Švédsko

Švédsko

Ríša čistého vzduchu, jazier a lesov

Stiahnuť PDF

Švédske kráľovstvo leží na východnej strane Škandinávskych vrchov. Ľadovce pokrývajú jeho severné územie, ktoré sú nehostinné, avšak južná časť je posiata jazerami a nížinami. Švédske Vysoké pobrežie ako aj národ Sami, ktorý obáva Laponsko sú na zozname UNESCO. Tunajšie ľadovce vyhĺbili masívne horstvo a vyčnievajúce skaly sú tvorené zo žuly a ruly. Mnohé vyhĺbené miesta zaplnili časom jazerá, ktoré nádherne dotvárajú obraz tohto "ľadového kráľovstva". 

white and brown house on brown rocky shore under gray cloudy skyMarstrand vo Švédsku. Foto: unsplash.com

Poznávacie zájazdy do Švédska

Jedinečné Švédsko plné dokonalých dizajnov, nedotknutej prírody, domov, kde sa zrodila Abba, Ikea, Volvo. Po celej krajine sú roztrúsené nekonečné sýtozelené lesy, priezračné čisté jazerá, polárne svetlá, čistý vzduch, zasnežené štíty a stovky ostrovov. Typické su i červené domčeky, ktoré nezameniteľne dotvárajú obraz o Švédsku. 

red houses under blue skyŠvédska architektúra. Foto: unsplash.com

Okolo roku 1800 pred n. l. vznikli v Tanume skalné kresby. Tie sú dôkazom o živote, kultúre, náboženstve Európanov a patria medzi významné nálezy z oblasti Škandinávie z doby bronzovej. Pre svoju dôležitosť sa nachádzajú aj na zozname UNSECO. 

grey concrete pavementSkalné kresby v Tanume. Foto: unsplash.com

Významné archeologické vykopávky sa našli na ostrove jazera Mälaren, Birka a Hovgärten. Tie zas dosvedčujú o rozvinutom a čulom obchode v čase Vikingov. Vikingovia boli dobrí obchodníci, zakladali osady, čím tak ovplyvnili život mnohých iných krajín. Na svoje výpravy sa vydávali od 8. storočia a to nielen za dobrodružstvom, pokladmi, ale aj kvalitnejšou poľnohospodárskou pôdou. Z dreva dokázali vyrobiť vynikajúce lode, ktoré sa dokázali udržať na rozbúrenom mori a veľmi ľahko sa s nimi pristávalo. 

Viking

Vikingská socha. Švédsko. Foto: unsplash.com

Vikingovia boli skúsení námorníci a na svojich cestách sa doplavili až do Konštantínopolu a Bagdadu. Svoje lode stavali so silnými sťažňami. Vyznačovali sa odolnosťou a rýchlosťou a dokonca mohli sa nielen plaviť, plachtiť, ale keď to situácia vyžadovala, mohli byť ťahané aj po zemi. Takto dokázali prekonať dlhé vzdialenosti a ich lode nepotrebovali ani prístav. Typické dračie hlavy na lodi mali zastrašiť zlých duchov, nepriateľov a morské príšery. Pri pochovávaní náčelníka uložili jeho telo na loď aj s majetkom, aby ho mohol užívať aj v posmrtnom živote. Zvyčajne bola obetovaná aj otrokyňa. Loď sprevádzala najbližšia rodina bez šiat, čím sa tak vyjadrovalo, že človek prichádza a odchádza zo sveta nahý.

Vikingská loď. Foto: unsplash.com

Muži aj ženy nosili oblečenie aj praktické aj pekné. Ak sa ich zlaté alebo strieborné šperky rozpadli, vedeli ich použiť ako platidlo. V 9. storočí si razili mince zo zlata aj striebra. Vedeli tiež spracovať kovy. Svoje úspechy v objavovaní dosiahli v 11. storočí, keď sa vybrali na západ, do Anglicka, na Island, do Grónska a Severnej Ameriky. Švédski Vikingovia získali Baltské more a ovládli obchodné centrá Kyjeva a Novgorodu.

house at the farmŠvédsky vidiek. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Göteborg

Druhé najväčšie mesto Švédska, ktoré je preplnené krásnymi zelenými parkami. Nachádza sa tu najväčší prístav v celej Škandinávii a dve letiská. V Göteborgu sa nachádza jediná výšková budova Utkiken, z ktorej budete mať výhľad na celé mesto. Ak sa chcete prejsť po podobnej ulici ako je Avenue des Champs-Élysées v Paríži, tak vám odporúčame prejsť sa po ulici Kungsportsavenyn, taktiež prezývanej Avenyn. Veľkým turistickým lákadlom je rybia tržnica Feskekorken, kde sa predávajú rôzne druhy rýb a morských plodov.

brown clipper ship on body of water during daytimeGöteborg. Foto: unsplash.com

Švédske súostrovie

Švédske súostrovie sa rozprestiera naprieč pobrežia od Laponska na severe až po juhozápad, kde leží mnoho idylických ostrovov, ktoré stoja za návštevu, ako i v severnej časti pri meste Lulea a Pitea ležiace v Botnickom zálive. Na južnom a juhovýchodnom pobreží sa nachádza asi 10 000 ostrovov v blízkosti miest Västervik, Mönsterås a Kalmar. Súostrovie Blekinge tvorí až 153 580 ostrovov a ostrovčekov. Najznámejší región švédskeho súostrovia je však v západnej časti pri Göteborgu a pri hlavnom meste Štokholm.

bare tree on snow covered ground during sunsetBlekinge. Foto: unsplash.com

Laponsko

Švédske Laponsko predstavuje jeho nádherné prírodné krásy a tie najúžasnejšie scenérie a určite sa radí medzi tie najkrajšie oblasti. Je to kraj polnočného slnka a polárnej žiary, nedotknutých lesov, divokých riek. Táto oblasť je rajom pre športové aktivity, turistiku, trekking, lyžovanie, sánkovanie a výlety na snežniciach v zime. Tu máte možnosť pozorovať Auroru Borealis, spoznať kultúru Sami a vyskúšať aj ich autentickú kuchyňu.

Aurora Borealis during night timeLaponsko. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Štokholm

Hlavné a najväčšie mesto Švédska. Mesto je sídlom kráľovskej rodiny, švédskeho parlamentu a vlády. Okrem toho je takisto sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každý rok udeľuje Nobelove ceny významným osobnostiam sveta. Úplne prvými obyvateľmi mesta boli kmene Švédov a Gótov. Najväčším turistickým lákadlom sú úzke uličky a skanzen na ostrove Djurgården. Najpopulárnejším miestom v lete je Kungsträdgården. Táto kráľovská záhrada je celoročne prístupná verejnosti a je to takisto miesto, kde sa usporadúva množstvo koncertov.

photo of brown high-rise buildingŠtokholm. Foto: unsplash.com

Staré mesto v Štokholme nazývané aj Gamla Stan je historicky pôvodným centrom mesta. Datuje sa od 13. storočia a tvoria ho stredoveké dláždené ulice a klasická severská architektúra. Je celkom ťažké uveriť, že stará časť bola kedysi považovaná za chudobnú štvrť, keď dnes patrí medzi najvyhľadávanejšiu. Je rušná, plná čarovných kaviarní, vynikajúcich reštaurácií, butikov, turistických obchodov, umeleckých galérií a múzeí. Známe je napríklad Múzeum Nobelovej ceny alebo Poštové múzeum. V starej časti sa nachádza štokholmská katedrála, kostol Riddarholm, kráľovská kaplnka a krásne navrhnutý kráľovský palác v barokovom štýle. Celkom obľúbená sa stala aj malá 15 cm soška chlapca, ktorá sa nachádza pri paláci. Hovorí sa, že socha prinesie šťastie každému, kto chlapca pohladí po hlave.

people sitting on bench near brown concrete building during daytimeGamla Stan. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Uppsala, Švédsko

HistóriaKultúra

Uppsala

Toto štvrté najväčšie švédske mesto sa vďaka svojej prístupnosti a vľúdnosti zdá oveľa menšie ako v skutočnosti je. Má rozlohu 47,86 km² a žije tu 128 409 obyvateľov. Nachádza sa približne 70 km severne od Štokholmu. V roku 1477 tu bola založená Uppsalská univerzita. Okrem slávnej univerzity tu môžete nájsť katedrálu z 15-teho storočia či iné historické pamätihodnosti. Keďže tu sídli arcibiskup, možno ho pokladať za hlavné duchovné mesto Švédska.

Globen aréna, Švédsko

KultúraIné atrakcie

Globen aréna

Tento štadión môžete poznať aj pod názvom Ericsson Globe. Táto multifunkčná aréna nachádzajúca sa v meste Štokholm bola otvorená v roku 1989. Zaujímavosťou je, že je to najväčšia stavba sveta polkruhovitého tvaru. Aréna sa primárne využíva na hokejové zápasy, pričom výnimkou nie sú ani koncerty rôznych spevákov a skupín. Okrem hokeja sa tu každoročne usporadúva finále Superligy vo florbale. V roku 2015 sa tu uskutočnil 107. ročník majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní.

Vätternské jazero, Švédsko

Príroda

Vätternské jazero

Druhé najväčšie jazero v Švédsku. Jeho rozloha je 1912 km2, dĺžka 129 km, šírka 28 km a maximálna hĺbka 119 m na južnej strane jazera. Vättern leží v nadmorskej výške 88,5 m. n. m. Na južnej strane jazera sa nachádza ostrov Visingsö. Tento ostrov je zaujímavý tým, že na ňom môžeme nájsť stovky hrobov Vikingov, ktorí kedysi dlho osídľovali tento ostrov. Na ostrove sa nachádzajú typické švédske červené domčeky a krásne polia, ktoré sú priam stvorené na romantické prechádzky. V okolí pobrežia jazera sa nachádzajú mestá ako Jonköping, Huskvarna alebo Karlsborg.

Jonköping, Švédsko

HistóriaKultúra

Jonköping

Jonköping, hlavné a najväčšie mesto provincie Vättern v južnom Švédsku. V roku 1284 dostalo vlastné mestské práva ako prvé mesto v Švédsku od kráľa Magnusa Ladulåsa. Prvú časť názvu ,,Jon'' dostalo podľa potoka tečúceho v Talavide, Junebäcken. Druhá časť názvu ,,köping'' sa prebrala zo starého slova, ktoré označovalo miesto pre obchod alebo trh. Mesto Jonköping je známe najmä najväčšou medzinárodnou univerzitou v Švédsku, Jonköping University. Ďalšou zaujímavosťou v tomto meste je jedinečné múzeum zápaliek, ktorého sídlo je priamo v budove bývalej továrne na zápalky.

Øresundská úžina, Dánsko

Príroda

Øresundská úžina

Øresundská úžina je jedná z dánskych úžin, ktorá spája Baltské more s prielivom Kattegat. Nachádza sa medzi ostrovom Sjælland v Dánsku na juhozápade so Škandinávskym polostrovom na severovýchode. Úžina je 118 kilometrov dlhá a široká maximálne 49 kilometrov. V plavebnej dráhe je hĺbka 8 metrov a maximálna hĺbka je 38 metrov. V úžine sa nachádzajú ostrovy Amager, Saltholm, Slotsholmen, Peberholm, ktorý je vytvorený umelo a jediný ostrov patriaci Švédsku, Ven. Cez Øresund vedie most, ktorý spája Kodaň a Malmö.

Turning torso, Švédsko

Iné atrakcie

Turning torso

Turning Torso je neo-futuristický obytný mrakodrap vo Švédsku a najvyššia budova v Škandinávii. Nachádza sa v Malmö na švédskej strane úžiny Öresund a bol postavený spoločnosťou HSB Sweden. Je považovaný za prvý skrútený mrakodrap na svete. Projekt navrhol španielsky architekt, stavebný inžinier, sochár a maliar Santiago Calatrava a oficiálne bol otvorený 27. augusta 2005. Veža dosahuje 190 metrov s 54 podlažiami a 147 apartmánmi. V auguste 2015 získala stavba cenu Rady pre vysoké budovy a mestský biotop.

Lund, Švédsko

HistóriaKultúra

Lund

Univerzita Lund je jednou z najstarších, najväčších a najprestížnejších univerzít v Európe a zároveň patrí medzi 100 najlepších univerzít sveta. Lund University má osem fakúlt v ďalších mestách Malmö a Helsingborg so 42 000 študentmi v 302 rôznych študijných programoch. Korene univerzity siahajú až do roku 1425, kedy bola založená stredoveká vysoká škola v meste Lund vedľa katedrály. Mesto Lund má dlhú históriu ako centrum pre učenie a takisto bolo cirkevným centrom a sídlom arcibiskupa Dánska.  

Stiahnuť PDF

Pláže

Jazero Vänern

Vänern je najväčšie jazero v Švédsku a aj v Európskej únii. Švédi ho považujú aj za "malé more". Jazero lemuje nádherná príroda, široké biele pláže, malé zátoky, pobrežné lúky, močiarne lesy a útesy. Na jazere sa nachádza až 22 000 ostrovov, na ktorých žijú rôzne druhy vtáctva. Na kúpanie je populárne Bomstad a Skutberget, príjemný relax ako i skákanie do vody si môžete užiť v časti Kristinehamn, kde je dokonca aj Picassova socha. Obľúbené sú kajaky, kanoe, lodné výlety a tiež výborné reštaurácie so švédskymi špecialitami. 

Nyheter från Vänerrådet juni 2020 - VänernJazero Vänern. Foto: lakevanern.se

Öland

Öland patrí medzi najväčšie ostrovy a je veľmi obľúbenou letnou destináciou pre turistov ako i miestnych obyvateľov. Jasné slnko, krásne more a jemné piesočnaté a kamenisté pláže tvoria perfektnú kombináciu pre letné radovánky a množstvo druhu športu. Tiež je známy svojimi veternými mlynmi, kultúrnym dedičstvom a starobylými pamiatkami, ako je napríklad hrad Borgholm.

wood drift on shoreÖland a morské pobrežie. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Park Liseberg

Najväčší severský zábavný park v meste Štokholm má pre vás pripravené veľké množstvo atrakcií, ktoré nadchnú celú rodinu. Zábavný park ponúka rôzne druhy kolotočov pre malých aj veľkých návštevníkov. Pre malých má kolotoče oddychového charakteru a pre tých veľkých hrozivo vyzerajúce kolotoče, ktoré sú vysoké niekoľko desiatok metrov. Jazda na nich trvá pár minút, no pravdepodobne po absolvovaní niektorých druhov už nebudete mať ani chuť ísť na ďalší. Niektoré kolotoče sú pre naozaj silné žalúdky.

Liseberg
Liseberg. Foto: liseberg.com

ZOO Kolmården

Na tomto mieste môžete zažiť jedno z najväčších zážitkov z celej Škandinávie. ZOO Kolmården je domovom pre viac ako 600 druhov zvierat z celého sveta na priestranstve o rozlohe až 1,5 km2. ZOO má pre vás pripravených hneď niekoľko programov, ktoré zaujmú celú rodinu. Môžete vidieť napríklad show delfínov, najsilnejšieho medveďa sveta Bamseho a jeho priateľov, pozrieť sa z očí do očí tigrom, či vidieť neopísateľnú show rôzneho vtáctva. ZOO má takisto safari park, kde sa môžete dostať do najtesnejšej blízkosti veľkých šeliem. 

Image
ZOO Kolmården. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Základnou súčasťou švédskeho jedálnička sú rôzne upravené pokrmy z rýb (či už losos alebo sladkovodný pstruh) a drobných morských živočíchov. Švédi si potrpia aj na zverinu. Jelenie a sobie mäso možno kúpiť doslova na každom rohu.

fish dish on blue ceramic platePstruh. Foto: unsplash.com

Švédske raňajky sú bohaté, obsahujú spravidla mäso, vajcia, syry, ovsenú kašu so smotanou, maslo, chlieb alebo pečivo, džem a kávu, čaj alebo kyslé mlieko.

round white ceramic plate filled with waffleBohaté raňajky. Foto: unsplash.com

Na obed sa zvyčajne podávajú studené pokrmy alebo jednoduché teplé pokrmy z mäsa a vajec, so zemiakmi či chlebom. Polievka sa na obed nepripravuje.

brown pastry on white ceramic plate. Obľúbené švédske mäsove guľky. Foto: unsplash.com

Hlavným jedlom je večera. Skladá sa z polievky (obľúbená je hrachová), rôzne pripravených rýb, mäsa, hydiny alebo plnených omeliet. V reštavráciách sa môžete stretnúť so sobím ragú alebo lososou pečeňou. Prílohou sú rôzne upravené zemiaky, varené cestoviny, pečenými šampiňónmi a veľkými porciami rôznych druhov zeleniny v teplej úprave alebo zeleninovými šalátmi. Ako hlavný chod sa podávajú niekedy aj husté výdatné polievky s väčším obsahom mäsa. Veľmi obľúbené sú pokrmy z mletého mäsa. Známe sú napríklad mäsové knedličky alebo placky. Ryby sa pripravujú najčastejšie varené, poliate roztopeným maslom. K bežnejším jedlám patria napríklad "pytt-i-panna" - osmažené zemiakové kocky so šunkou.

grilled fish, cooked vegetables, and fork on plateLosos. Foto: unsplash.com

Švédi radi pijú mlieko a majú radi sladké pokrmy. Napríklad zmrzlinu so šľahačkou, sladké polievky, múčne pokrmy a sladké dezerty ku ktorých úprave používajú veľa ovocia. Cukor pridávajú aj do jemných šalátov, salám a mletého mäsa.

ice cream with chocolate and chocolate ice cream on clear glass. Sladké ľadové pokušenie. Foto: unsplash.com

Pri slávnostných príležitostiach býva ako predjedlo alebo ako samostatné pohostenie takzvaný “smorgasbord” (smérgósbúd – obložený stôl). Sú to rôzne druhy studených pokrmov a lahôdok. Napríklad rybie, mäsové a zeleninové šaláty, pečené kurčatá, paštéty, nárezy z rôznych druhov mäsa a mäsových výrobkov, varené vajcia, misy s pochúťkami z rýb a mušlí, kaviár, ustrice, rôzne druhy syrov (ktoré sa podávajú v celku alebo na drevenom lopári) a chlebov, maslo, sladkosti, ovocie a ovocné šaláty, podanej k voľnému výberu na osobitnom stole.

cooked food on white ceramic plateObložený stôl. Foto: unsplash.com

Ak má smorgasbord nahradiť samostatný obed alebo večeru, podávajú sa zvyčajne aj jednoduchšie teplé pokrmy ako sú mäsové knedličky, plnené omelety, zapekaný sleď.

Stiahnuť PDF

Zábava

Junibacken – čarovný svet

Veľmi zaujímavým múzeom je múzeum Junibacken, ktoré vzdáva hold známej a obľúbenej spisovateľke Astrid Lindgrenovej, ktorú pozná celý svet hlavne ako autorku obľúbenej rozprávky o Pipi Dlhej pančuche. V múzeu sa preveziete vláčikom, stretnete sa s rozprávkovými postavičkami známymi predovšetkým z kníh tejto uznávanej autorky, ale tiež z detských knižiek od iných švédskych autorov. Vrcholom celej prehliadky je dom Pipi Dlhej pančuchy, kde sa deti môžu do sýtosti vyšantiť. Súčasťou múzea je aj perfektne zásobené kníhkupectvo s detskými knižkami.

Image
Junibacken. Foto: junibacken.com

Gränna

Mesto situované na úpätí pohoria Gränna. Vyznačuje sa strmými uličkami a starými drevenými domčekmi. Z historických dôvodov má Gränna nízky počet obyvateľov, no napriek tomu je stále označovaná ako mesto a hlavne známe pre lízanky. Poznáte Polkagris? Názov vám možno nič nehovorí, ale sú to typické dlhé lízanky na konci zahnuté dovnútra. Prvú túto lízanku vyrobila Amalia Eriksson už v roku 1859. Ak ste ich doposiaľ neochutnali, budete mať šancu to napraviť. Sochu Amalie môžete vidieť v parku tohoto mesta.

body of water near green trees during daytimeGränna. Foto: unsplash.com

Laponsko a iglu

Ak milujete zimu, vyskúšajte napríklad pobyt v ľadovom hoteli alebo iglu, pozorovanie sobov, plávanie v ľadovej vode, alebo aj lietanie v teplovzdušnom balóne.

The ice hotel in Sweden | Since 1989 | ICEHOTELIcehotel v Jukkasjärvi vo Švédsku. Foto: icehotel.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Joga na ostrove Öland 

Celkom netradičné športové vyžitie ale v Švédsku možné, keďže prevažne každý tu svoj čas rád trávi vonku, môžete na ostrove Öland  vyskúšať napríklad jogu na mori. Toto miesto milujú turisti pre množstvo športových aktivít. 

body of water photographJoga. Foto: unsplash.com

Visby

Mestečko Visby leží na ostrove Gotland v Baltskom mori a je známe pre dobre zachované stredoveké mestské hradby. Radí sa medzi najkrajšie mestá švédska. Opevnený kruhový múr má dĺžku 3,5 km a dodnes sa zachovali aj pôvodné veže z 12. storočia. Je zaradené aj do zoznamu UNESCO. Okrem histórie ponúka aj malebnú prírodu, športové aktivity, skvelé jedlo. Visby je vhodné aj na letné leňošenie na pláži. Jesenné mesiace prinášajú množstvo hľuzoviek, ktoré patria medzi skvelé pochúťky.  

Visby. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 449 965 km2
10,35 mil. obyvateľov

Jazyky: švédčina

Náboženstvo: evanjelické 87 %

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti vo Švédsku je 220 V. Zásuvky s dvoma guľatými kolíkmi sú kompatibilné s našimi.

Mena: švédska koruna

Kurz: 1€ = 10.4393SEK

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Takmer 15% švédskeho územia sa nachádza za polárnym kruhom. Teplotné rozdiely medzi severom a juhom sú značné (asi 7-9 º C). Klíma juhozápadného Švédska je ovplyvnená vlhkým a pomerne teplým prúdením z oblasti Golfského prúdu. To spôsobuje mierne daždivé zimy a relatívne chladné letá. Botnický záliv v zime z veľkej časti zamŕza. Najvyššie zrážky dostávajú hory najbližšie k moru. Tiež nadmorská výška hrá významnú úlohu. V pohorí Kjolen leží sneh ôsmich mesiacov, zatiaľ čo v pobrežných nížinách na juhu vydrží mesiac alebo aj menej. Vhodné obdobie na poznávanie je na jar, v lete a na jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety z Viedne, ktoré trvajú cca 2 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Štokholme, Arsenalsgatan 2/3 TR, Box 7183, 10 388, Stockholm

Tel: +46 8 545 03960
Email: em.stockholm@mzv.sk, www.mzv.sk/stokholm

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Švédska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.

Colné predpisy

Pri dovoze alkoholických a tabakových výrobkov do Švédska z inej krajiny EÚ, vrátane SR sa uplatňujú všeobecné prepisy EÚ. Limity na dovoz alkoholu a tabaku (10 l tvrdého alkoholu, 110 l piva, 90 l vína a 800 ks cigariet) platia aj vtedy, keď individuálny turista cez Švédsko len tranzituje (napríklad na ceste do Nórska) a nie sú nijako nárokovateľné. Ide o tovary určené na osobnú spotrebu pre osoby staršie ako 18 rokov (v prípade cigariet) a pre osoby staršie ako 20 rokov (v prípade alkoholu), a keď švédska colná stráž usúdi, že turista počas pobytu vo Švédsku  nemôže alkohol či cigarety sám spotrebovať, má právo dovoz tovaru zakázať či obmedziť.

Švédsko má prísnu protidrogovú politiku a za nelegálny dovoz drog udeľuje nepodmienečné tresty odňatia slobody. Uvedené platí aj o dovoze väčšieho množstva (v zákone presne nešpecifikovaného) niektorých bežných liekov na predpis, ako je napríklad rohypnol, tramadol a pod. či akéhokoľvek množstva anabolík. Medzi predmety, ktorých dovoz je do Švédska zakázaný, patria aj rôzne útočné zbrane, vyskakovacie nože, teleskopické obušky, boxery a pod.

Doprava

Cesty sú vo Švédsku dobré a je tam rozsiahla sieť leteckých, vlakových a autobusových spojení (sieť je menej hustá na severe krajiny). Väčšina regiónov má rozvinutý systém verejnej dopravy s možnosťou cestovať autobusom alebo vlakom. Väčšina miest ponúka vynikajúcu mestskú dopravu.

Vo Švédsku je pomerne bežným dopravným aj turistickým prostriedkom bicykel. V mestách aj mimo mesta existujú osobitné cyklistické označené chodníky. Vozidlá sú pri odbočovaní povinné dať prednosť cyklistom, ktorí jazdia pomerne rýchlo.

Z najväčšieho letiska v Štokholme – Arlanda (cca 40 km od mesta) jazdia do mesta (na hlavnú vlakovú a autobusovú stanicu – T-Centralen) osobitné autobusy (Flygbussarna), vlak (Arlanda express) a taxíky s pevne stanovenou cenou. Sieť mestskej hromadnej dopravy v Štokholme (metro – Tunnelbana, prímestské vlaky a autobusy) je hustá a dobre fungujúca. Štokholm je rozdelený na viacero pásiem. Jednotlivá cesta mestským hromadným prostriedkom v rámci jedného pásma stojí 36 SEK (v prípade zakúpenia karty s minimálnym počtom 4 ciest je cena 25 SEK za cestu). Existuje možnosť zakúpenia 24 hodinového alebo 72 hodinového cestovného lístku (115 resp. 230 SEK), ktorý oprávňuje neobmedzený počet ciest ľubovoľným dopravným prostriedkom v rámci veľkého Štokholmu. Okrem toho pre turistov existuje tzv. štokholmská karta oprávňujúca okrem voľnej dopravy aj parkovanie autom, vstup do niektorých platených múzeí a prehliadku loďou (24hod. 495 SEK, 48 hod 650 SEK a 72 hod 795 SEK).

Shopping a suveníry

Obľúbené švédske sklárske výrobky značiek Orrefors a Kosta Boda. Ručne vyrábané švédske výrobky sú predávané v predajniach označovaných Hemslöjd.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR