Saudská arábia

Saudská arábia

Púštna ruža

Stiahnuť PDF

Kráľovstvo Saudská Arábia je najväčšia krajina na Arabskom polostrove. Zo západnej strany ju obmýva Červené more a Akabský záliv, a Perzský záliv na východnej strane. Na severe susedí s Jordánskym kráľovstvom, Irakom a Kuvajtom, na východe s Bahrajnom, Katarom, Spojenými arabskými emirátmi a na juhu s Ománom a Jemenom. Ekonomika krajiny je založená na rope, a to až 90 % príjmov z exportu pochádza z ropného premysli. Kráľovstvo je najväčším svetovým producentom a vývozcom ropy.

Zobraziť viac

Kráľovstvo Saudská Arábia je najväčšia krajina na Arabskom polostrove. Zo západnej strany ju obmýva Červené more a Akabský záliv, a Perzský záliv na východnej strane. Na severe susedí s Jordánskym kráľovstvom, Irakom a Kuvajtom, na východe s Bahrajnom, Katarom, Spojenými arabskými emirátmi a na juhu s Ománom a Jemenom. Ekonomika krajiny je založená na rope, a to až 90 % príjmov z exportu pochádza z ropného premysli. Kráľovstvo je najväčším svetovým producentom a vývozcom ropy.

Atrakcie Saudská Arábia – púštna ruža
Moderný Rijád. Foto: depositphotos.com

Poznávacie zájazdy do Saudskej Arábie

Saudská Arábia má svoje korene pri tých najstarších civilizáciách Arabského polostrova. V priebehu storočí hralo toto územie dôležitú úlohu a to najmä ako obchodné centrum, rodisko islamu – druhého najrozšírenejšieho náboženstva na svete.

brown brick wall under blue sky during daytimeStará zrúcanina domu v Saudskej Arábii. Foto: unsplash.com

Odkedy kráľ Abdulaziz al Saud v roku 1932 založil moderné Kráľovstvo Saudskej Arábie, jeho premenu pozorovať od tej doby je ohromujúce. Len za niekoľko pár desaťročí sa krajina zmenila z púštneho národa na moderný, dynamický a sofistikovaný štát, ktorý má významné svetové postavenie.

Atrakcie Saudská Arábia – púštna ruža
Moderné kráľovstvo. Foto: depositphotos.com

Saudská Arábia prešla niekoľkými historickými zmenami, kým sa úplne zjednotila. V roku 1880 sa v Rijáde narodil Abdul Aziz bin Abdul Rahman al Saud (Ibn Saud), avšak vo veku 10 rokov bol s rodinou vyhostený do Kuvajtu. V roku 1902 sa Abdul Aziz al Saud vrátil do Rijádu a mesto dobyl. Tak začal proces zjednocovania. Svoju cestu k zjednoteniu krajiny pokračoval v Mekke v roku 1924, nasledovala Medina o rok neskôr a Asir v roku 1926. Nakoniec v roku 1932 sa kráľovstvo zjednotilo a kráľom sa stal Abdul Aziz al Saud.

group of camels on brown sand during daytimeSaudská Arábia plná púšte a cesta za zjednotením. Foto: unsplash.com

Pri zrode islamu stálo mesto Mekka a Medina, ktoré sú stále dôležitými mestami a každoročne sem prichádza tisíce veriacich moslimov. 

brown concrete building under white sky during daytimeMekka. Hodinová veža. Foto: unsplash.com

Ropa bola v Saudskej Arábii objavená v roku 1936 a komerčná produkcia začala o dva roky neskôr, čo zároveň prinieslo modernizáciu krajiny. Po objavení ropy sa v roku 1945 Saudská Arábia stala jedným z pôvodných 51 oprávnených členov OSN. O šesť rokov neskôr nastupuje na trón kráľ Faisal bin Abdul Aziz al Saud s víziou modernizácie vlády a jej administratívy. V rokoch 1969/70 začal prvý plán rozvoja, v roku 1975 po nástupe na trón kráľa Khalida bin Abudl Aziz al Saud dochádza k industrializácii. V roku 1982  sa stáva kráľom Fahd bin Abdul Aziz al Saud, ktorý pokračoval v modernizácii národa, tak ako od roku 2005 aj kráľ Abdullah bin Abudl Aziz, čím sa krajina dostala k prosperite.

white concrete building under blue sky during daytimeMedina. Foto: unsplash.com

Top lokality

Saudská Arábia je rodisko islamu, má nádhernú prírodu, zaujímavú minulosť aj súčasnosť. Nachádzajú sa tu dve významné mestá pre moslimov - Mekka a Medina. Sofistikované skalné umenie je zobrazené v Hegre, čo sa radí medzi najväčšie predislamske poklady krajiny, ako aj typická púštna architektúra v meste Ushaiger. 

brown concrete building under blue sky during daytimeUshaiger. Foto: unsplash.com

Jeddah

Pri Červenom mori leží obchodný prístav Jeddah, ktorý bol zároveň do roku 1982 aj hlavným mestom. Dnes je to očarujúce mesto s bohatou kultúrou, ktoré tvoria Egypťania, čo radí posedávajú pri kaviarňach, pofukujú vodnú  fajku a hrajú ich obľúbenú hru backgammon, jemenskí krajčíri zas sedia so skríženými nohami v obchodoch s odevmi, pracujú dlho do noci a somálske, eritrejské a džibutské ženy ponúkajú koreniny na pouličnom trhu. Mesto Jeddah má  30 km dlhú pobrežnú promenádu pozdĺž Červeného mora, ktorá slúži aj ako rekreačná oblasť a je známe pre najvyššiu fontánu na svete.

Atrakcie Saudská Arábia – púštna ruža
Mesto Jeddah. Foto: depositphotos.com

Historické srdce Jeddah tvorí časť Al Balad, ktoré má pozoruhodnú architektúru a ponúka aj delikátne pouličné jedlá, vďaka čomu je toto miesto neodolateľné.

Ostatné Saudská Arábia – púštna ruža
Al Balad v Jeddah. Foto: depositphotos.com

Umm al Qamari

Ostrov Um mal Qamari je jednou z najpozoruhodnejších atrakcií v Saudskej Arábii, ktoré láka pre krásu prírody. Je domovom množstva sťahovavých vtákov ako aj divočiny. Exotická flóra, krásne koralové útesy ako aj bohatá biodiverzita je práve v takejto suchej oblasti ojedinelá. Vyskytujú sa tu napríklad volavky biele či orol. Túto prírodnú rezerváciu spravuje národné centrum pre rozvoj voľne žijúcich živočíchov s cieľom zachovať vzácne a pôvodné druhy.

green palm tree under blue sky during daytimeSaudská Arábia a zelená oáza. Foto: unsplash.com

Asir

Saudský park Asir je prvý národným parkom v krajine. Vyniká svojou malebnosťou a neuveriteľnou krásou, pričom tu žije viac ako 300 vzácnych a pôvodných zvierat. Bol otvorený v roku 1980. Očarí vás tu zeleň, krásne výhľady. Park je možné navštíviť počas celého roka pre jeho príjemnú klímu. Leží tu aj historická dedina Rijal Alma s kamennými domami a na bielo zdobenými oknami, ktoré sú práve pre túto oblasť typické. 

gray concrete building under blue sky during daytimeDedinka Rijal Alma. Foto: unsplash.com

Dammam

Dammam je mesto ležiace cez 400 km od Rijádu pri Perzskom zálive. Je hlavne obchodným centrom, avšak má veľmi pekné pobrežie, ktoré je lemované kaviarňami a luxusnými reštauráciami. V jeho blízkosti sa nachádza ostrov Marjan, kde sa dá vyraziť loďou. Mesto má zaujímavú architektúru, kde nechýba aj typické arabské prostredie.

photography of white mosque during daytimeDammam. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Rijád

Rijád je hlavné mesto kráľovstva a radí sa hlavne medzi obchodnú destináciu. Aj v hlavnom meste sa dodržiavajú pravidlá obliekania pre mužov a abája pre ženy, avšak práve tu môžete naraziť na miestnych obyvateľov, ktorí sa obliekajú ako na „západe“. Anglicky hovorí väčšina obyvateľov, a teda dá sa tu veľmi dobre dorozumieť.

Atrakcie Saudská Arábia – púštna ruža
Rijád. Foto: depositphotos.com

Kingdom Tower je tretí najväčší mrakodrap v Rijáde. Zo Sky Bridge a 56 m dlhého mostu na 99. poschodí, vo výške 300 m, sa vám naskytne nádherný výhľad na celé mesto. Na vrchol premávajú dva výťahy. Na prízemí je nákupné centrum a reštaurácie, a tiež tu nájdete aj hotel Four Season.

architectural photography of concrete establishmentSky Bridge. Foto: unsplash.com

V centre Rijádu sa nachádza pevnosť Al Masmak z hliny a nepálených tehál. Kedysi zohrala dôležitú úlohu v histórii kráľovstva. Bolo to miesto, kde sa v roku 1902 uskutočnilo dobytie Rijádu. Táto úžasná architektúra je dnes múzeum, ktoré vypovedá o saudskej histórii.

Al Masmak Palace Museum - Welcome Saudi
Pevnosť Al Masmak. Foto: welcomesaudi.com

Zaujímavé sú aj miestne tradície a dlhá história, ktorú si môžete prehliadnuť aj v miestnom národnom múzeu, ktoré vystavuje viac ako 3500 artefaktov. 

white concrete building during daytimeNárodné múzeum v Rijáde. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Rijád. KSA

HistóriaKultúra

Rijád

Rijád je hlavné mesto Saudskej Arábie, ktoré leží v centrálnej časti Arabského polostrova. Vytvára zaujímavé centrum tradičného života spolu s moderným svetom. Historická architektúra mesta splýva s trblietavými mrakodrapmi. Pevnosť Al Masmak z 19. storočia ponúka nahliadnutie ku koreňom krajiny. V roku 1902 pevnosť obsadil kráľ Abdulaziz a prevzal tak kontrolu nad Rijádom a neskôr dobyl a zjednotil provincie do celku aký je v súčasnosti. Zaujímavé je aj Saudskoarabské národné múzeum prezentujúce viac ako 3500 artefaktov, či viac ako storočný trh Al Zal, kde dostať kúpiť tradičný arabský tovar. Rijádu nechýbajú ani moderné nákupné centrá ako Park Mall.

Ushaiger. KSA

HistóriaKultúra

Ushaiger

Tradičný arabský život sa ukrýva aj v oáze Najd, ktorá leží asi 200 km severozápadne od Rijádu. Tu sa pred viac ako 1500 rokmi usadili beduínske kmene a neskôr sa toto miesto stalo dôležitou zastávkou pre pútnikov, ktorí prechádzali do posvätnej Mekky. Ushaiger vznikol vďaka prameňom vody a palmovým hájom. Dnes je táto dedinka živým múzeom, kde badať starý spôsob života, ktorý tvoria kľukaté uličky, chodníky a domy s nepálenej hliny, ktoré sú mnohé veľmi pekne zrekonštruované. Tak vyniká tunajšia architektúra s výraznými trojuholníkovými oknami a strechami, a zdobenými drevenými dverami s menami rodín, ktoré tam žili.

Hegra. KSA

História

Hegra

Hegra bolo kedysi hlavné obchodné centrum spájajúce Arabský polostrov so stredomorskými krajinami. Obrovské územie s rozlohou 22 000 km2 je trvalou pripomienkou predislámskej histórie kráľovstva, kde dominovala pred viac ako dvetisíc rokmi nabatejská civilizácia - ktorá tiež postavila pozoruhodné mesto Petra v Jordánsku. Tu zanechala 111 nepoškvrnene zachovaných hrobiek vytesaných do pieskovcových skál.

Jeddah. KSA

Kultúra

Jeddah

Už v dávnej minulosti pri brehoch Červeného mora vyrástol prístav pod názvom Jeddah, ktorý je dnes moderným mestom v Saudskej Arábii. Tvorí akúsi vstupnú bránu, ktorá pokračuje do pútnického mesta Mekka. Srdce Jeddah tvorí stará štvrť Al Balad, ktoré za posledné roky akoby znovu ožilo. Jeho pobrežie slúži i dnes pre obchodovanie, rybolov ako i pre potápanie za krásnym podmorským životom bohatým na koralové útesy. Najchutnejšie úlovky sa vám dostanú na tanier práve v tomto meste.

Taif. KSA

HistóriaPríroda

Taif

Taif je známe pre ruže a patrí medzi hlavného exportéra parfumov v Saudskej Arábii a Stredného východu. Aj sa mu hovorí „mesto ruží“. Už samotná cesta do Taifu je plná hôr, kvetinových záhrad a hlbokých údolí. Je to jedno z najmalebnejších miest pre trávenie leta, pretože je tu príjemnejšie podnebie. Ruže tu nádherne kvitnú v apríli, a auguste zas mesto ožíva pre kultúrny festival.  

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláže pri Červenom mori - Umluj

Saudskú Arábiu obmýva nádherné Červené more. Pozdĺž pobrežia sú plytké tyrkysové vody, koralové útesy a krásne pláže, ktoré miestami pripomínajú Maldivy. Pri pobreží leží aj niekoľko ostrovov a to neďaleko miest Umluj a Al Wajh, ktoré sú súčasťou vládneho projektu Červeného mora na rozvoj infraštruktúry pre turistický priemysel, čo je v krajine novinkou. Túto oblasť je možné preskúmať na lodi, okolo ostrovov, tiež je možné sa šnorchlovať alebo pozorovať delfínov. Napriek tomu, že sa od žien očakáva, že sa budú obliekať striedmo, nie je nezvyčajné, že si dámy oblečú plavky, keď idú do vody.

Discover Umluj - The 'Maldives' of Saudi Arabia - Red Sea Coast - Welcome  SaudiČervené more - Umluj pláž. Foto: welcomesaudi.com

Ostrov Jabal Hasan

Ostrov Jabal Hasan leží asi 18 km od pláže Umluj. Ostrov má nádhernú pláž s bielym pieskom a tyrkysovou farbou mora. Je tiež ideálnym miestom na potápanie či šnorchlovanie. Kedysi tadiaľto viedla morská cesta do Egypta a Jordánska. 

school of fish in body of waterČervené more a koralové útesy. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Riyadh Boulevard

Rijádsky boulevard je moderné centrum, kde je množstvo reštaurácií, rôzne atrakcie ako vonkajšie kino, divadlo, hudobná fontána, ktorá sa koná každú hodinu, alebo práve na tomto mieste sú aj často prevádzané ohňostroje. Tiež je to miesto konania predstavení a show.

لقطات-من-احتفال-بوليفارد-الرياض-بفوز-اله
Rijádsky boulevard. Foto: visitsaudi.com

Údolie Hanifa

V provincii Rijád, v strednej časti krajiny sa nachádza údolie Hanifa, ktoré sa tiahne v dĺžke 120 km a pretína mesto Rijád. Pozdĺž údolia leží reťazec miest a dedín ako Uyaynah, Irqah a Diriyah. Je to zaujímavé miesto, kde sú turistické chodníky, vhodné na spoznávanie tejto časti. Nachádza sa tu aj vodný kanál a mnoho rodín sem prichádza oddychovať.

Zábavný park Al Shallal v Jeddah

Al Shallal je obľúbený park v Jeddah pre všetky vekové kategórie, ktorý ponúka atrakcie od horských dráh, korčuľovanie na klzisku až po jazdu loďkou cez rieku.

Akvárium Fakieh

V celej Saudskej Arábii je jediné akvárium Fakieh v meste Jeddah otvorené pre verejnosť a ponúka nazrieť nielen do podmorského sveta Červeného mora, ale žijú tu živočíchy z morí a oceánov z celého sveta. A to viac ako 200 druhov vrátane žralokov. Sú tu tiež predstavenia delfínov, tuleňov a dokonca je možnosť s delfínmi si zaplávať.

blue and white polka dot fishMorské akvárium. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Saudskoarabská kuchyňa je pomerne pestrá, pričom si zachováva svoje tradičné ingrediencie. To čo jedávali šejkovia pred stovkami rokov, sa jedáva aj dnes. V tomto jedálničku sa vyskytuje jahňacie, kozacie, hydinové mäso a množstvo rýb. Používa sa veľa zeleniny a najdôležitejšia surovina je tu ryža. Základom mnohých jedál je ryža a mleté mäso. Arabská kuchyňa je nemysliteľná bez použitia rôzneho korenia. Veľmi radi dochucujú škoricou a bylinkami. Obľúbeným jedlom je aj kaša z kukurice, pšeničné krúpy s pridaním kyslého mlieka. Na juhu krajiny je zas typická múčna kaša s olivovým olejom a korením.

egg pie on blue and white ceramic plateArabský chlieb a cícerová nátierka. Foto: unsplash.com

Národným jedlom je „kabsa“ pečené jahňacie mäso ochutené koreninami, s ryžou a orieškami. Samozrejme, že mäso môže byť aj iné, receptov na toto jedlo je stovky. Ako v ostatných arabských krajinách, aj tu je pomerne častá „shawarma“, tenké opečené plátky jahňacieho mäsa, ktoré sa podáva s typickým arabským chlebom „aish“.

Tradičné mäso s ryžou. Foto: unsplash.com

Pripravujú sa aj polievky a to rôzne druhy mäsových vývarov, kde sa pridáva strukovina a zelenina. Mäso sa pripravuje dusené, vyprážané alebo pečené a často sa pridávajú aj hrozienka, figy, mandle. Obľúbené sú aj rôzne druhy šalátov z čerstve zeleniny, ochutené korením ako aj šaláty so strukovín. 

cooked food in bowlŠošovicový šalát. Foto: unsplash.com

Typickým ovocím sú datle a figy. Pestujú sa aj exotické druhy, ako napríklad mango a to na farmách pri známej pláži Umluj. Z datlí sa vyrába aj výborný džem. Z dezertov sú známe mliečne pudingy s orieškami a hrozienkami. Chutné sú aj šišky „lugaymat“.

brown and white coffee beansDatle. Foto: unsplash.com

Tradičným nápojom je káva pripravená špeciálnym spôsobom a podávaná v miniatúrnych pohároch. Je dosť silná, a domáci si ku nej pridávajú rôzne sladké dezerty a zapíjajú vodou. Prvá šálka je vždy pre najrešpektovanejšiu osobu, odmietnutie je urážka.

brown bread on green textileArabské sladké dezerty s orieškami. Foto: unsplash.com

Saudi milujú aj sladké dezerty, čokolády. Zaujímavé sú napríklad aj ružami, ktoré sa pestujú v meste Taif. 

purple and brown wooden heart shaped decorsSladké ružové dezerty z Jeddah. Foto: unsplash.com

Obyvatelia Saudskej Arábie si obľúbili aj rýchle občerstvenie Al Baik, kde najväčším favoritom je vyprážané kura so špeciálnou cesnakovou omáčkou. Dostupný je vo väčších mestách. Aj cena je pomerne slušná – cca 3,5 € na osobu.

fried chicken on white ceramic plateRýchle občerstvenie. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Al Bujairi Heritage Park

V Rijáde sa nachádza živý a pulzujúci park Al Bujairi, ktorý láka množstvom atrakcií, vrátane jázd pre deti, stánkov s občerstvením, trhom, remeselnými výrobkami a prácami vrátane keramiky a kaligrafie. Odtiaľto je tiež výhľad na historickú štvrť At-Turaif, a to najmä v noci, keď je krásne osvetlená. Konajú sa tu aj rôzne predstavenia, ktoré sa premietajú na steny paláca a vyzdvihujú históriu Diriyah – prvého štátu Saudskej Arábie. Jednou z najznámejších atrakcií parku je – „príbehová noc“ – kedy sa tu ľudia stretávajú a počúvajú slávneho rozprávača, ktoré hovorí fascinujúce príbehy. Tento park je teda akousi kultúrnou križovatkou starého a moderného sveta a zároveň sem radi chodia miestni obyvatelia počas víkendu.

Arabian experiences
Tradičná kultúra Saudskej Arábie. Foto: visitsaudi.com

Výlet do púšte

Saudská Arábia ponúka množstvo zábavy v púšti. Veľkou atrakciou sú štvorkolky alebo terénne autá na pieskových dunách. Veľmi pekná je časť Red Send Dunes, kde sa dá prenajať štvorkolka, urobiť si piknik a zároveň pozorovať nádherné prírodné scenérie. Ideálne je vyraziť ráno alebo neskôr popoludní, keď je počasie znesiteľnejšie.

panoramic photography of desert during daytimePúšť - Saudská Arábia. Foto: unsplash.com

Stanovanie v púšti

Nekonečná púšť v Saudskej Arábii ponúka aj stanovanie, pričom sa vám naskytne nezabudnuteľný zážitok a to na pozorovanie nočnej oblohy, ktorá je posiata miliardami hviezd. 

bonfire near tent under starry nightStanovanie v púšti - Saudská Arábia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Na hrane sveta – Jabel Fihrayn

Severozápadne od Rijádu sa nachádza geologický zázrak, ktorý je súčasťou väčšieho horského systému Tuwaiq. Je to nádherná prírodná scenéria, kde si naozaj pripadáte ako na „okraji sveta“. Je tu niekoľko turistických chodníkov. V dolnej časti sú roztrúsené aj fosílie.

brown rock formation under white sky during daytimeNa "hrane sveta". Foto: unsplash.com

Sopečný kráter Al Wahbah

Asi 250 km od mesta Taif uprostred púšte leží úchvatná časť Saudskej Arábie – sopečný kráter Al Wahbah so soľným poľom v strede. Kráter je hlboký asi 250 m a trvá asi tri hodiny, kým sa dostanete dole a znova hore.

Discover the Al Wahbah Crater - Visit Saudi Official WebsiteSopečný kráter Al Wahbah. Foto: visitsaudi.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: monarchia na čele s kráľom

Rozloha a populácia: 2 150 0000 km2
34,8 mil. obyvateľov

Jazyky: úradný jazyk - arabský 

Náboženstvo: islam 

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie je od októbra do mája. Podnebie je kontinentálne suché a od mája do októbra sú v krajine vysoké teploty. 

Letisko a dĺžka letu

Priamy let z Viedne do Rijádu v trvaní cca 5 hod. 30 min., prípadne lety s prestupom. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (najmenej 6 mesiacov po skončení pobytu) , príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Saudskej Arábie vo Viedni a spiatočná letenka.

Občania SR môžu požiadať o elektronické turistické víza prostredníctvom internetového portálu https://visa.visitsaudi.com/ alebo ich získať  priamo pri vstupe do krajiny prostredníctvom elektronických kioskov a imigračných centier na letiskách v Saudskej Arábii.

Colné predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou izraelskej meny. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby v primeranom množstve. Colné kontroly sú veľmi dôkladné. Je prísne zakázaný dovoz akéhokoľvek alkoholu, drog a narkotických látok, potravín z bravčového mäsa, erotickej či pornografickej tlače a nosičov s touto tématikou. Zhabaniu podliehajú viditeľné symboly iných náboženstiev, akékoľvek časopisy a noviny ak sú v nich fotografie čo i len polozahalených žien, problémy môžu nastať, ak po prílete kontrolné orgány zistia u cestujúceho zjavné príznaky požitia alkoholu.

Sviatky

Hlavné sviatky - Eid al Fitr, a Eid al Adha sa riadia podľa lunárneho kalendára (Hijri). Na každý rok tak pripadajú iné dni a presný deň začiatku sviatkov býva závislý na pozorovaní mesiaca. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR