V celej Európe nenájdeme také mesto ako je Rím. Jeho rozmanitosť, historická a kultúrna minulosť, gastronómia, nespočetné atrakcie, kvôli ktorým láka milióny turistov sa sústreďujú síce len na malom priestore, o to však s veľkolepou bohatosťou "rímskeho ducha".

Snáď už slávnejšie mesto, ako je Rím na svete ani nie je. 

Ku Rímu neodmysliteľne patrí aj Vatikán. Toto centrum kresťanského sveta púta pozornosť mnohých cestovateľov. Svoje nadanie tu zvečnili najvýznamnejší umelci všetkých čias a dodnes tu sídlia skvosty, ktoré reprezentujú nie len kresťanstvo. Pravý breh rieky Tiber, to je územie, na ktorom sa rozkladá tento malý štát s rozlohou 0,44 km2 a počtom obyvateľov 900. Vatikán je sídlom pápežov len od roku 1377, teda šesť storočí. Verejnosti sú prístupné Bazilika sv. Petra, Vatikánske múzeá a Vatikánske záhrady.

Krajina
Taliansko Rím
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Rozloha Ríma je 1 285 km2 a má približne 4 298 000 obyvateľov.
Jazyky
taliančina
Náboženstvo
rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%)
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Rím
Rím. Foto: unspalsh.com

Tiberský ostrov je jedným z dvoch ostrovov na rieke Tiber, ktorá preteká Rímom. Tento ostrov v tvare člna je pripojený k zvyšku Ríma dvoma hlavnými mostami, známymi ako Ponte Cestio a Ponte Fabricio. Legenda vraví, že Tiberský ostrov vznikol vedy, keď rímsky občania vyhnali posledného z kráľov Tarquinov. V hneve povstalci vyhodili pšenicu do rieky, ktorú od kráľa ukradli. Nečistota a bahno sa nahromadili okolo pšenice a čoskoro vytvorili ostrov. Počas ranného rímskeho obdobia zohrával dôležitú úlohu v živote mesta, pretože umožňoval prechod cez rieku.

Rieka Tiber
Rieka Tiber. Foto: unsplash.com

Jeden zo siedmich rímskych pahorkov, Kapitol, bol najskôr venovaný bohu Saturnu. Tento najmenší pahorok sa nachádza v blízkosti rímskeho fóra. Napriek jeho menším rozmerom, dodnes zohráva námestie dôležitú úlohu pri politických či náboženských aktivitách v Ríme. Námestie známe v súčasnosti ako Piazza del Campidoglio bolo navrhnuté svetoznámym umelcom, Michelangelom Buonarrotim.

Antika a súčasnosť Ríma
Antika a súčasnosť Ríma. Foto: unsplash.com

Rím nie je len atraktívny na povrchu, ale aj v podzemí. Rímske katakomby sú jedným veľkým podzemným pohrebiskom pod celým mestom Rím. Rímske katakomby patrili k prvým kresťanským pohrebiskám, ktoré sa v súčasnosti považujú za pomník oddanosti ku viere. V Rímskych katakombách sa prekvapivo nepochovávali mŕtvoly len kresťanským spôsobom, ale dokonca aj židovskými či až pohanskými rituálmi. V súčasnosti sa katakomby považujú za zdroj informácií o živote kresťanov a patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie mesta Rím.

Rímske pamiatky
Rímske pamiatky. Foto: unspalsh.com

Hadriánova vila je jedným z najlepšie udržiavaných a najnavštevovanejších archeologických miest v Taliansku. Od roku 1999 je preto zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vila bola postavená rímskym cisárom Hadrianom na úpätí Tiburtských vrchov medzi rokmi 118 a 138 nl.

Vila Tivoli
Vila Tivoli. Foto: unsplash.com

Obrovský rezidenčný komplex sa rozkladá na ploche asi 120 hektárov a vyzeral veľmi podobne ako staroveké rímske mesto. Miesto zahŕňalo budovy, kúpele, chrámy, kasárne, divadlá, záhrady, fontány a nymfy. Samotná vila bola navrhnutá na dvoch úrovniach. Horné poschodie bolo pokojné a príjemné, vyhradené pre oficiálne využívanie cisárom, zatiaľ čo spodné poschodie bolo hlučné a rušené prácou otrokov.

Handriánovo mauzóleum, Anjelský hrad
Handriánovo mauzóleum, Anjelský hrad. Foto: unsplash.com

Mesto Rím bolo v čase svoje slávy nielen váženým mestom, ale iste aj zábavným. Rímske cirkusy boli najdôležitejšími centrami zábavy v rímskych mestách, okrem divadiel a amfiteátrov. Boli to rozšírené priestory, v ktorých sa konali verejné hry, ako napríklad preteky chariotov. Aréna dlhá 600 metrov a široká 225 metrov, robila Circus Massimus najväčším v Ríme, pred cirkusom Flaminius a cirkusom Maxentius. Počas verejných hier sa konali aj jazdecké výstavy známe ako "Ludus Troiae". Boli to simulácie rôznych slávnych bitiek mladých rímskych aristokratov. Jedinečné je aj Koloseum.

koloseum
Koloseum. Foto: unspalsh.com

Top lokality

Piazza Navona

Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou tohto námestia je, že za architektúru viacerých z najkrajších barokových budov, ktoré uvidíte na tomto námestí, bola zodpovedná iba jediná žena.

Piazza Navona v Ríme
Piazza Navona v Ríme. Foto: unsplash.com

Piazza Navona je tiež miestom, kde sa každoročne konajú nádherné vianočné trhy. V zime sa toto námestie zaplní stánkami s dobrým jedlom, kolotočmi a betlehemom. V lete je pre zmenu toto miesto preplnené turistami i domácimi, ktorý si užívajú slnečné dni v miestnych kaviarňach.

Piazza Navona
Piazza Navona. Foto: unsplash.com

Španielske námestie

Španielske námestie je jedným z najznámejších námestí v Ríme. Okrem toho, že na tomto námestí môžete nájsť slávne Španielske schody, v jeho blízkosti sa nachádza známy stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontana della Barcaccia. V pravom rohu Španielskych schodov stojí dom anglického básnika Johna Keata. V súčasnosti sa tento dom mení na múzeum zobrazujúce knihy a pamätníky anglického romantizmu.

Španielske námestie
Španielske námestie. Foto: unsplash.com

Námestie sv. Petra

Námestie sv. Petra alebo Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho.

fontána na námestí sv. Petra
Fontána na námestí sv. Petra. Foto: unsplash.com

Barokové námestie tvoriace dominantný priestor mestského štátu je tvorený spojením dvoch menších námestí – elipsovitého Piazza Obliqua a menšieho lichobežníkového Piazza Retta. Obrovská, 240 metrov široká elipsa je ohraničená stĺporadím. Bernini sám prirovnával kolonádu k „náručiu cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich, ktorí prichádzajú na toto miesto, aby upevnili svoju vieru“.

Námestie sv. Petra
Námestie sv. Petra. Foto: unsplash.com

Štvrť EUR

Po prvej svetovej vojne sa Rím spamätal a opäť sa stavia dokázal „postaviť na nohy“. Prichádza Duce – Mussolini, ktorý zadal veľké stavebné projekty fašistickej architektúry. Čisté línie a biely mramor tak mali prinavrátiť slávu Rímskeho impéria. Pre svetovú výstavu nechal postaviť celú novú štvrť EUR, ktorej centrom je Štvorcové koloseum. Po vojne sa tejto štvrti, všetci oblúkom vyhýbali, no neskôr opäť objavili jej krásu. Architektúra za zločiny režimu nemôže. Módny dom Fendi nechal neskôr štvorcové koloseum zrenovovať a presunul doň svoje sídlo. V súčasnosti je možné ho obdivovať z exteriéru.

Štvorcové koloseum
Štvorcové koloseum. Foto: unsplash.com

Piazza Venezia

V druhej polovici 19. storočia sa Taliansko zjednotilo a Rím sa stal hlavným mestom nového veľkého štátu. Rozbehli sa veľké projekty, široké bulváre, priestranné námestia a nové paláce. „Altare della Patria“ - Oltár vlasti – mramorový pamätník prvého kráľa Viktora Emanuela II. vyčnieva nad starý Rím. V tejto nádhernej budove je dnes večný plameň na pamiatku „neznámeho vojaka“. Vnútri je možné navštíviť vojenské múzeum či výťahom sa vyviezť až na strechu za  360° panorámou Ríma.

Altare della Patria
Altare della Patria. Foto: unspalsh.com

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo je jedným z najznámejších námestí v Ríme na úpätí Pincio. V strede námestia sa nachádza Egyptský obelisk venovaný Ramessesovi II. Bol postavený v priebehu 10. storočia na inom mieste a bol prenesený do Piazza del Popolo v roku 1589. Veľa návštevníkov prichádza na námestie Piazza del Popolo najmä kvôli Santa Maria del Popolo, bazilike s dvoma nádhernými plátnami Caravaggia a nádhernou renesančnou výzdobou. Impozantný výhľad na námestie môžete získať na schodoch na východnej strane námestia.

Piazza del Popolo
Piazza del Popolo. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Rím

Hlavné mesto Talianska, mesto miest, historický Rím. Je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia vlastne najväčšie múzeum pod šírym nebom. Rím a mnohé jeho pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov, ku ktorým nepochybne patrili Rafaello, Michelangelo, Bernini a iní. Aj preto je jeho historické centrum zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rím však nie je len o histórii, ale aj značkových obchodoch, moderných budovách, reštauráciách i luxusných hoteloch. Rím jednoducho predstavuje najromantickejšie mesto na našej planéte.

Rímske stavby
Rímske stavby. Foto: unsplash.com

Via dei Fori Imperiali je jednou z hlavných ciest v Ríme, ktorá vedie priamo ku slávnemu Koloseu. Cesta sa tiahne okolo viacerých hlavných pamiatok, ako sú Trajánovo Fórum, Augustovské fórum a Fórum Nerva.  Od minulého storočia sa na oboch stranách cesty objavilo viacero archeologických nálezísk, keďže sa pod nimi stále nachádzajú poklady starovekého Ríma. Možno sa domnievate, že Via dei Fori Imperiali tu stojí odjakživa. Nie je tomu celkom tak. Napriek okolitým historickým pamiatkam bola Via dei Fori Imperiali postavená na základe rozkazu diktátora Benita Mussoliniho.

Via dei Fori Imperiali
Via dei Fori Imperiali. Foto: unspalsh.com

Kedy vycestovať

Taliansko je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C. 

Letisko a dĺžka letu

Do Ríma je možné letieť priamym letom z Bratislavy, z Viedne, Budapešti a to v trvaní cca 1 hod 40 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Taliansku autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko.

Ak pricestujete do Talianska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Taliansko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo väčších mestách ako sú Rím, Miláno alebo Florencia nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Taliansko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety v Ríme

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, Taliansko
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Ríme