Slovensko

Slovensko

...a jeho príťažlivá sila

Stiahnuť PDF

Slovensko je z väčšej časti hornatou krajinou, ktorá bola počas svojej existencie obývaná rôznymi skupinami, od Keltov, Slovanov či Maďarov. Po prvý krát získala nezávislosť v roku 1993. Slovensko vyniká krásnymi pohoriami dvíhajúcimi sa nad 2500 metrov. Vysoké Tatry už nie sú permanentne pod ľadovou prikrývkou. Svahy Nízkych Tatier a vápencové kaňony a jaskyne Slovenského raja sú nádhernými prírodnými klenotmi. Jedinečné sú aj kvapľové jaskyne Slovenského krasu. 

white boat on water near tree-covered shore under white cloudsSlovensko. Foto: unsplash.com

Dovolenka na Slovensku

 

Slovensko síce rozlohovo tvorí cez 49 000 km2, avšak má mnoho objektov svetového kultúrneho dedičstva. A tie sú skutočné šperky histórie. Banskú Štiavnicu preslávili najmä bane na zlato a striebro. Z pôvodnej osady sa v 16. storočí stalo mesto, kde vynikali renesančné paláce, upravené námestia a elegantné meštiacke domy. 

red and white concrete building on hillBanská Štiavnica. Foto: unsplash.com

Mesto Bardejov bolo zas kedysi slobodným kráľovským mestom. Dokonca aj dnes jeho stredoveká časť pripomína atmosféru kupeckého ruchu z 15. storočia. Medzi najkrajšie budovy patrí kostol sv. Egídia. 

Bardejov. Foto: CK SATUR

Spišský hrad patril medzi najväčšie pevnosti v Karpatskej kotline. Postavený bol v 12. storočí ako pevnosť, no neskôr bol prestavaný do gotického, renesančného a barokového štýlu. Veľa krát bol prestavaný, rozšírený a aj posilnený, pretože prežil tatárske nájazdy, či habsburské vojny. Každý Slovák dozaista pozná Spišský hrad. Ževraj ho je dokonca vidno i z vesmíru. Či ho je vidno z vesmíru síce zistiť nemusíte, ale určite sa na vlastné oči presvedčíte, že táto zrúcanina hradu je naozaj kolosálna. Zrúcanina sa rozprestiera až na viac ako 4 hektároch a leží na území Spiša a Šariša. Okrem toho, že Spišský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, takisto je zapísaný aj na Zozname svetového dedičstva UNESCO. 

gray concrete building under blue sky during daytimeSpišský hrad. Foto: unsplash.com

Vlkolínec, horská dedina, ktorú tvorí len 45 drevených domov si uchováva typickú architektúru slovenskej dediny. Vznikla v krásnom kopcovitom teréne. Dnes funguje ako múzeum ľudovej architektúry v prírode. 

white duck on green grass fieldVlkolínec. Foto: unsplash.com

Čierny Balog je rázovitá obec, ktorej história obce je spätá s ťažbou dreva, železnej rudy a chovom dobytka. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1607. Obec je známa najmä vďaka železničnému múzeu. V zimnom období je možné lyžovať v lyžiarskom stredisku Ski Čierny Balog s 5 zjazdovkami.

Image
Čierny Balog. Foto: CK SATUR

 

Top lokality

Vysoké Tatry

Počas letných mesiacov navštívi región Vysoké Tatry vyše 1,3 milióna návštevníkov, ktorí oddychujú a načerpávajú sily v nádhernom regióne počas jedného alebo viacerých dní. Vysoké Tatry ponúkajú dovolenkárom veľa možností pre aktívny odpočinok ako ľahšiu, či náročnejšiu turistiku.

green mountains near lake under blue sky during daytimeVysoké Tatry. Foto: unsplash.com

V Doline Zeleného plesa stojí známa Chata pri Zelenom plese (1551 m), ktorá patrí medzi mimoriadne obľúbené miesta pre turistov, cyklistov, horolezcov a lyžiarov. 

green mountains beside lake under cloudy sky during daytimeChata pri Zelenom plese. Foto: unsplash.com

Lomnický štít (2634 m) je najznámejším a najobľúbenejším štítom Vysokých Tatier. K jeho sláve prispela aj lanová dráha, ktorá bola postavená v roku 1940. 

photo of house near snowy mountainLomnický štít. Foto: unsplash.com

Medzi najoblúbenejšie centrá Vysokých Tatier sa radí Štrbské Pleso. Nová vyhliadková veža priamo pri Štrbskom Plese je najvyššia na Slovensku – meria až 53 metrov. Jej naklonená konštrukcia zaujme už na prvý pohľad a vyslúžila si aj prezývku „Šikmá veža na Štrbskom Plese“. Z vyhliadkovej plošiny, na ktorú vedie stúpajúci chodník po obvode stavby, sa vám naskytne krásny výhľad na 7 tatranských vrcholov, ľadovcové jazero Štrbské Pleso a celú impozantnú panorámu tejto tatranskej oblasti. Nechýbajú ani adrenalínovejšie atrakcie ako presklená plošina 50 metrov nad zemou, pochôdzna sieť a 61 metrov dlhý tobogan.

Image
Vyhliadková veža. Foto: CK SATUR

Najkrajšiu lyžovačku na Slovensku zažijete vo Vysokých Tatrách. Tri špičkové strediská Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Starý Smokovec ponúkajú najlepšie služby. 24 km upravených zjazdoviek, 5,5 km prvotriedna carvingová trať so šírkou až do 60 m, sneh minimálne 5 mesiacov v roku a prekrásne prostredie alpského charakteru.

gray rocky mountain under blue sky during daytimeDokonalá tatranská zima. Foto: unsplash.com

Hrebienok je atraktívnym cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Najstaršie turistické centrum Starý Smokovec je dopravným uzlom mesta Vysoké Tatry. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca do výšky 1 272 m n. m. a zažite pocit, ktorý mala aj anglická kráľovná Alžbeta pri návšteve Vysokých Tatier. Prepravte sa pohodlne za 7 minút a prekonajte výškový rozdiel 255 m n. m.

Grandhotel, Starý Smokovec
Starý Smokovec. Foto: CK SATUR

Najvyšším vrchom Vysokých Tatier je Gerlachovský štít, ktorý dosahuje výšku 2655 m. 

snow covered mountainGerlachovský štít. Foto: unsplash.com

Popradské pleso sa nachádza v Mengusovej doline. Leží vo výške 1494 m a radí sa medzi piate najväčšie tatranské pleso, ktoré dosahuje hĺbku až 16 m. Krásne prostredie je magnetom pre úžasnú turistiku. 

green trees covered mountainsPopradské pleso. Foto: unsplash.com

Nízke Tatry

Vychutnajte si krásu turisticky veľmi obľúbených Nízkych Tatier. Ich kopce ponúkajú možnosti na náročnejšiu turistiku, ktorú zvládnete aj bez špeciálnej prípravy. Nízke Tatry ponúkajú prekrásne výhľady z vrchov. Stredisko Jasná Nízke Tatry ako najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka na severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu.

people on snow covered mountain during daytimeChopok. Foto: unsplash.com

Slovenský raj

Krásne územie Slovenský raj patrí medzi najnavštevovanejšie lokality.

Slovenský raj, Stratená. Foto: unsplash.com

Pochváliť sa môže aj Dobšinskou ľadovou jaskyňou, ktorá je zaradená aj na zoznam UNESCO. Leží medzi Popradom a Rožňavou, pri obci Dobšiná. Je síce nízko položenou ľadovou jaskyňou, ale má mimoriadne veľký objem ľadu, čo ju vo svete dáva na prvé miesto. Sprístupnená aj osvetlená bola ešte v druhej polovici 19. storočia. Toto ľadové kráľovstvo môžete spoznávať v dĺžke pol kilometra a po 500 schodoch. Za obdiv stojí Malá a Veľká sieň, Zrútený dóm alebo Peklo, ale bez ľadu. Príroda tu v podzemí dotvorila nádherné ľadopády. Hrúbka ľadu je miestami až 25 metrov. Ku jaskyni vedie aj náučný chodník. Vchod je vo vrchu Duča a skoro vo výške 1000 m. V minulom storočí tu bolo pre verejnosť povolené aj korčuľovanie a to počas celého roka, čo si nešli vynachváliť aj krasokorčuliarske hviezdy.

Image
Dobšinská ľadová jaskyňa. Foto: CK SATUR

Zádielská dolina

Dvojkilometrová tiesňava v Slovenskom krase je našim vzácnym unikátom s hĺbkou dosahujúcou až 400 m. Jej najužšia časť dosahuje približne 10 m. Preteká ňou aj potok, ktorý tvorí miestami aj kaskády. Nájdeme ju pri obci Zádiel. Zaujímavé je, že sa tu nachádza niekoľko desiatok jaskýň. Podľa legendy sa v jednej z nich, v Kráľovskej, ukrýval pred Tatármi kráľ Belo IV. Pútavá už z diaľky je aj jaskyňa Orlia diera. Vystúpiť je možné aj na planinu cez lesy a lúky, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady. Za osviežením si môžete zájsť do Zádielskej chaty. Už viac ako pol storočie je táto oblasť Národnou prírodnou rezerváciou.

Kaštieľ Betliar, Ochtinská aragonitová jaskyňa a nádherné tiesňavy, poznávací zájazd
Zádielská dolina. Foto: CK SATUR

Krásnohorské Podhradie

Obec Krásnohorské Podhradie si srdce Slovákov získalo pre hrad Krásna Hôrka. Nachádza sa v čarovnom Košickom kraji v blízkosti zaujímavých prírodných krás ako sú napríklad jaskyne a Slovenský kras. Jej osud je spojený s hradom, ktorý sa začal stavať v 13. storočí. Vystriedalo sa tu viacero hradných pánov. Od začiatku 20. storočia bol sprístupnený pre verejnosť. Jeho bohatý interiér pútal mnohých návštevníkov. V roku 2010 bola budova hradu poškodená požiarom. Otvorenie hradu sa plánuje po jeho obnove v roku 2023. V obci sa nachádza mauzóleum manželov Andrassyovcov, ktoré nechal postaviť gróf Dionýz Andrassy, posledný majiteľ Krásnej Hôrky. Zaujímavá je v obci aj jeho obrazáreň portrétov.  

Image
Krásnohorské Podhradie. Foto: CK SATUR

Jaskyňa Domica

Skutočným klenotom Gemera je jaskyňa Domica v juhozápadnej časti národného parku Slovenský kras. Sprístupnené sú dve trasy v dĺžke buď 1200 m alebo 800 m. Súčasť prehliadky je plavba podzemnou riekou v dĺžke 140 m. Pomenovanie rieky Styx je v tejto jaskyni celkom príznačné. Krásne ju dotvárajú jazierka, kvapľová výzdoba, stalaktity a stalagmity. Zaujímavosťou sú tu napríklad kaskádovité jazierka nazývané Rímske kúpele. Objavená bola v roku 1926 a sprístupnená o pár rokov neskôr. Je súčasťou jaskynného komplexu, ktorý sa nachádza aj na území Maďarska.

Image
Jaskyňa Domica. Foto: CK SATUR

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa sa nachádza 50 km od Rožňavy. Leží v národnom parku Slovenský kras. Nájdeme v nej krásne vodopády, stalagmity, bubny a rôznorodé jaskynné útvary. Sprístupnená je v dĺžke pol kilometra a po viac ako 300 schodoch. Prvé zmienky o jaskyni pochádzajú z 12. storočia. V 19. storočí ju nechali sprístupniť mnísi. Na jej stenách sú nápisy a kresby. Uvedené sú dátumy staršieho dáta, aj viac ako 500 rokov. Jej liečivé prostredie sa využíva na speleoterapiu ako napríklad v Dóme netopierov. V jaskyni nájdeme jej obyvateľov, netopierov, ktorých je tu niekoľko rôznych druhov. Archeologické výskumy dokladujú, že bola osídlená už v paleolite.

Image
Jasovská jaskyňa. Foto: CK SATUR

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Na svete existujú tri sprístupnené aragonitové jaskyne. V Mexiku, v Argentíne a na Slovensku. A teda aj naša slovenská sa radí medzi svetové unikáty. Objavená bola v roku 1954. Nachádza sa v Revúckej vrchovine. Sú to práve rôzne ihlice, koraly, strapce či vetvičky z aragonitu, ktoré dotvárajú jej jedinečnosť a vzácnosť. Aragonit je uhličitan vápenatý v bielej až hnedej farbe. Jeho vek sa odhaduje na viac ako 130 000 rokov. Jej vnútro zdobia krásne siene, ako sieň Mliečnej dráhy alebo Hviezdna sieň. Sprístupnené je 230 m aragonitovej nádhery.

Kaštieľ Betliar, Ochtinská aragonitová jaskyňa a nádherné tiesňavy, poznávací zájazd
Ochtinská aragonitová jaskyňa. Foto: CK SATUR

Krásnohorská jaskyňa

Nádherná slovenská jaskyňa zaradená aj na zoznam UNESCO. Jej rarita je určite veľký 34 m vysoký kvapeľ, ktorý je zaradený medzi tie najväčšie na svete vôbec. Nachádza sa v okrese Rožňava, pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka. Objavili ju rožňavskí jaskyniari v 60. rokoch minulého storočia. Jej útroby môžete spoznávať spolu so skúsenými jaskyniarmi a to v plnej jaskynnej zbroji. Čaká na vás celkom dobrodružná podzemná púť, kde je nutné aj preliezať sutiny, či brodiť sa. Prechádza sa po rebríkoch, drevených lavičkách a lanových traverzoch. Jaskyňa nie je osvetlená, takže si tu môžete vychutnať jedinečnú jaskynnú atmosféru pri teplote asi 9 ℃.

Image
Krásnohorská jaskyňa. Foto: CK SATUR

Harmanecká jaskyňa

V južnej časti Veľkej Fatry je ukrytý harmanecký skvost, Harmanecká jaskyňa. Nachádza sa pri Banskej Bystrici. Niekedy sa jej zvykne hovoriť aj Biela jaskyňa pre bohatý výskyt čistého vápenca. Cesta ku nej vedie cez strmší lesný chodník. Pomerne vysoko, vo výške viac ako 800 m n. m. sa nachádza jaskynný vstupný priestor Izbica. Ten poznali miestni obyvatelia už dávno v minulosti. V priebehu 20. storočia prenikali jaskyniari hlbšie do jej útrob. Objavili Dóm pagod, Bludný dóm či Severný labyrint. Veľmi honosne pôsobia pagodovité stalagmity, sintrové vodopády a jazierka. Nachádzajú sa tu chodby rôznych tvarov. Jaskyňa je domovom viacerých druhov netopierov, ktoré tak dotvárajú pravú jaskynnú atmosféru.

Oravská priehrada

Jedna z najčistejších slovenských riek je rieka Orava. Niekdajšie časté záplavy v jej blízkosti sa však stali dôvodom na myšlienky skrotenia tejto rieky a prišlo k vybudovaniu Oravskej priehrady. V prípade ak navštívite vodnú nádrž Oravská priehrada, odporúčame vám vyskúšať si plavbu na vyhliadkovej lodi.

brown and white concrete house near green grass field and body of water during daytimeOrava. Foto: unsplash.com

Terchová

Jedinečná príroda, miesto pre milovníkov turistiky, cykloturistiky a prírody. Objavte jeho krásy, vychutnajte si výhľady na zákutia Malej Fatry či spoznajte tunajší výnimočný folklór. Toto všetko na vás čaká v obci Terchová, v dedinke, ktorá je situovaná v Národnom parku Malá Fatra a tvorí vstup do Vrátnej doliny. Terchová je tiež spájaná s rôznymi mýtami či legendami, ktorých najznámejšou, je postava Juraja Jánošíka, na ktorého pripomienku sa v obci vypína 7,5 m vysoká socha.

Image
Terchová. Foto: CK SATUR

Jánošíkove diery

Najobľúbenejšou a najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Terchovej sú Jánošíkove diery. Je to sústava tiesňav, skladajúce sa z Dolných dier, Horných dier a Nových dier. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov. Táto nenáročná trasa vás očarí vodopádmi, nádhernými vysokými skalami, lesnými cestičkami, lávkami, rebríkmi a reťazami. Východiskové body sú pri hoteli Diery alebo v Štefanovej. Celá trasa trvá 3,5 až 4,5 hodiny.

Image
Jánošíkove diery. Foto: CK SATUR

Súľovské skaly

Územie bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1971. Jednou z jej najznámejších skalných brán je tzv. Gotická brána – meno dostala podľa zalomenia, ktoré pripomína gotické portály. Dosahuje výšku až13 metrov a vznikla zvetrávaním skalného zlepenca.

Image
Súľovské skaly. Foto: CK SATUR

 

Hlavné mesto

Bratislava

Bratislava už v minulosti bola mestom, ktoré prosperovalo aj vďaka svojej strategickej polohe v blízkosti rieky Dunaj. V období stredoveku bola hospodárskym aj kultúrnym centrom v srdci Európy. V 16. storočí sa stala hlavným korunovačným mestom Uhorska. Práve tu boli uložené aj korunovačné klenoty. Viedeň s Bratislavou boli dlhú dobu spolu prepojené, keďže Viedeň riadila celé Rakúsko-Uhorsko. Bratislavský hrad slúžil ako letné sídlo pre Máriu Teréziu. Bratislavu navštevovala často aj pre dcéru Máriu Kristínu, ktorá tu žila. 

city skyline during night timeBratislava. Foto: unsplash.com

Bratislava sa začala samostatne rozvíjať po páde komunizmu, od roku 1989. Mesto má zachované dodnes aj mestské hradby a krásna Michalská brána je dôkazom kedysi významného opevnenia, ktoré bolo potrebné v čase 13. storočia. Bratislava vyniká gotickou, renesančnou, barokovou či rokokovou architektúrou. Zaujímavá je korunovačná cesta uhorských kráľov, prehliadka Starej radnice ako aj výstup na vrchol zvonice a elegantného hradu.

architectural photography of bricked housesHistorická Bratislava. Foto: unsplash.com

Nápadný Most SNP nad Dunajom a slávne UFO je tiež jednou z bratislavských ikon.

time lapse photography of city lights during night timePohľad na UFO. Foto: unsplash.com

Bratislavská gotická katedrála sa nachádza na mieste románskeho kostola zasväteného sv. Spasiteľovi z obdobia 13. storočia. Ešte v tom storočí bol kostol prestavaný. Súčasný kostol bol vysvätený v roku 1452. Kostol s dĺžkou 70 m, šírkou 23 m má pekne zachovaný interiér. Nachádzajú sa tu štyri kaplnky. Od roku 1563 do roku 1830 slúžil kostol sv. Martina ako korunovačný kostol pre uhorských kráľov. Na vrchole 85 m veže je pozlátená replika uhorskej kráľovskej koruny.

aerial photography of houses and buildings near body of water during daytimePohľad na historickú Bratislavu a dominantný kostol sv. Martina. Foto: unsplash.com

Modrý kostolík, alebo Kostol sv. Alžbety Uhorskej patrí medzi najpríťažlivejšie secesné budovy hlavného mesta. Navrhol ho budapeštiansky architekt Edmund Lechner. Postavený bol začiatkom 20. storočia. Interiér aj exteriér kostola je vymaľovaný v odtieňoch bledomodrej a zdobený je modrou majolikou. Súčasťou je aj kruhová veža týčiaca sa do výšky skoro 37 m.

low-angle photography of blue tower clock during daytimeModrý kostolík. Foto: unsplash.com

Západná časť Bratislavy vyniká ako obľúbené miesto pre poznávanie a oddych. Nachádza sa tu hrad Devín, ktorý je postavený na vysokom brale a týči sa nad dedinkou Devín a sútokom riek Dunaja a Moravy, ktoré tvoria hranicu s Rakúskom. Pod hradom vedie aj cyklotrasa. Nad dedinou Devín je zároveň aj najvyšší kopec Bratislavy, kde je veľa značených trás. Z hradu je pekný výhľad. Nachádza sa tu aj stála expozícia poukazujúca na históriu hradu.  

gray rocky mountain under blue sky during daytimeDevín. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

ORAVSKÝ HRAD, Slovensko

História

Oravský hrad

Jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok. Zachovalý rozsiahly hrad sa týči priamo nad obcou vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Je tak výraznou dominantou oravského regiónu.

Trenčiansky hrad, Slovensko

HistóriaKultúra

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je postavený na vrchole strmej skaly a je bezpochyby dominantou mesta Trenčín a regiónu Považie. Hrad je spolu so Spišským hradom a Devínom jedným z najväčších v Európe, je národnou kultúrnou pamiatkou. Mal dôležitú úlohu predovšetkým v čase tureckých útokov. Bol majetkom niekoľkých aristokratických rodín, zatiaľ čo najväčším známym majiteľom hradu bol Matúš Čák z Trenčína. Vlastnil aj ďalšie slovenské hrady, čo mu dalo prezývku Pána Váhu a Tatier. Ako sa majitelia zmenili, funkcie hradu sa zmenili alebo násobili.

Bojnický zámok. Slovensko

História

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. V minulosti ho vlastnili najslávnejšie šľachtické rody, pričom jeho poslednými vlastníkmi boli Pálfiovci. Gróf Ján Pálfi dal celý objekt na konci 19. storočia prestavať – podľa vzoru zámkov stojacich v strednom Francúzsku. V súčasnosti sú v zámku sústredené zbierky umelecko-historického múzea. K najväčším unikátom a najcennejším dielam patrí neskorogotický súbor obrazov - tzv. Bojnický oltár od florentského majstra N. di Cione Ortagna z polovice 14. storočia.

História

Vlkolínec

Jedna z najnavštevovanejších slovenských obcí je od roku 1993 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Obec, ktorá sa po prvý raz spomína v roku 1376, ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb a bola domovom drevorubačov, pastierov a poľnohospodárov.

HistóriaIné atrakcie

Múzeum liptovskej dediny

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je verejnosti sprístupnené od roku 1991. Bolo vybudované v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara, v záujme záchrany najcennejších hnuteľných a nehnuteľných pamiatok. Okrem drevenej ľudovej architektúry (roľnícke a remeselnícke domy, dedinská škola, kováčska vyhňa, požiarna zbrojnica, zvonica a hospodárske stavby), sú tu postavené kópie dvoch najcennejších pamiatkových objektov zátopového územia. Je to ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, najstaršie zemianske sídlo Liptova. Múzeum má vlastnú zooexpozíciu. Zameriava sa na chov domácich zvierat a hydiny. Špecialitou je chov huculských koní s možnosťou jazdy pre návštevníkov.

História

Liptovský Hrádok

Hrad a Kaštieľ Liptovský hrádok môžete nájsť aj pod označeniami Hrádok alebo aj Nový hrad. Všetky tieto názvy ale symbolizujú jedno – jedinečný vodný hrad na území Slovenska. Prvá zmienka pochádza z roku 1341, kedy ho dal postaviť zvolenský župan Donč. Vtedy gotický kamenný hrad nechal obkolesiť vodnou priekopou. V období protihabsburských povstaní v ňom bola uložená svätoštefanská kráľovská koruna, čo svedčí o jeho strategickom význame - rad bol dobre chránený a bezpečný. V roku 1803 ho postihla katastrofa a po požiari takmer celý zhorel. Rozhodnutie vtedy bolo opraviť len kaštieľ a zo zvyškov hradu spraviť väznicu. Nakoniec sa aj od týchto plánov upustilo a hrad chátral až do roku 2001, kedy bol predaný do súkromného vlastníctva.  Z kaštieľa je dnes luxusný hotel a postupne sa rekonštruuje aj zvyšná časť hradu.

História

Likava

Likava patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska. Mohutnosťou a výškou palácového komplexu horného hradu (viac ako 36m) sa zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku. Severný palác s množstvom zachovaných stavebných detailov je cenným architektonickým dedičstvom obdobia neskorej gotiky a ranej renesancie. Kráľovský strážny hrad pochádza z 1. tretiny 14. storočia (prvá písomná zmienka pochádza z r. 1341). O jeho výstavbu sa zaslúžil zvolenský a liptovský župan magister rytier Donč. K hradnému panstvu v priebehu jeho existencie patrili mnohé dediny dolného a stredného Liptova a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča a Trnovec. Významnými držiteľmi hradu boli kráľ Žigmund Luxemburský a jeho manželka Barbora, Mikuláš a Ján z Gorjan, Ján Hunyady, Pongrác z Mikuláša a Peter Komorovský, Ján Korvín, Štefan a Ján Zápoľskí, Ľudovít Pekry, Ján Kružič, Illésházyovci, Štefan I. a II. Thököly. Vojnové udalosti sa hradu dotkli najmä počas ťaženia Žigmunda Luxemburského na konci 14. storočia. Z povestí je známe rozprávanie o likavskej čiernej pani, ktorej prechádzky po likavských poliach sú predzvesťou dobrej a hojnej úrody.

BANSKÁ ŠTIAVNICA, Stredné Slovensko

HistóriaIné atrakcie

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica sa nachádza na Strednom Slovensku priamo uprostred Štiavnických vrchov. Mestečko, ktoré je považované za jedno z najkrajších na Slovensku, prezývajú aj slovenská Verona. V minulosti bolo mesto vďaka ťažbe striebra známe aj ako strieborné mesto. V súčasnosti je zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Historické jadro Banskej Štiavnice je chránené ako pamiatková rezervácia, kde v starších zachovalých budovách sa nachádzajú aj niektoré ubytovacie zariadenia.

História

Kremnica

Kremnica je mestom, kde sa už od 10. storočia ťažilo zlato a striebro. V roku 1328 bola vyhlásená za slobodné kráľovské banské mesto a od 14. storočia je prezývaná aj Zlatá Kremnica. V meste sídli Mincovňa Kremnica, ktorá je najstaršou dodnes existujúcou mincovňa na svete. Mestský hrad v Kremnici je národná kultúrna pamiatka. V Kremnici sa uskutočňujú viaceré umelecké a športové podujatia slovenského a medzinárodného významu.

Iné atrakcie

Banská Bystrica

Banská Bystrica je šiestym najväčším mestom Slovenska a kultúrnym i hospodárskym centrom stredného Slovenska. Vzhľadom na jej centrálnu polohu je sídlom aj niektorých celoslovenských inštitúcií. V meste sídli Univerzita Matej Bela a Akadémia umení. Prekrásne okolie, do ktorého je mesto zasadené, ponúka mnoho možností aktívneho trávenia voľného času.

Levoča, Slovensko

HistóriaIné atrakcie

Levoča

Levoča je jedným z miest Slovenska, na ktoré môžeme byť ako Slováci hrdí. Toto mesto sa nepýši len slávnym oltárom Majstra Pavla ale je takisto zapísané od roku 2009 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vďaka jej nádhernému historickému centru si zachovala historický charakter. Levoča patrí medzi jedno z najkrajších historických miest Slovenska. Jej história sa začala písať už v roku 1241 a od roku 1317 sa o nej hovorí dokonca ako o kráľovskom meste.

Košice, Slovensko

HistóriaKultúra

Košice

Košice sú prezývané aj metropolou východného Slovenska a nájdete tu všetko po čom vaše srdce túži. Boli nielen Európskym hlavným mestom kultúry, ale aj Európskym hlavným mestom športu. V tomto meste sa takisto koná od roku 2016 festival Art Film Fest a nájdete tu viacero zaujímavých historických pamiatok na čele s Dómom svätej Alžbety, ktorý je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň aj najvýchodnejšou gotickou katedrálou Európy.

Betliar, Slovensko

HistóriaKultúra

Betliar

Tento najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska sa nachádza v obci Betliar. Postaviť ho dal Štefan Andrássy na začiatku 18. storočia. Interiér kaštieľa je zaplnený množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok. Pôvodnú knižnicu založil Leopold Andrássy v druhej polovici 18. storočia. Väčšina kníh v tejto knižnici sa zaoberá vedeckou tematikou, ďalšiu časť tvoria dovezené exotické predmety a poľovnícke trofeje, ktoré nemajú rovnocennú hodnotu s umeleckými zbierkami.

Fiľakovský hrad

História

Fiľakovský hrad

Bohatá história hradu vo Fiľakove sa začala písať od 13. storočia. Podľa legendy za svoj vznik vďačí psovi, ktorý našiel poklad, čo jeho majiteľ použil na stavbu hradu. Podľa psa Füleka vzniká názov Fiľakovo. Zaraďuje sa medzi najstaršie slovenské kamenné hrady. O jeho slávu sa pričinil aj Matúš Čák a Matej Korvín. Zažil si však aj svoju nepriazeň osudu. Hrdo odolával aj tatárskym vpádom. V 16. storočí padol za obeť Turkom. O storočie neskôr hrad vyhorel aj s dôležitými písomnosťami. V Babekovej bašte je zriadená expozícia s vystavenými artefaktami skamenelín z okolia Fiľakova, hradná história a mesto v čase 2. sv. vojny, čím sa o jeho dianí dá dozvedieť mnoho zaujímavých faktov.

Hrad šomoška

História

Šomoška

Na slovensko-maďarskej hranici v obci Šiatorská Bukovinka leží v malebnom prostredí zrúcanina hradu Šomoška. Jeho názov kedysi znel aj Drieňov kameň. Postavený bol na konci 12. storočia na vyvýšenine s trojuholníkovým nádvorím. Patril aj Matúš Čákovi, ktorý ho daroval vojvodovi Széchényimu. Hrad bol obsadený aj tureckým vojskom. V 16. storočí došlo k prístavbe dvoch budov a bášt. V priebehu svojej existencie a aktívnej histórie bol poškodený, preto došlo aj ku rekonštrukcii a zosilnili sa aj obranné steny. Podľa zachovaných dokumentov bol hrad významným centrom pre spoločenský život. V 19. storočí hrad vyhorel, zostala z neho hromada ruín a kamenia. V blízkosti hradu boli objavené čadičové stĺpy pôvodne z vulkanickej činnosti a následne chladnutiu lávy. Boli použité aj ako stavebný materiál. Jeho nová obnova začala v 70 rokoch minulého storočia. Dnešnou dominantou hradu je okrúhla veža z 15. storočia.

Príroda

Kamenný vodopád

Unikátny európsky čadičový vodopád sa dvíha do výšky 9 m. Nachádza pri hrade Šomoška. Vznikol pred viac ako 4 miliónmi rokov v dôsledku sopečnej aktivity, keď sa v oblasti dnešného južného Slovenska nachádzali sopky. Za tisíce rokov ostal kamenný vodopád zabudnutý, ale pri stavbe hradu Šomoška bol náhodne odkrytý. O jedinečné čadičové stĺpy sa zaujímali geológovia a historici už od 18. storočia. Pri čadičovom vodopáde je aj kamenné more, taktiež vytvorené z čadiču. Tvoria ho úlomky niekoľko bokých tmavošedých stĺpov. Vzniklo postupným zvetraním prirodzeným spôsobom. Nielen historický hrad ale aj kamenný vodopád a kamenné more sa stali obdivovaným a veľmi zaujímavým miestom, ktoré dotvára aj malebná prírodná scenéria.

Ľupčiansky hrad, Slovensko

HistóriaKultúra

Ľupčiansky hrad

Nad dedinou Slovenská Ľupča stojí jeden z najlepšie zachovaných hradov na Slovensku na úpätí pohoria Nízke Tatry. História Ľupčianskeho hradu je spojená s 13. storočím. Hrad bol súčasťou Kráľovstva Maďarska. Vďaka svojej polohe v blízkosti rozsiahlych lesov ho často navštevoval vládca. V roku 1620 sa hrad stal majetkom rodiny Széchovcov. Napriek tomu, že vedúci povstania stavov proti habsburskému panovníkovi to využil na svoj pobyt, hnev cisárov neovplyvnil samotný hrad. Prežil v dobrom stave až do moderných čias.

Beckov, Slovensko

HistóriaKultúra

Beckov

Beckov predstavuje zrúcaninu hradu, ktorá leží v obci s rovnakým názvom. Táto prírodná kultúrna pamiatka a jej súčasný vzhľad sú výsledkom rekonštrukcií v poslednej štvrtine dvadsiateho storočia a od roku 2002. Vstup do zámku zo 16. storočia pozostával z padacieho mosta a priekopy. Za týmto hlavným vchodom stála strážna veža, postavená v 14. storočí, ktorá chránila bránu. Vďaka vysokým kamenným múrom a strmým útesom, na ktorých je postavený hrad, je Beckovský hrad jedným z mála hradov, ktoré odolávali útokom tatárskych a tureckých vojsk.

História

Čachtický hrad

Nad obcou Čachtice na západnom Slovensku sa vypína zrúcanina „tajomného hradu v Karpatoch“ - známeho aj ako bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. .Hrad „preslávila“ Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. „Krvavá grófka“ tu údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna.Na všeobecný nátlak grófku v roku 1611 v Bytči palatín Thurzo odsúdil na doživotné väzenie. Počas stavovských povstaní Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad.

Opevnený kláštor bzovík

História

Bzovík

Pôvodne kláštor postavený v 12. storočí na počesť prvého uhorského kráľa Štefana pri Krupine je opradený svojimi tajomstvami o krásnej mladej dievčine, ktorá podľa legendy bola unesená mníchmi, ktorých vyhodil jej bohatý otec. A vraj dodnes je na tomto mieste počuť jej smutný nárek. Celá stavba, dnes už zrekonštruovaná v krásnom prostredí pôsobí romanticky. Kostol v románskom slohu, ktorý tu stál po mnohých útokoch vyhorel. V 16. storočí sa kláštor začal prestavovať na protitureckú pevnosť. Vnikla tu pozorovateľňa, nové vonkajšie opevnenie so štyrmi baštami a vodná priekopa. O storočie neskôr kláštor pripadol cirkvi, ktorá sa postarala o barokovú prestavbu. Od 20. storočia začína chátrať a v čase 2. sv. vojny bol kláštor zničený. Dnes je vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Z kedysi krásneho kláštora sa zachovala sakristia prerobená na kaplnku.

Krupinská rozhľadňa Vartovka

Vartovka

Krupinská rozhľadňa Vartovka bola primárne postavená na to, aby slúžila na stráženie okolia proti tureckým výbojom a chránila obyvateľov a aj banské mestá pred vyplienením. Aj neskôr poslúžila na ochranu, čím sa osvedčila jej dobrá poloha a umiestnenie. Postavená bola v 16. storočí. Týči sa do výšky 13 metrov. Strážna veža je dnes prístupná a ponúka krásne výhľady na Krupinskú planinu a Štiavnické vrchy. Obyvatelia Krupiny ju považujú za svoju ikonu. Stojí nad mestom 380 m n.m. na vrchu Strážvar a je obľúbeným cieľom mnohých výletníkov. Na našom území je už len málo takýchto zachovaných historických strážnych veží. Je zaradená aj na zozname našich národných kultúrnych pamiatok. Ak ju navštívite pri západe slnka, naskytne sa vám na celé okolie nádherný pohľad.

Obec sebechleby na slovensku

História

Sebechleby

Na úpätí Štiavnických vrchov pri meste Krupina leží obec Sebechleby, ktorej prvé zmienky sú datované do obdobia stredoveku. K obci patrí aj osada Stará Hora, ktorá sa vyznačuje unikátnou ľudovou architektúrou. Vznikla v 16. storočí v čase tureckých výbojov, keď miestni obyvatelia hľadali úkryty. Preto si tu začali kopať diery, aby sa tak mohli ukrývať. Nik však netušil, že neskôr poslúžia aj celkom iným spôsobom. V období 17. storočia sa tu začalo pestovať hrozno a vyrábať víno. Preto vinári hľadali miesto, kde by sa mohlo dobre uskladniť. Tak sa začali využívať bývalé úkryty. Stavali sa nadstavby, postavili sa vinohradnícke domy a pivnice na víno. Čarovné ľudové domčeky dnes ponúkajú zaujímavý exkurz do sveta vína a zároveň slovenskej histórie.

Skalné obydlia v brhloviach

História

Brhlovce

Jedinečné skalné obydlia na našom území máme možnosť vidieť pri Leviciach v obci Brhlovce. Do tufu tu boli pôvodne vytesané úkryty v období tureckých výbojov v 16. storočí. Neskôr v nich prebývali chudobní obyvatelia. V lete je v nich chladnejšie, čo je vhodné na uskladňovanie rôznych potravín a v zime zas udržujú príjemnú teplotu. V súčasnosti sú unikátnou pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Niektoré sú dnes i obývané alebo sa využívajú ako vínne pivnice či skladovací priestor. Tekovské múzeum v Leviciach tu zriadilo svoju expozíciu, ktorá oboznamuje o ľudovom staviteľstve 19. a 20. storočia. Vystavený je nábytok a predmety dennej potreby, ktoré tak dokumentujú celkový obraz slovenskej ľudovej architektúry.

História

Hrad Budatín

Budatínsky hrad sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Pamiatka s najstaršími zachovanými časťami z 14. storočia je obkolesená historickým parkom. Budova hradu je v súčasnosti využívaná ako múzeum. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón.

História

Kláštor v Hronskom Beňadiku

Na skalnom návrší nad obcou Hronský Beňadik stojí mohutný opevnený benediktínsky kláštor patriaci medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku. Podľa historických dokumentov ho založili na základe rozhodnutia kráľa Gejzu II. v roku 1075 s cieľom kolonizovať dovtedy riedko osídlenú dolinu Hrona a podporovať myšlienky kresťanstva. Najstaršou časťou kláštorného komplexu bola románska bazilika, ktorú vysvätili v roku 1075. Na jej základoch v rokoch 1346 až 1375 postavili dnešnú gotickú Baziliku sv. Egídia. Po roku 1537 kláštor pod hrozbou tureckých nájazdov prebudovali na pevnosť, a tak k nemu pribudli hradby a delové bašty.

Štúrovo, Slovensko

HistóriaKultúra

Štúrovo

Mesto ležiace na ľavom brehu Dunaja na slovensko-maďarskej hranici je najjužnejším a zároveň najteplejším mestom na Slovensku. Prvé zmienky o mieste kde sa nachádza Štúrovo pochádzajú už z 11. storočia. Dnes je mesto známe ako železničný a riečny prechod do Maďarskej republiky. Mesto je len na skok od tisícročného Ostrihomu, kde je sústredené množstvo historických pamiatok. 

Ladomirová, Slovensko

HistóriaKultúra

Ladomirová

Chrám svätého Michala archanjela v Ladomirovej bol postavený bez jediného klinca. Zvláštne, že? Ak neveríte, jednoducho sa musíte presvedčiť na vlastné oči. Chrám v Ladomirovej je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Stojí pri ňom samostatná zvonica so stĺpovou konštrukciou a vedľa neho je oplotený cintorín. V tejto drevenej stavbe je umelecky najhodnotnejší ikonostas a oltár, ktorý pochádza z polovice 18. storočia.

Hervartov, Slovensko

HistóriaKultúra

Hervartov

Ak máte radi drevené stavby, tento drevený kostolík v Hervartove vás určite očarí. Tvorí spolu s ďalšími kostolmi súbor Východoslovenských drevených kostolov. Bol postavený v gotickom slohu a skladá sa z presbytéria, lode, sakristie a z podvežia. Jeho interiér zdobia krásne gotické tabuľové obrazy a nástenné maľby zo 17. a 18. storočia. Exteriér kostola prešiel iba minimálnymi rekonštrukciami, no za to interiér mal viacero zmien z rôznych dôvodov.

 

.

Stiahnuť PDF

Pláže

Liptovská Mara

Vodná nádrž na strednom Liptove pomenovanej podľa zaniknutej obce. Roku 1975 celú obec zaplavili vody vodnej nádrže. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. Priehrada sa stala strediskom letnej turistiky, vodných športov, jachtingu, cykloturistiky a športového rybárstva.

aerial view of trees near river during daytimeLiptovská Mara. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Tricklandia v Starom Smokovci

Galérii trick-artu a optických ilúzií sa rozprestiera na ploche 500 m2 a nájdete tu 24 atrakcií. 15 trick-artových obrazov, rozšírená (augmented) realita, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe na rôzne námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálií obcí a zámkov Slovenska  (napr. Vlkolinec, Bojnický zámok a iné). Trickart je umenie, ktoré vytvára vizuálne ilúzie. Tie sú postavené na zobrazovaní predmetov akoby naozaj existovali, no v skutočnosti ide len o dvojrozmerné kresby. Ide o hru medzi umelcom a návštevníkom, a tak sa aj vy môžete stať súčasťou umeleckého diela.

Image
Tricklandia v Starom Smokovci. Foto: data/imgs

ZOO Bojnice

Zoologická záhrada v Bojinicach je najstaršou na Slovensku. V súčasnosti je jej rozloha približne 42 hektárov. Celý jej areál sa nachádza v prostredí kúpeľov v meste Bojnice. Táto zoologická záhrada je denne navštevovaná stovkami turistov, ale aj domácich obyvateľov, pretože sa v nej nachádzajú rôzne zaujímavé domáce či exotické zvieratá. Celkovo sa v nej nachádza 480 exemplárov zvierat. V Bojnickej ZOO sa v ako jedinej na Slovensku nachádzajú slony. Okrem slonov v nej môžete vidieť medvede, levy, leopardov, zebry, korytnačky a mnohé iné druhy.

Bojnický zámok a ZOO, poznávací zájazd
ZOO Bojnice. Foto: CK SATUR

Aquapark Tatralandia

Aquapark leží v srdci Liptova v nádhernej scenérii hôr, pri severnom brehu priehrady Liptovská Mara. Celoročnosť aquaparku umožňuje zdroj termálnej vody prúdiaci z viac ako 2500 metrovej hĺbky s teplotou 60,7 °C. V súčasnej dobe Aquapark Tatralandia ponúka 27 toboganových dráh a šmýkačiek. Bazény sú naplnené termálnou minerálnou vodou s teplotou do 38ºC.

Image
Tatralandia. Foto: data/imgs

Dinopark Tatry v Dolnom Smokovci

Fascinujúci svet tajomných živočíchov, ktorí obývali našu Zem pred miliónmi rokov a zanechali svoje stopy aj vo Vysokých Tatrách. Vydajte sa na cestu do minulosti a preskúmajte život týchto úžasných pravekých tvorov. Dinopark Tatry má najväčšiu koncentráciu dinosaurov na meter štvorcový, vďaka čomu sa môžete dozvedieť všetky zaujímavosti. Je postavený na mieste, kde kedysi žili. Súčasťou prehliadky je aj 2D kino pre najmenších návštevníkov a rôzne atrakcie, ako virtuálna realita, skákacie hrady, trampolíny, či intuitívny chodník.

Image
Dinopark Tatry v Dolnom Smokovci. Foto: data/imgs

Čiernohorská železnica

Úzkorozchodná lesná železničná trať bola v prevádzke od roku 1909 a pôvodne mala 132 km. Dnes je možné sa zviesť na vláčikoch s parnou lokomotívou a to v rámci 4 železničných staníc (Dobroč, Chvatimech, Čierny Balog a Vydrovo).

Image
Čiernohorská železnica. Foto: CK SATUR

Lesnícky skanzen 

Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline. Na viac ako štvorkilometrovom „Chodníku lesného času“ je v súčasnosti 86 zastávok, ktoré mnohými zaujímavými exponátmi a predovšetkým prirodzenými lesnými stanovišťami ponúkajú pohľad na životodarné schopnosti lesa. Veľmi pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov a od r. 2009 vedie zo skanzenu do centra obce Čierny Balog náučný chodník obce.

Image
Lesnícky skanzen. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Slovenská kuchyňa je ovplyvnená regiónmi. V horských oblastiach dominujú syry a mliečne výrobky, kým na juhu skôr mäsité jedlá, kapusta, obľúbené sú husacia či kačacie hody. Južná časť Slovenska vyniká aj kvalitným vínom, ktoré sa pestuje na južných svahoch Karpát alebo v tokajskej oblasti. Národným jedlom sú bryndzové halušky s opečenou slaninkou. Výdatné a chutné sú plnené pirohy. 

Ostatné Krásy východného Slovenska
Slovenské pirohy. Foto: CK SATUR

Mäsové výrobky, ako klobásy, slanina, tlačenka, šunka sú taktiež tradičným pokrmom slovenských domácností. 

Mäsové výrobky. Foto: unspalsh.com

Medzi najtradičnejšie potraviny sa radia zemiaky, kapusta a mlieko. V tradičnej kuchyni nechýba kyslé mlieko, tvaroh, ovčí syr, žinčica. Údený alebo čerstvý ovčí syr sa vyrába v rôznych podobách, vynikajúcu chuť má z Liptova. Celý liptovský región dotvárajú mieste salaše. Chov oviec tu patrí medzi najstaršie zamestnania.

white round food on gray trayMliečne výrobky. Foto: unsplash.com

A tradičné výrobky z ovčieho mlieka ako čerstvý ovčí alebo údený syr, bryndza sú neodmysliteľnou súčasťou. Aj halušky tu akosi chutia inak. Iste ku tomu dopomáha aj čerstvosť a sviežosť týchto mliečnych produktov. Určite si nenechajte ujsť návštevu miestneho salaša. Napríklad salaš Pastierska je skvelým príkladom salašníctva, pastierstva a chovu oviec.

photo of white sheep
Slovenské poklady. Foto: unsplash.com

Ak je nejaký typický nápoj Slovenska, tak je to iste žinčica. Tento slovenský elixír je plný zdravia. Podporuje imunitu, má silné antioxidačné účinky, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Naši predkovia ju pili pri žalúdočných problémoch. 

Liptovom vinúca sa história hrala dôležitú úlohu aj na jej stoloch. Kedysi tu bola kuchyňa veľmi jednoduchá, ale po príchode iných kmeňov sa začala meniť a pod vplyvom valaskej kolonizácie v 16. a 17. storočí aj dozrela. Najúrodnejšia tu bola Liptovská kotlina, čo je dnes zatopené územie Liptovská Mara. Jedálny lístok tak začal bohatnúť od 19. storočia. Zemiaky a kukurica sa ku nám dostali z Nového Sveta a ľudia si ich rýchlo zaradili aj do svojej kuchyne. Výborné sú lokše po liptovsky, zemiakovo – bryndzové pirohy s kyslou smotanou a so škvarkami, strapačky s kyslou kapustou alebo šúľance.

selective focus photo of roti with chocolate
Palacinky. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Zábava

Rafting na divokej vode

Zažite adrenalín na divokej vode v areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši. Profesionálny inštruktor v každej lodi sa postará o vašu bezpečnosť a zábavu.  Raft je určený pre 4 - 6 osôb a samotné raftovanie trvá 1,5 h.

Image
Rafting. Foto: data/imgs

Zábava na motorovom člne

Užite si slnečný letný deň alebo nezbudnuteľný západ slnka na Liptovksej mare. Luxusná motorová loď, zábava na vodnom kolese, wakeboarde či surfe. Vychutnávajte si úžasné panoramtické výhľady s chladeným drinkom v ruke. 2 hodinová plavba pre 4 - 8 osôb.

Image
Zábava na motorovom člne. Foto: data/imgs

Splav Váhu pre celú rodinu

Užite si zábavu na vode s rodinou či partiou kamarátov. Splavíte 11 km dlhý úsek zákutiami liptovskej prírody. Profesionálny inštruktor v každej lodi sa postará o vašu bezpečnosť a zábavu. Kompletné zapožičanie výstroje, pre 4-6 osôb, splav trvá 90 - 120 minút v závislosti od výšky vodnej hladiny.

Image
Splav Váhu pre celú rodinu. Foto: data/imgs

Spa & Aquapark

Aquapark plný zábavy, bazénov s atrakciami a množstvom wellness služieb vyrástol priamo na termálnych prameňoch liečivej minerálnej vody v mestečku Turčianske Teplice, ktoré sa venuje aj kúpeľnej liečbe. Liečivá minerálna voda má vďaka svojmu zloženiu a teplote od 38 - 46 °C výrazné uzdravujúce účinky. Pomáha predovšetkým pri liečbe pohybových ochorení, a tiež pri ťažkostiach s močovými cestami.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Čajka v oblakoch

Tridsať metrov vysoká veža s toboganom je sprístupnená verejnosti od júla 2018. Pod vežou je vybudovaná rozprávková Šmolko dedinka, ktorá poteší hlavne najmenších návštevníkov. Vystúpiť môžete na 30 metrovú vežu so 6 stupňovým stúpaním. Z vrcholu oceľovo-drevenej konštrukcie možno vidieť na Bojnický zámok a jeho okolie prípadne na okolie mesta Prievidza. Ak a máte chuť aj na trochu adrenalínu, môžete sa z vrcholu spustiť späť na zem toboganom.

Image
Čajka v oblakoch. Foto: data/imgs

Tatry vnútri v Starom Smokovci

Najmodernejšia jedinečná 3D prehliadka unikátov Tatier je zážitok, ktorý si môžete dopriať za každého počasia. Nachádza sa v centre Starého Smokovca a Tatry predstaví pomocou virtuálnej reality, veľkoplošných prezentácií, ale aj zážitkov v podobe lezeckej steny.

Image
Tatry vnútri v Starom Smokovci. Foto: data/imgs

Pedal Planet v Novej Polianke

Pedal Planet patrí k jednej z najväčších súkromných zbierok šliapacích autíčok v Európe. Viac ako 110 exponátov z celkového počtu 300 ks je v Galérii Tatry rozdelených do šiestich hlavných skupín. Viac ako 50 unikátnych autíčok pochádza z Talianska, Nemecka, Ruska, Francúzska a Veľkej Británie. A nájdete tu aj známe značky ako Rolls Royce,  Porsche, Mercedes, Jaguar Veľkú časť zbierky tvoria mimoriadne obľúbené a vzácne autíčka Formuly 1. Najmä priaznivcov značky Ferrari poteší kútik venovaný kráľovnej motoristického športu. Zoznámte sa s bohatou históriou talianskej značky Ferrari, využite formulový fotokútik a urobte peknú fotku pre svoje ratolesti. Pre všetkých, ktorí radi vedia viac, sú pripravené interaktívne Touch Pointy. Na dotykových tabletoch nájdete podrobnosti, dobové fotografie, reklamy aj zaujímavosti o  jednotlivých exponátoch.

Image
Pedal Planet v Novej Polianke. Foto: data/imgs

Ovčiarstvo a pravé chute Liptova

Salaš Pastierska je príkladom salašníctva, pastierstva a chovu oviec, ktorý má na Liptove dlhú tradíciu. Voľné pasenie, ručné dojenie, výroba a ochutnávka tradičných špecialít z ovčieho mlieka či jazdenie na koňoch sú skvelým poznávaním liptovského života. 

green grass field during daytimeLiptov. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: parlamentná demokracia

Rozloha a populácia: 49 034 km2
5 464 221

Jazyky: slovenský

Náboženstvo: rímskokatolícke, evanjelické

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR