Rusko

Rusko

Nezabudnuteľné a veľkolepé

Stiahnuť PDF

Rusko je krajinou, ktorá sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, v Európe a Ázii. Je najväčšou krajinou na svete, kde synonymom sú rozprávkové stavby, epická cesta naprieč krajinou, obrovské územia s divočinou, zaujímavou politikou, farebnými matrioškami a dlhými zimami, ktoré zahrieva vodka. Každého návštevníka dokážu obohatiť kultúrne mestá, idylický vidiek, bohatstvo umenia a veľmi dobrosrdeční ľudia.

Zobraziť viac

Rusko je krajinou, ktorá sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, v Európe a Ázii. Je najväčšou krajinou na svete, kde synonymom sú rozprávkové stavby, epická cesta naprieč krajinou, obrovské územia s divočinou, zaujímavou politikou, farebnými matrioškami a dlhými zimami, ktoré zahrieva vodka. Každého návštevníka dokážu obohatiť kultúrne mestá, idylický vidiek, bohatstvo umenia a veľmi dobrosrdeční ľudia.

brown rock formationBajkal. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Rusku

 

Rusko až tri štvrtiny leží v Ázii. V európskej časti sa nachádza veľká Východoeurópska nížina. V južnej časti sa dvíha Kaukaz s nebeským snehom a východ ohraničuje pohorie Ural, ktorý tvorí hranicu medzi Európou a Áziou. Do jeho severnej časti sa prvýkrát dostal v 19. storočí maďarský etnograf Antal Reguly.  

closeup photo of rocks during golden hourPohorie Ural. Foto: unsplash.com

Najvyšším vrchom je Elbrus, ktorý dosahuje výšku 5633 m. Toto pohorie kedysi pokrývali len ľadovce a nemiznúci sneh. I dnes je viac ako 2000 mpod ľadovou prikrývkou. 

snow covered mountain under blue sky during daytimePohorie Elbrus. Foto: unsplash.com

Magicky príťažlivé pre každého, kto uvidí najhlbšie jazero na svete Bajkal, je akýmsi požehnaným darom prírody. Jeho tmavomodré a hlboké vody v hĺbke 1640 m sú v prepadline a zovreté horami. V jazyku Buriatov značí „more“. Jeho tvar polmesiaca s dĺžkou 635 km a šírkou 48 km zaberá pätinu všetkej sladkej vody na zemi. Keby sme ho chceli obísť po jeho obvode, prešli by sme neuveriteľných 2000 km.

ice formation under gray cloudsĽadové kráľovstvo Bajkalu. Foto: unsplash.com

V čase zimy sa Bajkal mení na okúzľujúce klzisko, kedy je doslova v zajatí ľadu. Do jazera steká viac ako 330 riek, ale len rieka Angara z neho vyteká. Pozdĺž jeho brehov je roztrúsených 40 malých miest.

Keď sa v máji celkom ľad roztopí, je možné vidieť až 40 m do priezračnej vody. A keď sa topí, ľad praská ako delové výbuchy. Už v októbri sa ale okolie tvári bielo a okolité lesy sa menia v rozprávkovú krajinu. Smreky, limby a sibírske cédre sú ovenčené bielym závojom. Bajkal zamŕza v januári až do hrúbky viac ako 1 m. Vtedy sa jazero mení na cestu s autami a kde-tu sú v ľade vyhĺbené diery, kde sa lovia ryby.

sea and hillOstrov Olchon. Foto: unsplash.com

O Bajkale mongolský národ Buriatov vždy tvrdil, že tu sídlia rozhnevaní bohovia. A to asi preto, lebo Bajkal býva zradný a to najmä silným vetrom sarma, ktorý prichádza v zime so silou uragánu. Vtedy sa jeho vlny dvíhajú až do výšky 5 m. Ich najvyšší boh Burchan žije na ostrove Olchon, odkiaľ podľa mytológie dáva o sebe vedieť.

ocean and mountain scneryTajomné a mýtické jazero Bajkal pod nočnou oblohou plnou hviezd. Foto: unsplash.com

Severnou časťou Ruska sa tiahne územie bez lesov, čo sa len v lete premení na jazerá, kde sa všetko živé ponáhľa na svet a na svetlo, aby načerpalo dostatok slnečnej energie. Taká je Sibírska tundra, ktorá má len krátke leto, kde slnko niekoľko týždňov nezapadá. Zimy sú tu nekonečne dlhé, pôda zmrznutá a jediná známka života je svietiaci mesiac a polárna žiara – aurora borealis. Na území Ruska tvorí 2 mil. km2. Premrznutá pôda, ktorú Rusi nazývajú „večnaja merzlota“ je večne ľadová a dosahujú hĺbku až 400 m.

multicolored abstract paintingSibírska tundra. Foto: unsplash.com

Aj keď sibírsky život nie je jednoduchý, pre jeho stálych obyvateľov je ich dušou a sú s ním akýmsi zaujímavým spôsobom spriaznení. 

woman in white and red dress holding white animal skull during daytimeČaro ruského severu. Foto: unsplash.com

Cez územie Ruska prechádza nekonečná tajga, ktorú tvorí veľký pás lesov. Rozľahlé územie tajgy leží v močaristej pôde. V letnom období sa to tu hemží komármi.

Symbolom krajiny je breza, ktorá sa v ľudovej ruskej kultúre objavuje veľmi často. Podobná je jej jelša, o ktorej sa v severskej mytológii píše, že práve žena pochádza z jelše.

green leaf tree field during daytimeBrezy až kam oko dovidí. Foto: unsplash.com

Kamčatka

Veľký polostrov Kamčatka vypadá ako prívesok, ktorý visí v severovýchodnej časti Ruska. Dlhý je 1200 km a široký najviac 450 km. Je to veľmi aktívny kus zeme, ktorý je súčasťou tichomorského Ohnivého kruhu. Územie je hornaté, kde sú i lávové plošiny vystupujúce do výšky 1000 m. Nachádza sa tu viac ako 150 sopečných vrchov, ktorému kraľuje Kľučevská, najaktívnejšia ázijská sopka s výškou 4750 m. Pri jej úpätí sú gejzíry a horúce pramene. Činných sopiek je tu až 28. Aj pri najväčšom meste a prístave Petropavlovsk-Kamčatskij sú sopky, dokonca aj činné. Kamčatku sužuje mnoho zemetrasení a preto je riedko osídlená.

cone-shaped mountain and ice field at daytimeKamčatka. Foto: unsplash.com

Pohorie Altaj

Altaj je pohorie v južnej Sibíri, ktoré oplýva nádhernými prírodnými scenériami. Patrí medzi jedno z najkrajších území v Rusku. Zdobia ho ľadové plesá ale aj horúce pramene. Vo vyšších polohách Altaja boli objavené mohylové hroby. Zaujímavé je nálezisko Pazyryk. V tejto drsnej prírode zostali hroby zamrznuté a teda i neporušené viac ako 2000 rokov.

man standing near forestPohorie Altaj. Foto: unsplash.com

Top lokality

Petrohrad

Petrohrad je nádherné ruské mesto, v ktorom sa budete cítiť ako v rozprávke. Toto druhé najvýznamnejšie mesto Ruska v sebe ukrýva veľmi veľa prekrásnych pamiatok, úžasnej kultúry a skvelého národného jedla. Dokonca toto mesto je prezývané aj ako Benátky Severu. Od svojho založenia bol Petrohrad dlhé roky hlavným mestom Ruska. Na Petrohrade je najväčším lákadlom práve jeho architektúra. Široké a rovné ulice, priestranné námestia, množstvo mostov, parkov, sôch a iného. V Petrohrade sa máte na čo tešiť.

Námestie v Petrohrade
Monumentálny Petrohrad. Foto: depositphotos.com

Petropavlovská pevnosť v samom srdci historického jadra mestapatrí k najvýznamnejším pamiatkam nielen Petrohradu, ale aj celého Ruska. Nielen, že je to ohromný komplex, ktorý bol v minulosti nevymožiteľný, ale je to miesto pre Rusov veľmi dôležité, lebo tadiaľ kráčali dejiny. Okrem nevyčísliteľnej historickej hodnoty ponúka návštevníkom aj kultúrne vyžitie, ktoré je nevyhnutnou súčasťou ruskej kultúry. Priamo v pevnosti sa nachádza napr. Petropavlovský chrám, bývalé väzenie, Múzeum kozmonautiky, expozícia História Petrohradu do roku 1918 alebo História pevnosti.

Najvyšší bod Petrohradu s katedrálou Petra a Pavla
Petropavlovská pevnosť. Foto: depositphotos.com

Jednou z častí Petrohradu je Vasiljevsky ostrov, ktorý sa nachádza v delte Nevy. Žije tu okolo dvesto tisíc obyvateľov. Ostrov predstavuje historicky veľmi významnú časť celého mesta. Nájdete tu dva z najznámejších mostov v Petrohrade - Palácový most a most Blagoveschensk, ktoré prepájajú ostrov s pevninou na juhu. Ostrov sa skladá z dvoch častí. Na juhu a východe nájdete staré budovy, ktoré boli postavené prevažne v 19. storočí, južné nábrežie skrýva jedny z najstarších budov v meste z 18. storočia. Na najvýchodnejšom cípe ostrova nájdete množstvo múzeí, obľúbenou atrakciou je napríklad múzeum elektrickej dopravy.

Image
Rozmanitý Petrohrad. Foto: depositphotos.com

Lomonosov

Lomonosov je mesto nachádzajúce sa pri Fínskom zálive približne 40 kilometrov od mesta Petrohrad. Lomonosov je miestom kráľovského parku Oranienbaum z 18. storočia, ktorý sa nachádza v palácovom komplexe. Pozoruhodné na tomto palácovom komplexe je to, že ako jediný v okolí Petrohradu nebol zachytený nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Spočiatku sa mesto volalo Oranienbaum podľa paláca, no v roku 1948 bolo mesto premenované na súčasné meno Lomonosov, na počesť vedca, básnika a sklárnika Mikhaila Lomonosova.

Image
Lomonosov. Foto: depositphotos.com

Irkutsk

Najkrajšie ruské mesto na trase Transsibírskej magistrály je určite Irkutsk. Tu nevidíte len  socialistickú architektúru a betónovú šeď, ale môžete sa poprechádzať starým mestom s drevenými domami, „Katedrálnou štvrťou“ pri rieke Angara či navštíviť skanzen typickej sibírskej dediny v malebnej Listvjanke. Irkutsk je tiež dobrým východiskovým miestom pre spoznávanie Bajkalského jazera, najhlbšieho a najstaršieho jazera na svete.

Image
Irkutsk. Foto: depositphotos.com

Novosibirsk

Novosibirsk býva častokrát označovaný aj za sibírsku metropola. Založený bol v roku 1893 ako nová obec pri výstavbe mostu Transsibírskej magistrály. Toto mesto v doline rieky Ob ukrýva napríklad významnú a honosnú budovu Opery či pravoslávny Chrám svätého Alexandra Nevského, pomenovaný na počesť ruského kniežaťa a svätca z 13. storočia.

red metal bridge over the city during daytimeNovosibirsk. Foto: unsplash.com

Jekaterinburg

Jekaterinburg leží na východných svahoch pohoria Ural, čím tvorí pomyselnú bránu medzi Európou a Áziou. So svojimi približne 1,4 miliónmi obyvateľov je štvrtým najväčším mestom v Rusku. Má bohatú históriu a preslávilo sa tiež ako miesto popravy cára Mikuláša II. s rodinou. Dominantou tohto mesta je jazero Šartaš, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti. Okrem iného je Jekaterinburg tiež mestom univerzít a vojenských výskumných objektov. Jeho najznámejšími pamiatkami sú najmä Palác guvernéra a Sverdlovské divadlo.

Image
Jekaterinburg. Foto: depositphotos.com

 

Hlavné mesto

Moskva

Moskva je nielen hlavným mestom Ruskej federácie, ale tiež miestom, ktoré ukrýva zaujímavú históriu. Väčšina z nej sa koncentruje v Kremli, niekdajšej stredovekej mestskej pevnosti. Za viac ako 2-kilometrovými červenými múrmi stoja chrámy a paláce, ktorých steny, ak by rozprávali, určite by prezradili príbehy ako z románov.

Moskva
Moskva. Foto: depositphotos.com

Dnešná Moskva je veľkomestom s neurčitým množstvom obyvateľov. Údaje o počte obyvateľov sa pohybujú od 8 do 14 miliónov. Je dôležitým dopravným uzlom v krajine. Okrem iného je mesto centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho a vzdelávacieho života.

aerial photo of city buildings during nighttimeModerná Moskva. Foto: unsplash.com

V ruskej metropole sa turisticky najdôležitejšie pamiatky sústreďujú v okolí Červeného námestia. Najväčšou ozdobou Červeného námestia je Chrám Vasilija Blaženého, ktorý dal v 16. storočí postaviť cár Ivan Hrozný. Chrám sa skladá z desiatich podobných, ale zároveň odlišných kostolov. Zastaviť sa musíte aj pri Kremli, ktorý je symbolom sily, pevnosti, moci a nedobytnosti Ruska. Ďalšia povinná zastávka je Mauzóleum V.I.Lenina. Dominantou námestia je aj najväčší obchodný dom v Rusku GUM. Má tri poschodia, je dlhý 250 metrov a je prešpikovaný butikmi najznámejších a najdrahších značiek. Na nákupy tu chodieva iba ruská smotánka a veľmi bohatí turisti.

people walking inside buildnigNákupné stredisku GUM v Moske. Foto: unsplash.com

Pôvodne "Sobor Pokrovu, čo je na priekope", alebo teda Katedrála sv. Vasilija sa nachádza na Červenom námestí v Moskve. Postaviť ju dal Ivan Hrozný ako pripomienku porážky kazaňského chána. Stavba začala v roku 1552 a skončila sa v roku 1560. Hlavným architektom bol Postnik Jakovlev, ktorý bol podľa legendy pripravený o zrak, aby už nikdy nevytvoril také vzácne dielo. Názov pochádza od sv. Vasilija, ktorý bol pochovaný na tomto mieste. Počas vlády Stalina bola nariadená demolácia katedrály, ktorá prežila len vďaka odvahe architekta Piotra Baranovského. Budova bola pôvodne postavená z dreva a až Katarína II. ju dala prestavať do dnešnej kamennej podoby.

Image
Katedrála sv. Vasilija. Foto: depositphotos.com

Boľšoj teatr v preklade znamená "Veľké divadlo". Nachádza sa v samom centre Moskvy a je preslávené najmä operou a baletom. Je to bezpochyby najslávnejšie divadlo na území Ruskej federácie, ale jeho význam presahuje štátne hranice. Väčšina turistov má záujem aspoň nahliadnuť do nádherných interiérov, ale samozrejme oveľa silnejší zážitok je vzhliadnuť nejaké operné alebo baletné predstavenie. Vzhľadom k tomu, že Rusi dali svetu takých umelcov ako napr. P. I. Čajkovského. V súčasnosti pracuje v divadle vyše 900 hercov, spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Boľšoj teatr je tiež domovskou scénou najstaršieho a najlepšieho baletného súboru - Veľkého baletu, ktorý bol založený v roku 1773.

Image
Moskovské slávne divadlo. Foto: CK SATUR

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Kremeľ, Rusko

HistóriaKultúra

Kremeľ

Mauzóleum je síce významnou, ale nie jedinou dominantou Červeného námestia. Po jednej z jeho strán sa vinie vysoký červený tehlový múr, ktorý ohraničuje Kremeľ, baštu ruských panovníkov. Mnohí sú presvedčení, že názov námestia je odvodený práve od farby múru - to ale nie je pravda. Krasnyj v preklade znamená nielen „červený“, ale i „krásny“ - a to je vraj pôvodný názov slávneho miesta. Komplex palácov, chrámov a iných budov vznikol na mieste ihličnatého lesa a vďaka vyše dvoch kilometrov dlhému obvodovému múru, ktorý je miestami vysoký až 19 metrov a hrubý 6 metrov, je prakticky nedobytný. Za vlády Stalina bol pre verejnosť neprístupný. V roku 1990 sa stal prvou ruskou stavbou zapísanou do zoznamu UNESCO a dnes patrí k hlavným turistickým cieľom.

galéria Ermitáž, Rusko

HistóriaKultúra

Galéria Ermitáž

Ermitáž, pojem ktorý rozochveje nejedného milovníka umenia. Štátna Ermitáž je umeleckohistorické múzeum v ruskom Petrohrade, jedna z najvýznamnejších a najväčších svetových umeleckohistorických inštitúcií. Dnešné múzeum, ktorého umelecké fondy evidujú viac ako tri milióny artefaktov svetového kultúrneho dedičstva od praveku až po súčasnosť, vystavované vo viac ako štyristo sálach, je rozmiestnené v komplexe šiestich budov rozložených na nábreží rieky Nevy susediacich s ústrednou budovou Zimného paláca, niekdajšieho sídla ruských cárov.

Zimný palác, Rusko

HistóriaKultúra

Zimný palác

Zimný palác je palác v Petrohrade, v Rusku, ktorý bol postavený v rokoch 1754 – 1762 ako zimné sídlo ruských cárov. Nachádza sa medzi palácom Embankment a Palácovým námestím. Navrhol ho významný barokový architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli ako budovu zeleno-bielej farby s 1786 dverami a 1945 oknami. Jeho prvou obyvateľkou bola cárovná Katarína Veľká. Palác je v súčasnosti súčasťou komplexu budov známeho aj ako Štátne múzeum Ermitáž, v ktorom sa nachádza jedna z najväčších svetových zbierok umenia. Ako súčasť múzea je v paláci sprístupnená väčšina sál a izieb (konkrétne 1057).

Chrám Vzkriesenia Krista, Rusko

HistóriaKultúra

Chrám Vzkriesenia Krista

Pestrofarebný Chrám Vzkriesenia Krista svojimi cibuľovými vežičkami trošku pripomína moskovský chrám Vasilija Blaženého na Červenom námestí. Tiež je jedným z najčastejších námetov pohľadníc. Konkurujú mu vodné kanály či Ermitáž a Zimný palác. K obidvom je odtiaľto veľmi blízko. Domáci ho poznajú skôr ako Chrám Spási na Krvi. Postavili ho na rovnakom mieste, kde 1. marca 1881 zavraždili cára Alexandra II. Jeho nástupca Alexander III. vyhlásil naň súťaž, ktorú víťazi - architekti Alfred Parland a Ignatij Maljšev - poňali v novoruskom štýle.

Mauzóleum V.I.Lenina, Rusko

HistóriaKultúra

Mauzóleum V.I.Lenina

Moskovské mauzóleum, v ktorom je vystavené telo vodcu revolúcie Vladimira Iľjiča Lenina, je hlavnou atrakciou hlavného mesta Ruskej federácie. Vraví sa, že 21. januára 1924, v deň Leninovej smrti, sovietska vláda obdržala niekoľko tisícok telegramov, v ktorých ľudia žiadali, aby Leninove ostatky boli uchované pre ďalšie generácie. Za vstup sa nič neplatí, no napriek tomu nebudete na vstup dlho čakať. V mauzóleu je pomerne veľká tma a slabé svetlo osvetľuje len zabalzamované telo V.I.Lenina. Trasa vedie okolo jeho sklenenej truhly, no počas návštevy sa nesmiete zastaviť. Turisti musia postupovať neprerušovanou pomalou chôdzou. Kto zastane, toho strážcovia mauzólea okamžite upozornia.

Stiahnuť PDF

Pláže

Soči

Najznámejšie ruské letovisko Soči leží na brehoch Čierneho mora. Soči je rušné, plné života, nočných klubov, barov, reštaurácií, zábavných a vodných parkov. Nádherný je tu i západ slnka. Pobrežie dlhé 150 km je plné krás a hodné obdivovania a spoznávania. V Soči je známa pláž Riviera a kamenistá pláž Olympic s dĺžkou 5 km. 

green palm tree near body of water during daytimeSoči v Rusku. Foto: unsplash.com

Kurská kosa

Kaliningradská enkláva sa pýši krásnym národným parkom Kurská kosa, ktorú tu hodiny môžete prechádzať, avšak pritom sa môžete aj okúpať na pieskovej pláži. Toto územie sa pre svoj jedinečný charakter dostalo aj na zoznam UNSECO. Pobrežie sa tiahne v dĺžke skoro 100 km a lemujú ho krásne svetlé pieskové pláže, duny a čarovná príroda. Od mesta Kaliningrad ju delí len 50 km.

rock formations and body of waterPieskové pláže a krásny prírodný park. Foto: unsplash.com

Gelendzhik

Pekné stredisko Gelendzhik sa nachádza pri pobreží Čierneho mora a ponúka príjemné strávenie oddychovej dovolenky. Aj jeho okolie je podmanivé, nájdete tu mnohé prírodných chodníkov medzi stromami, takže si tu môžete užiť nielen pláž ale aj zelené okolité scenérie.

brown wooden house on the beach during daytimePríjemné dovolenkové pobrežie. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Pre deti

Leningrad Zoo v Petrohrade

Zoo v Petrohradí patrí medzi druhé najväčšie po Moskve. Vzniklo ešte v druhej polovici 19. storočia. Obdivovať tu môžete viac ako dvetisíc zvierat a nikoľko stoviek rôznych druhov. Nájdete tu tigre, polárne medvede, žirafy, slony, orangutany, jelene. Deti si tu môžu zajazdiť na poníkoch alebo na koňoch. 

Delfinárium v Petrohrade

Deti jednoducho delfínov zbožňujú, preto s nimi nevynechajte delfinárium, ktoré je otvorené počas celého roka. Pozorovať tak môžete nielen delfínov, ale aj veľryby beluga. S delfínmi je tu možné i plávať, avšak sa odporúča rezervácia vopred. 

Zoo v Moskve

Najväčšia zoo v krajine sa nachádza práve v jej hlavnom meste. 

animal on tree branchZoo v Moskve. Foto: unsplash.com

Cirkus Boľšoj v Petrohrade

Slávny petrohradský cirkus láka svojich návštevníkov už od roku 1877. Uvidíte tu vystupovať šikovných gymnastov, žonglérov a klaunov. 

animal-themed merry go roundCirkus. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Rusko má veľmi pestrú kuchyňu a každý jej región je v gastronómii čímsi špecifický. Celkovo sú v Rusku v obľube ryby, zverina, hydina, zelenina. Zo sezónnych potravín obľubujú huby, lesné plody a tiež vyrábajú kvalitný med.V Petrohrade je zaujímavý rybí trh, ktorý stojí za návštevu hneď za rána, ale ani v neskorších hodinách tu nie je tak teplo. Veď aj ruský kaviár je známy po celom svete a je vôbec ten najlepší. Existuje červený z lososovitých rýb a čierny z jeseterových rýb, odkiaľ sa získava práve ten najdrahší. Rusko je najväčší vývozca pravého kaviáru, ktorý získava z Čierneho mora, Amuru a Kaspického mora.

orange powder in clear glass bowlRuský kaviár. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbený pokrm patrí „šašlik“, ktorý sa pripravuje z marinovaného mäsa s červeným vínom, korením a octom. Mäso sa opeká spolu so zeleninou na ihlách nad žeravým uhlím. Pravdepodobne tento pokrm pochádza z Gruzínska alebo Uzbekistanu, kde sa takto pripavuje najmä jahňacie. 

cooked foodsŠašlik. Foto: unsplash.com

Ruská pochúťka je aj „pelmeni“, ktorú tvorí mleté mäso v tenkom ceste, ktoré sa varí vo vývare s cibuľou. Podobá sa našim pirohám. Veľmi populárny je i „boršč“, ktorý sa varí z červenej repy, hovädzieho vývaru a zeleniny, a to mrkvy, cibule či zemiakov. Ochucuje sa smotanou.

stainless steel cooking pot with white and green soupPelmeni. Foto: unsplash.com

Známa je i rybia polievka, ktorej zmienky siahajú do obdobia 11. storočia. Môže sa pripravovať so sladkovodných alebo morských rýb. Ideálne, keď sa kombinuje viac druhov. „Okroška“ je polievka so základom chlebového kvasu, mäsa a uhorkového nálevu. Polievka „soljanka“ je hustá, ostrá a pripravuje sa z niekoľkých druhov mäsa, kapusty, kyslých uhoriek a smotany.

Rusi ryby aj sušia, či už sladkovodné alebo morské. Jednoducho ich očistia, nasolia a zavesia do prievanu, kde ich polievajú pivom. Radi ich konzumujú s pivom.

school of fish collageSušené ryby. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené dezerty v krajine patria "bliny", podobné našim lievancom. Tie sa pripravujú s maslom, alebo napríklad aj s lososom, kaviárom a kyslou smotanou. V stredoveku sa rozšírila príprava pohánky, ktorú sa naučili od Tatárov. Sladká kaša sa podáva s ovocím. V čase ruskej expanzie v 18. storočí sa sem dostala čokoláda, zmrzlina, čerstvá zelenina. Za vlády Kataríny Veľkej sem bolo dovezených veľa chutných potravín zo západnej Európy, čím sa i ruská kuchyňa začala meniť a pretvárať. Avšak známe sú aj pokrmy s ruskými názvami, ako Stroganov, steak Orlov, koláč Malakov. Medzi najstaršie nápoje nepatrí vodka, ale medový nápoj z vody, chmeľu a medu. Kumys je nápoj z kobylieho mlieka. 

Stiahnuť PDF

Zábava

Grand Market

Veľmi zaujímavé múzeum v Petrohrade, kde môžete stráviť hodiny pozorovaním makety zmenšeného Ruska. Obdivovať môžete miniatúrne modely. Nájdete tu malé ruské mestá, vidiek, vlaky, lode, cesty ako aj stovky ľudských figúrok a áut. 

Akvapark Piterland

Malá oáza, kde si môžete užiť zábavu, relax a ruskú saunu. Akvapark Piterland sa nachádza v nákupnom centre v blízkosti Fínskeho zálivu v Petrohrade. Patrí medzi tie najväčšie vodné parky v krajine. Na ploche 25 000 mnájdete 5 veľkých tobogánov, niekoľko bazénov, jacuzzi, 13 sáun, spa a tiež bary. 

Ľadoborec Krasin v Petrohrade

Zaujímavú prehliadku môžete zažiť pri prehliadky ľadoborca, ktorý teraz slúži ako múzeum. Jeho minulosť je pozoruhodná, lebo sa vydal na mnoho arktických expedícií a záchranných akcií. Taktiež sa na tejto lodi presúvala munícia v čase  2. sv. vojny. Neprehliadnuteľná je i návšteva podpalubia. 

Moskovské metro

Jedinečné moskovské metro treba určite zažiť. Je plné prekvapení, legiend a príbehov. Radí sa medzi tie najväčšie na svete. 

turned-on chandelierMoskovské metro. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Konštantinovský zámok 

Zámok sa nachádza v obci Strelna neďaleko Petrohradu. Konštantinovský zámok je majstrovským dielom ruskej architektúry 18. storočia. V roku 1797 cisár Pavol I. predstavil zámok v Strelne svojmu synovi, veľkému vojvodovi Konštantinovi. Toto obdobie oživilo stavbu veľkolepého sídla pod vedením architekta Andreja Voronikhina. Po tomto oživení stavby však nastala veľká tragédia, zámok zachvátil požiar a len veľmi málo obrazov, ktoré sa práve nachádzali vo vnútri zámku sa zachovali. V súčasnosti sa však v paláci nachádzajú veľké zbierky obrazov a nádherný interiér.

Image
Zámok Konštantinovský. Foto: Peer Gymt

Repino

Repino sa nachádza približne 30 kilometrov severozápadne od Petrohradu na Karelianskom pobreží Fínskeho zálivu. Mesto bolo známe svojim fínskym názvom Kuokkala až do roku 1948, kedy bolo premenované po jeho najslávnejšom obyvateľovi, Ilya Repinovi. Navštívite krásnu rekonštrukciu dreveného domu, ktorý Repin navrhol pre svoju rodinu. Dom je umiestnený v príjemných záhradách s malými drevenými pódiami a altánkami roztrúsenými okolo pozemkov, peknými malými mostami prechádzajúcimi cez malé potoky a jazerá a hrobom umelca.

green pine trees near lake during daytimeKarélia. Foto: unsplash.com

Palác Gatchina

Palác Gatchina sa nachádza na kopci nad jazerom Serebryannoe. Spája témy stredovekého hradu a krajiny. Interiéry palácu sú príkladom ruského klasicizmu na prelome 18.-19. storočia. Palác Gatchina bol jednou z obľúbených rezidencií cisárskej rodiny Kataríny Veľkej. Katarína Veľká si palác a park Gatchina veľmi obľúbila a preto ho kúpila pre svojho syna, budúceho cára Pavla I. Pavol bol pánom Gatchiny približne 18 rokov. Vynaložil značné prostriedky a využil svoje skúsenosti z ciest po Európe, aby z Gatchiny vytvoril príkladný palác a mesto. V roku 1790 na Pavlov povel bola zrekonštruovaná veľká časť paláca, interiéry boli prestavané do luxusného neoklasicistického štýlu.

Image
Palác Gatchina. Foto: CK SATUR

Fabergé

Fabergé je súkromne vlastnené múzeum, ktoré bolo založené Viktorom Vekselbergom a jeho nadáciou Link Times, aby v sebe zachovalo stratené kultúrne cennosti Ruska. Múzeum sa nachádza v centre Petrohradu v Shuvalovskom paláci. Kolekcia múzea obsahuje viac ako štyritisíc diel ozdobného a umeleckého umenia vrátane zlatých a strieborných predmetov, obrazov, porcelánu a bronzu. Vrcholom múzejnej zbierky je súbor deviatich imperiálnych kraslíc, ktoré vytvoril Fabergé za posledných dvoch ruských cárov.

Image
Fabergé. Foto: depositphotos.com

Puškin a Jantárová komnata

Jeden z najväčších pokladov sveta. Klenot, ktorý záhadne zmizol tesne pred koncom II. svetovej vojny. Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v ruskom meste Puškin. Ako už samotný názov hovorí, dekorácia miestnosti je vyrobená z jantárových panelov. Ornamenty sú vytvorené z rôznych farebných odtieňov jantáru tak, že výzdoba pokrýva kompletne celú plochu stien miestnosti. Pre svoju nádheru je niekedy považovaná za ôsmy div sveta. Počas druhej svetovej vojny ju odviezli do Kráľovca a od tej chvíle je jej osud neznámy. Po vojne bola podľa zachovaných fotografií a dokumentácie vyrobená jej kópia.

white concrete building near green trees and body of water under blue sky and white cloudsPuškin. Foto: unsplash.com

Stroganovský palác

Stroganovský palác sa nachádza medzi riekou Moikou a Nevským prospektom v Petrohrade. U nás je stroganov považovaný za druh jedla avšak v tomto paláci by ste takéto niečo hľadali len ťažko. Palác bol postavený v rokoch 1753 -1754 podľa návrhov Bartolomea Rastrelliho pre barona Sergeja Grigorijevič Stroganova. Táto nádherná budova však postupom rokov chátrala, až v roku 1988 kedy bol palc odovzdaný ruskému múzeu, prebehla v ňom rekonštrukcia. Či mal rod Stroganov rád náš hovädzí stroganov je otázne, avšak určite choďte nazrieť do útrob tohto paláca a možno vám jeho architektúra niečo o tom napovie.

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 17 031 900 km
146 743 800 

Jazyky: ruština

Náboženstvo: ruské pravoslávne, moslimské, katolícke, židovské, iné

Elektrický prúd: Rovnaký ako v Európe - 220 V / 50 Hz

Mena: ruský rubeľ

Kurz: 1€ = 117.201RUB

Časový posun: +5h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

S výnimkou severozápadných a juhovýchodných regiónov krajiny, kde prevažujú prímorské klimatické podmienky, má podnebie v Rusku kontinentálny charakter, čo znamená dlhé a studené zimné obdobie a krátke leto.

Severné oblasti európskej časti Ruska a Sibír sa vyznačujú veľmi nízkymi teplotami. V Jakutsku bolo nameraných až - 71°C, priemerná zimné teplota je tu – 49° C a letná 15° C.

Priemerná teplota v Petrohrade sa pohybuje v zime (január) – 7° C a v lete (júl) 17° C. V Moskve bolo v priemere zaznamenaných v zimnom období – 11° C a v lete od 25 do 32° C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve, ul. J. Fučíka 17/19, 115 127 Moskva, Rusko

Tel.: +7 4959564920, +7 9166731138 (pohotovostný mobil)
Email: emb.moscow@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie.

Vstup do Kaliningradskej oblasti
Od 1. júla 2019 si môžu občania Slovenskej republiky vybaviť na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie https://elektronic-visa.kdmid.ru/ jednovstupové elektronické víza (biznis, humanitárne a turistické) pre vstup do Kaliningradskej oblasti. Udeľujú sa bezplatne na základe žiadosti vyplnenej elektronicky najneskôr 4 dni pred plánovaným vstupom s pripojenou digitálnou fotografiou. Žiadne ďalšie dokumenty sa na udelenie elektronického víza nevyžadujú.

Vstup do Petrohradu a Leningradskej oblasti
Od 1.októbra 2019 si môžu občania Slovenskej republiky vybaviť na oficiálnej internetovej stránke  Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie https://electronic-visa.kdmid.ru jednovstupové vízum (biznis, humanitárne a  turistické) pre vstup do Petrohradu a Leningradskej oblasti vo forme elektronického dokumentu (elektronické vízum). Víza sa vydávajú bezplatne na základe žiadosti cudzieho štátneho príslušníka, vyplnenej elektronicky na horeuvedenej internetovej stránke najneskôr 4 dní pred plánovanou cestou s pripojenou digitálnou fotografiou. Žiadne ďalšie dokumenty sa na udelenie elektronického víza nevyžadujú. Elektronické vízum sa vydáva na obdobie 30 dní s právom pobytu do 8 dní od vstupu.

Colné predpisy

Množštevné limity pre dovoz tovarov
Pri dovoze tovarov pre osobnú spotrebu fyzickými osobami platia nasledovné limity:
 • liehoviny  a alkoholické nápoje v celkovom objeme max. 5 litrov na osobu, ktorá dovŕšila vek 18 rokov (bezcolný dovoz do 2 litrov);
 • max. 200 cigariet alebo 50 cigár, alebo 250 g tabaku. 
Dovoz tovarov do Ruska v objeme presahujúcom vyššie uvedené množstvá je zakázaný. 
 
Množstevné limity pre vývoz tovarov
Pre vývoz tovarov určených na osobnú spotrebu fyzických osôb  platia nasledujúce množstevné limity:
- ryby, morské produkty (okrem kaviáru jeseterových rýb) v množstve max. 5 kg;
- kaviár jeseterových druhov rýb v množstve max. 250 g;
- palivo v nádrži motorového vozidla určené na prevádzku vozidla a taktiež v množstve max. 10 litrov nachádzajúce sa v osobitných kanistroch;
- drahé kovy a drahé kamene v colnej hodnote v ekvivalente max. 25 000 USD.

Doprava

Kvalita siete cestných komunikácii a značenie na hlavných cestných ťahoch je na pomerne dobrej úrovni. Je stále rozširovaná a skvalitňovaná sieť čerpacích staníc a služieb motoristom,  najmä na hlavných diaľničných ťahoch. 

Verejná doprava je v Rusku organizovaná prostredníctvom autobusovej, trolejbusovej a električkovej dopravy. V Moskve a Petrohrade je využívané hlavne rozsiahle a veľmi dobre fungujúce metro. Na uliciach zabezpečujú verejnú dopravu malé mikrobusy, tzv. „maršrutnoe taxi“. Mikrobus je označený trasou, po ktorej premáva, platí sa priamo vodičovi. Nastúpiť možno na vyznačených zastávkach, vystúpiť sa dá (po dohode s vodičom) prakticky kdekoľvek.

Sviatky

 • 1. – 8. január - Nový rok a ruské pravoslávne Vianoce
 • 23. február - Deň obrancov vlasti
 • 8. marec - Mezinárodný deň žien
 • 1. – 2. máj – Sviatok jari a práce
 • 9. máj – Deň víťazstva
 • 12. jún – Deň Ruska
 • 5. november – Deň národnej jednoty
 • 31. december – Nový rok

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR