
Kalábria
Vôňa citrusových hájov, množstvo viníc a nádherná architektúra talianskeho juhu vás opantá
Citrusové háje, množstvo viníc a nádherná architektúra talianskeho juhu osobitne dotvárajú krásu krajiny. Kalábria je taliansky región na úplnom konci apeninskej čižmy, ktorý obmýva Tyrhénske more s bielymi pieskovými plážami, ktoré sa občas vystriedajú s kamienkovým vstupom do mora. Od 3. storočia pred našim letopočtom bolo meno Kalábria pôvodne dané na pobreží Jadranského poloostrova Salento v modernej Apúlii. V neskoršom 1. storočí pred našim letopočtom sa tento názov rozšíril na celé Salento, keď rímsky cisár Augustus rozdelil Taliansko na regióny. Celý región Apúlie dostal názov Regio II Apulia et Calabria.
Napriek tomu, že Kalábria priťahuje turistov najmä na more a hory, turisti majú o dovolenku na tomto mieste celoročne. Okrem svojho kultúrneho, historického, umeleckého dedičstva, má množstvo chránených prírodných biotopov a "zelených" zón. Básnik Gabriele D'Annunzio nazval pobrežie na Sicílii v blízkosti Reggio Calabria ako najkrajší kilometer v Taliansku.
Top lokality
Tropea
Tropea je prímorské letovisko s pôsobivou scenériou. Tento úsek pobrežia Tyrhénskeho mora sa nazýva aj Costa degli Dei – Pobrežie bohov a považuje sa za jednu z najkrajších destinácií na letnú dovolenku v Kalábrii. Pobrežie sa môže pochváliť dramatickými útesmi, slnečnými plážami a retiazkou malých letovísk. Tropea je najrušnejšie a najatraktívnejšie z týchto prímorských miest, ktorého historické centrum je usadené na útesoch nad morom. Kedykoľvek počas dňa je možné vidieť dovolenkárov aj domácich, ako sa prechádzajú po Corso Vittorio Emanuele, až sa dostanú ku kovovému zábradliu, odkiaľ je úžasný výhľad na more a pláž. Tropea má nadčasový charakter ospalého prímorského mestečka na juhu Talianska. Nájdete tu stopy starých mestských múrov a opevnenia, ktoré kedysi chránili mesto. Na vrchole skalnatého výbežku vedúceho do mora stojí kláštor Santa Maria dell’Isola, jednou z najzaujímavejších budov v meste je katedrála, v ktorej sa nachádza obraz patrónky mesta Madonna di Romania. V Tropei môžete tiež navštíviť malé múzeum Museo Diocesano v Bikupskom paláci alebo Palazzo Vescovile. Mesto je plné malých reštaurácií, ktoré ponúkajú pizzu a miestne jedlá. Zvyčajne máte na výber z množstva morských plodov a vyskúšať musíte aj špecialitu mesta – sladkú červenú cibuľu.
Historické centrum priamo na útese, ktorý spadá do mora je tou najpôsobivejšou scenériou. Foto: depositphotos.com
Capo Vaticano
Jedna z najkrajších oblastí Kalábrie s nádhernými bielymi plážami a krištáľovo čistým morom. Z pobrežia je úžasný výhľad na Liparské ostrovy, najmä na sopku Stromboli, a Sicíliu. Nachádza sa neďaleko Tropey. Hlavným lákadlom je členité pobrežie so skalami prudko padajúcimi do mora a striedajúcimi sa s plážami s bielym pieskom a priezračnou vodou. Okrem kúpania je Capo Vaticano ideálnym miestom na potápanie. Jeho dovolenkovú atmosféru dotvárajú kaktusy, banánovníky a ďalšie tropické rastliny a palmy.
Priezračnú tyrkysovú vodu a biely piesok nájdete v Capo Vaticano. Foto: depositphotos.com
Pizzo Calabro
Leží v malebnom zálive sv. Eufémia na pobreží Tyrhénskeho mora. Pizzo láka na dve hlavné turistické atrakcie – bizarnú jaskynnú kaplnku na brehu mora Chiesetta di Piedigrotta a známe tartufo. Ku kaplnke Chiesetta di Piedigrotta sa dostane asi pätnásťminútovou prechádzkou po ceste vedúcej z mesta pozdĺž pobrežia na severovýchod. Pôvodne kaplnku do skaly vytesali vďační námorníci, ktorí prežili silnú búrku. Interiér zdobia sochy vytesané miestnymi sochármi, ale uvidíte tu aj podobizne Fidela Castra a Johna F Kennedyho. Lístky do jaskyne sa kupujú v reštaurácii nad ňou. Po prechádzke dobre padne osvieženie v podobe tej najlepšej zmrzliny, akú ste kedy ochutnali – tartufa. Zmrzlina z čokolády a lieskových orechov má tvar veľkej gule, ktorá je naplnená čokoládovou omáčkou a obalená v kakaovom prášku. Môžete ju nájsť vo viacerých častiach Talianska, no nikde nechutí tak ako v Pizze. Centrum mesta tvorí malebná sieť úzkych uličiek, ktoré pôsobia historicky, no sú plné života. Srdcom mesta je námestie Piazza della Repubblica, v ktorého blízkosti stojí hrad známy ako Castello Murat. Bol postavený už v 15. storočí, no najznámejší je vďaka tomu, že tu bol popravený Napoleonov švagor.
Jaskynná kaplnka je najznámejšou atrakciou v Pizzo Calabro. Foto: depositphotos.com
Reggio Calabria
Rušné mesto Reggio Calabria bolo spolu s Messinou na Sicílii na druhej strane Messinského prielivu takmer úplne zničené zemetrasením v roku 1908. Bolo však prestavané do dnešnej elegantnej podoby. Kedysi bolo významným gréckym mestom, súčasťou Magna Graecia. Dnes je Reggio Calabria dopravný uzol pre trajekty na Sicíliu, ale na turistickej mape svieti najmä vďaka národnému múzeu. V Museo Nazionale di Reggio Calabria sa dajú vidieť dve slávne grécke bronzové sochy. Sú väčšie ako plastiky v životnej veľkosti a o ich pôvode, tvorcovi a význame sa neustále špekuluje. Najväčšou pýchou mesta je lungomare, dlhá a široká promenáda ako stvorená na príjemné prechádzky, počas ktorých budete obdivovať výhľad na more a Sicíliu.
Reggio Calabria je známe aj pre múzeum, v ktorom sa nachádzajú grécke bronzové sochy. Foto: depositphotos.com
Scalea
Scalea je jedno z najväčších a najstarších stredísk v oblasti Riviera dei Cedri. Je rozdelená na dve časti – Scalea Vecchia – časť mesta so starým normanským hradom, úzkymi uličkami, palácmi a kostolmi leží na kopci a Scalea Nuova s množstvom hotelov, barov, kaviarní, reštaurácií, obchodov, diskoték a mnohých kultúrnych a športových zariadení. Každý pondelok doobeda sa v meste konajú veľké trhy. Oblasť Scalei je mimoriadne zaujímavá aj pre potápačov, či tých, ktorí sa tešia z morského sveta aspoň cez potápačské okuliare. Atraktívne sú najmä blízke útesy Fiuzzi, dno Cirelly, či Azúrová a Levia jaskyňa ostrova Dino, kam sa možno z pláže dostať aj na vodnom bicykli.
Historická časť mestečka je na kopci, tá aktívna s obchodmi a reštauráciami pod ním. Foto: depositphotos.com
Scilla
Mesto zo starých mýtov bolo podľa legendy domovom strašného monštra Scylla, ktorý spolu s Charybdisom strážil úzku úžinu Messina a predstavoval nebezpečenstvo pre Odysea a jeho posádku, keď sa plavili týmto územím. Keď sa vrátime od mýtov a legiend späť do prítomnosti, uvidíme mestečko, ktoré obklopujú citrusové háje a stále sa udržiava rybárstvo ako tradičný spôsob života. Mestu dominuje mohutná skala s hradom Castello dei Ruffo. V minulosti bol hrad pevnosťou, majákom, kláštorom aj mládežníckym ubytovacím zariadením. Z hradu sa naskytá výhľad na Sicíliu, pobrežie Kalábrie a ak je jasný deň, dovidíte až na Liparské ostrovy. Hrad je občas hostiteľom výstav a nachádza sa tu jediná ostávajúca luntra, tradičná miestna loď používaná na lov mečúňa. Ak chcete zažiť pravú atmosféru rybárskeho mestečka, neobíďte časť Chianalea. Rybárske domčeky stoja hneď vedľa mora, vlny omývajú ich steny a nadvihujú malé rybárske člny.
Ďalší z kalábriskych klenotov na útese je mestečko Scilla. Foto: depositphotos.com
Praia a Mare
Praia a Mare je moderné turistické stredisko v severnej časti Kalábrie na pobreží Tyrhénskeho mora. Praia znamená v starogréčtine pláž. Skalnaté mestečko má nádhernú polohu, jedna časť je obmývaná azúrovým morom, z druhej strany sa vypínajú strmé hory a pozdĺž celého pobrežia ho lemuje dlhokánska piesočnatá pláž, vulkanického charakteru s malými kamienkami na brehu mora, poprekrývaná kamennými útesmi. Dominantou mestečka je ostrov Dino, známy svojimi nádhernými jaskyňami, najznámejšie z nich Azúrová a Levia jaskyňa sú cieľom mnohých lodných výletov. Samotné letovisko ponúka oddych, zábavu i športové aktivity a určite mu nechýba žiadna možnosť zábavy a športového vyžitia. Zaujímavou možnosťou ako využiť deň, je stráviť ho v aquaparku, ktorý sa nachádza priamo v letovisku. Každý štvrtok doobeda sa v meste konajú veľké trhy.
Dominantou mestečka je ostrov Dino. Foto: depositphotos.com
Sellia Marina a Simeri Mare
Tieto dve strediská ležia na pobreží Iónskeho mora. V porovnaní s Tyrhénskym morom je „menej civilizované“ a má ešte čistejšie more. Obe mestečká majú pláže s bielym pieskom a bujnou vegetáciou a uličky plné kaviarní, reštaurácií a obchodíkov nesklamú turistov.
Parghelia
Toto mestečko bolo celé zničené zemetrasením v roku 1783, nanovo vybudované a opäť zničené zemetrasením v roku 1908. V mestečku nájdete romantické zálivy, piesočnaté pláže a krištáľovo čisté more. Obchodíky, kaviarne a reštaurácie ponúkajú typické miestne produkty.
Liparské ostrovy
Skupina 7 ostrovov, sopečného pôvodu. Formovali sa po tisícročia z vyvretých hmôt, vystupujúcich z morského dna. V súčasnosti sú aktívne len dve sopky – Vulcano a Stromboli. Návštevníkov láka možnosť vidieť na vlastné oči sopečnú aktivitu, ale aj éterické /nadzemské, vesmírne, prchavé/svetlo, mierne podnebie, akvamarínové more. Najväčší spomedzi ostrovov je Lipari (37,6 km2), kde nedochádza k sopečnej činnosti, ale krajina je prekrásna. Lode kotvia v prístave Lipari, ktorý sa rozkladá medzi dvomi zálivmi – Marina Lunga s krásnou plážou a Marina Corta. V blízkom mestečku možno navštívíť opevnenú štvrť a Museo Archeologico Regionale /Via del Castello/. Archeologický prieskum sa od r. 1946 nikdy nezastavil. Z vykopávok sa dedukuje, že ostrov Lipari bol osídlený od 4. tisícročia pred n.l. v skalnatých pahorkoch bola nájdená zdobená keramika. Liparské ostrovy sú spojené s historickým osudom Sicílie, so stáročnými bojmi o ostrov medzi Grékmi, Kartágincami a Rimanmi až do definitívnej nadvlády Rimanov. V r. 836 pred n.l. Arabi zničili Lipari a až za vlády veľkovojvodcu Rogera I. v 11.stor. začal ostrov Lipari a blízke súostrovie „rozkvitať“ vďaka aktívnej prítomnosti benediktínskych mníchov, ktorí sa usadili v antickej akropole /starovekom gréckom hrade/ s povolením od kráľa.
Ostrovy sopečného pôvodu by ste pri dovolenke v Kalábrii, nemali obísť. Foto: depositphotos.com
Hlavné mesto
Catanzaro
„Mesto dvoch morí“ je hlavným mestom regiónu Kalábria. Aktívne mesto je dôležitým centrom cestovného ruchu v Taliansku, ale tiež sa v ňom stále udržiava tradícia hodvábneho priemyslu. Brokát a hodváb vyrobený v Catanzare nájdete nielen v celom Taliansku, ale aj vo zvyšku sveta. K atrakciám mesta patrí katedrála postavená v roku 1121, renovovaná v 16. storočí. Počas druhej svetovej vojny bola zničená, no neskôr opäť obnovená. Najznámejším poznávacím znamením Catanzara sa stal jeho most. Oblúkový most je nesmierne populárny nielen pre svoju architektúru, ale tiež fakt, že patrí k najvyšším mostom v Európe. Pokojným útočiskom v blízkosti centra mesta je Parco della Biodiversita. Ide zároveň o park a botanickú záhradu, v ktorej sa nachádza viac ako 20-tisíc rastlín, dve jazerá, rybníky, stále zelený labyrint, zoologická záhrada, detské ihrisko a kilometre turistických a joggingových chodníkov. Je to ideálne miesto na piknik alebo prechádzku „tunelom lásky“.
Mesto, ktoré je známe nielen pre aktívny cestovný ruch, ale aj tradíciou výroby hodvábu. Foto: depositphotos.com
Treba zažiť

Serra san Bruno
Toto zapadnuté mestečko, známe aj ako „Certosa“, sa nachádza v srdci pohoria Serre, málo známej oblasti lákavej svojimi zelenými kopcami a krásnymi údoliami. Ľudia sem mieria za návštevou slávneho kartuziánskeho kláštora, ktorý založil v roku 1090 svätý Bruno z Francúzska. Podľa neho bolo pomenované aj celé mestečko. Kláštor získal veľký vplyv a bohatstvo. Mesto aj kláštor boli zničené zemetrasením v roku 1783 a opäť vybudované v gotickom štýle. Mesto je známe ručnými výrobkami z dreva a železa.

La Castella / Isola Capo Rizzuto
La Castella má meno podľa mohutnej impozantnej pevnosti na malom ostrovčeku spojeným s pobrežím úzkou cestou, ktorá je počas prílivu zaliata morom. Rozsiahly komplex pochádza zo 16. storočia a s pevninou je spojený krátkou cestou. Podľa niektorých prameňov prvú vežu dal postaviť Hannibal. Malá rybárska dedina sa rozrástla na prístav a centrum polostrova Rizzuto. Mimoriadna malebnosť tunajšieho pobrežia viedla v roku 1991 k vyhláseniu morskej rezervácie Capo Rizzuto, zaberajúcu 40 km pobrežia Iónskeho mora. Prírodná rezervácia Marine Natural Reserv of Capo Rizzuto je veľmi bohatá na faunu aj flóru.

Locri a Gerace
Locri sa rozprestiera na starovekom území Locri Epizefiri, vtedy významnom gréckom meste. Antické mesto tu bolo založené v 7. storočí pred Kristom. Mestské hradby, ktorých pozostatky tu môžete nájsť aj dnes, mali obvod cca 8 km. Navštíviť tu môžete rímsky nekropolis, grécke divadlo, iónsky chrám, či útočisko Afrodity, Persefony a Dia. Medzi Locri a Gerace sa týči zrúcanina hradu z 12. storočia. V Gerace stojí za videnie Dóm s 20 stĺpmi, z ktorých každý má inú hlavicu a kostoly San Francesco, San Giovanello a Santa Maria di Monserat.

Stilo
Na nehostinnom úbočí hory Monte Consolino sa nachádza mestečko Stilo, rodisko filozofa Tommasa Capmanella (1568 – 1639). Mestečko je preslávené malým byzantským chrámom La Cattolica z 10. storočia, ktorý kedysi slúžil ako oporný bod pustovníkov a mníchov.

Capo Colonna
Južne od mesta Crotone sa nachádza prímorské mestečko Capo Colonna s najvýraznejším archeologickým parkom v celej Kalábrii. Hneď pri vchode narazíte na archeologické múzeum s rôznymi artefaktmi. V areáli parku uvidíte nálezy z doby železnej a bronzovej, ako aj kúsky nájdené v mori.

Národný park Sila
Masív Sila predstavuje najdivokejšiu časť kalábrijského polostrova a je skôr náhornou plošinou než pohorím, dosahujúcim výšku až 2 000 m. Oblasť Národného parku Sila sa rozkladá v troch kalábrijských provinciách – Cosenza, Crotone a Catanzaro. Svojou drsnou, divokou, ale nedotknutou prírodou očarí návštevníkov, na ktorých zapôsobia aj kuriózne, no prívetivé dedinky a množstvo outdoorových športov. V oblasti sú roztrúsené staršie mestá, kde sa dodnes zachováva množstvo tradícií, ale tiež modernejšie mestá vybavené najnovšími turistickými službami. Hlavnou činnosťou všetkých, ktorí zamieria do parku je treking. Ak sa pre turistiku rozhodnete aj vy, vezmite si so sebou niečo, kam si dáte pozbierané huby, gaštany a ovocie. Môžete si ale prenajať tiež bicykle alebo si po prírodných chodníkoch zajazdiť na koňoch. V parku sa nachádza niekoľko jazier bohatých na pstruhy, ktoré sa dajú splaviť na kanoe.

Gorigliano / Rossano / Altomonte
Oblasť leží v srdci nížiny Sibari, medzi svahom Silla, masívom Pollina a Iónskym morom. Územie je bohaté na históriu, bola tu grécka, latinská, byzantská, normanská civilizácia. Počas celej sezóny sa tu konajú bohaté kultúrne programy a festivaly. Tisícročné Rossano alebo „Mesto kultúry“ uchováva krásne pamiatky z byzantského obdobia a je dôležitým centrom Kalábrie. Altomonte je dedinka obklopená nádherným prostredím, kde hory susedia s Iónskym morom.

Vulcano
Ostrov Vulcano patrí do súostrovia Liparské ostrovy. Ostrov vznikol spojením viacerých sopiek, z ktorých najväčšia je Vulcano della Fossa. V blízkosti prístavu sa nachádzajú horúce sopečné pramene, ktoré sú spojené so sírnou aktivitou ostrova. Kaly sú jednou z atrakcií, ktorá priťahuje veľa turistov aby si vyskúšali horúci kúpeľ. .

Lipari
Lipari je najväčší z Liparských ostrovov v Tyrhénskom mori pri severnom pobreží Sicílie. Mesto Lipari je veľmi príjemné miesto s peknými uličkami, ktoré sú ideálne pre prechádzky po okolí. Vidieť môžete niektoré elegantné historické mestské domy, rovnako ako veľa skromnejších ostrovných bytov s balkónmi pokrytými kvetmi, cibuľou a paprikou. Miestni obyvatelia Lipari sú všetci veľmi priateľskí a príjemní. Miestne reštaurácie ponúkajú veľa druhov rozličných jedál. Najväčšou špecialitou tohto mesta sú však kapary a víno Malvasia.

Liparské ostrovy
Sopečné súostrovie s drsným pobrežím, jaskyňami, útesmi, nádhernými výhľadmi, termálnymi areálmi, vodnými športmi a samozrejme piesočnatými plážami sa nachádza na severnom pobreží Sicílie. Tvorí ho sedem hlavných ostrovov - Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stomboli, Alicudi a Filicudi. Najľahšia cesta vedie trajektom z Messiny alebo Milazza. Asi najznámejším ostrovom je Stromboli so stále aktívnou sopkou a rozoklanými útesmi, ktoré sú výsledkom sopečnej činnosti. Na ostrov Vulcano každý rok smeruje množstvo turistov najmä do bahenných kúpeľov. V závislosti od vetra vás môže hneď po príchode ovanúť nie práve dvakrát najlákavejší charakteristický siričitý zápach. No ak sa ním nenecháte odradiť, užijete si zábavu na plytkých brehoch pláže alebo v termálnej vode bublajúcej cez skaly, takže si budete pripadať ako v prírodnej vírivke.
Pláže
Kalábria má 7 pláží ocenených modrou vlajkou. Medzi ti najkrajšie pláže patria: Spiaggia Grotticelle, Tropea, Capo Vaticano, Caminia, Spiaggia Paradiso del Sub, San Nicola Arcella, Santa Domenica di Ricardi, Marina Grande di Scilla, Capo Rizzuto, Praia A Mare, Roseto Capo Spulico, Soverato Marina
Spiaggia Grotticelle
Pozdĺž malebného „Pobrežia bohov“ v nádhernej scenérii Capo Vaticano v mestečku Ricadi leží údajne najkrajšia pláž Kalábrie Spiaggia Grotticelle. Z jej prednej časti sa vám naskytne úžasný výhľad na Liparské ostrovy. Skladá sa v podstate z troch malých a jemných piesočnatých pláží, obmývaných priezračným morom. Je domovom bohatej a pestrej morskej flóry a fauny, vďaka čomu je obľúbená u potápačov a šnorchlistov. Ponúka členité pobrežie plná zátok a zálivov. Ležadlá a slnečníky sú na prenájom a za poplatok sú k dispozícii aj vodné športy ako vodné lyže alebo vodné bicykle.
Tropea
Jedny z najkrajších pláží v Kalábrii ponúka turistom Tropea. Nachádzajú sa na oboch stranách mesta, niektoré sú za poplatok, kde si môžete prenajať ležadlá a slnečníky. Na voľne prístupnej pláži vám bude musieť stačiť váš vlastný uterák. More je nádherne čisté a príjemnou teplotou. Tejto pláži dominuje skalný výbežok, ktorý nádherne kontrastuje s morskou vodou.
Capo Vaticano
Mys, po ktorom sa volá celý polostrov v Tyrhénskom mori, s prudkými skalnatými útesmi spadajúcimi do romantických zátok s piesočnatými plážami. Pláž Capo Vaticano nie je síce príliš široká kvôli žulovitým skalám, avšak neodoberá to na jej kráse. Miestna krajina je naozaj pôsobivá s priezračným morom, ktoré hrá tyrkysovou farbou. Tým, že pláž nie je príliš veľká, býva v letnej sezóne preplnená.
Caminia
Neďaleko od mesta Catanzaro sa nachádza veľmi široká pláž medzi dvoma veľkými panoramatickými útesmi. Biely piesok, čistá voda a svahové morské dno robia z mesta aj výbornú lokalitu pre rodiny s deťmi. Z väčšej časti je to voľná pláž, ale sú tu aj dve verejné pláže pre tých, ktorí uprednostňujú vybavené pobrežie. Neďaleké útesy sú plné fascinujúcich jaskýň a starobylých archeologických nálezov.
Spiaggia Paradiso del Sub, Zambrone
Pláž Zambrone sa nachádza kúsok od mesta Tropea a ponúka celý rad rôznych aktivít. Úseky drsného pobrežia sa striedajú s malými zátokami a rozsiahlejšími oblasťami jemného piesku. V tomto krištáľovo čistom mori s teplou vodou sa môžete bezproblémovo čľapkať dokedy sa vám bude chcieť. Chýba na nej však vybavenie, preto je potrebné vziať si sebou uteráky, slnečník a nejaké jedlo. Známa je aj ako raj pre potápačov, pretože má krásne čistú vodu a bohatý podmorský život.
San Nicola Arcella
More na pláži San Nocila Arcella je nádherne čisté a vytvára tak ideálne podmienky na kúpanie sa. Nepredstavujte si však žiadnu veľkú pláž. San Nicola Arcella je skôr malou plážou obklopenou skalnými útesmi.
Santa Domenica di Ricardi
Santa Domenica di Ricardi sa nachádza približne 3 km od mesta Tropea. Táto elegantná pláž je zaujímavá pre turistov svojim útesom, z ktorého môžete skočiť a ponoriť sa tak do hlbokej vody. Nemusíte chodiť kvôli potápaniu do Egypta. Útes je obklopený nádhernou morskou scenériou a morským životom.
Marina Grande di Scilla
Marina Grande di Scilla bola podľa gréckej mytológie domovom strašnej príšery. Dnes je však už iba domovom pre malebnú rybársku dedinku s nádhernou plážou plnou jemného zlatého piesku. Marina Grande di Scilla je rozdelená na dve časti, Marina Grande a Chianaleu. Marina Grande je skôr turistickou časťou a Chianalea je oblasťou, kde nájdete rybárske domčeky siahajúce až do mora.
Tonnara di Palmi
Pláž v Tonnara di Palmi je veľmi zaujímavým miestom. Od mesta vybudovaného na skale ju oddeľuje síce rušná cesta, avšak zvuk a šumenie morských vĺn prehluší hluk áut. Akonáhle vkročíte do mora zabudnete na to, že sa za vami nachádza cesta a budete si užívať iba jemný morský piesok na dne a príjemnú slanú vodu.
Capo Rizzuto
Na pláži v Capo Rizzuto sa nachádza jemný zlatý až zlatočervený piesok, po ktorom môžete pomaličky prejsť do tyrkysového mora a vychutnávať si tak chvíle strávené na kalábrijskom pobreží. V hlbinách mora v tejto časti sa nachádzajú rôzne vraky lodí ale aj nádherná morská fauna a flóra.
Praia a Mare
Jedna zo 7 pláží v Kalábrii, ktoré sa pýšia modrou vlajkou. Dva kilometre dlhá pláž sa nachádza na severozápadnom pobreží Kalábrie, južne od hranice Basilicata. Sýto modrá farba mora je v kontraste s piesočno - kamienkovou plážou. Pláž je orgnaizovaná, k dispozícii sú aj slnečníky za poplatok.
Pre deti
Aquapark Odissea 2000, Rossano
Tento obľúbený vodný zábavný park ponúka množstvo atrakcií a radostí nielen pre deti, ale nudiť sa tu nebudú ani dospelí. Zábavný vodný park Odissea 200 je situovaný v meste Rossano a návštevníkom ponúka zábavu na obrovskej rozlohe 80-tisíc metrov štvorcových. Vyskúšať si môžete adrenalínovú jazdu v tuneli „Black Polifermo“ s dĺžkou 190 metrov. Big Olimpo je zasa vodná horská dráha dlhá 163 metrov, na ktorej sa vám možno aj zatočí hlava. Súčasťou parku sú ale aj menej adrenalínové atrakcie ako Poseidon alebo Gorgona Twist a pre deti sú pripravené viaceré malé kĺzačky. Zábava na návštevníkov čaká aj počas vystúpení v Teatro dei Satiri, pri vodnej gymnastike alebo vodnom tancovaní. Aquapark je otvorený od polovice júna do začiatku septembra. V cene vstupenky je zahrnutý prenájom slnečníka a lehátka, využívanie všetkých atrakcií, vodné masáže, aquagym, aerobik a pod. V areáli môžete využiť služby reštaurácie, barov a rôznych obchodíkov.
Gastronómia
Kalábria je miestom, kde si vychutnáte každý jeden kúsok jedla. Kalábrijské jedlá sú bohaté na rôzne mäsové ale aj rybacie pokrmy a takisto aj na zeleninové pokrmy či cestoviny. Tak ako je Kalábria plná emócií, takisto aj rôznych chutí. Na svoje si tu prídu milovníci mäsa, sladkostí ale aj zeleniny. Do väčšiny kalábrijských jedál sa pridáva ich typická paprička, pepperoncino, ktorá jedlu dodá štipľavejšiu a výraznejšiu chuť. Ak máte alergiu na lepok, môžete ľutovať, že nebudete môcť ochutnať miestne pečivo. Za ochutnanie určite stoja všetky miestne druhy zeleniny a ovocia. Najmä citrusy, ktoré tu prirodzene dozrievajú a rastú skoro všade. Citrusové stromy rastú na Kalábrii takisto ako u nás napríklad orechové stromy pri cestách. Medzi typické pokrmy patrí napríklad Nduja, čo je jedným z najviac milovaných jedál Kalábrie - unikátna mäkká roztierateľná korenistá klobása, z ktorej vám bude naozaj horúco vďaka zmesi miestnych chilli papričiek, ktoré sa nachádzajú v miske.
Nduja, unikátna mäkká roztierateľná korenistá klobása, je známe práve v Kalábrii. Foto: depositphotos.com
Rozhodne by ste však mali ochutnať neoceniteľnú špecialitu tartufo (hľuzovky, jedlé huby s podzemnou plodnicou) – bianco alebo nero (biele či čierne). Sú jedlom bohov a niet divu že nad nimi meditovali osobnosti ako Cicero, či labužník Lucullus.
Hľuzovky sú pokrm vysokej gastronómie a nie každému zachutia. Foto: depositphotos.com
V Taliansku sa jedlo zapíja minerálnou vodou, ale predovšetkým vínom – bielym, ružovým, červeným. Medzi pravými romagnolmi je obľúbené Sangiovese di romagna i keď jeho kvalita je priemerná. Na odbyt sa však vďaka záplave turistov sťažovať nemôže. Sekt, spumante, sa vyrába podľa vzoru šampanského. Rozdiel medzi nimi je v dobe a spôsobe dozrievania. Môže nás zaskočiť kombinácia sladkého sektu a dezertu. Po jedle sa pije digestivo – na trávenie – amaro (horké) alebo grappa (pálenka).
Sprepitné
V reštauráciách, kde nie je do výslednej sumy započítané obslužné (couvert, cca 15%), prepitné (manci) očakávajú. K účtu v reštauráciách sa obvykle pridáva asi 10 %, ale čašníci očakávajú ďalšie prepitné a to 50 centov na osobu. Prepitné pre hotelový personál je okolo 0,5 – 1 EUR, podľa štandardu hotela.
Zábava
Turistika
Kalábria je ideálnym miestom na rôzne športové aktivity spojené s prírodou – turistika a treking, najmä v oblasti národného parku Sila, alebo údolí Argentino.
Vodné športy
Skoro 800 km pobrežia v sebe ukrýva nádherné miesta, ktoré by ste mohli objaviť popri potápaní alebo šnorchlovaní. V Iónskom mori môžete vidieť aj vraky starých lodí, ktoré sa tu potopili. Niečo čo by mohlo byť pre vás úplne nové je rybárčenie. Vyskúšať si rybárčenie priamo na mori je úplne niečo iné ako v rieke. Okrem morských športov si môžete vybrať aj riečne športy ako adrenalínový rafting alebo canoying.
Podujatia a kultúra
Udalosti na Kalábrii sú väčšinou spojené s náboženskou a vidieckou tradíciou. Najväčším z nich je sviatok Ferragosto. Sviatkom Ferragosto sa začína mesačný augustový oddych, počas ktorého si veľa Talianov užíva dovolenku. Počas sviatku Ferragosto si veľa rodín odskočí na slávnostné menu do reštaurácie, avšak väčšina ľudí si radšej jedlo pripravuje a griluje doma. V hoteloch sa pripravuje špeciálny program pre hostí, aby si aj oni mohli užiť tento najväčší sviatok Talianska. Počas letnej sezóny sa usporadúvajú aj iné oslavy. V júni sa oslavuje sviatok úlovku tuniakov. Tento sviatok sa oslavuje na lodiach, na ktorých zažijete veľa zábavy a ochutnáte veľké množstvo jedla. Samozrejmosťou je konzumácia tuniaka.
Videá
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Kalábria je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná Kalábria má 4 provincie: Catanzaro (CZ), Cosenza (CS) a Reggio di Calabria (RC).
Rozloha a populácia: Kalábria nachádzajúca sa v Taliansku sa rozprestiera na 15 080 km² a žijú v nej približne 2 116 700 obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je taliančina.
Náboženstvo: Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Mena: euro
Časový posun: 0h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Pre podnebie v Kalábrii je typické striedanie teplého leta a miernej zimy. Priemerné zimné teploty sú okolo 8 °C a letné horúčavy presahujú 30 °C. Východné pobrežie Iónskeho mora je teplejšie a suchšie. Horké oblasti sú známe častým snežením v zimných mesiacoch.
Letisko a dĺžka letu
Regionálne letisko sa nachádza v meste Lamezia Terme. Let z Bratislavy trvá 2 hodiny.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko
Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk
Víza a doklady
Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.
Colné predpisy
Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.
Doprava
Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí (okrem nasledovných trás Salerno - Reggio Calabria, Palermo - Catania a Palermo - Mazara del Vallo). Napriek tomu, že Kalábria je od Bratislavy vzdialená asi 1 700 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na Kalábriu autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.
Ak sa na Kalábriu dopravíte vlakom, je potrebné si zabezpečiť transfer z vlakovej stanice, pretože vlaky nechodia do každého mesta.
Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.
Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.
Shopping a suveníry
Nákupy na Kalábrii sú o niečom úplne inom ako v ostatných častiach Talianska. Nájdete tu najmä malé obchodíky s typickými špecialitami. Ceny sú pomerne prijateľné. Potraviny a jedlá v reštauráciách sú o niečo drahšie ako u nás. Dobre sa nakupujú kožené výrobky, topánky a suveníry. Talianske výrobky sú známe eleganciou a vysokou kvalitou. Taliansky design je veľmi žiadaný.
Pri kupovaní starožitností by ste si mali dávať pozor, v Taliansku sú veľmi šikovní falšovatelia. Florencia, Miláno a Rím sú hlavné mestá módy. Niektoré mestá sú známe svojimi vlastnými druhmi tovaru: Como (Lombardia) pre hodváb, Prato (Toskánsko) pre textil, Empoli (Toskánsko) pre fľaše a poháre zo zeleného skla, Deruta a Faenza pre keramiku, Carrera pre svoj mramor.
Otváracie doby v obchodoch sú rôzne, ale väčšinou: Po-Pia 09:00-13:00 hod. a od 16:00-19:00 hod. Obchody s potravinami mávajú v stredu poobede zatvorené. Potraviny odporúčame nakupovať v supermarketoch kde sú lacnejšie.
Za nákupmi sa môžete vybrať aj na pondelkové trhy v mestečku Scalea, ktoré začínajú už ráno o 5:00 a končia asi okolo 13:30 hod. Všeobecne platí, že na trhu kúpite čerstvejšie a lacnejšie sezónne produkty ako v obchodoch. Pri nákupe potravín Taliani väčšinou nedohadujú, ale môžete požiadať o zľavu (sconto) na odevy a iný tovar.
Z Kalábrie nebudete odchádzať s plným kufrom oblečenia, ale s plným kufrom všelijakých dobrôt, ako je napríklad cibuľový džem vyrábaný z červenej cibule. Ďalšou špecialitou, ktorú tu môžete ochutnať je bergamotový krém. Bergamot je citrusový plod podobný pomaranču, ktorý má ešte kyslejšiu chuť a výraznejšiu vôňu.. Ak by ste predsa len zvolili radšej niečo tradičnejšie, určite nevynechajte sušené paradajky, ktorú tu kúpite naozaj vynikajúce. Paradajky vypestované v tejto pôde ožarované slnečnými lúčmi chutia úplne inak ako tie u nás.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 12,00 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 40,00 € |
Mlieko | 1,20 € |
Chlieb | 2 € |
Ryža | 1,70 € |
Vajcia | 2,10 € |
Miestny syr (1kg) | 12,80 € |
Kuracie prsia | 6,00 € |
Fľaša vína | 5,00 € |
Domáce pivo | 1,00 € |
Cigarety | 5,20 € |
Kapučíno | 1,40 € |
Sviatky
1. január | Nový rok |
6. január | Traja králi |
marec/apríl | Veľkonočný pondelok |
25. apríl | Deň oslobodenia |
1. máj | Sviatok práce |
2. jún | Založenie Talianskej republiky |
15. august | Nanebovstúpenie Panny Márie |
1. november | Sviatok všetkých svätých |
8. december | Počatie Panny Márie |
25. december | Vianoce |
26. december | Sviatok sv. Štefana |