalý palác Palazzo Degli Anziano del Popolo, ktorého fasáda je pokrytá kresbami a sochami členov rodu Medici. V súčasnosti je domovom školy - Scuola Normale Superiore a študovali tu najväčší talianski profesori, ako Antonio Pacinotti, Carducci, Pascoli, Fermi a Rubbia.

História

Vstupné brány do San Gimigano

Hlavnými bránami do mesta sú Porta San Giovanni na juhu, Porta San Matteo na severozápade a Porta San Jacopo na severovýchode. Brána San Giovanni bola postavená v 13. storočí a jej zvláštnosťou je členitý oblúk, na ktorom sa nachádza miestnosť pre strážcu. Vedľa strážnej miestnosti, vľavo od pozorovateľne, sa nachádza malá zvonica, ktorá je dnes takmer úplne zničená. Porta San Matteo bola postavená počas 12. storočia. Bránu tvorí dvojitý oblúk a nasktytne sa vám z nej výhľad na prvé mestské predmestia, na cestu do Certaldo a na malú vežu "Torrione dei frati".

História

Piazza della Cisterna

Medzi vežami, v srdci svetového dedičstva UNESCO, hneď vedľa Piazza Duomo sa nachádza známe námestie s trojuholníkovým tvarom. Pôvodne sa jednalo o križovatku, na ktorej sa nachádzala tržnica, kde sa konali mestské slávnosti a turnaje. Svoje meno námestie dostalo po verejnej cisterne, postavenej v roku 1287, ktorá stojí na vrchole obrovskej travertínovej studne s osemuholníkovým podstavcom. Stále tu môžete vidieť drážky, ktoré zanechali laná, ktoré slúžili na vytiahnutie džbánov vody. Na juhozápadnej strane námestia sa nachádza veža Arco dei Becci, ktorá bola súčasťou pôvodných múrov z desiateho storočia. V prednej časti stojí Casa Silvestrini, kedysi hostinec, ktorý poskytoval pútnikom ubytovanie a v 16. storočí aj pomoc sirotám. Od roku 1918 sa tu nachádza hotel. Zároveň tu nájdete zaujímavú architektúru, ako pri budove Palazzo Razzi (v súčastnosti banka), so zaujímavou fasádou a dvojitými oknami.  A vedľa typickej veže z trinásteho storočia, stojí Palazzo Tortoli-Treccani. Na námestí stoja viaceré veže - jednou z nich je Torre del Diavolo (Čertova veža), ktorá stojí na severnej strane vedľa Palazzo dei Cortesi. Legenda hovorí, že táto veža bola postavená samotným diablom. V dolnej časti námestia sa nachádzala Zlatá ulička, na ktorej sa spracovávali zlaté listy. Ďalšími sú Dve veže rodiny Ardinghelli, najmocnejšej rodiny San Gimignana. Boli postavené na konci 13. storočia a boli oveľa vyššie ako kázal v tom čase stanovený limit. Na námestí sa často konajú hudobné podujatia a veľtrhy, napr. Festival Santa Fina v marci a auguste a Fiera di San Gimignano na začiatku januára.

História

Piazza Duomo v San Gimigano

Piazza Duomo je srdcom San Gimignana, rovnako ako v minulosti, kedy bolo aj centrom politického a náboženského života v stredoveku. Tri najznámejšie dominanty mesta sú práve na tomto námestí: na severnej strane, vyčnieva do neba Torri Gemelle dei Salvucci. Na opačnej strane je Palazzo Nuovo del Potestà s loggiou del Comune a najznámejšia veža Torre Grossa. Najimpozantnejšou stavbou je Collegiata - v strede námestia naproti Palazzo Vecchio del Potestà s Torre Rognosa a Torre Chigi vedľa. Práve Collegiata, tiež známa ako Duomo, dala svoje meno celému námestiu a pochádza z 11. storočia. V prvej polovici 13. storočia, v období najväčšej ekonomickej prosperity, námestie dostalo podobu, akú má dodnes.

Lucca, Taliansko

História

Mura de Lucca

Hradby obopínajú staré mesto v celkovej dĺžke 4 km a po celej dĺžke je možné sa po nich prechádzať, jazdiť na bicykli alebo napríklad na korčuliach. Chodníku pozdĺž 12 metrov vysokých hradieb sa hovorí Passeggiata de mura. Hradby boli postavené v 16. a 17. storočí v renesančnom štýle, strážilo ich 126 diel a dodnes majú 11 bastiónov.

História

Piazza Anfiteatro v Lucca

Oválne námestie nachádzajúce sa na mieste niekdajšieho rímskeho amfiteátra patrí k najmalebnejším námestiam v Toskánsku. Pôvodný amfiteáter existoval na tomto mieste od 2. storočia a námestie sa rozvíjalo od stredoveku. Keď amfiteáter stál, býval centrom mesta, kde sa zhromaždili ľudia, aby sa pozerali na hry a rôzne podujatia Námestie si dodnes zachováva svoj význam.

História

Torre Civica delle Ore v Lucca

O výstavbe veže rozhodli ešte v roku 1390, no využívať sa začala až o sto rokov neskôr v r.1490, kedy bola premenovaná na Občiansku vežu a boli na ňu umiestnené hodiny. Pracovný mechanizmus týchto hodín prešiel viacerými zmenami v priebehu storočí. Veža prešla nedávno rekonštrukciou a je najvyššou vežou v meste, ktorá ponúka úchvatný výhľad zo svojho vrcholu, ku ktorému sa dostanete po 207 dokonale zachovalých drevených schodoch. Okrem panoramatického výhľad na mesto Lucca, si môžete obzrieť aj ručne navinutý pracovný mechanizmus hodín, jeden z najzaujímavejších svojho druhu, ktorý sa v Európe zachoval.

Kostol di San Michele. Lucca. Taliansko

História

Chiesa di San Michele in Foro

Kostol San Michele in Foro je jednou z najkrajších a očarujúcich historických budov mesta Lucca. Tento rímskokatolícky kostol bol postavený na zvyškoch starovekého rímskeho fóra. Do roku 1370 bol kostol sídlom Consiglio Maggiore (hlavnej rady), ktorá bola považovaná za najdôležitejšie zhromaždenie obce. Samotný kostol je právom považovaný za jednu z najnavštevovanejších a najzaujímavejších turistických atrakcií v celom meste Lucca, a to vďaka krásnemu interiéru a detailom na fasáde kostola.

História

Duomo San Martino

Katedrála v meste Lucca sa nachádza v odľahlej lokalite starého centra mesta, hneď vedľa hlavnej turistickej trasy, preto ju často prezývajú aj skrytá katedrála. Samozrejme, je tu dôvod, ktorý vysvetľuje toto nezvyčajné umiestnenie - katedrála bola postavená v šiestom storočí a v tomto období boli najcentrálnejšie a najdôležitejšie oblasti (z urbanistického hľadiska) už príliš preťažené. Katedrála je typickým príkladom gotiky v meste. V priebehu rokov bolo katedrála niekoľkokrát prepracovaná, najskôr v roku 1070 pápežom Alexandrom II., neskôr v roku 1200 do súčasnej podoby. V interiéri katedrály nájdete výzdobu v neskorogotickom štýle zo 14. a 15. storočia. Mramorová fasáda pripomína katedrály v Pise.

Palazzo Publico, Taliansko

HistóriaKultúra

Palazzo Publico

Palazzo Pubblico sa nachádza v srdci meste Siena, na Piazza del Campo. Vo vnútri paláca sa nachádzajú fresky, ktoré vás uchvátia a očaria svojou komplikovanosťou. Medzi freskami nájdete aj tri, ktoré sú slávnejšie než ostatné - panely v časti Sala della Pace, ktoré vytvoril Ambrogio Lorenzetti. Palazzo Publico je vynikajúcim príkladom presnosti a krásy gotickej architektúry.

Torre del Mangia, Taliansko

História

Torre del Mangia

Torre del Mangia je veža postavená v rokoch 1338 – 1348 v Siene. Je umiestnená na Piazza del Campo, hlavnom námestí v Siene, susediacom s Palazzo Pubblico. Keď bola postavená, bola jednou z najvyšších sekulárnych veží stredovekého Talianska. Pri výške 102 metrov je druhou najvyššou po veži Asinelli v Bologni. Veža bola postavená tak, aby bola presne rovnaká ako katedrála v Siene, čo symbolizovalo rovnováhu právomocí medzi cirkvou a štátom.

Piazza del Campo, Taliansko

KultúraIné atrakcie

Piazza del Campo

Piazza del Campo je hlavným verejným priestorom historického centra mesta Siena v Taliansku a je považované za jedno z najväčších stredovekých námestí Európy. Je známe po celom svete pre svoju krásu a architektonickú integritu. Najznámejšími atrakciami námestia sú Palazzo Publico a Torre del Mangia. Okrem týchto dvoch budov sa na námestí nachádza viacero zaujímavých stavieb. Toto námestie bolo kedysi trhoviskom, ktoré bolo založené pred 13. storočím na svahovom mieste blízko miesta stretnutia troch spoločenstiev, ktoré bývali pri meste Siena.

Ponte Vecchio, Taliansko

HistóriaIné atrakcie

Ponte Vecchio

Preslávený most vedie ponad rieku Arno vo Florencii, v hlavnom meste Toskánska. Ponte Vecchio stojí na mieste, kde stáli jeho dvaja predchodcovia, z ktorých najstarší bol súčasťou rímskeho castra (rímskeho tábora). Dnešný most je dielom architekta Neriho di Fioravante, ktorý v roku 1345 preklenul Arno elegantnou stavbou s tromi oblúkmi. Obchodíky postavené na moste po jeho obidvoch stranách dodávajú mostu jeho osobitný ráz. Obchodíky zlatníkov pochádzajú zo 16. storočia a sú spojením dielne a obchodu, pôvodne však slúžili mäsiarom. Nad prostredným oblúkom je malé priestranstvo s výhľadom na rieku a ostatné mosty. Nachádza sa tu fontána s pitnou vodou a busta Celliniho od sochára Romanelliho z roku 1900. Nad stavbami obchodíkov sa nachádza Vasariova chodba postavená architektom na žiadosť Cosima I., ktorý chcel mať zastrešený a bezpečný priechod z Palazzo Vechio do Palazzo Pitti na druhom brehu Arna. Most bol poškodený v roku 1944 ustupujúcimi Nemcami a v roku 1966 povodňou.

Uffizi, Taliansko

História

Uffizi

Galleria degli Uffizi je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších galérii vo Florencii i na svete. Zaznamenáva prierez výtvarnej tvorby od antického Ríma až po baroko. Medzi slávnymi autormi, ktorých diela tu môžete uvidieť, sú: Giotto, Beato Angelico, Massacio, Piero della Francesca, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, Michelangelo Buonarotti, Giambattista Pittoni, Raffaelo Sanzio, Tizian, Paolo Veronese, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrandt...

Galleria dell´ Accademia, Taliansko

HistóriaKultúra

Galleria dell´ Accademia

Galéria Akadémie Florencie je umelecké múzeum. Je známe vďaka tomu, že je domovom originálu Michelangelovej sochy Davida od roku 1873. Nachádzajú sa tam aj ďalšie sochy od Michelangela a veľká kolekcia malieb florentských umelcov, najčastejšie z rokov 1300 – 1600. Je druhým najnavštevovanejším múzeom v Taliansku. Galleria dell´ Accademia bola založená v roku 1784 Pietrom Leopoldom, veľkovojvodom Toskánska. V roku 2001 bolo otvorené Museo degli strumenti musical. Nachádzajú sa v ňom hudobné nástroje Stradivariusa, Niccola Amatiho a Bartolomea Cristoforiho. V dnešnej dobe má galéria malú zbierku Michelangelových prác, ako jeho štyroch nedokončených Väzňov a nedokončenú sochu Saint Matthewa. Do tejto zbierky bola pridaná Piteá, ktorá bola objavená v kaplnke Barberini v Palestrine. Ďalšie vystavené práce sú florentské maľby z 13. a 16. storočia. Galéria má tiež zbierku ruských diel, ktoré zhromaždil veľkovojvoda.

Piazza della Signoria, Taliansko

HistóriaKultúra

Piazza della Signoria

Uprostred námestia Piazza della Signoria vo Florencií, stojí jazdecká socha Cosima I., ktorá bez podstavca meria 450 centimetrov. Jej autorom je Giambologna, ktorého poveril touto zákazkou Ferdinand I. Medicejský, syn Cosima I. Na podstavci sú zobrazené dôležité momenty z Cosimovho života. Na námestí tiež nájdete Neptúnovu fontánu, ktorá bola pôvodne zadaná Bacciovi Bandinellimu, ale po jeho smrti zákazku prevzal jeho žiak Bartolomeo Ammanati. Použitým materiálom bol mramor a bronz. Fontána má výšku 560 centimetrov. Pred palácom sú umiestnené kópie sôch -  Herakles a Cacus od Bendinelliho, Michelangelov Dávid, Judita, Holofernes a Marzocco od Donatella.

Palazzo Vecchio, Taliansko

HistóriaKultúra

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio je stredoveký opevnený palác v centre Florencie na Piazza della Signoria. Jeho stavba začala v roku 1299, šesť rokov po prevzatí vlády cechmi, a dokončený bol v roku 1314. Zasadali v ňom ústredné orgány mestskej republiky a volení úradníci tu mohli i prenocovať. Palác je opevnený preto, aby im zaručil bezpečnosť pred prípadnými útokmi nepriateľov, ale aj zo strany vzbúreného ľudu. Po prevzatí vlády rodom Mediciovcov sa tu začiatkom 40. rokov 16. storočia usídlil vojvoda Cosimo I., ktorý dal budovu prestavať. Dnes palác slúži ako radnica mesta.

Kostol Santa Croce, Taliansko

HistóriaKultúra

Kostol Santa Croce

Kostol Santa Croce čiže Svätého Kríža je slávna bazilika vo Florencii, ktorú mnohí nazývajú Pantheonom Florencie. Ide o komplex skladajúci sa z múzea, kaplniek a náhrobkov. Je súčasťou celku budov patriacich františkánskemu rádu. V roku 1294 bol položený základný kameň tejto baziliky, dokončená bola v roku 1385. Na jej stavbe sa podieľal architekt Arnolfo di Cambio. Bazilika je miestom odpočinku známych osobností, ako napr. Galilea Galiei a Michelangela Buonarrotiho. Uvidíme tu tiež kaplnku slávnych rodín - rodiny Mediciovcov a rodiny Pazziovcov. Významná je socha sv. Ľudovíta z Toulouse, sú tu aj nádherné fresky Taddei Gaddiho znázorňujúce rodokmeň Ježiša Krista a poslednej večere.

Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko

HistóriaKultúra

Baptistérium sv. Jána Krstiteľa

Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

História

Campanile di Giotto

Známa zvonica katedrály vo Florencii, ktorú postavili v 14. storočí je jedným z najkrajších miest v Taliansku. Veža je vyrobená z bieleho, zeleného a červeného mramoru, podobne ako katedrála a je výstavba sa začala v roku 1334., keď o tri roky neskôr zomrel jej hlavný architekt Giotto di Bondone, zvonica bola dokončená Andreom Pisano v roku 1359. Spodné poschodie veže je zdobené 54 basreliéfmi a vrchol zvonice má množstvo výklenkov zdobených sochami svätcov a prorokov. Dnes sú sochy kópie, ale originály môžete vidieť v Múzeu Duomo. Na vrchol zvonice vedie 414 schodov a návštevníci budú príjemne prekvapení, keď sa dostanú na vrchol vo výške 277 stôp (84 m) a uvidia jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Florenciu.

História

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Katedrála sa nachádza na námestí Piazza del Campo a je úchvatnou gotickou stavbou naplnenou umeleckými pokladmi od Pisana, Donatella a Michelangela, ako aj freskami Pinturicchia. Postavená bola v rokoch 1215 až 1263. Exteriér i interiér sú zdobené bielym a zeleno-čiernym mramorom v striedajúcich sa pruhoch, pričom čiernobiele sú symbolickými farbami Sieny.

Stiahnuť PDF

Najkrajšie pláže v Toskánsku

Západnú hranicu Toskánska tvorí pobrežie Tyrhénskeho mora, dlhé približne 300 kilometrov, kde sa biele piesočné pláže striedajú s ukrytými štrkovými zátokami obklopenými skalnými útesmi. Tie najkrajšie pláže v Toskánsku sú: La Feniglia, Punta Ala, Talamone, Cala Violina, Capezzólo, Cala di Forno, Cala Piccola, Porto Santo Stefano, Porto Ercole, Marina di Alberese, Viareggio, La Paolina, Marina di Pisa

Marina di Pisa

Pláž  neďaleko Pisy je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože je chránená pred otvoreným morom veľkými skalnými stenami. Vytvorili prirodzenú bariéru, ktorá zabezpečuje príjemný plážový zážitok.

Pláž Marina di Pisa. Foto: depositphotos.com

La Feniglia

La Feniglia je veľká piesočnatá pláž, dlhá približne 7 km, ktorá sa tiahne od Monte Argentario až po Ansedoniu. La Feniglia v južnej časti polostrova Monte Argentario patrí medzi najkrajšie a najznámejšie v celej oblasti. More je krištáľovo čisté a počas horúcich letných dní sa môžete tešiť na tieň pod borovicami kúsok od pláže.

Pláž La Feniglia. Foto: depositphotos.com

Punta Ala

Punta Ala je rozdelená na dve pláže. Prvá sa nachádza na konci turistického prístavu s pokojnou vodou a teplým pieskom. Druhá pláž je dlhá 2 km, tiahne sa pozdĺž Via della Dogana  a nachádza sa medzi vežami Hidalgo a Cala. Táto pláž je ľahko dostupná a môžete sa na ňu vybrať aj pešo.

Pláž Punta Ala. Foto: depositphotos.com

Talamone

V Talamone sa nachádzajú menšie pieskové pláže, ktoré sú ukryté v zátokách. Na týchto verejných plážach budete mať vďaka tomu dostatok súkromia. Na tomto mieste si prídu na svoje tí, ktorí majú radi vodné športy. Miestne vody sú ideálne na windsurfing, kitesurfing či plachtenie. Na severnej strane sa nachádzajú vo vode skaly, ktoré sú ideálne na objavovanie podmorského života počas potápania.

Pláž Talamone. Foto: depositphotos.com

La Paolina

Krásne pláže nájdete aj na ostrove Elba. Jednou z tých najlepších s krištáľovo čistou vodou je La Paolina. Svoje meno dostala na počesť Napoleonovej sestry, ktorý bol na ostrov poslaný do vyhnanstva. Piesočnato-štrková pláž je dostupná po trochu strmšom chodníku asi dvesto metrov od cesty alebo dvadsaťminútovou cestou loďkou z pláže Procchio.

Pláž La Paolina v Toskánsku. Foto: depositphotos.com

Pláž Viareggio

Jednou z najobľúbenejších pláží v blízkosti Luccy je Viareggio, ktorá láka najmä na možnosť pozorovania delfínov pre tých, ktorí sa vydajú na výlet s morskými biológmi. Je ľahko dostupná aj verejnou dopravou. Pláž je dobre vybavená ležadlami a slnečníkmi, ktoré sú na prenájom, ale aj obchodmi, kaviarňami a reštauráciami. O niečo južnejšie je voľná pláž, ktorá je zdarma.

Pláž Viareggio. Foto: depositphotos.com

Cala Violina

Cala Violina je dychvyrážajúca pláž s bielym pieskom. Na túto pláž sa dostanete jedine pešo, na koni alebo na bicykli. Táto verejná pláž s krištáľovo čistými vodami v tvare polmesiaca dostala názov po miestnej legende.

Pláž Cala Violina. Foto: depositphotos.com

Cala di Forno

Piesočnatá pláž Cala di Forno patrí  do chránenej oblasti Maremma, južne od mesta Collelungo. Obklopuje ju pohorie Uccellina a malý záliv. Na túto pláž sa však nedostanete počas letnej sezóny, pretože z dôvodu ochrany prírody je uzavretá. Počas jarnej a jesennej sezóny sa sem môžete dostať po dvojhodinovej prechádzke alebo rýchlejšie loďou.

Pláž Cala di Forno. Foto: caladiforno.it

Cala Piccola

Skalnatá zátoka Cala Piccola pri meste Monte Argentario patrí medzi najviac priateľské pláže pre rodiny v okolí. Aj napriek tomu, že sa na pláži nachádzajú malé kamienky a nie piesok, pláž vie byť počas letnej sezóny preplnená najmä vďaka jej krištáľovo čistej vode. 

Porto Santo Stefano

Porto Santo Stefano je rozdelené na viacero malých pláží s krásnymi zátokami. Na tomto mieste zažijete pravú nefalšovanú prírodu. Ak ste nadšencom naozaj prírodných pláží, na tejto si prídete na svoje. Divoká príroda a náročnejší prístup k moru je to, čo sem láka všetkých turistov. Krása zálivu vás očarí najmä pri západe slnka.

Pláž Porto Santo Stefano. Foto: depositphotos.com

Porto Ercole

V mestečku Porto Ercole sa nachádzajú pozdĺž pobrežia pláže, na ktorých povrchu sa strieda piesok s kamienkami. Neostávajte však len na jednom mieste. Požičajte si malý čln a choďte sa pozrieť aj do iných zátok ako napríklad Acqua Fresca, Spiaggia Lunga, Le Viste a La Feniglia.

Porto Ercole. TalianskoPorto Ercole. Taliansko. Foto: unsplash.com

Marina di Alberese

Dlhá pláž Marina di Alberese, ktorá sa rozprestiera až na 7 km dlhom úseku je posypaná sivým pieskom a je obrastená bujnou vegetáciou. Ak sa rozhodnete dať si prechádzku po pláži, myslite vopred na to, že po určitom úseku sa môžete dostať do nudistickej časti. Ak sa na túto pláž vyberiete na dlhší výlet, zabaľte si so sebou aj občerstvenie. Na parkovisku pri pláži sa síce nachádza mobilný bar, avšak na pláži sa nenachádza žiadna reštaurácia.

Pláž Marina di Albarese. Foto: depositphotos.com

Capezzólo

Pláž Capezzólo sa nachádza pozdĺž pobrežia mesta Castiglione della Pescaia. Na pláži sa nachádza biely piesok, na ktorom sa môžete opaľovať, či využiť možnosť vyskúšania si rôznych športov. Pláž je dobre vybavená a obmýva ju veľmi čisté more. Ak si budete chcieť more užiť ešte viac, môžete skúsiť napríklad plachtenie či mini plavbu na inú pláž.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Parco di Pinocchio - Collodi

Rozprávkový mrak, zvonkohra a benátsky kolotoč s lagúnou – zábavný park v mestečku Collodi, kde svoje detstvo strávil autor Pinocchia – Carlo Lorenzini, je plný prekvapení. Hneď vedľa sa nachádza Villa Garzoni a jej Dom motýľov – zážitkov budú mať deti až až.

Nekonečná zábava čaká na deti v parku známej drevenej postavičky. Foto: pinocchio.it

Aquapark Acqua Village, Cecina Mare

Tobogany, šmýkľavky, masážne lagúny, bazén s umelými vlnami, plážový volejbal a baby klub – to všetko a ešte oveľa viac na vás čaká v aquparku, ktorý leží 50 km od Grisetta pri meste Follonica.

Pobyt v aquaparku si užijú nielen deti, ale aj dospelí. Foto: acquavillage.it

Cavallini Matto, Marina di Castagneto

Najzelenší toskánsky zábavný park ponúka atrakcie pre všetky generácie. Zatiaľ čo najmenší si môžu zaskákať na skákacích hradoch, zahrať si minigolf alebo sa povoziť na minivláčikoch, väčšie deti ocenia horské dráhy, jazdu na divokej vode, ale aj náučný prírodný chodník.

Tento park je plný adrenalínových zážitkov. Foto: cavallinomatto.it

Museo con Pesonaggi Inmovimento, Scarperia

Celkom 65 pohyblivých figúrok z dreva, ktoré zachytávajú remeslá a bežný život v typickej toskánskej dedinke v polovici 20.storočia v regióne Mugello. Figúrky vytvoril Faliero Lepris, ktorý ich aj predvádza – buď v nedeľu, alebo iný vopred dohodnutý termín v časti Sant´Agata, na Via Montaccianico.

Museo Stibbert, Florencia

Angličan Frederick Stibbert naplnil v 19. storočí svoju vilu viac než 10 000 suvenírmi z celého sveta. Samotná vila sa nachádza v záhradnom parku. Pozrieť si môžete napríklad figuríny európskych i orientálnych jazdcov v životnej veľkosti.

Vila, ktorá očarí milovníkov histórie. Foto: visitflorence.com

Parco Avventura Il Gigante, Vaglia

V tomto dobrodružnom parku sa môžete na siedmych rôznych trasách šplhať a loziť po stromoch. V cene základného vstupného sú tri hodiny zábavy, prilba a vybavenie. Park nájdete na Via Fiorentina 276 v mestečku Vaglia.

Il Giardino dei Tarocchi

V parku nájdete až 22 pestrofarebných symbolov tarotových kariet, po ktorých sa deti môžu šplhať. Symboly sú také obrovské, že môžu šplhať nielen po nich, ale aj popod ne.

Moderné umenie, alebo zábavný park? Foto: flickr.com

Accademia dei Fisiocritici, Siena

Budova akadémie v Siene je plná vedeckých kuriozít za uplynulých 300 rokov vedy. Nádete tu napríklad keramické huby alebo vzorky vôd z toskánskych prameňov. Toto prírodovedné múzeum poteší malých i veľkých bádateľov. Nachádza sa na Piazetta Silvio Gigli 2 v Siene.

Dinopark Parco Preistorico, Peccioli

Až 20 dinosaurov v životnej veľkosti ako aj ďalšie prehistorické zvery môžete obdivovať v parku v meste Peccioli. Po prechádzke si môžete vyhutnať piknik na lúke a deti hru na ihrisku. Nájdete ho na ulici Via dei Cappuccini 70 – 72.

Grotta del Vento, Fornovolasco

Stalaktity, stalgmity, podzemné prúdy a jazierka nájdete v jaskyni v Apuánských Alpách na troch nenáročných a dobre osvetlených okružných trasách.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

V Toskánsku jednoducho musíte ochutnať miestne špeciality. Bez toho nesmiete odísť. Aj keby ochutnáte len malý dezert. Počiatky toskánskej kuchyne majú rustikálny pôvod. Chlieb, špaldové výrobky, strukoviny, mäso  a zelenina. To sú základné suroviny, z ktorých toskánske gazdinky varia a pečú ich skvelé pokrmy.

Typickým predjedlom je crostini, opečený chlieb s nátierkou z kuracej pečienky. Po predjedle sa tradične podáva polievka. Toskánci obzvlášť milujú polievky. Základom je práve ribollita, zeleninová a zemiaková polievka. Papa al pomodoro, rajčinová polievka. V lete je obľúbeným jedlom panzanella, druh šalátu s chlebom, paradajkami, uhorkami a cibuľou, ochutené olivovým olejom, balsamicom a bazalkou. Niekedy sa môže pridať aj tuniak a kapary. Ako ďalší chod sa podáva buď mäsový pokrm so zeleninou alebo cestoviny. Známe sú pappardelle s králičím mäsom. V Toskánskej kuchyni sa najčastejšie používa hovädzie mäso, bravčové alebo divina. Medzi typické dezerty patrí gaštanový koláč castagnaccio, anízový koláč buccellato a cantucinni, mandľové sušienky.

Tradičné jedlo ribollita v toskánskuRibollita je klasické toskánske jedlo. Foto: depositphotos.com

V mnohých jedlách sa často objavuje fazuľa, obyvateľom Toskánska sa preto hovorí aj „strukovinoví jedáci“. Ochutnať ju môžete v polievke zuppa di fagioli alebo fagioli all’uccelletto, čo je jedlo z fazule dusenej s paradajkami, cesnakom a šalviou. Ak máte skôr chuť na cestoviny, potom vyskúšajte tagliatelle al tartufo, cestoviny v hľuzovkovej omáčke.

Tagliatele s hľuzovkovou omáčkouTagliatelle al tartufo sú tiež obľúbené toskánske jedlo. FOTO: depositphotos.com

V toskánskej kuchyni si pochutíte aj na rôznych druhoch mäsa, vrátane jelenieho, bažantieho a diviačieho. Najčastejšie sa podávajú s cestovinou a omáčkou. Absolútnou nutnosťou je vyskúšať bistecca fiorentina, obrovský steak tradične pochádzajúci z údolia Chiana, ktorý pokojne vystačí aj pre dvoch.

Toskánsko je ale hlavne krajina vína, takže si nenechajte ujsť príležitosť na ochutnávku. Takmer každé mesto ponúka svoje vlastné víno. Montalcino a Montepulciano sú dva klasické druhy červeného vína. Ďalšie toskánske víno, o ktorom ste už určite počuli je Chianti, univerzálne víno vyrábané v celom strednom Toskánsku.

Víno a syry v toskánskuAko chutí pobyt v Toskánsku? Vínom a syrmi. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity a šport

Cyklo i pešia turistika

Toskánsko je oblasťou, v ktorej si môžete vyskúšať nie len vodné športy, ale najmä tie pozemné. Ak sa dostanete do oblasti Chianti alebo Val d'Orcia, požičajte si bicykle a choďte na cyklotúru krajinou. Toskánsko je najlesnatejším regiónom Talianska a tak miestom, ktoré je ideálne aj na dlhé prechádzky, ktoré môžete doplniť napríklad nordic walkingom. Turistické trasy sú tu dobre značené a organizované a tak sa môžete vybrať aj po stopách sv. Františka z Assisi.

Toskánsko na bicykli
Poznávať Toskánsko môžete aj na bicykli. Foto: depositphotos.com

Golf

Túto hru sem doviezli Angličania približne v 19. storočí. Dnes je medzi pobrežím a Apeninami viac ako 30 certifikovaných ihrísk, k hre potrebujete handicap 36.

Horolezectvo

Toskánsko je lezeckým rajom. O čom svedčí až 40 lezeckých oblastí, nerátajúc ostrov Elba. Medzi lezcami nájdete zväčša domácich a tak sa na stene môžete ocitnúť aj sami. Niektoré lezecké oblasti sú v bývalých kameňolomoch, iné uprostred hustých lesov, ale aj na strmých vápencových skalách – vyberie si každý. Mnoho lezeckých stien nájdete v Apuánských Alpách a veľmi obľúbené sú aj červené vápencové skaly pri kúpeľoch Monsummano v Apeninách. V okolí lezeckých oblastí sa poväčšine nachádzajú aj lezecké školy, ktoré vám umožnia liezť pod odborným dohľadom.

Jazdectvo

Pre jazdu na koni je v Toskánsku ideálny región Maremma, kde je komplexná infraštruktúra a v miestnom prírodnom parku jazdia na koňoch aj tzv. butteri – toskánski kovboji. Jazdu s nimi si musíte vopred rezervovať.

Kitesurfing

Pre tých, ktorých láka surfovanie na doske „poháňanej“ padákom, je Toskánsko  apobrežie Tyrhénskeho mora skvelou voľbou. Nájdete u viacero spoločností, ktoré usporadúvajú kurzy pre začiatočníkov a pokročilých a zapožičajú vám výstroj. Najlepšie podmienky pre kitesurfing sú v meste Talamone a v okolí mestečka Castiglione della Pescaia, kde je pre kitesurferov vyhradený aj úsek pláže.

Termálne pramene

Ak si nebudete chcieť ísť zaplávať do mora, odskočte si do horúcich prameňov. Prekvapivo sa v Toskánsku nachádza niekoľko miest, kde sa môžete ponoriť do čistého, prírodného a teplého prameňa. Väčšina miest, ktorá má v názve ,,terme" v sebe ukrýva jeden z týchto fascinujúcich horúcich prameňov. Objavte Toskánsko po vlastných cestičkách a zaručene si ho naplno vychutnáte. Vyberiete si jednoduché kúpele Equi Terme v Apuánskych Alpách, prírodnú skalnú jaskyňu Grotta Giusti pri Pise, minerálne pramene v Bagni di Petriolo, luxusné termálne kúpele v San Casciano dei Bagni, alebo klasické Chainciani Termme?

Kúpele bagni di petriolo v toskánsku
Nielen more, ale aj termálne pramene sú v Toskánsku obľúbené. Foto: visittuscany.com

Podujatia a kultúra

Február/marec 

Karneval vo Viareggiu - na nábrežnej promenáde Passaggiata prechádza pestrý sprievod s maskami

Apríl 

Maggio Musicale Fiorentino - najstarší hudobný festival modernej vážnej hudby

Máj 

Maggiolata Lucingnanese – oslavy jari počas posldných dvoch májových nedieľ s kvetinovou výzdobou

Jún

Regata di San Ranieri (17.jún) - udalosť roka sa počas júna koná v Pise - Sviatok patróna sv. Ranieri. Na oslavu súťažia štyri lode, ktoré zastupujú najstaršie mestské časti. Regatta sv. Ranieriho po rieke Arno, dedičstvo minulosti slávy Pisy ako starobylej námornej republiky. O týždeň neskôr, počas poslednej júnovej soboty sa koná Bitka na moste (Giaco del Ponte), ktorá symbolizuje vojnu v tomto meste. Počas tejto „bitky“ sa mužské tímy preťahujú o voz vážiaci tonu a predchádza jej sprievod v kostýmoch po meste.

Calcio Storico Firoentino (24.jún) - štyri mužstvá bojujú o loptu pri hre pripomínajúcej ragby, pripravený je sprievodný program zakončený ohňostrojom.

Palio (2.júl / 16.august)  - konské preteky v meste Siena. Námestie Piazza del Campo sa vtedy zaplní ľuďmi a najmä jazdcami s koňmi bez sedla, ktorý sa snažia dostať Palio, akúsi vlajku, ktorá je zasvätená Panne Márii.

Júl

Pistoia Blues - hudobný festival v meste Certaldo. V minulosti sa ho zúčastnil napríklad B.B. King

Mercantia – stretnutie kúzelníkov a artistov v meste Certaldo, ktorí predvádzajú po meste svoje čísla a triky

La Versiliana – viacoborový umelecký festival v mestečku Pietrasanta

Júl – August

Effett Venezia – deväťdnňový festival hudbyn tanca, kabaretu a folklóru v meste Livorno

August

Grey Cat Festival – na celom území provincie Grosseto hrajú jazzový hudobníci

Bravio delle Botti - Montepulciano sa v poslednú augustovú nedeľu koná pretek v tlačení sudov, ktoré vážia až 80 kg. Súťaž sa koná medzi ôsmimi skupinami. Takisto sa v tomto preteku súťaží o Palio. Dĺžka trate, ktorú musia súťažiaci prejsť so sudom je 1 800 m a začína sa pozdĺž hlavnej ulice a končí na Piazza Grande.

Tlačenie sudov počas bravio delle botti v montepulciano
Osemdesiatkilové sudy tlačí 8 skupín. Foto: braviodellebotti.com

September

Giostra del Saracino (prvá septembrová nedeľa) – slávnosť pestrofarebných kostýmov v mestečku Arezzo, pri ktorej rytieri na koňoch triafajú kopijou drevenú postavu

Október

Lucca Comics & Games – festival komiksov, seriálov a hrdinov

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Autentické zážitky z Toskánska

Ak chcete zažiť Toskánsko so všetkým, čo ponúka, tak si dajte záležať už pri výbere ubytovania. Bývanie priamo na usadlosti uprostred  viniča s výhľadom na dolinu, či mesto pridá vašej dovolenke v Toskánsku tú správnu atmosféru. Maximálne ticho, pokojná atmosféra a milí personál sú už len príjemným bonusom.

Výber ubytovania v Toskánsku je príjemne dôležitý krok. Foto: depositphotos.com

Za dobrým jedlom a výhľadom, San Gimignano

Ak máte chuť na pravý taliansky obed s dokonalým výhľadom na toskánske lúky, odporúčame reštauráciu Di Vinorum. Vchod je buď z námestia Piazza della Cisterna alebo z bočnej ulice, ktorá je označená aj ako Punto Panoramatico. Do 15-tej tu však na terase usadia len tých, ktorí budú obedovať a tak si výhľad len s pohárikom vína v ruke vychutnáte až po 15-tej. Obed však rozhodne neoľutujete, lebo kuchyňu a výber vín k tomu majú skvelú. Ak nemáte chuť na jedlo ani na pohárik, nájdete tu proste len View Point (aj s pouličným hudobníkom).

Vychutnajte si neopakovateľný výhľad z reštaurácie. Foto: divinorumwinebar.com

Umenie na lúkach Toskánska

Cestou autom zo San Gimignano do mesta Volterra a potom ďalej smerom do mesta Cecina alebo do Piombina (odkiaľ vyplávajú lode na ostrov Elba) sa popri ceste nachádzajú 4 diela od umelca menom Mauro Staccioli. Sú to kruhy v rôznych podobách umiestnené na toskánskych lúkach. Dva sú pred vstupom do mesta (pričom jeden je súčasťou vinárstva, ktoré otvárajú 25. mája 2019), a dva sú za mestom Volterra. Sú ľahko viditeľné z cesty a oplatí sa  pri nich zastaviť a urobiť pár pekných fotiek. 

Milovníci moderného umenia a pekných záberov na Instagrame ocenia kruhy na toskánskych lúkach. Foto: flickr.com

Raj milovníkov komiksov v meste Lucca

Komiksy už dávno nie sú len záležitosťou pre deti a práve dospelý ocenia aj ich umelecký prínos. Talianska metropola komiksov sa nachádza práve v Toskánsku, konkrétne v meste Lucca. Nájdete tu Múzeum komiksov – Museo Nazionale del Fumetto na Piazza San Romano 4. A každoročne sa tu koná komiksový festival Lucca Comics & Games. Ak si chcete doplniť zbierku komiksov, môžete tak spraviť v predajni Il Collezinista na Piazza Sn Giusto 1. A pri svojej komiksovej púti môžete navštíviť aj neďaleké mestečko Pescia, kde sa nachádza knižnica plná komiksov L´Elefante na Viale Europa 16.

Fanúšikovia komixov z celého sveta sa stretnú v toskánskom mestečku. Foto: visittuscany.com

Za toskánskou salámou a dobrým vínom

Na cestách Toskánskom určite nevynechajte aj región Chianti. Medzi San Gimignanom a Sienou, či Florenciou sa zastavte v malom mestečku Reve di Chianti s milým námestím v tvare trojuholníka. Čo je však ešte väčšia atrakcia v tomto meste je mäsiarstvo - Macceleria Faloni. Obrovský a veľmi estetický obchod plný salámových dobrôt, syrov, vína a milého personálu. Súčasťou mäsiarstva je aj reštaurácia, kde si rovno môžete vychutnať ich dobroty. Na potulkách týmto regiónom nájdete množstvo palácov a zámkou s možnosťou ochutnávky vín, či obhliadkou zámku ako napríklad Castello di Verrazzano.

Toskánsko je raj gurmánov. Foto: wechianti.com

Keď sa snúbi víno a architektúra

Len na skok z Florencie (30 km) sa nachádza prekrásne vinárstvo s názvom Antinori nel Chianti Classico. Nádherná jednoduchá a čistá architektúra v dokonalom súznení s vínom, ukážkovými vinicami a vinnými pivnicami. Súčasťou vinárstva je aj reštaurácia s veľmi dobrou gastronómiou a terasou s výhľadom na vinice. Na exkurziu vinnými pivnicami alebo obed, či večeru v reštaurácii si treba miesto vždy dlhšie vopred objednať (obzvlášť v období sviatkov, keď toto miesto navštevujú aj domáci Taliani. Tip navyše: ak ste vášnivý fotograf alebo máte radi pekný instagramový profil, tak točené schody, ktoré vedú z garáže na podzemné poschodia budú ideálnym objektom pre photoshooting. 

Kontrast modernej architektúry s tradičným pestovaním viniča na jednom mieste. Foto: antinori.it

Tá NAJ zmrzlina v San Gimignano

Na námestí Piazza della Cisterna sú dve zmrzlinárne. Jedna sa nachádza vo viacerých cestovateľských tipoch, bedekroch a je tiež na zozname odporúčaní na hotelových recepciách - Gelateria Dondoli. O pár krokov vedľa (na rohu budovy) sa nachádza druhá zmrzlináreň, ktorá má vo svojom slogane odkaz “najlepšia zmrzlina na svete”. V oboch zvyknú byť dlhé rady na kopčeky tohto sladkého osvieženia. Príchute majú obe veľmi bohaté a kreatívne. 

Zmrzlina k dovolenke v Taliansku patrí. Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Videá

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Toskánsko je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.

Rozloha a populácia: Toskánsko sa rozkladá na skoro 23 000 km2 a žijú tu viac ako 3 000 000 Talianov spoločne s prisťahovalcami.

Jazyky: Úradným jazykom je taliančina.

Náboženstvo: Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Toskánsko je krásne v každom ročnom období. Ak chcete poznávať, ideálne je vybrať sa sem na jar, keď sa príroda prebúdza, alebo na prelome leta a jesene v období zberu úrody. Turistická sezóna začína v apríli a končí v októbri. Najteplejšie a ideálne na kúpanie sú mesiace júl a august, kedy sa aj teplota mora šplhá k 30 stupňom Celzia. Najnižšie sú teploty v zime -od decembra do februára.

Letisko a dĺžka letu

Toskánsko má medzinárodné letisko blízko mesta Pisa (PSA) a regionálne letisko vo Florencii. Z Bratislavy a Viedne cca 1 hod, z Košíc 1 hod 20 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov, ktorá nemá občiansky preukaz, by mala mať vlastný cestovný pas.

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Toskánska autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko. Historické centrá miest, najmä Florencie a Sieny, nie sú dobre prispôsobené pre automobily, prípadne do niektorých častí historických centier sa vôbec s autom nedostanete. Pri cestovaní vlastným autom si najmä dávajte pozor v akom čase cestujete. Opäť to platí najmä vo Florencii. V čase od 8:00 do 9:00 a 18:00 až 20:00 sú cesty preplnené a tvoria sa kolóny. Ak sa im chcete vyhnúť, naplánujte si cestu v čase, kedy sú všetci v práci.

Ak pricestujete do Toskánska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Pre presúvanie medzi mestami môžete využívať aj autobusy, ktoré jazdia medzi väčšími mestami. Autobusy jazdia medzi Livorno - Pisa, Livorno - Florence, Livorno – Pisa - Florence, Livorno – Luca – Pisa. Ceny lístkov sa pohybujú od 17 do 40 Eur na osobu, podľa toho na akú trasu sa rozhodnete ísť. Ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu v radoch na cestovné lístky, môžete si ich pohodlne zakúpiť online. Do odľahlejších častí Toskánska sa takisto dostanete pohodlne autobusmi rôznych spoločností. Všetky sú však komfortne vybavené, takže sa môžete tešiť na pohodlnú jazdu za svojím cieľom.

Osobitou dopravou v oblasti je lodná, vďaka ktorej sa dostanete aj na neďaleký ostrov Elba. Absolvovať môžete plavbu trajektom na ostrov, z Piombina premáva trajekt do viacerých miest na ostrove (Portoferraio, Cavo, Rio Marina) niekoľkokrát za deň. Počas sezóny cca každú hodinu alebo aj častejšie. Linky prevádzkujú spoločností Moby LinesTorremar a ceny závisia od konkrétnej lode  počas dňa a jej obsadenosti. Vybrať si môžete aj z ponuky výletov jachtou okolo ostrovov Toskánskeho súostrovia.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Toskánsko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo Florencii a Siene nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Toskánsko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 16,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 55,00 €
Mlieko 1,25 €
Chlieb  1,50 €
Ryža    1,90 €
Vajcia  3,10 €
Miestny syr 14,00 €
Kuracie prsia  9,60 €
Fľaša vína 5,25 €
Domáce pivo 1,30 €
Cigarety          5,10 €
Kapučíno 1,35 €

Sviatky

1. január Nový rok (Capodanno)
6. január Traja králi (Epifania)
marec/apríl Veľkonočný pondelok (Pasquetta)
25. apríl Deň oslobodenia (Liberazione)
1. máj Sviatok práce (Festa del Lavoro)
2. jún Založenie Talianskej republiky (Festa dell Repubblica)
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie (Ferragosto)
1. november Sviatok všetkých svätých (Ognissanti)
8. december Počatie Panny Márie (Immacolata Concezione)
25. december Vianoce (Natale)
26. december Sviatok sv. Štefana (Santa Stefano)


 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR