
Fujairah
Od zlatých hôr ku smaragdovému pobrežiu
Na emirátske pomery celkom „netradičný“ Fujairah sa javí ako miesto drsnej prírody, krásnych scenérií, dlhých bielych pláží, ale samozrejme aj v znamení luxusu. Nachádza sa tu fantastické more, ktoré je perlou Spojených arabských emirátov a skvelé na potápanie pre bohatý podmorský svet. Zaujímavé sú aj dediny Bithnah, Dibba, či pevnosti Al Badiah.
Fujairah v Spojených arabských emirátoch. Foto: CK SATUR
Východný emirát Fujairah nie je síce stredom pozornosti tak ako Dubaj, avšak sa v ňom ukrýva mnoho zaujímavostí. Nachádza sa tu najstaršia mešita krajiny a hrad. Tomuto emirátu sa hovorí aj „pľúca SAE“ pre čerstvý svieži vzduch. Veľmi obľúbené sú tu vodné športy, potápanie a šnorchlovanie pri očarujúcom skalnatom ostrove Snoopy, ktorý dostal pomenovanie pre podobu s touto rozprávkovou postavou.
Snoopy Island. Foto: unsplash.com
Všade navôkol sú nádherné výhľady na Indický oceán a úchvatné scenérie pohoria Hajar. Historický význam Fujairah siaha až do roku 3000 pred n.l., kedy túto oblasť obývali pastieri a rybári. Kedysi niesla názov Ard Al Jababerah, čo značí Krajina Titánov. Neoficiálne sa jej tiež hovorí „klenot Blízkeho východu“. Je to emirát, ktorý patrí ku Spojeným arabským emirátom, leží v jeho východnej časti a zaberá plochu 1450 km2. Medzi známe turistické atrakcie emirátu Fujairah patrí prírodná rezervácia Wadi Al Wurayah s vodopádmi a záhrady Ain Al Madhab.
Pohorie Hajar. Foto: CK SATUR
Top lokality
Hora Yibir
V pohorí Hajar, ktoré je najvyšším pohorím na východnom Arabskom polostrove prechádzajúci cez SAE a Omán, sa dvíha najvyšší bod v tejto oblasti, Yibir s výškou 1527 m. Toto divoké a krásne pohorie sa hrdo týči na západ od Fujairah. Existujú tu možnosti na treky.
Yibir. Foto: unsplash.com
Al Bithnah
Dedina Al Bithnah sa nachádza vo Wadi Ham, jednom z najhlbších údolí, ktoré preniká až do Ománu. Vedcom sa tu podarilo nájsť veľa archeologických pamiatok, ktoré boli v minulosti osadami pre obyvateľov a preskúmali aj miestnu pevnosť. V dedine sa nachádza voda, preto tu existoval život. Je to množstvo paliem. Leží 18 km od Fujairah a je poľnohospodárskou oázou.
Poľnohospodárska oáza. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Fujairah
Mesto Fujairah je hlavné mesto emirátu Fujairah, ktoré obýva viac ako 90 tis. obyvateľov. Leží na brehu Ománskeho zálivu a delí sa na tri časti, historickú, modernú a prístav, kde leží pevnosť zo 17. storočia. V meste sa nachádza aj múzeum, Heritage Village, ktoré vypovedajú o minulosti emirátu. Múzeum sa pýši aj exponátmi starými 8000 rokov, ako aj islamskými artefaktami. Ikonou mesta je mešita šejka Zayeda, ktorá je druhou najväčšou v SAE a pojme až 28 000 veriacich.V meste sú nákupné centrá, ako City Center, Fujairah Mall ale aj trhy ako Central Market, Fabric Souk, a trh so zeleninou a rybami. Fujairah má aj svoje medzinárodné letisko.
Fujairah. Foto: unsplash.com
Treba zažiť

Pevnosť Fujairah
Pevnosť Fujairah pochádza zo 16. storočia a patrí medzi najstaršie a zároveň najväčšie v krajine. Je známa pre svoj odpor voči kolonializmu. Leží 2 km od mesta, na malom skalnatom kopci a len 1 km od pobrežia. Pevnosť tvoria staré domy, mešita, strážne veže a hlavná budova. Má nepravidelný tvar, lebo je postavená na nerovnom teréne. V 20. storočí ju čiastočne zničili Briti. V 90. rokoch minulého storočia bola obnovená s použitým materiálov, z akých bola postavená, a teda skál, štrku, blata, sena a omietok.

Múzeum Fujairah
Múzeum Fujairah bolo založené v roku 1969 s exponátmi mincí, keramiky či nástrojov. V roku 1998 bolo múzeum rozšírené o nové expozície, keďže archeológovia objavili nálezy z tradičného spôsobu života, týkajúce sa hrnčiarstva, poľnohospodárstva, tkáčstva. Nachádza sa tu aj sála s dokumentáciou obchodu s koreninami. Zaujímavé sú aj predmety z hrobiek, zbrane, korálky, nádoby. Najznámejšie je pštrosie vajce, ktoré je staré viac ako 4500 rokov. V múzeu sa nachádza viac ako 2000 artefaktov.

Mešita Šejka Zayeda vo Fujairah
Mešita Šejka Zayeda v centre mesta Fujairah je hlavnou mešitou v tomto emiráte. Nesie rovnaký názov ako mešita v Abú Dhabi, avšak vzhľadom skôr pripomína Modrú mešitu v Istanbule. Pojme 28 000 veriacich a zaberá plochu 39 000 m2. Má až 65 kupol a 6 minaretov s výškou do 100 m. Nádvorie mešity zdobia záhrady a fontány, pričom sa sem zmestí 14 000 veriacich. Dostavaná bola v roku 2015.
Pláže
Al Aqah



Pre deti
Jazda na koni
Kone sú veľmi dôležitou súčasťou arabského dedičstva. Nádherné plnokrvníky sú pýchou arabského sveta. Pokojné miesto ako je pobrežie Fujeirah sa môže pochváliť malebnou krajinou a ohromujúcim pozadím, ktoré vytvára pohorie Hajar, preto je tu jazda na koni obzvlášť atraktívna.
Kajaky
Detské kluby
Gastronómia
Kuchyňa v emiráte Fujairah je známa svojimi lahodnými jedlami a receptami, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu. Keďže tunajší obyvatelia boli po celé stáročia námorníkmi a obchodníkmi, priniesli si exotické rastliny, koreniny a recepty z celého sveta. Aj preto v miestnych pokrmoch zacítite príchuť Indie, Egypta, Iránu či Turecka.
Arabská kuchyňa. Foto: unsplash.com
Populárnym jedlom je "ghuzi", pripravené z jahňacieho mäsa podávaného na ryži so zeleninou a orechmi. "Esh asarya" je jedlo známe ako „chlieb z háremu“. Na arabských stoloch nechýbajú ani ryby a morské plody. V podstate ide o druh syrového koláča s krémovou polevou. Vďaka jemnej chuti má toto jedlo osobitné miesto medzi dezertmi.
Pestrá kuchyňa a rôzne arabské chute. Foto: unsplash.com
Vegetariánskou verziou arabskej kuchyne je "tabbouleh", šalát pripravený z bulguru, paradajok, zelenej cibule a uhorky, ochutený čerstvou mätou a citrónovou šťavou. Nielenže je to skvelé a zdravé jedlo, ale dokáže vás tiež zasýtiť. Neodmysliteľnou súčasťou arabskej kuchyne je chlieb.
Okrúhly chlieb. Foto: unsplash.com
Väčšina zákuskov je veľmi sladká, obsahujú hlavne med a orechy. Obľuba extrémne sladkých dezertov v arabskom svete údajne pramení z veľkého výdaja energie spôsobeného vonkajšou teplotou.
Sladké orientálne dezerty. Foto: unsplash.com
"Al Khabeesa" je dezert z múky ohriatej na peci až do hneda, na ktorú sa pridá zmes ružovej vody, cukru, kardamónu a masla „ghí“. Táto zmes sa nakoniec pečie na strednom ohni. "Al Khanfaroosh" je pripravený zo zmesi múky, vajec, kvásku, kardamónu, šafránu a ružovej vody. Zmeska sa nechá odpočinúť, potom sa rozdelí na kúsky a opraží na masle „ghí“. "Esh asaraya" je sladká syrová torta s krémom. "Mehalabiza" je puding poliaty ružovou vodou a posypaný pistáciovými orieškami. "Umm Ali" v preklade značí „Aliho mama“, a je to importovaná egyptská špecialita. Je to horúci dezert s hrozienkami a orechmi.
Arabské dezerty. Foto: unsplash.com
Spomedzi nápojov sa jednoznačne najväčšej obľube teší konzumácia kávy a čaju, ktoré tu majú dlhú tradíciu. Predaj alkoholu nie je bežný, v emiráte Sharjah je úplne zakázaný. "Shai" je čaj, dosť často aj v kombinácii s lístkami mäty (shai bil nana). "Ayran" je obľúbený mliečny nápoj a "Zam Zam" zas miestny druh sódy.
Čaj. Foto: unsplash.com
Pitná voda
Od roku 2009 je oficiálne voda tečúca z vodovodných kohútikov v celých Emirátoch deklarovaná ako „úplne bezpečná na pitie“ a obyvateľstvo sa vraj nemusí spoliehať na nákupy minerálnej vody vo fľašiach. Napriek tomu odporúčame pitnú vodu kupovať, resp. v hoteli konzumovať balenú vodu. Minerálna voda vo fľašiach je nesýtená, dostanete ju kúpiť v rôznych baleniach vo všetkých supermarketoch
Sprepitné
Dávanie „bakšišu“ je neodmysliteľnou súčasťou arabskej kultúry. V Emirátoch je obyvateľstvo všeobecne kultivovanejšie, takže bakšiš nebudú od vás agresívne ani okato vyžadovať. Napriek tomu sa patrí oceniť služby upratovačov, nosičov kufrov, šoférov, na konci pobytu recepčným a tiež všeobecne, ak ste s nejakou službou spokojní. Všeobecne akceptovanou čiastkou pri dávaní bakšišu sú 2 dirhamy, môže byť aj 1 USD. Obzvlášť ohľaduplné je dávať sprepitné prisťahovalcom, pre ktorých je každý dirham dobrý.
Zábava
Jazda na ťave
Zážitkom v arabskej krajine, ku ktorej neodmysliteľne patria ťavy je práve si na nich aj zajazdiť. Vyskúšať je to možné nielen priamo v púšti, na dunách, ale aj pozdĺž krásneho pobrežia, čo ponúka Fujairah.
Jazda na ťave. Foto: CK SATUR
Vodné športy
Hotely vo Fujairah ponúkajú vodné športy, ako napríklad wakeboarding, vodné lyže, flyboard, kite surfing, vodné lyžovanie, jazda na kajaku, SUP, pádla, jazda na banánoch, výlety loďou, rybárske výlety, lietajúca loď.
Zábava na vode. Foto: CK SATUR
Potápanie
Vo Fujeirah si môžete objednať inštruktora, ktorý vás zasvätí do tajov potápania. Po absolvovaní teoretickej časti, budete pripravený na svoj prvý ponor. Potápačské centrá ponúkajú aj výbavu na prenájom a je tak základňou aj pre skúsených potápačov.
Objavy podmorského sveta. Foto: unsplash.com
Tajné tipy
Piatkový trh v Masafi
Trah v Masafi je známy po celej krajine. Má svoje čaro, keďže ho obklopujú horské reťazce a údolia. Miestne obchodíky tu ponúkajú svoje produkty, ako ovocie, zeleneniu z kultivovaných oblastí Dibby, a to pomaranče, banány, mango, či melóny. Zaujímavý je aj hrnčiarsky riad, iránske a perzské koberce, rastliny a výhonky rôznych stromov.
Arabské produkty na trhu. Foto: unsplash.com
Býčie zápasy
V piatok popoludní sa konajú aj býčie zápasy, ktoré sa praktizujú ako rekreačný šport a v meste Fujairah sú významnou verejnou udalosťou. Zápas sa skladá z dvoch býkov. Pri týchto býčích zápasoch sa zvieratá nezabíjajú.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Fujairah je jedným zo siedmich Emirátov. Emiráty sú federáciou s prezidentským systémom, pričom tento systém nesie znaky dedičných monarchií.
Rozloha a populácia: 1 450 km2
256 256 obyvateľov
Jazyky: arabský
Náboženstvo: islam 80 %, hinduizmus, kresťanstvo
Elektrický prúd: V emiráte sa používa štandardné napätie 220V, zásuvky sú ale prevažne britského typu s troma hranatými kolíkmi. Na používanie elektrických spotrebičov je potrebný adaptér, ktorý Vám môže zapožičať recepcia, resp. si ho môžete zakúpiť v supermarkete, či už na Slovensku, alebo priamo v SAE.
Mena: dirham SAE
Kurz: 1€ = 3.881AED
Časový posun: +2h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Klíma vo Fujairah sa dá vo všeobecnosti charakterizovať ako horúca a suchá. Leto (apríl – november) prináša teploty nad 30ºC a vo vrcholnom lete (koniec júna – začiatok septembra) nad 40ºC, čo sú už teploty na pobyt prevažne v klimatizovanom interiéri. Najnižšie priemerné teploty v mesiacoch január a február sa pohybujú okolo 15°C. More je najteplejšie v júli, auguste a septembri s priemernou teplotou 33ºC.
Letisko a dĺžka letu
Medzinárodné letiská v Spojených arabských emirátoch: Abú Dhabí, AL Ain, Al Fujairah, Dubaj a Ras Al Kaimah. Let do SAE trvá v priemere 5 hodin a 35 minút z Bratislavy, 5 hodín a 20 minút z Košíc a 5 hodín a 40 minút z Viedne.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi Al Mataf Street No.16, Villa 2, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Tel: +971 26817705
Mobil: +971 566202560 *
Email: emb.abudhabi@mzv.sk
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze
Víza a doklady
Držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR sa môžu zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní bez víz. U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do Spojených arabských emirátov, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani aerolínie.
Colné predpisy
Colná kontrola vcelku vybočuje z noriem známych v krajinách EÚ. V prvom rade treba brať ohľad na to, že SAE sú moslimskou krajinou. Platí zákaz dovozu kníh, časopisov, CD a iných nosičov s anti-islamskou tematikou, propagujúcich iné náboženstvo, ďalej pornografických materiálov či pirátskych nosičov (ochrana autorských práv je tu veľmi silná), tovarov izraelskej výroby a označenia. Veľké tresty hrozia aj za dovoz drog, zbrane sa smú dovážať len na základe licencie vydanej ministerstvom vnútra SAE.
Nemoslim môže na osobnú spotrebu do SAE priviezť 400 ks cigariet, 50 cigár, 500 g tabaku, 2 l tvrdého alkoholu a 2 l vína, resp. dva kartóny piva. Alkohol sa vôbec nesmie dovážať do Emirátu Sharjah a nesmie sa prevážať cez suchozemské hraničné priechody. Pri dovoze liekov sa odporúča mať pri sebe kópiu lekárskeho predpisu.
Čo sa týka obmedzení pri vývoze tovarov z krajiny, vyvážaný tovar musí byť v prvom rade v súlade s legislatívou cieľovej krajiny. Vyložene sa nesmú vyvážať slonovina, zvieratá (či už živé alebo spracované), nespracované koraly a mušle, morské špongie, chránené druhy rastlín a historické artefakty.
Doprava
Prenájom auta
Na požičanie auta sa vyžaduje kópia pasu, kreditná karta a medzinárodný vodičský preukaz. V Emirátoch majú zastúpenie renomované požičovne, napr. Avis. Svoje pobočky majú aj na letiskách či vo veľkých hoteloch. Ceny sú zhruba 20 až 30 EUR na deň plus poistenie. Cestná sieť v krajine je veľmi dobrá, štvrtinu ciest tvoria diaľnice. Tie sú spoplatnené elektronickým mýtom, o spôsobe platby sa treba informovať vopred. Dopravné predpisy a maximálne povolené rýchlosti (mimo obce 100-120 km/h, v obci 60-80 km/h) treba dodržiavať, kontroly a radary sú totiž veľmi časté a pokuty vysoké. Podobne ako v iných arabských krajinách, aj tu treba rátať s agresívnou a bezohľadnou jazdou domácich a tiež s pomerne veľkou hustotou premávky. Tolerancia na alkohol v krvi je nulová.
Shopping a suveníry
Najčastejším suvenírom býva zlato, ktorého je tu obrovský výber, pre Európana priam nepredstaviteľný. Váhovo by vyšlo pomerne výhodne, cenu však zvyšuje umelecké spracovanie. Okrem toho sa s najväčším úspechom stretávajú u turistov perly, exotické textílie, bavlna, hodváb, ľan, kašmírové šatky. Hitom je tiež špičková najmodernejšia technika, s mnohými modelmi napr. fotoaparátov či mobilných telefónov sa na európskom trhu ani nemáte šancu stretnúť. Tie sa dajú najvýhodnejšie nakúpiť v duty free zóne dubajského letiska pri odlete. Zaujímavé sú tiež miniatúry dubajských mrakodrapov, presýpacie obrázky z piesku, beduínska bižutéria, vodné fajky, kanvice na kávu (tzv. „dalla“), ozdobné kovové tepané taniere, vankúše či koberce z celej strednej Ázie. Ako dekoračné predmety sú zaujímavé drevené sošky tiav alebo typický zahnutý nôž, tzv. „chandžar“.
Sviatky
Spojené arabské emiráty sú krajinou veriacich, v ktorej má dominantné postavenie islam. Ten je tu hlavným náboženstvom a nesie sa takmer všetkými oblasťami. Napriek tomu sú SAE - oproti ostatným moslimským krajinám - relatívne tolerantní a nie tak fundamentálni. Väčšina štátnych sviatkov však logicky z islamu vychádza a tak je vhodné si dopredu zistiť, či v čase vášho pobytu zrovna nejaký nebude prebiehať, pretože krajina je v tom čase viacmenej „paralyzovaná“ a nefunguje tu všetko tak, ako zvyčajne. Na druhú stranu je to príležitosť zažiť neopakovateľné zážitky. Určité obmedzenia môžete napríklad zaregistrovať počas Ramadánu, ktorý je pôstnym mesiacom v islamských krajinách a je dôsledne dodržiavaný. V SAE sa oslavujú všetky islamské sviatky, ktorých dátumy sa však nepočítajú podľa nášho gregoriánskeho kalendára (ktorý je solárny), ale podľa kalendára lunárneho. To znamená, že z nášho pohľadu sú tieto sviatky pohyblivé a oslavujú sa zakaždým niekedy inokedy. Výnimkou sú tzv. svetské sviatky, ktoré nevychádzajú z islamu.
1. január: Nový rok
Rôzne na jar: Laila Al Miraj
V tento sviatok si moslimovia pripomínajú nočnú cestu proroka Mohameda z Mekky do jeruzalemskej mešity, kde údajne vystúpil až na samotné nebo a dostal pokyny, aby sa moslimovia modlili päťkrát denne. Pre moslimov je tak tento sviatok ako jeden z najdôležitejších, pričom veria, že keď si v tento deň budú v mešite niečo priať, splní sa im to.
Rôzne na jar: Eid Al Fitr
Koniec ramadánu, ktorý sa SAE dodržiava. Tento sviatok je veľmi populárny a trvá od jedného až po 3 dni, pričom moslimovia sviatok bohato oslavujú a hodujú. V deň Eid Al Firt vstávajú už s úsvitom, vykonajú celkovú očistu tela a vezmú si na seba nové oblečenie alebo to najlepšie, ktoré vlastnia. Je zvykom v tento deň obdarovať akýmkoľvek darom chudobných, byť dobrosrdečný a milý.
Rôzne na jeseň: Day of Arafat
Day of Arafat je dňom, ktorý predchádza sviatku Eid Al Adha. Moslimovia, ktorí vykonávajú tradičnú púť, v tento deň putujú od mesta s názvom Mina k blízkej vrchu Arafat.
Rôzne na jeseň: Eid Al Adha
Sviatok Eid Al Adha by sa dal preložiť ako sviatok obetovania a vychádza zo starozákonného príbehu o Abrahámovi, ktorý mal na príkaz Boha obetovať svojho syna. V tento deň sú moslimovia odetí do svojich najlepších šiat a na pamiatku udalosti obetujú niektoré chovné zvieratá, najmä kozy a ovce. Sviatok sa oslavuje 3 dni.
Rôzne na jeseň: Al Hijra
Hoci sa prvého januára oslavuje začiatok nového roka, v Spojených arabských emirátoch môžete oslavovať začiatok roka hneď dvakrát, tentoraz však toho moslimského. Tento deň si moslimovia pripomínajú ako pamiatku na deň, kedy prorok Mohamed vyrazil na svoju púť do Mekky. Stalo sa tak v roku 622 nášho letopočtu. Druhého októbra 2019 tak v SAE môžete osláviť začiatok moslimského roka s letopočtom 1438 (ich rok, ktorý je odvodený od lunárneho modelu, má 354 dní).
30. november: Deň mučeníkov
Tento sviatok sa v Spojených arabských emirátoch oslavuje len od roku 2015. Ľudia si pripomínajú tzv. Mučeníkov - osoby, ktoré položili svoj život pre SAE - vojenské, civilné a humanitárne obete.
2. december: UAE National Day
Ďalším "svetským" sviatkom v SAE je tzv. UAE National Day čiže miestny Národný deň. Oslavuje sa vždy 2. decembra a pripomína sa odtrhnutie od britskej nadvlády a vytvorenie siedmich emirátov, v roku 1971. Počas 2-dňových osláv môžete byť svedkami vojenskej prehliadky a sprievodného programu s ohňostrojom.
Rôzne v zime: Milad Un Nabi
V tento deň, ktorý je 12. dňom moslimského mesiaca Rabi'al-Awwal, sa oslavuje deň narodenia proroka Mohameda. Mešity i ulice sú bohato vyzdobené a moslimovia bujaro oslavujú. Niektorí čítajú deťom úryvky z Koránu. No nie všetci moslimovia v tento deň vychádzajú do ulíc oslavovať, niektorí deň venujú skôr hlbšiemu súkromnému štúdiu Koránu.