Katar

Katar

Malý štát s veľkými víziami

Stiahnuť PDF

Silne tradičný, rýdzo arabský a rozprávkovo bohatý, taký je Katar. Okrem futuristických mrakodrapov v Dohe a všadeprítomnej ultramodernej architektúry sa spája s púštnou kultúrou. Krajina ležiaca so svojimi vyše 11 000 km2 na nekonečnom Arabskom polostrove vytŕča do Perzského zálivu. Obýva ju cez 3 milióny obyvateľov, a to nielen Katarčanov. Má neuveriteľných 560 km krásneho pobrežia.

Corniche Doha, Katar
Mrakodrapy v Dohe. Katar. Foto: unspalsh.com


Poznávacie zájazdy do Kataru


Od roku 150 bola "Catara" prvým a najstarším názvom určeným pre Katarský polostrov v geografických a historických mapách. Na mape, ktorú nakreslil geograf Claudius Ptolemaios v roku 150, publikovanej v rokoch 882 a 1477, a neskôr v Historickom atlase islamu, boli identifikované národy Arabského polostrova v 2. storočí. Stanovená bola tiež geografická poloha Katarského polostrova pod názvom Catara, severozápadne od Gerry alebo v jej blízkosti a západne od mesta Cadara.

Atrakcie Katar - Svetová Doha, púšť a oddych na pláži
Katarské tradície. Katar. Foto: depositphotos.com

Pevnina Kataru tvorí obdĺžnik. V miestnom folklóre sa opisuje ako dlaň pravej ruky natiahnutej v modlitbe. Medzi susedné krajiny patrí Bahrajn, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. V minulosti Katar ovládli viaceré mocnosti, pretože leží medzi Východom a Západom. Geografická poloha krajiny bola križovatkou námorných a pozemných obchodných ciest počas celej histórie. Obchodníci využívali prístavy v Katare na zastávku pri výmene komodít, ako je meď, korenie, perly a oblečenie.

Atrakcie Katar - Svetová Doha, púšť a oddych na pláži
Aj dnes sú perly "roztrúsené" v centre Dohy. Katar. Foto: depositphotos.com

Prvé zmienky o osídlení Kataru spadajú do obdobia najmenej 7 500 rokov. Prví obyvatelia sa pravdepodobne spoliehali na more, a teda lovili. Neskôr sa začali zaoberať obchodovaním s okolitými vyspelejšími krajinami. Archeologické nálezy dokladajú maľovanú keramiku z Mezopotámie, rybie kosti a kamienkové nástroje. 

Archeologické objavy v Katare. Doha
Archeologické nálezy. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

Okolo roku 3200 pred n.l. mal Katar podobné podnebie tomu dnešnému, a to veľmi suché a horúce. Ľudia sa živili lovom a chovali ovce a kozy. Prichádzajúci islam transformoval život vtedajších obyvateľov. V roku 628, Al-Mundahir ibn Sawa al-Tamimi, ktorý ovládal Bahrajn, časť Al Ahsa a Katar prijal učenie proroka Mohameda a konvertoval na islam, čím sa stal Katar islamskou krajinou. Vtedajšou prosperujúcou dedinou bola Murwab, kde archeológovia objavili dve mešity, pevnosť, cintorín a 44 domov v severozápadnej časti Kataru. Tiež objavili nástroje na potápanie, na lovenie rýb, importovanú keramiku a mince. 

Život beduínov v Katare.
Zo života Beduínov. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

O histórii Kataru pred 18. storočím sa vie len málo, okrem archeologických nálezov. Predpokladá sa, že moderná história Kataru sa začala v roku 1766, keď rodiny z Kuvajtu, najmä Āl Khalīfah, emigrovali do krajiny. Po odchode Āl Khalīfah vládla Kataru séria šejkov. Najslávnejší z tých, ktorí vládli v tomto období, bol Raḥmah ibn Jābir al-Jalāhimah. Briti ho považovali za "hlavného piráta" z takzvaného "Pirátskeho pobrežia".

Odevy beduínov. Katar
Odevy Beduínov. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

Počas stredoveku sa Katar stal aktívnym účastníkom obchodu s Perzským zálivom a Indickým oceánom.Kataru dlhé roky dominovali Peržania, ktorí krajinu využívali ako strategickú pozíciu na kontrolu obchodných ciest do Indie a na Ďaleký východ. V roku 1515 padli pod moc Portugalcov pred osmanským dobytím. Turci prerušovane kontrolovali Katar až do začiatku prvej svetovej vojny.

Po páde Osmanskej ríše počas prvej svetovej vojny sa Katar oficiálne stal britským protektorátom. Britské impérium začalo strácať svoju moc po druhej svetovej vojne, najmä po získaní nezávislosti Indie a Pakistanu v roku 1947. Rozhodnutie Británie stiahnuť sa zo všetkých oblastí východne od Suezu do roku 1971 prinieslo Kataru a ďalším národom Perzského zálivu nezávislosť. Deväť krajín, vrátane Bahrajnu a Kataru, vytvorilo federáciu, ale regionálne spory spôsobili, že Katar vyhlásil nezávislosť od tejto skupiny národov. Táto federácia sa neskôr stala Spojenými arabskými emirátmi. Katar sa stal nezávislým štátom 3. septembra 1971.

Beduínske kmene. Katar
Beudínske kmene a nezávislosť Kataru. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

V roku 1970 boli miestne zvyky založené na islamských wahhábistických tradíciách a legálne ustanovené ako základný zákon Kataru. Zákon uznal Emira ako prvoradého vládcu, ktorý sa riadi tradíciami konzultácií. Vládca nesmie porušovať šaríu ani islamské právo.

Vládne ministerstvá boli vytvorené s cieľom riešiť sociálne obavy krajiny a napredovať v hospodárskom pokroku. Emir má poradnú radu, ktorá zahŕňa členov z významných a náboženských inštitúcií, ale jej členovia majú obmedzené právomoci a žiadnu nezávislú legislatívnu kontrolu. Vládnuca rodina dominuje poradnej rade aj Rade ministrov a ďalším významným hospodárskym a politickým úlohám.

Krajina prijala vlajku Kataru 9. júla 1971. Je jedinečná, pretože má pomer 11:28, kde šírka je viac ako dvojnásobok výšky vlajky. Pod britskou nadvládou bola katarská vlajka čisto červená. Neskôr prijal gaštanovo-červený odtieň, symbolizujúci krviprelievanie vo vojne, najmä katarsko-bahrajnskú vojnu. Potom bol pridaný biely pás na strane, ktorý znamená mier. Farby na vlajke sú oddelené deviatimi bielymi trojuholníkmi. Deväť bodov týchto trojuholníkov symbolizuje, že Katar je 9. členom Zmierených emirátov po katarsko-britskej zmluve z roku 1916.

Vlajka Kataru
Vlajka Kataru. Katar. Foto: unsplash.com

V histórii sa Katar často zúčastňoval na obchode. Pred objavením plynu a ropy bol spojený s morom. Vzhľadom na svoju geografickú polohu majú 350 km priameho prístupu k rybám a perleťovým ustriciam. Našli sa tiež dôkazy, že starí Katarčania mali obchodný systém založený na výmennom obchode, väčšinou s použitím keramiky a sušených rýb.

Doha. Katar
Moderný aj tradičný Katar. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

V roku 1935 Katar podpísal koncesnú zmluvu s irackou ropnou spoločnosťou. Ropa sa po objavení stala komerčnou až v roku 1949. Príjmy boli značné, ale bohužiaľ, tento hospodársky rozvoj spôsobil boje v rodine Āl Thānī. Tieto vnútorné spory nakoniec viedli k palácovému prevratu v roku 1972, ktorý priviedol k moci šejka Khalīfaha ibn Ḥamada Āl-Thānīho. Teraz je kedysi ospalý národ jedným z najbohatších na Zemi. Ich súčasné bohatstvo je založené najmä na vývoze skvapalneného zemného plynu. Približne 85% príjmov Kataru z vývozu pochádza z ropy. Katarskí občania majú jeden z najvyšších príjmov na obyvateľa na celom svete a toto odvetvie vytvára značný počet pracovných miest.

Večerná Doha. Katar
Dnešný moderný Katar. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Polostrov Zakreet

Polostrov Zakreet a tiež rovnomenná dedina, ktorá sa nachádza 80 km severozápadne od Dohy. Túto oblasť preslávil americký umelec Richard Serra, ktorý tu vytvoril 16,7 m vysoké oceľové monolity pod názvom East-West/West-East. Na polostrove leží aj biosférická rezervácia Al Reem, chránená oblasť UNESCO, kde žijú gazely a oryxy. Bolo tu postavené aj opevnené mestečko Film City a využíva sa na natáčanie, takže sa príležitostne objaví v arabských drámach. Pozornosť tu vzbudzujú skalné formácie pripomínajúce huby.

Zakreet. Katar
Polostrov Zakreet. Inštalácia East-West/West-East. Katar. Foto: unsplash.com

Al Thakhira a Purpurový ostrov 

Al Khor je oblasť ležiaca približne hodinu cesty od Dohy. Známa je pre mangrovníkový les Al ThakhiraPurpurový ostrov, kde sa kedysi zbierali slimáky na výrobu purpurového farbiva. Preto ostrovu prischol názov „purpurový“. Je to populárna destinácia pre pozorovanie vtáctva, kde má domov viac ako 100 rôznych druhov, na bicyklovanie, na turistiku, plávanie či kajaky.

Al Khor. Katar
Al Khor. Katar. Foto: unsplash.com

Banánový ostrov

Len 20 minút plavby od Dohy leží Banánový ostrov. Radí sa medzi najmalebnejšie a najexotickejšie ostrovy na svete s idylickou „maldivskou“ atmosférou. Má tvar polmesiaca a rozprestiera sa na 12 hektároch, pričom ho tvorí jedinečná morská biodiverzita ako i útesy.

Banana Island. KatarBanánový ostrov. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

Pod vodou je toto miesto na šnorchlovanie a potápanie ako stvorené. Nad vodou sú zas hotely s bazénmi, reštaurácie, súkromné pláže, golfové ihriská, tenisové kurty. Hotely sa tu pretekajú o najlepšie spa, či už v thajskom štýle, s arabskými rituálmi alebo tureckým hammamom. Zaujímavo pôsobí aj ostrov Al Safliya s krásnym výhľadom na Dohu.

Al Safliya Island. Katar
Ostrov Al Safliya a výhľad na Dohu. Katar. Foto: unsplash.com

Al Reem

Katar má svoju biosférickú rezerváciu Al Reem, ktorá je i na zozname UNESCO. Je  domovom gaziel, oryxov a iných vzácnych púštnych živočíchov. Nachádza sa tu i Film City, opevnené mestečko, postavené v púšti, s katarskou vlajkou vlniacou sa na stožiari na vrchole jeho najvyššej veže. Brány sú zvyčajne otvorené a návštevníci sa môžu zastaviť a preskúmať toto miesto. Film City bol postavený ako miesto natáčania a príležitostne sa objavuje v arabských drámach a promo akciách, aj ku futbalovým majstrovstvám sveta FIFA 2022, ktoré hostil Katar. O niečo tajomnejšie, aspoň vo vzhľade pôsobia  "púštne huby" pozdĺž polostrova.  Storočia veternej erózie tu vyhĺbili vápencové skaly do krásnych tvarov podobných hubám. 
 
Atrakcie Katar - Svetová Doha, púšť a oddych na pláži
Púštne huby. Katar. Foto: depositphotos.com
 

Hlavné mesto

Doha

Prvá zmienka o Bidde (dnes súčasť Dohy) pochádza z roku 1681. Bidda bola prvou časťou Dohy. Neskôr bola začlenená do väčšieho mesta - Doha, ktoré pôvodne existovalo ako samostatná osada. Názov Bidda je v záznamoch karmelitánskeho kláštora. V roku 1765 sa objavuje mapa od Carstena Niebuhra, ktorý jediný prežil nešťastnú šesťročnú cestu cez Blízky východ. Bol jeden z prvých západných prieskumníkov, ktorí navštívili Arabský polostrov. Niebuhrova mapa zálivu bola vytvorená v roku 1765 a zobrazuje mestá „Huale“ (Huwaila), „Yusofie“ (Yusufiya), „Faraha“ (Freiha), „Adsjar“ (možno Al Khor), ako aj „Gattar“ (pravdepodobne Bidda). Je možné, že Niebuhr nenavštívil Katar, ale založil svoju mapu na informáciách z druhej ruky od miestnych Arabov a anglických námorných kapitánov.

Doha. Katar
Dnešná Doha. Katar. Foto: CK SATUR

David Seton, britský zástupca v Muskate sa v rokoch 1800-1809 plavil do Biddy a poskytol prvý opis mesta. Našiel tu opevnený dom so štvorcovou vežou, dva veľké domy, pravdepodobne na obranu, piesočnatú pláž, kde kotvili lode dhow. Mesto v tom čase osídlili príslušníci kmeňa Al Suwaidi, pôvodne z Abu Dhabi a Ománu. Tých Seton považoval za pirátov, preto sa pokúsil zaútočiť na mesto, ale zadržala ho plytká voda. Nemohol sa dostať bližšie, tak sa vzdal a vrátil sa do Muskatu. 

V 19. storočí bola Bidda jediným prístavom v Katare, z ktorého pravidelne vyplávali obchodné lode. Bidda bola ústredným bodom v regióne, keď bola podpísaná Všeobecná mierová zmluva v januári 1820 medzi Britskou Východoindickou spoločnosťou a všetkými príležitostnými štátmi (teraz SAE). Tradícia hovorí, že Dohu založil Buhur bin Jubrun. 

V prvej polovici 20. storočia Katar trpel hospodárskymi problémami, tak ako iné krajiny Perzského zálivu. Ako rástol japonský priemysel pestovania perál, v Katare rýchlo upadal. V roku 1949 sa v Dohe začala ťažba ropy a už v roku 1960 sa stáva v regióne jedným z najbohatších miest. Prvá nemocnica v Dohe vznikla v roku 1947. Pre vtedajšiu konzervatívnu vládu sa však Katar nerozvíjal a anglický protektorát, ktorý trval 75 rokov sa chýlil ku koncu. Vtedy sa Katar pripojil k Únii arabských emirátov. V roku 1971 však vyhlásil svoju nezávislosť a za hlavné mesto bola zvolená Doha. V roku 1995 zástupca emira, šejk Hamad bin Chalífa zosadil svojho otca z trónu nekrvavým spôsobom a posunul krajinu k demokracii a otvorenosti. 

Doha. Katar
Moderná Doha a tradičné lode v prístave. Katar. Foto: unsplash.com

Dnes je z Dohy krásne, čisté, moderné mesto, ktorým prechádza Corniche. Corniche je pobrežná promenáda v Dohe. V roku 1970 tu stála len jedna futuristická stavba v tvare pyramídy, hotel Sheraton Grand Doha. Dnes je Corniche plný luxusných mrakodrapov, hotelov a výborných reštaurácií. V južnej časti Corniche sa nachádza Národné múzeum, Múzeum islamského umenia a park MIA s výhľadmi na Arabský záliv.

Corniche Doha, Katar
Corniche a hotel Sheraton v Dohe. Katar. Foto: unsplash.com

Časť Msheireb v centre Dohy leží v okolí slávneho trhu Waqif. Nachádza sa tu pešie zóna, obchody, galérie, kaviarne a reštaurácie. Toto miesto obľubujú aj domáci, radi sem chodia na posedenia na kávu alebo na čaj. 

Námestie Waqif v Dohe. Katar
Rušné centrum v Dohe. Katar. Foto: unsplash.com

Podobne ako Spojené arabské emiráty, aj Katar buduje nové štvrte, ktoré sú prepojené metrom a električkou. Medzi tie najnovšie patrí Lusail City s úžasnými mrakodrapmi, prístavnou promenádou, hotelmi, majstrovským zlatým štadiónom, zábavným centrom na ostrove Al Maha a ostrove Qetaifan, či fantastickým Lusail Boulevard. Dokonca ho Katarčania nazvali „Budúce mesto“.

Lusail štadión v Dohe. Katar
Slávny štadión Lusail pre 80 000 divákov v Dohe. Katar. Foto: unspalsh.com

Ku Kataru akosi neodmysliteľne patria perly, ktoré sa tu kedysi lovili. Dnes jednu takou veľkou perlou je umelý ostrov Pearl Qatar, ktorý sa radí medzi najluxusnejšie a najrozvinutejšie časti mesta a obýva ho 45 000 ľudí. Dominuje mu pekný prístav, obchody, zábavné centrá a najmä jeho bezkonkurenčná architektonická krása. Stredomorskou atmosférou sa pýši aj Porto Arabia, moderná obytná štvrť s obchodmi a promenádou pod holým nebom.

Pearl Island. Katar
Pearl Qatar z výšky. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

Benátsky šarm v Dohe ponúka štvrť Qanat Quartier s domami v pastelových farbách, s mostami pre chodcov, námestiami a vodnými kanálmi. Hovorí sa jej aj „Katarské Benátky“.

Qanat Quarter, Doha. Katar
Európsky pôsobiaca štvrť Qanat. Doha. Katar. Foto: CK SATUR

Aspire Zone je miesto v Dohe vybudované pre športové aktivity na ploche 250 ha. Nachádzajú sa tu štadióny, najväčší park v Dohe - Aspire Park, kde sa domáci často stretávajú nielen za športom ale je to obľúbené miesto na pikniky. Ikonou tohto športového centra je 300 metrov vysoká veža Aspire. V blízkosti sa nachádza aj nákupné centrum Villaggio s množstvom obchodov, reštaurácií a zábavných centier. 

Aspire zone. Doha. Katar
Aspire Zone. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

 Khor Al Udaid. Katar

Príroda

Khor Al Udaid

Khor Al Udaid je jedinečné púšte územie, do ktorého zasahuje more. Hovorí sa mu aj Inland Sea, teda ako „Vnútrozemské more“. Leží v juhovýchodnej časti Kataru, 80 km od Dohy a patrí medzi hlavné prírodné atrakcie v krajine. Nachádza sa tu aj piesočný dunový svet, ktorý je možné preskúmať na džípe. Svetlé duny piesku sa tu dvíhajú do výšky 40 metrov. Turistickou atrakciou je tu aj „sand boarding“ , jazda na štvorkolkách alebo aj piknik pri brehoch tyrkysového Perzského zálivu. Od novembra do marca sa tu zdržujú migrujúce plameniaky, aby tu strávili zimu v teplej vode. Od roku 2008 je Khor Al Udaid aj na zozname UNESCO.

Púšť v Katare

Príroda

Púšť v Katare

Katar má dva druhy púští. V severnej časti je púšť viac skalnatá tzv. „hamada“, ktorú tvoria skalné formácie a monolity. Na juhu krajiny je púšť tvorená pieskovými dunami, ktoré zasahujú až ku moru. V severnej púšti, americký umelec Richard Serra vytvoril oceľové monolity pod názvom East-West/West-East. Ideálne obdobie na návštevu je od októbra do mája, kedy sú teploty miernejšie. V púšti je možné jazdiť na ťavách alebo navštíviť beduínsky stan.

Al Khor, Katar

Príroda

Al Khor

Al Khor je oblasť ležiaca približne hodinu cesty od Dohy. Známa je pre mangrovníkový les Al Thakhira a Purpurový ostrov, kde sa kedysi zbierali slimáky na výrobu purpurového farbiva. Preto ostrovu prischol názov „purpurový“. Je to populárna destinácia pre pozorovanie vtáctva, kde má domov viac ako 100 rôznych druhov, na bicyklovanie, na turistiku, plávanie či kajaky. Okolie ponúka tiež zaujímavé púštne a kamenné scenérie. 

Katara. Katar

Kultúra

Katara

Centrom umenia, divadla, kultúry a výstav je kultúrna dedina Katara, kde nájdete krásnu mešitu a ikonické holubníky, ba aj súkromnú pláž dlhú 1,5 km. Katara je najväčším a najviacrozmerným kultúrnym projektom Kataru. Je to miesto, kde sa ľudia stretávajú, aby zažili rôzne kultúry sveta. S krásnymi divadlami, koncertnými sálami, výstavnými galériami a špičkovými zariadeniami sa Katara snaží stať svetovým lídrom v multikultúrnych aktivitách. Zároveň slúži Katara ako strážkyňa dedičstva a tradícií Kataru a snaží sa šíriť povedomie o dôležitosti každej kultúry a civilizácie a ako taká organizuje medzinárodné, regionálne a miestne festivaly, workshopy, predstavenia a výstavy.

Pevnosť Zubara. Katar

História

Zubara

V historickom meste Al Zubara sa nachádza 1760-ročná civilizácia a rôzne stavby stavané až do roku 1938. Starobylé Al Zubara v Katare patrí medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Hrad Zubara bol miestom obchodu s perlami s čínskymi a britskými obchodníkmi. Hrad postavil v roku 1938 šejk Abdullah bin Jassim Al Thani na vojenské účely, aby slúžila ako pobrežná stráž. Niektorí tiež hovoria, že hrad bol postavený ako policajná stanica. Leží 100 km od Dohy. Hrad má vysoké múry, štyri rohy, z ktorých tri sú valcovité a štvrtý roh je obdĺžnikový. Na stenách sa nachádzajú štrbiny v tvare trojuholníka, používané na hádzanie kameňov, horúceho piesku, vriacej vody atď. na hlavy útočníkov. Vo vnútri hradu boli špeciálne miestnosti pre vojakov. Na prízemí bolo 8 izieb na ubytovanie a odpočinok pre vojakov. Tieto miestnosti sa v súčasnosti používajú na vystavenie umeleckých diel a archeologických artefaktov.

Múzeum islamského umenia, Doha. Katar

HistóriaKultúra

Múzeum islamského umenia v Dohe

Exteriér budovy Múza islamského umenia v Dohe je postavené na nábreží, ponúka krásne výhľady na mrakodrapy a leží pri veľkom parku MIA, ktorý patrí medzi najkrajšie v meste kde sú dokonca umelecké diela Richarda Serru. Múzeum vyzerá akoby vyrástlo z priamo z vody. Je dielom architekta I. M. Peia, ktorý navrhol sklenú pyramídu v Louvri v Paríži. Vnútri múzea sú vystavené umelecké artefakty z rôznych krajín. 

Národné múzeum Kataru, Doha

HistóriaKultúra

Národné múzeum Kataru

Národné múzeum Kataru v Dohe je architektonickým klenotom. Samotnú stavbu v podobe púštnej ruže navrhol francúzsky architekt Jean Nouvel. Geometricky riešený exteriér má podobu diskov. Aj samotné rozmiestnenie je riešené veľmi zaujímavo, či už sa jedná o exteriér alebo interiér, kde prechádzate z jednej miestnosti do druhej, v ktorej každá sa zameriava na rôzne katarské exponáty. Nachádzajú sa tu historické popisy, predmety dennej potreby pre Beduínov, odevy, zbrane a interaktívne tabule. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Pláž Katara  

Pláž Katara leží v centre Dohy a je obľúbená pre rodiny s deťmi. Nachádza sa tu piesková pláž s pozvoľným vstupom do mora, čo je ideálne miesto pre menšie deti. Tie väčšie tu nájdu aj zábavu cez vodné športy. V okolí sú reštaurácie a kaviarne. Na tejto pláži je dôležité dodržať dress code. Ženy by nemali mať bikiny, ale mať zakryté kolená a lakte. Muži môžu mať šortky a tričko. Na pláži je zakázané fotografovať, vodiť psov, poslúchať hlasnú hudbu a plávať po západe slnka. Za porušenie sa platia pokuty. Lehátka a vodné atrakcie sa platia. 

Katara pláž. KatarPláž Katara v Dohe. Katar. Foto: unsplash.com

Pláže v Khor Al Adaid

Nádherná oblasť južne od Dohy, ktorá okrem piesku a dún ponúka aj pekné pláže. Neskutočne nádherné tyrkysové more a svetlý piesok pôsobia ako rajská pláž. 

Khor al Adaid pláž. Katar
Pláž v Khor Al Adaid. Katar. Foto: unsplash.com

Pláž v časti Zakreet

Pláž v oblasti Zakreet je ideálna pre tých, ktorých baví kite-surfing. Ak ste milovníci prírody a histórie, potom je oblasť Zakreet vhodná aj na takého preskúmanie. Leží 80 km od Dohy na západnom pobreží Kataru. Z Dohy sem vedie rýchlostná cesta, ktorá prechádza cez bizarné "púštne huby". Zakreet je malá zátoka v tvare polmesiaca, ktorú obklopujú vápencové útesy. Pobrežie pokrýva zlatý piesok a skaly, preto je vhodné mať aj obuv. Vstup do mora je pozvoľný a pieskový. Miesto je vhodné na potápanie a šnorchlovanie. Pobrežie je divoké, nevybavené, preto je vhodné mať svoj slnečník, lehátka, jedlo a vodu. 

Umm Bab

Pláž Umm Bab, známa aj ako Palm Tree Beach je skvelým miestom na oddych pre milovníkov prírody. Pláž obklopujú palmy. Nachádza sa mierne západne od Dohy na druhej strane polostrova. Modernou cestou sa sem z Dohy dá dostať za cca 2 hodiny. Nie sú tu hotely ani letoviská, na pláži sú toalety, sprchy. More je kľudné a s pozvoľným vstupom, pláž je piesková. V okolí je možné si zajazdiť na koni, na ťave alebo na dunách na štvorkolkách. 

Maroona Beach

Pláž Maroona známa aj ako French Beach leží v severovýchodnej časti Kataru a je ideálna pre milovníkov prírody, ktorý tu okrem pekných pieskových pláží nájdu množstvo hviezdic či morských krabov. Leží 80 km od Dohy. Na juhu susedí s plážou Fuwairit, ktorá obvykle býva uzatvorené od apríla do júna pre množenie vzácnych morských korytnačiek Hawksbill. Pláž Maroona má jemný zlatý piesok, vstup do vody je pozvoľný. V okolí nie sú kaviarne ani obchody, preto si treba vziať sebou jedlo a vodu. 

Sealine Beach

Južne od Dohy sa nachádzajú pekné pieskové pláže, ktoré sú vhodné pre rodinné výlety. Jednou z nich je napríklad pláže Sealine na východnom pobreží Kataru, 20 km od Dohy. Sealine ponúka rozvinutú infraštruktúru a považuje sa za nejlepšiu v krajine, ktorú pokrýva biely piesok. Pre vodné športy je vhodná oblasť Al Seef. 

Sealine Beach. Katar
Sealine Beach. Katar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Desert Falls Water & Adventure Park

Tento tematický park patrí medzi tie najväčšie na Blízkom východe. Je vytvorený do podoby jaskýň a nájdete tu viac ako 55 atrakcií, ktoré zaručia množstvo vodnej zábavy a patrí medzi to najzaujímavejšie vodné dobrodružné centrum v Katare. Desert Falls Water & Adventure Park sa nachádza v časti  Abu Samra, juhozápadne od hlavného mesta, čaká na objavenie. K dispozícii je nákupná zóna, početné reštaurácie, kiosky, food trucky a autentické pochúťky "made in Qatar". 

Desert Falls Water and Adventure Park. Katar
Zábava v Desert Falls Water & Adventure Park. Katar. Foto: unsplash.com

Snow dunes

Radi by ste si zalyžovali v púšti? Možné je to aj v Katare. V Dohe vyrástlo centrum Festival City, kde si môžete užiť vôbec prvé snehovo dobrodružstvo na zasnežených kopcoch a to v každom ročnom období.

Angry Birds World

Plno fantastickej zábavy v štýle Angry Birds si užijete práve v jeho pravom svete. Nájdete ho vo Festival City v Dohe a užiť si môžete viac ako 35 rôznych jázd a pestrú hravú zónu.

Lusail Winter Wonderland

Zábavný park Lusail Winter Wonderland sa nachádza pri Dohe a ponúka atrakcie, aktivity, hudbu, zábavné programy a to všetko v novom centre Lusail City v Al Maha Island.

Doha Quest

Doha Quest je jeden z najnovších tematických parkov v Katare, ktorý vás vezme na cestu časom, ktorá je rozdelená do troch dimenzií – minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Nachádza sa v interiéri a je plne klimatizovaný, takže si ho môžete užiť kedykoľvek v roku.

Jazda v púšti

V púštnej krajine ako je Katar je zážitok vyskúšať jazdu na ťave v beduínskom kempe, kde zároveň uvidíte tradičnú púštnu kultúru a život Beduínov. 

Jazda na ťave - Katar
Jazda na ťave. Foto: unsplash.com

Pre tých aktívnejších sú k dispozícii aj štvorkolky. Taký zážitok si môžete užiť v časti Khor Al Adaid v južnej časti Kataru, ktoré je známe aj ako Vnútorné more. 

Jazda na štvorkolke - Katar
Jazda na štvorkolkách. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Katarská kuchyňa je kuchyňou nielen arabskou, ale aj indickou a perzskou. V Dohe však vyrástlo množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú rôznorodé kuchyne a tak sa Katar dostal na prvé priečky v pestrej ponuke jedál v rámci krajín Perzského zálivu. Ochutnať tu môžete jedlá z celého sveta. V starej časti Dohy sú tradičné reštaurácie a kaviarne ako i štýlové zahraničné nesúce mená slávnych.

Národným katarským jedlom je „Machboos“. Podobá sa biryani. Skladá sa z ryže, kuraťa alebo vareného hovädzieho a ochucuje sa rôznymi koreninami.

Arabské jedlo
Klasické arabské jedlo - ryža a mäso. Foto: unsplash.com

„Saloona“ je dusené mäso buď kuracie alebo hovädzie so zeleninou, paradajkovou omáčkou s pridaním rôznych korenín. Podáva sa najčastejšie s ryžou alebo aj s chlebom.

Arabské jedlo
Dusené kuracie so zeleninou. Foto: unsplash.com

„Madrouba“ je slaná ryža, pripomínajúca rizoto. Madrouba je doslova „šľahaná ryža“, do ktorej sa pridáva kuracie mäso, zázvor, kurkuma, kardamon a škorica.

Arabské jedlo
Ryža ako príloha. Foto: unsplash.com

Zo sladkostí je obľúbené „Luqaimat“, malé šišky často podávané v čase Ramadánu. Dochucujú sa cukrom, škoricou, kardamonom a šafranom. Servírujú sa ku arabskej káve a počas „raňajok v Ramadáne“.

Arabské jedlo
Sladké pokušenie. Foto: unsplash.com

Na raňajky sa často podáva „Balaleet“, sladko-slané jedlo, ktorého základom sú tenké rezance dochutené škoricou, kardamonom, ružovou vodou, šafranom, cukrom a na vrch sa položí omeleta.

Arabské jedlo
Obľúbené tenké rezance. Foto: unsplash.com

V Katare je obľúbeným nápojom čaj - karak. Miestni ho popíjajú celý deň. Je to čierny čaj s mliekom, cukrom a kardamonom. Servíruje sa v malých sklených pohárikoch. Tento čaj sa sem dostal vďaka robotníkom z Pakistanu a Indie v 50. rokoch minulého storočia.

arabský čaj
Čaj v arabskej krajine nesmie chýbať. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Trh Waqif

Centrom Dohy ostáva starý trh Waqif ako rušné miesto plné korenín, sušených limetiek, sladkostí, orieškov, odevov, remeselných výrobkov, vôní a perál, naproti nablýskaným mrakodrapom. Akousi oslavou tradícií tu sú typické kaviarne a reštaurácie, muži odetí do vyžehleného odevu „thobes“ a zahalené ženy vo voľných šatách zvaných „abayas“. 

Trah Waqif, Doha. Katar
Starý trh Waqif ako srdce Dohy. Katar. Foto: unsplash.com

Na trhu Waqif natrafíte aj na veľký bronzový prst, ktorý je dielom Césara Baldacciniho. Okolo veľkého palca, ktorý je známy pod francúzskym názvom Le Pouce sa sústreďuje množstvo kaviarní a patrí medzi najrušnejšie časti trhu.

Le Pouce. Doha. Katar
Le Pouce. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

Jazda cez duny v Khor Al Adaid

Khor Al Adaid je akýmsi „vnútrozemským morom“, ktorý leží  80 km na juh od Dohy. Má vlastný ekosystém a je jedným z mála miest na planéte, kde more siaha hlboko do srdca púšte. Cesta sem však nevedie. Dostupný je na džípoch, čím vás tak čaká vzrušujúca jazda cez piesočné duny, čo sa dvíhajú až do výšky 40 metrov. Žijú tu korytnačky a v zimných mesiacoch migrujúce plameniaky. Ak vás láka nočný život, ale v tichu, je tu možné i prenocovať. Neminie vás grilovačka, západ slnka, milióny hviezd, či ranné plávanie v tyrkysových vodách Perzského zálivu. 

Khor Al Udaid. Katar
Khor Al Adaid. Katar. Foto: unsplash.com

Moderné nákupy

Za nákupmi sa môžete vybrať do Mall of Qatar, kde je viac ako 500 obchodov, 100 reštaurácií a tiež je centrom zábavy so živými vystúpeniami na rotačnom pódiu, kde nechýbajú animované vodné a svetelné prvky. Nákupné centrum Place Vendôme v Lusail City je inšpirované Parížom a Villaggio zas Benátkami, kde sú rôzne nielen luxusné značky, ale milo vás prekvapí jeho benátsky interiér, jazda na gondole po vnútornom kanáli, klzisko olympijskej veľkosti či jazda na horskej dráhe.

Villaggio Mall. Doha. Katar
Skoro ako nákupy v Benátkach. Villaggio v Dohe. Katar. Foto: unsplash.comVillaggio. Doha. Katar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Ťavie preteky

Katarčania sa radi zúčastňujú svojich športov, napríklad s ťavami, ktoré sa tu predávajú za tisíce. Asi 60 km od Dohy sa nachádza ťavia pretekárska dráha Al Shahaniya, kde sú súťaže každý piatok od októbra do februára. Vrcholom tejto ťavej sezóny je slávny“ Emirov pohár“ konajúci sa v marci a v apríli. Zájsť sem môžete ráno o 6 a uvidíte ako ťavy „roboticky“ cvičia ich majitelia.

Ťavy. Katar
Ťavie preteky v Al Shahaniya. Katar. Foto: unsplash.com

Sokoly na trhu Waqif

Sokoliarstvo Katarčania povýšili na tej najcennejší šport. Táto tradícia vznikla pred 5000 rokmi a predstavili ju Beduíni, ktorí dravce používali na lov. Osvedčilo sa im, že je jednoduchšie na lov migrujúcich vtákov využívať sokoly, ktoré dosiahnu rýchlosť až 389 km za hodinu. Toto umenie sa dostalo na zoznam UNESCO. V krajine si sokolov vážia a jeho cena sa rovná cene malého auta. Tieto noblesné dravce môžete vidieť v centre Dohy, pri známom trhu Waqif na Falcon Souq, kde sú na predaj. Je tu všetko pre ich výbavu a dokonca aj sokolia nemocnica.

Falcon. Katar
Sokol ako vzácny dravec. Katar. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 11 490 km2
3 milióny obyvateľov

Jazyky: arabský, anglický

Náboženstvo: islam

Elektrický prúd: 240 V, používané zástrčky D a G

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Mimoriadne horúce a vlhké počasie je v mesiacoch jún až september. V mesiacoch december až marec je mierna zima. Katar je ideálny na návštevu od októbra do mája. 

Letisko a dĺžka letu

Priame lety z Viedne do Dohy, v trvaní cca 5 hod. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rijáde

Adresa: Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád, P.O.B. 94305
Tel: +966/11/4503617-8
Fax: +966/11/4509879
Núdzová linka: +966/(0)505410531
Email: emb.riyadh@mzv.sk

Víza a doklady

Každý návštevník (maloletý, mladistvý alebo dospelý), cestujúci do Katarského štátu musí splniť zákonom stanovené podmienky pre vstup do danej krajiny. Predovšetkým požiadať o víza (elektronicky alebo pri príchode na medzinárodnom letisku v Dauhá – o tzv. „visa on arrival“) a byť držiteľom platného cestovného pasu s minimálne dvoma prázdnymi stranami, ktorého platnosť nesmie byť kratšia ako 6 mesiacov po príchode do krajiny. Získané turistické vízum na jednorazový vstup do Kataru je platné po dobu 1 mesiaca od jeho vydania.

V pase nesmie byť pečiatka Izraelského štátu, resp. izraelské vízum. V priestoroch medzinárodného letiska v Dauhá, rovnako ako v celej krajine, vzhľadom na náboženské predpisy je prísne zakázané požívanie alkoholických nápojov na verejnosti (alkoholické nápoje sú k dispozícii len vo vybraných hoteloch). Porušenie zákazu je bez výnimky trestané minimálne finančnou pokutou vo výške stoviek EUR, v prípade závažnejšieho priestupku aj zadržaním v policajnej cele a následnou deportáciou z krajiny.

Slovenskí občania môžu podať žiadosť o udelenie víz pri turistickej návšteve Kataru vopred pred vycestovaním a to elektronicky prostredníctvom vyplnenia on-line formuláru.   

Slovenskí občania počas dlhšieho tranzitu (od 5 do 96 hodín) na medzinárodnom letisko v Dauhá, Katar môžu bezplatne požiadať o vízum na jednorazový vstup do Kataru, ktoré je platné po dobu 96 hodín.

Colné predpisy

Dovoz a vývoz finančných prostriedkov nie je limitovaný. Je zakázaný dovoz alkoholických nápojov, pornografie a erotiky či už vo forme tlače alebo na nosičoch (video, DVD).

Doprava

Ak ste v Katare na návštevných vízach, môžete šoférovať auto s národným vodičským preukazom, ktorého ste v súčasnosti držiteľom a to po dobu maximálne 7 dní, je však nevyhnutné si ho nechať overiť na dopravnej polícii (Madinat Khalifa Trafic Department) do 7 dní od príchodu do krajiny. Ak máte medzinárodný vodičský preukaz, môžete riadiť auto po dobu 6 mesiacov alebo, do času keď získate povolenie na pobyt.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Dauha pôsobí niekoľko taxislužieb. Orientácia je pomerne dobrá a zrozumiteľná vedená v anglickom a arabskom jazyku.

V Dohe sa nachádza metro, ktoré má 3 línie - červenú, zelené a zlatú. Je rýchle, bezpečné, čisté a lacné. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR