Srí Lanka

Srí Lanka

Perla Indického oceánu

Stiahnuť PDF

Ostrov čaju, bohov, klenotov, perla Indického oceánu – takýmito menami je Srí Lanka nazývaná už od pradávna. V preklade Srí Lanka znamená Prekrásna krajina a takou aj skutočne je. Bývalá britská kolónia Cejlón (Levia krajina) je ako kvapka visiaca z južného cípu Indie. Hlboké doliny na severovýchode oddeľujú až 2 500 m vysoké hory od tropických pralesov na juhozápade. 

Pozdĺž pobrežia sa tiahnu zlaté pláže. Pri východe slnka sa vracajú rybári so svojimi úlovkami na pevninu. Je to zvláštny zážitok, tak ako aj cesta zo starého kráľovského mesta Kandy do vnútrozemia, kde kopce pokrývajú sýtozelené čajové plantáže, v ktorých svietia pestrofarebné sárí domorodých žien, zberajúcich čaj. Vysoko hore, v Nuwara Eliya, v meste nad oblakmi, môžete prejsť cez Horton Plains až na Koniec sveta (World´s End). Medzi kokosovými plantážami, ryžovými poliami a políčkami s korením leží množstvo kultúrnych pokladov.

Na miestach ako Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambulla, Panduwasnuwara či Yapahuwa, sa na Srí Lanke formovali dávne civilizácie pod vplyvom budhizmu, ktorého najčistejšiu podobu na ostrove nachádzame dodnes. Rozľahlé umelo vybudované jazerá, parky, svätyne, chrámy a kláštory sú dôkazom bohatej, kultúrnej minulosti Srí Lanky.

Dovolenky na Srí Lanke

Top lokality

Waikkal

Waikkal sa nachádza na západnom pobreží Srí Lanky, 50 km severne od hlavného mesta Colomba a 3 km južne od mestečka Kammala. Jedná sa o malé mestečko, turistami neobjavené a tomu zodpovedá aj vybavenosť. Svoju polohou je však toto miesto výborným východiskovým bodom pre podnikanie výletov do okolia. Za návštevu určite stojí neďaleké mestečko Kammala, či mesto Negombo.

Negombo

Typická rybárska dedinka, známa už v koloniálnych časoch ako centrum obchodu so škoricou. Pozdĺž dlhej, zlatožltej pláže leží množstvo hotelov všetkých kategórií. Typické centrum s mnohými trhmi, chrámami a starými koloniálnymi stavbami lákajú k prechádzkam. Okrem prírodných a kultúrnych krás je fascinujúca aj fauna ostrova. V národných parkoch Yala a Udawalawe žijú slony, leopardy, medvede, byvoly a mnohé ďalšie vo svojom prirodzenom prostredí.

Hlavné mesto

Kolombo

Kolombo je najväčším mestom na Sri Lanke. Kolombo je známe pre svoje rozlišné umenie, ktoré sa skladá najmä z hudby a divadiel. Medzi najznámejšie divadelné umelecké strediská patria Divadlo Lionel Wendt, Elphinstone a Tower Hall, ktoré majú veľmi bohatú históriu. Pre Colombo je charakteristická aj jeho zaujímavá architektúra. Koloniálne budovy ovplyvnené portugalským, holandským a britským stoja popri budovách postavených v budhistických, hinduistických, islamských, indických a súčasných architektonických štýloch.

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Dambulla, Srí Lanka

História

Dambulla

Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle do vás svojou spiritualitou vdýchnu novú energiu. Do jednotlivých jaskýň sa vchádza zo 100m vysokého skalného masívu, ktorý ponúka panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Vo vnútri sa už naskytá príležitosť prezrieť si množstvo farebných fresiek či 150 sôch Budhu, vytvárajúcich typickú atmosféru.

 

 

Sigirya, Srí Lanka

Príroda

Sigirya

Asi najznámejšou skalou Srí Lanky a najznámejším obrázkom je Sigirya, čiže Levia hora, trón kráľa Kasyapa. Týči sa 200 metrov nad okolitý terén a je považovaná za ôsmy div sveta. Po „levích schodoch“ sa dá vyjsť až na vrchol skaly.

Kandy, Srí Lanka

História

Kandy

Súčasný názov druhého najväčšieho sídla na Srí Lanke pochádza z dlhšej verzie „Kande uda rata“ – mesto v horách. Tento opis nás už vopred pripravuje na prostredie, v ktorom sa ocitneme po príchode do Kandy. Atmosféru centra mesta dotvára umelo vybudované jazero „Mliečne more“, na brehu ktorého stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka – Chrám Budhovho zubu.

Chrám Budhovho zubu

HistóriaKultúra

Chrám Budhovho zubu

Na Srí Lanke sa traduje, že pri Budhovej exhumácii boli zachránené štyri zuby – tri sa dostali do iných svetov a jeden práve sem, do Kandy. Ťažko povedať, nakoľko je táto povera pravdivá, hlavne, keď zub bol viackrát ukradnutý, každopádne domáci veria, že práve prítomnosť zubu v tomto chráme pomáha ochraňovať ostrov a tamojší budhizmus. Nech je pravda akákoľvek, dôležité je, že vďaka tejto povere vznikol príjemný chrám so zlatou strechou a jedinečnou atmosférou.

Nuwara Elyia,

Príroda

Nuwara Elyia

Pre fanúšikov kvalitného cejlónskeho čaju je Srí Lanka hotovým rajom na zemi. Samozrejme, nekonečné čajovníkové plantáže potešia aj oko tých menej skúsených „čajíčkarov“. Najznámejším kráľovstvom miestneho čaju je horská oblasť Nuwara Elyia, nazývaná tiež „Malým Anglickom“. Dodnes tu možno vidieť stavby z koloniálnej éry, dokonca aj nové domy postavené v anglickom štýle, obklopené veľkými záhradami.

Kitulgala,

Príroda

Kitulgala

Na západe krajiny, v objatí prírody sa ukrýva miesto známe náleziskami pozostatkov prehistorických živočíchov a skeletov neznámych civilizácií. Tým, ktorým nie je blízka história, ponúka Kitulgala možnosť vyskúšať si rafting či prezrieť si miesto, kde stál známy „Most cez rieku Kwai“.

Príroda

Anawilundawa

Mokrade Anawilundawa ležia medzi pobrežím a železničnou traťou Chilaw-Puttlam. Jedinečnosťou Anawilundawy je jej bezprostredná blízkosť k trom úplne odlišným ekosystémom – pobrežie oceánu, mangrovníky a sladkovodné nádrže - vďaka čomu tu vzniklo priaznivé prostredie pre hniezdne a život stoviek druhov vtákov. Rozkladá sa na 1 397 hektároch lesnej pôdy a pozostáva z deviatich nádrží; šesť veľkých kaskádových, konkrétne Pinkattiya, Maradansola, Anawilundawa, Mayyawa, Surawila a Vellawali a tri sekundárne nádrže. Tieto nádrže uchovávajú vodu na zavlažovanie a kultiváciu a pôsobia ako prirodzené prostredie a útočisko pre 150 druhov vodných vtákov, ale aj niekoľko druhov ohrozených rýb, obojživelníkov, cicavcov a plazov. Vtáčia rezervácia Anawilundawa je veľmi obľúbená medzi pozorovateľmi vtákov a milovníkmi prírody, ktorí sem prichádzajú, aby spoznali vzácne druhy a sledovali ich správanie v prirodzenom prostredí.

História

Anuradhapura

Ruiny mesta Anuradhapura sú jedny z najzaujímavejších pamiatok južnej Ázie. Rozľahlý komplex obsahuje bohatú zbierku archeologických a architektonických zázrakov: obrovské dagoby (tehlové stúpy), starodávne bazény a rozpadajúce sa chrámy, postavené počas tisícročnej vlády Anuradhapury nad Srí Lankou.

Iné atrakcie

Mihintale

Mihintale, leží trinásť kilometrov východne od komplexu Anuradhapura a je miestom obrovského významu. Nemal by ho vynechať nikto, kto sa čo i len trochu zaujíma o budhizmus. Práve tu sa v roku 247 p.n.l. anurádhapurský kráľ Dévánampija Tissa stretol so synom indického buddhistického vládcu Ašóku, Mahindom a konvertoval na budhizmus. Ako pamätník tejto udalosti je tu Dagoba Ambasthale, ktorá je postavená presne v mieste, kde sa stretli. V mieste, kde Mahinda stál, je postavená aj jeho socha a na opačnej strane dominuje celému miestu obrovská socha bieleho sediaceho Budhu. Ak sa vydáte na juhozápad od Dagoba Ambasthale, dostanete sa k pravdepodobne najväčšej Dagobe v Mihintale, ktorá mala byť postavená na uchovanie Mahindových pozostatkov. Z miesta je krásny výhľad na špičky dagob a prírodu okolo.

Iné atrakcie

Mannar

Mesto sa nachádza na ostrove Mannar s výhľadom na Mannarský záliv a je domovom historického chrámu Ketheeswaram. V minulosti bolo mesto známe ako centrum lovu perál. Dnes je známe ako mesto, ktorému dominujú kostoly, hinduistické chrámy, mešity, no najmä pevnosť. Tú postavili Portugalci v roku 1560 a Holanďania v roku 1658 ju prestavali – jej hradby sú neporušené, hoci interiér je do značnej miery zničený.

Kultúra

Jaffna

Bašta hinduistickej tradície, umenia a kreatívnej kultúry je miestom fascinujúcim, nenapodobiteľným, trochu mimo vychodených ciest a ideálne na objavovanie tamilskej kultúry Srí Lanky. Meno Jaffna je portugalská úprava tamilského „prístav lýry“. Toto historické mesto síce hlboko zasiahli desaťročia bojov, emigrácie, embarga, avšak mesto je až prekvapivo zelené a listnaté, s atraktívnymi koloniálnymi predmestiami s palmami a nádhernými chrámami a kostolmi. Je tiež ideálnou základňou pre výlety na výlety pozdĺž pobrežia a lagúny okolitého polostrova.

HistóriaIné atrakcie

Trincomalee

Trincomalee je jedným z prírodných prístavov na Srí Lanke. Väčšina ľudí prechádza týmto historickým mestom na ceste k neďalekým plážam Uppuveli a Nilaveli. Ale aj mesto samotné má kúzlo, veľa histórie a zaujímavých obyvateľov. V priebehu storočí zmenilo kolonizátorov sedemkrát.

HistóriaIné atrakcie

Batticaloa

Historické mesto Batticaloa, skrátene Batti má skvelú polohu uprostred lagún s palmami. Samotné mesto tvorí kompaktné centrum, viacero kostolov a pevnosť. Na východ od centra Batti je malé mestečko Kallady s dlhými piesočnými plážami.

Iné atrakciePríroda

Ella

Horská dedinka ponúka neopakovateľné výhľady z Ella Gap. Za jasnej noci môžete dokonca vidieť jemnú žiaru majáka Great Basses na južnom pobreží Srí Lanky. Prostredie je ako stvorené na aktívny oddych - nenáročné prechádzky čajovými plantážami do chrámov, k vodopádom a vyhliadkam. V posledných rokoch popularita Elly prudko stúpa.

Stiahnuť PDF

Pláže

Arugam Bay

Krásny záliv Arugam je miestom, ktoré mnohí považujú za najlepšie miesto pre surfovanie v krajine. Malé letovisko má len pár stoviek obyvateľov, roztrúsených po jedinej ceste rovnobežnej s pobrežím. Ak aj nie ste surfisti, zátoka Arugam je skvelou základňou pre výlety v okolitom vnútrozemí.

Pláž Arugam Bay. Foto: depositphotos.com

Beruwala

Iba dve hodiny od hlavného mesta Kolomba sa nachádza jedna z najdlhších pláži, ideálna pre rodiny s deťmi vďaka dlhej plytčine. Neďaleko pláže sa nachádza aj najstaršia mešita na Srí Lanke - Masjid-ul-Abrar či korytnačie výskumné stredisko Kosgoda.

Pláž Beruwala. Foto: flickr.com

Hikkaduwa

Na juhozápadnom cípe, niečo viac ako 100 km od hlavného mesta sa rozprestiera jedna z najobľúbenejších pláží, ktorá sa v "high season" mení na jednu veľkú párty vďaka množstvu klubov a barov opodiaľ. Ak si chcete dopriať nič nerobenie spojené so šnorchlovaním a večer poriadnou zábavou, toto je perfektné miesto.

Pláž Hikaduwa. Foto: wallpaperflare.com

Mirissa

Menej cestovateľov a krásne západy slnka. Na Mirisse si užijete dlhé večerné prechádzky medzi mušľami, no mnohí sem chodia najmä kvôli pozorovaniu domácich rybárov, ktorí na drevených tyčiach chytajú ryby. Mnoho cestovateľov odtiaľto vyráža aj na pozorovanie veľrýb.

Pláž Mirissa. Foto: flickr.com

Passikudah

Pláž Pasikudah sa nachádza na východnom pobreží Srí Lanky medzi Kalkudou a Indickým oceánom, neďaleko mesta Batticaloa. Tyrkysovo modré vody zálivu priťahujú miestnych i zahraničných turistov na toto široké piesočné miesto pod horúcim tropickým slnkom na surfovanie, plávanie alebo len také šantenie vo vode. Na tejto pláži môžete robiť aj viacero ďalších aktivít od kite surfingu, cez surfovanie až po plachtenie na kanoe. Pobrežie tejto oblasti zdobia kokosové palmy a stromy palmyrah. Na toto miesto dlhú dobu ľudská noha nevkročila kvôli konfliktu na Srí Lanke avšak teraz sa vďaka tomu môžete kochať krásnou prírodou.

Passikudah, Srí Lanka

Polhena

Jedna z najkrajších pláží na Srí Lanke pre plavcov - je totiž chránená korálovým útesom, takže silné vlny a prúdy (ktoré by inak ocenili napr. surferi) sa až k piesočnatej pláži nedostanú. Ideálne miesto na nasadenie potápačských okuliarov, pretože vidieť vodné korytnačky tak zblízka ako môžete tu, to sa vám na veľa iných miestach nepodarí.

Pláž Polhena. Foto: flickr.com

Unawatuna

Táto pláž asi najlepšie vystihuje pestrofarebnosť Srí Lanky. Domčeky a chatrče medzi palmami, na pláži reštaurácie všetkých farieb a chutí a na plážach pristavené loďky s domácimi, ktorí v čase vášho príchodu už s veľkou pravdepodobnosťou budú späť z lovu.

Unawatuna. Srí LankaPláž Unawatuna. Srí Lanka. Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Národný park Minneriya

Národný park Minneriya sa nachádza v severnej suchej oblasti Si Lanky. Práve vďaka tomu do tejto oblasti radi zavítajú slony, ktorých tu je 150 až 200. Niektoré sa však rady schovávajú a údajne ich je tu až 700, takže nejaké slony tu určite stretnete. Takýto veľký skok v počte slonov je kvôli tomu, že migrujú z druhého národného parku Wasgamuwa za potravou. Okrem slonov sa v národnom parku nachádzajú aj rôzne druhy opíc či dokonca druh srílanského jeleňa.

Národný park Minneriya, Srí Lanka

Habarana

V Habarane si môžete vyskúšať aj hru na tradičných farmárov. Čaká vás najskôr jazda na vozoch zapriahnutými byvolmi pomedzi krásne zelené ryžové políčka, plavba v kanoe po jazere, až k miestnemu farmárovi, ktorý vás uvíta s velikánskym úsmevom, prevedie jeho skromným príbytkom, hrdo ukáže svoju záhradu plnú rôzneho exotického ovocia a zeleniny, v priamom prenose uvidíte ako sa varí národné jedlo ostrova – ryža a kari. Spoločne si na ňom pochutnáte opäť tradičným spôsobom – podávané na banánovom liste bez príborov - jedlo budete jesť len pravou rukou, aby sa tie chute lepšie premiešali, zážitok pre všetkých.

Deti si môžu vyskúšať, aký je život na Srí Lanke. Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Základom je stravy je ryža, na ostrove sa pestuje približne 15 odrôd. Prílohou k ryži je karí, obvykle veľmi ostré. Karí môže byť pripravené s mäsom, alebo obvyklejšie len so zeleninou či vajíčkom.

Kari na srí lankeVečera na Srí Lanke môže vyzerať aj takto. Foto: pixabay.com

Prejavujú sa tiež vplyvy okolitých kuchýň, najmä koloniálnej holandskej a arabskej. Medzi populárne jedlá patria pittu – ryžová múka a nastrúhaný kokos, pečený v bambusovej rúrke a ochutený sambolom (strúhaný kokos s cibuľou, soľou, korením, paprikou a tuniakom), či lamprais – ryža v banánovom liste a ochutená buď baklažánom, krevetovou pastou, kuracím či jahňacím karí nebo mäsovými guľôčkami, následne ľahko pečená nad ohňom.

Kráľom nealkoholických nápojov Srí Lanky je pochopiteľne čaj (známy pod označením ceylónsky – podľa pôvodného názvu ostrova). Obľúbená je aj šťava z kokosového orechu - thambili (u nás ľudovo známe pod „nesprávnym“ označením ako „kokosové mlieko“). Medzi miestne alkoholické nápoje patrí predovšetkým palmové víno a palmová pálenka – tzv. arak. Podobne ako v mnohých ázijských krajinách, aj na Srí Lanke sa zásadne jedlo konzumuje pravou rukou - ľavá by mala zostať pod stolom, nakoľko sa považuje za „nečistú“ (pretože sa používa pri hygienických potrebách). Počas náboženských a štátnych sviatkov sa alkohol nepodáva ani v hoteloch.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Demokratická socialistická republika Srí Lanka

Rozloha a populácia: Ostrovný štát má rozlohu 65,6 tisíc km2 a má 21,67 milióna obyvateľov.

Jazyky: Sinhálčina a tamilčina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.

Náboženstvo: Hlavným náboženstvom je budhizmus (cca 70%), nasleduje hinduizmus (15,5%), v menšej miere (okolo 7%) zastúpení aj moslimovia a kresťania.

Vakcinácia: Na Srí Lanku nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie, doporučuje sa očkovanie proti tetanu, brušnému týfusu a hepatitíde A.

Elektrický prúd: Elektrická sieť na Srí Lanke má 230V - 240V, elektrické zástrčky sú typu s 3 kolíčkami. Avšak kvôli neštandardným zásuvkám nie je možné používať európske spotrebiče, adaptéry je možné zohnať veľmi zriedkavo. Odporúčame adaptér vziať so sebou.

Mena: srílanská rupia

Kurz: 1€ = 369.845LKR

Časový posun: +3,5h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované monzúnmi. Obdobie od novembra do apríla je obdobím sucha na južnom a západnom pobreží and takisto v horách, preto sa vo všeobecnosti považuje za vrcholnú turistickú sezónu. Máj až september sú najlepším obdobím na návštevu východného pobrežia, ako aj populárnych festivalov v Kandy. V každom prípade možno Srí Lanku zaradiť medzi celoročné destinácie – vždy sa nájde optimálne obdobie na návštevu niektorej časti krajiny.

Letisko a dĺžka letu

Dĺžka letu: Slovensko - Srí Lanka je cca 9:40, lety sú zväčša s jedným prestupom, ktorý uvedený čas predĺži. Letiská na Srí Lanke:

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí (s pôsobnosťou pre Srí Lanku): Embassy of the Slovak Republic 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021, India

Tel: +91 11 2410 1015, 26111075, 26889071, 26885340 
Mobil: +391 9811167780
Email: emb.delhi@mzv.sk, konzulát: cons.delhi@mzv.sk

Honorárny konzulát SR v Colombo: Honorary Consulate of the Slovak Republic 128, Nawala Road, Narahenpita, Colombo 5, Sri Lanka

Tel: +94 11 4513 466, 4513 469 

Víza a doklady

Na vstup na Srí Lanku je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pre občanov SR platí vízová povinnosť. Požaduje sa udelenie tzv. ETA kódu prostredníctvom stránky http://www.eta.gov.lk/slvisa/, udelenie je spravidla obratom (prostredníctvom emailu

Doprava

Preprava autom

Počas poznávacej časti treba rátať s dlhšími transfermi. Na mnohých miestach prebiehajú rekonštrukcie vozoviek, čo spôsobuje dlhší časť čakania alebo celkové spomalenie dopravy. Mnohé cesty nie sú dostatočne vybudované, čo sa do značnej miery odzrkadľuje na dobe trvania jednotlivých transferov.

Železničná doprava

Milovníci prepravy vlakom na Srí Lanke objavia raj. Napriek tomu, že vlaky patria medzi najpomalšie spôsoby dopravy po ostrove, sú jedným z TOP zážitkov na ostrove. Mnohé mestá sú preojené železničnou sieťou, ktorá bola vybudovaná počas britskej nadvlády.

 

Najkrajšie cesty vlakom

 • Z Kandy do Badully – každý deň ide vlak cez krásne čajové plantáže.
 • Z Galle do Kolomba – v druhej polovici úseku ide vlak popri pobreží.

Autobus

Srí Lanka má veľmi dobre vyriešenú autobusovú sieť a najmä autobusy jazdia veľmi často. Zastávky prakticky neexistujú, ak vidíte autobus, stačí zamávať a zastaví. Na ostrove existuju 4 typy autobusov

Tuktuk

Miestne indické trojkolky, ktoré slúžia ako taxík v mestách. Cenu treba dojednať dopredu. 

Prenájom auta

Auto sa dá prenajať. K prenájmu potrebujete vodičksý preukaz min. 2 roky starý, medzinarodný vodičksý preukaz a potvrdeniu o spôsobilosti na jazdu (je možné vybaviť aj na mieste). Šoférovanie je v tejto krajine trochu bláznivé, pravidlá sa v mimo diaľnice prakticky nerešpektujú.

Shopping a suveníry

Na Srí Lanke je možné zakúpiť celý rad vynikajúcich remeselných výrobkov. Obľúbené sú závesné masky, vyrezávané z dreva. Obľúbené sú tiež batikované látky a obrázky. Cennými suvenírmi sú aj drahokamy z nálezísk v okolí Ratnapury, a to najmä drahokamové odrody korundu (zafíry a rubíny). K ďalším obvyklým suvenírom patria kožené výrobky, lakované výrobky, bronz a samozrejme čaj. 

Sprepitné nie je očakávané v ľudovejších reštauráciách, v „lepších“ sa s ním počíta na úrovni cca 5%. Miestni sprievodcovia, očakávajú sprepitné cca 1 USD na osobu a deň, šoféri približne polovicu. Na trhu je možné zjednávať ceny suvenírov, nie však potravín.

Sviatky

Srí Lanka má ohromné množstvo lokálnych sviatkov – budhistických, hinduistických, kresťanských aj moslimských. Celoštátnych je 26 sviatkov. V oficiálnom styku sa bežne používa gregoriánsky kalendár, veľký vplyv však má aj tradičný lunárny kalendár, ktorým sa riadia predovšetkým oslavy náboženských sviatkov.

Najdôležitejšie (náboženské) sviatky – lunárny kalendár:

 • Duruthu Perahera (januárový spln) - slava Budhovej návštevy na Srí Lanke.
 • Navam Perahera (februárový spln) - sviatok v Kolombe, procesia 50 slonov.
 • Veľká noc
 • Sinhálský a Tamilský Nový rok (13. apríl) – presne v 1. minúte Nového roka (stanovené astrologicky) sa zapaľuje oheň pod nádobou s mliekom, pripravujú sa tradičné pokrmy a ľudia sa vzájomne obdarovávajú.
 • Vesak (májový spln) - narodenie, osvietenie a vstup Budhu do mahaparinirvány.
 • Poson Poya (júnový spln) - príchod budhizmu na Srí Lanku.
 • Kandy Esala Perahera (prelom júla a augusta) - najdôležitejší a najpestrofarebnejší sviatok Srí Lanky. Trvá 10 dní, vrcholom je procesia slonov a tanečníkov pri Chráme svätého zubu.
 • Kataragama (júl/august) - masochistické hinduistické rituály a chodenie po žeravých uhlíkoch. Dípaválí – (október/november) – sviatok svetiel na počesť bohyne bohatstva Lakšmí a víťazstva dobra nad zlom podľa mýtu o Rámovi.

Najdôležitejšie štátne sviatky – gregoriánsky kalendár:

 • 2. február – Deň nezávislosti
 • 1. máj – Sviatok práce
 • 22. máj – Deň národných hrdinov

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR