Škótsko

Škótsko

Tajuplná krajina plná prírodných krás a bohatej histórie

Stiahnuť PDF

Škótsko je jednou zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a z celkovej plochy Spojeného kráľovstva zaberá približne jednu tretinu, na ktorej žije necelá desatina celkovej populácie kráľovstva. Z toho vyplýva, že ak pre svoj oddych hľadáte krajinu, kde nájdete viac ovečiek a kravičiek ako ľudí, Škótsko môže byť jedným z dobrých tipov. Platí to samozrejme najmä pre severozápadné rurálne oblasti, vysočinu, či Hebridské, Orknejské alebo Shetladské ostrovy. Škótsko je všeobecne vnímané ako krajina ponúkajúca nádherné prírodné scenérie, tajomné jazerá, hlboké údolia, morské zálivy, starobylé opátstva či romantické hrady – mnohé z nich stále vo vlastníctve starých rodov, pripomínajúce slávnu históriu hrdých Škótov.

Škótsko - more pri západe slnka
Škótsko ponúka nádherné prírodné scenérie. Zdroj: depositphoto.com

 


Je to ideálne miesto pre aktívnu dovolenku, ktorú môžete tráviť turistiku, golfom či rybolovom. Nie je to však len krásna, nedotknutá príroda ale aj kultúra, tradície, veselá i clivá ľudová hudba, tanec, typické škótske tartanové oblečenie, muži v sukni, skvelé výdatné jedlo či ochutnávka whisky. Obvykle začíname prehliadkou hlavného mesta, ktoré naopak, najmä vďaka množstvu festivalov, kultúrnych podujatí a neodolateľnej atmosféru priťahuje množstvo domácich aj zahraničných návštevníkov.

Škótsko plné tajomných hradov. Škótsko. Škótsko plné tajomných hradov. Škótsko. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Ostrov Skye

Dramatická krajina najväčšieho ostrova Vnútorných Hebríd je skutočným prírodným drahokamom Škótska. „An t-Eilean Sgitheanach“, alebo  v preklade  zo škótskej gaelštiny „ okrídlený ostrov“, naozaj tvoria dve krídelká – dva polostrovy. Divoká a bizarná krajina polostrova Trotternish ponúka stolové hory, čadičové skaly, divoké útesy, či hradnú zrúcaninu na brehu mora. A pre otužilcov aj nádherné pieskové pláže. Kto by odolal? Dominantou pokojnejšieho polostrova Waternish je už 800 rokov sídlo klanu Macleodovcov, Dunvegan castle. Na mieste, kde sa rozbiehajú cesty na obe „krídla“ sa vypínajú dramatické Cuillin hills – oprávnene prezývané Škótske Alpy. Hoci najvyšší vrchol – Sgurr Aladair sa týči do výšky „len“ 993 m, turistiku v týchto miestach však rozhodne netreba podceňovať. Strmý skalnatý terén a nevyspytateľné škótske počasie prekvapilo už nejedného turistu. Názov Skye je toho dôkazom, boli to už Vikingovia, ktorý tomuto krásnemu miestu dalo meno „ostrov hmly“ alebo „Skye“.

Ostrov skye v škótskuFoto: depositphotos.com

Orkneje

Severne od škótskej pevniny sa nachádza súostrovie Orkneje. Pozostáva zo 70 ostrovov.  Na najväčší z nich sa priplavíme za cca 90 minút z mestečka Thurso. Už plavba samotná je úžasným zážitkom, najmä ak sa plavíme v podvečerných hodinách, kedy zapadajúce slnko nasvieti už bez tak červené pieskovcové útesy ostrova Hoy, ktorý počas našej cesty míňame. Asi najkrajší pohľad nám ponúka 137 metrov vysoký pieskovcový stĺp, tzv. Old Man of Hoy, ktorý vznikol morskou eróziou a odjakživa láka nielen fotografov ale najmä horolezcov. Asi najviac pozornosti vzbudil v roku 2018 zatiaľ jeho najmladší pokoriteľ, 8 ročný Edward Mills, ktorý výstup absolvoval,  aby získal peniaze pre charitatívnu organizáciu Horolezci proti rakovine, pretože jeho matka mala konečnú rakovinu prsníka. 

Orkneje v škótskuFoto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Edinburgh leží na východnom pobreží, pozdĺž ústia rieky Forth do Severného mora. Vďaka krásne zachovalému stredovekému historickému jadru pôsobí Edinburgh priam rozprávkovo. Jeho Kráľovská míľa, prepájajúca stredoveký hrad a Holyrood palác, známe sídlo Márie Stuartovej, sa ťahá po chrbte dávno vyhasnutej sopky. Kamenné uličky a domy ukrývajúce tajomné dvory vás lákajú objavovať ich dávne, často veľmi strašidelné príbehy. Jedným z nich je aj život istého Williama Brodieho, edinburghského stolára, ktorého dvojitý život sa stal inšpiráciou pre román Roberta Luisa Stevensona, Dr. Jekill a Mr. Hyde.

Edinburgh
Rozprávkový Edinburgh. Zdroj: depositphoto.com
 

Učupené pod Arthurovým sedlom, za kráľovským palácom sa ukrýva, ktoré zažilo kráľovské korunovácie, sobáše, či pasovanie rytierov do Holyroodske opátstvo starobylého škótskeho rádu Order of the Thistle – rádu bodliaka. Zároveň bolo kráľovským pohrebiskom. Hroby však boli za Williama Oranžského zničené, dnes jeho zakonzervované ruiny stále vyvolávajú rešpekt a úctu.

Holyroodske opátstvo. Škótsko. Holyroodske opátstvo. Škótsko. Foto: unsplash.com

Mesto je príťažlivé aj pre milovníkov prírody a turistiky, lebo priamo nad Holyroodskym palácom a opátstvom sa vypína už spomínané zamatové Arthurovo sedlo, ďalšia vyhasnutá sopka, ktorej zrázy boli zdeformované činnosťou ľadovcov. Kto sa nedá odradiť strmým výstupom, bude odmenený nádherným výhľadom, s mestom aj zálivom ako na dlani.

Arthurovo sedlo. Škótsko. Arthurovo sedlo. Škótsko. Foto: unsplash.ocm

Pre tých, ktorí sú len sviatočnými turistami ale milujú krásne výhľady, odporúčame vystúpiť za pár minút strmými schodíkmi na Calton Hill, ktorému dominuje niekdajšie observatórium či pamätník admirálovi Nelsonovi, pripomínajúci skladací ďalekohľad. Pri pohľade na mesto nám neunikne pohľad ani na najznámejší edinburghský hotel Balmoral – s hodinovou vežou, ako spomienkou na niekdajšiu historickú budovu železničnej stanice.

Calton Hill

Pre krásne výhľady sa vydajte na Calton Hill. Škótsko. Foto: CK Satur

Pre milovníkov parkov, či záhrad má Edinburgh tiež čo ponúknuť. Princes Street Gardens sú záhradným klenotom, ktorý okrem zeleného trávnatého koberca a ružových záhonov poskytujú priam divadelnú kulisu v podobe hradného kopca či St.Giles katedrály. Novšiu časť Edinburghu tvoria honosné georgiánske domy, ktorých klasicistické priečelia dali mestu prívlastok „Atény severu“. Stredoveké a georgiánske mesto oddeľuje nákupná ulica Princes street, plná obchodov, reštaurácií, kaviarničiek, či suvenírov. Tak neváhajte a nechajte sa zlákať jedným z najkrajších a zároveň najtajomnejších miest na svete.

Princes Street Gardens. Škótsko.Princes Street Gardens. Škótsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Loch Ness, Veľká Británia

Príroda

Loch Ness

Aj keď je, takmer 42 kilometrov dlhé a 226 metrov hlboké, jazero druhé najväčšie v Škótsku, povedomie a popularitu mu však priniesla už tradičná legenda, ktorá sa s ním nesie. Sídlo Lochnesskej príšery, ktorá prežila ešte z čias praveku, stále priťahuje ľudí, ktorí pátrajú po pravde a hľadajú obludu „Nessie“. Prvý lov na príšeru sa začal až v 20. storočí, keď jeden manželský pár, v roku 1933, niečo spozoroval na hladine. O rok na to sa objavila fotka s nezvyčajným zvieraťom plávajúcim na hladine.

Falkirk Wheel, Veľká Británia

Iné atrakcie

Falkirk Wheel

Falkirk Wheel je originálny rotačný lodný výťah, nachádzajúci sa neďaleko mesta Falkirk v Škótsku. Prepája prieplavy Foth and Clyde Canal a Union Canal a prekonáva výškový rozdiel 24 metrov. Umožňuje vnútrozemské vodné spojenie medzi mestami Edinburgh a Glasgow. Výťah sa skladá z dvoch vaní, ktoré sú umiestnené na koncoch mohutného rotora. Obe vane majú kapacitu 600 ton vody. Vďaka Archimedovmu zákonu nezáleží na hmotnosti plávajúcich lodí a obe vane sú vždy vyvážené. Falkirk Wheel je jediný rotačný tohto typu na svete a je považovaný za technickú pamätihodnosť Škótka. Výstavba sa začala v roku 2000 a výťah bol slávnostne otvorený Alžbetou II. 2. mája 2002.

Katedrala sv magnusa v škótsku

História

Katedrála sv. Magnusa

V hlavnom meste Kirkwall neostala nič dlžná geologickému pôvodu Orknejí a červený pieskovec dominuje klenbám, ktoré nás obklopujú. Je to najsevernejšia katedrála Spojeného kráľovstva. Vybudovali ju ešte Nóri, keďže do škótskeho vlastníctva prešli Orkneje (spolu so Shetlandami) až v 15. storočí. Od dánskeho kráľa (ktorý vtedy vládol aj dnešnému Nórsku) ich dostala ako svadobný dar jeho dcéra Margaret, keď sa vydávala za škótskeho kráľa Jamesa III.

Skara brae na orknejoch

História

Skara Brae

Toto miesto je skutočným svetom „Flintstonovcov“. 5000 rokov staré neolitické sídlisko je jedným z najväčších lákadiel Orknejí. Malé obydlia s kruhovým pôdorysom, s pozostatkami kamenných postelí, skriniek či ohnísk nás pozývajú zacestovať si v čase. 

História

Eilean Donnan Castle

Cesta po drsnom a rozoklanom západnom pobreží Škótska vedie ku  stredovekému hradu, patriacemu rodine Macrae. Hrad sa vypína na malom ostrovčeku, na strategickom mieste, kde sa stretávajú tri morské zálivy, Loch Duich, Loch Alsh a  Loch Long. Bol vybudovaný v 13. storočí, aby chránil škótsku pevninu pred nájazdami Vikingov. Na príkaz kráľa Alexandra II. ho vybudoval klan Mackenzieovcov. Ako stálu strážnu posádku tu zamestnávali mužov z klanu Macrae. V 18. storočí sa hrad, rovnako ako mnohé iné, stal dejiskom jakobitských bojov o škótsku korunu a žiaľ bol veľmi vážne poškodený. Po 200 rokoch sa šťastlivec John Macrae, potomok dávnych strážcov hradu, veľmi dobre oženil, a celé manželkino veno investoval do kompletnej rekonštrukcie hradu tak, aby mu prinavrátil jeho stredovekú podobu. Hrad je teda rodinnou rezidenciou, ale v prípade, že mnohopočetný klan Macrae práve nechystá nejakú rodinnú oslavu, býva hrad otvorený pre verejnosť. Za pozornosť stojí najmä stredoveká „banqueting hall“, či dobovo zariadená kuchyňa.

Ak vám je hrad z fotografie povedomý, možno ste ho videli vo filme Highlander s Christopherom Lambertom, či v bondovke Jeden svet nestačí. Dnes je Eilean Donnan jedným z najfotografovanejších miest v Škótsku.

esta po drsnom a rozoklanom západnom pobreží Škótska,  nás privedie ku  stredovekému hradu, patriacemu rodine Macrae.  Hrad sa vypína na malom ostrovčeku, na strategickom mieste, kde sa stretávajú tri morské zálivy, Loch Duich, Loch Alsh a  Loch Long. Bol vybudovaný v 13. storočí, aby chránil škótsku pevninu pred nájazdami Vikingov. Na príkaz kráľa Alexandra II. ho vybudoval klan Mackenzieovcov. Ako stálu strážnu posádku tu zamestnávali mužov z klanu Macrae. V 18. storočí sa hrad, rovnako ako mnohé iné, stal dejiskom jakobitských bojov o škótsku korunu a žiaľ bol veľmi vážne poškodený. Po 200 rokoch sa šťastlivec John Macrae, potomok dávnych strážcov hradu, veľmi dobre oženil, a celé manželkino veno investoval do kompletnej rekonštrukcie hradu tak, aby mu prinavrátil jeho stredovekú podobu. Hrad je teda rodinnou rezidenciou, ale v prípade, že mnohopočetný klan Macrae práve nechystá nejakú rodinnú oslavu, býva hrad otvorený pre verejnosť. Za pozornosť stojí najmä stredoveká „banqueting hall“, či dobovo zariadená kuchyňa. Ak vám je hrad z fotografie povedomý, možno ste ho videli vo filme Highlander s Christopherom Lambertom, či v bondovke Jeden svet nestačí. Dnes je Eilean Donnan jedným z najfotografovanejších miest v Škótsku.

Ring of Brodgar v škótsku

História

Ring of Brodgar

Záhadná megalitická stavba stojí uprostred nádherne zakvitnutého vresoviska v úzkom páse medzi dvoma jazerami Stenness a Harray. Otvára množstvo otázok o jej účele či samotných staviteľoch. Predpokladá sa, že to boli práve obyvatelia Skara Brae, ktorí budovali tento kamenný kruh s priemerom vyše 100 metrov. Prečo však náhle opustili svoje obydlia a chrámy sa do dnes presne nevie.

St. Andrews house, Veľká Británia

História

St. Andrews house

St. Andrews house sa nachádza na južnom boku Calton Hill. Je hlavnou budovou škótskej vlády. Budova stojí na mieste bývalej caltonskej väznice. Jediné, čo v dnešnej dobe pripomína bývalé väzenie je vežičkový Guvernérsky dom. Budova bola skonštruovaná architektmi Thomasom S. Taitom a Johnom Jamesom Burnetom, ktorí vyhrali architektonickú súťaž. Výstavba sa začala v novembri 1935 a bola dokončená v roku 1939. Budova bola sídlom škótskeho úradu a sekretariátu Škótska. Predná heraldická skulptúra je od Johna Marshalla. V roku 2001 bola vykonaná veľká rekonštrukcia. Od roku 1999 je St. Andrews house sídlom časti škótskej vlády. Nachádza sa tu kancelária Prvého Ministra Škótska a delegát Prvého Ministra spolu so súkromnými kanceláriami a kanceláriami sekretariátu a s ministerstvom spravodlivosti a zdravotníctva.

St. Andrews, Veľká Británia

HistóriaKultúra

St. Andrews

Mesto St. Andrews leží na východe Škótska. Mesto bolo pomenované po jednom z Ježišových apoštolov, svätom Ondrejovi. História i súčasnosť je tu spojená s najstaršou britskou univerzitou - Univerzitou v St. Andrews a golfom. Miestny golfový klub tu bol založený už v roku 1754.  Najstaršia univerzita Škótska bola založená v roku 1410. V meste sa nachádza aj dievčenská škola St. Leonards založená v roku 1877. Mesto sa pýši niekoľkými významnými historickými budovami, ako napr. katedrála z roku 1159, veža St. Rule, ktorá bola postavená začiatkom 2. storočia, zbytky hradu, ktoré dal postaviť biskup Roger de Beaumont na začiatku 13. storočia, Kostol svätej Trojice z roku 1112, Domikánska kaplnka postavená v roku 1274.

Glencoe, Veľká Británia

Príroda

Glencoe

Táto obec je viacerým známa vďaka lízkosti miesta masakru klanu MacDonaldovcov klanom Campbellovcov v roku 1690, na príkaz kráľa Viliama III. Veľkolepú horskú scenériu obdivujú horolezci a súčasne aj turisti. Obľúbeným je aj kempovanie v stanoch, ktoré odhalí jasnú hviezdnu oblohu. Panorámu ste mohli zahliadnuť aj vo viacerých filmoch, jedným z vrcholom je však Harry Potter a väzeň z Azkabanu.

Stiahnuť PDF

Pláže

Množstvo škótskych pláží sa pýši bielym pieskom, preto Škóti veľmi radi týmto miestam hovoria „škótsky karibik“. Nájdeme ich však väčšinou na odľahlých, od civilizácie vzdialených ostrovoch, v oblastí súostroví Vonkajšie či Vnútorné Hebridy, Orkneje či Shetlandy. Nádherné pláže tentokrát so zlatým pieskom často nachádzame aj v blízkosti veľkých miest. Sú však podstatne viac frekventované. Zároveň platí, že hlavne východné pobrežie, ktoré obmýva severné more, môže byť pomerne chladné. Naopak západ krajiny obmýva Atlantický oceán, tu však pôsobí teplý Golfský prúd, ktorý citeľne ovplyvňuje teplotu vody.

Camusdarach Beach

Na západnom pobreží Škótska, severne od mestečka Fort William, nájdete pláž Camusdarach. Je známa svojimi neodolateľným strieborným pieskom a krištáľovo čistou tyrkysovou vodou Z pláže sa naskytá výhľad na ostrov Skye.

Pláž Camusdarach. ŠkótskoPláž Camusdarach. Škótsko. Foto: unsplash.com

The Monks, Iona

Malý ostrovček Iona je súčasťou súostrovia Vnútorné Hebridy. Celé meno tejto neuveriteľne pozoruhodnej pláže je Traigh Ban Nam Monach, čo v gaelčine znamená „biely prameň mníchov“. Prečo takýto zvláštny názov? Roku 563 Svätý Kolumba spolu s ďalšími 12 mníchmi na ostrove založili kláštor. Odtiaľto začal šíriť kresťanstvo v pohanskom Škótsku. Sláva Iony ako centra vzdelanosti a kresťanských misií sa rozšírila až do Európy a kláštor sa stal pútnickým miestom. Bolo tu pochovaných niekoľko kráľov Škótska, Írska a Nórska. Ostrov Iona môže byť v letných mesiacoch dosť rušný, ale táto nádherná pláž je všeobecne pokojná bez ohľadu na ročné obdobie a je ideálnym miestom pre relax.

Pláž Traigh Ban Nam Monach. Škótsko. Pláž The Monks alebo tiež Traigh Ban Nam Monach. Škótsko. Foto: unsplash.com

Luskentyre Beach

Nájdete ju na západnom pobreží južného ostrova Harris na Vonkajších Hebridoch. Vďaka svojmu bielemu piesku a modrozelenej vode bola Luskentyre označená ako jedna z najkrajších pláží v Spojenom kráľovstve. Je vytesaná do ostrova na okraji tri míle širokého zálivu, z oboch strán je ohraničená rozľahlými piesočnými dunami, ktoré zakrývajú výhľady z cesty. Napriek svojej kráse budete mať na Luskentyre len zriedka spoločnosť, ľahko tu môžete stráviť popoludnie prechádzkami po brehu mora a nestretnete ani živú dušu. 

Pláž Luskentyre. ŠkótskoJedna z najkrajších pláží v Spojenom kráľovstve - Luskentyre Beach. Škótsko. Foto: unsplash.com

Pláž Portobello

„Porty Beach“, ako je všeobecne známa, je jednou z najbližších a najobľúbenejších pláží v Edinburghu. Je to iba 15 minút cesty autobusom z centra mesta a preto táto dvoj kilometrová pláž priťahuje za slnečného dňa davy ľudí, aby si vychutnali zlatý piesok pobrežia Severného mora.

Pláž Portobello Jedna z najobľúbenejších pláží v Edinburghu - pláž Portobello. Zdroj: pixabay.com

Pláže - Vonkajšie Hebridy

Vonkajšie Hebridy oplývajú krásnymi pieskovými plážami. Medzi tie najkrajšie patrí napríklad pláž Seilebost, ktorá ponúka aj krásne výhľady. Berneray je jeden z pätnástich ostrovov Vonkajších Hebríd. Táto biela piesková pláž, ktorá sa tiahne takmer 5 km, je ideálna na prechádzky najmä v lete keď sú okolité trávnaté porasty posiate najrôznejšími kvetmi vrátane niektorých vzácnych orchideí, vďaka ktorým návšteva stojí za to. 

Pláž Seilebost. ŠkótskoPláž Seilebost. Škótsko. Foto: unspalsh.com

West Sands St.Andrews

Známa z úvodných scén filmu Ohnivé vozy, West Sands sa tiahne vyše tri kilometre popri svetovo preslávenom golfovom ihrisku. Pláž je vzdialená asi 15 minút chôdze od centra mesta. Je veľmi populárna či už kvôli prechádzkam, rannému behu alebo plávaniu. 

Pláž West Sands St.Andrews Pláž West Sands St.Andrews sa tiahne popri známom golfovom ihrisku. Zdroj: flickr.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Glenfinnan viadukt

Azda každé dieťa pozná čarodejníka Harryho Pottera. Škótsko je jedná veľká živá kulisa tejto slávnej filmovej série. Medzi najznámejšie patrí práve Glenfinnanský viadukt, ktorý sa objavil vo filmoch Tajomná komnata a Väzeň z Azkabanu. Parný vláčik premáva denne po tomto viadukte na ceste z Fort William do Mallaig a naspať.

Glenfinnanský viadukt

Glenfinnanský viadukt sa objavil vo filmoch Harry Potter - Tajomná komnata a Väzeň z Azkabanu. Zdroj: archív CK Satur

Halloween

Deti v kostýmoch chodia od domu k domu a prosia o sladkosti pokrikom „Trick or treat“. „Trick“ je obvykle varovanie, že ak koledníci nič nedostanú, vyvedú vlastníkom domu nejakú neplechu. Ak si však dotyčný niečo také nepraje, má druhú možnosť: „treat“, teda dať koledníkom nejaký darček či sladkosť. Koledovať sa obvykle chodí 31. októbra večer. Niektorí ľudia na znak toho, že deti sú vítané, vyzdobia svoj dom halloweensku dekoráciou ako sú tekvice, pavučiny.  Halloween je pomenovaním predvečera významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britských ostrovov. Zostal významným sviatkom aj po prieniku kresťanstva na. Cirkev zmenila pôvodne pohanský sviatok, kedy sa duchovia zo záhrobia vracajú do sveta ľudí, na oslavu  Všetkých svätých kresťanskej cirkvi. Časť zvykov spojených so sviatkom Samhain prežívala, začala však nadobúdať svetský charakter. Takéto oslavy sa odohrávajú v Írsku, Škótsku a severnom Anglicku.

Victoria Street v Edinburghu

Okrem tej románovej existuje aj skutočná „šikmá ulička“ ktorá je jednou z najfarebnejších a najfotografovanejších v Edinburghu. Neďaleko od nej popíjala J.K. Rowlingová kapučíno v kaviarni Elephant House, keď sa v jej fantázii zrodil legendárny príbeh pre deti aj dospelých. Toto mesto jej bezpochyby poskytlo mimoriadne inšpiratívne pohľady. Edinburgh bol totiž vybudovaný v kopcoch na nerovnom teréne a to sa odzrkadlilo na jeho stavbách, ktoré z jednej strany pôsobili ako prízemné domčeky, z tej druhej ako stredoveké mrakodrapy. Práve táto ulička je jednou z tých, pri ktorých pochopíte, kde sa asi ukrývajú vstupy do dávno zabudnutého edinburghského podzemia. Jeho príbehy začínajú v posledných rokoch opäť ožívať a kto má odvahu, môže sa nechať zlákať jednou z prehliadok, ktoré vás zoznámia s útrobami tohto poschodového mesta.

Victoria Street ulička
Victoria Street je jednou za najfarebnejších a najfotografovanejších v Edinburghu. Zdroj: flickr.com
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Škótsko je jednak hornatá a jednak ostrovná krajina. Vzhľadom na chladnejšie podnebie prevažujú jedlá veľmi sýte a výdatné – najmä hovädzina, divina, jahňacina no a samozrejme na stole nikdy nechýbajú ryby. Deň začneme typickými raňajkami, nechýba fazuľa v paradajkovej omáčke, praženica, opečená slanina, párky, dusené šampiňóny. Na vysočine sa často podáva aj porridge - ovsená kaša s medovo-karamelovým sirupom.

Pestré raňajkyPestré raňajky. Foto: unspalsh.com

Najznámejšou škótskou špecialitou je Haggis with Neeps and Tatties – jedná sa o ovčí žalúdok plnený mletými jahňacími vnútornosťami s ovsenými vločkami či krúpami a cibuľou (podobne ako naše jaterničky), tiež existuje krvavničková verzia. Haggis sa servíruje so zemiakovou kašou a kvakovou kašou. Podávaný je ako predjedlo, prípadne aj ako raňajky. V rámci rýchleho obeda si môžete dať Scotch egg – varené vajíčko obalené v mletom mäse a strúhanke, pečené, či vyprážané. Ako hlavné jedlo je veľmi obľúbené Sheppards pie či Cottage pie – mleté jahňacie, či mleté hovädzie mäso, podávané so zemiakovou kašou.

V rámci rýchleho obeda si môžete dať Scotch egg. Foto: unsplash.com

Škótske rieky ústiace do Atlantiku, či Severného mora sú plné lososov, a pripravujú sa na prírodno, často so smotanovo - citrónovou omáčkou, či špenátom. Na jedálnom lístku nesmie chýbať treska, grilovaná, či pečená, prípadne podávaná ako rybacia fašírka - Fish cake. Počas chladných dní príjemne zahreje Cullen Skink – smotanová polievka z údenej tresky so zemiakmi a cibuľkou. Na vysočine sa na jedálnom lístku často vyskytuje Srnčí guláš, pod tradičným názvom „Highland game“, dusený s mrkvou, servírovaný s jogurtom a zemiakmi. V škótsku si nenechám ujsť skvelý šťavnatý Hovädzí steak, podávaný s hranolkami. Našinca to možno prekvapí, ale domáci si v puboch úplne najčastejšie dávajú burger z mletého hovädzieho mäsa, podávaný s hlávkovým šalátom a cibuľou. Zaujímavo na tanieri vyzerá tzv. Steak and Ale Pie, hoci vás názov môže trošku zavádzať, ide o hovädzí guláš na pive, zapečený z vrchu s cestíčkovou krustou.

Špeciality z tresky. Špeciality z tresky. Foto: unsplash.com

Za sýtou večerou dobre padne pivo, ktoré je na Britských ostrovoch veľmi obľúbené. Stretávame sa veľmi často s takzvaným „Ale“ – vrchne kvasené pivo, ktoré fermentuje pri vyšších teplotách a dáva výslednému produktu ovocný resp. lúčny nádych, alebo s tzv. „Lager“ – čiže ležiak, teda spodne kvasené pivo. Snáď žiadna návšteva Škótska sa nezaobíde bez ochutnávky pravej škótskej „single malt“, alebo čistej jačmennej, dva krát destilovanej whisky. Najlepšie je ochutnať ju priamo pri zdroji – teda v jednej z mnohých páleníc, kde nám umožnia nahliadnuť aj do výrobného procesu, dozvieme sa množstvo zaujímavých detailov o destilačných kotloch či dubových sudoch, kde táto škótska „živá voda“ dozrieva. Pálenice na západnom pobreží sušia naklíčený jačmeň nad ohňom z rašeliny, ktorá dodáva whisky jej charakteristickú vôňu, tá sa však často zjemňuje práve ovocnými príchuťami, ktoré whisky získa dlhoročným dozrievaním v dubových sudoch od Cherry alebo Portského. 

Pohár whisky s ľadom
Žiadna návšteva Škótska sa nezaobíde bez ochutnávky pravej škótskej „single malt“ whisky. Zdroj: depositphoto.com
Stiahnuť PDF

Zábava

Edinburghský medzinárodný festival

Je najväčším festivalom umenia na svete. Každoročne počas troch augustových týždňov hostí špičkových interpretov rôznych hudobných žánrov, divadla, opery a tanca. Počas troch týždňov sa odohrá vyše 300 predstavení v kostoloch, koncertných či divadelných sálach ale aj na námestiach či v parkoch.

Festival Fringe

V auguste prebieha aj festival pouličného umenia Fringe, ktorý sa začal organizovať ako alternatíva ku Edinburghskému festivalu umenia. Je to najväčší festival svojho druhu na svete s asi 3 500 vystúpeniami na približne 250 miestach v meste: na uliciach, námestiach, parkoch či v školách. Vďaka festivalom prichádza každoročne v auguste do Edinburghu približne štyri milióny návštevníkov. August je teda v Škótsku mimoriadne exponovaný mesiac, čo sa odráža aj na cenách leteniek či ubytovania.

Military Tatoo

Medzinárodná prehliadka vojenských kapiel sa odohráva každý večer počas troch augustových týždňov na Edinburghskom hrade a vždy býva zakončená veľkolepým ohňostrojom. Každý rok sa na veľkom hradnom nádvorí pre tento účel postaví tribúna pre 8 800 divákov. Výraz Tatoo pochádza z holandskej frázy doe den tap toe, znamenajúcej pokyn „zatvorte kohútik“, ktorý dával trubkár alebo bubeník hostinským, aby prestali čapovať pivo a aby sa vojaci vrátili do kasární.

Highland games

Tieto highlanderské hry sú oslavou keltských a škótskych tradícií, s disciplínami ako hod brvnom, preťahovanie sa lanom, horalský tanec, či hra na gajdy. Najznámejšie hry sú takzvané - Braemar Gathering, ktoré sa organizujú v prvú septembrovú nedeľu a tradične ich navštevuje aj kráľovná Alžbeta II.

Ceilidh

Je výraz v škótskej gaelčtine a znamená spoločenské stretnutie či oslavu. Je spojené s tradičnou gaelskou hudbou a tancom. Hudobníci hrajú na husle, gajdy či na gitaru. S takýmto veselým posedením sa v Škótsku stretnete v každej správnej krčme. Ceilidh má tradíciu nielen v Škótsku ale aj Írsku, Walese či v Cornwalle.

Škóti hrajúci na gajdách

Hra na gajdy je súčasťou škótskych tradícii. Zdroj: depositphoto.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Škótsko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia.

Rozloha a populácia: Škótsko zaberá plochu 77 933 km2 a žije tu približne 5 404 700 obyvateľov.

Jazyky: Úradnými jazykmi sú angličtina a škótska gaelčina. Regionálnym jazykom je však najmä škótčina, ktorá prevažuje najmä východnej časti škótska. Na rozdiel od škótskej gaelčiny, s ktorou sa stretávame najmä na západnom pobreží. 

Náboženstvo: Dominantné postavenie vo vierovyznaní má Škótska presbyteriánska cirkev (30%), nasledujú katolíci (16%), prevažujúci najmä na v centrálnej, či západnej časti a na vysočine. Tretí najväčší podiel má Škótska episkopálna cirkev. V krajine má zastúpenie aj množstvo malých odnoží presbyteriánskej cirkvi. Ostatné náboženstvá ako islam (1,4%), hinduizmus (0,3%), či budhizmus (0,3%)  sa v Škótsku etablovali najmä vďaka prisťahovalectvu a vyššej pôrodnosti etnických menšín. V posledných rokoch narastá počet dospelého obyvateľstva, ktoré sa nehlási ku žiadnej cirkvi a dosahuje približne 50 %. 

Vakcinácia: Nie je povinná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 - 240 V. Elektrická zásuvka má tri dierky, je potrebný adaptér. 

Časový posun: -1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Najlepší čas na cestovanie do Škótska je od konca marca až do konca mája, rovnako od septembra do začiatku októbra, kedy je pomerne ustálené počasie s teplotami od 10 – 16 C a zároveň je tu podstatne menej turistov ako v letných mesiacoch. Čo sa týka teplôt a dĺžky denného svetla je najlepší čas jún, kedy je stále menej turistov ako cez prázdniny. Júl a august sú čo sa týka počasia tiež ideálne, je to však zároveň vrchol turistickej sezóny s množstvom festivalov a teda turistické lokality sú podstatne rušnejšie.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letiská sú v mestách Edinburgh, Glasgow, Inverness a Aberdeen. Let z Bratislavy do Edinburghu trvá približne 2h 40 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v hlavnom meste spojeného kráľovstva v Londýne 25, Kensington Palace Gardens, W8 4QY, Londýn, Spojené kráľovstvo

Tel: +44 2073136470
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Od 1.1.2021 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska už nie je členom EU. Občania členského štátu EU sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt po dobu 6 mesiacov nebudú občania potrebovať od 1. januára 2021 víza. Budú oprávnení navštíviť krátkodobo Spojené kráľovstvo za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností. 

Do 30. septembra 2021 budú môcť cestovať aj s platným občianskym preukazom. Od 1. októbra 2021 budú povinní cestovať výlučne s cestovným pasom. Táto podmienka sa nebude uplatňovať vo vzťahu k občanom, na práva ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu. Registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip).

Od 1. januára 2021 Spojené kráľovstvo zavádza bodový imigračný systém, na základe ktorého budú musieť občania za účelom štúdia alebo práce požiadať o víza. Viac informácií týkajúcich sa Brexitu nájdete tu. Občania členských štátov EU môžu stále využívať tzv. e-Gates – elektronické vstupné terminály na letiskách, pokiaľ vlastnia pasy s biometrickým údajom a sú starší ako 12 rokov. V záujme ochrany detí britská hraničná polícia môže preverovať, či je dieťa do 18 rokov sprevádzané rodičmi. Pre tento prípad je vhodné mať so sebou doklady, ktoré príbuzenský vzťah potvrdzujú. Najmä v prípadoch, ak má dieťa iné meno ako sprevádzajúci rodič, je vhodné hraničnej polícii na požiadanie predložiť dôkaz vo forme napr. rodného listu a/alebo sobášneho listu. Ak je dieťa sprevádzané treťou osobou (t.j. nie rodičom/zákonným zástupcom), odporúčame vybaviť si pred cestou splnomocnenie (s notársky overeným podpisom rodiča/zákonného zástupcu) na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou – tlačivo je možné nájsť tu.

Doprava

Na cestovanie po Škótsku sú veľmi vhodné vlaky, ktoré sú čisté a spoľahlivé, avšak cestovanie naprieč krajinou diaľkovými autobusmi je výrazne lacnejšie. Najpraktickejšie je však auto, funguje tu široká sieť auto požičovní, cesty sú dobre značené a obvykle dobre udržované. Diaľničná sieť v Škótsku pokrýva iba juh krajiny, obsluhuje najmä okolie Edinburghu a Glasgowa. Ak nemáte britský vodičský preukaz, stačí vám slovenský, nepotrebujete ani medzinárodný vodičský preukaz. V prípade, že šoférujete vlastné auto, musíte mať pri sebe platnú poistnú zmluvu. Maximálna rýchlosť na diaľniciach je 70 mph resp. 112 km/h. V zastavaných oblastiach /mestách/ je to 30 mph resp. 46 km/h, mimo zastavaných zón je to 60 mph resp. 96 km/h, v rezidenčných zónach, v blízkosti škôl je to 20 mph resp. 32 km/h.

Tolerancia alkoholu v krvi vodiča je 0,5 promile. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých pasažierov v aute či autobuse. Tiež platí zákaz telefonovania za volantom. V rurálnych lokalitách buďte na cestách pripravení na stretnutie s pasúcim sa dobytkom, ovcami, či kozami. Bežné sú kruhové objazdy, v Spojenom kráľovstve jazdíme po ľavej strane cesty, teda do kruhového objazdu vchádzame vľavo, prednosť dávame sprava. Žiadne cesty ani mosty nie sú v Škótsku spoplatnené. Niektoré rurálne cesty (najmä na ostrovoch a vysočine) sú úzke, kľukaté a hlavne jedno pruhové, ale majú tzv. passing places – miesta, kde sa môžu autá obísť a tak autá idúce z opačného smeru môžu bezpečne prejsť. Niektoré mosty ako napr. Skye Bridge alebo Kessock Bridge, vedúce ponad morské zálivy, môžu byť pre nepriazeň počasia, najmä silného vetra, dočasne zatvorené. Taktiež sa môže na vysočine v zimných mesiacoch stať, že cesty sú kvôli snehu neprejazdné.

Shopping a suveníry

Medzi najobľúbenejšie suveníry patrí Tartanové oblečenie, vyrábané z tartanovej látky, tkanej do špeciálneho kockovaného vzoru. Každý vzor podľa tradície bol unikátny pre ten ktorý klan či región. V Edinburghu sídli Škótsky register tartanov, ktorý eviduje cca 4000 tartanových vzorov. Obľúbené najmä šály, rukavice, čiapky, plédy, sukne či nohavice. Špecialitou je Kilt – mužská vlnená zavinovacia sukňa. Nosí sa na výnimočné príležitosti ako svadby, pohreby, oslavy či ceilidh. Súčasť tradičného mužského horalského oblečenia je sporran, peňaženka, ktorá sa nosí zavesená na bruchu. Trvanlivosťou a hrejivosťou sa vyznačujú kašmírové výrobky ako čiapky, svetre, rukavice či šály, tkané zo vzácnej srsti špeciálneho kozieho plemena, pochádzajúceho z kašmírskeho regiónu. Na tkanie sa používa len srsť, zhadzovaná v lete, preto sú na produkciu potrebné veľké stáda, ktoré v Škótsku pre tento účel stále rastú.

Skvelým typom na darček pre ženy sú vresové šperky – tzv. Heather jewellery – unikátne strieborné prstene, náušnice, prívesky či náramky s farebnými ozdobami vytvorenými z nafarbených vresových vetvičiek, zlisovaných tak, aby vytvárali nádhernú mramorovú štruktúru v rôznych farebných kombináciách. Prípadne si môžete kúpiť striebornú brošňu so symbolmi a mottami reprezentujúcimi jednotlivé klany. Väčšinou sa tieto brošne využívajú na zopnutie plédy. No a škótska jačmenná whisky je asi najčastejším suvenírom zo Škótska. Zo zákona musí škótska whisky dozrievať minimálne 3 roky a obsah alkoholu je minimálne 40%.

Obchod s whisky
Najčastejším suvenírom zo Škótska je škótska whisky. Zdroj: archív CK Satur

Ceny

Obed v pube  15 GBP
Hlavné jedlo v miestnej reštaurácií 10 - 18 GBP
Trojchodové menu v drahšej reštaurácií 35 - 60 GBP
Pinta piva od 5 GBP
Pohár vína   7 GBP
Nealko 2,5 GBP
Káva/čaj od 3 GBP

 

Sviatky

01. január Novoročné oslavy – začínajú Silvestrovskými oslavami v Škótsku nazývanými Hogmany
25. január Burns Night – škótsky štátny sviatok pri príležitostí narodenín škótskeho spisovateľa a básnika, ktorý prispel k znovuzrodeniu takmer zabudnutej škótčtiny. Tá bola v 18.storočí po jakobitských povstaniach zakázaná.
Marec/Apríl Veľkonočné sviatky – Veľký piatok
Máj May Day Bank Holiday – prvý májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Oslavuje sa spojenie parlamentov Anglicka a Škótska v roku 1707. K tomuto dňu sa viaže viacero tradičných sviatkov, tiež sviatok práce. Oslavuje sa v mnohých krajinách po celom svete.
Máj Spring Bank Holiday (Victoria Day) – posledný májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Je to sviatok mnohých krajín ktoré sú/boli členmi Commonwealthu (voľné združenie Veľkej Británie a jej bývalých kolónií.) Sviatok sa viaže k rozkvetu britského impéria za čias vlády kráľovnej Viktórie.
August Summer bank holiday – prvý augustový pondelok – sviatok v Anglicku, Walese a Severnom Írsku. Jeho vznik siaha do roku 1871. V tento deň sú zatvorené obchody i banky, ľudia chodia na výlety do prírody alebo na pobrežie. Pre mnoho ľudí tento letný štátny sviatok znamená koniec leta. Niektorí ľudia si organizujú výlety a krátke dovolenky počas predĺženého víkendu. Pre ostatných je to ďalšia príležitosť na prácu vo svojich záhradách.
30. november St. Andrews day –  deň sv. Ondreja, patróna Škótska. Diagonálny kríž, na ktorom bol sv. Ondrej ukrižovaný je súčasťou škótskej vlajky.
05. november Guy Fawkes and Bonfire Night – Ohňostroje rozžiaria oblohu počas Noci Guya Fawkesa – oslavuje sa 5. novembra, čo je výročie sprisahania z roku 1605 v Londýne. Muž menom Guy Fawkes sa pokúsil vyhodiť do vzduchu parlament, sprisahanie však bolo odhalené a Guy popravený. V tento možno vidieť v uliciach vatry, ohňostroje a pálenie figurín Guya Fawkesa.
25. december Christmas day – na rozdiel od mnohých iných európskych štátov Briti neoslavujú 24. decembra. Oslavuje sa o deň neskôr ako je zvykom u nás, teda 25.12., teda Božie narodenie. Je to najdôležitejší vianočný deň, deti ráno rozbaľujú darčeky a koná sa slávnostný obed.
26. december Boxing day – Sviatok je založený na tradícii poskytovania darov šľachty služobníctvu. V súčasnosti  ľudia počas tohto dňa navštevujú rodinu a priateľov a večer sa zabávajú. Tento deň sú otvorené obchody a nakupujú sa darčeky. Je to jeden z najdôležitejších dní pre obchodníkov v roku, začínajú sa povestné výpredaje.

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR