Slovinsko

Slovinsko

Malebná krajina obklopená Alpami a jadranským morom

Stiahnuť PDF

Slovinsko je krajina ležiaca v srdci Európy presne tam, kde sa Alpy stretávajú so Stredomorím a Panónska nížina s krasovým svetom. Malý zelený štát, ktorý bol vyhlásený za najčistejšiu krajinu na svete, sa rozkladá na ploche 20 273 kilometrov štvorcových a má 2,81 miliónov obyvateľov. Patrí medzi najzalestnatejšie krajiny Európy. Dĺžka pobrežia je iba 46,6 km, ale aj na takom malom priestore nájdete veľa prekvapení. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Chorvátskom a Maďarskom. Slovinsko je rozdelené na regióny Alpské Slovinsko, Ľubľana a stredné Slovinsko, Termálne panónske Slovinsko a Stredomorie a kras Slovinsko.

Zelená krajina s horami v pozadí
Slovinsko patrí medzi najzalestnatejšie krajiny Európy. Foto: CK Satur
 
 

Archeologické prieskumy ukázali, že územie dnešného Slovinska bolo osídlené už v praveku. Krajina bola súčasťou Rímskej ríše i Rakúska Uhorska. Výrazný vplyv na formovanie krajiny malo obdobie vlády Habsburgovcov. Od roku 1929 tvorilo súčasť Juhoslávie. Svoju samostatnosť získalo až v roku 1991.

Slovinsko je zelenou, kreatívnou, dynamicky sa rozvíjajúcou krajinou s veľkým potenciálom. Je krajinou tisícich prírodných chodníkov, ktoré pozývajú návštevníkov k aktívnym zážitkom. Slovinsko je rajom pre pešiu turistiku a aj pre cykloturistiku. Na krídlach fantázie a s premyslene stanovenými cieľmi tu pre návštevníkov vznikajú tie najneuveriteľnejšie turistické príbehy a zážitky. Aktívnu dovolenku tu môžu prežiť aj zdravotne postihnutí.

Slovinská príroda

Krajina tisícich prírodných chodníkov. Foto: CK Satur

Do Slovinska sa chodí za letnou aj zimnou dovolenkou. Letná dovolenka môže byť pestrofarebná. Môžete tu zažiť pobyt pri mori spojený s kúpaním, slnením, fantastickým relaxom či lodnými výletmi. Môžete sa nechať rozmaznávať v slovinských termálnych kúpeľoch s dlhoročnou tradíciou. Oddýchnuť a zrelaxovať môžete v kvalitných wellness centrách, ktoré nájdete v každom kúte Slovinska.

Termálne kúpele, vodné parky, aquaparky majú dostatok vonkajších a vnútorných vodných plôch na kúpanie vo všetkých ročných obdobiach a pre všetky generácie. Dopĺňajú ich masážne a terapeutické bazény a obzvlášť atraktívne aquaparky so šmykľavkami, tobogánmi a množstvom vodných atrakcií a animácií. Bazény sa napúšťajú termálnou alebo morskou vodou vyhrievanou na príjemné teploty. Medzi najnavštevovanejšie kúpele a vodné parky patria Terme Čatež, Terme Ptuj, Thermana Laško, Terme 300, či Terme Zreče.

Žena na ajurvedskej masáži
Oddychovať a relaxovať môžete v kvalitných wellness centrách a kúpeloch s dlhoročnými tradíciami. Foto: CK Satur
 
Slovinsko je krajinou, ktorú vyhľadáva aj veľa jachtárov. Pre skúsených jachtárov sa slovinské prístavy často stávajú východiskovými bodmi na náročnejšie plavby do Talianska či Chorvátska. Rodiny s deťmi si nevedia vynachváliť jachting v Slovinsku. Pobrežie sa totiž nachádza v uzatvorenom zálive a preto je tu more pokojné vďaka slabým vetrom. Seniori si prídu na svoje pri pokojných poznávacích plavbách.
 

Turistika, cykloturistika, rafting, potápanie, kúpanie, jazda na koni, dobrodružné parky, prehliadka jaskýň alebo pobyt na rodinnej farme sú možnosti, ktoré by ste mohli a mali v Slovinsku zažiť. Počas celého roka poskytuje táto síce malá, ale na zážitky, spoznávanie, objavovanie, pestrosť a rôznorodosť bohatá krajina toľko toho, že ak sem raz zavítate, určite sa budete chcieť opäť vrátiť. Určite si tu nájdu niečo pre seba jednotlivci, dvojice, rodiny s deťmi, mladší aj tí skôr narodení. Stačí si vybrať.

Cyklisti
Krásna zelená krajina je ideálna pre cykloturistiku. Foto: CK Satur
 

Zimná dovolenka sa dá tráviť športom aj pasívnym odpočinkom. Slovinsko patrí do rodiny alpských krajín. Tri hlavné slovinské pohoria (Júlske Alpy, Karavanky a Kamnické a Savinjské Alpy, Pohorje) poskytujú výborné podmienky na lyžovanie pre malých aj veľkých. Vznikli tu viaceré prevažne stredné a menšie lyžiarske strediská vhodné pre zimnú rodinnú dovolenku. Júlske Alpy sú hlavným lákadlom pre medzinárodnú klientelu lyžiarov a snowboardistov. Z najznámejších lyžiarskych stredísk v tejto časti Álp sú Kranjska Gora, Vogel, Cerkno, Kobla, Kanin, Stari vrh.

Horský masív Karavanky tvorí prirodzenú hranicu medzi Slovinskom a Rakúskom. Na východe plynule prechádza do pohoria Kamnické a Savinjské Alpy. Nachádzajú sa tu lyžiarske strediská Krvavec, Golte. Tretím najvýznamnejším horským masívom je Pohorje. Tvorí najvýchodnejší výbežok Álp. Tu sa nachádzajú  populárne zimné lyžiarske strediská Kope, Rogla, Maribor. Svoju zimnú dovolenku môžete doplniť sánkovaním a turistickými zážitkami. Kondíciu môžete získať nielen lyžovaním, ale aj pomocou túr a výstupov na populárne náhorné plošiny, hory a nižšie položené vrcholy, kde si budete užívať nádherné výhľady. Po dobrej lyžovačke, sánkovačke, či turistike, si môžete oddýchnuť a zrelaxovať v špičkových wellness centrách.

Pohľad na zimnú krajinu Laško

Slovinsko patrí do rodiny alpských krajín. Foto: CK Satur

Top lokality

Bled

Bled je obrazom raja.Turistická perla svetového formátu na okraji Národného parku Triglav bola medzi nominovanými na sedem nových divov sveta. Vyznačuje sa miernym, liečivým podnebím a termálnymi prameňmi jazernej vody.

Jazero bled v slovinskuFoto: depositphotos.com

Moravske Toplice

Moravske Toplice sa nachádzajú v najsevernejšej časti Slovinska v oblasti Prekmurje. Toto miesto je preslávené miestnym aquaparkom, ktorý obsahuje 22 vonkajších a vnútorných bazénov. Na tomto mieste vyviera zakalená slaná voda s teplotou 72°C, ktorá sa používa na rôzne liečebné procedúry. V jeho okolí je možnosť využiť príležitosť na cykloturistiku, golf či ochutnávku miestnych vín a gastronomických špecialít. Zaujímavé sú aj keramické dielne, v ktorých sa vyrábajú typické keramické výrobky.

Portorož

Patrí k najobľúbenejším a k najnavštevovanejším mestám v Slovinsku. Dlhé roky bolo známe predovšetkým vďaka svojim liečivým kúpeľom, ale s postupným rozvojom turizmu sa zmenilo na moderné a zábavné letovisko s najdlhšou piesočnatou plážou slovinského pobrežia. Vďaka luxusným hotelom, špičkovým reštauráciám, kasínam a zábavným podnikom ho turisti začali volať jadranské Monte Carlo.

Mesto portorož v slovinskuFoto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Ľubľana je hlavné mesto zelenej krajiny. S viac ako 542 metrov štvorcových verejnej zelenej plochy na jedného obyvateľa je Ľubľana jedným z najzelenejších miest v Európe. Obraz mesta pri rieke s malebnými mostami a trhom, navrhol slávny architekt Jože Plečnik. Mesto s 279 tisíc obyvateľmi je obklopené parkami a chránenými prírodnými oblasťami. Ľubľana má bohatú históriu, je však skôr mladým mestom. Je to najmä kvôli jej univerzitnému charakteru. Sídlia tu totiž tri univerzity a tri umelecké akadémie a nájdete tu viac než 56 tisíc študentov.

Meno dostala pravdepodobne podľa rieky Ľunľanici, ktorá mestom preteká. Ľubľana je unikátnym dielom známeho architekta Jože Plečnika, ktorý sa pokúsil navrhnúť Ľubľanu moderným spôsobom, ale podľa vzoru starovekých Atén. Plečnik pretvoril obraz mesta podľa osi vody a pevniny. Uskutočnil sériu kľúčových mestských budov a renováciu mnohých existujúcich. Medzi jeho najlepšie diela patrí budova Národnej a univerzitnej knižnice, úprava brehov rieky Ľubľanice, najmä Troch mostov a Obuvníckeho mosta, centrálnej mestskej tržnice, letné divadlo Križanke a množstvo kostolov. V celej Ľubľani a jej okolí nájdeme výraznú stopu a jeho rozpoznateľný štýl na množstve budov a pamiatok.

Na kopci nad mestom stojí už asi 900 rokov hlavná atrakcia mesta, Ľubľanský hrad. Z hradnej rozhľadne a hradieb sa ponúkajú najkrajšie pohľady na mesto. Na hrade sú vystavené múzejné expozície Slovinské dejiny, Múzeum bábok a Virtuálny hrad. Nachádza sa tu niekoľko historických priestorov. Konajú sa tu kultúrne podujatia, podujatia pre rodiny, tanečné večery a letné kino pod holým nebom. Na hrad sa dá dostať príjemnou pešou prechádzkou starými, pôvabnými uličkami alebo pozemnou lanovkou.

Lublansky hrad
Ľubľanský hrad ako hlavná atrakcia mesta ponúka najkrajšie výhľady. Foto: CK Satur
Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Dračí most, Slovinsko

Iné atrakcie

Dračí most

Ak ste sa s drakom neodfotili na Dračom moste, Ľubľanu ste v skutočnosti nenavštívili. Dračí most z roku 1901, zdobený sochami drakov, je najslávnejším obrazom Ľubľany. Sochy drakov vyzerajú strašidelne a takmer reálne. Most prechádza cez rieku Ljubljanica medzi Kopitarovou ulicou a Resseovou cestou na severe Ľubľanského centrálneho trhu pri Vodnikovom námestí a bol postavený na začiatku 20. storočia, kedy bola Ľubľana súčasťou Rakúsko-uhorskej monarchie. V čase vybudovania bol jedeným z najlepších príkladov železobetónových mostov a štýlu Viedenskej secesie. Dnes je most chránený ako technická pamiatka a je určený predovšetkým na automobilovú prepravu. Zaujímavosťou je, že most bol pôvodne nazvaný Jubilejný most cisára Františka Jozefa I. avšak v júli 1919 bol premenovaný na Dračí most.

Tromostovje, Slovinsko

HistóriaKultúra

Tromostovje

Tromostovje predstavuje komplex troch mostov v Ľubľane, ktoré prechádzajú cez rieku Ljubljanica v kľúčovom bode mesta pozdĺž brehu rieky pod hradným vrchom. Tieto mosty spájajú historické stredoveké mestečko Ľubľany na jednej strane a moderné mesto Ľubľana na druhej strane. Zatiaľčo centrálny most je čiastočne postavený z vápenca Glinica, ostatné diely sú vyrobené z betónu. Platforma je pokrytá žulovými blokmi položenými v roku 2010 avšak predtým bola pokrytá asfaltom. Naskytne sa vám z neho úchvatný obraz na rieku Ľubľanicu po ktorej sa plavia menšie výletné lode.

Prešernovo námestie, Slovinsko

HistóriaKultúra

Prešernovo námestie

Prešernovo námestie je centrálne námestie v Ľubľane. Je súčasťou pešej zóny Starého mesta a významným miestom stretnutí, kde sa konajú rôzne miestne festivaly, karneval v Ľubľane, koncerty, športové, politické či protestné akcie. Námestie bolo zrekonštruované v roku 2007. Na juhu, cez Tromostovje, je pripojené k Stritarjovej ulici, ktorá vedie cez symbolickú mestskú bránu tvorenú Kresijovým palácom. Smerom do zadnej časti mesta sa nachádza radnica na úpätí hradného vrchu. Na východ, okolo budovy centrálnej lekárne vedie malebná ulica Trubar smerom k Dračiemu mostu.

Ľubľanský hrad, Slovinsko

HistóriaKultúra

Ľubľanský hrad

Ľubľanský hrad je mohutná stredoveká pevnosť a symbol slovinského hlavného mesta Ľubľana: Okrem toho je zaujímavou turistickou zastávkou a idylickým miestom pre dlhé prechádzky. Odtiaľto môžete potichu pozorovať ruch živého centra mesta. Na toto miesto sa jednoducho vyveziete lanovkou. Domáci sem často podnikajú rôzne túry na bicykloch či využijú mestskú dopravu. Krásu mesta si však dokážete naplno vychutnať jedine pri jazde lanovkou. Ľubľanský hrad ponúka množstvo kultúrnych, historických a zábavných podujatí po celý rok.

Robbova fontána, Slovinsko

HistóriaKultúra

Robbova fontána

Robbova fontána je jednou z najznámejších barokových pamiatok v Ľubľane, tiež je známa ako fontána troch karniolanských riek. Táto fontána stojí na okraji námestia Mestni trg. Bola postavená v rokoch 1743 - 1751 benátskym sochárom a architektom Franceskom Robbom, ktorý strávil väčšinu svojho života v Ľubľane a je považovaný za najväčšieho barokového mestského sochára pracujúceho s kameňmi. Robbova fontána je modelovaná na štýl slávnych rímskych fontán. Sochu zdobia tri božské rieky, ktoré sú považované za reprezentujúce rieky Carniolan a sú to Sava, Ljubljanica a Krka.

Mestský park Tivoli, Slovinsko

Iné atrakciePríroda

Mestský park Tivoli

Park Tivoli je najväčším mestským parkom v Ľubľane a pre domácich i jednou z najväčších rekreačných oblastí. Tento obrovský park sa nachádza v centre mesta a naprojektoval ho architekt Jože Plečnik, rovnako ako takmer všetky významné stavby v Ľubľane. Tivoli nie je len obyčajný park. Nájdete tu nielen množstvo zelene, ale aj záhony kvetov, fontány, lehátka na relax, detské ihrisko, športové centrum, koupaliště, krytý bazén, botanická záhrada, rybník, kaviareň, promenádu i zámok. 

Bledský hrad, Slovinsko

HistóriaKultúra

Bledský hrad

Bledský hrad je stredoveký hrad postavený na priepasti nad mestom Bled v Slovinsku, s výhľadom na jazero Bled. Podľa písomných prameňov je najstarším slovinským hradom a v súčasnosti je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Slovinsku. Najstaršou časťou hradu je románska veža. V stredoveku boli postavené viaceré veže a opevnenia. Ďalšie budovy boli postavené v renesančnom štýle. Budovy sú usporiadané okolo dvoch nádvorí, ktoré sú spojené so schodiskom. V hornom nádvorí sa nachádza kaplnka, ktorá bola postavená v 16. storočí a renovovaná okolo roku 1700, kedy v nej boli namaľované iluzionistické fresky.

Maribor, Slovinsko

HistóriaKultúra

Maribor

Okrem toho, že Maribor je druhým najväčším mestom Slovinska, je aj najväčším mestom v regióne Dolné Štajersko. Maribor je známy pre skvelé víno a kulinárske špeciality medzinárodnej a slovinskej kuchyne ako napríklad hubová polievka s pohánkovou kašou a papričkou, kyslou polievkou, klobásami s kapustou, syrovými knedľami, jablkovým závinom, špeciálnym syrovým koláčom nazývaný gibanica. K dispozícii je tiež veľa populárnych reštaurácií so srbskou kuchyňou. Vínna pivnica Vinagova udržiava 5,5 milióna litrov vína.

Klet Brda, Slovinsko

HistóriaPríroda

Klet Brda

V Slovinsku je veľa vinohradníckych oblastí, čo jasne ukazuje, že výroba vína je v Slovinsku skutočne veľmi populárna. Aj keď Slovinsko je veľmi malá krajina, má veľa vínnych pivníc, v ktorých si môžete urobiť prehliadku a ochutnávku. Najväčšia vínna pivnica v Slovinsku sa nachádza v Goriška Brda, odkiaľ pochádzajú špičkové slovinské vína. Vínna pivnica klet Brda ponúka prehliadky, ktoré sa končia ochutnávkou vín. Sú ideálne pre všetkých, ktorí sa naozaj chcú dozvedieť viac o tradičnej vinárskej tradícii na Goriške Brde

Postojna Jama, Slovinsko

Príroda

Postojna Jama

Postojna Jama je viac ako 24 km dlhá  krasová jaskyňa v blízkosti dedinky Postojna v juhozápadnom Slovinsku. Je to druhý najdlhší jaskynný systém v krajine a jedno z najvýznamnejších turistických miest. Jaskyne boli vytvorené riekou Pivka. Jaskyne sú tiež domovom endemického olmu , najväčšieho troglodytického obojživelníka na svete. Prehliadka jaskýň zahŕňa aj akvárium s niekoľkými olmi. Olm je slepý druh obojživelníka, ktorý má podlhovastý tvar a bielu farbu. Pre jeho výzor mu dali miestni obyvatelia prezývku, ľudská ryba.

Predjamsky hrad, Slovinsko

HistóriaKultúra

Predjamsky hrad

Hrad Predjama je jedným z najznámejších v Slovinsku a každoročne priťahuje tisíce turistov. Nachádza sa v malej dedinke Predjama. Táto úžasná renesančná pevnosť, postavená v jaskyni, nie je vôbec takým hradom, aký bežne poznáme. Tento starobylý hrad nemá ozdobné veže, luxusné interiérové ​​dekorácie alebo rafinované detaily. Aj napriek tomu je ale niečim zvláštny a zaujímavý. Svoju priťahuje pozornosť jeho umiestnenie. V určitom okamihu by ste si mohli myslieť, že hrad je takmer spojený s horou, pri ktorej leží.

Piran, Slovinsko

HistóriaKultúraPláže

Piran

Starobylé mestečko na výbežku slovinského pobrežia. Jeho dominantou je kostol a pre stiesnené prímorské mestečká netypické veľké kruhové námestie. Prístav mnohí prirovnávajú k Benátkam. Benátska vláda sa tu začala rozpínať v roku 1283 a nasledovali zmeny, ktoré viedli k súčasnej talianskej podobe mesta, ktorú odráža architektúra na mestských domoch a námestí. Mesto je obľúbeným prímorským letoviskom, a môžete sa tu potápať, kúpať v mori, a popri tom prechádzať historickými časťami mesta so stredovekou atmosférou.

Iné atrakcie

Koper

Na prvý pohľad sa vám môže zdať , že ide o industriálne mesto, nachádza sa asi tri hodiny od hlavného mesta Ľubľana a sídli tu najdôležitejší slovinský prístav. Nenechajte sa však odradiť, Koper totiž skrýva krásne historické centrum. Jeho atmosféru dotvára ja fakt, že sa mesto nachádza blízko talianskych hraníc a stredomorský nádych mu nejde odoprieť. Prejdením cez úzke dláždené uličky sa dostanete do historického centra kde nesmiete zabudnúť navštíviť Carpacciov Trg. Tak ako už ja samotný názov napovedá, ide o trh, ktorý bol pomenovaný po benátskom maliarovi. Ďalej za obhliadku stoja stĺp svätého Justína, ktorý má pripomínať víťazstvo nad Turkami pri Lapante z roku 1571. Vaše nohy z námestia by vás mali zaviesť na Kridričovu cestu, čo je jedna z najfarebnejších ulíc v Koperi. Je lemovaná kostolmi a palácmi a jedným z nich je aj palác nesúci meno Totto. Zaujímavosťou na tomto paláci je freska zobrazujúca Iva s otvorenou knihou, ktorá symbolizuje mier.

Iné atrakcie

Marezige

Marezige je dedinka nachádzajúca sa len 10km od mesta Koper. Nachádza sa v lone údolia Vanganela obklopená vrchmi, z ktorých sa vám naskytne krásny výhľad nielen na Merezige, ale aj napríklad spomínané neďaleké mesto Koper. Dedina sa preslávia najmä vďaka svojej vinárskej histórii. Práve tu sa nedávno otvorila vínna cesta, na ktorej môžete nazrieť do pavilónu vína, ktorú marezigčania hrdo nazývajú „svätyňou vína“ alebo môžete obdivovať unikátnu vínnu fontánu, prvú v celom Slovinsku.

Iné atrakcie

Portorož

Letovisko Portorož je jednoducho povedané stelesnená rôznorodosť, ktorú nájdete na Slovinskej Istrii. Na jednej strane tu nájdete promenády plné turistov s nekonečnými možnosťami zábavy a na druhej strane ponúka nádherné, pokojné miesta zatiaľ neprebádané dovolenkármi. Zaručene však ide o najobľúbenejšiu prímorskú destináciu v Slovinsku. Pôvodne bol Portorož známy ako kúpeľné mesto, no s postupným rozvojom turizmu sa začalo premieňať na moderné a zábavné dovolenkové letovisko s najdlhšou piesočnatou plážou, luxusnými hotelmi, vyhlásenými reštauráciami a zábavnými podnikmi s kasínami aj vďaka čomu si vyslúžilo prezývku Monte Carlo Jadranu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Slovinské pobrežie nie je dlhé. Má iba 46,6 km, ale nájdete na ňom pláže, ktoré vám poskytnú všetko, čo k dobrej letnej dovolenke potrebujete. Medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie pláže patria pláže v Portoroži, Koperi, Izole, Pirani. Medzi turistami je veľmi obľúbená pláž Mesečev Zaliv. Leží pod 80 metrovým útesom v prírodnej rezervácii Strunjan neďaleko rovnomenného mestečka. Je považovaná za najkrajšiu pláž Slovinska. Na tejto pláži nenájdete veľa reštaurácii, služieb, ale nájdete tu najčistejšiu morskú vodu v celom regióne. Vďaka tomu počas potápania máte možnosť vidieť bohatý morský život. Celá táto oblasť je chránená.

Pohľad z útesu na pláž Mesečev

V chránenej oblasti Strunjan nájdete najkrajšiu pláž Mesečev záliv. Foto: Pinterest

Stiahnuť PDF

Pre deti

Slovinsko je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku vo všetkých ročných obdobiach. S animáciami pre deti sa tu stretnete na každom kroku, či už v múzeách, divadlách, alebo detských centrách. Slovinci vravia, že práve u nich žije veľa rozprávkových bytostí a ľudových hrdinov. Môžete sa s nimi zoznámiť v slovinských mestách a dedinách, zelených lesoch, horách, hradoch, zámkoch, pri jazerách a dokonca aj v podzemnom svete. Slovinsko je známe aj množstvom detských festivalov s rôznou tematikou.

Obľúbené sú vodné parky a aquaparky so šmykľavkami, tobogánmi, množstvom vodných atrakcií a animácií a s dostatkom vonkajších a vnútorných vodných plôch na kúpanie vo všetkých ročných obdobiach. Bazény sa napúšťajú termálnou, alebo morskou vodou, vyhrievanou na príjemné teploty. Medzi najnavštevovanejšie kúpele a vodné parky patria Terme Čatež, Terme Ptuj, Themana Laško, Terme 300, či Terme Zreče. Aktívne rodiny si v Slovinsku prídu na svoje. Turistika, cykloturistika, rafting, potápanie, kúpanie v mori, jazda na koni, dobrodružné parky, prehliadka jaskýň, pobyt na rodinnej farme, v Slovinsku je ponuka takmer nevyčerpateľná.

Deti pod vodou v bazéne
Medzi najnavštevovaniejšie vodné parky patrí aj Thermana Laško. Foto: CK Satur
 
Stiahnuť PDF

Gastronómia

V Slovinsku je chuťou miestnej prírody. Zelenina z typických záhrad, obilniny z miestnych polí, ovocie zo sadov a lesov jednej z najlesnatejších európskych krajín. Tradične pripravené mäsové jedlá a mliečne pochúťky z pastvín, ryby, kalamáre, mušle, typické pochúťky Jadranského mora, solené slávnou piranskou soľou, chlieb s olivami alebo figy zo slnečných svahov. Vyskúšajte ľubľanské palacinky a ľubľanský koláč s pohánkovým sušienkami. V rôznych gastronomických regiónoch stredného Slovinska sa pripravujú na slano či sladko buchty, ktoré volajú Štruklji. Idrija žlikrofi je jedlo vyrobené z rezancového cesta so zemiakovou plnkou a charakteristickým tvarom. Dva druhy cesta a štyri rôzne plnky poskladané do ôsmich vrstiev a dva druhy polev, tak sa volá najpopulárnejší slovinský dezert Gibanica. Krajinská klobása, ktorá má chránený slovinský geografický pôvod v Európe, pochádza z oblasti pod Alpami. Vyhľadávaný je slovinský med a syry. K Bledu, či Samoboru patria krémeše o ktorých sa vraví, že sú najlepšie v Európe. 

Osobitou kapitolou sú slovinské vína. Vybrané vína z troch slovinských vinohradníckych oblastí s 9 vinohradníckymi okresmi sa z hľadiska kvality radia medzi svetovú špičku. Každá vinohradnícka oblasť má svoj vlastný výber odrôd. Prepletenie klimatických a pôdnych vplyvov umožňuje Slovinsku rozmanitú ponuku vín. Rastie tu až 52 druhov viniča. Biele, červené, svieže aromatické, silné, plné alebo ľahké, suché alebo sladké. Milovníci vína si tu nájdu to svoje. Najrozšírenejšie biele odrody sú Rizling rýnsky Laško, Sauvignon, Rizling rýnsky, Chardonnay, červené víno Metlika, ale obľúbené sú aj šumivé vína. Veľa potravín a vín má v Slovinsku svoju ochrannú značku.

Ruka držiaca pohár s červeným vínom
Slovinské vína sa radia medzi svetovú špičku. Foto: CK Satur
Stiahnuť PDF

Zábava

Slovinsko poskytuje veľa možností zábavy pre všetky vekové kategórie. Koncerty priamo v uliciach hlavného mesta Slovinska Ľubľany a iných miest. Diskotéky na plážach pri mori, či na terasách hotelov, početné kasína, športové adrenalínové parky a mnoho ďalších.

Festival jari a plodnosti spojený s karnevalom v najstaršom slovinskom meste Ptuj. Festival sa koná už od roku 1961 každý rok pred Veľkonočnými sviatkami. Má folklórny charakter a je plný zábavy a smiechu

Stráž kopec nad jazerom Bled. Cesta na Stráž začína po lúkach a lesom po Bledskej fitness promenáde a na vrchole stojí Bledský dobrodružný park s rôznymi lezeckými prvkami. Park je vhodný pre začiatočníkov, ale inšpiruje aj náročnejších horolezcov, pretože ponúka 5 rôznych trás a až 81 horolezeckých dobrodružstiev. V lete je najobľúbenejšou aktivitou adrenalínové sánkovanie na 520 metrov dlhej trase po kopci. V zime, keď je dostatok snehu, sa trať mení na lyžiarsky svah. Aj keď je malý, lyžiarsky areál je dobre udržiavaný s organizovanými lyžiarskymi kurzami a večerným lyžovaním. Na úpätí kopca je ešte viac aktivít pre nadšencov adrenalínu, napríklad skákanie alebo tubing a skákanie z výšky na vankúši. Pre všetkých milovníkov príbehov je na úpätí vrchu Krajina ľudových rozprávok, ktorá je domovom tých najväčších starodávnych tajomstiev.

Jazero Bled v Ľubľane

Výhľad na jazero Bled a okolie. Foto: CK Satur

Dobrodružný park Geoss prekonajte strach z výšok a ubytujte sa v domčeku, ktorý sa nachádza na strome. Deti aj dospelí  tu môžu zažiť neskutočné dobrodružstvá. Park Geoss v Slivne ponúka šesť horolezeckých ciest rôznej úrovne obtiažnosti, ktoré jednotlivec prekoná za dve až tri hodiny. V rôznych výškach (od 1 do 25 m od zeme) sa nachádza 91 lezeckých prvkov. Najľahšia úroveň obtiažnosti je vhodná pre deti od štyroch rokov. Každý účastník si zvolí vhodnú úroveň obtiažnosti. Dobrodružstvá medzi prístreškami môže doplniť obrovský Zip Line v celkovej dĺžke 915 m, ktorý je najdlhším v strednom Slovinsku, stúpa až 25 metrov od zeme a dosahuje rýchlosť až 60 km / h.

Ľubľanský festival je hlavným festivalom počas leta. Počas festivalu prebieha okolo 80 festivalových podujatí. Programy tvoria hudba, tanečné vystúpenia popredných medzinárodných a slovinských umelcov, divadelné predstavenia pre každého. Pôvod tohto festivalu sa datuje do roku 1952, vďaka čomu sa stal jedným z najznámejších festivalov v Slovinsku.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Parlamentná republika. Slovinsko je členom Európskej únie.

Rozloha a populácia: Slovinsko sa rozkladá na ploche 20 273 kilometrov štvorcových a má 2,08 miliónov obyvateľov.

Jazyky: Úradným jazykom je Slovinčina, ďalšími používanými jazykmi sú taliančina a maďarčina.

Náboženstvo:  Rímskokatolícke (viac ako polovica obyvateľstva), pravoslávne, islamské, evanjelické, ostatné.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Elektrické napätie 220 V/ 50 Hz. Používajú sa štandardné zástrčky európskeho typu. Nebudete potrebovať cestovný adaptér.

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Podnebie v Slovinsku je rozmanité, stretnete sa s kontinentálnym, alpským i stredomorským podnebím. Pobrežie a západná časť krajiny má stredomorské podnebie s príjemne teplým a slnečným počasím takmer počas celého roka. Prevažnú časť územia tvorí kontinentálna klíma so studenými zimami a horúcimi letami.

Letisko a dĺžka letu

Letisko sa nachádza v hlavnom meste Ľubľane. Vzdialenosť medzi hlavným mestom Slovinska Ľubľanou a Bratislavou je 428 km. Túto vzdialenosť je možné zvládnuť za pár hodín aj autom či autobusom.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane, Bleiveisová 4, 1000 Ľubľana, Slovinsko

Tel: +386 142 55 425
Mobil: +386 416 397 19
Email: emb.ljubljana@mzv.sk

Víza a doklady

Do Slovinska občania Slovenska nepotrebujú pas, stačí platný občiansky preukaz. Platnosť cestovných dokladov občanov členských krajín EÚ nemajú v Slovinsku žiadne časové obmedzenie. Dôležité je, aby bol cestovný doklad občana EÚ platný v dobe vstupu a výstupu z krajiny.

Pred odchodom do Slovinska si vybavte Európsky preukaz zdravotného poistenia vo vašej poisťovni v SR. Ak sa preukážete týmto preukazom v Slovinsku, budete ošetrení za rovnakých podmienok ako slovinskí občania. Odporúča sa uzatvoriť tiež cestovné poistenie. Slovinsko je považované za bezpečnú krajinu. Kriminalita je tu nízka.

Doprava

Slovinsko má vynikajúcu diaľničnú sieť prepojenú so susednými krajinami. Pri jazde po diaľnici musíte mať diaľničnú známku. Slovinské cesty sú zväčša dobre udržiavané a dobre označené, takže by ste pri jazde nemali mať žiaden problém. Zo Slovinska sú prevádzkované kvalitné autobusové spojenia do okolitých krajín, ako aj husté autobusové spojenie po celej krajine. Slovinsko má dobré železničné spojenie s Rakúskom, Chorvátskom a Maďarskom. Všetky linky sa zbiehajú v hlavnom meste Ľubľana. Veľmi dobre je organizovaná aj domáca železničná sieť. Vlaky tak, ako celé Slovinsko sú čisté a spoľahlivé. Jediné medzinárodné letisko v Slovinsku je v Ľubľane, ktoré je zároveň aj sídlom malého domáceho dopravcu Adria Airways. V Slovinsku je široká sieť autopožičovní a taxi služby. Požičovne mestských, cestných, horských a elektro bicyklov sú v Slovinsku samozrejmosťou.

Ceny

Chlieb 1,10 - 1,50 €
Minerálka (1,5 l) 1 €
Mlieko (1 l) 0,90 €
Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy 15 €
Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy 7 €
Porcia jedla v rýchlom občerstvení 9 €
Cola (0,33 l) 1,90 €
Kapučíno 1,50 €
Pivo 2,40 – 2,70 €

 

Sviatky

1. - 2. január Nový rok
8. február Prašernov deň (výročie úmrtia národného básnika France Prešerna)
5. apríl Veľkonočný pondelok
27. apríl Deň odporu proti okupácií
1. - 2. máj Sviatok práce
25. jún Deň štátnosti (vyhlásenie nezávislosti Slovinska v roku 1991)
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
31. október Deň reformácie
1. november Sviatok Všetkých svätých
25. december Vianoce
26. december Deň samostatnosti a jednoty (vyhlásenie výsledkov plebiscitu o samostatnosti Slovinska v roku 1990)

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR