
Sicília
Ostrov s fascinujúcim osudom na úpätí sopky
Sicília nie je len obyčajným ostrovom. Na Sicílii sa dá zažiť doslova všetko. Malebné prechádzky po pomarančových hájoch, lemovaných bugenvíliami, dobrodružné treky po svahu Etny, dokonalé pláže, prírodné úkazy, starobylé chrámy, historické stavby, dotyk antiky a k tomu všetkému miestna lahodná kuchyňa, domáce víno a špeciálna zmrzlina, jedna z najlepších v celom Taliansku. Okrem oddychových miest nachádzajúcich sa pri mori, Sicília očarí aj vnútrozemím. Antická kultúra miešajúca sa s normandskou a arabskou, na jednom mieste v pokojnom súlade a obmývané Tyrhénskym, Iónskym a Stredozemným morom.
Top lokality
Cefalú
Prekrásne mestečko na severe Sicílie, kde môžete oddychovať na jednej z najkrajších pláží ostrova a spoznať jedno z najväčších normanských architektonických diel – Katedrálu Premenenia Pána. Námestia, úzke kamenné uličky a kostoly tohto stredovekého mesta vyzerajú ako z pohľadnice. Hlavnou pamiatkou mesta je dóm Duomo di Cefalù s dreveným stropom a mozaikami, taktiež tu môžete navštíviť stredovekú práčovňu Lavatoio Medievale. Cefalù ale poteší aj tých, ktorí nemajú chodenie po pamiatkach veľmi v obľube - môžete sa okúpať v mori, poprechádzať uličkami mesta, ochutnať zmrzlinu alebo posedieť v niektorej z reštaurácií a nasávať miestnu atmosféru. Nádherná piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do priezračného mora láka množstvo turistov, prevažne rodiny s deťmi. Z útesu nad mestom je nádherný výhľad na mesto i jeho okolie. Ak milujete západy slnka, oplatí sa tu počkať a sledovať ho, či už z pláže, alebo z prístavu.
- vzdialenosť od letiska (Palermo) – 107 km
Mestečko s čarovnou panorámou je domovom jednej z najkrajších pláží i katedrály. Foto: depositphotos.com
Giardini Naxos
Vyhľadávané letovisko na východnom pobreží ostrova. Prímorské sicílske mestečko nadchne polohou, morom i plážami. Giardini Naxos ožíva najmä počas letných mesiacov, kedy je plné kaviarní, barov, diskoték, hudby a o zábavu sa starajú aj pouliční hudobníci v krojoch. Život mesta je situovaný najmä na promenáde, ktorá sa tiahne poza pláže. Väčšina pláži je piesočnatých, nachádzajú sa tu však aj kamienkové a skalnaté pláže, niektoré majú vstup do mora možný len po schodoch. Mestečko vás prevedie celou svojou minulosťou – ako sa z pôvodne malého rybárskeho mestečka ohrozovaného pirátmi stal známy turistickým raj s výhľadom na Taorminu. Zo samotnej Taorminy sa sem ľahko dostanete vlakom. Nevynechajte návštevu zámku Schiso zrekonštruovaného v 16. st., rovnako ako návštevu vyhliadkových veží, ktoré slúžili ako pozorovateľne na varovanie pred útokmi pirátov.
- vzdialenosť od letiska (Catania) – 58,5 km
Mestečko Giardini Naxos ožíva najmä v období letných dovoleniek. Foto: depositphotos.com
Taormina
Známe stredisko na Iónskom pobreží Sicílie je plné reštaurácií, obchodov a nezabudnuteľnej atmosféry. Pre turistov sú lákadlom aj neďaleké pláže. V celom meste je však najviac cítiť históriu. Grécky amfiteáter s panoramatickým výhľadom na Etnu a pobrežie, sa využíva na koncerty a divadelné predstavenia. Taormina je najsvetáckejšie mesto Sicílie, počas letného filmového festivalu sa jej kamennými uličkami premávajú celebrity a v baroch tečie prúdom ľadové limoncello, húfy turistov korzujú sem a tam. Stredoveké hradby obkolesujú úzke uličky Starého mesta, z ktorých viaceré sú uzavreté pre všetky typy dopravy. Taormina je dobrým východiskovým bodom pre jednodňové výlety na východnom pobreží Sicílie, či už si vyberiete hrad Castelmola, prírodný park Alcantara Gorge alebo niektoré z ďalších lákadiel. Taormina je známa kvalitnými hotelmi, nákupnou ulicou a námestím, kde sa, najmä v letných mesiacoch, vznáša neopísateľná atmosféra. Žije to najmä na promenáde Corso Umberto, ktorá je plná obchodíkov, reštaurácií, všade naokolo veselí miestni i turisti a najmä krásny výhľad na Isolla Bella, ostrovček neďaleko Taorminy. Ak sa rozhodnete tráviť čas v okolí, do iných miest sa môžete pohodlne dostať vlakom alebo kľukatými cestami aj autom, či autobusom. Asi 18 kilometrov od Taorminy nájdete lokalitu Forza d’Agro, kde sa nakrúcali niektoré časti filmu Krstný otec. Taormina sa pyšne vypína na hore Monte Tauro, ale dostať sa na pláže pod ňou nie je žiaden problém, skôr dobrodružstvo pre malých i veľkých - stačí nasadnúť lanovku, ktorá premáva tak často ako obyčajná električka, každých 15 minút.
Pamiatky z obdobia antiky, ako napríklad antické divadlo, nie sú v Taormine nič nezvyčajné. Foto: depositphotos.com
- vzdialenosť od letiska (Catania) – 67 km
Portorossa
Luxusné letovisko s dokonalým výhľadom na neďaleké Liparské ostrovy. Veľký prístav je dominantou mesta, ktoré je obklopené bohatou zeleňou. Práve v prístave kotvia jachty, plachetnice a lode známych osobností Talianska i sveta. Ideálna destinácia pre tých, ktorí milujú zábavu, ale i pre tých, ktorí radi oddychujú. Samozrejmosťou je krásna piesočnatá pláž a množstvo obchodíkov, reštaurácií a barov.
- vzdialenosť od letiska (Catania) – 145 km
Letovisko známe pre svoju zeleň a jachtami nabitý prístav. Foto: www.marinas.com
Santa Flavia
Kedysi starobylé fénické mesto, dnes tzv. predmestie hlavného mesta Palerma je ideálnym miestom pre plážovú dovolenku mimo rušného centra, ale stále na dosah. Táto kombinácia z neho robí jedno z najzaujímavejších miest na severozápadnom pobreží. V jeho centre nesmú chýbať reštaurácie, obchodíky, kaviarne a bary. Na okolí sa nachádza niekoľko menších archeologických nálezísk s pozostatkami starého mesta.
- vzdialenosť od letiska (Palermo) – 50 km
Mimo rušného centra, no stále na dosah všetkému, čo ostrov ponúka ste v mestečku Santa Flavia. Foto: depositphotos.com
Fontane Bianche
Pláž Fontane Bianche sa nachádza len 15 km od Syrakúz a je pomenovaná po prameňoch sladkej vody, ktorá tečie na morskom dne. More v tejto zátoke je príjemne teplé, čisté s pozvoľným vstupom z nádhernej pláže s bielym pieskom. Pláž Fontane Bianche je ideálna najmä pre rodiny s deťmi, pretože na pláži sa každodenne konajú zábavné a športové podujatia, ktoré zabavia malých aj veľkých. Okrem skvelého denného programu na turistov čaká aj bohatý nočný život v blízkych reštauráciách a baroch.
- vzdialenosť od letiska (Catania) – 58,5 km
Obľúbenú pláž vyhľadávajú aj rodiny s deťmi. Foto: archív CK SATUR
Hlavné mesto
Palermo
Palermo je považované za hlavné mesto ostrova, ktoré bolo po tisícročia na križovatke rôznych civilizácii. Je zmesou byzantskej, arabskej, gréckej a rímskej kultúry. Azda najčastejšie sa všetkým spája s filmom o mocnom sicílskom rode Corleone. Palermo však nie je žiadnym nebezpečným miestom. Tieto časy už pominuli a stalo sa z neho mesto, kde sídli univerzita či viaceré historické katedrály a kostoly. Povinnou zastávkou v meste je aj Teatro Massimo - najväčší taliansky operný dom je zároveň treťou najväčšou operou na svete. Známy je aj preto, že sa tu nakrúcali niektoré scény z tretej časti filmu Krstný otec. Palermo má za sebou bohatú históriu, ktorá sa odrazila na jeho súčasnom výzore. Z troch hlavných kostolov v meste sú známe najmä dva – Cappella Palatina a Santa Maria dell'Ammiraglio. Autentická atmosféra ostrova na vás dýchne na miestnom trhu s čerstvou zeleninou, rybami a ovocím.
Počas návštevy ostrovo, by ste nemali obísť ani hlavné mesto. Foto: depositphotos.com
Treba zažiť

Etna
Najvyššia európska činná sopka Etna s výškou okolo 3300 metrov je prírodný zázrak, posvätná hora mýtov a legiend, týčiaca sa nad východným pobrežím ostrova. Aj keď sa to môže zdať zbytočné, keď sa vyberiete na výlet na Etnu (či už po vlastných, džípom alebo lanovkou), nezabudnite sa teplejšie obliecť. Na vrchole, kde sa štyri mesiace v roku udrží sneh je oveľa chladnejšie ako na pobreží. Cesta turistov vedie okolo niektorých starších a menších kráterov, ktoré je bezpečné navštíviť aj bez sprievodcu. To ale neplatí v prípade štyroch hlavných činných kráterov. K nemu sa treba vydať vždy so sprievodcom po boku. Cestou z Etny sledujte okolie po pravej strane. V jednej zo zákrut totiž objavíte dom, ktorý je ukážkou toho ako láva zničila všetko, čo mala v ceste.

Syrakúzy
Kedysi bolo považované za najdôležitejšie mesto starovekého západného sveta. Milovali ho Archimedes aj Platón, spomína sa v Biblii, Cicerových spisoch a množstve legiend. Najstaršia časť Syrakúz leží na ostrove Ortigia s množstvom historických chrámov, kostolov a dôležitých archeologických nálezísk. Parco Archeologico della Neapolis zahŕňa ruiny chrámu bohyne Atény, grécke divadlo a veľký rímsky amfiteáter. Zaujímavým rysom parku je možnosť vidieť lomy, z ktorých najväčší je Latomia del Paradiso, kde sa už v šiestom storočí pred naším letopočtom ťažil vápenec. Jedna z podzemných štôlní má takú dokonalú akustiku, že je známa ako l'Orecchio di Dionisio, Dionýzovo ucho. Ak by ste obišli pri svojej dovolenke na Sicílii Syrakúzy, prišli by ste o veľkú časť histórie tohto ostrova. Malebné mesto dokonca niektorí odborníci dávajú ako protiklad k uponáhľanej Taormine.

Taormina
Známe stredisko na Iónskom pobreží Sicílie je plné reštaurácií, obchodov a nezabudnuteľnej atmosféry. Pre turistov sú lákadlom aj neďaleké pláže. V celom meste je však najviac cítiť históriu. Grécky amfiteáter s panoramatickým výhľadom na Etnu a pobrežie, sa využíva na koncerty a divadelné predstavenia. Stredoveké hradby obkolesujú úzke uličky Starého mesta, z ktorých viaceré sú uzavreté pre všetky typy dopravy. Taormina je dobrým východiskovým bodom pre jednodňové výlety na východnom pobreží Sicílie, či už si vyberiete hrad Castelmola, prírodný park Alcantara Gorge alebo niektoré z ďalších lákadiel. Máte radi Krstného otca? Asi 18 kilometrov od Taorminy nájdete lokalitu Forza d’Agro, kde sa nakrúcali niektoré časti filmu. Ak sa rozhodnete tráviť čas v okolí, do iných miest sa môžete pohodlne dostať vlakom alebo kľukatými cestami aj autom, či autobusom. Taormina je známa kvalitnými hotelmi, nákupnou ulicou a námestím, kde sa, najmä v letných mesiacoch, vznáša neopísateľná atmosféra. Žije to najmä na promenáde Corso Umberto, ktorá je plná obchodíkov, reštaurácií, všade naokolo veselí miestni i turisti a najmä krásny výhľad na Isolla Bella, ostrovček neďaleko Taorminy.

Noto
Mestečko Noto je architektonickým skvostom Sicílie, také krásne, že by ste si jeho múry pokojne pomýlili s filmovými kulisami. Od Syrakúz je vzdialené len 40 kilometrov a je domovom jedného z najkrajších historických centier na Sicílii. Elegantný chodník Corso Vittorio Emanuele lemujú barokové paláce a kostoly. Hypnotický účinok miesta sa prejavuje najmä podvečer, kedy sa zdá, že červeno-zlaté budovy žiaria mäkkým vnútorným svetlom. Hoci mesto vzniklo pred mnohými storočiami, to, čo vidíme dnes, pochádza z 18. storočia. Veľa z pôvodného mesta totiž zničilo zemetrasenie v roku 1693.

Ragusa a Modica
Zemetrasenie v roku 1963 zničilo veľkú časť južného cípu Sicílie, vrátane dvoch susedných miest Ragusa a Modica. Obe mestá boli prestavané vo vtedy aktuálnom barokovom štýle s miestnou interpretáciou, ktorá sa stala známou ako sicílske baroko. Spolu so šiestimi ďalšími mestami boli Mosica a Ragusa zapísané na zoznam UNESCO. V Raguse postavili nové mesto na kopci nad starým, ale mnoho budov v starej časti muselo byť zničených, aby mesto mohlo aj naďalej fungovať. Aj Modica je postavená v dvoch úrovniach. Ozdobou horného mesta je kostol San Giorgio, postavený z materiálu, ktorý ostal z budov zrútených pri zemetrasení.

Scala dei Turchi
Skalnatý útes na pobreží Realmonte na juhu Sicílie. Táto jedinečná pláž, známa aj ako "Turecké schody", sa stala turistickou atrakciou práve vďaka svojim jedinečným bielym skalám, na ktorých sa radi opaľujú domáci aj turisti. Ak chcete uniknúť davom, prejdite ešte asi ďalších sto metrov na sever, kde môžete zostúpiť na dlhé piesočnaté pláže.

Údolie chrámov v Agrigente
V starovekom Grécku malo mesto Agrigento na južnom pobreží Sicílie veľký význam. Archeologické pozostatky z neho zasa robia vyhľadávanú lokalitu počas dovolenky na Sicílii pre množstvo turistov. Najväčšou atrakciou je Údolie chrámov, Valle dei Templi s dórskymi chrámami pochádzajúcimi z 5. storočia. Aj keď sa miestu hovorí „údolie“, stojí na vyvýšenine, takže poskytuje výhľad na more. Archeologický park patriaci pod UNESCO tvoria tri zachovalé chrámy (a niekoľko ďalších zrúcanín) zasvätených Diovi, Hefaistovi, Heraklovi, Here či Asclepiovi (bohovi medicíny). Najlepšie zachovaný je chrám Tempio di Concordia, Chrám svornosti.

Domov Cosa Nostra
Corleone je menšie mesto v provincii Palermo v západnej časti Sicílie a najčastejšie sa spája práve s mafiánskou históriou. Prapôvod vzniku sicílskeho banditizmu býva datovaný už do obdobia odporu obyvateľov ostrova proti arabskému panstvu v 19. storočí, v dôsledku hospodárskych zmien, ktoré nastali na Sicílii vo vlastníckych vzťahoch po roku 1860 v súvislosti so zjednotením Talianska, sa začali na ostrove vytvárať zločinecké štruktúry, známej neskôr pod súhrnným názvom mafie či Cosa Nostra. Klan Corleone si však postupne získal taký vplyv, že jeho predstavitelia ovládli významné pozície v celom regióne, vrátane samotného Palerma a neskôr boli preukázané väzby členov tohto klanu aj na vrcholných predstaviteľov talianskeho štátu.

Katedrála v Monreale
Mesto Monreale leží na kopci s výhľadom na údolie Zlatá mušľa, ktoré je známe olivovníkmi, pomarančovníkmi a mandľovými stromami. Najpríťažlivejšia je však katedrála, ohromujúci príklad normanskej architektúry. Hoci niekomu by sa mohla zdať fasáda kostola trochu nezaujímavá, to, čo nájde vo vnútri mu vyrazí dych. Interiér je úchvatný, s neuveriteľnými detailmi a mozaikami pokrývajúcimi múry. Bronzové dvere zasa pokrývajú desiatky biblických obrazov. Tie neboli navrhnuté nikým iným ako Bonannom Pisanom, tým istým, ktorý „má na svedomí“ aj šikmú vežu v Pise.

Prírodná rezervácia Orientata dello Zingaro
Je to prvá prírodná rezervácia na ostrove, kde rastie okolo 650 druhov rastlín a množstvo druhov zvierat od orlov až po lasice. Park je ideálny na turistiku, ale objavíte tu aj krásne modré pláže. Chôdza môže byť trochu náročnejšia, preto si obujte pevné topánky a vezmite si so sebou zásoby vody a niečo pod zub. Súčasťou parku je aj oblasť San Vito Lo Capo s piatimi plážami ocenenými modrou vlajkou. V septembri sa tu pravidelne koná „Cous Fest“, pocta stredomorskému jedlu a vinárskej tradícii.
Pláže
Isola Bella
Najznámejšou plážou v blízkosti Taorminy je pláž, ktorá je súčasťou Isola Bella, nemalého ostrovčeka. Príroda, krištáľovo čisté more a nádherné scenérie z nej robia vyhľadávanú lokalitu turistov počas dovolenky na Sicílii. Neďaleko kamienkovej pláže nájdete aj niekoľko reštaurácii. Samotný príchod je zážitkom - stačí sa previezť lanovkou Taormina - Mazzaro, odkiaľ prejdete cez pobrežnú cestu a niekoľkými schodmi priamo k pláži. Na pláži nájdete kompletný plážový servis (ležadlá, slnečníky). Z pláže sa dá prejsť cez cíp piesočnej pláže v mori až na pevninu ostrova.
Spiaggia di Cefalú
Táto pláž je jednou z najkrajších na Sicílii, ale aj v Európe. Leží na pobreží Tyrhenského mora. Pláž je vyhľadávaná aj medzi umelcami, pretože ponúka krásny pohľad na vrchol sopky Etna. Tunajšie zariadenia ponúkajú bohaté služby najmä pre rodiny s deťmi. Keď vás omrzí relaxovanie na pláži, môžete sa vydať spoznávať mesto a jeho malebné ulice. Niektoré časti pláže sú spoplatnené, ale časť najbližšie k Starému mestu Cefalú je verejná a dajú sa na nej prenajať ležadlá a slnečníky. Ak milujete západy slnka, oplatí sa tu počkať a sledovať ako slnko zapadá, či už z pláže, alebo z móla v prístave. Domčeky stojace v pozadí pláže a lúče zapadajúceho slnka vytvárajú krásnu farebnú scenériu. Vzhľadom na rôzne kamienky na pláži, odporúčame vziať si vhodnú obuv. Dá sa tu šnorchlovať a potápať.
Fontane Bianche
Len 15 kilometrov od Syrakúz sa tiahne jemný úsek pláže, ktorý obklopuje bujná vegetácia. Obľúbená je najmä medzi rodinami s deťmi, ktoré ocenia plytký breh. Svoje si tu však nájdu aj tí, ktorí uprednostňujú skaly, niekoľko zaujímavých skalnatých útvarov sa nachádza aj v jej blízkosti.
Scala dei Turchi
Skalnatý útes na pobreží Realmonte na juhu Sicílie. Táto jedinečná pláž, známa aj ako "Turecké schody", sa stala turistickou atrakciou práve vďaka svojim jedinečným bielym skalám, na ktorých sa radi opaľujú domáci aj turisti. Ak chcete uniknúť davom, prejdite ešte asi ďalších sto metrov na sever, kde môžete zostúpiť na dlhé piesočnaté pláže.
Cala Rossa
Na malom ostrove Favignana neďaleko pobrežia Sicílie sa nachádza pláž Cala Rossa. Na prvý pohľad vyzerá ako kulisa z fantasy filmu, k čomu jej pomáha nádherne modrá voda kontrastujúca s ostrými skalami. Je vyhľadávaná medzi umelcami a celebritami, pretože ponúka krásny pohľad na vrchol sopky Etna. Patrí medzi TOP 10 pláží Európy a sveta.
San Vito Lo Capo
Tyrkysové vody a pláž v tvare polmesiaca zapôsobia na všetkých milovníkov pláží. Impozantnú kulisu tvorí vrch Monte Monaco, preto je toto pobrežné mesto veľkým hitom aj u horolezcov.
Torre Salsa
Južne od mestečka Montallegro sa nachádza pobrežná prírodná rezervácia Torre Salsa, ktorá má asi 6 km dlhých piesočných pláží. Keďže ide o prírodnú rezerváciu asi vás neprekvapí, že pláže tu nie sú vybavené a sú takmer neznáme. Na svoje si tu prídu milovníci prírody pre výskyt vzácnych sokolov a vodných korytnačiek, ale aj tí čo vyhľadávajú bohatý podmorský svet – pre potápanie a šnorchlovanie.
Aci Trezza
Ďalšia pláž je tiež súčasťou prírodnej rezervácie. Jej poznávacím znamením sú skalné výbežky v mori, blízko pobrežia tzv. Kyklopdské ostrovy (Isole dei Ciclopi). Okolie pláže ponúka viacero možností pre posedenie, či už bary, alebo s výhľadom na skalné útvary.
San Lorenzo
Dlhá piesočná pláž má kvalitné turistické vybavenie a nachádza sa neďaleko prírodnej rezervácie Vendicari - piesočné pásy sa tu striedajú so slanými močiarmi a skalami. Práve miestne močiare sú hojne navštevované sťahovavým vtáctvom, vidieť tu môžete plameniaky, bociany alebo volavky.
Cala dello Zingaro
Čistú piesočnú pláž s nedotknutou prírodou intenzívnych farieb si môžete vychutnať na západe ostrova, v časti prírodnej rezervácie Zingaro. Pláž je prerušovaná útesmi, preto je cesta k nej trochu náročnejšia, ale rozhodne nebudete ľutovať. Trochu námahy vám plne vynahradia výhľady na more, ktoré mení odtiene modrej až po tyrkysovú.
Pre deti
Etnaland blízko Catanie
Zábavný park vzdialený len 18 km od mesta Catania je rozdelený na tematický park a vodný svet. Nasadnite si na kolotoče v tematickom parku a nechajte sa previesť dráhami, ktoré vám nenaženú strach ale radosť a úsmev na tvári. V tematickom parku sa nachádzajú kolotoče pre všetky vekové a výškové kategórie. Vo vodnom svete zažijete veľa zábavy na vodných atrakciách. Vstupenka pre dospelého do Etnalandu stojí 38 Eur na 2 dni, pre dieťa do 140 cm stojí vstupenka 28 Eur a dieťa do 100 cm má vstup zadarmo.
Adventur land
Lezenie po stromoch majú radi malí i veľkí. V tomto parku v, Catanii, nájdete viacero ciest upravených podľa náročnosti v rôznych výškach od zeme, prepojené mostíkmi a lanami.
Etna Donkey Trekking
Ak sa chcete dostať na vrchol Etny inak ako po vlastných, môžete sa naňho dostať na somárikovi. Okrem toho, že pravdepodobne prvýkrát zažijete jazdu na tomto zvierati, môžete si tak výstup na Etnu užiť z chrbtu somárika. Profesionálne vyškolení personál sa postará o váš ale aj somárov komfort. Celú trasu nemusíte absolvovať na chrbte somára, ale môžete z neho zoskočiť a prejsť sa po povrchu tejto sopky po vlastných, zatiaľ čo somár vám bude všetko niesť.
Alcantara pre väčšie deti a raftovanie
Názov Alcantara pochádza z arabského jazyka a symbolizuje most, ktorý odolá všetkým povodniam. Rieka Alcantra pramení v pohorí Nebrodi na svahoch Soro. Rieka Alcantara preteká cez rovnomenný kaňon, ktorý sa vytvoril medzi čiernymi skalami vytvorenými z lávy. Tento kaňon patrí medzi obľúbené výlety s deťmi, ktorý vo vás vzbudí chuť po adrenalínovom zážitku.
Biopark v Palerme
Vo Villagrazia di Carini, neďaleko od Palerma, nájdete malý kúsok raja pre dospelých a deti. Botanická záhrada s rozlohou 60 000 štvorcových metrov, ktorá mapuje cestu vývoja života na zemi. Začnete v krajine dinosaurov, s viac ako 20 modelmi dinosaurov v skutočnej veľkosti. Prejdete cez terárium s rôznymi druhmi plazov, vodná časť so sladkou a slanou vodou. Preštudujete fosílie a minerály. A na záver vás čaká ZOO aj s typickou talianskou farmou. Otváracie hodiny sú od 9:00 - 20:00 hodiny. Vstupné je 5 € pre dospelých a 2 € pre deti.
Gastronómia
Sicílska kuchyňa vás dostane. Všetky jedlá sú vynikajúce a recepty sú ovplyvnené stredomorskou, španielskou a arabskou gastronómiou. Obsahujú najmä dary mora, veľa zeleniny a olivový olej saracena.
V reštauráciách sa ponúkajú rizotá na rôzne spôsoby, kus, pizza a najmä morské plody. Mäso sa tu veľmi nekonzumuje a keď tak najmä kuracie alebo bravčové.. Keď budete na Sicílii, určite ochutnajte Arancino. Arancino je vyprážaná ryžová gulička plnená väčšinou mäsom a syrom. Toto jedlo budete inde hľadať veľmi ťažko.
Ak zájdete do dobrej reštaurácie a objednáte si cestoviny, môžete ku nim očakávať misku plnú parmezánu alebo mandlí. Na tomto mieste sú najlepšie špagety Aglio olio, ktoré sa skladajú len z olivového oleja, cesnaku a parmezánu. Občas sa ku tomu pridáva aj petržlenová vňať, ktorá sa dokonale hodí ku týmto chutiam. Objednajte si ku tomuto ľahkému jedlu pohár vína na odporúčanie čašníka a o skvelú sicílsku pochúťku máte postarané.
Niet pochýb o tom, že jedlo a víno sú top atrakciami Sicílie. Väčšina ľudí si pri pomyslení na taliansku kuchyňu predstaví pizzu a cestoviny. Tá sicílska je však iná, založená predovšetkým na stredomorskej strave. Takže na čom si počas dovolenky na Sicílii pochutíte? Nuž, ak máte radi šaláty, určite vyskúšajte caponatu, chutný šalát s baklažánom, olivami, kaparami a zelerom, ktorý sa podáva ako predjedlo.
Sfincione je miestna forma pizze s paradajkami, cibuľou a niekedy ančovičkami. Cesto je pomerne hrubé a nájdete ho skôr v pekárni ako v pizzerii. Napriek tomu sa hodí ako predjedlo, prípadne ľahké hlavné jedlo. Ak dostanete chuť na polievku, pýtajte si maccu, krémovú fazuľovú polievku. Nezaškodí ochutnať ani niečo vyprážané, takže sa poobzerajte po crocché, fritovaných zemiakoch plnených syrom, petržlenovou vňaťou a vajcami. Arancine si zvoľte, ak máte chuť na vyprážané ryžové guľky plnené mäsovým ragú, mozzarellou a šunkou, pistáciami a špenátom so syrom.
Sfincione - miestna forma pizze s paradajkami, cibuľou a niekedy ančovičkami. Foto: depositphotos.com
Sicília je známa aj jedlami z morských plodov. K tým najobľúbenejším patrí grilovaný mečúň alebo menšie ryby pripravované s omáčkou z octu a cukru. Sépia sa podáva vo svojej vlastnej čiernej omáčke s cestovinami. Ďalším jedlom z morských plodov a cestovín je finnochio con sarde (fenikel so sardinkami).
Tradične sa mäsové pokrmy na ostrove pripravujú najmä z jahňacieho alebo kozľacieho mäsa. Najznámejším jedlom je vitello alla marsala (marsalské teľacie). Podobne sa môže pripravovať aj kura alla marsala.
Bezkonkurenčné sú aj sicílske dezerty. Cannoli sú tradičné trubičky plnené ricottou a cukrom. Ak vám chutia trochu inak ako mimo Talianska, je to preto, lebo tu je ricotta vyrobená z ovčieho mlieka. Cassata je bohatý sladký koláč s lahodnou plnkou. Frutta di martonara je pečivo z mandľového marcipánu farbené a tvarované tak, aby sa podobalo skutočnému ovociu. Na letnej dovolenke nemôže chýbať ani gelato. Dokonca sa hovorí, že možno bola vynájdená práve na Sicílii v rímskych dobách, kedy bežci prinášali z vrchov Etny zamrznutý ľad, ktorý sa ochutil a servíroval ako pochúťka pre bohatých patricijov. Na Sicílii si pochutíte na tradičnej pistáciovej či lieskovoorieškovej až apo menej známu jazmínovú, morušovú alebo rumovú zmrzlinu. Podobnou sicílskou špecialitou, ktorá však nie je zmrzlina, je granita. Granita je ľadová dreň s rôznymi ovocnými príchuťami. Najslávnejším sicílskym vínom je Marsala, ktoré má dnes tri hlavné odrody a to zlatú, žltú a rubínovú. Zaujímavosťou je víno Zibibbo, ktoré sa vyrába kvasením a čiastočnou destiláciou silného vína typu Marsala. Kvasenie prebieha na slnku a je to starý tradičný postup až zo stredoveku.
Cannoli - tradičné trubičky plnené ricottou a cukrom. Foto: archív CK SATUR
Zábava
Podujatia a kultúra
Sicílska kultúra je veľmi bohatá a rodiny si medzi sebou udržujú pevné vzťahy. Tieto rodinné putá sa ukážu nie len na rodinných oslavách ale aj na oslavách v meste. Na týchto podujatiach sa väčšinou zúčastňujú skoro všetci. Sicílčania sa radi zabávajú a ukazujú tak svoj temperament. Každé mesto na Sicílii má svojho patróna, ktorého oslavujú. Keď má daný patrón svoj sviatok, v meste sa usporadúvajú farebné pochody plné spevu a tanca. Okrem toho, Sicílčania si vždy nájdu príležitosť na to, aby mohli niečo oslavovať. Niekoľkokrát do mesiaca, najmä v letnom období, sa na námestiach usporadúvajú rôzne podujatia zamerané na tancovanie a spev. Týchto podujatí sa môžete spokojne zúčastniť, pretože Sicílčania sú veľmi pohostinní.
Slávnosti patróna mesta sv. Jakuba, Caltagirone (24. - 25.7.)
Mesto je nádherne vyzdobené a 142 keramických schodov v centre mesta je osvetlených. Notte bianca, t.j. biela noc = všetky múzeá, galérie, parky a obchody v centre mesta sú otvorené takmer celú noc.
Slávnosti spolupatrónky mesta, Panny Márie Caltagirone (14. - 15.8.)
Mesto je veľkolepo vyzdobené a 142 keramických schodov v centre mesta je opäť osvetlených. Procesia mestom, slávnostné sväté omše a koncerty.
Slávnosti patróna mesta sv. Rocca, Buttera (16. - 23.8.)
Oktáva k svätcovi - slávnostné sväté omše, koncerty, stánky a najmä veľkolepá procesia mestom so sochou sv. Rocca na začiatok a koniec slávností.
Sviatok kvitnúceho mandľovníka (posledný februárový týždeň)
V meste Agrigento sú vtedy veľkolepé folklórne slávnosti. Prichádzajú sem spevácke skupiny z celej Európy. Festivalu sa zúčastňujú aj skupiny zo Slovenska.
Aktivity a šport
Na Sicílii je pomerne rozšírený futbal, ktorý sa hrá v každom väčšom meste. Medzi ďalšie športy patrí cyklistika, pešie túry, ale najmä vodné športy, ktoré si môžete užiť skoro v každom prímorskom meste. Medzi obľúbené patrí windsurfing, kite-surfing aj plachtenie na jachtách.
Potápanie je samostatnou kategóriou, pretože vo vodách okolo tohto ostrova sa nachádzajú zaujímavé miesta. Najkrajšou je morská rezervácia Ustica, v ktorej sa nachádzajú podmorské skaly plné života. Presne na tomto mieste nájdete pestrofarebné ryby, morské hviezdice a musíte dávať pozor aj na medúzy.
Medzi obľúbené športy patrí Stand Up Paddle. Paddleboarding je ideálnym vodným športom na formovanie celej postavy a na skúšku vašej rovnováhy. Prvé postavenie na paddleboard môže byť namáhavé, no keď sa naňho postavíte, pri plávaní na vode budete zapájať skoro všetky svaly tela.
Medzi obľúbené aktivity patrí pozorovanie vtáctva. Hlavnou oblasťou pozorovania vtáctva je prírodná rezervácia Vendicari, južne od mesta Syrakúzy, kde pobrežné močiare každoročne prijímajú mimoriadny rozsah sťahovavých vtákov vrátane plameniakov, volaviek a ružových čajok. Monte Pellegrino, na západ od Palerma, navštevujú sokolíky a sovy. Bosco di Ficuzza, južne od Palerma, je tiež veľkým strediskom pozorovania vtákov.
Tajné tipy
Caltagirone
Krásne historické mestečko známe nielen v Taliansku, ale aj za jeho hranicami výrobou keramiky. V centre mesta sa nachádza 142 schodov vyrobených z práve keramiky. Caltagirone vás očarí svojimi stredovekými uličkami, nádherným parkom, veľkým množstvom chrámov z rôznych historických období a v neposlednom rade srdečnosťou miestnych obyvateľov. Mesto sa vďaka svojej jedinečnosti právom dostalo na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Caltagirone sa nachádza cca 60 km od Catanie smerom na mesto Gela.
Piazza Armerina – Villa Romana Casale
Najväčšia zachovalá mozaiková výzdoba v Európe. Vila pochádza z 2-3 storočia, z obdobia Rímskeho Impéria. Letné sídlo rímskych cisárov je zapísané na zozname UNESCO a nachádza sa cca 2 km od mesta Piazza Armerina, približne v polovici cesty medzi Cataniou a Gelou.
Butera
Stredoveké mesto, pod ktoré administratívne spadá hotel Sikania. Jedno z najstarších miest na ostrove Sicília. Stratiť sa tu môžete nielen v spleti uličiek, ale aj na arabsko – normánskom hrade či v typických sicílskych kaviarničkách. Butera sa nachádza v provincii Caltanisetta, cca 15 km od mesta Gela.
Liparské ostrovy
Sopečné súostrovie s drsným pobrežím, jaskyňami, útesmi, nádhernými výhľadmi, termálnymi areálmi, vodnými športmi a samozrejme piesočnatými plážami sa nachádza na severnom pobreží Sicílie. Tvorí ho sedem hlavných ostrovov - Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stomboli, Alicudi a Filicudi. Najľahšia cesta vedie trajektom z Messiny alebo Milazza. Asi najznámejším ostrovom je Stromboli so stále aktívnou sopkou a rozoklanými útesmi, ktoré sú výsledkom sopečnej činnosti. Na ostrov Vulcano každý rok smeruje množstvo turistov najmä do bahenných kúpeľov. V závislosti od vetra vás môže hneď po príchode ovanúť nie práve dvakrát najlákavejší charakteristický siričitý zápach. No ak sa ním nenecháte odradiť, užijete si zábavu na plytkých brehoch pláže alebo v termálnej vode bublajúcej cez skaly, takže si budete pripadať ako v prírodnej vírivke.
Videá
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Ostrov Sicília je súčasťou unitárnej Talianskej republiky so silnou autonómiou. Na jej čele stojí prezident volený na 7 rokov. Zákonodarnú moc vykonáva dvojkomorový parlament zložený z Poslaneckej snemovne a Senátu.
Rozloha a populácia: Sicília sa rozprestiera na 25 711 km2 (dĺžka 113 km, šírka 134 km) a na jej území žije približne 5 miliónov obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je taliančina. Miestni sa dorozumievajú vlastnou verziou taliančiny - sicílčinou, ktorá je zmesou jazykov, ktoré sa počas dejín ostrovom prehnali (taliančiny, španielčiny, gréčtiny, arabčiny a francúzštiny).
Náboženstvo: Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Sicília je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C v závislosti od časti ostrova.
Letisko a dĺžka letu
Na Sicílii sa nachádzajú 4 letiská – Trapani, Comiso a najmä Palermo a Catania. Za obľúbenými dovolenkovými letoviskami sa lieta do Catanie a let trvá 1 hodinu a 50 minút. Do Palerma sa lieta najbližšie z Budapešti a let trvá cca 2 hodiny.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko
Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk
Víza a doklady
Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.
Colné predpisy
Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.
Doprava
Ak chcete spoznať Sicíliu, najlepšou voľbou je automobil alebo motorka. Na tomto talianskom ostrove si dokážete veľmi ľahko požičať auto, avšak vždy je potrebné myslieť aj na to, aby ste cestovali bezpečne. Sicílski šoféri sú rovnakí ako v celom Taliansku. Častokrát jediné cestné pravidlá, ktoré dodržiavajú sú farby na semaforoch, no často ani tie nezohrávajú dôležitú úlohu. Zvýšte preto svoju opatrnosť na cestách.
Autobusová doprava na Sicílii je celkom dobre rozvinutá a úplne postačuje na presuny medzi turistickými centrami. Ak budete chcieť zájsť do menších miest, pozorne si prezrite časový rozpis, pretože na niektoré miesta chodí autobus len raz za deň. Ak budete chcieť, môžete využiť aj železničnú dopravu. Tá však nespája každé mesto.
Shopping a suveníry
Na Sicílii určite nesmiete obísť tradičné predajne s miestnymi výrobkami. Pre Sicíliu sú typické rôzne keramické výrobky s ich tradičnými motívmi. Okrem toho, v niektorých mestách sa v určité dni usporadúvajú trhy, kde nájdete naozaj rôzny tovar za minimálne ceny. Na Sicílii nezabudnite zjednávať cenu. Aj keď ceny za niektoré tovary sú príliš nízke, predavači vám ich ochotne predajú aj za nižšiu sumu. Je len na vás, či cenu začnete zjednávať alebo nie.
Suveníry
Medzi najtradičnejšie suveníry zo Sicílie patria ich keramické výrobky. Sicílska keramika je zdobená rôznymi typickými vzormi, ktoré môžu zdobiť váš domov. Ak chcete tú najkvalitnejšiu keramiku, zvoľte kaltagironskú, ktorú kúpite priamo v Kaltagirone. To vám zaručí, že budete mať keramiku najvyššej kvality. Catania nie je známa len keramikou, ale aj výrobkami z lávy. Ručne vyrábané predmety z lávových kameňov sopky Etny nájdete v rôznych tvaroch a veľkostiach. Ďalším typickým suvenírom je víno. Sicília je známa najmä vínom Zibibo, ktoré si môže odviezť domov a neskôr si tak pripomenúť vaše chvíle na letnej dovolenke.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 12,00 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 40,00 € |
Mlieko | 1,20 € |
Chlieb | 2 € |
Ryža | 1,70 € |
Vajcia | 1,80 € |
Miestny syr | 10,80 € |
Kuracie prsia | 6,00 € |
Fľaša vína | 5,00 € |
Domáce pivo | 1,00 € |
Cigarety | 5,20 € |
Kapučíno | 1,60 € |
Sviatky
1. január | Nový rok |
6. január | Traja králi |
marec/apríl | Veľkonočný pondelok |
25. apríl | Deň oslobodenia |
1. máj | Sviatok práce |
2. jún | Založenie Talianskej republiky |
9. júl | Sviatok sv. Pankráca (patrón mesta Taormina) |
14. júl | Sviatok sv. Rozálie (patrónka mesta Palermo) |
15. august | Nanebovstúpenie Panny Márie |
1. november | Sviatok všetkých svätých |
8. december | Počatie Panny Márie |
25. december | Vianoce |
26. december | Sviatok sv. Štefana |