Rimini

Rimini

Továreň na skvelú dovolenku od mora až po starobylé sídla v srdci bohatého regiónu Emilia Romagna

Stiahnuť PDF

Rimini má okrem pieskových pláži i nádhernú históriu, ktorá siaha stovky rokov do minulosti a mnoho nádherných pamiatok. Samotný región Emiglia Romana, do ktorého sa radí aj Rimini patrí medzi najbohatšie oblasti v Taliansku. Emilia Romagna je známe pre svoje historické mestá, úžasné jedlo a samozrejme, skutočne rýchle autá. Hlavným mestom je Bologna, ktoré je od Rimini vzdialené cca 100 km a je známe pre svoje stredoveké červeno-biele portiká a najstaršou talianskou univerzitou. Aj ostatné stredoveké mestá ako Ferrara, Ravenna a Modena sú lokality hodné obdivu pre svoje oslnivé umenie a architektúru.

Emilia RomanaBohatý kraj Emilia Romagna, Forlì-Cesena. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky v Emilia Romagna


Rimini odhaľuje stopy, ktorý tu zanechal Július Caesar na Piazza Tre Martiri (Piazza Giulio Cesare), o ktorom sa hovorí, že bolo prijaté rozhodnutie o pochode na Rím. Rímsky amfiteáter tu nechal postaviť cisár Hadrián a svojou veľkosťou sa vyrovnal Koloseu v Ríme. Často sa tu konajú večerné predstavenia klasickej hudby.

Historické ruiny v RiminiHistorické Rimini. Foto: unsplash.com

Historické artefakty ponúka Mestské múzeum Rimini. Ďalšími pamiatkami sú kostol Madonna Della Scala zo 17. storočia, impozantný Grand Hotel na pobreží Rimini zo začiatku 20. storočia, chrám Malatesta a v centre stredoveký hrad Castel Sismondo. V srdci stredovekého Rimini leží fontána Pigna a palác Palazzo del Podesta. Rimini je skvelým miestom na poznávanie ako aj strávanie letnej dovolenky pri mori, keďže toto rušné letovisko má až 15 km pieskových pláží. 

Rimini - pláž
Pláž v Rimini. Foto: unsplash.com

V Rimini je obľúbeným miestom aj starý prístav s promenádou, kde sa ľudia radi stretávajú, jedia, oddychujú a večer má rušnú atmosféru. Často sa tu počas dňa predávajú aj kvety. 

Prístav v Rimini
Prístav v Rimini. Foto: unsplsh.com

Región Emilia Romagna vznikol spojením vzájomne sa dopĺňajúcich sa oblastí medzi Jadranským morom, a vrcholkami Apenín, v kopcovitej krajine, kde vyniká rozmanitosť histórie a tradícií krajiny. Je to kraj hrdých miest ako ParmaPiacenza, uznávaných produktov ako Parmigiano Reggiano a Prosciutto di Parma, či Verdiho hudby, ktorý pochádzal z Bussety. Mesto Regiio Emilia bolo rodiskom talianskej vlajky. V Modene sa zrodilo balzamiko a v Bologni mortadella. Táto oblasť je domovom automobilov a motocyklov ako Ferrari, Lamborghini, Ducati a Maserati a tiež svetoznámych pretekárskych okruhov.

Torrrechiara, TalianskoOblasť Emilia Romagna, Torrrechiara. Foto: unsplash.com

Rozsiahle lyžiarske strediská na Monte Cimone, najvyššom vrchu regiónu, ktorý sa dvíha až do výšky 2165 m a na hore Corno alle Scale sú tiež dôkazom zakorenenej športovej tradície regiónu.

Corno alle Scale, TalianskoCorno alle Scale. Foto: unsplash.com

Na druhej strane Romagna bola vždy o mori a zábave, a to od pláží Ferrary až po pobrežie Rimini v južnej časti regiónu. V oblasti Romagna sa ukývajú očarujúce dedinky na svahoch na vidieku Forlì-CesenaRimini, starobylé kulinárske tradície, ktoré má stále tunajší chlieb. Nechýbajú ani mestá zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ako Ravenna Ferrara.

Ferrara, TalianskoFerrara. Foto: unsplash.com

Hlavným mestom regiónu je Bologna, ktorá má starobylé centrum s množstvom zaujímavých architektonických pamiatok, ako námestia Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno s Neptúnovou fontánou, gotickú radnicu, Palác di Enzo, katedrálu San Pietro, veže Asinelli a Garisenda.

Bologna, TalianskoBologna. Foto: unsplash.com

Panorámu mesta dotvárajú rozsiahle systémy elegantných arkád - stĺporadí, ktorými je Bologna preslávená. Spolu tu existuje asi 38 kilometrov pasáží v historickom centre a vyše 45 km v celom meste, vďaka ktorým sú možné dlhé prechádzky chránené pred horúcim slnkom. Pasáž Portico San Luca so 666 arádami a dĺžkou 3,5 km, ktorá spája stredovekú bránu Porta Saragozza a baziliku San Luca je považovaná za jednu z najdlhších na svete.

Bologna, TalianskoBologna a tajomné uličky. Foto: unsplash.com

Pôvodne sa v regióne Emilia Romagna nachádzali dva pápežské štáty. Ku zjednoteniu krajov tu došlo v roku 1947. Strednou časťou regiónu prechádza rímska cesta Via Emilia, ktorá bola postavená v roku 187 pred n.l. O kultúru sa nepostarali len Rimania, ale aj Etruskovia predovšetkým v dnešnej Bologni, či meste Marzabotto a Spina ako aj Byzantínci. Tridsať kilometrov západne od Rimini sa rozprestiera najstaršia európska republika San Marino na svahoch Monte Titano. Tento malý nezávislý štát má vlastnú mincovňu, poštové známky, futbalové mužstvo a aj armádu s tisíckou vojakov.

Castelnovo Ne´Monti, TalianskoRegio Emilia. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Historické Rimini

 

Rimini je miestom, kde sa stretávajú dôležité rímske cesty, Via Emilia, ktorá spája Rimini s mestom Piancenza a Via Flaminia, ktorá vedia z Ríma cez Apeniny až ku pobrežiu Jadranského mora. Rimini založili Rimania v roku 268 pred n.l. Na križovatke týchto dvoch miest je brána Arco d´Augusto, vstup do starého mesta, ktorý bol zasvätený pre cisára Augusta. Spolu s Tibériovým mostom patria medzi významné historické pamiatky Rimini. Ponte di Tiberio bol postavený v roku 20 pred n.l. a je stále v perfektnom stave. Večer býva krásne osvetlený.

Rimini

Rimini. Foto: unsplash. com

 

Parma

 

Mesto Parma je jedným z hlavných miest pre výbornú taliansku kuchyňu a to najmä pre slávnu parmskú šunku. Avšak v samotnom meste je množstvo galérií i múzeí. Nachádza sa tu 900 rokov stará katedrála - Duomo di Parma s pekne dochovanými basreliéfmi a freskami, má impozantný interiér obsahujúci veronský mramor a osemhrannú vežu.

brown concrete building during daytime

Historická Parma. Foto: unsplash.com

 

Hlavné námestie Piazza Garibaldi je srdcom historickej Parmy a považuje sa za najkrajšie námestie v krajine. Nachádza sa tu Palazzo del Comune a Palazzo del Governatore. Parma ukrýva starobylé uličky v centre mesta s úhľadnou talianskou architektúrou a starými kostolmi.

Katedrála v Parme

Duomo di Parma. Foto: unsplash.com

 

Asi 100 m od centrálneho námestia je Piazza della Pilotta, kde sídli Národná galéria a Národné archeologické múzeum a divadlo Farnese. Teatro Regio v neoklasicistickom štýle za svoj vzhľad zas vďačí grófke Márii Luise, manželke Napoleona, ktorá iniciovala jeho stavbu v roku 1820. 

 

Piacenza

 

Mesto Piacenza má atraktívne historické centrum so stredovekými a renesančnými budovami. Nachádza sa medzi Parmou a Milánom. Centrum mesta tvorí námestie Piazza dei Cavalli, ktorému dominuje Palazzo Gotico, palác z 13. storočia postavený z mramoru a červených tehál. Neďaleko je bazilika Piacenza Sant´Antonio z 11. storočia, ktorej najzaujímavejším prvkom je osemhranná veža a barokový interiér. Palazzo dei Mercanti zo 17. storočia sa používal ako radnica.

Bobbio, Taliansko

Opátstvo Bobbio. Foto: unsplash.com

 

Zaujímavé je aj okolie Parmy, kde je hrad Rivalta, opátstvo Bobbio, malebné mestečko Castell´Arguato, ktoré prosperovalo v 10. až 13. storočí a dnes sa radí medzi najkrajšie dediny v Taliansku, či impozantná skala Pietra Perduca dvíhajúca sa do výšky cez 600 m, kde bol pred tisíc rokmi postavený hrad rodom Perduca a neskôr po zemetrasení oratórium. 

 

Pietra Perduca, Taliansku

Pietra Perduca. Foto: unsplash.com

 

Reggio Emilia 

Oblasť Reggio Emilia predstavuje úrodné roviny, ktoré zavlažuje rieka Pád a neprehliadnuteľný vrch Monte Cusna s výškou cez 2000 m, ktorý patrí do Apenín. Mesto Reggio Emilia leží 70 km západne od Bologni a 30 km od Modeny. Jeho založenie siaha do 2. storočia pred n.l. na dôležitej ceste Via Emilia, ktorá bola pomenovaná po rímskom konzulovi Marcovi Emiliovi Lepidovi. Pred dvetisíc rokmi sa tak po ňom pomenovalo aj mesto. V 10. storočí mestu vládol rod Canossa v 13. storočí rod Este, ktorý tu vládol do 19. storočia.

Castello di Canossa, TalianskoCastello di Canossa. Foto: unsplash.com

Reggio Emilia vyniká potravinárskym priemyslom. Veď napokon tu sa zrodil pravý parmezán Permiggiano Reggiano, balzamiko a perlivé červené víno Lambrusco. Pravý parmezán sa radí medzi kráľa syrov. Má prenikavú chuť, vôňu a čím je zrelší, tým je jeho chuť výraznejšia. Používa sa ako doplnok ku cestovinám, polievkam, alebo sa rozláme na kúsky a podáva sa ku vínu. Vyrába sa i v Parme, Modene, Bologni a medzi riekami Po a Reno, kde sú farmy s pasúcimi sa kravami, ktorých mlieko je určené len na výrobu parmezánu. Kravy sa kŕmia čerstvou trávou alebo senom, nie umelými krmivami. Na jeden bochník pravého parmezánu sa spotrebuje 160 litrov mlieka. Hotový syr je čisto prírodným produktom, bez farbív.

Parmezán
Pravý parmezán. Foto: unsplash.com

Modena

Modena vystavená z červených tehál a s farebnými žltými, ružovými a červenými domami pôsobí prívetivo. Kedysi patrila rodu d´Este a po strate Ferrary sa stala hlavným mestom ich kniežatstva, čo dokazuje tehlový palác. Ikonou Modeny je románsky kostol z 11. storočia, ktorý je zdobený reliéfmi sochára Willigelma. Tu sídlia aj slávne firmy Ferrari a Maserati. Dom Enza Ferrariho na okraji mesta je dnes múzeum pripomínajúcim svojho zakladateľa. Modena je rodiskom operných spevákov Pavarottiho a Mirelly Freniovej.

Modena, TalianskoModena. Foto: unsplash.com

Brisighella

 

Zelené kopce, vinič, hrady týčiace sa zelených pahorkoch, úzke cesty, kde jazdia kabriolety, toto všetko predstavuje okolie mestečka Brisighella. Malebné uličky s malými kaviarničkami, zmrzlinárne, hodinová veža, jeden hrad a kostol tvorí srdce tohto čarovného miesta. V okolí sú staré jaskyne, ktoré sa využívajú na hudobné predstavenia pod zemou, panoramatické výhľady v horách či malé miestne reštaurácie s výborným jedlom.


Brisighella, Taliansko

Brisighella. Foto: unspalsh.com

 

Cesenatico

Cesenatico je malebné mestečko s farebnými domčekmi, ktoré lemujú malé kanály. Nachádza sa tu námorné múzeum s loďami vystavenými na vode. Charakterizuje ho pomalé tempo a talianska atmosféra. Nechýbajú malé reštaurácie a kaviarne.

Cesenatico, TalianskoCesenatico. Foto: unsplash.com

Národný park Bagno di Romagna

 

Národný park Bagno di Romagna je známe ako kúpeľná lokalita. Nachádza sa tu niekoľko kvalitných kúpeľných rezortov s vnútornými a vonkajšími termálnymi bazénmi. Okolie ponúka peknú turistiku.

Národný park Bagno di Romagna, TalianskoNárodný park Bagno di Romagna. Foto: unsplash.com

Borgo San Giuliano

Borgo San Giuliano je štvrť pri Rimini. Založené bolo pred tisíc rokmi ako rybárska dedina. Dá sa sem dostať cez Tibériov most. Dedinka je plná malých uličiek, roztomilých domčekov s balkónmi a všadeprítomných motoriek značky Vespa. Nachádza sa tu výborná reštaurácia La Marianna a La Esse Romagnola s krásnym vonkajším posedením.

Tiberiov most v Rimini
Borgo San Giuliano. Foto: unsplash.com

Cesta bohov – Via degli Dei

 

Cesta bohov je staroveká cesta spájajúca Bolognu s Florenciou cez pohorie Apenín. Na trase dlhej 135 km sa prechádza po stopách Rimanov, keďže tadiaľto viedla historická vojenská rímska cesta Flaminia postavená pred viac ako dvetisíc rokmi. Táto Cesta bohov sa často zamieňa s Cestou bohov na pobreží Amalfi, tá však má 7 km a prejsť sa dá za cca 2 hodiny. Z Bologne do Florencie to trvá cca 5-6 dní pešo. Názov Via degli Dei pochádza z vrcholov, ktoré sú na ceste,  Adone, Monzuno, hora Venuša a Lunario. Najvyšší je Adone s výškou 654 m. Cesta vznikla v 90. rokoch 20. storočia a vedie cez vidiek regiónu Emilia Romagna a Toskánska. Cesta je pomerne jednoduchá, nie sú tu vysoké nadmorské výšky ani strmé stúpania či nerovný terén.

 

Hora Adone, Taliansko
Hora Adone. Foto: unsplash.com

 

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Bologna, Taliansko

Kultúra

Bologna

Aj keď sa väčšine ľudí pri vyslovení názvu mesta Bologna vybavia väčšinou cestoviny, ide v skutočnosti o mesto, ktoré môže ponúknuť oveľa viac. Bologna sa môže pýšiť niekoľkými unikátmi – nájdeme tu najstaršiu univerzitu v Európe (podľa niektorých merítok i na svete), najväčší počet kilometrov ulíc s arkádami, dve šikmé veže alebo katolícky chrám s freskou vyobrazujúcou Mohameda. Pri prvých krokoch po centre Bologne si každý okamžite musí všimnúť, že všetky ulice sú lemované arkádami. Celkovo je v meste týchto arkád vyše 35 kilometrov a hovorí sa, že v Bologni nikto nikdy nenosí dáždnik – pri chôdzi pod arkádami ho jednoducho nepotrebujete.

Piazza Maggiore, Taliansko

HistóriaKultúra

Piazza Maggiore

Námestie Piazza Maggiore pochádza z neskorého stredoveku a je obklopené budovami, ktoré sú vskutku nádherné. Kedysi námestie slúžilo na zhromažďovanie ľudí pri rozhodnutiach vlády, vyhlásení zákonov či rozsudkoch smrti. Dnes sa na ňom nachádza niekoľko obchodov a kaviarní, plných turistov a pravých Talianov. Na Piazza Maggiore sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších mestských zvonov, ktoré v stredoveku ohlasovali začiatky a konce občianskych zhromaždení.  

Comacchio, Taliansko

HistóriaKultúra

Comacchio

Comacchio, malé Benátky, vzdialené 50 km od mesta Ferrara, bolo postavené na 13 malých ostrovčekoch pozdĺž kanála. Prechádzkou po tichých uličkách pozdĺž kanálov sami zistíte, že sa naozaj podobá na slávne Benátky. Jeho hlavnou črtou je most Trepponti postavený v 17. storočí. Comacchio je jedným z hlavných centier v regionálnom parku Delta pádu, ktorý je jednou z najdôležitejších mokradí v Európe a najväčších v Taliansku.

Ravenna, Taliansko

HistóriaKultúra

Ravenna

Ravenna sa nachádza v talianskej provinci Emilia Romagna. Ravenna by sa dala nazvať aj ako mesto mozaík. Tieto umelecké diela sa ukrývajú v sakrálnych pamiatkach po celom meste, a tak tu možno ich krásu obdivovať takmer neustále. Okrem mozaík je Ravenna známa svojimi gastronomickými špecialitami. Ich skvelé jedlá dokonale dopĺňajú červené vína. Medzi obľúbené jedlá patrí, samozrejme, pizza, ktorá sa v tejto oblasti chuťovo odlišuje od tradičnej talianskej.

Stiahnuť PDF

Pláže

Rimini

V Rimini nájdete hneď dve pláže, ktoré stoja za návštevu – Cattolica a Riccione. Pláž Cattolica so zlatožltým pieskom poznajú skôr miestni. Nachádza sa na východnom pobreží Rimini, neďaleko San Marina. Rušnejšia pláž, ktorú navštevuje viac turistov, je Riccione. Ponúka viacero atrakcií pre deti, vodné športy a reštaurácie. Počas víkendov sa tu konajú párty až do skorého rána.

jadran, dovolenka na jadrane, taliansko, dovolenka v taliansku, satur,
Obľúbená pláž v Rimini – Riccione. Foto: depositphotos.com

Lido di Classe

Pláž Lido di Classe v Rimini má pozvoľný vstup do mora, kde si môžete užiť plážové športy, ako volejbal, tenis, basketbal, vodné športy ako napríklad windsurfing, kitesurfing či kanoistiku. Pláž je ideálna a obľúbená aj na stavbu pieskových hradov. Táto časť Rimini je známa aj vďaka skvelému nočnému životu s obrovským výberom elegantných reštaurácií, kokteilových barov a štýlových diskoték. Aj do ďalšieho vychýreného letoviska Milano Marittima je to len na skok. 

Pláž Hotel Adler ***+
Letovisko Rimini. Foto: CK SATUR

Pláže v Ravenne

Historické mesto Ravenna sa pýši aj pekný pobrežím a plážami, ako Marina Romea, Marina di Ravenna, Casalborsetti, Porto Corsini, Punta Marina Terme, Lido Adriano či Lido di Dante. Pláže sú tu pieskové, dobre vybavené so slnečníkmi a lehátkami. Majú pozvoľný vstup do mora. Nájdete tu aj reštaurácie a bary.

aerial photography of road near treesPláže pri Ravenne. Foto: unsplash.com

Porto Corsini je rekreačná oblasť a prístavom, vedľa ktorého leží Marina di Ravenna, najstaršie prímorské letovisko v Ravene. Má veľa dobrých hotelov, barov, klubov, reštaurácií. Casalborsetti je letovisko, ktoré leží v najsevernejšom bode pobrežia Ravenny. Kedysi to bola len malá rybárska dedina a dnes je to obľúbené plážové letovisko s malebným prístavom Marina Romeo a je vhodné aj pre tých, ktorí uprednostňujú pokojnejšiu dovolenku. Obklopujú ho borovicové lesy, siahajúce až ku pláži. Táto časť ponúka aj peknú krajinnú oblasť Pialassa Baionga, kde leží park Po Delta hneď za prístavom Marina Romeo.

white and black coated wires on blue and white surfacePo Delta. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Mirabilandia 

Mirabilandia je taliansky zábavný park v meste Savio neďaleko Ravenny. S celkovou plochou 850-tisíc metrov štvorcových je to najväčší zábavný park v Taliansku. Má rozlohu 30 hektárov a k tomu patrí ešte ďalších desať hektárov, na ktorých sa rozkladá Vodný svet (Mirabilandia Beach). Najmenším deťom sa zapáči jazda na vláčiku Mirabilandia Express. Pre väčších je tu druhé najvyššie európske ruské koleso Eurowheel, ktoré má výšku 90 metrov, prevrátená horská dráha Katun a horská dráha iSpeed, ktorá uháňa rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu.

Mirabilandia, TalianskoZábavný park Mirabilandia. Foto: CK SATUR

Rimini – Taliansko v miniatúrach

Deti milujú výlet ako do Ríše divov, ktorú objavia pri návšteve Talianska v miniatúrach. Majú pocit ako obri v krajine liliputánov a z vtáčej perspektívy uvidia dvesto zmenšených najslávnejších talianskych pamiatok ako Koloseum, námestie Campo dei Miracoli v Pise so šikmou vežou, ale tiež hory a jazerá. Deťom je určený aj zábavný park Fiabilandia s atrakciami a aktivitami pre všetky vekové skupiny, so zázračnou dedinou, údolím trpaslíkov, kolotočom a bazénom s plastovými guličkami. Nad riekou Ariminus sa klenie päť oblúkov mosta Ponte di Tiberio, navštíviť by ste mali aj mestské múzeum Museo della Città, ktoré obsahuje vyše 1500 artefaktov od prehistórie až po súčasnosť. Na konci riminskej hlavnej ulice Corso di Augusto stojí známy rímsky Augustov oblúk.

Miniatúrne mestečká, Taliansko
Miniatúry sú tak dokonale prepracované, že na prvý pohľad vyzerajú ako skutočné mestá. Foto: depositphotos.com

Delfinárium

Výlet do delfinária v Rimini urobí radosť naozaj všetkým. V každom okamžiku vás títo vodní cicavci presvedčia, že reči o ich inteligencii nie sú len prázdne slová. Behom odpoludnia probieha predstavenie vo vonkajšom bazéne, môžete si pozrieť akvária s morskými živočíchmi a v ponuke je tiež prehliadka múzea. 

Delfinárium
Delfinárium. Foto: unsplsh.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Región Emilia Romagna má vynikajúcu gastronómiu, známu po celom svete a to nielen pre pravý parmezán, víno a vínny ocot, ale aj pre výborné cestoviny, mäsité jedlá či dezerty. Oblasť Emilia využíva prevažne hovädzie mäso a cestoviny s mäsom a Romagna okrem hovädzieho, bravčového aj jahňacie, pričom prevládajú jednoduchšie recepty so syrovým a zeleninovým základom. Zaujímavým receptom je napríklad vyprážané jahňacie mäso. 

Talianske špeciality známe po celom sveteTalianska kuchyňa známa po celom svete. Foto: unsplash.com

Taliansko miluje cestoviny a tento región tiež. Tu sú známe cestoviny tagliatelle údajne pochádzajú práve odtiaľto, z Bologni. Vznikli koncom 15. storočia. Podávajú sa tradične s mäsovým ragú. Existujú aj s kúskami šunky, ktorá sa opečie na masle, s paradajkovou omáčkou, hubami, morskými plodmi.

Talianske cestoviny tagliatelleTalianske cestoviny tagliatelle. Foto: unsplash.com

Obľúbené sú aj tortellini, ktoré sú plnené mäsovou plnkou, ktorú tvorí bravčová panenka, prosciutto a mortadella. Všetko sa nakrája, pridá sa vajce, parmezán a dochutí sa koreninami. Touto zmesou sa plnia cestoviny, ktoré sa dajú do vývaru. Podávajú sa s nastrúhaným parmezánom.

Plnené cestovinyPlnené cestoviny. Foto: unsplash.com

Typickou pochúťkou sú cestoviny anolini di Parma, cappellacci pochádzajúce z Ferrary s kuracím mäsom a ricottou a samozrejme boloňské lasagne z mäsového ragú, bešamelu a parmezánu.

LasagneLasagne. Foto: unsplash.com

Piadina romagnola je placka krátko opečená na kamennej doske, ktorá sa podáva so salámou, šunkou, syrom. Údajne tento pokrm je starý viac ako dvetisíc rokov, keď vtedajší obyvatelia žijúci v okolí rieky Pád pripravovali chlieb na horúcich doskách.

Opečená placka
Piadina. Foto: unsplash.com

Torta di patate je zemiakový koláč, ktorý sa pripravuje so syrom. Tunajšou pochúťkou je aj passatelli romagnoli, čo je polievka s cestovinami vyrobenými zo strúhanky, parmezánu a vajec. Passatelli majú podlhovastý tvar, varia sa v mäsom vývare. Podávať sa môžu aj ku omáčkam. Obľúbené sú aj husté zeleninové polievky s parmezánom.

orange soup on white and blue ceramic bowlPolievka s parmezánom. Foto: unsplash.com

Zuppa Inglese je skadký dezert s talianskym ružovým likérom Alchermes, s vanilkovým a čokoládovým krémom a so sušienkami. Obľúbená je aj torta Barozzi, ktorej recept vznikol v roku 1886. Na jej prípravu sa používajú arašidy, mandle, čokoláda, káva, pripomína čokoládový koláč. Vynikajúco chutí s espressom. 

Vanilkový, čokoládový dezertVanilkový sladký dezert. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Adrenalínový zážitok z rýchlej jazdy

Modena je tiež domovom Ferrari, či Maserati. A priamo tu si môžete zajazdiť jedna radosť na slávnych rýchlych autách, alebo preskúmať aj známe automobilové múzeum.

Maserati v ModeneModena. Foto: unsplash.com

V Maranelle vzniklo veľké múzeum Ferrari, kde sú vystavené historické i moderné modely závodných áut a sieň slávy zasvätená svetovému šampionátu Formule 1. K videniu je areál továrni na výrobu týchto áut ako aj testovacia dráha.

Múzeum Enzo FerrariMúzeum Enzo Ferrari. Foto: unsplash.com

Múzeum Lamborghini

 

Múzeum Lamborghini (MUDETEC – Museo Delle Tecnologie) sa nachádza v malej obci pri Bologni, v Sant´Agata Bolognese, cca 40 min jazdy z Bologni. Továreň sa nachádza hneď vedľa múzea a je to jediné miesto na svete, kde sa vyrábajú autá Lamborghini. Je tu možnosť prenajať si auto na jeden deň.

green Lamborghini coupe

Múzeum Lamborghini. Foto: unspalsh.com

Múzeum zmrzliny

Zmrzlina síce nebola vynájdená v regióne Emilia Romagna, ale v Taliansku je všade jednoducho skvelá. Výborne chutí v Bologni, v Modene napríklad v Gelateria Bloom, v Reggio Emilia kde je Cremeria Capolinea či v Parme výborné Ciacco Lab. Pri Bologni sa nachádza Carpigiani - múzeum Gelato, kde sú zobrazené počiatky zmrzliny od Mezopotámie, Ríma a Grécka. Prehliadka múza je aj so sprievodcom, s lekciou výroby a ochutnávky.

Zmrzlina

Zmrzlina. Foto: unspalsh.com

 

Fico Eataly

 

Fico Eataly je obchodné centrum ponúkajúce regionálne špeciality. Leží cca 30 minút jazdy od Bologni. Myšlienkou bolo zhromaždiť všetkých výrobcov na jednom mieste. Je to zároveň vhodné miesto pre ochutnávku tunajšej kuchyni. Na ploche 8 ha je potravinový park vnútri, a 2 ha tvorí pozemok v okolí so stajňami pre zvieratá, kde je možné pozrieť celú produkciu potravinového reťazca. Viac ako 40 firiem tu vyrába svoje produkty, ktoré sa potom predávajú, nechýbajúc Mortadella či Parmigiano Reggiano. Je možné si tu urobiť aj kurz ako navariť skvelé cestoviny, alebo tiež absolvovať prehliadku so sprievodcom.


Fico Eataly, Taliansko

Fico Eataly. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Villa Stagni

Villa Stagni v obci Crespellano je jednou z najstarších a najluxusnejších rezidencií v tejto oblasti. Ako hrad ho nechal v roku 1474 postaviť Eliseo Cattanei, ako uvádza malá doska zapustená do fasády vo vile. Celej stavbe stále dominuje stredoveká veža. V 18. storočí vilu opisovali ako nádherné miesto, s priekopami, vežou, ktorých úlohou bola v 15. storočí obrana. V napoleonskej ére, po potlačení náboženských rádov a konfiškácií majetku ho kúpila rodina Stagni, ktorá ho vlastní dodnes. V priebehu 19. a 20. storočia sa uskutočnili reštaurátorské práce, ktoré starobylú pevnosť premenili na rezidenciu. Vonkajšie priekopy boli zaplnené zeminou, ústredná časť hradu s nádvorím so studňou bola zbúraná a nahradená neogotickou budovou. Neďaleko vily sa nachádza oratórium San Michele Arcangelo, ktoré slúžilo ako farnosť. Aj keď vzhľad budovy nie je pôvodný, Villa Stagni patrí medzi najzaujímavejšie pamiatky pri Bologni.

Vila Stagni, BolognaVilla Stagni. Foto: unsplash.com

Pesaro

Pesaro je mestečko, ktoré nadchne nielen milovníkov krásnych pláží ale na svoje si tu prídu aj milovníci histórie. Mesto má centrum mesta vystavené v renesančnom štýle, množstvo pamiatok, múzeí ale aj kaviarničiek  a reštaurácii, kde si môžete vychutnať tradičné aj netradičné talianske špeciality. Nachádza sa medzi Rimini a Anconou, má pozvolné piesočnaté a okruhliakové pláže vďaka čomu je vyhľadávané aj dovolenkármi.

Pesaro, TalianskoPesaro. Foto: unsplash.com

Urbino

Je mesto ležiace juhozápadne od mesta Pesaro. Nejde o veľké mesto, žije tu len okolo 15000 obyvateľov, no napriek tomu malo najmä v minulosti dôležitý význam. Urbino zažilo rozkvet v 15. a 16. storočí, vybudovalo sa tu historické centrum, ktoré je dodnes pýchou mesta. Do povedomia sa dostalo aj rodisko slávneho umelca Rafaela alebo architekta Donata Bramanteho.

Urbino, Taliansko
Urbino. Foto: depositphotos.com

Gradara

Je mestečko nachádzajúce sa na severe Talianka medzi mestami Pesaro a Rimini. Gradara sa pýši tým, že má jedno z najkrajších historických stredovekých centier. Uvidíte, prechádzkou pomedzi úzke dláždené uličky budete mať pocit, akoby ste sa premiestnili v čase a budete si vychutnávať nenapodobiteľnú atmosféru tohto mesta. Nevynechajte návštevu Gradardského zámku, či Kostol Svätého Jána Krstiteľa.

Gredaradepositphotos.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Región Emiglia Romana je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. 

Rozloha a populácia: 22 510 km²
4 383 312 obyvateľov

Jazyky: taliančina

Náboženstvo: rímsko-katolícke 90%

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávanie regiónu Emiglia Romana je od mája do októbra a na kúpanie v Jadranskom mori počas letných mesiacov, kedy sú teploty vzduchu okolo 30 °C a voda je vyhriata na 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň sa lieta do Bologni v trvaní cca 1 hodiny a 10 min. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že oblasť Emiglia Romana je od Bratislavy vzdialená asi 600 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR