Toskánsko

Toskánsko je ideálne pre turistov každého veku. V tomto talianskom regióne si môžete užiť všetko, čo vám napadne. Môžete si v pokoji prezerať historické pamiatky, umelecké diela, prejsť sa po olivových hájoch či vinohradníckych sadoch, skúsiť si cyklistiku či horskú túru.

Na historických námestiach, ktorých príbehy siahajú do dávnych dôb si môžete vychutnávať pravé talianske delikatesy s pohárom vína z miestnych oblastí Chianti či Val d'Orcia. Toskánsko sa nachádza približne v strede Talianska, Vo väčších mestách nájdete mix toho najlepšieho z celého regiónu, avšak to pravé Toskánsko spoznáte na miestnom vidieku. Na každé mesto si vyhraďte aspoň jeden deň, počas ktorého spoznáte všetky pamiatky, umenie, kultúru a miestne špeciality. Toskánsko však nie je len o histórii, umení a dobrom jedle. Pobrežie Toskánska obmýva čisté more, ktoré je ideálne na plávanie a užívanie si rôznych vodných športov.

Počas návštevy Toskánska určite nesmiete vynechať hrad Casentino, hradby Lucca, vežu v San Gimignano, Rímsky amfiteáter, amfiteáter vo Fiesole a ani oblasť Chianti, z ktorej pochádzajú skvelé vína. Najčastejšie sa odporúča začať vo Florencii, pokračovať Sienou a výlet zakončiť Pisou, no netreba zabudnúť ani na pláže na pobreží Toskánska či ostrove Elba, ktoré takisto patrí pod Toskánsko a je súčasťou tzv. Toskánskeho súostrovia, ktoré sa skladá zo siedmich ostrovov, pričom Elba je tým najväčším. Aj keď je tento ostrov známy po celom svete tým, že tu žil Napoleon v roku 1814 počas svojho vyhnanstva, história ostrova siaha oveľa ďalej. Elba má síce bohatú históriu, ale je tiež preslávená krásnymi plážami a krištáľovo priezračným morom. Práve more okolo tohto ostrova je domovom jedného z najväčších morských parkov sveta. Z Toskánska si možno odnesiete aj jeden veľmi dobrý zvyk - miestni obyvatelia sú zástancami pomalého jedenia a vychutnávajú si každý jeden hlt. Jedlo je pre nich darom a patrične si ho vážia.

Krajina
Taliansko Toskánsko
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Toskánsko je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Toskánsko sa rozkladá na skoro 23 000 km2 a žijú tu viac ako 3 000 000 Talianov spoločne s prisťahovalcami.
Jazyky
Úradným jazykom je taliančina.
Náboženstvo
Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Top lokality

Siena

Pravdepodobne najkrajšie talianske stredoveké mesto. Hovorí sa, že mesto bolo založené Seniusom - synom Remusa, jedného z dvoch legendárnych bratov a zakladateľov Ríma. Preto je v embléme mesta vlčica, ktorá dojčí Remusa a Romulusa. Siena s jej jedinečným šarmom vám učaruje už od prvého momentu. Na spoznávanie tohto mesta si určite pripravte minimálne jeden deň. Tento deň si užite prechádzkou v tieni tehlových domov po malebných uličkách. Srdcom Sieny je námestie Piazza del Campo s jeho bezchybným tvarom mušle. Z tohto miesta sa vám naskytne skvelý výhľad na bránu Torre del Mangia, na ktorú môžete dokonca vyšplhať. Druhou najnavštevovanejšou pamiatkou v Siene je Katedrála s jej mramorovou mozaikovou podlahou a klenbami.

Siena
Siena. Foto: depositphotos.com

Elba

Najväčší z toskánskych ostrovov, Elba, je od pevniny vzdialený desať kilometrov. U turistov je obľúbený najmä pre mierne podnebie, krásnu scenériu, historické pamiatky a skvelú príležitosť na potápanie pri skalnatom pobreží. Asi najslávnejším „obyvateľom“ ostrova bol Napoleon, ktorý tu strávil niekoľko rokov vo vyhnanstve. Všade je aj dnes dostatok odkazov na jeho život tu, vrátane Piazza Napoleone či Via Napoleone. Jeho oficiálna rezidencia Villa dei Molini stojí v hlavnom meste Portoferraio, jeho letné sídlo Villa Napoleone sa nachádza na zalesnených svahoch Monte San Martino. Prímorské letoviská Procchio a Marciana Marina sú na západ od Portoferraio. Vo vnútrozemí stojí za návštevu pevnosť Poggio a dedina Marciana s hradnými zrúcaninami. Na najvyšších vrchol ostrova, Monte Capanne, vedie lanovka, ktorá poskytuje krásny výhľad. Porto Azzuro je malebný rybársky prístav, ktorý bol opevnený Španielmi v 17. storočí.

Elba
Elba. Foto: depositphotos.com

Pisa

Pisa patrí medzi najnavštevovanejšie mestá nie len v oblasti Toskánska, ale aj v celom Taliansku. Azda najviac sa preslávila s jej Šikmou vežou a Piazza dei Miracoli. Vedeli ste o tom, že Šikmá veža bola kedysi zvonicou miestnej katedrály, ktorá sa nachádza len pár metrov od nej? Ak sa rozhodnete navštíviť Pisu, určite nechoďte len na toto jedno námestie. Vyberte sa objavovať aj ďalšie miesta, na ktorých ukrýva svoje poklady. Prezrite si námestia Piazza dei Cavalieri či Piazza delle Vettovaglie.

Pisa
Pisa. Foto: depositphotos.com

Chianti

Oblasť Chianti nachádzajúca sa len pár kilometrov od Florencie je známa svojimi vinohradmi a olivovými hájmi. Idylická scenéria vás bude sprevádzať počas spoznávania celej oblasti. Okrem toho, Chianti je miestom, kde si najviac vychutnáte toskánske špeciality a vína. Vína z oblasti Chianti patria medzi najlepšie na svete a bola by škoda, keby ich neochutnáte. V každej dedinke na vás čakajú reštaurácie s bohatým výberom tradičných jedál a vín.

Chianti
Chianti. Foto: depositphotos.com

San Gimignano

Dedinka San Gimignano známa ak ako stredoveký Manhattan, sa nachádza v strede cesty medzi Florenciou a Sienou. San Gimignano je jedným z najkrajších horských miest Toskánska. Charakterizujú ho kamenné veže a úzke uličky, obklopuje ho rozľahlá krajina s vinicami, kde sa produkuje víno Vernaccia. Dnes v ňom stojí 14 veží, no kedysi ich bolo až 72, a od roku 1990 je mestečko zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na tomto mieste sa doslova prenesiete v čase. Zároveň si tu môžete vychutnať špeciality dochutené šafranom a bielym vínom Vernaccia di San Gimignano. Ak si chcete vychutnať pohľad na krajinu ako z pohľadnice, vyjdite na vežu Torre Grossa.

San Gimignano
San Gimignano. Foto: depositphotos.com

Monteriggioni

Moteriggioni je malebným opevneným mestečkom pár kilometrov od Sieny. Okrem desiatich vysokých stien sa v Monteriggioni nachádza aj 14 veží, ktoré si môžete všimnúť už z diaľky. V súčasnosti je mestečko obľúbené u pútnikov z celého sveta a je najlepšou zastávkou po ceste Via Francigena. Ak sa rozhodnete Toskánsko navštíviť v júli, v Monteriggioni vtedy prebieha stredoveký festival, ktorý sa každoročne opakuje.

Monteriggioni
Monteriggioni. Foto: depositphotos.com

Montepulciano

Stredoveké renesančné mesto v talianskej provincii Siena v južnom Toskánsku. Mesto je známe svojimi gurmánskymi špecialitami - vínnymi omáčkami, syrom, cestovinami, šošovicou a medom. No známe je aj víno z tejto oblasti. Hlavná ulica Montepulciano je dlhá 1,5 km od Porta al Prato po námestie Piazza Grande na vrchole kopca. Mesto je známe svojou bezmotorovou zónou. Dôležité šľachtické rody v tomto meste na vrchole kopca udržali svoju moc a bohatstvo dlhšie ako v iných toskánskych mestách. Priťahovalo najlepších renesančných umelcov z Florencie a Sieny, takže je plné stavieb z tohto obdobia. Niektoré z najlepších palácov obklopujú hlavné námestie Piazza Grande, ale nech zablúdite kamkoľvek, nájdete architektúru hodnú fotografie. Kostol San Biagio, postavený z travertínu, je považovaný za jednu z najlepších budov renesancie. Mesto je známe aj pre svoje víno. Vino Nobile patrí podľa odborníkov medzi najlepšie v Taliansku.

Montepulciano
Montepulciano. Foto: depositphotos.com

Val d'Orcia

Aj vy si pri Toskánsku ako prvé predstavíte zelené polia, vinice a kopce? Idealizovaný obraz Toskánska sa však dá nájsť aj v skutočnosti – konkrétne v údolí Val d’Orcia. Táto oblasť rozprestierajúca sa na juh od Sieny sa môže pochváliť známymi mestami ako Pienza, Montepulciano, Montalcino, Monticchiello, Bagno Vignoni a ďalšie. Celá oblasť je na zozname svetového dedičstva UNESCO a každá malá dedinka má svoje zvláštnosti. Fanúšikovia horúcich prameňov by mali zamieriť do Bagno Vignoni, Bagni San Filipo a Vivo d’Orcia. Ak nikdy nemáte dosť syra, zamilujete si Pienzu. Ale hlavne, z tejto oblasti budú nadšení všetci milovníci dobrého vína!

Val d'Orcia
Val d'Orcia. Foto: depositphotos.com

Volterra

Volterra je jedným z najkrajších kopcovitých miest v Toskánsku. Jej kamenné domce stúpajúce na vrchol kopcov vás okúzlia. Volterra nesie bohaté etruské a rímske dedičstvo. Etruskovia ťažili v tejto oblasti soľ a bola obzvlášť známa aj pre spracovanie alabastru, minerálne pramene a kúpele. Patrila k dvanástim mestám etruskej ligy a obchodovala na celom polostrove dávno predtým, ako sa stala rímskym mestom. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí námestie Piazza dei Priori s palácom Palazzo dei Priori. Celá oblasť je posiata archeologickými náleziskami a nálezy z vykopávok neustále obohacujú zbierky v Etruskom múzeu. Na Parco Archeologico nájdete pozostatky starovekej akropoly s dvomi chrámovými základmi z druhého storočia pred naším letopočtom. V archeologickej oblasti Vallebuona stojí rímske divadlo z prvého storočia s posedením a javiskom, ktorého časti sú stále neporušené. V historickom centre stoja domy z 12. a 13. storočia. Volterra sa dostala na cestovateľskú mapu mnohých tínedžerov vďaka upírskej sérii Twilight. V meste sa totiž odohrával časť príbehu v druhej časti.

Volterra
Volterra. Foto: depositphotos.com

Lucca

Hovorí sa mu aj mesto 100 kostolov. Lucca na severozápade Toskánska je známa pre svoje dokonale zachované a schodné (dá sa po nich chodiť) múry zo 16. storočia. Tento štvorkilometrový chodník s výhľadom na mesto je skvelým východiskovým bodom pre prehliadku mesta. Nenechajte si ujsť rímsky amfiteáter, vežu Guinigi so stromami na vrchole, fórum umiestnené na námestí Saint Michele a krásnu katedrálu San Martino. Do centra mesta sa dá vojsť niektorou zo šiestich rôznych brán. Možno ste nevedeli, že Lucca je rodiskom slávneho Giacoma Pucciniho. Milovníci nakupovania si tiež prídu na svoje. Lucca je známe niektorými z najlepších vonkajších trhov v Taliansku. Zaujímavý je najmä trh so starožitnosťami, kde objavíte veľké množstvo šperkov a nábytku. Na trhu Ambulante si nakúpite miestne vína a ručne vyrábané predmety. Na okraji mesta lákajú k oddychu parky so zelenými tôňami a lavičkami. Nesmiete si nechať ujsť námestie Piazza Anfiteatro v elipsovitom tvare či guinigskú vežu.

Lucca
Lucca. Foto: depositphotos.com

Arezzo

Od rímskych čias až po renesanciu priťahovalo malé horské mestečko Arezzo umelcov a básnikov. Staré kostoly a paláce sú dnešnou hlavnou turistickou atrakciou. Aj napriek tomu, že stredoveké centrum bolo počas druhej svetovej vojny zničené, Arezzo má stále veľa pamiatok, kostolov a múzeí, ktoré vás zavedú späť do minulosti. Bolo domovom architekta Vasariho, ktorý tu mal svoj malý „palazzo“ Casa del Vasari. V ňom môžete porovnať jeho okázalé domáce fresky s dielami v kostoloch a verejných budovách vo Florencii. V meste objavíte krásnu kolonádu Palazzo delle Logge s nádherným krížom z 13. storočia. Farský kostol Pieve di Santa Maria je najlepším príkladom románskej architektúry na východe Toskánska. Prehliadku mesta je najlepšie začať na námestí Piazza Grande odkiaľ môžete vidieť hneď Loggiato Vasariano a Palazzo delle Logge. Odtiaľ sa môžete vybrať ku bazilike San Francesco a kaplnke Capella Bacci.

Arezzo
Arezzo. Foto: depositphotos.com

Prato

Mesto Prato je len pol hodiny cesty od Florencie a je druhým najväčším mestom v regióne. Napriek tomu, že tu nájdete poklady z etruských, stredovekých a modernejších čias, mesto je prakticky neznáme pre väčšinu zahraničných návštevníkov Toskánska, a je tak ideálnym pre každého, kto chce ísť "mimo vyšľapané cesty" a preskúmať miesta, kde nie je veľa návštevníkov. Prato bolo historicky založené na textilnom odvetví, ktoré je tu dodnes živé a aj preto ho niektorí prezývajú "Manchester Toskánska". Medzi historicko-umelecké poklady, ktoré čakajú na objavenie sú ohromujúce fresky od Filippa Lippiho, Paola Uccella a Agnolo Gaddiho v Duomo a vonkajšia kazateľnicu Michelozzo a Donatello, krásny palác Palazzo Pretorio a námestie Piazza del Comune.

Livorno

Livorno je očarujúce mesto nachádzajúce sa na západnom pobreží Toskánska, na Ligúrskom pobreží a je považované za jeden z najvýznamnejších prístavov Talianska. Neočakávajte, že navštívite malebné stredoveké mesto ako mnoho iných v regióne, pretože Livorno je jedným z najmodernejších miest v Toskánsku. Ako každé prístavné mesto, Livorno bolo vždy križovatkou svetových kultúr. Jeho počiatky siahajú až do pravekých čias. Najväčší rozmach zaznamenalo počas 16. storočia, kedy k rozvoju mesta a jeho námorného prístavu prispela rodina Mediciovcov. Práve vďaka renovovanému umelcovi Buontalentiovi, ktorého najali na návrh nového opevneného mesta s priekopami a baštami, má Livorno dnešnú podobu. Na konci 16. storočia sa v Livorne začalo budovať pomerne veľká židovská komunita obchodníkov, tá mestu zanechala Synagógu, ktorej návštevu je potrebné si vopred nahlásiť. Jednou z najkúzelnejších štvrtí mesta je La Venezia, štvrť v benátskom štýle s kanálmi (datujúcimi sa tiež do éry Mediciovcov). Nachádza sa v historickom centre v blízkosti Novej pevnosti a každé leto - zvyčajne začiatkom augusta - ponúka jednu z najvýznamnejších letných udalostí regiónu, Effetto Venezia. Hudobné, divadelné a kultúrne vystúpenia, jedlo a zábava pre deti i dospelých.

Livorno
Livorno. Foto: depositphotos.com

Grosseto

Krásne mesto takmer na okraji toskánskej oblasti, známe ako politické a kultúrne centrum je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie okolitých vrchov i pobrežia. Jeho historické centrum je obklopené zachovanými kruhovými stredovekými hradbami. V ňom sa nachádza množstvo pokladov, ktoré stoja za návštevu, vrátane pozoruhodného námestia Piazza del Duomo, ktorému dominuje ružovo mramorová fasáda katedrály San Lorenzo z konca 13. storočia.

Hlavné mesto

Florencia

Florencia, mesto umenia, módy, histórie a skvelého jedla v sebe spája všetky prvky Toskánska a je jeho pomyselnou vstupnou bránou. Žiadne miesto na zemi vás nezavedie tak hlboko do srdca a duše renesancie ako Florencia. Práve tu sa to všetko začalo. Toto mesto spoločne s humanistickými mysliteľmi, maliarmi, sochármi, remeselníkmi a architektmi vytiahol Taliansko a celú Európu z temna do veku osvietenia. Kamkoľvek sa pozriete, nájdete krásne príklady tohto obdobia, najväčšia koncentrácia stavieb je však v okolo Piazza del Duomo. Dominujúcou panorámou je Brunelleschiho dom, v Museo del Duomo nájdete diela Michelangela, Donatella a iných veľkých renesančných umelcov. Botticelliho diela sú ozdobou Galérie Uffizi. Nezabudnite prejsť cez most Ponte Vecchio, kde nájdete aj Zlatú uličku, do hornej časti Piazzale Michelangelo, odkiaľ je neuveriteľný výhľad na mesto a hrá tu živá hudba. Námestie Piazza della Signoria je doslova galériou pod holým nebom, kde stojí mnoho úžasných sôch ako je replika Davida a Neptúnova fontána. Originál sochy Davida je dnes umiestnený v miestnej Akadémii krásneho umenia. Ani Neptúnova socha stojaca vo fontáne nie je originál, ide o kópiu z 19. storočia. Originál je uložený v Národnom múzeu. Koloritom mesta sú aj kuriózne obchody, výborné reštaurácie a hotely. Po prezeraní si tých najkrajších diel vo Florencii, ale aj v celom Taliansku, si môžete oddýchnuť v nádhernej záhrade Boboli plnej ruží a zaujímavej architektúry.

Florencia
Florencia. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Toskánsko je krásne v každom ročnom období. Ak chcete poznávať, ideálne je vybrať sa sem na jar, keď sa príroda prebúdza, alebo na prelome leta a jesene v období zberu úrody. Turistická sezóna začína v apríli a končí v októbri. Najteplejšie a ideálne na kúpanie sú mesiace júl a august, kedy sa aj teplota mora šplhá k 30 stupňom Celzia. Najnižšie sú teploty v zime -od decembra do februára.

Letisko a dĺžka letu

Toskánsko má medzinárodné letisko blízko mesta Pisa (PSA) a regionálne letisko vo Florencii. Z Bratislavy a Viedne cca 1 hod, z Košíc 1 hod 20 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov, ktorá nemá občiansky preukaz, by mala mať vlastný cestovný pas.

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Toskánska autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko. Historické centrá miest, najmä Florencie a Sieny, nie sú dobre prispôsobené pre automobily, prípadne do niektorých častí historických centier sa vôbec s autom nedostanete. Pri cestovaní vlastným autom si najmä dávajte pozor v akom čase cestujete. Opäť to platí najmä vo Florencii. V čase od 8:00 do 9:00 a 18:00 až 20:00 sú cesty preplnené a tvoria sa kolóny. Ak sa im chcete vyhnúť, naplánujte si cestu v čase, kedy sú všetci v práci.

Ak pricestujete do Toskánska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Pre presúvanie medzi mestami môžete využívať aj autobusy, ktoré jazdia medzi väčšími mestami. Autobusy jazdia medzi Livorno - Pisa, Livorno - Florence, Livorno – Pisa - Florence, Livorno – Luca – Pisa. Ceny lístkov sa pohybujú od 17 do 40 Eur na osobu, podľa toho na akú trasu sa rozhodnete ísť. Ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu v radoch na cestovné lístky, môžete si ich pohodlne zakúpiť online. Do odľahlejších častí Toskánska sa takisto dostanete pohodlne autobusmi rôznych spoločností. Všetky sú však komfortne vybavené, takže sa môžete tešiť na pohodlnú jazdu za svojím cieľom.

Osobitou dopravou v oblasti je lodná, vďaka ktorej sa dostanete aj na neďaleký ostrov Elba. Absolvovať môžete plavbu trajektom na ostrov, z Piombina premáva trajekt do viacerých miest na ostrove (Portoferraio, Cavo, Rio Marina) niekoľkokrát za deň. Počas sezóny cca každú hodinu alebo aj častejšie. Linky prevádzkujú spoločností Moby Lines a Torremar a ceny závisia od konkrétnej lode  počas dňa a jej obsadenosti. Vybrať si môžete aj z ponuky výletov jachtou okolo ostrovov Toskánskeho súostrovia.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Toskánsko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo Florencii a Siene nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Toskánsko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Sviatky

1. január Nový rok (Capodanno)
6. január Traja králi (Epifania)
marec/apríl Veľkonočný pondelok (Pasquetta)
25. apríl Deň oslobodenia (Liberazione)
1. máj Sviatok práce (Festa del Lavoro)
2. jún Založenie Talianskej republiky (Festa dell Repubblica)
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie (Ferragosto)
1. november Sviatok všetkých svätých (Ognissanti)
8. december Počatie Panny Márie (Immacolata Concezione)
25. december Vianoce (Natale)
26. december Sviatok sv. Štefana (Santa Stefano)

Tipy na výlety v Toskánsku

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, Taliansko
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Toskánsku