Andalúzia

Andalúzia

Domov krásnych pláží a temperamentného flamenca

Stiahnuť PDF

Andalúzia je oblasť južného Španielska tiahnuca sa 300 kilometrov pozdĺž pobrežia. Je charakteristická ako najteplejšia časť Pyrenejského polostrova vyhľadávaná nielen pre kvalitné pláže a more s kryštálovo čistou vodou ale aj svoju gastronómiu. Andalúzia je ideálnym miestom ak chcete ochutnať legendárnu paellu s plodmi mora alebo si len vychutnávať španielsku atmosféru pri poháriku sangrie. Ak patríte k aktívnym dovolenkárom a neradi sa nudíte vyberte sa do okolitých hôr. Okolitá horská príroda korešpondujúca s nenahraditeľnou atmosférou bielych úzkych uličiek si vás zaručene získa.

Ak sa vám Španielsko spája s bujarou zábavou navštívte pobrežie Costa del Sol. Slnečné pobrežie ponúka pestré možnosti na zábavu, veľa spôsobov športového vyžitia, nájdete tu veľa obchodíkov, kaviarní a reštaurácii ale hlavne barov a party klubov. Najnavštevovanejšími miestami Andalúzie sú Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga a Giblartár. Ak sa rozhodnete pre návštevu Andalúzie, rozhodne by ste nemali vynechať ani jedno z týchto historických mestečiek.

Dovolenky v Andalúzii

Top lokality

Andalúzia je oblasť južného Španielska tiahnuca sa 300 kilometrov pozdĺž pobrežia. Je charakteristická ako najteplejšia časť Pyrenejského polostrova vyhľadávaná nielen pre kvalitné pláže a more s čistou vodou ale aj svoju gastronómiu. Ak sa vám však Španielsko spája s bujarou zábavou navštívte pobrežie Costa del Sol. Slnečné pobrežie ponúka pestré možnosti na zábavu, veľa spôsobov športového vyžitia, nájdete tu veľa obchodíkov, kaviarní a reštaurácii ale hlavne barov a party klubov. Najnavštevovanejšími miestami Andalúzie sú Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga a Giblartár. Ak sa rozhodnete pre návštevu Andalúzie, rozhodne by ste nemali vynechať ani jedno z týchto historických mestečiek.

Granada

Mesto s viac ako 200.000 obyvateľmi leží pod pohorí Sierra Nevada. Grenada patrí s prehľadom medzi jedno z najviac navštevovaných miest Andalúzie. Stojí tu najslávnejšia stavba celého južného Španielska – Alhambra a jej priľahlé záhrady Generalife. Ďalej tu nájdete samozrejme veľké množstvo zaujímavých kostolíkov a ďalších historických stavieb. Treba sa však pripraviť na to, že mesto býva preplnené turistami, čo by vás však nemalo odlákať, Grenada jednoducho stojí za to!

Granada - Andalúzia

Cordoba

Cordoba sa oprávnene prezýva aj perla Andalúzie – patrí medzi tri najnavštevovanejšie mestá Andalúzie. Medzi najviac navštevované a najfotogenickejšie pamiatky patrí krásna katedrálo-mešita, úžasný rímsky most prechádzajúci cez rieku Guadalquivir a celá rada ďalších pamiatok v centre mesta. Práve centrum je plné množstva malebných uličiek, nádvorí a nájdete tu aj nespočetne veľa krásnych záhrad.

Cordoba - Andalúzia

Tiesňava El Chorro

Tiesňava El Chorro patrí medzi najzaujímavejšie a najkrajšie tiesňavy v celom Španielsku. Práve cez toto miesto vedie známa trasa Caminito del Rey, niekedy prezývaná aj ako cesta samovrahov.

Tiesňava El Chorro

Jaskynné obydlia v Guadixe

Jednou z najväčších zaujímavostí Andalúzie sú jaskynné obydlia vybudované v tufových horninách (horniny vulkanického pôvodu) južne od centra mesta. Tieto obydlia boli vybudované v relatívne rozsiahlej oblasti Barrio de Santiago. Nájdete tu krásne zrekonštruované domy, dnes slúžiace ako zážitkové ubytovanie, ale aj uličky kde žije sociálne slabšie obyvateľstvo. Najkrajší výhľad na oblasť, ale aj na starobylé centrum Guadixu sa vám naskytne ak sa vydáte na vyhliadku na úplnom juhu Barrio de Santiago.

Jaskynné obydlia v Guadixe

 

Hrad Lacalahorra

Zaujímavý súmerný hrad Castillo de la Calahorra leží na malom kopci cerro Amesetado (1 240m n. m.) na severnej strane mohutnej Sierry Nevady. Hrad je nepriehľadnuteľnou dominantou tohto kraja nazývaného Marquesado de Zenete. Zaujímavosťou tohto hradu nie je len jeho pravidelný pôdorys ale aj fakt, že ide o prvý hrad talianskeho renesančného štýlu, nachádzajúci sa mimo Talianska. Vďaka poschodovému arkádovému nádvoriu je hrad zaujímavý nie len z vonkajšej strany.

Hrad Lacalahorra - Andalúzia

 

Tarifa

Tarifa je najjužnejšie pevninské mesto Európy odkiaľ môžete vidieť až do Afriky. Tarifa je tiež obľúbená pre svoje nekonečné pláže a mohutnú pevnosť týčiacu sa nad mestom.

Tarifa

Gibraltár

Gibraltár je zámorská kolónia Veľkej Británie, nachádzajúca s na juhu Španielska pri pobreží Stredozemného mora. Nenápadný výbežok na juhu Pyrenejského polostrova má veľmi strategickú polohu. Gibraltár je nielen miesto Európy, ktoré má najbližšie k Afrike, ale jeho poloha umožňuje kontrolovať Gibraltársku úžinu, ktorá je spojením medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Práve preto sa viedli spory o to, kto bude toto miesto vlastniť. Napokon v roku 1830 spor vyhrala Británia. Jej vplyv je tu citeľný, prekvapia vás tu ikonické britské telefónne búdky, červené poštové schránky ale aj fish&chips dostupné na každom rohu. Dominantou tohto mesta je obrovská skala zvaná „The Rock“ týčiaca sa nad mestom. Táto skala má nielen veľký historický význam- bola totiž obývaná už od doby kamennej, práve tu sa našla aj lebka neandertálca. Svoj význam má však aj geograficky či strategický, no navštevovaná je najmä z dôvodu, že je jediným miestom Európy, kde voľne žijú opice makaky vo svojom prirodzenom prostredí. Keď sa vyberiete na výlet na „The Rock“ majte na pamäti, že opice je zakázané kŕmiť (ak by ste to skúsili, rýchlo by ste pochopili prečo) a rovnako nezabudnite si cennosti nechať na hoteli – opice vedia byť drzé a rady kradnú.

 Gibraltár - Andalúzia

Hlavné mesto

Sevilla – hlavné mesto Andalúzie má viac ako milión obyvateľov. Spoločne s Cordobou a Granadou patrí medzi tri najviac navštevované mestá juhu Španielska. Turistov sem láka obrovská neskorogotická katedrála s renesančnými a barokovými prvkami so slávnym minaretom Giralda, Zlatá veža, postavená na brehu rieky, ktorá je symbolom mesta, kráľovský palác, zaujímavá býčia aréna či úžasné námestie Plaza de Espana. Sevilla patrí medzi najteplejšie mestá v Európe - niektoré zdroje tvrdia, že práve tu bola nameraná historicky najvyššia teplota v Európe a to až 50°C. V období teplých mesiacov sa nielen tu, ale aj v celom Španielsku začína hlavná sezóna, no čoraz častejšie je aj Sevilla vyhľadávaná aj v mimo sezónnom období.

Sevilla - Andalúzia

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Granada s palácmi Nazaries, Španielsko

Fakultatívny výletHistória

Granada s palácmi Nazaries

Celodenný výlet do Granady sa začína hneď prehliadkou komplexu Alhambra. Je to stará maurská pevnosť a dá sa povedať, že je to mesto v meste. Objavíte a spoznáte život Maurov, ktorí prišli na Pyrenejský polostrov v 8. storočí a zotrvali až po rok 1492, kedy katolícki králi Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky zjednotili Španielsko. Tento palácový komplex je plný histórie a kultúry. Objavíme staré maurské paláce dynastie Nazari, krásne rozprávkové záhrady Generalife a pevnosť Alcazaba, ako aj renesančný palác Karola V. Po prehliadke sa presunieme do historického centra mesta, kde si môžete sami prezrieť mesto, zájsť napríklad do tzv. arabskej štvrte Albayzín, kúpiť si suvenír alebo si pochutnať na miestnom tapas.

Granada, ktorá v preklade znamená granátové jabĺčko, je šťavnatá, bohatá a plná histórie. V minulosti tu spolunažívali kresťania, židia aj arabi. Dnes je Granada obývaná miestnymi a zároveň prisťahovalcami, ktorý prišli študovať na jednu z najstarších univerzít na svete. Z takmer 240 000 obyvateľov 60 000 tvoria študenti.

Mezquita, Španielsko

HistóriaKultúra

Mezquita

Mezquita, veľká mešita v meste Cordoba je zároveň jednou z najuznávanejších pamiatok maurskej architektúry. Samotná budova je známa pre arkádovú hypostylu s 856 stĺpmi z jaspisu, onyxu, mramoru, žuly a porfyru. Tieto stĺpy boli vyrobené z kúskov rímskych chrámov, ktoré sa v meste nachádzali v minulosti. V budove je tiež bohato pozlátený modlitebný výklenok alebo mihrab, ktorý je majstrovským dielom architektov a umelcov.

Fakultatívny výlet do mesta Ronda, Španielsko

Fakultatívny výletHistória

Fakultatívny výlet do mesta Ronda

Celodenný výlet spojený s poznávaním a ochutnávkou vína , počas ktorého navsštívite najskôr mestečko Ronda - staré romantické mestečko v Andalúzii. Kľukatá horská cesta, ktorá vedie do Rondy z Marbelle ponúka nádherné výhľady na more, Gibraltár a za jasnej viditeľnosti aj na Afriku. Počas cesty uvidíme aj starú úzku skalnatú cestu, ktorá kedysi do mestečka viedla. Dnes sa tam už dostanete po modernej ceste, ktorá odhaľuje najluxusnejšie časti pobrežia Costa del Sol. Okrem naozaj nezabudnuteľných výhľadov po ceste do Rondy a v Ronde samotnej, výlet zahŕňa ochutnávku vín v miestnej vínnej pivnici. Prechádzka popri sto metrových roklinách El Tajo, nad ktorými sa mesto týči je dychberúca. Symbolický most Puente Nuevo, akvadukt, ktorý stavali 42 rokov, spája starú s novou časťou mesta. Ďalším symbolom mesta je najstaršia býčia aréna v Španielsku, ktorá je práve považovaná za rodisko býčich tradícii. Tento výlet je ozvláštnený aj návštevou luxusného prímorského mesta Marbella a prístavu Puerto Banús. Uvidíte staré historické centrum a jeho typické biele úzke andalúzske uličky a krásne námestie plné pomarančovníkov. Neďaleký moderný prístav v časti Puerto Banús uchváti nielen milovníkov prepychových jácht. Na svoje si prídu aj vyznávači  kvalitných značiek, kedže Banús v útulných butikoch práve takéto svetové značky ponúka.

Marbella, Španielsko

KultúraPláže

Marbella

Marbella je nádherné mesto v južnom Španielsku s typicky teplým počasím. Marbella sa presnejšie nachádza na pobreží Stredozemného mora medzi Malagou a Gibraltarským prielivom na úpätí Sierra Blanca. Je to jedno z najvýznamnejších turistických miest na pobreží Costa del Sol a počas väčšiny roka je medzinárodnou turistickou atrakciou najmä vďaka svojej klimatickej a turistickej infraštruktúre. Mesto má tiež významné archeologické dedičstvo, niekoľko múzeí a kultúrny kalendár plný udalostí od reggae koncertov až po operné predstavenia.

HistóriaKultúra

Múzeum Pabla Piccassa

Milovníkov umenia láka do Malagy aj múzeum Pabla Picassa. Nájdete ho v krásnom paláci postavenom v 16.storočí nachádzajúcom sa neďaleko nedokončenej Malagskej katedrály. Expozíciu tvorí až 300 umeleckých predmetov, ktoré múzeu venovali Picassova svokra a vnuk. Treba povedať, že nejde o najznámejšie umelcove múzeum, pretože najznámejšie a najcennejšie diela nájdete najmä v Barcelone alebo Paríži. Nájdete tu však veľa osobných predmetov či diel, ktoré venoval svojim priateľom a rodine, prostredníctvom ktorých nazriete hlbšie do Pablovho súkromia. Najznámejšími dielami, ktoré v tomto múzeu nájdete sú Olga Koklova con Mantilla, portrét umelcovej prvej ženy alebo aj portrét maliarovho syna. Fascinuje vás umelcov život ešte viac? V tom prípade nezabudnite navštíviť ani Pablov rodný dom nachádzajúci sa na námestí Plaza de la Merced, kúsok od múzea. Tu nájdete množstvo náčrtov, fotografií z rôznych období jeho života ale napríklad aj šatôčky v ktorých bol velikán pokrstený.

PlážePríroda

Nerja

Malebná dedinka s bielymi domčekmi ležiaca na pobreží mora, z druhej strany obklopená horami nesie názov Nerja. Hlavným lákadlom, ktoré do dedinky láka množstvo turistov je takzvaný Balcon de Europa. Názov tejto vyhliadke dal kráľ Alfonso XII, ktorého socha vám tu bude robiť spoločnosť. Nerja v sebe kombinuje krásne pláže a bohaté možnosti na turistiku, je teda ideálnou destináciou pre  ľudí, ktorí sa neradi na dovolenke nudia. Turistov sem však láka aj fascinujúca jaskyňa Cuevas de Nerja. Ak by ste chceli vidieť najvyšší stalaktit na svete vysoký 63 metrov alebo prehistorické maľby v Nerje ste na správnej adrese.

História

Plaza de Toros

Jedno z najväčších lákadiel Andalúzie je rozhodne mesto Ronda. Leží uprostred hôr na horskom hrebeni a je rozdelená na dve časti kaňonom Tajo. Práve cez tento kaňon prechádza most Puente Nuevo, ktorý je jedným z hlavných lákadiel mesta. Čo však ľudí do Rondy tiež láka, je jedna z najstarších býčích arén v celom Španielsku postavená už v roku 1781. Nájdete ju na námestí nesúcom názov Plaza de Toros, kúsok od centra mesta. Nachádza sa tu múzeum venované tejto tradičnej krutej španielskej zábave, no ešte stále sa tu zvyknú organizovať aj zápasy.

Fakultatívny výlet

Výlet do Maroka

Výlet do Maroka je výlet do iného sveta. Návšteva afrického svetadielu sa stane nezabudnuteľným zážitkom a to nielen pre svoju cudzokrajnú atmosféru, ale tiež preto, že budete prechádzať miestami, ktoré väčšina z nás pozná len z filmov a literatúry.

S miestnym sprievodcom navštívite starú časť mesta – Medinu,  prejdete trhovisko, úzke krivolaké uličky, nazriete do obchodíkov a remeselníckych dielní. Príjemným zážitkom je i typický obed v typickom prostredí, či zjednávanie pri nákupoch suvenírov. Navštívite Bazár, kde bude mať možnosť sa pozrieť na ručne tkané koberce, typické pre Maroko a tiež berberskú lekáreň s korením, čajmi a prírodnými balzamami.

Platiť môžete akoukoľvek menou. Zásadne zjednávajte (aspoň o tretinu až 50 %),  nefotografujte colníkov, vojakov, policajtov, ani zblízka ženy. Spiatočná cesta väčšinou prebieha ako cesta tam.

KultúraPríroda

Zahara de la Sierra

Malé no neuveriteľne krásne mestečko Zahara de la Sierra sa nachádza v andalúzskej provincii Cádiz na kopci prerastenom olivovníkmi. Dominantou mesta je zrúcanina arabského hradu , ktorý pôvodne slúžil ako obranná pevnosť, ale aj ako jedna z mestských brán. Zahara je veľmi kľudné mestečko, panuje v ňom pohodová atmosféra a vďaka jej bielym domčekom si zaslúžilo prezývku „biele mesto“. Áno, takúto prezývku má v Andalúzii viacero obcí, no Zahara de la Sierra je čímsi výnimočná. Množstvo pôvabných zákutí, starých uličiek poteší nie jednu romantickú dušu. Ak sa rozhodnete sem zablúdiť pamätajte na to, že nesmiete vynechať prechádzku na vrchol kopca týčiaceho sa nad mestom, odvďačí sa vám nádherným výhľadom na okolitú krajinu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Costa de la Luz

Pláž Bolonia sa nachádza na pobreží Costa de la Luz v Andalúzii. Jemnučký piesok priam zvoláva svojich návštevníkov, nech si vychutnajú na nej chvíľky pokoja a relaxácie a osvieženia pri jej čistých modrých vodách. Zaujímavosťou pláže sú aj priľahlé piesočnaté duny, nesúce status prírodnej pamiatky.

Costa de la LuzCosta de la Luz, depositphotos.com

Pláž El Palmar

Jednou z najväčších pláži v Andalúzii je panenská pláž v blízkosti Conil de la Frontera. Pláž je dlhá až 8 km a môžete si byť istý, že práve tu nájdete perfektné miesto nielen na chytanie bronzu. Kryštálovo čistá voda je však tiež veľkým lákadlom, rovnako ako možnosti, ktoré pláž ponúka. Nájdete tu reštaurácie ponúkajúce špeciality z morských plodov a ak ste lovcami zážitkov rozhodne vás poteší možnosť zajazdiť si na koni pozdĺž pláže. Pláž ponúka naozaj rozmanitú ponuku možností čo vidieť a čo ochutnať no napriek tomu budete prekvapení, ale patrí medzi najmenej preplnené pláže.

Pláž El PalmarPláž El Palmar, Foto: depositphotos.com

Pláž Los Alemanes

Meno tejto 1500 metrov dlhej pláže pochádza z čias 2. Svetovej vojny, kedy ju nemecké vojská využívali ako akýsi prístav na dodávanie materiálu. Bolo to najmä z dôvodu, že pláž je veľmi ťažko dostupná kvôli okolitým horám v ktorých sa ukrýva. V blízkosti tejto nádhernej pláže sa nachádza mesto Zahara de los Atunes, v ktorom si môžete vychutnať napríklad večeru pri poháriku sangrie.

Los AlemanesLos Alemanes: Foto: depositphotos.com

Pláž Caños de Meca

Caños de Meca je názvom dištriktu, ktorý prináleží do rozsiahlejšieho územia Barbate. Barbate zahŕňa viacero rôznorodých pláži, rozkladajúcich sa od Trafalgarského majáku až po Národný park La Breña. Každá pláž má iný charakter a tak je na vás, ktorú si vyberiete za svoju obľúbenú. Počas nízkeho prílivu máte možnosť sa prejsť popri morskom brehu, prejsť okolo skál a navštíviť maličké panenské pláže. Ich návštevu si určite budete pamätať ešte dlho.

Caños de MecaCaños de Meca: Foto: depositphotos.com

Pláž Los Muertos

Pláž, ktorá nesmie chýbať na žiadnom zozname najkrajších pláží Andalúzie je jednoznačne Los Muertos. Jej názov v preklade znamená „Pláž mŕtvych mužov“. Hovorí sa, že niekto by dal život za to, aby tento raj na Zemi navštívil, no toto nie je dôvod, prečo si pláž vyslúžila svoj príznačný názov. Svoj názov získala kvôli telám mŕtvych námorníkov, ktoré sem v minulosti vyplavilo more z vrakov stroskotaných lodí. Nedovoľte však, aby vás toto odlákalo od návštevy pláže, dnes vás tu žiadne neželané „prekvapenia“ nečakajú. Pláž je iba jeden kilometer dlhá, 30 metrov široká, a takmer nedotknutá ľudskou rukou a turizmom. Vedie k nej strmá cesta, ktorá je vzdialená asi 20 minút od najbližšieho parkoviska. Ak sa vyberiete navštíviť túto panenskú pláž nezabudnite, že nie sú tu žiadne bary ani reštaurácie, a preto si nezabudnite so sebou zobrať vodu a jedlo.

Los MuertosLos Muertos, Foto: depositphotos.com

Los Genoveses

Len necelého 2 a pol kilometra od pláže Monsul sa rozprestiera krásna panenská pláž Los Genoveses. Pri jej návšteve sa odporúča zaparkovať na blízkom parkovisku, ktoré však má obmedzenú kapacitu. Po pár minútach chôdze sa dostanete do vášho cieľa, kde si môžete vychutnávať nezameniteľnú atmosféru miesta. Nájdete tu čistý jemný piesok, ktorý sa však môže premeniť na nepriateľa ak sa na pláži zodvihne vietor.

Los Genoveses Los Genoveses, Foto: depositphotos.com

Cuesta Maneli

Medzi viac renomovanými plážami Matalascañas a Mazagón  sa nachádza panenská pláž Cuesta Maneli. Je súčasťou Národného parku Doñana. Z najbližšieho parkoviska vás 1,2 kilometra dlhý drevený chodník privedie až priamo na 5 kilometrové pobrežie pláže. Piesok zlatistej farby a čistá voda vás presvedčia, že ste spravili dobre, ak ste si jej návštevu zaradili na zoznam „musím vidieť“.

Cuesta Maneli Cuesta Maneli, Foto: depositphotos.com

Maro

Zátoka s plážou, kde sa nachádza 500 metrov dlhá jaskyňa s rovnakým menom – Maro sa nachádza v parku Acantilados de Maro, len 5 kilometrov od mesta Nerja. Táto odľahlá zátoka je obkolesená útesmi a charakteristickým znakom pláže je aj kryštálovo čistá voda, ktorá vytvára výborné podmienky na šnorchlovanie a kajakovanie. Ak máte deti, zoberte ich so sebou. Pláž Maro si jednoznačne užijú.

MaroMaro, Foto: depositphotos.com

Las Negras

Napriek tomu, že Las Negras a Los Muertos sa nachádzajú v rovnakom národnom parku majú diametrálne odlišný charakter. Las Negras je malá rybárska dedinka, ktorej patrí pláž s rovnomenným názvom – Las Negras. Jej meno pochádza z El Cerro Negro – čiernej vulkanickej skaly lemujúcej mesto a rovnako tak aj kamene, ktoré nájdeme na pláži majú čiernu farbu. Ak túžite navštíviť viac odľahlú pláž, vyberte sa na blízku Cala de San Pedro, je vzdialená len 4 kilometre ďaleko.

Las Negras Las Negras,Foto: depositphotos.com

Monsul

Poznávacím znakom Monsulu je lávový útvar podobný obrovskej skale priamo uprostred pláže. Práve táto skala a fauna podmorského sveta robia z pláže Monsul zastávku, ktorú pri návšteve Andalúzie a Národného parku Cabo de Gata nesmiete vynechať. Ak je vám toto miesto povedomé a máte pocit, že ste ho videli v niektorom z filmov nemýlite sa, natáčali sa tu niektoré scény z Indiana Jones a posledná krížová výprava a tiež Nekonečného príbehu.

Pláž Monsul, AndalúziaPláž Monsul, Foto: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Aquapark Aquamijas

Ak vaše deti patria medzi milovníkov vody, toboganov a adrenalínu, prekvapte ich a jeden deň z programu si vyhraďte na návštevu vodného sveta Aquamijas v Malage. Zatiaľ čo sa odvážni oteckovia môžu spustiť na kamikadze, maminky si vychutnajú svoju chvíľku v jednej z jacuzzi a najmenších potešia rôzne šmykľavky na „jašteričkových ostrovoch“. Ak sa vám z toho množstva toboganov už teraz točí hlava, kúpte si kombinovaný lístok a časť dňa si užite v blízkom Bioparku Fuengirola.

Podmorský svet Benalmádena

Patria rozprávky Hľadá sa Nemo / Hľadá sa Dory či Príbeh žraloka medzi najobľúbenejšie rozprávky vašich detí? V tom prípade pri návšteve Andalúzie nesmiete vynechať návštevu Parku Benalmádena. Park sa nachádza v meste Benalmádena neďaleko Malagy, dostať sa sem dá pohodlne aj autobusom a ďalej vám už nič nebráni v objavovaní bohatého podmorského sveta. Okrem pestrofarebných koralov a stoviek najrozmanitejších druhov rybičiek (samozrejme Nemo a Dory nesmú chýbať) budú deti nadšené najmä z tučniakov a delfínov, ktoré svojimi vystúpeniami vyčaria tie najúprimnejšie úsmevy na tvárach nielen detí, ale aj dospelých.

Biopark Fuengirola

 Biopark Fuengirola je nový typ zoologickej záhrady, ich hlavným cieľom je rešpektovanie prírody, a záchrana ohrozených druhov živočíchov, ktoré žijú v prostredí imitujúcom ich prirodzené pomery, aj vďaka čomu sa stala vzorom pre ostatné nie len európske ZOO. Je však unikátna aj vďaka tomu, že ako jediná v Európe je počas leta otvorená až do neskorej pol noci, vďaka čomu tu viete pozorovať unikátny nočný život živočíchov – najbližšia záhrada tohto konceptu sa nachádza v Singapure. Najrozmanitejšie kvety, rastliny, umelo vytvorené vodopády či dokonca 25 metrov vysoký baobab doplnené spevom vtáctva vám dodajú pocit, ako by ste sa ocitli v strede džungle či africkej savany.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Ak sa rozhodnete ochutnať španielsku kuchyňu po prvý krát, nájdete veľa spoločných znakov s arabskou kuchyňou. Tento vplyv pochádza ešte z čias, kedy sa Arabi pokúšali obsadiť Pyrenejský polostrov. Podobnosti týchto kuchýň nachádzame najmä v korení, v oboch prípadoch sa používa veľa šafránu či rímskej rasce. Síce sa tieto kuchyne vo veľa veciach zhodujú, stravovacie návyky sú rozdielne. Hispánsku kuchyňu si však zamilujete aj ak máte radi ryby či rôzne plody mora, veľa zeleniny a ovocia. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že táto kuchyňa patrí medzi najobľúbenejšie kuchyne sveta.

Základom každého dňa sú poriadne raňajky. Španieli sa pravdepodobne držia hesla sladké raňajky – sladký život pretože si radi ku rannej káve pochutnajú na churros. Ide o pochúťku pripravovanú z odpaľovaného cesta, podobnému ako sa používa pri príprave venčekov alebo veterníkov. Rovnako tak ako pri príprave venčekov budete potrebovať cukrárenské vrecko a ozdobnú špičku. Rozdiel však je v tom, že churros je vysmážané podobne ako naše šišky – čiže namiesto plechu použijete panvice kde tyčinky smažíte. Najčastejšie sa táto pochúťka podáva posypaná s cukrom, škoricou, či marmeládou alebo čokoládou do ktorej si churros namáčate. Ak však nemáte chuť začínať s niečím sladkým, siahnite po entra de tomate a teda zapečenej bagete potrebou rozmixovanými paradajkami dochutenými len soľou a korením.

Španielsky obed sa podáva obyčajne okolo 14 tej hodiny a pozostáva podobne ako u nás z troch chodov. Začína sa šalátom alebo polievkou. Známa je hlavne studená paradajkovo zeleninová polievka gazpacho, ktorá predstavuje super osvieženie počas horúcich letných dní. Gazpacho pochádza pôvodom práve z Andalúzie a odporúča sa ju podávať s bagetkou.

Pokračujeme hlavným chodom. Čo vás prvé napadne keď sa povie španielska kuchyňa? Veľa ľudí napadne práve paella, ktorá neodmysliteľne patrí k Španielsku tak ako toreadori, famenco či sangria. Toto jedlo pripravované z ryže, mäsa či plodov mora, zeleniny dochucované zmesou korením a šafranom pochádza z Valencie.

 Paella

Večer po celom dni keď sa posadíte ku poháriku dobrého vína ochutnajte jarmón. Jarmón je sušená šunka, podobná talianskemu prosciuttu, je vyrábaná z bravčového mäsa, ochutená len morskou soľou a následne sa zavesí na niekoľko mesiacov až rokov aby dozrela. Kúpite je bežne v supermarkete, v špecializovaných predajniach alebo na trhoch. Odporúčame naservírujte si ju s jedným zo španielskych syrov a olivami.

Nápoje

Medzi najznámejšie španielske nápoje jednoznačne patrí sangria. Je neodmysliteľnou súčasťou krajiny, veľa ľuďom sa po toreadoroch a flamencu vybaví ako jedna z prvých asociácii v súvislosti so Španielskom. O tomto ovocnom ľahko alkoholickom nápoji vyrábanom z červeného vína, sladidla, ovocnej dreni a trochy brandy existuje aj niekoľko piesní. Ak vám však po poháriku sangrie do spevu ešte nebude, môžete vyskúšať tinto de verano, ktorý je síce sangrii podobný no má viac citrónovú chuť.

Sangria

Stiahnuť PDF

Zábava

Turistika

Pyrenejský ostrov má množstvo tvárí a v Andalúzii tomu nie je inak. Napriek tomu, že mnoho ľudí si Španielsko spája s morom je to jedna z najviac hornatých krajín Európy a každá zo španielskych sierras stojí za návštevu. Medzi najznámejšie pohoria patrí Sierra Nevada so svojim najvyšším vrchom Mulhacén, siahajúcim do výšky až 3478 m.n.m odkiaľ sa vám naskytne výhľad na celú oblasť bielych dediniek.

Jazero v Sierra Nevada

Vodné športy

Windsurfing, kitesurfing, vodné lyže, šnorchlovanie či ostatné vodné športy ponúka prakticky celé pobrežie Costa del Sol. Ak však chcete mať nezabudnuteľný zážitok, požičajte si kajaky a vyberte sa spolu so sprievodcom objavovať skryté pláže a jaskyne v parku Cabo de Gata.

Kitesurfing Tarifa

Podujatia a kultúra

Feria de Sevilla je festival konajúci sa obyčajne dva týždne po Veľkej Noci. Oslavy začínajú netradične v stredu o pól noci a a trvajú 7 dní. Každodenná fiesta počas tohto festivalu začína prehliadkou jazcov na koňoch a koních záprahoch, ktoré prechádzajú cez celé mesto až do býčej arény La Real Maestranza. Počas festivalu sa stretávajú rodiny s priateľmi v uliciach Sevilly, panuje priateľská atmosféra, samozrejme nesmie sa zabúdať na sangriu, sherry či manzanillu, a oslavy v rytmoch kastanét a flamenca pretrvávajú až do skorého rána. Podobné Ferie sa konajú takmer v každom španielskom meste v menších či väčších rozmeroch, stačí si len vybrať na ktorý festival zavítate.

Fair de Sevilla

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Andalúzia je súčasťou Španielka. Španielsko sa skladá zo 17 autonómnych spoločenstiev, medzi ktoré patrí aj Andalúzia.

Rozloha a populácia: Rozprestiera sa na 87,268 km2 a má približne 8,4 milióna obyvateľov.

Jazyky: Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.

Náboženstvo: Kresťanstvo.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Španielsko a rovnako tak Andalúzia je vyhľadávaná turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Letisko a dĺžka letu

Do Andalúzie sa lieta na letisko v Malage. Let z Bratislavy trvá približne 2h 55 minút a z Viedne 2h 50minút.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca,, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jednu z najlepších v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre fungujú aj vnútroštátne spojenia. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Magnetky, tričká alebo kľúčenky patria medzi najžiadanejšie suveníry, ktoré si domov donesieme z dovoleniek. Čo tak upustiť uzdu fantázii a zo španielska si priniesť niečo viac originálne? Siahnite napríklad po figúrke toreadora s býkom, ktoré sú pre Španielsko typické a v obchodíkoch so suvenírmi ich nájdete od výmyslu sveta. Druhou alternatívou môžu byť napríklad kastanety a alebo vejár zvaný po španielsky abanico, ktorý býva súčasťou tradičného červeno-čierneho temperamentného kostýmu horúceho flamenca. Práve flamenco je typické hlavne pre oblasť Andalúzie. Pre Španielsko je príznačná aj keramika. Keramickými alebo porcelánovými nádobami si viete oživiť interiér a sú príkladom toho, že suveníry si vedia nájsť aj praktické využitie. Španieli sú profesionáli v práci s hlinou a glazúrou, preto takýto úlovok upúta pozornosť každej návštevy. Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku s hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu, siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny, olivy alebo víno, ktorým nikdy nič nepokazíte. Vyberte jedno z tradičných vín najvýznamnejších španielskych oblastí ako sú Ribera del Duero Rioja či Valdepeňas.

Ceny

Supermarkety:

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,95 €
 • Voda (1,5l) = 0,55 €
 • 1l mlieka = 0,80 €
 • 1kg syra = 9,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 20 €
 • Kapučíno = 1,60 €
 • Fľaša vína = 4,50 €

Sviatky

1. január - Nový rok  
6. január - Traja králi  
Zelený štvrtok a Veľký piatok - pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  
1. máj - Sviatok práce  
15. august - Sviatok nanebovzatia Panny Márie  
12. október - Štátny sviatok Španielska  
1. november - Sviatok všetkých svätých  
6. december - Deň španielskej ústavy  

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR