Seychely

Seychely

Skutočný raj na zemi

Stiahnuť PDF

Predstavte si panenské pláže lemované kokosovými palmami, kontrast bieleho piesku, obrovských žulových balvanov, všetkých odtieňov Indického oceánu a vzduch prevoňaný plumériami. Pridajte k tomu ubytovanie presne podľa Vašich predstáv: plážové bungalovy alebo luxusné súkromné rezorty a v mysli sa Vám vynárajú Seychely – skutočný raj na Zemi.

Geograficky sa ostrovy radia k Afrike, nachádzajú sa medzi 4. a 10. stupňom južne od rovníka, cca 1 600 km na východ od Kene. Skupinu Seychel tvorí 115 ostrovov, ich celková rozloha je 455 km2 a sú lemované 491 km pláží. Ostrovy sa delia na vonkajšie a vnútorné, obývanými a navštevovateľnými sú hlavne vnútorné, ktorých je 35. Najznámejšími a najväčšími sú Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette a práve na nich sa nachádza aj prevažná väčšina hotelov, či iných typov ubytovaní.

Pláž

Nádherné panenské pláže lemované kokosovými palmami. Zdroj: depositphotos.com

Dovolenky na Seychelách

Vnútorné ostrovy majú vulkanický pôvod, na ktorý odkazujú jedinečné žulové skaly, ktorými sú Seychely typické. Práve tie ich odlišujú od “susedných” Maldív. Tieto žulové skaly tvoria na Seychelách aj pohoria – najvyšší vrch, Morne Seychellois, má 905 m. Tzv. vonkajšie ostrovy majú koralový pôvod a rozdeľujú sa do 5 atollov. Nachádzajú sa pomerne ďaleko od vnútorných ostrovov, preto sa sem organizujú prevažne výlety súkromným lietadlom.

Typické kamene na Seycheloch
Jedinečné žulové skaly typické pre Seychely. Zdroj: depositphotos.com

Top lokality

Mahé

Najväčší a najrozvinutejší ostrov Seychel, na ktorom žije približne 90% obyvateľstva a leží na ňom aj hlavné mesto Victoria. Mahé je taktiež najrušnejším z tunajších ostrovov a ponúka absolútne najširšiu paletu aktivít, od pešej turistiky až po potápanie sa so žralokmi alebo návštevu miestnej výrobne rumu. Na ostrove, blízko hlavného mesta, sa nachádza aj medzinárodné letisko (SEZ) a taktiež prístav, z ktorého sa pravidelnými linkami katamaránov dostanete za cca hodinu na Praslin alebo necelé dve hodiny na La Digue.

Mahé na seycheloch
Foto: depositphotos.com

Eden Island

Ostrov, ktorý bol umelo vybudovaný po roku 2000 blízko hlavného mesta Victoria, komerčne sa otvoril v roku 2012. Jediné miesto na Seychelách, kde si môžu nehnuteľnosť kúpiť aj cudzinci.

Praslin

Druhý najväčší ostrov je zároveň druhým najvyhľadávanejším cieľom cestovateľov. Pozdĺž ostrova sa striedajú malebné zálivy s krásnymi, dlhými plážami, ako napr. Anse Lazio, ktorá patrí k najkrajším plážam sveta. Za návštevu určite stojí aj návšteva jedinečnej prírodnej rezervácie Vallée de Mai (jedine tu rastú jedinečné, typicky tvarované orechy Coco de Mer), alebo výlety k okolitým menším ostrovom – malebný La Digue, Aride s mimoriadne pestrou podmorskou rezerváciou, Frégate, Curieuse a mnohé ďalšie.

Praslin na seycheloch
Foto: depositphotos.com

La Digue

Ostrov, ktorého nádherné pláže z fotiek pozná každý z nás. Pravidelne sa objavujú na popredných miestach svetoznámych rebríčkov, obrázkoch na puzzle skladačkách a kalendároch. Ostrov je lemovaný koralovým útesom, vďaka ktorému tu nehrozia veľké vlny a výborne sa tu šnorchluje. Ostrov je preslávený aj L´Union Estate, kde sa dozviete viac o hospodárstve tejto ostrovnej krajiny. Okrem nádherného starého plantážneho domu a cintorínu z koloniálneho obdobia si tu môžete prezrieť kokosové, vanilkové a koreninové plantáže, ukážu Vám spracovanie kokosov v duchu “všetko sa zúžitkuje”, narazíte na rezerváciu obrovských seychelských korytnačiek, ktoré môžete vlastnoručne nakŕmiť aj pohladkať a čerešničkou na torte je pláž Anse Source d´Argent, na ktorú sa dostanete prechádzkou cez plantáž. Ostrov je zážitkom sám o sebe, akoby ste sa vrátili v čase. Na dopravu sa tu v prvom rade používajú bicykle, volské záprahy alebo golfové vozíky, autá ani autobusy tu nehľadajte. Ubytovacie kapacity sú tu taktiež v štýle lodge, takže príjemné chatky, väčšinou s ponukou servírovaných raňajok.

La digue na seycheloch
Foto: depositphotos.com

Silhouette

Ostrov, ktorý sa preslávil tým, že tu strávili svadobnú cestu prince William a Kate Middletonová. Nachádza sa cca 20 km od Mahé, má tvar pyramídy a najvyšší vrch Mt. Dauban (740 m). Nachádza sa tu výskumná stanica, ktorá sa venuje suchozemským aj morským korytnačkám.

Pláž na seycheloch
Foto: pixabay.com

Denis Island

Súkromný ostrov cca 95 km od hlavného ostrova Mahé, na ktorom môžete stráviť “dovolenku naboso” a s digitálnym detoxom, bez internetu a bez mobilov. Nachádza sa tu iba 25 viliek, ktoré sú štýlovo zariadené prírodným nábytkom, majú otvorené vonkajšie kúpeľne a strava je tu v kvalite bio z potravín, ktoré sa pestujú priamo na ostrove. Môžete tu rybárčiť, potápať sa a od júna do decembra pozorovať aj korytnačky pri kladení vajíčok.

Hlavné mesto

Victoria – najmenšie hlavné mesto na svete s približne 40 000 obyvateľmi. Napriek tomu má čo ukázať, určite nezabudnite odfotiť kópiu Big Benu, ktorá pripomína britskú nadvládu na ostrove, botanickú záhradu a veľkú krytú tržnicu, kde môžete nakúpiť všetko od rýb cez ovocie a koreniny až po suveníry. V meste sa neďaleko seba nachádza hinduistický chrám Sri Navasakthi, anglikánska katedrála, Katedrála Nepoškvrneného počatia Panny Márie a mešita šejka Mohameda bin Chalify, čím sa potvrdzuje vychýrená tolerantnosť miestneho obyvateľstva.

Napriek tomu, že je Victoria hlavným mestom, ak si sadnete blízko parčíku, môžete sledovať všade pobehujúce čierno-červené kraby a ovoniavať plumérie, ktoré dodajú Vašej dovolenke ozajstný exotický nádych. K tomu pridajte koloniálne stavby a dostanete špeciálnu atmosféru tohto zaujímavého mestečka.

Hinduistický chrám
Hinduistický chrám Sri Navasakthi v hlavnom meste Victoria. Zdroj: depositphotos.com
Stiahnuť PDF

Treba zažiť

GastroIné atrakcie

Spice tour Seychely

Počas návštevy koreninovej farmy sa dozviete o pestovaní rôznych korenín a ovocia. Po tomto výlete budete vedieť rozlíšiť väčšinu miestnej flóry, najväčším lákadlom je korenie “allspice”.

Vallée de Mai, Seychely

Príroda

Vallée de Mai

Nádherný prírodný park na Seycheloch sa konkrétne nachádza na ostrove Praslin a má rozlohu 37 m2. Pozostáva zo zachovaného palmového lesa, v ktorom sa nachádza aj tzv. ,,vlajková loď” zložená z endemického dreva palmy Coco de Mer, ako aj piatich ďalších endemických paliem. V parku nájdeme aj rôzne unikátne živočíchy, ktoré žijú len na tomto území ako napríklad veľmi vzácny čierny papagáj alebo endemitická ryba zlatý panchaix. Park je zapísaný i na zozname svetového dedičstva UNESCO.  

Loďka na seycheloch

Iné atrakcie

Lodné výlety Seychely

Výlety sa ponúkajú na rôzne neobývané ostrovčeky, z ktorých každý je špeciálny niečím iným. Pri St. Pierre sa nachádza koralový útes, je ideálny na šnorchlovanie, Curieuse je domovom obrovských seychelských korytnačiek a Cousin zase endemického vtáctva, odporúčame absolvovať ich kombináciu.

Ryby na miestnom trhu

Iné atrakcie

Miestne trhy

Odporúčame trhovisko v hlavnom meste Viktória, kde si môžete kúpiť čerstvé a veľmi chutné exotické ovocie a koreniny –  kokos, mango, papáju, karambolu, škoricu, vanilku, čierne korenie, či allspice korenie. Nezabudnite ani na slávny seychelský škoricový čierny čaj. Nadýchajte sa atmosféry a pozorujte miestnych predavačov-

Ostrov ste anne

Príroda

Národný morský park Ste Anné

 6 ostrovčekov blízko hlavného mesta Victoria tvorí národný park - každý z nich je osobitý a každý z nich odporúčame navštíviť (Cerf, Moyenne, Ste Anne, Round Island, Long Island, Cachée). Vstupné do morského parku je cca 10€, je ideálny na kúpanie a šnorchlovanie, hoci žiaľ koraly nie sú v najlepšom stave.

Národný park na seycheloch

Príroda

Morne Seychellois

Národný park na ostrove Mahé s rozlohou 3045 hektárov, čo je viac ako 20% ostrova. Je tvorený zmesou mangrovových porastov, bujných tropických džunglí a vysokých hôr. Má dĺžku 10 km a je vybavený rozsiahlou sieťou chodníkov o dĺžke viac ako 15 km. Je domovom obrovského množstva domorodej flóry a fauny. V parku sa nachádzajú jedny z najprínosnejších túr na ostrove. Pre skúsených turistov je tu vrchol najvyššej hory - 905 metrov dlhé Morne Seychellois, ktoré sľubuje senzačný výhľad. Je tiež jedným z posledných miest, kde možno vidieť zrúcaniny starých páleníc a domov, ktoré sú posledným spojivom, ktoré má obyvateľstvo s minulým poľnohospodárskym životom predtým, ako sa obrátilo na turistické miesto. Aby mohli návštevníci preskúmať tento veľkolepý národný park, existuje niekoľko oficiálnych trás. Pozostávajú z chodníkov Copolia, Casse Dents, Mare Aux Cochons, Trois feres, Anse major a Dans Galas. Väčšina chodníkov má rôznu dĺžku a rôznu úroveň fyzickej náročnosti, ponúkajú panoramatické výhľady a fascinujúcu ekológiu.

Žralok na seychelách

Príroda

Pozorovanie žralokov obrovských

V období medzi augustom a októbrom si môžete na Mahé zaplatiť šnorchlovací výlet zameraný na pozorovanie týchto živočíchov a zažiť tak netradičný výlet.

Potápanie so žralokmi

Iné atrakciePríroda

Potápanie pri Shark bank

Názov tohto miesta trochu zavádza, pretože žralokov tu stretnete len výnimočne, ale zato manty, barakudy a množstvo farebných rybičiek áno. Nachádza sa 9 km od obľúbenej pláže Beau Vallon na hlavnom ostrove Mahé.

Iné atrakcie

Kŕmenie korytnačiek

Aktivita, ktorú na Seycheloch nesmiete vynechať. Tieto krásne korytnačky obrovské sa nachádzajú na ostrove La Digue na plantáži alebo ostrove Curieuse v prírodnej rezervácii. Mnohé hotelové rezorty tiež majú menšie či väčšie zoo záhradky, v ktorých žijú tieto korytnačky a hoteloví hostia ich môžu pozorovať alebo v určitom čase aj kŕmiť.

Rum na seycheloch

GastroIné atrakcie

Ochutnajte rum takamaka

Vyrába sa priamo na Seycheloch a to z kvalitnej cukrovej trstiny, ktorá sa najskôr lisuje, čim sa získava šťava, ktorá potom fermentuje 4-5 dní a následne destiluje. Kúpite ho vo všetkých obchodoch na Seycheloch alebo v miestnych páleniciach pri ich návšteve. Kúpiť sa dá neskôr aj na letisku v duty free shope. Každopádne ochutnajte aspoň jeden drink s takamaka rumom.

Stiahnuť PDF

Pláže

Anse Source D' Argent

Anse Source d´Argent na ostrove La Digue je najikonickejšia a najfotografovanejšia pláž Seychel, ale aj na svete. Vďaka krásnej farbe vody, bielemu piesku a skalám, do ktorých čas vytesal život, nie je ťažké pochopiť prečo sem filmári chodia za kulisami svojich filmov. Tieň na pláži poskytujú palmy a stromy takamaka. Atmosféru na pláži dopĺňa aj možnosť dať si čerstvú kokosovú vodu. Pláž je chránená útesom a je plytká. Je však turistami veľmi navštevovaná a cesta sem vedie cez súkromnú plantáž L’Union Estate, ktorá vstup na túto pláž spoplatňuje. Rozhodne sa sem vydajte na západ slnka, je úžasný. Odporúčame tiež topánky do vody, nachádza sa tu rozsiahle koralové podložie. 

Anse Source D' Argent, SeychelyZdroj: depositphotos.com

Beau Vallon

Nádherná a asi najfrekventovanejšia pláž ležiaca na severozápadnom pobreží ostrova Mahé na Seycheloch. Beau Vallon je známa najmä ako oblasť určená na potápanie a šnorchlovanie kvôli čistučkej vode a korálovým útesom. Tieto vodné športy si samozrejme môžete vyskúšať a vidieť tak neopísateľne nádherný výhľad na podmorské krásy. Na tomto mieste sa pravidelne konajú miestne trhy, kde si môžete zakúpiť jedinečné suveníry alebo ochutnať lokálne jedlá.

Beau Vallon, SeychelyZdroj: depositphotos.com

Cote d´Or (Anse Volbert)

Pláž na ostrove Praslin – zlaté pobrežie, jedno z najkrajších miest na ostrovoch. Piesok jemný ako múka, dlhokánska plytčina a výhľad na protiľahlý ostrovček St. Pierre, ktorý je obklopený koralmi.

Anse Lazio

Pláž na ostrove Praslin – pláž, ktorá sa spolu s Anse source d´Argent (na ostrove La Digue) pravidelne objavuje na zozname najkrajších pláží sveta. Dá sa na ňu dostať autom, plachetnicou alebo po túre (rátajte s prevýšením niekoľko desiatok metrov od najbližšej autobusovej stanice). Priamo na pláži sa hotely nenachádzajú, reštaurácií je tu ale niekoľko. Pláž je výborná pre plavcov a milovníkov miernych vĺn.

Pláž Anse LazioZdroj: depositphotos.com

Grand' Anse

Grand' Anse - alebo veľká pláž. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží ostrova La Digue a je ideálna na fotky, pretože je obklopená krásnymi žulovými skalami a osamelé dlhé prechádzky po bielom piesku. Nájdete tu reštauráciu a miesto na sprchu, takže tu môžete stráviť pokojne aj popoludnie. Neodporúča sa však veľmi na plávanie kvôli silným spodným prúdom (najmä od apríla do novembra). A pozor si tiež dávajte pred spálením, pretože okrem jedného mohutného stromu na pláži nie je veľa tieňu.

Pláž Grand' AnseZdroj: flickr.com

Anse Georgette

Anse Georgette je jedna z najkrajších pláží na Prasline a veľká súperka s plážou Anse Lazio o titul najkrajšia pláž na Seycheloch. Túto pláž však “obsadil” luxusný rezort Constance Lemuria. Hoci o tom veľa ľudí nevie, pláž je stále verejná (rovnako ako všetky pláže na Seycheloch) a dostupná všetkým návštevníkom. Viete sa sem dostať lodným taxíkom z Anse Volbert alebo návštevou spomínaného hotela, aj keď v ňom nie ste ubytovaný. Návštevu treba na hotel vopred ohlásiť, pretože zvyknú regulovať počet ľudí, ktorých na pláž cez rezort pustia. Cesta na pláž cez rezort však vedie cez golfové ihrisko a nie je to rovno najjednoduchšia cesta. Potrvá vám 30 minút kým sa tam dostanete. Odmení vás však kvalitným šnorchlovaním, práškovo bielym pieskom lemovaným tropickou záhradou a žulovými kameňmi. Nad vašimi hlavami sa hore na skalách hrá golf.

Pláž Anse Georgette Zdroj: flickr.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Šnorchlovanie

Pláže na Seycheloch sú verejné, preto sa aj s deťmi môžete vybrať za kvalitným šnorchlovaním na pláž, ktorú si samy vyberiete. Len kúsok od brehu mnohých pláži sa nachádzajú koralové reefy so zaujímavým podmorským svetom.

Korytnačky obrovské

Vydajte sa s deťmi za objavovaním života korytnačiek obrovských, ktoré sa dožívajú až 300 rokov. Nájdete ich na ostrove La Digue alebo Cousine v prírodnej rezervácií. Ak ste na Seycheloch ubytovaní v niektorom z rezortov, mnohé z nich majú vlastné menšie či väčšie zoo záhrady, v ktorých tieto korytnačky chovajú. Povolené je tiež ich kŕmenie v určitom čase. Chutia im veľmi banány. 

Obria korytnačka

Obria seychelská korytnačka. Zdroj: depositphotos.com

Bicyklovanie

Je jednou z obľúbených aktivít na ostrove La Digue, ktorý je možné najlepšie objaviť práve zo sedla bicykla. Mnohé rezorty na Seycheloch sú rozsiahle a svojim hosťom ponúkajú možnosť presúvať sa po rezorte práve na bicykloch. 

Objavovanie prírody

Seychely majú dokonalú prírodu, resp. jednu obrovskú tropickú záhradu plnú zaujímavej fauny a flóry. Žije tu tiež mnoho endemických živočíchov. Najslávnejšou rastlinou však je palma seychelská, ktorej plodom je coco de mer – kokosový orech v tvare ženského lona, ktorý je aj symbolom Seychel. A práve tento znak dostanete v podobe pečiatky do pasu pri vstupe do tejto krásnej krajiny. Palmu seychelskú môžete najlepšie pozorovať a o jej histórii sa všetko dozvedieť vo Valleé de Mai.

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Seychelská gastronómia je výrazne ovplyvnená indickou, africkou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Kúzlo seychelských jedál spočíva vo sviežosti a jednoduchosti. Hlavnými surovinami sú ryža a neprekvapivo ryby, ktoré sú vždy čerstvo ulovené a vynikajúco pripravené. Samozrejmosťou sú aj morské plody, mäso sa väčšinou dováža (hlavne kuracie a hovädzie) a preto je pomerne drahé.

Pokiaľ túžite po naozaj výnimočnom zážitku a ste ochotní si za to aj patrične priplatiť, miestnou špecialitou je tzv. milionársky šalát, na prípravu ktorého sa používa dreň kokosovej palmy. Na Seychelách nájdete aj to najchutnejšie exotické ovocie – papája, banán, mango, chlebovník, kokosy, ananásy a karambola. Na koreninových farmách sa tu pestuje vanilka, škorica, muškátový oriešok, ktoré sa hojne využívajú aj v miestnej gastronómii.

Stiahnuť PDF

Zábava

Lodné výlety

Ponúkajú sa na rôzne neobývané ostrovčeky, z ktorých každý je špeciálny niečím iným. Pri St. Pierre sa nachádza koralový útes, je ideálny na šnorchlovanie, Curieuse je domovom obrovských seychelských korytnačiek a Cousin zase endemického vtáctva, odporúčame absolvovať ich kombináciu.

Spice tour

Počas návštevy koreninovej farmy sa dozviete o pestovaní rôznych korenín a ovocia.  Po tomto výlete budete vedieť rozlíšiť väčšinu miestnej flóry, najväčším lákadlom je korenie “allspice”.

Valleé de Mai

Zapísané v UNESCO, pôvodný prales, v ktorom je možné absolvovať rôzne dlhé túry s miestnym sprievodcom. Žije tu jedinečný seychelský čierny papagáj, je ale veľmi vzácny, preto sa hovorí, že ak ho raz uvidíte, budete mať dlhý a šťastný život.

Valleé de Mai prales

Pôvodný prales Valleé de Mai. Zdroj: depositphotos.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Anse Port Launay

Cca 50 m od autobusovej zastávky Port Launay na západe ostrova Mahé, blízko rezortu Constance Aphelia. Anse Consolation – jedna z krásne ukrytých pláží na Prasline, priamo na cípe, kde zavíta málo turistov  a môžete sa tu skryť pred svetom. Anse Patates – teda zemiaková pláž na severe ostrova La Digue - maličká, skrytá a nádherná, s ideálnymi podmienkami na šnorchlovanie.

Pláž na seycheloch
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Seychelská republika, vznik štátu 29.6.1976.

Rozloha a populácia: Na rozlohe 455 km2 žije približne 92 000 obyvateľov (údaj z roku 2012).

Jazyky: kreolský jazyk, angličtina, francúzština

Náboženstvo: rímski katolíci 86,6 %, anglikáni 6,8 %, iní kresťania 2,5 %, iné 4,1 %

Vakcinácia: Pri prílete z Európy nie je povinná. V prípade príletu pasažierov z africkej destinácie je pri vstupe do krajiny nevyhnutné predložiť potvrdenie o vakcinácií proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz). Absencia očkovacieho preukazu môže znamenať zamietnutie vstupu do krajiny.

Elektrický prúd: 230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.

Mena: seychelská rupia

Kurz: 1€ = 13.581SCR

Časový posun: +2h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na Seychely je možné cestovať celoročne, vďaka ich polohe blízko rovníka tu majú vždy príjemné teploty vzduchu aj vody. Výhodou je aj to, že sa nachádzajú mimo územia cyklónov. Najideálnejším obdobím na návštevu je apríl-máj a október-november, tzv. prechodné obdobia medzi teplým a vlhkým obdobím od decembra po marec a chladnejšími a suchšími, ale zároveň aj veternejšími mesiacmi jún-september.

Nakoľko sa ale nachádzate v trópoch, rátajte s prehánkami v podstate kedykoľvek – zvyčajne trvajú iba pár minút. A ako hovoria miestni, pri Seycheloch neverte predpovedi počasia. Najviac zrážok majú Mahé a Silhouette, keďže sú najhornatejšie – tým pádom aj najzelenšie. Keď prší, tak prší 15-20 minút a opäť vyjde slnko a spolu s ním aj krásna dúha.

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne alebo Budapešti sa 1 prestupom pohodlne za cca 13 h (vrátane prestupu) dostanete na hlavné letisko na Mahé spoločnosťami Emirates Airlines, Qatar Airways, Ethiopian Airlines, Turkish Airlines alebo Etihad Airways.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00 100, Nairobi, Keňa

Tel: +254 202 721 896, +254 202 721 898
Mobil: +254 731 282 826 (pohotovostný mobil)
Email: emb.nairobi@mzv.skv

Honorány konzulát SR vo Viktórii, Creole Travel Services, Orion Mall Building 3. poschodie, P.O. Box 611, Victoria Seychelles

Konzul: Guillaume Johan Albert 
Konzulárny obvod: celé územie Seychel

Tel:  +248 251 3511, +248 429 7000
Email: guillaume.albert@creoletravelservices.com, guillaumealbert@gmail.com

Víza a doklady

Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Slovenská republika má so Seychelskou republikou bezvízový styk na dobu pobytu 90 dní v priebehu jedného polroka, preto sa nevyžaduje vstupné vízum. Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vstupný formulár a preukázanie spiatočnej letenky, ubytovania v krajine dostatočné finančné prostriedky k pobytu (150 USD na deň).

V prípade príletu pasažierov z africkej destinácie je pri vstupe do krajiny nevyhnutné predložiť potvrdenie o vakcinácií proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz). Absencia očkovacieho preukazu môže znamenať zamietnutie vstupu do krajiny. V prípade potreby sa občania SR môžu obrátiť na honorárneho konzula SR vo Viktórii.

Colné predpisy

Povolený je dovoz/vývoz 200 ks cigariet, 1 l alkoholu, primerané množstvo parfémov a fotografických filmov. Tvrdé postihy sú uplatňované za prechovávanie, pašovanie, resp. používanie narkotík.

Doprava

Z medzinárodného letiska na ostrove Mahé sa dostanete letecky na Praslin, spoločnosťou Air Seychelles, ktorá prevádzkuje lety aj na Denis Island a Bird Island, iba pre ubytovaných hostí. Na ostrovy La Digue a Silhouette sa dostanete aj vrtulníkom.

Najlacnejšou dopravou medzi ostrovmi sú katamarány firmy Cat Cocos, ktoré premávajú viackrát denne medzi z Mahé na La Digue (cestou sa zastavia na ostrove Praslin). Na ostatné ostrovy sa dostanete iba prenajatou loďkou alebo v rámci organizovaných výletov.

Na Mahé a Prasline funguje aj autobusová linková doprava podľa viac-menej presného rozvrhu môžete obísť celý ostrov a vystúpiť na pláži, ktorá Vás zaujme. Na La Digue je najrozšírenejším dopravným prostriedkom bicykel.

Shopping a suveníry

Jedným z najvyhľadávanejších a najtypickejších suvenírov je Coco de Mér – plod seychelskej kokosovej palmy. Je ale veľmi vzácny a vyviesť z krajiny, resp. doviesť do EU sa dajú iba certifikované kusy. Hoci sa na plážach dajú nájsť mušle a úlomky koralov, ich dovoz do EU je prísne zakázaný. Neplatí to na certifikované, spracované kusy, ktoré kúpite v obchodoch. Môžeme taktiež odporučiť morské perly, kvalitný rum Takamaka, korenie “allspice”, vanilku a škoricu.

Sviatky

01. január Nový rok
marec/apríl Veľká noc
apríl SUBIOS – festival podmorských fotografií
01. máj Sviatok práce
05. jún Sviatok oslobodenia
18. jún Deň národa
29. jún Deň nezávislosti
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
september LA FETE – La Digue Annual Regatta
október Kreolský festival
01. november Sviatok všetkých svätých
november Každoročná rybárska súťaž
08. december Deň nepoškvrneného počatia
25. december Prvý sviatok vianočný

 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR