Sardínia

Sardínia

Čistotou a farbou mora sa Karibiku Stredomoria nič nevyrovná

Stiahnuť PDF

Dvetisíc kilometrov slnkom zaliateho pobrežia s útesmi, zálivmi a plážami, ktoré prirovnávajú ku Karibiku. Sardínia, jeden z ostrovov v Stredozemnom mori, nachádzajúci sa kúsok pod talianskou čižmou, je miestom s bohatou históriou a početnými archeologickými náleziskami, ktoré zobrazujú to, ako sa na tomto mieste žilo v minulosti. Jej obyvatelia sú hrdí na svoje tradície a necítia sa ako Taliani – ale ako Sardínčania.

Zobraziť viac

Dvetisíc kilometrov slnkom zaliateho pobrežia s útesmi, zálivmi a plážami, ktoré prirovnávajú ku Karibiku. Sardínia, jeden z ostrovov v Stredozemnom mori, nachádzajúci sa kúsok pod talianskou čižmou, je miestom s bohatou históriou a početnými archeologickými náleziskami, ktoré zobrazujú to, ako sa na tomto mieste žilo v minulosti. Jej obyvatelia sú hrdí na svoje tradície a necítia sa ako Taliani – ale ako Sardínčania.

Sardínia je ideálnou destináciou na dovolenku v Taliansku, ktoré je známe hlučnou atmosférou, ktorú však na Sardínii nenájdete. Nachádzajú sa tu tie najpokojnejšie pláže, skvelé reštaurácie, príjemné bary a promenády ako stvorené na večerné prechádzky. Ak sa spomenie Sardínia, väčšina si predstaví pobrežie Costa Smeralda, ktoré patrí medzi najkrajšie pobrežia na tomto ostrove, avšak nie je jediným. Sardínia je plná tichých bielych piesočnatých pláží, na ktorých si môžete dokonale odpočinúť. Okrem zaujímavej histórie, nádherných pláží a mora sa tu nachádzajú aj iné miesta, ktoré môžu upútať vašu pozornosť.

Dovolenky na Sardínii

Top lokality

Costa Smeralda

Pobrežie Costa Smeralda pozná takmer každý, preto na zozname tých najlepších lokalít nesmie chýbať. Smaragdové pobrežie na severe Sardínie mnohí prirovnávajú ku Karibiku. Voda má jedinečnú farbu, akú inde v Európe len ťažko nájdete. Prirovnanie k drahému šperku by sa pokojne mohlo vzťahovať aj na klientelu, ktorá smaragdové pobrežie vyhľadáva. Veď nie nadarmo chcel z oblasti urobiť arabský princ Aga Khan stredisko pre svojich bohatých priateľov. Malé mestá sú vybudované tak, aby sa podobali na grécke ostrovy.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 25 km

Costa Smeralda, SardíniaPrezývku smaragdové pobrežie nesie Costa Smeralda zaslúžene. Foto: depositphotos.com

Porto Cervo

Pomyselným centrom smaragdového pobrežia je Porto Cervo. Letovisko s prístavom pre luxusné súkromné jachty, postavené v roku 1960, je symbolom luxusného cestovného ruchu, módnych kaviarní, reštaurácií a jácht. Slávna Piazzetta a malé uličky vedúce centrom mesta zapĺňajú butiky a klenotníctva najprestížnejších mien. Architektúra odráža typické stavby Sardínie a v zdanlivo jednoduchých stavbách sídlia tie najlepšie hotely a exkluzívne vily. K tomu patrí aj pulzujúci nočný život a ruch mesta, ktoré láka všetkých boháčov. Najväčšou atrakciou však napriek tomu všetkému ostáva trblietavé smaragdové more.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 29 km

Porto Cervo, SardíniaPrístav v Porto Cervo lemujú luxusné jachty známch osobností. Foto: depositphotos.com

Palau

Palau je jedným z najkrajších prímorských miest na pobreží Costa Smeralda. Z prístavu Palau vychádzajú trajekty na Korziku a súostrovie La Maddalena. V jeho okolí sa nachádza veľa zálivov, romantických zátok, nedotknutých pláží a malých skalnatých ostrovov vynárajúcich sa z krištáľovo čistého mora bohatého na podmorský život. Transfer z letiska v Olbii trvá 20 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 40 km

Palau, SardíniaĎalším významným prístavom na Sardínií je Palau. Foto: depositphotos.com

Baja Sardinia

Turisticky atraktívne stredisko pre tých, ktorí chcú tráviť dovolenku aktívne. Nájdu tu peknú pláž s množstvom vodných športov, barov, reštaurácií a obchodíkov v centre strediska alebo menšie, romantické pláže v okolitých zálivoch. V stredisku je vodný park Baia Sardínia s množstvom vodných atrakcií pre deti i dospelých, toboganov a šmykľaviek. Vo vzdialenosti len 5 km je exkluzívne stredisko Porto Cervo, ktoré očarí atmosférou luxusných značkových obchodov a reštaurácií, či jachtový prístav, v ktorom môžete stretnúť niektorú zo svetových celebrít, filmových hviezd alebo niekoho z kráľovskej rodiny. Neďaleko sa nachádza i golfové stredisko Pevero. Transfer z letiska v Olbii trvá približne 30 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 33 km

Baja Sardinia, SardíniaBaja Sardinia je stredisko obľúbené medzi najmä rodinami s deťmi. Foto: archív CK SATUR

Golfo Aranci

Malé mestečko s asi 2 000 celoročne žijúcimi obyvateľmi je situované asi 20 km severne od Olbie a len 5 km južne od Porto Rotondo jedného z najznámejších letovísk Costa Smeraldy. Je známe svojimi krásnymi plážami, v okolí je asi 20 pláží, niektoré sú vybavené ležadlami, slnečníkmi a barmi a iné naopak, sú jednoduché a nevybavené - len voľná príroda bez zásahu človeka. Mestečko sa nachádza v nádhernej zátoke s krásnym výhľadom na more a tiež výhľadom na ostrov Figarolo (neobývaný voňavý ostrov s borievkami, levanduľami a rozmarínom). Na promenáde sú aj detské ihriská a detské zábavné parky. Nachádza sa tu malý turistický a rybársky prístav. Golfo Aranci je tiež veľmi známe výskytom voľne žijúcich delfínov, ktoré je možné bežne pozorovať. Transfer z letiska v Olbii trvá asi 20 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 17 km

Golfo aranci mestečko na sardínii v talianskuMestečko sa nachádza v nádhernej zátoke s krásnym výhľadom na more a ostrov Figarolo. Foto: depositphotos.com

Súostrovie La Maddalena

Súostrovie skladajúce sa zo šesťdesiatich malých a siedmich hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Budello, Santo Stefano, Santa Maria, Sargi a Razzoli) je jednou z oblastí Sardínie na zozname UNESCO. Jeho vody sú jasné a čisté, na ostrovy sa organizujú poldenné aj celodenné výlety, ktoré umožňujú navštíviť niektoré malé pláže a zátoky dostupné iba loďou. 

Najväčším z nich je rovnomenný ostrov La Maddalena, vzdialený iba 20 minút plavby loďou od známej dovolenkovej oázy Costa Smeralda. Ostrova si známy návrhár Louis Vuitton v roku 2010 vybral ako jedno z miest, kde sa konali jeho prestížne jachtárske preteky Louis Vuitton Trophy. Miestni nazývajú ostrov aj Boží dar – pre krásu, ktorou je známy tento ostrov z granitu, obmývaný morom so všetkými odtieňmi modrej a svetlozelenej farby. Hlavné mesto ostrov as rovnomennným názvom je prakticky jediným väčším mestom celého súostrovia, s prístavom, promenádou a barmi a reštauráciami. Život sa tu počas horúčav začína až po západe slnka, keď sa reštaurácie naplnia turistami a miestnymi.

Súostrovie La Maddalena, SardíniaAzda najkrajšia oblasť Sardínie, súostrovie La Maddalena, je aj na zozname UNESCO. Foto: depositphotos.com

Caprera

Caprera je druhý najväčší ostrov súostrovia Maddalena. Názov ostrova sa pravdepodobne pochádza z talianskeho capra, čo znamená v taliančine "koza", nakoľko na ostrove dodnes žijú divé kozy. Ostrov je vyhľadávanou turistickou destináciou nielen pre krásne pláže a prístav, ale aj pre svojho známeho obyvateľa. Od roku 1854, po ukončení politického života, až do svojej smrti (1882) tu žil známy revolucionár a bojovník za nezávislosť Giuseppe Garibaldi. Známy generál tu zasadil prvé stromy borovicového lesa, ktorý dnes pokrýva ostrov a z jeho domu Compendio Garibaldi sa stalo múzeum. Tento ostrov bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu rezidentných morských vtákov, kráľovských čajok, kormoránov a sokolíkov.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 45 km

Caprera, SardíniaOstrov Caprera sa stal domovom známeho revolucionára a bojovník za nezávislosť Giuseppe Garibaldi.

San Pietro

Je považovaný za to pravé miesto pre spokojný život. Ostrov je vulkanického pôvodu a nachádzajú sa na ňom nekonečné rady viníc a olivovníkov. Biele domčeky striedajú farebné a všetko obklopuje nedotknutá príroda. Ostrovom vedie cca 20 kilometrov spevnených ciest a známy je pre výskyt ružového tuniaka, ktorého po ulovení konzervujú miestnym olivovým olejom. Ak hľadáte pokojné miesto a kvalitnú gastronómiu, tento ostrov vás očarí.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 81 km

San Pietro, SardíniaVinič, olivy a nedotknuté pláže - to je ostrov San Pietro. Foto: depositphotos.com

Spargi, Santa Maria a Razzoli

Každý z maličkých ostrovov súostrovia La Maddalena, má svoj vlastný dôvod pre návštevu. Kým Spargi pre svoju strategickú polohu bolo náleziskom bojovej lode z čias rímskej ríše, ako aj zvyškov opevnenia z 1. a 2. svetovej vojny. Santa Maria je známe pre krásne pláže – Cala Santa Maria a Cala di Fosso, ktoré vyhľadávajú aj turisti a tiež 20 metrov vysoký maják z roku 1913. Ostrov Razzoli ľahko spoznáte vďaka ružovej žule, ktorá sa tu prirodzene nachádza Dva majáky nájdete aj na ostrovčeku Razzoli, ktorý nebol nikdy trvalo osídlený. Keďže je to najsevernejší ostrov súostrovia, je z neho počas slnečných dní vidieť až na pobrežie Korziky.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 50 km

Spargi, Santa Maria a Razzoli, SardíniaKaždý z ostrovo súostrovia La Maddalena má čo ponúknuť turistom. Foto: archív CK SATUR

Alghero

Mesto zaujme svojím katalánskym vzhľadom a atmosférou, čo je dôsledok španielskej kolonizácie mesta. Počas prechádzky bludiskom úzkych uličiek tvoriacich historický stred mesta si môžete všimnúť mnoho katalánskych názvov. Taktiež tu nájdete krásne stavby zo 16. st. v pôvabnom štýle katalánskej gotiky a katalánske jedlá ako paella v jedálnych lístkoch miestnych reštaurácií. Vďaka týmto španielskym väzbám si mesto dodnes uchováva svoju jedinečnú identitu a patrí k najvyhľadávanejším turistickým destináciám celej Sardínie. Alghero sa nepremenilo v raj komercie a turistického gýču, ale podržalo si istý šarm, eleganciu a nenútenú atmosféru, o ktorú sa starajú stále dobre naladení obyvatelia.

 • vzdialenosť od letiska (Alghero) – 7 km

Alghero, SardíniaMesto Alghero si ponechalo atmosféru Španielska, ešte z čias kolonizácie. Foto: depositphotos.com

Budoni

Budoni, to sú krásne pláže, tradičné trhy, bary a reštaurácie. Nachádza sa na východnom pobreží Sardínie. V mestečku sa nachádzajú obchody, bary a reštaurácie a v letných mesiacoch sa tu konajú trhy, koncerty a iné podujatia. V Budoni môžete obdivovať krásne pláže Cala de Budoni, Tanaunella, Sant‘anna, Ottiolu, Porto Ainuet. Transfer z letiska v Olbii trvá 30 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 36 km

Budoni, SardíniauLetovisko Budoni obľubujú najmä rodiny s deťmi. Foto: archív CK SATUR

Castelsardo

Malebné historické mesto na severnom pobreží Sardínie je známe svojimi pastelovými domami, stúpajúcimi do kopca. Na samom vrchole sa týči hrad z 12. storočia s múzeom košikárstva. Okolo hradu vedú úzke uličky, na ktorých si treba dávať pozor, najmä keď fúka vietor. V uličkách často sedia ženy pletúce košíky so zložitými vzormi. Z vrcholu je krásny výhľad na pobrežie a dokonca aj na Korziku. Dole v rušnom rybárskom meste si oddýchnete v atraktívnych reštauráciách a v obchodoch nakúpite tradičné suveníry.

 • vzdialenosť od letiska (Alghero) – 69 km

Castelsardo, SardíniaTradícia a história sa prelínajú v uličkách mestečka na úpätí hradu. Foto: depositphotos.com

Santa Teresa di Gallura

Na špičke severnej Sardínie leží dedina Santa Teresa di Gallura. Oblasť bola obývaná už starými Rimanmi, po ktorých tu ostali viaceré archeologické pamiatky. Pláže s bielym pieskom sa striedajú s nádhernými žulovými útesmi, ktorých tvar často pripomína človeka alebo zviera. Vo vzduchu cítiť typickú stredomorskú flóru – myrtu, cistus, rôzne kríky či borievky. Nájdete tu aj jeden z najlepšie vybavených prístavov v severnej Sardínii – Longonsardo. Vďaka svojej vynikajúcej polohe je známy ešte z rímskych čias. Dnes denne vozí turistov zo Sardínie na Korziku.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 62 km

Santa Teresa di Gallura, SardíniaV dedinke zanechali stopy aj starí Rimania, ktorí ju obývali. Foto: depositphotos.com

Isola Rossa

Starobylá rybárska osada, ktorá sa vďaka turistickému ruchu rozrástla na malebné turistické stredisko s malým prístavom. Rozprestiera sa na podmanivom pobreží, kde sa útesy z červenej žuly striedajú s plážami s bielym jemným pieskom. Táto príjemná rekreačná oblasť je pomenovaná podľa blízkeho ostrovčeka  z červeného granitu. Útesy kontrastujú s priezračným a smaragdovo zafarbeným morom, nadobúdajúcim až červené odtiene, obzvlášť pri západe slnka. Tunajšie more je doteraz bohaté na vzácne ryby a je ozajstným rajom pre milovníkov potápania i pre nadšených fotografov. Pri potápaní možno vidieť morské margaréty, červené koraly, v hlbinách množstvo rýb žijúcich v úžasných jaskyniach.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 77 km

Isola Rossa, SardíniaStredisko vyhľadávané pre krásne pláže a tyrkysové more. Foto: sardinianbeaches.com

Olbia

Pekné mesto s medzinárodným prístavom i letiskom, ležiace vo vnútri hlbokého zálivu, ktorý sa otvára medzi dvoma impozantnými vápencovými masívmi Capo Figari a Isola di Tavolara. V Olbii žije približne 45 000 obyvateľov  a nijak zvlášť sa nelíši od ostatných prístavných miest. Olbia slúži predovšetkým ako tranzitné mesto. Historické centrum mesta  je z väčšej časti dopravne uzavretá. V jeho úzkych uličkách nájdete radu rušných barov a reštaurácií. Čiastočne pešia zóna Corso Umberto prechádza stredom mesta a vedie k nábrežiu, kde si môžete prehliadnuť secesnú radnicu Municipio. Navštíviť môžete tiež zaujímavé archeologické múzeum a kostol San Simplicio v románskom štýle, kde sa každý rok v máji koná mestská slávnosť.

 • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 4 km

Olbia, SardíniaOlbia slúži predovšetkým ako tranzitné mesto, ale ukrýva aj historické pamiatky. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Cagliari

Sardínske hlavné mesto sa rozprestiera na siedmich kopcoch. Najstaršia časť mesta, Castello, leží na vrchole jedného z týchto kopcov, vďaka čomu je z neho úžasný výhľad na Záliv Cagliari alebo Anjelský záliv. Útulné uličky vlniace sa po celom meste, štvrte s výhľadom na more a panoramatické terasy - Cagliari je jednoducho nádherným mestom. Najmä z Bastione San Remy, ktoré je postavené z typického bieleho kameňa, je možné vidieť ostatné časti Cagliari rovnako ako Stredozemné more. Moderný komplex múzeí Cittadella dei Musei obsahuje hlavnú archeologickú zbierku Sardínie, umeleckú galériu, výstavu artefaktov Ďalekého východu a, trochu bizarnú, miestnosť plnú anatomických vzoriek z 19. storočia. V 13. a 14. storočí boli okolo Cagliari postavené hrubé obranné múry. Dve z jeho impozantných veží – Torre di San Pancrazio a Torre dell’Elefante stoja dodnes. Mesto bolo dôležitým aj pre Rimanov, ktorí postavili Anfiteatro Romano. Aj v súčasnosti sa tu v letných mesiacoch konajú hudobné, tanečné a divadelné predstavenia.

 • vzdialenosť od letiska (Cagliari) – 9 km

Cagliari hlavné mesto sardínieHlavné mesto Sardínie hrá farbami a je centrom kultúry ostrova. Foto: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Grotta di nettuno jaskyňa na sardínii v taliansku

Príroda

Grotta di Nettuno

Veľkolepú jaskyňu neďaleko Alghera objavili v 18. storočí miestni rybári a odvtedy sa premenila na mekku turistov. Je situovaná medzi Porto Conte a Capo Caccia a považuje sa za jednu z najkrajších prírodných jaskýň na Sardínii. Z Alghera sa k nej dá dostať dvomi spôsobmi – buď krátkou túrou, pričom sa okolo cesty vynárajú nuragi, alebo loďou, čo je o niečo fascinujúcejší zážitok. Denne sa konajú prehliadky poskytované turistom v anglickom a talianskom jazyku. V podzemnom jazere sa odrážajú stalagmity a stalaktity. Jaskyňa je vyhĺbená v útesoch, ktoré sa týčia takmer 304 metrov nad morom.

 Národný park golfo di orosei na sardínii v taliansku

Príroda

Národný park Golfo di Orosei

Najväčší národný park na ostrove je miesto ako žiadne iné. Vysoké hory Gennargenta sa zrazu stretávajú s morom, tvoria kosáčik útesov, pod ktorými sú roztrúsené zátoky v tvare podkovy, obmývané dokonale akvamarínovým morom. Nachádza sa v strede Sardínie, má bohaté podzemné vody a vyznačuje sa divokými, dramatickými scenériami. Jeho súčasťou je viacero jaskýň a priepastí. V parku žijú vzácne druhy zvierat ako muflóny, sardínske jelene a srnce, divoké mačky a líšky, ale tiež supy, sokoly, orly, jastraby a myšiaky. Pred vyše tristo rokmi tu žili dokonca aj tulene, podľa ktorých je pomenovaná jaskyňa Grotte del Bue Marino.

Nuragi na sardínii v taliansku

HistóriaKultúraPríroda

Nuragi v oblasti Arzachena

Jedna z najväčších kamenných a medených atrakcií stredoveku leží len približne 30 kilometrov od Olbie, no zdá sa, akoby bola vzdialená o svetelné roky (nie, čo sa týka dĺžky cesty, ale skôr dramatickej odlišnosti). V tomto fascinujúcom „zhluku“ prehistorických pamiatok nájdete pohrebisko, nuragi a nezvyčajné hroby známe ako Tomba Gigante – Hroby obrov. Nuragi sú tajomné veže roztrúsené po celom ostrove a nachádzajú sa aj tu. Nezvyčajný tvar má nuragi Albucciu, nuragi La Prisgiona je zasa najmladší. Oblasť Arzachena je známa skalnatými útvarmi, ktoré vietor vymodeloval do kurióznych tvarov. Keď sa pozriete kúsok na východ od Arzachena, môže sa vám zdať, že vidíte obrovský hríb.

Sassari mesto na sardínii v taliansku

HistóriaKultúra

Sassari

Druhé najväčšie sardínske mesto leží vo vnútrozemí a neponúka rozsiahlejšiu turistickú infraštruktúru, takže nemôže súperiť s rušnými letoviskami na neďalekom pobreží. Napriek tomu je pre mnohých lákavá práve tunajšia pokojná atmosféra. Sassari je nenápadné, ale rozhodne nie je neatraktívne, oblastné centrum s dlhou históriou a bohatými kultúrnymi tradíciami. Početné pamiatky sú situované v historickej časti mesta tvorené spleťou stredovekých uličiek lemovaných starobylými kostolmi a palácmi, medzi ktorými nájdete i niekoľko renesančných stavieb, čo je na Sardínii veľká vzácnosť. Malebné jadro mesta je s novou časťou spojené s radou námestí, medzi nimi vyniká veľkolepé námestie Piazza Italia. V jeho blízkosti sa nachádza Museo Sanna predstavujúce jednu z najlepších ostrovných archeologických zbierok.

Castelsardo mesto na sardínii v taliansku

HistóriaKultúraPríroda

Castelsardo

Severovýchodne od Sassari sa rozkladá rozľahlá kopcovitá oblasť Angola známa početnými prehistorickými nálezmi. Hlavné mesto Castelsardo leží na veľmi peknom severnom skalnatom pobreží, na malebnom výbežku lemujúcich záliv Golfo dell´Asinara. Na prvý pohľad zaujme peknými načervenavými domami, ktoré sa nachádzajú pod mohutným hradom, ktorý bol po viac ako 250 rokov hlavnou mocenskou základňou vplyvného rodu Doriou, takže niet divu, že stred mesta si zachoval svoj stredoveký ráz. V prístave síce je menšia rybárska flotila, ale inak je Castelsardo predovšetkým rušným turistickým centrom ťažiaci zo svojej nádhernej polohy a povesti zo sardínskych stredísk remeselnej výroby. Príjemná je prechádzka ku skalnatej zátoke ležiacej priamo pod citadelou. Kúsok ďalej leží rybársky prístav Porto di Frigianu s prístaviskom jácht. Nachádza sa tu aj starobylá obranná veža.

Nuoro - katedrála santa maria della neve na sardínii v taliansku

HistóriaKultúra

Nuoro

Mesto sa rozprestiera na hore Ortobene a je hlavné mesto pohoria Barbagia. Známa je pastierska štvrť, kde sú v úzkych uličkách zachované staré stavby, z ktorých niektoré sú zrekonštruované. V tejto štvrti sa narodila známa spisovateľka Grazia Deledda, ktorej bola v roku 1926 udelená Nobelova cena za literatúru. V ulici, ktorá je po nej pomenovaná, sa nachádza jej múzeum. Sú v ňom uložené jej osobné veci. Známa je katedrála Santa Maria della Neve, vybudovaná v rokoch 1836 až 1854. Neďaleko od nej je Múzeum života a sardínskych ľudových tradícií, ktoré bolo otvorené v roku 1976 za účelom vystavenie mnohých zbierok sardínskych ľudových zvykov, krásne zbierky šperkov, nástrojov, látok, nábytku, ktorý pochádza z tradičnej remeselnej výroby ostrova.

Bosa, Taliansko

PlážeKultúraPríroda

Bosa

Bosa je unikátne a nedotknuté mesto na severozápadnom pobreží Sardínie, asi 40 km južne od mesta Alghero. Je obklopené krásnou, divokou prírodou, nádhernými plážami a pobrežím. Bosa si zachovala svoje staroveké čaro a sardinskú identitu a neutrpela nadmerným rozvojom ako mnohé iné ostrovné destinácie. Vo vzduchu počuť uvoľnené stredomorské bzučanie a vďaka tomu je ideálnym miestom na útek od moderného sveta plného stresu. Navštívte Bosu a určite neoľutujete. Cítiť tu harmóniu medzi prírodou a ľuďmi.

Stiahnuť PDF

Pláže

Cala Mariolu

Na Sardínii sa nachádza nekonečné množstvo prekrásnych pláží a vybrať tú naj je otázka preferencií. Cala Mariolu svojou krištáľovou čistou vodou a zvláštnymi ružovými kamienkami zanechá nezmazateľnú stopu v každom turistovi. Ocenia ju všetci, ktorí sa radi potápajú.

Pláž Cala Mariolu. Foto: depositphotos.com

Cala Goloritze

Cala Goloritze sa nachádza na úpätí rokliny na severovýchodnom pobreží ostrova. Pláž tvorí hrubší zrnitý biely piesok a kamienky. Jej krásu umocňuje impozantný skalný oblúk nad morom a majestátna skala Punta Goloritze. Tieto vápencové útesy sú dokonca zaradené aj na zozname UNESCO.

Pláž Cala Goloritze. Foto: depositphotos.com

Spiagga Rossa

Táto „ružová“ pláž sa nachádza na jednom z ostrovov Maddalenského súostrovia – ostrove Budelli. Piesok na pláži má svoju charakteristickú ružovú farbu vďaka mikroskopickým časticiam odumretých koralov a mušlí.

Pláž Spiagga Rossa. Foto: depositphotos.com

Cala Luna

Cala Luna je ďalšou z najkrajších pláží Sardínie. Nachádza sa v zálive Orosei, južne od mesta Dorgali. Je obzvlášť obľúbená u nadšencov rekreačného rybolovu pod vodou alebo ľudí, ktorí sa jednoducho chcú ponoriť do jej vôd. Na pláži nájdete bar a miesto na piknik. Má plytké vody, ktoré deťom umožňujú ľahko sa hrať v mori. Na pláž sa môžete dostať cez more loďou, ako sú napríklad lode odchádzajúce z najbližších turistických prístavov. Pre milovníkov trekkingu sa na pláž môžete dostať cez zložitý chodník z Dorgali alebo z Baunei.

Pláž Cala Luna. Foto: depositphotos.com

Cala Brandinchi

„Malé Tahiti“ ako sa často nazýva táto pláž, sa nachádza v blízkosti San Teodoro a je v širokom okolí tou najkrajšou. Tenký oblúk bieleho piesku v zátoke obmýva čisté more a obklopuje borovicový les.

Pláž Cala Brandinchi. Foto: depositphotos.com

Su Giudeu

Na pláži Su Giudeu sa budete cítiť ako v raji. Biely piesok, krištáľovo čistá voda, okolo divoká príroda a úplné ticho. Do plytkej morskej vody sa dostanete po jemnom piesku až do vzdialenosti niekoľkých metrov. Pláž dostala svoj zvláštny názov po chobotnici, ktorá podľa legendy žije v hlbinách mora.

Pláž Su Guideu. Foto: depositphotos.com

Punta Molentis

Punta Molentis je pláž nachádzajúca sa na južnej strane Sardínie. Ak chcete zažiť Karibik v Európe, na tejto pláži si splníte tento cestovateľský sen. Biely piesok, tyrkysová až tmavomodrá, plytká voda a prírodné podmienky. Pláž Punta Molentis nepatrí síce medzi tie najdlhšie, avšak určite patrí medzi tie najkrajšie. Kúsok od pláže sa nachádza parkovisko a reštaurácia.

Pláž Punta Molentis. Foto: depositphotos.com

Tuerredda

Piesočnatá pláž Tuerredda sa nachádza na úpätí Capo Spartivento a nie len vďaka jej polohe si zaslúži byť medzi tými najkrajšími plážami Sardínie. Táto pláž v tvare písmena V je najlepším miestom na šnorchlovanie na celej Sardínii. Čisté morské vody vám ľahko umožnia objavovanie ich dna. Ak sa vám nebude nič chcieť brať so sebou, všetko si môžete požičať na pláži. Nachádzajú sa tu ležadlá, slnečníky, reštaurácia aj parkovisko. Z vodných športov si tu môžete vyskúšať šnorchlovanie aj jazdu na kajaku.  

Pláž Tuerredda. Foto: depositphotos.com

Poetto

Pláž Poetto sa nachádza kúsok od hlavného mesta, Cagliari. Pláž dlhá 8 km je ideálna najmä pre rodiny s deťmi. V jej bielom piesku a plytkom tyrkysovom mori sa môžu vaše ratolesti dosýta vyšantiť. Na tejto najdlhšej pláži ostrova máte k dispozícii všetko, čo budete potrebovať. Ležadlá, slnečníky, reštauráciu aj parkovisko. Ak nebudete chcieť svoje chvíle tráviť len plávaním či opaľovaním sa, môžete si požičať výbavu na kitesurfing či windsurfing.

Pláž Poetto. Foto: depositphotos.com

Cala Pira

Snehobiela pláž Cala Pira sa nachádza medzi dedinami Villasimius a Sant’elmo. Jej biely piesok a tyrkysové priezračné more vás bude lákať aby ste sa doň ponorili. Pláž je dlhá 500 m a ponúka panoramatický výhľad na ostrov Isola Serpentara, ktorý je od pláže vzdialený 5 km. Zvedavé farebné rybičky plávajú blízko ku brehu, a preto je toto miesto ideálne na šnorchlovanie. Kúsok od pláže sa nachádza parkovisko a takisto sa pri ňom nachádza aj malý bar.

Pláž Cala Pira. Foto: depositphotos.com

Feraxi

Pláž Feraxi leží neďaleko pláží Costa Rei a Capo Ferrato. Pláž je rozptýlená v oblasti miestnych piesočných dún a stredomorskou zeleňou. Keďže cez pláž často fúka silný vietor, je vhodná skôr pre športovcov a to pre kitesurferov a windsurferov. Táto 2,5 km dlhá pláž ponúka výhľad na Monte Liuru nachádzajúcu sa na juhu pláže. 

Pláž Feraxi. Foto: depositphotos.com

Mari Pintau

Pláž Mari Pintau sa nachádza 20 km od hlavného mesta ostrova. Mari Pintau znamená v preklade namaľované more. Názov úplne vystihuje realitu. Ak sa na pláž pozriete z diaľky alebo z vyvýšeného miesta, pochopíte, že more vyzerá naozaj ako namaľované. Jeho dokonalé tvary spájajúce sa s bielym pieskom na pláži vám vyrazia dych. V priezračnom mori sa nachádzajú malé kamienky, ktoré vás budú štekliť pod nohami.

Pláž Mari Pintau. Foto: depositphotos.com

Cala Cipolla

Južná Sardínia je plná nádherných pláží. Cala Cipolla nie je výnimkou. Jej tyrkysovo modré more, biely piesok, zelená vegetácia a sivé skaly tvoria ideálnu panorámu. Pláž je zastrčená v malej zátoke dlhej iba 150 m. Pláž je síce vybavená iba parkoviskom, no nemusíte zúfať. Nepotrebujete slnečník, aby ste sa schovali pred pálivým slnkom. Môžete sa ukryť pod hustými stromami, ktoré vytvárajú ideálny tieň. Cala Cipolla je vhodná na šnorchlovanie a kitesurfing.

Pláž Cala Cipolla. Foto: depositphotos.com

Ginestre

Pláž Ginestre dlhá skoro 2,5 km nachádzajúca sa na pobreží Costa Rei, iba pár kilometrov od Cagliari. Ak sa budete prechádzať po tejto pláži, pod nohami sa vám bude presýpať biely piesok, v ušiach budete počuť šum mora a pred očami sa vám zjaví priezračné more s bielymi vlnkami. Pláž Ginestre je veľmi dobre vybavená a určite sa na nej nebudete nudiť. Na pláži Ginestre môžete vykonávať rôzne aktivity ako napríklad šnorchlovanie, paddle boarding, či hrať volejbal.

Pláž Ginestre. Foto: www.sardinianbeaches.com

Frutti d’Oro

Na tejto síce malej pláži so žltým pieskom nájdete svoj pokoj. Ak nechcete tráviť svoj čas v prítomnosti iných ľudí a hlučných barov, toto miesto je pre vás ideálne. Nachádza sa len 13 km od Cagliari, takže pokojne sa ku nej môžete dostať napríklad aj na bicykloch. Pred vašou tvárou budete mať nádherné more a za vaším chrbtom milé farebné domčeky. Na pláži sa nenachádza žiadne vybavenie, tak si so sebou pribaľte osušku, na ktorú si ľahnete a malé občerstvenie.

Pláž Fruti d´Oro. Foto: www.sardinianbeaches.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Malý zelený vláčik

Malý turistický vláčik vám odhalí pravú tvár Sardínie netradičnou cestou. Vláčik vystupuje po horách, prechádza cez mosty a umožňuje vám vychutnať si úžasné panorámy. Na preskúmanie južnej, severnej a strednej Sardínie si môžete vybrať medzi štyrmi špeciálnymi železničnými traťami pre turistov. Môžete dokonca cestovať rovnakým vlakom akým v minulosti cestoval spisovateľ D.H.Lawrence. Skrátka zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať.

Jazdu zeleným vláčikom si užije celá rodina. Foto: depositphotos.com

Divoké poníky na náhornej plošine Giara a múzeum Sa Corona Arrubia

V dávnych dobách boli rozšírené po celej Sardínii, zatiaľ čo teraz žijú iba na náhornej plošine (s výnimkou niekoľkých v Monte Arci). Existuje len asi 700 exemplárov týchto tmavohnedých, malých (asi 120 cm) a divých poníkov, no deti určite očaria

Giara. Sardínia.Divoko žijúce poníky nájdete len na jednom mieste na Sardínii, na náhornej plošine Giara. Foto: unsplash.com

Diverland

Najväčší Water Park na Sardínii, kde sa vaše deti budú baviť a užívať si horúčavy, sa nachádza len 20 km od Cagliari. V areáli aquaparku sa rozprestiera 6,700 m² bazénov, 1,400 m² vodných tobogánov, klubov a atrakcií. O zábacu detí sa postarajú aj taliansky animátori.

Miniatúry v Tuili

Miniatúry najdôležitejších a najreprezentatívnejších miest na Sardínii. Nájdete tu typickú dedinu, kde sú reprodukované zvyky starovekého sardínskeho obyvateľstva; astronomické múzeum, planetárium, výstavu výhradne venovaná Charlesovi Darwinovi, ale aj botanickú záhradu. Park sa rozprestiera na ploche približne 50 000 m² v mestečku Tuili. Navyše je tu možnosť využiť audio sprievodcu v angličtine, aby ste sa dozvedeli niečo o pamiatkach, ktoré pozorujete.

Celú Sardíniu prejdete pár krokmi v Parku miniatúr. Foto: www.visitsardinia.vip

Agriturismy

Spojenie vynikajúce jedlo z doma dopestovaných a dochovaných surovín, výborné víno a posedenie vonku pod olivami alebo vinicami so zvieratami naokolo – aj takto sa dá stráviť deň na Sardínii. Za všetky spomeňme agriturismy Lu Nibaru a San Giovanni.

Taliansko a gastronómia patria k sebe. Foto: www.flickr.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Sardinská kuchyňa je zložená najmä z miestnych dopestovaných a dochovaných surovín. Najčastejšie sa ich chody skladajú z cestovín, morských plodov, rýb, mäsa a zeleniny. Z morských plodov sa najčastejšie konzumujú sardinky, mečúne, tuniaky či homáre. Ak si objednáte morské ježovky, dávajte si pozor na ich silne slanú príchuť.

Morské plody a cestovinyMorské plody v kuchyni sú na Sardínii samozrejmosťou. Foto: depositphotos.com

Ak nie ste nadšencom rýb či morských plodov, môžete ochutnať miestne jahňacie, baranie či bravčové mäso. Na Sardínii sa chovajú približne 4 milióny oviec, takže o mäso nebudete mať núdzu. Ovčie mäso pôvodne patrilo k špecialitám ľudí žijúcich v horách Barbagia v strednej časti ostrova. Dnes sa bežne pripravuje aj na pobreží. Veľmi známa je pecora bollita (ovčie mäso varené so zemiakmi a cibuľou), alebo pecora in umido (mäso varené s paradajkami, vínom, rozmarínom a rôznymi inými koreninami). Obe sa podávajú ako druhý chod.

Najobľúbenejší hlavný chod je malé pečené prasiatko porcetto sardo, ktoré sa pred pečením dochutí myrtou a jeho príprava (zvyčajne sa griluje po holým nebom) trvá aj niekoľko hodín. Veľmi obľúbená je aj jahňacina, ktorá nemôže chýbať na stoloch počas Vianoc a Veľkej noci.

Výrobou syrov, ktoré predstavujú stabilný pilier sardínskej ekonomiky, sa Sardinia preslávila nielen po celom Taliansku, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Medzi pestrou paletou najrozličnejších kvalitných syrov vyniká pecorino sardo. Pripravuje sa z ovčieho mlieka e dozrieva od troch do šiestich  mesiacov, niektoré druhy aj 2 roky. Medzi domácimi často nahrádza parmezán. Z ovčieho mlieka sa vyrába aj caciotta, fiore sardo, calcagno, ricotta mustia či pecorino romano. Okrem toho nájdete aj širokú škálu syrov z kravského a kozieho mlieka. K prvej skupine patria napríklad dolce sardo, perette, provolone sardo. K tej druhej zase casu friscu, cagliu, ircano alebo biancospino.

Pecorino sardo syr na sardínii v talianskuSyry z kravského i kozieho mlieka, ale aj známe pecorino nádjete aj na Sardínii. Foto: depositphotos.com

Ďalšou špecialitou je Fregola. Tieto cestoviny vyzerajú ako naša klasická tarhoňa, no sú z krupice, ručne valcované a upečené. Využívajú sa do rôznych šalátov, ako príloha ku mäsu či polievkam.

Fregola na sardínii v talianskuCestoviny podobné našej tarhoni su typické práve pre Sardíniu. Foto: depositphotos.com

Ďalším skvelým pokrmom je koláč Panadas. Tento mäsový pokrm sa pripravuje z baranieho alebo jahňacieho mäsa. V súčasnosti sa pripravuje aj vegetariánska verzia so syrom.

Panadas koláč na sardínii v talianskuKoláč panadas má už viacero verzií. Foto: depositphotos.com

Talianske jedlá sú obohatené o šafrán. Túto koreninu dokonale ochutnáte v pokrme Malloreddus. Malloreddus sú gnocchi vyrobené z pšeničnej múky, vody a šafránu. Ako omáčka na tieto cestoviny sa pripravuje paradajkové ragú s klobásou a celé je to posypané syrom pecorino.

Malloreddus cestoviny na sardínii v talianskuMalloreddus so šafránom môžete zaradiť na list, čo ochutnať na Sardínií. Foto: depositphotos.com

Na Sardínii existuje okrem klasických žemlí (panini) niekoľko typických druhov chleba, ktoré sa pečú podľa dávnych receptov. V malých dedinách ich ženy dodnes pečú spoločné raz za týždeň, no všetky sa dajú bežne dostať aj v supermarketoch. Za ochutnanie rozhodne stoji pane carasau - veľmi tenká suchá chrumkavá placka. Preto sa i nazýva carta di musica  - notový papier. Pochádza z mesta Nuoro, kedysi ho ženy piekli pre svojich mužov pastierov, ktorí trávili mimo domu celé týždne a musel im dlho vydržať. Nájdete ho napr. aj v malých baleniach ako chipsy. Dá sa jesť suchý, ale ceny sú pomerne prijateľné.

chlieb na sardínii v talianskuPane carasau tzv. notový papier môžete ochutnať len na ostrove Sardínia. Foto: depositphotos.com

Z dezertov treba spomenúť seadas, amaretti, pappasini, bianchini a iné. Väčšina tradičných koláčov sa pečie z mandľového cesta, v mnohých receptoch sa používa med alebo saba – zahustený hroznový sirup získaný z čerstvého muštu.

Na Sardínii sa pestujú veľmi kvalitné vinné révy s dlhoročnou tradíciou. Ponúkajú celú radu odrôd a typov vín - ťažké či ľahké, červené, ružové i biele. Najznámejšie odrody sú Cannonau di Sardegna, Monica di Sardegna, Nuragus.

Z destilátov a likérov treba spomenúť Fillu e Ferru, tzv. železný drôtik. Názov pochádza z 19. storočia, kedy  boli za pálenie liehovín zavedené vysoké dane. Ľudia preto začali túto rozšírenú činnosť vykonávať tajne. Fľašky potom skryli do zeme a miesto označili železným drôtom, aby ho neskôr bez problémov našli. Miestnou špecialitou je alkoholický nápoj mirto. Vyrába sa lúhovaním plodov myrty v alkohole. Limoncello, sladký likér z citrónovej kôry, podáva sa, tak isto ako mirto, chladený. Sardínia má aj svoje pivo. Volá sa Ichnusa a vyrába sa od roku 1912.

Sprepitné

V reštauráciách, kde nie je do výslednej sumy započítané obslužné (couvert, cca 15%), sprepitné (mancia) očakávajú. K účtu v reštauráciách sa obvykle pridáva asi 10 %, ale čašníci očakávajú ďalšie prepitné a to 50 centov na osobu. Prepitné pre hotelový personál je okolo 0,5 – 1 EUR, podľa štandardu hotela. Je vhodné dať niečo málo taktiež kostolníkovi, alebo vrátnikovi, zvlášť ak otvoria kostol alebo múzeum kvôli vám, alebo mimo otváracích hodín. 

Stiahnuť PDF

Zábava

Aktivity, šport

Vodné športy a potápanie

Okrem klasických vodných športov, ako sú windsurfing, vodné lyžovanie a kitesurfing, sa môžete na Sardínii aj potápať. Miest na potápanie je tu hneď niekoľko. Sardínske priezračné vody a skalnaté pobrežie sú zárukou dokonalého prírodného divadla. Najlepšie miesto na potápanie počas celého roka je Alghero. Hlboké more s podmorskými jaskyňami v sebe ukrýva niekoľko druhov farebných rybičiek, ktoré vám predstavia dokonalú šou.

Kitesurfing na sardíniiAj pre kitesurfing sú na Sardínii ideálne podmienky. Foto: depositphotos.com

Jazda na koni

Ďalším zaujímavým športom, ktorý môže upútať vašu pozornosť je určite jazda na koni. Nenadarmo sa vraví, že pohľad na svet je krajší z konského chrbta. Sardínia sa vávm tak bude zdať ešte o trochu krajšia. Ak to nevyskúšate, neuvidíte. Jazdu na koni si môžete užiť nie len na pláži ale aj v lesoch či horách.

Trek na Monte Arcuentu

Túra na vrch nazývaný aj Prsty Oristana je masív vulkanického pôvodu a k jeho zdoalniu by ste mali mať skúseností i kondíciu. Vrchol sa nachádza vo výške 785 metrov a vás ohromí ticho a panoramatický výhľad na ostrov a piesočnú pláž Piscinas.

Podujatia a kultúra

Sardínčania oslavujú celoročne niekoľko festivalov, ktoré majú nie len náboženský charakter. Najväčším z nich je sviatok Ferragosto. Sviatkom Ferragosto sa začína mesačný augustový oddych, počas ktorého si veľa Talianov užíva dovolenku. Počas sviatku Ferragosto si veľa rodín odskočí na slávnostné menu do reštaurácie, avšak väčšina ľudí si radšej jedlo pripravuje a griluje doma. V hoteloch sa pripravuje špeciálny program pre hostí, aby si aj oni mohli užiť tento najväčší sviatok Talianska. Počas letnej sezóny sa usporadúvajú aj iné oslavy. V júni sa oslavuje sviatok úlovku tuniakov. Tento sviatok sa oslavuje na lodiach, na ktorých zažijete veľa zábavy a ochutnáte veľké množstvo jedla. Samozrejmosťou je konzumácia tuniaka.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Tajomný ostrov Asinara

Ostrov Asinara je ozdobou pobrežia Sardínie, ktorý je okrem krásnej prírody a širokých hrebeňov hôr známy aj pre vzácnu genetickú mutáciu miestnych oslov – majú modré oči. V minulosti slúžilo toto miesto ako trestanecká kolónia a na ostrov bol vstup zakázaný, nakoľko si tu odpykávali tresty najnebezpečnejší zločinci, teroristi Brigate Rosse, ako aj mafiánsky boss Salvatore Riina. Sardínsky „Alcatraz“ je dnes už turistickou atrakciou, no práve opustenosť ostrova tu umožnila prírode naplno sa realizovať – nachádza sa tu 687 druhov rastlín, z toho 5% endemických. Zaujímavosťou je tiež, že na ostrove platí dodnes zákaz jazdy autom – nachádzajú sa tu len tri – polícia, hasiči a záchranka.

Krásny ostrov má tojomných obyvateľov - oslíky s modrými očami. Foto: depositphotos.com

Pláž Costa Verde

Pláž patrí medzi najkrajšie časti ostrova, aj keď medzi turistami nie je až tak známa. Rovnako ani celé juhozápadné pobrežie. Príčiny sú historické, ale aj aktuálne – v minulosti sa obyvatelia z pobrežia a pláží odsťahovali pre plienenie pirátov, v súčasnosti tu od októbra do apríla prebiehajú vojenské cvičenia jednotiek NATO.

Pláž, ktorá nie je medzi tými TOP len preto, že je menej známa ako ostatné. Foto: depositphotos.com

Dune di Piscinas

Od mora nikdy nič dobré neprišlo – to vám povedia mnohí Sardínčania, ktorí tomu podriadili život, či už v hlavnom meste, alebo vo vnútrozemí. Aj vďaka tomu je okolie mesta Arbus obklopené nedotknutou prírodou, čo pomohlo aj vzniku jednej z najvyšších pieskových dún v Európe, Dune di Piscinas. Ponad dunu sa tiahne drevený most, ktorý vám umožní si túto prírodnú krásu dosýta vychutnať.

Nedotknuté piesočné duny určite stoja za návštevu. Foto: www.sardegnaturismo.it
Stiahnuť PDF

Videá

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Sardínia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná Sardínia je rozdelená na 8 provincií.

Rozloha a populácia: Rozloha Sardínie je 24,090 km2 a na tomto talianskom ostrove žije viac ako 1,5 milióna obyvateľov.

Jazyky: Úradnými jazykmi sú taliančina a sardínčina. Na ostrove sa stretnete s viacerými románskymi jazykmi a dialektami: sassarčina, gallurčina (korzický dialekt), tabarčina (dialekt ligurčiny) a algerčina (z oblasti okolo mesta Alghero, katalánsky dialekt). V turistických letoviskách sa dohovoríte anglicky, nemecky a francúzsky.

Náboženstvo: Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Sardínia je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako ja predsezónne a posezónne spoznávanie. V sezóne - od júna do septembra prší v priemere jeden a pol dňa za mesiac. Na ostrove panuje klasická stredozemná klíma - s horúcim a často suchým letom, kedy priemerné teploty sa v okrajoch sezóny pohybujú okolo 22-26 ° C, v hlavnej sezóne okolo 28-29 ° C. Teplota vody sa pohybuje v sezóne medzi 23 – 26 ° C. Od marca do mája hrá ostrov všetkými farbami, aj preto je oficiálnym znakom ostrova kvetina - pivonka.

Letisko a dĺžka letu

Sardínia ma tri medzinárodné letiská – v mestách Olbia, Cagliari a Alghero. Let z Bratislavy do Olbie trvá 1 hodinu a 55 minút, do Cagliari 2 hodiny 20 minút a do Alghera 2 hodiny a 5 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla). Ak cestujete do Talianska so zvieratami, nezabudnite, že musí mať medzinárodný očkovací preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Na rôzne miesta Sardínie sa odporúča iná preprava. Na väčšie ostrovy sa dostanete najlepšie trajektom. Ak sa však budete chcieť dostať na ostrov, ktorý patrí do chránenej oblasti, budete musieť prísne dodržiavať pravidlá určené pre návštevu týchto miest. Sú to napríklad Tavolara, Asinara, Cavoli a Mal di Ventre. . Ak naberiete odvahu, môžete si požičať čln a na ňom sa plaviť okolo pobrežia ostrova, na ktorom sa nachádza vyše 40 prístavov.

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Na Sardínii nie sú diaľnice, len superstrady podobné diaľniciam, za ktoré sa neplatí. Početné čerpacie stanice sú medzi 12:00 - 15:00 zatvorené. Osobný automobil si môžete požičať v každom väčšom meste alebo priamo na letisku. Pri jazde po ostrove v hlavnej turistickej sezóne si dávajte pozor na dopravné predpisy. Ostatní vodiči ich nemusia dodržiavať a kvôli tomu sa na viacerých trasách tvoria rozsiahle kolóny.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Veľké mestá ako sú Cagliari a Sassari, Porto Torres, Golfo Aranci, Iglesias a Carbonia, sú pospájané železničnými traťami, po ktorých pravidelne premávajú vlaky. Železničná a samozrejme, autobusová doprava, sú najlacnejšími možnosťami prepravy po ostrove.

Shopping a suveníry

Nákupy na Sardínii patria medzi obľúbené činnosti všetkých turistov. Pravé nákupy zažijete na trhoch. Sardínske trhy sú miestom, kde nájdete tie najčerstvejšie domáce výrobky. Potraviny a ďalšie rôzne tovary vysokej kvality, väčšinou len ručnej výroby nájdete vo viacerých stánkoch. Miestne syry, mäsové výrobky, vína a rôzne iné pochutiny si radšej kúpte na trhu priamo od domácich predavačov.  Ak si chcete zo Sardínie priniesť luxusnejšie kúsky, určite zamierte na luxusných butikov v Cagliari alebo Alghero. Na viacerých uliciach či v nákupných centrách sa nachádzajú obchody s tovarom a značkami, ktoré možno nikde inde nenájdete. Ak by ste si chceli priniesť luxusné kúsky no za nižšie ceny, navštívte outlet luxusných značiek v Olbii. Samozrejmosťou sú obchody so suvenírmi, ktorých nájdete viacero v každom meste. Otváracie doby v obchodoch sú rôzne, ale väčšinou: Po-Pia 09:00-13:00 hod. a od 16:00-19:00 hod. Obchody s potravinami mávajú v stredu poobede zatvorené.

Suveníry

Originálnym darčekom zo Sardínie môže  byť  národný nápoj Mirto, predáva sa v ručne vyrobených fľašiach rozličných tvarov, často obalených v korku. Typickým suvenírom  je tiež  ručne vyrobený prsteň s polodrahokamom alebo koralom  “fede sarda” (sardská obrúčka). Ďalšími tradičnými výrobkami sú aj koberčeky z ovčej vlny rôznych farieb a tvarov alebo nože. Známa je aj sardínska keramika. Úplne najtypickejšie sú rôzne výrobky z korku (pera, záložky do  kníh, zápisníky, podnosy, košíčky, misky  a pod.), vyrábaných z kôry korkových dubov. Sardínia  sa totiž  okrem rybolovu, chovu oviec a turistického ruchu, živí vývozom korku a je najväčším exportérom korku v Európe.

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 12,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 40,00 €
Mlieko 1,00 €
Chlieb  1,47 €
Ryža    1,70 €
Vajcia  2,10 €
Miestny syr 10,80 €
Kuracie prsia  6,00 €
Fľaša vína 5,00 €
Domáce pivo 1,00 €
Cigarety          5,20 €
Kapučíno 1,30 €

 

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR