Rím

Rím

Večné mesto

Stiahnuť PDF

V celej Európe nenájdeme také mesto ako je Rím. Jeho rozmanitosť, historická a kultúrna minulosť, gastronómia, nespočetné atrakcie, kvôli ktorým láka milióny turistov sa sústreďujú síce len na malom priestore, o to však s veľkolepou bohatosťou "rímskeho ducha". Snáď už slávnejšie mesto, ako je Rím na svete ani nie je. 

RímRím. Foto: unspalsh.com

 

Poznávacie zájazdy do Ríma


Ku Rímu neodmysliteľne patrí aj Vatikán. Toto centrum kresťanského sveta púta pozornosť mnohých cestovateľov. Svoje nadanie tu zvečnili najvýznamnejší umelci všetkých čias a dodnes tu sídlia skvosty, ktoré reprezentujú nie len kresťanstvo. Pravý breh rieky Tiber, to je územie, na ktorom sa rozkladá tento malý štát s rozlohou 0,44 km2 a počtom obyvateľov 900. Vatikán je sídlom pápežov len od roku 1377, teda šesť storočí. Verejnosti sú prístupné Bazilika sv. Petra, Vatikánske múzeá a Vatikánske záhrady.

Bazilika sv. Petra, VatikánBazilika sv. Petra vo Vatikáne. Foto: unsplash.com

Tiberský ostrov je jedným z dvoch ostrovov na rieke Tiber, ktorá preteká Rímom. Tento ostrov v tvare člna je pripojený k zvyšku Ríma dvoma hlavnými mostami, známymi ako Ponte Cestio a Ponte Fabricio. Legenda vraví, že Tiberský ostrov vznikol vedy, keď rímsky občania vyhnali posledného z kráľov Tarquinov. V hneve povstalci vyhodili pšenicu do rieky, ktorú od kráľa ukradli. Nečistota a bahno sa nahromadili okolo pšenice a čoskoro vytvorili ostrov. Počas ranného rímskeho obdobia zohrával dôležitú úlohu v živote mesta, pretože umožňoval prechod cez rieku.

Rieka Tiber v RímeRieka TIber. Foto: unsplash.com

Jeden zo siedmich rímskych pahorkov, Kapitol, bol najskôr venovaný bohu Saturnu. Tento najmenší pahorok sa nachádza v blízkosti rímskeho fóra. Napriek jeho menším rozmerom, dodnes zohráva námestie dôležitú úlohu pri politických či náboženských aktivitách v Ríme. Námestie známe v súčasnosti ako Piazza del Campidoglio bolo navrhnuté svetoznámym umelcom, Michelangelom Buonarrotim.

Rímsky KapitolAntika a súčasnosť Ríma. Foto: unsplash.com

Rím nie je len atraktívny na povrchu, ale aj v podzemí. Rímske katakomby sú jedným veľkým podzemným pohrebiskom pod celým mestom Rím. Rímske katakomby patrili k prvým kresťanským pohrebiskám, ktoré sa v súčasnosti považujú za pomník oddanosti ku viere. V Rímskych katakombách sa prekvapivo nepochovávali mŕtvoly len kresťanským spôsobom, ale dokonca aj židovskými či až pohanskými rituálmi. V súčasnosti sa katakomby považujú za zdroj informácií o živote kresťanov a patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie mesta Rím.

Pamiatky starovekého RímaRímske pamiatky. Foto: unspalsh.com

Hadriánova vila je jedným z najlepšie udržiavaných a najnavštevovanejších archeologických miest v Taliansku. Od roku 1999 je preto zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vila bola postavená rímskym cisárom Hadrianom na úpätí Tiburtských vrchov medzi rokmi 118 a 138 nl.

Vila Tivoli v RímeVila Tivoli. Foto: unsplash.com

Obrovský rezidenčný komplex sa rozkladá na ploche asi 120 hektárov a vyzeral veľmi podobne ako staroveké rímske mesto. Miesto zahŕňalo budovy, kúpele, chrámy, kasárne, divadlá, záhrady, fontány a nymfy. Samotná vila bola navrhnutá na dvoch úrovniach. Horné poschodie bolo pokojné a príjemné, vyhradené pre oficiálne využívanie cisárom, zatiaľ čo spodné poschodie bolo hlučné a rušené prácou otrokov.

Hadriánovo mauzóleum v RímeHandriánovo mauzóleum, Anjelský hrad. Foto: unsplash.com

Mesto Rím bolo v čase svoje slávy nielen váženým mestom, ale iste aj zábavným. Rímske cirkusy boli najdôležitejšími centrami zábavy v rímskych mestách, okrem divadiel a amfiteátrov. Boli to rozšírené priestory, v ktorých sa konali verejné hry, ako napríklad preteky chariotov. Aréna dlhá 600 metrov a široká 225 metrov, robila Circus Massimus najväčším v Ríme, pred cirkusom Flaminius a cirkusom Maxentius. Počas verejných hier sa konali aj jazdecké výstavy známe ako "Ludus Troiae". Boli to simulácie rôznych slávnych bitiek mladých rímskych aristokratov. Jedinečné je aj Koloseum.

Koloseum v RímeIkonické dejiská. Foto: unspalsh.com

 

Top lokality

Piazza Navona 

Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou tohto námestia je, že za architektúru viacerých z najkrajších barokových budov, ktoré uvidíte na tomto námestí, bola zodpovedná iba jediná žena.

Piazza NavonaPiazza Navona v Ríme. Foto: unsplash.com

Piazza Navona je tiež miestom, kde sa každoročne konajú nádherné vianočné trhy. V zime sa toto námestie zaplní stánkami s dobrým jedlom, kolotočmi a betlehemom. V lete je pre zmenu toto miesto preplnené turistami i domácimi, ktorý si užívajú slnečné dni v miestnych kaviarniach.

Piazza Navona
Piazza Navona. Foto: unsplash.com

Španielske námestie 

Španielske námestie je jedným z najznámejších námestí v Ríme. Okrem toho, že na tomto námestí môžete nájsť slávne Španielske schody, v jeho blízkosti sa nachádza známy stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontana della Barcaccia. V pravom rohu Španielskych schodov stojí dom anglického básnika Johna Keata. V súčasnosti sa tento dom mení na múzeum zobrazujúce knihy a pamätníky anglického romantizmu.

Španielske námestie v RímeŠpanielske námestie. Foto: unsplash.com

Námestie sv. Petra 

Námestie sv. Petra alebo Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho.

Námestie sv. Petra, VatikánSochárske umenie vo Vatikáne. Foto: unsplash.com

Barokové námestie tvoriace dominantný priestor mestského štátu je tvorený spojením dvoch menších námestí – elipsovitého Piazza Obliqua a menšieho lichobežníkového Piazza Retta. Obrovská, 240 metrov široká elipsa je ohraničená stĺporadím. Bernini sám prirovnával kolonádu k „náručiu cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich, ktorí prichádzajú na toto miesto, aby upevnili svoju vieru“.

VatikánNámestie sv. Petra. Foto: unsplash.com

Štvrť EUR

Po prvej svetovej vojne sa Rím spamätal a opäť sa stavia dokázal „postaviť na nohy“. Prichádza Duce – Mussolini, ktorý zadal veľké stavebné projekty fašistickej architektúry. Čisté línie a biely mramor tak mali prinávrátiť slávu Rímskeho impéria. Pre svetovú výstavu nechal postaviť celú novú štvrť EUR, ktorej centrom je Štvorcové koloseum. Po vojne sa tejto štvrti, všetci oblúkom vyhýbali, no neskôr opäť objavili jej krásu. Architektúra za zločiny režimu nemôže. Módny dom Fendi nechal neskôr štvorcové koloseum zrenovovať a presunul doň svoje sídlo. V súčasnosti je možné ho obdivovať z exteriéru.

Štvorcové koloseum v štvrti EUR v RímeŠtvorcové koloseum. Foto: unsplash.com

Piazza Venezia

V druhej polovici 19. storočia sa Taliansko zjednotilo a Rím sa stal hlavným mestom nového veľkého štátu. Rozbehli sa veľké projekty, široké bulváre, priestranné námestia a nové paláce. „Altare della Patria“ - Oltár vlasti – mramorový pamätník prvého kráľa Viktora Emanuela II. vyčnieva nad starý Rím. V tejto nádhernej budove je dnes večný plameň na pamiatku „neznámeho vojaka“. Vnútri je možné navštíviť vojenské múzeum či výťahom sa vyviezť až na strechu za  360° panorámou Ríma.

Piazza Venezia v RímeAltare della Patria. Foto: unspalsh.com

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo je jedným z najznámejších námestí v Ríme na úpätí Pincio. V strede námestia sa nachádza Egyptský obelisk venovaný Ramessesovi II. Bol postavený v priebehu 10. storočia na inom mieste a bol prenesený do Piazza del Popolo v roku 1589. Veľa návštevníkov prichádza na námestie Piazza del Popolo najmä kvôli Santa Maria del Popolo, bazilike s dvoma nádhernými plátnami Caravaggia a nádhernou renesančnou výzdobou. Impozantný výhľad na námestie môžete získať na schodoch na východnej strane námestia.

Piazza del PopoloPiazza del Popolo. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Rím

Hlavné mesto Talianska, mesto miest, historický Rím. Je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia vlastne najväčšie múzeum pod šírym nebom. Rím a mnohé jeho pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov, ku ktorým nepochybne patrili Rafaello, Michelangelo, Bernini a iní. Aj preto je jeho historické centrum zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rím však nie je len o histórii, ale aj značkových obchodoch, moderných budovách, reštauráciách i luxusných hoteloch. Rím jednoducho predstavuje najromantickejšie mesto na našej planéte.

Rímske stavbyRímske stavby. Foto: unsplash.com

Via dei Fori Imperiali je jednou z hlavných ciest v Ríme, ktorá vedie priamo ku slávnemu Koloseu. Cesta sa tiahne okolo viacerých hlavných pamiatok, ako sú Trajánovo Fórum, Augustovské fórum a Fórum Nerva.  Od minulého storočia sa na oboch stranách cesty objavilo viacero archeologických nálezísk, keďže sa pod nimi stále nachádzajú poklady starovekého Ríma. Možno sa domnievate, že Via dei Fori Imperiali tu stojí odjakživa. Nie je tomu celkom tak. Napriek okolitým historickým pamiatkam bola Via dei Fori Imperiali postavená na základe rozkazu diktátora Benita Mussoliniho.

Via dei Fori Imperiali. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Forum Romanum, Taliansko

História

Forum Romanum

Forum Romanum je jedna z najstarších častí Ríma, ktorá bola v minulosti strediskom náboženského i kultúrneho života, plného obchodov, bazilík, kostolov a podobne. Dnes je unikátnym komplexom ruín, ktorý predstavuje srdce starovekého Ríma. Komplex je prístupný pre každého zadarmo a predstavuje naozaj unikátny pohľad na verejné priestranstvo, ako si ho predstavovali pred 2 tisíckami rokov. Najdôležitejšími pamiatkami sú víťazný oblúk Septima Severa z roku 203, Titov oblúk z roku 81, či Maxentiova bazilika, ktorá slúžila ako predloha pre ranokresťanské chrámy.

Fori Imperiali, Taliansko

HistóriaKultúra

Fori Imperiali

Archeologická oblasť Fori Imperiali sa rozprestiera v srdci Ríma medzi námestiami Piazza Venezia a Koloseom. Táto archeologická oblasť je zložená z viacerých častí a to z  Fórum Caesara, Fórum Augusta, Templum Pacis, Fórum Nerva, Terasa Domitian a Fórum Trajan. Každé jedno fórum je jedinečné a vyznačuje sa inými prvkami. Najstaršie stopy ľudskej prítomnosti identifikované nedávnymi vykopávkami v oblasti Fori Imperiali sa datujú do druhej polovice druhého tisícročia pred naším letopočtom.

Trajánovo fórum, Taliansko

História

Trajánovo fórum

Trajánovo fórum je pozostatok veľkolepého antického fóra, ktoré nechal vybudovať cisár Trajan v 2. storočí n.l. a nachádza sa v centre mesta, neďaleko Fora Romana. Areál začali budovať v roku 106 n.l. pod dohľadom najslávnejšieho architekta tej doby, Apollodora z Damasku. Fórum bolo centrom politického života Rímskej ríše. V porovnaní s ostatnými fórami bolo toto mnohonásobne väčšie. Do dnešnej doby dochované fragmenty fóra napovedajú, že tu stála obrovská bazilika Ulpia, dve knižnice latinských a gréckych zväzkov, trh aj veľkolepý chrám. Uprostred fóra sa týči 30 m vysoký stĺp, na ktorom sa vynímala socha cisára Trajána. Stĺp pripomína víťazstva Rimanov nad Dáciou a celú jeho plochu zdobia unikátne reliéfy, ktoré detailne dokumentujú históriu Dáckých vojen. Socha cisára sa z vrcholu stĺpa stratila už v stredoveku, kedy bola nahradená sochou Sv. Petra, ktorý tu stojí dodnes.

Sixtínska kaplnka, Taliansko

HistóriaKultúra

Sixtínska kaplnka

Už stáročia prichádzajú ľudia rôznych národností prehliadnuť si náboženské, ale aj umelecké bohatstvo Sixtínskej kaplnky. Je súčasťou Vatikánskych múzeí a palácov, domovom najznámejších renesančných fresiek talianskych umelcov ako je Michelangelo, Perugino alebo Botticeli a zdrojom mnohých teórií o ich skrytom posolstve. Najznámejšími umeleckými dielami sú Michelangelove fresky - Stvorenie Adama, v ktorom Božia ruka dáva život Adamovi a Posledný súd, v ktorom jeho autor vyobrazuje duše štverajúce sa k rozhnevanému Bohu.

Bazilika sv. Petra, Taliansko

HistóriaKultúra

Bazilika sv. Petra

Bazilika svätého Petra je renesančno-baroková sakrálna stavba, stojaca na území štátu Vatikán. Obklopuje ju Berniniho kolonáda, ktorá tvorí akúsi vstupnú bránu k chrámu a slúži ako miesto, kde sa stretávajú veriaci z celého sveta. Bazilika ako ju poznáme dnes bola dostavaná v roku 1626 a jej výstavba trvala 120 rokov. Z kresťanského hľadiska ide o miesto, kde bol pravdepodobne pochovaný apoštol Peter, ktorému Kristus odovzdal úlohu viesť cirkev. Na vzniku baziliky sa podieľalo viacero významných architektov a sochárov, napr. Michelangelo, Donanto Bramante či Bernini.

Vatikánske múzeá, Taliansko

HistóriaKultúra

Vatikánske múzeá

Vatikánske múzeá tvoria jednu z najobsiahlejších zbierok umenia na svete. Už len samotné budovy múzea – okázalo zdobené paláce Vatikánu sú pamiatkami. Pravé bohatstvo sa však ukrýva vo vnútri – stáročia zbierok a jedinečných predmetov na jednom mieste. V múzeách nájdete najväčšiu zbierku klasických sôch na svete, či bohatú prehliadku etruského, egyptského či renesančného umenia. Samozrejme nesmieme zabudnúť na klenot v podobe Sixtínskej kaplnky, ktorej výzdoba nenechá chladným asi nikoho.

Koloseum, Taliansko

HistóriaKultúra

Koloseum

Najznámejšia rímska pamiatka, ktorá bola postavená niekedy v prvom storočí nášho letopočtu, si pamätá dávne časy gladiátorských bitiek, súbojov divých zvierat i krutých popráv. Bola tichým svedkom početných mučeníckych smrtí, slúžila ako kresťanské pohrebisko i kameňolom. Magnetom pre oči cestovateľov je štyri poschodia vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Štvrté poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám. Koloseum v Ríme patrí medzi svetové skvosty, ktoré lákajú milovníkov histórie i nadšencov kultúrnych a spoločenských podujatí, pretože koncert v ruinách starobylej stavby je nezabudnuteľným zážitkom.

Pantheon, Taliansko

HistóriaKultúra

Pantheon

Navštívte veľkolepý Pantheon, ktorý vám dá tú najlepšiu predstavu, ako kedysi vyzeral antický Rím. Jeden z najvýznamnejších a najzachovalejších antických chrámov na svete. Kruhová stavba má rovnakú výšku aj šírku 43,3m. Mohutná kupola (najvyššia v Ríme) je postavená zrejme ako prvá stavba z betónu vôbec. Pôsobivý je aj interiér Pantheonu, kde sa nachádza nádherná mramorová dlažba so stĺporadím. Práve na tom mieste môžete obdivovať veľkolepé antické staviteľstvo. V dnešných dňoch sa tu v Pantheone nachádzajú pozostatky významných osobností, ktorými boli nepochybne Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I.

 

 

Anjelsky hrad, Taliansko

HistóriaKultúra

Anjelsky hrad

Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostia

Pláž Ostia je najbližšie od Ríma. Radí sa medzi najlepšie piesočnaté pláže na „Rímskej riviére. Miesto si užijú aj deti, nakoľko je tu pozvoľný vstup do mora, ako i možnosti na zábavu či šport. Je to typická talianska pláž, kde je rušno a kde sa vždy niečo deje. Užiť si tu môžete aj dlhé prechádzky ako aj vynikajúcu miestnu gastronómiu.

Pláž Ostia pri RímeOstia. Foto: unsplash.com

Sabaudia

Pláž Sabaudia leží južne od Ríma. Vyslúžila si prezývku aj ako „pláž pre bohémov“. Už v minulosti ju obľubovali herci, speváci, filmové hviezdy a smotánka. Pláž je tu piesková, s pozvoľným vstupom do mora.

Pláž Sabaudia pri Ríme
Pláž Sabaudia. Foto: unsplash.com

Anzio

Anzio tiež patrí pod "rímsku pláž", ktorá ponúka piesočné pobrežie. Nájdete tu aj pekné miesta, kde je kľud. Pláž Anzio susedí s plážou Nettuno, ktorá je tiež obľúbenou pieskovou plážou. 

Pláž Anzio pri RímePláž Anzio. Foto: unsplash.com

Santa Marinella

Pekná pláž Santa Marinella leží 70 km od Ríma. Je obľúbená pre pieskovú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Nájdete tu množsto barov, reštaurácií a obchodov. 

Santa MarinellaSanta Marinella. Foto: unsplash.com

Terracina

100 km južne od Ríma leží pekné letovisko Terracina. Jeho pobrežie ponúka krásne výhľady, útulné pláže a krásne historické centrum mesta. 

Terracina Terracina. Foto: unsplash.com

Gaeta

Pláž Gaeta patrí medzi obľúbené letovisko Rimanov ako aj turistov. Rušné stredisko láka pre svoje pieskové pobrežie, sympatické mestečk s množstvom zábavy a dobrého jedla. Od hlavného mesta leží smerom na juh, 170 km, v zálive Gaeta. 

GaetaGaeta. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Villa Borghese ZOO

Prvý krát bola zoologická záhrada otvorená už v roku 1908, po čase však upadla do zabudnutia, až kým znovu nebola renovovaná na „biopark“. Dnes tu žije 200 druhov rôznych zvierat,  veľké mačkovité šelmy, tučniaky, opice, medvede. Deti si tu užijú aj pekný park a ihrisko. S detmi môžete Villu Borghese spoznávať aj vláčikom alebo na rodinnom bicykli, kde si užijete skvelú zábavu. 

Biopark v RímeBiopark v Ríme. Foto: unsplash.com

Staršie deti možno zaujme aj samotná umelecká galéria, ktorá sídli v bývalom Villa Borghese Pinciana. Na začiatku bola budova galérie integrovaná so svojimi záhradami, avšak v súčasnosti sú záhrady Villa Borghese považované za samostatnú turistickú atrakciu. Vila bola postavená architektom Flaminio Ponziom. Galleria Borghese zahŕňa dvadsať izieb na dvoch poschodiach. V každej z týchto izieb sa nachádza iná zbierka. Na prízemí sa nachádza zbierka starožitností z 1. až 3. storočia nášho letopočtu. Na druhom poschodí môžete vidieť rôzne sochy a obrazy.

Villa Borghese v Ríme
Villa Borghese. Foto: depositphotos.com

Na zmrzlinu do štvrti Trastevere

Na západnom brehu rieky Tiber leží vábivá rímska štvrť Trastevere. Čarovné uličky, farebné budovy, malé námestia a množstvo vynikajúcich kaviarní, reštaurácií či pravej rímskej zmrzliny si môžete s deťmi užiť práve tu.

Talianska zmrzlina
Talianska zmrzlina. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Talianska kuchyňa je známa celému svetu. Nielen pizza ale aj skvelé cestoviny si získali popularitu a sú obľúbenými jedlami pre malých aj veľkých. Základom sú cestoviny, zelenina, ovocie, čerstvé ingrediencie, ktoré sú dostupné na pestrých trhoch, mäso, ryby, dary mora, fantastické dezerty a lahodné nápoje.

Čerstvé talianske produktyČerstvé talianske produkty. Foto: unsplash.com

Nesporným kráľom rímskeho jedla sú cestovina „alla Carbonara“. Príprava tohto jedla je jednoduchá a pomerne rýchla. Najlepšie chutí so špagetami „tonnarelli“ alebo „rigatoni“. Pôvod receptu je zahalený tajomstvom, no niektorí tvrdia, že to bolo jedlo, ktoré si pripravovali obyvatelia z hôr, ktorí sa túlali po lesoch Lazia. V čase 2. sv. vojny sa používala slanina, syr a vajcia, ktoré sa rýchlo zmiešali. Kombinácia sa uchytila, miestni kuchári vylepšili ingrediencie a zvyšok je už len história. Cestoviny „alla Carbonara“ v najlepšej kvalite má Rím.

Carbonara v RímeCestoviny "alla Carbonara". Foto: unsplash.com

Pokiaľ ide o jedno najstaršie rímske jedlo, je ním “cacio e Pepe“. Je to cestovinové jedlo, ktorého príprava je veľmi jednoduchá. Okrem čerstvých vaječných cestovín „tonnarelli“ sa pridáva ovčí syr pecorino a čierne korenie. Podľa tradície si pastieri nosili tieto trvanlivé suroviny so sebou po namáhavých cestách hlboko do kraja Lazio so svojimi stádami. Ovčí syr tak bol jedinou ingredienciou, ktorú mali vždy po ruke.

Cacio e PepeCestoviny "cacio e Pepe". Foto: unspalsh.com

Tretím kráľom rímskych cestovín sú „bucatini all´Amatriciana. Nájdete ich v ponuke každej rímskej reštaurácii. Bohatá kombinácia dusených aromatizovaných paradajok, bieleho vína, čili, syra pecorino a tento skvelý pokrm je na svete. Pôvodne tento recept vynašli pastieri na potulkách horami so stádami. Predkom tohto jedla bola „Gricia“, bez paradajok. Najlepšie „amatriciana“ sa podáva s „bucatini“, čo značí prepichnuté, keďže tieto dlhé cestoviny majú v strede otvor, ktorý zachytáva omáčku.

Bucatini all´Amatriciana
Cestoviny s paradajkami. Foto: unsplash.com

V Taliansku sa jedlo zapíja nielen minerálnou vodou, ale predovšetkým vínom – bielym, ružovým, červeným. Oobľúbené je Sangiovese di romagna i keď jeho kvalita je priemerná. Na odbyt sa však vďaka záplave turistov sťažovať nemôže. Sekt, spumante, sa vyrába podľa vzoru šampanského. Rozdiel medzi nimi je v dobe a spôsobe dozrievania. Môže nás zaskočiť kombinácia sladkého sektu a dezertu. Po jedle sa pije digestivo – na trávenie – amaro (horké) alebo grappa (pálenka).

Pestré servírovanie hlavného jedla a vínoPestré servírovanie s vínom. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Nákupy na Via Condotti 

Via Condotti je jednou z najznámejších ulíc Ríma. Nachádza sa severne od historického centra a spája Via del Corso so Španielskym námestím. Na Via Conditti je množstvo luxusných butikov ako Dior, Gucci, Hermes, Armani, Salvatore Ferragamo či veľa iných. Cestou zo Španielskych schodov môžete vidieť viaceré zaujímavé pamiatky ako napríklad Palazzo Della Porta Negroni Caffarelli, Palazzo Avogadri Neri, Palazzo Megalotti alebo Palazzo Maruscelli Lepri.

Nákupy v RímeRímske úlovky. Foto: unspalsh.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kľúčová dierka Ríma

Kľúčová dierka Ríma nie je ani tak pamiatkou, ani prírodným úkazom. Kľúčová dierka je miestom, kde sa vám naskytne zaujímavý pohľad na vatikánsku baziliku sv. Petra. Kľúčová dierka Ríma je akýmsi prírodným rámom, ktorý spríjemňuje pohľad na túto kresťanskú stavbu.

VatikánKľúčová dierka Ríma. Foto: unsplash.com

Villa d'Este

Bývalý františkánsky kláštor vyvlastnený guvernérom mesta Tivoli, Villa d'Este bola postavená v 16. storočí v Tivoli ako majestátne renesančné sídlo s očarujúcimi záhradami. V dnešnej dobe je múzeum zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Všetky izby vo Villa d'Este sú zdobené krásnymi freskami namaľovanými na stenách a stropoch. Najviac dychberúcou časťou vily je nádherný výhľad na záhradu a okolie vily.

Vila d´Este v RímeVilla d'Este. Foto: unsplash.com

Židovské múzeum

Židovské múzeum v Ríme sa nachádza v suteréne Veľkej synagógy a nájdete v ňom rôzne informácie o židovskej kultúre v Ríme, ktorá sa tu začala písať už v 2. storočí pred Kristom. V múzeu môžete vidieť rôzne umelecké diela a exponáty, ktoré nemôžete vidieť nikde inde na svete. V Židovskom múzeu sa nachádzajú exponáty, ktoré ukazujú život Židov počas Rímskej éry, stredoveku, rímskom ghette a dennom živote v ňom. Nachádzajú sa tu aj predmety z piatich synagóg, ktoré boli zničené v roku 1908.

Židovské pamiatkyŽidovské pamiatky. Foto: unsplash.com

Oltár Santa Maria Maggiore

Pápežská bazilika Santa Maria Maggiore v sebe ukrýva niekoľko umeleckých diel. Najvýznamnejším je obraz Salus Populi Romani, znázorňujúci Pannu Máriu ako pomocníku a ochrankyňu rímskych ľudí. Pôvodná architektúra Santa Maria Maggiore bola klasická a tradične rímska. Predstavovala starý cisársky Rím, ako aj jeho kresťanskú budúcnosť. Zaujímavosťou je, že podľa Lateránskej zmluvy je bazilika na území Talianska, avšak patrí pod Svätú stolicu, ktorá je jej úplným vlastníkom. Pozoruhodný je veľkolepo zdobený oltár.

Oltár Santa Maria Maggiore
Santa Maria Maggiore. Foto: unsplash.com

Kostol sv. Sabíny

Kostol sv. Sabíny nachádzajúci sa na pahorku Aventina posadený vysoko nad riekou Tiber, je najstaršou existujúcou rímskou bazilikou v Ríme, ktorá si zachovála pôvodný kolonádový obdĺžnikový plán a architektonický štýl. Jej dekorácie boli obnovené do pôvodného jednoduchého dizajnu. Kvôli svojej jednoduchosti predstavuje kostol sv. Sabíny prechod z krymského rímskeho fóra do kresťanských kostolov.

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.

Rozloha a populácia: 1 285 km2
4 298 000 obyvateľov

Jazyky: taliančina

Náboženstvo:  rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%)

Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Taliansko je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C. 

Letisko a dĺžka letu

Do Ríma je možné letieť priamym letom z Bratislavy, z Viedne, Budapešti a to v trvaní cca 1 hod 40 min. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Taliansku autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko.

Ak pricestujete do Talianska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Shopping a suveníry

Okrem toho, že Taliansko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo väčších mestách ako sú Rím, Miláno alebo Florencia nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Taliansko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR