Edinburgh

Edinburgh

Hrady, kilty a whisky

Stiahnuť PDF

Edinburgh ako hlavné mesto Škótska je plné tajomstiev, legiend a nesmerteľných príbehov. Edinburgh bol totiž vybudovaný v kopcoch na nerovnom teréne a to sa odzrkadlilo na jeho stavbách, ktoré z jednej strany pôsobia ako prízemné domčeky, z tej druhej ako stredoveké mrakodrapy. Ulica Victoria je jednou z tých, kde sa asi ukrývajú vstupy do dávno zabudnutého edinburghského podzemia. 

Calton Hill. Edinburgh.Calton Hill. Edinburgh. Foto: unsplash.com

 

Poznávacie zájazdy do Škótska

 

Najstaršie ľudské náleziská v oblasti Edinburghu sa datujú do roku 8500 pred n.l. a prvé známky osídlenia tu boli už pred 3000 rokmi a to na Castle Rock a Arthur's Seat a v jeho okolí.

Edinburgh.Edinburgh a jeho slávny hrad. Foto: unsplash.com

Počas stredoveku bola Gododdinmi na Hradnej skale postavená malá pevnosť Dun Eiden. V 7. storočí kmeň Angles (kmeň, ktorý dal meno Anglicku) zaútočili na Gododdinov a napadli pevnosť. Kmeň Angles prevzal názov „Eiden“ a pripojil ho k „Burh“, starému anglickému slovu, ktoré znamená pevnosť, čím vznikol názov Edinburgh. Pevnosť a región boli znovu dobyté Škótmi až v roku 1018.

Nie je isté, kedy bol kráľovský hrad postavený na Hradnej skale, ale predpokladá sa, že v období 12. storočia, pravdepodobne za vlády Dávida I. Na východnej strane Hradnej skaly začala rásť osada. V tomto období Edinburgh a Canongate sa považovali za  kráľovské mestá a tak mali povolené vykonávať zahraničný obchod.

Edinburgh v ŠkótskuPohľad na mesto Edinburgh. Foto: unsplash.com

V stredoveku edinburgskí bratia zakladajú kláštory, ktorí avšak na rozdiel od mníchov pracovali pre komunitu a mohli kláštor opustiť. V Edinburghu boli dominikáni, oblečení v čiernom, a bratia augustiniáni, oblečení v sivej. Obe skupiny žili v južnej časti Edinburghu.

Počas 14. storočia začal rásť obchod a Edinburgh sa stal známym vďaka svojej vlne, ktorá sa vyvážala z prístavu v Port Leith spolu s koženým tovarom. Dobytok sa predával v Cowgate a obilniny a seno sa predávali na Grassmarkete.

Napriek neustálym bojom proti Angličanom (hrad bol dobytý v rokoch 1296 až 1322 a v roku 1385 bola vypálená katedrála a radnica) sa Edinburgh rozvíjal ako prosperujúce mesto. Počas 15. storočia sa Edinburgh stal kráľovským hlavným mestom Škótska. Palác Holyrood bol postavený v rokoch 1671 až 1678 pre Karola II.

Palác Holyrood v EdinburghuHolyrood v Edinburghu. Foto: unsplash.com

V 16. a 17. storočí bolo mesto pomerne preľudnené. Okolo roku 1500 žilo v Edinburghu približne 12 000 ľudí. Počet obyvateľov rýchlo rástol a o menej ako pol storočia neskôr dosiahol 15 000.

Po bitke pri Floddene v roku 1513 postavili obyvatelia mesta okolo Edinburghu Flodden Wall, aby ho ochránili pred Angličanmi. Múr však nebol veľmi účinný a Angličania ho niekoľkokrát prelomili, aby zaútočili na mesto. Odkedy bol Edinburgh obohnaný múrom, jeho neustále rastúca populácia stavala viacposchodové domy. Prvé kamenné výškové budovy boli postavené v Royal Mile a niekedy boli vysoké až 12 poschodí. Keď tieto obytné domy už nestačili, postavili si občania na kamenné domy drevené domy. Edinburgh často postihovali mory, choroby a požiare. Na konci 17. storočia malo mesto 50 000 obyvateľov.

Royal Mile. EdinburghRoyal Mile. Edinburgh. Foto: unsplash.com

V 17. storočí Daniel Defoe, anglický autor románu Robinson Crusoe, o Edinburghu poznamenal, „že v žiadnom meste na svete nežije toľko ľudí v tak malej časti ako Edinburgh“. Mor, týfus a cholera boli prítomné v každodennom živote obyvateľov. Títo kričali „Gardyloo“, keď vyhadzovali odpadovú vodu z okien na ulicu, aby varovali okoloidúcich. Občania hádzali svoj domový odpad do Nor Loch (dnes Princes Street Gardens) a mnohí historici sa domnievajú, že sa používal aj na pitnú vodu. Edinburgh bol jedným z najviac nehygienických miest v Európe.

V roku 1752 bolo navrhnuté rozšírenie Edinburghu, ale až v roku 1767 navrhol plány Nového Mesta James Craig, mladý neznámy architekt, ktorý vyhral súťaž na návrh novej časti mesta. Architekt predstavil plán veľkých paralelných ulíc, námestí a záhrad. V tomto období už Edinburgh nepotreboval obranný múr, pretože Škótsko bolo zjednotené s Anglickom v roku 1707 a už viac ako storočie mu predsedal ten istý panovník. Avšak dlhé roky sporov a oddelenej histórie vysvetľujú existenciu Škótska ako samostatnej krajiny, či už inštitúcie ako Bank of Scotland a škótsky parlament v Holyrood.

Centrum mesta EdinburghCentrum mesta Edinburgh. Foto: unsplash.com

V polovici 18. storočia sa Edinburgh stal obľúbeným miestom pre intelektuálov, najmä pokiaľ ide o filozofiu, históriu, medicínu, vedu a ekonómiu. Napríklad v rokoch 1768 až 1771 vyšla v Edinburghu Encyclopaedia Britannica. Počas 19. storočia sa Glasgow stal dôležitým priemyselným mestom na úkor Edinburghu. Najvýznamnejšími priemyselnými odvetviami mesta bola výroba piva a polygrafický priemysel. V Glasgowe sa usadili aj bankári a právnici. Nové Mesto bolo dokončené na začiatku 19. storočia a prilákalo írske prisťahovalectvo, čím sa počet obyvateľov v roku 1850 zvýšil na 170 000.

 Historický EdinburghKamenný s neodolateľnými uličkami, aj taký je historický Edinburgh. Foto: unsplash.com

Počas 20. storočia boli postavené múzeá, obchodné domy, vznikajú reštaurácie a pohostinstvá, ktoré sú dnes obľúbenou turistickou destináciou. 1. júla 1999 kráľovná Alžbeta oficiálne otvorila škótsky parlament, ktorý sa znovu zišiel po 292 rokoch. Škóti si mohli vytvoriť vlastné zákony týkajúce sa zdravotníctva, vzdelávania a sociálnej starostlivosti. Nová budova bola slávnostne otvorená v roku 2004.

Arturovo sedlo je hlavný vrch v skupine kopcov v Edinburghu. Je súčasťou parku Holyrood. Kopec sa týči nad mesto do výšky 250 metrov. Z kopca je nádherný panoramatický výhľad na mesto a okrem toho sa dá na sedlo ľahko vyštverať. Povráva sa, že meno je odvodené z legendy o kráľovi Artura. Sedlo bolo vytvorené vyhasnutou sopkou. V roku 1836 5 chlapcov, ktorí lovili zajace našlo 17 miniatúrnych rakiev, v ktorých sa nachádzali malé drevené figúrky. Rakvy sa nachádzali v jaskyni na skale. Od vtedy od kedy boli objavené zostali záhadou. Veľa ľudí verí, že rakvy boli vytvorené čarodejnicami, iní zas veria, že sú spojené s vraždami vykonanými Burkom a Harom v roku 1828. Zachované rakvy sa dnes nachádzajú v Národnom múzeu Škótska. Arturovo sedlo sa často spomína ako možné miesto pre legendárny hrad Camelot s dvorom rímsko – britského hlavného bojovníka Kráľa Artura.

Arturovo sedlo v EdinburghuArturovo sedlo v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Edinburgh má aj svoje srdce Midlothian, ktoré bolo vytvorené na chodníku Esplanade, neďaleko katedrály. Jedná sa o zabudovanú mozaiku v tvare srdca z farebných žulových dlažobných kociek a značuje miesto, kde kedysi stála stará edinburská väznica založená v 15. storočí a zbúraná v roku 1817. Tento názov prevzal jeden z dvoch futbalových klubov v Edinburghu, Heart of Midlothian Football Club, ktorý používa samotnú mozaiku ako základ svojho loga.

Ak sa prejdete po centre mesta a preskúmate edinburské parky, všimnete si, že na všetkých lavičkách sú malé nápisy. Tieto lavičky sa nazývajú „pamätné lavičky“ a bežne ich kupujú rodiny a priatelia zosnulej osoby, aby si ich uctili a pripomenuli vyrytím ich mena a venovaním na zadnú časť lavičky. Tento zvyk sa používa aj v iných častiach Spojeného kráľovstva.

EdinbrughKrása kamenného mesta a splynutie s prírodou. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Royal Mile sa spája s mnohými malými a úzkymi uličkami, ktoré sa v Škótsku nazývajú „Closes“. Temné chodby vedú na „súdy“ alebo vnútorné terasy a mnohé dnes vypovedajú smutné príbehy. Edinburgh kedysi tvorilo 300 uzavretých ulíc, z ktorých sa zachovalo len 60. Jednou z najlepšie zachovaných je Mary King’s Close, ktorá patrila medzi najchudobnejšie, kde žilo a zomrelo v extrémnej chudobe a smútku množstvo ľudí.

 Ulica Victoria. Edinburgh. Pestrá ulica Victoria. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Pre obyvateľov Edinburghu pred stovkami rokov „svet skončil“ v ​​dolnej časti High Street, kde sa križuje s ulicou St Mary’s Street. Pred stáročiami prechádzal múr postavený na obranu Starého Mesta pred Angličanmi presne týmto miestom. Keďže len veľmi málo obyvateľov sa odvážilo opustiť Staré Mesto a prejsť cez opevnené hradby, táto časť bola známa ako „Koniec sveta“. Dnes zlatá pamätná tabuľa ukazuje, kde presne mesto končilo, a hneď pred ním je jedna z najznámejších krčiem v Edinburghu s názvom „Koniec sveta“.

Top lokality

Kráľovská míľa

Od hradu až po palác Hollyrood sa tiahne sieť niekoľkých ulíc, ktoré sa stali jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Edinburghu. Už samotný názov našepne, že cesta je dlhá  jednu škótsku míľu, no pravdou je, že v skutočnosti je o niečo dlhšia. Pravdepodobne jeden z najstarších bulvárov si zachoval mnoho pôvodných budov. 

Kráľovská míľa. EdinburghKráľovská míľa. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Calton Hill

Calton Hill je kopec na východ od Nového Mesta v Edinburghu, v dolnej časti Princes Street. Na vrchole kopca je niekoľko pamiatok, ktoré mu dali názov „Atény severu“.

Calton Hill v EdinburghuCalton Hill v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Nachádza sa tu pamätník Národný monument, ktorý bol navrhnutý na počesť vojakov, ktorí prišli o život v napoleonských vojnách. Hoci má ambiciózny projekt iba 12 stĺpov, má istú podobnosť s Parthenónom v Aténach. Keď bol prvýkrát postavený, bol veľmi kritizovaný, pretože nedostatok finančných prostriedkov znamenal, že zostal nedokončený, čo viedlo k tomu, že ho obyvatelia nazývali „Hanba Edinburghu“, „Edinburgh's Folly“ a „Pýcha a chudoba Škótska“. Napriek tomu sa teraz stal jednou z najpôsobivejších častí hlavného mesta.

Národný monument v EdinburghuNárodný monument v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Astronomické observatórium na kopci Calton Hill bolo najprv postavené pre zrkadlový teleskop Thomasa Shorta. Short bol optikom a bol jedným z popredných svetových výrobcov teleskopov. Jeho dcérou bola Mária Terézia Short, ktorá po rokoch vytvorila Camera Obscura. Po mnohých zmenách a renováciách sú nádherné budovy hvezdárne stále súčasťou „malých Atén“. 

Observatórium v EdinburghuObservatórium v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Nelsonov pamätník, postavený v rokoch 1807 až 1815, je pamätná veža na počesť viceadmirála Nelsona po jeho víťazstve a smrti v bitke pri Trafalgare. V roku 1853 bola na vrchol veže nainštalovaná časová guľa, ktorá padala presne o 13:00, aby lode, ktoré sa chystajú na dlhú plavbu, mohli pred odchodom správne nastaviť hodiny. Potom ho napojili na delo na Edinburghskom hrade, aby bolo možné o 13:00 odpáliť guľu aj delo.

Nelsonov pamätník. EdinburghNelsonov pamätník v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Princess Street Gardens

Záhrady Princess Street Gardens, ktoré vznikli v roku 1820 po odvodnení rieky North Loch, oddeľujú staré mesto od nového. Dnes sú jedným z najdôležitejších mestských parkov v srdci Edinburghu. Záhrady majú rozlohu 150 000 m² a sú rozdelené na dve časti, The Mound, kopca, ktorý spája Edinburské Nové Mesto a Staré Mesto a kde sa nachádza Škótska národná galéria. 

Nor Loch, ktorý bol najprv močiarom na severnej strane Edinburghu, sa pôvodne používal ako prirodzená stredoveká obrana spolu s Edinburským hradom. Keďže bola severná a západná časť mesta chránená, Edinburgh potreboval len opevnenie na východnej a južnej strane mesta.

Princess Street Gardens. EdinburghPrincess Street Gardens. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Od stredoveku až do devätnásteho storočia sa verilo, že Nor Loch bolo miesto, kde sa konalo „knutie sa čarodejníc“, čo bol spôsob, ako zistiť, či je podozrivý vinný z čarodejníctva. Princes Street Gardens boli prvýkrát navrhnuté v 70. rokoch 18. storočia, no slávnostne boli otvorené v roku 1820, keď bolo jazero úplne vypustené. Záhrady sú krásne po celý rok. Je to miesto, kde sa stretáva veľa miestnych obyvateľov, najmä pri Rossovej fontáne, najznámejšiej pamiatke parku. Táto liatinová konštrukcia bola inštalovaná v roku 1872 po tom, čo bola vystavená na Veľkej výstave v roku 1862 v Londýne.

Princess Street Gardens a pohľad na hrad. EdinburghPrincess Street Gardens a pohľad na hrad. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Každý rok na Vianoce sa časť záhrad premení na „Zimnú krajinu zázrakov“ s vianočným trhom, klziskom a mnohými ďalšími zábavnými atrakciami, vrátane ruského kolesa s výškou 33 metrov, často nazývaného Edinburské oko.

Scott Monument

Scott Monument je s výškou 61 metrov najväčším pamätníkom na svete venovaným spisovateľovi. Postavený bol v roku 1846. Jedná sa o gotický monument postavený na počesť škótskeho spisovateľa Sira Waltera Scotta. Vežá má čiernu farbu, čo jej dodáva strašidelnú krásu. Zdobí ju 64 figúrok predstavujúcich rôzne postavy zo spisovateľových románov. V kontraste so začiernenou konštrukciou je biela mramorová socha Sira Waltera Scotta. Je možné vyliezť na vrchol veže po 287 schodoch, ktoré sú rozdelené do štyroch úrovní.

Scott Monument. EdinburghScott Monument. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Grassmarket   

Grassmarket je historické trhové miesto v Starom meste v Edinburghu. Je situovaný priamo pod hradom Edinburgh. Grassmarket bol od roku 1477 jedným z hlavných edinburských trhových miest, z ktorého časť sa venovala predaju koní a dobytka. Grassmarket bolo tradičným miestom krčiem, študentských domov a dočasných ubytovaní. Stará časť trhu je obklopená barmi, lokálnymi maloobchodmi a obrovským hotelom Apex Hotels. Najstarší verejný dom v Edinburghu White Hart Inn bol postavený začiatkom 18. storočia, a povráva sa, že ho navštívili Robert Burns, William Wordsworth,, William Burke a William Hare v roku 1820.

Grassmarket. EdinburghGrassmarket. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Rose Street 

Rose Street je ulica v Novom Meste v Edinburghu. Je to úzka ulica, ktorá vedie paralelne medzi Princes Street a George Street. V dnešnej dobe je Rose Street najmä obchodnou ulicou, ale je známa aj vďaka veľkému počtu barov a pohostinstvami. Rose Street bola vybudovaná od roku 1770 do 1781 ako dodatočná ulica prechádzajúca z námestia St. Andrews ku námestiu Charlotte. Významné samo stojace budovy aj s Kenilworth barom sú od architekta Thomasa P. Marwicka a Eagle budovy od architekta Georga Washingtona Brownea. Rose Street je tiež známa vďaka nezvyčajnej hre. Táto hra sa nazýva Rose Street Challenge. Hrá sa tak, že počas prechádzania cez Rose Street sa musíte zastaviť v každom podniku na drink.

EdinburghPestré ulice plné klasických pohostinstiev. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Loď kráľovnej a kráľovskej rodiny

Už viac ako 44 rokov, Royal Yacht Britannia sa stala jednou z najznámejších lodí na svete. Britannia bola spustená v Škótsku v roku 1953 a odvtedy slúžila kráľovskej rodine na 968 oficiálnych plavbách, precestovala viac ako jeden milión míľ, zastavila sa v 600 prístavoch a vo viac ako 135 krajinách.

Kráľovná sa pri cestovaní na lodi cítila ako doma a na stenách Britannie stále visia fotografie jej detí a vnúčat, ako aj rôzne osobné predmety a darčeky, ktoré rodina dostala na svojich cestách po svete. Počas 44 rokov služby bola Britannia sídlom oficiálnych recepcií, banketov a štátnych návštev. Pri týchto udalostiach by na palubu vyliezlo 45 členov kráľovskej domácnosti s 5 tonami batožiny.

V roku 1997, po viac ako 40 rokoch služby, bolo plavidlo vyradené z prevádzky a teraz kotví v prístave Leith, kde je možné loď preskúmať. Hoci komnaty kráľovnej sú veľmi jednoducho zdobené, ostatné časti lode sú mimoriadne bohaté, ako napríklad Rolls Royce, ktorý je permanentne umiestnený v garáži lode. Je to loď ako žiadna ináInformácie, kde je možné sa dozvedieť napríklad, kto spal v akej izbe, koľko ľudí pracovalo na palube, akí návštevníci boli pozvaní na návštevu Britannie a krajín, ktoré navštívila, čo predstavuje zábavnú prehliadku.

Kráľovská botanická záhrada

Kráľovskú botanickú záhradu v Edinburghu založili v roku 1670 dvaja lekári, ktorí študovali liečivé rastliny. Napriek tomu, že sa pôvodne nachádzala v Holyrood, v roku 1820 bola presunutá do Inverleithu. Záhrada ponúka 72 akrov s viac ako 10 000 rastlinnými druhmi a je rozdelená na rôzne oblasti, z ktorých každá je venovaná rôznorodej vegetácii od arabských púští až po amazonský dažďový prales.

Kráľovská botanická záhrada. EdinburghKráľovská botanická záhrada. Edinburgh. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Calton Hill, Veľká Británia

Príroda

Calton Hill

Calton Hill je kopec v Edinburghu, ktorý je situovaný nad záhradou Princes Street Gardens a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Výhľady na a z kopca sú väčšinou použité na fotografovanie a maľovanie mesta. Calton Hill je hlavným ústredím Škótskej vlády, ktorá sa nachádza v St. Andrew´s House, ktorý sa na strmom južnom svahu. Nachádza sa tu Budova škótskeho parlamentu a ďalšie významné budovy ako Holyrood Palác. Kopec je miestom pre ďalšie ikonické pamiatky a budovy ako Národný pamätník, Nelsonov pamätník, pamätník Dugalda Stewarta, stará Kráľovská stredná škola, pamätník Roberta Burnsa a Mestské observatórium. Calton Hill je miestom niekoľkých udalostí počas roka. Najväčší z nich je Beltanský ohnivý festival, ktorý sa koná 30. apríla každý rok, a ktorého sa zúčastní viac ako 12 000 ľudí. Dussehra Hindu festival sa taktiež koná na Calton Hille začiatkom októbra každý rok.

Holyroodhouse, Veľká Británia

História

Holyroodhouse

Holyroodhouse je oficiálnou rezidenciou britského monarchu v škótsku, Kráľovnej Alžbety II. Nachádza sa na spodku Royal Mile, na opačnom konci hradu Edinburgh. Holyroodhouse je hlavnou rezidenciou kráľov a kráľovien Škótska od 16. storočia. Kráľovná Alžbeta tu strávi 1 týždeň na začiatku každého leta. Historický apartmán Kráľovnej Mary – Kráľovnej Škótov a štátne apartmány, využívané na oficiálne a štátne oslavy, sú otvorené pre verejnosť počas roka. Nie sú sprístupnené len, keď sa v dome nachádzajú členovia kráľovskej rodiny. Palác bol postavený medzi rokmi 1671 a 1678. Palácové záhrady sa rozkladajú na území veľkom 4 ha. Holyroodhouse je majetkom Koruny. Povráva sa, že sa v paláci prehádza duch Agnes Sampsonovej, ktorú v roku 1592 mučili po obvinení z čarodejníctva.

Katedrála St. Giles, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Katedrála St. Giles

Je jednou z hlavných dominánt Edinburghu. Katedrála sa nachádza na Royal Mile medzi Edinburghským hradom a Holyroodhousom. V katedrále sídli presbyteriánska viera. Katedrála pochádza zo 14. storočia. Na mieste gotickej katedrály v 9. storočí stál farný kostol. V 13. storočí bol kostol znovu vysvätený a pomenovaný na počesť patróna mesta Edinburghu, svätgého Gilesa. Tento pútnik žil v 7. storočí a bol Francúz. Patrónom mesta sa stal zrejme vďaka silnému putu so Škótskom a Francúzskom. Podľa legendy bol Giles omylom zranený poľovníkom, ktorý chcel zabiť laň, a po jeho smrti boli v Anglicku a Škótsku založené útulky pre bezdomovcov. Giles býva zobrazovaný ako chráni laň pred šípom. Tento výjav je možné uvidieť vo vnútri v katedrále nad hlavným vstupom. Katedrála sa môže pýšiť 200 pamätníkmi venovaným škótskym vojakom a významným Škótom.  V katedrále sa nachádza Bodliaková kaplnka. Rád bodliakov je najvyšším vyznamenaním udeľovaným v Škótsku. Bodliak je taktiež škótskym symbolom. V kaplnke sa nachádza stolička pre škótskeho kráľa a významné osobnosti.

Edinburghský hrad, Veľká Británia

HistóriaKultúra

Edinburghský hrad

Škótsky drahokam, doplnený pokojnou, no čarovnou atmosférou, nedotknutou prírodou, niektorí opisujú ako jedno z najkrajších miest sveta. Majestátny zámok, nazývaný aj „Atény severu“ je súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Dominantný hrad na vrchu skaly je ovplyvnený silnou dávkou histórie. Na tomto mieste sa narodil Jakub VI., kráľ Škótska a neskôr celého Anglicka a šľachtu pripomínajú aj korunovačné klenoty, uložené v hrade.

Rosslyn Chapel, Veľká Británia

História

Rosslyn Chapel

Kaplnka sa nachádza len pár kilometrov od Edinburghu v Škótsku. Kaplnku začali stavať v roku 1400 podľa návrhu Sira Williama St. Claira. Výstavba trvala približne 50 rokov. Stavba je postavená v gotickom štýle, čo dokazuje najtypickejší znak lomený oblúk, ktorý podľa povery vymyslel Opát Sugér. Kaplnka bola objavená na malom kopci nad Roslin Glen ako katolický kolegiálny kostol v polovici 15. storočia. Kaplnka je tretím Sinclairovým náboženským miestom v Rosline. Kaplnka bola do roku 1861 uzatvorená pre verejné bohoslužby a bola znovu otvorená na bohoslužby podľa obradov Škótskeho biskupského kostola. Od roku 1980, kaplnka vystupuje v špekultívnych teóriach týkajúcich sa spojitosti s Freemasonry, Templárskymi rytiermi a Svätým Grálom. Kaplnka je v súkromnom vlastníctve Petera St. Claire – Erskina.

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Portobello

„Porty Beach“, ako je všeobecne známa, je jednou z najbližších a najobľúbenejších pláží v Edinburghu. Je to iba 15 minút cesty autobusom z centra mesta a preto táto dvoj kilometrová pláž priťahuje za slnečného dňa davy ľudí, aby si vychutnali zlatý piesok pobrežia Severného mora.

Pláž Portobello Jedna z najobľúbenejších pláží v Edinburghu - pláž Portobello. Zdroj: pixabay.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Vyhliadky z Calton Hill

Veľmi pekné vyhliadky na mesto Edinburgh sa naskytajú z kopca Calton Hill. Môžete vyjsť 170 schodov na vyhliadku z Nelsonovho pamätníka, odkiaľ sa tiež naskytajú skvelé vyhliadky. 

Calton Hill. EdinburghEdinburgské vyhliadky aj pre deti. Foto: unsplash.com

Greyfriars Bobby

Pes Bobby je pravdepodobne najvernejší pes v Škótsku. Tento Skye teriér strážil hrob svojich majiteľov 14 rokov, až kým nezomrel. Bobby patril Johnovi Grayovi, policajtovi z Edinburghu. Gray a Bobby boli najlepšími priateľmi, kým dôstojník nezomrel na tuberkulózu v roku 1858. Keď Bobbyho pána pochovali na cintoríne Greyfriars, pes nasledujúcich štrnásť rokov žil na cintoríne, vedľa hrobu svojho majiteľa, a preto sa volá Greyfriars Bobby. Počas tejto doby sa Bobbyho lojalita k jeho pánovi stala v Edinburghu veľmi známou a ľudia chodili na cintorín, aby ho nakŕmili a dali mu vodu. V roku 1872 Bobby zomrel a bol pochovaný neďaleko hrobu Johna Graya. Od svojej smrti sa Bobby stal miestnym hrdinom a dodnes sa naňho spomína. Socha Bobbyho bola umiestnená na južnej strane edinburgského mosta Juraja IV. Dokonca je možné navštíviť jeho hrob v Greyfriars. O jeho živote bolo natočených množstvo kníh a filmov.

Greyfriars Bobby. Edinburgh.Greyfriars Bobby. Edinburgh. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Škótsko je jednak hornatá a jednak ostrovná krajina. Vzhľadom na chladnejšie podnebie prevažujú jedlá veľmi sýte a výdatné – najmä hovädzina, divina, jahňacina no a samozrejme na stole nikdy nechýbajú ryby.

Rybie špecialityRybie špeciality. Foto: unsplash.com

Typické raňajky tvorí fazuľa v paradajkovej omáčke, praženica, opečená slanina, párky, dusené šampiňóny. Často sa podáva aj porridge - ovsená kaša s medovo-karamelovým sirupom či čokoládou.

PorridgePorridge. Foto: unsplash.com

Najznámejšou škótskou špecialitou je "Haggis with Neeps and Tatties", čo je ovčí žalúdok plnený mletými jahňacími vnútornosťami s ovsenými vločkami či krúpami a cibuľou (podobne ako naše jaterničky), tiež existuje krvavničková verzia. Haggis sa servíruje so zemiakovou kašou a kvakovou kašou. Podávaný je ako predjedlo, prípadne aj ako raňajky. V rámci rýchleho obeda je obľúbené "Scotch egg", varené vajíčko obalené v mletom mäse a strúhanke, pečené, či vyprážané.

Scotch egg. Foto: unsplash.com

Ako hlavné jedlo je veľmi populárne "Sheppards pie" či "Cottage pie", čo je mleté jahňacie, alebo mleté hovädzie mäso, podávané so zemiakovou kašou.

Mäsový koláč.Mäsový koláč. Foto: unsplash.com

Škótske rieky ústiace do Atlantiku, či Severného mora sú plné lososov, a pripravujú sa na prírodno, často so smotanovo - citrónovou omáčkou, či špenátom. Na jedálnom lístku nesmie chýbať treska, grilovaná, či pečená, prípadne podávaná ako rybacia fašírka "Fish cake".

Chutný lososChutný losos. Foto: unsplash.com

Počas chladných dní príjemne zahreje Cullen Skink – smotanová polievka z údenej tresky so zemiakmi a cibuľkou. Na jedálnom lístku sa často vyskytuje srnčí guláš, pod tradičným názvom „Highland game“, dusený s mrkvou, servírovaný s jogurtom a zemiakmi.

Mäsový gulášMäsový guláš. Foto: unsplash.com

Šťavnatý hovädzí steak je podávaný s hranolkami. Domáci si v puboch úplne najčastejšie dávajú burger z mletého hovädzieho mäsa, podávaný s hlávkovým šalátom a cibuľou. Zaujímavo na tanieri vyzerá "Steak and Ale Pie", ide o hovädzí guláš na pive, zapečený z vrchu s cestíčkovou krustou.

Burger z mletého hovädzieho mäsaBurger z mletého hovädzieho mäsa. Foto: unsplash.com

Pivo je tu tiež veľmi obľúbené najmä „Ale“ – vrchne kvasené pivo, ktoré fermentuje pri vyšších teplotách a dáva výslednému produktu ovocný resp. lúčny nádych, alebo s tzv. „Lager“ – čiže ležiak, teda spodne kvasené pivo. Snáď žiadna návšteva Škótska sa nezaobíde bez ochutnávky pravej škótskej „single malt“, alebo čistej jačmennej, dva krát destilovanej whisky. Najlepšie je ochutnať ju priamo pri zdroji – teda v jednej z mnohých páleníc. 

Chivas Regal Scotch WhiskyŠkótsky nápoj, whisky. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Edinburghský medzinárodný festival

Je najväčším festivalom umenia na svete. Každoročne počas troch augustových týždňov hostí špičkových interpretov rôznych hudobných žánrov, divadla, opery a tanca. Počas troch týždňov sa odohrá vyše 300 predstavení v kostoloch, koncertných či divadelných sálach ale aj na námestiach či v parkoch.

Hudobný koncertFestival. Foto: unsplash.com

Festival Fringe

V auguste prebieha aj festival pouličného umenia Fringe, ktorý sa začal organizovať ako alternatíva ku Edinburghskému festivalu umenia. Je to najväčší festival svojho druhu na svete s asi 3 500 vystúpeniami na približne 250 miestach v meste: na uliciach, námestiach, parkoch či v školách. Vďaka festivalom prichádza každoročne v auguste do Edinburghu približne štyri milióny návštevníkov. August je teda v Škótsku mimoriadne exponovaný mesiac, čo sa odráža aj na cenách leteniek či ubytovania.

Festival Fringe. EdinburghFestival umenia. Foto. unsplash.com

Military Tatoo

Medzinárodná prehliadka vojenských kapiel sa odohráva každý večer počas troch augustových týždňov na Edinburghskom hrade a vždy býva zakončená veľkolepým ohňostrojom. Každý rok sa na veľkom hradnom nádvorí pre tento účel postaví tribúna pre 8 800 divákov. Výraz Tatoo pochádza z holandskej frázy doe den tap toe, znamenajúcej pokyn „zatvorte kohútik“, ktorý dával trubkár alebo bubeník hostinským, aby prestali čapovať pivo a aby sa vojaci vrátili do kasární.

Edinburghský hradEdinburghský hrad. Foto: unsplash.com

Nákupy v Edinburghu 

Royal Mile je plná obchodov so suvenírmi a obchodmi s tradičnou módou. Princes Street v Novom Meste je najdôležitejšou ulicou Edinburghu, kde je niekoľko obchodných domov. George Street paralelne s ulicou Princes Street je oveľa menej preplnená a ponúka veľký výber butikov a luxusných obchodov. Na tejto ulici sú tie najexkluzívnejšie obchody. Malá ulica Multrees Walk, ktorá je veľmi blízko námestia St. Andrew sa nachádzajú značky ako Louis Vuitton. Rose Street je pešia ulica, ktorá sa nachádza medzi Princes Street a George Street, je jednou z najčarovnejších v celom Edinburghu. Je domovom mnohých reštaurácií, krčiem a obchodov. Ak hľadáte niečo trochu alternatívnejšie a originálnejšie, potom je to ulica Grassmarket. Má množstvo stánkov, ktoré vlastnia nezávislí umelci a remeselníci. Duncan Street je náma svojimi umeleckými galériami a starožitnosťami.

EdinburghNákupy v Edinburghu v rušných uliciach. Foto: unsplash.com

Beltane Fire Festival

V noci 30. apríla sa na Calton Hill zhromažďujú tisíce ľudí, aby oslávili jeden z najvýznamnejších festivalov v meste, Beltane Fire Festival. Tento festival oslavuje príchod leta a úrodnosť krajiny a zvierat. Beltane v preklade znamená "Jasný oheň", vďaka čomu je oheň hlavným bodom festivalu. Okolo obrovskej vatry sa konajú predstavenia predstavujúce začiatok leta poháňané údermi bubnov.

Beltane Fire Festival. EdinburghBeltane Fire Festival. Edinburgh. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Our Dynamic Earth 

Je turistická atrakcia v Edinburghu, taktiež slúži aj ako konferenčná miestnosť. Nachádza sa v Holyroode. Riaditeľ Our dynamic Earth je priblížiť verejnosti procesy, ktoré vytvorili Zem, čo zahŕňa Veľký Tresk, evolučnú abiogenézu, globálnu tektoniku a pohyb ľadovcov. Centrum bolo otvorené v roku 1999 ako jeden z hlavných projektov podporovaných Komisiou Millennium.

Planéta ZemZaujímavosti o planéte Zem v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Dean Village

Dean Village je čarovné mestečko, ktorým preteká pokojný potok, čo dotvára dokonalú scenériu s budovami z 19. storočia. Leží severozápadne od centra Edinburghu. V minulosti tu bolo postavených niekoľko mlynov. 

Dean Village. EdinburghDean Village. Edinburgh. Foto: unsplash.com

Tartan Weaving Mill and Exhibition

Tento obrovský obchod, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Edinburghského hradu na Royal Mile, má veľký výber látok a odevov. Môžete tiež vidieť stroje, ktoré vyrábajú tartan.

EdinburghTartany v Edinburghu ako súčasť škótskej tradičnej kultúry. Foto: unsplash.com

Obchodné domy

Nákupné centrum Jenners sa achádza sa na Princes Street a je najobľúbenejším obchodným domom v Edinburghu. Je možné ho prirovnať k obchodnému domu Harrods v Londýne. Aj keď neplánujete nič kupovať, zaujímavý je jeho interiér a výzdoba. Nichols je obchodný dom, ktorý predáva všetky exkluzívne značky a predmety, na ktoré si spomeniete.

Obchodný dom Jenners v EdinburghuObchodný dom Jenners (vľavo) v Edinburghu. Foto: unsplash.com

Real Mary King´s Close

Real Mary King’s Close je jednou z uzavretých uličiek, ktoré sa nachádzajú pod budovami Starého Mesta, na Royal Mile. Aj keď bol Mary King’s Close pre verejnosť dlhé roky zatvorený, teraz je znovu otvorený a je plný príbehov o obetiach moru, vrahoch, odráža chudobu a ponurý Edinburgh v 16. a 17. storočí. Počas návštevy je možnosť nahliadnuť do životných priestorov najchudobnejších obyvateľov Starého Mesta.

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Škótsko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia.

Rozloha a populácia: 264 km2
548 000 obyvateľov

Jazyky: angličtina a škótska gaelčina

Náboženstvo: Dominantné postavenie vo vierovyznaní má Škótska presbyteriánska cirkev (30%), nasledujú katolíci (16%), prevažujúci najmä na v centrálnej, či západnej časti a na vysočine. Tretí najväčší podiel má Škótska episkopálna cirkev. V krajine má zastúpenie aj množstvo malých odnoží presbyteriánskej cirkvi.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 - 240 V. Elektrická zásuvka má tri dierky, je potrebný adaptér. 

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Najlepší čas na cestovanie do Škótska je od konca marca až do konca mája, rovnako od septembra do začiatku októbra, kedy je pomerne ustálené počasie s teplotami od 10 – 16 C a zároveň je tu podstatne menej turistov ako v letných mesiacoch. Čo sa týka teplôt a dĺžky denného svetla je najlepší čas jún, kedy je stále menej turistov ako cez prázdniny. Júl a august sú čo sa týka počasia tiež ideálne, je to však zároveň vrchol turistickej sezóny s množstvom festivalov a teda turistické lokality sú podstatne rušnejšie.

Letisko a dĺžka letu

Let z Viedne/Bratislavy do Edinburghu trvá približne 2h 40 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v hlavnom meste spojeného kráľovstva v Londýne 25, Kensington Palace Gardens, W8 4QY, Londýn, Spojené kráľovstvo

Tel: +44 2073136470
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Od 1.1.2021 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska už nie je členom EU. Občania členského štátu EU sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt po dobu 6 mesiacov nebudú občania potrebovať od 1. januára 2021 víza. Budú oprávnení navštíviť krátkodobo Spojené kráľovstvo za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností. 

Do 30. septembra 2021 budú môcť cestovať aj s platným občianskym preukazom. Od 1. októbra 2021 budú povinní cestovať výlučne s cestovným pasom. Táto podmienka sa nebude uplatňovať vo vzťahu k občanom, na práva ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu. Registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip).

Od 1. januára 2021 Spojené kráľovstvo zavádza bodový imigračný systém, na základe ktorého budú musieť občania za účelom štúdia alebo práce požiadať o víza. Viac informácií týkajúcich sa Brexitu nájdete tu. Občania členských štátov EU môžu stále využívať tzv. e-Gates – elektronické vstupné terminály na letiskách, pokiaľ vlastnia pasy s biometrickým údajom a sú starší ako 12 rokov. V záujme ochrany detí britská hraničná polícia môže preverovať, či je dieťa do 18 rokov sprevádzané rodičmi. Pre tento prípad je vhodné mať so sebou doklady, ktoré príbuzenský vzťah potvrdzujú. Najmä v prípadoch, ak má dieťa iné meno ako sprevádzajúci rodič, je vhodné hraničnej polícii na požiadanie predložiť dôkaz vo forme napr. rodného listu a/alebo sobášneho listu. Ak je dieťa sprevádzané treťou osobou (t.j. nie rodičom/zákonným zástupcom), odporúčame vybaviť si pred cestou splnomocnenie (s notársky overeným podpisom rodiča/zákonného zástupcu) na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou – tlačivo je možné nájsť tu.

Doprava

MHD v Edinburghu je spoľahlivá a na úrovni. 

Shopping a suveníry

Medzi najobľúbenejšie suveníry patrí Tartanové oblečenie, vyrábané z tartanovej látky, tkanej do špeciálneho kockovaného vzoru. Každý vzor podľa tradície bol unikátny pre ten ktorý klan či región. V Edinburghu sídli Škótsky register tartanov, ktorý eviduje cca 4000 tartanových vzorov. Obľúbené najmä šály, rukavice, čiapky, plédy, sukne či nohavice. Špecialitou je Kilt – mužská vlnená zavinovacia sukňa. Nosí sa na výnimočné príležitosti ako svadby, pohreby, oslavy či ceilidh. Súčasť tradičného mužského horalského oblečenia je sporran, peňaženka, ktorá sa nosí zavesená na bruchu. Trvanlivosťou a hrejivosťou sa vyznačujú kašmírové výrobky ako čiapky, svetre, rukavice či šály, tkané zo vzácnej srsti špeciálneho kozieho plemena, pochádzajúceho z kašmírskeho regiónu. Na tkanie sa používa len srsť, zhadzovaná v lete, preto sú na produkciu potrebné veľké stáda, ktoré v Škótsku pre tento účel stále rastú.

Skvelým typom na darček pre ženy sú vresové šperky – tzv. Heather jewellery – unikátne strieborné prstene, náušnice, prívesky či náramky s farebnými ozdobami vytvorenými z nafarbených vresových vetvičiek, zlisovaných tak, aby vytvárali nádhernú mramorovú štruktúru v rôznych farebných kombináciách. Prípadne si môžete kúpiť striebornú brošňu so symbolmi a mottami reprezentujúcimi jednotlivé klany. Väčšinou sa tieto brošne využívajú na zopnutie plédy. No a škótska jačmenná whisky je asi najčastejším suvenírom zo Škótska. Zo zákona musí škótska whisky dozrievať minimálne 3 roky a obsah alkoholu je minimálne 40%.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR