Rumunsko

Rumunsko

Krajina tisícich rozmanitostí

Stiahnuť PDF

Rozmanité Rumunsko s rozlohou viack ako 238 000 km2 je krajina, ktorá prekvapí návštevníka na každom kroku, a to svojou tradičnou kultúrou ako aj moderným pulzujúcim životom vo veľkých mestách. Rumunsko má viac ako 500 000 chránených území a 13 národných parkov, kde je cieľom chrániť voľne žijúce živočíchy. Veď napokon v lesoch Karpát žije 60 % medveďa hnedého, ktorý je najäčšou európskou šelmou, 40 % populácie vlkov a jedna tretina rysov. 

Zobraziť viac

Rozmanité Rumunsko s rozlohou viack ako 238 000 km2 je krajina, ktorá prekvapí návštevníka na každom kroku, a to svojou tradičnou kultúrou ako aj moderným pulzujúcim životom vo veľkých mestách. Rumunsko má viac ako 500 000 chránených území a 13 národných parkov, kde je cieľom chrániť voľne žijúce živočíchy. Veď napokon v lesoch Karpát žije 60 % medveďa hnedého, ktorý je najäčšou európskou šelmou, 40 % populácie vlkov a jedna tretina rysov. 

field of green trees Rumunsko. Foto: unsplash.com

 

Dovolenka v Rumunsku

 

Rumunská príroda je opradená legendami a mýtmi. Transylvánska kotlina je z južnej časti ohraničená pohoriami Karpát. Z nížinatej oblasti Maďarska vedie do Transylvánskej kotliny cesta cez údolia riek Somes a Crisul Repede, cez hornatú náhornú plošinu a cez údolie rieky Mures. V oblasti riek Mures, Olt a Tarnava sú kúpeľné mestá Borsec a Tušnád. Tie sú bohaté na minerálne pramene a zároveň sú výsledkom sopečnej činnosti.

green mountains under blue sky and white clouds during daytimeRumunská príroda. Foto: unsplash.com

Čierne more je síce rozlohou malé, ale možno ho vidieť aj z vesmíru. Kedysi malo Čierne more tmavú farbu. More však zmenilo farbu na krásnu blankytnú a túto zmenu zachytili dokonca i družice vo vesmíre. Záhadnú zmenu však nespôsobila žiadna prírodná katastrofa ale schopnosť svietenia organizmov, presnejšie fytoplanktónu. Ľuďom toto žiarenie neškodí, no rybám a iným morským živočíchom áno. More má všade postupný spád a preto je vhodné pre neplavcov. Takisto tu nenájdete žiadne nebezpečné dravce, ktoré by vám mohli ublížiť. Nie sú tu ani medúzy či ježovky. Čistotu mora dokazuje výskyt delfínov.

Eforie v Rumunsku. Foto: unsplash.com

Ku Rumunsku neodmysliteľne patrí aj tajomný Drakula. Drakula nie je len fiktívna postava, ale Drakula bol naozajstný gróf. Tento gróf, vlasným menom Vlad III., bol postrachom Osmanskej ríše. Svoje obete a nepriateľov napichával na kôl. Počas jeho nadvlády zomreli stotisíce ľudí a preto dostal aj svoju prezývku, Vlad Tepeš, čo znamená Vlad Napichujúci.

white and brown concrete castle under cloudy sky during daytimeDrakulov hrad. Foto: unsplash.com

Spisovateľ Bram Stoker sa inšpiroval týmto vládcom a spravil z neho krvilačného fiktívneho upíra, ktorý zabíjal ľudí a živil sa ich krvou, ktorá ho udržovala nesmrteľným. Tento spisovateľ sa ževraj inšpiroval aj našou grófkou, Alžbetou Báthoryovou. Mnohí sa napriek tomu aj tak kniežaťa Vlada III. zastávajú a snaži sa očistiť jeho meno. V jeho časoch boli takéto druhy vrážd, alebo skôr trestov úplne bežné, takže v podstate nerobil nič nezvyčajné. Iní zasa hovoria len o jeho krutosti. Svedectvá o týchto vraždách síce nemusia byť pravdivé, no sú od rôznych zdrojov.  


Slávny Bran. Foto: unsplash.com

Palác kultúry

V meste Iasi sa nachádza krásna neogotická budova, kde je Palác kultúry Rumunska. V budove s 298 izbami sú k dispozícii 4 múzeá, Múzeum vedy a techniky, Etnografické múzeum Moldavska, Múzeum umenia a Moldavské historické múzeum. Palác bol postavený v rokoch 1906 až 1925, aby nahradil ruiny starého Moldavského kráľovského dvora. Pred presťahovaním múzeí slúžila budova ako justičný palác.

white concrete building under blue sky during daytimePalác kultúry. Foto: unspalsh.com

 

Top lokality

Sibiu 

Sibiu je mesto v Transylvánii, ktoré sa nachádza severne od Bukurešti. Sibiu je jedným z najdôležitejších kultúrnych centier v Rumunsku a bolo vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry v roku 2007. Sibiu je jedno z bohatých kultúrnych miest v Rumunsku. Má tri divadlá a filharmonický orchester spolu s ďalšími menšími súkromnými divadelnými miestami a divadelným štúdiom. Múzeá v meste Sibiu sú usporiadané v dvoch budovách a to Národné múzeum Brukenthal a komplex Národného múzea ASTRA.

Image
Sibiu. Foto: CK SATUR

Sinaia

Sinaia je horské letovisko v kraji Prahova v Rumunsku a nachádza sa v historickom regióne Muntenia. Mesto bolo pomenované po kláštore Sinaia z roku 1695, okolo ktorého bolo postavené. Kláštor bol pomenovaný po biblickej hore Sinaj. Rumunský kráľ Karol I. postavil v 19. storočí na letnom sídle hrad Peleš v blízkosti mesta. Sinaia. Mesto je obľúbenou destináciou pre turistiku a zimné športy, najmä zjazdové lyžovanie. Medzi obľúbené turistické pamiatky patrí najmä hrad Peleš, kláštor Sinaia či kasíno Sinaia.

aerial view of green forest during daytimeSinaia. Foto: unsplash.com

Boian

Rumunská dedinka Boian obklopená lesmi sa nachádza približne 4 km od mestečka Bazna. V roku 1395 bol Boian súčasťou okresu Cetatea de Baltă a zostalo tam dlhý čas, vrátane toho, keď druhý patril k vojvodstvu Moldavska. Okolo roku 1488 za vlády Štefana III. daroval kráľ Matej Korvín z Maďarska niekoľko dedín Rumunsku vrátane Boianu až do vlády Alexandra Lăpuşneanu, kedy sa transylvánske kniežatá rozhodli o návrat dedín. Dnes môžete vidieť erb Moldavska v kostole a na bráne v Boiane.

Predeal 

Predeal je najvyššie položeným mestom v Rumunsku. Nachádza sa v Prahovom údolí v nadmorskej výške nad 1.000 m. n. m. Začínajúc dvadsiatymi rokmi v tejto oblasti došlo k rozmachu v stavebníctve av súčasnosti mnohé bohaté rodiny vlastnia horské útočiská v mestečku Predeal. Počas zimného olympijského festivalu mládeže v roku 2013 hostilo toto miesto preteky na bežkách a snowboarding. Mesto Predeal je známym turistickým miestom v Rumunsku najmä v zime.

gray asphalt road between houses under blue sky during daytimePredeal. Foto: unsplash.com

Kluž

Kluž je štvrtým najľudnatejším mestom v Rumunsku. Mesto je jedným z najdôležitejších akademických, kultúrnych, priemyselných a obchodných centier v Rumunsku. Kluž má rozmanitú a rastúcu kultúrnu scénu s kultúrnym životom vystaveným v mnohých oblastiach vrátane výtvarného umenia, divadelného umenia a nočného života. Mestská kultúrna scéna rozprestiera svoju históriu, ktorá sa datuje do rímskych čias. V 16. storočí sa mesto dokonca stalo hlavným kultúrnym a náboženským centrom Sedmohradska.

brown and gray concrete buildingKluž. Foto: unsplash.com

Turda

Turda je mesto v Rumunsku, ktoré bolo osídlené už pred viac ako 60 000 rokmi. Turda mala v histórii Transylvánie veľký význam, pretože tu prvýkrát v kresťanskej Európe bola v roku 1568 vyhlásená edikcia náboženskej slobody a náboženská tolerancia. Typickou pochutinou pre túto oblasť je pečené mäso Turda s cesnakom a korením a koláč s medom. Pre mesto Turda je dôležitý cestovný ruch. Pre turistov má pripravenú skvelu atrakciu v podobe soľnej bane a soľných jazier či bazénov.

brown and white houses on green grass field during daytimeTurda. Foto: unsplash.com

Delta Dunaja

Táto druhá najväčšia riečna delta v Európe je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a je dokonca najzachovalejšia na celom svete. Toto miesto je častým cieľom milovníkov prírody. Načerpáte tu veľa dobrej energie, pretože okolitá príroda je udržiavaná a čistá. Dunaj sa v tejto delte rozdeľuje na tri ramená a to na rameno Chilia, Sulina a sv. Juraja, ktoré ústia do Čierneho mora. Najznámejšie je rameno Sulina, a z mesta Tulcea ku nemu jazdia trajekty plné turistov.

Image
Delta Dunaja. Foto: CK SATUR

Konstanca

Najdlhšie obývané mesto Rumunska bolo založené už približne 600 rokov pred naším letopočtom. Pravdepodobne najznámejšou budovou je ikonické Kasíno. To navrhli dvaja architekti, Renard a Antonescu a stavba bola dokončená v medzivojnovom období v štýle art nouveau. Pešia zóna pri tejto stavbe je veľmi vyhľadávaná zaľúbenými pármi a rodinami. Najkrajšie prostredie tu je pri západe slnka.

Image
Konstanca. Foto: CK SATUR

Červená roklina

Červená roklina alebo Rapa Rosie je úchvatná geologická rezervácia na juhozápade náhornej plošiny Secaselor, pri meste Sebes. Erózny odtok spôsobil výrazný ostrý vzhľad úbočia a 800 m dlhá stena je takmer úplne vertikálna a dosahuje výšky 50 až 125 m. Počas obdobia dažďov sa tvoria hlboké rokliny.

brown rock formationČervená roklina. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Bukurešť

Hlavné mesto Rumunska je plné rôznych zaujímavostí. Nachádza sa tu veľmi veľa múzeí ako napríklad Židovské múzeum spojené so synagógou alebo múzeum geológie. Okrem múzeí tu nájdete veľa nádherných palácov, pamätníkov alebo kostolov. Bukurešť je domovom viacerých skvelých rumunských hudobníkov. Umenie nie je v Bukurešti ničím cudzím. Napríklad, v roku 2004 sa tu konal Medzinárodný filmový festival, na ktorý prišli viaceré zvučné mená filmovej brandže ako napríklad Nikita Mikhailov či Jan Harlan.

Bukurešť. Foto: unsplash.com

Vedeli ste o tom, že túto druhú najväčšiu budovu sveta vidno aj z vesmíru? Nemusíte ani chodiť nikam ďaleko aby ste videli takúto obrovskú budovu. Stavba nemala od začiatku vopred stanovený štýl, v ktorom sa mala stavať a preto tu môžete vidieť rôzne druhy stavebných slohov. Palác leží uprostred parku o rozlohe 300 000 m2. Palác je naozaj veľký, má až 21 krídel, nachádza sa v ňom aj atómový kryt a niekoľko tajných únikových tunelov.

Parlament v Bukurešti. Foto: unsplash.com

Triumfálny oblúk bol postavený na pamiatku bojov a víťazstiev v prvej svetovej vojne. Táto najvýznamnejšia pamiatka mesta Bukurešť bola inšpirovaná Víťazným oblúkom v Paríži. Pamiatka stojí hneď vedľa parlamentu a často je i považovaná za symbol tohto mesta. Silná železobetónová konštrukcia je od začiatku rovnaká. Ornamenty boli však vytvorené zo sadry, ktoré sa po pár rokoch rozpadli a boli nahradené ozdobami z mramoru a alegorickými plastikami.

Image
Triumfálny oblúk v Bukurešti. Foto: CK SATUR

Palác patriarchátu je známa stavba v Bukurešti, ktorá je postavená na náhornej plošine Dealul Mitropoliei Patriarchálny palác postavený architektom Dimitrim Maimarolom, bol prvou železobetónovou stavbou v krajine. Fasáda paláca je upravená v neoklasickom štýle a má dĺžku 80 metrov. V socialistickom období budova fungovala ako ústredie Veľkého národného zhromaždenia, najvyššieho orgánu Rumunskej socialistickej republiky. Po udalostiach z roku 1989 sa poslanecká snemovňa stala sídlom Poslaneckej snemovne.

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Peleš, Rumunsko

HistóriaKultúra

Peleš

Peleš je novorenesančný zámok v Karpatoch neďaleko mesta Sinaia. Jeho architektonický štýl je romanticky inšpirovaná zmes neorenesančnej a gotickej obrody podobnej zámku Neuschwanstein v Bavorsku. Hrad Peleš má pôdorys o rozlohe 3 200 m2 s viac ako 170 izbami, z ktorých mnohé sú venované témam svetových kultúr. Témy sa líšia podľa funkcií ako napríklad kancelárie, knižnice, zbrojnice či umelecké galérie. Alebo podľa štýlu ako napríklad florentský, turecký, maurský, francúzsky, imperiálny. Všetky izby sú mimoriadne bohato zariadené a dekorované do najmenších detailov.

Salina Turda, Rumunsko

KultúraIné atrakcie

Salina Turda

Salina Turda je unikátna soľná baňa v Rumunsku. Je domovom podzemného zábavného parku, ktorý je zasadený do jednej z najstarších soľných baní na svete. Táto soľná baňa, ktorá sa datuje už od 17. storočia sa používala na všetko. Od skladovacieho strediska na syry až po bunker proti bombovým útokom v druhej svetovej vojne. Dnes sa premenila na neuveriteľný podzemný zábavný park. Akonáhle sa dostanete dovnútra, uvidíte amfiteáter, bowling, podzemné jazero s loďami či dokonca aj ruské koleso. Salina Turda je plná zábavy pre malých i veľkých.

Historické centrum, Rumunsko

HistóriaKultúra

Historické centrum

Historické centrum mesta Sighisoara bolo postavené už v 12. storočí saskými kolonistami umiestnené na kopci. Význam mesta bol uznaný v roku 1367, keď získal titul "Civitas" a stal sa druhou národnou politickou jednotkou Transylvánie. Na tomto mieste sa takisto nachádza rodný dom grófa Drakulu, ktorý je miestom konania každoročného stredovekého festivalu, kde sa spájajú umelecké a remeselné práce s rockovou hudbou a scénickými hrami.

Bran, Rumunsko

HistóriaKultúra

Bran

Hrad Bran predstavuje sídlo grófa Drakulu avšak len v príbehoch o ňom. Reálne sa tu gróf Vlad III. zastavil len dvakrát. Tento hrad je asi najväčšou turistickou atrakciou v celej Transylvánii. Na hrade nájdete rôzne zaujímavé predmety ako napríklad vraždiace nástroje, medzi ktoré patrí aj železná panna alebo preslávený kôl. Vládca však všetkými vraždami chcel len zlepšiť úroveň krajiny. Či ju naozaj zlepšil je veľmi diskutabilné. Ak však chcete vidieť hrad, na ktorom sa natáčali rôzne filmy o tomto vládcovi, alebo skôr o ním inšpirovanej fiktívnej postave Drakulu, určite tento hrad neobchádzajte.

Brašov, Rumunsko

HistóriaKultúra

Brašov

Malé mesto s nádherným historickým centrom ukryté v srdci Transylvánie. Brašov je mestečko, v ktorom vládne pokojná atmosféra. Ak sú však v Brašove slávnosti, nezabudnite si zbaliť so sebou aj istú dávku vytrvalosti. Vtedy je námestie preplnené turistami. Brašov nie je síce príliš veľké mesto, no rozlohou je to druhé najväčšie mesto Rumunska, z ktorého sála stredoveká atmosféra. Za mestom sa nachádza nie príliš vysoký kopec Tampa, na ktorý sa môžete dostať lanovkou a zažiť tak nádhernú rumunskú prírodu.

Tulcea, Rumunsko

Iné atrakcieKultúra

Tulcea

Medzi najznámejšie pamiatky mesta Tulcea patrí Kostol sv. Mikuláša, mešita Azzizie, Múzeum delty Dunaja, Múzeum umenia a Múzeum histórie a archeológie. Za Tulceou sa nachádza fascinujúci prírodný svet Rumunska, ktorý láka viacerých objaviteľov. Tulcea je miestom, kde sa každoročne koná koncert Georga Georgescu. Toto podujatie vytvorili učitelia Strednej umeleckej školy a koná sa tu už od roku 1992, od roku 1995 mala táto súťaž medzinárodnú účasť.

Stiahnuť PDF

Pláže

Neptun 

Neptun je letné letovisko na rumunskom pobreží Čierneho mora. Je súčasťou reťazca stredísk ako Olimp, Jupiter, Cap Aurora a Venuša. Neptun má veľkú kapacitu ubytovania s viac ako 20 veľkými hotelmi a nachádza sa tu tiež veľa reštaurácií, barov či kaviarní. Miesto je rovnako vhodné nielen pre mladých ľudí, ale aj pre rodiny s deťmi. Rozmanitosť možností na oddych alebo zábavu je to, čo najviac priťahuje turistov. Medzi zábavné aktivity v Neptúne patria najmä vodné športy ale turistov zaujmú aj golfové ihriská.


Neptun. Foto: unsplash.com

Pláž Mamaia

Mamaia predstavuje fascinujúce rumunské letovisko. Názov značí „babka“, čo aj odzrkadľuje status najstaršej rezortnej zóny v Rumunsku, ktorá bola otvorená v roku 1906. Dnes je pobrežná časť modernou oddychovou destináciou. Nachádza sa tu 8 km piesočnatý pás a je plný zábavy, či aktívnej dovolenky.

Pláž Mamaia. Foto: unsplash.com

Pláž Konstanta

Plážová oblasť Konstanta je 50 km dlhá pláž, ktorá sa nachádza v rámci mestských hraníc najväčšieho prístavu v Rumunsku. Je prepojená niekoľkými mestskými plážami, ktoré majú dobre rozvinutú turistickú infraštruktúru a sú obľúbeným letoviskom.

green grass field near body of water during daytimeKonstanta. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Sfinga a Babele

V pohorí Bucegi sa nachádzajú dva prírodné skalné útvary vytvorené vetrom a dažďom.

brown wooden house near snow covered mountain during daytimeKrásne pohorie Bucegi. Foto: unsplash.com

Od seba sú vzdialené asi len 10 min chôdze a ležia v nadmorskej výške cez 2000 m. Sfinga bola objavená na začiatku 20 storočia a svoj názov odkazuje na Veľkú sfingu v Gíze. Babele v preklade značí „stará žena“ je názov pre hríbovité útvary. S deťmi sa sem môžete vybrať aj lanovkou z Busteni, autom alebo aj pešo.

man sitting on rock near body of water during daytimeBabele. Foto: unsplash.com

Eforie Sud

Plážová destinácia Eforie Sud je dlhá 2 km a jej jemný svetlý piesok je ideálnym pre rodiny s deťmi. Od Konstanty sa nachádza cca 15 km.

people on beach during daytimeEforie Sud. Foto: unsplash.com

Poiana Brašov

Neďaleko od mesta Brašov sa nachádza známe lyžiarske stredisko Poiana Brašov. Je vhodné aj pre začiatočníkov. Lyžiarska sezóna je od decembra do marca. Brašov je vzdialený cca 12 km a vedú sem aj autobusy. Mimo zimy si zas s deťmi môžete užiť krásne túry a nádherné prírodné scenérie. 

green grass field near lake under blue sky during daytimePoiana Brašov. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Rumunská gastronómia je premiešaná s maďarskou, rakúskou, bulharskou ale aj tureckou. Je pestrá a originálna. Tejto kuchyni dominuje mäso, či už bravčové, hovädzie alebo jahňacie. Pri mori sú zas časté pokrmy s rýb.

pork belly dishJahňací pokrm. Foto: unsplash.com

Rumuni majú radi polievky. Hustá polievka „ciorbă“ je z mäsa, klobás, otrúb a zemiakov. Známa je aj ostrá polievka s mäsovými guľkami „ciorbă de perişoare“, alebo polievka so zeleninou „ ciorbă de legume“. Veľkej obľube sa tešia aj syry a to najmä ovčie. Hlavné jedlá sú pomerne sýte.

round white bowl of soup on gray textileHustá polievka. Foto: unsplash.com

Z gréckych jedál je tiež v Rumunsku známa napríklad musaka, alebo pečivo plnené syrom či mäsom. Z nápojov je to napríklad ľadová káva „mazgram“. Národným pokrmom je „mămăligă“ – kukuričná kaša podávaná s bryndzou a smotanou. Podáva sa nielen ako hlavné jedlo ale aj ako príloha.

Príprava kukuričnej kaše. Foto: unspalsh.com

Obľúbené sú aj „sermale“ - zelené listy plnené mletým mäsom a ryžou, či „mititei“ – hovädzie mäso s cesnakom a korením, ktoré sa podobá čevabčiči, jedáva sa s horčicou a zapíja sa pivom. Medzi rumunské špeciality patrí aj mäso so smotanou v korenenej omáčke, alebo plnené papriky podobné ako sa pripravujú aj u nás. „Ghiveci“ je varená alebo dusená zelenina ochutená korením.

cooked food on stainless steel trayListy plnené mäsom. Foto: unsplash.com

Rumunské dezerty sú inšpirované tureckými, a teda sú veľmi sladké. Po celej krajine sú známe aj šišky s tvarohom, džemom a smotanou, alebo palacinky „clătită“ na sladko aj slano. V Rumunsku nie je cudzí ani trdelník, avšak s ich vlastnou receptúrou.

brown round food on brown wooden tableŠišky. Foto: unsplash.com

Rumunsko si vyrába pivo, ako napríklad Silva, Ciuc, víno a aj pálenku, ktorá obsahuje až 50-60% alkoholu. Menej silná je pálenka „ tuică“ z kvaseného ovocia, ktorá sa podobá slivovici a necháva sa uležať v dubových sudoch, čím tak vyniká jej špecifická chuť. V Rumunsku sa pestuje aj veľké množstvo sliviek a dokonca je druhým najväčším producentom na svete.  Víno má v krajine dlhú tradíciu a množstvo viníc. Víno je kvalitné, vyrába sa sladké či polosladké.

clear glass jar with yellow liquid beside red round fruitsLahodné slivky. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Mangalia

Mangalia je jedinečná piesočnatá pláž, ktorá leží na juhu Rumunska v rovnomennom letovisku. To je slávne pre svoje termálne a minerálne pramene ako aj liečivé bahno. Je skvelým miestom pre aktívnu dovolenku. Má krásne pobrežie a prístavnú promenádu. 

white and black boat on dock during daytimeMangalia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Biertan

Biertan je malá dedinka preslávená opevneným kostolom. Kostol bol postavený nemeckou transylvánskou komunitou v čase, kedy bola oblasť pod nadvládou Maďarského kráľovstva. Počas Rákocziho vojny za nezávislosť v roku 1704 bol opevnený kostol okupovaný a okradnutý. V roku 1977 kostol Biertan postihla ďalšia katastrofa, zemetrasenie. Po tejto udalosti bol kostol následne zrekonštruovaný. Opevnený kostol Biertan je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Biertan. Foto: unsplash.com

Prejmer a Harman

V Prejmeri a Harmane sa nachádzajú ďalšie opevnené kostoly. Kostoli boli založené germánskymi nemeckými rytiermi a neskôr boli prevzaté transylvánskou sasskou komunitou. Spočiatku boli rímskokatolícke, no po reformácii pripadli luteránom. Obidva opevnené kostoly boli postavené v 13. storočí a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kostoly sú obkolesené silnými stenami a po stranách stoja obrovské veže.

white and brown concrete church under cloudy sky during daytimePrejmer. Foto: unsplash.com

Jazero Nebunu

Jazero Nebunu je chránená prírodná oblasť nachádzajúca sa v okrese Tulcea v oblasti Národného parku Dunajskej delty. V tejto prírodnej oblasti nájdete krásne prírodné úkazy na ploche o rozlohe až 115 hektárov. Prírodná oblasť má veľmi vlhké prostredie. Jazero Nebunu ponúka priaznivé podmienky pre chov niekoľkých druhov rýb v Rumunsku. V lete vďaka nízkej hĺbke jazero poskytuje priaznivé podmienky pre hniezdenie rôznych druhov vtákov. 

Prírodné krásy Rumunska v oblasti Národného parku Dunajskej delty. Foto: unsplash.com

Bukovina

Na severovýchode Rumunska, neďaleko hraníc s Ukrajinou leží zaujímavý región Bukovina. Ten je známy pre krásnu prírodu a maľované kláštory. Tie sú príkladom najlepšej byzantskej architektúry z 15. a 16. storočia a mnohé fungujú aj dodnes.

Bukovina. Foto: unsplash.com

Turistika

Karpaty, ktoré sa tiahnu Rumunskom sú rajom pre peších turistov ako aj lyžiarov. Hory sú tiež domovom vlkov, medveďov, rysov ako aj takmer tretiny všetkých druhov rastlín, ktoré sa na kontinente vyskytujú. Rumunské Karpaty sú tiež domovom druhého najvyššieho vrcholu.

aerial photography of zig zag mountain roadÚchvatné scenérie v Rumunsku. Foto: unsplash.com

Nekonečne nádherné prírodné scenérie si vás celkom podmania a to v každom ročnom období. Medzi najkrajšie cesty patrí Transfăgărășan, ktorá začína v Sibiu a tiahne sa až do Pitești.

green mountains under white clouds during daytimeRumunská príroda a slávna cesta Transfăgărășan. Foto: usnpalsh.com

Alba Iulia

Malé historické mesto Alba Iulia leží na západe Transylvánie. Známe je pre svoje opevnenie z 18. storočia postavené v barokovom štýle. Radí sa medzi najväčšie vo východnej časti Európy. Nachádza sa tu katolícka katedrála a veľké múzeum. V blízkosti mesta ležia mestá Aiud a Calnic, kde sú taktiež známe pevnosti.

brown and white concrete building under blue sky during daytimeAlba Iulia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 19 015 838
238 391 km2

Jazyky: rumunčina

Náboženstvo: pravoslávne, rímskokatolícke, protestantské

Mena: rumunské leu

Kurz: 1€ = 4.9478RON

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Na poznávanie je vhodné obdobie na jar alebo na jeseň. Na pobyty pri mori sú vhodné letné mesiace. Podnebie je stredoeurópske kontinentálne pásmo; horúce letá (aj nad 40 °C) a studené zimy (aj do mínus 20°C).

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Bukurešti, Strada Otetari, Bucuresti 020977

Tel: +40 213006100, +40 213006107
Email: emb.bucharest@mzv.sk

Víza a doklady

Štátni občania SR môžu pricestovať do Rumunska s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom.
Občania EÚ a ich rodinní príslušníci majú povinnosť do 15 dní odo dňa vstupu na územie Rumunska prihlásiť sa na najbližšom útvare cudzineckej polície. Rovnaká lehota platí i pre oznámenie akejkoľvek relevantnej zmeny, ktorá u cudzinca nastane. Pokiaľ sa občan EÚ hodlá zdržiavať na území Rumunska maximálne 3 mesiace, nie je potrebné si vybavovať žiadne ďalšie formality. V prípade pobytu nad 3 mesiace je potrebné, aby si občan SR vybavil registráciu.

Colné predpisy

Od 1.1.2007 Rumunsko uplatňuje predpisy EÚ. Podľa colného zákona možno dovážať a vyvážať tovar v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorých je Rumunsko zmluvnou stranou. Pokiaľ sa vyváža alebo dováža tovar, ktorý neslúži na osobnú spotrebu alebo je vo väčšom množstve, je potrebné zaplatiť colný dlh. Na vývoz a dovoz živých zvierat sa požaduje veterinárne osvedčenie a na vývoz a dovoz rastlín sa požaduje fytosanitárna správa. Colný dlh za dovoz, vývoz rastlín alebo zvierat za neobchodným účelom sa neplatí.

Doprava

Letecké spojenie: denne cez Viedeň, Prahu alebo Budapešť do Bukurešti na letisko Henri Coanda v Otopeni – 17 km od centra mesta. Let z Viedne do Bukurešti trvá asi hodinu a pol. 

Doprava automobilom: z Bratislavy najlepšie po dialnici M1 na Budapešť, obchvatom Budapešti po M0 na diaľnicu M5 na Szeged, odtiaľ smerom na hraničný priechod s Rumunskom Nadlak a po území Rumunska ďalej smerom na Arad, Devu, Sibiu, Ramnicu Valcea, Pitešť a Bukurešť. Cesta trvá asi 15 hodín. Doprava v Bukurešti: je veľmi prehustená s takmer trvalými dopravnými zápchami. Denne sa v obvode hlavného mesta pohybuje asi milión vozidiel.
V meste je výhodné cestovať metrom - cestovný lístok na dve jazdy stojí 2,3 RON. Metro má moderné súpravy, je rýchle, pohodlné a je bezpečné.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR