Rimini

Rimini má okrem pieskových pláži i nádhernú históriu, ktorá siaha stovky rokov do minulosti a mnoho nádherných pamiatok. Samotný región Emiglia Romana, do ktorého sa radí aj Rimini patrí medzi najbohatšie oblasti v Taliansku.

Emilia Romagna je známe pre svoje historické mestá, úžasné jedlo a samozrejme, skutočne rýchle autá. Hlavným mestom je Bologna, ktoré je od Rimini vzdialené cca 100 km a je známe pre svoje stredoveké červeno-biele portiká a najstaršou talianskou univerzitou. Aj ostatné stredoveké mestá ako Ferrara, Ravenna a Modena sú lokality hodné obdivu pre svoje oslnivé umenie a architektúru.

Rimini odhaľuje stopy, ktorý tu zanechal Július Caesar na Piazza Tre Martiri (Piazza Giulio Cesare), o ktorom sa hovorí, že bolo prijaté rozhodnutie o pochode na Rím. Rímsky amfiteáter tu nechal postaviť cisár Hadrián a svojou veľkosťou sa vyrovnal Koloseu v Ríme. Často sa tu konajú večerné predstavenia klasickej hudby.

Historické artefakty ponúka Mestské múzeum Rimini. Ďalšími pamiatkami sú kostol Madonna Della Scala zo 17. storočia, impozantný Grand Hotel na pobreží Rimini zo začiatku 20. storočia, chrám Malatesta a v centre stredoveký hrad Castel Sismondo. V srdci stredovekého Rimini leží fontána Pigna a palác Palazzo del Podesta. Rimini je skvelým miestom na poznávanie ako aj strávanie letnej dovolenky pri mori, keďže toto rušné letovisko má až 15 km pieskových pláží. 

Krajina
Taliansko Rimini
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Región Emiglia Romana je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných kr...
Región Emiglia Romana je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Rozloha Rimini je 22 510 km² a má približne4 383 312 obyvateľov.
Jazyky
taliančina
Náboženstvo
rímsko-katolícke náboženstvo (90%)
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Historické Rimini
Historické Rimini. Foto: unsplash.com

V Rimini je obľúbeným miestom aj starý prístav s promenádou, kde sa ľudia radi stretávajú, jedia, oddychujú a večer má rušnú atmosféru. Často sa tu počas dňa predávajú aj kvety.

Prístav v Rimini
Prístav v Rimini. Foto: unsplsh.com

Región Emilia Romagna vznikol spojením vzájomne sa dopĺňajúcich sa oblastí medzi Jadranským morom, a vrcholkami Apenín, v kopcovitej krajine, kde vyniká rozmanitosť histórie a tradícií krajiny. Je to kraj hrdých miest ako Parma a Piacenza, uznávaných produktov ako Parmigiano Reggiano a Prosciutto di Parma, či Verdiho hudby, ktorý pochádzal z Bussety. Mesto Regiio Emilia bolo rodiskom talianskej vlajky. V Modene sa zrodilo balzamiko a v Bologni mortadella. Táto oblasť je domovom automobilov a motocyklov ako Ferrari, Lamborghini, Ducati a Maserati a tiež svetoznámych pretekárskych okruhov.

Oblasť Emilia Romagna, Torrrechiara
Oblasť Emilia Romagna, Torrrechiara. Foto: unsplash.com

Rozsiahle lyžiarske strediská na Monte Cimone, najvyššom vrchu regiónu, ktorý sa dvíha až do výšky 2165 m a na hore Corno alle Scale sú tiež dôkazom zakorenenej športovej tradície regiónu.

Corno alle Scale
Corno alle Scale. Foto: unsplash.com

Na druhej strane Romagna bola vždy o mori a zábave, a to od pláží Ferrary až po pobrežie Rimini v južnej časti regiónu. V oblasti Romagna sa ukývajú očarujúce dedinky na svahoch na vidieku Forlì-Cesena a Rimini, starobylé kulinárske tradície, ktoré má stále tunajší chlieb. Nechýbajú ani mestá zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ako Ravenna a Ferrara.

Ferrara
Ferrara. Foto: unsplash.com

Hlavným mestom regiónu je Bologna, ktorá má starobylé centrum s množstvom zaujímavých architektonických pamiatok, ako námestia Piazza Maggiore a Piazza del Nettuno s Neptúnovou fontánou, gotickú radnicu, Palác di Enzo, katedrálu San Pietro, veže Asinelli a Garisenda.

Bologna
Bologna. Foto: unsplash.com

Panorámu mesta dotvárajú rozsiahle systémy elegantných arkád - stĺporadí, ktorými je Bologna preslávená. Spolu tu existuje asi 38 kilometrov pasáží v historickom centre a vyše 45 km v celom meste, vďaka ktorým sú možné dlhé prechádzky chránené pred horúcim slnkom. Pasáž Portico San Luca so 666 arádami a dĺžkou 3,5 km, ktorá spája stredovekú bránu Porta Saragozza a baziliku San Luca je považovaná za jednu z najdlhších na svete.

Bologna a tajomné uličky
Bologna a tajomné uličky. Foto: unsplash.com

Pôvodne sa v regióne Emilia Romagna nachádzali dva pápežské štáty. Ku zjednoteniu krajov tu došlo v roku 1947. Strednou časťou regiónu prechádza rímska cesta Via Emilia, ktorá bola postavená v roku 187 pred n.l. O kultúru sa nepostarali len Rimania, ale aj Etruskovia predovšetkým v dnešnej Bologni, či meste Marzabotto a Spina ako aj Byzantínci. Tridsať kilometrov západne od Rimini sa rozprestiera najstaršia európska republika San Marino na svahoch Monte Titano. Tento malý nezávislý štát má vlastnú mincovňu, poštové známky, futbalové mužstvo a aj armádu s tisíckou vojakov.

Regio Emilia
Regio Emilia. Foto: unsplash.com

Top lokality

Historické Rimini

Rimini je miestom, kde sa stretávajú dôležité rímske cesty, Via Emilia, ktorá spája Rimini s mestom Piancenza a Via Flaminia, ktorá vedia z Ríma cez Apeniny až ku pobrežiu Jadranského mora. Rimini založili Rimania v roku 268 pred n.l. Na križovatke týchto dvoch miest je brána Arco d´Augusto, vstup do starého mesta, ktorý bol zasvätený pre cisára Augusta. Spolu s Tibériovým mostom patria medzi významné historické pamiatky Rimini. Ponte di Tiberio bol postavený v roku 20 pred n.l. a je stále v perfektnom stave. Večer býva krásne osvetlený.

Rimini
Rimini. Foto: unsplash. com

Parma

Mesto Parma je jedným z hlavných miest pre výbornú taliansku kuchyňu a to najmä pre slávnu parmskú šunku. Avšak v samotnom meste je množstvo galérií i múzeí. Nachádza sa tu 900 rokov stará katedrála - Duomo di Parma s pekne dochovanými basreliéfmi a freskami, má impozantný interiér obsahujúci veronský mramor a osemhrannú vežu.

Historická Parma
Historická Parma. Foto: unsplash.com

Hlavné námestie Piazza Garibaldi je srdcom historickej Parmy a považuje sa za najkrajšie námestie v krajine. Nachádza sa tu Palazzo del Comune a Palazzo del Governatore. Parma ukrýva starobylé uličky v centre mesta s úhľadnou talianskou architektúrou a starými kostolmi.

Duomo di Parma
Duomo di Parma. Foto: unsplash.com

Asi 100 m od centrálneho námestia je Piazza della Pilotta, kde sídli Národná galéria a Národné archeologické múzeum a divadlo Farnese. Teatro Regio v neoklasicistickom štýle za svoj vzhľad zas vďačí grófke Márii Luise, manželke Napoleona, ktorá iniciovala jeho stavbu v roku 1820.

Piacenza

Mesto Piacenza má atraktívne historické centrum so stredovekými a renesančnými budovami. Nachádza sa medzi Parmou a Milánom. Centrum mesta tvorí námestie Piazza dei Cavalli, ktorému dominuje Palazzo Gotico, palác z 13. storočia postavený z mramoru a červených tehál. Neďaleko je bazilika Piacenza Sant´Antonio z 11. storočia, ktorej najzaujímavejším prvkom je osemhranná veža a barokový interiér. Palazzo dei Mercanti zo 17. storočia sa používal ako radnica.

Opátstvo Bobbio
Opátstvo Bobbio. Foto: unsplash.com

Zaujímavé je aj okolie Parmy, kde je hrad Rivalta, opátstvo Bobbio, malebné mestečko Castell´Arguato, ktoré prosperovalo v 10. až 13. storočí a dnes sa radí medzi najkrajšie dediny v Taliansku, či impozantná skala Pietra Perduca dvíhajúca sa do výšky cez 600 m, kde bol pred tisíc rokmi postavený hrad rodom Perduca a neskôr po zemetrasení oratórium.

Pietra Perduca
Pietra Perduca. Foto: unsplash.com

Reggio Emilia

Oblasť Reggio Emilia predstavuje úrodné roviny, ktoré zavlažuje rieka Pád a neprehliadnuteľný vrch Monte Cusna s výškou cez 2000 m, ktorý patrí do Apenín. Mesto Reggio Emilia leží 70 km západne od Bologni a 30 km od Modeny. Jeho založenie siaha do 2. storočia pred n.l. na dôležitej ceste Via Emilia, ktorá bola pomenovaná po rímskom konzulovi Marcovi Emiliovi Lepidovi. Pred dvetisíc rokmi sa tak po ňom pomenovalo aj mesto. V 10. storočí mestu vládol rod Canossa v 13. storočí rod Este, ktorý tu vládol do 19. storočia.

Castello di Canossa
Castello di Canossa. Foto: unsplash.com

Reggio Emilia vyniká potravinárskym priemyslom. Veď napokon tu sa zrodil pravý parmezán Permiggiano Reggiano, balzamiko a perlivé červené víno Lambrusco. Pravý parmezán sa radí medzi kráľa syrov. Má prenikavú chuť, vôňu a čím je zrelší, tým je jeho chuť výraznejšia. Používa sa ako doplnok ku cestovinám, polievkam, alebo sa rozláme na kúsky a podáva sa ku vínu. Vyrába sa i v Parme, Modene, Bologni a medzi riekami Po a Reno, kde sú farmy s pasúcimi sa kravami, ktorých mlieko je určené len na výrobu parmezánu. Kravy sa kŕmia čerstvou trávou alebo senom, nie umelými krmivami. Na jeden bochník pravého parmezánu sa spotrebuje 160 litrov mlieka. Hotový syr je čisto prírodným produktom, bez farbív.

Pravý parmezán
Pravý parmezán. Foto: unsplash.com

Modena

Modena vystavená z červených tehál a s farebnými žltými, ružovými a červenými domami pôsobí prívetivo. Kedysi patrila rodu d´Este a po strate Ferrary sa stala hlavným mestom ich kniežatstva, čo dokazuje tehlový palác. Ikonou Modeny je románsky kostol z 11. storočia, ktorý je zdobený reliéfmi sochára Willigelma. Tu sídlia aj slávne firmy Ferrari a Maserati. Dom Enza Ferrariho na okraji mesta je dnes múzeum pripomínajúcim svojho zakladateľa. Modena je rodiskom operných spevákov Pavarottiho a Mirelly Freniovej.

Modena
Modena. Foto: unsplash.com

Brisighella

Zelené kopce, vinič, hrady týčiace sa zelených pahorkoch, úzke cesty, kde jazdia kabriolety, toto všetko predstavuje okolie mestečka Brisighella. Malebné uličky s malými kaviarničkami, zmrzlinárne, hodinová veža, jeden hrad a kostol tvorí srdce tohto čarovného miesta. V okolí sú staré jaskyne, ktoré sa využívajú na hudobné predstavenia pod zemou, panoramatické výhľady v horách či malé miestne reštaurácie s výborným jedlom.

Brisighella
Brisighella. Foto: unspalsh.com

Cesenatico

Cesenatico je malebné mestečko s farebnými domčekmi, ktoré lemujú malé kanály. Nachádza sa tu námorné múzeum s loďami vystavenými na vode. Charakterizuje ho pomalé tempo a talianska atmosféra. Nechýbajú malé reštaurácie a kaviarne.

Cesenatico
Cesenatico. Foto: unsplash.com

Národný park Bagno di Romagna

Národný park Bagno di Romagna je známe ako kúpeľná lokalita. Nachádza sa tu niekoľko kvalitných kúpeľných rezortov s vnútornými a vonkajšími termálnymi bazénmi. Okolie ponúka peknú turistiku.

Národný park Bagno di Romagna
Národný park Bagno di Romagna. Foto: unsplash.com

Borgo San Giuliano

Borgo San Giuliano je štvrť pri Rimini. Založené bolo pred tisíc rokmi ako rybárska dedina. Dá sa sem dostať cez Tibériov most. Dedinka je plná malých uličiek, roztomilých domčekov s balkónmi a všadeprítomných motoriek značky Vespa. Nachádza sa tu výborná reštaurácia La Marianna a La Esse Romagnola s krásnym vonkajším posedením.

Borgo San Giuliano
Borgo San Giuliano. Foto: unsplash.com

Cesta bohov – Via degli Dei

Cesta bohov je staroveká cesta spájajúca Bolognu s Florenciou cez pohorie Apenín. Na trase dlhej 135 km sa prechádza po stopách Rimanov, keďže tadiaľto viedla historická vojenská rímska cesta Flaminia postavená pred viac ako dvetisíc rokmi. Táto Cesta bohov sa často zamieňa s Cestou bohov na pobreží Amalfi, tá však má 7 km a prejsť sa dá za cca 2 hodiny. Z Bologne do Florencie to trvá cca 5-6 dní pešo. Názov Via degli Dei pochádza z vrcholov, ktoré sú na ceste,  Adone, Monzuno, hora Venuša a Lunario. Najvyšší je Adone s výškou 654 m. Cesta vznikla v 90. rokoch 20. storočia a vedie cez vidiek regiónu Emilia Romagna a Toskánska. Cesta je pomerne jednoduchá, nie sú tu vysoké nadmorské výšky ani strmé stúpania či nerovný terén.

Hora Adone
Hora Adone. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávanie regiónu Emiglia Romana je od mája do októbra a na kúpanie v Jadranskom mori počas letných mesiacov, kedy sú teploty vzduchu okolo 30 °C a voda je vyhriata na 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň sa lieta do Bologni v trvaní cca 1 hodiny a 10 min. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že oblasť Emiglia Romana je od Bratislavy vzdialená asi 600 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety na Rimini

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, Taliansko
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Rimini